Page 13

- Sizce günümüzde artan teknoloji kullanımı öğrencileri olumsuz etkiliyor mu? Hem ailede hem okulda teknolojinin nasıl, ne kadar ve ne için kullanıldığı çok önemli. Teknoloji eğitimi zenginleştiren, içerik ve uygulamalarla kişisel gelişimi destekleyen bir araç olarak kullanılmalıdır. Çocukların küçük yaşta fiziksel, sosyo-duygusal, bilişsel, özbakım becerilerinin gelişimini engellemeyecek şekilde kontrollü ve sınırı belirlenmiş, eğlence kadar eğitsel amaçları olan teknoloji kullanımı olumlu sonuçlar verebilir. Bilgi kirliliği ve bilinçsiz kullanım olmaması için teknolojik donanımın öğretim ortamında neden kullanıldığı çocuklara ve gençlere iyi anlatılmalıdır. Aile, çocuk ve okulun teknoloji ile ilgili algısının ortak olması çok önemlidir. Bizler, teknolojinin olumsuz yönlerinin önüne geçmek için ilçemizde sanatsal ve sportif faaliyetlere ağırlık vererek öğrencilerin sanal dünyadan uzaklaşarak sosyalleşmesini amaçlamaktayız.

- Eğitimde başarılı olma nedenlerinden birisinin, ilçe yöneticileri arasında uyumlu bir çalışma olduğu söylenebilir mi? İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin AYDOĞDU bizlerle olduğu gibi ilçe şube müdürleri ve okul müdürlerimizle uyum noktasında güzel bir hava oluşturmuştur. Bu uyum eğitimde başarının anahtarı olacağı uzun yıllar devlette edindiğimiz tecrübeyle sabittir.

- Okul müdürlerinin vizyoner ve yenilikçi olması sizce eğitimde kaliteyi artıran faktörlerden biri mi? Okul müdürlerinin vizyoner ve yenilikçi olması eğitimde kalitenin temel taşıdır. Günümüz modern dünyasında yeniliklerin ve teknolojik gelişmelerin hızı baş döndürücü bir hal almıştır. Bu yeniliklere hızla ayak uydurup öğrencilere yansıtan vizyoner bir idareci okulunu geleceğe taşıyan önemli vazife üstlenmiş olacaktır.

- Bu yıl sizi en çok etkileyen okul çalışması nedir? İmam Hatip Ortaokul ve Liselerimizde uyguladığımız öğrenci meclisleri projesiyle İmam Hatiplerin temel değerleri olan Namaz ve Hayır gibi konularda ekipler kurulmuştur. Bu ekipler ayda bir toplanarak kararlar almakta ve bu kararlar toplanılan ay ilgili öğrenci ekibince hayata geçirilmektedir. Öğrenci fikirlerinin esas alınması ve yine öğrencilerce uygulanması öğrencilerin kişilik gelişimi ve ekip ruhu noktasında önemlidir. Bu projemiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından beğenilmiş ve Valiliğimizin kararıyla İstanbul genelindeki 470 imam hatip okulunda uygulanmıştır. İlçemiz birçok alanda olduğu gibi projeleriyle de İstanbul’a örnek olmaktadır. dünyasında yeniliklerin ve teknolojik gelişmelerin hızı baş döndürücü bir hal almıştır. Bu yeniliklere hızla ayak uydurup öğrencilere yansıtan vizyoner bir idareci okulunu geleceğe taşıyan önemli vazife üstlenmiş olacaktır.

- Sizce okullarda giderilmesi gereken eksiklikler nelerdir? Sosyal ve kültürel aktiviteler geliştirilebilir mi? Okullarımız büyük oranda ikili eğitim yapmaktadır. Bu durum eğitimin verimsizliğine sebep olmaktadır. Devletimizin 2019 Yılına kadar Tekli Eğitime geçiş projesi kapsamında ilçemizde de İnşaatı devam eden 5 okulumuz ve Devlet yatırım programına alınmış; yapımı planlanan 7 okul bulunmaktadır. Ayrıca okul yapımı için belirlenmiş 3 sorunsuz okul arsamız bulunmaktadır. İlk geldiğim günden beri okullarımızın inşaatı ve ilçemizin okul projeleriyle yakından ilgilenmekteyim. Belediyemizin de büyük desteği ve bakanlığın yakın zamanda başlayacak

24

okul projeleriyle birkaç yıl içinde tekli eğitime geçiş noktasında ilçemizde büyük bir atağa geçeceğiz. Okul ihtiyacı noktasında elini taşın altına sokarak bizlere destek olan Değerli Belediye Başkanımız İsmail ERDEM’e de teşekkür ederim. Sosyal ve Kültürel aktiviteler noktasında ilçemizdeki tüm yerel imkânlar kullanılmakla birlikte okullarımız kendi imkânları doğrultusunda faaliyetler yürütmektedirler. Bu eğitim öğretim yılında bu çalışmalar meyvelerini vermiş ulusal ve uluslararası düzeyde öğrencilerimiz derecelere girmişlerdir.

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Hüseyin Aydoğdu: Sizlere başarılarla dolu iyi bir gelecek diliyorum Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, liseden mezun olup üniversite ve iş hayatına adım atacak gençlere seslendi. Sancaktepe ilçesinde 2016-2017 eğitim ve öğretim yılsonu mezuniyet törenleri peş peşe gerçekleşirken Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, liseden mezun olup üniversite ve iş hayatına adım atacak gençlere seslendi. Aydoğdu yaptığı açıklamada “Sevgili gençler sizlere başarılar ve iyi bir gelecek diliyorum. Hepinizin yolu da bahtı da açık olsun” dedi. Sancaktepe Anadolu Lisesi’nde düzenlenen mezuniyet törenine katılan Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu konuşmasında “Sevgili gençler, mezuniyet amacı ile toplandığımız bu günde iki karmaşık duyguyu bir arada yaşamaktasınız. Bir tarafta lise yıllarının son günleri, ardından üniversiteye girmenin bekleyişinin verdiği mutluluk, diğer tarafta özlemle hatırlayacağınız öğretmenleriniz, arkadaşlarınız ve geride kalacak anılarınızın hüznü. Bu günden sonra yaşamınızda yeni sayfalar açılacak. Bu gün umutlarınız ve hayallerinizin peşinden koştuğunuz günlerin en önemlilerinden biri.” ifadelerini kullandı. Gençlerin omzuna artık daha büyük yükler bindiğini ifade eden Aydoğdu; “Sizler yarınlarımızın geleceği olan değerlersiniz. Bizlerden emanetlerinizi teslim almanızın vakti geliyor. Yarının öğretmenleri, doktorları, esnafı, memurlarısınız. Artık yaşama atılıyorsunuz. Bizler biliyoruz ki, yaşamı dönüştürebilecek ve daha yaşanır hale getirebilecek potansiyele sahipsiniz. Bizlerde sizleri yetiştirmenin gururunu yaşıyoruz.” diyerek öğrencilere geleceğe dönük mesajlar verdi. Öğrencilerin üniversite yaşamında başarılı olacağını ifade eden Aydoğdu; “Başarılı okulların öğrencileri istedikleri üniversitelere girmiştir ve başarılı olmuşlardır. Sizlerin de istediğiniz üniversitelere girerek başarılı olacağınıza inanıyorum. Mezun olan gençlerimize meslek hayatlarında başarılar diliyorum. Öğrencilerimizin velilerine, çocuklarınızın mezuniyeti hayırlı olsun diliyorum. Sevgili gençler sizlere başarılar ve iyi bir gelecek diliyorum. Hepinizin yolu da bahtı da açık olsun” diye konuştu. Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

25

Sancaktepe Okul Sayı 1  

Sancaktepe'nin ilk ve tek online eğitim dergisi Sancaktepe Okul'un ilk sayısı.

Sancaktepe Okul Sayı 1  

Sancaktepe'nin ilk ve tek online eğitim dergisi Sancaktepe Okul'un ilk sayısı.

Advertisement