Page 10

8

samsun analiz dergisi

Eylül / 2012

Amacım işimi en iyi şekilde yapmak. Biraz önce de anlattığım gibi tarih, sosyolojik dönüşüm, şehir için rolümüzü, katkımızı, bu dönüşümü ne kadar hızlandırdığımızı ne kadar katkı verdiğimizi değerlendirecektir. Ben bundan 1 sene sonra ne olacağını inanın şu anda bilmiyorum ve bilmemin de bir gereği yok. Yani inancım dolayısıyla benim için hayırlısının ne olacağını, hayırlısının olmasını dilemekten öteye bir şey söyleyemiyorum. Böyle bir şeyi söylemek de zaten anlamsız. Benim bütün idealim; bu yaptığım işi en iyi şekilde yapmak ve gelecek değerlendirmesinde iyi bir karne alabilmek. Benim için önemli olan bu. Ondan sonra benim hangi göreve gelip gelemeyeceğim nasiptir diye düşünüyorum. SAMSUN ANALİZ: Gündemde olan sıcak bir konuya değinmek istiyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili son zamanlarda ciddi bir çalışma var. Kentsel dönüşümle ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

YUSUF ZİYA YILMAZ: Ben her zaman söylüyorum, daha önceki konuşmalarımda da söyledim. Kentsel dönüşüm fikri daha önceden de hükümetimizin gerek TOKİ gerekse de yerel yönetimlerin ortaklaşa yürüttüğü bir süreçti. Her şey de belirli ölçekte kentsel dönüşüm yapılıyordu. Ancak bildiğiniz gibi ülkemiz 2011 senesinde şanssız bir Van depremi yaşadı. 2 binin üzerinde insanımızı kaybettik. Burada görüldü ki insanımızı deprem öldürmüyor, depreme dayanıksız binalar öldürüyor. Yani jeolojik olaylara depremlere, afetlere dayanıklı konutlar yaparsanız, insanınızı bu tarz kentsel tesislerde yaşatırsanız, depremlerden etkileniş o oranda az oluyor. Başka bir şey daha oluyor: Konutların yapıldığı alanlar semavi afetlerin de tesiri altında olabilecek yerlerde yapılınca da büyük oranda kaynak israfı oluyor. Büyük oranda da ülkenin değerleri, ülkenin kaynakları israf ediliyor bir deprem sonucunda. Van depreminde yanlış hatırlamıyorsam

“Benim  bütün idealim; bu yaptığım  işi en iyi  şekilde  yapmak ve  gelecek  değerlendirmesinde iyi  bir karne  alabilmek. Benim için önemli  olan bu.”

‘Kentsel dönüşüm’ Canik ile başladı

Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  
Samsun Analiz Dergisi Sayı 6  

Samsun Analiz Dergisi Sayı:6 Yıl:1 2012

Advertisement