__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1


AVO - LIDER ŚWIATOWEGO RYNKU

CONVENIENCE

 B ogata i kompleksowa oferta obejmująca marynaty, sosy i dipy do wszystkich rodzajów mięs  Najszersza na rynku oferta sosów typu American BBQ  Sezonowe jak i całoroczne produkty

 Produkty bez konserwantów,

 N owe rozwiązania smakowe

sztucznych barwników, syntetycz-

i funkcjonalne do mięs typu pulled

nych aromatów, glutenu i gluta-

oraz do mięs pieczonych

minianu sodu

 Duże możliwości kreowania no-

 Produkty Clean Label

wych smaków tradycyjnych jak

 Wysokiej jakości składniki

i nowoczesnych

JAKOŚĆ I TECHNOLOGIA

www.avo.pl


Mięso to Sztuka

Sztuka opanowana przez belgijskich dostawców mięsa Dzięki czemu belgijskie mięso staje się sztuką? To dzięki wyjątkowemu połączeniu świeżego mięsa, jego wysokiej wydajności i elastycznych usług. Belgijscy dostawcy mięsa opanowali tę sztukę do perfekcji. Tylko od Ciebie zależy, czy jej posmakujesz.

Znajdź swojego belgijskiego dostawcę mięsa na stronie belgianmeat.com


Kwiecień Nr 261

4/2021 Wydawca: PHU GEMINI, ul. Wojska Polskiego 1-3/3, 45-862 Opole Adres Redakcji: ul. M. Skłodowskiej 42, 47-400 Racibórz tel./fax: 32 419 17 00, 32 419 16 90 tel.: 32 419 16 90, 32 419 16 91, 32 419 16 92 tel. kom.: 509 230 711, 509 230 713, 509 230 714 e-mail: rzeznik@mieso.com.pl Redaktor Naczelny: Karolina Szlapańska Konsultacja językowa: dr Joanna Bielewicz-Kunc Skład graficzny: Karol Musioł (dtp@mieso.com.pl) Redakcja nie odpowiada za treść ogłoszeń i tekstów sponsorowanych oraz za treść i poprawność artykułów przygotowanych przez niezależnych autorów. Materiałów niezamówionych nie zwracamy. Zastrzegamy sobie prawo do skracania i adiustacji tekstów. Przedruk materiałów lub ich części tylko za pisemną zgodą Redakcji. www.mieso.com.pl www.facebook.com/miesiecznikrzeznikpolski

8

PREZENTACJA Zakład Mięsny Karol

10

JĘZYK NIEMIECKI W BRANŻY MIĘSNEJ Teil 51

12 18 20 22 24

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM Eko-trendy w opakowaniach produktów mięsnych Palety i skrzyniopalety z tworzyw sztucznych Creamer Roboplast - Poznajmy się Ekoprojektowanie - na co zwracać uwagę w branży mięsnej? Nowe wymagania dotyczące szeroko pojętego rynku opakowań

32 40

34

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Poprawa efektywności energetycznej - wymóg formalny czy realna potrzeba Bettcher Quantum® Trimmers dla bezpieczeństwa, komfortu i większej wydajności EKSPERT RADZI Nowy produkt – szansa czy nierealne życzenie?

36

GOSPODARKA MIĘSNA Produkty typu convenience – analiza produktów mięsnych dostępnych na rynku

38

BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI Procedury systemu jakości w zakładzie mięsnym – procedury audytu wewnętrznego – raport z audytu

12 34 38


REKOMENDAC JE

Wybrałam „Rzeźnik polski” Agnieszka Ronkiewicz Sales Account Manager Business Assurance Intertek Poland Sp. z o.o.


Wybrałam „Rzeźnik polski”

Od ponad 130 lat firmy na całym świecie polegają na Intertek w zakresie zapewniania jakości i bezpieczeństwa swoich produktów, procesów i systemów. Wychodzimy poza testowanie, sprawdzanie i certyfikowanie produktów; jesteśmy dostawcą Total Quality Assurance dla branż na całym świecie, w tym dla branży mięsnej. Dzięki naszej globalnej sieci najnowocześniejszych obiektów i wiodącej w branży wiedzy technicznej zapewniamy klientom innowacyjne i dostosowane do indywidualnych potrzeb usługi. Niezależnie od tego, czy Twoja firma jest lokalna, czy globalna, możemy pomóc zapewnić, że Twoje produkty spełniają standardy jakości, zdrowia, środowiska, bezpieczeństwa i odpowiedzialności społecznej na praktycznie każdym rynku na całym świecie. Kongres MEATing ONLINE, który miał miejsce pod koniec stycznia br. to wydarzenie, w którym czynnie braliśmy udział. Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni organizacją, prowadzeniem a dostępność i jego forma sprawiła, że mogło w nim uczestniczyć szerokie grono firm i zakładów związanych z branżą przetwórstwa mięsnego, choć nie tylko. Dziękujemy za możliwość udziału w drugiej edycji tegoż wydarzenia i dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze wirtualne stoisko, interaktywny czaty a także obejrzeli prezentację naszych ekspertów. Redakcję, która tworzy tak wiele projektów dla naszej branży, kongresy, webinary i tu podkreślić należy miesięcznik „Rzeźnik polski” oczywiście z przyjemnością rekomendujemy.


Z Panem Jarosławem Górskim dyrektorem generalnym Zakładu Mięsnego KAROL rozmawia Małgorzata Martini

ŸŸ Panie Jarosławie od ilu lat ZM Karol funkcjonuje na mięsnej mapie Polski? Jest to firma rodzinna, proszę o przedstawienie jej założycieli i obecnych właścicieli. Firma Karol powstała w 90 latach poprzez otwarcie hurtowni wędlin przez młode małżeństwo Ewę i Jana Brodawka w miejscowości Biała Podlaska. Następnie w 2000 roku w rodzinnej miejscowości Strzakły otworzyli zakład produkcyjny, w którym utworzono linię produkcyjną wędlin i rozbiór wieprzowy. Na tamten czas była to duża i ryzykowna inwestycja jeszcze zanim weszliśmy do Unii, ale dzięki temu już od ponad 20 lat działamy aktywnie na rynku, cały czas się rozwijając i zdobywając nowych klientów. Warto zaznaczyć, że jest to firma z 100% polskim kapitałem, co w dzisiejszych czasach ma duże znaczenie. A obecni właściciele podobnie jak 20 lat temu, do dziś aktywnie działają i rozwijają rodzinną firmę.


PREZENTACJE

klient zna Karola i jego boczki, ale tak jak wspominałem wyżej nasza firma szczyci się z kiełbasy białej parzonej, jest to nasz nie powtarzalny produkt, z którego słyniemy na całą Polskę. Teraz był dla nas bardzo ważny okres Wielkanocny, wtedy sprzedajemy kiełbasę białą w ogromnych ilościach, ale warto zaznaczyć, że u nas ten produkt jest całoroczny, a to dzięki temu, że jest idealny na każdą okazję. Polecam spróbować ją szczególnie z grilla.

Jarosław Górski dyrektor generalny Zakładu Mięsnego KAROL.

ŸŸ Dwudziestoletnie doświadczenie w branży zobowiązuje, jakie wytyczne są dla Państwa najważniejsze podczas produkcji Waszego asortymentu? Jednym z najważniejszych czynników podczas naszej produkcji wędlin jest dokładna selekcja surowca używanego do produkcji. Przykładamy również szczególną uwagę do ograniczenia dodatków funkcjonalnych, potocznie mówiąc konserwantów. Wiemy, że w dzisiejszych czasach tak ważne jest dbanie o siebie i innych, dlatego obecnie szukamy ekologicznych rozwiązań produkcyjnych i pracujemy nad nowymi recepturami produktów, które będą w pełni naturalne, a proces ich wytwarzania nie będzie szkodliwy dla środowiska. Jesteśmy właśnie na etapie testowania folii w 100% nadającej się do recyklingu, jest to w naszej branży nowość, ale idąc za potrzebami konsumenta nie boimy się wyzwań.

ŸŸ Czy wyroby ZPM Karol dostępne są na terenie całego kraju czy może tylko w wybranych regionach? Nasze wyroby są dostępne na terenie całej Polski. Dystrybuujemy je zarówno na rynek tradycyjny jak i do kanałów nowoczesnych – sieci. Naszymi głównymi odbiorcami jest Carrefour, Stokrotka, Eurocash, Gobarto. Cały czas się rozwijamy i zyskujemy nowych klientów. Właśnie rozpoczynamy nową współprace z polską siecią sklepów Arhelan. Będzie to kolejne ponad 100 sklepów, gdzie będzie można nabyć i spróbować naszych produktów.

Chcesz przeczytać więcej?

ŸŸ Jaka jest wielkość produkcji w liczbach w zakładzie na przestrzeni miesiąca? Obecnie nasza produkcja wynosi 700 ton wędlin na przestrzeni miesiąca. Posiadamy również swój rozbiór wieprzowy – tutaj osiągamy wyniki na poziomie 500 ton miesięcznie i przeznaczamy to pod własną produkcję wędzonek. Na bezpośrednią sprzedaż przeznaczamy surowy drób, który rozbieramy w ilościach 350 ton miesięcznie. Liczby te pokazują, że jako firma o średniej wielkości na rynku, prężnie działamy i docieramy do sporej części społeczeństwa.

ŸŸ Jakie aktualnie przedsięwzięcia realizujecie w zakładzie by się systematycznie rozwijać? Na rynku aby przetrwać i być konkurencyjnym, należy ciągle się rozwijać, dlatego też co kilka lat systematycznie rozbudowujemy zakład oraz unowocześniamy park maszynowy. Obecnie jesteśmy w trakcie kolejnej rozbudowy zakładu, która zwiększy nasze moce produkcyjne o kolejne 200 ton miesięcznie. Będziemy również unowocześniać i powiększać park maszynowy, inwestujemy w nową maszynę pakującą i unowocześniamy dział higieny, który w dzisiejszych czasach odgrywa kluczową rolę w zakładach produkcyjnych. Kolejną bardzo ważną inwestycją w tym roku będzie budowa farmy fotowoltaicznej, która wesprze część zakładu w energię. Przed nami jeszcze dużo pracy i nowych wyzwań, ale wspólnie z naszym zespołem stawiamy czoła nowej rzeczywistości i dzięki temu zapewniamy w pełni bezpieczny i wysoko jakościowy produkt naszym konsumentom.

www.mieso.com.pl/GRATIS

ŸŸ Proszę przybliżyć czytelnikom Państwa ofertę produktową. Ile na chwilę obecną składa się na nią asortymentów? Na chwilę obecną posiadamy w ofercie około 100 produktów w sprzedaży. Aby bardziej zobrazować nasz asortyment podam naszą produkcję w procentach z podziałem na kategorie produktowe. Najważniejszą i zarazem największą grupą produkcyjną są boczki, wynoszą one aż 30% naszej sprzedaży, są to m. in. boczek wędzony parzony, boczek wędzony surowy czy boczek rolowany. Kolejną dość dużą grupą produktową są kiełbasy cienkie, stanowią one 20%. Zaliczamy do nich naszą chlubę kiełbasę białą parzoną, kiełbasę z kija i kiełbasę z wędzarni. Pozostałe 50% produkcji opiera się na kiełbasach grubych, szynkach i schabach, tak jak widać każdy znajdzie coś dla siebie. ŸŸ A które z tych produktów to kultowe produkty Waszej marki? Na rynku najbardziej jesteśmy znani z kilku produktów: boczku extra, boczku wędzonego parzonego, boczku rolowanego, kiełbasy białej parzonej, kiełbasy z kija, szynki z liściem i szynki w siatce. Każdy

Dziękuję za rozmowę.

9


JĘZYK NIEMIECKI W BRANŻY MIĘSNEJ Teil 51

Język niemiecki

w branży mięsnej

Die Sojabohne – das populärste Fleischsubstitut in vegetarischer Diät Die Sojabohne ist einjährige Hülsenpflanze innerhalb der Familie Hülsenfrüchtler (Fabaceae). Sie kommt aus Ostasien, wo sie noch im Altertum bekannt war und deshalb gehört zu ältesten Kulturpflanzen. In anderen Weltgebieten wurde die Sojabohne ab dem 17. Jahrhundert angebaut, doch eine wesentliche Zunahme der Sojaproduktion wird erst im 20. Jahrhundert beobachtet. Zu den gröβten Sojaproduzenten gehören jetzt die Vereinigten Staaten der Amerika, südamerikanische Länder sowie China. Wesentliche Mehrheit der Weltproduktion von Sojabohne ist die genetisch modifizierte, die gegen Herbizide und Insekte unempfindlich ist. Schätzungsweise sogar 93-95% des Sojaschrotes im internationalen Handel bildet das aus genetisch modifizierten Pflanzen erhaltene Produkt. Die Sojabohne wird vor allem für Samen angebaut. Nur in warmen Klimazonen wird diese Pflanze als grüne Futter für Tiere ausgenutzt. Die Sojaproduktion wächst ständig wegen vielen Nutzungsmöglichkeiten dieser Pflanze. Anfangs wurde die Sojabohne

Wortshatz:

10

das Altertum die Anwendung die Asche ausnutzen der Bestandteil die Diät einjährig der Ersatz die Futter gesundheitlich hervorheben hauptsächlich die Hülse die Hülsenfrüchtler der Inhalt international die Klimazone die Kohlenhydrate die Kulturpflanze die Popularität das Protein die Quelle der Samen der Schrot das Substitut

hauptsächlich als Rohstoff zur Herstellung von Sojaöl und als Futterpflanze ausgenutzt. Zur Zeit findet sie in der Lebensmittelindustrie (Herstellung von Öl, Sojamilch, Sojaersatz für Fleisch, Zutaten zu Nahrungsmitteln) wie auch in der Futter-, Kosmetik-, Kunststoff- und Farbenindustrie ihre Anwendung. Darüber hinaus gehört Sojaöl zu Hauptrohstoffen in der Biokraftstoff-Produktion. Es ist hervorzuheben, dass der Sojaschrot die wichtigste Proteinfutter in der Welt ist und nur ein kleiner Teil der weltlichen Sojaproduktion für Konsumption bestimmt ist, davon als Substitut für Tierproteine. Die Popularität der Sojabohne in der Lebensmittelindustrie hat ihren Grund in der Zusammensetzung der Sojasamen und in vielen gesundheitlichen Eigenschaften. Die Sojasamen sind vor allem eine Quelle der vollwertigen Proteinen, die ca. 35 – 40% trockener Masse bilden. Der andere wichtige Bestandteil ist das Fett von 20% des Inhalts. 35% der trockenen Masse bilden Kohlenhydrate und die restlichen 5% es ist die Asche.

[`altərtᴜm] [`anvɛndᴜŋ] [`aʃə] [`aᴜs`nᴜtsən] [bə`ʃtanttael] [di`ɛt] [`aen`jɛ:riç] [ɛr`zats] [`fᴜtər] [gə`zᴜnthaetlɪç] [hɛr`fo:r`he:bən] [`haᴜptzɛçlɪç] [`hYlzə] [`hYlzən`frYçtlər] [`ɪnhalt] [ɪntərnatsio`na:l] [`klima`tso:nə] [`ko:lənhYdra:tə] [kul`tu:rpflantsə] [pɔpᴜlari`tɛ:t] [protɛ`in] [`kvɛlə] [`za:mən] [`ʃro:t] [zᴜpsti`tu:t]

starożytność zastosowanie popiół wykorzystać składnik dieta jednoroczny zamiennik pasza zdrowotny podkreślić, uwypuklić głownie strąk bobowate zawartość międzynarodowy strefa klimatyczna węglowodany roślina uprawna popularność białko źródło nasiono śruta zamiennik


JĘZYK NIEMIECKI W BRANŻY MIĘSNEJ

Zadanie 1. Wymowa niemiecka: „v” wymawia się jak [f] w wyrazach niemieckich, np. Vater, vier, z przedrostkiem „ver”-, „vor”. „v“ wymawia się jak [v], czyli jak polskie „w” w wyrazach obcych, np. pochodzących z łaciny: Visum, Vize-…, Ventil, Vadium, Souvenir. Proszę podkreślić „v” wymawiane jak polskie „w” Volkswagen, Viertel, Vollmilch, Veganer, Zivildienst, vielleicht, Vulkan, Revident, verzeihen, Vetter, Vitamin, Nerven, nervös, Eva, Virus, Vorschrift.

11

Zadanie 3. Proszę utworzyć przez anagramowanie wyrazy o polskim znaczeniu: (kolejność alfabetyczna) kwiaty, mięso, roślina, smacznego, wiosna, zając wielkanocny, zupa sojowa. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

PUPEOSJAS ZEPFALN SCHLIFE HOSTARESE NELBUM GRÜNHILF HALMIZET

Zadanie 2. Proszę dopasować: A. Kühe, Schweine, Pferde B. Sojabohne C. Fleisch durch Sojabohne D. Nahrungsmittel E. Sojabohne als Futterpflanze F. Zuchttiere G. Waren mit LKW H. Sojamilch I. Biokraftstoff

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

Zadanie 4. Krzyżówka liczbowa. Liczby należy zastąpić literami. Tym samym liczbom odpowiadają te same litery. Rozwiązaniem jest 11 wyrazów niemieckich (poziomo). Pomoc: właściwe odpowiedniki można wpisać do kratek pod zadaniem. Podpowiedź jest wpisana (czytaj z góry na dół). Uwaga: litera Ä = AE.

ausnutzen trinken tanken züchten ersetzen transportieren anbauen füttern herstellen

1 17

18

19

3

8

16

2

8

G 17

2

8

8

5

11

13

16

9

11

16

11

14

20

9

5

11

7

7

3

E

4

U 16

S

14

19

17

N

D

11

8

12

10

3

9

5

19

11

20

17

18

19

20

8

16

2

9

8

4

9

2

5

16

2

18

19

5

2

15

1

4

11

20

18

16

20

9

11

9

6

20

9

20

3

5 7 6

20

H

Chcesz przeczytać więcej? 7 8

9

E

www.mieso.com.pl/GRATIS 13

20

10

I

5

3

11

5

T 2

17

5

1 – Auf dem Ostertisch; 2 – Osterfesttag; 3 – Wurst mit dem Namen einer polnischen Stadt; 4 – Haus für Kühe; 5 – der Wirt auf dem Lande; 6 – kleiner Hase; 7 - Brot mit Samen; 8 – Küchengefäβ; 9 – Backwaren; 0 – Veterinär; 11 – Symbol der Ostern. 1-

2-

3-

4-

5-

6-

7-

8-

9-

10-

11-

12-

13-

14-

15-

16-

17-

18-

19-

20-

Odpowiedzi

Zadanie 1: Veganer, Zivildienst, Vulkan, Revident, Vitamin, nervös, Virus Zadanie 2: A4; B7; C5; D9; E1; F8; G6; H2; I 3 Zadanie 3: 1-Sojasuppe, 2-Pflanze, 3-Fleisch, 4-Osterhase, 5-Blumen, 6- Frühling, 7-Mahlzeit Zadanie 4: 1-Schinken, 2-Sonntag, 3-Krakauer, 4-Kuhstall, 5-Landwirt, 6-Häschen (Haeschen), 7-Kornbrot, 8-Kochtopf, 9-Gebäck (Gebaeck), 10- Tierarzt, 11- Osterei.


12

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM

Eko-trendy w opakowaniach produktów mięsnych Z prof. dr hab. inż. Arturem Bartkowiakiem - Centrum Immobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT rozmawia Marek Bielski - miesięcznik „Rzeźnik polski” Przed wszystkimi branżami spożywczymi, również przed branżą mięsną stoi szereg wyzwań związanych ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi gospodarki opakowaniowej. Z drugiej strony, cała branża dba o to, aby produkować jak najlepsze i jak najwyższej jakości wyroby. Jest to związane również z dostosowaniem odpowiednich opakowań, mogących zagwarantować wysoką jakość pakowanych produktów. ŸŸ Jakie są najważniejsze zadania opakowań? Opakowanie jest integralnie związane z produktem, chroni go, kreuje wizerunek marki, informuje i promuje. Jego funkcja w obrocie produktów jest nie do przecenienia, co wpływa na to, że rynek opakowań charakteryzuje się wysokim stopniem innowacyjności i wykorzystaniem najnowszych trendów. Dotyczą one wzornictwa, procesów technologicznych, stosowanych materiałów czy działań komunikacyjno-marketingowych. ŸŸ Czym są trendy i jakie jest ich znaczenie w opakowalnictwie? Najważniejsze trendy dotyczą wykorzystania nowych rozwiązań związanych z jednej strony z poprawą ochrony produktu, a z drugiej - z wykorzystaniem cech materiałów tak, aby opakowanie mogło pełnić dodatkowe funkcje, między

prof. dr hab. inż. Artur Bartkowiak.

innymi dotyczące informowania konsumentów o produkcie i jego cechach. Trendy obejmują również wzornictwo i procesy technologiczne, czyli integrują produkcję żywności i proces pakowania.

ale często też również do naszego organizmu. I mimo, iż od razu nasuwają się wątpliwości, czy aby na pewno opakowanie jest jedynym winowajcą, musimy się z tym wyzwaniem zmierzyć.

ŸŸ Trendy rozwojowe rynku opakowań w UE i Polsce Bardzo mocno komunikowane, szczególnie przez duże sieci handlowe, są dwa zasadnicze trendy, którymi jest zgodność projektowanych opakowań z wymogami biogospodarki oraz gospodarki w obiegu zamkniętym. Biogospodarka polega na umiejętnym wykorzystaniu surowców pochodzenia biologicznego tak, aby docelowo można było je wykorzystywać nie tylko do produkcji wyrobów spożywczych, ale również opakowań. Drugi trend to gospodarka w obiegu zamkniętym. Dotyczy ona szczególnie opakowań ze względu na zagrożenia ograniczenia dostępu do surowców i zanieczyszczania środowiska. Mowa o tym, żeby lepiej wykorzystywać surowce i materiały opakowaniowe tak, aby można było prowadzić gospodarkę w obiegu zamkniętym. Pojawia się też coraz więcej dowodów na problem mikroplastików, które dostają się nie tylko do środowiska,

ŸŸ Jakie są najważniejsze oczekiwania konsumentów jeśli chodzi o opakowania? Klientom zależy przede wszystkim na ochronie świeżości i zachowaniu oryginalnego smaku produktu. Musi on przy tym zachowywać wszystkie swoje walory wynikające z jego wartości odżywczych oraz wartości, które coraz częściej są komunikowane jako wartość dodatkowa produktu między innymi prozdrowotny charakter. Kolejną rzeczą jest dopasowanie opakowania do konkretnych składników zawartych w produkcie. Bardzo często nawet niewielkie zmiany w procesie technologicznym mogą doprowadzić do tego, że produkty mogą wymagać innych opakowań. Powinno się więc stale monitorować, czy aby na pewno stosowane opakowanie jest najlepsze dla zachowania świeżości produktu i wszystkich cech, o których mówiłem wcześniej. Istotną rzeczą, której nie należy bagatelizować, jest świadomość, kim jest docelowy konsument i jakie są jego oczekiwania,


PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM nie tylko w stosunku do produktu spożywczego, ale również do samego opakowania. ŸŸ Jak wygląda rynek opakowań w Polsce? Rynek opakowań w Polsce jest ogromny. Jego wartość to aktualnie ok. 40 mld zł rocznie co stanowi 2,7% PKB i ponad 25 tys. zatrudnionych osób. Co ważne, cały czas obserwujemy jego wzrost na poziomie 6-7%. Każdy obywatel w naszym kraju zużywa średnio opakowania o wartości około 1000 zł rocznie! Kolejną istotną kwestią jest rodzaj używanych opakowań. Przede wszystkim są to opakowania z tworzyw sztucznych oraz opakowania celulozowe. Warto przy tym zwrócić uwagę na trend dotyczący opakowań z tworzyw sztucznych - opakowania sztywne coraz częściej zamieniane są na opakowania elastyczne, czyli o niższej gramaturze. Jeśli zaś chodzi o opakowania typu metal, szkło czy drewno, to one w ostatnich latach tracą na znaczeniu. Być może w branży mięsnej niektóre z nich w dalszym ciągu mają zapewnione miejsce, ale już w coraz mniejszym zakresie szczególnie w obszarze innowacyjnych rozwiązań. ŸŸ Jakie są najważniejsze wyzwania dla tworzyw sztucznych? To, co dotyczy gospodarki w obiegu zamkniętym tworzyw sztucznych, to świadomość, że odzysk surowcowy najważniejszego konkurenta jakim są materiały celulozowe (głównie papier i tektura) kształtuje się na poziomie około 70%, który docelowo ma zbliżyć się do nawet poziomu 80%. W przypadku tworzyw sztucznych sytuacja jest zdecydowanie gorsza. Popyt na tworzywa sztuczne jest ogromny, z czego aż 40% stanowią opakowania. Niestety, odpady plastikowe to w dużej mierze opakowania, i dlatego obecnie główny trend to zmniejszenie ilości opakowań trafiających na wysypiska śmieci lub do spalania. Przy czym, osobiście uważam, że wobec braku innych rozwiązań ekologiczne spalanie opakowań jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż ich składowanie, szczególnie jeśli chodzi o odpady opakowaniowe do żywności.

mie UE i transponowane na nasz rynek krajowy, pojawiają się informacje o konieczności unikania, bądź ograniczania pewnych tworzyw. Wskazuje się między innymi na polichlorek winylu oraz polistyren w formie zarówno normalnej, jak i spienionej. Uważa się, że jeśli chodzi o tworzywa otrzymywane z ropy naftowej, powinniśmy skupić się na trzech głównych grupach tworzyw. Są to polietylen PE, polipropylen PP i politereftalan etylenu PET. ŸŸ Jak wygląda odpowiedzialność ekologiczna zgodnie z wytycznymi GOZ? GOZ obejmuje kilka podstawowych zasad, a mianowicie - mniejsza ilość/rozmiar/masa opakowania w stosunku do masy pakowanego produktu, czyli lepszy „niższy” stosunek masy opakowania do masy opakowanego produktu. Analiza tych danych jest prostym sposobem, który pozwala określić, na ile można poprawić parametry lub na ile, w perspektywie czasu, udało się to już zrobić. Kolejną rzeczą jest sposób odzysku i łatwiejszy recykling, dotyczący opakowań monomateriałowych. Jeśli chodzi natomiast o możliwość wielokrotnego wykorzystania opakowania, w przypadku opakowania produktów mięsnych, jest to bardzo trudne a czasami wręcz niemożliwe ze względu na bardzo wysokie wymagania sanitarne podczas produkcji i pakowania produktów mięsnych. ŸŸ Koncepcja „New Plastics Economy”

jak i również analogów opakowań, czyli materiałów z tworzyw sztucznych otrzymywanych z bioodnawialnych surowców (mówimy tu o procesie „bio-odnowy” trwającym maksymalnie kilka lat), jest bardzo ważnym trendem jaki jest opisywany w wielu kluczowych dokumentach dotyczących kierunków rozwoju gospodarki materiałowej zgodnych z GOZ. Pojawia się natomiast kilka problemów. Jednym z nich jest problem logistyczno - proceduralny. Brak jest bowiem przepisów, gdzie i jak mielibyśmy je segregować i ostatecznie zagospodarowywać. Drugim, jest brak surowców o konkurencyjnych cenach w stosunkach do tworzyw sztucznych. Wszystkie biotworzywa są niestety droższe od ich analogów, czy podobnych tworzyw sztucznych. ŸŸ Tworzywa sztuczne vs. biopolimery Obecna ilość produkowanych biotworzyw w odniesieniu do skali zapotrzebowania na tworzywa sztuczne wynosi zaledwie 2%. Oczywiście, skala produkcji biotworzyw zmienia się dość dynamicznie, ale w najbliższym czasie z pewnością nie wzrośnie do 40%. Należy więc traktować biotworzywa realnie. Oczywiście, niektóre sektory mogą znaleźć rozwiązania i w wielu przypadkach tworzywa te są dobrej jakości i dają możliwość zastąpienia tworzyw niebiodegradowalnych takich jak LDPE HDPE PP PET EPS ich biodegradowalnymi odpowiednikami np. PBAT PHA PBS PLA PEF czy skrobia termoplastyczna. Jeśli chodzi o właściwości mechaniczne wydaje się, że na chwilę obecną biotworzywa są w stanie spełnić wszystkie oczekiwania stawiane tworzywom syntetycznym. Kiedy jednak bierze się pod uwagę ich właściwości barierowe dla gazów, tu sytuacja jest nieco gorsza, bo w przypadku biotworzyw nie jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania dające możliwość utrzymania barierowości na tym samaym poziomie, czyli - jeżeli chodzi o przepuszczalność tlenu do poziomu 1 cm3/dobę na 1 m2 a apary wodnej na poziomie 1 cm3/m2 na dobę. Nie mówię tu o specjalnie modyfikowanych opakowaniach, a o biotworzywach z punktu widzenia ich właściwości. Jeżeli więc chodzi o zamiennik EVOH czy PVDC, który jest biodegradowalny, to póki co, takich rozwiązań nie ma. Tak samo jest, jeśli chodzi o pewne właściwości poliamidu. Jeżeli spojrzymy na potrzeby pakowanego mięsa i przyjmiemy kryteria realnej barierowości, to można zauważyć, że w wielu przypadkach opakowania są tak bardzo barierowe, że aż tak wysokie bariery do pakowanego produktu są niepotrzebne. Na przykład, dla pakowanego mięsa PLA niemodyfikowane będzie się sprawdzało, ale pojawiły się już inne materiały, które można zastosować, na przykład PEF - zamiennik PET, który w przyszłości będzie produkowany w większych ilościach i będzie

– recykling tworzyw sztucznych i biotworzyw Chcesz przeczytać więcej?

ŸŸ Czym jest „Reduce, Recycle, Rethink” dla opakowań z tworzyw sztucznych? W celu bardziej racjonalnego wykorzystania materiałów opakowaniowych powinniśmy przede wszystkim rezygnować z małych opakowań wykorzystywanych do pakowania pojedynczych produktów na rzecz opakowań większych. Jeśli zaś chodzi o opakowania wielomateriałowe, czyli zawierające w swojej budowie wiele różnych tworzyw, mamy do czynienia z trendem poszukiwania rozwiązań monomateriałowych. Kolejną rzeczą jest to, że w przepisach, które są komunikowane na pozio-

Recykling to forma ponownego wykorzystania materiałów odpadowych. W przypadku materiałów otrzymywanych z biotworzyw podatnych na procesy kompostowania istnieje możliwość wykorzystania odpadów opakowaniowych jako surowiec w biokompostowniach Ważne jest, aby zarówno recykling materiałowy jak i procesy kompostowania były naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Polska zadeklarowała, że poziom odzysku materiałów opakowaniowych wyniesie już w tym roku nawet 50%. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała 1 stycznia 2021 roku raport dotyczący przygotowania Polski do wdrożenia w proces gospodarki w obiegu zamkniętym i wynikające z niego konkluzje są niezbyt optymistyczne. Opisują one przede wszystkim wysoką skalę nieprzygotowania naszego kraju i brak wytycznych dla producentów. Bardzo mało jest informacji, w jaki sposób wszystkie te elementy dotyczące gospodarki w obiegu zamkniętym będą wyglądały z punktu widzenia biznesowego, nie ma też odpowiednich przepisów wykonawczych.

www.mieso.com.pl/GRATIS

ŸŸ Czy rynek biotworzyw to supertrend? Wykorzystanie biosurowców, zarówno w charakterze opakowań biodegradowalnych,

13


14

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM możliwy do wykorzystania. Istnieją też możliwości modyfikacji PLA cienkimi powłokami, które pozwolą na to, że PLA średniobarierowe stanie się materiałem wysokobarierowym, zbliżonym do potrzeb stawianych przez mięso pakowane w atmosferze niemodyfikowanej lub w MAP. ŸŸ Biokompozyt biodegradowalny (tacki do pakowania mięsa mielonego) Przykłady takich rozwiązań to najczęściej rozwiązania okołoprojektowe. Jednym z nich jest opakowanie do mięsa mielonego opracowane przez firmę Bio4pack. Tacka powstała z PLA (polikwasu mlekowego). Materiał został specjalnie zmodyfikowany tak, aby posiadał wymaganą wytrzymałość mechaniczną, a przy tym spełniał wymagania normy EN13432 dot. podatności na kompostowanie i biodegradację przy jednoczesnym wyróżniającym intensywnym zielonym kolorze w celu możliwości lepszej segregacji. Opakowanie to spełnia wszystkie wymagania dotyczące kompostowalności i bezpieczeństwa żywności i może być bez specjalnych adaptacji dostosowane do istniejących linii produkcyjnych. Jest ono obecnie dostępne na rynku. Kolejnym rozwiązaniem jest rozwiązanie z 2021 roku – wielomateriałowe, w pełni biodegradowalna tacki powstałe na bazie polimeru PHA. W tym wypadku jest to kopolimer kwasu hydroksymasłowego i hydroksywalerianowego z dodatkiem białek serwatkowych, mikrocelulozy z łupin migdałów i substancji zwiększających stabilność pakowanego produktu, jeśli chodzi o właściwości antymikrobiologiczne i antyoksydacyjne. Ciekawym kierunkiem rozwoju są opakowania, które nie tylko są biodegradowalne, ale mają również dodatkowe funkcjonalności. Przykładem takiego rozwiązania jest także zakończony niedawno projekt, w którym zaproponowano układ tacki z kwasu mlekowego PLA orientowanego oraz aktywnej powłoki na bazie PLA/PHA zawierającej bakteriofagi, czyli naturalne bezpieczne dla człowieka układy biologiczne zwalczające bakterie.

lub odzysku energii np. w biogazowniach. Widoczny jest duży dynamizm oraz coraz bogatsza oferta surowcowa, jeśli chodzi o materiały alternatywne. Warto też zwrócić uwagę na rozwój poliestrów pochodzenia mikrobiologicznego, takich jak PHA, czy poliestrów alifatycznych lub aromatycznych z związków powstających w procesach kierunkowej biofermentacji. Rzeczą wartą uwagi jest biorafinacja i procesy biotechnologiczne. W zakładach przetwórczych mamy do czynienia z szeregiem ciekawych produktów odpadowych, które można byłoby w wielu przypadkach wykorzystać jako surowiec - we własnym zakresie lub we współpracy z innymi jednostkami, co jest jednocześnie zgodne z dwoma trendami - biogospodarką i gospodarką w obiegu zamkniętym. ŸŸ Jakie rekomendacje dotyczące materiałów bio? Konsumenci oczekują, że te opakowania bio nie będą tylko zamiennikami, ale będą posiadały również dodatkowe, ciekawe funkcje. Mogą to być na przykład funkcje antymikrobiologiczne, czy obecność różnego rodzaju sygnalizatorów świeżości produktów. Bardzo ważne jest zweryfikowanie stanu prawnego danego biosurowca tak, aby mieć świadomość, czy można takie materiały stosować. Nie do końca doprecyzowana jest definicja, czym jest np. single use plastic lub co to jest biopolimer. Warto więc, zanim podejmie się decyzję o stosowaniu biosurowców, zgłębić ten temat tak, aby nie okazało się, że to, co zostało określone jako biopolimer, w myśl przepisów i obowiązujących definicji biopolimerem nie jest.

Są różne rozwiązania zmniejszające ilość zastosowanego materiału. Zależy to przede wszystkim od oczekiwań odbiorców, zarówno sieci handlowych, jak i odbiorców indywidualnych. Najczęściej, jeżeli chodzi o mięso świeże, są to tacki z folią stretch. Przydatność takiego rozwiązania do przechowywania jest jednak dość krótka, a masa opakowania duża. Jeżeli dobierzemy odpowiednie rozwiązanie możemy wydłużyć termin przydatności do spożycia przy zachowaniu tej samej wagi. W przypadku zastosowania atmosfery modyfikowanej wydłużamy trwałość o 50%, a opakowania próżniowego, tzw. skin, nawet, do 21 dni. Jeśli natomiast zastosuje się odpowiedni termokurcz i cienką folię barierową to stosunek wagi opakowania kształtuje się na poziomie 3 g vs. 17 g, a przydatność produktu wydłuża się nawet do miesiąca. Jak widać, dobór odpowiedniego materiału opakowaniowego jest bardzo ważny. Jeśli mówimy o śladzie węglowym, istotne jest, aby mieć świadomość, że lepsze wykorzystanie i mniejsze straty surowca mięsnego są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż proponowanie nowych rozwiązań opakowaniowych. Chodzi o realną, całkowitą emisję dwutlenku węgla. Skala problemów, jeżeli chodzi o pakowanie i emisję na tym etapie dwutlenku węgla jest znacznie mniejsza, niż skala problemu, jeżeli chodzi o całą gospodarkę surowcową, od momentu podjęcia surowca do wytworzenia. Wszystkie elementy muszą być ze sobą zintegrowane. Należy podkreślić, że zastosowanie dobrego opakowania, w którym produkt nie będzie się psuł, jest w wielu przypadkach zdecydowanie ważniejsze niż często walka o zmniejszenie wagi opakowania.

Chcesz przeczytać więcej?

ŸŸ Jaka jest Pana subiektywna opinia na temat tendencji rozwojowych biotworzyw? Zauważalny jest w ostatnim okresie duży dynamizm rozwoju zamienników pochodzenia bio, czyli między innymi bio-polietylenu, bio-polipropylenu, czy bio-PET. Rozwijają się one zdecydowanie szybciej niż opakowania biodegradowalne pochodzenia naturalnego. Jeśli chodzi o materiały biokompozytowe, ważne jest, żeby materiał z biokompozytu był biodegradowalny. Biokompozyt, który powstaje na bazie materiałów pochodzenia biologicznego, ale nie jest biodegradowalny, nie jest już w pełni monomateriałem podatnym na proces bio-recyklingu w procesie kompostowania

www.mieso.com.pl/GRATISŸŸ

ŸŸ Odpowiedzialność społeczna i ekologiczna zgodna z GOZ Co jest istotne poza wykorzystaniem biosurowców? Odpowiednie dopasowanie opakowania tak, aby dawało ono pewność zachowania właściwości pakowanego produktu i jego cech fizycznych, a z drugiej strony, aby nie było zbyt ciężkie. Podsumowując, obecnie chodzi o znalezienie tzw. „złotego środka”, kiedy opakowanie zapewnia odpowiednią jakość pakowanego produktu, a przy tym jest najlżejsze z tych, które możemy zastosować. ŸŸ Technologie pakowania mięsa Techniki pakowania są różne, a opakowania muszą być dostosowane do stosowanego procesu technologicznego. Inaczej wygląda bowiem proces pakowania w atmosferze modyfikowanej, a inaczej, kiedy stosujemy obkurcz termiczny. ŸŸ Opakowania dedykowane dla wyrobów mięsnych

Przykład nowych rozwiązań Opakowanie powinno pozwalać na dobrą ekspozycję produktu, powinno go zabezpieczać. W wielu przypadkach powinno pozwalać także na wielokrotne wykorzystanie, jeżeli chodzi o porcjowane materiały. ŸŸ Bezpieczeństwo produktów mięsnych Najwięcej problemów, jeżeli chodzi o pakowanie mięsa sprawiają kwestie dotyczące kontaminacji mikrobiologicznej, związanych jest z nią aż 46% wszystkich reklamacji. Inne aspekty mają zdecydowanie mniejsze znaczenie. Wydaje się celowe, aby opakowania miały coraz więcej funkcji bioaktywności, ale wprowadzanych w ten sposób, aby produkt nie zmieniał swoich walorów smakowych i zapachowych, natomiast był bardziej stabilny. Jako przykład można podać saszetki, podkładki, filmy czy warstwy nanoszone na opakowania. Wielu krajowych producentów takie rozwiązania posiada już w swojej ofercie. Rozwiązania te muszą być zgodne przede


Producent opakowań termoformowanych z tworzyw sztucznych (m.in. do mięs i wędlin) w każdym kształcie, wymiarze i kolorze.

ROBOPLAST sp. z o.o. ul. Samorządowa 12

26-600 Radom

www.roboplast.com.pl handel.poland@roboplast.com

tel. +48 (48) 389-40-11


16

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM wszystkim z wymogami dotyczącymi rodzaju substancji stosowanej do kontaktu z żywnością oraz stopnia migracji. ŸŸ Opakowania aktywne do produktów mięsnych Modyfikacja gazu nie tylko za pomocą wprowadzania gazu do opakowania, ale również różnego rodzaju saszetki czy wentyle, to rozwiązania, które można z powodzeniem już stosować. Należy jednak zastanowić się, czy rzeczywiście wykorzystanie dodatkowego elementu jest korzystne dla danego produktu. Rozwiązania antymikrobiologiczne mogą być wprowadzone w różny sposób. Należy pamiętać, że nie zawsze substancje, które są dodawane do samego opakowania działają w sposób efektywny. Aby efektywność była większa, często do ochrony antymikrobiologicznej należy zastosować substancje, które są lotne i wtedy można zastosować różne często odmienne konstrukcyjnie rozwiązania opakowań. ŸŸ Opakowania inteligentne - które rozwiązania mają znaczenie? Przede wszystkim te, które można zaproponować odbiorcy końcowemu i sieci handlowej. Nie ukrywam, że dzisiaj to właśnie sieci handlowe decydują o tym, które rozwiązania mogą być

zastosowane. Odbiorcy końcowi chcieliby mieć na przykład możliwość monitorowania świeżości produktu, niekoniecznie jest to jednak w interesie sieci handlowych. Wiele projektów, które realizowaliśmy, pokazywało, że nie zawsze początkowe deklaracje przekładało się na końcowe zainteresowanie biznesowe. ŸŸ Trendy na rynku wymuszą zmiany... Trendy na rynku to sprzedaż online, automatyzacja, koboty, technologie informatyczne przy produkcji i pakowaniu. Zwiększa się popyt na specjalne opakowania dla nowych grup produktów np. mięsnych przekąsek. Opakowanie powinno być do nich dopasowane i powinno spełniać kryteria ekologiczne. Kiedy zaproponuje się nowy produkt w eko-opakowaniu, jego sukces na rynku prawdopodobnie będzie większy. ŸŸ Indywidualne trendy opakowań do wyrobów mięsnych Firmy dbają przede wszystkim o to, aby opakowanie „odchudzić” tzn. zmniejszyć ich wagę oraz ograniczyć stosowanie materiałów jakie mogą być kłopotliwe z punktu widzenia recyklingu. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań foliowych, cienkich tacek czy opakowań skin bezpośrednio na produkcie. Wskazuje się aż 11 cech, które należy rozważyć w momencie doboru czy

weryfikacji opakowań. Jest to ochrona produktu przed uszkodzeniem, zachowanie zalet przetwarzania żywności, wydłużony okres przydatności do spożycia, monitorowanie uszkodzeń/naruszeń opakowania, zachowanie autentycznego smaku potraw, autentycznego koloru żywności, prawidłowe oznakowanie i opis, wyraźny wygląd - opakowania transparentne, rozpoznawalna tożsamość marki, wzmocnienie wizerunku i odróżnienie od innych marek oraz ciekawe wrażenia dotykowe. Wszystkie przytoczone cechy są bardzo istotne z punktu widzenia doboru czy określenia najbardziej dostosowanego opakowania do danego produktu. Oczywiście podczas projektowania nowych rozwiązsan należy spełnić określone wymogi kosztowe aby opakowanie ostatecznie stało się produktem rynkowym. Opracowała Katarzyna Salomon Zapis wystąpienia „Eko-trendy w opakowaniach produktów mięsnych”, które odbyło się w dniu 27 stycznia br. podczas Kongresu MEATing ON-LINE 2021.

REKLAMA

Chcesz przeczytać więcej?

www.mieso.com.pl/GRATIS


System Freshline® Aroma MAP™ do żywności pakowanej

Odwiedź naszych ekspertów na Targach POLAGRA 30.09 - 4.10, pawilon 5, stoisko 26

tell me more

airproducts.com.pl/food

Ulepsz proces pakowania, stosuj naturalne aromaty System Freshline® Aroma MAP™ umożliwia bezproblemowe dodawanie precyzyjnie odmierzonych ilości związków lotnych (olejków eterycznych) do strumienia gazu MAP, dzięki czemu możliwe jest zastąpienie używanych chemicznych substancji konserwujących. • Większa satysfakcja klienta: poprawa smaku i zapachu produktu • Większa rozpoznawalność marki: wybranie wyjątkowego aromatu może pomóc wyróżnić produkt na rynku • Dłuższy okres przydatności do spożycia: olejki eteryczne o właściwościach antybakteryjnych stają się aktywne • Większe oszczędności i mniejsze straty produktów: poprawa aromatu produktu tuż po otwarciu opakowania może ograniczyć liczbę zwrotów • Naturalne składniki: olejki eteryczne to naturalne ekstrakty z roślin Skontaktuj się z naszymi specjalistami – tel. 0801 081 122 lub email infopl@airproducts.com – i zapytaj o szczegóły naszej oferty.

© Air Products and Chemicals, Inc., 2018 (41729)

332-18-023-PL


18

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM

Palety i skrzyniopalety z tworzyw sztucznych Craemer Przetwarzanie wrażliwych surowców wymaga maksymalnej higieny, szczególnie w przemyśle mięsnym. Przepływ surowców wymusza zastosowanie takich nośników ładunku, które spełniają najsurowsze wymagania higieniczne. Produkty z portfolio Craemer charakteryzują się długą żywotnością, najwyższej jakości wykonaniem i niezawodnością w użytkowaniu. Wrażliwe procesy logistyczne w przemyśle mięsnym są optymalnie wspierane przez te wyroby. Ich łatwe czyszczenie dodatkowo gwarantuje konsekwentne zachowanie wysokich standardów higieny w procesach produkcyjnych i logistycznych.

Chcąc spełnić surowe wymagania stawiane przez branżę, firma Craemer opracowała paletę Euro H1, która od 1993 roku stała się standardem w przemyśle spożywczym i wiodącym, w pełni wymiennym nośnikiem ładunków. Jako podstawa do transportu znormalizowanych systemów skrzynek, paleta higieniczna z wypustkami na górnej powierzchni i 7 mm rantem zabezpieczającym, jest w pełni kompatybilna ze znormalizowanymi skrzynkami serii E (E1 - E3). Instytut Fraunhofera w Dortmundzie potwierdził w niezależnych badaniach, że palety Euro H1 Craemer wykazują się ponad dwunastoletnią żywotnością i wyjątkową odpornością na wszelkie uszkodzenia. Palety te niezależnie od przemysłu mięsnego, z ogromnym powodzeniem znajdują zastosowanie także w łańcuchach dystrybucji różnych towarów, branży opakowaniowej i wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższych standardów higieny.

Certyfikat jakości GS1: Przejrzystość w łańcuchu dostaw i bezpieczeństwo dla użytkowników Palety Euro H1 Craemer, które można wymieniać w otwartym polu paletowym w całej Europie, otrzymały certyfikat jakości i wymienności GS1. Wszystkie te palety opatrzone są dobrze widocznym logo GS1 oraz numerem homologacji. Użytkownicy mogą już na pierwszy rzut oka rozpoznać, że nasze nośniki spełniają wszelkie surowe wymagania jakościowe stawiane przez

Palety Euro H1 Craemer spełniają najsurowsze wymagania higieniczne w branży mięsnej. (Foto: Craemer). tę normę. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.craemer.com/euroh1 oraz www. gs1-germany.de/h1- Palette. W 2012 roku znak jakości GS1 zastąpił użytkowany wcześniej znak jakości nadawany przez EHI Retail Institute e.V. z siedzibą w Kolonii, z rozszerzonym profilem wymagań. Organizacja GS1 to sieć krajowych organizacji non-profit rozmieszczonych w całej Europie, a jej siedziba główna znajduje się w Brukseli. Zadaniem organizacji jest opracowywanie, ustanawianie i utrzymanie

jednakowych standardów dla procesów logistycznych zachodzących pomiędzy firmami na całym świecie. Wraz z użytkownikami, stowarzyszeniami branżowymi z branży mięsnej i producentami nośników ładunków wielokrotnego użytku, sformułowano jeszcze bardziej rygorystyczne specyfikacje dotyczące konstrukcji i doboru materiałów dla palet, aby konsekwentnie poprawiać stabilność, trwałość i higienę nośników oraz zwiększać ich wypróbowaną i wielokrotnie przetestowaną wydajność. Bardziej rygorystyczna procedura zatwierdzania i monitorowania zgodności z rozszerzonym standardem jakości zapewnia ochronę przed paletami złej jakości lub podróbkami, które mogą zakłócać procesy logistyczne oraz swobodną wymianę palet pomiędzy firmami.

Alternatywne palety plastikowe Craemer: całkowicie zamknięte lub lekkie

Paleta higieniczna Euro H1 Craemer posiada certyfikat GS1. (Foto: Craemer).

W przypadku ciężkich ładunków (do 1750 kilogramów w regałach wysokiego składowania), palety TC1 stanowią idealną alternatywę dla palet H1 w obszarze higieny. Ta całkowicie zamknięta


PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM konstrukcja z tworzywa sztucznego wyznacza nowe standardy na rynku dzięki gładkiej, całkowicie zamkniętej powierzchni. Opatentowana geometria spoin łączących spód z powierzchnią odkładczą palety pozostaje całkowicie zamknięta nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu, a zatem jest wolna od niepożądanego przenikania wody do wnętrza konstrukcji i, co za tym idzie uniemożliwia rozwój bakterii i grzybów, które eliminowałyby użytkowanie palet w branży spożywczej. Standardem w paletach rodziny TC1 jest seria wyposażona w powłokę antypoślizgową powierzchni odkładczej Palgrip®. Jest ona również opcjonalnie dostępna dla płóz. Powierzchnia antypoślizgowa Palgrip® zapewnia absolutnie bezpieczne utrzymywanie ładunku nawet w warunkach dużej wilgotności czym gwarantuje zachowanie niezawodnych procesów logistycznych. Europaleta SL1 jest formowana wtryskowo w formie monobloku i dzięki swojej niewielkiej wysokości nadaje się do wykorzystywania jako paleta - przekładka w dystrybucji mieszanych towarów. Dzięki trzem płozom jest wyjątkowo wytrzymała i trwała, choć sama waży zaledwie siedem kilogramów.

Wielokrotnie sprawdzone w przemyśle mięsnym palety higieniczne Craemer: od lewej Euro H1, TC1 i SL1 (Foto: Craemer).

Higieniczny transport mięsa: skrzyniopaleta CB (po lewej) i 300-litrowy pojemnik „ET” firmy Craemer (Foto: Craemer)

Skrzyniopaleta i kontener obrotowo – sztaplowany 300 l do higienicznego transportu mięsa i jego przetworów Skrzyniopaleta CB firmy Craemer to idealne rozwiązanie wykorzystywane do higienicznego transportu i składowania dużych kawałków mięsa. Zaoblone łączenia ścian wewnętrznych skrzyń wykonanych z dopuszczonego do bezpośredniego kontaktu z żywnością HDPE zapewniają nieosiadanie resztek i brudu oraz są bardzo łatwe w czyszczeniu. Towary wrażliwe mogą być przechowywane i transportowane w sposób higieniczny z przewidzianą masą aż do 700 kilogramów. Ponieważ skrzyniopalety wytwarzane są w procesie formowania wtryskowego w postaci monobloków, ich konstrukcja posadowiona jest na zintegrowanych z korpusem płozach, dlatego całość jest wyjątkowo wytrzymała i trwała w użytkowaniu.

Ożebrowanie dolnej części skrzyni służy jako dodatkowa ochrona przed uszkodzeniami widłami wózka widłowego. Zintegrowane z konstrukcją ścian i rozmieszczone w każdym z narożników trzpienie blokujące zapewniają bezpieczny transport i procesy magazynowania przy konieczności ustawiania skrzyń jedna na drugiej. Skrzyniopalety dostępne są w wymiarach w Euro (1200 x 800 mm) i przemysłowym (1200 x 1000 mm). Opcjonalnie dostępna jest również stabilna, dopasowana pokrywa wykonana z bezpiecznego dla żywności HDPE, która doskonale zamyka skrzynię i chroni umieszczony w niej produkt. 300-litrowy kontener obrotowo-sztaplowany: ET-Box (Economic Transport Box), który jak inne wyroby Craemer, produkowany jest metodą wtrysku w formie monobloku z bezpiecznego dla żywności HDPE i wyróżnia się na rynku swoją funkcjonalnością. Ten kontener z pięcioma stopami ma ładowność 250 kilogramów i można go gniazdować lub, po obróceniu o 180 stopni, ustawiać jeden na drugim. Dzięki dużej grubości ścian wyrób ten jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia, a całkowicie otaczająca kontener i odpowiednio wyprofilowana krawędź górna zapewnia wysoką stabilność wymiarową przy jego napełnieniu. Gładkie ściany wewnętrzne i zewnętrzne gwarantują łatwe i dokładne czyszczenie oraz utrudniają osadzanie się brudu i bakterii. Dzięki swej konstrukcji, składowanie czy trans-

port pustych kontenerów wymaga o blisko 80% mniejszej powierzchni aniżeli ta sama operacja na wypełnionych pojemnikach, co czyni je również bardzo wydajnymi nośnikami ładunków.

Chcesz przeczytać więcej?

Skrzyniopalety CB firmy Craemer to idealne rozwiązanie do higienicznego transportu i składowania mięsa i jego przetworów. (Foto: Craemer).

Grupa Craemer Grupa Craemer to niemiecka firma rodzinna działająca na całym świecie, której podstawową działalnością jest obróbka metali, przetwórstwo tworzyw sztucznych i produkcja narzędzi wykorzystywanych w tłoczeniu metalu i obróbce tworzyw sztucznych metodą wtrysku. Głównym zakładem i zarazem siedzibą główną Grupy jest Craemer GmbH, która założona została w1912 roku w Herzebrock-Clarholz w Niemczech. Grupa Craemer to trzy zakłady produkcyjne w Europie, ogólnoświatowa sieć własnych biur sprzedaży oraz partnerów handlowych. W 2020 roku, zatrudniająca ponad 1000 pracowników Grupa Craemer, osiągnęła przychód w wysokości około 260 milionów euro. Od 2014 Grupa Grupa Craemer posiada Przedstawicielstwo w Polsce, którego głównym zadaniem jest doradztwo w zakresie doboru najbardziej optymalnych rozwiązań dla Państwa procesów produkcyjnych i logistycznych.

www.mieso.com.pl/GRATIS

Więcej na www.craemer.com

19


20

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM

Roboplast - poznajmy się! Jesteśmy wiodącą włoską firmą zajmującą się projektowaniem i produkcją wysokiej jakości opakowań termoformowanych z tworzyw sztucznych. Firma Roboplast została założona w 1976 roku. Powstała z pasji członków rodziny Oderda do przedsiębiorczości. Spółka rozwija się bardzo dynamicznie i stale poszerza grono swych klientów zadowolonych ze współpracy opartej na zaufaniu, rzetelności i terminowości dostaw. Osiąga to dzięki wysokiej jakości wytwarzanych opakowań, konkurencyjności oraz umiejętności szybkiego dostosowywania się do najbardziej zróżnicowanych wymagań i potrzeb odbiorców. Aby wyjść na przeciw potrzebom głównego klienta, firmie Ferrero, w 2013 roku otwarto zakład produkcyjny w Radomiu. Dzięki temu Roboplast jako grupa jest jeszcze wydajniejszy i może zaspokoić coraz większe potrzeby rynku. Firma cały czas się rozwija i jest gotowa na współpracę z kolejnymi partnerami biznesowymi. Produkty są przeznaczone dla odbiorców reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się one wśród wytwórców branży spożywczej, np. cukierniczej czy mięsnej. Produkujemy opakowania z tworzyw sztucznych. Są to przede wszystkim jednorazowe opakowania do produktów spożywczych, pojemniki i tacki technologiczne, opakowania ekspozycyjne i zabezpieczające produkty podczas transportu oraz wiele innych.

Misją firmy jest wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów, odczytywanie ich potrzeb, projektowanie i realizowanie rozwiązań zapewniających maksymalną satysfakcję. Doświadczenie zdobyte w branży cukierniczej, charakteryzującej się niestandardowymi produktami, pozwala na indywidualne podejście do potrzeb naszych Partnerów. Każdy produkt możemy „szyć na miarę” i dostosować się do wszelakich wymagań logistycznych, technicznych czy projektowych.

Zaufali nam już liderzy w branży mięsnej i cukierniczej zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Jakość Bogaty bagaż doświadczeń, duch innowacyjności, stałe dążenie do samodoskonalenia, wieloletnie badania oraz know-how personelu – to sekrety firmy Roboplast, której głównym celem jest satysfakcja klienta. Fakt, iż spółka jest jednym z liderów rynku producentów opakowań termoformowanych z tworzyw sztucznych sprawia, że klient może mieć wysokie wymagania dotyczące produktu finalnego, a każde nowe życzenie jest wyzwaniem dla firmy, dla której nie istnieje słowo „niemożliwe”. Roboplast gwarantuje dbałość o szczegóły, szybkie i elastyczne reagowanie na potrzeby swoich klientów oraz gotowość do poszukiwania rozwiązań szytych na miarę. Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że w całym procesie produkcyjnym priorytetami firmy są recykling i racjonalna gospodarka odpadami. Roboplast odzyskuje surowce pochodne i odpady, wykorzystuje materiał pochodzący ze zbiórki tworzyw sztucznych i ogranicza wykorzystanie nowych zasobów. Stworzyliśmy linię opakowań, która ma pozytywny wpływ na środowisko.


PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM

Nasze tace, w zależności od przeznaczenia i życzenia Klienta, mogą być wyprodukowane z surowca virgin, czyli surowca w 100% nowego, wyprodukowanego od podstaw, ale możemy też użyć do produkcji surowiec już wcześniej wykorzystywany i przerobiony. Jest to też rozwiązanie, które najczęściej wybierają nasi Partnerzy. Chodzi o 3-warstwowy materiał, z czego 90% stanowi właśnie R-PET a tylko 10% virgin. Jest to też korzystniejsza cenowo opcja. Ochrona środowiska nie jest fanaberią, ani nie jest modą. Jest koniecznością dla obecnego i przyszłych pokoleń. Roboplast zamienia szacunek dla środowiska na aktywne działanie i w procesie wykorzystania odpadów poszliśmy krok dalej! Stworzyliśmy recepturę, która umożliwia produkcję wyprasek w 100% z surowca recyklingowego. Nasze tace są zatem kompostowalne, biodegradowalne, dają możliwość wielokrotnego użytku. Ponadto dzięki możliwości redukcji wagi i grubości materiału nasze produkty mają mniejszy wpływ na transport i pozytywny wpływ na środowisko. Jest to też odpowiedź na potrzeby Klientów, którym bliski jest temat ekologii i dbanie o środowisko naturalne. Roboplast produkuje wysokiej jakości: • różnego rodzaju opakowania termoformowane z tworzyw sztucznych do towarów przemysłowych, • jednorazowe pojemniki i opakowania z tworzyw sztucznych przeznaczone do produktów spożywczych, np. cukierniczych czy mięsnych, • opakowania foliowe i plastikowe, • opakowania ekspozycyjne, • opakowania zabezpieczające produkty podczas transportu.

Chcesz przeczytać więcej?

Wykonujemy opakowania z tworzyw sztucznych takich jak: A-PET, PP czy OPS, wyłącznie na zlecenie klientów. Dla każdego zamówienia zawsze tworzona jest oryginalna i unikatowa forma. Firma gwarantuje szybką i terminową realizację zamówień, co wpływa na redukcję do minimum czasu przestojów operacyjnych u klienta i oczekiwania na zamówiony produkt. W celu zapoznania się z naszą ofertą zapraszamy do kontaktu: handel.poland@roboplast.com

www.mieso.com.pl/GRATIS

21


22

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM

Ekoprojektowanie - na co zwracać uwagę w branży mięsnej? Opakowania w przemyśle mięsnym Przemysł mięsny korzysta z szerokiej gamy opakowań, począwszy od opakowań wykonanych z surowców naturalnych (tj. osłonek naturalnych), stalowych/ aluminiowych blach, szkła, skończywszy na obecnie najczęściej wybieranej grupie opakowań - tworzyw sztucznych. Bez względu na to, czy opakowania występują w postaci tacki, miseczki, wieczka, torebki czy folii, to właśnie tworzywa sztuczne, znacznie przewyższają swój udział w opakowaniach w stosunku do aluminium lub szkła.

celów recyklingu- w najbliższej przyszłości to właśnie przydatność opakowań do recyklingu oraz możliwość zamknięcia obiegu poprzez użycie materiału z recyklingu do produkcji nowych opakowań będzie stanowić konkurencyjność wyboru danego produktu przez konsumenta. Europa ma jasny cel - do 2030 roku ma być 100% opa-

kowań przydatnych do recyklingu. W Polsce na rynek wprowadza się nieco ponad 6 milionów ton opakowań, z czego tworzyw jest ok. miliona ton, a opakowania jednostkowe B2C stanowią z tego około 12% wszystkich wprowadzonych. Tonażowo jest to niewiele, ale to w tę stronę są dziś zwrócone wszystkie oczy.

Ochronne Marketingowe Logistyczne (transport, magazynowanie, dystrybucja, sprzedaż, użytkowanie)

Cyrkularność materiałów i opakowań branży mięsnej Większość opakowań z tworzyw po mięsie w zasadzie nie nadaje się do recyklingu z uwagi na wcześniejszą zawartość czy połączenia materiałowe. Dziś jest możliwość poddania przetwórstwu tacek PP i PE w sytuacji, gdy nie zawiera ona polimerów innego typu oraz da się ją wysortować ze strumienia. Problemem z jakim branża mięsna boryka się jest też kwestia zapachowa, zanieczyszczenia czy niejednorodności opakowań. Dla opakowań typu folia, worek, powlekany papier, tacka PET, PET+PE czy PS, przeprowadza się odzysk energetyczny. Branża mięsna potrzebuje opakowań wysokobarierowych, które są w stanie zmaksymalizować shelf-life i zapobiec powstawaniu strat, zatem przy inteligentnych czy innego typu innowacyjnych opakowaniach, nie jest możliwe poddanie ich późniejszemu mechanicznemu recyklingowi materiałowemu. Zaznacza się, że szukając rozwiązań dla opakowań przydatnych do recyklingu trzeba brać pod uwagę możliwość zbiórki selektywnej, wysortowywania odpadu, rynku zbytu odpadu oraz późniejszego produktu recyklingu.

Ekoprojektowanie - projektowanie i recyklingowanie Ekoprojektowanie (ang. ecodesign) to włączenie aspektów środowiskowych do projektowania i rozwoju wyrobu. Ekoprojektowanie opakowań dotyczy całego cyklu życia opakowania, tj. wydobycia surowców, produkcji, dystrybucji, użytkowania, zbierania i recyklingu. Z punktu widzenia europejskiej strategii dotyczącej tworzyw sztucznych, potencjalnych opłat związanych z plastic levy, nowego planu działania UE dot. gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy oraz rosnących

Informacyjne Ekologiczne Użytkowania opakowań Zadania opakowań. Źródło: materiały własne.

Ekoprojektując pamiętaj o: • Unikaniu stosowania opakowań w kolorze szarym, granatowym lub czarnym; • Unikaniu połączeń poliolefin z PET, PS, PVC; • Stosując tackę – do recyklingu najbardziej zalecana jest PP • Unikaniu łączenia tworzyw sztucznych z papierem; • Unikaniu, tam gdzie to możliwe, opakowań barierowych, wielomateriałowych, laminatów z różnych polimerów; • Ostrożnej minimalizacji opakowań- mniejsze opakowanie/ jego elementy to potencjalne utrudnienie do wychwycenia na sorterze (dla wielkości poniżej 5 cm); • Dążeniu do jak najczystszych opakowań, tj. zastosowanie takiego kształtu, dzięki któremu w opakowaniu pozostanie możliwie jak najmniej żywności- wpłynie to pozytywnie na koszt i czas mycia.

Projektując opakowanie zwróć uwagę, czy: • Opakowanie jest zaprojektowane tak, by zmaksymalizować w nim ilość materiałów przydatnych do recyklingu oraz takich, które pochodzą z recyklingu? • Uwzględniono zasadę ograniczenia ilości i różnorodności zastosowanych materiałów? • Uniknięto stosowania materiałów kompozytowych i wielowarstwowych, jak i takich, które utrudniają recykling? • Uwzględniono warunki końcowego zagospodarowania opakowań w miejscu użytkowania i likwidacji wyrobu? • Dla użytego materiału istnieją możliwości technologiczne w miejscu wytwarzania odpadu? • Spełnia wszystkie zadane funkcje opakowań? • Jest łatwe i bezpieczne do stosowania? • Odpowiada wymogom produktu i technologii maszyn pakujących? • Zwiększa wydajność linii pakującej, jednocześnie ograniczając powstawanie odpadów i minimalizując koszty związane z ich unieszkodliwianiem? • Prowadzi do oszczędności środków finansowych i surowców?


PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM W kolejnych punktach opisane zostaną dobre praktyki ekoprojektowania w odniesieniu do tworzyw sztucznych, jako materiału, który wiedzie prym w opakowaniach branży mięsnej. Przypomina się, że opakowania nie powinny hamować ani jakkolwiek negatywnie wpływać na procesy związane z przetwórstwem odpadów. W sytuacji skrzyżowania się strumieni odpadów może dojść do takiej niechcianej sytuacji.

Przykłady rozwiązań innowacyjnych, firma The DOW Chemical Company. Źródło – Przemek Olszyński, DOW, 2018 Kongres Opakowań. Nie należy stosować czarnych (ciemnych elementów). Źródło: Rekopol.

Małe elementy są niewyłapywane na sortowniach. Źródło: Rekopol.

1. Utrudnienia w recyklingu tworzyw sztucznych

• R ównie problematyczne są wkładki metalowe, wtapiane wzmocnienia w opakowaniu czy też usztywnienia oraz stosowanie bezbarwnych tworzyw w miejsce barwionych (bezpośrednio na bezbarwnych opakowaniach nie należy stosować nadruków, prócz nadruku z datą przydatności). • Utrudnieniem w utrzymaniu czystości strumienia odpadów, jest również brak stosowania oznakowani ułatwiającego segregację odpadów. • Szczególnie ważnym aspektem dla recyklingu jest sposób łączenia poszczególnych materiałów. Należy unikać połączeń materiałów, których nie da się w prosty sposób rozdzielić, gdyż np. zastosowanie śruby metalowej w połączeniu z tworzywem sztucznym, nigdy nie pozwoli na 100% rozdzielenie śruby od tworzywa. • Sztywne pojemniki na mięso wykonane są z wielu polimerów lub ich mieszanin. Problematycznym jest zwłaszcza PVC, który musi być dokładnie odseparowany od pozostałych frakcji.

4. Poziomy pakowania Konsument, często poza opakowaniem, które ma bezpośredni kontakt z produktem, otrzymuje dodatkowo opakowanie „pośrednie”. Nie zawsze wprowadzenie kolejnego poziomu pakowania jest uzasadnione spełnianiem funkcji opakowania, a kierowane jest marketingiem i dobrym wyglądem produktu. Dobrą praktyką jest starać się nie doprowadzać do tzw. over-packaging. W opakowaniach na mięso znajduje się na dnie pochłaniacz wilgoci, który niestety nie nadaje się do recyklingu, trafiając do pojemnika na odpady zmieszane. Najlepiej aby nie był on mocowany klejem do opakowania.  

Chcesz przeczytać więcej?Innowacyjne opakowania

• B rak surowca, jakość strumieni odpadów czy struktura materiałowa to przykłady możliwych do wystąpienia zaburzeń, jeśli chodzi o recykling opakowań. Problematyczne są nie tylko opakowania wielomateriałowe, ale też wszelkie opakowania barierowe. • Stosowanie tacek np. z PCRPET może spowodować obniżenie przezroczystości opakowań, a tym samym ograniczyć ich stosowanie. • Dla recyklingu mało przydatne są tacki PET. • Opakowania wielomateriałowe oraz laminaty (np. PET/PE, APET/PE/EVOH/PE czy folie wielowarstwowe OPP/OPE) są utrudnieniem w recyklingu. Głos praktyków w tym wypadku jest jasny, takie opakowania są rzadko poddawane recyklingowi, a nawet jeśli to nie w każdym wypadku. • Problematyczne w recyklingu są również wykończenia dekoracyjne. Jeżeli koniecznie zależy nam na obecności nadruku czy elementu dekoracyjnego, wówczas zaleca się stosować materiały kompatybilne (jak choćby rękaw obkurczający z LDPE zamiast z PVC czy papieru).

+ redukcja strat Na powyższym schemacie przedstawiono przykład rozwiązań innowacyjnych w stosunku do znanego nam opakowania złożonego u dołu z tacki oraz folii „stretch”. Szczególną uwagę zwraca się na możliwość redukcji wagi opakowania oraz wydłużenia przydatności produktu. Samodzielna ocena przydatności materiałów do recyklingu nie jest prosta, ze względu na wiele niejasności czy brak regulacji prawnych. Rekopol posiada doświadczenie w tym zakresie prowadząc działania doradcze i przeprowadzając oceny przydatności opakowań do recyklingu. Zapraszamy do współpracy w zakresie zleceń opinii, szkoleń wewnętrznych z ecodesignu czy też doradztwa opakowaniowego. Rekopol jest również współautorem podręcznika w zakresie ecodesignu.

www.mieso.com.pl/GRATIS 2. Kolory Korzystne są opakowania w kolorach białym oraz przezroczystym. Kolorami utrudniającymi proces recyklingu są wszelkie intensywne kolory ciemne oraz czarny, ponieważ stanowią problem w identyfikacji używając kamer optycznych.

3. Etykieta Etykieta pełni zadanie informacyjne oraz zapewnia identyfikację produktu w łańcuchu dostaw. Aby etykieta spełniła swoje zadanie musi być odporna na zewnętrzne czynniki, dlatego też powinna być wykonana z materiału, który zapewni jej trwałość oraz odporność w przypadku kontaktu z wodą. Zdecydowanym utrudnieniem w recyklingu jest stosowanie taśmy klejącej z tworzywa, jak i klejów nierozpuszczalnych w wodzie. Zwraca się też uwagę na sposób przytwierdzania etykiet do opakowania oraz ich rozmiar.

Zachęcamy do kontaktu! Marta Krawczyk m.krawczyk@rekopol.pl Magda Biernat m.biernat@rekopol.pl

23


24

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM

Nowe wymagania dotyczące szeroko pojętego rynku opakowań Podczas Kongresu Meating ONLINE 2021 odbyła się debata: Nowe wymagania dotyczące szeroko pojętego rynku opakowań. Spotkanie poprowadził Marek Bielski GEMINI GROUP, a jego gośćmi byli: Agnieszka Kwietniewska – GOODVALLEY, Marta Krawczyk – REKOPOL, Mieczysław Obiedziński – TÜV SÜD Polska Sp. z o.o., Adam Skibiński – Korporacja KGL oraz Adam Fotek – HAMILTON. ŸŸ Coraz więcej mówi się o problemie marnowania żywności… Agnieszka Kwietniewska, Goodvalley: Marnowanie żywności to potężny problem, szacuje się, że dotyczy on aż 30% kupowanych produktów spożywczych. Nie mamy wątpliwości co do tego, że należy zrezygnować z plastiku pierwotnego. Najlepszym rozwiązaniem będzie przejście na plastik z recyclingu. ŸŸ Z tego co mi wiadomo, stosujecie już tego typu opakowania w swoich produktach. Agnieszka Kwietniewska, Goodvalley: Zgadza się. Plastik z recyklingu stosujemy w firmie już od ponad roku. Udało nam się również wydłużyć terminy przydatności naszych produktów. Jeśli więc chodzi o marnowanie żywności, ten problem nas nie dotyczy. ŸŸ Jest to innowacyjne rozwiązanie… Agnieszka Kwietniewska, Goodvalley: Byliśmy na rynku pierwsi. Proces przejścia z plastiku pierwotnego do plastiku z recyklingu rozpoczęliśmy już rok temu. Jesteśmy zadowoleni z rezultatów. Aby to zrobić, trzeba pamiętać o tym, że higiena w zakładzie musi być na bardzo wysokim poziomie. W przypadku Goodvalley, ponieważ nasze hale produkcyjne zostały wybudowane pod produkcję wyrobów z czystą etykietą, przejście na plastik z recyclingu nie było trudne. ŸŸ Jakie jest stanowisko producentów?

Marek Bielski MEATing ON-LINE

Adam Skibiński, KGL: Cały czas trwa gorąca dyskusja na temat wad i zalet opakowań plastikowych w kontekście marnotrawstwa żywności. Na co my, jako producenci opakowań z tworzyw sztucznych musimy zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o zaletach opakowań z tworzywa sztucznego, które w naturalny sposób wydłużają przydatność produktu do spożycia. Trzeba być świadomym tego, że rezygnacja z wykorzystania opakowań plastikowych na rzecz opakowań papierowych wpłynie na skrócenie terminu przydatności produktu do spożycia. Przyczyni się również do konieczności realizowania częstszych dostaw towarów do cen-

Agnieszka Kwietniewska Goodvalley

trów logistycznych i do sklepów. Nasuwa się więc pytanie – ile żywności więcej zmarnuje przeciętny konsument, jeżeli termin przydatności produktu będzie krótszy? Dzięki opakowaniom plastikowym możemy przecież robić zakupy z kilkudniowym zapasem i kupujemy produkty z kilku- kilkunastodniowym terminem przydatności do spożycia. Mieczysław Obiedziński, TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.: Problem marnowania żywności nie jest kwestią winy opakowań. Od tego błędnego stwierdzenia powinniśmy odejść w kierunku edukacji związanej z tym, w jaki sposób kupujemy żywność, co z nią robimy i w jaki sposób ją konsumujemy. Biorąc pod uwagę również aspekty związane

Adam Skibiński KGL


PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM z użyciem plastiku i jego recyklingu, mamy do czynienia z kwestiami związanymi z pochodzeniem regranulatu czy surowca do produkcji opakowań. Niezwykle ważne jest bowiem, żeby były bezpieczne i nie zawierały niedozwolonych substancji. W tej chwili zmagamy się z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z formy uzyskania tego typu surowców i źródeł pochodzenia. Producenci posiadają systemy kontroli jakości, robią badania laboratoryjne, sprawdzają i weryfikują, aby mieć pewność, że opakowanie jest bezpieczne do użycia. Jest to główny aspekt, o którym powinniśmy pamiętać. Opakowanie ma przede wszystkim chronić zapakowaną żywność przed warunkami zewnętrznymi i taki jest jego cel. Plastik był, jest i będzie. Oczywiście, trendy pokazują, że zmieniają się formy jego wykorzystania, a branżę czekają w najbliższym czasie związane z tym wyzwania. ŸŸ Branża mięsna jest producentem żywności, a żywność musi być przede wszystkim bezpieczna… Adam Fotek, HAMILTON: Bezpieczeństwo żywności to pierwsza i najważniejsza kwestia dotycząca nie tylko przetwórstwa mięsnego, ale przemysłu ogólnie. Dlaczego tworzywa sztuczne są tym, w co najczęściej pakuje się produkty spożywcze? Plastik spełnia wszystkie oczekiwania. Jest lekki, wytrzymały i zapewnia produktom należytą ochronę. W tej chwili odejście od polimerów jest w skali przemysłowej po prostu niemożliwe, biorąc pod uwagę zarówno cenę, dostępność surowca, szybkość produkcji, jak i ochronę produktu spożywczego oraz bezpieczeństwo chemiczne samego opakowania. Jeżeli chodzi o bioprodukty czy inne, alternatywne opakowania, to albo są one zbyt drogie, albo niedostępne. Uważam więc, że polimery, w dającej się przewidzieć przyszłości, nie zostaną niczym zastąpione. Jeśli chodzi natomiast o materiały, czy polimery z recyklingu jest to rozwiązanie, w kierunku którego będziemy podążać. Wymaga ono jednak z jednej strony wysiłku technologicznego, bo materiał ten jest trudniejszy w przetwórstwie niż materiał pierwotny, z drugiej strony – zwiększy się częstotliwość badań polimerów recyklingowych.

ŸŸ W branży drobiarskiej i podczas pakowania elementów gotowych, często stosuje się tacki styropianowe obciągnięte folią stretch. Jak wygląda recykling w tym przypadku? Marta Krawczyk, Rekopol: Jeśli chodzi o przydatność do recyklingu, to rzeczywiście tacka styropianowa EPS ze źródła komunalnego po mięsie nie jest przyjmowana przez recyklerów Duże opakowania styropianowe z EPS jak fish boxy są natomiast przetwarzane. Jeśli więc w zakładzie stosuje się takie pudła do izolacji, to jak najbardziej. W przypadku opakowań jednostkowych, takie tacki zostaną wycofane z obiegu opakowaniowego. ŸŸ W jakiej perspektywie czasowej możemy o tym mówić? Marta Krawczyk, Rekopol: Dyrektywa mówi o początku lipca tego roku, zobaczymy jak będzie to przedstawione w polskiej ustawie, wdrażającej te przepisy. EPS jako materiał, zgodnie z dyrektywą single use plastics będzie wycofywany z zastosowań do gorącej żywności, fast foodów i kubeczków. Czy dyrektywa single use plastics będzie rozszerzona o wszystkie opakowania EPS do każdego zastosowania? Tego nie jestem w stanie powiedzieć. Sam polistyren jako materiał do pakowania produktów doskonale nadaje się do recyklingu.

ŸŸ Z mikrobiologicznego punktu widzenia na pewno ma to bardzo duże znaczenie… Adam Fotek, HAMILTON: To prawda. Jeżeli chodzi o pojemniki jednorazowe na żywność z polistyrenu, to z chwilą wprowadzenia lockdownu i covidowych ograniczeń nastąpił wzrost sprzedaży tego rodzaju opakowań. Odbiorcy nadal zresztą bardzo chętnie je kupują. To już niebawem powinna ograniczyć dyrektywa single use plastics. Jeśli chodzi natomiast o bezpieczeństwo mikrobiologiczne, to opakowanie, które ma być alternatywą dla obecnie stosowanych opakowań musi być równie barierowe, czyli nieprzenikalne dla gazu, aby zastosowana atmosfera nie uległa zmianie, co sprzyjałoby rozwojowi mikrobiologii. ŸŸ Pani Agnieszko, w opakowania z recyklingu pakujecie między innymi mięso mielone. Czy konsumenci już się przyzwyczaili do kupowania mięsa w takiej formie? Agnieszka Kwietniewska,GOODVALEY: Konsumenci to doceniają. Ostatnio przeprowadzone przez nas badania focusowe, potwierdzają, że są pod dużym wrażeniem recyklingowalności naszych tacek.

dzenia w tym temacie? Adam Skibiński, KGL: Proces rezygnacji z EPS już się rozpoczął. Coraz częściej spotykamy się z zapytaniami o technologicznie bezkosztowe alternatywy. Opracowaliśmy materiały, które mogłyby być najlepszym rozwiązaniem dla firm stosujących EPS. Będą to materiały spienione – polipropylen i poliester. Jeżeli chodzi o zalety przejścia z opakowań tego typu na opakowania MAP, czyli opakowania w atmosferze ochronnej, to produkt opakowany w MAP zyskuje wszystkie jego właściwości. Jeżeli więc dotychczas elementy nie były pakowane w atmosferze MAP, to niekoniecznie jest to im potrzebne, ale może być dodatkową zaletą.

ŸŸ Niestety, inwestycje w opakowania recyklowalne to inwestycja duża i nie dla każdego osiągalna… Mieczysław Obiedziński, TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.: Kiedy mówimy o recyklingu w kontekście opakowań, trudnym zagadnieniem jest chociażby wiedza na temat źródła pochodzenia surowców i tego, co znajdzie się w opakowaniu. Istnieją technologie i materiały, które z punktu widzenia zastosowania są dobrze przebadane i sprawdzone pod względem użycia. Mam tu na myśli przede wszystkim PET, polipropylen czy polietylen. W tym przypadku, określony dobór i właściwy proces pozwalają na recykling. W pozostałych sytuacjach może być to nieco problematyczne, bo zaburza kwestię podstawowej funkcji opakowania, jaką jest bezpieczeństwo zapakowanej żywności. Wiele firm szuka alternatyw w postaci użycia innych opakowań czy surowców, bardziej zdatnych do recyklingu. Pojawia się temat opakowań papierowych lub takich, które w sposób łatwy i prosty mogą być

Marta Krawczyk Rekopol

Mieczysław Obiedziński TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

ŸŸ Alternatywą może być opakowanie

Chcesz przeczytać więcej? MAP. Co firmy mają do zaoferowania i powie-

Adam Fotek HAMILTON

www.mieso.com.pl/GRATIS

25


26

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM poddane recyklingowi i przetworzone ponownie wraz z uzyskiwaną wtórnie pewnością i poziomem czystości. Wiele przykładów, chociażby z rynku niemieckiego, pokazuje, że rozwiązania tego typu nie do końca dają możliwość szerszej podaży. Jednym z przykładów może być dostęp do określonych surowców, jak PLA, gdzie albo trzeba mieć bardzo duże wolumeny do zamówienia, albo czas oczekiwania na surowiec jest długi. Dzieje się tak, ponieważ liczba producentów jest mocno ograniczona, w związku z czym pojawia się problem zapewnienia ciągłości dostaw. Jeśli zaś chodzi o inwestycje – uważam, że jest to droga i kierunek, który każda z firm sobie musi narzucić pod kątem kosztów związanych z opakowaniami oraz kosztów wynikających z kwestii związanych z ochroną środowiska. W przyszłości działania wynikające chociażby z celów unijnych będą dążyły do tego, żeby wszelkie opłaty były przenoszone na producentów, a docelowo konsumentów. Prędzej czy później tego typu opakowania będą więc droższe, czego konsekwencją będzie wzrost cen. ŸŸ Pani Agnieszko, jakie miałaby Pani rady od firmy, która wie już jak to zrobić, w co warto byłoby zainwestować? Agnieszka Kwietniewska, Goodvalley: Inwestycje związane z maszynami pakującymi nas ominęły. Stało się tak, ponieważ jako pierwsi w Polsce mieliśmy zbudowaną halę MAP i w związku z tym nie ponieśliśmy większych kosztów. Mówiłam o tym wcześniej i chciałabym podkreślić jeszcze raz - pierwszym i podstawowym rdzeniem jest higiena. Od niej trzeba zacząć. Nie powinniśmy zaczynać od inwestycji, a od tego, aby higiena w zakładzie była na najwyższym poziomie. Jeśli nam się uda to osiągnąć, nie powinniśmy mieć większych problemów, aby przejść na opakowania w recyklingu.

Należy przy tym mieć świadomość tego, że nie jest to wprost mechanizm dotyczący wspierania recyklingu, recyklerów czy redukcji opakowań plastikowych. Jest to mechanizm budżetowy Unii Europejskiej związany ze składkami państw członkowskich i sytuacją budżetową po Brexicie oraz z planem odbudowy po Covidzie.

ekologiczne. Czy konsument będzie w stanie za to płacić? Agnieszka Kwietniewska, Goodvalley: Świadomy konsument jest w stanie zapłacić więcej za zrównoważony produkt. Widać to wyraźnie po sprzedaży naszych produktów, które cechują się zrównoważonym rozwojem „od pola do stołu”.

ŸŸ Jak to wygląda z punktu widzenia producenta? Adam Skibiński, KGL: Potwierdzę to, co powiedziała pani Marta. Według naszych informacji, koszty te pokryje budżet państwa. Nie zostaną one przełożone na producentów tworzyw, opakowań, czy firm wprowadzających na rynek finalne wyroby. Nie wiadomo jednak, jak długo będzie utrzymywała się ta sytuacja, która może być sytuacją tymczasową.

ŸŸ Okres pandemii nieco zmienił nasze podejście do kwestii ekologicznych. Żeby poczuć się bezpieczniej zaczęliśmy używać więcej plastiku - rękawiczki, woreczki. Z drugiej strony jednak dużo jest badań mówiących o tym, że nowi konsumenci mają zupełnie inne podejście do tych kwestii. Dla nich ekologia, zrównoważone podejście do prowadzenia biznesu ma coraz większe znaczenie. Adam Fotek, Hamilton: W tej kwestii niestety często teoria mija się z praktyką. Mówi się oczywiście o opakowaniach z recyklingu, czy opakowaniach bio i wszystkie te rozwiązania są ciekawe, ale równocześnie realna skala produkcji polimerów jest dużo większa. Wiem też, że w realnych decyzjach konsumenckich ten temat również trochę się rozjeżdża. Podobnie jest z segregacją odpadów. Wszyscy deklarują, że to robią, a mimo tego, odzyskiwalność frakcji recyklingowalnej utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Uważam, że polimery w najbliższej przyszłości nie mają alternatywy. Wszystkie opakowania bio, eko są bardzo atrakcyjne, kto jednak za to zapłaci? Oczywiście, jest grupa świadomych, zamożnych konsumentów, którzy mogą sobie na to pozwolić. Dla większości kupujących w dalszym ciągu decydująca jest jednak cena. Kolejnym problemem są rozwiązania prawne. Mowa chociażby o rozporządzeniu dotyczącym recyklingu tworzyw do kontaktu z żywnością z 2008 roku, gdzie od 13 lat czekamy na przepisy wykonawcze, podobnie jest również w przypadku single use plastic. W przyszłości pewnie odejdziemy od polistyrenu, natomiast w tej chwili dużo jest marketingu i nowości, ale realnie niewiele się dzieje.

ŸŸ Jeśli rzeczywiście okaże się, że to sytuacja tymczasowa i w kolejnym roku podatek zostanie wprowadzony, to według badan mówi się, że może on stanowić od 25 do 80% ceny produktu końcowego… Agnieszka Kwietniewska, Goodvalley: Myślę, że podatek powinien wejść w życie. Uważam, że powinniśmy zacząć przechodzić na opakowania z recyklingu chociażby ze względu na dbałość o środowisko. W Europie rocznie produkowanych jest 65 mln ton odpadów z plastiku. Jest to zatrważająca liczba, dlatego też wszyscy, którzy się do tego przyczyniają, powinni zrezygnować z plastiku pierwotnego na rzecz plastiku z recyklingu.

Chcesz przeczytać więcej?

ŸŸ Czyli w sprzęt i maszyny inwestujemy na końcu? Agnieszka Kwietniewska, Goodvalley: Dokładnie tak. Priorytetem jest dopracowanie produktu tak, aby był bezpieczny oraz utrzymanie higieny na najwyższym poziomie. ŸŸ Coraz więcej mówi się o podatku od plastiku, który wynosi 80 eurocentów od każdego kilograma plastiku, który nie zostanie poddany recyklingowi. Marta Krawczyk, Rekopol: Według najnowszych informacji opłata ta, póki co, nie zostanie nałożona na polski przemysł. Proszę jednak pamiętać, że sytuacja może być zmienna i niektóre kraje, takie jak Włochy czy Hiszpania, nałożyły ten podatek na producentów opakowań. W Polsce czekamy na dalsze kroki Ministerstwa Finansów.

ŸŸ Kto więc ostatecznie za to zapłaci? Marta Krawczyk, Rekopol: Dzisiaj trudno powiedzieć. Składkę do UE i tak musimy zapłacić, to jest element naszego członkostwa w Unii i podatnicy płacą ją od dawna. Teraz dochodzi dodatkowa składka po Brexit, ale trwają rozmowy odnośnie ulg, w ramach programów po Covidzie. Dziś zatem sprawa jest nieostateczna. Chciałabym przy tym zwrócić uwagę na jedną kwestię - plastic levy w znanym mi kształcie nie zakłada, że hipotetycznie podmiot wprowadzający świetne opakowania do recyklingu zapłaci mniej. Nie jest to więc opłata eco-modulation związana z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta. Plastic tax traktuje wszystkich jednakowo bez względu na to, czy firma wprowadza na rynek PET czy małe zadrukowane opakowanie foliowe w triplexie. O wartościowaniu opakowań z uwagi na

www.mieso.com.pl/GRATIS

przydatność do recyklingu czy zawartość materiału z recyklingu możemy rozmawiać przy kształtującym się w Polsce systemie ROP w nowej odsłonie. ŸŸ Pani Agnieszko, swoją produkcją i strategią nastawiacie się na działania pro-

ŸŸ Wróćmy do tematu recyklingu - jak teoria ma się do praktyki? Marta Krawczyk, Rekopol: Nasze badania systemowe pokazują, że Polacy segregują coraz więcej. Cały czas natomiast blisko 62% odpadów z domów odbieranych jest w worku czarnym. Pozytywne jednak jest to, że konsekwentnie zmniejsza on swoją wagę na rzecz pojemników kolorowych. Co ciekawe, w okresie pandemii wyraźnie poprawia się jakość i efektywność selektywnej zbiórki (według deklaracji firm zbierających odpady). Z naszej strony - nie ustajemy w działaniach związanych z edukacją ekologiczną. Proszę zwrócić uwagę, że w miastach, w których znajdują się spalarnie odpadów, opakowania po


Sprawdzone rozwiązania w zachowaniu najwyższych standardów higieny w produkcji i logistyce branży mięsnej

Zapraszamy do kontaktu POLSKA ZACHODNIA Jacek Udziński Tel.: +48 666 403 390 jacek.udzinski@craemer.com

POLSKA WSCHODNIA Arkadiusz Wissuwa Tel.: +48 608 635 059 arkadiusz.wissuwa@craemer.com

www.craemer.com/pl


28

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM mięsie trafiają zgodnie z instrukcjami do worka czarnego i są poddawane odzyskowi energetycznemu. Jest to bowiem bardzo specyficzny odpad opakowaniowy i recyklerzy niechętnie po niego sięgają, szczególnie jeśli chodzi o opakowania giętkie. Natomiast sztywne opakowania polipropolylenowe są poddawane recyklingowi (pod warunkiem prawidłowego wysortowania i braku zanieczyszczeń innymi polimerami). Jeśli natomiast chodzi o opakowania kompostowalne, biodegradowalne – nie ma tu korelacji z rynkiem zagospodarowania odpadów. Można powiedzieć, że są to opakowania problematyczne. Jeśli chodzi o dodatek regranulatu do opakowań do kontaktu z żywnością, jest to możliwe jeśli chodzi o PET. W polietylenie i polipropylenie nie ma na polskim rynku takiej możliwości (jeszcze). Rozwiązaniem byłby recykling chemiczny. Jest on jednak drogi i mało dostępny, ma także pewne ograniczenia prawne. Są oczywiście firmy, które proponują świetne, nowoczesne rozwiązania zbliżające nasze opakowania do gospodarki w obiegu zamkniętym. Na skalę masową, kiedy mówimy o odpadzie komunalnym, zmieszanym, próba zagospodarowania tego strumienia na granulaty do ponownego kontaktu z żywnością jest dzisiaj jeszcze mrzonką. ŸŸ Co w związku z powyższym firmy oferują producentom z branży mięsnej? Adam Skibiński, KGL: Najczęściej pojawiające się zapytania dotyczą możliwości wykorzystania recyklatu w różnej ilości. Klienci pytają o udziały 30% 80% i 100%. Drugim tematem są struktury mono oraz redukcja wagi opakowań. Jeśli chodzi o opakowania nadające się do recyklingu, jesteśmy w stanie zaoferować opakowanie PET wykonane w 100% z recyklingu. Jest to opakowanie, które już wdrożyliśmy i pracujemy na nim z nielicznymi odbiorcami. Nie wszyscy jednak są jeszcze gotowi na to, żeby już wyjść przed szereg i zapłacić za opakowanie więcej i pracować na nim w trochę trudniejszych warunkach, a następnie przełożyć cenę opakowania na konsumenta. ŸŸ Jakie kolejne kroki związane z opakowaniami proponuje marka Goodvalley? Agnieszka Kwietniewska, Goodvalley: Obecnie na naszych opakowaniach pojawił się kod QR, po zeskanowaniu którego klienci będą mogli sprawdzić pochodzenie produktu i prześledzić jego drogę „od pola do stołu” . ŸŸ Panie Adamie, z jakiego typu problemami z opakowaniami spotyka się Pan na co dzień w laboratorium? Adam Fotek, Hamilton: Ze względu na profil prowadzonej działalności, spotykam się z całą gamą opakowań, a ich struktura odzwierciedla faktyczną strukturę sprzedaży. Oznacza to, że

na rynku dominują polimery, w dalszej kolejności papier oraz opakowania szklane i metalowe. Jeżeli chodzi o opakowania polimerowe, są to przede wszystkim folie, laminaty, osłony na wędliny, folie sztywne oraz folie termoformowane. Zwiększa się ilość zapytań, jeżeli chodzi o badanie materiałów z recklingu, bio, eco i tu mamy do czynienia z kwestiami związanymi z fizyczną wytrzymałością materiałów. Innym problemem są wszelkiego rodzaju normy ekologiczne i recyklingowe oraz deklaracje, że czegoś nie ma w opakowaniu. Tutaj inwencja odbiorców – przemysłu spożywczego i sieci handlowych nie zna granic.

ekologicznych, recyklingowych i wymagań związanych z bezpieczeństwem produktu. Bardzo często rzeczy te wykluczają się między sobą. Stanowi to duży problem przy wprowadzaniu opakowania na rynek. Jeśli chodzi o recycling i cykl życia produktu, najistotniejszym elementem jest to, że opakowanie, które na początku jest pierwotnie wyprodukowane dla branży spożywczej nie do końca musi w 100% ponownie trafić do branży spożywczej. Warto przyjrzeć się, w jaki sposób rozwiązują ten problem chociażby w Niemczech, gdzie większość tego typu opakowań trafia do normalnej produkcji. Nie jest problemem skierować je do innych materiałów budowlanych, takich jak kompozyty, komponenty do produkcji obudowy, misek, czy innych elementów do użycia przemysłowego. Powinno to być brane pod uwagę, a bardzo często zdarza się tak, że producent fiksuje się na produktach spożywczych. Oczywiście, jeśli jest producentem dla branży spożywczej, to później ten surowiec może być użyty do opakowań dla tej branży. Przykładem jest chociażby Goodvalley, gdzie PET, który jest jednym z najlepiej przebadanych opakowań, pozwala w sposób bezpieczny uzyskać regranulat i ponownie wyprodukować opakowanie o bardzo wysokiej czystości i bezpieczeństwie.

Chcesz więcej? ŸŸ Co ma przeczytać Pan na myśli? Adam Fotek, Hamilton: Chodzi na przykład o potwierdzanie nieobecności w opakowaniach azbestu, szkła, nanosrebra, czy gorczycy w polimerach.

www.mieso.com.pl/GRATIS ŸŸ Jak to jest z tymi normami i wymaganiami? Mieczysław Obiedziński, TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.: Spory problem sprawia deklaracja zgodności. Rzadko spotykam się z deklaracją zgodności, przygotowaną dobrze i opracowaną na podstawie rzetelnych i wiarygodnych danych posiadanych przez producentów. Nie mówiąc już o dokumencie, który powinien odnosić się do wymagań prawnych, czy określonych standardów lub norm obowiązujących dany rodzaj opakowania. Wynika to czasami z kwestii braku odpowiedniej wiedzy dotyczącej wymagań, które dane opakowanie powinno spełniać. Jedną z podstawowych kwestii jest element, o którym mówi rozporządzenie 10/2011 w którym, w deklaracji zgodności, jeżeli producent deklaruje użycie surowców z recyklingu, musi je wykazać. Co więcej, musi wykazać procent zużycia tego materiału i potwierdzić to odpowiednio badaniami, czy też potwierdzeniem tego w sposób niezależny. Wspomniano też o kwestiach norm

ŸŸ Jak to jest z wykorzystaniem tego w innych branżach? Marta Krawczyk, Rekopol: PET jest bardzo dobrym materiałem do recyklingu, jednak recyklingowi poddaje się prawie wyłącznie butelki napojowe, i to na dodatek nie we wszystkich kolorach. Najchętniej widziana jest butelka transparentna bezbarwna, zielona i niebieska. Opakowania giętkie z PET są bardzo trudne w zagospodarowaniu, recyklerzy ich raczej nie przyjmują. Giętkie opakowania z PET ze źródła komunalnego, jak tacka czy wytłoczka – raczej trafi do odzysku energetycznego. Rynek recyklingu będzie się rozwijał także w tym kierunku, aby opakowania giętkie


REKLAMA

i inne niż butelka z PET, również były poddawane recyklingowi. Oczywiście z zastrzeżeniem, że musi to być PET transparentny (dla dzisiejszych rozwiązań materiałowych). ŸŸ Branża mięsna używa wiele różnych rodzajów opakowań, bo przecież pakujemy w papier, szkło, metal. Czy tu też spotyka się problemy? Marta Krawczyk, Rekopol: Problemów w innych opakowaniach aż takiego nie ma, ponieważ mają one inną specyfikację sposobu przetwarzania. Słoiki, butelki nadają się do recyklingu w 100%, niewielka zawartość organicznych zanieczyszczeń nie jest barierą w recyklingu. Puszki stalowe są już pewnym wyzwaniem ze względu na wewnętrzne warstwy chroniące produkt i rzeczywiście, huty niechętnie przyjmują ten materiał do recyklingu. Jeśli chodzi o papier to 97% opakowań papierowych na rynku nadaje się do recyklingu, jednak takie, które są powlekane PE lub woskami – raczej nie są przyjmowane przez papiernie. Możemy je składować lub spalać. W przypadku opakowań zbiorczych, typu pudełka czy kartony, to jak najbardziej, taki odpad opakowaniowy do recykingu nadaje się świetnie, pod warunkiem, że nie jest to odpad wilgotny, nadgniły czy taki, w którym przechowywane było surowe mięso. ŸŸ W przetwórstwie mięsnym stosuje się również innego typu opakowania, np. zadrukowane owijki. Jakie zagrożenia mogą wystąpić w związku z tym rodzajem opakowań? Adam Fotek, Hamilton: Zadrukowane farbami i lakierami UV osłonki bezpośrednio na kiełbasy czy kabanosy są poddawane badaniom od kilku lat. Mamy tutaj do czynienia z dwoma problemami, chodzi o zastosowanie tzw. glue killera czyli dezaktywatora kleju, który powoduje, że etykieta samoprzylepna w części poza klejącej nie przykleja się do mięsa, drugim tematem jest kwestia migracji, czyli uwalniania zewnętrznej strony zadruku do produktu wędliniarskiego. Temat ten był już kilka razy podejmowany przez naszych klientów w badaniach, ale nie zakończyły się one sukcesem. Jest to więc ciekawa i wymagająca dopracowania kwestia. Jeśli chodzi o pozostałe opakowania, to w ich przypadku problemem i zagrożeniem mogą być odłamki szkła i odpryski szkła w gotowym produkcie spożywczym, natomiast w przypadku puszek, nie ma specjalnych zagrożeń.

Chcesz przeczytać więcej?

ŸŸ Jakie są preferencje na rynku opakowań? Czy widoczny jest wyraźny kierunek zmian? Adam Fotek, Hamilton: Era pakowania w papier odchodzi do lamusa, nawet jeśli chodzi o tzw. papier pakowy obecny na stoiskach wędlin i serów, który jest papierem powlekanym. Na co wzrósł popyt? Na wszelkiego rodzaju produkty jednorazowe z polimeru, rękawiczki, jednorazowe torebki foliowe czy opakowania do preparatów dezynfekcyjnych. Jeśli natomiast chodzi o typowo spożywcze opakowania, nie ma tu

www.mieso.com.pl/GRATIS


30

PAKOWANIE W PRZETWÓRSTWIE MIĘSNYM żadnej rewolucji. W dalszym ciągu bardzo popularne są jednorazówki i opakowania na wynos. Polimery ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość mechaniczną oraz to, że nie są porowate, czyli nie przepuszczają mikrobiologii, w pewnych okolicznościach po prostu nie mają alternatywy. ŸŸ Na początku pandemii wzrosło zapotrzebowanie na mięso pakowane, czy trend nadal funkcjonuje? Czego konsumenci oczekują? Agnieszka Kwietniewska, Goodvalley: Mięso pakowane MAP jest bezpieczniejsze od mięsa w ladzie. Jest szczelnie zamknięte i nikt inny, poza osobami z produkcji, nie miał z nim kontaktu. Wzrost zapotrzebowania na mięso pakowane jest nadal wyraźnie widoczny. Nie ulega wątpliwości, że konsumenci chętniej sięgają po mięso szczelnie zamknięte. Aby odpowiedzieć na potrzeby rynku zwiększyliśmy produkcję mięs pakowanych w MAP. ŸŸ Z punktu widzenia certyfikacji, jakie zmiany w zakresie certyfikowania opakowań nastąpiły w ostatnim czasie? Mieczyław Obiedziński, TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.: Mówimy o dwóch rzeczach - certyfikacji producentów, zasad, procesów produkcji, tego w jaki sposób i jak produkują. Tu kierunek jest niezmienny. Niezależne potwierdzenie spełnienia określonych wymagań, standardów jest cały

czas potrzebne, podnosi jakość i bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych. Posiadany certyfikat jest często ważnym elementem otwierającym rozmowy handlowe. Drugim obszarem jest certyfikacja samych wyrobów. Jest to obszar, w którym skupiamy się na właściwościach i potwierdzeniu parametrów posiadanych przez produkt, zarówno od strony wymagań standardów, norm, jak i deklaracjach czy podanym składzie. Tu pojawia się kwestia opakowań biodegradowalnych, które mogą być poddane recyklingowi. Ułatwia to identyfikację opakowań tego typu. Nasza firma organizuje projekty pomagające w znalezieniu jednoznacznych surowców, które mogą być poddane dalszemu recyklingowi, a tym samym mogą być łatwiej wprowadzane ponownie. Będzie to na pewno jeden z elementów gospodarki zamkniętej po to, aby móc to jasno potwierdzić przydatność i możliwość użycia produktów. Na pewno w tym kierunku będą szły działania, zarówno z punktu widzenia regulacji prawnych, jak i potrzeb firm na rynku, które chcą mieć potwierdzone pewne właściwości wyrobu. Same firmy chcą też w sposób niezależny potwierdzić, że ich produkt spełnia określone wymagania i normy. ŸŸ Jeśli chodzi o gospodarkę w obiegu zamkniętym - plany które zostały nam wyznaczone są dość ambitne, czy branża mięsna

która jest branżą trudną również pod kątem realizacji tych zamierzeń jest w stanie temu podołać? Adam Skibiński, KGL: Korzystanie z recyklatów jest zadaniem bardzo ambitnym. Na pewno damy radę. Należy natomiast zadać pytanie, w jakim czasie uda nam się to zrobić. Ważne jest, żeby poszerzać sieć segregacji i recyklingu opakowań. Musimy dążyć możliwie szybko do zamknięcia obiegu. Marta Krawczyk, Rekopol: Uważam, że powinniśmy być dumni z tego, jak szybko dostosowujemy się do wszystkiego, co się wokół nas dzieje. Uczymy się bardzo szybko zarządzać zmianą i bogatsi o te doświadczenia coraz lepiej i szybciej dostosowujemy się do nowych wymagań. Chciałabym podkreślić przy okazji rangę porozumień branżowych, takich jak PlasticPakt, czy nasz wewnętrzy Klub Eco Designu - platformę wymiany wiedzy, która umożliwia dostęp do możliwości ocen opakowań i dyskusji. Obowiązków i nowych wymagań jest już za dużo, żeby jeden pracownik był w stanie to wszystko śledzić, przekazywać informacje i zarządzać nimi wewnątrz firmy, dlatego tak ważne są związki branżowe i porozumienia. Gorąco zachęcam do zainteresowania się możliwością współpracy z innymi firmami. Razem możemy więcej.

REKLAMA

Chcesz przeczytać więcej?

www.mieso.com.pl/GRATIS

Oprac. Katarzyna Salomon


Zdefiniuj ponownie swój zysk

Trymery quantum flex pasują do wszystkich instalacji firmy Bettcher dlatego nie musisz wymieniać pracujących obecnie silników. Dużo szybsze ostrze zapewnia lepszy uzysk oraz znacząco poprawia wygląd produktu. Bardziej efektywne zużycie energii, oszczędzasz nawet do 60 %. Wyjątkowo szybka zmiana obudowy ostrza, dzięki zastosowaniu mechanizmu krzywkowego - pozwala na szybszą i łatwiejszą wymianę ostrza. Rozwiązanie takie zapewnia dłuższą żywotność ostrza, obudowy i zębatki. Powodzenie w Twoim biznesie zapewnia Bettcher – lider w świecie trymerów.

Dowiedz się więcej na www.bettcher.com

Proszę zadzwoń do nas i umów się na darmowe próby: +48 61 8800 181. Pomożemy Ci również obliczyć zyskowność inwestycji.


32

ENERGII Z...

CHŁODU

innowacyjna”

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Poprawa efektywności energetycznej

- wymóg formalny czy realna potrzeba Poprawa efektywności energetycznej – W okresie poszukiwania przewagi konkurencyjnej, z tym związane – zmniejszania kosztów produkcji wyrobu, niezbędne wymóg formalny czya corealna potrzeba? jest pełne i efektywne zagospodarowanie energii na każdym etapie procesu produkcyjnego lub okołoprodukcyjnego. Nasza firma zwróciła uwagę na możliwość odzysku energii z przemiany fazowej gazów skroplonych.

Proces skraplania gazu zachodzi w odpowiedniej temperaturze - niższej od temperatury krytycznej, przy ustalonym ciśnieniu. Zjawisko to jest potocznie nazywane punktem rosy. Jak Następstwem doszło do tego,skraplania że opracowali się Państwo gazu jest technologię odzysku energii z chłodu skro- – zmniejszenie odległości między cząsteczkami plonych gazów? substancja ulega procesowi kondensacji, z kolei W okresie poszukiwania przewagi konkuspadek temperatury powoduje spowolnienie rencyjnej, a co z tym związane – zmniejszeporuszających się cząsteczek. W konsekwencji nia kosztów produkcji wyrobu, nasza firma siły odziaływania między cząsteczkami wzrastazwróciła uwagę na możliwość odzysku ją, aż do uzyskania nowego stanu równowagi. energii z przemiany fazowej gazów skroCałemu procesowi towarzyszy wydzielanie enerplonych. Naszym celem było efektywne gii w postaci ciepła. Cząsteczki gazu skupiają się zagospodarowanie energii na każdym etatworząc zwartą masę, jednakże w odróżnieniu do ciał stałych nie powstają między nimi trwałe wiązania. Gazy technologiczne skrapla się z kilku powodów. Transport skroplonego gazu kriocysternami realizowany jest przy znacznie niższych ciśnieniach (0,3-0,4 MPa) niż gazów sprężonych (20-30 MPa). Skroplenie gazu powoduje, iż znacząco zmniejsza on swoją objętość, dzięki czemu umożliwia bezpieczne i uzasadnione ekonomicznie dostawy dużych volumenów do odbiorców końcowych. Cysterna kriogeniczna dostarczająca skroplony metan jest w stanie jednorazowo przewieźć ciecz, która poddana

procesowi regazyfikacji wytworzy około 22000 Nm3 metanu. Skraplanie gazu może być przeprowadzane również w celu usunięcia z niego zanieczyszczeń. pieWprocesu produkcyjnego lubgazu okołoprocelu uzyskania skroplonego należy dukcyjnego. W rezultacie opracowaliśmy przeprowadzić bardzo energochłonny proces innowacyjną technologię odzysku energii wielostopniowego oziębiania oraz oczyszczania. chłodu z ciekłych gazów. Układy skraplania wykorzystują częściowo do schładzania gazu wsadowego chłód z uzyskanego Na czym polega skraplanie gazów? w procesie skraplania gazu ciekłego. Sprawność Proces skraplania gazu zachodzi w odpowiedukładów technologicznych skraplania gazów jest niej temperaturze – niższej od temperatury stale poprawiana poprzez kolejne modyfikacje, krytycznej, przy ustalonym ciśnieniu. Zjawijednakże w dalszym ciągu bardzo duża ilość enersko to potocznie nazywane jest punktem rosy. gii elektrycznej wykorzystywanej w tym procesie jest tracona w postaci energii cieplnej. W wyniku procesu skraplania uzyskiwany jest gaz w stanie ciekłym, którego temperatura zależy od rodzaju gazu wsadowego. W obrocie rynkowym dostępne są między innymi: skroplony azot -196 oC; skroplony tlen – 183oC oraz skroplony metan -163oC. Dla wytworzenia 1 tony ciekłego metanu (LNG) zużywa się (w zależności od technologii skraplania) około 500 KW energii elektrycznej. W wyniku wieloletnich badań i analiz procesu regazyfikacji metanu nasza firma uzyskała unikatową wiedzę na temat odzysku energii chłodu z ciekłego metanu. Na jednej z naszych stacji rega-

zyfikacji zlokalizowanej na terenie Polski, w 2012 roku uruchomiliśmy prototypowy wymiennik chłodu. Jako jednostka przeznaczona do badań urządzenie zostało wyposażone w pełny system Następstwem gazu jest monitoringu, pomiaruskraplania i archiwizacjisię parametrów. zmniejszenie odległości między cząZdobyte w ten sposób doświadczenia zaowosteczkami – substancja ulega procesocowały wykonaniem drugiego udoskonalonego wi kondensacji. Zjawisku towarzyszy egzemplarza o zmodyfikowanej konstrukcji. Układ również spadek temperatury, który pozainstalowano na stacji regazyfikacji metanu. woduje spowolnienie poruszających się Odzyskana w tym procesie energia chłodu jest cząsteczek. W konsekwencji siły odziatransportowana do użytkownika rurociągami za ływania między cząsteczkami wzrastapośrednictwem glikolu. ją, aż do uzyskania nowego stanu rówDla zakładów zużywających gazy skroplone nowagi. Całemu procesowi towarzyszy taki system może stworzyć dodatkowe korzyści pozyskania energii chłodu lub zmniejszenia zużycia energii elektrycznej zużywanej przez posiadane agregaty sprężarkowe. Dzięki zagospodarowaniu grudzień 2016 dotychczas traconej energii chłodu naszPRESS odbiorca uzyskał dodatkowe zdolności produkcyjne bez inwestowania w rozbudowę posiadanej infrastruktury. Od dnia uruchomienia nasz innowacyjny prototypowy wymiennik przekazuje do instalacji glikolowej odbiorcy chłód w ilości od 1,5-2,0 MWh/dobę. Przedsiębiorstwa energetyczne zostały zobligowane do wprowadzania poprawy efektywności energetycznej posiadanych instalacji (art. 10 ust. 1) na zasadach określonych Ustawą z dnia P

R

Z

E

M

Y

S

Ł

O

W

Y

51


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

20.05.2016 o efektywności energetycznej, która obowiązuje od 01.10.2016. W przypadku nie wykazania przez przedsiębiorstwo energetyczne realizacji celów, dane przedsiębiorstwo powinno nabyć białe certyfikaty na rynku giełdowym i w ten sposób zrealizować nałożone na nie zobowiązanie. W przypadku sześciokrotnej bezskutecznej próby zakupu na rynku giełdowym białych certyfikatów lub gdy w sześciu sesjach cena zakupu białego certyfikatu przekracza wartość opłaty zastępczej, przedsiębiorstwo energetyczne może zrealizować nałożone ustawą zobowiązanie poprzez uiszczenie opłaty zastępczej w formie pieniężnej na konto NFOŚ. Art. 11 ust.1 dopuszcza możliwość zrealizowania nałożonego obowiązku poprzez uiszczenie opłaty zastępczej w wysokości 20% wartości obowiązku dla roku 2017, a dla roku 2018 tylko 10%. Podmioty gospodarcze zdolne do wykonania działań pozwalających na pozyskanie białych certyfikatów można podzielić na dwa rodzaje: podmioty zobligowane i podmioty nie zobligowane. Przedsiębiorstwo nie zobligowane dokonując modernizacji, w wyniku których następuje potwierdzona audytem energetycznym oszczędność energii w posiadanej infrastrukturze nabywa prawa do białych certyfikatów, które następnie może odsprzedać na rynku giełdowym w cenie mniejszej bądź równej wartości białego certyfikatu ustalonej na dany okres rozliczeniowy. Na rok 2017 wartość opłaty zastępczej za

przeliczeniową energetycznie tonę oleju opałowego wynosi 1500,- PLN, natomiast na 2018 jej wartość wyniesie 2000,- PLN. Ustawodawca dopuścił możliwość wsparcia dla przedsięwzięć służących efektywności energetycznej już zrealizowanych lecz zakończonych nie wcześniej niż 01.01.2011. Poniżej przykładowe obliczenia zysku ekonomicznego: Założenia: • Przepływ roztworu glikolu przez wymiennik 16 m3/h, • Temperatura glikolu wlotowego10oC, • Temperatura glikolu wylotowego 4oC, • Ilość regazyfikowanego LNG wynosi 460 kg/h, • Koszt energii elektrycznej (łącznie z kosztami dystrybucji) w zakładzie wynosi 350 PLN/MWh netto, •  Współczynnik konwersji dla tradycyjnych agregatów chłodniczych sprężarkowych Wynosi 5kWh chłodu z 1 kWh energii elektrycznej, • Uzyskany przez nasz wymiennik współczynnik konwersji to 0,18 kWh chłodu / kg LNG.

W przypadku realizacji zadania w 2017 roku (wartość 1 toe wyniesie 1500 PLN/toe) uzyskamy prawa własności białych certyfikatów o łącznej wartości: • 62,769 toe x 1500 PLN/toe = 94 153 PLN/rok. Realizacja zadania w 2018 roku (wartość 1 toe wyniesie 2000 PLN/toe) pozwoli nam zyskać prawa własności białych certyfikatów o łącznej wartości: • 62,769 toe x 2000 PLN/toe = 125 538 PLN/rok.

Przy założeniu spełnienia w/w założeń zwrot nakładów poniesionych na zakup i montaż nastąpi po około 4 latach eksploatacji. Kolejne lata użytkowania będą przynosiły korzyści wynikające z oszczędności energii elektrycznej. W analizie efektywności należy również zwrócić uwagę na odpowiednią lokalizację urządzenia w stosunku do infrastruktury chłodniczej, ponieważ koszty wykonania (długość, przebieg) oraz jakość zimnociągu (zastosowana technologia) będą miały znaczący wpływ na uzyskane efekty ekonomiczne. Firma BEST Systemy Grzewcze  może dla Państwa wykonać wszelkie analizy technicznoObliczenia: -ekonomiczne, projekt do pozwolenia na budowę, • 2 MWh chłodu/dobę : 5 = 0,400MWh ele/ dostarczyć urządzenia, wykonać montaż zimdobę; 30 dni x 0,400MWh ele/dobę x 350 nociągu oraz uruchomienie układu zakończone PLN/MWh ele = 4200 PLN/miesiąc) x 12 szkoleniem obsługi. Oferujemy również budowę = 50400 PLN/rok infrastruktury kriogenicznej (stacji regazyfikacji) • Wartość białych certyfikatów dla 2017 oraz sprzedaż LNG (skroplonego gazu ziemnego), roku: 2 MWh/dobę x 365 dni =730 MWh/ który dostarczamy autocysternami. rok; 1 toe = 11,63 MWh; 730 MWh : 11,63 W firmie BEST Systemy Grzewcze spawaMWh = 62,769 toe. nie stanowi podstawowy proces wytwarza  nia. Specyfikacja wymagań dotyczących jakoWyniki: ści dla procesów spawania jest bardzo ważna, Oszczędność roczna wynikająca z mniejszego ponieważ jakość tych procesów nie może być zużycia energii elektrycznej wyniesie: łatwo weryfikowana, dlatego też są one trakto• 4200 PLN/miesiąc x 12 = 50 400 PLN/rok     wane jako procesy specjalne. Jako firma jesteśmy świadomi, iż jakość nie może być sprawdzana w wyrobie lecz powinna być razem z nim tworzona. W związku z tym  podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu funkcjonującego od dnia 16.12.2008 Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001: 2015 o wdrożenie pełnych wymagań jakości dotyczących spawania materiałów metalowych zgodnie z  normą PN-EN ISO 3834-2.

Chcesz przeczytać więcej?

www.mieso.com.pl/GRATIS

Serdecznie zapraszamy do współpracy www.systemy-grzewcze.pl tel. 74 856 81 88

33


34

EKSPERT RADZI

Nowy produkt – szansa czy nierealne życzenie? Jak organizujemy działania, aby nowy produkt był pożądany przez sprzedaż, lubiany przez produkcję i stał się dumą marketingu? Kogo angażujemy? Co uwzględniamy?

„Wymyśl nowy produkt”, „Klienci często pytają, czy mamy coś nowego w ofercie”, „Potrzebujemy nowości, które same się sprzedadzą”, „Nasza konkurencja regularnie wpuszcza nowości” takie i podobne głosy słychać z działu sprzedaży. Równocześnie produkcja dla zoptymalizowania kosztów najchętniej produkowałaby masowo, kilka nieskomplikowanych asortymentów, zgodnie z planami otrzymanymi oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Marketing jest zwarty i gotowy do kampanii jakiej jeszcze branża nie widziała, ale czy dyrektor finansowy da zielone światło? Do tego dochodzą trendy rynkowe, wymogi i preferencje kupca w sieci, nasze zasoby, doświadczenie… A w ogóle nowość w czasach pandemii??? Pytań i z pozoru sprzecznych celów pojawia się całe mnóstwo. Wypracowanie koncepcji nowego produktu w oderwaniu od rynku i klienta oraz z pominięciem głosów innych działów w zakładzie mięsnym jest z góry skazane na porażkę. Czy R&D jest w stanie sam opracować innowację, która zrewolucjonizuje rynek? Czy technolog posiada tajemną wiedzę i wymyśli recepturę, która zachwyci podniebienia Kowalskiego? A może sprzedaż poda receptę na rosnące słupki przychodu i marży ze sprzedaży nowego asortymentu? Wiedza i doświadczenia wszystkich tych działów są bezcenne i niezbędne podczas pracy nad nowością, pod jednym warunkiem – że jest wykorzystywana równocześnie. Z mojego doświadczenia dwa elementy mają kluczowe znaczenie: zdefiniowanie procesu wprowadzania nowości oraz komunikacja osób zaangażowanych w sam ten proces.

W zakładach produkcyjnych mamy często swoje utarte ścieżki wprowadzania nowości, modele, które „zawsze działały”, więc po co zmieniać, w sumie warto spróbować – wpuścimy produkt na rynek, najwyżej w ostateczności usuniemy asortyment z oferty. Niestety takie podejście angażuje zasoby, czas i powoduje wzrost frustracji pracowników zaangażowanych w temat nowości. Kogo z nas motywuje opracowanie receptur do szuflady, czy brak wystarczającej dostępności nowego produktu, podczas gdy kampania marketingowa jest właśnie na fali i klienci chętnie zamówiliby naszą nowość? W zdefiniowaniu procesu spróbujmy odpowiedzieć na 10 poniższych pytań: 1. W jaki sposób definiujemy ideę nowego produktu? 2. Jaki jest cel prowadzonych działań i jakiego efektu końcowego oczekujemy? 3. Kto jest odpowiedzialny za projekt? Jakie ma zadania do zrealizowania? 4. Jakie informacje są kluczowe na wejściu? 5. Co powinna zawierać karta nowego produktu? 6. Jak przebiega ścieżka decyzyjna? 7. Jakie wskaźniki monitorujemy na poszczególnych etapach i kto odpowiada za ich opracowanie? 8. Jak wygląda ramowy harmonogram opracowania i wdrożenia nowości? 9. Jaki planujemy budżet dla nowego produktu (strona kosztowa i przychodowa)? 10. Kiedy uznajemy, że produkt przestaje być nowością i wchodzi w listę standardowego asortymentu?

Kluczowym jest precyzyjne określenie informacji na starcie, kiedy jeszcze nie zaangażowaliśmy swojego czasu i zasobów. Z mojego doświadczenia wynika, że im więcej szczegółów doprecyzujemy w karcie nowego produktu, tym płynniej przebiega sam proces i nowy produkt jest dokładnie taki, jak wyobrażał sobie pomysłodawca. Konieczna jest jednoznaczność opisu, warto uzupełnić słowo obrazem załączając zdjęcia, rysunki czy filmiki. Zadbajmy o to, aby każdy uczestnik procesu zrozumiał co mamy na myśli.

Najcenniejszym źródłem informacji są sami klienci i nic nie zastąpi rozmów z nimi

W karcie nowego produktu warto zamieścić następujące informacje: • Krótkie uzasadnienie dla pomysłu (np. pytania klientów, trendy rynkowe, zagospodarowanie surowca pozostałego po rozbiorze itp.); • Klient docelowy – krótka charakterystyka persony, której dedykujemy nowość; • Rodzaj surowca z jakiego ma być wyprodukowana nasza nowość (mięso wieprzowe, wołowe, drobiowe czy mieszane, produkt bio lub vege);


EKSPERT RADZI • Grupa produktu w jaką możemy zakwalifikować nowość (kiełbasa cienka, kiełbasa gruba, parówka, wędzonka, podroby, inne); • Mięsność produktu, cechy wyróżniające (np. kolor, długość, sposób okręcenia itp.) • Forma opakowania (zbiorczego, jednostkowego); • Oczekiwana cena na półce; • Docelowy kanał sprzedaży (nowoczesny, tradycyjny, sklepy własne); • Optymalny czas debiutu rynkowego nowości. Wiele z tych informacji jest trudnych do określenia na wstępnym etapie projektu. Zastanówmy się czy nowość niesie wartość dla naszego klienta i czy będzie gotowy za nią zapłacić. Sam fakt, że coś nam się podoba i wydaje niestety już nie wystarczy. Najcenniejszym źródłem informacji są sami klienci i nic nie zastąpi rozmów z nimi. Rynek dostarczy nam sporo obiektywnych danych, więc warto po nie sięgnąć na wstępnym etapie, przeprowadzając wywiady z obsługą sklepów firmowych, pracownikami stoisk mięsnych i kupcami sieci.

W kontekście nowych produktów często potwierdza się zasada mniej znaczy lepiej

częstsze spotkania robocze, okresowe przeglądy projektu). Znamy doskonale sytuacje, gdzie ktoś w na-

Raz zdefiniowany proces i komunikacja dla wdrożenia nowości wymagają stałych przeglądów i korekt. Praktyka i kolejne projekty pokażą nam co się sprawdza, a nad czym jeszcze warto

szym zakładzie jest „zaskakiwany” nowym produktem, o jego istnieniu dowiaduje się podczas pierwszej partii produkcyjnej, a przecież odpowiada za opracowanie etykiety zgodnej z aktualnymi wymogami. Nagle potrzebny jest na wczoraj projekt czy atest dla opakowania, dodatkowy czas na produkcji czy gazetka reklamowa. Warto możliwie jak najszerzej zdefiniować zespół zaangażowany w proces wprowadzenia nowego produktu szczególnie na wstępnym jego etapie jakim jest doprecyzowanie karty nowości. Zielone światło dla nowości jest wymagane od osób odpowiedzialnych za sprzedaż, produkcję, technologię, jakość, marketing, R&D i zakupy. Jakakolwiek uwaga poszczególnych obszarów powinna być na etapie projektowania jednoznacznie stwierdzona i uzasadniona. Zaoszczędzi nam

popracować. Mitem jest, że to R&D czy technologia w oderwaniu od rynku, klienta, możliwości produkcyjnych „wymyśli” nowość, która podbije rynek. Niezbędne jest holistyczne podejście do opracowania nowości, dbałość o przebieg samego procesu i komunikacji. Kluczowym jest odpowiedzialność poszczególnych działów za swój „kawałek procesu” i jakość dostarczanych danych szczególnie na wstępnym etapie projektowania. Jako zespół odpowiedzialny za wprowadzenie nowości miejmy świadomość barier i odpowiednio wcześnie zatrzymajmy pomysł, który nie uzyskał wszystkich niezbędnych akceptacji na ścieżce procesu. W kontekście nowych produktów często potwierdza się zasada mniej znaczy lepiej. Zdecydowanie efektywniejsze jest wprowadzenie kilku nowych produktów w roku, ale takich,

to wątpliwości i niejasności na kolejnych etapach prac nad nowością, pozwoli zaplanować zasoby i czas osób zaangażowanych w proces. W praktyce sprawdza się wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za dany projekt, spinającej wszystkie etapy, dbającej o to, aby każdy kto powinien zabrać głos na pewno go zabrał i zrobił to we właściwym czasie i we właściwy sposób.

z których handel będzie dumny i zmotywowany do rozwijania sprzedaży, a produkcja będzie potrafiła te nowości wyprodukować zachowując najwyższe i powtarzalne standardy.

Chcesz przeczytać więcej?

Mamy już zdefiniowany proces wdrożenia nowego produktu, więc teraz kolej na komunikację. Wiemy jak bardzo jest istotna właściwie we wszystkich działaniach jakie realizujemy. Może warto przy okazji wprowadzenia lub weryfikacji istniejącego procesu dla nowego produktu sprawdzić jak wygląda nasz proces komunikacji? Czy jest wystarczająco szybki i elastyczny, a równocześnie jasny i spójny dla naszego zespołu? Czy nie mamy wąskich gardeł i etapów, gdzie najczęściej temat grzęźnie i z uwagi na ogrom bieżących spraw jest przekładany wielokrotnie na kolejny termin? Co warto uwzględnić opracowując schemat komunikacji wprowadzenia nowości? 1. Działy i osoby zaangażowane w proces i ich zastępowalność; 2. Zdefiniowanie kanału komunikacji (np. wspólna grupa mailingowa, grupa na Teams, grupa robocza na dysku lokalnym itp.); 3. Określenie typów spotkań, czasu ich trwania oraz punktów do omówienia (krótkie

www.mieso.com.pl/GRATIS

Ekspercka wiedza. Wieloletnia praktyka. Technolog z pasji i powołania. Jacek Filipczak www.jacekfilipczak.pl Tel. +48 508 666 798

W numerze czerwcowym kolejny artykuł z cyklu „Technolog radzi”

35


36

GOSPODARKA MIĘSNA

Produkty typu convenience – analiza produktów mięsnych dostępnych na rynku Termin „żywność wygodna” (ang. convenience food) dotyczy produktów, które nie wymagają od konsumenta dużego nakładu czasu i pracy podczas ich przygotowania do spożycia. Pojęcie to odnosi się zarówno do produktów gotowych do bezpośredniego spożycia, jak i tych wymagających niewielkiej obróbki kulinarnej, których sposób porcjowania i pakowania są szczególnie dogodne dla konsumenta. Żywność wygodna to nie tylko produkty wysoko przetworzone, ale także artykuły mało przetworzone, przygotowane do szybkiego spożycia. Popularność żywności wygodnej stale rośnie. Przyczyn coraz częstszego sięgania konsumentów po takie produkty jest wiele, a duży wpływ mają na to m.in. elementy kulturowe, społeczne i ekonomiczne. Spośród najczęściej wskazywanych zmian, wpływających na rozwój rynku produktów wygodnych wyróżnia się m.in.: • rosnącą aktywność zawodową kobiet, która wiąże się z mniejszą ilością czasu na gotowanie tradycyjnych posiłków, • zwiększającą się liczbę jedno- i dwuosobowych gospodarstw, • częstsze spożycie posiłków poza domem, • stopniowy wzrost zamożności społeczeństwa, które jest zdolne do zakupu droższych wysoko przetworzonych produktów, • rosnąca popularność przekąsek, spożywanych między posiłkami, • zainteresowanie konsumentów produktami z innych kręgów kulturowych. Dla konsumenta wybór produktu gotowego jest przede wszystkim skróceniem czasu przygotowania posiłku. Ponadto przyrządzenie dania często nie wymaga użycia naczyń lub ich liczba jest mocno ograniczona, co wiąże się z poświęceniem mniejszej ilości czasu na późniejsze sprzątanie. Jak pokazują badania, żywność wygodna jest najczęściej wybierana przez osoby młode, o wyższych dochodach, którzy prowadzą mniejsze gospodarstwa domowe. Gotowanie tradycyjnych posiłków dla jednej, czy dwóch osób może być problematyczne i wiązać się marnowaniem dużej ilości żywności. Stąd duży procent żywności wygodnych zajmują produkty stanowiące pojedyncze porcje. Stosowane przez producentów wygodne formy opakowań zapewniają produktom trwałość i pożądaną jakość. Istnieje wiele różnorodnych podziałów żywności wygodnej. Jeden z najczęściej stosowanych opiera się na poziomie przetworzenia oraz stanie gotowości do spożycia. Zgodnie z tym podziałem można wyróżnić żywność gotową do: • obróbki wstępnej (ready to process), • obróbki kulinarnej (ready to kitchen), • obróbki termicznej (ready to cook), • podgrzania (ready to heat), • spożycia (ready to eat).

Inna klasyfikacja dzieli żywność wygodną na kategorie produktów, takie jak: • zupy, buliony, kremy, • dania główne (mięsne, mączne, rybne); • dania narodowe, etniczne, • dania warzywne, sałatki, • dania dietetyczne, • pieczywo, • desery, lody, ciasta, • koncentraty napojów bezalkoholowych. Do żywności wygodnej zalicza się wiele produktów wytwarzanych z mięsa i podrobów. Dostępne są zarówno produkty wysoko przetworzone, jak i wyroby surowe. Żywność wygodna wytwarzana jest praktycznie ze wszystkich rodzajów mięsa. Duży procent wszystkich wyrobów wygodnych stanowią produkty z mięsa drobiowego. Wynika to nie tylko z preferencji konsumentów oraz stosunkowo niskiej ceny surowca, ale także możliwości zagospodarowania dużych nadwyżek mięsa pochodzącego z mechanicznego odkostniania tuszek. Ogólnie żywność wygodną z branży mięsnej można podzielić na następujące kategorie: • produkty surowe – podroby, porcjowane mięso kulinarne, półprodukty z surowego mięsa (np. wyroby marynowane i/ lub panierowane, produkty formowane i restrukturyzowane); • wyroby garmażeryjne i gotowe do podgrzania – kotlety, pulpety, gulasze, zupy, pieczenie, rolady, wyroby faszerowane; • produkty sterylizowane – konserwy mięsne, mięsno-warzywne, podrobowe; • produkty gotowe do spożycia – wyroby wędzone, produkty podrobowe, wędliny paczkowane plasterkowane, produkty w galaretach, pasty; • produkty mrożone - zestawy obiadowe, dania mięsno-mączne i mięsno-warzywne. Spośród wszystkich wymienionych kategorii największy segment mięsnych produktów wygodnych stanowi surowe mięso dzielone porcjowane. Istnieje kilka głównych przyczyn dynamicznego rozwoju tej grupy wyrobów. Jedną z nich jest postępująca mechanizacja i automatyzacja proce-

sów rozbioru, dzielenia i wykrawania. Niezwykle istotne są także techniki pakowania, takie jak pakowanie próżniowe lub w zmodyfikowanej atmosferze (MAP), które wraz z zastosowaniem niskich temperatur (chłodzenie, zamrażanie) znacząco przedłużają trwałość surowych produktów. Dodatkowo duży wybór opakowań o różnorodnej gramaturze produktu daje konsumentowi możliwość dostosowania wielkości do jego potrzeb, co ma szczególne znaczenie w jedno- i dwuosobowych gospodarstwach domowych. Produkty surowe to nie tylko mięso w kawałkach, plastrach czy wyodrębnione elementy np. drobiu, ale także cała gama produktów z dodatkami, np. mięso nastrzykiwane lub zalewane roztworami z dodatkami funkcjonalnymi. Zabiegi te prowadzone są w celu poprawy soczystości i konsystencji mięsa, ale także zwiększenia ekonomii produkcji. Dużą popularnością cieszą się również mięsa w różnorodnych marynatach, np. zamarynowane wyroby gotowe do pieczenia np. szynka, karkówka, boczek, schab. Rolą marynat jest nie tylko nadanie wyrobom pożądanego smaku, ale także obniżenie pH mięsa, co korzystnie wypływa na trwałość oraz kruchość gotowego produktu. W sezonie letnim na sklepowych półkach dostępny jest duży wybór zamarynowanych produktów na grilla, których popularność z roku na rok rośnie. Konsument ma do wyboru gotowe do grillowania porcjowane mięsa w marynacie, takie jak karkówka, schab, boczek, żeberka, a także różnorodne zestawy grillowe, w których wyroby mięsne połączono z innymi produktami, np. serami podpuszczkowymi czy warzywami. Często wybierane przez konsumentów są także produkty wygodne z mięsa rozdrobnionego. Do grupy tej należą półprodukty wymagające pełnej obróbki cieplnej (np. porcjowane gotowe kotlety), jak również wyroby gotowe do podgrzania. W składzie takich produktów poza zmielonym mięsem znajdują się dodatki funkcjonalne i smakowe, które nadają wyrobom pożądaną teksturę, soczystość i smak. W grupie produktów gotowych do podgrzania znajduje się żywność wyprodukowana z zastosowaniem stosunkowo nowych technologii, takich jak: • cook-chill - „gotuj i schłodź” – bezpośrednio po obróbce termicznej potrawy są


GOSPODARKA MIĘSNA utrwalane przez szybkie schłodzenie do temperatury poniżej 3°C; • cook-freeze – „gotuj i mroź” – bezpośrednio po obróbce termicznej potrawy są poddawane szybkiemu, głębokiemu mrożeniu w temperaturze poniżej -10°C; • sous vide – technika gotowania, w której potrawa jest szczelnie zamknięta w opakowanie próżniowe, a następnie gotowana w kąpieli wodnej lub parowej w kontrolowanej, stosunkowo niskiej temperaturze (nie przekraczającej 100°C). Innymi przykładami produktów gotowych do podgrzania się konserwy sterylizowane, które charakteryzują się długim terminem przydatności. Ich dużą zaletą jest także brak konieczności przechowywania w warunkach chłodniczych. Jedną z ostatnich innowacji jest pakowanie dań sterylizowanych w tzw. samo podgrzewające się opakowanie. Dzięki temu możliwe jest podgrzanie wyrobu bez konieczności użycia zewnętrznych źródeł ciepła. Ogrzewanie następuje na skutek zajścia egzotermicznego procesu chemicznego pomiędzy wodą i tlenkiem wapnia, którego dynamika wspomagana jest przez elektrolity – NaCl, CaCl2. W wyniku reakcji w ciągu 8-12 minut produkt zostaje podgrzany do około 70°C. Wyroby w opakowaniach samo podgrzewających się są idealnym rozwiązaniem w turystyce. Ostatnią grupą mięsnej żywności wygodnej są produkty gotowe do spożycia. Należą do nich niektóre konserwy, wyroby wędzone i pieczone oraz część wyrobów garmażeryjnych, np. mięsa w galaretach. Dużą popularnością cieszą się produkty typu finger food, które można spożyć bez konieczności użycia sztućców czy talerzy. Są to przekąski mięsne, zapakowane w wygodne opakowania, idealne do spożycia w pracy czy szkole, podczas wycieczki, czy na spotkaniu ze znajomymi. Do tej grupy należą m.in. kabanosy, chipsy bekonowe, kanapeczki, koreczki, mini paróweczki, czy coraz bardziej popularne produkty z mięsa suszonego tzw. „Jerky”. Jerky to przekąska z mięsa suszonego

znana od dawna w USA, a od kilku lat zyskująca popularność także w innych krajach, w tym w Polsce. Produkowana jest z mięsa wołowego, wieprzowego, drobiowego a nawet dziczyzny czy ryb, które zostaje odpowiednio doprawione mieszanką przypraw i dodatków funkcjonalnych (np. stabilizatorów i przeciwutleniaczy), a następnie poddawane procesowi suszenia. Zaletą produktów typu „Jerky” jest nie tylko charakterystyczny smak, ale także duża trwałość bez konieczności przechowywania ich w warunkach chłodniczych. Na polskim rynku dostępne są zarówno przekąski Jerky o oryginalnym smaku mięsa, jak i cała gama produktów z różnorodnymi dodatkami smakowymi, np. z chilli, miodem, papryką. Dzięki żywności wygodnej wielu konsumentów przekonuje się do sięgnięcia po potrawy, których wcześniej nie próbowali. Z tego względu rośnie popularność odpowiednio przygotowanych do obróbki cieplnej potraw np. z dziczyzny. Zazwyczaj mięso jest już zamarynowane, często dodatkowo nadziewane owocami (śliwkami, jabłkami czy żurawiną). Zadaniem konsumenta jest tylko odpowiednia obróbka termiczna, której instrukcja podana jest na opakowaniu. Ponadto wyroby te są dostępne w przystępnej cenie w wielu sklepach. Żywność wygodna jest wykorzystywana nie tylko w gospodarstwach domowych. Znajduje duże zastosowanie w restauracjach i hotelach, a także stanowi podstawę żywienia pasażerów pociągów czy samolotów. Wysoka trwałość, łatwość oraz wygodne opakowania sprawiają, że produkty wygodne stały się istotnym elementem wyżywienia podczas biwaków, obozów wędrownych i campingów. Wzrost popularności żywności wygodnej przekłada się na jej dynamiczny rozwój. Na rynku pojawia się wiele nowych produktów, często dostosowanych do różnorodnych wymagań konsumentów, np. diet eliminacyjnych – bez laktozy, bez glutenu, czy wegetariańskich. Często też żywność wygodna poprzez wzbogacenie w dodatki funkcjonalne staje się żywnością funkcjonalną. Rozwój rynku żywności wygodnej przekłada się na coraz większą sieć dystrybucji tego typu

produktów. Wyroby convenience są dostępne nie tylko w supermarketach, dyskontach czy osiedlowych sklepikach, ale także na stacjach benzynowych, w kioskach, a nawet w popularnych sieciach drogerii. Żywność wygodna ma niewątpliwie wiele zalet, zarówno dla konsumentów, jak i producentów. Jednak nie jest pozbawiona także wad. Wiele produktów należących do tej grupy to wyroby wysoko przetworzone, co nie pozostaje bez wpływu na ich wartość odżywczą. Do niekorzystnych zmian jakie mogą powstawać w wyniku procesu produkcyjnego należą m.in. zmniejszenie zawartości witamin i składników mineralnych, czy obniżenie strawności. Ponadto do żywności wysoko przetworzonej często dodawane są sztuczne aromaty, barwniki czy konserwanty. Żywność wygodna, podobnie jak pozostałe typy żywności, może zostać zanieczyszczona mikrobiologicznie lub chemicznie. Do zakażeń tych bardzo często dochodzi podczas operacji poprodukcyjnych, takich jak np. porcjowanie, plasterkowanie, pakowanie. Źródłem wtórnych zanieczyszczeń mogą być zanieczyszczone urządzenia, opakowania czy personel, nie przestrzegający zasad higieny. Problem mogą stanowić także opakowania żywności wygodnej. Znacząca większość produktów posiada opakowania z tworzyw sztucznych, które mimo iż pozytywnie wpływają na trwałość i jakość żywności, to przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Rynek żywności wygodnej w sektorze mięsnym wciąż dynamicznie się rozwija. Stale pojawiają się nowe, innowacyjne produkty, które spełniają rosnące wymagania konsumentów. Należy się spodziewać, iż trend ten będzie się utrzymywał w kolejnych latach, ponieważ żywność wygodna daje konsumentom, to czego w obecnych czasach bardzo brakuje większości ludzi - czas, który mogą wykorzystać na inne aktywności niż gotowanie.

Chcesz przeczytać więcej?

REKLAMA

www.mieso.com.pl/GRATIS

mgr inż. Sylwia Mirowska

37


38

BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI

Kultura bezpieczeństwa żywności w firmie W niniejszym numerze zostaną przybliżone zagadnienia związane z wdrażaniem kultury bezpieczeństwa żywności – zwanej dalej FSC od angielskich słów Food Safety Culture. Każdy zakład mięsny musi się zmierzyć z wdrożeniem rozwiązania nazywanego kulturą bezpieczeństwa żywności. Konieczność wynika – przede wszystkim z wymagań prawnych, ale też z wymagań standardów takich jak BRC Food czy IFS Food.

W poprzednim numerze opisano ogólnie kulturę organizacyjną organizacji. Na tej kulturze bazuje FSC. Do przepisów prawnych FSC weszło w dniu 3.03. br – jako rozdział XIa do załącznika II rozporządzenia 852/2004. Postanowienia tego rozdziału pokazano w tabeli 1. Prawo ustanawia zasady w stosunku do pracowników oraz sposobu zarządzania/nadzoru

nad nimi. Celem jest by pracownicy rozumieli swój wpływ na bezpieczeństwo żywności, a system organizacji pracy i kultura organizacyjna w firmie ma stworzyć warunki wzajemnego zaufania i dbania o konsumenta. Oczywiście uda się to wtedy, gdy w organizacji nie będą działały podwójne standardy – w sensie inaczej dla audytu, inaczej na co dzień. Przykład musi też iść z „góry” – jeśli

szef inaczej sam się zachowuje, a czego innego wymaga od pracowników to nie sprzyja budowaniu zaufania i wzajemnego zrozumienia celów do których dąży firma. Taki układ zmienia się na bardzo niekorzystny dla bezpieczeństwa żywności, gdyż często pracownicy robią dobrze jak wiedzą, że ktoś na nich patrzy i wtedy problemem bywa zmiana nocna, czy godziny późnopopołudnio-

„ROZDZIAŁ XIa Kultura bezpieczeństwa żywności 1. Podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze uzyskują, utrzymują i przedstawiają dowody potwierdzające odpowiednią kulturę bezpieczeństwa żywności poprzez spełnienie następujących wymogów: a) zaangażowanie kierownictwa, zgodnie z pkt 2, oraz wszystkich pracowników w bezpieczną produkcję i dystrybucję żywności; b) wiodąca rola w zakresie produkcji bezpiecznej żywności i angażowania wszystkich pracowników w praktyki w zakresie bezpieczeństwa żywności; c) świadomość zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności oraz znaczenia bezpieczeństwa i higieny żywności wśród wszystkich pracowników przedsiębiorstwa; d) otwarta i jasna komunikacja między wszystkimi pracownikami w przedsiębiorstwie, w ramach danego działania i między kolejnymi działaniami, w tym informowanie o odstępstwach i oczekiwaniach; e) dostępność wystarczających zasobów do zapewnienia bezpiecznego i higienicznego obchodzenia się z żywnością. 2. Zobowiązania w zakresie zarządzania obejmują: a) zapewnienie jasnego określenia ról i zakresu odpowiedzialności w ramach każdej działalności przedsiębiorstwa spożywczego; b) utrzymanie integralności systemu higieny żywności podczas planowania i wdrażania zmian; c) sprawdzanie, czy kontrole są przeprowadzane terminowo i skutecznie, a dokumentacja jest aktualna; d) zapewnienie odpowiednich szkoleń i nadzoru dla personelu; e) zapewnienie zgodności z odpowiednimi wymogami regulacyjnymi; f) zachęcanie przedsiębiorstw do ciągłego doskonalenia systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności, w stosownych przypadkach z uwzględnieniem postępu naukowego, technologicznego i najlepszych praktyk. 3. Przy wdrażaniu kultury bezpieczeństwa żywności uwzględnia się charakter i wielkość przedsiębiorstwa spożywczego”. Tabela 1. Wymagania prawne – kultura bezpieczeństwa. Źródło: Rozporządzenie Komisji (UE) 2021/382 z dnia 3 marca 2021 r. zmieniające załączniki do rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych w odniesieniu do zarządzania alergenami pokarmowymi, redystrybucji żywności i kultury bezpieczeństwa żywności.


BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI we. Kluczowa wydaje się komunikacja – otwarta i jasna - pomiędzy wszystkimi pracownikami i szczeblami organizacyjnymi. Chodzi o to, by o  kwestiach bezpieczeństwa żywności (ale pewnie też i bezpieczeństwa pracy) mówić szczerze o  tym co się udało i nie wyszło. Ważne jest by tych pracowników, którzy zgłaszają odstępstwa nie karać. Jeśli raz pracownicy zostaną ukarani za to co poszło źle, ten kto zgłasza będzie dla kolegów „kapusiem”, a reszta skupi się na „maskowaniu” błędów. A to może grozić wieloma problemami dla przedsiębiorcy. Należy rozumieć i wykreować wśród pracowników przekonanie, że dobro firmy, to pewność zatrudnienia pracowników, pewność wynagrodzenia i pewność bezpiecznego „jutra” razem z pracodawcą. Zobowiązanie pracodawcy dotyczy też unowocześniania zakładu i doskonalenia, tak by łatwiej było przestrzegać wymagań sanitarnych. Przy zarządzaniu nie tylko w ramach FSC ważne jest zapewnienie jasnego określenia ról i zakresu odpowiedzialności w ramach każdego procesu i działalności przedsiębiorstwa. Planowanie zmian ma również na celu zapewnienie odpowiednich szkoleń pracownikom. Wskazane jest również prowadzenie kontroli/audytów właścicielskich – tak by prowadzący działalność miał orientacje i wiedzę co się dzieje w prowadzonej przez niego organizacji. Więcej szczegółów co do tego jakie elementy mają być zawarte i ustanowione w ramach FSC zawierają standardy jakości i bezpieczeństwa żywności takie jak IFS Food i BRC Food. Zestawienie tych wymagań zaprezentowano w tabeli 2. Budowanie FSC zaczyna się od określenia planu rozwoju i doskonalenia FSC. Przy wdrażaniu można posiłkować się przewodnikami wydawanymi przez IFS czy BRC oraz GFSI. W ramach budowania FSC należy przeprowadzić analizę obszarów zakładu, które mają wpływ na bezpieczeństwo żywności. Jest to powiązane z systemem HACCP a ten wszystkie firmy spożywcze działające legalnie w Polsce – mają wdrożony. Kolejnym krokiem przy budowaniu jest harmo-

Standard

Punkt

Treść wymagania

1.1.2

Kierownictwo firmy musi określić i utrzymać klarowny plan rozwoju i ciągłego doskonalenia kultury bezpieczeństwa i jakości żywności. Musi on obejmować: • zdefiniowane działania obejmujące wszystkie obszary zakładu, które mają wpływ na bezpieczeństwo produktu, • plan działań wskazujący sposób realizacji i mierzenia działań oraz planowane ramy czasowe, • przegląd skuteczności zakończonych działań.

1.1.1.

Najwyższe kierownictwo powinno opracować, wdrożyć i utrzymywać politykę firmy, która będzie obejmować co najmniej: • bezpieczeństwo żywności i jakość produktów, • skoncentrowanie na kliencie, • kulturę bezpieczeństwa żywności (Food Safety Culture). Polityka firmy powinna być przekazana wszystkim pracownikom i powinna być podzielona na konkretne cele dla odpowiednich działów.

1.4.1

Najwyższe kierownictwo powinno zapewnić, że system zarządzania bezpieczeństwem i jakością żywności jest przeglądany przynajmniej raz w roku lub częściej, w przypadku wystąpienia

BRC Food, wydanie 8

FS Food, wydanie 7

istotnych zmian. Taki przegląd powinien obejmować co najmniej: • przegląd celów i polityki, w tym elementów kultury bezpieczeństwa żywności (Food Safety Culture), • wyniki audytów i inspekcji, • pozytywne i negatywne opinie klientów, • zgodność procesu, • problemy związane z autentycznością i zgodnością, • status korekt i działań naprawczych, • skargi/reklamacje organów nadzorujących.

Chcesz przeczytać więcej? Tabela 2. Wymagania standardów odnośnie kultury bezpieczeństwa.

REKLAMA

Źródło: opracowanie własne na podstawie standardów. nogram wdrożenia i cele poszczególnych etapów, a następnie pomiar skuteczności tego wdrożenia. Jednym z początkowych kroków jest weryfikacja polityki jakości i bezpieczeństwa żywności, tak by obejmowała świadomość pracowników, zapobieganie występowaniu nieprzewidzianych zdarzeń, rzetelne informowanie i kulturę bezpieczeństwa żywności, ale też kulturę zaufania. Kolejnym jest „uruchomienie” projakościowe pracowników poprzez szkolenia, warsztaty i przykład osobisty

– o czym wspominano wcześniej. Kolejny krok to audyty wewnętrzne mające na celu wykrycie odchyleń od założeń – rozumiane jako sposób zapobiegania wycofaniom, zatruciom, odszkodowaniom. Realizacje postępów we wdrażaniu FSC należy monitorować. Kolejne szczegóły na temat wdrażania – w kolejnym numerze „Rzeźnika polskiego”.

www.mieso.com.pl/GRATIS

dr inż. Katarzyna Godlewska

39


40

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Znaczenie ergonomii: Bettcher Quantum® Trimmers dla bezpieczeństwa, komfortu i większej wydajności Bettcher Industries Inc., z siedzibą w Ohio w USA, jest wiodącym producentem wysokiej klasy trymerów [noży krążkowych do mięsa] dla przetwórstwa mięsnego. Europejska filia firmy, Bettcher GmbH, znajduje się w Dierikon w Szwajcarii. Jedną z wyróżniających się cech trymerów do mięs firmy Bettcher są ich właściwości ergonomiczne, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort pracowników, przy jednoczesnym wzroście wydajności. Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (MSD) są, według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, jednymi z najczęściej występujących problemów zdrowotnych związanych z pracą, a ich negatywny wpływ zwiększa się wraz z wiekiem. Problemy te wpływają na miliony pracowników w Europie i generują ogromne koszty ponoszone przez pracodawców – nawet do kilku milionów euro. Świadczenia wypłacane z tytułu zwolnień chorobowych kosztują firmę średnio od dwustu do czterystu euro dziennie. Większość zaburzeń w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą pojawia się z czasem i zazwyczaj dotyczy pleców, szyi, ramion i kończyn. Takie zaburzenia rozwijają się stopniowo i mogą trwać miesiącami. Powodują one problemy zdrowotne, od łagodnego bólu do poważnych chorób i mogą wymagać przerw w pracy, leczenia, a w przypadkach przewlekłych prowadzą do czasowej czy trwałej niepełnosprawności. Zazwyczaj nie ma jednej przyczyny powstawania zaburzeń w układzie mięśniowo-szkieletowym. Pojawiają się one na skutek kombinacji różnych czynników. Według badań medycznych, również tych z zakresu medycyny pracy, czynnikami które powodują i nasilają wystąpienie MSD są: przenoszenie ciężkich ładunków, utrzymywanie nieruchomej pozycji, utrzymywanie wymuszonej i niewygodnej postawy, praca przy użyciu zwięk-

Optymalna ergonomia i wydajność Trymera Bettcher Quantum Flex z głowicą pod katem 15 stopni. (Zdj.: Bettcher GmbH). szonej siły, skutki wibracji całego ciała lub rąk oraz wykonywanie powtarzających się ruchów z dużą częstotliwością w trakcie obsługi maszyn czy narzędzi, takich jak czynności manualne obejmujące powtarzalne ruchy obrotowe oraz zginanie.

Ergonomia i przetwórstwo mięsne Badania i artykuły naukowe zgłębiły temat ergonomii i ostrzegają, że używanie na linii produkcyjnej noży czy trymerów niskiej jakości może spowodować poważne problemy zdrowotne. Środki

zapobiegawcze obejmują zmiany w konstrukcji stanowisk pracy, zastosowanie lepszych narzędzi i szkolenie pracowników (podnoszenie ich świadomości na temat ryzyka i szkolenie ich w zakresie dobrych praktyk higieny pracy). Ergonomia ma decydujący wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo i komfort pracowników. Skraca się czas postoju związanego z absencją chorobową, tym samym zmniejszają się braki kadrowe i koszty pracy. Co więcej, czynności wykonywane są znacznie efektywniej, prowadząc do wymiernego zwiększenia wydajności i zysków.

Trymery firmy Bettcher Quantum®: bezpieczeństwo, komfort, wydajność

Trymer Quantum Flex (Zdj.: Bettcher GmbH).

System szybkoobrotowego trymera Bettcher Quantum® jest rezultatem intensywnych wysiłków badawczych i rozwojowych firmy. Podwojona prędkość ostrza trymera i zmniejszona energia potrzebna do wykonania operacji cięcia to szeroko pojęte udogodnienia dla firm zajmujących się przetwórstwem mięsnym. Konstrukcja systemu, jego moc, i wyższy moment obrotowy to wynik najnowszych osiągnięć ergonomiki prowadzący do powstania tego wysoce wydajnego narzędzia. René T. Hansen, Dyrektor Zarządzający europejskiej spółki zależnej GmH Bettcher, wyjaśnia:


ARTYKUŁ SPONSOROWANY „Wiemy dzisiaj, że używanie prostych noży do cięcia mięsa wymaga większej siły użytej w nadgarstku, szczególnie gdy operacja ta odbywa się blisko końcówki noża. Dodatkowo, znaczącą rolę odgrywają długość, kształt i twardość noża oraz kształt, rozmiar, materiał i budowa uchwytu. Ergonomiczna konstrukcja [naszego trymera] uwzględnia wszystkie te czynniki, tak by zmniejszyć napięcie, które może spowodować zaburzenia w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego.”  

Zaawansowana technologia z dalekosiężnymi korzyściami Cechą charakterystyczną obudowy serii trymerów firmy Bettcher jest jej ustawienie pod kątem 15 stopni, co zostało specjalnie zaprojektowane, aby zoptymalizować ergonomię i wydajność. W efekcie ustawione pod kątem ostrze pozwala, by nadgarstek i przedramię pracowały w bardziej naturalnej pozycji, co zmniejsza napięcie i zwiększa wydajność. Uchwyty trymerów dostępne są w różnych rozmiarach, można je szybko i łatwo wymieniać, a ich budowa pozwala na długotrwałe i wygodne użytkowanie. Wykonane są z tworzywa sztucznego, który absorbuje drgania i lepiej utrzymuje ciepłotę dłoni niż uchwyty metalowe. Nowy, antypoślizgowy, regulowany wspornik kciuka daje operatorowi większą kontrolę i pewny chwyt. Kolejną zaletą jest pasek Micro Break na

Absencje chorobowe w pracy i ich powody, pokazane procentowo. Dane statystyczne zaczerpnięte z DAK-Gesundheit [ubezpieczenia zdrowotne i społeczne], Niemcy. rękę. Dzięki temu wytrzymałemu paskowi operator może zrelaksować mięśnie palców przed kolejnym zaciśnięciem dłoni na rękojeści w trakcie obsługi, zachowując jednocześnie pełną kontrolę nad narzędziem. Inteligentny silnik kontroluje opór, szybkość i ruch ostrza oraz w zależności od tego, czy mięso jest cięte, czy też urządzenie pracuje na biegu jałowym, dostosowuje jego siłę działania. Pozwala to użytkownikom pracować z mniejszym wysiłkiem. Poza tym, innowacyjne trymery Quantum® charakteryzują się znacznie mniejszą wagą, co jest kolejną istotną zaletą, która przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia u użytkowników.

Łatwiejsza praca, wyższa wydajność Mniejszy wysiłek ze strony operatora, zapobieganie poczuciu dyskomfortu, MSD i zmęczeniu, a tym samym wyższe zyski, tym właśnie wyróżnia się seria Bettcher Quantum®. „Nasi eksperci ds. badań i rozwoju ciągle pracują nad tym by produkty firmy Bettcher były jeszcze bardziej ergonomiczne, przyjazne użytkownikowi i wydajne oraz aby jeszcze bardziej przesuwać granice [technologii]”, mówi René T. Hansen. Więcej informacji: www.bettcher.com

OGŁOSZENIE

Chcesz przeczytać więcej?

www.mieso.com.pl/GRATIS Firma AVO - Werke Sp. z o.o. poszukuje ambitnych, doświadczonych profesjonalistów na stanowiska:

TECHNOLOG PRZETWÓRSTWA MIĘSNEGO Obszar działania: cała Polska Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za fachową obsługę tematów zleconych przez sieci handlowe, przeprowadzanie prób technologicznych w zakładach produkcyjnych oraz opracowywanie receptur nowych produktów. Od kandydatów oczekujemy: • wykształcenia kierunkowego, minimum średniego i doświadczenia w branży przetwórstwa mięsnego, • łatwości w nawiązywaniu i utrzymaniu kontaktów z klientami, • chęci i zaangażowania do pracy.

Zgłoszenia oraz informacje o dotychczasowym przebiegu kariery zawodowej prosimy przesyłać na adres dyrektor firmy, Pani Anny Urbańskiej – a.urbanska@avo.pl

41


Elpress jest wiodącym producentem w dziedzinie higieny. Skupiamy się na dostarczaniu kompleksowych rozwiązań: systemów czyszczenia nastawionych na klienta. Profesjonalnie zintegrowanych i dostosowanych do twojej firmy.

Bramka HDT

Wymuszenie pobrania mydła lub dezynfekcja rąk • • • • • •

dowolny wybór detergentów możliwość podłączenia czytników kart i wpięcia w system PPOŻ certyfikat HACCP na wykończenie stali środki chemiczne schowane w szafie (BRC) do montażu na podłodze przepustowość: max. 25-30 osób na minutę

Universal dyspenser • 7,5 litra pojemności • stal nierdzewna • naścienny • na czepki, zatyczki, ochraniacze na buty

Sanicare-TAP jest kompleksowym urządzeniem do higienicznego procesu pracy. Dzięki czujnikom cały proces przebiega sprawnie czasowo przy ekonomicznym zużyciu środków myjących. Podczas dozowania mydła do mycia rąk rozpoczyna się także proces czyszczenia podeszw. Dyson Airblade TAP ™ zapewnia, że nad umywalką ręce są umyte i wysuszone. Kołowrót jest zwalniany, dopiero gdy dezynfekcja rąk jest zakończona. • • •

Kompleksowe rozwiązanie higieny pracownika Przepustowość 4-5 osób na minutę Regulowany czas mycia rąk.

www.elpress.com.pl

Dozownik na rękawiczki • Pudełka wkładane od góry • Stal nierdzewna Szerokość / mm Głębokość/ mm Wysokość / mm

280 280 280


Myjki wózków farszu i big box

Myjki komorowe do wózków farszu 200 lub 300 litrów oraz Big Box o maksymalnych gabarytach 1200x1000x1000 mm i przepustowości ok. 20 big box lub 40 wózków farszu na godzinę. • dostosowanie myjki pod indywidualne pojemniki • prosty panel operatora • filtr rotacyjny jako opcja • zużycie wody 4-6 litrów na 1 cykl mycia

Myjki skrzynek Elpress • • • • •

przepustowość od 160 do 2200 pojemników na godzinę prosta i bezawaryjna obsługa usuwanie etykiet zużycie wody 0,5 litra na pojemnik (po napełnieniu zbiornika) indywidualne projekty

Centralne systemy mycia Nasze systemy mycia są niezwykle wydajne, oszczędne w użyciu wody i energii. Zapewniają niskie koszty utrzymania i są łatwe w obsłudze. W zależności od rodzaju pracy w Państwa firmie dostarczamy urządzenia czyszczące, które na przykład służą do dezynfekcji pomieszczeń na poziomie bakteriologicznym.

Pneumatyczny satelita Proste i szybkie rozpoczęcie pracy. Po naciśnięciu odpowiedniego przełącznika można rozpocząć prace czyszczące. Wszystkie ustawienia są schowane dla podstawowego użytkownika.

System proporcjonalnego dozowania CFD-Q zapewnia ciągłe procentowe dozowanie. Jest ono realizowane za pomocą napędzanych elektrycznie pomp dozujących. W zależności od zmierzonego przepływu wody, pompa dozująca wykonuje regulację celem zagwarantowania, że dodawana jest precyzyjna wartość procentowa chemikaliów.

Elpress Poland

T +48 536 000 036

Popławska 56/3

E rt@elpress.com

95-200 Pabianice

W www.elpress.com.pl


Profile for Rzeźnik  polski

Kwiecień 2021  

Kwiecień 2021  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded