Page 1

ETKİNLİKLERİMİZ

YERLİ MALI YURDUN MALI HERKES ONU KULLANMALI...

Dönem boyunca derslerimizi hem eğlenerek hem de öğrenerek işledik.Bu Devamı Sayfa 3 te... sürecin sonunda da çok güzel etkinlikler ürettik. Bu etkinliklerden bazıları sayfa 2’de sizlerle.

2/C SINIFININ SESİ

YAVRU ŞAHİNLER OCAK 2013

Sayı :1

ON BEŞ GÜN TATİLİ HAK ETTİK. 2/C sınıfı olarak dönem boyunca çok çalıştık ve başardık.Birazcık da yorulduk.Şimdi on beş gün dinlenme zamanı.Tatilde hem dinleneceğiz hem de eksikliklerimizi tamamlayıp ikinci dönem daha da başarılı olacağız.

NASRETTİN HOCA KİMDİR? Cevabı sayfa 6’da..

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJIMIZ Sınıf gazetemiz Yavru Şahinler için okul müdürümüz Sayın Faruk DEMİRTAŞ ile röportaj yaptık.Röportajımızın tamamı sayfa 4’te..

2/C SINIFININ YAVRU ŞAHİNLERİ

EĞLENCE KÖŞEMİZE HAZIR MISINIZ? Devamı sayfa 6’da...

Bu gazetenin ortaya çıkmasında büyük katkıları olan ve gazetemizde tamamen kendi yazı,şiir,resim,bilmece ve bulmacaları olan 2/C sınıfı öğrencilerinin tamamı sayfa 8’de.. HAFTANIN YILDIZLARI

ŞAİRLERİMİZ,YAZALARI MIZ VE RESSAMLARIMIZ. Sayfa 7’de...

Yaklaşık iki buçuk aydır devam eden haftanın yıldızları kimler mi oldu?

Tatil Çalışması

Sayfa 5’te... MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ Okulumuzda yapılan Aşure Günü etkinliğinde biz de sınıfça katıldık ve aşurenin o leziz tadını biz de tattık.. Devamı sayfa 3’te..

ÜCRETSİZ MORPA KAMPÜS

15 Gün Üyelik Sayfa 5’te..


2

ETKİNLİKLERİMİZ

Sayfa 2

2

Sayfa 2


3

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur'an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.) [Müslim] Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesi yani bu gecedir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

SINIFIMIZDA YERLİ MALI KUTLAMASI Yerli Malı Haftası (resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası), 12-18 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de tüm okullarda kutlanan özel haftadır. Hedefi, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanır. İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir.Okullarda yapılan etkinliklerle tüm gençleri yerli malına teşvik eder II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla zamanın başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929'da yaptığı konuşmayla yerli malı kullanmanın ve tutumlu olmanın öneminden bahsetti. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaktadır. 1983 yılında adı Tutum, yatırım ve Türk malları haftası olarak değiştirilmiştir

Sayfa 3 3

Sayfa 3


4

OKUL MÜDÜRÜMÜZLE RÖPORTAJIMIZ Okul Müdürümüz:Ben öğretmen olmasaydım doğayı da çok sevdiğim için daha önce ziraat mühendisliğini kazanmıştım.Ziraat mühendisliğini tercih etmedim öğretmenliği tercih ettim. Mert Mutlu:Okulumuz çok güzel ama daha Mert Mutlu: Bize biraz kendinizden bahseder misi- da güzel olması için neler yapmayı düşünüyorsunuz? niz? Okul Müdürümüz: Ben 32.hizmet yı- Okul Müdürümüz:Benim her zaman söylediğim söz şu ; Benim öğretmenle lımı çalışıyorum.Bu 32 yılın sonunda rim,öğrencilerim her zaman her şeyin en son 3 yıldır Şahin Yılmaz İlköğretim iyisine layıktır diyorum.Okulumuzda birçok Okulu’nda görev yapmaktayım. Mesleğimi çok seviyorum,çocukları çok hedeflediğim şeyi gerçekleştirdim eğitimöğretim adına.Bir tek eksikliğimiz konferans seviyorum.Zaten öğretmenlik sevgi mesleği demişler.Sevgi olmazsa öğret- salonumuz yok. Sosyal ve kültürel etkinliklerimiz yapmak için bir salona ihtiyacımız menlik yapamaz insanlar.O nedenle var bunu yapmak istiyoruz. okulumu ve öğrencilerimi çok seviyoNisa Erol: İki bin on üç yılında okulumuzla rum. ilgili yenilikler olacak mı? Nisa Erol: Kaç yıldır müdürlük yapıOkul Müdürümüz:Az önce de söylediğim yorsunuz? gibi konferans salonumuz yok.Uygun olan Okul Müdürümüz:Burada 3.yılım. Yaklaşık 27 yıldır okul müdürlüğü yap- bir yere konferans salonu yapmayı düşünüyoruz.Bir de tekrar eskisi gibi tam gün eğimaktayım. tim-öğretime geçmeyi planlıyoruz. Mert Mutlu: Bu mesleği siz mi seçtiMert Mutlu:Son olarak gazetemiz aracılıniz yoksa aileniz mi istemişti? ğıyla bizlere iletmek istediğiniz mesajınız Okul Müdürümüz:Bu mesleği ben nedir? seçmiştim.Daha doğrusu bu mesleği bana sevdiren ilkokul öğretmenim var- Okul Müdürümüz:Ben, sınıf gazetesi çalışdı Allah rahmet eylesin,onu çok sevdi- manız için sınıfınızı ve öğretmeninizi yürekğim için öğretmen olmak istemiştim ve ten kutluyorum.İnanıyorum ki sınıf öğretmeniniz rehberliğinde çok güzel projeler hedefime de ulaştığıma inanıyorum. üreteceksiniz.Ben okul müdürünüz olarak Nisa Erol:Mesleğinizi seviyor musubaşarılarınız devamını dilerim. nuz? Nisa Erol: Bize zaman ayırdığınız için teOkul Müdürümüz:Mesleğimi çok seşekkür ederiz. viyorum.Çocukları da çok seviyorum. Okul Müdürümüz:Ben de sizlere çok teMert Mutlu:Boş zamanlarınızı nasıl şekkür ediyorum. değerlendiriyorsunuz? Okul Müdürümüz:Boş zamanlarımda kitap okuyarak,televizyon seyrederek bunun yanında haftasonları törenlerimiz,şölenlerimiz oluyor onlara katılıyorum.Tiyatroya gidiyorum fırsat bulursam.Sinemaya gitmeye pek fırsat bulamıyorum ama çok sevdiğim filmler olursa onlara gitmeye çalışıyorum. Nisa Erol:Eğer öğretmen olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz? Öğrencilerimizden Nisa ve Mert okul müdürümüz Sayın Faruk DEMİRTAŞ ile gazetemiz için röportaj yaptılar.

Sayfa 4

4

Sayfa 4


5

Aşağıdaki formda verilen adımları uygulayarak Morpa Kampüs’e 15 günlük ücretsiz üye olup tatil çalışmalarınızı buradan da yapabilirsiniz.

2/C SINIFI HAFTANIN YILDIZLARI

1.Haftanın Yıldızı

2.Haftanın Yıldızları

5.Haftanın Yıldızı

6.Haftanın Yıldızları

9.Haftanın Yıldızları Sayfa 5

5

3.Haftanın Yıldızı

7.Haftanın Yıldızı

10.Haftanın Yıldızları

4.Haftanın Yıldızları

8.Haftanın Yıldızları

11.Haftanın Yıldızları Sayfa 5


6

NASRETTİN HOCA

SÖZCÜK AVI

Nasrettin Hoca bin iki yüz sekiz yılında Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde doğdu. Babası Abdullah efendi köyün imamı idi. Ondan sonra Hoca köyünde imamlık yaptı. Bin iki yüz otuz altıda Konya’nın Akşehir ilçesine göçtü . Bin iki yüz seksen dört yılında orada öldü. Türbesi de oradadır.

1. Aşağıdaki sözcüklerin eş anlamlarını tablodan bulup işaretleyiniz.

KELİMELER MANA, YİTİRMEK, FAKİR, YANIT, HİSSE, TAMİR, TUTSAK, SÖZCÜK, AK, SUÇ, UFAK, SULH, AMAÇ, REY, DİZE,KONUK, FAYDA, İKAZ, GÜÇLÜ, ASKER, ŞAİR, ANI, ZOR, IRAK, DEĞERLİ, SONBAHAR

BİLMECELER Yer altında şeker kız (Edanur sordu) İstanbul’un en karanlık semti hangisidir? (Nisa sordu)

2. Aşağıdaki sözcüklerin zıt anlamlılarını tablodan bulup işaretleyiniz.

Dumanı tüter,isterse gider.Balık değildir ama denizde yüzer (Ömer sordu) Annenin iki katına ne denir? (Yüsra Nur sordu) A ile başlar N ile biter.Boynu atkılı ormana gider (Pelin sordu) Metroyu kimler icat etmiştir? (Yüsra nur sordu) Denizin ortasında ne vardır? (Pelin sordu) Ağız içinde dil,haydi bunu bil (Ömer sordu) En temiz böcek hangisidir? (Nisa sordu) Uzun yoldan kuş gelir,ne söylerse hoş gelir. (Edanur sordu) Düşünen file ne denir? (Onur sordu)

KELİMELER DOST, SICAK, ALÇAK, KARA, GENÇ, KÖTÜ, SAVAŞ, DOĞRU, AÇIK, UCUZ,DELİ, SON, ÇİRKİN, KALIN, HAFİF, YENİ, GÜLMEK, GENİŞ, GECE, BEYAZ, BÜYÜK, ÜRETİCİ, HIZLI, USTA.

Adam yüzmüş,sonra ne olmuş? (Yüsra Nur sordu) CEVAPLAR BİLMECELERİ ARKADAŞLARINIZDAA.

Sayfa 6 6

SORAN

Sayfa 6


7

SINIFIMIZIN ŞAİRLERİ,YAZARLARI ve RESSAMLARI

SAĞLIK

GÜL Mis kokuyor her yer,

Sağlık çok değerlidir.

Çiçekler mis kokuyor.

Eğer sağlıklı olmazsak,

Güller de mis kokuyor.

Hasta oluruz. Hasta olursak okula gidemeyiz.

Her yerde mis kokuyor.

Eğer sağlıklı olursak,

Kokmayan yer var mı?

Okula gideriz.

Bu dünya mis kokuyor.

Okula gidersek,

Dünya’nın her yeri mis kokuyor.

Dersleri kaçırmayız.

Kokmayan yeri var mı?

PELİN ŞEN

ALEYNA ASLAN

NAZLI KÜTÜPHANEDE Merhaba arkadaşlar ben Nazlı.Size geçtiğimiz hafta neler olduğunu anlatacağım.Şimdi hikayemize başlayalım.Geçtiğimiz hafta mutlu bir şekilde uyandım.Hemen yüzümü yıkadım,yemeğimi yedim,dişlerimi fırçaladım ve giyimdim.Çantamı ders programına göre hazırladım ve okula gittim.Okulda Hayat Bilgisi,Türkçe,Matematik yaptık ve eve giderken öğretmen kara taşıtlarıyla ilgili araştırma verdi.Eve gittiğimde annemden izim aldım ve kütüphaneye gittim.Oradan bir tane kaynak kitap seçtim ve kasaya gittim.Kitabın barkodunu okuttular ve bana fiyatını söylediler.Bende parasını verdim ve kitabımı aldım.Öğretmenin istediği araştırmayı yapabildim. YÜSRA NUR BİÇER

ALİ’NİN MACERASI Ali okuldan eve gidiyordu.Yolda bir adam ile karşılaşmıştı.Adam ona çikolata verdi.Annesi kimseden bir şey alma derdi.O da almadı ve oradan uzaklaştı.Olayı annesi ve babasına anlattı.Aferin oğlum dediler.Annesi: -Doğru olanı sen yaptın aferin, dedi ve masal da burada bitti. 7

NİSA COŞKUN


8

2/C SINIFININ YAVRU ŞAHİNLERİ

ALEYNA

NİSA

URAL

MÜZEYYEN

EREN

PELİN

MUHAMMED

MERT

ESMANUR

EREN

YÜSRA NUR

SERHAT

NİSA

NİDA

ÖMER

EDANUR

M.EREN

ONUR

ESER

TÜRKER

ÖZGE

M.EMİN

MERT

KÜBRA

KEREM

FUNDA

SEVİLAY

DİLEK

POLAT

BÜŞRA

Bu gazetenin ortaya çıkmasında emeği geçen bütün öğrencilerime teşekkür eder,hayat boyu yüzlerinde gülücüklerin,kalplerinde sevginin eksik olmamasını dilerim. www.sahinyilmazilkokuluc.com Sayfa 8 8

Sınıf Öğretmeni Önder SARI Sayfa 8

YAVRU ŞAHİNLER  

Şahin Yılmaz İlkokulu 2/C Sınıfı

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you