Page 94

AKTÜELACTUAL

BILL GATES’İN

GERÇEKLEŞEN KEHANETLERİ BILL GATES’ FULFILLED PROPHECIES

BILL GATES DÜNYANIN EN ZENGİN İNSANI AMA AYNI ZAMANDA GİRİŞİMCİLİĞİ VE YARATICILIĞI İLE 21’İNCİ YÜZYILIN EN ETKİLİ İSMİ. GATES, TÜM BİRİKİMLERİNİ KALEME DÖKTÜĞÜ “BUSINESS @ THE SPEED OF THOUGHT” İSİMLİ İTABINI TAM 18 YIL ÖNCE YAZMIŞTI… O GÜN ONA BİR HAYALPEREST OLARAK BAKAN HERKES; BUGÜN GATES’İN TÜM KEHANETLERİYLE KARŞI KARŞIYA!

BILL GATES IS NOT ONLY THE WEALTHIEST PERSON IN THE WORLD, BUT ALSO THE MOST INFLUENTIAL NAME OF THE 21ST CENTURY IN TERMS OF ENTREPRENEURSHIP AND CREATIVITY. IT HAS BEEN 18 YEARS SINCE HE HAS WRITTEN THE NON-FICTION “BUSINESS @ THE SPEED OF THOUGHT” CONTAINING ALL HIS EXPERIENCES. EVERYONE WHO ONCE REGARDED HIM AS A STARGAZER IS NOW FACED WITH ALL HIS FULFILLED PROPHECIES.

G

I

ates bu kitapta, dijital sinir sisteminizin bütün sistem ve prosesleri ortak bir altyapı üzerinde nasıl bir araya getirebileceğini, bilgi nehirleri oluşturup, şirketlerin verim, genişleme ve kar alanlarında dev adımlar atmasını nasıl sağlayacağını anlattı ama aynı zamanda, geleceğe dair tahminlerde de bulundu. O zaman kitabı okuyanlar Gates’i bir hayalperest olarak görmüştü ama onun kehanetleri bugün hayatımızın vazgeçilmezleri oldu. Gates’in en çok tartışılan kehanetlerinden biri insanların birbirleriyle sürekli iletişim kurmalarını, haberleri ve uçuş saatlerini kontrol etmelerini, sağlayacak “küçük cihazlar” taşıyacağıydı. Bill Gates, “İnsanlar sürekli iletişimde kalmalarını ve elektronik ortamda iş yapmalarını sağlayacak küçük cihazlar taşıyacak. Bu cihazlarla haberleri takip edebilecek, uçuşlarını kontrol edebilecek, finans piyasalarından haber alabilecek ve her şeyi yapabilecekler” diyerek günümüzdeki akıllı telefonların tarifini vermişti. Şimdilerde ‘akıllı telefon kadar hayatımızı meşgul eden nedir?’ dersek ilk akla gelenin sosyal medya olması sürpriz olmaz.

SANTİGRAT 2018

n his book, Gates had written about gathering all systems and processes of our digital nervous system around a shared substructure, how to develop streams of information to empower corporations with giant leaps of efficiency, expansion and profit making, and at the same time, he had declared several predictions. His readers had viewed him as a dreamer at the time, yet his prophecies have become indispensible realities of our time. One of Gates’ most disputed prophecies was the “little devices” which people were supposed to carry all the time to communicate, keep track of the news or flight schedules, etc. With his words “People are going to carry little devices with them that will enable continuous communication and business in electronic environment. With these devices, they will keep track of the news, control their flight schedules, get financial market notifications and much more” he had actually hinted today’s smart phones. If we are to consider what would come next to the smart phones to engage all our lives, social media would be the undisputable answer.

Santigrat Dergisi Sayı 39  
Santigrat Dergisi Sayı 39  

SANTİGRAT DAIKIN TÜRKİYE YAYINIDIR / PUBLISHED BY DAIKIN TURKEY 10 YIL ÖZEL SAYI / 10TH YEAR SPECIAL

Advertisement