Page 1

САМОПОМІЧ В ЄДНОСТІ – СИЛА!

№ 27(196)

26-01 серпня-вересня 2011

ВИДАВАЛАСЯ З СІЧНЯ 1909 РОКУ КРАЄВИМ СОЮЗОМ РЕВІЗІЙНИМ У ЛЬВОВІ

2ст.»

Тижневик ВІДНОВЛЕНА У БЕРЕЗНІ 2005 РОКУ ОБ`ЄДНАННЯМ «САМОПОМІЧ» У ЛЬВОВІ

Акценти

Календар свят: 27 серпня День авіації України 27 серпня День далекобійника 28 серпня іменини Марії 28 серпня День шахтаря 30 серпня іменини Мирона 1 вересня День знань Слова мудрості

Про дітей та батьків

Чи можна заглядати в особистий щоденник?

Цього тижня у САМОПОМОЧІ відповіді на запитання, що стосуються права на особисте життя дитини у відносинах з батьками. Ми розглянули їх із психологом.

Особистий щоденник, спілкування по смс чи інтернет-повідомлення – це світ вашої дитини. Там є все: навчання, перша любов, стосунки з батьками. Чи варто і до якої міри заходити в її особисте життя? Як це правильно робити? Як реагувати на прочитане? І, зрештою, як створити у родині теплий клімат, побудований на довірі? Цього тижня САМОПОМІЧ поспілкувалася із психотерапевтом Зоєю Романець, аби ви та ваші діти були впевнені у любові один до одного.

Спорт «прийде» у Шевченківський район

Все тільки починається!

САМОПОМІЧ турбується про людей літнього віку. Щоб вам восени було цікавіше – приходьте до нас!  Вже у вересні: Запрошуємо Вас на вечір відпочинку для літніх людей в українському стилі «Вишиванка іде по Землі». Ви зможете потанцювати, поспілкуватися з однолітками, взяти участь у караоке-конкурсі української пісні, послухати музику! У програмі: Виступ дитячого колективу «Веселі промінці» студії «Діти майбутнього», гурт «Вишиванка», хор «Дозвілля» ЛОГО «Захист дітей війни», конкурс караоке (кращі отримають смачний приз). Парк культури імені Б. Хмельницького (естрада). Субота, 3 вересня, 16:00, безкоштовно.  Найближчим часом: вечір відпочинку під музику 60-х: «Трояндовий вальс». Запрошуємо вас та ваших друзів потанцювати! Неділя, 28.08, стадіон школи №91 (Шевченківський район, за супермаркетом «Арсен»). Початок о 18:00.  Постійно: центри спілкування для людей літнього віку. В рамках роботи центру: зустрічі з представниками ЖЕКів, пенсійного фонду, соцзахисту, юристами, організаціями, що працюють з літніми людьми. Відвідування філармонії, театрів, концертів та інше. Також оголошується набір у хор та студію «Творчі пенсіонери». Працюють дві групи здоров’я. Адреса центру: при церкві Вознесіння Господнього (вул. Володимира Великого, 10а, приміщення дзвіниці, 2 п.). Час роботи: Щовівторка та щочетверга з 16:00 до 18:00. Деталі: 097-20-999-80, Людмила Гришко, керівник центру спілкування для літніх людей.

Унікальну можливість побачити різні види спорту, дізнатися, які секції працюють поблизу їхнього дому та записатися в них мають цієї неділі, 28 серпня, львів’яни. У Шевченківському районі з 14.00 до 18.00 на стадіоні біля школи № 91 (позаду супермаркету «Арсен, вул. Варшавська, 58) триватиме акція «Життя зі спортом – яскравіше!», на яку запрошують дітей, молодь, батьків, бабусь та дідусів. Діти та батьки зможуть побачити показові виступи та майстер-класи з різних видів спорту: як усім відомих бальні танці, бойові мистецтва, футбол, гімнастика, так і неординарних - спідмінтон, паркур. Відвідувачі також отримають безкоштовний буклет «Спорт у Шевченківському районі», в якому зібрані усі контактні дані секцій та гуртків цього району. Організаторами акції є об’єднання «Самопоміч», Асоціація любительського міні-футболу Львівщини. Медіа-партнери: ТРК «Люкс», газета «П’ятниця».

В ЄДНОСТІ – СИЛА!

Підтримуйте дитяче прагнення бути хорошим, бережіть його як найтонший порух людської душі, не зловживайте своєю владою, не перетворюйте мудрість батьківської влади на деспотичне самодурство. В. Сухомлинський

Сім'я – це те первинне середовище, де дитина повинна вчитися робити добро. В. Сухомлинський

З усіх аморальних стосунків – ставлення до дітей, як до рабів, є найаморальнішим. Гегель

Діти усього уважніше слухають тоді, коли говорять не з ними. Елеонора Рузвельт

Більшість з нас стають батьками, ще не переставши бути дітьми. Міньйон Маклофлін


2

САМОПОМІЧ Актуально

№ 27(196) 26-01 серпня-вересня 2011

Чи можна заглядати в особистий щоденник? Як знайти спільну мову?

Трансферний квиток: інструкція з використання

З 15 серпня діє трансферний квиток. Це квиток, що дає право безкоштовної пересадки з одного радіального маршруту в інший на визначених зупинках. Всього у місті курсує 4 радіальні маршрути ( 1А, 3, 5, 11). Що ж це за квиток такий і «з чим його їдять»? Ми провели експеримент. Сідаю в автобус, протягую водієві 2 грн., не поспішаю проходити в салон. Водій сам видає мені квиток. Міг і не видати. «Трансферний квиток видається на вимогу» - сказано в оголошенні. Добре, що вимагати нічого не довелось. Потрібно пам’ятати, що водій не зацікавлений у видачі трансферного квитка, він втрачає гроші. Тому Вам потрібно попросити трансферний квиток. Якщо ж такі квитки закінчились, обов’язково візьміть звичайний. Якщо вірити напису на звороті квитка – то пересадку можна зробити протягом 90 хвилин з моменту придбання. Управління транспорту запевняє, що трансферний квиток діє протягом одного дня. При дослідженні квитка ні я, ні колеги із «Самопомочі» не змогли відгадати, у який саме спосіб водій може визначити час його продажу. Сподіваюсь водії знають відгадку. Роблю пересадку на 11-й маршрут. Зі мною заходить близько п’ятеро людей. Я даю квиток, його приймають, інші пасажири оплачують проїзд і не беруть ні звичайного квитка, ні трансферного. «Невже немає квитків?» — запитую у водія. Виявляється, квитки є, тепер їх достатньо. Пасажири знають, що є трансферний квиток, запитують про пересадки, просять квиток. На 11 маршруті частіше просять такий, коли їдуть із ТРЦ «Кінг Крос», з центру майже не просять. Проїжджаю декілька зупинок, з тридцяти людей, що зайшли, тільки молода пара дала трансферні квитки, і жодна людина не попросила той самий. Невже послуга не є популярна? Невже людям дійсно незручно робити пересадку? Виявляється, послуга тільки набирає популярності. За перші чотири дні було здійснено чотири тисячі пересадок. Інформує нас сайт Львівської міської ради. Люди зекономили 4 000 грн. За перші чотири дні був приріст у 150-200 пересадок, щоденно. Якщо подумати, що комфортніше: проїхатись у великому автобусі з безкоштовною пересадкою, чи середнім автобусом без пересадки? Це має вирішувати конкретно взята людина, місто ж забезпечило умови якісного вибору .

Якщо вам не видали квиток, у зв'язку з їх відсутністю - повідомте про це управління транспорту і зв’язку (тел.: 261-55-66), ЛК АТП №1 (тел. 264-12-02). Маршрут № 3 курсує з 6.30 і до 22.00, інтервал руху – 6 хвилин. Інтервал маршруту №1а - 7 хвилин, інтервал маршрут №5 - 8 хвилин. Інтервал маршруту № 11 – 7 хвилин. «Інтервали підібрані так, щоб пасажир, який в центрі пересідає з одного радіального маршруту на інший, не чекав автобуса, а мав змогу одразу пересісти в потрібний автобус», - директор АТП №1 Орест Гриньків.

@Антон Шишкін

Як часто треба бути разом?

Шукайте родинні варіанти дозвілля. Телевізор – це пасивний відпочинок, емоційно ненасичений. Коли ви дивитеся разом телевізор – ви лише просторово разом. А емоційно ви окремо. Найбільш простий варіант часу проведення разом – спільне прибирання. Воно може дуже організувати сім’ю. Це як свято спілкування. Один робить, другий подає, третій тримає. Я знаю одну таку родину, коли дітей вже кликали гуляти, а вони це прибирання не могли обміняти ні на що. Іноді навіть варто закривати очі на саму якість прибирання. Адже діти й так стараються. Треба тихенько за ними доробити, а про недоліки змовчати. І не казати, що з тебе нема користі – йди погуляй. Діти хочуть мати значущість у сім’ї. Вам має бути цікаво з дитиною. Їй треба дивитися в очі, уважно слухати, що вона говорить, відповідно реагувати на слова, попри свою заклопотаність. Відпочивайте усією сім’єю. І з дітьми. Але в тому відпочинку має бути для дітей своє поле свободи і розвитку. А у батьків має бути своє. Добре виїздити на вихідні, наприклад, відпочивати двома сім’ями. Якщо ваші друзі теж мають дітей – усім буде цікаво зі своїми ровесниками. Відтак, ви будете всі разом, але кожному буде своє комфортне поле свободи.

За стосунки з молодшими відповідають старші. Відтак, ініціювати відверті розмови мають батьки. Починайте розмову тоді, коли є нагода. Не варто спеціально її призначати. Скажімо, ви п’єте на кухні чай, ви й так сидите, не треба йти спеціально в кімнату і починати говорити. Вам має бути затишно. Можна використати такі слова: «Мені б дуже хотілося з тобою поговорити. Коли ти можеш, щоб нам було легко? Якщо ти думаєш, що я сваритимусь чи тиснутиму на тебе – так ні, я буду акуратним, буду тебе теж чути». Або: «Нам необхідно, щоб ми порозумілися». Не можна говорити «Я хочу, щоб ти…» Акцент має бути на «ми з тобою». Подумайте наперед, як звернутися. Це має бути по-новому. Адже погані стосунки – як стара платівка – постійно мають той самий сценарій. Кожна наступна репліка вже відома. Діти прагнуть такого уникати, або зносити.

Чи можна читати щоденник дитини?

За потреби – почитайте щоденник. Але реагувати на будь-що варто дуже грамотно й тактовно, етично. Так, щоб був результат, якого прагнуть батьки. А не такий, аби лиш відреагувати – накричати, пообурюватися. Це не дає жодного ефекту. Дитина не має знати, яким чином ви про те чи інше дізналися. Інакше вони відчувають порушення меж, не відчувають себе в безпеці, починають зневажати батьків, які безцеремонно втручаються у їх життя.

Акценти Ви маєте бути обізнаними в усіх сферах життя дитини. Та все ж, варто витримувати певну дистанцію. Можливо, про щось навіть мовчати. У деяких питаннях діти мають самі розібратися. Залежно що ви прочитали в щоденнику, чи в особистих повідомленнях, якщо мова йде про наркотики чи якісь сексуальні речі – потрібно тактовно і наполегливо вирішувати це питання… А якщо це стосується якихось закоханостей – в це втручатися і говорити безцеремонно не варто. Це стане втратою дитини власного «я». Вона потім втрачає розуміння меж недоторканості. Варто реагувати так: «Я тебе люблю, ти мені важливий і дорогий. Ти найдорожче, що в мене є, тому мені не байдуже, що з тобою відбувається. Немає жодної сфери твого життя, яка б мене не цікавила. І всі мої цікавості – лише заради того, щоб в тебе все було гаразд. Не варто псувати своє здоров’я і майбутнє заради якоїсь сумнівної дружби». Варто знати, що для підлітків дружба з ровесниками у їх внутрішньому світі – першочергова. Вона переважає успіхи в навчанні, навіть стосунки з батьками. Такий закон розвитку дитини, ви повинні це зрозуміти. Аби налагодити стосунки з ровесниками, діти часто роблять те, чого, може, і не хочуть робити. Дитині варто пояснити наслідки. «Я розумію твою потребу, наскільки тобі важливо мати друзів, бути авторитетом, щоб з тобою рахувалися. Але зрозумій – на кону стоїть твоє здоров’я та майбутнє». Дитину треба відпускати у її світ, навіть якщо він вам нецікавий. Проте, варто потурбуватися про безпеку, часові межі, просторові межі. У жодному разі не можна забороняти дітям чогось, керуючись своєю власною тривогою. Бо прожити життя замість своєї дитини неможливо. Здорова міра ризику є завжди і мусить бути. Усі діти падають, дряпаються, помиляються. А через надопіку, ви блокуєте розвиток дитини. Позбавляєте отримати досвід і відчувати відповідальність за себе. Є ризик, що дитина отримає певні страхи. Вона боятиметься щось зробити, бо не мала в цьому досвіду. Вона не матиме почуття відповідальності за себе.

Час, проведений разом, допоможе вам порозумітися Стрийський парк (між вулицями Івана Франка і Стрийською): розваги на весь день! - Дитячий майданчик «Roshen» для дітей віком від 3 до 12 років вражає комплектуванням гірок, гойдалок та цікавих конструкцій (безкоштовний) - Спортивний майданчик: облаштований футбольними воротами і турніками, розрахований на молодь та дорослих (безкоштовно) - Ресторан «Delice». Поки ви питимете каву (від 10 грн.), малеча забавлятиметься на майданчику на території ресторану. - І, звичайно, приємно гуляти відреставрованим, чистим парком. - Не менш цікаво дітям буде погодувати хлібчиком лебедів у озері, що є в парку.

Парк культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького: тут розміщено атракціони, на яких можуть розважитися всі члени сім’ї (від 2 до 10 грн.)

Парк ім. І. Франка (вул. Університетська): з природою на «Ти» - Ігри на батуті: для активних дітей стрибки на батуті стануть великою розвагою (5 хв. –15 грн.) - Літнє кафе: перекусити зможе вся сім`я не йдучи далеко від паркової зони (кава – від 4 грн.) - Перегляд фільму під відкритим небом. Щочетверга молодіжне кіно та щонеділі мультфільми о 20:00. - Ігри на дитячих майданчиках. - Майстер-класи танців: щоп’ятниці у період з 20:00 по 22:00. Безкоштовно. - Головною окрасою парку є модернізована ландшафтна місцевість, якою так приємно прогулюватись всім разом.

В ЄДНОСТІ – СИЛА!

Спортивно розважальний центр Медик (вул. Горбачевського, 24): спорт і розваги для всієї сім’ї - Тенісний корт: (50 грн/год.) - Надувний майданчик: ігри на надувних гірках стануть запорукою гарного настрою для ваших дітей (1 грн/хв.) - Басейн: водні процедури у теплу погоду не залишать байдужими як дітей, так і дорослих, тим більше за прийнятною ціною (діти до 12 років – 10 грн., дорослі – 15 грн). - Після активного відпочинку саме час прогулятись чистою парковою зоною, а діти матимуть змогу погратись у пісочниці.

Інтер-сіті (просп. Червоної Калини, 62а): активний відпочинок з сім’єю. - Спортивно-розважальний майданчик: гойдалки та каруселі не оминуть уваги дітей, особливо віком 3-6 років (безкоштовно); - Майданчик для дітей віком від 6 років: татусі разом з дітьми можуть зіграти у футбол чи баскетбол, є також тренажери і тенісний стіл (безкоштовно). - Відпочинковий майданчик: це можливість зібратись усією сім’єю на цікаву прогулянку.

@Світлана Крижанівська,

Юлія Синиська


№ 27(196) 26-01 серпня-вересня 2011

Один день із… вчителем

"Прокидаюся о 05.30"

Маю завжди добре виглядати, адже працюю з дітьми», - Бойко Ірина Миколаївна, працює вчителем 26 років, школа №77 Зараз в мене 6 і 9 класи. Є класним керівником 6 класу. Навчаю світовій літературі. Діти читати не бажають. Є дуже багато альтернативи. Є телебачення. Є комп’ютер. Часто діти замість того щоб прочитати «Попелюшку» - дивляться мультик. А в режисерів інше бачення… Я ж хочу, щоб вони хоча б не плутали сервант і Сервантеса. Я роблю все для того, аби діти полюбили літературу. В нас є і газета молодіжна. Головний редактор – дитина, а я – вчитель консультант. Це їм допомагає любити літературу, адже вони самі пишуть статті і вірші. Часто на уроки - презентації діти, щось малюють, щось пишуть цікаве. На кожну тему я теж щось придумую. У нас немає стандартних уроків. Ми запрошуємо зірок у школу, їздимо з класом. Знімаємо фільми. Моє ставлення до дітей мінялося з віком. Зараз ставлюся як до сім’ї. Вони можуть приходити до мене додому, щоб

попрацювати над газетою, повчитися. Приходять, хапають мою кицьку.Може це і недобре… Донька моя (23 р., - авт.) навіть іноді ревнує мене. Каже, що більше часу з дітьми проводжу, ніж з нею. Все літо я читала. Прочитала більше ніж 20 книжок. Мені не проблема за день Дереша прочитати. Відрила для себе популярну письменницю Люко Дашвар, Діна Рубіна. Радуж усім прочитати. Одного дня ми поїхали в Мукачево. Я з ними побігала, погуляла. В поїзді, коли ми поверталися, дитина запитала, чи мені за це плятять (що я з ними відпочиваю). Я кажу, знаєш, за квиток в поїзді, за екскурсію, мені ніхто не платить. І дитина щиро питає: «А нащо ж ви тоді їдете?» Я питаю: «вам було цікаво?» – «Було». От для цього і їду. Я не хочу бачити, що діти брешуть, чи вони іноді ліниві. Я їх вчу не брехати і не сварю. Вони ж діти.

Затикніться, бо я вас зараз затикну! каже до батьків 13-річна дівчинка в магазині, поки ті собі між собою сперечалися Цими вихідними неймовірні знижки на взуття. Поки вибирала – багато цікавого почула. Про що говорять люди у магазинах на одному із львівських ринків, коли не здогадуються, що їх слухають. Іду поміж рядами. Вдявляюся в моделі взуття. Попереду - два хлопці, добре одягнені, на вигляд освічені та інтелігентні. Приємні тембри голосу: - Накінець ми їдемо в Болгарію. - Довго чекали на путівки. - І їхати довго. Але от кайф! Попереду 9 днів бухаловки. Дві жінки у магазині текстилю. Вік біля 50. Одягнені скромно, але святково: білий верх, темний низ: - Які красиві рушники з пантерою. - Треба своїй невістці купити, бо така зла як пантера. У іншому кінці ринку - магазин одягу . Продавець – чоловік, на вигляд – «пузатий чиновник середнього віку». По розмові з

"Ця сумка дуже пасує до Ваших очей", - продавець

другом, розумію: таки, напевно, чиновник: - Сьогодні з журналістами зустріч маю. Хвилююся. - До мене як журналісти приходять, то я їх посилаю і в сраку копаю. Не парся. Інший «розумний» дядечко заходить у сусідній магазин і веде бесіду з продавчинею. Видно, «друзі»:

САМОПОМІЧ

Зараз діти не заморочуються. «Чому ти запізнився? – Проспав, - каже дитина. – Ну ти взагалі не прийшов на урок. – Проспав. – А до котрої ти спав? – До 13.00, а коли прокинувся – пізно було йти». До 1 вересня вже готова. Купила блузочку, випрала одяг, попрасувала. Книжки поставила на видне місце. Квіти в класі попересаджувала. Хочу зробити дітям щось незвичайне на 1 вересня. Може гру якусь. Квест… Дуже багато доводиться купувати за свої кошти… Усі роздаткові матеріали на уроки. Папір, картриджі. Усі тексти творів шукаю в інтернеті. Я намагаюсь, щоб було: окремо зарплата, окремо «люблю професію». Багато хто не любить дітей через зарплату. Так не можна. А зарплати ледве вистачає. Економимо на їжі, одязі. А як треба підробити – щось надрукую, трошки репетиторством зароблю. Хабарі пропонували. Я ж оцінку поставлю, як справді дуже треба, але не надто вищу. А гроші не візьму. Я маю завжди добре виглядати, адже працюю з дітьми. Все має бути чисте, випрасуване. Я маю мати гарну зачіску, акуратний макіяж. Посада зобов’язує. Волосся фарбую сама, економлю. Встаю опів на шосту, бо до роботи доїжджати далеко. Не люблю запізнюватися. Маю три кицьки. З ними треба розмовляти. Приділити увагу. Треба зробити сніданок, зачіску. В школі в мене може бути 2 уроки, але сиджу я 5, адже мій клас має стільки уроків. Я ще голова методоб’єднання, після уроків маю наради. Зошити перевіряю тільки в школі, бо додому возити важко. Вдома ж часто займаюся ще справами шкільної газети. По п’ятницях ми ходимо по музеях (адже безкоштовно). Часто дивлюся по телевізору талантшоу, щоб потім використати у роботі ідеї. @Світлана Крижанівська

Підслухані розмови - Мої діти їздять по закордонах. І вдягаються в Ашані. А твої – що принесеш з розпродажу за 50 гривень, то носять. Жінка вдає, що не почула. Ну і правильно. Таких не варто слухати. Остання історія, яка змусила усміхнутися, – у магазині взуття і сумок. Жінка – покупець уважно вдивляється в дизайн коричневої сумки. Насупила брови. - Все добре, модель гарна. Та й ціна підходе. Але той колір якийсь такий коричневий… Ніякий. - Прдавець: Та ви що! Той коричневий так до кольору ваших очей пасує! Не знала, що сумки тепер до кольору очей підбирають. Взуття так і не знайшла. Якщо підходить ціна – нема розміру. Якщо є розмір – є брак. Або модель «не по нозі». Таки варто робити покупки у перші дні розпродажів. По дорозі додому згадала, що холодильник пустий. Біля дому – магазин продуктовий. - Сардельки свіжі? - питаю. - А у вас в холодильнику все свіже?, - не підіймаючи очей риторично питає мене продавець. Та непевно свіже…

@Світлана Крижанівська

3

Варто знати

Боргова яма Закон значно розширив права державних виконавців судових рішень, вони тепер можуть самі визначати майно, яке будуть реалізовувати для виконання рішення суду. Якщо сума боргу перевищує 10 мінімальних заробітних плат, то цілком можна позбутися власного помешкання. Дві недоплачені гривні, чи тисяча ? Заборгованість – це сума грошових боргів, що підлягає погашенню, поверненню в певний термін. В договорі про надання певного виду послуг (комунальних чи утримання житла) зазначається строк, протягом якого споживач має сплатити кошти за надані послуги. Якщо ж споживач не сплачує їх, то, відповідно, утворюється заборгованість. Кожне підприємство має право ставити вимоги, наприклад, якщо мешканець протягом строку, вказаного в договорі, не сплачує за дану послугу, його від’єднують від цієї послуги, незважаючи на суму заборгованості – 2 грн. чи 500, до тих пір, поки не буде погашено заборгованість. І це буде абсолютно законно. Що буває за борги? Якщо не звертати уваги на збільшення з кожним місяцем боргів, можна зазнати значних клопотів. Цей борг може бути стягнений із заробітної плати, стипендії, пенсії та інших грошових надходжень. Якщо ви захочете виїхати за кордон у відпустку чи в інших справах – це виявиться неможливим. Втратити можна і набагато більше – наприклад, земельну ділянку або власне помешкання – це вже залежить від суми вашого боргу. Що робити, коли немає грошей? 1. Реструктуризувати, тобто розділити борг на частини, згідно яких, сплачувати кожен місяць. Для цього потрібно звернутися до вашого ЛКП із заявою про укладення договору реструктуризації заборгованості для подальшої сплати згідно договору. 2. Оформити субсидію на житлово-комунальні послуги. Для цього необхідно звернутися в відділ соціального захисту вашого району з переліком документів, необхідних для цього. 3. Подати заяву про відстрочення виплати на підставі документу про неплатоспроможність (довідка про доходи або їх відсутність). Отже, шановні мешканці, подбайте про свої рахунки, адже ви не лише можете залишитись без певної послуги , але й без чогось більшого.

@Давидович Любов Юридична консультація САМОПОМОЧІ: 297-1000 Гаряча лінія міста: 15-80

Медогляд: огляд лікаря, чи підпис лікаря?

Подбайте про здоров’я дітей. Адже профілактика - краще, ніж лікування. Вчасний медогляд – здоровий школяр, готовий отримувати «дванадцятки».

Як тепер проходити медогляд? - Медогляд необов’язково проходити в серпні перед школою, коли пік черг. Медогляд треба проходити щороку, але можна у будь-якому місяці. Відтак, обравши зручний для себе час – приділіть максимум уваги дитині. Візьміть один вихідний і пройдіть усіх лікарів: без нервів у чергах, поспіхів та з користю для здоров’я малюка. - Однак, якщо дитині необхідна довідка, аби потрапити у спецгрупу – треба встигнути пройти медогляд перед школою. - Отож, за медогляд відтепер відповідальні батьки, а не школа. Щороку у вашій присутності лікарі мають оглянути

дитину. Перебуваючи у поліклінічному відділенні, одразу, у разі виявлення проблеми, можна підійти до спеціалізованого лікаря.

Відповідно до вимог МОЗ України, діти шкільного віку проходять медичний огляд за схемою: 6 років (перед вступом до школи): дитячий хірург, ортопед-травматолог дитячий, офтальмолог, стоматолог, ендокринолог, отоларинголог, логопед, психіатр, психолог. А також: загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз крові на цукор, аналіз калу на яйцеглист. 7, 8, 9, 10 років: за показаннями.

В ЄДНОСТІ – СИЛА!

11 років: хірург, ортопед-травматолог, офтальмолог, стоматолог. Аналізи: крові (гемоглобін), аналіз крові на цукор у дітей з групи ризику по цукровому діабету та інші за показаннями. 12, 13 років: за показаннями 14, 15 років: стоматолог, гінеколог дитячого та підліткового віку (за показаннями), дитячий хірург, ендокринолог, психолог дитячий (за показаннями). А також: флюорографія, аналіз крові (гемоглобін). 16, 17 років: стоматолог, гінеколог дитячого та підліткового віку (за показаннями), флюорографія. @Світлана Крижанівська,


4

САМОПОМІЧ Афіша

Самопоміч рекомендує:

№ 27(196) 26-01 серпня-вересня 2011

Як не втратити здоров’я на городі?

Будьте здорові! Люди, які перенесли інфаркт, інсульт чи мають загрозу таких станів, повинні бути під ретельним контролем лікаря. Якщо вам призначено обстеження раз на три місяці, то у городній сезон лікарі радять робити це кожні два тижні. При виникненні раптового запаморочення, порушення рівноваги, затерпання обличчя, кінцівок, слабкості, млявості треба негайно припинити роботу. Покинути дачну ділянку і звернутися за допомогою до спеціаліста.

Найкраще допомагають природні мазі

Оздоровча хотьба Це найпростіший і найбільш природний вид фізичних вправ. Який піде вам лише на користь. Запрошуємо на безкоштовні заняття людей різного віку, які мають проблеми з хребтом, колінами і зайвою вагою. Стадіон трамвайного управління: понеділок, четвер і неділю о 18 годині. Доїхати до стадіону можна, орієнтуючись на адреси вул. Котляревського 23 або Романицького, 24 (колишня назва вулиці Волкова, Матросова). Контактні телефони: 096-386-98-59 або 237-49-67.

Семінар: «Все про громадську організацію» (Правова освіта) Юрій Ничка, адвокат ТОВ «Юридична компанія «Меценас» Ви дізнаєтеся: - Особливості створення громадських організацій. - Пошук і оформлення приміщень під офіси для ГО: юридичні аспекти - Особливості фінансування ГО та податкові аспекти 02.09.2011 з 16.00 до 18.00, м.Львів, Сахарова, 42 Реєстрація: bit.ly/ohS0lS, навчання безкоштовне. Деталі: 067 67 05 121

Семінар з циклу «Фінансова грамотність» Ольга Рафа, незалежний фінансовий консультант «ОВБ Алфінанц Україна» 30.08.2011 (з 18.15 до 20.15) Частина 1. Ви дізнаєтеся: про систему пенсійного забезпечення в Україні, як правильно вирахувати свою пенсію та спланувати її в майбутньому? Частина 2. (31.08.2011, з 18.15 до 20.15): як створити особистий фінансовий план вул. Сахарова, 42, 507 каб. Реєстрація: bit.ly/q3sDsx, навчання безкоштовне

Робота на городі – на користь. Як зібрати урожай і залишитися здоровим? Помірне фізичне навантаження сприяє зміцненню м'язової, серцево-судинної системи і навіть хребта. Але дуже небезпечним є перевантаження

Як не нашкодити собі

Бережіться переохолодження. При роботі на городі небезпечним є переохолодження. Коли людина фізично працює, їй стає гаряче. Якщо ж раптово припиняє працювати, осінній, прохолодний вітерець може продути. При цьому виникають радикуліти, неозити. Тому працювати варто легко вдягненому, щоб уникнути таких ускладнень. Проте, роблячи перерву, слід накрити плечі светром чи курткою. Бажано не перебувати тривалий час зі спітнілою спиною і легко одягненому. Голову обов'язково треба захистити від сонячних променів чи вітру хусткою або іншим головним убором. Найбільш небезпечною є праця на городі для хворих на гіпертонію, тих, хто має хронічні хвороби хребта з їх частим загостренням (остеохондроз, остеопондроз, спондилопатію, проблеми дисків та їх корінців на попереково-крижовому рівні). Надмірне чи тривале фізичне навантаження призводить до їх ускладнення. Тому людям із такими захворюваннями потрібно бути дуже обережними і виконувати най-

простішу роботу.Вони можуть обрізати кущі, білити дерева, виконувати інші роботи, що не пов'язані з тривалим перебуванням головою вниз чи навантаженнями. Тривалість праці на городній ділянці кожен повинен визначати для себе особисто. Не треба працювати до тих пір, коли неможливо розігнути спину і мучити себе, бо «треба скопати город до кінця». Змінювати вид діяльності варто не рідше, ніж кожні дві години. Ділянку можна докопати чи ні, від того суттєво життя не зміниться. А от коли це призведе до погіршення здоров'я, то, по-перше, поправляти його доведеться довго, якщо взагалі це буде можливим.

Після роботи на городі лікарі радять усім прийняти теплий інтенсивний душ з масуванням м'язів спини, потім насухо витертись. При перевтомі варто використовувати природні мазі. Зокрема, це може бути мазь живокосту, з піхтовим бальзамом чи олією, що розігріє і відновить кровопостачання. Нею слід натерти тіло і полежати. Деякі мазі на натуральних складниках дещо дорожчі від штучних. Проте вони краще засвоюються організмом. Якщо ж у людини серйозні проблеми зі спиною, назначити конкретні медикаменти їй повинен лікар. Щодо харчування, то працювати на голодний шлунок – краще. Протягом півтори години після того, як людина пообідала, вона не повинна фізично навантажувати свій організм. Шлунковий сік, що частково потрапляє у стравохід при нахилах тулуба, хімічно ушкоджує його слизову оболонку. При фізичній роботі їжа повинна бути калорійною. Вона має містити достатньо вуглеводів та жирів. Поради кандидата медичних наук, лікаря вищої категорії, спеціаліста з гігієни харчування, Оксани Островської. Світлана Крижанівська

Погода на тиждень День

Кіно просто неба У вас буває таке, що на вулиці гарна погода і не хочеться сидіти вдома? З друзями або сім’єю, ми запрошуємо вас дивитися кіно просто неба! Об'єднання САМОПОМІЧ створює для вас таку можливість. Прийдіть у Парк імені Івана Франка та подивіться фільм цілковито безплатно. Саме тут ви можете знайти друзів чи мати гарний привід прийти з родиною та дітьми. Нагадуємо, щочетверга – молодіжне кіно, щонеділі – мультик для дітей. Голосувати за улюблений фільм можна у групі Вконтакті: (vk.com/club_moviewatch). Перед тим, як збирати всіх на фільм – глянь у групу – може бути дощ, і кіна не буде. Приходьте в Парк ім. Івана Франка о 20:00. Деталі: 063- 071-88- 68; 096-203-72-57

Про САМОПОМІЧ

 За матеріалами www.gismeteo.ua

Тижневик. Розповсюджується безкоштовно. Реєстраційне свідоцтво: КВ №9749 від 7.04.2005

Головний редактор: Світлана Крижанівська Журналісти: Христина Пархуць, Тетяна Брюзгіна, Ольга Євстігнєєва, Юлія Синиська, Антон Шишкін Дизайн та верстка: Юрій Телепко Фото: Юрій Ворожбит Друкарня: ТзОВ «Молода Галичина» Літературний редактор: Ольга Греськів Усі питання, побажання, пропозиції щодо розміщених матеріалів відсилайте на

В ЄДНОСТІ – СИЛА!

Ми хочемо почути Ваші думки! Керівник об’єднання «САМОПОМІЧ»: Наталя Міхнова, тел.: 067-670-56-00 Здоровий спосіб життя: Олексій Кучеренко, тел.: 063-992-6995 Робота з літніми людьми: Людмила Гришко, тел.: 097-209-99-80 Соціальні акції: Христина Пархуць, тел.: 096-203-72-57 Медіа (газета, телепрограма САМОПОМІЧ): Світлана Крижанівська, тел.: 097-70066-75 Відділ партнерства: Олег Бакулін, тел.: 0631743758 Робота з мешканцями: Любов Давидович, тел.: 297-1000

e-mail: samopomich.org@gmail.com Якщо вам потрібна безкоштовна консультація юриста, ви зіштовхнулися з несправедливістю і хочете відстояти свої права – звертайтесь у громадське об’єднання «Самопоміч» Львів, вул. Карбишева, 8 (р-н Нового Львова) Вхід з внутрішньої сторони тел. 297-10-00, 067-320-03-74 (пн-пт з 9:00 до 18:00)

Samopomich_27(196)green  
Samopomich_27(196)green  

ВИДАВАЛАСЯ З СІЧНЯ 1909 РОКУ КРАЄВИМ СОЮЗОМ РЕВІЗІЙНИМ У ЛЬВОВІ 27 серпня День авіації України 27 серпня День далекобійника 28 серпня іменин...

Advertisement