Page 32

GEZİTRAVEL

Son yapraklar düşmeden siz yollara düşün:

İSTANBUL’DA SONBAHAR ROTALARI Hit the roads before the leaves fall: ISTANBUL’S AUTUMUN TRACKS

BAZI MEVSİMLER BAZI ŞEHİRLERE ÇOK YAKIŞIR. İSTANBUL VE SONBAHAR DA BÖYLE BİR İKİLİ İŞTE. GELİN, HER MEVSİM GÜZEL AMA SONBAHARI AYRI GÜZEL OLAN İSTANBUL’UN DÖKÜLMÜŞ YAPRAKLARLA BEZELİ YOLLARINDA KEŞFE ÇIKALIM.

Y

azın sıcağı, kışın soğuğu derken baharın ne sıcak ne soğuk havası ilaç gibi gelir insana. Mayıs’ta ilkbaharın tazeliğiyle coşmuş tabiatın kokusunu içinize çeke çeke dolaştığınız günler ne güzeldir. Ya, turuncu renklerle bezeli sokaklarda gün batımını izlerken sonbahara aşık olmamak mümkün mü? Türkiye gibi 4 mevsimin yaşandığı bir ülkede yaşamak şans, üstüne bir de İstanbul gibi dünyanın en büyüleyici şehirlerinden birindeyseniz, kendinizi sokaklara atmak için fazla düşünmenize gerek yok. SANTİGRAT 2017

F

CERTAIN SEASONS BECOME CERTAIN CITIES… ISTANBUL AND AUTUMN IS SUCH A RARE COUPLE. LET’S DISCOVER THE LEAFY STREETS OF ISTANBUL, WHICH IS PRETTIER THAN EVER IN FALL.

orget the summer heat or winter cold: the mild spring and fall have the most soothing weather of all. Wandering around and seizing the spring stir in May is priceless… And how do you not fall in love with autumn while gazing at the orangey colors of sunset? Living in a land where all four seasons can be experienced at their best can be considered as luck. And if you live in Istanbul, one of the most enchanting cities in the world, you do not need to think further to hit the roads at once.

Santigrat Dergisi Sayı 38  
Santigrat Dergisi Sayı 38  

SANTİGRAT DAIKIN TÜRKİYE YAYINIDIR / PUBLISHED BY DAIKIN TURKEY EKİM/OCTOBER - KASIM/NOVEMBER - ARALIK/DECEMBER 2017 SAYI ISSUE 38

Advertisement