Cichy Memoriał - Grybowska Saga

Page 1

ARKADIUSZ ANDREJKOW & STOWARZYSZENIE SAGA GRYBÓW

Cichy Memoriał - Grybowska Saga Przeszłość bywa zaskakująca.


Arkadiusz Andrejkow Ur. 9 maja 1985r. w Sanoku. Skończył studia na kierunku Edukacja Plastyczna w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku i na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom artystyczny zrobił w pracowni malarstwa prof. Marka Pokrywki w roku 2010. Uprawia malarstwo, rysunek i street art.


"Cichy Memoriał" "Swoje charaktery staram się umieszczać na podłożach, które już same w sobie są dla mnie praktycznie gotowymi obrazami. Pociąga mnie przede wszystkim ich surowość i naturalność. Skupiam się głównie na portretach wykonywanych w stosunkowo szybkim tempie, co prowadzi do tego, że są one do pewnego stopnia transparentne. Przebarwienia i plamy na surowym betonie lub rdza na wagonach towarowych połączone z delikatnym światłocieniem zbudowanym za pomocą farby w aerozolu tworzą specyficzną formę dla każdego charakteru. Równie ważnym aspektem jest otoczenie, w którym umieszczam swoją pracę."


"Saga Grybów" to stowarzyszenie aktywistów działających od ponad 10 lat na rzecz historii i dziedzictwa regionu grybowszczyzny. Skupiamy się na odkrywaniu, utrwalaniu i przekazywaniu nieznanych i zapomnianych wątków przeszłości regionu, wzmacnianiu iiodbudowywaniu więzi ludzi z Grybowem iiregionem oraz więzi międzyludzkich iimiędzypokoleniowych. Na Ziemi Grybowskiej łączyły się trzy kultury, dominująca polska oraz mniejszości: żydowska oraz łemkowska, splatające się razem w jedną "Grybowską Sagę".


"Grybowska Saga"

IKONY

OFIARY

BOHATEROWIE DNIA CODZIENNEGO


"Grybowska Saga" Od 2010 roku jesteśmy intensywnie zaangażowani, poprzez bezpośrednie spotkania oraz media społecznościowe, w gromadzenie i publikowanie wywiadów, wspomnień, historii oraz digitalizację i udostępnianie szerokiemu gronu odbiorców starych fotografii i całych albumów, dokumentujących życie regionu. Skupiamy się nie tylko na ikonach, o których uczymy się z zeszytów szkolnych, ale również na "bohaterach dnia codziennego" oraz na zapomnianych ofiarach. Chcemy, aby będący pod naszą opieką zbiór tysięcy kopii cyfrowych zdjęć, z albumów dziesiątek grybowian rozsianych na kilku kontynentach, zaistniał w przestrzeni miasta i regionu, na murach i deskach, by przypominać o naszym bogatym dziedzictwie w zaskakujący i ujmujący sposób.


FRANCISZEK III PASZEK "KMICIC" - PRZYWÓDCA ODDZIAŁU PARTYZANCKIEGO W GÓRACH GRYBOWSKICH Z CZASU II WŚ


JAN DĘBOWSKI, OFIARA ZBRODNI KATYŃSKIEJ, I JANINA DĘBOWSKA, RODZICE AKTORKI KRYSTYNY OSTASZEWSKIEJ


MANIA I IZIO RIEGELHAUPT - JEDNE Z 500 DZIECI - OFIAR ZAGŁADY


POSZUKUJEMY ODPOWIEDNIEGO MIEJSCA - ŚCIANY

KS. ADAM KAŹMIERCZYK - HONOROWY OBYWATEL GRYBOWA


LUDWIK LIZOŃ, ARTYSTA RZEŹBIARZ


RODZINA MICHAŁA ROMANIAKA - ŁEMKOWIE Z FLORYNKI


KS. JAN SOLAK, JÓZEF HODBOD, ZDZISŁAW MĄCZEŃSKI


POSZUKUJEMY ODPOWIEDNIEGO MIEJSCA - ÅšCIANY :)

FOTOGRAF ZYGMUNT STUDNICKI W PRACOWNI


RODZINA GOTTLOBÓW - GRYBOWSCY ŻYDZI, OFIARY ZAGŁADY


MARIA STUDNICKA, DYR. SZKOŁY ŻEŃSKIEJ I DZIAŁACZKA SPOŁECZNA


PRYMICJE W BIAŁEJ NIŻNEJ, KONIEC LAT 30. - POSZUKUJEMY ŚCIANY


DZIEWCZĘTA GRYBOWSKIE W PRZEDSTAWIENIU TEATRALNYM POSZUKUJEMY ŚCIANY


CHŁOPCY GRYBOWSCY, LATA 30. - POSZUKUJEMY ŚCIANY


Kontakt: "Stowarzyszenie "Saga Grybów" NIP: 7343583252 REGON: 386282947 Nr konta: 32 1600 1462 1890 6219 1000 0001 Email: saga.grybow@gmail.com www.saga-grybow.com Zarząd Stowarzyszenia: Kamil Kmak Anna Boruch Anna Kurdzielewicz Fotografie ze zbiorów: Ewy Mordarskiej-Byrki, Konrada Obrębskiego, Marty Sehn, Andrzeja Kmaka, Floralove Katz, Esther Gilboa, Jadwigi Hulackiej, Michała Romaniaka, Marii Boczoń, www.kaplicanapodjaworzu.manifo.com