Page 1


YERDE OYNAMAK Jean-Baptiste Chandelier Dune’da...

Yer hakimiyeti ve adrenalin yüklü yere yakın uçuşlar: Basit tekniklerle ilgili birkaç hatırlatma sunalım ve Jean-Baptiste Chandelier ve Mad Mike Küng’ün tavsiyelerini alalım...

K

anadı yerde rüzgar olduğunda mükemmel şekilde kontrol etmek, oynamak, uçurmak sadece daha güvenli kalkışları garanti altına almaz aynı zamanda havadaki kanat kontrolünü de iyileştirir. Profesyonel pilotların çoğu şunda hemfikir : yerde tek bir saat, havadaki pek çok saate bedeldir.. En sonunda yeri tıraşlayan bir uçuş, ister yamaç paraşütüyle ister paramotorla olsun, eşsiz bir histir. Bir pilot ufacık, belli belirsiz bir kontrol hareketiyle özgürce havalanmak üzere yeri sıyırarak uçarken, işte ancak o zaman kuş olmaya en çok yaklaşır.

2 | 2017

Çeviri: Zeynep Bilgin

@FreeAeroMag

.

www.free.aero

Foto: Team Jean-Baptiste Chandelier

free.aero MAGAZINE

PLAY


PLAY

free.aero MAGAZINE

Foto: Jean Baptiste Chandelier Ekibi

JEAN-BAPTİSTE CHANDELIER

Jean-Baptiste Chandelier, aerodinamik güçlerle oynamanın ustası, günden güne halk arasında da ünleniyor: burada Seat için bir reklam çalıșmasında.


free.aero MAGAZINE

PLAY

Foto: Blue Max Media

JEAN-BAPTİSTE CHANDELIER Bunun gibi çekimler, diğerlerine nazaran, kanatlarımızla tadını çıkardığımız özgürlüğün derecesini daha iyi anlatıyor..

Sn ak e

1

XX

1.

X eX

on

on

ak

cle

Sn

Nu

dr

XX

1

2

2

1.

lt

tic

al

mo

rs

Ne

ive

Ha

Un

Op

Co


free.aero MAGAZINE

PLAY

JEAN-BAPTİSTE CHANDELIER Jean-Baptiste yerden uzakta da iyi iș çıkarıyor.. Uçmadığı anlarda Polonyalı üretici Dudek için serbest stil kanatlar üretmeye çalıșıyor, fotoğraftaki Mach 1 gibi (59 hücre, 17m2, aspect ratio 5.6, ip uzunlukları 7.03m, ağırlık 5.6 kg, kilo limiti 55-110kg).

5 | 2017

@FreeAeroMag

www.free.aero


free.aero MAGAZINE

“Nereye baktığınız çok önemli. Gittiğiniz yere bakıyor olmanız gerekiyor, kanat uçlarına değil.”

JEAN BAPTİSTE CHANDELİER DENGE VİRTÜÖZÜ

Jean-BaptisteChandelier, en yetenekli ‘oyuncu’lardan biri. Eșsiz stili ile, pilotu sahici bir Peter Pan’a dönüștürerek yamaç parașütünün çocuk oyuncağı olduğu izlenimi veriyor. 7 | 2017

@FreeAeroMag

www.free.aero


free.aero MAGAZINE

RÖPORTAJ... free.aero: Jean-Baptiste, yere yakın

oynamakla ilgili neyi seviyorsun, neden bunu bir çeşit sanat haline getirdin? Jean-Baptiste Chandelier : Aslında kalp olarak halen bir çocuğum, kendimi sürekli tekrarlamalı, ezberci yöntemlerle saatlerce antreman yapan bir hale getiremiyorum. Benim için antreman yapmanın tek yolu eğlenceli olması. Dolayısıyla her gün yüzümde bir gülümseme ile ilerlememi sağlayan yeni bir mücadeleye, yeni bir oyuna ihtiyacım var. Asla bir manevrayı zorlamıyorum, onun yerine yumuşak biçimde tamamen kendi kendine olana kadar aşama aşama çalışıyorum. Daima basit ve akıcı görünmesi gerektiğini hatırlıyorum. Bazı insanlar muhtemelen bu sebeple buna sanat diyor.

tanımak ve önceden sezebilmektir, ve tabi bir de uçacağınız hava kütlesini önceden sezebilmek. Bu sebeple sakin bir havada işe başlamalısınız, geniş bir düzlük ya da deniz kenarı olabilir, ve yere yakın biçimde adımları tekrarlamalısınız, asla zorlamadan, hedefinize ulaşana dek adım adım yakınlaşarak. Bir diğer önemli tavsiye ise nereye baktığınız gerçekten önemlidir. Nereye gidiyorsanız oraya bakmalısınız, kanat uçlarına ya da başka bir yere değil.

free.aero: Başlamak için en iyi manevra hangisidir?

Jean-Baptiste Chandelier : Tepeye iniş başlangıç için muhteşem bir çalışmadır. Bu size kanadınızın tepkilerini keşfetme imkanı tanır. Sonrasında yavaş yavaş takeoff’daki iniş alanınızı küçültün.

free.aero: Yerde oynamak ve yere yakın denge hareketleri yapmak isteyen bir pilota ne tavsiye edersin?

free.aero: Bunların hepsini Dudek Mach’ınla yapıyorsun. Bir kanadı akro ve yere yakın oyunlar için ideal yapan nedir?

Jean-Baptiste Chandelier : İlk tavsiyem çok fazla sayıda kanat çekmeleridir, böylece kanadınızı mükemmel şekilde tanımış olursunuz. Kusursuz olmanın tek yolu kanadınızın uçarkenki tepkilerini

Jean-Baptiste Chandelier : Kanadınız, diğer kanatlara göre hayli çabuk tepkili ve enerjisini muhafaza eden bir yapıda olmalı, çünkü yere yakınken bize 3D olarak bu özgürlüğü veren bu özellikler.

@FreeAeroMag

www.free.aero


free.aero MAGAZINE

PLAY

free.aero: Adım adım, birkaç kelime ile bize söyle, bu denge oyununu nasıl yapıyorsun ki frenleri bırakıp bir seyircinin eline ya da yere elinle dokunabiliyorsun? Jean-Baptiste Chandelier : Herşeyden önce kendinizi doğru pozisyona getirmelisiniz ki hedefinize net olarak ulaşabilesiniz. Ben her zaman biraz yüksek gelmeye çalışırım böylece hedefime doğru bir yunuslama başlatabilirim. Konversiyon sırasında frenleri bırakırım. Yeterli hıza sahip olmam harnesi ve dış freni de yeterince kontrol edebilmeme sebep olur böylece gidişat iyi değilse dışa doğru çıkabilirim. Yere elimle dokunmak söz konusu ise, yaklaşım yine aynı olur, sadece daha az hızlanma ile. Yere yaklaşınca harneste yere doğru sarkarım ki elim yere yakın olsun, ve yönlendirmeyi dış frenle yaparım. Eğer yamaçta geriye doğru uçmak istiyorsam, dıştaki elimi bırakırım, eğer tepeden uzağa gitmek istiyorsam, dıştaki elimle biraz daha fren alırım.

İki sene önce yayınlanan Touch filmi yalnızca YouTube’daki 3 milyon izlenme ile dünya çapında bir başarı idi. Bu film ayrıca JBC’in yere nasıl dokunuşlar yaptığını ardışık çekimler ile sergiliyor https://youtu.be/L62faWn-sa8

9 | 2017

@FreeAeroMag

www.free.aero


free.aero MAGAZINE

PLAY

TEKNİK: HERKES İÇİN ‘DOKUNMAK’

"TOUCH" POUR TOUT LE MONDE

Birkaç alıştırma ile neredeyse her pilot yamaca yaklaşıp birinin eline dokunabilir. •Mümkünse kademeli bir yer seçin, termiksiz ya da çok az termikli dinamik kaldırıcı olsun. •Kanadın rüzgarı tam karşılayacağı bir yaklaşım yönü seçin (rüzgar nadiren tam olarak diktir). •Jean-Baptiste’in de tavsiye ettiği üzere öncesinde pek çok tepeye iniş yapın.

Kaçırdı, olamaz, patisini vermiyor..

Hızınızı ar tırdıktan sonra, yere yakınlaşmak için harnesinizden sarkın, ve frende olan elinizi gerekirse yamaçtan uzaklaşmak için kullanın.

Tepeden uzaklaşmak için freni kullanın. Gerekirse birkaç santimlik yükseklik kazanmak için de kullanılabilir.

...ama yine de oynamak istiyor. İşte, bir termik pilotu geriye itiyor.

Foto: Véronique Burkhardt

Doğru pozisyonu alın. Genellikle birkaç deneme sürer.


Fotos: Véronique Burkhardt Pilot:Sascha Burkhardt

PLAY

YERE YAKIN UÇUȘ TEKNİKLERİ

YAMACA YA DA DIȘARI DOĞRU AĞIRLIK AKTARMAK?

‘Yeredokunma’gibi oyunlarda,Jean BaptisteChandelier’inaçıkladığıgibi pilot, enalçaknoktadayamacadoğru ağırlıkaktarır. Öte yandan, zayıf bir dinamik kaldırıcı olduğunda, kanadı düz tutabilmek için pilot diğer tarafa yaslanıp yere yakın olan tarafın freni ile uçabilir. Bu, herşeyin ötesinde, yamaca doğru sabit bir kayış yakalamamıza olanak tanır. Ayrıca yere yakınlaştıkça rüzgarın eğilimi, yerden uzakta olan kanat ucunu yukarı kaldırmak yönündedir..

YAMACA DOĞRU AĞIRLIK AKTARMA


free.aero MAGAZINE

PLAY

YAMACIN AKSİ YÖNE AĞIRLIK AKTARMA

Yüzeyden uzaklaştıkça daha kuvvetli rüzgar

Yüzeye yakınlaşınca daha zayıf rüzgar

Yüzeye doğru fren Yüzeyin ters yönüne ağırlık aktarma


ARKA KOLONLARLA HAKİMİYET

free.aero MAGAZINE ARKA KOLONLARLA HAKİMİYET YER OYUNLAR İÇİN ÇOK KULLANIŞLI BIR TEKNİK: ARKA KOLONLARI KULLANMAK Bu size aynı zamanda yerden birkaç metre havalanıp tekrar yere inme imkanı verir. Arka kolonları çekmek uçuşu çok net şekilde sonlandırır, ne var ki frenleri çekmek genelde ufak bir kabarmaya sebep olur, bu da kabarma yok olana kadar pilotu birkaç metre havalandırır.


Ön kolonları kulanarak, geriye düştüğunde kanadı yukarı kaldırın.

Arka kolonları kullanarak, öne saldırdığında ya da pilotu kaldırmaya yeltendiğinde kanadı durdurun. Arka kolonlardan ön kolonlara atlamak, ya da tam tersi, pek çok egzersiz gerektirir.

APCO Aviation Live your Dream KARISMA

Dea WAN lerS TED

• Shark Nose • 3D Leading edge cut • Riser - Super simple 3 legs only • Certified EN-A • Special school package !

www.apcoaviation.com

Setting Future Standards since 1974

www.free.aero


STEERING WITH THE REAR RISERS

Başlangıçta pilot frenleri kolonlardaki şıkşıklardan ayırmadan bırakabilir ya da gerçek bir kalkış durumunda müdahale etmeye hazır olmak için fren halkalarını fotoğraftaki gibi bileklerine takabilir. Sakıncası: pilotun önündeki his çok net değil. Ayrıca pilot hareket etmekte daha az özgür ve fren ayarlarına bağlı olarak tek bir ipi ya da kolonu çekerek firar kenarına istemeden fren uygulayabilir. ARKA KOLONLARLA HAKİMİYET Yerden kaldırdıktan sonra en zor iş kanadın pilotu geriye döndürme eğilimini durdurmaktır. Dört kolonlu bir kanatta Cleri ve Dleri kullanabilirsiniz, hakimiyet anlamında daha az etkilidir ancak geriye döndürme eğilimini durdurmak daha kolaydır ve biranda yıkılması daha nadirdir. Öte yandan, fotoğraftaki gibi üç kolonlu bir kanatta stall daha kesindir.

Foto: Véronique Burkhardt Pilot Sascha Burkhardt

Pilot ufak zıplamalardan gerçek bir uçuşa geçtiğinde en iyisi geriye dönmesidir, böylece nereye gittiğini görebilir ve normal kontrollerle uçuşa geçebilir.


KOBRA KALKIȘI...

Foto: Dmitry Petrenko - Fotolia

Foto: Véronique Burkhardt

İşte size kanat rüzgar penceresinin köşesinden slayt geldiğinde pilotun bunu düzeltmesi için çok kullanışlı ve şık bir teknik.


free.aero MAGAZINE

PLAY

Faydaları: Kite uzmanlarının yaptığı gibi yapın, kanadı rüzgar penceresinin tam ortasına kaldırmayın, kanat bu durumda sizi tüm gücüyle sürükler, onun yerine rüzgar penceresinin köşesinden kaldırın. Bu daha az kuvvet ister ve kanada doğru sürüklenme riskiniz çok daha az olur(rüzgar kuvvetliyse, tabi ki limitler dahilinde). Detaylı şekilde Kobra: Kanadı rüzgar penceresinin kösesine serin, yukarıya gelmesini istediğiniz tarafın Alarından çekerek kanadı asimetrik şekilde kaldırın, aynı zamanda aynı tarafın freninin yardımıyla kanadın aşırı dönüşünü ve yere kapanmasını engelleyin. Sadece tek bir kolon ve aynı yönün frenini kullanıyor olacaksınız. Fransız firması Kitchen Production’ın yer hakimiyeti ile harika bir DVDsi bulunuyor. apprendreleparapente.com adresinden bunu temin edebilirsiniz, yukarıdaki diyagram da buradan alıntı.

...ve paramotor ile de.

Fotos: Véronique Burkhardt Pilot: Sascha Burkhardt

Kobra, tandem ile de uygulanabilir..

19 | 2017

@FreeAeroMag

www.free.aero


Foto: Mia Knoll

ARKA KOLON HAKİMİYETİ Foto: www.profly.org

MAD MIKE KÜNG

ARKA KOLON HAKİMİYETİNİN ÖNCÜSÜ Arka kolon tekniğinin öncülerinden biridir “Mad Mike Küng”. Kendisi, aynı zamanda yamaç paraşütü tarihindeki ilk akro pilotlardan olup, kanadını “uçur-t-ma”ya, engellere tırmanmaya ve bir martı gibi kayadan kayaya uçmaya bayılıyor.


Foto: Mia Knoll


free.aero MAGAZINE

Foto: www.profly.org

PLAY

MAD MIKE KÜNG free.aero: ‘Mad Mike Küng’ kanadının yardımıyla dikey duvarlara tırmanma konusunda neredeyse bir marka haline geldi. Bu, herşeyden önce eğitimlerinizde de öğrettiğiniz bir teknik. Genel hatlarıyla konuşmak gerekirse, arabaların ve yapıların üstüne bu şekilde nasıl tırmanıyorsunuz? Mad Mike Küng : Bu iş için kanadınızı iyi tanımalı, rüzgardaki tepkilerini iyi bilmeli ve onunla bir uçurtma gibi oynayabilecek egzersizler yapmalısınız. Herhangi bir engele tırmanmak için tabii ki rüzgara ve ayrıca kanadınızı frenlemeniz ile oluşan

kaldırıcıya ihtiyacınız var. Normalde biz arka kolonlarla çok fazla oynuyoruz, ancak engeller söz konusu olduğunda frenler daha elverişli oluyor çünkü kaldırıcıyı artırıyorlar. Engelin önüne geçerim, neredeyse ona yaslanırcasına, ve fren alırım, ve aynı zamanda bacaklarımla kendimi iterim. Sonuçta oluşan kaldırıcı kuvvet ile nesnenin üzerine tırmanırım. Bunun için çok fazla egzersiz yapmalısınız. Çok önemli: eğer engeliniz büyükse fren iplerinin nesneye dolanması ile çok kolay kapana kısılabilirsiniz, dikkatli olun.

www.free.aero


Kanatlarla Oynamak  

(Turkish)

Kanatlarla Oynamak  

(Turkish)

Advertisement