Page 1

2 (50) 9 ЛЮТОГО 2018 SAMOPOMICH.UA

Фото: Ярослав Станчак

ЛЬВІВЩИНА

КАТАСТРОФА У МЕДИЦИНІ КАТАСТРОФ ЧОМУ ШВИДКА ДОПОМОГА НЕ ВСТИГАЄ НА ВИКЛИКИ ТА ХТО ГАЛЬМУЄ ЇЇ РОЗВИТОК ЦІНОЮ ЖИТТІВ?

МЕДИЦИНА КАТАСТРОФ, ЕКСТРЕНА МЕДИЦИНА ЧИ ШВИДКА ДОПОМОГА? СЛУЖБИ НЕВІДКЛАДНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ОБ’ЄДНУВАЛИ, РЕОРГАНІЗОВУВАЛИ, ОПТИМІЗОВУВАЛИ – ТА НЕ ОТРИМАЛИ ЖОДНОГО ПОЗИТИВНОГО РЕЗУЛЬТАТУ. НЕЩОДАВНО ЛЬВІВ’ЯНКА ПОМЕРЛА, НЕ ДОЧЕКАВШИСЬ ШВИДКОЇ, ЯКА ЇХАЛА ДО НЕЇ ГОДИНУ. У 75-РІЧНОЇ ЖІНКИ СТАВСЯ ІНФАРКТ. МЕДИКИ, ЯКІ ВРЕШТІ ПРИЇХАЛИ, ЛИШЕ КОНСТАТУВАЛИ ФАКТ СМЕРТІ. СПРОБУЄМО РОЗІБРАТИСЯ, ХТО У ЦЬОМУ ВИНЕН.

Керівниця всієї медицини області Ірина Микичак пообіцяла журналістам провести службову перевірку. Та вже зараз звинувачує людей, які викликають швидку на нескладні випадки, і погану інфраструктуру.

Одного вечора перед Новим роком 75-річна пані Марія знепритомніла. Її рідні тричі телефонували до швидкої, кажучи, що у жінки підозра на інфаркт. Медики приїхали лише через годину, та було вже запізно. Жінку хоч і намагалися повернути до життя, однак нічого не допомогло. Медики констатували смерть від інфаркту. Чому на швидку допомогу довелось чекати годину? Із цим питанням журналісти «Захід.Нет Новини» звернулися до посадовців, що відповідають за екстрену медицину. Керівниця Львівської станції Наталія Поважук пояснила: на найближчій підстанції не було жодної вільної бригади, всі поїхали на екстрені виклики. Відправили машину з «Топольної», та й то після того, як медики звільнилися з попереднього виклику. Володимир Похмурський відповідає за екстрену медичну допомогу області. Він визнає – система працює недосконало. «Ми вдосконалимо систему диспетчеризації, так диспетчер матиме прямий зв’язок з усіма бригадами. Це скоротить час доїзду», – прокоментував журналістам директор обласного центру екстреної медичної допомоги Володимир Похмурський.

Щоправда, ані слова не сказала про відповідальність за ситуацію департаменту охорони здоров’я ЛОДА, який вона очолює. Дивує ще одне – під час публічного звіту керівника центру екстреної медичної допомоги на останній сесії Львівської облради Ірина Микичак не сказала ані слова про те, як допомагала реформувати «швидку допомогу». Цікаво й те, що на запитання депутата фракції «Самопоміч» Галини Бордун щодо допомоги від профільного департаменту, очільник «швидкої» не відповів нічого. Тобто, можна зробити висновок, що департамент охорони здоров’я ніяк не намагався покращити екстрену медичну допомогу. Чимало говорять й цифри – бюджет, який обласна рада давала на «швидку». 2016 рік – 191 млн грн, з яких на розвиток нуль. Тобто, це кошти лише на зарплати, комуналку і пальне. 2017 рік – 263 млн грн, з яких на розвиток – 8,4 млн грн. Ці кошти пішли на закупівлю 4 карет швидкої допомоги і капремонт диспетчерської. Варто наголосити, що гроші на закупівлю нових авто надали лише через постійні наполягання депутатів «Самопомочі». Більше ніхто не переймався

питаннями безпеки і здоров’я мешканців. 2018 рік – 284 млн грн, з яких на розвиток знову нуль. Це при тому, що «Самопоміч» кілька разів просила виділити бодай 14 млн на закупівлю нових автомобілів.

КЕРІВНИК ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЦИНИ – НЕ НАЙКРАЩИЙ МЕНЕДЖЕР, АЛЕ КІНЦЕВИМ ВІДПОВІДАЛЬНИМ ЗА КАТАСТРОФУ В МЕДИЦИНІ КАТАСТРОФ ПОВИНЕН БУТИ ПРОФІЛЬНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ, ОЧІЛЬНИЦЯ ЯКОГО, ФАКТИЧНО, НЕ ЗРОБИЛА НІЧОГО, ЩОБ РОЗВИВАТИ «ШВИДКУ ДОПОМОГУ» Що ми маємо у підсумку? Коштів на розвиток екстреної медицини фактично не виділяють, не вистачає водіїв, а влітку в деяких районах «швидка» взагалі не працювала,

бо не могли сформувати бригаду. У складі 90 бригад є лише один лікар. Мешканці за минулий рік написали 257 скарг на роботу служби. При цьому, профільний департамент ніяк не сприяє розвитку «швидкої», не вибиває кошти на її реформування, натомість відверто намагається завалити керівника. Складається враження, що очільниця департаменту просто хоче поставити на чолі «швидкої» свою людину. Однозначно, сьогоднішній керівник екстреної медицини – не найкращий менеджер, але кінцевим відповідальним за катастрофу в медицині катастроф повинен бути профільний департамент, очільниця якого, фактично, не зробила нічого, щоб розвивати «швидку допомогу».

»»ЮРІЙ ОГОНОВСЬКИЙ депутат Львівської облради, фракція «Самопоміч»:

«Реорганізація

медицини катастроф та об'єд-

нання трьох установ в одну відбувалося за

Львівської облради та – довго, без чіткого розуміння, без зрозумілих пояснень. Після багатьох дискусій та обговорень кандидатура Похмурського виникла вже як доконаний факт – та ситуація, коли відчуваєш, що всі все вирішили, але публічно роблять вигляд, що питання обговорюється. Ну, як то кажуть, чому б не дати людині шанс....Та от, вже потихеньку минає типовим сценарієм для причетних структур

- і жодних покращень чи навіть спроб: їдуть довго, приїздять без потрібних медикаментів чи обладнання, персонал зрідка надає невідкладну допомогу якісно і фахово... Так, біда в країні, старе обладнання, поламані машини і малі зарплати...Але питання в іншому – чому за рік рік

роботи новоспечений керівник не звернувся в жодну інстанцію за допомогою з пропозиціями покращень, з переліком потреб, із запитами про виділення коштів?

Таким

структурам потрібні

лідери, а не керівники на папері».


9 ЛЮТОГО 2018 2 (50)

4

ГУРТКИ НА МЕЖІ ЗНИКНЕННЯ ОБЛАСНІ ЧИНОВНИКИ МОЖУТЬ ЗАКРИТИ БІЛЬШІСТЬ ДИТЯЧИХ ГУРТКІВ І ТУРБАЗ

Спортивний туризм – захоплення сотень дітей Львівщини, як і табори в Карпатах, під загрозою зникнення

З

нищити позашкільну освіту області через шкурні інтереси олігархів – схоже, таку ціль поставив департамент освіти ЛОДА разом з частиною депутатського корпусу. Педагоги не готові поховати дозвілля дітей і налаштовані на активну боротьбу –спільно з депутатами «Самопомочі» вони взялися захищали інтереси дітей.

»»ЧОМУ ХОЧУТЬ ЗАКРИТИ ГУРТКИ? Усе почалося з так званих «рейдів» робочої групи Львівської обласної ради

комунальними закладами, які мають привабливі приміщення чи території. Адже їх можна вигідно для певних людей продати. Так робоча група виявила хороші приміщення Центру краєзнавства і туризму на вул. Франка у Львові та нещодавно збудований готель для дітей. А також у власності центру є 9 га землі в Карпатах, де працюють дитячі турбази. Який висновок зробила робоча група? Звільнити керівника, щоб потім розформувати заклад і вивільнити приміщення з землею!

Частково план вдався – керівника Центру Михайла Набитовича звільнили, і лише масові протести педагогів та батьків наразі призупинили закриття закладу. Чому батьки повстали? У їхніх дітей хочуть відібрати десятки туристичних та національно-патріотичних гуртків, а також літніх таборів.

»»ЧИ ОБЛАСНА ВЛАДА ЗДАЛАСЯ? Ні, адже у стінах будівлі на Винниченка, 18 розробили новий план – об’єднання трьох закладів в один. Центр краєзнавства

і туризму, еколого-натуралістичний центр і науково-технічний центр вирішили об’єднати в одну структуру з подальшим скороченням штату і вивільненням приміщень. Це все подали «під соусом» оптимізації. Під час засідання комісії з питань освіти заступник голови фракції «Самопоміч» Галина Бордун намагалася переконати колег з комісії, що рішення про об’єднання без жодної стратегії розвитку позашкілля ухвалювати не можна. У цьому ж комісію запевняли понад два десятки педагогів, які прийшли переконати депутатів не відбирати у дітей безкоштовні гуртки. «Останні 10 років стратегії розвитку позашкілля немає. Та дуже добре, що в цій галузі працюють люди, які справді вболівають за свій напрямок, які створюють цікаве дозвілля для дітей і не готові залишити їх без улюблених гуртків. Спільно ми домоглися першої перемоги – до 1 березня має бути створена стратегія розвитку позашкільної освіти Львівщини», – коментує Галина Бордун.

»»ТО ЩО БУДЕ З ГУРТКАМИ? Однозначну відповідь дати важко. З одного боку, комісія вирішила провести правову перевірку об’єднання, створити робочу групу з перевірки діяльності трьох закладів і провести громадські слухання щодо подальшої долі позашкілля. Досвід показує, що все це влада може зрежисерувати на свою користь. З іншого боку, очільники центрів спільно готують власну стратегію розвитку і готові презентувати її депутатам та громадськості.

МІСТА І СЕЛА БЕЗ ЗЕМЛІ?

В

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА ВІДІБРАЛА ГЕКТАРИ ЗЕМЕЛЬ У МІСЦЕВИХ ГРОМАД

еликі Мости, Жовква, Журавно та Львів залишилися без частини земель – не узгоджуючи з місцевими громадами, Львівська обласна рада запустила процес передачі земельних ділянок у свою власність. Депутати «Самопомочі» переконані - це наступ на місцеве самоврядування і процес, протилежний децентралізації. 2 гектари землі у місті Великі Мости, 19 гектарів у селі Лівчиці Жидачівського району, майже 1,5 гектара у смт Журавно

Б

Жидачівскького району, а також невеликі ділянки у Львові та Жовкві – це були землі, якими могли розпоряджатися місцеві громади. Але після останньої сесії Львівської облради вони перейдуть у її власність. Варто наголосити, що ділянка у селі Лівчиці – це школа-інтернат для дітей з інвалідністю та синдромом Дауна. Про подальшу долю інтернату і дітей, які там навчаються, поки що можна лише здогадуватися. У депутатської більшості та в

управління майном спільної власності чіткого бачення розвитку навчального закладу немає. За словами депутатів фракції «Самопоміч», таке рішення суперечить законодавству та реформі децентралізації, адже позбавляє місцеві громади права розпоряджатися своїми землями. Тепер їх можна продати без врахування думки місцевих мешканців, а коштів від продажу міста і селища не побачать.

«Такими рішеннями підміняється роль місцевого самоврядування – це наступ на децентралізацію у Львівській області. Не можна собі дозволяти у новостворених громад відбирати землю просто так. Наша фракція принципово не голосувала за це рішення, ми підтримуємо розвиток громад і не прагнемо обмежити можливості для їхнього розвитку», – наголосив Роман Кізима, заступник голови фракції «Самопоміч».

СВІЙ ДО СВОГО ПО СВОЄ СЕСІЯ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛРАДИ ПРОДОВЖУЄ ПРОДАВАТИ МАЙНО ЗА КОПІЙКИ

ільшість обласної ради проголосувала за продаж об’єктів нерухомості шляхом викупу. У переліку – приміщення у новостворених об’єднаних громадах, а також великі об’єкти у центрі Львова. Через продаж шляхом викупу бюджет області втратить кошти, які можна було би вкласти, скажімо, у закупівлю карет швидкої допомоги. Нежитлові будівлі в Великих Мостах, Мостиськах, селі Старичі, Миколаєві, Рудках та Східниці вирішили продати, не поцікавившись думкою місцевої громади. П’ять

приміщень у центрі Львова, які продадуть за заниженими цінами. Такий результат пленарного засідання Львівської облради. «Голова обласної ради, фракція БПП і її партнери дуже поспішають розпродати майно зацікавленим особам. Розпродати шляхом викупу – тобто за ціною, яку на свою суб’єктивну думку визначить експерт. Такий спосіб передбачає маніпуляції з оцінкою майна. Якби депутати дбали про бюджет розвитку, про вкрай необхідні для області кошти, вони б голосували за приватизацію

через аукціон. І це б не порушувало права орендаря», – пояснює керівник фракції «Самопоміч» Інна Свистун. Нагадаємо, 18 січня Верховна Рада прийняла закон про приватизацію, який передбачає приватизацію комунального майна лише з аукціону. Викуп можливий при умові, якщо орендар здійснив не менше 25% невід’ємних покращень. Депутати «Самопомочі» наголошували на прозорій приватизації, але традиційно більшість проігнорувала корисну для громади пропозицію.

«Мені цікаво, чому не запитали громаду Великих Мостів, як вони бачать розвиток об’єкта. Натомість керівник обласного управління майном комунальної власності каже, що виїхали разом з обласними депутатами і вирішили. Чому не запитали громаду Рудок? Чому приміщення на вулиці Винниченка продають шляхом викупу, якщо ми можемо продати на аукціоні, наповнити бюджет розвитку і купити карети швидкої допомоги», – коментує депутат фракції «Самопоміч» Парасковія Дворянин.


5

9 ЛЮТОГО 2018 2 (50)

ЖИТТЯ У НОВИХ ГРОМАДАХ БУДНІ НОВОСТВОРЕНИХ ОТГ: ЯКІ ПРОБЛЕМИ ВИНИКАЮТЬ У НОВОСТВОРЕНИХ ГРОМАДАХ?

Н

априкінці минулого року на Львівщині розпочали роботу 10 нових ОТГ. Це Рудківська, Великомостівська, Кам’янка-Бузька міські громади, а також Воютицька, Волицька, Славська, Щирецька, Підберізцівська, Солонківська та Мурованська сільські і селищні громади. З чого почали свою роботу громади та з якими труднощами зіштовхнулися – розповідають депутати місцевих рад від «Об’єднання «Самопоміч».

»»ОКСАНА ШВАЮК, ГОЛОВА ФРАКЦІЇ «САМОПОМІЧ» У КАМ’ЯНКА-БУЗЬКІЙ МІСЬКІЙ РАДІ ОТГ: «Я не бачу прозорості в роботі. До прикладу, у мене сьогодні має бути комісія, а я досі не маю матеріалів на руках. Членів комісії не повідомляють вчасно про засідання. У нас до сьогодні немає узгодженого регламенту і положення про роботу комісій. Я вважаю, що це робиться свідомо. Не проблема ж розіслати матеріали на електронку. Зараз це робиться на вимогу. Стосовно стратегії руху вперед — я її теж не бачу. Відповіді на звернення надаються із запізненням, і то «відписки». Щодо своїх звернень я відповіді не отримала. Важко працювати, бо багато часу йде на те, щоб отримати інформацію. ОТГ працює, проте змін на краще поки що я не бачу. Мені здається, що чинна влада хоче монополізувати вплив на процеси в ОТГ, і думка громади тут не буде відігравати ніякої ролі і значення. Наразі утворили старостинські округи. До прикладу, Батятичі, де населення близько двох тисяч: в планах ОТГ — залишити одного старосту без діловода з метою економії коштів. Те, що робить виконувач обов’язків старости — це колосальне навантаження для однієї людини. На сьогоднішній день ми працюємо над дохідною частиною бюджету — це дуже болюче питання для нас, бо міська влада

постійно апелює, що коштів катастрофічно не вистачає. Наразі ставимо питання про стратегію розвитку громади. Ми також внесли пропозицію стосовно громадського бюджету — хочемо, щоб громада брала участь у його формуванні і розподілі. Також постійно спонукаємо владу навести лад у своїй господарці. На початок облікувати землі і навести лад з невитребуваними паями та соціальними угодами з великими підприємствами на оренду земельних ділянок. Плануємо запровадити програму підтримки малого і середнього бізнесу».

»»ЛЮБОВ БАТІГ, ДЕПУТАТ СОЛОНКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ОТГ: «Прозорість – це велика проблема для сільської громади. Депутатів вчасно не інформують про комісії і сесії, більшість проектів рішень для голосування дають безпосередньо на сесії, з ними неможливо ознайомитися наперед! Депутатам бюджет громади дали під час голосування. Хіба можна його вивчити, проаналізувати, підготувати зауваження? Звичайно, що ні! На одній із сесії прозвучала фраза: «У нашій громаді голова як диригент, а депутати як хористи». На жаль, воно десь так і є. Наш голова уже понад 30 років на посаді, зараз на сесіях він пропонує проект рішення – і більшість депутатів без ознайомлення, обговорення чи зауважень його ухвалюють. Спершу я була проти такого порядку, потім знайшлися ще однодумці у залі. Тож будемо переконувати депутатів читати і аналізувати проекти рішення, а не бездумно голосувати».

»»ВОЛОДИМИР КАМ’ЯНЧИН, ДЕПУТАТ СЛАВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ОТГ: «Наша ОТГ запрацювала. Наразі зарано говорити щось напевне, але бюджет помалу поповнюється, сесії нормально прохо-

дили, труднощів поки не виникало. Треба хоча б рік, щоб чітко зрозуміти, що змінилося і в який бік. Помалу робимо заплановане: освітлення і, звичайно, дороги. Цього найбільше громада очікує».

»»ВОЛОДИМИР АБРАШІТОВ, ДЕПУТАТ ВЕЛИКОМОСТІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ОТГ: «ОТГ почало працювати з великими проблемами. Багато до чого наша влада була не готова, наприклад, до кадрової проблеми. У нас не було спеціалістів бухгалтерської справи. Наш голова запросив на роботу бухгалтерів з підприємства, де він колись працював. Вести підприємство і бюджетну бухгалтерію — це велика різниця, оскільки там проходять складні розрахунки, інші, ніж на підприємствах. Саме з цієї причини виникла велика затримка щодо зарплат освітянам, бюджет порахований погано. Ті дані, які були потрібні для розрахунку бюджету на 2018 рік, необхідно було збирати не перед безпосереднім затвердженням бюджету, а суттєво раніше. Щоб всю структуру ОТГ розрахувати і прорахувати, треба було про це думати на декілька місяців наперед, треба було знати наповнення бюджету. А все це йшло «на око». Була проблема з нерозумінням головою штатних розписів, хто, що і в якому обсязі буде робити. Спеціалістів не набирають, а набирають тих, хто буде лояльним до голови ОТГ. З основних планів для депутатів «Самопомочі» — об'їзна дорога навколо міста Великі Мости. За радянських часів це питання вже порушувалося, був розширений міст, зроблено проект, але пізніше все заглохло. А для нашого міста це велика проблема. Уявіть собі, що через центр Львова пустили міжнародну трасу — фури і постійно машини. Тут ходять діти, люди похилого віку, впритул до дороги житлові будинки.

Проте, коли ми порушуємо це питання, наш голова не хоче ним займатися».

»»ВАСИЛЬ ЗАРЕМБА, ДЕПУТАТ ПІДБЕРІЗЦІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ОТГ: «Ми в меншості. Ми ухвалювали регламент, а це фундамент ОТГ. Нам його роздали на папері, щоб прочитати, і сказали, що вже зараз будемо голосувати. Я спитав, як можна голосувати за 10 листочків регламенту, не читаючи його. Проте, після деякої дискусії, голова таки поставив це питання на голосування, і усі були «за», окрім наших 5 депутатів. І так усі матеріали — вони приходять нам безпосередньо на сесіях. Попередньо ознайомитися і пропрацювати неможливо. Було навіть таке, що про засідання сесії повідомляли в той самий день, як вона мала відбутися. Стосовно кадрів теж велике питання: призначили на посади людей, які під кожного підтасували, люди без досвіду роботи, а виглядало так, ніби все відбувалося на конкурсній основі. Дали оголошення в газету, яку ніхто не читає, щоб ніби усе згідно із законом відбулося. Нікого не попередили, ні з ким з депутатів не обговорювали це. З основних планів на майбутнє — мусимо добудувати школу. Це наш пріоритет. А далі побачимо».

»»РОМАН СМЕРЕЦЬКИЙ, ДЕПУТАТ ВОЮТИЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ОТГ: «Робота ОТГ розпочалася з основного — пошуку коштів. А проблеми є, і основне питання в фінансах. Нам необхідно зробити покрівлю на школі, а ще дороги є великою проблемою для громади. А на все це необхідні великі кошти. Особливої різниці з тим, що було, і тим, що є зараз, поки не бачу. Я вперше депутат, тому, можливо, з часом побачу якусь чітку картину. А зараз визначив для себе основним напрямком господарські питання громади».

ОБЛАСТЬ БЕЗ СИЛЬНИХ ГРОМАД?

ГРОМАДИ, ЯКІ СТВОРИЛИ ЗА ПОДАННЯМ ЛОДА, ПАСУТЬ ЗАДНІХ В РЕЙТИНГУ СПРОМОЖНОСТІ ГРОМАДИ, ЯКІ УТВОРИЛА ЛЬВІВСЬКА ОДА – НА ДНІ РЕЙТИНГУ ФІНАНСОВОЇ СПРОМОЖНОСТІ. ТЕПЕР, ЩОБ ДАТИ ЇМ ШАНС НА ВИЖИВАННЯ, В ОБЛАСНІЙ АДМІНІСТРАЦІЇ СТАВЛЯТЬ ЗАВДАННЯ ЗАКРИВАТИ ОБ’ЄКТИ ОСВІТИ І МЕДИЦИНИ. ПРО ЦЕ ПІД ЧАС ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ ЗАЯВИВ НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ ФРАКЦІЇ «САМОПОМІЧ» ЛЮБОМИР ЗУБАЧ. «Якщо проаналізувати рейтинг спроможності громад, який підготували у Мінрегіонбуді, то з 366 утворених громад у першій 50-ці немає жодної з Львівщини. У першій сотні лише 3 громади, а у двох сотнях – ще плюс 6. Усі інші плентаються в кінці рейтингу. Громади, створені за поданням ЛОДА – фінансово неспроможні», – наголосив Любомир Зубач. Також нардеп процитував одного з високопосадовців обласної влади, який закликав

керівників громад прийняти непопулярні рішення щодо оптимізації освіти і медицини. Тобто, ЛОДА закликає громади закривати ці заклади. Такий позбавлений здорового глузду заклик – це спроба оптимізувати бюджети неспроможних громад, виправити помилку, якої свідомо припустилися в ЛОДА. На порядку денному Львівської облради є 7 питань щодо відведення землі в населених пунктах. За словами Любомира Зубача, це наступ на місцеве самоврядування, бажання позбавити громади права розпоряджатися своїми землями. Очевидно, згодом ці ділянки продадуть і, замість бюджету, коштами наповнять чиїсь кишені. «Є закон «Про місцеве самоврядування», який передбачає, що земельними ділянками в межах населених пунктів розпоряджається місцева рада. Дії облради неправильні і незаконні. Сьогодні такий кооперативчик організували у Львівській

області, а завтра ця зараза піде на всю Україну! Я буду використовувати механізми звернень і запитів, будемо звертатися до

суду. «Самопоміч» - це партія, яка захищає місцеве самоврядування», – резюмував Любомир Зубач.


9 ЛЮТОГО 2018 2 (50)

6

Центр міста Золочів після реконструкції приваблює мешканців та туристів-прихильників піших прогулянок

ЛЬВІВЩИНА ТУРИСТИЧНА ЯК ПРИВАБИТИ ГОСТЕЙ У МАЛЕНЬКІ МІСТЕЧКА НАШОЇ ОБЛАСТІ?

ЛЬВІВЩИНА – БЕЗ ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ ТУРИСТИЧНА ПЕРЛИНА УКРАЇНИ. ДЕСЯТКИ ТИСЯЧ ТУРИСТІВ ПРИЇЖДЖАЮТЬ ДО НАС ЯК З ІНШИХ ОБЛАСТЕЙ, ТАК І З ЦІЛОГО СВІТУ. ТУРИЗМ – ЦЕ ХОРОША МОЖЛИВІСТЬ ПОПОВНЮВАТИ МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ. ТА, НА ЖАЛЬ, ДАЛЕКО НЕ ВСІ ВМІЮТЬ ЦИМ ПРАВИЛЬНО СКОРИСТАТИСЯ. ПЕРЕВАЖНО ТУРИСТИ ВІДВІДУЮТЬ ЛЬВІВ, КАРПАТИ, ТРУСКАВЕЦЬ, СХІДНИЦЮ І МОРШИН. ОДНАК, У НАС ЩЕ БАГАТО МІСЦЬ, ЯКІ МОЖУТЬ СТАТИ НАДЗВИЧАЙНО ЦІКАВИМИ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ І ЗАКОРДОННИХ ТУРИСТІВ. НАПРИКЛАД, МІСТА РУДКИ ТА ЗОЛОЧІВ, АЛЕ ДЛЯ ЦЬОГО ТРЕБА ПЛІДНО ПОПРАЦЮВАТИ.

»»РУДКИ ЯК ТУРИСТИЧНА МЕККА – ЧОМУ Б І НІ? У жовтні минулого року місто Рудки стало центром новоутвореної об’єднаної територіальної громади. До складу міської ради увійшов і депутат від «Самопомочі» Іван Колцьо. Він має амбітні плани – відновити історичну спадщину Рудок і зробити місто значущим на туристичній карті Європи. «Якщо запитати у більшості мешканців Львівщини, що вони знають про Рудки – почуєте небагато. Це наслідок відсутності будь-якої роботи місцевої та обласної влади щодо промоції міста Рудки. І це дуже сумно, бо наше місто має чим гордитися – звідси походить рід Андрея Шептицького. У Рудках жив і похований польський драматург Александр Фредро, рідний дід митрополита. Поблизу міста залишився родинний маєток Шептицьких-Фредрів. У Рудках розташований Парафіяльний костел Успіння Діви Марії – колись культове місце для католицького світу. А ще у нашому місті з промовами виступав Іван Франко», – розповідає Іван Колцьо. Сьогодні історична спадщина Рудок фактично похована, а новообрана влада ОТГ на чолі з міським головою планують забити останній цвях у її труну – зруйнувати так звану «червону площу». Понад 100 років тому центральну площу міста встелили чер-

воною цеглою, яка збереглася до сьогодні. Та про її реконструкцію навіть говорити не хочуть, планують застелити все бруківкою. Адже на цьому легко «заробити» кошти. У Івана Колця є чітка мета – відновити мощення і реконструювати фасади навколишніх будинків. Це буде непростий шлях, але цілком реальний. До проекту можна долучити багаторічне місто-партнер Рудок Дембіцу, що у Польщі. Тим паче, що Рудки тісно пов’язані з історичною і культурною спадщиною Польщі. Цікаво, що кілька років тому місто замовляло проект з реконструкції площі, однак у життя його не втілило. Та це спрощує завдання, адже його можна вдосконалити і приступити до реалізації.

»» ВІДРОДИТИ МАЛЕНЬКЕ МІСТО - РЕАЛЬНО! Поки Іван Колцьо планує зміни у Рудках, у Золочеві їх уже втілюють у життя. Майже сім років тут працюють над відродженням історичного обличчя міста. У 2011 році міський голова Ігор Гриньків вирішив таким чином вшанувати пам’ять будителя Галичини – Маркіяна Шашкевича. Мало було тих, хто вірив у реалізацію проекту, скептики говорили: «Намножите паперів, а далі справа не рушиться». Однак, левову частку робіт виконано. А фахівці відзначають реконструкцію історичного середовища міста Золочів як кращу практику в Україні. Уже зроблено дві третини з запланованих робіт – відреставрована вул. Шашкевича, бул. Сковороди та партер головного входу до костелу Успіння Пресвятої Богородиці. Тут замінили усі комунікації, вуличне освітлення, замостили дороги та тротуари плитами пісковика, бруківкою та гранітною плиткою. А також замінили ворота до церкви Воскресіння Господнього та її огорожу і навіть осучаснили озеленення. «Один з вчителів, повчаючи, казав не ставити перед собою дріб’язкових цілей: «Твої мрії мають бути такими великими, яким є ти». Звісно, можна було один за одним ліквідовувати провалля у центральній частині міста, але більш правильно провести тут комплексну реконструкцію. Судіть самі, як замінити частину колектора на гли-

Головний редактор: Марія Юрків Випусковий редактор: Христина Огоновська Літературний редактор: Лариса Дедишин Дизайн та верстка: Дарія Петровська

бині 6 метрів? Вважаю, що було прийнято єдино правильне рішення – про заміну всіх мереж. І це не лише моя думка – це колективне рішення найкращих фахівців, котрих мені вдалося об’єднати над вирішенням наших проблем. Є вислів, що на шляху до своєї мети людина знайде все необхідне. Так сталося і в цій ситуації», – розповідає Ігор Гриньків, міський голова Золочева. Очевидно, у міському бюджеті не було коштів на всі ці роботи. Тут на допомогу прийшла громада Золочева. Городяни вирішили допомогти у відновлені скульптур перед костелом –скульптури Пресвятої Богородиці з малим Ісусом та скульптури Преподобного Йосифа на колонах перед головним входом. «Максимально орієнтуючись на фотографії 1942 року, визначили їх масштаб. Це, на перший погляд, невелика річ. Проте це дуже відповідальна робота. Спільно із скульптором Миколою Посікірою нам вдалося виготовити точні копії скульптур, а коли їх встановлювали, то натрапили на старі фундаменти, тож і стоять вони на тому ж місці, що і колись. Хочу зазначити, що фі-

нансування відновлення скульптур не було закладено у проект реконструкції, проте громада згуртувалася і зуміла назбирати більш як триста тисяч гривень і відновити історичну справедливість», – пояснює Михайло Федик, заслужений архітектор України. Тепер у центрі міста залишилося реконструювати площу Вічеву. Кажуть, це найскладніший фрагмент реконструкції центральної частини, оскільки проектом передбачено реконструкцію не лише самої площі, а й важливого транспортного вузла – перехрестя кількох вулиць. Щоправда, на шляху до реконструкції влада міста зіштовхнулася з непередбаченою проблемою – один з місцевих підприємців самовільно захопив частину площі і почав зведення самобуду.

»»ТАРАС КУЙБІДА депутат Золочівської міської ради, «Об’єднання «Самопоміч»:

»»ІВАН КОЛЦЬО депутат Рудківської міської ради, «Об’єднання «Самопоміч»:

«Рудки - перспективний туристичний центр Львівщини. Я буду наполягати на тому, щоб у місті почали роботи з формування проекту реконструкції центральної площі – збереження історичного мощення площі червоною цеглою і реконструкції будинків.

При

15

правильних управлінських

рішеннях і бажанні депутатів та міського голови розвивати місто, ми зможемо привабити туристів у

Двотижневик. Розповсюджується безкоштовно. Адреса редакції: м. Львів, пл. Міцкевича 6/7. Реєстраційне свідоцтво: КВ 21549-11449Р від 17.09.2015.

Рудки».

Засновник та видавець: Політична партія «Об’єднання «Самопоміч» «Гаряча лінія»: 0 800 21 01 01 (дзвінки безкоштовні)

«У 2017-му розпочали реконструкцію площі Вічевої. Уже замінили комунікації, фундамент під пам’ятником Маркіянові Шашкевичу, гранітні плити та відреставрували сам пам’ятник. Але зіштовхнулися із незаконним захопленням історичного простору та самобудом. Зараз міській раді доводиться відстоювати інтереси громади у судах.

По завершенні реконструкції плаМаркіяна Шашкевича величним заходом християнської єдності. Маємо не просто вшановувати великого Генія нашого краю тут, на Галичині, а й зробити все для того, щоб про його велич пам’ятали українці звідусіль». нуємо вшанувати пам’ять отця

Віддруковано: ТОВ "Поділля-Тер" м. Тернопіль, тел.(0352)-52-27-37, (067) 352-18-51. http://a-print.com.ua Замовлення №281 наклад 49 200

Газета "Самопоміч" за 9 лютого 2018. Частина 2  
Газета "Самопоміч" за 9 лютого 2018. Частина 2  
Advertisement