Page 54

52

samsun analiz dergisi

Eylül / 2012

Samsun’da  tarım da  müzelik oldu Türkiye’nin İlk Organik Tarım Müzesi, Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde düzenlenen törenle açıldı.

Türkiye’nin ilk Tarım Müzesi olan Ziraat Yüksek Mühendisi Yalçın Engiz Organik Tarım Müzesi'nin açılışı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından gerçekleştirildi.

Z

iraat Yüksek Mühendisi Yalçın Engiz’in oğlu Oğuz Engiz tarafından yapılan açılış konuşmasında, "Farklı olacaksınız, yenilikçi olacaksınız, dünyayı takip edeceksiniz, yaratıcı olacaksınız, organik tarım biraz da bunları simgeliyor. Bunun daha çok vurgulanması, daha bilimsel bir şekilde takip edilmesi ve daha çok merak edilip, daha çok yenilendirilmesini amaçlayan bir faaliyet planlıyoruz. Babam burada çeşitli vesilelerle toplantılar, konferanslar düzenleyecek. Yabancı misafirler gelecek. Bölge halkımızın, bölgede ki çiftçi, tarım emekçisi köylü bu fikirlerden faydalanmış olacak” dedi. İlçeye bağlı 21 köyün 19'unda organik tarım yapıldığını ifade eden Kaymakam Kadir Ekinci, yaklaşık 400 kişinin organik tarımla uğraştığını söyledi. Ekinci, “19 Mayıs ilçesi başta

Oğuz Engiz

olmak üzere tüm Samsun’dan organik tarım güneşi Samsun’dan doğacak diyen büyüklerimizin sözlerinin gerçekleştirildiği kurum olacaktır. Çünkü buna ihtiyacımız var. Organik tarım gönüllü yapılması gereken, özveriyle fedakarlıkla yapılması gereken, olmazsa olmaz bir üretim biçimi. Bu tarz bir üretimin devlet eliyle, kamu kuruluşlarıyla yapılması mümkün değildir. Kamu kuruluşları, devlet buna öncülük yapabilir olması gerekliliğini söyleyebilir. Ama fiilen alanda bu tarz gönüllü insanların var olmasıyla mümkün olacaktır diye düşünüyorum“ şeklinde konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, “Türkiye’de ilk olduğuna inandığım, kentimize de yakıştığına inandığım bu projede, katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Yalçın Abi’nin de bir kez daha ellerinden öpüyorum“ şeklinde konuştu.

Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  

Samsun Analiz Dergisi Sayı:6 Yıl:1 2012

Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  

Samsun Analiz Dergisi Sayı:6 Yıl:1 2012

Advertisement