Page 28

TATİLİ NASIL GEÇİRMELİ ? Ayça ÇETİNTAŞ Özel Sancaktepe Delta Ortaokulu

Uzun bir eğitim öğretim sürecinden sonra tatile girecek olmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler için mutlaka bir tatil programı yapılmalıdır. Yaz tatilini mutlu, verimli ve güzel bir şekilde geçirmek için her öğrenci aile bireyleri ile birlikte, bireysel özellikleri doğrultusunda bir yaz tatili programı yapmalıdır. Ara sınıftaki öğrenciler için; geçmiş yıllardaki eksiklik hissettiği konular ve üniteler üzerinde durulmalıdır. Düzeylerine uygun tatil çalışma kitapları alınarak günün belirli saatlerinde çalışmalarını sağlamak ve özellikle yaz tatilinin sonuna doğru bu çalışma sürelerini uzatmak yeni eğitim – öğretim dönemine hazırlanmaları açısından büyük önem taşımaktadır. 8.sınıfa geçenler için TEOG sınavı ön hazırlığın başladığı, 12. sınıfa geçenler için ise YGS hazırlığı başladığı bir tatil önümüzde durmaktadır. Programları hazırlarken gelecek yıl karşımıza çıkacak durumları da göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır. Sınav hazırlığında son yılı olan öğrenciler için bu yaz, eksiklerini tamamlamak için büyük bir fırsat. Özellikle bireysel çalışarak yapabilecekleri sözel ağırlıklı derslerde düzenli not tutarak çalışmaları, bir adım önde olmalarını sağlayacaktır. Tüm bunların yanında bedenin, zihnin dinlenmesi ve rahatlaması da gerekir. Tatil programına, zevk alınacak birtakım aktiviteleri eklemek de önemlidir. Aile içerisinde yapılan bu planlamalarda çocuğun da görüşlerinin alınması sorumluluk bilincinin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Tatil, ailelerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar birlikte vakit geçirilmeli, birbirlerini daha iyi tanımak, anlamak, birbirlerinin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirilmelidir. Çocuğun performansı diğer çocuklarla kıyaslanmamalıdır. Yetenek, ilgi ve beceri olarak bakıldığında her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğu unutulmamalıdır. Çocuk, her şeye rağmen koşulsuz sevildiğini ve ona güvenildiğini hissetmelidir. Örneğin; öz güven eksikliği yaşayan çocukların drama, tiyatro,koro türü çalışmalara katılması; hareketli çocukların ise yine ilgi alanlarına uygun olarak yüzme, basketbol, futbol vb. spor faaliyetlerine yönlendirilmesi uygun olacaktır. Bu arada tatil döneminde öğrencilerin okuma alışkanlıklarının zayıflamaması için çocuklarla birlikte karar alınarak seçilen kitapların okunması hatta ailede okuma saatlerinin yapılması, birlikte kitapların yorumlanması çok faydalı olacaktır.

54

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Minik Yazarlar Kitaplarını İmzaladı Osmangazi İlkokulu öğrencileri değerler üzerine duygu ve düşüncelerini kaleme aldı. Çocuk gözüyle bakılan bir dünyanın içinde sevgi, güven, cesaret, doğa, dostluk, hoşgörü, yardımlaşma ve çalışkanlık konularında duygularını dile getiren Sancaktepeli minik şairlerin dünyasının ne kadar zengin olduğunu gösteren bir çalışmanın tanıtımı yapıldı. Osmangazi İlkokulu 4-A sınıfının sınıf öğretmeni önderliğinde hazırlanan kitabı veliler çok beğendi. Sınıf Öğretmeni Ali Haydar Bütün, “Her şey sevmekle başlar dedik, sevgiyle dokunduk konulara. Sevgimizi emeğimize katarak bu kitabı oluşturduk” ifadeleri ile çalışmayı özetledi. Alışılagelmiş çalışmaların dışında gerçekleştirilen bu uygulama ile öğrenciler duygularını kaleme alırken sınıfın da mezuniyet yıllığı kendiliğinden ortaya çıkmış oldu. Yıllar sonra sadece bir fotoğrafa bakmak yerine o yıllarda neler düşündüğünü de hatırlatacak kitap için oluşturulan stantta, öğrenciler bu sefer yazarlara kitap imzalatmadı, kendi kitaplarını imzaladılar. Okul Müdürü Osman Ateşoğlu; “Böylesi önemli ve güzel bir projenin okulumuz tarafından gerçekleştirilmesi beni mutlu etti. Öğrencilerimizi karne verip yollamadık. Onların değerlerine değer verip, karne yanında ilerde mutlukla Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

anımsayacakları güzel bir çalışma ile onları uğurluyoruz. İnanıyorum ki bu kadar güzel duyguları dile getiren güzel çocuklarımız ileride ülkemizin güzel günlerinin de yöneticileri olacaktır. Bu yüzden öğrencilerimle gurur duyuyorum. Böylesine kalıcı bir eser gibi saklayacağımız çalışmayı bizlere kazandıran sınıf öğretmenimize ve velilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 31 öğrencinin eserlerinin yer aldığı kitap, velilerin olduğu kadar öğretmenlerin de ilgisini çekti. Öğrencilerin büyük bir ciddiyetle imzaladıkları kitapları alan veliler “Çocuklarımızla gurur duyuyoruz” dediler.

55

Sancaktepe Okul Sayı 1  

Sancaktepe'nin ilk ve tek online eğitim dergisi Sancaktepe Okul'un ilk sayısı.

Sancaktepe Okul Sayı 1  

Sancaktepe'nin ilk ve tek online eğitim dergisi Sancaktepe Okul'un ilk sayısı.

Advertisement