Page 62

60

samsun analiz dergisi

Eylül / 2012

Samsun  perdelerini açtı Samsun Devlet Opera ve Balesi, 1 Ekim’de Madama Butterfly operasının prömiyeri ile 2012-2013 sanat sezonunu açtı

S

amsun’da ilk kez sahnelenen Puccini’nin ünlü operasının orkestra şefliğini Lorenzo C. Skanderbeg ve Tolga Taviş, rejisörlüğünü ise Aytaç Manizade yaptı. Samsunlu sanatseverlerin büyük ilgi göstererek koltukları doldurduğu Madama Butterfly operası prömiyer gecesinde, Butterfly rolündeki Japon soprano Takako Okazaki Massaro ve diğer sanatçılar izleyicilerden büyük alkış aldı. Geçtiğimiz sanat sezonunda sahnelediği La Bohème, Zorba, Çardaş Prensesi, Seslerle Anadolu, 1001 Gece Masalları, Bremen Mızıkacıları adlı eserlerle seyircisiyle buluşmaya devam edecek olan Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin yeni sanat sezonundaki ilk bale temsili, Samsun seyircisinden büyük ilgi gören Zorba balesi olacak. 11 ve 18 Ekim’de yeni sezon için perdelerini açacak olan Zorba’yı, 22 Ekim’deki ilk temsiliyle Çardaş Prensesi takip ediyor.

Madama Butterfly Büyük Anadolu Turnesi kapsamında geçtiğimiz yaz 15 farklı şehirde sahnelenen Seslerle Anadolu müzikali 27 Ekim’de seyircisiyle yeniden buluşacak. Sezonun ilk konseri olan Cumhuriyet Konseri ise 29 Ekim’de.

Minik sanatseverler için perdelerini açan Bremen Mızıkacıları 8-15 ve 20 Ekim’de sahnelenirken, Eğitim Etkinlikleri ve Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında sahnelenen Opera Zamanı 10-19 Ekim tarihlerinde, Müzik ve Sesler ise 12-23 Ekim tarihlerinde öğrencilerle buluşacak. Volkan Kıran’ın müdür ve sanat yönetmenliğinde yeni sanat sezonuna daha güçlü bir başlangıç yapan Samsun Devlet Opera ve Balesi, Madama Butterfly’ın ardından 24 Kasım’da Üç Silahşörler balesinin prömiyerini gerçekleştirecek. Samsun Devlet Opera ve Balesi, Madama Butterfly operasının rejisörü Aytaç Manizade’nin rejisiyle sahnelenecek olan Franz Lehar’ın Şen Dul operetinin prömiyerini Ocak ayında, Evin Atik tarafından sahneye konulacak olan Okan Demiriş’in IV. Murat operasının prömiyerini ise şubat ayında gerçekleştirecek.

Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  
Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  

Samsun Analiz Dergisi Sayı:6 Yıl:1 2012

Advertisement