Page 1

Korunaklı Yalnızlığım - Kitap Bilgisi Yazar Said Ercan Salı, 26 Ağustos 2008 21:59

Şimdi düşünme makamındayım, kaybettiklerim kazandıklarım, geçmişim geleceğim, umduğum bulduğum, düşlerim düşüşlerim, sevinçlerim erinçlerim, umutlarım unuttuklarım, yeislerim yenilgilerim, yanılgılarım yansızlıklarım, yalnızlıklarım şimdi ben yine düşünme makamındayım. Düşünmenin saçları ağırtmaktan başka sonuçları da olmalı, düşündüklerini hayata aktarmanın bambaşka yolları da olmalı, kendisine sunulan yollara tali yollar ekleyebilmeli insan. Çıkmaz sokaklara girmekten girmekten korkmamalı insan, yola girmeye niyetlenmek yolun sonun çıkmaz olmasından daha önemlidir. Yola koyulmak adam yerine koyulmanın başlangıcıdır çoğu zaman.

Her seçiş bir vazgeçiştir düsturunu bilmeden yaptığımız seçimler; seçimsiz sonuçlara vardırıyorsa bizi; kırmızı çizgilerimiz yoksa, birilerinin üstümüzü kırmızıyla çizmelerine şaşmamalı.

Zaman yalnızlığı haklı çıkardı; insan bir tek kendisine yalan söyleyemiyor, insalık inzivaya çekilmeyeli kalabalıklar yalnızlıkları dışlar oldu, düşünemeyenler düşünenleri tersler oldu.

Ortada yaşamak ortalık malı olmaktır gibi geliyor bana, korunaklı yalnızlıkları olmalı insanların, ağlamaklı geceleri olmalı, platonik aşkları olmalı, ulaşılmaz amaçları olmalı, ütopik davaları, yasaklı sevdaları olmalı insanın, acısı olmalı iliklerine kadar işleyen, yokuşları yokoluşları olmalı insanın varoluşu çözebilmek için.

Korunaklı yalnızlığım bana acı gerçekleri söyleyen, adatmayan, satmayan, kaldırıp atmayan ah yalınlık essah yalnızlık, eyvahlar olsun yapmacıklıklara, yarınsızlara, yarasızlara, yarınsızlara, yarsızlara, yorgunlara, durgunlara eyvahlar olsun.

Diri bir fidandır yalnızlık, damızlık duygudur tüm kırgınlıkların anası, insanı olgunlaştıranların en hası. ölümdür yalnızlık asıl hayatın başı.

Korunaklı yalnızlığım, iççekişlerim, ahlarım, vahlarım, tüm hesaplarımın sağlaması, ürkütücü ülkülerimin gerçekle yüzleştirilmiş hali.

1/2


Korunaklı Yalnızlığım - Kitap Bilgisi Yazar Said Ercan Salı, 26 Ağustos 2008 21:59

Savunmasız çocuklardan, boyacılardan, mendilci kızlardan, yoksullardan, sefillerden, serflerden, evsizlerden, işsizlerden, kasvetlilerden, kasketlilerden, ninelerden dedelerden öğrendiğim yalnızlığın sihirli bir korunaklığı vardır; yalnızlığını pazarlamayan insanların kalabalığı karıştığında yüzündeki anlam, hayatımızın ne kadar anlamsızlaştırıldığının ne güzel kanıtıdır.

Yalnızlığa itilen ilen yalnız kalmayı tercih eden kişi arasındaki dağlar kadar farkı, hangi daha sığınan bilge kişi açıklayabilir? Bir sığınaktır yalnızlık; kurşun gibi sözlerden, bomba etkisi yapan sun'i gündemlerden, uçuk insaların uçak sesine karışan gürültülerinden kaçıştır yalnızlık.

Yalnızlık korunaklıdır, rabbiyle ve kendiyle kalmak isteyen her kulun hakkıdır.

Yalnılık korunaklıdır, loş ışığa teslim edilmiş gecelerde, kalbin sözlerini yazdığı, ruhun bestediği, vicdanın yorumladığı, korosuz söylenen, kor gibi yüreği yakan, acı ama bağımlılık yapan bir şarkıdır yalnızlık.

Yalnızlık korunaklıdır; yalnızlık ruhun aklıdır.

Aylardan sonra bu gece telefonu, radyoyu kapatıp, televizyonun fişini çekip, penceleri örtüp, ışığı söndürüp, odanın ortasına bağdaş kurup, nicedir ihmal ettiğim içsesimi dinleyeceğim, dinleneceğim, dilleneceğim;

"Şüphesiz her zorlukla beraber bir kolaylık vardır."                                                               Said Ercan/Datça

2/2

Korunaklı Yalnızlığım  

edebiyat deneme şiir

Korunaklı Yalnızlığım  

edebiyat deneme şiir

Advertisement