Page 84

İNOVASYONINNOVATION

HAYATI BAŞTAN YARATACAK İNOVATİF FİKİRLER INNOVATIONS THAT REINVENT LIFE

BİLİMKURGU FİLMLERİNİ DAHA ESKİMEDEN KOMİK DURUMA DÜŞÜRECEK KADAR HIZLI DÖNÜYOR DÜNYA. GÜNLÜK HAYATIN EN KÜÇÜK AYRINTISINDAN, İNSAN SAĞLIĞINI ETKİLEYEN DEV ÇÖZÜMLERE DEK TÜM DENEYİMLERİMİZ BAŞTAN YAZILIYOR. BU BAŞ DÖNDÜRÜCÜ YOLCULUĞA HAZIR MISINIZ?

B

ugünün bilim insanları, aklımızın alamayacağı kadar farklı bir geleceğin hazırlığı içindeler. Dünyamız eskiye göre çok daha büyük bir hızla dönüyor. Son 50 yılda icat edilenler, insanlığın var olduğu andan bu yana gerçekleştirilen buluşlardan daha fazla. Genelde icatlar birbirini takip eder, üst üste eklenir ve bu sebeple öngörülebilirdir. Ev telefonunun icadından sonra cep telefonuna geçmek öngörülebilir bir gelişmeydi ama kimse telefonların bu denli akıllanacağını, robotların bilimkurgunun ötesine geçebileceğini hayal etmemişti muhtemelen. Gelin akla hayale gelmeyecek, öngörülemez buluşlar arasında bir yolculuğa çıkalım.

SANTİGRAT 2018

THE EARTH ROTATES IN A MIND-BLOWING SPEED ENOUGH TO SHOOT DOWN SCI-FI MOVIES. FROM THE MINOR DETAILS OF DAILY LIFE TO MASSIVE SOLUTIONS THAT INFLUENCE HUMAN HEALTH, ALL OUR EXPERIENCES ARE BEING RECREATED. ARE YOU READY FOR THIS DIZZYING JOURNEY?

S

cientists of the modern world are counting down for an unfathomable future. Our earth keeps rotating at a higher speed than ever. The inventions realized in the last half century has exceeded the inventions made throughout the human history. Inventions are usually followed by each other and are therefore predictable. The advance to mobile phone was predictable after the invention of the fixed-line telephone, but noone had it coming that they would get so smart, or that the robots would go beyond the sci-fi. Let us mae a trip to the lane of unpredictable inventions that truly blow the mind.

Santigrat Dergisi Sayı 39  
Santigrat Dergisi Sayı 39  

SANTİGRAT DAIKIN TÜRKİYE YAYINIDIR / PUBLISHED BY DAIKIN TURKEY 10 YIL ÖZEL SAYI / 10TH YEAR SPECIAL

Advertisement