Page 1


Editörden

Merhaba, Sancaktepe’de etkinliklerle dolu geçen bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna geldik. Biz de 2016-2017 eğitim öğretim yılının özeti niteliğinde olan bir çalışmayla karşınıza çıkmak istedik. Aklımıza bir dergi oluşturma fikri geldi. İnternet yayıncılığının gelişmesiyle birlikte E-Dergi fikri gelişti ve büyüdü. Ve şu anda okuduğunuz Sancaktepe Okul dergisi hayata geçti. Sancaktepe Okul dergisi kolay okunması, bilgisayar ve mobil teknolojilerinde çalışması gibi avantajlarıyla birçok basılı derginin önüne geçiyor. Bir tık uzağınızda olan ve okunması kolay ve ücretsiz olan dergimizde, Sancaktepe ilçesinde bu yıl içerisinde gerçekleşen eğitim öğretim çalışmalarına yer verdik. Bir nevi “Almanak” niteliği taşıyan bu dergi, yeni eğitim öğretim döneminde de aylık ve düzenli olarak karşınızda olacak. Sancaktepe Okul dergisi olarak, okullarından mezun olan öğrencilere üniversite hayatlarında başarılar diler, öğretmenlerimize ve eğitimcilerimize iyi tatiller dileriz. Tevfik Erk Sancaktepe Okul

İÇİNDEKİLER

S a n ca k t e p e ’ n in Al t ın K ız l a r ı Av r u p a Ş a m p iy on u Sancaktepe’de Eğitim Bisiklet Sinyali Deyimler Köşe Yazısı Minik Yazarlar Su Roketleri Faaliyetler (7 Bölge, Anadolu Lisesi Erasmus, Bahçeşehir ve Delta Koleji) Mahidan 18 Mart Sergi Atletizm - Şehit Er Hasan Genç Halk Oyunları Hayvan Barınakları İbn-i Sina Küçük Ülkü - Kitap Fuarı Makro Fotoğraf Sergisi Mehmetçik Minik Eller Mezuniyet Ödül Avcısı Okul Ödül Odası Okullarda Değişim Osmangazi Polislere Sürpriz Safa İlkokulu Sancaktepe Açıklama Ses Yarışması Teleskop - Hisar Okulu Temalı Resimler Velilere Karne Röportajlar (Belediye Başkanı ve Kaymakam) 1050 Çocuk Eğitim Eğitime Büyük Destek Halk Eğitim Merkezi Halk Eğitim Merkezi


Sancaktepe’nin Altın Kızları Avrupa Şampiyonu Sancaktepe Belediyespor Kulübü Onursal Başkanı İsmail Erdem elde edilen başarının önemine dikkat çekerek ülkemizin sporda her geçen gün daha iyiye gittiğini belirtti. Başkan Erdem: “ Tiflis’te bütün sporcularımızın bayrağımızı ve milletimizi en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyorum. Sporcu kardeşlerimiz canı gönülden, yüreğiyle mücadele etti. Sancaktepe’nin Altın Kızları Kübra Akbulut, Azra Yöndem ve Kübra Aktaş’ın başarıları bizleri mutlu ederken kulübümüzün de onur Başkan İsmail Erdem kaynağı olmuştur “ dedi.

Gürcistan’da düzenlenen 2017 Avrupa Wushu Şampiyonası’nda bayanlarda ülkemizi temsil eden Sancaktepe Belediyespor kulübü sporcularından Kübra Akbulut ve Azra Yöndem Avrupa şampiyonu olup altın madalyanın sahibi olurken, Kübra Aktaş ise gümüş madalyanın sahibi oldu. 12-21 Mayıs 2017 Tarihler arasında Gürcistan’ın Tiflis kentinde düzenlenen ve 28 ülkeden 1000 sporcunun mücadele ettiği (Bay-Bayan) Wushu Kungfu Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi 65 kg’da temsil eden sporcu Kübra Akbulut ve 52 kg’da temsil eden Azra Yöndem Avrupa şampiyonu olma başarısı gösterdi. Ayrıca 56 Kg’da mücadele eden Kübra Aktaş ise Avrupa ikincisi olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

6

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sancaktepe Belediyespor Kulüp Başkanı Mehmet Genç ise yaptığı açıklamada Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te sona eren şampiyonada genç sporcuların elde ettiği başarının önemine dikkat çekerek: “ Wushu’da elde ettiğimiz başarıların bir yenisini daha elde etmek bizim için mutluluk verici. Turnuvada sporcu kardeşlerimizin elde ettiği şampiyonluklar ve ikincilik gelecekteki başarılarımızın da habercisidir. Başta sporcularımızı ve teknik heyeti tebrik ediyorum” dedi.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Mehmet Genç

7


S a n ca k t ep e’ d e 4-5 y a ş gru b u 1050 çoc uk eğit im a lıy o r...

Sancaktepe’de Eğitim Mahidan, Sancaktepe’nin Yıldız Kızlarını kahvaltıda ağırladı

Sancaktepe Şehit Er Hasan Genç Ortaokulu Atletizm Yıldız Kızlar takımı Trabzon’da yapılacak olan Türkiye Finallerine gitmeden önce Sancaktepe’de yeni hizmete giren Mahidan Balık Lokantası ve Kahvaltı Sofrasında misafir oldular. Mahidan Balık Lokantası ve Kahvaltı Sofrasında Sancaktepe’nin Yıldız Kızlar Takımına şampiyona öncesi kahvaltı veren işletme sahipleri Murat Taşova ve Cengiz Nalbant, yarışmaya katılacak olan sporculara başarılar dilediler. Samimi bir ortamda gerçekleşen kahvaltıya Okul Müdürü Kenan Oduncu, Müdür yardımcıları Ünsal Kuşatan ve Adem Aydın, Beden Eğitimi öğretmeni Ali Doğan ile birlikte yıldız kızlar takımını çalıştıran eski Milli atlet Bahar Doğan, Yıldız Kızlar Takımından Esmanur Yılmaz, Ceydanur Yılmaz, Sevgi Yıkılmaz, Yaren Şurutoğlu, İlayda Temel, İlkenur Eryiğit, Büşra Uğur, Asmin Doğan, Dicle Yakup, Aleyna Macit, Mahidan Balık Lokantası ve Kahvaltı sofrasının işletmecisi Murat Taşova ve Cengiz Nalbant

8

katıldı.İşletme ortaklarından Murat Taşova “Gençler geleceğimiz onlara sahip çıkmak ve değer vermeli, ilçenin esnafı ve işadamları gençlere sahip çıkmalı. Sancaktepeses.com’da okuduğumuz haber üzerine Sancaktepe ilçesinin başarılı sporcuları finallere katılacak olması üzerine, karınca kararınca moral vermek için sporcularımıza kahvaltı vermek istedik. Başarılar diliyoruz. İnşallah ilçeye başarılı sonuçlarla dönerler. Bizim işletmemizde müşteri yok misafirimiz var diye bir sloganımız var. Bugün misafirlerimizi ağırladık.“ dedi. Okul Müdürü Kenan Oduncu “Okulumuz sporcuları başarılı bir grafik çiziyorlar. Bu bizi mutlu ediyor. Ayrıca ilçemizde böyle işadamlarının ve işletmelerinin olması güzel

bir gelişme. Yarışmaya gitmeden başarılar dileyen bir işletmenin çıkması ve bunların sayılarının çoğalmasını dilerim. Bu çocuklar bu ilçenin çocukları onları desteklemek ve sahip çıkmak hepimizin başlıca görevi olmalı. Bu anlamda Mahidan tesislerine gösterdikleri misafirperverlikten dolayı çok teşekkür ederiz. “ diye konuştu. 17 Mayıs tarihinde Maltepe İBB tesislerinde yapılan Başkanlık Kupası yarışlarında Yıldız Kızlarda İstanbul Şampiyonu olan Sancaktepe Şehit Er Hasan Genç Ortaokulu Atletizm Yıldız Kızlar Takımı İstanbul Şampiyonu olarak aldıkları Kupa ile Kahvaltıya katıldılar.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sancaktepe ilçesinde bulunan 16 çocuk kulübünde, 4-5 yaş grubu 1050 çocuk eğitim alıyor. Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi’nde bulunan çocuk kulübünü ziyaret etti. Burada çocuklarla vakit geçiren Başkan Erdem, veliler ve öğretmenlerle de bir süre sohbet etti. İlk olarak çocuklarla bir araya gelen Başkan Erdem, çocuklarla sohbet ederek onlarla fotoğraf çektirdi. Ziyareti çerçevesinde tüm çocuklarla tanışarak bir süre vakit geçiren Başkan İsmail Erdem, çocukların eğitimleri hakkında yetkililerden bilgiler aldı. vitae rhoncus. Vivamus magna ligula. Sancaktepe Belediyesi’ne bağlı bilgi evlerinde bulunan 16 çocuk kulübünde, 4-5 yaş grubu 1050 çocuğun eğitim aldığını belirten Başkan Erdem, öğretmen ve velilerle olan sohbetinde hem bilgiler aldı hem de velilerin taleplerini dinledi. Çocukların okul öncesi gelişimlerinin çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Erdem, çocuk kulüplerinde okul öncesi eğitim ve özellikle anne-çocuk ilişkileri alanında hizmetlerin verildiğini söyledi.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

9


ÖĞRETMEN DEĞİŞİRSE DÜNYA DEĞİŞİR!

YENİDOĞU AKADEMİ

Yenidoğu Eğitim Kurumları geliştirdiği Bütünsel Eğitim Sistemiyle (BES) milli ve manevi değerler ışında geleceği şekillendirecek nesiller yetiştirmeyi amaçlıyor. Yenidoğu Eğitim Kurumları geliştirdiği Bütünsel Eğitim Sistemi (BES) çerçevesinde öğretmenlerin, nitelikli ve kültürlü olmalarının yanında sürekli olarak mesleki ve kişisel gelişim içerisinde bulunmaları amacıyla ücretsiz eğitim hizmeti ve istihdam garantisi sunan Yenidoğu Akademi’yi 2015 yılında faaliyete geçirdi. Dünyanın önde gelen eğitim modelleri üzerinde yaptığı incelemeler ve gerçekleştirdiği uzun ARGE çalışmaları sonrası 2014 yılında eğitimöğretim faaliyetlerine başlayan Yenidoğu Eğitim Kurumları geliştirdiği Bütünsel Eğitim Sistemiyle (BES) milli ve manevi değerler ışında geleceği şekillendirecek nesiller yetiştirmeyi amaçlıyor. Bütünsel Eğitim Sistemi olarak adlandırılan bu modelle, Program Geliştirme, Materyal Geliştirme ve Akademi bünyesinde yayın, materyal, öğretmen yetiştirme gibi eğitimin tüm bileşenleri üzerine çalışmalar yaparak okullarında uyguluyor. Yenidoğu Akademi, iyi bir geleceği ancak kaliteli öğretmenlerin şekillendirebileceğine inancıyla Bütünsel Eğitim Sistemi (BES) çerçevesinde hayata geçirildi. Akademi’de gelecek nesilleri emanet edeceğimiz öğretmenlerin, nitelikli ve kültürlü olmalarının yanında sürekli olarak mesleki ve kişisel gelişim içerisinde bulunmaları ve öğretmenlik mesleğini okul ortamında deneyimlemeleri amaçlanıyor.

10

Bu kapsamda öğrenmeyi seven, kendini her anlamda geliştirmek isteyen ve birikimini başkaları ile paylaşmayı erdem kabul eden öğretmen adayları için “Öğretmen Yetiştirme Programı” geliştirildi. Günümüzde mesleki gelişim çalışmalarının büyük bir çoğunluğu öğretim ortamlarından uzakta, eğitim öğretim süresi tamamlandıktan sonra veya önce gerçekleşirken Yenidoğu Akademi’de çalışmalar okul ortamında yürütülüyor. Öğretmen adayları, katıldıkları ders gözlemleri, yaptıkları sunumlarla gerçek öğrenme ortamında gelişimlerini sürdürüyorlar. Öğretmen Yetiştirme Programı’na kabul edilen öğretmen adayları; 1 yıl staj dönemi + 3 yıl çalışma ön koşulu ile eğitimlerinin tamamını “ücretsiz” olarak alıyorlar. Adaylar, kendilerine sunulan bu ücretsiz eğitimin ardından Yenidoğu Eğitim Kurumları’nda iş imkânına da sahip oluyorlar. Yenidoğu Akademi’ye; • Eğitim Fakültelerinin 4 ve 5. sınıf öğrencileri • Fakültelerin öğretmenlikle ilgili bölümlerinde (BESYO, İlahiyat, Konservatuar, Güzel Sanatlar, Fen-Edebiyat vb.) okuyan 4. sınıf öğrencileri (formasyon eğitimi alıyor ya da alacak olması şartıyla), • Fakültelerin öğretmenlikle ilgili bölümlerinden mezun olmuş, ücretli öğretmenlik yapan, atama bekleyen ya da lisansüstü eğitim gören öğretmen adayları (formasyon eğitimi alıyor ya da alacak olması şartıyla) www.yenidoguakademi.com sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

11


Sancaktepe Belediyesi’nden eğitime büyük destek Sancaktepe Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokolle, 192 derslik 4 adet okulu Sancaktepe halkının hizmetine sunacak.

donanıma sahip olmalıdır. Bu sebeple Sancaktepe Belediyesi olarak Belediyemize ait 3 ve hazineye ait 1 araziye 192 derslik okul yapıp İl Milli Eğitim Müdürlüğüne devredeceğiz. Belediye olarak görevde kaldığımızı sürece eğitime ve gençlerimize yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz” şeklinde konuştu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’de törende yaptığı konuşmada eğitime böylesine anlamlı bir projeye verdikleri destekten ötürü Belediye Başkanı İsmail Erdem’e teşekkürlerini sundu. Sancaktepe Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokolle Abdurrahmangazi Mahallesi’nde 24 derslikli, Atatürk Mahallesi’nde 40 derslikli, Hilal Mahallesi’nde 80 derslikli ve Fatih Mahallesi’nde 48 derslikli okullar, Sancaktepe Belediyesi ve hayırsever iş adamlarının desteğiyle Sancaktepe halkının hizmetine sunacak.

26 Ocak Perşembe günü gerçekleşen imza törenine, Sancaktepe Kaymakamı Adanan Çakıroğlu, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Sancaktepe Belediye Başkan yardımcıları Mehmet Genç, Muhammed Ali Cankatar, Tarık Yusuf Uçar ve hayırsever İşadamları katıldı. Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, yaptığı açıklamada görev süresi boyunca eğitime yapmış oldukları yatırımlara bir yenisini daha hayata geçirecek olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek; ”Sancaktepe Belediyesi olarak eğitime yaptığımız yatırımlara bir yenisini daha hayata geçirecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çocuklarımız geleceğimizin ve ülke geleceğinin teminatı. Ben görevim icabı çocuklarımın geleceğine katkı yapmakla kendimi sorumlu hissediyorum. Zira eğitimin telafisi yoktur. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımız dünya standartlarında bilgi ve

Sancaktepe Halk Eğitim Merkezi’nden yeni yerde ilk sergi

Sancaktepe Halk Eğitim Merkezi yılsonu sergisini yeni binası olan Sarıgazi Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Düzenlenen açılış törenine Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Kamal, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Murat Şit, Abdullah Deniz ve Ahmet Etçi, Sancaktepe İlçe Müftüsü Muammer Turan, Sancaktepe Muhtarlar Derneği Başkanı Cennet Taçyıldız, Meclis Mahallesi Muhtarı Hasan Ağtepe, Sancaktepe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halil Dede, okul müdürleri, kursiyerler ve davetliler katıldı. Yeni yerine taşınan Halk Eğitim Merkezi’nin açılışı için Kültür Merkezi salonunda düzenlenen toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ve Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu birer konuşma yaptılar. Konuşmalarında Sancaktepe Halk Eğitim Merkezinin yeni yerinin hayırlı olmasını dilediler. Kaymakam Adnan Çakıroğlu’na, Belediye Başkanı İsmail Erdem’e ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu’ya kursiyerler tarafından yapılan tablolar hediye edildi. Konuşmaların ardından düzenlenen serginin açılışı yapıldı. Bazı kursiyerlerin heyecanlı oldukları görüldü. Serginin açılışını Kaymakam Çakıroğlu, Başkan Erdem ve İlçe Müdürü Aydoğdu ile Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halil Dede birlikte yaptılar.

12

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

13


Sancaktepe Anadolu Lisesi, Almanya ile Erasmus projesi yürütüyor

7 Bölge ve 7 Kültür Sancaktepe’de Buluştu

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü proje ile Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen öğrenciler Sancaktepe ilçesinde bir araya geldi.

Sancaktepe Anadolu Lisesi Proje Ekibi, Erasmus+ Projesi Ortağı Almanya ekibiyle birlikte Kaymakam Adnan Çakıroğlu’nu ziyaret etti. Sancaktepe Anadolu Lisesi ile Almanya’nın Gustav-von-Schmoller-Schule Heilbronn okulu arasında yürütülen Erasmus+ Projesi kapsamında Almanya’dan gelen 8 öğrenci ve 3 öğretmenden oluşan Almanya Ekibi ile 12 öğrenci ve 2 öğretmenden oluşan Sancaktepe Anadolu Lisesi Ekibi, Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu’nu ziyaret etti. Türk – Alman ilişkilerinin ve dostluğunun çok eskilere dayandığının altını çizen Kaymakam Çakıroğlu, Proje kapsamında öğrencilerin birbirlerini ve kültürlerini daha yakından tanıma fırsatı bulacağını, İstanbul’un çok önemli bir tarih ve kültür merkezi olduğunu, farklı kültürlerin huzur ve barış içerisinde asırlarca burada birlikte yaşadığını, Türk Milleti’nin barış içerisinde birlikte yaşama tecrübesinin asırlar öncesine dayandığını ve misafirperver olduğunu, ülkemizde herkesin bir akrabasının da Avrupa’da yaşadığını ve iki ülke arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel bağların daha güçlü olacağına inandığını ifade etti. Samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen ziyaret sonunda Kaymakamımız Adnan Çakıroğlu, misafirlerine çeşitli hediyeler vererek uğurladı.

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü 7 Bölge 7 Kültür 7 Okul Projesi ile Türkiye’nin 7 bölgesinden Sancaktepe ilçesinde bir araya geldi. Proje Ekibi tarafından yürütülen 7 Bölge 7 Kültür 7 Okul Projesi kapsamında; Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinden getirilen öğrenciler Sancaktepe ilçesinde

14

Bervaze Ortadağ Sosyal Tesislerinde bir araya geldiler ve ilçede misafir edildiler. Bervaze’de yapılan ve Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe Belediye Meclis Başkan Vekili Turgay Akpınar, Sancaktepe Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Bostan, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu’nun katıldığı yemekte, protokol konuşmaları

ile başlayan program, Sancaktepe İlçesi okulların tanıtımı ve gerçekleştirilen gezilere ait fotoğraflarla hazırlanan slayt gösterimi ile devam etti. Programın sonunda hem misafir okullarının hem de Sancaktepe ilçe okullarının hediye takdimleri yapıldı.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

15


EĞİTİM ADINA TÜM İMKANLARI SEFERBER EDECEĞİZ Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Sancaktepe Okul dergisinin sorularını cevapladı. Başkan Erdem, “Sancaktepe Belediyesi olarak hem Kaymakamlığımız, hem ilçe milli eğitim müdürlüğümüz ile uyumlu şekilde çalışıyoruz.” dedi. Erdem, “Belediye olarak öğrencilerimizin daha sağlıklı bir ortamda eğitim almaları için okullarımıza gerekli her türlü desteği sağladık.” diye konuştu.

- Geride bıraktığımız eğitim öğretim yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ö

ncelikle 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının sonunda öğretmen ve öğrencileri elde ettikleri başarılarından dolayı kutlarım. Öğrencilerimiz bir eğitim ve öğretim döneminin sonunda karneleri alıyorlar. Bu karneler sevgili öğrencilerimizin çalışmalarının bir sonucudur. Derslerini günü gününe yapıp çalışan ve ödevlerini aksatmayanlar bunun karşılığı olarak başarı dolu karneleri aldılar. Karnesinde zayıfı olan öğrenciler üzülmesinler. Önemli olan notların yüksek olması değildir, önemli olan toplum için faydalı insan yetiştirmektir. Başarılı karne alamayanlar daha fazla çalışarak başarılarını artırabilirler. Öğretmen arkadaşlarımız bütün gayretleri ile çalıştılar onlar içinde bugün hasat zamanıdır.

- Sancaktepe’de bu yıl öğrenciler birçok alanda büyük başarılar kaydettiler. Bunun istikrarlı bir şekilde gelecek yıllara yayılması için ne gibi projelerini bulunuyor? Bizler Sancaktepe’de göreve geldikten sonra geleceğimizin teminatı gençlerimiz için birçok projeyi hayata geçirdik. Belediye olarak öğrencilerimizin daha sağlıklı bir ortamda eğitim almaları için okullarımıza gerekli her türlü desteği sağladık. Bilgi evleri ve gençlik merkezlerimizde öğrencilerimize yıl boyu verdiğimiz ücretsiz kurs ve hizmetlerle onları sınavlara hazırladık. Örneğin geçtiğimiz yıl GENÇ GELECEK’TE üniversite sınavına hazırlanana birçok gencimiz Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik fakültesi

başta olmak üzere birçok bölüme yerleşti. Aynı başarıyı her yıl daha da arttırarak tekrarlamak için bizler çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Örneğin geçtiğimiz Mayıs ayından Sancaktepe Bilim Merkezi tarafından düzenlenen Bilim şenliğine bizzat katılarak öğrencilerimizin yapmış olduğu çalışmalara bizzat şahit oldum ve kendi adıma çok gururlandım. Bundan sonraki süreçte aynı gururu ve duyguları yaşamak ve yaşatmak için eğitim adına tüm imkanları seferber edeceğiz.

- Öğrencilere ve velilere yeni eğitim öğretim yılı için mesajınız nedir? Yoğun bir çalışma temposunun ardından öğretmenlerimiz ve öğrenci kardeşlerimizi 3 aylık bir tatil dönemine girecekler. Hem öğretmen hem de öğrencilerin bu dönemde kendilerine yeni eğitim ve öğretim yılına daha iyi şekilde hazırlanacaklarına canı gönülden inanıyorum. Malumunuz, yeni eğitim dönemi ailelerde ve çocuklarda tatlı bir heyecan oluşturur. Bizleri de onlar için daha iyi neler yapabiliriz telaşı sarar. Bu hususta çocuklarının eğitimi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan, çağın gereksinimlerine

Belediye Başkanı Sn. İsmail ERDEM 16

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

uygun eğitim almaları için çaba gösteren tüm anne ve babaları da ayrıca kutluyorum. Çocuklarımızla birlikte geleceği de emanet ettiğimiz emekçi öğretmenlerimize ve geleceğimiz olan gençlerimize şimdiden 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında başarılar diliyorum.

17


- Sizce günümüzde artan teknoloji kullanımı öğrencileri olumsuz etkiliyor mu? Artan teknoloji gençlerimize doğru şekilde sunulursa olumsuz etki edeceğini düşünmüyorum, tam tersi derslerinde yardımcı olacağına inanıyorum. Bu sadece gençler için değil yetişkinler içinde geçerli. Gelişen teknoloji doğru zamanda doğru şeyler için kullanılır ise insan hayatını kolaylaştırır. Bizler hem okullarımız da hem de belediyemize bağlı bilgi evleri ve gençlik merkezlerimiz de teknolojiyi en üst düzeyde gençlerimize yardımcı olacak şekilde kullanıyoruz. Gelişen teknoloji bu kadar gelişmişken insanları sosyal hayattan uzaklaştırma gibi bir tehlikeyi de doğurabilir. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmanın tek yolu ise eğitimden geçtiğini düşünüyorum ki burada biz yerel yöneticiler dahil herkesin bu konuda gerekli bilgi ve duyarlılığa sahip olmasını gerekiyor.

- Eğitimde başarılı olma nedenlerinden birisinin, ilçe yöneticileri arasında uyumlu bir çalışma olduğu söylenebilir mi? Kesinlikle. İlçe yöneticileri arasında oluşan uyumlu ve sistematik çalışma o ilçenin eğitimdeki başarısına direkt olumlu anlamda etki eder. Bizler de Sancaktepe Belediyesi olarak hem Kaymakamlığımız, hem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile uyumlu şekilde çalışıyoruz. Örneğin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle 192 derslik 4 adet okulu Sancaktepe halkının hizmetine sunacağız. İnşaatına başlanan Abdurrahmangazi Mahallesi’nde 24 derslikli, Atatürk Mahallesi’nde 40 derslikli, Hilal Mahallesi’nde 80 derslikli ve Fatih Mahallesi’nde 48 derslikli okullar Sancaktepe Belediyesi, İlçe Kaymakamlığı, İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve hayırsever iş adamlarının desteğiyle Sancaktepe halkının hizmetine sunacağız.

- Okul müdürlerinin vizyoner ve yenilikçi olması sizce eğitimde kaliteyi artıran faktörlerden biri mi? Kesinlikle arttıran faktörlerden biridir. Özellikle okul müdürünün böyle bir özelliğe sahip olması, okulunda görev yapan öğretmene, öğretmenden ise direkt anlamda öğrenciye pozitif anlamda etki eder.

- Sizce okullarda giderilmesi gereken eksiklikler nelerdir? Sosyal ve kültürel aktiviteler geliştirilebilir mi? Öncelikle öğrenciler ezberci sistemden kurtulmalı. Bilgiye öğrenmeye dayalı bir sistem oluşturulmalı. Öğrenci, sınavdan sınava çalışıp bilgiyi sadece sınav için zihnine yer etmemeli. Ben şu anda ülke genelinde öğrenmeye dayalı bir sistem oluştuğuna inanıyorum. Okullar, öğrenciyi hayata hazırladığı için hayatın birde sosyal tarafı var, bu sebepten sosyal hayata yönelik aktivitelerin öğrenciyi hem derslere hem de hayata daha fazla motive edeceğini düşünüyorum. Bu sebepten biz Sancaktepe Belediyesi olarak Bilgi evlerimizde ve Gençlik merkezlerimizde eğitim gören kardeşlerimize bir çok aktivite düzenliyor ve kurduğumuz kulüplerle hem onların kişisel gelişimine katkı sağlıyor hem de sosyal hayatın içinde tutmaya özen gösteriyoruz.

18

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

19


Sanc aktepe’de 70 . 0 0 0 k it a p k a p a s it e li kütü ph an e a çı l dı

Özel Sancaktepe Delta Koleji’nden Köy Okuluna destek Özel Sancaktepe Delta Koleji ve Sancaktepe Ardahan İl Derneği işbirliğiyle hazırlanan proje ile Ardahan ili Göle ilçesi Çardaklı Köyü İlk ve Ortaokulu’na 600 adet kitap yardımı yapıldı.

Sancaktepe’de Prof.Dr. Necmettin Erbakan Halk Kütüphanesi hizmete başladı. Sancaktepe’de Prof. Dr. Necmettin Erbakan Halk Kütüphanesi hizmete başladı. Açılışı daha gerçekleştirilmeyen Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kütüphanesi haftanın 7 günü saat 08.30 - 20.00 arasında kitapseverlere hizmet veriyor. Kamu Hizmet Binası Mimari Ödülü ve Kamu Hizmet Binası İmar/Geliştirme Ödülü

20

de kazanan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kütüphanesi ilçe halkını bekliyor. “Okumak kendini keşfetmektir” sloganı ile hizmet veren kütüphaneye üye olunabiliyor ve 15 gün süreyle 2 kitap alabiliyorsunuz. Üye olmak için kimlik fotokopisi ve bir adet vesikalık fotoğrafınız yeterli.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Halk Kütüphanesi, iki katlı olup 70.000 kitap kapasitesine ve 198 kişilik çalışma ortamına sahip. Dijital Kütüphane, Süreli Yayınlar ve Çocuk Kütüphanesi kütüphane ilçe halkının ilgisini bekliyor.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sancaktepe’de Ardahanlılar çalışmaları ile göz dolduruyor. Zamanı iyi kullanan dernek yöneticileri kendi üyelerinin çalışmaları ile ortaklaşa projeler gerçekleştirip Sancaktepe ilçesinde örnek bir dernek olmaya devam ediyor. Özel Sancaktepe Delta Koleji ve Sancaktepe Ardahan İl Derneği işbirliğiyle hazırlanan proje ile Ardahan ili Göle ilçesi Çardaklı Köyü İlk ve Ortaokulu’na 600 adet kitap yardımı yapıldı. Özel Delta Koleji Kurucusu ve Ardahan İl Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden Mustafa Doğru yapılan bu proje ile eğitimin önemine ve kitap okumanın teşvikine dikkat çekti. Akılcı ve paylaşımcı bir eğitim ile tüm öğrencilere eşit eğitimi vurgulayan Özel Delta Koleji kurucusu kitapların başarılı ancak mali durumu yetersiz öğrencilerin kullanmaları için bu projeyi başlattıklarını söyledi. Yapılan yardım projesine Özel Delta Koleji öğrencileri tam katılım sağladı ve ilgileriyle Çardaklı Köyü’ndeki arkadaşlarına desteklerini gösterdiler. Bu proje ile Çardaklı Köyü İlköğretim Okulu’na çeşitli hikaye ve roman kitapları, ders çalışmaları için konu testleri ve çeşitli ders kitapları temin edildi. İki hafta önce bölgeye yaptığı ziyarette okul müdüründen okul ihtiyaçları ile ilgili bilgi alan Mustafa Doğru bölgedeki diğer okullara da yardımlarının süreceğini ifade etti. Özel Delta Koleji kurucusu Mustafa Doğru ’Türkiye’nin ekonomik ve sosyal alandaki gelişiminin tüm bireylerinin eğitim seviyesinin yükselmesiyle doğru orantılı olduğunu biliyoruz.’’ diye ekledi. Maddi olanaksızlıklar nedeniyle öğrenim göremeyen çocukların desteklenmesi halinde ülkeyi ekonomik ve sosyal yönden çağdaş ülkeler seviyesine taşıyacaklarına inandığını belirten Mustafa Doğru, bu ve bunun gibi projelerde her zaman Özel Delta Koleji’nin en önde olacağını vurguladı.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

21


KAYMAKAM ÇAKIROĞLU: “KİTAP OKUMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATACAĞIZ”

Geride kalan 2016-2017 eğitim öğretim yılını değerlendiren Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe Okul dergisinin sorularını yanıtladı. Kaymakam Çakıroğlu; “Sancaktepe’deki eğitim öğretim faaliyetlerine gösterilen özenle, çabayla önce il genelinde sonra ülke çapında bir eğitim kenti haline geleceği kanaatindeyim.” diye konuştu. - Geride bıraktığımız eğitim öğretim yılını nasıl değerlendiriyorsunuz? Başarılı bir Eğitim-Öğretim yılını daha huzur ve güven içerisinde sona erdirmenin mutluluğunu hep beraber yaşıyoruz. İlçemizde 73805 öğrenci öğrenim görmektedir. Nüfusunun 380.000 civarında olduğu düşünülürse ilçemizin genç nüfus diğer ilçelere göre dikkate değer bir şekilde yüksektir. Bu genç nüfusa kaliteli eğitim vermek için okullarımızda verdiğimiz eğitimin yanında yine okullarda hafta sonları destekleyici kurslar; belediyemizin bilgi evleri ve genç gelecek merkezleriyle eğitim kalitesini yükseltme faaliyetleri yürütmekteyiz. Sancaktepedeki eğitim öğretim faaliyetlerine gösterilen özenle, çabayla önce il genelinde sonra ülke çapında bir eğitim kenti haline geleceği kanaatindeyim.

- Sancaktepe’de bu yıl öğrenciler birçok alanda büyük başarılar kaydettiler. Bunun istikrarlı bir şekilde gelecek yıllara yayılması için ne gibi projelerini bulunuyor? Başarıların devamı ve istikrar için ilçe milli eğitim müdürlüğümüzde özel ekipler kuruldu. Bu ekipler okullarımızdaki yetenekli ve başarılı öğrencileri tespit edip bu öğrencilere ilçe genelinde geliştirici imkânlar sağlayarak başarıların devamı noktasında her daim gayret göstermektedirler. Konuyla ilgili başta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Belediyemiz olmak üzere tüm birimlerle koordineli olarak çalışmalar yapılmaktadır. Periyodik toplantılar düzenleyerek bu verimliliğin artırılması noktasında gayret sarf edilmektedir. Örneğin: Sportif faaliyetlerde okullarda branşlaşmaya gidilmesi planlanmaktadır.

- Öğrencilere ve velilere yeni eğitim öğretim yılı için mesajınız nedir? Başarılı bir Eğitim-Öğretim yılını daha huzur ve güven içerisinde sona erdirmenin mutluluğunu hep beraber yaşıyoruz. Her eğitim öğretim yılında olduğu gibi bu sene de bütün okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, annebabalar, çocuklarımızın yarınlara daha iyi, daha bilgili, daha donanımlı hazırlanmaları için ellerinden gelen gayret ve fedakârlığı gösterdiler. Tüm okul müdürlerimize, çok değerli öğretmenlerimize, anne-babalara, okul aile birliği yönetici ve üyelerine, Sancaktepe’nin eğitimde yükselen ivmesine verdikleri özverili katkıdan dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Değerli anne-babalar, Çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken; karnenin çocuğunuzun okuldaki derslerde yaptığı çalışmaların notlarla ifade edildiği bir belge olduğunu ve hiçbir zaman çocuğunuzdan daha önemli olmadığını unutmayarak bir değerlendirme yapmalısınız. Başarılı öğrenciler, sevinci ve gururunu ailesi ve yakınları ile paylaşmanın gururunu yaşarken, düşük notlarla eve dönen öğrencilerin yaşadığı tedirginliği iyi anlamalı ve asla onların kendini yetersiz hisseden, umutsuzluğa kapılan, ailesinden azar işiteceği ve zarar göreceği endişesini taşıyan, özgüven duyguları incinmiş, duygusal yönden yıkılmış birer çocuk olmadıklarını göstermelisiniz.

Sevgili öğrenciler, Bu tatil döneminde öncelikle dinlenmenizi ve bunun yanında kitap okuma, çeşitli sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunma gibi etkinliklerle kendinizi geliştirecek aktivitelerde bulunmanızı ve böylelikle bir sonraki eğitim-öğretim yılına enerji ve umut dolu bir başlangıç yapmanızı ümit ediyorum. Ayrıca önümüzdeki yıl ilçemizde “Kitap okuma seferberliği” ilan etmeyi düşünüyoruz. Velilerimizin kitap okuma seferberliğine destek olarak öğrencilerimiz örnek olmaları bizim için çok önemlidir.

Sancaktepe Kaymakamı Sn. Adnan ÇAKIROĞLU 22

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

23


- Sizce günümüzde artan teknoloji kullanımı öğrencileri olumsuz etkiliyor mu? Hem ailede hem okulda teknolojinin nasıl, ne kadar ve ne için kullanıldığı çok önemli. Teknoloji eğitimi zenginleştiren, içerik ve uygulamalarla kişisel gelişimi destekleyen bir araç olarak kullanılmalıdır. Çocukların küçük yaşta fiziksel, sosyo-duygusal, bilişsel, özbakım becerilerinin gelişimini engellemeyecek şekilde kontrollü ve sınırı belirlenmiş, eğlence kadar eğitsel amaçları olan teknoloji kullanımı olumlu sonuçlar verebilir. Bilgi kirliliği ve bilinçsiz kullanım olmaması için teknolojik donanımın öğretim ortamında neden kullanıldığı çocuklara ve gençlere iyi anlatılmalıdır. Aile, çocuk ve okulun teknoloji ile ilgili algısının ortak olması çok önemlidir. Bizler, teknolojinin olumsuz yönlerinin önüne geçmek için ilçemizde sanatsal ve sportif faaliyetlere ağırlık vererek öğrencilerin sanal dünyadan uzaklaşarak sosyalleşmesini amaçlamaktayız.

- Eğitimde başarılı olma nedenlerinden birisinin, ilçe yöneticileri arasında uyumlu bir çalışma olduğu söylenebilir mi? İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin AYDOĞDU bizlerle olduğu gibi ilçe şube müdürleri ve okul müdürlerimizle uyum noktasında güzel bir hava oluşturmuştur. Bu uyum eğitimde başarının anahtarı olacağı uzun yıllar devlette edindiğimiz tecrübeyle sabittir.

- Okul müdürlerinin vizyoner ve yenilikçi olması sizce eğitimde kaliteyi artıran faktörlerden biri mi? Okul müdürlerinin vizyoner ve yenilikçi olması eğitimde kalitenin temel taşıdır. Günümüz modern dünyasında yeniliklerin ve teknolojik gelişmelerin hızı baş döndürücü bir hal almıştır. Bu yeniliklere hızla ayak uydurup öğrencilere yansıtan vizyoner bir idareci okulunu geleceğe taşıyan önemli vazife üstlenmiş olacaktır.

- Bu yıl sizi en çok etkileyen okul çalışması nedir? İmam Hatip Ortaokul ve Liselerimizde uyguladığımız öğrenci meclisleri projesiyle İmam Hatiplerin temel değerleri olan Namaz ve Hayır gibi konularda ekipler kurulmuştur. Bu ekipler ayda bir toplanarak kararlar almakta ve bu kararlar toplanılan ay ilgili öğrenci ekibince hayata geçirilmektedir. Öğrenci fikirlerinin esas alınması ve yine öğrencilerce uygulanması öğrencilerin kişilik gelişimi ve ekip ruhu noktasında önemlidir. Bu projemiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından beğenilmiş ve Valiliğimizin kararıyla İstanbul genelindeki 470 imam hatip okulunda uygulanmıştır. İlçemiz birçok alanda olduğu gibi projeleriyle de İstanbul’a örnek olmaktadır. dünyasında yeniliklerin ve teknolojik gelişmelerin hızı baş döndürücü bir hal almıştır. Bu yeniliklere hızla ayak uydurup öğrencilere yansıtan vizyoner bir idareci okulunu geleceğe taşıyan önemli vazife üstlenmiş olacaktır.

- Sizce okullarda giderilmesi gereken eksiklikler nelerdir? Sosyal ve kültürel aktiviteler geliştirilebilir mi? Okullarımız büyük oranda ikili eğitim yapmaktadır. Bu durum eğitimin verimsizliğine sebep olmaktadır. Devletimizin 2019 Yılına kadar Tekli Eğitime geçiş projesi kapsamında ilçemizde de İnşaatı devam eden 5 okulumuz ve Devlet yatırım programına alınmış; yapımı planlanan 7 okul bulunmaktadır. Ayrıca okul yapımı için belirlenmiş 3 sorunsuz okul arsamız bulunmaktadır. İlk geldiğim günden beri okullarımızın inşaatı ve ilçemizin okul projeleriyle yakından ilgilenmekteyim. Belediyemizin de büyük desteği ve bakanlığın yakın zamanda başlayacak

24

okul projeleriyle birkaç yıl içinde tekli eğitime geçiş noktasında ilçemizde büyük bir atağa geçeceğiz. Okul ihtiyacı noktasında elini taşın altına sokarak bizlere destek olan Değerli Belediye Başkanımız İsmail ERDEM’e de teşekkür ederim. Sosyal ve Kültürel aktiviteler noktasında ilçemizdeki tüm yerel imkânlar kullanılmakla birlikte okullarımız kendi imkânları doğrultusunda faaliyetler yürütmektedirler. Bu eğitim öğretim yılında bu çalışmalar meyvelerini vermiş ulusal ve uluslararası düzeyde öğrencilerimiz derecelere girmişlerdir.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Hüseyin Aydoğdu: Sizlere başarılarla dolu iyi bir gelecek diliyorum Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, liseden mezun olup üniversite ve iş hayatına adım atacak gençlere seslendi. Sancaktepe ilçesinde 2016-2017 eğitim ve öğretim yılsonu mezuniyet törenleri peş peşe gerçekleşirken Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, liseden mezun olup üniversite ve iş hayatına adım atacak gençlere seslendi. Aydoğdu yaptığı açıklamada “Sevgili gençler sizlere başarılar ve iyi bir gelecek diliyorum. Hepinizin yolu da bahtı da açık olsun” dedi. Sancaktepe Anadolu Lisesi’nde düzenlenen mezuniyet törenine katılan Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu konuşmasında “Sevgili gençler, mezuniyet amacı ile toplandığımız bu günde iki karmaşık duyguyu bir arada yaşamaktasınız. Bir tarafta lise yıllarının son günleri, ardından üniversiteye girmenin bekleyişinin verdiği mutluluk, diğer tarafta özlemle hatırlayacağınız öğretmenleriniz, arkadaşlarınız ve geride kalacak anılarınızın hüznü. Bu günden sonra yaşamınızda yeni sayfalar açılacak. Bu gün umutlarınız ve hayallerinizin peşinden koştuğunuz günlerin en önemlilerinden biri.” ifadelerini kullandı. Gençlerin omzuna artık daha büyük yükler bindiğini ifade eden Aydoğdu; “Sizler yarınlarımızın geleceği olan değerlersiniz. Bizlerden emanetlerinizi teslim almanızın vakti geliyor. Yarının öğretmenleri, doktorları, esnafı, memurlarısınız. Artık yaşama atılıyorsunuz. Bizler biliyoruz ki, yaşamı dönüştürebilecek ve daha yaşanır hale getirebilecek potansiyele sahipsiniz. Bizlerde sizleri yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz.” diyerek öğrencilere geleceğe dönük mesajlar verdi. Öğrencilerin üniversite yaşamında başarılı olacağını ifade eden Aydoğdu; “Başarılı okulların öğrencileri istedikleri üniversitelere girmiştir ve başarılı olmuşlardır. Sizlerin de istediğiniz üniversitelere girerek başarılı olacağınıza inanıyorum. Mezun olan gençlerimize meslek hayatlarında başarılar diliyorum. Öğrencilerimizin velilerine, çocuklarınızın mezuniyeti hayırlı olsun diliyorum. Sevgili gençler sizlere başarılar ve iyi bir gelecek diliyorum. Hepinizin yolu da bahtı da açık olsun” diye konuştu. Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

25


S an caktepe B ah çeş e hir Ok ulla r ı’ nd a Ö ğre tmen l er Gü n ü kut la nd ı

Sancaktepe’de Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinliklerden bir tanesi de Sancaktepe Bahçeşehir Okullarında gerçekleşti.

Atatürk ve eğitim yolunda ışık olan, saçlarını bu yolda ağartan, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimiz için Saygı Duruşu ve hemen ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bahçeşehir Koleji’nde gerçekleşen 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programına; İstanbul Vali Yardımcısı Sancaktepe Kaymakam V. Faruk Eraslan, Belediye Başkanı İsmail Erdem, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve öğretmenler katıldı. Günün anlam ve önemine dair konuşmaları, Okul Müdürü Nihan Dinç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Belediye Başkanı İsmail Erdem ve İstanbul Vali Yardımcısı Sancaktepe Kaymakam V. Faruk Eraslan gerçekleştirdi. Program daha sonra konuşmalar, şiir ve emekli öğretmenlere çalışmalarından dolayı plaket ve çiçek takdim edilmesiyle devam etti. 1. Sınıflardan oluşan koronun seslendirdiği şarkının ardından program salonda verilen yemek ikramı ile sona erdi.

Sancaktepe’de Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu etkinliklerden bir tanesi de Sancaktepe Bahçeşehir Okullarında gerçekleşti. Etkinlik, 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerinin anılması konulu video ile başladı. Cumhuriyetimizin kurucusu, ulusumuzun başöğretmeni

26

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

27


Sancaktepe’de 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma sergisi düzenlendi 60. yıl Sarıgazi İlkokulu, şanlı Türk tarihine Çanakkale Destanı olarak geçen Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliğinde dinamik bir sergi açtı.

Okul Müdürü Metin Keleş “Hazırladığımız bu dinamik sergiyi ilk defa okulumuzda gerçekleştirdik. Sergide kullandığımız birçok maketi değerlendirmek üzere muhafaza altına aldık. Bir müze oluşturma niyetimiz var. Bu sergimizde eksiğimiz de olabilir, önümüzdeki yıllar bu serginin üstüne katacaklarımızla birlikte daha iyi bir etkinlik gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. 60.Yıl Sarıgazi İlkokulu olarak 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Sergisi düzenledik. Sergimize teşrif eden Milletvekillerimize, Sayın İlçe Kaymakamımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, Siyasi parti temsilcilerine, Okul Müdürü arkadaşlarıma, Sendika Başkanlarına, ayrıca emeği gecen idareci arkadaşlarıma, öğretmenlerimize ve çok emeği geçen Okul Aile Birliği başkan ve üyelerine çok teşekkür ediyorum.“ diye konuştu. Okul Müdürü Metin Keleş okulda 3000 adet kase hoşaf dağıtıldığını da belirtti. Sarıgazi İlkokulu, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle düzenlediği dinamik sergi ile Sancaktepe ilçesinde farklı ve anlamlı bir etkinliğe imza atmanın haklı gururunu yaşadı.

Modern silahlarla donatılmış ordunun karşısında, ateş almaz tüfeklerle, patlamaz toplarla, yalın ayak, aç bir mide ile kazanılmış bir zaferdir Çanakkale. Mustafa Kemal gibi bir büyük insanın tarih sahnesine çıktığı, Seyit Onbaşının 230 okka gülle ile koca gemiyi sulara gömdüğü, kurşunların havada çarpıştığı, Türk’ün kahramanlığının resmi bir vesika olduğu savaştır Çanakkale. 60. yıl Sarıgazi İlkokulu, şanlı Türk tarihine Çanakkale Destanı olarak geçen Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliğinde dinamik bir sergi açtı. Sancaktepe ilçesinde ilgi gören sergiyi Ak Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Ahmet Etçi ve Murat Şit, CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Alper Yeğin, Sendika Temsilcileri, Okul Müdürleri, Veliler ve öğrenciler gezdi.Hazırlanan sergi hakkında Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu “ Serginin hazırlanmasında emeği geçen 60.yıl Sarıgazi İlkokulu idarecilerine, öğretmenlerine, öğrencilerine ve Okul Aile Birliği yönetimine teşekkür ederiz” dedi.

28

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

29


Şehit Er Hasan Genç Orta Okulu atletizmde bir marka

Sancaktepe Osmangazi İlkokulu’ndan Halk Oyunları Şenliği Sancaktepe İlçe Milli Eğitime bağlı Osmangazi İlkokulu, ilk defa kültür merkezinde gerçekleştirdiği Halk Oyunları Şöleni ile göz doldurdu.

Şehit Er Hasan Genç Orta Okulu İstanbul İkincisi olarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. İstanbul İlini temsil eden Sancaktepe Şehit Er Hasan Genç Orta Okulu Yıldız Kızlar takımı elemelere gitmeden önce Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu’yu makamında ziyaret etti. İlçe Miili Eğitim Müdürü Aydoğdu, öğrencileri tebrik etti başarılar diledi. Sancaktepe Şehit Er Hasan Genç Ortaokul’u Müdürü Kenan Oduncu, Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Doğan ve Yıldız Kız Takımını makamında kabul eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu “12-13 Nisan 2017 tarihinde Atatürk Olimpiyat stadında yapılan 2016-2017 Şehit Ömer Halisdemir Sezonu Okullararası Puanlı Atletizm İl Birinciliği Yıldız Kızlar kategorisinde İstanbul ikincisi olup Antalya’da yapılacak olan grup birinciliği yarışmalarına katılmaya hak kazanan öğrencileri tebrik ediyorum. Türkiye Finallerine gidecek olan yolda Antalya’da grup elemeleri var. Okulumuzun Yıldız kızlarından güzel bir haber bekliyoruz. Buraya kadar gelme başarısı gösteren takıma Türkiye Finallerine giden yolda başarılar diliyorum.” diye konuştu. Ziyarette Şube Müdürü Abdullah Deniz’de hazır bulundu. 12-13 Nisan 2017 tarihinde Atatürk olimpiyat stadında yapılan okullar arası 2016-2017 Şehit Ömer Halisdemir Sezonu Puanlı Atletizm il birinciliği Yıldız kızlar Kategorisinde, Sancaktepe Şehit Er Hasan Genç Ortaokul’u İstanbul ikincisi olup İstanbul ilini Türkiye çapında temsil etmeye hak kazanmıştı. 10 farklı branşta yapılan yarışmada takım halinde İstanbul İkincisi olan Sancaktepe Şehit Er Hasan Genç Ortaokul’u, Trabzon’da yapılan Türkiye finallerine katıldı. Türkiye Yarı maraton eski rekortmeni Milli Atlet Bahar Doğan’ın gönüllü olarak çalıştırdığı okul takımı, Beden Eğitimi Öğretmeni Ali Doğan ile birlikte yarışmalara hazırlandı. Trabzon’a giden Sancaktepeli atletler finallerde istediği başarıyı elde edemedi. Okullar arası Türkiye Şampiyonluğu için Trabzon’da düzenlenen final yarışmasına katılan 16 takım içinde ilk gün 6. sırayı elde eden Şehit Er Hasan Genç Orta Okulu Yıldız Kızlar takımı ikinci gün düzenlenen müsabakalarda elde ettiği derecelerle yarışmayı 11. olarak bitirdi.

30

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sancaktepe Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen Osmangazi İlkokulu Halk Oyunları Şenliği’nde; Adıyaman, Artvin, Van, Silifke, Gaziantep, Trabzon, Kırklareli ve Bitlis yöresi halk oyunları gösterileri yer aldı. Etkinliğe Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit, Okul Müdürü Osman Ateşoğlu, Okul Müdürleri, öğretmenler, Osmangazi İlkokulu öğrencileri ve velileri katıldı. Okul Müdürü Osman Ateşoğlu açılış konuşmasında “Montaigne der ki : “Hedefi olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez.” Öğrencilerimizin akademik başarıları yanında sosyal, kültürel, sportif alanlarda başarılı olmaları bizim hedeflerimizden biridir. Bugün burada 200’e yakın öğrencimizin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz Halk Oyunları Şenliğimizi gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz kültürel ve sosyal alanda öğrencilerimizin başarılı olmalarıdır.” diye konuştu. 2.5 saat süren ve velilerin sıkılmadan büyük zevkle izledikleri etkinliğe öğrencilerin başarılı sahne gös-

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

terileri de eklenince ortaya güzel bir etkinlik çıkmış oldu. Halk oyunları gösterileri arasında sahne geçişleri şiirlerle süslendi. Sancaktepe ilçesinde istenirse güzel çalışmaların ortaya çıkabileceği ve bu tarz çalışmaların diğer okullara da örnek olabileceği, şenliğe katılanların ortak düşüncesi oldu. Etkinlik sonunda Okul Müdürü Osman Ateşoğlu şenliğe katılanlara teşekkür etti. Müdür Ateşoğlu “İlçe Şube Müdürümüz Murat Şit, katılan okul müdürü arkadaşlarımıza, öğrencilerimizi hazırlayan halk oyunları öğretmenimiz Şengül Doğanay’a tüm veli ve öğrencilerimize teşekkür ederim” dedi.

31


Öğrencilerden Sokak Hayvanlarına Karş ı Duyarlılık

Sancaktepe’de 75. Yıl Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, sokak hayvanları, kedi ve köpekler için hayvan barınakları yaptılar. Öğrencilerin yaptığı hayvan barınakları, Sancaktepe ilçesindeki aile sağlığı merkezlerine, hastanelere ve sitelere ücretsiz olarak dağıtıldı. Öğrenciler, öğretmenler eşliğinde yaptıkları hayvan barınakları projesini sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirdiler. Gerçekleştirilen projeden son derece memnun olan Okul Müdürü Yılmaz Öztürk “ Okul yönetimine, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize bu anlamlı çalışmalarından dolayı teşekkür ederim” dedi. Müdür Yılmaz Öztürk “ Öğrencilerimizin yaptıkları barınaklardan birini okulumuzda tutup bir de şartlarımız uygun olursa bir köpek edineceğiz” diye sözlerini sonlandırdı.

Sancaktepe İbni Sina İlkokulu’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği bir programla İbni Sina İlkokulunda gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinliğe, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Murat Şit ve Kamil Alagöz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in eşi Hatice Erdem, Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Ali Cankatar’ın eşi Yeşim Cankatar, Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Bostan’ın eşi Leyla Bostan , Sancaktepe Belediye Meclis Üyesi Tülay Taştan, Sancaktepe Belediye Meclis Üyesi Selver Akkoyun Korkmaz, Sancaktepe Engelliler Derneği Başkanı Rukkiye Göksuoğlu Yıldırım, VİKO By Panasonic Firmasından Aysel Doysal Özaltınok, Merve Önusta, İlker Çelik , Okul Müdürleri, Öğretmenler ve veliler katıldı.Saygı duruşu

32

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını İbni Sina İlkokulu müdürü Serkan Gülpolat yaptı. Ardından İlçe Şube Müdürü Murat Şit günün anlamına değinen konuşmasını yaptı. Günün anlamına yönelik slayt gösterisinin ardından, 4A sınıfı öğrencisi Nurseli Demir’in defile gösterisi sahne aldı. Çocukların gözünden kadına şiddet konulu kısa filmin izlenmesi ile devam eden program 2D sınıfının koro çalışmasının sahne alması ile sona erdi. Programa katılan davetlilere karanfil hediye edilirken, Kadınlar Günü hediyeleri takdim edildi.

33


Küçük Ülkü İlkokulu öğrencileri kitap fuarını gezdi

Öğrencilerden makro fotoğraf sergisi

Sancaktepe’de bir ilk olan Makro Fotoğraf Sergisi Kent Life sitesinde açıldı.

Sancaktepe’nin okullarından biri olan Küçük Ülkü İlkokulu güzel bir etkinliğe imza attı. Gezi programı olarak Kitap Fuarını seçen okul bu yıl CNR 4. Uluslararası Kitap Fuarı’nı ziyaret etti.gerçekleştirildi. Kitaba ve okumaya verdiği değeri gerçekleştirdiği etkinlikler ile her fırsatta ortaya koymaya çalışan Küçük Ülkü İlkokulu öğrencileri, kitap sevgisini bir adım daha ileri taşımak için düzenledikleri Kitap Fuarı gezisinde yazarlar ve kitaplar ile buluşma imkanı yaşadılar. 19 ülkeden 300 yayınevinin katılımı ile organize edilen CNR 4. Uluslararası Kitap Fuarı’nın bu yılki teması 15 Temmuz oldu. Resmi açılışını 25 Şubat Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep

34

Tayyip Erdoğan’ın yaptığı fuarda 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi yer aldı. Sancaktepe ilçesinden düzenlenen kitap fuarına gezi düzenleyen Küçük Ülkü İlkokulu Müdürü Coşkuner Aras’a öğretmenler ve velilerden teşekkür geldi. Öğrenci ve velilerden oluşan 160 kişilik ekip, düzenledikleri gezi ile kitaplarla buluşmanın keyfini yaşadılar.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sancaktepeses.com’un katkıları ile 75. DMO Mesleki ve Teknik Lisesi fotoğraf sınıfı öğrencileri, 27 adet fotoğraftan oluşan fotoğraf çalışmalarını sergilediler. Öğrencilerin kendi imkanları doğrultusunda hazırladıkları Makro Fotoğraf Sergisi Sancaktepe ilçesinde ses getirdi. Pasta zannedilenin çakıl taşı, kömür zannedilenin ise tahta parçası, meyve suyu zannedilen fotoğrafın ise portakalın içi olduğunu öğrenenler ise şaşkınlıklarını gizleyemediler. Sergiyi gezenler, öğrencileri bu başarılı çalışmalarından ötürü tebrik etti. Sancaktepe Emek Mahallesi’nde, Ortak Yaşam Platformunun misafiri olarak Kent Life sitesinde açılan sergiyi kent sakinleri gezdi. Sergide, 75. DMO Mesleki ve Teknik Lisesi fotoğraf sınıfı öğretmen Mustafa Özlü’nün öğrencileri Emirhan Yüksel, Selman Kazım Özdemir, Barış Karip, Deniz Uluk, Gülşen Arda, Nergiz Yalçın, Ayberk Halil Özdemirci, Dilara Aday, Oktay Çamoğlu’nun fotoğrafları yer aldı.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sergiye Sancaktepe Kent Konseyi Başkanı Ali Yıldız, Emek Mahallesi Muhtarı Murat Bilikli, Ortak Yaşam Platformunu oluşturan site yöneticileri ve Kent Life sitesi sakinleri katıldı. Sergide, Kent Life sitesi günün anısına öğrencilere tek tek hazırladıkları teşekkür plaketlerini sundu. Ardından VİKO A.Ş ve Sancaktepe Kent Konseyi Başkanı Ali Yıldız öğrencilere çeşitli hediyeler sundu. Bir gün için hazırlanan sergi site yönetiminin isteği üzerine iki gün sürdü.

35


Sancaktepe İlkokulu’ndan Mehmetçiğe uzanan minik eller Sancaktepe ilçesinin okullarında projeler bitmiyor. Birbirinden güzel çalışmalara imza atan okul yöneticileri, veliler ve öğrenciler yaptıkları çalışmalar ile takdir görmeye devam ediyor.

Sancaktepe İlkokulu başlattığı bir proje ile ilçe genelinde büyük takdir topladı. Sancaktepe İlkokulu, Mehmetçiğe Uzanan Minik Eller projesi kapsamında ailelerin yaptıkları bere, eldiven, atkı ve küçük hediyeler hazırlandı. Bu hediyelerin içinde, öğrenciler duygu ve düşüncelerini anlatan yazılar koydu. Hazırlanan hediye paketleri Şanlıurfa Akçakale karakolunda görev yapan Mehmetçiklere gönderildi. Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu “Sancaktepe İlkokulu idaresini, öğretmenlerimizi ve

36

öğrencilerimizi yapmış oldukları bu anlamlı projeden dolayı tebrik ediyor, velilerimize projeye sundukları katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi. Sancaktepe İlkokulu Okul Müdürü Yahya Bayer ‘’Sancaktepe İlkokulu olarak başlattığımız ‘’Mehmetçiğe Uzanan Minik Eller” projesi kapsamında ilk karakolumuz olan Şanlıurfa Akçakale karakoluna hediyelerimiz ulaştı. Sırada 9 karakolumuz daha var. Böyle anlamlı bir projede emeği geçen öğretmenlerimize, velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederim.” dedi.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sancaktepe’nin Ödül Avcısı Okulu Sancaktepe Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, uluslararası yarışmalarda alkışlanmaya değer dedirten çalışmalarla birincilikler ve madalyalar kazandı. Sancaktepe ilçesinde sporda olduğu kadar eğitim verdiği alanda da başarıdan başarıya koşan öğrenciler ve okullar da var. İşte bu öğrenciler özel okulları kıskandıran başarılara imza atıyorlar. Okulun adı Sancaktepe Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Bu lisede öğrenciler, uluslararası yarışmalarda başarıdan başarıya koşuyor ve birçok yarışmadan madalya ile dönüyor. Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği (YEPAD) tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen Bolu Uluslararası İzzet Baysal Mutfak Günleri Yarışmasına Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yine damgasını vurdu. Okul Müdürü Sevgi YILMAZ GÜNEŞ, Okul Müdür Yardımcısı Aykut YILMAZ ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölüm Öğretmenleri Ayşenur SOYSEVER, Esra ÇAYDAŞ, Serkan KESKİN, Ahmet ADEKA, Harun USLU, Büşra Gülşah YÜCE, Sevda ÇETİN, Gül BÖLÖZ ve Mukaddes YERTEK ‘in ve SODEXO Entegre Yönetimi A.Ş. ‘nin maddi ve manevi destekleriyle 18 öğrenci bu yıl 3.sü düzenlenen Uluslararası Bolu Mutfak Günleri yarışmasına katılarak çeşitli kategorilerde yarıştı (Balık, Tavuk, Kuzu, Dana, Osmanlı Mutfağı, Yöresel Yemek, Tatlı, Makarna Yapımı) ve öğrenciler çeşitli ödüller kazanarak büyük başarı elde ettiler. Üç yıldır var olan bu yarışmaya her yıl katılan Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri yurt dışından ve yurt içinden gelen yarışmacılarla çetin bir rekabet yaşayarak 4 altın, 3 gümüş, 9 bronz, 9 Meriet kazandılar. Daha önceki yılarda yapılmış olan Bolu 1. Uluslararası Mutfak Günleri Yarışmasına katılan Fehmi Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, En iyi Meslek Lisesi birincisi olmuş ve 3 Altın madalya, 5 gümüş madalya, 11 bronz madalya ve 7 meriet almaya hak kazanmıştı. İkinci yılda da en iyi meslek lisesi başarısını tekrarlayan okul öğrencileri, Özel INOX Kupası ödülünü kazandılar. Ayrıca 1 altın, 7 gümüş, 30 bronz madalya kazandılar. Ayrıca İstanbul’da yapılan TÜYAP Uluslararası Gastronomi Yarışmasına ve Ankara’da yapılmış olan Ulusal Gastronomi Yarışmasına da katılan Fehmi Yılmaz öğrencileri orada da çeşitli başarılara imza atarak okullarına döndüler. Ödül alan öğrencilere ödülleri, Sodexo Entegre Hizmet AŞ nin üst düzey yöneticileri ve Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinin de katılımıyla okulda yapılan törenle takdim edildi. Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

37


Sancaktepe’de yüzyılın son çocukları “SAL’ladık gidiyoruz” dedi

2016-2017 Eğitim Öğretim yılsonu gelmesinden dolayı birçok okulda mezuniyet törenleri düzenleniyor. Kimi okul, sıradan bir tören düzenlerken kimi okulda öğrencilerin talep ve isteklerini de göz önünde bulunduruyor. Mezuniyet töreni düzenleyen Sancaktepe Anadolu Lisesi düzenlediği programla farkını ortaya koydu. Okul bahçesini kır düğünü hazırlar gibi hazırlayan ve kurulan sahneye çıkan öğrencilerin sevinç ve hüznü bir arada yaşadıkları görüldü. Öğrenciler ve öğretmenlerin birbirlerinden ayrılmalarının ne kadar zor olduğunu, sevginin saygının ne kadar önemli olduğunu anlatan hüzünlü ve sevinçli bir tören düzenlendi. Sancaktepe ilçesinde bir ilke imza atan Sancaktepe Anadolu Lisesi, diğer okullara örnek olarak gösterilebilecek mezuniyet töreniyle uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Okul bahçesinde hazırlanan platformda, süslenen sandalyeler hüzünlü vedaya ev sahipliği yapıyordu. Sahne

38

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

sadeydi, öğrencilerle dolan sahnede okul birincisi okul kütüğüne ismini çakmak için çok uğraştı. Gözlerinde hem sevinç vardı hem de gözyaşı. Törene Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Şube Müdürleri Osman Afacan, Murat Şit, Kamil Alagöz, Ahmet Etçi, Sancaktepe Halk Eğitim merkezi Müdürü Halil Dede, Okul Müdürleri, mezun olan öğrenciler ve davetli veliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda öğrenciler tek tek okul alanına davet edildi. Daha sonra sahneye çağrılan öğrencilere temsili diplomaları verildi. Okul birincisi okul kütüğüne ismini çaktı. Okul Müdürü Fatih Türkmen kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında mezun olan öğrencilere başarılar diledi. Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu ise yaptığı konuşmada, mezun olan öğrencileri tebrik etti, üniversite yıllarında başarılar diledi. İlerleyen yıllarda okullarını unutmamalarını diledi. Okul bahçesine konulan hatıra köşesinde öğrenciler, bol bol mezuniyet hatırası fotoğrafı çektirirken, bahçeye asılan afişler de dikkat çekti. SAL ’17, Yüzyılın son çocukları, Şimdi yalnız yürüme zamanı, Seni Unutmaya ömrüm yeter mi, Bize Müsaade artık, SAL’ladık gidiyoruz yazılı afişler öğrencilerin okullarından ayrılırken hüzün dolu duygularını yansıtıyordu.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

39


Öğrenciler zeka oyunları ve ödül odası ile öğreniyor

Sancaktepe ilçesinde eğitim öğretim hızla gelişiyor. Zaman zaman çeşitli sorunlar veya aksamalar yaşansa da eğitimde daha iyi, daha güzeli nasıl yaparız diye çalışan eğitimciler de var. Sabedin Türker İlkokulu, tekli eğitim olmasından dolayı bu avantajını kullanmaya çalışıyor. Okul Müdürü Cavit Eryaktı’da öğretmen, veli dayanışmanın çok önemli olduğunun altını çiziyor. 2008 yılında eğitimde hizmet vermeye başlayan okulda 32 öğretmen 826 öğrenciyi geleceğe hazırlıyor. Okul yönetimi her sınıf ve her sınıf öğrencisi için dolap yaptı. Öğrenciler, çantalarında ağırlık yapacak kitaplarını ve ya malzemelerini dolaplarına yerleştiriyor. Böylece velilerin çok şikayet ettiği öğrencilerin ağır çanta taşıma konusu sona eriyor. Her öğrenci okulda kendi dolabını kullanabiliyor. Sancaktepe ilçesinin birçok okulunda olduğu gibi okul koridorlarına derslerin isimleri verilmiş. Okulun en önemli sokağı ise İngilizce sokağı. Öğrenciler burada eğlenerek İngilizcesini geliştirebiliyor.

40

zorunda kalmadan çalışmalarını rahatlıkla yürütebiliyorlar. Ayrıca her sınıfta projeksiyon cihazları bulunması da işin bir başka güzel tarafı. Öğrenciler, görsel eğitim için çok amaçlı salona gitmeden sınıflarında eğitim görebiliyor. Okulda bulunan zeka oyunları sınıfı için ciddi emek harcanmış ve bu emekler karşılık görmeye başlayınca öğretmenler ve öğrenciler bu sınıfı daha çok sevmeye başlamışlar. Birçok oyunun yer aldığı sınıfta olmak öğrencilerin çok hoşuna gidiyor. Her sınıfın haftada belirli günlerle kullandığı sınıfı daha da geliştirmek için okul yönetimi ciddi çaba harcıyor. Öğrencilere sunulan ödül odasıyla, burada sadece derslerinde başarılı olanlar değil, her öğrencinin eşit bir şekilde ödül odasından faydalanması sağlanıyor. Böylece hayatın çok yönleri olduğu ve her insanın çok çeşitli konularda veya dallarda iyi olabileceği anlatılması amaçlanıyor. Beyaz bayraklı okul, aynı zamanda beslenme dostu projesinde de yer alıyor. Sabedin Türker İlkokulu’nda okul içinde okul sözü doğrulanıyor. Okulda bulunan anasınıfının her şeyi bağımsız bölümlerden oluşuyor. Kendine ait giriş kapısından tutun da bahçesine, sınıflarından tutun da mutfağına, öğretmen odasından dinlenme odasına kadar her bir kullanım alanı ile okulun içinde ama okuldan bağımsız ikinci bir okul gibi hazırlanmış. Bu özelliği ile ayrıca dikkat çeken Sebadin Türker İlkokulu devlet okuluyuz ama kolej gibiyiz dedirtiyor.

Koridorlara konulan masalarla, bu masalarda öğrenciler satranç oynayarak boş vakitlerini değerlendirebiliyor. Ayrıca bir koridorda da masa tenisi seti bulunuyor. Öğrencilerin büyük keyif aldığı bu çalışmalar ise veli öğretmen dayanışmasının yanı sıra okul idaresinin önemini de ortaya çıkarıyor. Birçok takdir ve teşekkür belgesine sahip genç ve dinamik olan Okul Müdürü Cavit Eryaktı, yeni projelere doğru yelken açmaya hazırlanıyor. Okul Müdürü Cavit Eryaktı, Okul Müdür yardımcıları Hakkı Durmuş ve Özlem Yılmaz okulda yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdikçe insanın yeniden okula başlama isteği geliyor. Öğretmenlere her sene başında bilgisayar veriliyor, yıl sonunda bilgisayarlar geri alınıyor. Öğretmenler kendi bilgisayarlarını kullanmak Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

41


Sancaktepe’de okullarda hızlı bir değişim yaşanıyor Sancaktepe’de okullarda hızlı bir değişim yaşanıyor, bu okullardan biri de Hisar Yapı İlkokulu.

Hisar Yapı İlkokulu’nda, okula görsel bir zenginlik katmak için kolları sıvayan okul yönetimi, dış cepheden işe başlamış. Dış cepheyi değiştiren okul güzel bir görünüm kazanmış. Okul Müdürü Levent Kankurdan “Okulumuzda yaptığımız çalışmalar, velilerimizin de dikkatini çekiyor. Yaptıklarımız olumlu karşılanıyor” dedi. Okulun içinde en çok dikkat çeken ise yer oyunları. Bu oyunlar sayesinde kışın öğrenciler dışarı çıkmıyor, okulun koridorlarında oynayarak vakit geçirebiliyorlar. Okulda bulunan 4 katın tamamında yer oyunlarına yer verilmiş. Okul içinde yapılan değişikliklerle ve öğretmenlerin okula kattığı sinerjiyle okul yeni projelere hazırlanıyor. Sancaktepe ilçesinin en kalabalık öğrenci sayısına sahip olan okul toplamda 70 öğretmen ile hizmet veriyor.

42

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sancaktepe Osmangazi İlkokulu’ndan yardımlaşma ve paylaşma projesi

Sancaktepe Osmangazi İlkokulu’nda veli, öğrenci ve öğretmen işbirliği ile hazırlanan yardımlaşma ve paylaşma projesi hedefine ulaştı. Öğrencilerin kendileri dışında başka öğrencilerin de olduğunu fark etmelerini sağlayarak sosyal sorumluluk bilincini kazandırmak amacıyla yapılan proje Osmangazi İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Projede, öğrencilerden kitap ve oyuncak toplayarak sosyal sorumluluk kazandırmak ve paylaşım duygusu uyandırmak, böylece yardımlaşma ve paylaşma sağlanması amaçlandı. Proje hakkında konuşan Sancaktepe Osmangazi İlkokulu Müdürü Osman Ateşoğlu “Hedeflerimiz doğrultusunda kitaplar ve oyuncaklar toplanarak, Düzce ili Yığılca ilçesindeki Gökçeağaç köyü ilkokuluna ulaştırılmıştır. Bu proHaziran 2017 - Sancaktepe Okul

jede, öğrenci ve velilerin okulu benimsemeleri, bunun yanı sıra paylaşımda bulunarak sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesine katkıda bulunması amaçlandı.” dedi. 100 öğrenciye birer oyuncak, 500 öğrenciye birer kitap ve sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek olarak belirlenen proje, Düzce ili Yığılca ilçesindeki Gökçeağaç köyü ilkokuluna gönderilen oyuncaklar ve kitaplarla hedefine ulaşmış oldu.

43


Sancaktepe ilçesinin örnek okulu Safa İlkokulu Sancaktepe ilçesinin Yenidoğan’da bulunan okullarından biri olan Safa ilkokulu çalışmalarıyla göz dolduruyor.

amaçlı kullandığımız laboratuvarımızda öğrencilerimiz deney çalışmalarını öğretmenleri gözetiminde gerçekleştiriyor.” dedi. Okulun bir güzel yanı ise barkod sistemi ile oluşturulan kütüphanesi. Yaklaşık 1500 kitabın bulunduğu kütüphane, öğrencilerin okul içinde en çok ilgi gösterdiği bir yer durumunda. Beyaz Bayrağa sahip olan okulun, çok amaçlı salonunda panel, seminer, toplantı ve diğer etkinlikler yapılabiliyor. Okulda başlatılan bir diğer çalışma ile ana koridorlara eğitim sokakları oluşturulmuş durumda. Okul için oluşturulan 5 tane eğitim sokağında Fen bilimleri, Matematik, Türkçe, İngilizce ve Sosyal Din ve Kültür sokağı isimlerinde sokakları bulunuyor. Sancaktepe Safa İlkokulu aynı zamanda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ING Bank ile ortaklaşa yürüttükleri Turuncu Damla Projesini yürütüyor. Bu proje ile okulda öğretmen ve öğrencinin tasarruf konusunda bilinçlendirilmesi ve bu alışkanlığın küçük yaşlarda sağlanabilmesi amaçlanıyor. Sancaktepe Safa İlkokulu aynı zamanda bir de ilginç bir proje daha okulun içinde gerçekleştiriyor. Benim sınıfım temiz projesi ile sınıflara puan veriliyor. O ay içinde en çok puan toplayan sınıf plaket ile ödüllendiriliyor. Sınıflar arasında benim sınıfım temiz ödülünü almak için tatlı bir yarış okulun ve sınıfların temiz olmasını da sağlayan bir proje olarak hayata geçmiş. Velilerden büyük takdir alan proje okul yönetiminin yüzünü güldürüyor. Okul yönetimi, Eko Okullar projesinde bizde varız demek için çaba harcıyor. Çocuklara geri dönüşümün önemini ve yaşantımızdaki farkını anlatabilmeyi amaçlayan proje ile Sancaktepe ilçesinin çevreye önem veren en iyi okul olma yolunda olduklarını gösteriyor. Son olarak Okul Müdürü Zafer Navdar, “Okulumuz için yaptığımız çalışmalarımızda bizlerden desteğini esirgemeyen Sancaktepe Belediye Başkanımız İsmail Erdem ve Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Sancaktepe ilçesinin Yenidoğan’da bulunan okullarından biri olan Safa İlkokulu, sizi koleje gelmişsiniz gibi hissettiren okullardan biri. Yeni yaptırdıkları bir çalışma ile Sancaktepe’de bir ilke imza atan okul yönetimi insanı duygulandırdığı gibi göğsünü de kabartıyor. Okul yönetimi, giriş kısmında oluşturulan Atatürk Köşesinin tam üstüne 3x4.5 m. alana dev Türk Bayrağı çalışması yaptı. Işıklandırılan Türk Bayrağını görenler, okulumuzla gurur duyuyoruz diyorlar. Okul yönetimi ise, bayrak sevgisini en güzel şekilde yaşatmayı hedefledik diye konuştu. Sancaktepe Safa İlkokulu Sancaktepe’de ilçesinin yeni yapılan okullarından biri sayılıyor. 1800 öğrencisi bulunan okulda 61 öğretmen görev yapıyor. Okul yönetimi, veli işbirliğine önem verdiği kadar, öğrencinin daha iyi fiziki

44

şartlara sahip bir okulda öğrenim görmesini amaçlıyor. Okul Müdürü Zafer Navdar “Okulumuz ilçemizde 2013 yılında eğitime başladı. 2016 yılında beyaz bayrak aldık. Öğrencilerimizin eğitimlerini okul olarak düzenlediğimiz gezi programlarımızla destekliyoruz. Okulumuzda bulunan çok amaçlı salonumuz şimdilik bize yetiyor. Salonda düzenlemelerimizi yaptık. Döşemelerimizi yenilerken duvarlarımızı ahşap kaplama ile yeniledik. Kantinimiz okulun içindeydi bahçeye taşıdık. Bunlar sıradan yaptığımız okulun fiziki şartlarını iyileştirmek için yaptıklarımız. Yapmaya devam ediyoruz. Okulumuzun arkasında parkımız var burada öğrencilerimiz beden eğitimi derslerini yapıyor. Ayrıca İngilizce bir sınıfımız var. Burada öğrencilerimiz yabancı dil eğitimini alıyor. Çok Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

45


Sancaktepe’de Türk Halk Müziği Ses yarışması düzenlendi

Öğrencilerden polislere sürpriz

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ortaokul ve Liseler Arası Türk Halk Müziği Ses yarışması Samandıra Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sancaktepe Ahmet Keleşoğlu İlkokulu öğrencileri, Polis Haftası’nda polisleri unutmadılar. Polis Haftası çerçevesinde bir etkinlik yapmayı düşünen Sancaktepe Ahmet Keleşoğlu İlkokulu öğrencileri öğretmenleri eşliğinde bir etkinlik gerçekleştirdiler. Sancaktepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü arayıp okula polis çağırdılar. Okula gelen polisleri bir sürpriz bekliyordu. Öğrenciler ellerinde yazdıkları dövizler ve Türk Bayrakları ile polisleri karşıladı. Polislere çiçek veren öğrencilerin bu hareketi polisleri sevindirdi. Polis Haftası nedeniyle geçekleştiren etkinlik sonucunda polislerle birlikte pasta keserek her yıl ülkemizde kutlanan 10 Nisan Polis Haftasında Türk Polis Teşkilatının 172. kuruluş yıldönümünü kutlamış oldular.

46

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ortaokul ve Liseler Arası Türk Halk Müziği Ses yarışması, Samandıra Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Düzenlenen Türk Halk Müziği Ses yarışması finaline, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, AK Parti Sancaktepe İlçe Başkan Yardımcısı Ergün Gökçe, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Osman Afacan, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu konuşmasında “Gönlümüzde buraya kadar gelip yarışan tüm öğrencilerimiz bizim için birincidir. Her yarışmada olduğu gibi birinci, ikinci ve üçüncü elbette olacaktır. Ben burada sahneye çıkacak olan tüm öğrencilerimizi cesaretlerinden dolayı hepsini tek tek tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Bu yarışmayı düzenleyen ve emeği geçen arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmanın ardından öğrenciler tek tek sahne aldı. Öğrenciler sahnede ter dökerken davetlilerin cep telefonları kayıttaydı. Jüri, öğrencilerin seslendirdiği türkülere puan verirken bir hayli zorlandı. Öğrenciler heyecanlı da olsa dinleyenlere yarışma boyunca seslendirdikleri türkülerle güzel bir gün gün yaşattılar. Jürinin verdiği sonuçlara dereceye girenler şöyle: Ortaokul kategorisinde;

Lise kategorisinde;

1. Azra ÇETİN-Sultanlar Ortaokulu

1. Tolga BUDAK- Sancaktepe Anadolu Lisesi

2. Adem ERİKLİ- 75. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu

2. Ali GÜR- Samandıra MTAL

3. Fatmagül EMİN -Yenidoğan Fatih Ortaokulu

3. Özgür BAKIŞ SÜER- Yenidoğan ÇPAL

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

47


Hisar Yapı İlkokulu gökyüzünü izliyor

Sancaktepe’de okullar ilçede örnek alınacak çalışmalarını sürdürüyor. Bu okullardan biri de Hisar Yapı İlkokulu. Öğrencilerin daha sağlıklı bir okulda eğitim öğretim faaliyetini sürdürebilmeleri için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını anlatan Okul Müdürü Levent Kankurdan, “Sınıf kapılarında gerçekleştirdiğimiz güvenlik kilidi güvenlik açısından önemli. Kapılar açıldığında sadece öğretmende bulunan anahtar ile açma kapama işlemi gerçekleşiyor. Öğrencilerin kapı ile oynamalarının önüne geçilmiş oldu. Merdivenlere kaydırmaz şeritler yerleştirdik. Sadece uyarı levhası koymak ile tedbir almak yerine gereğini yerine getirdik. Merdiven boşluğuna bakan kısma file yerleştirdik. Yapabileceklerimizi yapmaya çalıştık. Öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği bizim için önceliklidir” diye konuştu. 2- A Sınıfı sınıf öğretmeni Mustafa Tuğyan öncülüğünde gerçekleşen çalışmada okula kazandırılan mikroskop ve teleskop ile öğrencilerle tanıştırıldı. Teleskop ile sabah veya akşam yıldızları ve gökyüzünü seyretme keyfini yaşan öğrenciler aynı zamanda gökyüzünü de inceleme fırsatını yakalamış oluyorlar. Mikroskop ile inceleme fırsatını bulan öğrenciler mutlu, veliler ise okulun yapmış oldukları çalışmalardan memnun. Veli, öğretmen ve öğrenci dayanışması öğrencilerin lehine okulda hızla gelişerek devam ediyor.

48

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

İstanbul temalı resimler Sancaktepe’de

Sancaktepe Yenidoğan Mevlana İlkokulu’nun duvarları İstanbul temalı resimlerle süslendi. ancaktepe Yenidoğan Mevlana İlkokul Müdürü Serkan Kurçenli okul duvarları görsel olarak değerlendirmek için ressam Mahmut Vardal ve Rüzgar Fidan ile bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmanın sonunda okulun duvarları İstanbul temalı resimlerle süslendi. Okulun duvarlarına emek harcanarak gerçekleştirilen resim çalışmaları mahalle sakinleri, veliler ve öğrenciler tarafından beğeni ile karşılandı. Ayrıca Yenidoğan Mevlana İlkokulu zaman zaman okul içi gerçekleştirdiği etkinliklerle öğrencilerin ve velilerin takdirini topluyor. Bu etkinliklerden birini geçtiğimiz günlerde gerçekleştiren okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

yönetimi eski Fenerbahçeli futbolcu olan Taygun Erdem’i okulda konuk ettiler. Futbol konulu bir seminer veren Taygun Erdem çocuklarla oynadığı oyun sonunda birinciye maskot hediye etti. Okul Müdürü Serkan Kurçenli çocukların neşeli dakikalar geçirmesine katkı sağlayan Taygun Erdem’e teşekkür etti. Sancaktepe Yenidoğan Mevlana İlkokulu çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Okulda gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde beyaz bayrak almaya hak kazandı. Bu çalışmaların neticesinde Sancaktepe ilçesinde bir okul daha Beyaz Bayrak sahibi oldu.

49


Öğrencilere eğitim, velilere karne Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu TOSFED Kadınlar Kurulu tarafından düzenlenen ‘Velinin Karnesi Nasıl?’ sosyal sorumluluk projesi, İstanbul Sarıgazi Ahmet Keleşoğlu İlköğretim Okulu’nda devam etti.

2016 Türkiye Pist Maxi Grup Şampiyonu Borusan Otomotiv Motorsport takımından İbrahim Okyay ve 2016 Türkiye OffRoad Şampiyonası Sınıf 1 Birincisi İlayda Hancı öğrencilere trafik güvenliği ve otomobil sporları ile ilgili temel bilgiler verdi. Okul girişinde BMW 320 TC model pist otomobili sergilendi. Seminerin sona ermesinin ardından velisi otomobil kullanan öğrencilere karneler dağıtılırken, öğrencilerden annelerinin otomobil kullanırken kurallara uyup uymadığını değerlendirmeleri istendi. Farklı illerde belirlenen okullarda ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen seminerler Bursa ve İstanbul’un ardından Eskişehir, İzmir ve Ankara gibi farklı illerde de devam edecek. Seminerlerin sonunda, en başarılı 20 veliye TOSFED Körfez Yarış Pisti’nde, uzman eğitmenler tarafından ücretsiz ileri sürüş teknikleri eğitimi verilecek. 2017-2018 öğretim yılında daha detaylı ve geniş kapsamlı olarak devam etmesi için çalışmalara şimdiden başlanan projenin, bu yıl 5.000 ilköğretim öğrencisine ulaşması hedefleniyor.

50

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Öğrencilerden “Giyilebilir bisiklet sinyali” projesi Sancaktepe Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin tasarladığı, “Giyilebilir bisiklet sinyali projesi” ilgi odağı oldu.

Sancaktepe Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Ortaokulu, düzenlediği bilim fuarında, öğrencilerin hazırladığı birbirinden ilginç projelerle adından söz ettirdi. Öğrenciler kendi üretimlerini öğretmenlerinin yönlendirmesi ile gerçekleştirdiler. Okul içinde kapalı alanda düzenlenen bu tarz çalışmalarda, öğrenciler yaptıkları projeleri ve becerilerini sergileme imkanı buluyor. Bilim fuarında; 3 boyutlu yazıcı, kan gruplarının akademik başarıya etkisi, depremin oluşumu, Pisagor adalet kupası, küllerimizi değerlendirelim, İspir meşesi, Patates pili, Galata kulesi, küflenmeyi yavaşlatalım, sosyal medyanın akademik başarı üzerine etkisi, kablosuz elektrik, çizgiyi izleyen robot, Lilypad ile giyebilir bisiklet sinyali, karikatürlerin ders başarısına etkisi, Robot kol tasarımı gibi birçok ilginç tasarım yer aldı. Giyilebilir bisiklet sinyali projesi, bisiklet severler için önemli olduğu kadar motor sürücülerinin de ilgisini çekebilecek bir çalışma. Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit ile birlikte Bilim Fuarı’nı gezen Okul Müdürü Ali İncekara “Öğrencilerimiz kendileri hazırlandı. Okulumuzda atölyemiz bulunuyor. Burada projelerini hayata geçirmek için çalışma yapabiliyorlar. Öğrencilerimizi ve onları teşvik eden öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit ise “Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Ortaokulumuzun düzenlediği Bilim Fuarına katıldık. Öğrencilerimiz harika projeler üretmişler. Projelerin devamında da teknoloji tasarım ve resim sergilerini de gezdik. Gerek bu projelerin üretilmesi ve sergilenmesinde ve gerekse resim sergisi ve teknoloji tasarım sergilerinde emeği geçen başta okul müdürümüz Ali İncekara’ya, öğretmen arkadaşlarıma ve kıymetli öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum “ dedi. Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

51


3 boyutlu maketlerle deyimleri anlattılar

Işıl Boyacı ve Dilek Zöhre Aral adlı iki öğretmenin girişimi ile hazırlanan projede, 3A ve 3F sınıfları ortaklaşa bir çalışma yaptılar. Hazırlanan “ Bizim Gözümüzden Deyimler” projesinde 50’den fazla deyim kullanıldı. Günlük hayatımızda kullanılan deyimler 3 boyutlu maketler halinde canlandırıldı. Projede amaçlanan ise, günlük hayatımızda kullanılan deyimlerin yorumlanması oldu. Bu çalışmanın sergilenmesi sırasında öğrenciler eğlendiler, öğrendiler ve projeyi gerçekleştirdiler. “Bizim Gözümüzden Deyimler” projesinin, öğretim tekniği bakımından önemli bir proje olduğunu söyleyen Okul Müdürü Osman Ateşoğlu “Öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretmenlerimiz ortaklaşa bir proje gerçekleştirdiler. Güzel bir çalışma ortaya çıktı. Böylesine başarılı bir çalışmayı bize desteklemek düşüyor. Öğrencilerimizi, velilerimizi ve öğretmenlerimizi bu başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” dedi.

Sancaktepe Osmangazi İlkokulu’nda yapılan projede “Bizim Gözümüzden Deyimler” 3 boyutlu olarak sergilendi.

52

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

53


TATİLİ NASIL GEÇİRMELİ ? Ayça ÇETİNTAŞ Özel Sancaktepe Delta Ortaokulu

Uzun bir eğitim öğretim sürecinden sonra tatile girecek olmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler için mutlaka bir tatil programı yapılmalıdır. Yaz tatilini mutlu, verimli ve güzel bir şekilde geçirmek için her öğrenci aile bireyleri ile birlikte, bireysel özellikleri doğrultusunda bir yaz tatili programı yapmalıdır. Ara sınıftaki öğrenciler için; geçmiş yıllardaki eksiklik hissettiği konular ve üniteler üzerinde durulmalıdır. Düzeylerine uygun tatil çalışma kitapları alınarak günün belirli saatlerinde çalışmalarını sağlamak ve özellikle yaz tatilinin sonuna doğru bu çalışma sürelerini uzatmak yeni eğitim – öğretim dönemine hazırlanmaları açısından büyük önem taşımaktadır. 8.sınıfa geçenler için TEOG sınavı ön hazırlığın başladığı, 12. sınıfa geçenler için ise YGS hazırlığı başladığı bir tatil önümüzde durmaktadır. Programları hazırlarken gelecek yıl karşımıza çıkacak durumları da göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır. Sınav hazırlığında son yılı olan öğrenciler için bu yaz, eksiklerini tamamlamak için büyük bir fırsat. Özellikle bireysel çalışarak yapabilecekleri sözel ağırlıklı derslerde düzenli not tutarak çalışmaları, bir adım önde olmalarını sağlayacaktır. Tüm bunların yanında bedenin, zihnin dinlenmesi ve rahatlaması da gerekir. Tatil programına, zevk alınacak birtakım aktiviteleri eklemek de önemlidir. Aile içerisinde yapılan bu planlamalarda çocuğun da görüşlerinin alınması sorumluluk bilincinin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Tatil, ailelerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar birlikte vakit geçirilmeli, birbirlerini daha iyi tanımak, anlamak, birbirlerinin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirilmelidir. Çocuğun performansı diğer çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Yetenek, ilgi ve beceri olarak bakıldığında her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğu unutulmamalıdır. Çocuk, her şeye rağmen koşulsuz sevildiğini ve ona güvenildiğini hissetmelidir. Örneğin; öz güven eksikliği yaşayan çocukların drama, tiyatro,koro türü çalışmalara katılması; hareketli çocukların ise yine ilgi alanlarına uygun olarak yüzme, basketbol, futbol vb. spor faaliyetlerine yönlendirilmesi uygun olacaktır. Bu arada tatil döneminde öğrencilerin okuma alışkanlıklarının zayıflamaması için çocuklarla birlikte karar alınarak seçilen kitapların okunması hatta ailede okuma saatlerinin yapılması, birlikte kitapların yorumlanması çok faydalı olacaktır.

54

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Minik Yazarlar Kitaplarını İmzaladı Osmangazi İlkokulu öğrencileri değerler üzerine duygu ve düşüncelerini kaleme aldı. Çocuk gözüyle bakılan bir dünyanın içinde sevgi, güven, cesaret, doğa, dostluk, hoşgörü, yardımlaşma ve çalışkanlık konularında duygularını dile getiren Sancaktepeli minik şairlerin dünyasının ne kadar zengin olduğunu gösteren bir çalışmanın tanıtımı yapıldı. Osmangazi İlkokulu 4-A sınıfının sınıf öğretmeni önderliğinde hazırlanan kitabı veliler çok beğendi. Sınıf Öğretmeni Ali Haydar Bütün, “Her şey sevmekle başlar dedik, sevgiyle dokunduk konulara. Sevgimizi emeğimize katarak bu kitabı oluşturduk” ifadeleri ile çalışmayı özetledi. Alışılagelmiş çalışmaların dışında gerçekleştirilen bu uygulama ile öğrenciler duygularını kaleme alırken sınıfın da mezuniyet yıllığı kendiliğinden ortaya çıkmış oldu. Yıllar sonra sadece bir fotoğrafa bakmak yerine o yıllarda neler düşündüğünü de hatırlatacak kitap için oluşturulan stantta, öğrenciler bu sefer yazarlara kitap imzalatmadı, kendi kitaplarını imzaladılar. Okul Müdürü Osman Ateşoğlu; “Böylesi önemli ve güzel bir projenin okulumuz tarafından gerçekleştirilmesi beni mutlu etti. Öğrencilerimizi karne verip yollamadık. Onların değerlerine değer verip, karne yanında ilerde mutlukla Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

anımsayacakları güzel bir çalışma ile onları uğurluyoruz. İnanıyorum ki bu kadar güzel duyguları dile getiren güzel çocuklarımız ileride ülkemizin güzel günlerinin de yöneticileri olacaktır. Bu yüzden öğrencilerimle gurur duyuyorum. Böylesine kalıcı bir eser gibi saklayacağımız çalışmayı bizlere kazandıran sınıf öğretmenimize ve velilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 31 öğrencinin eserlerinin yer aldığı kitap, velilerin olduğu kadar öğretmenlerin de ilgisini çekti. Öğrencilerin büyük bir ciddiyetle imzaladıkları kitapları alan veliler “Çocuklarımızla gurur duyuyoruz” dediler.

55


Sancaktepe’de su roketleri yarıştı Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi’nde, geleceğin bilim adamları hazırladıkları su roketleri ile yarıştı.

TÜBİTAK Bilim Toplum Daire Başkanlığı tarafından, Türkiye genelinde yapılacak olan su roketi yarışmasının ilk ayağı nefes kesti. İstanbul il temsilcilerini seçmek için, İstanbul il sorumlusu Sancaktepe Bilim Deney Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, toplam 9 grup yarıştı. Etkinlikte, kendi özgün su roketlerini yapan gruplar hem kıyasıya yarıştı hem de eğlendiler. Yapılan yarışmada Koç Okullarından Armstrong grubu birinciliği kazanırken, yine Koç Okullarından Spatium grubu ikinciliği, Hisar Okullarından Best of 3 üçüncü olmaya hak kazandılar.

Türkiye genelinde yapılan su roketi yarışmasına 9 grup katıldı. İstanbul il temsilcilerini seçmek için düzenlenen yarışma projenin İstanbul sorumlusu Sancaktepe Bilim Deney Merkezi’nde gerçekleşti. Öğrenciler kendilerine özgü hazırladıkları su roketleri ile yarıştılar. Böylece Sancaktepe’de su roketleri de görülmüş oldu.

56

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

57


58

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Sancaktepe Okul Sayı 1  

Sancaktepe'nin ilk ve tek online eğitim dergisi Sancaktepe Okul'un ilk sayısı.

Sancaktepe Okul Sayı 1  

Sancaktepe'nin ilk ve tek online eğitim dergisi Sancaktepe Okul'un ilk sayısı.

Advertisement