Page 1

ERKEGE KAYMAKAM MÜJDESİ!

‘HER EVE BiR iMAM LAZIM’

Çarşamba deniz kumu cinsel gücü SAYFA artırıyor mu?

Aileler ağlamasın diye ‘Alo Fetva’ SAYFA hattı kuruldu

32

33

İlkadım Kurnaz’la secime hazır

‘Biz vatandaşı nefesinden tanırız...’ SAYFA

‘Siyahın anısına anıt, cok iyi olur’

İN HERKES ERDİ: ORTAK D aktan ulamam r ise b iş , r le ’da işsiz ken, işverenle ... Samsun yakınır den yakınıyor r meyenle iş beğen SAYFA

7

20

CARSAMBA BÜYÜK YATIRIMLARLA

GELISIYOR Belediye Başkanı Dündar, 9 yılda 60’dan fazla SAYFA çalışmayı hayata geçirdiklerini söyledi.

16

20 Ocak 1989’da kaza SAYFA olan yer, 52 anıtlaşıyor


Editör / Genel Yayın Yönetmeni

‘SESSİZ ÇIĞLIK’TAN ÖTE GEÇMEZ…

ünümüz kaynanaları ne zaman gelinleriyle bozuşsalar “Kaynananın kaynana olduğu zamanda gelin, gelinlerin gelin olduğu zaman da kaynana oldum” der. Günümüz işverenleri de aynı dertten muzdarip bugünlerde. Her konuştuğum işveren eleman sıkıntısından yakınıyor; “İş beğenmiyorlar. Herkes patron olmak istiyor. İki ‘öte git’ desen işi bırakıyorlar. ‘İnsan gibi çalışmak istiyoruz’ diyenden geçilmiyor ama işverenin insan olduğunu unutuyorlar. Geleni hesaplıyorlar gideni soran yok. Yıllarca yatırım yapıyorsun en zor anında bir kuruşa satıyorlar” diyor birçoğu. Kaç işverenle konuştuysam farklı bir şey söyleyeni duymadım. İşsize soruyorsun; “O paraya o iş yapılır mı, bizi kullanıyorlar, onca yılı boşuna mı okuduk, üç kuruş için hamallık yapacağıma hiç çalışmam, her yer tecrübe arıyor; ama tecrübe kazanmamız için şans tanımıyorlar, üç kuruş para veriyor bir canımızı almıyorlar” diyor. Yıllardır tartışılan ama bir türlü ortak noktada buluşulamayan ‘yaş’ hesaplamaları gibi bir sıkıntı bu işsizlik sizin anlayacağınız. İki tarafta kendine göre haklı. Ancak şöyle de bir gerçek var; Hayata bir yerden başlamak zorundasın. Beğenmediklerine sessiz ve hareketsiz kalarak gösterdiğin tepki ‘sessiz çığlık’tan öte geçmez. Olması gerekeni tartıştığın zamanı, olmasını istediğin şeyler için çaba harcayarak geçirmen daha kazançlı olacaktır. Kimsenin kazanımları doğuştan gelmiyor. Hak talep etmek için önce hak etmek lazım. Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak! (Mustafa Kemal ATATÜRK)

G


46 YEDAŞ’ın vizyonu Çalık YEDAŞ Genel Müdürü Türkoğlu, vizyonunu açıklayarak, 2019 yılında Avrupa’da ilk 10 şirketten biri olmayı hedeflediklerini söyledi.

16 Çarşamba gelişiyor Belediye Başkanı Dündar, döneminde ilçeye yapılan yatırımları değerlendirdi.

20 İlkadım seçime hazır AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Kurnaz: Biz vatandaşı nefesinden tanırız.

36 Padişah olmak istiyor 38 Şimşek sert konuştu MHP Milletvekili Şimşek, “Devleti terör örgütüne teslim ettiler” dedi.

4

samsun analiz dergisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç, hükümetin ‘Ver başkanlığı, al özerkliği’ mantığıyla hareket ettiğini söyledi.


07 Ortak dert: İşsizlik Büyük bir çoğunluğun işsizlikten yakındığı ülkemizde ve dolayısıyla ilimizde işsizler iş bulamamaktan yakınırken, işverenler ise iş beğenmeyenlerden yakınıyor.

32 Erkeklere müjde! Kaymakam Yıldız, Çarşamba kumunun cinsel gücü artırdığını söyledi.

30 Kansere savaş! Samsunlular, Vali hanımı Aksoy öncülüğünde meme kanserine karşı yürüdü.

54 Kızılırmak’a piyango! 50 Uykuda felç riski Uyku bozuklukları yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu, sulak alanları eko-turizm merkezi haline getirmeyi planladıklarını açıkladı.

samsunanaliz.com

7


i: D R E D K A T R O iN S E H ER K

ISSIZLIK B

üyük bir çoğunluğun işsizlikten yakındığı ülkemizde ve dolayısıyla ilimizde işsizler iş bulamamaktan yakınırken, işverenler ise iş beğenmeyenlerden yakınıyor. “İş var, beğenen yok. İşsizlik varsa, işi beğenmeyenlerden kaynaklanıyor” diyen işverenlerin yanı sıra işsizliğin hükümetin yanlış politikalarından kaynaklandığını söyleyen STK’lar da var, yaşam standardı düşük şartlarda çalıştırıyorlar deyip yakınan işsizler de… İşsizlik sadece Samsun’un değil Türkiye’nin hatta dünyanın bir sorunu. Yaşanan son ekonomik krizden bu yana daha da belirginleşen bu durum şehrin her sokağında kendini ele veriyor. İşveren piyasanın durumundan yakınırken sokakta ki işsiz de evine ekmek götüremediğinden dert yanıyor. Türkiye’nin dolayısıyla Samsun’un da en baştaki

sorunlarından biri “İşsizlik.” İşsizlik ile mesleksizliğin paralel gittiği günümüzde Samsun’da bu durumdan kendine düşen payı alıyor hiç kuşkusuz. Her kesimin ortak bir sorusu var: “İşsizlik nasıl çözülür?” Bu sayımızda bizler de bu sorunun cevabını muhataplarına ve sokağa sorarak aradık. Samsun İş Kur Müdürü Hasan Kılıçaslan, önemli ipuçları verirken, kurumun faaliyetleri ve çözüm önerilerini anlattı. Samsun’da kapatılan ya da özelleştirilen fabrikalara dikkat çeken Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan ise Samsun’da işsizlik sorununun çözümü için hükümetin tasfiye ettiği büyük kurumların yerine onlar gibi istihdam sağlayacak yeni fabrikalar açması gerektiğini söyledi. samsunanaliz.com

9


‘SAMSUN’DA MESLEKSİZLİK ÖN PLANDA’ Samsun İş Kur Müdürü Hasan Kılıçaslan, Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun’da da istihdam uyuşmazlığı bulunduğunu niteliksiz işgücü sorununun ilk olarak örgün öğretim kurumlarında çözülebileceğini söyledi akat bunun yetersiz olduğunu belirten Kılıçaslan, İş Kur’un işgücü yetiştirme kurslarının iş arayanların işgücü piyasasında nitelik problemini çözdüğünü kaydetti. İşsizlikten daha ziyade mesleksizliğin ön planda olduğunu vurgulayan Kılıçaslan, “İlimiz i çin işsizlik kavramı dezavantajlı gruplar için söz konusudur. Bu gruplar içinde özel projelerle çözüm aranmalıdır. Samsun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne 2012 yılında başvuran sayısı 38 bin 868’dir. Fakat bu sayıya herhangi bir yerde çalıştığı halde kamuda veya daha iyi şartlarda iş arayıp kurumumuza kayıt olmaya gelenler de dâhil edilmiştir” dedi.

F

İŞSİZLERİN ÇOĞUNLUĞU İLKÖĞRETİM MEZUNU Kuruma kayıtlı işsizlerin sayısının bir önceki yıla göre ciddi bir artış gösterdiğini ifade eden Kılıçaslan, en yoğun kayıtlı işsizlik miktarının 2024 yaş arasında görüldüğünü söyledi. Kuruma kayıtlı işsizlerin büyük oranının ilköğretim mezunu olduğu dile getiren Kılıçaslan, “Kuruma kayıtlı işsiz erkek sayısı işsiz kadın sayısından daha fazladır. Erkeklerde ve kadınlarda en fazla işsizlik ilköğretim mezunlarındadır. Eğitim düzeyi arttıkça kayıtlı işsizlik miktarının azaldığı görülmektedir. Kurum bünyesinde 9 bin 734 kişi işe başladı” diye konuştu.

8

samsun analiz dergisi

“RAHAT İŞ ARIYORLAR” İş arayanların daha iyi şartlarda daha rahat iş aradığını, bunun da doğal bir hak olduğunu belirten Kılıçaslan, bir noktanın da altını çiziyor: “Lakin bu haklar ilimizin istihdam imkânları içerisinde değerlendirilmesi gerekir.” “İlimizde genelde sanayi ve imalat sektöründeki talepleri karşılamada zorluklar çekilmektedir” diye konuşan Kılıçaslan, “İş arayanlarımızın büyük bir çoğunluğu (yüzde 78) lise ve altı eğitimli olduğu gerçeğine bakıldığında iş beğenmeme veya kişiye göre iş imkânının olmadığı gözlenmektedir. Bu gerçek neticesinde kişilerin liyakat ve becerilerine göre iş talebinde bulunması gerektiğini düşünmekteyim.”

BU MESLEKLERE ELEMAN BULMAK ZOR Kılıçaslan, Samsun’da en fazla aranan mesleklerin; beden işçisi, konfeksiyon işçisi, pazarlamacı satış elemanı, elektronik teknikeri, ütücü, servis garsonu, hemşire ile kaynakçılar ve pürmüzcülerdir olduğunu söyledi. Bu mesleklerde en fazla aranan beceri sorun çözme ve bilgisayar bilme becerileri olduğunu hatırlatan Kılıçaslan, Samsun’da temininde güçlük çekilen mesleklerin ise; konfeksiyon işçisi, beden işçisi, pazarlamacı satış elemanı, servis garsonu, ütücü olduğunu belirtti.

Hasan Kılıçaslan

KURS ALANLARIN ÇOĞU İŞ SAHİBİ OLDU Toplamda 4 bin 925 kişiye mesleki eğitim verildiğini büyük çoğunluğun da istihdam edildiğini işaret eden Kılıçaslan, ayrıca girişimcileri destekleyerek işyerini kurma aşamasında yapacakları harcamalar için 30 bin TL’si hibe, 70 bini kredi olmak üzere 100 bin TL KOSGEB desteği verildiğini hatırlattı. Kılıçaslan, işveren adaylarının kurumun düzenlediği Girişimcilik Eğitimlerine katılarak sertifika alıp ardından KOSGEB'e proje hazırlayarak desteklerden yararlandıklarını söyledi.


ERDOĞAN: SAMSUN, EMEKLİ MAAŞLARI İLE DÖNÜYOR Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Hükümetin kendi vermiş olduğu resmi rakamlara göre, şu anda Türkiye’de kayıtlı olan 3 milyon işsiz bulunduğunu bu rakama iş aramaktan umudunu kesmiş olanlar, kırsaldaki gizli işsizler ve ev kadınlarının dâhil edilmediğini söyledi amsun’da bundan 10 yıl öncesine kadar Tekel, Azot, Bakır, Liman, Petrol Ofisi, Yem Sanayi gibi istihdam ve üretim açısından çok önemli kuruluşların mevcut olduğunu, bu kuruluşların hepsinin, bugün bir kesimin hınçla saldırdığı ve eleştirdiği Cumhuriyet döneminin yatırımları olduğunu söyledi. O dönemin bütün imkânsızlıkları içerisinde Samsun’un böylesine önemli yatırımlar aldığını hatırlatan Erdoğan, “Bugün her evde bu kuruluşlardan emekli en az bir kişi vardır. Cumhuriyetin kazanımı olan bu tesisler AKP İktidarı döneminde özelleştirme adı altında birer birer tasfiye edilmiş, birçoğu kapatılmış, birçoğu ise üretimini en alt düzeye indirmiştir. Bu işletmelerde on binlerce insan istihdam edilmiştir. Bugün dahi Samsun’un ekonomisinin önemli bir bölümü o işletmelerden emekli olanların maaşları ile dönmektedir” dedi.

S

FABRİKALARIN YERİNE AVM’LER GELDİ

TASFİYE EDİLEN FABRİKALARIN YERİNE YENİLERİ AÇILMALI Samsun’da işsizlik sorununun çözümü için hükümetin tasfiye ettiği büyük kurumların yerine onlar gibi istihdam ve katma değer yaratacak ciddi sanayi yatırımlarının planlanması gerekliliğine vurgu yapan Erdoğan, “Ayrıca Samsun’un öncelikle Çarşamba ve Bafra ovalarına sahip olması nedeniyle bir tarım kenti olduğu unutulmamalı ve bu yönde ciddi yatırımların yapılması sağlanmalıdır. Özel sektörün yatırım yapabilmesi için teşvik konusunda çevre illerle yaşanan adaletsizliğin bir an önce çözülerek, Samsun’da teşvikte bu illerle aynı statüye getirilmelidir. Bunların dışında vasıfsız iş gücünün nitelikli hale getirilmesi için özellikle genç nüfusun meslek edindirme programları yoluyla eğitime tabi tutulması gerekmektedir.”

Hükümetin bu işletmeleri birer birer tasfiye ederken, bunların yerine istihdama ve üretime dönük tek bir yatırım yapmadığını vurgulayan Erdoğan, “Samsun’da son 10 yılda bu büyük işletmeler birer birer tasfiye edilirken bunların yerine ancak alış-veriş merkezleri ve özel sağlık merkezleri açılabilmiştir. Büyük bir bölümü yabancı sermaye grupları tarafından açılan alışveriş merkezleri ise esnafı bitirmiş, yüzlerce esnaf kepenk kapatmak durumunda kalmıştır.

TERSANE MASALIYLA İNSANLAR UYUTULDU Bunların dışında bir de 10 yıldır yılan hikâyesine dönen tersane masalıyla insanlar uyutulmuştur. Çevresindeki iller teşvikle avantajlı hale gelerek yatırım alırken Samsun bu avantajdan mahrum bırakılmıştır” diye konuştu.

samsunanaliz.com

11


VATANDAŞ KONUŞTU...

ÜRETMEDEN TÜKETİYORUZ vukat Evrim Macit isimli vatandaş, dışarıdan alım yaparak büyük pazarları zenginleştirdiğimizi üretim olmadığı için fakirlik yaşandığını söyledi. “Az olanla yetinir hale geldik o yüzden de gelişemiyoruz” diyen Macit, “Samsun’da da ülkeden farklı bir durum yok. Tabi ki şehir güzelleşiyor, gezme alanları açılıyor, çevresi daha modernleşiyor git gide yerel yönetim daha da güzel şeyler yapıyor; ancak şehrin daha sağlıklı şekilde güzelleşmesi için üretim alanında da fabrikalar, atölyeler ve iş merkezleri yok. İnsanlar asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Ama karın tokluğu her şey demek değildir.”

A

“OKUMAK DA BİR ŞEY DEĞİŞTİRMİYOR ARTIK” İşsizliğin ülkenin genel sorunu olduğunu vurgulayan Kuyumcu Ustası Fatih Soylu, konuya yerel olarak bakılmaması gerektiğini söylüyor. Alt yapı olmadığı için ülke olarak eğitim düzeyinin iyi olmadığını belirten Soylu, konu hakkında önemli bir örnek veriyor: “Ben ilkokul mezunuyum fakat okumak isterdim. Okuduğum zaman ne olurdu? Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Arkadaşım üniversite mezunu, fakülteyi bitirmiş. Ben ilkokul mezunu olarak 24-25 senedir bu işin peşindeyim. Ondan daha fazla kazanıyorum mesela. Bakıyorsun ki böyle bir dengesizlik var. Üniversite gitseydik ne olurdu diye düşündüğümde pek de bir şey değişmeyeceğini sanıyorum. Mesleğimde ilerlemek isterdim. Farklı yerlere gelmek isterdim. İşsizliğe bir bütün olarak bakmak lazım aslında. Ülke olarak bir sıkıntı bu. Ben öyle düşünüyorum.”

10 samsun analiz dergisi


‘ÇARESİZLİKTEN GECELERİ UYKULARIM KAÇIYOR’ eyyar satıcı olarak çalışan Kemal Öksüz isimli vatandaş ise, imkânları daha iyi olsa bu işi yapmayacağını söylüyor. “Daha iyi bir işim olsa moralim kat kat daha düzgün olacak, sağlığım yerine gelecek ne olacak bizim bu durumumuz diye düşünmekten, uykularım bile kaçıyor” diyen Öksüz, sözlerine şunları ekliyor: “İnanın manevi inancım olmasa kendimi kaybedeceğim. Ne yapalım bekliyoruz işte yani bekliyoruz.”

S

samsunanaliz.com

13


‘GENÇLER İŞ BEĞENMİYOR, UTANIYORLAR’ erpil Özaylar 56 yaşında emekli bir bayan. Samsun’da işsizlik hakkında herhangi bir çalışma yapılmadığını, söylüyor. Gençlerin utandığını ve beklentilerinin yüksek olduğunu belirten Özaylar, şunları söyledi: “Hemen birdenbire zengin olmayı umuyorlar ama öyle olmaz, yirmi-otuz sene sonra zengin oluyor insanlar adım adım olacak ki aldığı kazancın hazzını duyabilesin. Adım adım yükseleceksin bu böyledir. Birdenbire yükselenler çok çabuk inebiliyor da, böyle durumlar da oluyor. Bence bir erkek iki işte birden çalışmalı. Ben bir kadın olarak iki iş yapabilirim mesela. Erkekte iki iş yapmalı. Bir Almanya 50 senede ne hale geldi ama nasıl? Çalışarak tabi ki. Keşke daha fazla imkânım olsa da yanıma işçi alabilsem.”

S

‘İŞSİZLİK SORUNU YOK, ÇALIŞMAMA SORUNU VAR’ nşaatçı olan Yalçın Şenyer isimli vatandaş, işsizlik diye bir şey olmadığını çalışmak istedikten sonra iş olduğunu söylüyor. 46 yaşında olduğunu ve bu zamana kadar hiç işsizlik sorunu yaşamadığını belirten Şenyer, “Benim çevremde işsiz adam yok. İşsiz adamı ben çalıştırıyorum” diyor.

İ

14 samsun analiz dergisi


DENEYİM YETERLİ DEĞİL ‘TORPİL’ GEREKİYOR ir seyahat firmasında banko görevlisi olarak çalışan 25 yaşındaki Zeynep Erbay ise, “İş bulabilmem için herhangi bir partiye çalışma yapmam gerekiyordu. Birçok yere başvuru yaptım ancak hep parti öne sürüldü ya da sözü geçer birilerinin bana referans olması gerekiyordu. Başvurduğum iş konusunda deneyimli olmam işe alınma için yeterli değildi. Bir sene kadar işsiz kaldım. Bir hastaneye başvurdum, oradan cevap beklerken birkaç kişiyi referans gösterdim yalnız üstlerinin üstleri kendi tanıdıklarını işe aldıkları için, torpilim olmadığı için işe alınmadım, güvenlik görevlisi olarak çalışmak istedim donamım ve fiziki şartlarım elverdiği halde torpili olan benden daha üstün kabul edildi, daha önce iş sahibi oldu. Arkadaşlarımın çoğu işsiz. Lise mezunu, üniversite mezunu arkadaşlarım ufak tefek olarak nitelendirebileceğimiz işleri bulmakta dahi zorlanıyorlar. Çünkü ya güzel bir iş bulabilmeleri için kuvvetli bir referansa ihtiyaçları var ya da potansiyellerinin altındaki bir işte çalışmaya razı olmak zorundalar, hayatlarını devam ettirebilmeleri için.”

B

‘DÖNEM, TORPİL DÖNEMİ’ kan Önder 19 yaşında bir üniversite öğrencisi. Aynı zamanda bir sokak müzisyeni. Harçlığını sokakta müzik yaparak kazanıyor. Üniversiteden mezun olmanın artık yeterli olmadığına dikkat çeken Önder, “Şu anki düzene göre herkes tanıdığını, bildiğini işe alıyor. Resmi kadrolarda bile yerleşmek için kayırmalar oluyor maalesef. Yani benim sıkıntım bu işsizlik yönünden. Emek harcanıyor, okullar bitiriliyor ancak hiç hak etmeyenlerin yerleştiğini görüyoruz. Müzik öğretmenliği bölümünde okuyorum. 4+4+4 sistemine geçilmesiyle de bölümümün ders müfredatından kaldırılacağını düşünüyorum. Ve atanabilmemiz için şu an ki olan baraj puanının 60 ise 80’ne çıkacağını bu durumunda tabi ki bizi zorlayacağını düşünüyorum.”

O

samsunanaliz.com

15


CARSAMBA, BÜYÜK YATIRIMLARLA GELİSİYOR Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, başkanlık dönemindeki ilçeye yapılan yatırımları değerlendirdi. Başkan Dündar, 9 yılda 60’dan fazla çalışmayı hayata geçirdiklerini ifade etti Çarşamba’ya büyük ödül

18 samsun analiz dergisi

AK Parti 4. yerel yönetimler Sempozyumu Proje Yarışması'na Yeşilırmak Kıyı Düzenlemesi ve Adapark projesi ile katılan Çarşamba Belediyesi Türkiye 2.'liği kazanırken, Başkan Dündar’a ödülü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan takdim etti.


ütün şehirlerde ve dünyada küreselleşme karşısında yerelliğin öne çıktığını belirten Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, “Yerel değerlerin ortak değer olarak yeniden düzenlenmesi ve günün şartlarına göre yeniden sunulması gayretinin olduğu bir dönemdeyiz. Biz de memleketimizde ortak değerleri öne çıkarmak, onları günün şartlarına göre uyarlamak ve yeniden yaşanılabilir hale getirmek gayretindeyiz” dedi. 2004 yılında Yeşilırmak Kıyısında ve Adapark’da başladıkları çalışmalara 600 dönüm alanda devam ettikleri kaydeden Başkan Dündar, yapılan çalışmaları şöyle sıraladı: “Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü tarafından Kuzey’de Karayolu Köprüsü’nden Güney’de Beyyenice sınırlarına kadar Yeşilırmak kıyısında sedde çalışmaları yapıyor. Aynı güzergâhta belediyemiz tarafından sahil yolu ve çevre düzenleme çalışmaları yapıyoruz. Bölgemize hitap eden Şehirlerarası Terminal, Toptancı Sebze Hali, şehir stadyumu, spor tesisleri, Ali Fuad Başgil Köprüsü, Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri, Göl Restoran, Emirgan Parkı, 4. köprü ve bağlantı yolları, kapalı ve açık otoparklar, canlı hayvan borsası, kapalı pazaryerleri, toplu konut uygulaması çalışmaları ile ilçemizde 30 – 40 yıldır ihmal edilmiş çalışmaları gerçekleştirdik. İlçemize eğitim alanında büyük yatırımlar yaptık. Hayırsever Mustafa Güneşdoğdu’nun isminin verildiği kampüste öğrenime açılan Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksek Okulu ile yeni devlet yurtları İlçemiz öğrenci şehri oluyor.

B

ÇARŞAMBA; ÜNİVERSİTE ŞEHRİ OLUYOR... HUKUK FAKÜLTESİ - İLETİŞİM FAKÜLTESİ - MYO - YURT İlçemizde 2010 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi hocamızın adıyla memleketi Çarşamba’da hayırsever Mustafa Güneşdoğdu’nun isminin verildiği kampüste öğrenime açıldı. 2011 yılında hayırseverimiz tarafından bu kez İletişim Fakültesi aynı kampüs alanına yapıldı. Bugünlerde üçüncü bir fakültenin yapımı hazırlıkları devam etmektedir. Bu konuda OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan bizi destekliyor ve güveniyor. Bir yandan da Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın talimat ve destekleriyle kampüs alanında 300 kişilik kapasiteli yükseköğrenim öğrenci yurdunun kiralanması suretiyle burada yurt altyapısını oluşturacak faaliyetlerin içersindeyiz. Bu kampüs alanı içersinde 500 kapasiteli bir öğrenci yurdu 2013 yılı içersinde başlıyor. Çarşamba İlçesinde Hayırsever İşadamı Mustafa Kemal Güneşdoğdu tarafından inşa edilen Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Adalet Yüksekokulu’nun bulunduğu Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü, 2008 yılında Çarşamba Ticaret Borsası ve Belediye işbirliği ile yapılan ve 1.500 öğrencinin öğrenim gördüğü Çarşamba Ticaret Borsası Meslek Yüksekokulu ile kurulması için çalışmalarına başladığımız sosyal bilimler ağırlıklı 3. fakülte ile kampüsümüz gelişiyor.

ADAPARK ÇALIŞMALARI

ÇARŞAMBA KİTAP FUARI’NA YOĞUN İLGİ Samsun Çarşamba Belediyesi tarafından 'Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil Etkinlikleri' kapsamında düzenlenen Çarşamba Kitap Fuarı yoğun ilgi gördü. Bölgenin en büyük etkinlikleri arasına giren Kitap Fuarı 9 – 16 Mayıs tarihleri arasında yapıldı.

Ali Fuad Başgil, Çarşamba'nın ortak değeridir. 1893 yılında Sarıcalı Mahallesi'ndeki bir evde, Mehmet Şükrü Efendi'nin oğlu olarak dünyaya gelmiş ve ilköğretimini burada tamamlamıştır. Amacımız, bu ünlü hukukçunun adına yaraşır etkinlikler yaparak genç nesillere onu ve fikirlerini tanıtmak. Fuara, 25'i ulusal düzeyde 41 yazar, şair ve tanınmış 55 yayınevinin katıldı.

2004 Yılı’nda I. etabına başladığımız Adapark II. Etap çalışmaları yaklaşık 400 dönüm alanda güneye doğru devam ediyor. Yeşilırmak Kıyı Düzenlemesi ve Adapark Rekreasyon alanı projesinin ilk etabı olan şehir merkezindeki kısım tamamlandı. Bizden önce ilçemizin çöp döküm alanı olarak kullanılan 500 dönümlük alanı ıslah ettikten sonra yeniden düzenledik. Kuzey’de Samsun-Ordu Karayolu Köprüsü’nden Güney’de TOKİ Konutlarına kadar Yeşilırmak Kıyısı’ndaki 5 km’lik güzergâhta ve 500 dönümlük alan da yapılan kıyı düzenlemeleri, imar yolları, Ali Fuad Başgil Köprüsü, kapalı ve açık otoparklar, meydan düzenlemeleri, spor tesisleri, oyun alanları, mesire alanları, Göl Restoran, Gülhane Parkı, Emirgan Parkı, su sporları merkezi gibi donatılar var. Projenin II. Etabı, Adapark Su Sporları merkezinden başlayıp nehir güzergâhı boyunca Güneye doğru devam eden alanlarda şekillenecektir. samsunanaliz.com

19


YEŞİLIRMAK’TA KIYI DÜZENLEME DEVAM EDİYOR Kuzey’de Samsun – Ordu Karayolu Köprüsü’nden Güney’de Beyyenice Köyü sınırlarına kadar yapılan Sedde çalışmalarının ardından belediyemiz Yeşilırmak kıyısındaki peyzaj ve rekreasyon alanı çalışmalarını hızlandırdı. Batıyaka’ da ise, Ali Fuad Başgil Köprüsü’nden başlayarak güneye doğru Yeşilırmak Sedde Üstü Rekreasyon Çalışmalarına başladık. Proje kapsamında 1,5 km uzunluğunda gidiş geliş araç yolu, yaya ve yürüyüş yolları yapıyoruz. Yol üzerinde teraslarıyla birlikte kafeterya, seyir terasları, dinlenme ve oturma terasları, çocuk oyun alanları ile kamelyalar yer alıyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN ÇARŞAMBA'YA BÜYÜK ÖDÜL AK Parti 4. yerel yönetimler Sempozyumu Proje Yarışması'na Yeşilırmak Kıyı Düzenlemesi ve Adapark projesi ile katılan Çarşamba Belediyesi Türkiye 2.'liği kazandı. Ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan alan Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Bu ödülün 2004 yılından bu yana yaptıkları çalışmaların takdir edilmesi anlamını taşıdığını ve çok değerli olduğunu söyledi.

NETİCELERİ ALINMIŞ ÖRNEK BİR PROJE Yeşilırmak Kıyı Düzenlemesi ve Adapark projesinin Türkiye genelinde takdir görmesinin heyecanını yaşadıklarını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, "Projemiz; şehir estetiğine olan katkısı, doğal çevreye uygunluğu, sosyal hayatı dönüştürmesi ve geliştirmesi, çok sayıda ve her kesimden insanın kullanımına sunulması gibi kriterlerden geçerek bu ödülü aldı. Uygulanmış ve neticeleri alınmış örnek bir şehircilik ve belediyecilik çalışması olarak tescil edilen Yeşilırmak Kıyı Düzenlemesi ve Adapark projesi elde ettiğimiz bu başarıyı tüm çalışma arkadaşlarımız ve çalışanları ile birlikte paylaşmaktan mutluluk duyuyorum" şeklinde konuştu.

YEŞİLIRMAK DOĞAL YAŞAM PARKI

20 samsun analiz dergisi

Maliye Bakanlığı tarafından Belediyemize tahsis edilen bu alanda spor alanları, çocuk oyun alanları, gezi ve yürüyüş yolları, dinlenme alanları, piknik alanları, ekolojik yaşam alanları, Alanın coğrafi konumu itibari ile bazı doğa

sporları alanı ile birlikte fidanlık ve bitki yetiştirme alanları, At binicilik tesisleri gibi kullanımlar yer alacaktır. Ayni bölge içinde coğrafi konumu itibari ile bazı doğa sporları alanı ile birlikte fidanlık ve bitki yetiştirme alanları oluşturulacaktır.


KENTSEL YENİLEME PROJELERİ: ÇARŞI, ŞEHİR MEYDANI, OTOPARK VE YAŞAM ALANI Eski sebze hali ve stadyum alanında yaptıkları meydan, otopark, sinema ve eğlence salonları ile ilçeye yeni bir çarşı ve yaşam alanını kazandırdık. Eylül veya ekim ayı sonuna kadar bu çalışmalarımızı tamamlayacağız. Eski sebze

hali ve stadyumun yenileri Belediyemiz tarafından yapılıp yerlerine taşındıktan sonra, Şehir merkezindeki bu değerli alanlara uygulanacak, Kentsel yenileme çalışmalarına başladık. Aynı zamanda bölgenin en büyük Kentsel Yenileme çalışması olan bu proje ile kapalı otopark, alışveriş, eğlence, sinema, kafe, fast food ihtiyaçlarının görebileceği bir çarşı ile birlikte kent meydanı ve yaşam alanı inşa ediyoruz.

ÇARŞAMBA YENİ ŞEHİR STADYUMU Bölgesel Amatör Lig’de Çarşambaspor’a ve diğer spor branşlarına projesi, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden onaylı, yeni şehir stadyumu yaptık. 40 dönüm alan üzerine 5 bin kişi kapalı tribün kapasiteli inşa ettiğimiz yeni stadyumda, 6 kulvarlı atletizm pisti, tam

donanımlı sporcu odaları, kafeteryalar yer alıyor. Stadyum Çarşambaspor maçlarının dışında diğer spor dallarına da hizmet verecek kapasite ve donanımda inşa edilerek 2013 Şubat Ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredildi.

Yeni yaşam alanı olarak 8 bloktan oluşan 150 m2 kullanım alanına sahip 320 adet konut ve çocuk oyun parkları, spor sahaları, yürüyüş yolları gezinti alanlarından oluşan sosyal donatısı ile birlikte inşaatın proje çalışmaları tamamlanmış 2013 yılı içinde ihale edilerek yapımının tamamlanması planlanmaktadır. Bu alanda mimari kimliği olan bir Camii ile İlçe Müftülük hizmet binası da yapılacaktır.

GENÇLİK MERKEZİ PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI Çarşamba İlçemize Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlik merkezi kuruluyor. Gençlik merkezi yapımı için Adapark içerisinde 10 dönüm alan Gençlik ve Spor Bakanlığı'na tahsis edildi. Merkez içerisinde; spor salonu, çok amaçlı salon, kütüphane, etüt ve eğitim salonları, derslikler, kafeterya ve gençlerin sosyal aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri birçok alan yer alacak. Proje çalışmaları başlayan merkez, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılıyor.

samsunanaliz.com

21


İLKADIM, KURNAZ İLE SEÇİME HAZIR...

‘BİZ VATANDASI NEFESİNDEN TANIRIZ’ lkadım Samsun’un en büyük ilçesi. 228 bin 500 seçmeni, 50 büyük mahallesi, 813 sandığı olan, Samsun’un tamamının yüzde 25’inden fazlasına eş değer bir ilçe. Dolayısıyla bu kadar büyük bir ilçede teşkilatçılık yapmak, bunun sorumluluğunu taşımak çok ağır. Bugüne kadar İlkadım ilçesinde 3 seçim geçirmiş bir ilçe başkanı İhsan Kurnaz. 2009’da ki seçimlerde belediye başkanlığının MHP’ye kaptırılmasına rağmen yeni bir teşkilat oldukları o dönem bütün bu sıkıntıların üstesinden yeterince gelmeyi başarmış bir isim. Siyasi anlamda hedefleri olabilecek genç bir siyasetçiyle AK Parti İlkadım İlçe Başkanı İhsan Kurnaz Samsun Analiz Dergisi’ne hedeflerini, partisine bakışını ve bölgesindeki siyasi yapıyı anlattı. Doğal olarak siyasetin içinde olan her insanın bir hedefi olması gerektiğini Başbakanımız Sayın Recep Tayyib Erdoğan’ın da 16-17 yaşlarında siyasete başladığını hatırlatan Kurnaz, hedef olursa başarının geleceğini söyledi. Bir siyasetçi olarak prensibinin icra ettiği görevinin hakkını en iyi şekilde verebilmek olması gerektiğini belirten Kurnaz, “Hedefe başarıyla yürümenin en temel yolu aldığınız görevi en iyi şekilde yapmak, aldığınız mesuliyeti hakkıyla

İ

22 samsun analiz dergisi

yerine getirmek olacaktır” dedi. Şuanda İlkadım ilçe başkanı olduğunu ve İlkadım’ın da çok önemli bir ilçe olduğunu vurgulayan Kurnaz, “Yani dolayısıyla ben şuanda yapmam gereken teşkilat çalışmalarımı en iyi şekilde yapmaya gayret ediyorum. Yani şöyle diyorum: “Siz üstlendiğiniz görevi en iyi şekilde yapın. Ondan sonrası nasip” dedi.

“İLKADIM’DAN İKİ ADAY ÇIKMASI TALİHSİZLİKTİ” Samsun’da AK Parti’nin oy anlamında bir problemi olmadığını ifade eden Kurnaz, bütün ilçelerde birinci parti olduklarını savundu. Yerel seçimlerde İlkadım’ın talihsizlik yaşadığına işaret eden Kurnaz, “Bizim belki de talihsizliğimiz yeni teşkilat olmamızdı. 2009’da iki tane belediye başkanımızın ikisinin de aday adayı olması.” Birinin aday olup birinin aday olamaması bir moral motivasyon bozukluğuna sebebiyet verdi. Yani bu belki negatif olarak yansıdı” diye konuştu.

“İLKADIM’I MHP ALDI. İZAH ETMEK ZOR” MHP’nin İlkadım’da son yerel seçimde 22 bin 500 oy aldığını AK parti’nin ise, 105 bin oy aldığını hatırlatan Kurnaz, buna karşın belediye başkanının MHP’li olmasının düşündürücü olduğunu söyledi. “Bu durumu bir çırpıda izah etmek gerçekten zor” diyen Kurnaz, şunları söyledi: “105 bin oy almış parti var bir tarafta, diğer bir tarafta 22 bin oy almış bir parti var. Ama 22 bin oy almış bir parti belediye başkanlığını kazanmış diye baktığınızda bunu böyle birkaç cümleyle izah etmek zor. Bunun çok farklı nedenleri var. Bu nedenlere, detaylara inmezse siyaset kurumu o zaman sıkıntı çıkabiliyor. Ama biz burada tecrübeli bir teşkilatız.”

‘Bizim belki de talihsizliğimiz hem yeni bir teşkilat olmamızdı hem de iki belediye başkanımızın da aday adayı olmasıydı.’


İLKADIM SEÇİME HAZIR Önümüzde ki yerel seçimler için iddialı olduklarını vurgulayan Kurnaz, her zaman vatandaşın içinde olduklarını ve iyi nabız tuttuklarını, mahallelerde toplantılar yaptıklarını, her mahallede 15’er kişilik yönetim kurulu üyeleri ve sandık kurulu üyeleri olduğunu söyledi. “Vatandaşın nasıl nefes aldığını bile bilemiyorsanız derdini sıkıntısını bilemezsiniz, siyaset yapamazsınız, sonuca da ulaşamazsınız” diye konuşan Kurnaz, son olarak açıklamalarına şunları ekledi: “Her türlü etkinliklerine katılıyoruz. Her türlü çalışmayı yapıyoruz ve tabiri caizse vatandaşın nefesini hissediyoruz. Vatandaşın derdini aldığı nefesten tanıyoruz artık. O yüzden iddialı konuşabiliyorum. Vatandaşın derdiyle dertleneceksiniz. Vatandaşın talebini bileceksiniz en azından. O yüzden bu kadar iddialı konuşabiliyorum. Diyorum ki Allah’ın izniyle 2009’da bir kaza olarak addettiğim bu eksikliğimizi telafi edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

‘Vatandaşın nasıl nefes aldığını bile bilemiyorsanız derdini, sıkıntısını bilemezsiniz, siyaset yapamazsınız, sonuca da ulaşamazsınız. Vatandaşın talebini bileceksiniz en azından’

SAMSUN’DA SİYASET YAPMAK ZOR” Samsun’da siyaset yapmanın zorluğuna dikkat çakan Kurnaz, bunun temel nedeninin şehrin kendi yapısından kaynaklı bir aksiyonu olduğunu belirtti. Şehrin yapısının insanlara da yansıdığını anlatan Kurnaz, şunları söyledi: “Dolayısıyla, bu yüzden çok hareketli olduğundan yanlış anlaşılmaması için çok dikkat edilmesi gerekiyor. Aslında keşke böyle olmasa diyorum. İnsanın kendini zor ifade edebildiği bir şey. Gerek hareketli olması, belki aksiyoner bir şekilde devam etmesi, siyasi bir hareket getiriyor ama çok büyük kırılganlıklara da sebebiyet verebiliyor. Bazı iller var ki, mesela Kayseri’yi örnek göstermek gerekirse çok daha muhafazakardır. Muhafazakar derken dindarlık anlamında söylemiyorum. Siyaset hareketliliği anlamında söylüyorum. Daha stabil, daha yavaş, daha birbiriyle uyumlu. Samsun için şöyle bir algı var: “Samsun zor bir şehir” diyorlar. Tabi onlar dışarıdan daha farklı görüyor. Biz içeride yaşadığımız için daha farklı görüyoruz.

İhsan Kurnaz samsunanaliz.com

23


‘SAHADA SADECE MHP VAR’ MHP Samsun teşkilatı deyim yerindeyse ‘küllerinden yeniden doğdu.’ Partinin hem teşkilat hem de tabanda yaşadığı toparlanma kamuoyu tarafından hissediliyor. Özellikle AK Parti bu kıpırdanmanın fazlasıyla farkında. Şüphesiz bu kıpırdanmanın yegâne mimarlarından birisi de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Samsun İl Başkanı Şaban Kılıç. endine has üslubu, hoş görüsü ve tavrı ile önümüzde ki yerel ve genel seçimlerde MHP saflarının başında olacak olan Şaban Kılıç, Samsun siyasetini ve geleceğini anlattı.

K

SAHADA MHP VAR Kılıç, sahada sadece MHP ve AKP milletvekillerinden başkasını göremediğini, AKP milletvekillerinin de 3. dönemin sonu veya başka sebeplerden dolayı dolaştığını belirterek, bunun dışında diğer siyasi partilerde vatandaşla ilgilenme, yüz yüze gelme gibi durumun söz konusu olmadığını söyledi.

AKPLİ’LERE TAVSİYEDE BULUNDU Kılıç, vatandaşın MHP’ye bakışının son derece olumlu olduğunu, şu an ülke genelinde dikkat çeken ‘Çözüm Süreci’ toplantılarının AKP’li dahil herkesin kafasında soru işareti bulun-

24 samsun analiz dergisi

Şaban Kılıç

duğunu savundu. “Biz inşallah soru işaretlerini daha da açıp vatandaşın AKP'ye olan bağlarını titreyen gönülden koparacağız” diyen Kılıç, AKP’de olanlara da tavsiyede bulundu: “Gelsinler Türk milletinin milli beraberliği ve bekası için gösterilmesi gereken tavrın yanında olsunlar. Şu anda AKP tarafından ortaya konulduğu görülen beyanların gelecekte insanların pek hayrına olmayacağı görülüyor. Onlar da gereken tavrı şimdiden alsınlar.”

tesiri altında kalınabildiğini belirten Kılıç, “Tesiri altında kalıp şöyle veya böyle bazı imkan veya makamlar kendisine bahşedilince o eksikliğin veya ezikliğin altında kaldığı günlerin hırsını veya hıncını almak için aslı astarı olmayan beyanlarda bulunmuş olabilirler. Cümlenin söylendiği günler de üniversitelerde sorunların olduğu günler. Yani akıl mantık bu cümleleri kullandırmaz.”

FUAT KÖKTAŞ’A GÖNDERME YAPTI

Şu anda Samsun'da Türkiye'de siyaset yapan her Türk’ün sebebi ne olursa olsun, her türlü kaosa, kargaşaya dur demesi gerekliliğini vurgulayan Kılıç, “Yanlış anlaşılabilecek her türlü kelimeden uzak kalmalı. Kullanılacak dil sevgi ve muhabbet olmalıdır” dedi. Bunun herkes için geçerli olduğunun altını çizen Kılıç, “Ha bu demek değil ki insanlar yeri

AK Parti İl Başkanı Fuat Köktaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, “Ben solcu da değilim sağcı da değilim” sözlerine karşılık veren Kılıç, bu sözleri talihsizlik olarak yorumladı. Dün hiçbir şey yapamamanın, herhangi bir yerde kendisini ifade edememenin bazen ileri ki yıllarda

“BİZ HERKESİN NE YAPTIĞINI BİLİYORUZ”


‘Seçime girmek için bir özellik koyduk. Hırsız, arsız, namussuz olmayacak. Bu özellikleri olmayan ki olanların bizimle işi olmaz...’ geldiğinde yalnız olmasın. Bu farklı bir şey. Vatanın dirliği, birliği, namus gibi ama Cenab-ı Allah o konuları insanların başına getirmesin. Bir de o kardeşimizin hangi sınıfta oturduğunu hep birlikte öğrendik. Arkadaşlarını da öğrendik. O arkadaşlar gülüyor şimdi. Biz nihayetinde 1968'den beri bu konuların içerisindeyiz. Ben de 1971'den beri bu camianın içindeyim. Biz kim hangi şubede hangi sınıfta hepsini biliyoruz. O günleri iyi bilen arkadaşlar bu duruma gülüyor” diye konuştu.

“HIRSIZ, ARSIZ, NAMUSSUZ OLMAYACAK” Yerel seçimlere yönelik açıklamalarında her zaman iddialı konuşan Kılıç, özellikle adaylar konusunda tam bir sır küpü. Hedeflerinin 17 ilçe olduğunu tekrar vurgulayan Kılıç, “En büyük rahatlığım da şu: Kimseden gizlimiz yok. Kiminle kazanacaksak onu aday göstereceğiz. Çok çeşitli, geniş düşünüyoruz. Seçime girmek için bir özellik koyduk. Hırsız, arsız, namussuz olmayacak. Bu özellikleri olmayan ki olanların bizimle işi olmaz. Kazanacağımız insanları yakında açıklayacağız.

“İNSANLAR ŞUUR ALTINDA YÖNLENDİRİLİYOR” Özellikle son yıllarda basına getirilen eleştirilerde kullanılan, “Basın iktidarın boyunduruğu altında” sözlerini ağır bulduğunu belirten Kılıç, şu anda Türkiye'de bütün görsel medya itibariyle insanları aynı algının sahibi yapılmak istendiğini savundu. İnsanların aynı şeyleri düşünmeye sevk edildiğini öne süren Kılıç, “İnsanlar, şuur altından zorlanıyor, yönlendiriliyor. Bunun adı neyse o.

Son olarak şunları söylemek isterim: Allah Müslüman Türk'ün yar ve yardımcısı olsun. Allah Türk milletini kendi vatanında garip bırakmasın. Allah Müslüman Türk'ü başı dik, karnı tok gönlünü hoş kılsın. Allah Müslüman Türkün bütün fertlerini, Türklük coğrafyası da dahil herkes huzur ve barış içerisinde yaşasın. Allah bizim başımızı yere eğmesin. Niye biliyor musunuz? Türkün başı ezilirse inan, yerkürede huzur, mutluluk, ideal namına pek bir şey kalmaz.”

samsunanaliz.com

25


‘SAMSUN’U, BEN YAPTIM OLDU ZİHNİYETİ YÖNETİYOR’ Kamu kurumlarında üst düzey yönetici, aktif STÖ'cü, politikacı Mehmet Atalay'a göre Samsun, kahvehanelerin dolup taştığı, üretimin olmadığı, emekliler şehri haline geldi. Bunun tek nedeni de, 'ben yaptım oldu' zihniyetindeki yönetim anlayışı


amsun'da yıllarca kamu kurumlarında üst düzey yönetici olarak çalışan, birçok STÖ'de aktif olarak rol almayı sürdüren, 2002 yılından bu yana atıldığı siyasette bugün CHP İl Başkanı olarak görev yapan Mehmet Atalay, 'çok sevdiğini' söylediği Samsun'un bugün geldiği noktaya çok üzüldüğünü söylüyor ve ekliyor; "Bu kent maalesef 'ben yaptım oldu' zihniyetiyle yönetiliyor. Ortak akıl bir türlü hayata geçirilemiyor" CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Atalay, Samsun Haber Gazetesi’nden Muammer Dilber ile yaptığı özel röportajda özeline ve işine dair birçok konuya değindi.

S

VEKİLLİK DE, BAŞKANLIK DA OLMADI 2008 yılından bu yana tamamen siyasetle uğraşan Mehmet Atalay, işletme dalında yaptığı Yüksek Lisans eğitimini okul birincisi olarak tamamladı. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü'nde 'Yönetim Bilimi' alanında 'Doktora' da yaptı. 'Doktora'lı Mehmet Atalay aslında siyasete resmi olarak ilk 2002 yılında girdi. Bu yıl yapılan genel seçimlerde CHP'nin Samsun milletvekili aday adayı oldu. 2007 genel seçimlerinde yine CHP'den 4. sıra milletvekili adayı olan Atalay, 2009 yılına gelindiğinde ise bu kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarıştı. 3 Haziran 2012 tarihinden bu yana ise CHP Samsun İl Başkanı.

SİYASET YAŞAMIN TA KENDİSİDİR... "Hep bir dünya görüşü ile var oldum diyebilirim. Bu da sol, sosyal demokrat, Atatürkçü görüştü" diyen Mehmet Atalay, "İnsanlar siyaseti kötü bir şey olarak görmemeli. Ben 12 Eylül öncesi ve sonrası siyasetin tüm kötü yönlerini de görmüş biriyim. Ayrıca örgüt içerisinde siyaset yapmanın zor

‘Samsun hem yerel, hem merkezi idare tarafından maalesef iyi yönetilmiyor. Milletvekili başta olmak üzere siyasilerin, belediye başkanlarının, bizlerin en büyük eksikliği 'ben yaptım oldu' zihniyetiyle yönetiyor olmaları’

‘Çözüm süreci uykularımızı kaçırıyor’ CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Atalay, söyleşimizin son bölümlerinde ise hükümete ve icraatlarına yönelik söylemlerde bulunuyor. Atalay'a göre hükümet, ekonomide, sağlıkta, eğitimde çok kötü politikalar izliyor ancak en önemli 'çözüm süreci'yle ilgili yaşananlar. Mehmet Atalay, "Çözüm ya da İmralı süreci, her neyse, uykularımızı kaçırıyor" diyor ve ekliyor: "Bir takım şeyler telafi edilebilir. Cari açık, borçlanma, yüksek faiz. Eğitim sistemini tamamen değiştirebilirsiniz, bunun bedeli ağır olabilir ama sonra düzeltebilirsiniz. Ama anayasada belirtilen 'üniter, laik evlet'le ilgili risk alırsanız, kuşku dolu bir sürece doğru gidersiniz.İmralı süreci, geleceğimize dair endişelerimizi artırdı. Kurtuluş mücadelesi bu ülkede tüm coğrafyada verildi. Empeyalizmi yenerek kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin adı, Bakanlık, Valilik tabelalarından indiriliyor. Kurucusu Atatürk'ün adı sokak ve caddelerden kaldırılıyor. Bize dayatılmak istenen, sonucunu bilmediğimiz bir şey..."

olduğunu da biliyorum. Çünkü siyasetin malzemesi insandır ve insan ilişkileri içerisinde siyaset yaparsınız. Tüm bunlara rağmen siyasete girip uğraşmak, direnmek, bir şeyler yapmak lazım. Eğer yaşamımızı değiştireceksek, kötü giden şeyleri düzelteceksek siyaset yapmak zorundayız. Nitelikli, donanımlı, birikimli, iyi insanların siyaset yapmasına olanak sağlamalıyız. Siyaset, sanıldığı gibi kötü bir şey değildir. Siyaset yaşamın ta kendisidir. Aslında yaptığımız her işte, her tercihimizde siyaset yaparız farkında olmasak da. Oturduğumuz yerden kötü giden şeyleri eleştirmenin anlamı yok. Halkımız mutlaka siyasetle ilgilenmeli."

SAMSUN NASIL YÖNETİLİYOR, OKUYUCU YANITLASIN! "Samsun'u çok seviyorum. Çoğu zaman birçok şeyden yakınıyoruz bu kente dair ama yine de çok seviyoruz. Elbette bir şehir salt güzelliği ile var olmaz, içerisinde barındırdığı insanlar da çok önemli" diyen Atalay, kentin yönetimine yönelik önemli açıklamalarda da bulunuyor: "Bu röportajı okuyacak olanlara bir soru sormak istiyorum. Son günlerde Samsun'un ithalat, ihracat rakamları dökülüyor ortalığa. Hangi açıdan bakarsanız bakın Samsun 40'ıncı sıralarda. Eğitimde, istihdamda, ithalatta, ihracatta. Tüm bu verilere baksın değerli okuyucu-

lar ve bu kentin iyi yönetilip yönetilmediğini söylesinler. Samsun artık bir emekliler şehrine dönüşmüşse, kahvehaneleri dolup taşıyorsa, üretim yoksa, iyi yönetip yönetilmediği de ortada değil midir? Samsun hem yerel, hem merkezi idare tarafından maalesef iyi yönetilmiyor. Milletvekili başta olmak üzere siyasilerin, belediye başkanlarının, bizlerin en büyük eksikliği 'ben yaptım oldu' zihniyetiyle yönetiyor olmaları. Hastalığın birinci nedeni budur. Ortak akıl bir türlü devreye sokulmuyor. 'Benim dediğim doğrudur' mantığı geçerli. Geçen yıl Canik'te yaşanan selde gördük. AKP'li Canik ve Büyükşehir belediyeleri, merkezi idareye bağlı TOKİ, DSİ... Irmağın içine yapılan toplu konutlar, değiştirilen dere yatakları, iskan izni verilen bodrum katları. Oysa, tüm bunlar yapılmadan sorulsa, danışılsa, bir ortak akıl ortaya konsa, bunların hiçbiri yaşanmazdı. Aynı sıkıntıyı Atakum Belediye Başkanımız Metin Burlma yaşıyor bugünlerde. Kent meydanına izin verilmiyor, oraya havuz yapılmak isteniyor. 500 metre ileride olimpik havuz, 200 metre aşağıda deniz olmasına rağmen. Başkan 'referanduma gidelim' diyor. Onu da kabul etmiyorlar. Sahilin en güzel yerine emniyet müdürlüğü binası yapmak istiyorlar, belediye başkanına sormuyorlar. Tüm bunlarda nasıl bir mantık var, anlamak mümkün değil." samsunanaliz.com

27


SECİME KAC PARTİ KATILABİLECEK

?

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı seçmen kütüklerinin verileceği siyasi partiler ile ilgili çalışmasını tamamlayarak, aldığı kararı açıkladı

üksek Seçim Kurulu, seçmen kütüklerinin verileceği siyasi partileri şu şekilde açıkladı; 1- Adalet ve Kalkınma Partisi, 2- Alternatif Parti, 3- Bağımsız Türkiye Partisi, 4-Barış ve Demokrasi Partisi, 5- Büyük Birlik Partisi, 6-Cumhuriyet Halk Partisi, 7-Demokrat Parti, 8- Demokratik Sol Parti, 9- Doğru Yol Partisi, 10-Emek Partisi, 11- Genç Parti, 12- Hak ve Eşitlik Partisi, 13-Hak ve Özgürlükler Partisi, 14- Halkın Yükselişi Partisi, 15- İşçi Partisi, 16- Liberal Demokrat Parti, 17- Millet Partisi, 18- Milliyetçi Hareket Partisi, 19- Milliyetçi ve Muhafazakar Parti,

Y

28 samsun analiz dergisi

20- Özgürlük ve Dayanışma Partisi, 21- Saadet Partisi ve 22- Türkiye Komünist Partisi. Her yıl Ocak ayında siyasi partilerin seçime katılabilme yeterliliklerinin Yüksek Seçim Kurulunca yeniden saptanarak ilanına da karar veren Yüksek Seçim Kurulu Seçim Dönemi Kavramı ile ilgili olarak ise, “Seçim dönemi kavramının, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 101. maddesi ile aynı konuya ilişkin 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunun 3. maddesinde yer alan 5 (beş), Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 77. maddesi ile 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun

konuya ilişkin 6. maddesinde yer alan 4 (dört) ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 127 nci maddesi ile 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun aynı konuya ilişkin 8. maddesinde yer alan 5 (beş) yıllık dönemler olarak anlaşılması gerektiğine” de karar verdi. Siyasi partilerin, seçmen kütüğü talep etmeleri halinde Maliyeye seçmen başına 6 Kuruş vermeleri gerekiyor. Seçmen kütükleri manyetik ortamda verildiği takdirde ücret talep edilmeyecek.


ANNE SÜTÜ PROJESİ , R E D E E R E N E J E D I IN R A AİLE BAĞL İ L E İK L H E T A D A S N U L O İYİ NİYETLİ R U R U Ğ O D R A L C U N O S Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şube Başkanı Mustafa Küçük, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanması planlanan Süt Bankası Projesi'ne tepki gösterdi

Mustafa Küçük

nadolu Gençlik Derneği Samsun Şube Başkanı Mustafa Küçük, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanması planlanan Süt Bankası Projesi'ne tepki gösterdi. Küçük, "Sağlık Bakanlığı'nı iyi niyetli de olsa tehlikeli sonuçları olabilecek bu projeden vazgeçmeye davet ediyoruz" dedi. Anadolu Gençlik Derneği Samsun Şube Başkanı Mustafa Küçük, İslam dinine göre süt kardeşliğinin aynı soydan gelen kardeşlik gibi kabul edildiğini ve evlilik yasağı getirildiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın uygulamaya çalıştığı Anne Sütü Bankası Projesi'nin, iyi niyetle yola çıkılsa da toplumun geleceği açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bir proje olduğunu belirten Küçük, "Toplumsal çözülmenin yaşandığı, akrabalık ve komşuluk ilişkilerinin sıfırlandığı, merhametin ve yardımlaşmanın şehirlerimizin sokaklarını bankalara terk ettiği bir süreç yaşanırken ortaya atılan Anne Sütü Projesi de aile bağlarımızı dejenere edebilecek bir uygulamaya dönüşebilir" dedi.

A

ANNE SÜTÜNÜN YERİNİ TUTMAZ Mustafa Küçük, hiçbir mamanın anne sütünün yerini tutamayacağını da belirtti. Küçük, "Elbette münferit süt anneliği uygulaması duyarlılık sahibi aileler için bir çıkış yolu olabilir. Ancak aile bağları, nikah ve evlilik bağları Süt Bankası Projesi kapsamında ilerleyen süreçte küresel ekonomiye eklemlenmiş bir uygulamaya dönüşmesi muhtemel bir girişime kurban edilmemelidir. Sağlık Bakanlığı'nı iyi niyetli de olsa tehlikeli sonuçları olabilecek bu projeden vazgeçmeye davet ediyoruz. Muhtemel bir Süt Bankası'na süt vermemek ve süt almamak duyarlı halkımız tarafından bu uygulamaya verilecek en güzel cevaptır" diye konuştu.

30 samsun analiz dergisi


KADININ STATÜSÜ YÜKSELECEK Samsun Valiliği'nin hazırladığı ‘Samsun'da Kadının Durumu Projesi’ kapsamında ildeki 17 ilçede kadınlara akademik ve teknik destek verilerek statüsünün ve kalkınmasının önü açılacak amsun Valisi Hüseyin Aksoy, ‘Samsun'da Kadının Durumu Projesi’ kapsamında ilde kadının statüsünün yükseltilmesi, kalkınma sürecine katılımını artırıcı metot ve araçlar tanımlanması ile gelecek dönemlerde kadınlara yönelik başlatılacak çalışmalar için ihtiyaç duyulan akademik ve teknik altyapının oluşturulacağını söyledi. Vali Aksoy, valilik bünyesinde kurulan Yerel Eşitlik Birimi tarafından hazırlanan, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün ortak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin ise iştirakçi olduğu, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından 2012 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında mali olarak desteklenen "Samsun'da Kadının Durumu" projesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

S

Kadın için ortak akıl sağlanacak Proje 3 ay sürecek. Proje bütçesi 44 milyon 250 bin TL’dir. Bugüne kadar, 17 ilçede yaşayan 650 kadına ulaşılarak anketlerin tamamlandığı proje sonunda beklenen sonuçlar ise; İl genelinde farklı bölgelerde ve sosyo-ekonomik düzeydeki kadınlara ulaşılarak minimum 634 kadına ulaşılarak anket yapılacak ve yapılacak bu anket ile ildeki kadını çevreleyen sosyal, ekonomik ve kültürel koşullar, bu yapıdan ve bireysel özelliklerden kaynaklanan sorunlar, kadının gelişmesini engelleyen süreçler ile kadınların beklenti ve ihtiyaçları saptanacaktır. Proje sonunda projeden elde edilen tüm kazanımlar ve veriler kadına yönelik faaliyet gösteren kurum, kuruluş, yerel yönetimler ve STK’larla paylaşılacak, ortak hedef belirlenmesi yolunda önemli bir adım atılarak bu kurumlar arasındaki işbirliği ve ortak çalışma kültürünün oluşturulmasına katkı sağlanacaktır."

TOPLUMDA ETKİLERİ ARTACAK ‘Samsun'da Kadının Durumu Projesi’nin genel olarak, Samsun ilinde nüfusun yüzde 50,7'sini oluşturan kadınların, toplumsal kalkınmada daha güçlü, etkili birer bireyler olarak katılmalarına destek olmak için olduğunu söyleyen Vali Hüseyin Aksoy, proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “Projenin özel amacı ise, ildeki kadınları çevreleyen sosyal, ekonomik ve kültürel koşulları, bu yapıdan ve bireysel özelliklerden kaynaklanan sorunları, kadının gelişmesini engelleyen süreçleri ve kadınların beklenti ve ihtiyaçlarının saptanmasıdır. Kadına Karşı Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşme'sinde tanınan haklardan ne ölçüde yararlanabildiklerinin analiz edilmesi, kadının statüsünün yükseltilmesi, kalkınma sürecine katılımı ve nimetlerinden daha fazla yararlanmasını sağlayıcı metot ve araçlar tanımlanarak, gelecekte kadınların esenliğini artıracak politika ve uygulamaların belirlenmesidir. samsunanaliz.com 31


Samsun Valiliği tarafından yürütülen “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” kapsamında “Meme Kanserine Savaş” yürüyüşü düzenlendi

MEME KANSERİNE KARSI YÜRÜDÜLER stiklal Caddesi üzerindeki Verem Savaş Dispanseri binası önünden başlayan yürüyüşe Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, eşi Hülya Aksoy, özel hastane, sivil toplum örgütleri, kamu kurumları personeli ve vatandaşlar katıldı. Kadın kanserlerinde farkındalığın artırılması ve kadınların düzenli kontrollerinin yapılması amacıyla düzenlenen yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Kansere

İ

32 samsun analiz dergisi

karşı insanlarımızı bilinçlendirmek için valiliğimiz koordinesinde yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi kapsamında bu duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak adına böyle Vali Aksoy bir yürüyüş gerçekleştirdik. Özellikle meme kanseri, kadınlarımızın en fazla karşı karşıya kaldığı riskli kanser gruplarından biri olarak yer alıyor. Bunu önlemenin en temel yöntemlerinden birisi de erken teşhistir. Erken teşhis için kadınlarımızın kendi kendini muayene edebilir bir noktaya gelebilmesi önemlidir. Bu bakımdan bizim temel amacımız kadınlarımıza bu bilinci vermek ve kendi kendilerini muayene edebilir bir noktaya onları taşıyabilmektir. Samsun Valiliği olarak başlattığımız projede 15-59 yaş grubu arasında 390 bin kadınımıza ulaşmayı hedefliyorduk. Şu anda bu çalışmalarımızda 290 bine ulaşan bir sayıya vardık. Hedefimiz bütün kadınlarımıza eğitim vermek” dedi.

KADINLARIMIZ BİLİNÇLENSİN İSTİYORUZ Kadınları kendi Hülya Aksoy sağlıkları konusunda bilinçlendirmek istediklerini ifade eden projenin koordinatörü Vali Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy, “Meme kanseri, kadını tehdit eden birinci sıradaki kanser türü. Dolayısıyla bu konuda kadınlarımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Kadın için bir şans olan kendi kendini muayene ile tespit etme imkanı olduğunu onlara hatırlatmak istiyoruz. Sadece bu konuda değil, kadını ilgilendiren konularda onları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bugün bu yaptığımız çalışmaları bir kez daha farkındalığı oluşturarak Samsunlu kadınlarımız ile paylaşmak için buradayız” diye konuştu. Yürüyüşe katılan sivil toplum kuruluşu kadın temsilcileri ve vatandaşlar, destek vermek için geldiklerini belirterek, “Kadınlarımız en azından yılda bir kez muayenelerini yaptırsınlar. Bu yürüyüşte dikkat çekmek istiyoruz. Erken teşhis hayat kurtarır” şeklinde konuştular. Etkinlik, Samsunlu yerel sanatçı Ümit Kurşun’un Cumhuriyet Meydanı'ndaki konseri ile son buldu.


HUZUREVİ’NİN EN HUZURLU GÜNÜ...

COCUKLAR GİBİ EĞLENDİLER Samsun Çarşamba ilçesindeki lunapark, her zamankinden farklı konukları ağırladı amsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı huzurevinde kalan 90 kişi, Samsun Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma, Yaşlıları Koruma Derneği tarafından düzenlenen organizasyonla unutulmaz bir gün yaşadı. Çarşamba ilçesindeki lunaparka getirilen huzurevi sakinleri, çarpışan arabalara, balerin, gondol ve dönme dolaba binerek çocuklar gibi eğlendi. Lunapark işletmecisi Yüksel Çakmak, lunaparkta genellikle çocukların ve gençlerin geldiğini ilk kez yaşlıları ağırladıklarını söyledi. Herkesin bir yaşlı adayı olduğunu ifade eden Çakmak, "Bazı yaşlılarımız ilk kez lunaparka gelmiş. Onların hoş bir gün geçirmelerini istedik. Bazı yaşlılarımız eğlence araçlarına korktukları için binmediler ama bazıları da tüm araçlara binerek lunaparkın keyfini çıkardılar" diye konuştu. Huzurevi sakinlerinin lunaparkta çocuklar gibi eğlenmelerini çevredekiler ilgili ile izledi.

S

samsunanaliz.com

33


ERKEKLERE MÜJDE KAYMAKAM’DAN GELDİ...

U M U K N I 'N A B M CARSA

U C U G L E S N I C ARTIRIYOR

arşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Çarşamba’nın Hürriyet beldesi sahil bandında deniz kumu üzerinde yaptıkları araştırma neticesinde deniz kumunun Türkiye’de hiçbir yerinde olmayan farklı bir mineral kombinasyonu olduğunu açıkladı. Yıldız, deniz kumundan aldıkları örnekleri Karadeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürlüğü’nde analizlerini yaptıklarını ve sonuçların şaşırtıcı olduğunu belirtti.

C

KUM DEYİP GEÇMEYİN Yıldız, “Yapılan mikro element analizi sonucunda, deniz kumunda; çinko 189 ppm, mangan 800 ppm, demir 4688 ppm, bakır 15 ppm çıktı. Yapılan analiz sonucuna göre, demir normal değerin 400 katı, mangan 80 katı, bakır da 30 katı fazla” dedi.

TEMAS ŞART Bu minarelerden özellikle manganın erken cinsel sağlığında ilaç olarak kullanıldığını belirten Yıldız, bu elementin insan vücudu ile temas halinde de yine etkisini gösterdiğine yönelik bilimsel makalelerin olduğunu açıkladı. Yıldız, bu konuda Çarşamba’da gerekli sağlık seminerlerini konu hakkındaki uzmanları da getirerek yapacaklarını açıklarken, konunun tamamen bilimsel olduğunu vurguladı. Çarşamba sahil hattının bakir bir yer olduğunu ve herhangi bir yatırım yapılmadığını belirten Kaymakam Yıldız, şunları söyledi: “Çarşamba Kaymakamlığı olarak sahil hattının Maliye Bakanlığı’ndan kiralanmasını talep ettik

34 samsun analiz dergisi

ve uygun görüldü. Biz de bu yıl buralarda gerekli çalışmaları yapacağız. 300-400 metre uzunluğunda bir kumsalın ardından başlayan muazzam bir çam ormanı bölgemizde var ve bu zamana kadar her hangi bir el değmemiş. Türkiye’nin hiçbir yerinde, böyle bir güzellik bulmak mümkün değil. Buna bir de sağlık alanındaki faydalarını da eklediğimiz takdirde bu kumsalın turizm değeri kat ve kat artıyor.

POTANSİYEL YÜKSEK Çarşamba sahillerinin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve bu zamana kadar Türkiye turizmine kazandırılamaması büyük bir eksiklik. Kumsalımızın bilimsel olarak böyle bir özelliğini keşfettiğimiz için memnunuz. Şimdi amacımız bunun bilimsel tanımını yaparak Türkiye turizmine kazandırmak"

Kaymakam Caner Yıldız

Çarşamba Kaymakamı Yıldız, Çarşamba’nın sahil hattında bulunan deniz kumunun, erkeklerde cinsel gücü arttırdığının tespit edildiğini belirterek, bu kumun kısırlık tedavisinde de kullanılabileceğini açıkladı


AİLELER DAĞILMASIN DİYE ‘ALO FETVA’ HATTI...

‘HER EVE BİR İMAM LAZIM’ üftülük bünyesinde oluşturulan ekip, ayrılma noktasına gelen ya da sorunlar yaşayan ailelerle görüşerek, evliliklerinin devamına ikna ediyor. Görüşmelere zaman zaman kendisinin de katıldığını belirten İl Müftüsü Yrd. Doç.Dr. Hayrettin Öztürk, boşanmak üzere olan 19 çifti barıştırdığını söyledi. Samsun Müftülüğü'nde bulunan 'Aile İrşat Bürosu'nda görevli personelle, kentte boşanma noktasına gelen çiftler ile aile içi şiddet olaylarının yaşandığı ailelerdeki sorunlarının giderilmesi ve evliliklerin devamı için çalışma başlatıldı. Müftülüğe ait 'Alo Fetva' hattına gelen aramalarda bir kişinin ailesinde sorun yaşandığını anlatması üzerine ekip harekete geçip aile ile birebir görüşmeye başladı. Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, aile içi şiddet ve evli çiftlerin ayrılması olaylarında artış yaşanması üzerine aile irşat bürosunda bir ekip oluşturduklarını söyledi.

M

19 ÇİFT İKNA OLDU Bu ekibin Alo fetva hattını arayarak sorunlarını anlatan ya da çözüm arayışında olan ailelerle yüz yüze görüşüp çalışma yaptığını belirten Yrd. Doç.Dr. Öztürk, "Bir yıl içerisinde yaklaşık 100 aile ile görevli arkadaşlarımız görüştü. Boşanma aşamasına gelen bu ailelerin yıkılmaması için çaba harcadılar. Yapılan aile görüşmelerinden 27'sine bizzat ben de katıldım. 19 çifti ikna edip sorunların çözümü için yol gösterdik. Alo fetva hattına gelen sorularda bizim için çok önemli. Vatandaşlarımız bayan irşat

Samsun İl Müftülüğü yurt genelinde evli çiftlerin boşanması ve aile içi şiddet olaylarının artması üzerine harekete geçti HER EVE BİR İMAM

Samsun İl Müftüsü Öztürk

görevlilerimize anlatıyorlar. Bize gelen sorulardan yaptığımız tespitlere göre ayrılık nedeni olarak ilk sırayı aldatmayla olayı alıyor. Ardından alkol, kumar ve uyuşturucu geliyor. Daha sonra şiddet geliyor. Şiddet uygulayan kişiler arasında eğitimli çok üst seviyede bürokratlarda var. şiddet ailelerin dağılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Öte yandan tabii ki kıskançlık, ailedeki diğer kişilerin etkisi, ekonomik sebepler, eğitim ve kültür farklılıkları psikolojik sorunlarda bu durumun nedenleri arasında yer alıyor" dedi.

Aileleri ikna ettiklerini ancak bazılarının bir zaman sonra tekrar sorunlar yaşayıp boşanma kararı aldıklarını söyleyen Yrd. Doç.Dr. Öztürk şöyle devam etti: "Biz aileleri barıştırıyoruz. Bizi dinliyorlar fakat artık kökleşmiş sorunlar var. Aradan bir hafta 10 gün geçtikten sonra bir daha problem oluyor. Biz yeni bir çalışma başlatmak istiyoruz. Aile doktoru olduğu gibi aile imamı müessesesini yayınlaştırmamız gerekiyor. Biz ev ev aileleri imamlarımız ve bayan hocalarımız vasıtasıyla onlara seanslar, hizmetler vermeliyiz. Her ailenin bağlı bulunduğu bir imam veya imamın gidecek olduğu bir aile olmalı. Bu anlamda onlarla irtibata geçmeliler. Bu bir insanlık sorunudur. Yeni yetişen gençlerin çok iyi yetiştirilmesi gerekiyor. Mevcutlara da eğitim vermeliyiz. Yeni nesli bir plan dahilinde yeni nesli iyi yetiştirmeliyiz aksi halde bir felakete doğru gidiyoruz."

samsunanaliz.com

35


YAŞLILAR ARTIK LAYIK OLDUĞU DEĞERİ GÖRECEK

DAHA Samsun’da yaşlıların yaşam kalitelerini artırabilmek, toplum içerisinde daha fazla ve aktif yer alabilmelerini sağlayabilmek için çalışmalar başlatıldı

ÖZGÜR OLACAKLAR amsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, "Huzurevleri yaşlıları toplumdan kopardığını belirterek, onların daha özgür olabilecekleri yaşam alanları oluşturacaklarını söyledi. Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür vekili görevinden Samsun Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü görevine atanan Murat Yıldırım, Samsun'da başta huzurevi, YİBO ve yurtlarda kalan kişiler için yeni projeler ürettiyor. Yaşlıların hayatlarını toplum içerisinde geçirebilmeleri için çalışmalar yapacaklarını söyleyen Müdür Yıldırım, "Yaşlıları toplumun içerisinde hayatlarını devam ettirmesini sağlayacağız. Toplum içerisinde bir ev kiralayıp hayatlarına orada devam ettirmek için çalışmalar yürüteceğiz. Huzurevleri yaşlıları toplumdan koparıyor. Bu bir gerçektir" dedi.

S

BAKANLIK PROJESİ Bu düşüncemiz çocuklarımız ve engellerimiz için de geçerlidir. Onlar için de çalışmalar yapacağız. Bu bizim değil, bakanlığımızın projeleridir. Biz onların projelerini uygulamaya çalışıyoruz. Çocuk evleri sayımızı 22'den 32'ye çıkaracağız. YİBO'ları kapatıp bu evlere nakil edeceğiz. Çünkü yurt ve yuvalarda hayat çok zordur"

AİLE ORTAMI KURACAĞIZ Yaşlılara ve yurtlarda kalan kişilere daha özgürlük ve eşit yaşam şartları sunmak için kolları sıvadıklarını kaydeden Yıldırım, kendilerini böyle bir proje hazırlamaya yönelten etkenleri şöyle ifade etti: "Bir yaşlı, 'şunu istiyorum' ya da 'bunu yemek istiyorum' diyemez. Toplu yaşam kurallarına uygun değildir. Bu özgürlük adına ve çağdaşlık adına uygun bir sistem değildir. Bu sebeple yaşlılar için bir apartman ya da daire kiralayacağız. Burada 3-4 tane birbiriyle anlaşabilen yaşlıları bir araya getireceğiz. Kısacası bir aile gibi olacaklar. Bakıcıları olacak ve onlarla ilgilenecek. Biz muhtaçlık durumuna göre yardımcı olacağız.

36 samsun analiz dergisi

Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım


‘VER BAŞKANLIĞI, AL ÖZERKLİĞİ’ CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç

‘Kan akmasın’ Kimsenin kan aksının istemediğini belirten Koç, “Hiç kimse gözyaşı aksın istemiyor ama ne olup bittiğini ve ne pazarlık yapıldığını bilmek istiyor. Eğer Türkiye’de bugün karantina altına alınması gereken tek kişi varsa oda bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu arada birlikte yaşama iradesi sarsılmış. Kürt yurttaşlarımız bir şekilde kandırılmış. Diyarbakır ve Dicle sokaklarında Hizbullah ile PKK grupları çatışmaya başladı. Bunlar çok tehlikeli bir süreç. Gerçekten demokrat birlikte yaşama iradesini koruyan Kürk kökenli kardeşlerimiz olayı bu yaşananlardan sonra sorgulamaya başladılar. Karanlık bir sürecin içersindeyiz”

‘BASBAKAN PADİSAH OLMAK İSTİYOR’ CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, AK Parti hükümetinin yapmak istediği anayasa değişikliğine, “Eğer milletin önüne 330 milletvekilinin oyunu alıp bir anayasa referandumu getirirsen bu anayasanın adı soyadı AK Parti, BDP ve PKK anayasası olur” dedi amsun’da bir düğün salonunda partililerle bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, anayasa değişikliğinden, Akil İnsanlara, başkanlık sisteminden Kürt sorununa kadar birçok konuya değindi. Anayasa değişikliği ile ilgili konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, "330 milletvekilini mecliste bulmak için eksiğini BDP’den kapatıp, bir anayasa getirip başkanlık yarı başkanlık, millet tarifi sulandırılmış, içi boşaltılmış Türkiye’nin çimentosu gevşetilmiş, yargının bağımsızlığı sağlanmamış tam tersine başkan olarak seçilecek kişi iyice bağımlı hale getirilmiş. Bu arada PKK’da taleplerinde bir iki merdiven ileri geçmiş oluyor.

S

VER BAŞKANLIĞI AL ÖZERKLİĞİ

DEVLETE MEMUR TUTALIM DEMEDİK

Eğer milletin önüne 330 milletvekili oyunu alıp bir anayasa referandumu getirirsen bu anayasanın adı soyadı AK Parti, BDP ve PKK anayasası olur. Bir yanda hepimizin özlediği 12 Eylül’ün o tezgahından geçmiş bedel ödemiş tüm insanlarımızın özlediği çağdaş özgürlükçü anayasa değil, bir takım kişisel pazarlıklarla ‘ver başkanlığı al özerkliğe’ giden yolu pazarlığının sonucuna gelecek anayasanın adı AK Parti, PKK anayasası olur. Samsun’da oy farkın var, gel bu anayasa ile Samsun’da da referanduma gidelim. Bunu sorgulayacağız, yılmayacağız” diye konuştu.

Akil insanlar için seçilen kişileri de eleştiren Koç, şöyle devam etti: “CHP istediği, her partiden eşit sayıda milletvekilinin katılmasıyla bir siyasal uzlaşma zemini hazırlamaktı. Bize diyorlar ki, ‘Siz akil adamlarda demiştiniz, biz getirdik siz karşı çıkıyorsunuz’. Yok, biz ‘senin politikalarının pazarlanması için adam tayin edelim’ demedik. ‘Devlete memur tutalım’ demedik. Gerçekten akil adam derken, ‘kendi alanında önder, vicdanını, siyasi görüşünü, kalemini, sanatını başbakana kiraya vermemiş insanlar’ dedik. ‘Gerçekten bağımsız insanlar’ dedik.

BAŞBAKAN PADİŞAH OLMAK İSTİYOR Birisi padişah olmak istiyor. Başbakan, ‘ben başkanlık istiyorum. Başbakanlık görevim bana yetmiyor, sürem doluyor. Cumhurbaşkanı olacağım ama Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yetkilerini birlikte kullanacağım. Yani denetlenmeyeceğim, sorgulanmayacağım, kafama eseni yapacağım, isteğimi asacağım, isteğimi keseceğim.


BAKAN YAZICI: KOLAY TİCARETİN YOL ALACAĞI KANALLAR AÇIYORUZ

HEDEF İLK 10’A GİRMEK Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye’nin, ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olmasını hedeflediklerini belirterek, "Kolay ticaretin yol alacağı kanallar açıyoruz. Amacımız, 2023'e giden yolda büyük adımlar atmak" dedi ümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Samsun Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kolay Ticaret, Büyük Türkiye” projesinin “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü” tanıtım toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Yazıcı, “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak hedefimiz, Türkiye’nin ticaretin en kolay ve en güvenli yapıldığı ülke olmasını sağlamaktır" dedi. Bakanlığımızca güvenli ve kolay ticaretin yol alacağı kanallar, hızla ve büyük bir titizlikle

G

inşa edilmektedir" diyen Bakan Yazıcı, "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iç ticaretin tüm yönlerini, gümrükler aracılığıyla da dış ticaretin tüm akışını düzenledi. Gelişen teknolojinin ve buna bağlı olarak büyüyen ticaretin şartlarını bu değişim ve gelişmelere göre yeniliyoruz. Ticaretin her alanda daha kolay ve daha güvenli yapılması için yeni enstrümanlar geliştiriyoruz. Sistemlerin işleyişini düzenliyor, varsa aksaklıkları ortadan kaldırıyoruz. Bürokrasiyi azaltacak yeni projeler geliştiriyor ve uyguluyoruz" diye konuştu.

Bakan Yazıcı

TIR’LARIN GÜMRÜKLERE GİTMEDİĞİ BİR TÜRKİYE HEDEFLİYORUZ Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye için büyük hedeflerinin olduğunu belirten Bakan Yazıcı, “Amacımız, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek. Kişi başına geliri 25 bin dolar seviyesine çıkarmak. Dünyanın en büyük 10 limanından en az birine sahip olmak. İhracatımızı 500 milyar dolara çıkarmak. Büyük hedeflere ulaşmak için büyük adımlar atmak gerekir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak 2023 yılına giden yolda büyük adımlar atıyoruz" dedi. Bakan Yazıcı’nın konuşmasının ardından ticaret alanında faaliyet gösteren firmalar arasından seçilen ‘Enler’ ve ‘İlkler’ alanında derece yapan kurum ve kuruluşlara ödülleri takdim edildi. Program, ödüllerin takdim edilmesiyle birlikte sona erdi.

samsunanaliz.com

39


40 samsun analiz dergisi


Mumcu

TBMM Başkanvekili ve CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu, barış sürecini değerlendirerek, "Tarihin önünde hesap verileceğini kimse unutmamalı" dedi

‘TARİHE HESAP VERECEKLERİNİ UNUTMAMALILAR’ B ir dizi programa katılmak için Samsun’a gelen TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, partisinin İl Başkanlığı’nı ziyaretinde gazetecilerin barış süreciyle ilgili sorularını cevapladı. Mumcu, sorunların Meclis’te çözümünden yana olduğunu söyleyerek, “Bütün sorunların TBMM'de çözülmesinden yanayım. CHP'nin barış süreci için önerileri var. Komisyon kuralım ve orada tartışalım yönündedir" dedi.

GAZETECİLİĞİN AYAKLAR ALTINA ALINMAMASINI DİLİYORUM "Hepimiz cinayetlerin ve terörün durmasını

istiyoruz ve bunun tartışma yerinin TBMM'nin olması ve Meclis temsilcilerinin yapması gerektiğini düşünüyoruz" diyen Mumcu, "CHP'nin bu önerisinin çok doğru olduğunu düşünüyorum. Terörün ortadan kalması için her şeyi yapmamız gerekiyor. Basında tutanaklar yer aldığı zaman çok ağır eleştiri gördü. Başbakan bunu çok ağır bir şekilde eleştirdi. Gazeteciliği unutmamak lazımdır. Gazeteciler bulduklarını haber yazmak zorundadır ve baskıya boyun eğmezse gazeteci olurlar. Tarih önünde hesap vereceklerini de unutmamaları lazımdır. Sizlerde bunları biliyorsunuz. Gazetecilik mesleğinin ayakların altına alınmamasını diliyorum” diye konuştu.

HEPİMİZ RAHATSIZIZ Barış süreciyle ilgili konuşma yerinin sadece TBMM olduğunu söyleyen CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan ise, “Evlatlarımızın vurulup öldürülmesinden hepimiz rahatsızız. Bunun konuşulması gereken yer TBMM'dir. Bunun konuşma yeri ne Oslo’dur ne de bir cezaevi içerisidir” ifadelerini kullandı.

KADIN ERKEK YANYANA OLMALIYIZ Samsun’da olmaktan ayrıca büyük bir mutluluk duyduğunu da ifade eden Mumcu, “İl Başkanlığı’nı ziyarete geldik. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadın-erkek yan yana olmalıyız. Kadına yönelik şiddeti kınıyorum.

21. yüzyılda kadına yönelik şiddeti konuşuyor olmamız hepimizin içini acıtıyor. Mümkün olduğu kadar kadını mal sayan zihniyetin ortadan kalkmasını istiyorum. Bu bağlamda kadınlarımıza da, erkeklerimize de büyük rol düşüyor” diye konuştu.


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapılan seçimlerinde mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, yeni yönetimiyle tekrar göreve geldi. Samsun TSO’nun yeni Meclis Başkanı ise Muharrem Durmuşoğlu oldu

TSO’DA TEKRAR MURZİOĞLU DÖNEMİ amsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın 4 Mayıs günü yapılan Oda organ yenileme seçimlerinin ardından göreve gelen meclis üyeleri, 10 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde yönetim kurulunu, meclis başkan ve meclis katip üyelerini, genel kurul delegelerini ve disiplin kurulunu belirlemek için sandık başına gitti. İlkadım İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı gözetiminde yapılan seçimler, Samsun TSO Davut Altan Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Sabah saat 08.00’da başlayan oy kullanma işlemleri akşam saat 17.00’a kadar devam etti. Seçimlerde, Samsun TSO’nun yeni seçilen 79 meclis üyesinden 77’si oy kullandı.

S

TEBRİKLERİ KABUL ETTİLER Samsun TSO seçimlerine tek liste olarak katılan mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, üyelerin güvenini alarak yeni yönetimiyle tekrar göreve seçildi. Meclis Başkanlığını ise Sedat Demirci ile yarışan Muharrem Durmuşoğlu kazandı. Üyelerin takdirini alarak yeniden göreve getirilen Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile Samsun TSO’nun yeni Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, seçimler sonrası salondakilerin tebrik ve kutlamalarını kabul etti.

42 samsun analiz dergisi

TSO YENİ YÖNETİM KURULU Yönetim Kurulu Asil Listesi Salih Zeki Murzioğlu (Başkan), Haluk Akyüz, Necdet Yeşilyurt, Mustafa Kemal Şahin, Süleyman Hızır, Ercan Albayrak, Ayhan Çakır, Kadir Beytekin, Orhan Bülbüloğlu, Yiğit Tören ve Oğuzhan Serinkaya.

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri Resul Tüfekçi, Ömer Petek, Gökhan Demirhan, Hakan Özcan, Reşat Bayraktar, Ali Asal, Temel Çamlıdağ, Ümit Bener Ayla, Özgür Küçükarslan ve Ekrem Takış

TOBB Delegeleri İsmet Ünver, Musa Çakır, Sacit Güvenç, Mevlüt Köktaş, Burhan Ekiz, Necati Malkoç, Muzaffer Öztel, Yusuf Ziya Büyüklü, Recep Duman, Hamza Kaya, Temel Erkan, Metin Aktürk, Resul Tüfekçi, Ali Eftal Yalçınkaya ve Serkan Kaya

Samsun TSO Disiplin Kurulu Hüseyin Kahraman, Ahmet Bülent Günen, Köksal Bulut, Fatih Taslak, Süleyman Çebi ve Murat Ekşi.

Samsun TSO Meclis Başkanı, Yardımcıları ve Meclis Katip Üyesi Meclis Başkanı Muharrem Durmuşoğlu, Meclis Başkan Yardımcıları Aydın Özvatan ve Bayram Akyüz. Meclis Katip Üyesi Hüseyin Kurt.


BİR PARKTAN DAHA FAZLASI:

K R A P K E EM

lçelerinin en değerli mevkii olan Alparslan Bulvarı üzerinde ürettikleri yaklaşık 6 dönümlük arsayı, yeşil alan olarak değerlendireceklerini belirten Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, “Atakum’un en değerli arazilerinin olduğu Alparslan Bulvarı üzerinde 6 dönüm civarında bir yer ürettik. Bunu, bölgeye değer, renk ve estetik katacak bir proje ile değerlendirmek istedik. Bunun için Emek Park Projesi’ni ürettik. Hayata geçirmek için sabırsızlandığımız parkımızın temelini 25 Mayıs’ta atacağız” dedi. Bu projenin, bölgenin havasını yumuşatacağına inandığını söyleyen Burma, “Bu iki özelliği bir arada barındıran projedir. Projemizin ilk ayağını, ışık ve ses sistemi ile hareket eden suların adeta dans ettiği havuz, seyir ve dinlenme terasları, bitkisel peyzaj düzenlemesi, modern tak, satranç alanları, oturma gruplarının yer

İ

44 samsun analiz dergisi

aldığı bir park oluşturuyor. Parkın yapımında kullanılacak bütün malzemelerin doğayla uyumlu olmasına dikkat edeceğiz. İkinci ayağı ise, su hareketlerinin izlenebilmesi için Alparslan Bulvarı’ndan, Doğu’ya doğru yükselttiğimiz alanın altındaki yaklaşık bin metrekarelik bölümü kapsayan, parkın içinden ve dışarıdan da girişi olan, hanımlarımızın el emeklerinin teşhir ve satışının yapılabileceği el emeği pazarıdır. Burası, hanımlara ekonomik anlamda çok büyük katkı sağlayacaktır” Başkan Burma şeklinde konuştu. Emek Park’ın türünde Türkiye çapında örnek olabileceğini düşündüğünü de sözlerine ekleyen Başkan Burma, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu parkımız soysal demokrat belediyeler birliğinin yaptığı örnek projeler çalışmasında da sergilenecek projelerimiz arasındadır. 25 Mayıs’ta temelini atacağımız parkımızı Kasım-Aralık aylarında da hizmete sokmayı planlıyoruz.”

Atakum Belediyesi tarafından yaklaşık 6 dönümlük alan üzerine kurulacak ve bir parktan daha fazlasını bünyesinde barındıracak olan Emek Park’ın temeli 25 Mayıs’ta atılacak


SAMSUNLU, ‘SAĞLIKLI YASAM’ İCİN KOSTU Samsun İlkadım Belediyesi’nin düzenlediği 1. Halk Maratonu, yüzlerce vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi lkadım Belediyesi’nin Sahil Yolu’nda düzenlediği 1. Halk Maratonu Sağlıklı Yaşam Koşusu’na her yaştan yüzlerce vatandaş katıldı. 1,5 kilometre koşu için sabah erken saatlerde alana gelen vatandaşlar, İlkadım Belediyesi’ne ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okulların halk oyunları gösterileriyle unutulmaz dakikalar yaşadılar. Düzenlenen etkinliğin Karadeniz’de ilk kez olduğunu söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Büyük küçük, çocuk bu sahilde koşacağız. Biz 1,5 kilometre koşacağız. Amacımız halkımızla buluşarak hep beraber sağlıklı yaşam için spor yapmak. Bugün Karadeniz’in ilk maratonunu başlatmış oluyoruz katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

İ

Başkan Demirtaş konuşmasından sonra alana gelerek, kayıt yaptıran vatandaşlara hediye vermek için çekiliş yaptı. Daha sonra Başkan Demirtaş ve vatandaşlar, başlama çizgisinde toplandılar. Başlama anonsundan

sonra her yaştan sporsever, 1,5 kilometre koştular. İlkadım Belediyesi’nin düzenlediği 1. Halk Maratonu’na katılan vatandaşları etkinliğin her sene düzenlenmesini istediklerini belirttiler.

samsunanaliz.com

45


46 samsun analiz dergisi


48 samsun analiz dergisi


samsunanaliz.com

49


50 samsun analiz dergisi


samsunanaliz.com

51


52 samsun analiz dergisi


samsunanaliz.com

53


samsunanaliz.com

55


60 samsun analiz dergisi


64 samsun analiz dergisi


samsunanaliz.com

65


SAMSUN ANALİZ DERGİSİ SAYI 11