Page 10

- Sizce günümüzde artan teknoloji kullanımı öğrencileri olumsuz etkiliyor mu? Artan teknoloji gençlerimize doğru şekilde sunulursa olumsuz etki edeceğini düşünmüyorum, tam tersi derslerinde yardımcı olacağına inanıyorum. Bu sadece gençler için değil yetişkinler içinde geçerli. Gelişen teknoloji doğru zamanda doğru şeyler için kullanılır ise insan hayatını kolaylaştırır. Bizler hem okullarımız da hem de belediyemize bağlı bilgi evleri ve gençlik merkezlerimiz de teknolojiyi en üst düzeyde gençlerimize yardımcı olacak şekilde kullanıyoruz. Gelişen teknoloji bu kadar gelişmişken insanları sosyal hayattan uzaklaştırma gibi bir tehlikeyi de doğurabilir. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmanın tek yolu ise eğitimden geçtiğini düşünüyorum ki burada biz yerel yöneticiler dahil herkesin bu konuda gerekli bilgi ve duyarlılığa sahip olmasını gerekiyor.

- Eğitimde başarılı olma nedenlerinden birisinin, ilçe yöneticileri arasında uyumlu bir çalışma olduğu söylenebilir mi? Kesinlikle. İlçe yöneticileri arasında oluşan uyumlu ve sistematik çalışma o ilçenin eğitimdeki başarısına direkt olumlu anlamda etki eder. Bizler de Sancaktepe Belediyesi olarak hem Kaymakamlığımız, hem İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile uyumlu şekilde çalışıyoruz. Örneğin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle 192 derslik 4 adet okulu Sancaktepe halkının hizmetine sunacağız. İnşaatına başlanan Abdurrahmangazi Mahallesi’nde 24 derslikli, Atatürk Mahallesi’nde 40 derslikli, Hilal Mahallesi’nde 80 derslikli ve Fatih Mahallesi’nde 48 derslikli okullar Sancaktepe Belediyesi, İlçe Kaymakamlığı, İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve hayırsever iş adamlarının desteğiyle Sancaktepe halkının hizmetine sunacağız.

- Okul müdürlerinin vizyoner ve yenilikçi olması sizce eğitimde kaliteyi artıran faktörlerden biri mi? Kesinlikle arttıran faktörlerden biridir. Özellikle okul müdürünün böyle bir özelliğe sahip olması, okulunda görev yapan öğretmene, öğretmenden ise direkt anlamda öğrenciye pozitif anlamda etki eder.

- Sizce okullarda giderilmesi gereken eksiklikler nelerdir? Sosyal ve kültürel aktiviteler geliştirilebilir mi? Öncelikle öğrenciler ezberci sistemden kurtulmalı. Bilgiye öğrenmeye dayalı bir sistem oluşturulmalı. Öğrenci, sınavdan sınava çalışıp bilgiyi sadece sınav için zihnine yer etmemeli. Ben şu anda ülke genelinde öğrenmeye dayalı bir sistem oluştuğuna inanıyorum. Okullar, öğrenciyi hayata hazırladığı için hayatın birde sosyal tarafı var, bu sebepten sosyal hayata yönelik aktivitelerin öğrenciyi hem derslere hem de hayata daha fazla motive edeceğini düşünüyorum. Bu sebepten biz Sancaktepe Belediyesi olarak Bilgi evlerimizde ve Gençlik merkezlerimizde eğitim gören kardeşlerimize bir çok aktivite düzenliyor ve kurduğumuz kulüplerle hem onların kişisel gelişimine katkı sağlıyor hem de sosyal hayatın içinde tutmaya özen gösteriyoruz.

18

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

Haziran 2017 - Sancaktepe Okul

19

Sancaktepe Okul Sayı 1  

Sancaktepe'nin ilk ve tek online eğitim dergisi Sancaktepe Okul'un ilk sayısı.

Sancaktepe Okul Sayı 1  

Sancaktepe'nin ilk ve tek online eğitim dergisi Sancaktepe Okul'un ilk sayısı.

Advertisement