Page 37

www.samsunanaliz.com

35

Eylül / 2012

VEKİLLERE BAŞKANLIK KOLTUĞU FIRSATI Tüzük değişti, 3 dönem vekillik yapan Belediye Başkanı olabilecek. AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi'nde, parti tüzüğünde 10 ayrı değişiklik yapıldı. Buna göre, milletvekilleri ve belediye başkanları için kesintisiz 3 dönem görev yaptıktan sonra en az bir dönem ara verme hükmü getirildi. Gençlik kollarına üye olma üst yaş sınırı, 29'dan 30'a yükseltildi. AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki Divan'a sunulan tüzük değişikliği teklifine göre, AK Parti tüzüğünün 24'üncü maddesinin son fıkrası, ''Aynı kişi kesintisiz en fazla 3 olağan dönem, belde başkanı seçilebilir ancak ara veren kimseler tekrar aynı göreve getirilebilir'' şeklinde değiştirildi.

‘AK Parti’de MKYK’ya  girmiş olmak bir onurdur’ 54.Hükümet’te Refahyol döneminde Devlet Bakanı olarak görev yapan, 1 Kasım 2012 yılında kurulan HAS Parti’de Genel Başkan Yardımcısı olan Ahmet Demircan, ‘HAS’ adamlar cephesinden AK Parti’ye geçen isimlerden biri oldu. 30 Eylül’de gerçekleşen AK Parti Büyük Kongresi’nde MYKY üyeliğine seçilen Demircan, siyasi hayatının bu keskin virajlı dönemini SAMSUN ANALİZ DERGİSİ’ne değerlendirdi.

T

ürkiye siyaset hayatının ‘Milli Görüş’ cephesini temsil eden Saadet Partisi çizgisinden koparak, 1 Kasım 2010 tarihinde, Numan Kurtulmuş ve diğer partililerle HAS Parti’yi kuran ve Genel Başkan Yardımcı olarak görev yapan Ahmet Demircan, ülke siyasetine bomba gibi düşen HAS Parti- AK Parti birleşmesinde büyük rol oynadı. 22 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilen bir törenle HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ve diğer partililerle AK Parti’ye geçen Demircan, 30 Eylül’de yapılan AK Parti Büyük Kongresi’nde MYKY üyeliğine seçildi. Siyasi hayatında önemli bir döneAhmet meç yaşayan Demircan, Demircan yaptığı değerlendirmede, ‘AK Parti’de MYKY’ye girmiş olmanın kendisi için bir onur olduğunu söyledi.

“AK PARTİ’DEN GELEN DAVETE İLGİSİZ KALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİ” Yoğun siyasi gündemi arasında sorularımızı cevaplayarak değerlendirmelerde bulunan Demircan, Türkiye’nin geleceğinin inşa edilmekte olduğu bir dönemde siyasetçi olarak böyle bir görev üstlenmenin kendisi için kaçınılmaz olduğunu söyledi. “Türkiye’nin yeniden inşa edildiği bir dönemde yeni bir Anayasa yapılacak. AK Parti’den gelen davete ilgisiz kalmamız mümkün değildi” diyen Demircan, bu birleşmenin Türkiye siyaseti ve geleceği için hayırlı olacağını söyledi.

“AK PARTİ’DE MYKY’YE GİRMİŞ OLMAK BİR ONURDUR” HAS Parti’nin ilgili kurumlarında yapılan istişareler sonunda AK Parti’ye geçme kararı aldıklarını hatırlatan Demircan, “22 Eylül’de İstanbul’da katılım töreni yapıldı. 30 Eylül’de de büyük kongrede MYKY üyesi seçildim. Parti’de MYKY girmiş olmak benim için onurdur. Yeni konumumuzla, ülkeme, milletime ve Samsun’a daha iyi hizmet etme imkânı bulmuş olacağım. Bu iyi hizmet yapma imkânıdır. AK Parti seçilmişleri ve teşkilatıyla birlikte hizmet etme imkânı olacaktır. Bu imkân Samsunlu hemşerilerime en iyi hizmeti sunmayı sağlayacaktır. Samsunlu buna layıktır.”

Ahmet Demircan kimdir? AK Parti 4. Olağan Kongresi’nde asil kadro içinde sayılan Ahmet Demircan, daha önce HAS Parti Genel Başkan Yardımcılığı, XX ve XXI. Dönem Samsun Milletvekilliği ile Devlet Bakanlığı yapmış bir siyaset adamıdır. Asıl mesleği Genel Cerrahlıktır. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ni bitirdi. Aynı Fakültede Genel Cerrahi İhtisası yaptı. Sağlık alanında Samsun I No’lu Sağlık Ocağı Doktorluğu, Muş Devlet Hastanesi ve Bafra Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanlığı görevlerinde bulundu. Aslen Samsunlu olan Dr. Ahmet Demircan 1954 doğumlu, evli ve 6 çocuk babası.

Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  
Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  

Samsun Analiz Dergisi Sayı:6 Yıl:1 2012

Advertisement