Page 20

18

samsun analiz dergisi

Eylül / 2012 SAMSUN ANALİZ: Samsun’da her geçen gün büyüyen inşaat sektörünün sebebi nedir? HÜSEYİN TÜFEK: Farz edelim ki bugün bir fabrika kurmanız için arsa alacaksınız. Bir bina yapacaksınız, bir makine bulacaksınız, yetişmiş bir ekip bulacaksınız. Fakat inşaat işi böyle bir iş değildir. İnşaat işinde toprak önemlidir. Bir miktar kereste ve usta bulup işe başlıyorsunuz. Hiçbir ön yatırım gerektirmeyen ve çok kolay para kazandıran bir sektördür inşaat sektörü. SAMSUN ANALİZ: Başarabilirseniz. HÜSEYİN TÜFEK: Paranız varsa ve iyi bir yer de alırsanız başarabilirsiniz. Fakat bu dönem için demiyorum tabi, bir dönem öyleydi. SAMSUN ANALİZ: Yani sıfır sermaye ile başlayabileceğiniz bir iş. HÜSEYİN TÜFEK: Sıfır sermaye demeyelim de, ön yatırım olmadan direkt başlayabileceğiniz bir iş. Bu anlamda gerçekten herkesi cezbeden bir sektördü. Bu dediğim 2 yıl önce. 2 yıldır piyasa gerçekten çok kötü. Samsun’da çok konut var. Gerek Atakum’da, gerek Derebahçe’de gerek İlkadım’da. Sadece Samsun’da değil, Türkiye’de bu böyle. Türkiye’de 7-8 yıldır İstanbul’da da Ankara’da da Türkiye’nin dış yerlerinde de çok fazla miktarda konut yapılıyor ve gerçektende de bu değişimin yapılması gerekiyordu. SAMSUN ANALİZ: Türkiye’nin bu konutlara ihtiyacı olduğundan mı? HÜSEYİN TÜFEK: Şöyle ihtiyaç var. Bakın, bir kere köylerde insanlarımız kalmadı. Köydeki bütün insanlarımız şehirlere toplanıyor. Yani; bizim Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet politikası köylü insanı rahat ettirmek değil, köyde ekmek ve iş sahibi yapmak, eğitmek değil, onu şehre getirmektir. Bu bir yöntemdir. SAMSUN ANALİZ: Yani stratejidir, öyle mi? HÜSEYİN TÜFEK: Stratejidir. Doğruluğu yanlışlığı tartışılabilir. Bana göre artı yönleri var, eksi yönleri var. Dolayısıyla köydeki insanlar buraya geldiğinde bu alanda bir ihtiyaç doğdu. Bizim İnşaat Mühendisleri Odası’nın konut tarifi bir paragraftır ve o paragraf da şunu söyler: “İnsanın Yeniden Doğduğu yer” Şimdi, kozmopolit bir yapımız var. Her yerden, her bölgeden, her çeşit

insan geliyor ve bu insanların her birinin ayrı bir yoğurt yiyişi, ayrı bir yaşam tarzı var. Dolayısıyla insanın yeniden doğma şansı yok. Ama mesela İlkadım’ın tepesinde, Atakent’e, Atakum’da, Kurupelit’te, Canik’in tepesinde o kadar güzel evler o kadar güzel mekânlar yapılıyor ki; insanlar gelip çok sağlıklı bir şekilde arabalarını park ediyorlar, evlerine çıkıyorlar, akşam belki de sosyal tesise iniyorlar veya yürüyüş yapıyorlar. Dolayısıyla İlkadım’ın, özellikle merkezinde bu dönüşümün yaşanması gerekiyor, gerekiyordu.

‘Yeni  konutlar halen neden  yapılıyor anlamış  değilim’

SAMSUN ANALİZ: Bu ihtiyaçtan doğan bir artış mı? HÜSEYİN TÜFEK: Tabi, ihtiyaç var. Son 2 seneye kadar. Gerçekten Belediye Evleri’ndeki adam diyordu ki, “Ya ben Atakum’a gideyim.” İlkadım’daki adam da aynı şekilde, “Ben Atakum’a gideyim, sokakları, kaldırımları göreyim. Böyle bir talep olduğu için bu kadar inşaat yapıldı. İnşaatların birçoğu satıldı ve hâlâ yapılmaya devam ediyor. Hızını almış bir tır düşünün. Bunun frenine bastığınızda yoldan çıkabilir ve devrilebilir. Ama bu yavaş yavaş bitmeye başladı. Şimdi fazla talep yok. Mesela şimdi, Atakum’da konut satışı çok düşük. Bunda tabi TOKİ’nin de etkileri var. TOKİ de çok ciddi bir konut yatırımına girdi Samsun’da.

Hüseyin Tüfek

Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  
Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  

Samsun Analiz Dergisi Sayı:6 Yıl:1 2012

Advertisement