Page 1

HAZIRLAYAN: Samet ÇINAR

Üniversite/Bölümü: Karabük Üniversitesi/ Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmeliği (3. Sınıf)

Öğrenci No: 2009010417027 Adres: No:2 Blok7/Kat1 64 Evler Sitesi 100.yıl Mahallesi/ KARABÜK

İletişim: Tel: (0)+95349666551 Web Adres: www.samet-cinar.tr.gg E-Mail: sametcinar_1991@hotmail.com/ sametcinar_1991@yahoo.com

Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA http://www.kcetinkaya.com/


RULO KAPAĞI İLKEL BOY PARÇASININ KESME KALIBINDA ÜRETİM AŞAMALARI

ÖZET Seri üretimde çok sayıda parçanın Sac Metal kalığçılığında üretimi, başlangıçta kalıp maliyeti gözüksede seri imalatta bu kalıp maliyetinin diğer talaşlı imalat yöntemlerine göre daha ekonomik olduğu hesaplarla kanıtlanmıştır. Dünyada her geçen gün ağır ve kaba görünüşlü parçaların yerine daha hafif,estetik,kullanışlı gözede hitap eden parçalar tercih ediliyor.Tasarımcılar ve üreticiler rekabet için bunları araştırmalıdırlar. Bu makalede yapılacak parçanın(Rulo Başlığı) üretimi için uygulanan işlemlerden ilkel boy hesabını yapmak için parça ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır. İş parçasının malzemesi, SolidWORKS programında modellemesi ve anismayonu yapılmıştır.

GİRİŞ Bu çalışmada rulo başlığının imalatı yapılacaktır.Üretilecek parça endüstride ruloların başlarına rulmanla birlikte geçirilerek ruloların açısal olarak dönmesini sağlar. Rulo kapağının Endüstride kullanıldığı yerlere bakacak olursak:


Ayrıca Kenar Kesme işlemi yapılacak olan parçanın teknik resimleri, ölçüleri, şekil-konum, yüzey toleransları, gerekli bilgiler, 3D modellemesi ve anismayonu SolidWORKS 2012 ile hazırlanmıştır. Ayrıca parçanın kenar kesme işlemi için gerekli olan kalıp alt plakasının,matris,zımba gibi parçaların modellemesi ve imalat resimleri bu çalışmada yer almaktadır. Üretim için gerekli kalıp elemanları gerekli Talaşlı İmalat Yöntemleriyle Firmanın kendi bünyesinde yapılmaktadır. Kenar Kesme İşlemini Gerçekleştirmek için Nihai Üründen İlkel boy Hesabının yapılması


Kenar Kesme işlemi için uygulanacak olan Hesaplamalar İLKEL ÇAP:

D=√d2^2+4(d1*h1+d2*h2) D=√83^2+4(47*48+83*15)=144mm

İlkel Boy


Maksimum Üretim için(1800 Adet)Kullanılacak Olan Şerit Malzeme İçin Boyut Ve Malzeme Tayini

Levha:

Bir Levhadan Üretebileceğimiz Maksimum Parça : Bş=İlkel Boy+2a=144+2,5*5=149 750/149=5,03 yani; 5tane şerit malzeme çıkacaktır. P(Adım):İlkel Boy+b=144+2,5=146,5 1200/146,5=8,19 yani; 8 tane 1 şeritten ürettiğimiz parça sayısı Dolayısıyla 1 Levhadan ürettiğimiz parça sayısı 8*5=40 tane olacaktır. Bizden müşterimiz 600 adet ilk etapta sipariş istemişti. 1800/40=45 adet siparişe göre sipariş etmemiz gerekn levha sayısını gösteriyor. Bu sipariş edilen levhalar ise Şerit Kesme makinasında kesiliyor.


Bu Parçayı Üretmek İçin Uygulanacak Olan Aşamalar 1- Kenar Kesme 2-Bu parça çekme kalıbında çekilir(Gerekli hesaplamalara göre kaç adımda çekileceği). 3-Daha sonrada kenar bükme kalıbında da işlem gerçekleştirildikten sonra ürünümüz nihai ürün kimliğine kavuşacaktır. 4- Çekme işlemi gerçekleştirilmiştir. 5- Delme işlemi gerçekleştirilir.

Malzeme Metod ve Yöntem Bu malzeme de aşamalardan en hassas aşama olarak çekme işlemi önemli olduğu için bu işleme uygun malzeme seçilmiştir.


Kal覺p


Kalıbın Montaj Resmi

BULGULAR VE TARTIŞMA

Bu çalışmada kullanılan iş parçası ve kalıb SolidWorks 2012 proğramında modelleme ve animasyonunu yaptım. Animasyonda bulunmayıp; tamamen ilkel yöntemlerle, şerit malzeme kalıbın ağzına sürülüyor. Bu aşamaları açıklayacak olursak: Şerit malzeme işçi tarafından elle Yan kayıttan sürülüyor. Ve göz kararı Kenar kesme işlemini yapıyor. Parça kesildikten sonra da tornavida vasıtasıyla ilkel boya gelmiş parçayı çıkartıyor. Bu Kenar kesmenin kısmi olarak fason şeklinde imalat yapmasından ve aynı zamanda zamandan ve maliyet azaltıcı faktörlerin ön plana çıkmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz.


Bu avantaj sağlayan amaca yönelik olan çalışmaların yanında dezavantajları olan durumlarda olabilir. Böyle bir üretimin gerçekleşmesi aşamasında hem ERGONOMİK açıdan bakılıp hem de İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ açısından uygun olmadığını söylemek mümkün olacaktır. Bu sürece yönelik çalışmaların yapıldığını ve bu firmamızın iyileştirme çalışmalarında da başarıya ulaştığınıda ek bir not olarak ekleyelim.

Kullanılan pres ise mekanik bir pres olup kalın parçaları işlemek için kullanılan (200ton) kuvvetinde olan bir presdir.


Sonuç Sonuç olarak Rulo Kapağı İmalatı; DIN EN 10130 standardında DC03 kalitesindeki Çekme için uygun olan Soğuk haddelenmiş Çeliğe göre üretimi yapılmıştır. Bu çalışmada rulo başlığı üretimi için gerekli bilgiler için modelleme ve animasyonu hazırlanmıştır. Kenar Kesme-Delme-bükme çekme kalıbı ile üretilmiştir.

Teşekürler Bize yardımcı olani, Sac Metal Kalıp İmalatı ile ilgili önemli bilgiler vererek bizim kalıba bakış açımızı değiştiren FİLMAKSAN MAKİNE KALIP İMALAT PROJE İNŞAAT İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. ANKARA/OSTİM firmasına ve ekiplerine sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Firma projemde yanımda olan Atanur Özdemir, Mahmut Cingöz, Beytullah Eşlik, Süleyman Şimşek adlı arkadaşlarıma şahsım adına teşekür ederim. Ayrıca bize sene başından beri Sac Metal Kalıp Tasarımı hakkında bilgilenmemizi ve bize bu konuda ışık tutanve yol gösterici olan hocamız : Prof. Dr. Kerim Çetinkaya’ ya sonsuz teşekürlerimizi sunarım


KAYNAKLAR 1.Sac metal kalıpçılığı ders kitabı – Prof. Dr. Kerim ÇETİNKAYA 2.www.erdemir.com.tr (Ürün Katalogu) 3.www.filmaksan.com.tr 4. http://www.makinaturkiye.com

Makale  
Makale  

Araştırma Ve Geliştirme Dönem Ödevi

Advertisement