Page 16

14

samsun analiz dergisi

Eylül / 2012

SAMSUN ANALİZ: Siz raylı sistemin ardından yaşananlardan ya da söylenenlerden rahatsız oldunuz mu, hiç "keşke" dediğiniz oldu mu? YUSUF ZİYA YILMAZ: Hayır kesinlikle. Ben her yaptığım şeyi, her verdiğim kararı, enine boyuna düşünüp yapan bir insanım. Benim yaptığım işlerin hiç birisi, benim babamın işi değil ki; ben emanet bir iş yapıyorum. Samsun halkının parasıyla bu işleri yapıyorum. Ben bunları tutup el yordamı ile sabahleyin aklıma gelen işler olarak yapmıyorum. Şimdi param olsa raylı sistemi Tekkeköy’e kadar uzatacağım. Soralım Samsun’a, anket yapalım. Samsun halkı şimdi raylı sistemi Tekkeköy’e kadar uzatmamızı ister misiniz? Bunun bedelini belediye bulsun ve bu yatırımı yapsın ister misiniz diye? Yüzde 60’ın altında oy almaz. O zaman neyi konuşacağız daha?

SAMSUN ANALİZ: Mevcut güzergâh tek alternatif miydi? Yoksa ulaşımın daha zor olduğu yerlerden geçebilir miydi? YUSUF ZİYA YILMAZ: Yok geçemezdi. Ne topografya buna müsaitti, ne de mülkiyet meseleleriyle ilgili sorunların çözümü buna müsaitti. Dolayısıyla

bunun yapılabilecek en ideal güzergâhı buydu. Farkındaysanız projeyi biz 2 senede yapıp bitirdik. Siz bir geçmişe doğru gidin, Türkiye’de bu kadar kısa sürede yapılmış bir proje bana gösterin, 20 ayda bu işi yaptık bitirdik. Bu işi yapıp bitirmek sadece para vermekle olmuyor. Bu işin projesi, güzergâhı, jeolojik problemleri, mühendislik sorunlarının tümünü bir bir çözmek gerek. Maliye lojmanlarının önünden geçtik, oranın eski hali ile raylı sistem buradan geçecek dediğimizde, burada yer yok deniliyordu. Ama bunlar hep mühendislik projesi, oradan geçtik. Kürtün köprüsünü geçtik, ilave köprü yaptık. Ankara yolunun altına aç-kapa tünel yaptık. Bunların hepsi mühendislik hizmeti, bunları oturduk çizdik, tartıştık, getirisini götürüsünü konuştuk. SAMSUN ANALİZ: İşiniz ve sorumluluğunuz çok. Böyle yoğun bir tempodan size kalan zamanları nasıl değerlendirirsiniz? YUSUF ZİYA YILMAZ: Evimde zaman geçiriyorum. Kitap okuyorum sporu seviyorum. Sabah erken kalkıp yürüyüş yapmaya çalışıyorum. Sağlığımı korumak için yani tansiyonumu, kan şekerimi, kolesterolümü belli değerlerde tutabilmek için mümkünse spor yapmaya çalışıyorum. Ama öyle yorucu sporlar değil. Yani yürüyüş belki hafif koşular, onu çok seviyorum. Yani bana ait kendim için yaptığım şeyin o olduğunu söyleyebilirim. Artan zamanlarda eşimle dostumla yemek yemeyi sohbet etmeyi tercih ediyorum. Evimde vakit geçirmeyi bir şeyler yazıp çizmeyi seviyorum. Günlük değerlendirmelerimi yapıyorum. Onun dışında tabi Türkiye gündemini takip etmek için de, açık oturumları televizyon tartışmalarını takip ediyorum.

Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  

Samsun Analiz Dergisi Sayı:6 Yıl:1 2012

Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  

Samsun Analiz Dergisi Sayı:6 Yıl:1 2012

Advertisement