Page 1

AYLIK YEREL DERGİ YIL: 1 SAYI: 5 AĞUSTOS 2012 FİYATI: 10

dergisi

DOSYA: Samsun için Samsun’un değerleri için şimdi birlik, beraberlik ve ortak akıl zamanı... Sorunların büyümesinde değil, çözümünde birleşelim...

SAMSUN’UN SELLE İMTİHANI

ŞİMDİ KENETLENME ZAMANI

ENERJİ BAKANI YILDIZ’DAN

ÇALIK YEDAŞ’A ÖVGÜ

BAFRA’YI 2023’E HAZIRLIYOR

SAMSUNSPOR’DA

ZİHNİ ŞAHİN USTALIK DÖNEMİNE YAKIŞAN BİRLİKTELİK

FUAT KÖKTAŞ

EMİN KAR DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLDU

PROF. DR

HALUK KOÇ


aprak Evleri


Editör / Genel Yayın Yönetmeni

HOŞGELDİNİZ Şimdi ortak akıl zamanı … Zor bir şehir Samsun. Her yönüyle zor. İnsanı zor, sorunları aşmak zor, sorunların çözümünde birleşmek zor, yazmak zor, konuşmak zor. Samsun, bir ayı aşkındır sel afetiyle savaşıyor. Herkesin olup bittikten sonra tartıştığı ve biz uyarmıştık dediği konu bugüne kadar hiç basına yansımazken artık gündemden düşmez oldu. Herkesin fikir beyan ettiği ve ‘Biz demiştik, uyarmıştık’ dediği günlerdeyiz. Uyarılar doğrudur elbet. Ancak her fırsatta basına demeç verenler uyarıların yapıldığı günlerde niye hiç konuşmadı onu da tartışmak gerek. Şu an için öncelik bu sorunun çözümü olmalı. Her fırsatta ortak akıl üzerine tartışılan ilimizde bence şimdi ortak akıl zamanı. Belli ki Samsun, hesapların üzerinde yağan yağmurla sınıfta kaldı. Belli ki Samsun, iyi ve başarılı yapıldığı sanılan çalışmalarda sınıfta kaldı. O zaman yaşananları kişiselleştirmeden çözüm aramalı önce. Her fırsatta sahipsiz kent denilen Samsun’a daha fazla sahip çıkılmalı. Yitip giden 14 insan canı. Samsunspor ne olacak… Samsunspor’u kayyuma kalmaktan kurtaran yeni Başkanı Emin Kar’la röportaj yaptık bu sayımızda. Samsun’un en büyük değerlerinden biri olan Samsunspor ne olacak diye sorduk. Kar, ‘Desteklerle tekrar ayağa kalkacağız’ dedi. ‘Peki destek alabilecek misiniz’ dedik. ‘Valla şu anda ziyarete gelen herkes destek sözü veriyor. Ziyaretlerden sonra göreceğiz’ dedi. Bende destek sözü veren herkesi basınla paylaşın en azından, yarının ne olacağı belli olmaz, elinizde somut bir şeyler olsun. Söz uçar yazı kalır belki bugüne kadar olduğu gibi söz verip unutanlara çıkan haberlerle bir hatırlama yaparsanız etkisi olur’ dedim. Sahip çıkmak lazım kazanması zor böylesi büyük değerlerimize. Çıkar gözetmeden topa girmeli. Bir savaşa girdiyse insan ya yaşamalı ya ölmeli. Yaralı kalıp ömür boyu sürünmemeli. Bayramlar bizim için… Her fırsatta nerde o eski bayramlar denilen yeni bir bayrama daha merhaba diyoruz. Her dönem, bayram ziyaretlerinin ortak konusudur bu hasret. , Allah’a yaklaşma duygularının en yüksek ve insanlık duygularının en yoğun yaşandığı Ramazan ayının ardından yaşanacak olan bu bayramın bir sonraki sefere hasretle anılmaması dileğiyle. Ramazan Bayramınızın sağlık ve huzur içinde sevdiklerinizle geçmesi dileğiyle…

SAMSUN ANALİZ TEMMUZ 2012/4


SAMSUN 4 TEMMUZ SABAHINA

BAFRA’YI 2023’E HAZILIYOR

BÜYÜK ACI İLE UYANDI

ZİHNİ ŞAHİN

5

18

28

31

34

HALUK KOÇ

ADNAN ÖZ

5 SAMSUNLU

DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLDU

KURTULMUŞUN ARKASINDAYIZ

TÜRKİYE’DE EN BÜYÜK 500 FİRMA İÇERİSİNDE

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCSI PARTİ SÖZCÜSÜ PROF. DR

SAMSUN ANALİZ DERGİSİ YIL:1 SAYI: 4 YAYIN SÜRESİ: AYLIK YAYIN BÖLGESİ: SAMSUN - ORTA KARADENİZ SAMAJANS Adına İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni

Canan YILMAZ

HAS PARTİ SAMSUN İL BAŞKANI

Yazı İşleri Müdürü (Sorumlu) Sedat ÖKSÜZOĞLU Haber Merkezi Bülent KARSLIOĞLU Grafik Tasarım Grup Repro 0362 431 76 50 Baskı : Uğur Ofset Matbaacılık Tel: 0362 432 09 90

Pazar Mahellesi Mukayitzede Sokak No:48 İlkadım/ SAMSUN

EN BÜYÜKLER İÇİNDE

Yönetim Yeri ve İletişim Adresi

SAMAJANS 19 Mayıs Mah. Gazi Cad. Arel Aprt. No:89/5 İlkadım-SAMSUN Tel: 0362 432 40 44 - 432 40 45 bilgi@samajans.com Baskı Tarihi : 31.07.2012 Samsun Analiz Dergisi, SAMAJANS tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır. Dergide yayımlanan yazı, fotoğraf, harita, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz ve çoğaltılamaz.

Tarafların değil Samsun'un Sesiyiz. Görmek duymak istediğiniz ne varsa

www.samsunanaliz.com'da

2


BAKAN YILDIZ’DAN ÇALIK YEDAŞ’A ÖVGÜ

AK PARTİ SAMSUN İL BAŞKANI’NDAN USTALIK DÖNEMİNE YAKIŞAN BİRLİKTELİK

NURETTİN TÜRKOĞLU

25

FUAT KÖKTAŞ

30 40

35

39

RUSYA’YA YOLCULUK

‘TAM GÜN’DE SINIR ÖTESİ BAŞA DÖNÜLDÜ İŞ BİRLİĞİNDE

VİRA-M DENİZCİLİK

HEKİMLER RAHATSIZ

TURİZİMDE

SAMSUN ÖNCÜ KUVVET OLUYOR

49

57

58

HÜSEYİN AKAN

SUAT KILIÇ

EMİN KAR

OMÜ REKTÖRÜ PROF. DR

OMÜ ÖZGÜRLÜK MEYDANI OLACAK

GENÇLİK VE SPOR BAKANI

SEN İSTE VERECEK OLAN ALLAH’TIR

SAMSUNSPOR BAŞKANI

SAMSUNSPOR BAŞKANINI BULDU


SAMSUN’UN

SELLE IMTIHANI

Samsun 4 Temmuz sabahına

büyük bir acı ile uyandı TOKİ’nin bodrum katları tabut ev BİLANÇO ÇOK AĞIR

Türkiye’nin nabzı Canik’te attı

Kurumlar birbirlerini suçladı

BİZİ KİMSE DİNLEMEDİ

TOKİ, Samsun Analiz Dergisi’ne açıkladı

BAŞKANLAR SELİ UNUTTU, POLEMİĞE TUTUŞTU


6

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

SAMSUN’UN SELLE İMTİHANI Sıcak temmuz ortasında Samsun’u vuran sağanak yağış, felakete neden oldu. Kuzey Yıldızı TOKİ Konutları ve ilçe genelinde 13 kişi hayatını kaybetti.

Yaz yağışlarına alışkın olan Samsun bu kez sağanak yağışa hazırlıksız yakalandı. 3 Temmuz’u 4 Temmuz’a bağlayan gece özellikle Canik İlçesi için felaketin tarihi oldu. Canik İlçesi’ne bağlı Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde Mert Irmağı’nın kenarına yapılan Kuzey Yıldızı

TOKİ Konutları’nda su baskınına neden olan selde, TOKİ Konutları’nın bodrum katlarında yaşayan 4’ü çocuk olmak üzere toplam 5 kişi evlerinde boğularak can verdi. Samsun’a büyük bir şok yaratan bu haber ülke gündemine de bomba gibi düştü.


www.samsunanaliz.com

TOKİ’NİN BODRUM KATLARI TABUT EV Arama-kurtarma ekipleri, yaptıkları çalışmalarda, 1,5 yaşındaki Hüseyin Yılmaz, 9 yaşındaki Berkay Bütüner ile 5 yaşındaki ağabeyi Abdullah Yılmaz’ın ve Mustafa Gazel’in cesetlerine ulaşıldı. Anne Hüsniye Yılmaz ise komşuları tarafından kurtarıldı. Baba Recep Yılmaz, 6 yaşındaki kızı Azime’yi sel sularından son anda kurtarmayı başardı. Ne yazık ki, diğer iki çocuğunu kurtarmayı başaramadı. İlerleyen saatlerde, çalışmalarını sürdüren dalgıç ekipleri, Kenan Yazıcı (40) ile oğulları Mücahit (16) ve Bedirhan’ın (9) bodrum kattaki cesetlerine ulaştı. Zaman geçiyor Samsun yeni acılara şahit olmak istemiyordu. Kayıpların artacağından korkan ilçe halkı tedirgin bir bekleyiş içine girdi. Gün içerisinde yeni isimler belli olmaya başladı. Mert Irmağı’nın Eski Sanayi Mevkii’ndeki dere yatağında da Mehmet Yayla isimli vatandaşın cesedine ulaşıldı. Kirazlık mevkisinde yer alan akaryakıt dolum tesislerinin yakınında Emine Bütüner (36) ve kızı Miranur Bütüner ile Seher Özkan isimli kız çocuğunun cesetleri bulundu. Yılanlıdere çöp depolama alanında arama çalışması yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı 44 kişilik ekip, kayıp olduğu bildirilen 14 yaşındaki Cansu Çakan’ın cesedine ulaştı. Kayıplara ulaştıkça Samsun nefesini tutmuş, arama kurtarma ekiplerinden gelecek yeni haberleri bekliyordu.

Temmuz / 2012

TÜRKİYE’NİN NABZI CANİK’TE ATTI Canik’te yaşanan felakete Türkiye duyarsız kalamadı. Felaketin yaşandığı günün akşamı bütün yaygın basın, televizyonların canlı yayın ekipleri ilçeyi adeta ablukaya aldı. Saatler süren canlı yayınlarda, afet uzmanları selin neden bu kadar yıkıma yol açtığı ve sorumluların kim olduğu üzerine haberler yapıldı.

Uzmanlar ve meslek odaları konuşmalarında özellikle birkaç nokta üzerinde duruyorlardı: Kuzey Yıldızı TOKİ Konutları’nın dere yatağına yapılmasının hatalı olduğu, bodrum katlarına iskan verilmesinin yanlışlığı ve Mert Irmağı ile Yılanlıdere’nin ıslah çalışmalarının yanlış yapıldığı, dere yatağının iskana açılmasının yanlışlığı üzerinde duruldu.

LOVELET SULAR ALTINDA

8 Haziran’da İdol İnşaat tarafından Canik’te yapılan Karadeniz’in en büyük outlet alışveriş merkezi Lovelet açıldı. İlçe için önemli bir kazanım olması beklenen AVM ilçeyi vuran sel felaketinde, yerle bir oldu. Milyonlarca liralık yatırımla kurulan alışveriş merkezi, adeta savaştan çıkmış gibiydi. Alt katlarda bulunan dükkanlar tamamen çamur altında kaldı. AVM’de büyük hasara neden olan baskın bazı eleştirileri de beraberinde getirdi. AVM’nin yanlış yer seçiminin kurbanı olduğu birçok yetkili tarafından dile getirildi. Meslek odaları, afet uzmanları tarafından, Lovelet’in dere yatağının ıslah edilmesi sonrasında kazanılan arsa üzerine yapılmasının yanlış olduğu vurgulandı.

KURUMLAR BİRBİRLERİNİ SUÇLADI Sel baskını sonrası bu kadar kayıbın yaşanması dikkatleri ister istemez ilçenin üzerine yoğunlaştırdı. Kamuoyu bir sorumlu ararken, Büyükşehir ve Canik belediyeleri sorumluluk konusunda birbirlerini suçladı. DSİ’nin çalışmalarının eksik olduğu vurgulandı. Bir kesim ise, yağmuru sorumlu tutacak kadar işi ileriye götürdü.

İŞTE FELAKET SONRASI YAŞAMINI YİTİREN O İSİMLER

Sel felaketinde; Kenan Yazıcı, Mücahit Yazıcı, Bedirhan Yazıcı, Hüseyin Yılmaz, Abdurrahman Yılmaz, Emine Bütüner, Mihra Bütüner, Berkay Bütüner, Seher Özkan, Mehmet Yaylacıoğlu, Mustafa Gazel ile Kadriye Aktaş, Cansu Çakan yaşamlarını yitirdi.

7


8

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

TOKİ, SAMSUN ANALİZ’E ÖZEL AÇIKLAMALARDA BULUNDU:

EVLER BELEDİYELERİN ONAYLADIĞI YERLERE YAPILDI

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Samsun Analiz Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu. Dergimize yapılan açıklamada, Samsun’da imar planlama çalışmalarının 1960-1970’lı yıllarda başladığı, TOKİ tarafından yapılan uygulamaların bulunduğu Canik bölgesinin ise 1980’li yıllardan itibaren, yerel belediyeler tarafından onaylanan imar planları ile yerleşime açıldığı ve yapılaşmanın başladığı söylendi. Bu planlarda, ilgili kurumlarla koordineli olarak Mert Irmağı ve Yılanlı Dere için yaklaşma mesafelerinin belirlendiği belirtiliyor. 3 Temmuz 2012 tarihinde yaşanan su baskınının, TOKİ tarafından yaptırılan konutlarda meydana getirdiği tahribatın giderilmesi için gerekli çalışmalar derhal başlatıldığının bildirildiği açıklamada, TOKİ tarafından inşa edilen konutların blok zeminlerinde 13 metre uzunluğunda 80 santimetre çapında kazıklı temellerin mevcut olduğu, su baskını ile ilgili konutların zeminlerinde ve binaların statik yapılarında, idarenin teknik elemanlarınca yapılan ölçümler sonucu herhangi bir tahribat olmadığının anlaşıldığına işaret edilerek, konutların taşınması veya yıkılmasının kesinlikle söz konusu olmadığı vurgulandı.

Erdoğan Bayraktar, sel felaketinin yaşandığı Samsun’un Canik ilçesinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katılımıyla incelemelerde bulundu. Yaptığı açıklamalarla adeta günah çıkartan TOKİ eski Başkanı şimdi ise AK Parti hükümetinde Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Erdoğan Bayraktar, sel bölgesinde yaptığı açıklamada, 5 kişinin TOKİ konutlarında hayatını kaybettiğini ifade ederek “Bu ölen insanların sorumluluğu bizimdir, hükümetimizindir. Bir suçlu varsa başta ben olmak üzere bir hatalı olan varsa herkes cezasını çekmelidir” dedi.

‘GECEKONDULARI KALDIRACAĞIZ’

TOKİ Kuzey Yıldızı Konutları’nın 2 bin 500 konut olarak planlandığını söyleyen Bayraktar, “Önceki binalar derenin yatağındaydı. Biz onları kaldırdık. Dereden çekme mesafesi olan 12 metre yerine 40 metre mesafede bunları yaptık. ÇED raporu burada. Yılanlı Dere Vadisini de değiştireceğiz, gecekonduları da değiştireceğiz. Fakat burada şimdi gecekondulaşma, çarpık yapılaşma ortadan kaldırılmalıdır. İmar Kanunu’ndaki bodrum katlarına iskan düzenlemesini de gözden geçireceğiz. Bu olay bize bunu öğretti. Burada devletin TOKİ’nin yaptığı imar yönünden bir yanlışı yoktur. Su baskını vardır. Üzüntümüz sonsuzdur. Ne gerekiyorsa yapacağız. İncelemelerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

BAKAN BAYRAKTAR: “SORUMLULUK HÜKÜMETİNDİR”

Sel felaketi sonrası Hükümet Canik’e çıkarma yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı

SEL KAPANINI SAVUNDU

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise beklenmeyen bir yağış olduğunu ve yaklaşık 70 kilogram yağış düştüğünü belirterek, “Bu büyük bir afet. 710 mm sn debi geldi. Bizim en üst hesabımız 299 mm/sn’dir. Sel kapanı vazifesini yaptı, aksi takdirde çok

büyük bir sıkıntı olabilirdi. Ekibimizle beraber geldik, inceleme yapıyoruz. Keşke ölüm olmasaydı. Ekip olarak daha ne gibi tedbirler alınacak onları planlayacağız” dedi.

BİLANÇO ÇOK AĞIR Afetin boyutlarını ve bilançosunu açıklamak ise Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a düştü. Kelimenin tam manasıyla doğal bir afet durumu yaşandığını, afetin acı bilançosunun çok ağır olduğunu belirten Bakan Kılıç, sel felaketinden 367 hanenin ve 33 işlerinin hasar gördüğünü, 138 depo ile 3 cami, 1 okul ve 1 spor salonu ile çok sayıda köprünün de hasar görmüş durumda olduğunu söyledi. Bütün bu yaraları silmek üzere gayreti çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Kılıç, “15 hasar tespit ekibi tarafından 845 hasar mahallinde tespit edildi” dedi.

MESLEK ODALARI İSYAN ETTİ ‘BİZİ KİMSE DİNLEMEDİ’ Canik’te yaşanan sel felaketi sonrası meslek odaları adeta isyan etti. İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası peş peşe yayınladıkları rapor ve açıklamalarla dikkatleri Canik’teki sel kapanına ve ıslah çalışmalarına çekti. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şube Yönetim Kurulu, Samsun’da yaşanan ve on üç kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketi ile ilgili olarak bir ön rapor hazırladı. Raporda selin ardından bölgede yapılan incelemeler kamuoyu ile paylaşılırken, bu incelemeler eşliğinde yetkililere de bir takım sorular yöneltildi. Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Selami Özçelik ise, yıllar önce neler yapılması gerektiği, sorunlar, yapılması gerekenler ve yapılan hatalarla ilgili hazırladıkları çalışmaları belediyelere ve diğer yetkili kurumlara gönderdiklerini söyledi.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

GÜZERGÂH DEĞİŞİKLİĞİ FELAKET GETİRDİ

Samsun’da 13 kişinin öldüğü sel felaketinin nedenleri araştırılırken, uzmanlardan “Felakete dere yatağının değiştirilmesi neden oldu” tespiti geldi. TMMOB Şehir Plancıları Odası selle ilgili ön raporunu yayınladı. Raporda, “Derenin zorlama yeni güzergahı felaket getirdi” denilerek, özetle şu tespitlere yer verildi:

YAPILAŞMA DIŞI OLMALIYDI

MESLEK ODALARI OLARAK YILLAR ÖNCESİNDEN UYARDIK TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi Başkanı Selami Özçelik ise, İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi’nin, 28,29 Mayıs 2007 tarihinde sempozyum düzenlediğini, bu sempozyumda sel konuşulduğunu, daha olmadan 24 Ağustos 2007 tarihindeki selde yaşanabileceklerin dile getirildiğini söyledi. Özçelik, “Alınması gereken tedbirler konusunda önerilerde bulunuldu. 27.28.29 Kasım 2008 tarihinde TMMOB İl Koordinasyon Kurulu “SAMSUN KENT SEMPOZYUMU” düzenlemiş, burada sunulan bir bildiride son selde etkilenen Mert Irmağı Havzası ve Yılanlı Dere sel bakımından kapsamlı bir şekilde ele alınmış, sorunlar dile getirilerek önerilerde bulunulmuştur. Sempozyumda sunulan bildirilerin bulunduğu kitap yazı ekinde ilgili kamu kuruluşlarına gönderilmiştir. Sel konusunda bilgi eksikliğinin olmadığı görülüyor.

Sorunlar biliniyor, planlamada, uygulamada ve düşüncede sıkıntılarımızın olduğu görülüyor” diyerek yetkililerin duyarsız kalmasına tepki gösterdi.

HERKES DERS ÇIKARMALI Yılanlıdere’de, devletin ıslah çalışmaları yaptığı yerde, bir devlet kuruluşu olan TOKİ tarafından dere yatağı ve ırmak taşkın sahasına yapılan konutları su bastığını, insanların öldüğünü, İncirli Deresi’nde dere yatağına yapılan Lovelet AVM’nin olduğu alanda derenin tıkandığını hatırlatan Özçelik, bu sonuçtan ilgili merciler ve sorumlu herkesin gerekli dersi çıkarması gerektiğinin altını çizdi. TMMOB Şehir Plancıları Odası, Samsun’da ölü sayısı 13’e çıkan son sel felaketiyle ilgili ön raporunda, tüyler ürperten tespitlere yer verdi: Yatağı değiştirilen derenin zorlama yeni güzergâhı felaket getirdi. Suçlu ve sorumlu doğa değil, DSİ, SASKİ, TOKİ, Samsun Büyükşehir ve Canik Belediyesi.

“Selin yaşandığı alan, tümüyle dere dolgusu bir zemin. Aslen yapılaşma dışı tutulması gereken, dere yatağının değiştirilmesi sonucu oluşturulmuş bir yer. Dere yatağının değiştirilmesi ve sonrasında eski yatağın yapılaşmaya açılması temel hata olarak öne çıkmakta. Zorlama yeni güzergâh ve Mert Irmağı üzerinde yapılan köprü, bölgede taşkının başlıca unsurları. Taşkın önlemeye yönelik tesisler yeterli değil. Eski dere yatağı ve çevresinin, kent içi açık ve yeşil alan yapılmak yerine yapılaşmaya açılması önemli bir planlama hatası.”

SEL DERS OLDU YIKIM BAŞLADI

Canik’te sel felaketi sonrasında 20 yıldır yıkılması gündemde olan ancak bir türlü yıkılmayan Yılanlıdere’deki sel havzasında bulunan evlerin yıkımına da başlandı. Yılanlıdere’deki evlerin yıkımı ile ilgili ilk açıklama Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’tan geldi. Kılıç, Başbakan’ın dere yataklarında bulunan konutların kaldırılmasına yönelik talimat verdiğini belirtti, çok geçmeden de yıkımlar başlatıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karar doğrultusunda, selden zarar görmüş dere yataklarındaki evlerin bulunduğu Canik ilçesinin Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne bağlı Bal Sokak ile Şifahane Sokak’taki yıkım çalışmaları başladı. Dere yatağının tam ortasında konutlar, yıllar sonra ev sahiplerinin gözyaşları içerisinde yerle bir edildi.

‘AŞIK EDEN OUTLET’ HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Sel felaketinde ekonomik olarak en büyük yarayı Karadeniz’in en büyük outlet alışveriş merkezi Lovelet AVM aldı. AVM’nin birinci katları tamamen sular altında kaldı. Çamur yığınının istilasına uğrayan işletmeler kullanılmaz hale geldi. Milyonlarca liraya ulaşan zarar karşısında AVM yetkilileri alışveriş merkezinin bir an önce açılabilmesi için harekete geçti.

9


10

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

Yılda 12 milyon insanı ilçeye çekmesi planlanan Lovelet’in Samsun’a bir değer kazandırması beklenirken 1 ay içinde gerçekleştilen yatırımın büyük kısmının heba olması yatırımcıları ve Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i hayal kırıklığına uğrattı.

FELAKETİN GÜNDÜZ OLMAMASI BÜYÜK ŞANSTI Felaketin büyük zarar verdiği Lovelet Alışveriş Merkezi’nde ki iş yerleri, meydana gelen sen baskını sebebiyle kullanılamayacak derecede zarar gördü. Su baskınının gündüz saatlerinde olmaması olası can kayıplarının önüne geçti.

GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILMALI

AVM’nin konumu tartışmaları da beraberinde getirdi. Islah edilen dere yatağına böylesi devasa bir AVM’nin yapılmasının yanlış olduğunu vurgulayan meslek odaları, bundan sonraki süreçte, açılması düşünülen AVM’nin güvenli bir alan olabilmesi için gerekli çalışmaların yapılması gerektiği vurgulandı.

YENİDEN AÇILIYOR

Lovelet yetkilileri kamuoyunun beklediği açıklamayı olayın üzerinden çok geçmeden yaptı. AVM’nin yeniden açılacağını belirten yetkililer yaptıkları açıklamada: Karadeniz’in tek outlet alışveriş merkezi olan Lovelet’e temizleme çalışmaları tüm hızıyla devam

ederken bir yandan da görkemli bir açılışın hazırlığının yapıldığı vurgulandı. Söylenen iddialara değil kendi işlerine baktıklarını da dile getiren Lovelet AVM yönetimi, hasar tespit raporlarının tamamlandığını, gündemlerinde en kısa sürede yine büyük ses getirecek bir etkinlikle AVM’nin açılışını gerçekleştirmek için program hazırladıklarını söylediler. Özellikle bir daha oluşabilecek böyle felaketler içinde mikro ölçekte Lovelet AVM’nin her türlü önlemi almak için çalışmalara başladığı, makro ölçekte ise tüm Samsun’u kurtaracak sel kapanlarının DSİ’nin gündemine girmiş ve çalışmaların başlatıldığı belirtildi. AVM içinde çalışmaların devam ettiği, en kısa sürede görkemli bir açılışla yeniden faaliyete geçmesi için çalışmaların yapıldığı belirtildi.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

BAŞKAN GENÇ SAHİP ÇIKTI: ‘YATIRIMCININ ARKASINDAYIZ’ Canik Belediye Başkanı Osman Genç, bütün eleştirileri göğüsleyerek Lovelet’e sahip çıktı. Samsun’un risk haritasının çıkarılması gerektiğini belirten Genç, yatırımcının da her zaman yanında olduklarını söyledi. Yatırımcıların arkasında olduğunu dile getiren Başkan Genç, “Biz yine birlikte, ekibimizle Canikimizi, Samsunumuzu yükseltmenin peşinde olacağız. Bu şehre yatırımlar kazandırmaya devam edeceğiz. Bizler yatırımcı çekmeyi sürdürürken, ilgili kurumlar da sorumlu oldukları gerekli alt yapıyı yapmalıdır” diye konuştu. Gelinen noktada ise Lovolet AVM’nin temizlenmesi çalışmaları devam ediyor. Lovolet’in önümüzdeki günlerde bir kez daha Samsunlulara kapısını açması bekleniyor

BAŞKANLAR SELİ UNUTTU POLEMİĞE TUTUŞTU Canik’te yaşanan sel felaketi birçok gerçeğin de gün yüzüne çıkmasına vesile oldu. Dere yataklarının ıslah edilmesi ve çevresinin imara açılması yeniden tartışma konusu oldu. İmar yetkisi olan ve imar izni veren kurumlar arasında günlerce süren polemik yaşandı.

Bu polemiklerin en önemlisi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Canik Belediye Başkanı Osman Genç arasında yaşandı. Her iki başkan günler süren açıklamalarında topu diğer belediyenin sorumluluk sahasına attı.

İŞTE İKİ BELEDİYE ARASINDA YAŞANAN POLEMİĞİN KRONOLOJİSİ Vicdanen rahat olduğunu vurgulayan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, sel felaketine görevlerini yapmayan kurumların neden olduğunu, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile DSİ’yi suçladı. Görevini şimdiye kadar yapmış olma konusunda vicdanının ra-

hat olduğunu söyleyen Genç, afetin başlangıç noktası olan Yılanlıdere Sel Kapanı’nın çok yakınında bulunan taş ocağını işaret etti. Genç, bu taş ocağında sürekli atılan patlayıcıların da sel kapanındaki taş kütlelerinin gevşemesine neden olduğunu, sel kapanının üzerinden yol geçtiğini, taşocağı araçlarının bu yolu kullandığını ifade eden Genç, “İster istemez insanın aklına bu sel kapanı yol için mi yapıldı sorusu geliyor. Burası sel kapanı için uygun bir yer değil” dedi.

BÜYÜKŞEHİR DERENİN ÜSTÜNÜ KAPATTI Genç, selin en çok zarara yol açtığı Yılanlıdere’nin aktığı Mezbahane bölgesinde Yavuz Selim Köprüsü’nün Büyükşehir Belediyesi tarafından üzerinin kapatılması

11


12

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

nedeniyle zararın daha da büyüdüğünü, kanalın kapanmasından dolayı da sel suyunun 4-5 metre yükselerek taştığını ve yatağından çıkarak etrafa büyük zararlar verdiğini aktararak, bunun DSİ raporunda da belirtildiğini söyledi. Yılanlıdere ve Mert Irmağı’nın ıslahının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaması nedeniyle felaketin boyutunun daha da arttığını belirten Genç, “Büyükşehir

Belediyesi’nce ıslah çalışması 15 metre gerçekleştirilmiş olsaydı, bugün yaşanan selin boyutu daha az olacaktı” derken, derelerin ıslahı yetkisinin 2004 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu, Canik Belediyesi’nin bu konuda hiçbir yasal yetkisi olmadığını, TOKİ alanındaki altyapı yetersizliği konusunda da defalarca Büyükşehir Belediyesi’ni yazıyla uyardıklarını fakat herhangi bir işlem yapılmadığını ifade etti.

LOVELET DE SUÇLU BÜYÜKŞEHİR Lovelet Alışveriş Merkezi’nde yaşanan sel felaketi ile ilgili olarak da Büyükşehir Belediyesi ve DSİ’yi bir kez daha hedef tahtasına oturtan Osman Genç, bu alanın 1990’lı yıllarda ticaret alanı olarak ilk kez imara açıldığını söyledi. Bu bölgede Büyükşehir Belediyesi’ne ait ana içme suyu isale hattı borusunun, dere yatağının denize bağlantısını önemli ölçüde daralttığını, buraya konulan 4 büzün ağaç ve taş parçalarıyla tıkanması sonrasında taşkının meydana geldiğini ifade eden Genç, DSİ tarafından daha önce gerçekleştirilen projenin Büyükşehir tarafından uygulanmaması nedeniyle selin alışveriş merkezine büyük zarar verdiğini aktardı.

BAŞKAN YILMAZ KENDİNİ SAVUNDU Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise yaptığı açıklamalarda, Genç ile DSİ tarafından yaptırılan sel kapanı konusunda fikir ayrılığına düştü. Suçlamaları kabul etmeyen Başkan Yılmaz, açıklamalarında kendini savundu. Genç, Canik’teki sel felaketine ‘doğru yere yapılmadığı’nı söylediği su kapanının neden olduğunu söylerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, “Samsun’u baraj kapanı korudu” dedi.


www.samsunanaliz.com

DAHA BÜYÜK BİR FELAKET OLMADAN ATLATTIK

Başkan Yılmaz, mevcut selin afet eşiği olarak belirlenen su debisinin 3 katından fazla yağmurun yağması sonucu oluştuğunu, Samsun’u daha büyük bir faciadan Yılanlıdere’nin üst bölgesinde yer alan baraj setinin koruduğunu söyledi.

gerektiğini itiraf eden Yılmaz, bunu şehrin Belediye Başkanı olarak söylediğini, bu yanlışı yöneticilerin yaptığının altını çizdi.

Kuzey Yıldız TOKİ Konutları hakkında, yapım anlamında bir yanlışlık olmadığını, ancak bodrum katlarına iskan verilmemesi

Yıkımlar ve selin bilançosu ile ilgili en son açıklamayı ise Samsun Valisi Hüseyin Aksoy yaptı. ‘Çok daha büyük bir felaket ola-

‘SELZEDELERE 3 MİLYON 157 BİN TL’

Temmuz / 2012

bilirdi, çok daha büyük bir felaket olmadan atlattık diyebiliriz” diyen Aksoy, “Afet olur olmaz Başbakanlıktan bize ilk 2.8 milyon para geldi. Özellikle hasar gören 542 konut var, burada belirli bir kademelendirme yaptık hasar oranına göre. Konut, işyeri, depo, samanlık gibi bin 689 yer için toplam 3 milyon 157 bin lira zararlarını bir nebzede olsa katkı sağlamak üzere vatandaşlarımıza katkı sağladık” dedi.

13


14

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

KABUS MU İHMAL Mİ? FELAKETİN YENİ ADRESİ ATAKUM OLDU Yaklaşık bir ay önce Canik İlçesi’nde sel sularından 13 kişinin öldüğü Samsun’da etkili olan sağanak yağış yine sele sebep oldu. Atakum İlçesi’nde meydana gelen selde çok sayıda ev ve işyeri sular altında kaldı. İlçede bulunan Kürtün Çayı taştı. Sabaha karşı saat 04.30’dan itibaren başlayan sağanak yağış, şehirde hayatı felç etti. Yağış nedeniyle rögarlar patladı, sokaklar göle döndü. Atakum ilçesinde Çobanlı Deresi’nin taşması sonucu meydana gelen selde bir kişi, kurtarma ekipleri tarafından zemin kattaki evinden kurtarılarak baygın halde hastaneye kaldırıldı. Mimar Sinan Mahallesi raylı sistem yolunun sular altında kalması nedeniyle tren seferleri yapılamadı. İsmet İnönü Bulvarı’nın bazı bölümlerinde de araçlar su içinde kaldı. 165. Sokak’ın bir bölümünde ise neredeyse bodrum katlarının tamamı sular altında kaldı. Samsun-Sinop karayolunda trafik olumsuz yönde etkilendi. Ayrıca Canik ilçesinde de bazı ev ve işyerleri ile sanayi bölgesi sular altında kaldı.

BURMA: “NE GÖREV DÜŞERSE YAPMAYA HAZIRIM”

Yaşanan şokun hemen ardından soğukkanlılığını koruyarak bir açıklamada bulunan Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, Karayolları ve Büyükşehir Belediyesi ile el ele vererek, oluşacak konsorsiyumda ne görev düşerse yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bir yıl önce yazıp Samsun Büyükşehir

Belediyesi’ne verdiği sel raporunu da hatırlatan Burma, bundan sonraki süreçte çözüm odaklı çalışılması gerektiğini söyledi.

HER YAĞMURDA YÜREĞİMİZ AĞZIMIZA GELİYOR Defalarca bu konuda demeç verdiğini, dün yapılan kriz kurulunda da Sayın Vali

Hüseyin Aksoy karşısında da bu konuyu anlattığını belirten Burma, “Karayolları, Büyükşehir, biz el ele vermeliyiz. Bu olaylar geçiştirilecek olaylar değildir. Her yağmurda yüreğimiz ağzımıza gelmemelidir. Basit işleri bırakarak bu soruna yönelmeliyiz. Oluşacak konsorsiyumda ne görev düşerce yapmaya hazırım. Bir kez daha diyorum ki inşallah bu son olur” dedi.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

Atakum İlçesi’nde yaşanan sel felaketinden sonra, yardıma koşan ilk belediye İlkadım Belediyesi oldu. Canik’te yaşanan sel afetinde olduğu gibi İlkadım Belediyesi tüm ekiplerini ve araç filosunu Atakum ilçesine yönlendirdi.

BAKANLAR SEL BÖLGESİNDE Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, sel felaketi yaşanan Atakum ilçesinde incelemelerde bulundu.

3 DEREDE MENFEZLER KAPANDI Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, aşırı yağışların üç tane derede menfezlerin kapanmasına neden olduğunu ve taşkına yol açtığını vurguladı. Bayraktar, “Bundan dersimizi alıyoruz. Gerekli tedbirle-

ri alacağız. Hem taşkın seddeleri noktasında hem de menfezlerin genişletilmesi noktasında dere yataklarının rahatlatılması noktasında gerekeni yapacağız” diye konuştu.

ATAKUM’DA KÜRTÜN ÇAYI TAŞTI

Samsun’da sağanak yağış sonrası Atakum’da Kürtün Çayı’nın taşması sonucu evler ve meyve bahçeleri sular altında kaldı. Gece boyunca etkisini sürdürün sağanak yağış İlkadım ilçesi Çatalurmut Mahallesi ile Atakum ilçesi Yeşildere Mahallesi’ndeki evleri ve meyve bahçelerini su basmasına sebep oldu.

15


LIĞINDA T A H A R V E NFORA O K I L Z I D L 5 YI İZ? NE DERSİN

Türk-İş otel sizlere ulusal ve uluslararası konferans, seminer, bayii toplantı organizasyonları, grup çalışmaları ve daha birçok amaç için hazırlanmış ses, bilgisayar, internet, kablolu yayın, barkavizyon ve görüntü sistemleriyle desteklenmiş toplantı ve konferans salonları. Günü birlik konaklamalarınız için seçkin tasarımlı odalarımız, eşsiz açık büfe kahvaltılarımız ve leziz yemeklerimizle, 4 yıldız kalitesini tadıp, ev ortamının rahatlığıyla ofis ortamının profesyonelliğini bir arada yaşatmayı amaçlıyor.

bu bir reklamdır.

HER TÜRLÜ ULAŞIM KOLAYLIĞI

Her türlü ulaşımın kolaylıkla yapılabildiği tesis, Samsun’un Atakum ilçesinde ve otobüs, tramvay durağı yanındadır. Ayrıca sahile uzaklığı 500m, havaalanına 35 km, şehir merkezine 8 km ve hastaneye 200m uzaklıktadır 14 adet tek kişilik, 37 adet iki kişilik odası bulunan Türk-iş Otel ve Konferans Merkezi Sosyal Tesislerinde 1 adette suit oda bulunuyor.

GELİN GÖRÜN TANIYIN


18

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

BAFRA’NIN GİRİŞİ MEZARLIK ÇIKIŞI HAPİSHANE OLMAKTAN KURTULDU “Bugüne kadar menfaat düşüncesine sahip insanların etrafımızı sarmasına müsaade etmeyerek Bafra’mızın ve toplumumuzun menfaatlerini öne çıkardım. Dürüstlüğü sadece kişisel bir özellik olarak görmeyip, kurumsal bir özellik haline de getirerek Bafra’mıza ve halkımıza hizmet ediyorum. Şu gerçeğin altını çizmek istiyorum. Bafra’yı 2023’e hazırlıyoruz. Yaptığımız projelerle, ışıl ışıl yemyeşil ve modern bir Bafra’yı hedefliyoruz.” Samsun’un efsane ilçesi, M.Ö. 5000’li yıllarda başlayan tarihiyle “Medeniyetler Beşiği”, bereketli topraklarıyla Türkiye’nin tarım merkezi olan Bafra’yı, Belediye Başkanı Zihni Şahin’den dinleyeceğiz. Bu sohbetimizde, 3 yılda Bafra’yı değiştiren yatırım ve projeleri masaya yatıracağız. Bafra’da 1271 cadde ve sokak, 370 kilometre yol bulunuyor. İmar çalışmalarıyla da her zaman yeni yollar açılıyor. İlçede doğal gaz çalışmaları başlatılmış bütün hızıyla devam ediyor. Maliyeti 194 bin TL olan ve Milli Emlak’tan Bafra Belediyesi’ne tahsisi sağlanan 145 bin metrekare alana saatte 80 ton kapasiteli asfalt şantiyesi ve plenti kurulmuş. Çalışmaları hızla devam eden Parke taşı imalat tesisi ile Bafra ar-

tık asfalt ve parke taşı çalışmalarında dışa bağımlı değil. Bafra Belediyesi, Başkan Zihni Şahin’in koltuğa oturduğu tarihten bu yana 13.000 metrekare yeni kanalizasyon hattı, 7 bin 610 metre yüzey suları deşarz hattı, 1030 adet evsel bağlantı ve 385 adet menfez yapımını gerçekleştirmiş. Eski kanalizasyon şebekesi hattı temizlenirken, temiz-

lenen bu hattın 286 kilometrelik kısmı yağmursuyu hattına çevrilmiş. Bu çalışmalarda 10 yılların ihtiyaçlarını karşılayacak büyüklükte kanalizasyon büzleri kullanılmış.

TÜRKİYE’NİN EN BORÇLU 8. BELEDİYESİ BAFRA, ŞAHİN’LE HAVALANDI

Bu kısa bilgileri verdikten sonra Başkan Zihni Şahin’le sohbetimize başlayabiliriz. • Bafra’nın yıllardır sürekli gündemde olan bazı temel sorunları vardı. 2009 yerel seçimlerinden sonra başkan oldunuz. Nasıl bir Bafra buldunuz? Bazı temel sorunların yıllar öncesinde bitmesi gerekiyordu. Elbette bu sorunları çözmek için pek çok çalışmalar yapılmış. Ama yapılan çalışmalar bu temel sorunları çözmekte yeterli olmamış. Plansız, programsız ve geleceği hesaplamadan yapılan çalışmaların kaynak israfı ve büyük borçlanmalarda getirdiği bir gerçektir. Bafra’mıza elbette yapılmış birçok hizmet olmuştur. Ben bu girişi yol haritamızı ortaya koymak için dile getirdim. Sorunları bilmez ve öncelikler sırasını tespit etmezseniz sağlıklı bir yapı kuramazsınız. Kim Bafra için taş üstüne taş koymuşsa hepsine teşekkür ediyorum.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

Ters osmosis ileri teknoloji içme suyu arıtma tesisi

• O zaman isterseniz şöyle devam edelim: Daha önce eksikliği olan ve sizin hayata geçirdiğiniz projeler üzerinden gidelim. Göreve geldiğimde Bafra’mızın kanalizasyon ve alt yapı sorunu devam ediyordu. Araç gereç makinelerimiz eksik ve yetersizdi. Şehir meydanımız yoktu. İçme suyu sorunlarımız vardı. Kendi asfaltımızı üretecek imkândan yoksunduk. Pazar yerlerimizden hem esnaf hem de vatandaşımız çok şikâyetçiydi. Bunun gibi temel sorunlar vardı. İşte projeler deyip sonra da unutan bir yapıya sahip değilim. Hangi projeyi açıkladıysam onları da yaptım. Asfalt şantiyesi ve plenti, kent meydanı, Bafra giriş peyzaj düzenlemesi, otoparklı modern kapalı pazar, akıllı kent otomasyon sistemleri belediye projelerimiz hayata geçti. Araç

kiralamaya son verdim. Şehir içi doğal gaz hatlarımız döşeniyor. İçme suyu arıtma tesisimizi de göreve geldiğimizin 6. ayında tamamladık. • Bafra’nın yıllardır çözüm bulunamayan içme suyu sorunu vardı. Bu sorunla ilgili neler yaptınız? Bafra’nın içme suyu problemini geçmişte çözmek için çalışmalar yapılmış. Biz görevi devir aldıktan sonra gördük ki bu çalışmalar

19


20

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

Bafra Meydanı

Bafra için yeterli değil. Hemen bir proje hazırlayarak İller Bankası Genel Müdürlüğü ile çalışmalar başlattık. 4 milyon 600 TL kredi çıkardık. Altı ay gece gündüz çalışılarak ters osmosis ileri teknoloji içme suyu arıtma tesisi bitirildi.Sadece bununla da yetinmedik, 6 yeni su kuyusu açarak kapasitemizi yüzde 30 artırdık. İlçemizin yaz aylarında su kesintisine uğramasının da engelledik.

Eski pazar yeri

Yeni pazar yeri

• Bafra büyük ve önemli bir ilçe olmasına rağmen bir meydanı yoktu. Karadeniz bölgesinin en büyük kent meydanını Bafra’ya yapacağınızı söylemiştiniz. Bu projeden bahseder misiniz? Evet, Karadeniz’in en büyük kent meydanını Bafra’ya yapacağız. 22 Kasım 2010 tarihinde ihaleyi alan firma ile Bafra Kent Meydanı sözleşmesini imzaladık. Bafra Kent Meydanı halkımızın hizmetine sunuldu. Yeni

kent meydanımız takriben 13 bin metrekarelik bir ilini sahip. Kent meydanında 6 metre büyüklüğünde bir kaide üzerine Atatürk Anıtımız da yer alıyor. 200 araçlık yeraltı otoparkı, yeşil alanlar, dinlenme ve miting alanı ve yeşil bir Bafra hedefimizin temel adımlarından biri oldu. Verdiğimiz bir sözü daha tuttuk. • Bafra’nın ekonomik yapısıbelli. Sanayi bölgesi olmamasına rağmen sizin bu alanda bir de çalışmanız oldu. Şuan ne aşamada? Bafra ekonomisi her geçen gün kendisini geliştirerek arttırıyor. Ekonominin artması istihdamın artması anlamına gelir. Bafra sanayi bölgesi değil. Fakat yaptığımız çalışmaları içerisinde Organize Sanayi Bölgesini geliştirerek, daha doğrusu yatırımcıları davet ederek büyütmek istiyoruz. 143 adet


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

sanayi parselinde oluşan Organize Sanayi Bölgesi’nin yüzde otuzu dolu. İş adamlarını, yatırımcıları davet ederek bu oranı yüzde yüze çıkartmayı planlıyoruz. • Bafra, tarımsal alan bakımından geniş bir ilçe. Bu imkanı yeterince kullanabildiğinizi düşünüyor musunuz? Bu alanda neler yapılıyor ya da yapılmalı? Bafra, tarım alanları geniş ve tarımsal ürün çeşitliliği bol bir ilçe. Üretimden ya da verimden yana bir sıkıntımız yok. Ancak Pazar alanı sorunumuz var. Yani vatandaş üretiyor ancak ürününü satabileceği pazar alanı bulmakta sıkıntı yaşıyor. Bafra’nın üretilen ürünler aslına bakarsanız ihracat yapılabilecek ölçüde. Ancak desteklenmeli. İhracat kriterlerine uygun hale getirilmesi konusunda desteklenmeli.

Yeni hayvan pazarı

Bafra’da vatandaş üretiyor ancak ürününü satabileceği pazar alanını bulmakta sıkıntı yaşıyor.

21


22

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

ASKIDA EKMEK” PROJESİ GÜNÜMÜZE UYARLANDI

KİMSE AÇ KALMASIN İHTİYACI OLAN ASKIDAN ALSIN

İlkadım Belediyesi, Osmanlı’da uygulanan askıda ekmeği günümüze uyarladı. Askıda ekmek kampanyası ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar, onuru zedelenmeden ekmeğini alacak. Hayırsever vatandaşlar ise, bu sistem sayesinde ekmeklerini bağışlayarak muhtaç vatandaşları görmeden doyurabilecek. “ Yardımlaşma ve dayanışma duygumuz, bizi güçlü kılan, toplum olarak birbirimize kenetlenmemizi sağlayan en temel hasretlerimizdendir.” diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “ İnsanoğlunun

yaratılışında var olan bu yardımlaşma, yüce dinimiz İslam’da ayet ve hadislerle anlatılarak toplumlara ışık tutmuştur. Bu hususa ecdadımız da büyük önem vermiş, veren el ile alan el arasında çok zarif ve onurluca çeşitli yardımlaşma usulleri geliştirmiştir. Ahlaki ve manevi değerlere sahip toplum sayesinde yıllarca ayakta kalmayı başarabilmiş ecdadımızın izinden hareketle tarihimizde var olan cömertlik ve yardımseverlik mekanizmasını “askıda ekmek” projemizle hayata geçirdik.” dedi Hayırseverlerin belediye veznelerine ve bankalara bağış yaparak kampanyaya katılabileceklerini ifade eden Başkan Demirtaş, “Bu kampanyada birinci yöntemimiz, “www. ekmeginipaylas.org” adı altında bir internet sitesi açtık. Bu sitede ekmek bağışında bulunmak isteyen insanlarımıza ekmek fiyatı kadar bağış miktarını bildiriyor. Eğer kişi kendi yaptığı bağışın kamuoyuna duyurmak istiyor veya istemiyorsa sitede bulanan bir işaretle belirliyor. Bağışını kredi kartı ile de ödeyebilir. Bizde ilçemizdeki ihtiyaç sahibi ailelere bağış yapılan ekmekleri dağıtıyoruz. Bağışlarını kendi yapmak isteyen vatandaşlarımız içinde kuponlar veriyoruz. Bunlar 2’lik ve 4’lük ekmek kuponlarımızdan oluşmaktadır. Belediye veznemize veya bankaya yatırdığı bağış makbuzunu belediyemize getirdiğinde ekmek kuponlarından veriyoruz.

Hayırsever vatandaşımızda bağışını kendisini yapmak isterse veya kendi çevresinde ihtiyaç sahibi olarak gördüğü insanlara bu kuponlardan veriyor ve bağışını yapmış oluyor” şeklinde konuştu. Ramazan ayında insanların yardımlaşarak birbirlerine yardım etmesi gerektiğinin de altını çizen Başkan Demirtaş, “Bu mübarek ayda insanlarımızın yardımlaşarak birbirine katkı sağlamasını, dar gelirli ailelerin yanında olduklarını göstermesi adına bu kampanyamıza destek vermeye çağırıyorum” dedi.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

SERİNLEYELİM DERKEN

SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN Yaz aylarının her geçen sene bir öncekinden sıcak ve bunaltıcı geçmesi klimalara olan taleplerin gün geçtikçe artmasına sebep oldu. Küresel ısınma daha önceleri bir lüks olarak düşünülen klimaları giderek yaşamın olmazsa olmaz bir parçası haline getirdiğini dolayısıyla sıcak soğuk etkileşiminden kaynaklanan hastalıklarda artış olduğunu belirtiyor.    Rahat çalışma ve günlük yaşam koşulları, rahat uyku, sağlayabilmek için işyerleri, evler, araçlarda klima kullanılması artık bir lüks değil. Ancak ortamın klimatize edilmesi ile sorunlar bitmiyor. Özellikle toplu ortamlarda çalışan klimalar ve düzenli bakımı yapılmayan klimalar mikroorganizmalar ve alerjenlerin ortama yayılmasında bir kaynak görevi görebiliyor. Diğer taraftan, serinlemek amacıyla soğuk hava akımı karşısında uzun süreli durmak da kaçınılması gereken bir durum. Her iki durumda da kişilerde soğuk algınlığından, grip, bronşit, zatürreeye kadar varan üst solunum yolu hastalıklarının gelişimi riskini artırıyor.  Klimanın yaratabileceği bu riskleri azaltmak için vücudun direncini artırmak önemlidir. Bu bakımdan antioksidan etkili bitkisel çaylardan yararlanılmalıdır. En kuvvetli an-

tioksidan etkili çayların başında “yeşil çay” geliyor. Ancak yeşil çayın yaz aylarında Japonya, Çin gibi çok sıcak ve nemli iklimlerde yaşayan toplumlar gibi “soğuk çay” halinde tüketilmesi daha yararlı olacaktır. Yeşil çayın içerisine demlerken zencefil katılması etkisini daha da kuvvetlendirir. Bu şekilde hazırlanan çayı istenen koyuluğu sağlayıncaya kadar 5-10 dakika demledikten sonra soğutup buzdolabında gün içerisinde susadıkça tüketebilirsiniz. İstenirse bardağın içerisine limon dilimi ve taze nane yaprakları ilave edilebilir.   Kuvvetli antioksidan etkisinin yanı sıra vücuttaki ödemi atması, kan dolaşımını hızlandırması, enerji vermesi, spazmları gidermesi, yağlı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırması ve enfeksiyon etkenlerine karşı koruma sağlaması kişilerin sıcak yaz günlerinde kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilecektir. Ancak zencefil miktarının fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Fazlası hem fazlaca terlemeye yol açabilir hem de yüksek tansiyon, şeker hastaları, safra ve böbrek hastalarında hastaların kullandığı ilaçlar ile etkileşebilir.  

23


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

ENERJİ BAKANI YILDIZ’dan

ÇALIK YEDAŞ’A ÖVGÜ 2011 yılında Yeşilırmak şirketini devralarak elektrik dağıtım sektöründe zirveye oynayan YEDAŞ, son olarak uyguladığı başarılı çalışmalarla kayıp kaçak oranını yüzde 7,5 seviyelerine indirerek sektörde adından başarıyla söz ettirmeyi başardı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çalık YEDAŞ’ın başarısından övgüyle söz ederek, “Kayıp kaçak oranını yüzde 7,5 seviyelerine indirdi. Tüm dağıtım şirketlerinden bu başarıyı bekliyorum. Çalık YEDAŞ gibi iyi örnekleri cesaretlendiriyoruz “ dedi.

BAKAN YILDIZ İL İL GEZİYOR Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Çalık YEDAŞ gibi iyi örnekleri cesaretlendiriyoruz.

Elektrik dağıtımında yaşanan sorunları tespit için il il gezdiğini aktaran Enerji Bakanı Yıldız, “Sorunları halının altına süpürmüyoruz. Konuşuyor, çözüyoruz. Enerji sektöründeki büyüme Türkiye’nin büyüme hızından daha yukarıda seyrediyor. Şu anda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8 daha fazla elektrik tüketiyoruz. 10 yıl önce kişi başına elektrik tüketimi 1.800 kilovat iken şu anda 3.600 kilovat. Başbakanımız 2023 hedefinde bize ülke genelinde 500 milyar kilovat elektrik tüketim hedefi verdi. Bu, şu anki tüketimin iki katına çıkılması anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

ÇALIK YEDAŞYAPTI, DİĞERLERİ DE BAŞARMALI Enerji Bakanı Taner Yıldız, dağıtım alanında sorunların oldukça az olması nedeniyle Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop illerinin dağıtımını gerçekleştiren Çalık YEDAŞ’ı överken, kayıp kaçak oranını yüzde 7,5 seviyesine indirmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bakan Yıldız, “2015 yılında tüm Türkiye’deki şirketlerin kendilerinden beklenen kayıp kaçak hedefine ulaşmasını bekliyoruz. Çalık YEDAŞ bunu başardı ve 5 puan kayıp kaçak oranında azalma gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

25


26

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

Ahmet ÇALIK

YEDAŞ’LA KÜRESEL MARKA OLACAĞIZ

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da 2011 yılında Yeşilırmak şirketini devraldıkları elektrik dağıtım sektöründe, Kosova ve Aşkabat Elektrik Dağıtım ihalesini de kazanarak küresel bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. Çalık, elektrik dağıtım bölgesinde yer alan müşterilerine Paris ve Roma’da yaşayanlardan daha kali-

Nurettin TÜRKOĞLU

Enerji Bakanı Taner YILDIZ

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Önümüzdeki günlerde ilk yurtdışı elektrik dağıtım işine başlıyoruz. Bu işi de YEDAŞ ekibi yapacak.

teli hizmet sunmayı hedeflediklerini belirterek, “Bizim dağıtım bölgemizde yaşayanlar buralardan daha kaliteli hizmet alacaklar. Kısa süre önce Kosova Elektrik Dağıtım ihalesine Limak Grubu ile birlikte girdik. Önümüzdeki günlerde ilk yurtdışı elektrik dağıtım işine başlıyoruz. Bu işi de YEDAŞ ekibi yapacak. Türkmenistan’da Aşkabat ilinin elektrik dağıtım alt yapısını Çalık Enerji kuracak. Hedefimiz bölgede elektrik dağıtım hizmetlerini veren şirket olmak” dedi.

Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çalık’ın bizlere verdiği güven ve destekle hedefimize emin adımlarla giderken, yönümüzü ‘Avrupa Mükemmellik Ödülü’ne çevirdik.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

“BÖLGEMİZ İÇİN AR-GE MERKEZİ KURACAĞIZ”

Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, konuşmasına Bakan Yıldız’a ‘Çalık YEDAŞ’ı öven sözleri nedeniyle teşekkür ederek başladı. Türkoğlu şöyle devam etti: “Çalık YEDAŞ olarak öncelikle çok iyi bir ekip oluşturduk. İşlerin çok iyi delege edildiği ve vizyoner bir bakış açısının hakim olduğu bir liderlik anlayışla şirketimizi yönetiyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çalık’ın bizlere verdiği güven ve destekle hedefimize emin adımlarla giderken, yönümüzü ‘Avrupa Mükemmellik Ödülü’ne çevirdik. Çalık YEDAŞ olarak örnek aldığımız Avrupa’nın en iyi

2015 yılında tüm Türkiye’deki şirketlerin kendilerinden beklenen kayıp kaçak hedefine ulaşmasını bekliyoruz. Çalık YEDAŞ bunu başardı ve 5 puan kayıp kaçak oranında azalma gerçekleştirdi.

dağıtım şirketlerinin kurumsal sosyal sorumluluk projelerini, beş yıllık bir sürece indirdik. Kurumsal sosyal sorumluluk projesi şunun için önemlidir. Bir kaç yıl sonra elektrik yatırımları ile kimse ilgilenmeyecek. İlgilenilen şey o bölgeye ne katkımızın olduğu olacak. Bölgemizle bütünleşmek adına kurumsal sosyal sorumluluk projelerini başlattık ve geçmişimizi günümüze taşıyan Sinoplu, Samsunlu, Çarşambalı bıçak, bakır, ahşap ve yumurta topuk ustalarını bularak 1 yıllık elektrik masraflarını karşılıyoruz. Onlara katkıda bulunuyoruz. Ayrıca Samsun’da da bir Ar-Ge merkezi kuracağız. Çalık YEDAŞ hayatın her anında yer almaya devam edecek.”

27


28

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

HEM ZİRVEYİ HEM DE DİBİ GÖRDÜ AMA PES ETMEDİ

DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLDU CHP’de 34. Olağan Kurultay’da Adnan Keskin’den sonra delegelerden en fazla oyu alan Samsun Milletvekili Haluk Koç, parti içinde iki kritik göreve getirildi.

HALUK KOÇ SAMSUN ANALİZ DERGİSİ’NE AÇIKLADI:

da yetinmeyerek Haluk Koç’u parti sözcülüğü görevine getirdi.

“BU DESTEĞİN ANLAMI ÇOK BÜYÜK”

AK PARTİ’NİN GÖLGESİ OLACAK

Samsun siyasetine farklı bir soluk geldi. CHP Samsun Milletvekili Dr. Haluk Koç ile İhsan Kalkavan, parti yönetiminde önemli görevlere getirildiler. Koç, iki kritik göreve getirilirken, Kalkavan da Yüksek Disiplin Kurulu’nda görev aldı. Temmuz ayı içinde gerçekleştirilen CHP’nin 34. Kurultayında Samsun kamuoyu tarafından merakla beklenen listeden iki isim çıktı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde Samsun Milletvekili Prof. Dr. Haluk Koç ile İhsan Kalkavan’a parti içinde önemli görevler verildi.

Kılıçdaroğlu bir zamanlar ters düştüğü Haluk Koç’u yeni döneminde birebir çalışacağı iki isimden biri olarak görevlendirdi. Kılıçdaroğlu, AK Parti Hükümeti’nin tüm kamu politikalarını izleme ve bu konuda ana muhalefetin politikalarını belirleyecek konuları belirleme yetkisini Haluk Koç’a verdi. Koç, Kılıçdaroğlu tarafından kamu politikalarından sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine getirildi. Eğitimden sağlığa, adaletten milli savunmaya kadar kamu politikalarından sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine getirilen Haluk Koç’un görev alanı oldukça geniş.

KOÇ PM’DE KALKAVAN DİSİPLİNDE

CHP, CİDDİ BİR ALTERNATİF OLACAK

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) listesi açıklandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Koç’u MYK’ta genel başkan yardımcılığı ve parti sözcülüğü görevine getirdi. Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Disiplin Kurulu anahtar listesinde ise Samsun’dan diğer milletvekili İhsan Kalkavan’a da yer verdi. CHP’de 34. Olağan Kurultay’da Adnan Keskin’den sonra delegelerden en fazla oyu alan Samsun Milletvekili Haluk Koç, Kemal Kılıçdaroğlu tarafından MYK’ ya alındı. Kılıçdaroğlu bununla

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından iki önemli göreve birden getirilen Haluk Koç, Samsun Analiz Dergisi’ne yaptığı açıklamalarda, önümüzdeki süreçte CHP’nin kendi ilkeleri doğrultusunda çağın gereklerine göre gerçeklerle yüzleşip değişeceğini ama başkalaşmayacağını söyledi. Koç, “Türkiye’nin temel sorunlarına, ateşle çevrili bu coğrafyada CHP, Türkiye’yi her gün daha da çözümsüz sorunlarla boğuşur hale getiren AKP’ye karşı ciddi bir alternatif haline gelecek” dedi.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

ve ekibinin engelleme çabalarına rağmen Samsun’daki il örgütü ve delegelerin büyük desteğiyle temayülde birinci çıkan Haluk Koç, bu sıkıntılı süreci de başarıyla atlattı.

TOPARLAYICI OLACAĞIZ

ZİRVEYİ DE GÖRDÜ DİBİ DE AMA PES ETMEDİ CHP’nin 34’üncü Olağan Kurultayı’nda tabandan en büyük desteği aldı. 9 yıldır ‘ilkeli, halkçı ve özgürlükçü’ duruşundan taviz vermeyen Haluk Koç, son iki yılda partisinde zirveyi de gördü, yeri geldi istenmeyen adam’ da oldu. Yeni dönemde ise kamuoyu Kılıçdaroğlu’ndan daha çok Koç’un açıklamalarını dinleyecek. Haluk Koç, CHP’nin son kurultayında yıldızlaşan isim oldu. Delege-

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç, CHP’nin 34. olağan kurultayında yıldızlaşan isim oldu.

lerden en yüksek oyu alan Haluk Koç, ilkeli siyasi duruşuyla parti tabanın desteğini arkasına alarak yeni dönemde CHP’nin sözcülüğünü yapacak. Kendisine delegenin verdiği desteği ‘çok anlamlı’ bulduğunu kaydeden Koç,”İnsanların kutuplaştırıldığı bir dönemde bunun anlamı çok büyük” dedi.

SAMSUN ÖRGÜTÜ SAHİP ÇIKTI Milletvekili seçimleri öncesinde adayların belirlenmesi sürecinde de Gürsel Tekin

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultaydaki açıklamalarını da değerlendiren Haluk Koç, “Çok daha toparlayıcı açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendi ilkeleri doğrultusunda çağın gereklerine göre gerçeklerle yüzleşip değişeceğini ama başkalaşmayacağını ve Türkiye’nin temel sorunlarına, ateşle çevrili bu coğrafyada Türkiye’yi her gün daha da çözümsüz sorunlarla boğuşur hale getiren AKP’ye karşı ciddi bir alternatif haline getireceğini gördük. Bizler de Samsun il örgütü hem de kişisel olarak milletvekili arkadaşım İhsan Kalkavan ile birlikte tüm ilçelerimizle birlikte elimizden gelen desteği alacağımız her görev noktasında vereceğimiz çok açıktır” dedi.

29


30

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

AK Parti İl Başkanlığı koltuğunda ustalık günlerini yaşayan Fuat Köktaş, üç önemli sınavdan başarılı çıkabilmek için kolları sıvadı. AK Parti Samsun İl Başkanlığı koltuğuna 6 yıl ara verdikten sonra 3. kez oturan Fuat Köktaş, “ustalık dönemine” yakışacak bir birliktelik yakalamak için kolları sıvadı. Oturduğu koltukta 2014’te yapılacak olan yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2015 yılında yapılacak olan genel seçimleri görecek olan Köktaş, bu üç tecrübeyi “ustalıkla” atlatabilmek için teşkilat içinde birlik ve beraberliği sağlaması gerektiğini iyi bilen “usta” bir siyasetçi.

İLK GÖVDE GÖSTERİSİNİ YAPTI

Her konuşmasında birlik mesajları veren Köktaş, en büyük gövde gösterisini AK Parti Samsun İl Başkanlığı tarafından teşkilat mensuplarına yönelik düzenlenen iftar yemeğinde yaptı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı iftar organizasyonu düzenleyen Köktaş, asıl olanın görev yaptığı süre içinde iz bırakmak olduğunu çok iyi biliyor. AK Parti İl Başkanlığı tarafından Samsun Büyükşehir Belediyesi

Anakent Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen iftar yemeğine Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milletvekilleri Mustafa Demir, Ahmet Yeni, Çağatay Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İl Başkanı Fuat Köktaş ve yaklaşık 2 bin civarında partili katıldı.

KAYBEDECEK, KÜSTÜRECEK KİMSEMİZ YOK

Konuşmalarında sık sık birlik mesajları veren Köktaş, yerel, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere iyi hazırlanması gerektiğini biliyor. “Siyasi partilerde makamlar gelip geçicidir” diyen Köktaş, asıl olanın görev yaptığı dönemde bir iz bırakabilmek olduğunun altını çiziyor. “Bizler buralarda kalıcı değiliz, hepimiz emanetçiyiz. O zaman emanete iyi bakmak durumundayız” diyen Köktaş, 2014’te yapılacak olan yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile 2015 yılında yapılacak olan genel seçimleri hatırlatarak: “ Bizim kaybedecek

USTALIK DÖNEMİNE YAKIŞAN BİRLİKTELİK

BİR USTANIN PORTRESİ:

FUAT KÖKTAŞ

hiç kimsemiz yok, küstürecek kimsemiz yok. Birlikte çalışacağız, birlikte AK Parti’yi Samsun’da daha başarılı yapmak için gayret göstereceğiz. Eksiklerimizi anlayışla gidereceğiz, mutlulukları, sevinçleri birlikte yaşayacağız.”


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

ONA İNANIYORUZ

KURTULMUŞ’UN ARKASINDAYIZ Beklenen HAS Parti AK Parti birleşmesinde sona gelindi. HAS Parti kapanıyor. HAS Parti İl Başkanı Adnan Öz, Numan Kurtulmuş’un arkasında olduklarını söyledi. Türkiye siyasi hayatında fazla bir etkisi olmayan HAS Parti’nin, iktidarda olan AK Parti İle birleşme kararına olumlu bakması ülke genelinde geniş yankı buldu. Gündeme bomba gibi düşen bu kararı HAS Partililer gazetelerden öğrendi. Genel merkezin bu konuda herhangi bir açıklama yapmaması tepkilere neden oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan’dan HAS Parti’ye, AK Parti’yle bütünleşme çağrısı gelmesinin ardından Erdoğan- Kurtulmuş görüşmesinin detayları da ortaya çıkmaya başladı. AK Parti ile HAS Parti arasındaki bütünleşme sürecinde son nokta Ramazan Bayramı’nda konulacak. Kurtulmuş’un HAS Parti kadrolarıyla birlikte Başbakan Erdoğan ile birlikte kararlaştırdığı yol haritası çerçevesinde AK Parti’ye geçişi Ramazan Bayramı’nda resmiyet kazanacak. Bütünleşmenin resmiyet kazanmasının ardından AK Parti tarafından yerel seçimlere yönelik geniş çaplı çalışma başlatılacak. Özellikle HAS Parti’nin iyi teşkilatlandığı ilçe ve beldelerde yerel seçim çalışmalardaki katkısı daha da artırılacak ve yeni isimlerle çalışılacak. Başbakan Erdoğan’ın 2014’teki yerel seçimlere yeni vizyon ve kadrolarla girmek için Kurtulmuş’tan sürecin hızlı ilerlemesini istediği öğrenildi. İktidar ve HAS Parti yönetim kademesinde bu gelişmeler yaşanırken il başkanlarının görüşlerini almak isteyen Genel Başkan Numan Kurtulmuş, il başkanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. 20’şerli gruplar halinde Kurtulmuş’la görüşen başkanlar birleşme

konusunda ne düşündüklerini anlattılar. Bizler de o toplantıda neler konuşuldu, nasıl bir karar alınacak, Samsun’daki HAS parti ailesi gelişmeleri nasıl değerlendiriyor, bütün bu soruları HAS Parti Samsun İl Başkanı Adnan Öz’e sorduk. Öz, AK Parti ile birleşme sürecini ve yaşananları dergimize değerlendirdi. Genel Başkan Numan Kurtulmuş’un il başkanlarıyla gruplar halinde yaptığı toplantının basına “ikna odaları” olarak yansımasına üzüldüğünü belirten Öz, “Böyle bir yakıştırma hiç yakışık almayacak bir tavırdır. Böyle yansıtılması bizleri üzdü. Yapılan toplantıda, Numan Bey bizlere tek bir soru sordu: “Bütünleşme konusunda ne düşünüyorsunuz?” dedi. Bizler de görüşlerimizi aktardık. Daha çok bizler konuştuk. Numan Bey’e güvenimiz tam. Teşkilatın da geneli güveniyor” diye konuştu.

RAPOR HAZIRLAYIP GENEL MERKEZE GÖNDERDİK

Genel merkezin il ve ilçe başkanlarından partililerin ne düşündüğüne dair rapor istediğini, kendilerinin de bu raporu hazırlayıp genel merkeze gönderdiğini söyleyen Öz, genel itibariyle parti tabanının birleşmeyi pozitif değerlendirdiğini anlattı. Türkiye’nin dört bir yanından gönderilen bu raporların Kurtulmuşun kararında etkili olacağını söyleyen Öz, “Numan Bey, şunu açık olarak bizlere iletti. Teşkilatlar hangi yönde karar verirse o görüşlere göre hareket edeceğini söyledi. Bunun için bu raporlar çok önemli. Büyük ihtimalle Ramazan sonrası her şey belli olacak. Birleşme kararı açıklandığı an parti kapatılacak. HAS

Parti için yapacak bir şey yok. Genel merkez karar alacak. Son olarak şunu söylemek istiyorum. Her platformda fikirlerimi dile getiririm. Bütünleşmeye karşı olsam istifa etmem görüşlerimi paylaşırım.” Haber yayına hazırlandığı sırada, HAS Parti, AK Parti ile bütünleşme konusunda Genel Başkan Numan Kurtulmuş ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmede genel bir çerçevede mutabakata varıldığı, nihai kararın ise kurucular kurulu tarafından verileceğini bildirdi.

31


0362 432

33 38

www.oztermepide.com


u n o l a S Piydnı Teadı, Aynı Kaliteyi,

A rilerine e t ş ü M li r e i Siz Değ t e m iz H ı n Ay

e d n i r e Y i n Ye eye Devam Ediyor... Verm

Yaklaşık 10 yıldır Samsun’un vazgeçilmez lezzeti Terme Pidesini vatandaşla buluşturan ve tadına tad katan Öz Terme Pide Salonu, yeni, ferah ve daha nezih bir ortamda hizmet vermeye devam ediyor. Öz Terme Pide Salonu Yetkilisi Bekir Erdoğdu, Yıllardır müşteri memnuniyeti odaklı ve özünü kaybetmeden sundukları pide lezzetini daha nezih ve ferah bir ortamda müşteriye sunmanın keyfini yaşadıklarını söylüyor. Öz Terme Pidesi’nin patentinin kendilerinde olduğu bilgisini de veren erdoğdu, “Biz daima müşterilerimize en lezzetli, en estetik ve kendine özgü tadıyla Terme Pidesini sunmayı ilke edindik ve bunun için gerekli bütün gayreti gösteriyoruz. Kalite standardımızdan taviz vermeden ve kaliteyi sürekli kılabilmek adına maksimum ti-

tizlikle çalışıyoruz. İşletmemiz pide ve yemek çeşitleri üzerine hizmet vermektedir. Pide de 5 yıldızlı lezzeti her an ve her yerde sunabilmek için ev ve iş yerlerine de servis yapmaktayız. Faaliyete geçen yeni adresimizde Öz Terme Pide Lezzeti’ni ve kalitesini Samsun halkına ve Türkiye’ye duyurmayı hedefliyoruz” diyor.

bu bir reklamdır.

Öz Terme


34

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ 2011 yılı raporunun sonuçlarını açıkladı. Buna göre Samsun’dan 5 firma Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasına girmeyi başardı.

YEŞİLYURT İLK 100 İÇİNDE İstanbul Sanayi Odası (İSO) ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ 2011 yılı raporuna göre 2010 yılında 146’ncı sırada yer alan Yeşilyurt Demirçelik, çıtayı daha da yükselterek 2011 yılı sıralamasında 95’inciliğe yükseldi. Yeşilyurt Demir Çelik’in cirosu 699 milyon 896 bin 852 TL olarak açıklandı.

ULUSOY UN ÇITAYI YÜKSELTTİ Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasına giren Samsunlu diğer bir firma da Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş oldu. 2010 yılında 454’üncü

sırada yer alan Ulusoy Un ‘da 378’nci sıraya yükselerek 204 milyon 174 bin TL üretimden satışlarda net gelirle daha da büyüdü.

ÖZYILMAZ FINDIK 379’UNCU Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde Samsun’dan üçüncü firma ise Özyılmaz Fındık Ticaret oldu. Özyılmaz Fındık, 2010 yılında 443’üncü sıradayken 2011 yılında ise 379’uncu sıraya yükseldi. Özyılmaz Fındığın cirosu ise 203 milyon 556 bin 812 TL olarak açıklandı.

TERME’DEN SANAYİ DEVİ ÇIKTI 2011 yılında Samsun’dan ilk kez farklı bir firma daha 500 büyük sanayi kuruluşu arasına girdi. Terme Sanayi Odası’na kayıtlı Karaçuha Tarım Ürünleri 401’inci sırada yer aldı. Karaçuha Tarım’ın cirosu da 194 milyon 375 bin 593 TL olarak belirtildi.

SAMSUN MAKİNA YİNE LİSTEDE En büyükler listesine giren beşinci firma ise Samsun Makina Sanayi olarak açıklandı. Buna göre Samsun Makina 2011 yılı listesinde 441’inciliği elde etti. Aynı firma 2010 yılında ise 429’uncu sıradaydı. Samsun Makina’nın cirosu ise 177 milyon 930 bin 157 TL olarak belirtildi.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

RUSYA’YA

YOLCULUK BAŞLIYOR KİMSENİN GEMİ SEFERİ YAPAMADIĞINI YAPIYOR YAPILACAK Samsun’da iki yıldır kimsenin başaramadığı Rusya ile denizden ulaşım sorununu çözmek için özel bir gemi acentesi harekete geçti. Vira-M Denizcilik firması, Samsun-Rusya hattında TIR, otomobil ve yolcu taşıyacak. Rusya ile vizelerin kaldırılmasının ardından Samsun ile bu ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesinin önündeki en büyük engel olan ulaşım sorununun çözümü için Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bütün kurum ve kuruluşların yapamadığı bir denizcilik firması gerçekleştiriyor. Samsunlu Vira-M Denizcilik firması Rusya’nın Novorossisk limanına karşılıklı gemi seferi başlatmak için hazırlıklarını tamamladı.

Vira-M Denizcilik sahibi Mehmet Yıldırım, Samsun’da Karadeniz’in karşı kıyısı ile ilişki kurmak için çabalar sarf edildiğini, bu çabalara katkı sağlamak için yük ve yolcu taşımacılığını aynı anda yapan bir gemiyi sefere koyacaklarını söyledi.

ÖNCÜLÜK YAPMAK İSTEDİK

Samsun-Rusya hattına 80 TIR, 120 otomobil ve 500 yolcu kapasiteli bir gemi seferi başlatacaklarını belirten Mhemet Yıldırım, “Şuanda Samsun’dan TIR ve yolcuyu bir arada taşıyan bir gemi yok. Yıllardır Samsun’da Karadeniz’in karşı kıyısı ile bir ilişki kurulmak isteniliyor. Bizde böyle

bir öncülük yapmak istedik. Bu yolcu taşımacılığını kendi imkanlarımızla oturtmaya çalışıyoruz. Gündemde olan Novorossisk Limanı var, oraya yolcu taşımayı düşünüyoruz” dedi.

KİŞİ BAŞINA 30-50 DOLAR Gemi ulaşımı ile bavul ticaretini de getirmeyi planladıklarını bildiren Yıldırım, “Destek alabilirsek bu işi sürdüreceğiz. Destek alamazsak imkanlarımız dahilinde bir şekilde TIR taşıyacağız. Eğer destek alırsak uçaktan ve otobüsten daha ucuz ulaşım olacak. Kişi başına 30 veya 50 dolar arasında bir rakama yolcu taşıyacağız. 12-16 saat arasında Novorossisk Limanı’na ulaşabiliyoruz” diye konuştu.

35


36

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

RUSYA’YA BAYRAMDAN SONRA

UÇUYORUZ

STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Ramazan Bayramı’ndan sonra Rusya’nın Krasnodar şehrine salı ve perşembe günü olmak üzere haftada 2 uçak seferi konulacağını açıkladı. Samsun TSO Davut Altan Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan olağan meclis toplantısında konuşan Murzioğlu, Samsun - Rusya arası sefer başlatacaklarını söyledi.

2 UÇAK KONULACAK

STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun - Rusya arası sefer başlatacaklarını ifade ederek, “Ramazan Bayramı’ndan sonra Rusya’nın Krasnodar şehrine salı ve perşembe günü olmak kaydıyla haftada 2 uçak sefer konulacak. Odamız adına bir gezi

yapacağız. Üyelerimizi Rusya’ya götürme niyetimiz var. Buraya gitmek zorundayız. Çünkü Samsun İl Özel İdaresi, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve odamızın bu uçuşu sübvanse ettiği 10 tane uçuş var. Uçuşun bir gidiş gelişinde 27 bin dolar gibi bir maliyet var. Eğer buraya bilet satılamazsa 27 bin doları bu kurumların vermek zorunluluğu var. Bunu vermemek ve asgariye indirmek için bütün kurumlardan isteğimiz buralara seferler düzenlemektir” şeklinde konuştu.

“Ramazan Bayramı’ndan sonra Rusya’nın Krasnodar şehrine salı ve perşembe günü olmak kaydıyla haftada 2 uçak sefer konulacak.


38

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

3. AĞIR CEZA

TERÖRE BAKACAK Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesi ile görevli mahkeme olarak belirlendi. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), ‘3. Yargı Paketi’yle kaldırılan özel yetkili mahkemelerin yerine kurulan terör mahkemeleriyle ilgili çalışmasını tamamladı.

13 BÖLGE KURULDU

Özel yetkili mahkemelerin yerine Terörle Mücadele Kanunu 10. maddesiyle görevli 13 yeni ağır ceza mahkemesi kuruldu. Samsun da terör mahkemelerinin kurulacağı 13 bölge arasında yer aldı. HSYK, bu mahkemelerde görev yapacak hakim ve savcıları mevcut hakim ve savcılar arasında atadı. Yapılan açıklamada yeni mahkemelere 13 ağır ceza mahkemesi başkanı ile 26 ağır ceza mahkemesi üyesinin atandığı belirtilerek “Kanun kapsamında görev yapacak 26 özgürlükler hâkimi olmak üzere hâkim sınıfından 65, 11 Cumhuriyet başsavcı vekili, 69 Cumhuriyet savcısı olmak üzere savcı sınıfından 80, Toplamda ise 145 hâkim ve Cumhuriyet savcısını bu Kanundan kaynaklanan suçların soruşturma ve kovuşturmasında görev almak üzere, söz konusu ihtisas mahkemelerinde yetkilendirmişti” denildi.

Açıklamada, yeni mahkemelerde görev yapacak yargı mensuplarının özel yetkili hakim ve savcılar arasında seçilip seçilmeyeceği tartışmalarına da yanıt verildi: “Görevlendirilen 11 Cumhuriyet başsavcı vekilinden üçü, 13 ağır ceza mahkemesi başkanından biri, 69 Cumhuriyet savcısından 29’u, 52 hâkimden sekizi olmak üzere toplam 41’i bulundukları yerde CMK 250’nci madde ile yetkili ağır ceza mahkemelerinde görevli olanlardan, geriye kalan 104 hâkim ve Cumhuriyet savcısı ise o yerlerde görev yapan diğer hâkim ve Cumhuriyet savcıları arasından seçilmiştir.”

GÖREVLENDİRİLEN SAVCI VE HAKİMLER Buna göre terör mahkemeleri kurulacağı iller arasında Samsun da yer aldı. HSYK, Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ni TMK 10. maddesi ile görevli mahkeme olarak belirledi. Samsun’da TMK ile ilgili davalar için Samsun Cumhuriyet Başsavcıvekili Fahri Gülay, Cumhuriyet Savcısı Ahmet Hamdileli ile Cumhuriyet Savcısı Erşen Bölükbaş görevlendirilirken, terör davalarına bakacak hakimler ise Nurettin Din ve Adem Arslan olarak belirlendi.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

“TAM GÜN”DE BAŞA DÖNÜLDÜ HEKİMLER RAHATSIZ

Anayasa Mahkemesi, aralarında hekimlerin muayenehane açmasını yasaklayan hükümlerin de bulunduğu 650 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname’nin bazı maddelerini iptal etti. Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, hekimleri göz ardı edilerek çıkartılan bu yasa nedeniyle hekimlerin büyük motivasyon kaybına uğradığını söyledi. CHP, 650 sayılı Adalet Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname’nin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açmıştı.

YENİDEN YAZILMASI İÇİN FIRSAT DOĞDU Devlet üniversite hastaneleri, TSK, GATA gibi değişik kurumlarda çalışan hekimlere çalışma yasakları getiren 650 sayılı KHK’nın, iptali istenen 38. maddesi, “Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere,

özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz” hükmünü içeriyordu. Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, Danıştay’ın Tam Gün Yasası’nı iptal etmesiyle, yeniden yazılması için fırsat doğduğunu söyledi.

HEKİMLER MOTİVASYON KAYBINA UĞRADI

Danıştay’ın Tam Gün Yasası’nı iptal etmesinin yankıları sürüyor. Samsun Tabip Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mithat Günaydın, hekimleri göz ardı edilerek çıkartılan bu yasa nedeniyle hekimlerin büyük motivasyon kaybına uğradığını söyledi. Tam Gün Yasası ile sağlıkta dönüşümün hekimleri kucaklamadan, özlük haklarını ve çalışma şartlarını göz önüne almadan yürütülmeye çalışılmasının, içinden çıkılmaz bir yumak oluşturduğunu belirten Günaydın, “Aslında Danıştay’ın iptal ettiği, adaletle ilgili bir kanun hükmünde kararnamenin içine sıkıştırılmış muayenehane düzenlemesiyle ilgilidir. Danıştay,’Böyle bir KHK’nin içinde bu düzenlemeyi yapamazsınız, bunu iptal ediyorum. Yeniden düzenleyin. 6 ay da süre veriyorum’ demektedir. Yani Bakanlığın gözüyle bakarsanız, değişecek bir şey yoktur. ‘Usulüne uygun düzenleme yapar, yine aynı yola devam ederiz’ denilecektir” dedi.

ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI

Tam Gün Yasası’nın yeniden yazılması için fırsat doğduğunu ileri süren Mithat Günaydın, “Bakanlık, oluşan bu durumu hekimler adına olumlu değerlendirerek, hekimlerin çalışma şartları, maaşları, özlük haklarını düzelten yeni bir Tam Gün Yasası yazmalı ve hekimleri sağlıkta dönüşümün kıskacına değil, içine almalı ve kucaklamalıdır. Mevlana der ki, “Demir tava geldi, kömür bitti. Akıl başa geldi, ömür bitti.’ Demir halen tavında, akılda baştadır. Kömürü de, aklıda bitirmeden bu iş çözüme kavuşturulmalıdır” diye konuştu.

39


40

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

TURİZMDE SINIR ÖTESİ İŞBİRLİĞİNDE

SAMSUN ÖNCÜ KUVVET OLUYOR Samsun turizm pastasından hak ettiği payı alabilmek için hedef büyüttü. Önümüzdeki dönem turizm mastır planının öngördüğü hedefler doğrultusunda çalışmalar başlayacak. Doğu Karadeniz’in turizm odaklı kalkınma planı çerçevesinde Samsun da önemli bir rol alacak. Turizmde Sınır Ötesi İşbirliği Çalıştayı, Azerbaycan, İran, Gürcistan ve Türkiye’den temsilcilerin katılımıyla Samsun’da gerçekleştirildi. Samsun’un turizm alanında hak ettiği yere gelebilmesi için çalışmalara hız verildi. Doğu Karadeniz’in turizm odaklı kalkınma planı çerçevesinde Samsun kenti de önemli bir rol alacak. Bu noktada yürütülen çalışmalara önemli katkı verecek. Yelken Kulüp’te düzenlenen çalıştaya Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Mesut Taner Genç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Şube Müdürleri Osman Şahin, Bülent Araslı ve Azerbaycan, İran, Gürcistan’dan gelen temsilciler katıldı.

SAMSUN ÇEVRESİYLE DE ÖNEMLİ DEĞERLER BÜTÜNÜDÜR

Çalıştayın açılışını yapan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Türkiye’nin henüz keşfedilmemiş bölgeleri bulunduğunu, bunlardan birisinin de Samsun olduğunu söyledi. Samsun’un çok önemli potansiyeli olmasına rağmen turizm pastasından yeterince pay alamamış illerden birisi olduğunu ifade eden Aksoy, “Samsun’da turizmi geliştirmek adına yürüttüğümüz önemli çalışmalar var. Öncelikle Samsun’da turizmin hangi şekilde,

AZERBAYCAN EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTI

hangi alanlarda, nasıl yapılacağı konusunda bize rehberlik yapacak olan turizm mastır planımızı tamamladık. Önümüzdeki dönemde turizm mastır planının öngördüğü hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Özellikle Samsun sadece kendi boyutuyla değil, çevresiyle de önemli değerler bütünüdür. Doğu Karadeniz’in turizm odaklı kalkınma planı çerçevesinde Samsun kenti de önemli bir rol alacak. Bu noktada yürütülen çalışmalara önemli katkı verecek. Doğu Karadeniz Turizm Mastır Planı ile Samsun Turizm Mastır Planı entegrasyonu konusunda yürütülen çalışmalar var. Temennimiz Samsun’un hak ettiği noktaya gelebilmesi” dedi.

Türkiye adına Kültür ve Turizm Bakanlığı Şube Müdürü Bülent Araslı, İran adına Turizm Geliştirme, Reklam ve Pazarlama Genel Müdürü Jefari Laden Tahrani, Azerbaycan adına Azerbaycan Turizm Enstitüsü öğretmeni Meherrem Zülfüqarov ve Gürcistan adına da Gürcistan Turizm, Üretim ve Hizmet Dairesi Başkanı Mamuka Berdzenişvili ülkeleri adına açılış konuşmalarını yaptı. Çalıştayın ilki 9-10 Aralık 2011 tarihinde Azerbaycan’ın Bakü kentinde gerçekleştirilmişti. Azerbaycan’da 2011 yılı turizm yılı olarak ilan edilmiş ve Azerbaycan bu çalıştaya ev sahipliği yapmıştı.


Ramazan Bayramı’nızı Kutlar; Bayram’ın Ulusumuza, Ülkemize, Dünyamıza ve Tüm İnsanlığa Barış, Kardeşlik, Mutluluk ve Huzur Getirmesini Dileriz.

ATAKUM BELEDİYE BAŞKANLIĞI


42

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

KAVURUCU SICAKLAR BUNALTTI

Son yılların en sıcak günlerini yaşıyoruz. Samsun’da yüzde 80’e yükselen nem oranı yüzünden, ortalama 35 derece olan hava sıcaklığı 45 derece olarak hissedildi. Ramazan ayının yaz sıcaklarına denk gelmesi Samsunluları bunalttı. Türkiye bu yaz aşırı sıcakların etkisinde kaldı. Samsun’u da etkisi altına alan aşırı sıcaklar vatandaşları bunalttı. Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi vatandaşları serinlemek için alternatif yollar aramaya itti. Yazın en sıcak günlerinin yaşandığı Samsun’da sıcaktan bunalan oruçlu vatandaşlar çareyi parkta buldukları gölge yerlerde yatmakta buldu. Ramazan ayında tutulan oruca bir de aşırı sıcaklıklar eklenince, vatandaşlar parklardaki çimlerin üzerine yatarak iftar saatinin gelmesini bekledi. Sıcaklığın 35 dereceye kadar çıktığı yüzde 80’lere yükselen nem oranı yüzünden hava sıcaklığının 45 derece hissedildiği havalar hayvanları da olumsuz etkiledi. Samsun’da hayvanat bahçesindeki hayvanlar sıcak havalarda serinlemenin yolunu

buldu. Hayvanlar, yaklaşık 35 derece olan hava sıcaklığından korunmak için ziyaretçilerin verdiği dondurmaları yiyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvanat bahçesindeki hayvanların 35 dereceyi bulan sıcaklıklardan korunmaları için çeşitli yöntemler uygulanırken, hayvanat bahçesini gezen ziyaretçiler de sıcaktan bunalan hayvanların serinlemelerine yardımcı olmak için kafeslere dondurma uzatıyor. Hayvanat bahçesindeki devekuşları kafeslerin içinde bulunan fıskiyelerin altında saatlerce durarak serinlemeye çalışırken, ayılar ise kafeslerinin içindeki havuzlarda serinliyor. Beslenme saatleri dışında hareket etmeyen aslanlar, günlerini gölgede uyuyarak geçiriyor.


44

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

SOKAK HAYVANLARINA

YAŞAM ALANI Samsun Büyükşehir Belediyesi, ‘Samsun sokaklarında sahipsiz hayvan kalmayacak’ sloganıyla harekete geçti. Samsun Büyükşehir Belediyesi, İlkadım İlçesi Çatkaya mevkiinde 150 Bin metrekarelik orman arazisinde, “Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı” oluşturuyor.

Artık sokağa bırakılmayacaklar Kanunlar gereği kısırlaştırılması, aşısı ve tedavisi yapılan sokak hayvanları toplandıkları yere geri bırakılırken bu yaşam alanının oluşturulması ile artık hayvanlar sokaklara geri bırakılmayacak. Hayvanlar daha rahat ve sağlıklı bir ortamda yaşamlarını sürdürürken Samsun içinde bu hayvanların sebep olduğu trafik kazası, ısırma ve korkma gibi olumsuzlukların da önüne geçilmiş olacak.

‘Sahipsiz hayvan bırakmayacağız’ Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’da olduğu gibi Türkiye’nin bütün şehirlerinde sokak hayvanları ile ilgili problemler bulunduğunu hatırlatarak; “Çünkü hayvanlar bilinçsiz, muh-

taç ve zavallı yaratıklar. İnsanların himayesine ihtiyaçları var. Kentleşen şehirlerde her tarafı betonlaşan şehirlerde kırsal kesimin iyice daraldığı bir ortamda hayvanlar kendilerine bakamaz bir yere sığınamaz, hayatlarını sürdüremez ve şehirlerin problemi haline gelen bir süreç içersine girmişlerdir. 150 Bin metrekarelik tamamen doğal ve hayvanların rahat ve mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürebilecekleri bir ortama sahip olacak olan bu proje sayesinde artık Samsun sokaklarında sahipsiz hayvan bırakmayacağız “ dedi. Çok sayıda sahipsiz sokak köpeğine ev sahipliği yapmaya başlayan projenin bu yıl ekim ayı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. Türkiye’de bugüne kadar yapılan en büyük ve en modern hayvan barınma tesislerinden birisi olacak olan doğal yaşama alanında, idari bina, ilkyardım ve operasyon ünitesi ve klinik, personel binaları, yem hazırlama ünitesi ile birlikte yavrulu anne, yavrulu hayvanlar, kısırlaştırılmış hayvanlar, güçten düşmüş hayvanlar, vahşi ve güçlü köpekler, kedi bakımevi, at ve diğer hayvanların bakım bölümleri ile hayvan mezarlığı bulunacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, İlkadım İlçesi Çatkaya mevkiinde 150 Bin metrekarelik orman arazisinde, “Sahipsiz Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Alanı” oluşturuyor.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

TÜRKİYE’DE İLK ENGELLİLERE ÖZEL PLAJ Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Mart ayında temeli atılan Engelliler Eğitim-Dinlenme Kampı ve Plajı projesinde sona yaklaşılıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından mart ayında temeli atılan Engelliler Eğitim-Dinlenme Kampı ve Plajı projesi toplam 10 bin metrekare alan üzerine inşa edilirken bu alanın 2 bin 200 metrekaresi kapalı alandan oluşacak. Engelli vatandaşların denize ve havuza girebilecekleri, rehabilitasyon hizmeti alabilecekleri, hem dinlenip hem de eğlenebilecekleri bir eğitim, rehabilitasyon, eğlence ve dinlenme kampüsü ortaya çıkacak. Yaklaşık 5 milyon liraya mal olması beklenen proje kapsamında belirli dönemler içerisinde kampa gelen engelli vatandaşlar burada yapılan odalarda konaklayacak ve bu süre içerisinde uzmanlar eşliğinde deniz ve havuza girerek sosyal hayatlarında daha rahat ve uyumlu olabilmelerine destek olacak psikolojik rehabilitasyon hizmetinden yararlanacaklar. Ayrıca konusunda uzman olan yetkililer tarafından kampa katılanlara istihdam ve yasal haklar danışmanlığı, hukuk danışmanlığı, çeşitli konularda eğitim danışmanlığı (beceri kazandırma, işaret dili eğitimleri, kişisel gelişim, müzik, tiyatro, fotoğrafçılık,

el sanatları v.b.) gibi konularda destek verilerek bilgi ve becerilerinin artırılması sağlanacak. Samsun Doğupark alanı Bandırma Plajı

karşısında geçen mart ayında yapımına başlanan ve bittiğinde Türkiye’de bir ilk olma özelliğine de sahip olacak olan projenin eylül ayı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

45


48

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

4+4+4

=

KAFANIZ ÇOK MU KARIŞTI

İŞTE EĞİTİMDE YENİ MODEL Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Yeni eğitim sisteminin neler getireceği ve nasıl uygulanacağı merakla bekleniyor. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında uygulamaya başlanacak olan 4+4+4 sistemi ne gibi farklılıklar getiriyor? Sizler için araştırdık. İşte yeni sistemde uygulanacak eğitim paradigmaları. Halen 8 yıl olan zorunlu eğitim süresi, 12 yıla çıkıyor. Mevcut durumda ilköğretimden sonra isteyen liseye devam ederken yeni dönemde herkes zorunlu olarak lise eğitiminden geçecek. Türk vatandaşı olan 6 ile 18 yaş arasındaki bütün çocuklar, 12 yıllık eğitimi almak zorunda olacaklar. Öğrenciler 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl da lise okuyacak. Eğitimde köklü reformlar getiren düzenleme ile çocuklar okula bir yıl erken başlayacak. Daha önce 72 ay

ler, ortaokuldan itibaren bu eğitimi almaya başlayacak. Öğrenci bazı temel meslek derslerini öğrenecek. Öğrenciler ilgi duydukları alana göre seçmeli dersler alacak ve liseye yönlendirilecek. Ortaokul bölümünde öğrencilere seçmeli ders paketleri sunulacak.

olan 1. sınıfa başlama yaşı 66 aya çekildi. Böylece 30 Eylül itibarıyla 5,5 yaşını dolduran çocuklar zorunlu olarak okula başlayacak. Bu çocukların ön kayıtları adrese dayalı e-okul sistemi üzerinden otomatik olarak alınacak. Yeni sistemle, 5 yaşını dolduranlar da ailelerinin isteği ve sağlık raporu ile okula başlayabilecek.

ORTAOKUL LİSEYE HAZIRLIK OLACAK Yeni sistemde ortaokula da geri dönüldü. Meslekî eğitimi tercih etmek isteyen-

AİLENİN İSTEĞİNE GÖRE DİN DERSİ Öğrenciler bu yıl hayata geçen Kur’an-ı Kerim ve Siyer gibi dersleri isteğe bağlı olarak ortaokulda alabilecek. Fen lisesine, sosyal bilimler lisesine, Anadolu liselerine, öğretmen liselerine, meslek liselerine veya imam hatip liselerine gidecek çocuklar için esnek bir sistem getiriliyor. Ailesinin isteği üzerine isteğe bağlı din dersi alabilmesi de mümkün olacak. Çocuk imam hatipte okumak istiyorsa fazladan din kültürü ve Kur’an dersleri alacak. Mezuniyet diploması da artık ilköğretim yerine lise sonunda verilecek.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

OMÜ ÖZGÜRLÜK MEYDANI OLACAK Rektörlük yarışında ipi göğüsleyen isim 2. dönemine giren Prof. Dr. Hüseyin Akan oldu. Başladığı projelerini bitirmek için tekrar aday olan Akan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tekrar atamasıyla yeni dönem için kolları sıvadı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, yeni dönemde ilk iş olarak OMÜ’ ye ‘özgürlük meydanı’ yapacağını açıkladı. Haziran ayı yapılan adaylık seçimlerinde ilk sırada sandıktan çıkan eski Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan’ı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yeniden rektör olarak atadı. Akan, yeni dönemde bilimsel çalışmalara ağırlık verileceğini, üniversite sanayi işbirliğinin daha da geliştirileceğini, protestolar için “Özgürlük Meydanı” yapacağını açıkladı.

YENİ PROJE VE ÇALIŞMALAR ARTACAK

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan Samsun Analiz Dergisi’nin sorularını yanıtladı. Yeni dönemde bir süredir devam eden uluslararası öğrenci lisansüstü eğitimin çeşitlendirilmesi çalışmalarının devam edeceğini söyleyen Akan, “Bunun yanında birçok inşaatımız devam ediyor. Teknopark ve refakatçi evi gibi inşaatlarımızı en kısa zamanda bitireceğiz. Aynı zamanda bu sene Diş Hekimliği Fakültesi’nin yeni binasını da yapacağız. Teknopark ve İleri Teknoloji Araştırma Merkezi’nin bitmesi bilimsel araştırmaların da daha fazla artacağı bir dönem yaşayacağız” dedi.

ÜNİVERSİTE- SANAYİ İŞBİRLİĞİ GELİŞECEK

Bu dönemde üniversite sanayi işbirliğinin daha da geliştirileceği ve eğitimin niteliğinin ön planda tutulacağı bir sürecin yaşanacağını aktaran Rektör Akan, şöyle devam etti: “Havacılık konusunda Ondokuzmayıs’taki fakültemizi de sürekli geliştireceğiz. Uçaklarımız geliyor. Biz OMÜ olarak iki tane uçağımızı almıştık. Şimdi Genelkurmay’dan da 5 tane uçak daha geliyor.

HER ALANDA FİKİR BELİRTMEKTE ÖZGÜRLÜK

Yeni dönemde üniversitede demokratik ortamın daha da geliştirilmesine önem vereceğiz. Bu yaz yeni bir projemiz var. Belirli sayıdaki öğretim üyelerimizi, tüm masrafları üniversite tarafından karşılanmak üzere bir ay süreyle yurt dışına dil eğitimine göndereceğiz. Biz zaten akademisyenlerimizin yazıları, açıklama ve sunumları konusunda hiçbirine en küçük bir sorumuz dahi olmamıştır.

OMÜ’YE ÖZGÜRLÜK MEYDANI YAPACAK

OMÜ öğrencilerinin eylem ve protestoları ile ilgili de dikkat çekici açıklamalarda bulunan Rektör Akan, “Kamu malına zarar vermedikçe ve başkalarını rahatsız etmedikçe, her zaman protestolarını yapabilirler. Zaten bu etkinlikler için Sosyal Yaşam Merkezi’nin orada bir yer oluşturacağım. İstedikleri gibi basın bildirisini dağıtmaları ve protestolarını yapabilmeleri için oraya bir özgürlük meydanı yapacağım”

49


50

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

REKTÖR AKAN’DAN

TEKNOPARK İÇİN DESTEK ÇAĞRISI Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ikinci kez OMÜ Rektörlüğü’ne atanan Prof.Dr. Hüseyin Akan’ın ilk hedefi, yapımı geciken Teknopark’ı biran önce bitirmek. OMÜ Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Akan, “Samsun Teknoparkı’nın açılışını 2013 yılında yapmak istiyoruz” dedi. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Prof. Dr. Hasan Gümüş, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Selahattin Özyurt ve Samsun Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fehmi Yazıcı eşliğinde, OMÜ Kurupelit Kampüsü’nde yapımı devam eden Samsun Teknopark’ı inşaat alanında bir dizi incelemelerde bulundu.

40 FİRMA YER ALACAK Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan incelemeler sırasında yüklenici firma EŞ-SA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanları Servet Akgüner ve Erdal Şahin’den inşaatla ilgili bilgi aldı. Akgüner ve Şahin, 4.500 metrekare kapalı alana sahip olan ve içerisinde yaklaşık 40 firmayı barındıracak olan teknopark inşaatının öngörülenden çok daha hızlı ilerlediğini, bir kaç ay içerisinde kaba inşaatı bitirebileceklerini ve hatta ödenek konusunda sıkıntı yaşanmaması durumunda bu yılın sonunda anahtar teslimi de yapabileceklerini belirttiler.

YAPIMI ZATEN GECİKTİ Samsun Teknopark A.Ş. inşaatının normal teslim tarihinin 2014 yılı olduğunu belirten Rektör Akan, “Zaten geç kalmış olan Teknopark, biran önce Samsun’a kazandırılmalıdır. Bu nedenle bu yıl inşaat çalışmalarının bitirilmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Teknopark’ın resmi açılışını 2013 yılında yapmak istiyoruz” dedi.

ORTAKLARA ÇAĞRI YAPTI

Rektör Akan, inşaat çalışmalarının zamanından önce bitirilebilmesi için gerekli maddi desteğin sağlanabilmesi amacıyla, Samsun Teknopark A.Ş.’nin OMÜ’yle birlikte ortakları olan; Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odasının desteklerinin şart olduğunun da altını çizdi.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

AKSOY, YAŞLILAR VE

ÇOCUKLARLA BİRARADA Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı huzurevlerinde kalan yaşlılara ve yurtlarda kalan çocuklara iftar verdi. Yemekte konuşan Aksoy, “Bakanlığımızın İl Müdürlüğüne bağlı bu kuruluşlarda kalan gerek büyüklerimiz, gerek gençlerimiz ve gerekse çoçuklarımız bizlere emanettir. Onların sorunları bizlerin sorunudur. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Onların bir üzüntüsü varsa bizim üzüntümüzdür” dedi. Aksoy’un birlik ve beraberlik mesajı verdiği iftar yemeğine İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vekili ve Vali Yardımcısı Haluk Şimşek ve eşi ve İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, huzurevlerinde kalan yaşlılar ve yurtlarda kalan çocuklar katıldı.

51


52

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

SEMAZENLERİN GÖSTERİSİ MANEVİ DOYUMA ULAŞTIRDI

İlkadım Belediyesi, bu yıl Ramazan ayının ruhuna uygun farklı etkinliklere imza attı. İlkadım Belediyesi, bu yıl Ramazan ayının ruhuna uygun farklı etkinliklere imza attı. 2 bin metrekarelik iftar çadırı kuran belediye bunun yanında her gün ayrı bir mahallede olan gezici iftar çadırı etkinliğini hayata geçirdi. En unutulmaz olanı ise manevi duyguların zirve yaptığı semazen gösterileri oldu. İlkadım Belediyesi ve Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV)’ın katkılarıyla bu yıl Doğu Park Sevgi Cafe’nin arkasındaki 2 bin metrekarelik alana

kurulan iftar çadırı Ramazan’ın ruhuna uygun, manevi atmosfer içinde birlik ve beraberliğin merkezi oldu. Her akşam bin kişinin aynı anda iftarını açtığı Ramazan çadırına ilgi yoğun olunca bazı vatandaşlar iftarlarını çadırın dışında açtı. 11 ayın sultanı Ramazan’ın gelmesiyle birlikte İlkadım Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da her gün ayrı bir mahallede olmak üzere gezici iftar çadırı kurdu.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

GEZİCİ İFTAR ÇADIRI BİRLİK VE BERABERLİĞİN SİMGESİ OLDU

Her akşam farklı bir mahallede kurulan gezici iftar çadırında vatandaşlarla birlikte orucunu açan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, halkla birlikte iftar açmanın hazzını ve mutluluğunu yaşadığını belirtti. Geleneksel Ramazan eğlencelerini yaşatmak istediklerini, bunun için her akşam iftardan sonra geleneksel Türk mizah karakterleri Hacivat-Karagöz oyunu, sihirbazlık gösterileri ile çocuklara eski Ramazan gelenekleri unutturmamaya çalıştıklarını anlatan Başkan Demirtaş, şunları söyledi: “ Geleneksel Ramazan eğlencelerini vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. Ramazan ayının coşkusunu, hoşgörüsünü kentimizin dört bir yanında yaşatıyoruz. Böylelikle genç neslin de geleneksel orta oyunu

karakterlerini tanımalarını sağlıyoruz. On bir ayın sultanı Ramazan’ın getirdiği manevi atmosferi burada halkımızla birlikte teneffüs ediyoruz. Vatandaşlarımızın birbirleriyle tanışmasına ve kaynaşmasına vesile bu tür organizasyonlar ve iftar yemekleri ile unutulan komşuluk ilişkilerini yeniden canlandırmayı hedefliyoruz.” Tasavvuf müziği eşliğinde açılan iftar sonrası açık havada semazen gösterisi vatandaşlardan büyük beğeni topladı. Bir ay boyunca devam eden semazen gösterileri, Ramazan’ın ruhunu İlkadım İlçesi’nde hissettirdi. 30 gün boyunca dop dolu içeriği ile devam eden Ramazan günleri etkinlikleri: Hacivat Karagöz, Aşık ile Maşuk, kukla gösterisi, sihirbaz, ilahiler, Mehteran gösterisi, semazenler, gösteri grupları, Arif Nazım, Serdar Tuncer, Kaya Kuzucu, İbrahim Sadri, İkbal Gürpınar, Bedirhan Gökçe ile Samsunlulara maneviyatına uygun rengârenk bir Ramazan ayı sundu.

53


54

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

ATAKUM’DA FASL-I ŞAHANE İLE ŞİİR GİBİ RAMAZAN GECELERİ

Atakum’da düzenlenen Fasl-ı Şahane etkinlikleri Samsun’da Ramazan ayına damgasını vurdu. Atakum Belediyesi ile Yeşilyurt AVM’nin ortaklaşa düzenlediği Razaman ayına özel Fasl-ı Şahane” etkinlikleri ilçede bulunan vatandaşların ilgi odağı oldu. Ramazan ayı boyunca her gece farklı bir etkinlik izleme şansı bulan Atakumlular unutulmaz bir Ramazan ayı geçirdi. Atakum Belediyesi, Yeşilyurt AVM ile ortaklaşa düzenlediği Fasl-ı Şahane ile Ramazan akşamlarının da vazgeçilmezi haline geldi. Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, yaz aylarında Samsun nüfusunun çoğunluğunu ilçelerinde ağırladıklarını, özellikle sahilin cıvıl cıvıl olduğunu belirterek, insanların, gezmek, hava almak, oturmak, eğlenmek için de Atakum’u tercih ettiklerini söyledi. İlçenin artık bu alanda bir marka haline geldiğini anlatan Başkan Burma, “Kültür ve sanat alanında yaptığımız başta Fasl-ı Şahane olmak üzere çeşitli etkinliklerle de adeta şiir gibi geceler yaşanmasına olanak sağlıyoruz. Bu nedenle Ramazan geceleri de Atakum’da bir başka yaşanıyor” dedi.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

CANİK’TEN RAMAZAN AYINDA VATANDAŞA BİRİNCİ SINIF HİZMET

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, bu Ramazan’da alışılagelmişin dışına çıkarak “Ramazan çadırı” kurdurmadı. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, bu Ramazan’da alışılagelmişin dışına çıkarak “Ramazan çadırı” kurdurmadı. Vatandaşlara Ramazan’da birinci sınıf hizmet vermek istediklerini belirten Başkan Genç, “Benim halkım çadıra layık değil” dedi. Yılın 365 günü aşevinden 600 aileye sıcak yemek dağıtan Canik Belediyesi, Ramazan ayında da sosyal belediyeciliğin örneği olarak vatandaşları yalnız bırakmadı. Ramazan ayı öncesi belirlenen vatandaşlara kıyafet ve gıda malzemesi dağıtan belediye, yardım dernekleri ve kuruluşlarla işbirliği yaparak Ramazan ayı boyunca günde bin 500 kişiye de iftar yemeği verdi. Ramazan çadırı kurulmayan ilçede, belirlenen üç ayrı mahallede iftar yemeği dağıtıldı.

RAMAZAN YARDIMLARI VE İFTAR VERİLDİ Ramazan öncesi vatandaşları tek tek belirleyerek gıda yardımında bulunduklarını, bunu Ramazan’ın ortasında da tekrarladıklarını anlatan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Canik’te Ramazan çadırı kurmadık. Çünkü insanlarımız derme çatma çadırlara değil, daha iyi mekanlara layık. Gaziosmanpaşa, Gazi ve Yavuzselim mahallelerinde Ramazan ayı boyunca günde bin 500 kişiye yemek dağıttık. Canik Kültür Merkezi, Ramazan ayı süresince yemek dağıtım merkezi oldu. Hava iyi olduğu zaman bahçede, yağmurlu olduğu zaman ise içeride iftar verdik” dedi.

GELENEKLER UNUTULMADI

Canik halkının Ramazanı huzurlu bir şekilde geçirmesi için çalıştıklarını ifade eden Başkan Genç, “Canik Belediyesi olarak manevi duyguların yeşerdiği 11 ayın sultanı Ramazan ayını vatandaşlarımızın en iyi şekilde geçirmesi için her türlü imkanı seferber ettik. Sosyal belediyeciliğin gereği olarak önceliğimiz her zaman insan oldu. Çünkü biz halkımız için varız, onların mutluluğu bizleri daha çok mutlu ediyor” diye konuştu. Ayrıca çocuklar için Ramazan gecelerinin vazgeçilmez eğlencesi olan Hacivat ve Karagöz gölge oyunu her akşam iftardan sonra Canik Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

55


56

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

BAFRA BELEDİYESİ RAMAZAN’DA BİR İLK GERÇEKLEŞTİRDİ

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ramazan Süresince 21 mahalleyi kapsayan şekilde organize edilen iftar yemeklerinde halkla iç içe olarak Ramazan ayının maneviyatını yaşattıklarını söyledi. Bafra Belediyesi bir ilk gerçekleştirerek, Ramazan ayı süresince mahalle muhtarları ile koordineli olarak “Halk İftarları” programı gerçekleştirdi. Bafra Belediyesi bu Ramazan 21 mahalleyi kapsayan iftar programı düzenledi. Mahalle muhtarlarıyla koordineli olarak gerçekleşen iftar programları vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ve eşi Şükriye Şahin’in de katıldığı iftar yemeklerine İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serdal Şahin, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, mahalle muhtarları ve belediye birim amirleri de ilgi gösterdi. Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin “Halk İftarları” programının amacına ulaştığını, vatandaşlarla birlik ve beraberlik içinde Ramazan ayını geçirdiklerini belirterek şunları söyledi: “ Öncelikle programlarda işbirliği ve koordine gösteren mahalle muhtarlarımıza, azalarımıza ve iftarlara katılan halkımıza çok teşekkür ediyorum. Halkımız çok güzel bir katılım gösterdi. İlk gece ki iftar da dahil olmak üzere vatandaşlarımızın yoğun katılımları oldu. Düzgün bir program organize edildi. Emeği geçen personel-

lerimize ve çalışma ekibimize teşekkür ediyorum. Amacımız vatandaşlarla birlikte olmak mübarek Ramazan’ın maneviyatını birlikte yaşamaktı. Bafra’mızda

ilk defa yapılan bu organizasyonda bizlere destek olan başta mahalle muhtarlarımız olmak üzere tüm kesimlere teşekkür ediyorum.”


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

Başbakan Repcep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da sporcularımızla birlikte 2012 Olimpiyat Oyunlarına Londra’ya gittiler.

SEN İSTE VERECEK OLAN ALLAH’TIR Türkiye Londra’da Olimpiyatlara tarihi çıkarmasını yaptı. 181 sporcuyla madalya mücadelesi veriyor. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da sporcularımızla birlikte Londra’ya gitti. Dünyanın en büyük spor organizasyonu olarak kabul gören Olimpiyat Oyunları’nın 30.’su, Londra Olimpiyat Oyunları devam ediyor. Bakan Kılıç, madalya beklentisiyle ilgili “Hayat felsefem şudur; sen iste verecek olan Allah’tır” dedi. Kılıç, 2016 Brezilya’da düzenlenecek Olimpiyatların ardından, 2020 Olimpiyatlarında ev sahipliği için de iddialı konuştu. Kılıç, “Londra’daki Olimpiyatlardan daha iyisini düzenleyecek durumdayız şu an” diye konuştu.

TÜRKİYE’DEN 181 SPORCU Türkiye, 19’uncu olimpiyatlarında tarihindeki en kalabalık kafileyle mücadele edecek. Bir önceki olimpiyat Pekin’de 68 sporcu ile en kalabalık kafileye ulaşan Türkiye, Londra’da bu sayıyı 100’ün üzerine taşıdı. 181 sporcu olimpiyat için konulan barajları geçerek Londra bileti aldı.

ERDOĞAN-ROGGE GÖRÜŞMESİ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge ile görüştü. 40 dakika süren görüşmeye Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı. Görüşmede, 2020 Olimpiyat Oyunları’nın İstanbul’da yapılması konusunun ve sporla ilgili diğer konuların ele aldığı öğrenildi.

KILIÇ: “ORTADA APAÇIK BİR BAŞARI VAR”

Pekin Olimpiyatlarından 4 yıl sonra Londra Olimpiyatları’na 114 olimpik, 67 paralimpik olmak üzere 181 sporcuyla katıldıklarını söyleyen Bakan Kılıç, “ Bir sonraki olimpiyatlar Brezilya’da yapılacak. Orada da yine rekorla 200’ün üzerinde sporcuyla temsil edilme imkânını yakalamış olacağız. Takım oyunlarında daha büyük ilerlemeler kaydetmeyi hedefliyoruz. Erkek takımlarımızın da olimpiyatlara yönelik zincirleri kıracaklarına inanıyorum. Tam yarım yüzyıl aradan sonra (A) Milli Bayan Basketbol ve (A) Milli Bayan Voleybol takımlarımız olmak üzere 2 takım olimpik, 3 takım da paralimpik olmak üzere 5 takımla Londra’ya gitmeye hak kazandı. Ortada apaçık bir başarı var. Bu tablonun oluşmasına destek sağlayan herkesi kutluyorum.’’

57


58

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

HERKESİN TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMASI GEREK Samsunspor büyük bir dönemeçte. Kulüp, küme düşmesinin ardından yeni bir başkan, yeni bir ekip ve takımla yoluna devam edecek. Sizler için Samsunspor’un yeni başkanı efsane kaptan Emin Kar ile kulübün şimdiki durumunu ve gelecek planlarını konuştuk. Samsun Analiz: Daha önce kaptanı olduğunuz Samsunspor’a başkan oldunuz. Sizin tarafınızdan böyle bir teklif bekleniyor muydu? Emin Kar : Hayır.. Samsunspor’un başkanlığı demek benim hayallerimi süsleyecek bir seviyede olan durumdu. Fakat ben Samsunspor’un eski bir futbolcusu olarak, takımın kayyuma kalması halinde böyle bir göreve soyunabileceğimi, takımın kayyuma kalmasını istemediğim için kabul ettim. Neticede ilk kongre iptal oldu. İkinci kongrede de aday çıkmayınca verdiğim sözün arkasında durarak ben de bu göreve talip oldum. Hiçbir pişmanlığım yok. Bu kulüp bizleri var etti. Böylesi önemli bir mevkide bulunmakla kendimi şanslı sayıyorum. Ama zor mu işimiz? Çok zor..

Samsun Analiz: Kulübün şu anda ki durumu mu daha iyi? Yoksa kayyuma düşmesi daha mı iyi olurdu? En azından bazı gerçeklerin ortaya çıkması için bir neden olamaz mıydı? Emin Kar : Hayır.. Kayyumu kimse net olarak anlamış değil. Kayyum konusunda, hukukçularla görüşmeler yaptık. Bu konuda önümüzde çok güzel örnekler var. Giresunspor, Kocaeli, Sakaryaspor, Diyarbakırspor küme düştü. Kayyum nedir? En basit anlatımıyla: Kulüp içinde alacağın en ufak bir karar mahkeme kararıyla birlikte olacak. Bir futbolcu transfer etmek için mahkeme kararı gerekecek. Atanacak 3-4 memurla kulübü yönetmen zorunda kalacaksınız. Bu da Samsunspor’un küme düşmesi demektir. Bunun için çoğu insanın kayyumu bilmeden konuşuyor diye düşünüyorum.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

Şöyle de bir algı var: Kayyuma gitseydi kimlerin bu kulübü batırdığı ortaya çıkardı. Oysa bunun yine yolları var. Yargı yolu açık. Elinde bilgisi belgesi olan dava açabilir. Yargıya gidebilir. Örnek vereyim: Benim elimde önceki yönetimle ilgili herhengi bir usulsüzlük olsa yargıya giderim. Ama bakıyoruz her şey muntazam. Defterler tam tutulmuş, vergiler zamanında ödenmiş. 10- 15 yıl önceye gitmek gerekirse, o konuda da nasıl bir hukuki süreç işler onu da tam olarak bilmiyorum. Samsun Analiz: Gönderilen oyuncular oldu. Transferdeki son durum nedir? Yabancı transferler olacak mı?

Emin Kar : Çok oyuncu göndermedik. Çünkü takımın yarısından çoğu geçen sene kiralıktı. Mukavelesi devam eden hiçbir futbolcu göndermedik. Sezon bitmeden giden futbolcular oldu. Sadece Zenge konusunda maliyeti çok olduğu için göndermeyi düşünüyoruz. Kulüp bulamazsa yine bizde kalacak. Transferler konusunda arkadaşlar çok hızlı bir çalışma yürütüyor. Görüştüğümüz ve sonuçlanacağını düşündüğümüz iki transferimiz olacak. Kaleci Soner’le görüşüyoruz. Anlaştık gibi. Eski futbolcumuz Turgay Gölbaşı var. Onu tekrar geri getirmeyi düşünüyoruz. Yabancı transferler konusuna gelince.

Şuan sözleşmesi olan 3 yabancı oyuncu var. Ama onlarla yollarımızı ayıracağız. O paraları ödememiz mümkün değil. Onları göndemeti başarabilirsek, çünkü az bir rakamlar değil. 600 bin euro gibi paralar söz konusu. Yollarımızı ayırdığımız zaman bizim şartlarımıza uygun transferler yapacağız. Sözleşmeleri bitmediği için gönderemiyoruz. Gitmekte istemiyorlar. Para verip yollamak istiyoruz. Onu da kabul etmiyorlar. Mecburen anlaşma yoluna gitmemiz gerekiyor. Hem para veriyoruz hem de yollamıyoruz öyle bir sıkıntı var. Sözleşmesine göre; oynamasa da bu parayı olacak. Parasını zamanında ödeyemediğimiz zaman da FİFA’ya gidiyorlar. Şuan Samsunspor’un en büyük sorunlarından biri, yanlış yapılan sözleşmeler. Samsunspor gibi bir takımın bir futbolcuya senelik 600 bin euro vermek gibi bir şansı yok. Samsun Analiz: Peki, Samsunspor’un daha önce böyle bir bütçesi var mıydı? Neden böyle ağır hükümlü sözleşmeler yapılmış? Ya da neye güvenilerek bu tarz sözleşmeler yapılmış? Emin Kar : Ödememişler zaten. Hepsinin bizde alacakları var. Her futbolcunun kulüpten alacağı var. Genel kurulda açıklandı. Şuan Samsunspor’un 40 milyona liraya yakın borcu var. Bunun belirli bir kısmı da bu futbolcu alacakları. İşimiz zor.. Ama çalışıyoruz. Destek istiyoruz. Şuana kadar gelen mesajlar kulübün iyiye gideceği anlamında.

59


60

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

Samsun Analiz: Nasıl kaynak yaratmayı düşünüyorsunuz? Emin Kar : Kombine biletlerimiz var. Samsunluları kombine biletlerini almaya davet ettik. Bu davetimize Samsunlular olumlu tepki verdi. Fena gitmiyor. Bunun yanında bu şehrin belli dinamikleri var. İşadamları var, belediye başkanımız var, valimiz var, milletvekillerimiz var. Hepsinden yardım istiyoruz. Yardım bekliyoruz. Şuana kadar somut bir yardım olmadı. Samsun Analiz: Şu aşamadan sonra takımın hedefleri nelerdir? Emin Kar : Açık olmak gerekiyor. Şampiyon oluruz, lige yeniden çıkarız gibi bir düşünce yok. Fakat düşme gibi de hiçbir korkusu yok. İlk hedefimiz ilk 6’da olmak. Plafoff’lardan çıkma olabilir. İlk hamlede bunlar olabilir. Çünkü şuan elimizde kadromuz bile yok. Elimizde sadece iki futbolcumuz kaldı. Alt yapıdan gelen müthiş yetenekler var. Onlarla da yolumuza devam edeceğiz. alacağımız 8-10 futbolcuyla beraber bir karma yapıp bu ligi tamamlamak istiyoruz.

Samsun Analiz: Yönetimi oluştururken neleri dikkate aldınız? Emin Kar : Çok genç bir yönetim kadromuz var. 2 kişi haricinde daha önce Samsunspor’da yöneticilik yapmamış isimler var. Tamamen yeni isimler. Daha çok tribünden gelen insanlar. Takımın peşinde koşan insanlardan oluşan bir ekip. Bu kulübü çok rahat götürebilecek yetenekli bir ekibe sahibiz. Alt yapıda da bir değişiklik yaptık. Önceden takımda oynamış arkadaşları da dahil ettik. Bizim önceliğimiz alt yapı. Samsun’un çocuklarından oluşan bir ekiple ileriki yıllarda çok başka bir Samsunspor görebilirsiniz. Samsun Analiz: Otopark sorunu var. Son gelişmeler neler? Emin Kar : Çözmeye çalışıyoruz. Sayın Bakanımız, milletvekillerimiz, Sayın Valimizle görüşüyoruz. Burası bizim can damarımız. Olmazsa olmazımız. Ama ne yazık ki daha önceki yönetimde oranın kiraları ödenmemiş öyle bir mevzuatla karşı karşıyayız. Geri almaya çalışıyoruz. Bu konuda herkesten yardım bekliyoruz. Sayın Bakana da bu durumu ilettik. Herkesin bu taşın altına elini

koyması gerek. Çok kolay aşılabilecek bir durum değil. Samsun Analiz: Samsunspor için taraftar çok önemli. Taraftara iletmek istediğiniz mesajlarınız var mı? Emin Kar : Taraftarımız bugüne kadar bana müthiş bir destek verdi. 33 senedir bu kulübün içindeyim her zaman taraftarla ilişkilerim çok iyi oldu. Karşılıklı ve sevgi ve saygımız çok büyüktür. Onların destekleriyle bu gücü kendimde hissediyorum. Onlara müteşekkirim. En azından bir kombine bilet alarak, kulübe üye olmalarını istiyorum. Bütün taraftarlarımıza çok teşekkür ediyorum.

SAMSUNSPOR YENİ SEZONDA BOMBA TRANSFER YAPTI SamsunsporTFF 1.Lig’e bomba gibi girebilmek için transferlere hız verdi. Samsunspor önce, Giresunspor’dan kaleci Soner Şahin ve orta saha oyuncusu Erdem Şen ile 2 yıllık resmi sözleşme imzaladı. 1 Ağustos’ta ise; 2008-2011 sezonunda da Samsunspor’da futbol oynayan, orta saha oyuncusu Turgay Gölbaşı ile 2 yıllık sözleşme imzalandı. Geçen sezon Denizlispor’da kiralık oynayan milli oyuncu Onur Karakabak ve Adem Sarı’yı renklerine bağlayan Samsunspor, futbolcuları 1’er yıllığına kiraladı. 5 Ağustos’ta Ayhan Evren Samsunspor ile 1+1 yıllık resmi sözleşme imzaladı. Samsunspor 9 Ağustos’ta yabancı transfer olan Mahamoudou Kere ile 1 yıllık resmi sözleşme imzaladı. Uzun uğraşlar sonucu kulüp Bursaspor’dan Mehmet Sak ve Ahmet Arı, Medical Park Antalyaspor’dan Lokman Gör ve Altay’dan Şenol Demirci ile sözleşme imzaladı.


www.samsunanaliz.com

Temmuz / 2012

İLK MAÇ EVİMİZDE 2012-2013 sezonu TFF 1. Lig fikstürü çekildi. Samsunspor TFF 1. Lig’de ilk maçını TKİ Tavşanlı ile kendi sahasında oynayacak.

61


62

samsun analiz dergisi

Temmuz / 2012

En Çok Satılan Kitaplar


www.samsunanaliz.com

Vizyona Giren Filmler

63

Temmuz / 2012

Gerçeğe Çağrı

Vizyon tarihi : 10 Ağustos 2012 Yönetmen : David Cronenberg Oyuncular : Robert Pattinson, Paul Giamatti,  Juliette Binoche, Jay Baruchel, Kevin Durand, Tür : Drama

Vizyon tarihi : 31 Ağustos 2012 Yönetmen : Pedro Almodóvar Oyuncular : Oyuncular: Nadezhda Markina, Andrei Smirnov, Elena Lyadova Tür : Drama

Vizyon tarihi : 10 Ağustos 2012 Yönetmen : Paul Verhoeven Oyuncular : Colin Farrell, Kate Beckinsale, Jessica Biel Tür : Bilim Kurgu, Gerilim, Macera, Aksiyon

İlk Aşkım

Vizyon tarihi : 17 Ağustos 2012 Yönetmen : Bradley Raymond Tür : Animasyon, Fantastik, Aile, Aksiyon

Vizyon tarihi : 10 Ağustos 2012 Yönetmen : Nihat Durak Oyuncular : Zeynep Karacan, Cenk Yüksel (2) , Atilla Sarıhan, Yaren Banu Akbaş, Hamit Haskabal, Deniz Tunca, Sebahat Adalar Tür : Romantik

Vizyon tarihi : 24 Ağustos 2012 Yönetmen : Reis Çelik Oyuncular : İlyas Salman, Dilan Aksüt, Mayşeker Yücell Tür : Drama

Samsun Sinemaları KONAK Adres: Gazi Cad. No:66 Telefon: (362) 4312471 Cinemaximum Yeşilyurt Adres: Atatürk Bul. Yeşilyurt AVM No:154 Telefon: (362) 4392070 Galaxy Adres: Karadeniz Mahallesi Aziziye Cad. No:6 Telefon: (362) 2306830 Vizyon tarihi : 10 Ağustos 2012 Yönetmen : Carles Torrens Oyuncular : Corri English, Scot Davis, Joshua Alba Tür : Korku

Vizyon tarihi : 10 Ağustos 2012 Yönetmen : Jean-François Laguionie Tür : Animasyon

Makro Adres: Makro AVM Ankara Yolu Üzeri Telefon: (362) 4656333


TUNA CAM BALKON Tel: 0362 438 87 43 GSM: 0536 676 99 79 Mimar Sinan Mah. 127. Sk. No.3 Atakum/SAMSUN

a işyer z ı n ı ğ ı inize cafelere evinize yazl


Samsun Analiz Dergisi Sayı 4  
Samsun Analiz Dergisi Sayı 4  

Samsun Analiz Dergisi Sayı:4 Yıl:1 Temmuz 2012

Advertisement