Page 27

27 BALIKTA DAMAK ÇATLATAN BİR LEZZET ARIYORSANIZ, HANGİ AYDA TÜKETTİĞİNİZ ÇOK ÖNEMLİ! “DERYA KUZULARI”NIN BEREKETLİ ZAMANLARINI YAŞADIĞI ŞU GÜNLERDE EN LEZZETLİ BALIĞI SEÇEBİLMEK İÇİN SEZONUN BALIK REHBERİNE GÖZ ATIN... IF YOU’RE IN SEARCH OF AN AMBROSIAL FISH FARE, PAY ATTENTION TO THE CALENDAR! HERE IS A BRIEF SUMMARY OF THE SEASONAL FISH CALENDAR TO PICK THE ZESTIEST FISH IN THEIR HIGH SEASON…

ŞUBATFEBRUARY u şubat ayı, Tekirin bereketli olduğ t, zargana, mezgit kalkan vaktidir! İstavri i yaşamaya tezgahlarda son günlerin kefal ise lezzetini başlar. Gümüş balığı ve Ayın kaybedeni korumaya devam eder. Lezzet ve yağını ise yüzde 100 hamsidir. erine, uskumru, kaybeden hamsinin kad ik eder. lüfer ve palamut da eşl

n Eylül ayı itibariyle balık avı yasağı bitti ve “derya kuzuları” balık tezgahlarında boy göstermeye başladı. Bize de en tazesini seçip, en ideal pişirme yöntemiyle sofralarımıza taşımak düştü. Yalnızca lezzet açısından değil, sindirimi kolay, kalsiyum ve fosfor açısından da zengin olması bakımından balık, hem vitamin kaynağı hem de oldukça düşük kalorili! Ancak taze olmak kaydıyla! Ayrıca denizden çıkarıldığı ay da balığın kalitesini etkileyen önemli bir kriter. Her balığın yağlandığı bir ay var. Pekala, en iyi lezzete ulaşabilmek adına hangi balığı hangi ay tüketmeli? n As of September, the fishing ban is upheld, and assorted fish selections began to appear at the stalls. Now, all we have to do is to choose the freshest one and cook it in the most delightful way to enjoy. Fish are not only luscious, but are easily digested, calcium-, phosphate- and vitamin-rich nutritional sources with reasonably low calories. As long as they are fresh, of course! Plus, the hunting month is one of the most important criteria to determine the quality of the fish. After all, every fish has its season. So, which fish is to be consumed when to be enjoyed at its best?

OCAKJANUARY Bu ay kefal ve hamsi ayı! Lüfer, palamut, uskumru ve istavritin de hala lezzetini koruduğu bu ayda çinekop, kofana ve mezgit de bol bol bulunur tezgahlarda. Kırlangıç ve tekir de lezzetlidir.

This is the month of the gray mullet and the anchovy. Blue fish, bonito, mackerel and and bluefin are still dainty, while young blue fish, large blue fish and whiting are abundant. Red gumard and red mullet are also zesty.

nth for red mullet, February is a fertile mo turbot. Bluefin, and the high season for oy their last days garfish and whiting enj gray mullet, on at the stalls. Smelt and l zesty. The loser the other hand, are stil the anchovy. of the month is definitely bonito join Mackerel, blue fish and d of its taste rive anchovy as it gets dep and fat.

MARTMARCH Kefal, levrek ve kalkan mart ayında süper! Uskumru ise tuzlanıp güneşte kurutulmaya yani çiroz olmaya hazır. Tezgahlarda bol bol barbunyaya rastlayabilirsiniz. Minakop ve tekirin lezzetini koruduğu mart ayında gümüş balığı da gün yüzüne çıkmaya başladı. Lüfer ve palamut ise eski lezzetini korumasa da tava ve pilaki yapılmaya uygun.

Gray mullet, sea bass and turbot are delicious during March. Meanwhile, mackerel is ready to be kippered. Red mullet is plenty. Umbra and mullet preserve their zest, as smelt enjoys its while. Blue fish and bonito are not as tasty as before, but are suitable for decent fries and stews.

Santigrat Dergisi Sayı 35  
Santigrat Dergisi Sayı 35  

DAIKIN TÜRKİYE YAYINIDIR / PUBLISHED BY DAIKIN TURKEY OCAK / JANUARY ŞUBAT / FEBRUARY MART / MARCH 2017 SAYI ISSUE 35

Advertisement