Page 1

Co nás čeká? S šesticí odborníků jsme se podívali, jak světlé jsou naše zítřky. Chytrá auta a chytré domy Jak to bude za pár let vypadat na silnicích a v našich domácnostech.

04/2016

S konceptem Volkswagen I.D. vyrážíme z Paříže přímou cestou do budoucnosti.


SEDM VĚCÍ

sedm věcí…

…které jsme před psaním tohoto čísla nevěděli. Člověk se pořád učí. A my jsme se učili i při vzniku zimního vydání našeho Volkswagen Magazínu.

1973 Rok, kdy první automatický pomocník přiložil ve výrobním závodě ve Wolfsburgu robotickou ruku k dílu.

IDeální IDea

STRANA 68

Model I.D. nabídne dojezd až 600 km na jedno nabití baterie, což je zatím mezi elektromobily špičkový výkon.

Superpotraviny kila nesrazí Rozšířená pověra, že jedení superpotravin nám pomůže zhubnout, je vážně jen mýtus. Spousta z nich je supernabitá kaloriemi a bez pohybu to ani tady prostě nepůjde. STRANA 94

STRANA 22

Milion Právě tolik lidí u nás aspoň párkrát do roka vytáhne ze sklepa nebo z půdy běžky a vyrazí do bílé stopy. STRANA 76

Les do auta Chytrej až na půdu Domy stejně jako auta budou v blízké budoucnosti nabité inteligentními systémy, které nám usnadní život. A navíc si spolu budou povídat. STRANA 42

Voňavé stromečky do auta vznikly v padesátých letech minulého století. Přišel na ně kanadský chemik, jemuž si stěžoval mlékař na neustálý nepříjemný zápach v autě. STRANA 84

» Podle nedávných genetických výzkumů ve Velké Británii se Britům stále ještě zvětšují mozky. « prof. Jaroslav Petr, biolog a popularizátor vědy STRANA 36


Obsah

zima 2016.

NÁPADY 8 Volání hor Deset svalovců jménem Touareg a pustá údolí i horské průsmyky Kyrgyzstánu. 58 S  tudentská formule Zastavili jsme se za vysokoškoláky, kteří designují a staví elektrické závodní unikáty.

V roce 2025 už vás poveze sám. STRANA 22

68 R  oboti parťáci Jak to bylo, je a bude s automatickými pomocníky ve Wolfsburgu. 76 B  ěžky, nebo pěšky? Lepší bude Transporter. Čím jezdí česká běžkařská reprezentace.

BUDOUCNOST

STÁLICE.

22 Future now Už za pár let vás sám doveze na místo a vy budete relaxovat. Seznamte se – Volkswagen I.D.

06 Novinky 50 Financial Services 84 Das WeltAuto 88 Lifestyle 90 Servis 94 Gastro 98 Na cestě

27 U  žiteční pomocníci Side Assist: přejíždění z pruhu do pruhu nikdy nebylo jednodušší. 28 Vizionáři, věštci, prognostici Jak se hledí do budoucnosti a co nás v ní čeká? Zeptali jsme se šestice odborníků. 42 Chytrý svět Máte chytřejší auto, nebo dům?

ŽIVOT 16 Golf VII Větší bezpečnost i pohodlí. Modernizovaná sedmá řada legendárního modelu s novými asistenčními systémy. 54 H  istorky Daňci, toaletní papír a okno do duše. Vybíráme z příběhů, které nám vyprávěli členové Volkswagen Clubu. 72 Brouk ve městě Nový Beetle je prostě rozený model. 80 Amarok Na český trh dorazil v nové verzi se silnějším motorem ve třech výkonových verzích.

Daňci se prý Volkswagen Clubu bát nemusí. STRANA 54

Touareg na prašných cestách střední Asie. STRANA 8

Svět zítřka klepe na dveře. Chceme mu otevřít? STRANA 28


zima 2016. Vydavatel: Boomerang Communication s.r.o., Nad Kazankou 37/708, 171 00 Praha 7 – Troja, tel.: 244 023 201, www.boomerang.co.com pro: Porsche Česká republika, s. r. o., Radlická 740/113d, 158 00 Praha 5 – Jinonice www.volkswagen.cz Šéfredaktorka: Martina Valterová Editor: Ondřej Zátka Grafická úprava: Jakub Kaše Překlad: Štěpán Vorlíček Magazín tiskneme na ekologicky šetrný papír. E-mail do redakce: magazin@volkswagen.cz Uzávěrka vydání: 7. 12. 2016 Datum vydání: 16. 12. 2016 Místo vydání: Praha Distribuce: Česká republika Periodicita: 4× ročně Prodej inzerce: Marek Hammerschmied, e-mail: marek.hammer@boomerang.co.com Evidenční číslo: MK ČR E 21367, ISSN 2533-560X Údaje jsou platné ke dni uzávěrky. Změny uvedených údajů nebo tiskové chyby jsou vyhrazeny.

S elektřinou v zádech a asfaltem pod koly. STRANA 58

Ještě více fotek, nějaké to video, vychytávky, nápady... To všechno pro vás má chytrá verze našeho magazínu, kterou si můžete stáhnout do svého tabletu nebo mobilu. A je jedno, jestli máte zařízení iOS nebo Android. Samozřejmostí je prolinkování celého časopisu, pohodlné listování, zobrazení doplňkových multimédií – zkrátka veškeré pohodlí elektronických magazínů, na které jste ze svého mobilního parťáka zvyklí. Najdete nás v AppStoru a v Google Play.

Přijíždí nová sedmička. STRANA 16


6 | NOVINKY

novinky

Loučení i nové začátky. Volkswagen zakončil čtvrtým vítězstvím v řadě své dlouholeté působení v mistrovství světa v rallye. Další výzvy teď značku čekají v oblasti moderních technologií.

Nový cross up! vyrazil do českých ulic

Foto Volkswagen AG (3)

Mistři světa na čtvrtou aneb loučení ve velkém V rallye Velké Británie dosáhl Volkswagen dvanáctého titulu během čtyř let (v letech 2012–2016 získal Volkswagen mistrovský titul pro nejlepšího jezdce, spolujezdce a konstruktéra) a završil tak vynikající výsledky letošní sezony v mistrovství světa v rallye. Dvojice Sébastien Ogier – Julien Ingrassia zvítězila s vozem Polo R WRC ve dvanáctém z třinácti podniků a tým VW tak už nikdo nemohl připravit o vedení mezi konstruktéry, zatímco Sebastien Ogier si zajistil svůj čtvrtý titul v řadě již v předchozí Rallye Španělsko. Volkswagen je po Citroënu teprve druhou značkou v historii mistrovství světa, která získala čtyřikrát v řadě veškeré tituly. Po poslední rallye letošní sezony v Austrálii, ve které jezdci stáje Volkswagen obsadili první a druhé místo, byl oznámen odchod týmu z mistrovství světa v rallye a jedna veleúspěšná kapitola značky Volkswagen v motoristickém sportu se tak uzavírá, aby se mohla začít psát nová. Od roku 2017 se bude automobilka mimo jiné soustředit na vývoj nové techniky a na aktivity v oblasti zákaznického sportu.

Volkswagen uvedl na český trh další variantu modelu cross up!. Poslední verze oblíbeného malého vozu do města zaujme svým robustním vzezřením a díky podvozku s vyšší světlou výškou umožní řidičům s nespoutaným duchem jízdu i mimo zpevněné cesty. „Nový cross up! kráčí ve šlépějích svého úspěšného předchůdce a nabízí v segmentu nejmenších vozů do města výjimečnou kombinaci robustnosti, praktické všestrannosti a díky novému motoru 1.0 TSI také výjimečné hbitosti,“ říká Daniel Harant, ředitel divize Volkswagen osobní vozy společnosti Porsche Česká republika. Čtyřdveřová novinka na českém trhu přebírá všechny přednosti svých sourozenců z řady up! a přidává k nim individuál­ní styl exteriéru a interiéru, který si nároční zákazníci mohou při konfiguraci vozu navíc upravit podle svých představ.


NOVINKY | 7

E-Golf znovu posunul hranice ekologické přepravy

Čtvrtstoletí Porsche v České republice Společnost Porsche, importér automobilů značek Volkswagen, Audi, SEAT a Volkswagen Užitkové vozy, letos oslavila 25 let na českém trhu. Porsche se za dobu svého působení v České republice stala největším tuzemským importérem s celkovým prodejem 500 000 automobilů. U příležitosti oslavy výročí společnosti se v pražském klubu SaSaZu sešlo téměř 700 hostů z řad zaměstnanců, zástupců prodejní sítě, obchodních partnerů a partnerů z výrobních závodů. Večerem provázela Iva Pazderková, k poslechu hrála skupina G-Point Hunters a popřát přišli i zástupci ambasadorů – Aneta Langerová, Beata Rajská či Petr Koukal. Všem zaměstnancům, partnerům i zákazníkům děkujeme za dosavadní přízeň a těšíme se na další spolupráci!

Vozidlo s nulovými emisemi nabízí, v porovnání se svým předchůdcem, vyšší výkon a progresivní výbavu. Nejdůležitější je však prodloužení dojezdu. Nový Volkswagen e-Golf dokáže na jedno nabití ujet – v závislosti na jízdním stylu, použití klimatizace a dalších periferií – až 300 kilometrů. Pětidveřový elektromobil se tak stává jasnou volbou pro motoristy, kteří chtějí dát najevo svůj postoj velmi kvalitním vozidlem s nulovými emisemi. Průměrná spotřeba elektrické energie je 12,7 kWh/100 km. Lokální emise jsou nulové. Volkswagen e-Golf 2017 se může zároveň pochlubit i vylepšenými provozními vlastnostmi. Auto zvládne sprint z 0 na 100 km/h za 9,6 sekundy a jeho nejvyšší rychlost je 150 km/h. Jde navíc o první elektricky poháněný vůz na světě vybavený informačním a zábavním systémem Discover Pro, jehož funkce může řidič ovládat gesty.


8 | NÁPADY

soutěska Boom

jezero Issyk-kul

Biškek Balykchy

Karakol

Volání hor. Nabitý majestátními panoramaty a protkaný stovkami kilometrů nezpevněných cest – Kyrgyzstán ve střední Asii je jako stvořený pro Volkswagen Driving Experience. Touaregy si s trasou přes hory i doly poradily a zavezly své posádky na místa, kam se turisté dostanou jen zřídka. Reportáž z expedice. TEXT Nikolai Uschanov FOTO Andrey Gordasevich

K

dyž cestujete v zahraničí, vaše mateřština z úst domorodců zní jako rajská hudba. A  tak mi dělá dobře, když mě v  hotelu v  Biškeku, hlavním městě Kyrgyzstánu, na cestu vyprovází přátelské „dobře dojeď“. A  když navíc před hotelem čeká předehřátý Volks­wagen Touareg – co víc si může dobrodruh přát? Co však řidičům a spolujezdcům akce Volkswagen Driving Experience zatím jasné není, je fakt, že tohle je na dlouhou dobu poslední chvíle odpočinku. Čeká nás nervy drásající zkouška. Venku je ještě tma. Zima. Podle hodin nový den sotva začal. Jinými slovy je nemravně brzy. Cíl Driving Experience, legendární jezero Issyk-kul, leží „pouhých“ 240 kilometrů daleko. Ale naše první kilometry skrz tepající asijské město Biškek jsou etapou samy o sobě – a to

i pro řidiče uvyklé nechvalně známé moskevské dopravě. Auta se předjíždějí a až příliš lehkovážně dělají myšky, obstarožní Lady se neohroženě vrhají do kolony deseti Touaregů, řidiči na sebe výhrůžně pálí dálkovými světly, a když se

Cestovatelé často objevují duši navštívené země prostřednictvím hudby. Ale víc než cokoliv jiného je to krajina, která dokáže nabídnout chvíle čirého nadšení.


10 | NÁPADY

Světlá výška, to je automobilová svoboda: Volkswagen Touareg zvládá náročné úseky a stráně s hravou jistotou.

na semaforech mění žlutá na červenou, považují to jen za další odstín zelené. A do toho všechno kolem obaluje nevábná břečka z tajícího sněhu a soli. Nicméně o  hodinu později už nás čeká odměna v  podobě volné silnice a  dobrého výhledu. První paprsky vycházejícího slunce, které nakukují zpoza pocukrovaných vrcholků hor, se zrcadlí v laku Touaregu. Právě tady a teď se svět zdá být v dokonalé harmonii.

DOBRODRUŽSTVÍ V ÚSTRANÍ Lidé testující auta říkají, že krajina určuje charakter automobilového testu, a Kyrgyz­ stán nabízí pestrou škálu motoristických výzev pro stroj i  posádku. Širé planiny s  kamenitými stezkami stoupají do zlověstně vysokých hor. K mání tu je pestrá paleta velmi rozdílných terénů a povrchů. První etapa vede z  Biškeku do Balykchy, města u  druhého největšího světového horského jezera. Podvozek Touaregu zatím žádné tvrdé zkoušky nezažívá – čtyřproudá dálnice vede rovinatou krajinou na severozápad, podél hraničního pásma s Kazachstánem. Jen o pár kilometrů dál však cesta začíná stoupat do hor skrz bájnou soutěsku Boom.


NÁPADY | 11

SRDCE STŘEDNÍ ASIE: KYRGYZSTÁN Název a státní zřízení Kyrgyzská republika (Kyrgyzstán), parlamentní demokracie. Geografie 94 % povrchu státu je hornatých. Největší jezero Kyrgyzstánu je Issyk-kul, druhé největší horské jezero světa (1 607 metrů nad mořem). Poloha Kyrgyzstán je vnitrozemský stát ve střední Asii sousedící s Kazachstánem, Uzbekistánem, Tádžikistánem a Čínou. Obyvatelstvo Zhruba 5,7 milionu obyvatel, z nichž asi jeden milion žije v hlavním městě Biškeku.

Kamení, prach a výzva pro Touareg i řidiče: cesty na divokém severovýchodě Kyrgyzstánu.


12 | NÁPADY

V horách Kyrgyzstánu se tradice potkává s modernou: jezdci s jednou koňskou silou, čtyři Touaregy po 193 kilowattech.

Podle pověsti v soutěsce žije zlý duch Bo, který se v devatenáctém století údajně pokusil zastavit expedici badatele Petra Petroviče Semjonova Ťanšanského (1827–1914) všemi prostředky! Bo na expedici zaútočil bouřkami a hurikány, bombardoval ji salvami krupobití a sněhu, štval na lidi vlky a lámal nohy koním. V  roce 2016 duch, zdá se, jde s dobou. Protože kroupy ani sníh karavanu Touaregů nezastaví, pověřil Bo úkolem své moderní vazaly: dopravní policisty. Ti rozdávají pokuty za překročení povolené rychlosti i o pouhé dva kilometry za hodinu. Ale ani to, přirozeně, tuhle dobrodružnou výpravu nemůže zastavit.

HLEDÁNÍ DRAKŮ V JEZEŘE ISSYK-KUL Těšení se je jednou z těch příjemných záležitostí v životě – u cestovatelů většinou podněcované pohlednicemi, průvodci a cestopisy. V sedmém století napsal čínský cestovatel Süan-cang o jezeru Issyk-kul: „Ze čtyř stran ho obklopují hory a většina řek stéká do něj. Má zelenočernou vodu, která chutná zároveň slaně a hořce. Někdy je klidné a někdy ho bičují vlny. Draci a ryby v něm žijí pohromadě.“ Tedy, většina z  popsaného se od těch dob změnila jen málo – jezero je pořád 200 kilometrů dlouhé a  60 kilometrů široké, a  co se týká chuti jeho vod… ne, taky žádná změna.


NÁPADY | 13

» PODLE LEGENDY ŽIJÍ V JEZEŘE

ISSYK-KUL DRACI. KDYŽ PROJÍŽDÍME KOLEM, JSOU ASI NA VÝLETĚ. «

Jenom draci, jak to tak vypadá, scénu opustili. Ačkoliv, na bývalé sovětské vojenské základně v Karakolu, městě na východním pobřeží jezera, se kdysi testovala torpéda. Želbohu ošuntělé ponuré domy ze sovětské éry pobřeží jezera hyzdí dodnes.

MAJESTÁTNÍ PŘÍRODA Expedice putuje po břehu a pak se pouští vzhůru do okolních hor. Právě ty propůjčují jezeru jeho krásu a jsou důvodem, proč aspoň jednou v životě stojí za to tu velkolepost vidět. Kolosální, sněhem pokryté vrcholky za dobrého počasí zářící v křiklavém slunečním svitu vypadají jako zkamenělá žebra planety. Impozantní. Vytáhly mezi sebe i nazelenale kalné vody jezera. Další putování nás zavádí do hlubokého, vybledlého kaňonu, jehož cesta konečně pořádně prověřuje podvozky Touaregů. Prach, který jejich kola rozvíří, se ještě dlouho nechce usadit, visí ve vzduchu jako závoj. A s každým pohledem z  okna si uvědomujeme, že právě tady a  právě teď zažíváme to pravé kouzlo této Driving Experience.

TEPLOTA PADÁ POD MINUS DVACET Teď už je to pořád do kopce. Ani ne půl hodiny poté, co se náš Touareg dostal smykem z vyschlého kaňonu, teplota z  ničeho nic klesá ze čtyř stupňů na minus dvacet. Venku už nevidíme zvířený prach, nýbrž metr vysoké sněhové

Letmý pohled na 4MOTION: přístrojový štít Volkswagenu Touareg.

závěje. Oslňující slunce se odráží od sněhu a bolestivě bodá do očí – a Touareg si to dál nevzrušeně sune nahoru. Střídavě nalevo a napravo terén prudce padá do kilometrových propastí. Vrcholky okolních hor jako by zabíraly celou oblohu. Při dvaadvaceti stupních pod nulou a v průsmyku 4 200 metrů nad mořem

stačí dva rychlejší kroky od auta a lapáme po dechu. Že by to už byla výšková nemoc? Naštěstí už zase klesáme dolů – nedostatek kyslíku nahrazuje válka nervů. Trasa nás zavádí na úzkou silničku zakousnutou do úbočí hory. Přepečlivě a  ostražitě, centimetr za centimetrem svážejí řidiči své Touaregy dolů do údolí. Kola hledají a nacházejí trakci na vrstvách ledu. A pak se během okamžiku změní počasí. Slunce zčistajasna přikryje hustý černý mrak a začne sněžit.

OHEŇ CIVILIZACE Noc v horách, daleko od civilizace, může pro městského člověka být trochu děsivá. V tom tichu se cítíte, jako byste


14 | NÁPADY

Bezpečně na sněhu a ledu: pohon všech kol 4MOTION optimálně rozděluje sílu mezi přední a zadní nápravu i mezi jednotlivá kola na každé z nich.

VOLKSWAGEN TOUAREG

byli zabalení ve vatě. Většina účastníků Volkswagen Driving Experience někde hluboko uvnitř zažívá bodavý nával strachu – strachu vyplývajícího z respektu k té obrovské, věčné a nelítostné síle přírody. Jak kdysi napsal Fjodor Dostojevskij, je ohromující, co s lidskou duší dokáže udělat jeden sluneční paprsek. A  skutečně, velký klasik měl naprostou pravdu. Sotva první paprsky olíznou okolní vrcholky, děsy předešlé noci se rozplývají jako ranní mlha.

NA ČTYŘECH KOLECH V NOVÉ ŽIVOTNÍ ETAPĚ Konečně se můžeme bezpečně poddat filozofickému hloubání z  noci – strach a osvobození se z dnešního pohledu jeví jako začátek nové životní etapy. A  jakkoliv melodramaticky to může znít, vděčíme za to schopnostem Volkswagenu Touareg. Autu, které bylo stvořeno, aby propojovalo různé světy: pohodlné cestování a dobrodružství. Tak, aby neomezovalo řidiče, ale naopak jim nabídlo víc příležitostí.

Expediční vozy Volkswagen Touareg se ukázal jako opravdový horal. Kde se ostatní vzdávají, dává ze sebe to nejlepší. V Kyrgyzstánu se akce Volkswagen Driving Day zúčastnilo deset vozů Volkswagen Touareg V6 TDI 4MOTION. Výbava Pohon všech kol, redukční převodovka a elektronická uzávěra diferenciálu. Doplňková výbava Ochrana motoru (nezbytnost pro všechny offroadové výpravy). Motor 3litrový turbodiesel o výkonu 193 kW (262 k) a točivém momentu 580 Nm. Více na: www.volkswagen.cz


NEDÁVEJTE ZLODĚJŮM ŠANCI.

VSAĎTE NA JISTOTU.

Každou hodinu se v ČR ukradne 1 vůz. Kvalitním zabezpečením výrazně snižujete riziko krádeže. Nejúčinnější způsob ochrany je mechanické zabezpečení Construct, které není závislé na autobaterii, nelze deaktivovat žádnými rušičkami signálu, je odolné vůči tepelným a chemickým vlivům. Jeho nenápadné a bezhlučné překonání na ulici je prakticky nemožné a výrazně prodlužuje čas, který je zloděj ochoten riskovat.

Jediná jistota pro váš vůz. www.construct.cz


16 | ŽIVOT


ŽIVOT | 17

Ještě šťastnější sedmička. Začátkem listopadu se svět seznámil s modernizací sedmé řady modelu Golf. Jeho popularitu dosvědčují více než tři miliony zákazníků, kteří si od roku 2012 „sedmičku“ koupili. Dokonalý vzhled tak nebylo potřeba příliš měnit, ale uvnitř se objevil nový motor, poloautomatické řízení, digitální přístrojový štít a víc bezpečnostních asistenčních systémů. TEXT Petr Holeček FOTO Volkswagen


18 | ŽIVOT

Ž

ádný jiný evropský model se neprodává ve větších počtech. Vzali jsme si k ruce kalkulačku – jen do konce roku 2015 se na celém světě prodalo 32 590 025 vozů Golf. První kousek spatřil světlo světa v  květnu 1974. Takže už 42 let se na světě každých 40 sekund rozhoduje o  prodeji jednoho z nich. Každý den se jich čistě matematicky vyrobí a prodá více než dva tisíce. Zní to děsivě, ale když si ho prohlédnete, srdce zjihne a  pochopíte. Navržen byl původně jako rodinný automobil, ale díky sportovním verzím, kabrioletům, terénním a užitkovým provedením se stal oblíbeným i mezi mladými řidiči a drobnými podnikateli. A díky tomu, že je prostě držák, si jej oblíbili i ti starší. Oficiál­ ně patří do kategorie aut nižší střední třídy a té také dal jméno – Golf-Klasse.

ZRCADLO BEZPEČNOSTI Technika, kterou se pyšnil Golf, byla vždycky odrazem automobilového světa. Tak třeba opěrky hlavy. Auta z počátku sedmdesátých let si o  nich čas-

Brzda, plyn, brzda, plyn? Už ne. Modernizovaný Golf se pyšní asistentem pro jízdu v kolonách. Následuje vozidlo jedoucí vpředu a automaticky přitom v rámci daných možností a do rychlosti 60 km/h ovládá pedály plynu a brzdy, řidič však nadále bude muset mít ruce na volantu. Využívá osvědčené funkce, jako je například automatická regulace odstupu ACC nebo asistent pro udržování vozu v jízdním pruhu Lane Assist, a umožňuje tak komfortní popojíždění ve váznoucí dopravě. A vylepšená je i funkce automatického brzdění Front Assist, která rozpozná i chodce.

Záchrana při náhlém kolapsu Systém Emergency Assist se automaticky zapne v případě, že systém neregistruje žádnou aktivitu řidiče a ani po jeho varování se nedostaví žádná reakce. Auto se následně snaží prostřednictvím brzdného rázu, varovných tónů, varovného blikání a cyklického natáčení volantu v rámci jízdního pruhu přimět řidiče k reakci a současně tím varuje spolujezdce i ostatní auta kolem. Jestliže se ani po všech těchto pokusech nedostaví adekvátní odezva řidiče, systém kontrolovaným způsobem Golf zastaví.


ŽIVOT | 19

to mohla nechat jen zdát, Golf je měl už v roce 1976 pro všechny modely. Pásy se navíjely samy. V  roce 1992 měl airbag už i  spolujezdec. Rok 1998 přinesl elektronicky řízený stabilizační systém, rok 1999 brzdový asistent. Následovaly adaptivní tempomaty, kolenní airbagy, nouzové brzdění, multikolizní brzdy, parkovací asistenty a  tak dále. Bezpečnostní systémy nejsou díky vozům Golf výsadou jen pro bohaté, mnoho z  výše jmenovaných vymožeností je ve standardní výbavě. I modernizovaná sedmá řada dostala vylepšení v oblasti bezpečnosti.

MOTOR UMÍ PLACHTIT Nový Golf dorazí do autosalonů na jaře 2017. Co se týče vnějšího vzhledu, změny jsou jen decentní – opticky je auto širší díky novým světlometům a přednímu nárazníku. Jednou z nejdůležitějších novinek je odhalení nového benzinového motoru 1.5 TSI evo. Toho se ostatně dočká i vylepšená Škoda Octavia a později také další koncernové modely.

Čtyřválec s výkonem 110 kW a  točivým momentem 250 Nm dostupným už v 1 500 otáčkách byl vyvinut nově a bude mít přímé vstřikování common-rail, vypínání poloviny válců při nízkém zatížení a turbodmychadlo s elektricky ovládanou variabilní geometrií lopatek, které se dosud využívalo jen u  exkluzivních aut vyráběných v malé sérii. I tohle TSI bude mít modrou šetřivou verzi BlueMotion. Počet kilowattů se sníží na 96 a točivý moment na hodnotu 200 Nm, nicméně ušetří až jeden litr na stovce kilometrů oproti silnější verzi. A to i díky funkci plachtění, při které se motor vypne, jakmile řidič sundá nohu z plynového pedálu. Baterie se postará o dostatečný přísun energie pro posilovače řízení a brzd. Více síly Volkswagen naopak nadělil sportovnímu provedení GTI. Základní nabídne 169 kW, verze Performance pak 180 kW. I po faceliftu se hned na jaře počítá s kombíkem Golf Variant, vrcholnou dieselovou variantou Golf GTD a  Golf GTD Variant, hybridním modelem Golf GTE, hot-hatchem GTI a elektro­mobilem

Couvání s přívěsem už není noční můra Nový Golf dostal vylepšený parkovací asistenční systém, který zvládne automaticky s pozorností řidiče zaparkovat i popředu. Ale hlavně má asistenta pro manévrování s přívěsem. Pro přesné couvání je v tomto případě rozhodující správné natočení volantu. A Trailer Assist přebírá jeho ovládání. Řidič pouze zařadí zpátečku, stiskne tlačítko parkovacího asistenta a pomocí ovladače natočení vnějších zpětných zrcátek zadá směr, kterým by se měl přívěs pohybovat.

e-Golf, u kterého bude navýšen dojezd na jedno nabití až na 300 kilometrů. Šestistupňová dvouspojková automatická převodovka DSG bude nahrazena novou sedmistupňovou.

TRÉNUJTE GESTA Uvnitř sedmé řady proběhla menší revoluce. Pryč jsou fyzická tlačítka, na řadu přicházejí gesta. Rozložení palubky zůstane stejné, novou dominantou jsou však větší obrazovky multimediálních systémů – základní Composition Media má 6,5  palce, příplatková Discover Media 8 palců a vrcholná verze Discover Pro 9,2  palce. Ta nabídne vedle hlasového asistenta právě ovládání gesty. Například při listování telefonním seznamem nebude nutné sahat na displej, postačí před ním mávnout rukou. Zážitky z komunikace s autem posílí i  příplatkový digitální přístrojový štít s úhlo­příčkou 12,3 palce, který nahradí analogové budíky. Díky službě Car Net bude Golf navíc stále připojen k internetu, takže se při vyhledávání čerpacích stanic řidič dozví i to, za kolik bude tankovat.

» PŘI FUNKCI PLACHTĚNÍ SE MOTOR VYPNE, JAKMILE ŘIDIČ SUNDÁ NOHU Z PLYNOVÉHO PEDÁLU. «


20 | ŽIVOT

SÁGA SEDMI GENERACÍ Ikona. Fenomén. Bestseller. Designérský vzor. Nepadělatelný vůz. Volkswagen Golf za 42 let své historie definoval jeden segment aut. Dostal tolik lichotivých přízvisek, že by to stačilo na celý slovník.

1974–1984 PRVNÍ GENERACE Nástupce Brouka si zákazníci ihned oblíbili a stal se nejprodávanějším modelem značky. Tvary první generace navrhla společnost Ital Design designéra Giorgetta Giugiara, typickým prvkem byl velký C-sloupek.

1983–1991 DRUHÁ GENERACE Větší rozměry a lepší aerodynamika. Designéři se drželi DNA první generace a zároveň ji obohatili o nové progresivní detaily. Radikální byla záď. Golf I měl zadní světlomety zcela dole, těsně nad nárazníkem, u Golfu II se přesunuly výš.

1991–1996 TŘETÍ GENERACE První Golf s aerodynamickým klínovitým tvarem. První Golf s čelními airbagy. Zásadní pokrok pak přinesla zcela nová konstrukce karoserie znamenající výrazné zvýšení pasivní bezpečnosti díky deformačním zónám.

1997–2003 ČTVRTÁ GENERACE První Golf s elektronicky řízeným stabilizačním systémem ESC. Čistými tvary a charakteristickým designem C-sloupků navázal na tvarové řešení modelu Golf I z roku 1974. Je považován za designovou ikonu.


ŽIVOT | 21

2009–2012 ŠESTÁ GENERACE World Car of the Year 2009 byl jeden z nejbezpečnějších kompaktních vozů své doby. Měl už adaptivní tempomat ACC, parkovací systém Park Assist s automatickým řízením, automatický přepínač dálkových světel Light Assist a systém rozjezdu do kopce.

2003–2009 PÁTÁ GENERACE Design se stále charakteristickými střešními C-sloupky, výraznou zádí, vysloveně sportovní čelní partií a svalnatou siluetou stoupající směrem k zádi. Město Wolfsburg bylo na týden přejmenováno na Golfsburg.

OD 2012 SEDMÁ GENERACE Díky platformě MQB byla do výbavy modelu Golf zařazena nová technická řešení a také design se zcela novými proporcemi získal na dynamice. Poslední řada uvedla do kompaktní třídy další asistenční systémy z vyšší třídy.


I.D. pro budoucnost

Tohle auto vás zná. Zná vaše zvyky: samo nastaví sedadla do uložené polohy, vybere vaši oblíbenou hudbu a už za pár let vás i samo doveze do cíle. A škodlivé emise hází za hlavu. Seznamte se s Volkswagenem I.D. TEXT Mark Espiner FOTO Volkswagen AG


24 | BUDOUCNOST

Aktivní informační displej a head-up displej už ve špičkových modelech Volkswagen má. Ale I.D. jde ještě dál: žádné ovladače, žádné páčky, jenom obrazovky.

J

e to posel nové éry řízení. Nové epochy v mobilitě. Nového věku inovací od Volkswagenu. A  tahle budoucnost je vzdálená pouhé čtyři roky. Model I.D. předznamenává novou generaci inovativních elektromobilů. Bezemisní vůz I.D. je postaven na nové architektuře vyvinuté konkrétně a výhradně pro plně elektrické automobily. Tyto vozy, oproštěné od limitů spalovacích motorů či záludností spojených s plug-in hybridy, budou na úplně nové úrovni. Díky pohonu elektromotorem s výkonem 125 kW (170 koní) a dojezdem až 600 kilometrů bude pro I.D. naprosto bezemisní jízda druhou přirozeností. Koncept I.D. představil Volkswagen na letošním pařížském autosalonu jako ochutnávku věcí příštích. Automobilka rovněž nahlíží až za rok 2020 a ukazuje, jak si představuje budoucnost automatického řízení.


BUDOUCNOST | 25

Koncept I.D. posílá klasický klíček do důchodu a nahrazuje ho „digitálním klíčem“ nainstalovaným v chytrém telefonu. Pomocí něj se auto odemyká i startuje. Zážitek z jízdy ještě víc umocňuje řada dalších nových funkcí.

Model I.D. bude postavený podle nové architektury, exkluzivně vyvinuté pro plně elektrické vozy. Díky tomu se jízda s nulovými emisemi stane přirozenou součástí každodenní dopravy.

Do roku 2025 plánuje přijít se zatahovacím volantem, který po stisku tlačítka zajede do palubní desky. To řidiči nabídne zcela nové pojetí prostoru i plně automatizované řízení. Pocit prostoru je viditelný už na designovém jazyce: prostorné interiéry umožňuje umístění motoru na zadní nápravu a vysokonapěťové baterie do podlahy. Tou nejchytřejší funkcí je však dost možná propojenost a intuitivní používání, které řidiči nabízí individuální přizpůsobení jeho osobním potřebám. K dispozici bude Volkswagen ID nainstalované v  chytrém telefonu, pomocí něhož se bude auto odemykat a  startovat. Bude v něm ale také uložená řada osobních nastavení, jako je poloha sedadla, nastavení navigace, ovládání teploty nebo seznamy písní. Taková uživatelská identita uložená v cloudu Volkswagenu ještě lépe propojí lidi, auta a životní prostředí.


26 | BUDOUCNOST

I.D. znamená nový designový jazyk, pro nějž je stěžejní prostor. Vozy také předznamenávají autonomní jízdu, například volantem, který se zasune do palubní desky.

I.D. V NĚKOLIKA ČÍSLECH Dojezd: 400 až 600 kilometrů Nejvyšší rychlost: 160 km/h Výkon motoru: 125 kW (170 PS) Zrychlení z 0 na 100 km/h: <8 s Uvedení na trh: 2020


BUDOUCNOST | 27

Užiteční pomocníci Jak technologie Volkswagenu zpříjemňují řízení.

Volkswagen Magazín digitálně: video k tomuto tématu je k dispozici na: magazine. volkswagen.com/ Blind-Spot-Side-Assist

Asistenční systémy Volkswagenu jednoduše vysvětlené. Díl první: Jak asistent pro změnu jízdních pruhů Side Assist a senzor slepého úhlu Blind Spot Sensor usnadňují přejíždění z pruhu do pruhu a vyjíždění z parkovacího místa.

Foto Volkswagen AG (2)

1

Co je senzor slepého úhlu Blind Spot Sensor? Slepý úhel je oblast za vozem a vedle něj, kam řidič špatně vidí. Tento systém pomocí radarových senzorů v zadním nárazníku detekuje vozidla vedle jedoucího auta nebo za ním. Jeho dosah je zhruba třicet metrů. Pokud systém zjistí jedoucí vozidlo, rozbliká se LED na vnějším okraji vnějšího zpětného zrcátka. Cílem je informovat řidiče o dalších vozech, které při změně jízdního pruhu mohou představovat nebezpečí.

Technologie, které pomáhají: senzor sleduje provoz za autem i šikmo ve vedlejším pruhu.

2

Co je to Side Assist? Asistent pro změnu jízdních pruhů monitoruje provoz na silnici zhruba sedmdesát metrů za vozidlem stejně jako oblast ve slepém úhlu. Side Assist také varuje řidiče, že ve slepém úhlu je jiné vozidlo, pomocí rozsvícení LED v rámečku vnějšího zpětného zrcátka.

3

Znamená systém, že se řidiči při odbočování a přejíždění z pruhu do pruhu už nikdy nebudou muset ohlížet přes rameno? Ne! Tyto technologie jsou podporou pro

řidiče, ale neznamená to, že ohlížení se přes rameno už není potřeba. Radarové senzory rozpoznají jen kovové objekty, ale nezjistí chodce nebo cyklisty. Navíc systém pracuje pouze při rychlostech nad 15 km/h, takže nefunguje při odbočování, když je poloměr oblouku malý.

4

Pomáhají systémy také při dalších manévrech? Oba systémy se dodávají s praktickým asistentem vyparkování, který upozorňuje řidiče na jiná projíždějící vozidla při couvání. Automatické brzdění může zmírnit následky případné srážky a v ideálním případě jí zcela zabránit. Navíc jak Blind Spot Sensor, tak Side Assist jsou k mání v kombinaci se systémem Lane Assist, což je pomocník, který udržuje auto v jízdním pruhu a v kritických případech sám zasahuje do řízení.


28 | BUDOUCNOST

BU DOU CNOST

nejezdí na rychlejším koni


Špatných předpovědí budoucnosti bylo možná více než těch správných. Přesto nás něco stále nutí představovat si, co nás čeká a nemine. Chceme si budoucnost ochočit, protože jen známého se přestaneme bát. Možná stačí představit si, jak bude pokrok pronikat do našich běžných životů. Na toto téma jsme vyzpovídali šestici odborníků z různých oblastí. TEXT Ivan Adamovič, Rani Tolimat ILUSTRACE iStock, Kristína Šimková


30 | BUDOUCNOST

» DRUHÁ POLOVINA DVACÁTÉHO STOLETÍ UKÁZALA, ŽE ČASTO STAČÍ LEPŠÍ KOMUNIKACE. «

R

ock’n’roll? Do června mu bude konec,“ napsal americký časopis Variety v roce 1955. Podobnými špatnými odhady budoucnosti se historie jen hemží. V roce 1920 psaly například noviny The New York Times, že žádná raketa nebude schopná opustit zemskou atmosféru, v roce 1948 zase jedna propagátorka rozhlasu prohlásila, že televize je jen bouře ve sklenici vody, která se rychle přežene, v roce 1903 domlouval jistý bankéř právníkovi firmy Henryho Forda, aby raději neinvestoval do tohoto podniku vlastní peníze, protože automobil je jen krátkodobá móda.

POKROK NEKRÁČÍ, ALE SKÁČE U Forda se ještě zastavme. Co se vývoje do budoucnosti týče, možná budete znát jeho známý citát: „Kdybych se ptal zákazníků, co chtějí, řekli by, že rychlejší koně.“ Ta věta koluje světem a bývá po­užívána, kdykoliv je potřeba podpořit tezi, že pokrok se neubírá vpřed prostým pokračováním trendů, ale skokem k úplně jinému řešení. Je to dobrý bonmot a  zní dost věrohodně sebevědomě. Výborný citát pro domýšlivé podnikatele. Má to však jeden háček. Ford tu větu zřejmě nikdy nepronesl. Internetové archivy nenašly žádný výskyt tohoto výroku před rokem 2002. Ani Muzeum Henryho Forda nepotvrdilo pravost citátu. Ford neřešil rychlost živých koní, těch ostatně bylo v té době ve městech tolik, že pro ně nebylo na ulicích k hnutí. Vyřešil však tehdy příliš vysokou cenu koní pod kapotou. Tím, že

umožnil střední třídě pořídit si automobil, napravil se problém s živými koňmi sám. A tak bychom mohli najít další případy. Devatenácté století řešilo stále problém osobní dopravy. Druhá polovina století dvacátého ukázala, že často stačí lepší komunikace, nemusíme být všude osobně.

ZEMĚDĚLSTVÍ JEŠTĚ POSTARU V roce 1963 vyšla ve Státním zemědělském nakladatelství svérázná „zemědělská sci-fi“ kniha Stalo se v  roce 1999 od novináře Slávy Volného. V  té době se zdálo, že zítřek patří automatizaci a inovaci v zemědělské výrobě. Pokroky, nad kterými jásají hrdinové knihy, by ale dnešnímu čtenáři nakupujícímu na farmářském trhu asi hnuly žlučí, případně i žaludkem: „Krávě zavedeme do struků polyetylenové kanyly. Mléko se nebude shromažďovat ve vemeni, ale bude se nepřetržitě, jak se tvoří, odebírat přes chladiče přímo do mlékárny. (…) Každé zvíře má v  mozku určitá centra. Jestliže chirurgicky vyřadíme centrum sytosti, přijímá zvíře téměř dvakrát tolik potravy než normálně. A  tím přibývá o  šedesát procent více na váze.“ Strašné, že? Jak to s předpověďmi budoucnosti bývá, nakonec bylo vše jinak. Velkochovy dobytka se dnes moc neliší od metod z roku 1963, naopak se zvyšuje poptávka po tradičních způsobech hospodaření. Mléko dnes zemědělcům spíše přebývá, a jak naznačuje profesor Jaroslav Petr v rozhovoru na straně 37, lidstvu by spíš prospělo konzumaci masa omezit než zvyšovat.


BUDOUCNOST | 33

» DIGITÁLNÍ SVĚT DO SEBE JAKO ČERNÁ DÍRA NASÁVÁ SVĚT HMOTNÝ. « VĚŠTCI, ANALYTICI, PROGNOSTICI Dobrá, jestli je tak snadné chybovat v odhadech budoucnosti, jak to tedy dělat dobře? Philip Tetlock a  Dan Gardner si v  úvodu své knihy Superprognózy (česky Jan Melvil, 2016) kladou otázku, jak je možné, že prognostici mají v  dnešním mediálním a  politickém světě takovou prestiž, přestože se jen málokdy zpětně zkoumá přesnost jejich prognóz. „Staré předpovědi jsou stejné jako staré zprávy – brzy se na ně zapomene – a po expertech většinou nikdo nechce, aby srovnali svá tvrzení s tím, co se skutečně stalo.“ Přesto, jak uvádějí autoři, není úspěšné prognózování nahlížením do křišťálové koule. Jde spíše o správně používaný systém a  způsob myšlení. Lze se to naučit. Patří sem třeba cit pro indikátory pravdy vynořující se ze změti chybných domněnek. Tedy přesně to, co postrádali komentátoři světových médií, když vylučovali vítězství Donalda Trumpa v prezidentském klání. Nahlížet do budoucnosti bylo lákavé v  každé době. Dříve se této role ujímali potulní věštci a  užívali k  tomu zvířecích vnitřností a halucinogenních rostlin. Dnes je nahradili ekonomové, analytici, prognostici.

VĚDA, NEBO LOTERIE? Ekonom Tomáš Sedláček si také troufl na tuto roli, když sestavil sborník textů nazvaný 2036 (vydalo 65. pole, 2016). Představy o tom, kam se posunou jejich obory za dvacet let, dodalo do knihy dvacet odborníků. Proč zrovna za dvacet let? Knihu sponzorovala společnost T-Mobile, kte-

rá zahájila před dvaceti lety svou činnost v České republice a nyní vyhlíží do dalšího dvacetiletí. Jde o firmu progresivní, technologickou. Dalo by se očekávat, že tu najdeme přehlídku jásavých výhledů do zítřka. Není tomu docela tak. Pouze devět příspěvků je napsáno v  duchu „všechno bude lepší“, pět je vysloveně pesimistických, zbytek je na vážkách nebo zavrhuje možnost budoucnost jakkoliv předvídat. Rozdělení mezi skeptiky a  optimisty přitom není dáno ani tak věkem, jako spíše typem profese a také druhem osobnosti. Například sám Sedláček je ohledně budoucnosti značně rezervovaný, odkazuje k filmům jako Matrix a hrozí se, že digitální svět do sebe jako černá díra nasává svět hmotný. Zdá se, že podle Sedláčka jsme blízko tomu, stát se jakýmisi přívěsky strojů a postupně ztrácet schopnost ovládat vlastní realitu. Někteří znalci svého oboru se, zdá se, mýlí už nyní. Znalec médií Josef Šlerka předvídá, že jediným důvěryhodným zdrojem informací v  budoucnu zůstanou noviny. Bude je číst hrstka lidí, ale ta hrstka rozhoduje o světě. Jenže jsme zase u toho Trumpa. Kolik novinových analytiků prohlédlo, jaká je skutečná nálada v americké společnosti? Kolik těchto intelektuálů vědělo, jak uvažují lidé, kteří jejich noviny nečtou? Zdá se, že svět je čím dál obtížnější předvídat. Vše se zrychluje, změny bývají nečekané. Zkusme tedy vycházet z toho, co známe. Pojďme se podívat, jak budeme zítra možná jíst, přemýšlet, rodit, jezdit, poslouchat a  nakupovat podle šesti znalců šesti oborů.


34 | BUDOUCNOST

bě dozvědět. Dnes mladá generace televizi skoro nesleduje. Někteří poslouchají hudbu na Spotify, někteří jen surfují na YouTube, někteří sledují hudební blogy atd. Mnoho tvůrců se snaží hlavně znít co nejdivněji. Samotná hudební kompozice, jak byla vnímána po několik století, se trochu vytrácí do pozadí. Příklady tohoto principu jsou třeba Kayne West nebo na alternativní scéně Bon Iver.

Jan P. Muchow V 90. letech průkopník české elektronické scény s kapelou Ecstasy of Saint Theresa. Dnes především jeden z nejvýraznějších hudebních producentů a také autorů filmové hudby, za kterou čtyřikrát obdržel ocenění Český lev. Působí rovněž v kapele Umakart, se kterou „znovuobjevil“ Václava Neckáře hitem Půlnoční.

» CHLADNÉHO DIGITÁLNÍHO ZVUKU SE POSLUCHAČI NAKONEC PŘESYTÍ. «

Jestli podle Marshalla McLuhana platí, že médium je podstata sdělení, jak proměnil hudbu fakt, že se dnes asi nejčastěji poslouchá z webu a mobilů? Znalci například mluví o masakru zvuku, který je osekaný kvůli přenosu a komprimaci – je to problém pár hi-fi nadšenců, nebo je to všeobecný průšvih? Není to průšvih, je to realita. Řekl bych, že tato „degradace kvality konzumace umění“ se ještě výrazněji dá demonstrovat na jiném příkladu: mnoho lidí sleduje filmy na mobilu, v lepších případech na tabletu či notebooku. Co se týká hudby, tak tím, že většina současné neklasické hudby stejně vzniká digitálně, nedochází pak při kompresi do MP3 k zásadní ztrátě kvality. Ale při poslechu akustické vážné hudby už slyšíte výrazný rozdíl mezi plnou kvalitou a MP3. Kam se podle vás současná muzika ubírá? Dá se to shrnout? Všeobecné definice vůbec nejsou má parketa. Nicméně můj pocit je, že se všechno tříští. Jak hudební styly a vkus posluchačů, tak možnosti distribuce a komunikace hudby. Hudební průmysl dnes už těžko vyprodukuje tak globálně úspěšné interprety, jako jsou U2 či Madonna. Dřív stačilo nasadit klip do výrazné rotace na MTV a  celý svět měl šanci se o  sklad-

S jistou nadsázkou můžeme říct, že dlouhá desetiletí ovlivňovala „černá“ hudba podstatnou část západní hudební produkce. Skončila tato éra s příchodem digitalizace a  tvorbou hudby v  počítači, s opouštěním rockových postupů? Myslím, že neskončila. Cit pro groove nebo „emoce na plno“ pořád budou v hudbě hrát výraznou roli. S jistou nadsázkou lze však dnes za podobně výraznou inspiraci označovat aktuální modely počítačů od Applu nebo hudební soft­wary Ableton, Logic, Reason, ProTools nebo pluginy jako např. AutoTune. Jak moc se hudby, která vzniká v Evropě, dotkla globalizace? Jsou tu víc znát vlivy třeba z Asie nebo etnické hudby? Globalizace má vliv výrazný. Těžko dnes po poslechu odhadnout, který interpret je ze Švédska, který z Anglie nebo z Německa. Mimochodem, česká nahrávka se většinou stále celkem úspěšně rozpoznat dá. V menšinových žánrech, hlavně world music, jsou vlivy z Asie či etnické hudby rozhodně slyšitelné, ale všeobecně lze stále chápat jako dominantní angloamerickou produkci. Může u  mladé generace zažít renesanci klasická hudba? Není právě filmová hudba nakročením do této oblasti? Filmová hudba globálně úspěch má. Světová turné už nejezdí jen Ennio Morricone, ale i mladší skladatelé, třeba Hanz Zimmer nebo Yann Tiersen. A určitě může filmová hudba pomoci tomu, že se mladá generace začne výrazněji zajímat o klasiku. Dovolím si odhadovat, že tomu bude napomáhat i to, že se posluchači postupně přesytí chladného digitálního zpracování a budou častěji vyhledávat autentičnost a emoce akustického zvuku.


BUDOUCNOST | 35

Radek Kašpárek Pracoval v kuchyních hotelů Savoy a Aria. Jako lektor kurzů vaření pronikl na televizní obrazovky v pořadech Kašpárku, vař! a Co bude dnes k večeři. Má vlastní restauraci Field na pražském Starém Městě, která už po roce působení získala michelinskou hvězdu, což je důkazem progresivní kuchyně, již Radek Kašpárek v Česku prosazuje.

» INSPIRUJI SE SKANDINÁVSKOU KUCHYNÍ JE TO NÁVRAT KE KOŘENŮM. «

Dnes panuje určitý trend pojímat restauraci jako zážitkovou, útočit na všechny hostovy smysly, podávat „jídlo s příběhem“. Není to odklon od podstaty gastronomie? Všechno by mělo mít svoje pravidla. Jde o  to, aby to host stíhal pobrat a  chápat a nešlo jen o samoúčelné efekty. Pořád je lepší zážitková než naškrobená, sterilní restaurace s ubrusy až na zem a stříbrnými příbory. Z toho jsou už lidé unavení. Já se to jídlo snažím hostovi nějak přiblížit. Když mám zmrzlinu z jalovce, tak se inspiruji v lese a zalévám to kouřem, protože kouř je nejlepším nositelem aromatu. Návštěvníkovi se valí po stole vůně jehličí a do toho jí zmrzlinu z jalovce a uzeného tymiánu. Talíře s  jídlem ve špičkových restauracích někdy připomínají umělecké dílo. Uprostřed nějaká pyramidka, tady čára z omáčky, vedle ní tři tečky nějakého dresinku… Dočkáme se doby, kdy budou lidé chodit do restaurací jako do galerie? To, co jste zmínil, je starší styl, který je blízký francouzské gastronomii. Teď jede trend, že se to na talíř trochu avantgardně hází. Restaurace, které nabízejí degustační menu o několika chodech, se snaží nabídnout dvě tři suroviny, víc prvků na talíř prostě nepatří.

Šéfkuchaři ve špičkové gastronomii musejí být trochu umělci. Prezentace jídla je důležitá. Mám tady třeba talíř, který vypadá jako dřevo, a na něm podávám tmavý dezert, který je celý takový rozlámaný. Žádná hladce vykrojená pyramida. Dnes lidé pátrají po superpotravinách a nejraději by byli, kdyby jim jídlo sloužilo jako lék. Dorazí tento trend do vysoké gastronomie? Neřekl bych, že jídla, na kterých si u nás lidi pochutnávají, jsou zrovna léčivá. V  dezertu máme tučný tvaroh, omáčku ze slivovice a  spoustu cukru. Jestli někdo takhle uvažuje, ať spíš chodí do vegetarián­ ských, veganských nebo raw restaurací. Ano, snažíme se dbát na to, aby jídla měla nějakou stavbu, aby nebyla zbytečně bohatá na tuky, nepřeháníme to s hutnými přílohami, spíš nakládaná zelenina. Guláš se šesti zahuštěný moukou u nás nenajdete. Počítám, že ani molekulární gastronomii jste nepropadl... Máme třeba zahušťovadla z různých řas, z  nichž některé mají antioxidační účinky. Rozhodně ale nepodáváme krájené želé na talíři. Myslím, že ve světě je trend molekulární gastronomie spíše na ústupu. Pouze molekulární kuchyně by hosta asi nudila. Světová gastronomie se spíše začíná poohlížet na sever. Už několik let udávají směr Skandinávci, nikoliv Francie. Je to návrat ke kořenům. Hodně se suší, fermentuje, do jídla se zapojuje mech, jehličí a podobné věci. Před internetem všechna tajemství a finesy zůstaly uvnitř čtyř stěn restaurace, teď si to ale host vyfotí, dá na internet a  ještě o  tom chce debatovat s  ostatními. Internet se hemží food blogery. Jsou pro vás inspirací, nebo jsou spíš na obtíž? Já na internetu food blogery nevyhledávám. Nejsem přesvědčený, že ti čeští disponují takovými kvalitami, aby mohli psát o gastronomii. Vesměs to nejsou lidi z oboru. Myslím, že mi přední šéfkuchaři dají za pravdu, že je potřeba brát je s rezervou.


36 | BUDOUCNOST

Jaroslav Petr Profesor biologie působící ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi. Patří k nejplodnějším popularizátorům vědy, své texty publikuje v řadě časopisů. Je autorem knihy Klonování: Hrozba, nebo naděje? Ve volném čase se dříve věnoval také psaní sci-fi povídek, což ho ideálně kvalifikuje pro naše nahlížení do budoucnosti.

» BUDOU DLOUHOVĚCÍ LIDÉ I ŠŤASTNĚJŠÍ? «

Tvrdí se, že schopnost současných mužů zplodit potomka se nachází na číslech, která před 30 lety byla označována za neplodnost. Řeší toto nějak současná lékařská věda? A jaké z toho plynou důsledky pro asistovanou reprodukci člověka? Tohle se řeší velice intenzivně. A  nejen na mužské straně populace. Každý pátý pár má problémy s  početím. Řešení téhle otázky pohání kromě jiného i fakt, že asistovaná reprodukce je obrovský byznys. Není to bez problémů. Zcela nedávno se potvrdilo to, čeho se lékaři báli už počátkem 90. let, když zaváděli novou techniku ICSI, při které se „nemohoucí“ spermie vstříkne do vajíčka jako injekcí. Takto zplodili děti i muži, kteří by potomky nikdy neměli. První analýzy spermatu jejich synů ukazují, že ti špatné sperma svých otců zdědili, a pokud se budou chtít dočkat vlastních dětí, budou muset opět na kliniky asistované reprodukce. Na některé problémy si zaděláváme vlastní vinou. Ženy odkládají mateřství, a  když se konečně rozhodnou, tak už to nejde, protože jejich vajíčka ztratila kvalitu. Dneska si dávají mladé dívky zmrazit vajíčka, aby si jednou – až budou mít na mateřství čas a chuť – nechaly udělat „dítě ze zkumavky“. Některé velké firmy v USA na to dokonce svým mladým manažerkám přispívají v rámci firemních benefitů. V dřívějších představách vypadal člověk zítřka jako přemoudřelé batole s obrovskou hlavou a zakrnělým tělem. Naproti tomu třeba biolog Jaroslav Flegr píše, že evoluce často na dlouhou dobu zamrzne, což se možná stalo i člověku. Kde je podle vás realita, co se budoucího vývoje člověka týče? Člověk se stále ještě vyvíjí a  rozhodně evolučně nezamrzl. To se ukázalo při nedávných genetických výzkumech ve Velké Británii. Podobně jako jiná západní etnika jsou i dnešní Britové vyšší než jejich předkové. Tento trend je často připisován na vrub kvalitnější a vydatnější výživě a lepšímu zdravotnímu stavu současné populace. Ve hře je však významnou měrou i  dědičnost. Jde o  výsledek společného působení mnoha různých genů,

z nichž každý sám o  sobě má poměrně malý vliv, ale všechny se evolucí mění tak, že vývoj tlačí jedním směrem a lidé s  dědičnými vlohami pro vyšší vzrůst zjevně získávají nezanedbatelné evoluční výhody. O těch však můžeme jen spekulovat. Možná jsou vysocí lidé pro své partnery atraktivnější. Ve hře může být i korelace tělesné výšky s inteligencí. Čahouni a čahounky bývají o něco chytřejší než jejich vrstevníci menšího vzrůstu. Zajímavé je, že se Britům stále ještě zvětšují mozky. Jejich populací se zjevně šíří genetické vlohy, které jsou spojeny s větším obvodem hlavy novorozenců. Tento evoluční trend se vždy zmiňuje v souvislosti s obtížnějšími porody. Ale ani na to máti příroda nezapomíná a v britské populaci se zároveň šíří varianty genů zajišťující ženám prostornější pánev. Jaké objevy v  oboru biologie by mohly výrazně posunout podobu naší společnosti? Na stáří začínáme nahlížet jako na chorobu a nikoli jako na nevyhnutelný životní proces. Jedna nedávná studie došla k závěru, že lidský život má biologické limity někde kolem 120 let, ale na spadnutí můžou být objevy dovolující omlazení mozku, regeneraci orgánů, jakou vládnou třeba čolci, pěstování náhradních orgánů v  laboratořích, propojení lidského těla i  mozku s  výkonnými počítači, včetně počítačů vládnoucích umělou inteligencí. Společnost, kde budou lidé žít třeba pět set let, bude vypadat úplně jinak než ta naše. Těžko říct jak. Jak asi bude vypadat vedení firem, když se do důchodu bude chodit ve 350 letech? Neustrne vývoj v  umění, když lidé budou chtít především takové umění, v  jakém vyrůstali? A  samozřejmě se nabízí otázka, jestli takhle dlouhověcí lidé budou šťastnější. Na to se už pokusil najít odpověď Karel Čapek ve Věci Makropulos. Relativně nedávno byl „přečten“ genom člověka. Jsme už blízko doby, kdy si budeme moci programovat děti, aby neměly sklony k  určitým nemocem? Nemůžou z  toho naopak plynout zatím neznámé pohromy, pokud se bude s lidskými geny takto manipulovat?


BUDOUCNOST | 37

Přečíst neznamená pochopit. Krásně to po prvním hrubém přečtení lidského genomu 26. června 2000 řekl Václav Pačes: „Je to, jako kdybychom přečetli knihu v portugalštině a  neuměli jsme portugalsky.“ My tomu lidskému genomu pořád ještě pořádně nerozumíme. Nevíme, co z nás dělá člověka, proč Shakespeare mohl napsat Hamleta a proč ho šimpanzi nikdy nenapíšou, i když se jejich DNA té lidské hodně podobá. I proto stále nevíme, co v dědičné informaci předurčuje někoho ke geniálnímu matematickému myšlení a  jiného k  hudebnímu sluchu. Tím spíš nevíme, co v naší DNA změnit, aby se narodil krasavec, sportovec, inteligent a ještě navrch třeba dobrák. To nikdo neumí. Nástroje na to pomalu máme. Ale panuje obecná shoda, že je nebudeme používat třeba pro zásahy do dědičné

informace lidských embryí s cílem získat geneticky vylepšené děti. S tím souhlasí i Číňané, kterých máme ve zvyku se v těchto otázkách obávat. Svět je v situa­ ci člověka, který má doma jemné nářadí a cenné švýcarské hodinky, ale ví, že by se v nich neměl hrabat, protože vylepšit je neumí a je velmi snadné je pokazit. Pracujete v  oboru živočišné výroby. Je reálná představa, že se budou bílkoviny pěstovat průmyslově, a dobytek tak bude ušetřen chovu na porážku? Nebrání tomuto výzkumu nějaká zemědělská lobby? Osobně vidím pěstování masa v bioreaktorech jako utopii na ještě hodně dlouho. Takové maso je stále ještě strašně drahé a není dobré. Bez zvířat to nejde třeba i proto, že pro pěstování masa se stále po-

užívají živné roztoky obsahující sérum ze zvířecí krve. Já vidím vývoj v bližší budoucnosti spíš tak, že lidé nebudou jíst tolik masa. Asi se ze všech nestanou vegetariáni, ale ještě moje babičky a dědové mívali maso obvykle jen v neděli. Asi přichází čas na návrat k jejich jídelníčku. Jak bude přibývat lidí, nebude možné vyrábět maso pro všechny. Maso taky po­ draží. A v neposlední řadě si uvědomíme, že cpát se vysoce tučným a často nekvalitním masným výrobkem nám nepřidává na zdraví. Chov zvířat s sebou nese v neposlední řadě vysokou zátěž pro životní prostředí. Když „vyrábíme“ zvířata „ve velkém“, musíme zákonitě slevit z podmínek, v jakých je chováme. A v situaci, kdy má 60 % dospělých tohoto národa nadváhu, je na čase se zamyslet, jestli místo špekáčku nevečeřet jablko a mrkev.


38 | BUDOUCNOST

jen omyl, ale to, co se odehrává mezi tím. Vlastně neustále a v  nejrůznějších souvislostech simulujeme ideální stavy, které jsou nedosažitelné – právě proto, že se stále projektujeme do vzdálené budoucnosti. Čím více jsme sami sobě mimozemšťany, tím lépe.

Miroslav Petříček Jeden z nejznámějších současných českých filozofů je pedagogem Ústavu filozofie a religionistiky Filozofické fakulty UK. Odborník na moderní francouzskou filozofii se ve vlastních textech zabývá filozofií umění i podmínkami člověka v postmoderní době. Hledá inspiraci ve výzvách vědy a technologií, jeho dosud poslední knihou je Myšlení obrazem.

» TECHNOLOGIE UMOŽŇUJÍ ÚTĚK PŘED REALITOU. «

Lze uvažovat o budoucnosti oboru filozofie? Máme vnímat vědu a techniku jako zdroj nejzásadnějších podnětů k  tomu, co bude člověk, potažmo filozof, řešit v příštích desetiletích? Možné to je, ale asi zbytečné: filozofie se pokouší nalézt nové odpovědi své době, a to takové, které otevírají nové možnosti  – nejen myšlení, ale především době samé. Nikdy nemůže být tím, čím už byla, a  tím méně předem vědět, čím se stane. Technologický vývoj je důležitý proto, že staví člověka před otázky, které by jej jinak nenapadly, mění vztah ke světu. Je však potřeba, aby myšlení za ním nezaostávalo, ale předbíhalo jej. Například se zamýšlelo nad tím, že stále více neseme odpovědnost za to, co nemáme pod kontrolou. Přináší virtuální realita do filozofie nové problémy, nebo to není od dob Platónovy jeskyně nic nového? Myslím, že Elon Musk například položil na stůl otázku, jak můžeme poznat, že nejsme jakési hodně dokonalé simulace světa 21. století, jak si jej vytvořili pro svou zábavu lidé ze vzdálenější budoucnosti. Jak by na tento problém nahlížel filozof? Virtuální realita je něco nového, určitě. Rozměr mezi vzorem a  kopií je neprozkoumaná oblast a  přitom to jediné, co žijeme: lidský život není jen pokus a není

V politice se dnes hovoří o postpravdivé době. Můžeme očekávat, že nastupující generace přestanou vnímat pravdu jako jednu z nejzásadnějších hodnot? Jak by to proměnilo společnost? Nebo je to tak, že „pravda má nás“ a na našem vztahu k  ní vlastně tolik nesejde, protože ona bude mít vždy navrch? Pravda není hodnota sama o sobě už proto, že „vůle k pravdě“ se může zvrhnout v  ideologii, není-li korigována hodnotami jinými. „Postpravdivá“ doba znamená možná právě toto: pravda sama nestačí; pravda vědy není schopna rozhodnout, zda má pravdu většina či menšina, žijeme ve věku falzifikace, nikoli verifikace. Pokud bych si myslel, že mám pravdu, znamenalo by to, že jsem ztratil kritický vztah k sobě i k realitě. Nevím, jak je to se současnou společností, ale myslím si, že už i ona má obezřetnější vztah k pravdě, protože pravd na ni dopadá ze všech stran spousta. A protože jsou všechny tak nějak pravdě podobné. Říká se, že sociální sítě a moderní technologie společnost atomizují, lidé si čím dál víc žijí ve vlastních světech či informačních bublinách, do kterých nevpustí informace, které nechtějí slyšet. Lze se obávat, že se společnost rozpadne do solipsistických vesmírů pro jednoho, nebo naopak, jak varují neurovědci, se promění v jakýsi lidský roj? Nemůže odtud přijít onen nedávno ještě vysmívaný „konec historie“? Obojí se už stalo. Pokročilé technologie umožňují útěk před realitou – útěk před svobodou. Na sociální síti se nemusím bavit s tím, s kým nechci, ale pokud se bavím jen s těmi, s nimiž se bavit chci, nakonec se bavím jen sám se sebou a za hradbou, kterou takto tvořím, jsou nenávistné komentáře těch druhých. Když to přeženu. Jenže: to platí jen pro společnost ve vyspělých zemích, a těch není většina.


BUDOUCNOST | 39

Daniel Harant Vedoucí divize Volkswagen Osobní vozy má bohaté zkušenosti z automobilového světa. Absolvent Českého vysokého učení technického v Praze a Vysokého učení technického v Brně zasvětil autům celý svůj kariérní život. Otázka, kam tento dynamický obor směřuje, je mu tak šitá na míru.

» BUDOU JEZDIT PO SILNICÍCH, ALE KDYŽ BUDE TŘEBA, POPOLETÍ. «

Automobilovým průmyslem hýbe v posledních letech nástup nových technologií, trendem dneška jsou tzv. chytrá auta. Které z technických novinek si mezi zákazníky získávají největší popularitu? Ono se dá říci, že výrobci trochu předběhli zákazníky, takže teď prodejci musejí hodně vysvětlovat, k čemu se ty nové vynálezy vlastně hodí a proč je dobré je mít. Asi největší zájem je o bezpečnostní prvky, hlavně automatické brzdění před překážkou, které účinně chrání chodce. Lidé vnímají bezpečnostní rizika na silnicích a jsou rádi, když je vůz dokáže eliminovat. Další populární novinkou je aktivní tempomat s udržením vozu v jízdním pruhu. Takže bezpečí a komfort zatím vítězí nad všemi těmi informačními a  zábavními systémy, o kterých se tolik mluví? U infozábavy jde hlavně o propojení telefonu a vnitřního systému v autě. Nebude to dlouho trvat a systém umožní, že si sednete za volant, telefon se bezdrátově propojí s  audiosystémem a  navigací, vy pak jen řeknete jméno člověka nebo firmy z vašeho adresáře a auto bude vědět, kam jet. Už dnes to není nemožné, ale zatím je synchronizace zdlouhavější, není to otázkou několika sekund, takže to lidé třeba na kratších cestách tolik nevyhledávají.

Jedním z velkých témat budoucnosti je autonomní jízda, při níž se auto bude částečně či úplně řídit samo. Do jaké míry jde o sci-fi a nakolik je to reálná záležitost? Po technické stránce je to realita, žádné sci-fi. Na pařížském autosalonu jsme představili koncept I.D. s autonomním řízením třetí úrovně, který bude v  roce 2020 v běžné výrobě. Když se tentýž koncept rozpracuje dál, stane se plně autonomním, k  čemuž u  nás podle plánu dojde v roce 2025. Takže za pouhých devět let budeme vyrábět a  prodávat auta schopná zcela samostatné jízdy bez řidiče. A to půjde na běžných současných silnicích? Na dálnicích současného typu už by to normálně jít mělo. Jenže aby auta s  autonomním řízením měla skutečně smysl a šanci na úspěch, musí jízda bez řidiče fungovat i na silnicích nižších tříd, což je zatím problém. Znamená to tedy nutnou úpravu silnic a další infrastruktury, místy docela rozsáhlou. Otázka tedy je, jestli konkrétně v Česku, kde i postavit obyčejnou dálnici trvá déle než jinde, je rok 2025 reálný. Ale to je otázka pro vládu, ne pro automobilky. Zkuste si zahrát na věštce. Jak bude vypadat běžné auto za dvacet let, v  roce 2036? Původní profesí jsem konstruktér spalovacích motorů, takže přemýšlím hlavně o  tom, na co ta auta budou jezdit. Prvním krokem bude mnohem větší rozšíření elektromotorů, mimo jiné i  proto, že nás k tomu tlačí legislativa. A na to logicky navazuje krok druhý, kterým je podle mě přechod na vodíkové palivové články. Už dnes velké automobilky auta na vodík mají, ale zatím nejsou příliš rozšířená, protože neexistuje dostatečná infrastruktura tankovacích míst. A zcela vážně si myslím, že se dočkáme i obojživelných aut – budou jezdit normálně po silnicích, ale občas, když bude třeba, tak popoletí. Já vím, že to zní jako ryzí sci-fi, ale vezměte si, kde byly před pěti lety elektromobily a kde jsou dnes. Asi se to nerozšíří masově, ale když se zaplní silnice, je to jedna z reálných možností vývoje.


40 | BUDOUCNOST

Vladimír Dlouhý V 90. letech přední český politik a ekonom, místopředseda strany ODA, v letech 1992–1997 ministr obchodu a průmyslu. Od té doby působí v privátním bankovním sektoru. Od roku 2014 je prezidentem Hospodářské komory ČR.

» V BUDOUCNOSTI BUDOU PLATIT PŘEDPOKLADY, O KTERÝCH JEŠTĚ NEVÍME. «

Podle některých futurologů nás může čekat věk hojnosti. Automatizovaná výroba bude chrlit výrobky a nikdo nebude žít v chudobě. Lidé budou muset pracovat čím dál tím méně. Vy jste ale v jednom rozhovoru říkal, že člověk bude vždy svázán s prací. Za prvé: z hlediska 19. století věk hojnosti již nastal. Máme se tak, jak jsme se nikdy neměli. Za druhé: trvám na tom, že člověk bude vždy spojen s prací. Za třetí: pokud by měl přijít věk hojnosti, kdy lidé nebudou muset pracovat, tak se toho nechci dožít. Vedlo by to k sociálním otřesům a  nerovnostem. Na druhou stranu však skutečně stojíme na prahu prudkých posunů v  produktivitě práce. Někdy se tomu říká Průmysl 4.0. Další pokrok v IT vede k tomu, že tzv. velká data shromážděná na různých úložištích budou přístupná odkudkoliv a  budou poskytovat obrovské množství informací. Můžeme si představit velké provozy, nejen výrobu automobilů, kde tomu už tak často je, kde budou veškerou výrobu zajišťovat roboti, včetně přesunů materi­álu bez lidského přispění – od výroby až do obchodní sítě. Když se však podíváme, co rozvoj v telekomunikacích přinesl za nové lidské aktivity, které jsme si neuměli představit, vidíme, že práce bude vždy dost. Bude to velká změna, ale ne tragédie spojená s  prudkým nárůstem nezaměstnanosti, jak se někteří spíš obávají. Zmínil jste fenomén velká data, tedy sběr a  zpracovávání gigantických objemů užitečných informací. Google či Amazon mají dnes obrovský přehled o tom, co lidé chtějí. Tak velké množství dat nikdy v minulosti ekonomové neměli. Může nějak proměnit obor ekonomie, že jsou nyní k mání tak obrovská a přesná data o lidech? Ta data ale nemají ekonomové, nýbrž podnikatelé. Na to nezapomínejme. Co to udělá s hospodářským růstem, s vývojem cen, to uvidíme. Podle mě to tak zásadní změna nebude. Nepředjímáme ale budoucnost lépe, když můžeme sledovat vzorce chování složitých lidských a obchodních systémů, což právě digitalizace všeho umožňuje?

To mě vracíte do mých mladších let. Kromě ekonomie jsem studoval i matematicko-fyzikální fakultu. Zabýval jsem se ekonomickými modely v  tom smyslu, jak naznačujete. Dnes je mi třiašedesát a naučilo mě to, že model nikdy není víc než podpůrný prostředek, abyste se zorientoval ve složitém prostředí. Můžete sestavit nějaký model, ale nemůžete z toho dělat závěry o budoucnosti. Musely by totiž platit předpoklady, o  kterých víte. Potíž je, že v budoucnosti budou platit úplně jiné předpoklady. Kdo mohl vědět v roce 1986, co to je e-mail. My jsme dělali v  roce 1985 prognózu takzvaně do roku 2010 a vůbec jsme neměli tušení, jak se změní komunikace mezi lidmi. A že k tomu dojde dokonce mnohem dříve. Vy jste se kdysi vlastně předvídáním budoucích dějů zabýval profesionálně v Prognostickém ústavu, kde jste připravili i zmíněný dokument. Když se zpětně podíváte na činnost tohoto ústavu, byla to tehdy věda, nebo jen hra na ni? Prognostika nikdy nebyla věda. Prognostický ústav byla organizace účelově zřízená stranickým a  státním vedením socialistického Československa. Byl to konglomerát pracovníků v oblasti společenských věd, já jsem tam svou činnost vnímal jako činnost ekonoma, ne nějakého prognostika. Některé souhrnné práce, které byly především dílem Valtra Komárka, byly naprosto poplatné tehdejší době i  z  hlediska toho, co bylo možné. Tam třeba ještě nepadlo slovo privatizace, v  řadě případů jsme ale říkali, že se musíme vrátit k nějaké formě soukromého vlastnictví. V  oblasti vědy, výzkumu a inovací tam nebyl nikdo, kdo by dokázal předpovědět třeba rychlé změny v oblasti telekomunikačních technologií, rozvoje internetu. O  tom jsme v  80. letech nic netušili. Bernard Lietaer v knize Budoucnost peněz naznačuje, že nás čeká změna podstaty peněžního systému, která bude stejně radikální změnou společnosti jako vynález písma či knihtisku. Co si o tom myslíte? Souvisí to s postupnou virtualizací peněz?


BUDOUCNOST | 41

Přechod k bezhotovostním platbám je realita. V obecné rovině podporuji elektronickou evidenci tržeb, protože si myslím, že nás i v této oblasti elektronizace prostě nemine. Peníze ale nejsou jen médiem, jsou i  výrazem hodnoty. Prostředkem směny a investic. Ať bude vývoj technologií jakýkoliv, tyto role peněz budou pořád nutné. Možná budou peníze existovat v trochu jiné formě, ale pořád to budou staré dobré peníze. Jsou peníze pořád staré dobré, když už neplatí zlatý standard, tedy když nejsou podložené zlatem? Zlatý standard je podle mého osobního pohledu ideální systém. Není možné ho znovu zavádět, vyžaduje určitou pružnost mezd, v dnešních společnostech již nemožnou. Nemůžete lidem začít snižovat mzdy jako v druhé polovině 19. stole-

tí. To, že peníze jsou „fiat money“, že jim všichni věří, to asi zůstane. I když už nemáme zlatý standard, pořád odrážejí tu hodnotu. Samozřejmě kdyby byly stále opřené o zlato, nemuselo by docházet k takovým krizím jako před deseti lety. Jak se díváte na bitcoiny, ryze virtuální, nevystopovatelnou a na nikom nezávislou měnu? Tak, jak skončily. Pořád si myslím, že peníze musejí mít nějakou státní mašličku. Musejí být definované pro nějakou oblast, která má jednotnou fiskální politiku. Všude po té oblasti by měla být zhruba stejná mobilita pracovní síly, měl by tam být podobný náhled na společnost. Neštěstím eura je, že tu máme na jedné straně spořivé Němce, na druhé straně méně spořivé jižní národy. Z toho důvodu by peníze měly být ještě nějakou dobu

přivázány k nějakému státnímu celku. A to bitcoin nebyl. Proč mají být peníze vázány na stát, když žijeme ve věku nadnárodních korporací? Amerika má jednotnou měnu, jistě existuje americký „lid“. Neexistuje však jeden evropský lid. Představa multikulturálních liberálů, že Evropu otevřeme imigrantům jako se otevřela Amerika v 19. století, narazila na to, že v současnosti jsou migrační vlny tak velké, že se voliči postavili na zadní a volí přízraky typu Marine Le Penové nebo Alternative für Deutschland. Liberalismus a multikulturalismus nevytvořily jednotný evropský národ, zatímco v Americe vznikl, byť ne jednoduše. I tam to trvalo celá staletí. My jsme si mysleli, že vytvoříme z Evropy v řádu desítek let jediný národ, dáme mu euro, a teď jsme překvapení, že to nefunguje.


42 | BUDOUCNOST

Život 4.0

Změny ve světě výrobních technologií, které už pár let známe pod pojmem Průmysl 4.0, se přelévají do našich každodenních životů. Jak se nám bude s chytrými systémy žít na silnicích a v domácnostech? TEXT Štěpán Vorlíček FOTO Volkswagen, sysloop

AŽ SE AUTA A DOMY BUDOU SAMY ROZHODOVAT


BUDOUCNOST | 43

Pohodlí, na které se můžeme na cestách těšit, nám ukazuje elektromobil BUDD-e.


44 | BUDOUCNOST

» E-GOLF SI NAJDE VOLNÉ MÍSTO S DOBÍJECÍ STANICÍ A BEZKONTAKTNĚ SE DOBIJE. «

V

šechno souvisí se vším. Budoucnost se odehrává už dnes. Dvě nyní už otřepané věty dokonale ilustrují to, jakým způsobem se mění náš svět. Spalovací motory jsou podle všeho pomalu, ale jistě na ústupu, tradiční doprava – individuál­ ní i hromadná – musí doznat zásadních změn a jinak budeme také využívat budovy, ať už veřejné, nebo obytné. Tempo je překotné, stačí se podívat pár dekád zpátky a porovnat tehdejší svět s  dnešním. Elektronika naše životy naplňuje stále víc a víc: všechny ty chytré telefony, tablety, hodinky, domácí spotřebiče napojené na wi-fi a zanedlouho třeba lednička, která si sama objedná doplnění zásob. Zkrátka, časem budeme mít i chytré automobily a chytré domy. Tahle paralela není vůbec mimo, jedno se s  druhým doplňuje a  oba příklady hezky ukazují, kam moderní společnost spěje. Pojďme se podívat na to, co už zanedlouho dokážou moderní auta a domy blízké budoucnosti. A jak spolu souvisejí.

PODÍVAT SE NA VĚC SHORA Naši plechoví miláčkové dnes dokážou věci, které jsme byli zvyklí vídat ve sci-fi filmech. Samostatně zaparkují, dokážou udržovat odstup od auta vpředu, zjistit třeba chodce, který nečekaně vběhne „pod kola“, a automaticky zabrzdit, umí se sami udržet v  jízdním pruhu nebo popojíždět v  koloně. Poslední vozy Volkswagen třeba také sledují řidiče, a když přestane reagovat – například

kvůli zdravotní indispozici –, snaží se ho napřed probrat. Pokud se dál nic neděje, zapnou blinkry, začnou zpomalovat a přitom „šněrují“ v rámci svého jízdního pruhu, aby upozornily ostatní řidiče, že se děje něco nepatřičného; a nakonec úplně zastaví. Nad propojováním aut s  nositelnou elektronikou, wi-fi hotspoty v kabině nebo třeba sledováním jízdních dat a analýz, které Volkswageny posílají přes internet do uživatelského účtu, už nikdo ani nepovytáhne obočí. Jenomže to jsou pořád jen izolované funkce – nějaký senzor vydá povel a stroj udělá určitou akci, když je splněna konkrétní podmínka: typicky třeba dešťový senzor zapne stěrače, když začne pršet. Čidlo intenzity světla podobně umí automaticky rozsvítit. Budoucnost jde ale mnohem dál. Spočívá v  autonomním provozu. Auta jednou budou jezdit sama a naše domovy na tom budou podobně: budou za nás přemýšlet a  ulehčovat nám život. Klíčovou roli v  tom hraje obecnost, tedy mnohem širší pohled na věc. Nebudeme mít izolované funkce, ale komplexní systémy. Některé věci už v  autech vídáme: pohon například spolupracuje s  navigací. Ta se dívá dopředu, a když vidí, že se blíží obec nebo ostrá zatáčka, „řekne“ to řídicí jednotce, která už zbytečně nezrychluje, aby za pár set metrů nemuselo auto zase brzdit. Dokonce vydá pokyn převodovce, aby se včas dopředu připravila na příslušné podřazení.

Volkswagen s partnery spolupracuje na projektu V-Charge, který se věnuje výzkumu automatizovaného parkování. Psali jsme o něm v letošním jarním vydání magazínu. Před nákupní galerií vystoupíte z auta a odešlete ho do garáží. Váš e-Golf si najde cestu k volnému místu s  dobíjecí stanicí, bezkontaktně se dobije, uvolní místo dalšímu zájemci a odjede se zaparkovat na běžné stání. Když jste s nákupy hotovi, zavoláte si ho a auto samo dojede na místo, kde jste ho opustili. Podobná je i  myšlenka komunitního parkování: během jízdy auta detekují a  přeměřují volná parkovací místa mezi vozidly zaparkovanými u  obrubníku. Tyto informace putují v  reálném čase do map, ty si všichni můžou zobrazit na chytrém telefonu nebo v navigaci auta a snadno se nechat dovést k právě volnému místu.

JÍZDA MUSÍ BÝT ZÁŽITEK Ovládání auta hlasem? Běžná věc. Zanedlouho by to ale mělo jít i na dálku prostřednictvím chytrých hodinek. Ze svého gauče tak budeme moci vůz ráno nechat vyhřát nezávislým topením nebo ve vedrech naopak vychladit, zapnout zábavní systém nebo zadat cíl cesty do navigace. Kolem švédského Göteborgu už dnes jezdí asi stovka autonomních vozů, které inženýři mimo jiné využívají na vylepšování komunikace aut mezi sebou. Ohromné objemy dat, která tyto automobily sdílejí, jim například umožňují navzájem se varovat před namrzlou silnicí. Stále méně také půjde jen o přepravu z místa na místo. Důležitý bude zážitek. V autech budeme konzumovat streamovaný obsah. A  protože naše vozy

Komunitní sdílení automobilů má být praktické, ekonomické a šetrné k životnímu prostředí.


VE STŘEDU VE ČTYŘI, PROSÍM

Jedna z myšlenek o tom, jak bude vypadat naše přeprava v budoucnosti, spočívá ve sdílení dopravních prostředků a v jakémsi „předplatném“. Auto nebudete vlastnit, ale objednáte si ho podle svých potřeb. A protože vozy budou umět jezdit samy, autonomně, přistaví se až k vašim dveřím. Jednou to bude dvousedadlový prcek, když s manželkou pojedete do divadla, jindy větší rodinná dodávka, když bude potřeba vyzvednout děti z plavání, a na víkend si vychutnáte třeba výlet ve sporťáku.


46 | BUDOUCNOST

» AUTA BÝVAJÍ POHŘÍCHU ČASTO NAŠÍM DRUHÝM DOMOVEM. « budou vědět, že v určitém úseku naplánované trasy je slabší signál, potřebná data si stáhnou dopředu, aby byla zajištěna ta nejvyšší kvalita. Auta se budou učit vaše nejobvyklejší trasy (ve všední dny na oběd do té báječné trattorie za městem, každý čtvrtek v  pět na golf a  podobně) a  sama je nabídnou. Budou také vědět, kdo v nich jede a jaké zábavě dává přednost. A půjdou ještě dál: tak třeba během půlhodinové cesty budete chtít zhlédnout poslední díl oblíbeného seriálu. Váš vůz bude vědět, jak dlouho epizoda trvá, a přizpůsobí tomu trasu a způsob řízení tak, abyste do cíle dorazili právě se závěrečnými titulky.

AUTA A DOMY SI BUDOU POVÍDAT Firmy dnes pracují také na stále větším propojování aut s  ostatními lidmi na ulicích. Jde o  větší využití zařízení, která nosíme s sebou, tedy chytré telefony a  hodinky. Infrastruktura kolem ulic a silnic dokáže například rozpoznat chodce, který se blíží mezi zaparkovanými auty k vozovce. Přes cloud pak síť dokáže včas varovat řidiče přijíždějících aut. Zapojit se do toho budou moci třeba také semafory. Auta bývají pohříchu často naším druhým domovem. Proto je nasnadě, že propojování těchto dvou světů nás nemine. Ukazuje to například koncept Volkswagenu nazvaný BUDD-e. Automobilka předpovídá, že auta budou spojená s našimi domovy. Auto si tedy bude „povídat“ s topením, klimatizací a ventilací domu nebo s jeho osvětlením. Samo o  sobě se také stane digitální „úschovnou“ – balíkové doručovací firmy pomocí digitálního klíče budou zásilky vkládat do „šuplíku“ pod zadními dveřmi. Společnost Bosch své pojetí pro chytré bydlení, chytrá města a  propojenou mobilitu ukazuje pod sloganem


BUDOUCNOST | 47

» PODLAHA POZNÁ, JESTLI PO NÍ JDE DÍTĚ, KOČKA, NEBO TÁTA. « Simply.Connected. Auta budou například komunikovat s domácností prostřednictvím navigačního systému – řidič si cestou domů bude moci třeba rozpálit troubu k  přípravě večeře. Což je ovšem to nejmenší. Z  auta se stane osobní asistent. Takový koncept automobilu budoucnosti, nazvaný Soulmate, stvořil Bosch ve spolupráci se společností EDAG. Podle této vize budeme automobily ovládat pomocí gest nebo pohybů očí, což dále přispěje k bezpečnosti. Auto také sleduje třeba kalendář uživatele – když se přeplánuje nebo zruší schůzka, auto na to zareaguje a přepočítá trasu. „Soulmate se také umí spojit s chytrým domem. Když například u  dveří zazvoní pošťák, ale pán domu stále trčí v  zácpě, auto samo převezme komunikaci a  řekne řidiči, že někdo zvoní u jeho domu. A protože ten je chytrý, pošťáka na dálku vpustí do zabezpečené zóny, kde může balíček nechat,“ říká Aleš Paldus, vedoucí vývoje infotainmentu v české pobočce EDAG.

BUDOU SE ROZHODOVAT SAMOSTATNĚ Podobně nám životy budou měnit chytré domy. Měli by to být společníci, kteří nám budou usnadňovat každodenní činnosti, sami se rozhodovat a starat se o sebe, aby člověku odpadalo množství drobných povinností, na které musí myslet a soustředit se. Unikátní dům doslova nabitý tím nejmodernějším, co si lze představit, stojí v  pražské Troji. Postavila ho společnost Sysloop, která se zabývá vývojem softwaru a zpracováním dat. Jeden z  jejích tří majitelů Karel Pánek říká: „Pro dům v Troji jsme nehledali produkt tzv. inteligentního ovládání. Autonomní chování systému jsme považovali za základní požadavek. Hledali jsme proto především takové řešení, které takovému požadavku svým vnitřním uspořádáním alespoň nebrání. Protože jsme nenašli, nezbylo nakonec, než se na problém podívat z pohledu výrobce.“ Hlavní roli v  tomto chytrém domě hrají informace. Nejde o  pevné propojení dvou segmentů – například že projdete kolem nějakého čidla a  něco se rozsvítí nebo zapne. Není tu přímá vazba. Každý článek domu je samostatnou a  nezávislou jednotkou, která umí komunikovat s ostatními. „Představte si například, že si brzy ráno jdete uvařit kávu. Je tma. Dnes začínáte tím, že vstanete z  postele a  hledáte vypínač. V našem domě žádné vypínače nejsou. Procházíte domem po trase do kuchyně – dům to ví a  dokáže vám udělat jemný světelný koridor, díky němuž dobře trefíte, ale který není vidět zvenčí nebo není tak intenzivní, aby probudil všechny kolem. Kávovar už samozřejmě předvídá, že míříte

k němu, a když sáhnete do skříňky pro hrnek (dvířka se otevřou a zavřou sama), je to pro něj potvrzení, že skutečně jde o kávu. Ta vzápětí začne do hrnku téct.“ Další z  majitelů Sysloopu Krištof Hanzlík k tomu dodává: „Jde nám o to, vytvářet prostředí pro člověka tak, aby se mu v něm dobře žilo. Aby si ho vlastně nemusel všímat. Protože jak říkáme, pokud to musíte řídit, už to není chytré. A i z toho důvodu radši než chytrý dům říkáme autonomní tvorba prostředí.“ Zajímavým tématem je identifikace osob. Celá podlaha v domě je pokryta senzory, které umí zvážit vše, co na ní stojí – pozná tedy, jestli po ní jde dítě, kočka, nebo táta. Technologie jsou tak daleko, že s  velkou přesností dokážou člověka rozpoznat i podle vzorce chůze. „Podobně můžeme nahlížet na okna jako na ovládané otvory. Nebude nutné vstát a jít otevřít okno, které tedy už nemusí být ani ve vašem dosahu. Dům vyvětrá za vás. Nebo pootevře určité dveře v domě, aby zajistil optimální cirkulaci vzduchu,“ popisuje Pánek. Nebo další příklad: odjedete pryč z  domu a  za chvíli se zatáhne obloha a vypadá to, že přijde bouřka. Hned vás napadne, zda jste zavřeli okna. Tohle s  chytrým domem vůbec neřešíte. Musíte se naučit mu věřit. Dům totiž sleduje předpověď počasí i aktuální situaci a sám se podle toho zachová: včas zavře. Další dobrý příklad jsou energie, topení či chlazení. Jak Karel Pánek vysvětluje, chytré domy se na to dívají jinak: „V oblasti energií se každý soustředí na šetření. Přitom jde ale spíše o jejich optimální využívání, což není totéž – přehnaná ekonomičnost často nevede k reálné úspoře. Naše domy například dokážou současně vyhodnocovat počasí a  ceny energií na trhu a podle toho rozhodovat, které zdroje energie kdy a  v  jaké míře použít.“


48 | BUDOUCNOST

Sophia je prvním domem, jehož návrh od počátku vychází z přítomnosti umělé inteligence Sysloop. Vypínače nebo kliky na dveřích tu nenajdete…


KDYŽ SI VÁS DŮM VÁŽÍ

V chytrých domech jde všechno mnohem dál, než si umíme představit. Váhové senzory na podlaze například: v kanceláři stojí stolek a na něm tiskárna. Dům podle toho, jak se tiskárna odlehčuje, umí předpovědět, že se blíží chvíle, kdy v ní dojde papír. Jistě, tiskárna má také čidlo, to umí ale jen říct plno nebo prázdno. Jiný senzor by byl příliš drahý. Dům ale umí majitele předem varovat: „Pozor, brzy ti dojde papír.“ No a samozřejmě vše sám zařídí a papír s dostatečným předstihem objedná.


50 | FINANCIAL SERVICES


FINANCIAL SERVICES | 51

Výhodný operativní leasing na skříňová i osobní vozidla Pokukujete po modelech Caddy nebo Transporter? Volkswagen Užitkové vozy ve spolupráci se společností Volkswagen Financial Services pro vás připravil velmi zajímavou akci.

Z

náte ho? Jmenuje se OLIN neboli Operativní Leasing IN a právě přichází s akční nabídkou: až do konce letošního roku si u něj můžete pořídit modely Caddy a  Transporter na operativní leasing za výjimečně lákavých podmínek a s nízkými splátkami. Nabídka se týká rovněž osobních verzí Caddy a Caddy Maxi Trendline a  Transporter Kombi. Nejde přitom o dopředu dané kusy s pevnými stupni výbavy, tu je totiž možné doslova ušít na míru každému zájemci. Jste-li jedním z těch, kteří o užitkových vozech značky Volkswagen z  cenových důvodů zatím neuvažovali, je akční nabídka OLIN určena právě vám. Caddy a  Transporter prosluly vysokou kvalitou, každodenní spolehlivostí i v náročných provozních podmínkách, mimořádnou robustností, příkladnou bezpečností i  komfortem srovnatel-

ným s kvalitními osobními vozy. Díky operativnímu leasingu se zvýhodněnými splátkami jsou nyní dostupnější nejen pro stávající klienty značky Volkswagen, ale především pro zákazníky, kteří nyní používají vozy konkurenčních značek. Akční nabídka OLIN platí do 31. prosince letošního roku. Operativní leasing je v  tomto případě velmi tvárný a  lze ho přizpůsobit potřebám klientů, ať už jde o  počet ročně ujetých kilometrů, nebo o trvání smlouvy v rozmezí 24 až 60 měsíců. V  měsíčních splátkách jsou zahrnuty všechny legislativní poplatky, havarijní pojištění i  povinné ručení, údržba a  servisní náklady. Lze do nich ale přidat i další služby, jako je například pneuservis nebo pojištění GAP. Jediné, co si tak budete muset koupit, je dálniční známka. A benzin nebo nafta, přirozeně.


52 | FINANCIAL SERVICES

» OPERATIVNÍ LEASING JE V TOMTO PŘÍPADĚ VELMI TVÁRNÝ A LZE HO PŘIZPŮSOBIT POTŘEBÁM KLIENTŮ. «

SKŘÍŇOVÉ I OSOBNÍ VOZY V AKCI

LÁKAVÁ NABÍDKA

Akční nabídka OLIN platí do konce roku 2016 a vztahuje se na následující modely:

Abyste si udělali představu, jak jsou měsíční splátky v rámci nabídky OLIN výhodné, přinášíme několik příkladů nejnižších splátek:

skříňový Caddy 1.2 TSI/62 kW (84 k)

model

skříňový Caddy 2.0 TDI/75 kW (102 k)

skříňový Caddy 1.2 TSI/62 kW (84 k)

5 372 Kč

osobní Caddy Trendline 2.0 TDI 75 kW (102 k)

osobní Caddy Trendline 1.4 TSI/92 kW (125 k)

5 448 Kč

osobní Caddy Trendline 2.0 TDI 110 kW (150 k)

osobní Caddy Maxi Trendline 2.0 TDI/75 kW (102 k)

6 605 Kč

osobní Caddy Trendline 1.4 TSI/92 kW (125 k)

skříňový Transporter 2.0 TDI/75 kW (102 k)

7 834 Kč

osobní Caddy Maxi Trendline 2.0 TDI/75 kW (102 k)

osobní Transporter Kombi 2.0 TDI/75 kW (102 k)

8 647 Kč

skříňový Transporter 2.0 TDI/75 kW (102 k) osobní Transporter Kombi 2.0 TDI 75 kW (102 k) osobní Transporter Kombi 2.0 TDI 110 kW (150 k)

Ve všech uvedených modelech najdete poloautomatickou klimatizaci, manuální převodovku a danou minimální výbavu. Na přání lze auta dále vybavovat dalšími prvky.

měsíční splátka

Všechny částky jsou bez DPH a platí pro variantu operativního leasingu na 48 měsíců s ročním limitem 20 tisíc ujetých kilometrů.


ROZJEĎTE SVÉ PODNIKÁNÍ BEZ BARIÉR.

átka l p s í n č í s mě

9 421 Kč

bez DPH

Využijte 0% akontaci a garanci stálé výše měsíční splátky s pojištěním a servisem v ceně. Po celou dobu pronájmu máte navíc jistotu kompletního pojištění vozu a nulových nákladů na servisní prohlídky. Ze široké nabídky koncernu Volkswagen si ten správný model vyberete i vy. Kalkulaci a smluvní dokumenty vám připravíme do 30 minut.

T6 Kombi 2,0 TDI | 75 kW Délka pronájmu 36 měsíců | Nájezd 20 000 km/rok | Měsíční splátka 9 421 Kč bez DPH www.operativnileasingin.cz

Vyobrazení vozu je pouze ilustrativní. Uvedená měsíční splátka je bez DPH. Tato nabídka platí pouze pro podnikatele.


54 | VOLKSWAGEN CLUB

„Zastřelil jste tři daňky!“ Jako kluby se poprvé začaly označovat spolky anglických gentlemanů, kteří sdíleli stejný světonázor a jednou za čas spolu jedli a popíjeli... a vykládali si. Postupně se význam slova trochu proměnil, ale vyprávění historek, to zůstalo. Ani Volkswagen Club není výjimkou a má spoustu příběhů, které stojí za zmínku. Přinášíme pár vydařených. TEXT Jan Studnička FOTO iStock, archiv

Studená sprcha

P

Kristýna Micková

řed třemi lety mi přítel pořídil k narozeninám moje první auto, Passata z  osmadevadesátého. Byl trošku upravený, v tuningu, snížený podvozek, sportovní spoilery, zkrátka krasavec. Ale jako každý krasavec i můj Passat měl svůj vlastní názor. Třeba elektrické stahování okének fungovalo, pouze když se mu zachtělo nebo když jsem hodně zápasila s ovládáním. A stejně jako každý hezký kluk i on byl trochu hlava děravá a někudy do něj teklo, takže se občas příšerně mlžil. Tehdy jsem vezla svoji babičku po Evropské v pražských Dejvicích, lilo jako z konve a čelní sklo se mlžilo tak, že nebylo vidět na krok. Trošku jsem si na krasavce zanadávala, výhružně ho poplácala po palubovce a chtěla trochu stáhnout okénko, aby se vnitřek provětral. Ale tlačítko se samozřejmě zaseklo, okénko se otevřelo dokořán a do auta se hrnuly provazce vody. Koberečky plavaly, palubovka promočená, sedačka nasáklá vodou, já absolutně durch. A přes všechnu tu vodu nebylo vidět vůbec nic, takže jsem musela zastavit u kraje silnice… a ano, hned vedle obří louže. V ten moment začal projíždět jeden autobus za druhým. Když jsem to koupila do obličeje třetím hektolitrem vody, rozhodl se Passat, že už mě vytrestal dost, a okénko zase zavřel. Nemusím asi říkat, že si bábi smíchem prodloužila život o dalších šedesát let. Od té doby každopádně svému krasavci nenadávám a vycházíme spolu skvěle. ●

PŘIDEJTE SE DO KLUBU

Rozbuší se vám srdce, když vidíte znak dvou véček v kruhu? Jestli tuhle vášeň chcete mít s kým sdílet, staňte se členy Volkswagen Clubu. Srazy, přehlídky a další klubové akce vás přivedou mezi lidi stejné krevní skupiny, pro které je zvuk motoru ta nejkrásnější hudba. www.volkswagenclub.cz

» ALE JAKO KAŽDÝ KRASAVEC I MŮJ PASSAT MĚL SVŮJ VLASTNÍ NÁZOR. «


VOLKSWAGEN CLUB| 55

Německá magie

P

Jiří Vláčil

odívejte, jsem v důchodovém věku a  za svůj život už jsem pohřbil osm vozů. A  všechny do jednoho skončily stejně, zrezly a shnily. Takže když jsem se loni v listopadu sháněl po novém autě a narazil na inzerát nabízející Polo s  najetými 260  000 kilometry s  poznámkou „absolutně bez koroze“, málem jsem si vysmál mozek z  hlavy. Ale cena byla natolik příznivá, že jsem se rozhodl to risknout. Vagena jsem hodil kamarádovi do dílny, ten ho vyzvedl na rampu a  prolezl skrz naskrz, do motoru vlezl vzduchovým filtrem a vylezl výfukem. Po půl hodině zamyšleně povídá: „No, dáme nový ložiska do kol, vyměníme čidlo teploty vody a máš auto. Žádná známka koroze.“ Stál jsem jako opařený. Nevím, čím ta auta při výrobě zaklínají nebo z jakého vesmírného materiálu jsou dělaná… ale vím, že bych chtěl stárnout aspoň tak dobře jako ona. ●

» DO MOTORU VLEZL VZDUCHOVÝM FILTREM A VYLEZL VÝFUKEM. «

Auta jsou okna do duše

» OBČAS SE SETKÁVÁM S TÍM, ŽE LIDÉ MOJE POLO POVAŽUJÍ ZA SPECIÁLNÍ SPORTOVNÍ EDICI. «

V

Gregor Lukáč

ěřím na lásku na první pohled. A do Pola jsem se zamiloval ve chvíli, kdy představili facelift. Svého sPOLOčníka jsem si pořídil před dvěma lety a od té doby jsem na něm nepřestal pracovat. Černou fólii přes emblémy VW a  zadní okna, červenou zase přes přední chromové lišty, sedmnáctipalcové „Detroit“ disky (protože kola dělají auto), to všechno k černé metalíze. Občas se setkávám s tím, že lidé moje POLO považují za speciální sportovní edici, a když jim řeknu, že jsou to všechno jen moje úpravy, uznale kývají hlavou. Není nic špatného na tom, když vaše auto slouží jen k tomu, aby vás dostalo z bodu A do bodu B. Ale když k němu máte vztah, je to okno do vaší duše. ●


56 | VOLKSWAGEN CLUB

Špatná zkušenost Na nákupech s Borisem

T

Veronika Honsová

en den jsme vyrazili na nákup s naším žlutým broučkem, kterého jsme si familiárně překřtili na Borise Sluníčka. Naložili jsme ho po střechu všemi nezbytnostmi, které každá rodina potřebuje, a vyrazili jsme od supermarketu. Nežijeme ve velkém městě, ale chytli jsme dopravní špičku, takže jsme se pohybovali těmi trhavými popojížďkami. Brzda, plyn, brzda, plyn, zastavit do kopečka, zastavit z kopečka, prudký odpich, prudké brzdění, nic zvláštního. Řidiči kolem nás ale zvláštní byli. Každé třetí auto na nás blikalo, pár vozů na nás dokonce troubilo, a když na nás rozverně zablikala i městská policie, rozhodli jsme se, že zastavíme u krajnice a podíváme se, co se děje. Nemuseli jsme hledat dlouho – na střeše brouka celou tu dobu trůnila role toaletního papíru. Dodnes nemáme tušení, jak se tam mohla pár gramů vážící rolička v tom provozu udržet, ale od té doby víme jedno: Volkswagen vás podrží, i když jde o h***o. ●

» V NOCI Z 22. NA 23. ZÁŘÍ JSEM MĚL ZASTŘELIT V LESE TŘI DAŇKY.  «

K

Lukáš Hanák

dyž v roce 2003 startoval Volkswagen Polo Club, moje Polo bylo jeho základním kamenem. Byl to nejspolehlivější parťák, jakého jsem si mohl přát. Zažil jsem s ním velkou spoustu krásných zážitků, ostatně málokdo se mnou strávil tolik chalupářských víkendů jako on. Dovezl mě na každou zapadlou horskou chatu, na každou dovolenou, na každý volks­wagenní sraz, kde byl navíc obdivován, protože jsem ho tu a tam drobně vylepšil. Nikdy jsem ale zbytečně nefrajeřil, protože někdo, kdo má chalupu v Beskydech, si nemůže dovolit snížený podvozek. Jednu negativní zkušenost ale mám… a byl to den, kdy jsem se ho zbavoval. Cítil jsem sice, že už je čas ho předat dál, ale prakticky v momentě, kdy s ním chlápek odjel z mojí zahrady, se mi začalo stýskat. Takže teď si brousím zuby na Polo veterána. Protože existují auta a existují srdcovky. ●

Jak jsem (ne)střílel na daňky

Z

Jiří Kolář

a totáče se po členech VW klubu hodně šlapalo, protože šlo o „propagaci západního stylu života“. Já tehdy pomáhal zařizovat letní stanové tábory klubu, a protože moje jméno figurovalo na všech povoleních, přišlo z Jindřichova Hradce udání přímo na Jiřího Koláře. Zločin? V noci z 22. na 23. září jsem měl zastřelit v lese u borovanského mostu tři daňky s odhadem škody na padesát tisíc korun československých. Po noční telefonní poradě s členy VW klubu jsem se dobrovolně dostavil k výslechu. Příslušníci odmítli vzít na vědomí to, že jsem byl v danou dobu v Chorvatsku, že nevlastním zbraň, že se tábor konal o měsíc dřív, že se v  dané oblasti podle lesní správy daňci nevyskytují… ani to, že se na místě našly otisky kol volhy a já žádnou volhu nevlastním. Nakonec do toho byl zatažený ještě jediný člen klubu, který volhu vlastnil, a musel na podzim přezout zpátky na letní gumy a nechat je testovat jihočeskou policií. Jiná doba... ●


Všichni za jednoho. Sto patnáct mezinárodních studentských týmů se letos zúčastnilo jedenáctého ročníku soutěže Formula Student Germany. Jak se vysokoškoláci potýkají s takhle obřím úkolem? Vypravili jsme se to zjistit do Cách, kde sídlí tým Ecurie Aix. TEXT Sabrina Künz FOTO Andreas Hempel


60 | NÁPADY

V garáži v Cáchách: letos poprvé postavil tým Ecurie Aix závodní auto s pohonem všech kol.

K

amkoliv přijede, Berna vzbudí velký zájem. Ten design! A koncept! Konstrukční detaily! Tomuto plně elektrickému závodnímu autu, které za méně než rok zkonstruoval tým osmdesáti studentů z Cách a které si premiéru na závodní trati odbylo v dubnu 2016, by možná víc slušelo jeho technické označení: eace05. Berna auto pojmenovali studenti podle jedné obzvlášť milé kolegyně z jedné partnerské firmy. Ecurie Aix je tým místní Vysoké školy technické (jde o kombinaci francouzských výrazů pro závodní stáj a Cáchy), který se letos už pojedenácté účastní soutěže německých studentských formulí. Startují tak každou sezonu už od roku 2006, kdy akce za podpory Volkswagenu vznikla. V závodech na Hockenheimringu startují týmy z  celého světa se svými jednomístnými formulemi vlastní konstrukce i výroby. Ecurie Aix letos vylepšil starší modely v  téměř všech ohledech. Namísto loňského 13palcového podvozku se letos Berna představila s podvozkem 10palcovým a s pohonem všech kol. Vyšší trakce pohonu a skoro dvanáctikilová úspora se u eace05 ukázaly jako vítězná vylepšení. „Začali jsme od nuly a znovu vyvinuli všechno, od rámu po každý jednotlivý díl,“ vysvětluje Bastian Gauch, zástupce šéfkonstruktéra. Během akce Engineering Design Event, na níž týmy představují svá konstrukční řešení porotě, skončili pátí s  téměř stejným bodovým ziskem jako vítězné týmy. V  pozdějším vytrvalostním závodu tým z Cách – přestože byl kvůli problémům s převodovkou

» ZÁVODĚNÍ JE KOMPENZACE ZA NESPOČET HODIN V GARÁŽI. « Julia Fink, podvozek a závodění

diskvalifikován – nakonec dosáhl na dvanácté místo z celkových 38 ve třídě Formula Student Electric. V  těchto závodech studentských formulí nejde jenom o  to, jako první pro­ tnout cílovou pásku. Podle toho také vypadá struktura týmu Ecurie Aix: má technické (aerodynamika, rám, elektrický a mechanický pohon, výkon a podvozek) a netechnické oddělení (sponsoring, organizace a marketing, finance). Studenti v týmu rovněž musí prokázat dostatečné dovednosti v  nezávodních disciplínách, jako je obchodní prezentování nebo analýza nákladů. A  přes dlouhé únavné dny a všemožné nástrahy je atmosféra v týmu vždy uvolněná a přátelská. „Ta dávka stresu navíc pramenící ze změny celého konceptu nás vlastně ještě víc spojila,“ říká Benedikt Buhl, obchodní šéf týmu. „A o to právě jde – společně jsme silnější.“ V  následujících rozhovorech členové týmu popisují, jak kombinace nadání jednotlivců a týmového ducha přispěla k jejich úspěchu. Jisté je jedno: v roce 2017 přijde nová sezona a v ní cášský tým představí nástupkyni Berny.

VOLKSWAGEN A FORMULA STUDENT GERMANY Volkswagen podporuje týmy soutěžící ve Formula Student Germany už deset let. Z jeho odborné asistence vedle Vysoké školy technické v Cáchách těží také Vysoká škola aplikovaných věd Ostfalia ve Wolfenbüttelu, Technická univerzita v Braunschweigu, hannoverská univerzita a univerzita v Brémách. Automobilka kromě toho sponzoruje tým Technické univerzity v nizozemském Delftu. Zaměstnanci Volkswagenu z personálního, z marketingu a dalších oddělení využívají soutěž k tomu, aby se seznámili s nadanými studenty a představili jim pracovní svět automobilky. Další informace na: formulastudent.de


NÁPADY | 61

JULIA FINK, 22 Závodí od: 2015 Zodpovídá za: podvozek a závodění Diplom: strojní inženýrství Co pro vás v letošní sezoně bylo největší výzvou? Do nového auta jsme nainstalovali rekuperativní brzdění, které z brzd generuje zpátky energii. To byl náročný úkol, protože jsme museli sladit elektrické a mechanické brzdění. Vedle toho jsme poprvé použili karbonový volant. Ten musí být lehký a zároveň pevný – zapeklitá věc. Co je podle vás na práci v týmu nejlepší? Velká spousta praktických dovedností, které se tu naučíme. Pamatuji se, jak jsem v červenci spájela svou první desku s plošnými spoji! Navíc díky podpoře firem jako Volks­wagen můžeme nahlédnout do zákulisí tohoto odvětví. Co vás baví víc – vrtat se v autě, nebo ho řídit? Závodění je velká zábava. Je to kompenzace za nespočet hodin v garáži. Je to ale také dřina. Po jízdě je nutné pečlivě analyzovat, kde se staly chyby, jaké nastavení funguje a jaké ne. Je vaše postavení nějak odlišné, protože jste žena? Přináší to, že jste žena v převážně mužském prostředí, nějaké komplikace? Musím se vypořádat se spoustou hloupých poznámek, především od kluků z týmu. Třeba když jím v garáži pizzu, nezapomenou mi v legraci připomínat, že si jako pilotka musím hlídat váhu. Totéž ale přece platí i pro piloty-muže…


62 | NÁPADY

» NEJVĚTŠÍ VÝZVOU PRO NÁŠ TÝM BYL SOUBOJ S ČASEM. « Thomas Swoboda, mechanický pohon

THOMAS SWOBODA, 22 Závodí od: 2014 Zodpovídá za: mechanický pohon Diplom: strojní inženýrství Co je pro vás ve studentské formuli největší výzva? Především souboj s časem. Když jsme na jaře 2015 začínali, měli jsme před sebou jen prázdný papír. Auto jsme vyvíjeli od nuly, jenom několik dílů z předchozí sezony jsme upravili. A dva týdny před termínem jsme pořád neměli nikoho, kdo by byl schopný vybrousit ozubená kola pohonu. A čas běžel. Co utváří tým? Co jste se o sobě navzájem dozvěděli? V týmu je zapotřebí hlavně profesionalita. Také nás charakterizuje týmový

duch – dobře spolupracujeme. A nevnímáme to jako práci. Jsme mezi kamarády a děláme něco, co nás všechny zajímá. Díky tomu se může tým dostat hodně daleko, i z těžkých situací. Co vás na práci nejvíc baví? Přinesla vám víc po stránce praktických mechanických dovedností, nebo skrz společnou práci s ostatními v týmu? Mně původně šlo hlavně o ty praktické zkušenosti, které by doplnily teoretickou část mého studia. Dnes je mou hlavní motivací postavit skvělé auto, rychlé a fungující. Vedle těch praktických věcí jsem se osobně hodně naučil o týmové práci a komunikaci s jinými lidmi. Tahle práce také pomáhá v navazování mezinárodních kontaktů. Jde to ruku v ruce.


NÁPADY | 63 Zastávka v boxech na přezutí pneumatik je nedílnou součástí závodu. Rychlé přezouvání se proto intenzivně trénuje.

BASTIAN GAUCH, 23 Závodí od: 2014 Zodpovídá za: techniku Diplom: strojní inženýrství Jak vypadá váš typický pracovní den kolem nového vozu? Vstávám většinou v pět hodin a v sedm už jsem v garáži. Kromě toho trávím hodně času na schůzkách a snažím se také sledovat všechny technické stránky projektu. Kde můžeme narazit na problémy, jak se jim lze vyhnout nebo je vyřešit. Co pro vás v letošní sezoně bylo největší výzvou? Nejkomplexnější částí auta je zavěšení kol. Dlouho jsme nemohli sehnat vhodného výrobce. Až teprve s příchodem Volkswagenu jsme nalezli ten správný kontakt. Koncem května, dva měsíce před závody, jsme auto prvně projeli. To bylo neskutečně stresující. Lidé z týmu pracovali i 120 hodin týdně.

» ZE ZAČÁTKU JSEM SI MYSLEL, ŽE TO JE BEZVA PROJEKT. AŽ POZDĚJI JSEM SI UVĚDOMIL, JAK SKVĚLÝ TEN TÝM JE. « Bastian Gauch, technický vedoucí

Co je na práci v týmu nejlepší? Ze začátku jsem si myslel, že to je bezva projekt, a říkal si, že bude dobře vypadat v mém životopisu. Až o dost později jsem si uvědomil, jak báječný ten tým je a jak úzce spolu fungujeme. Je to také cenná osobní zkušenost. Jak vám členství v týmu pomáhá profesně? Jako technický šéf člověk vidí do všech částí práce, od aerodynamiky přes pohon po výrobu. Naučí se rychle se přizpůsobit novým a neznámým úkolům. V jaké jiné práci má člověk šanci vést tým šedesáti lidí v tak nízkém věku?


64 | NÁPADY

BENEDIKT BUHL, 25 Závodí od: 2013 Zodpovídá za: obchod Diplom: průmyslové inženýrství Co vás přimělo přidat se k týmu Ecurie Aix? Ze začátku mi imponovala loga na autě – tolik zajímavých partnerů z byznysu a strojírenství. Mezitím mě ten projekt už stačil pohltit. Tým pro mě hodně znamená. Co je na vašem týmu výjimečného? Nejlépe to ilustruje příběh. V sezoně 2013/2014 jsme jako tým uvedli své první elektrické auto. Nebylo ještě úplně dodělané, měli jsme s ním hodně problémů. Když jsme se na Hockenheimu chystali točit své přihlašovací video pro závod, vytlačili jsme auto na trať deset minut před

vypršením termínu. Zkoušeli jsme všechno, ale prostě nejelo. Hrůza, došlo i na slzy. Ale právě tato situace nás nakopla. Sedli jsme si, tvrdě pracovali a pak přišla naše nejlepší sezona. V tom je naše síla, v tom odhodlání. Co je pro vás ve studentské formuli největší výzva? Nové auto je ta nejkomplexnější věc, kterou jsme kdy vyrobili. Proto jsme jeden z mála týmů v německé studentské formuli, které pracují s chytře vymyšleným plánem postaveným na IT, který hlídá všechny úkoly a termíny.

to mě náš projekt ideálně připravuje. Neděláme velkovýrobu, ale podobáme se malé továrně. Jaké jsou vaše dojmy teď, po tak intenzivní spolupráci s týmem? Každému, koho to zajímá, bych to doporučil. Je to prostě ten nejlepší pocit na světě, když můžete říct: hele, postavil jsem závodní auto!

Jaké profesní vyhlídky skýtá pozice šéfa týmu? Chtěl bych se věnovat projektovému managementu. Baví mě plánovat a hledat řešení, když nastanou kritické momenty. A na

» POSTAVIT ZÁVODNÍ AUTO JE TEN NEJLEPŠÍ POCIT NA SVĚTĚ. «

Benedikt Buhl, obchodní šéf

NOVÁ VÝZVA PRO ROK 2017: FORMULA STUDENT GERMANY BUDE BEZ JEZDCŮ Autonomní řízení je žhavé téma. Proto německá studentská formule pro sezonu 2017 přichází s novou třídou bez jezdce (Formula Student Driverless, FSD). Týmy budou mít za úkol postavit závodní auta, která mohou jezdit ve dvou režimech – bez pilota (autonomně) a klasicky s jezdcem (manuálně). Využít lze přestavěná auta z let 2014, 2015 a 2016. Tím se zajistí, že vozy splní technické požadavky současných závodních tříd. Už v letošní sezoně víc než třicítka týmů předložila první písemné koncepty pro závody FSD.


» TEĎ TU BÝVÁM KAŽDÝ DEN OD SEDMI RÁNO DO DESETI VEČER. « Johanna Donauer, výkon

Jednotliví členové týmu mají rozdělené úkoly tak, aby vše běželo hladce.

JOHANNA DONAUER, 22 Závodí od: 2013 Zodpovídá za: výkon, správu motoru, řídicí systém jízdní dynamiky Diplom: strojní inženýrství Co vás přimělo se přidat? Původně jsem se na projekt jen chtěla mrknout. Pak mě ale ohromilo, na jak vysoké úrovni ty technologie jsou. Rozhodně bych chtěla pracovat v oblasti správy a aplikace jízdní dynamiky. Nikdy bych se konkrétně o takovou pozici nezajímala, kdybych se předtím neúčastnila studentské formule. Co pro vás bylo největší výzvou? Testování a nastavování technických systémů. Během testovacích jízd se vyskytují určité chyby a vy nevíte proč a snažíte se to zjistit. Všichni stojí kolem a čekají a vy musíte pod tím tlakem dobře pracovat. Co je na vašem týmu výjimečného? Dává všem příležitost k rozvoji v docela dlouhé řadě dovedností. A skvělá je i atmosféra. Teď tu bývám každý den od sedmi ráno do deseti večer. Nejsem tu, jenom když spím! Jak se v týmu vypořádáváte s konflikty? Jasně, k rozmíškám dochází, ale protože nemáme moc času, odbýváme je rychle. Proto jsme také nedávno najali personálního manažera, který pravidelně rozmlouvá s členy týmu a dává zpětnou vazbu vedoucím.


66 | NÁPADY

Každý tým smí do různých závodů nasadit dva jezdce, z nichž každý má dva pokusy. Počítá se nejrychlejší dosažený čas.

» MILUJU RYCHLÁ AUTA. JASNĚ ŽE MĚ TA PRÁCE ZAJÍMÁ. « Carolin Lafos, obchodní prezentace

CAROLIN LAFOS, 21 Závodí od: 2015 Zodpovídá za: obchodní prezentaci Diplom: podniková ekonomika Jak se stalo, že jste se přidala k tomuto týmu? Co vás do projektu přivábilo? Miluju rychlá auta. O studentské formuli jsem slyšela na přednášce a samozřejmě mě to zaujalo. Baví mě prezentovat v angličtině před porotou. Takže: obchodní prezentace!

Připadají si netechnické skupiny nějak podřízené těm technickým? Nepovažujeme se navzájem za soupeře. Podporujeme se. Testů se samozřejmě účastní také obchodní tým a pomáhá. Nakonec, každý v týmu je závislý na ostatních. Když nezískáme body při statických disciplínách, má to negativní dopad na celkový výsledek. Je to pro vás jako jedinou studentku ekonomie náročné? Jak se vám spolupracuje s techniky? Když studujete ekonomii, vždycky slýcháte uštěpačné poznámky. Myslím

ale, že je super být jediným členem týmu, který se o tuhle část stará. Role prezentujícího mi dává skvělou možnost v praxi využít teoretické znalosti. Přispívám radou také při finančním plánování. Jak důležití jsou pro vás sponzoři? Jsou pro úspěch projektu zásadní? Bez sponzorů, jako je Volkswagen, bychom se mohli sbalit a jít domů. Nejen kvůli penězům, ale také kvůli dílnám a podobným nabídkám. To vše je pro náš úspěch klíčové. Za tuhle aktivní podporu Volkswagenu a dalších hlavních sponzorů jsme velmi vděční.


FABIAN HAAS, 23 Závodí od: 2013 Zodpovídá za: výkon, závodění (od roku 2015) Diplom: strojní inženýrství V týmu máte dvě hlavní role. Na kterou se víc zaměřujete – na závodění, nebo vedení skupiny? Vedení skupiny. Zodpovídám za lidi a mám na starosti řadu důležitých úkolů. Během závodů zase stojí v popředí má funkce jezdce. Co pro vás v letošní sezoně bylo největší výzvou? Sladění pohonu všech kol s řídicím systémem – s tím jsme doposud neměli žádné zkušenosti. Už v raných fázích jsme vytvořili a otestovali simulace. Později na okruhu mě překvapilo, že auto jede v reálu mnohem extrémněji, než ukázaly i ty nejlepší simulace. Jaký podle vás musí být dobrý vedoucí? Jaké dovednosti jsou pro tu roli nezbytné? Musí být odborníkem ve svém oboru, být určitým způsobem kreativní a také ochotný upustit od starých přístupů ve prospěch těch úplně nových a neotřelých. Jak udržujete toho nevšedního týmového ducha? Trávíme spolu večery i mimo práci. Grilujeme, koukáme na fotbal a klábosíme. Za ty roky tu vznikla spousta přátelství. To pomáhá.

» TRÁVÍME SPOLU VEČERY I MIMO PRÁCI. « Fabian Haas, výkon a závodění


68 | NÁPADY

Robot, tvůj kamarád a pomocník. Je tomu už přes čtyřicet let, kdy ve Volkswagenu do služby nastoupil první průmyslový robot. Od té doby se samozřejmě spolupráce lidí a robotů dramaticky změnila – ten největší posun nás však ještě čeká. Malé ohlédnutí zpět i pohled do budoucna. TEXT Lasse Osteneck a Christian Schiebold (inside Volkswagen)

P

růmyslové roboty jsou už dlouho zcela běžnou součástí automobilové výroby. Budoucnost nicméně patří Průmyslu 4.0 a také ve Volkswagenu usilovně pracují na vývoji výrobních linek zítřka. Půjde o  ultramoderní roboty, jež umožní interakci s člověkem a díky nimž bude možné pružněji a individuálněji organi-

zovat jednotlivé procesy a zároveň do propojené výroby začlenit nové oblasti jejich použití. Taková spolupráce dovoluje mechanickým kolegům chopit se ergonomicky náročných a nevhodných – a tím pádem stresujících – úkolů, zatímco člověk celý proces řídí a kontroluje. Silné stránky lidí a strojů se tak ideálně doplňují. Tvoří se

nový model interakce mezi člověkem a robotem. Podívali jsme se na historii robotů ve Volkswagenu i na to, co přinese budoucnost. V  sedmdesátých letech to jiskří: Robby, jeden z  prvních průmyslových robotů ve Volkswagenu, pilně pracuje na výrobní lince Passatu ve Wolfsburgu.


V sedmdesátých letech to jiskří: Robby, jeden z prvních průmyslových robotů ve Volkswagenu, pilně pracuje na výrobní lince Passatu ve Wolfsburgu.

MINULOST

VŠECHNO ZAČAL ROBBY První průmyslový robot „zaměstnaný“ u Volkswagenu se jmenoval Robby. Pojmenovali ho tak zaměstnanci, kterým začal pomáhat před 43 lety, na podzim roku 1973. Protože na strojařském trhu tehdy žádné vhodné modely nebyly, zkonstruovala si ho automobilka sama.

A byl to velký úspěch. V roce 1974 spustil Volkswagen další dva automatické manipulační systémy, jak se robotům v těchto dřevních dobách říkalo: jeden ve výrobě Passatu ve Wolfsburgu a jeden ve slévárně v Kasselu. Téměř okamžitě projevily zájem také výrobní závody v  Braunschweigu a  Hannoveru. Šlo například o  roboty na skládání a  přenášení palet, zařízení

na transport dílů, stroj pro práci ve stísněných prostorech nebo robot k přepravě velkých nákladů až do 100 kilogramů. „Pět let po uvedení Robbyho I u nás pracovalo už 85 průmyslových robotů druhé generace,“ říkal v  roce 1978 novinářům Folker Weißgerber. Ten tehdy pracoval jako šéf elektrického oddělení ve Wolfsburgu, dlouho před tím, než se v  roce 2001 stal členem představenstva koncernu zodpovědným za výrobu.


Robot Klaus asistuje Danielu Streyovi při ergonomicky náročnějších úkolech při výrobě Golfu ve wolfsburské továrně.

SOUČASNOST

Přezdívku vyfasoval nový kolega rychle: Klaus říkají zaměstnanci předmontáže pohonu ve wolfsburském závodě robotu, který tu od letošního května přikládá svou ruku k dílu. Zatímco lidé instalují startér motoru pomocí akušroubováku vestoje, robot Klaus na stejném dílu přišroubovává dva šrouby, k  nimž je obtížné se dostat. „Díky tomu se naši lidé nemusejí neustále ohýbat,“ popisuje s úsměvem předák Ewald Nasarek, jak jim mechanický asistent ulehčuje práci. Největší revolucí v interakci mezi člověkem a robotem je, že tyto dva články už nemusí být oddělené ochranným plotem. Pracují teď bok po boku. To je možné díky citlivosti robotu, jehož senzory rozpoznají všechny vnější síly. Když se člověk nedopatřením robotu dotkne, ten se okamžitě zastaví, aby předešel možné nehodě.

Foto Volkswagen AG Ilustrace Shutterstock (X), C3 Visual Lab (6)

BOK PO BOKU S KLAUSEM

Toto společné šroubování v předmontáži pohonu je první vlaštovkou interakce člověk–robot v  sériové výrobě v  továrně Volkswagenu. A  další by už brzy mohly následovat. „Vidíme tu velký potenciál, jak ulevit našim zaměst-

nancům, především při práci se šrouby,“ říká Martin Goede, šéf technického plánování a vývoje. Toto oddělení společně s oddělením automatizační a testovací techniky ve Wolfsburgu projekt prosadilo.

DĚJINY ROBOTIKY 1954

1966

1986

George Dovel a Joe Engelberger podávají patent na první průmyslový robot. V roce 1961 začíná Unimate v GM přenášet díly z horkého kovu.

Přichází první mobilní robot známý jako Shakey. Díky senzorům a kamerám se umí sám pohybovat místnostmi.

Robot Jason Junior a ponorka Alvin se potápějí k vraku Titaniku zhruba čtyři kilometry pod hladinu moře.


NÁPADY | 71

BUDOUCNOST

KUPŘEDU S ROBBYM 4.0 Malé autonomní vozíky si razí cestu halou. Přepravují díly z bodu A do bodu B. Mobilní výrobní roboty navzájem propojené v cloudu se samy rozhodují, který krok provedou jako další. Tak nějak by mohla vypadat továrna budoucnosti. Plány, jak toho dosáhnout, už existují. Na jednom z  nich pracuje výzkumný projekt SMART FACE, do něhož je zapojený i Volkswagen. Přední odborníci hledají odpovědi na otázky, jak výrobu aut zlevnit a zefektivnit – jak se odpoutat od pevných montážních pracovních postupů směrem k decentralizovaným a pružným procesům. Roboty už velmi brzy udělají ohromný krok vpřed. Se stoupající inteligencí, propojeností a  interaktivitou potřebují čím dál tím větší množství softwaru. Software rozhoduje, jak robot reaguje

na povely. „Znamená to nicméně také to, že v jednu chvíli bude programové vybavení už tak komplikované, že programátoři nedokážou pokrýt a  naprogramovat všechny možné scénáře robotova chování. Potřebujeme intuitivní programování a  učící se roboty,“ říká Johannes Teiwes, specialista na robotiku a umělou inteligenci. Na vysvětlenou si vezměme následující příklad: kamera robota identifikuje typické pracovní oblečení zaměstnance. Díky senzorům a  inteligentnímu naprogramování robot ví, že pracovní oděv patří k  člověku, člověk se nesmí příliš přiblížit, takže: stop! Čím víc fotografií lidí robotu dáte, tím rychleji se naučí, že lidé nenosí jen pracovní úbor, mívají na sobě také svetry, trička nebo košile. Stroj získává zkušenosti, učí se

a příslušným způsobem upravuje své chování – a právě to je budoucnost robotiky.

1993

1997

2016

Model P1 je robot, který jako první doslova spatřil světlo světa. Jeho funkce se podobají lidskému chování. P1 chodí po dvou a umí obsluhovat vypínače osvětlení. Následuje několik vylepšení, jako je například Asimo, první robot, který zvládá chůzi po schodech.

Vesmírná sonda Pathfinder prvně vysílá robot jménem Sojourner na Mars. Je navržený tak, aby se vyrovnal s extrémním podnebím červené planety. Jeho následovník, vozítko Curiosity, přistává v roce 2012. Poslední čtyři roky tráví průzkumem atmosféry, geologické struktury a úrovně záření na Marsu.

Asus představuje prvního domácího robota Zenbo. Vypadá jako WALL∙E, hvězda stejnojmenného filmu z produkce Walta Disneyho. Zenbo reaguje na hlasové povely, dokáže ovládat zasíťované domácí spotřebiče, připomenout vám návštěvu u lékaře nebo nadiktovat recept stažený z internetu.

Inteligentní, propojené a spolupracující, takové budou roboty příštích generací: odborníci na IT a výrobu z Volkswagenu jeden zkoušejí v praxi.


Smím prosit, brouku? Svůdnějšího společníka nenajdete. Všude se vyzná a dostane. Rychle a bezpečně. Náhoda? Nebo navigace? Máte nový make-up, Beetle nový facelift. Stylová sexy dvojka! TEXT redakce FOTO Traga


74 | ŽIVOT

Z protějšího chodníku na vás mává kamarádka. Klidně ji pozvěte dovnitř, nový Beetle s tím nemá žádný problém. Umí se chovat, je to ostřílený klasik.

Nudit se s ním rozhodně nebudete. Možná jen trochu žárlit. Klást si otázky. Otočil se ten sympatický mladík kvůli vašim krásným očím, nebo kvůli nadčasovým světlům pomrkávajícím do šera?


ŽIVOT | 75

» VYRÁŽÍME TAM, KDE SE TANČÍ CELOU NOC. « Blíží se večer. Je nejvyšší čas sešlápnout pedál a nechat se svézt tam, kde se tančí celou noc. A nebojte se, váš věrný Beetle na vás počká. Klidně až do rána.

BEETLE AND THE CITY Koncem září jsme s novým Broukem vyrazili do dlážděných uliček v centru Prahy. Babí léto se dostavilo jako na objednávku, a tak se fotostory pořízená pro vánoční přílohy lifestylových časopisů nese ještě ve vyloženě letním duchu. Už o týden později se přitom na stejných místech dámy procházely v kožichu. Nechte se tedy ještě letos naposled ovanout vlahým vzduchem podvečerní metropole a přemýšlejte, co napsat Ježíškovi. Nechceme napovídat, ale příští léto ve městě si můžete zařídit stejně stylově.


76 | NÁPADY

Čeští běžkaři si potrpí na Volkswageny. Kdo by neznal Tour de Ski nebo Jizerskou padesátku. Ještě před tím, než si to rozdají ve strhujícím finiši na Alpe Cermis nebo na stadionu v Bedřichově, musejí se lyžaři a jejich týmy na závody nějak dopravit. O českou reprezentaci se už téměř dvacet let v tomto ohledu starají Volkswageny. TEXT Štěpán Vorlíček FOTO archiv


NÁPADY | 77


78 | NÁPADY Martin Jakš, servisman Vít Zahula a trenér Lukáš Krejčí.

Martin Jakš.

B

ěžecké lyžování patří mezi nejoblíbenější sporty u nás. Rekreačně se mu v  Česku věnuje okolo milionu lidí. Svaz lyžařů, který je mimochodem nejstarším svého druhu na světě, eviduje přes dvacet tisíc aktivních členů ve sto čtyřiceti lyžařských klubech. To je na tak malou zemi úctyhodné číslo. Není divu, že se českému lyžování daří i  na té nejvyšší úrovni. Naši běžci a běžkyně na lyžích získali na mistrovstvích světa celkem třiačtyřicet medailí a  na olympijských hrách stáli jedenadvacetkrát na stupních vítězů.

ZAČALO TO JEŠTĚ PŘED NAGANEM Málokdo nezasvěcený si umí představit, jak náročné je tenhle cirkus ukočírovat a co všechno se celou sezonu musí neustále vláčet z  místa na místo. Jsou to nekonečné metráky lyží, hůlek, bot, ob-

lečení, výživy, vosků, vybavení a náčiní servismanů, masérů a lékařů. Aby se český národní tým mohl dobře a  pohodlně přepravovat po vlastní ose, o to se starají užitkové vozy Volkswagen. Poprvé využila česká reprezentace služeb naší automobilky rok před slavnou olympiádou v  Naganu. V  roce 1997 si svaz půjčoval tehdejší Transportery T4 na některé vrcholné akce sezony. Pak v  Japonsku získala Kateřina Neumannová stříbrnou medaili v  závodu na pět kilometrů klasickou technikou a  obě strany začaly připravovat kontrakt, který se stal základem úspěšné spolupráce.

LYŽAŘI MAJÍ V AUTĚ RÁDI TEPLO Od konce devadesátých let minulého století pak už jsou naše užitkové vozy Transporter a  Crafter neodmyslitelně spojeny s  českým běžeckým lyžo-

» CRAFTER FUNGUJE JAKO NÁKLADNÍ VŮZ K PŘEPRAVĚ TECHNICKÉHO VYBAVENÍ. «

Reprezentační družstvo žen: Nováková, Beroušková, Smutná, Grohová, Klementová, Schutzová a trenér Duda.

váním. Jak říká Pavel Demartini, marketingový manažer značky Volkswagen Užitkové vozy: „Běžecké lyžování je jedním z nejatraktivnějších zimních sportů v  Česku a  nám je blízké, protože vyžaduje vytrvalost a  dlouhodobé úsilí. Dalším spojením mezi tímto krásným sportem a naší značkou je schopnost pohybu za zhoršených podmínek, v nichž naše vozy s pohonem všech kol 4MOTION excelují.“ Pro letošní sezonu má český tým k dispozici tři vozy Transporter 4MOTION a jeden model Crafter. Auta nemají žádné úpravy, s náročnými podmínkami – třeba během soustředění v Norsku – si poradí i v sériovém provedení. Lyžaři jezdí v  Transporterech ve verzi kombi s  dlouhým rozvorem, aby se dovnitř vešla všechna jejich zavazadla a aby při dlouhých přesunech netrpěla ani unavená a  zmožená těla. Jednu výbavu na přání vozy ale přece jen mají. Jde o výkonnější klimatizaci a topení s  druhým výparníkem v  prostoru pro cestující. Skříňový Volkswagen Crafter pak funguje jako nákladní vůz k  přepravě veškerého technického vybavení týmu, má proto uvnitř speciální vestavbu s policemi.


NÁPADY | 79

PRAOTEC LYŽAŘ Lyžování má počátky v devatenáctém století: Nor Sondre Norheim jako první přišel s vázáním, které lyžaři umožňovalo při sjezdu zatáčet. Dodnes tomuto typu vázání i lyžařskému stylu říkáme telemarkové podle norského kraje Telemark, kde Norheim žil. Lyžařský sport se zrodil při prvních zaznamenaných závodech v Tromsö v roce 1843. Organizované lyžování píše svou historii od roku 1961, kdy vznikl Norský sportovní svaz pro povznesení sportu. První český klub byl zároveň prvním středoevropským – v roce 1887 při pražském bruslařském klubu založil Josef Rössler-Ořovský Český Ski klub.

ZAČÁTKY ZA RAKOUSKA Stalo se 21. listopadu 1903 v Jablonci nad Jizerou: jako vůbec první národní lyžařský svaz na světě vznikl Svaz českých lyžařů. O tři roky později jeho stanovy schválilo Císařské a královské místodržitelství v Praze a spolek se přejmenoval na Svaz lyžařů v Království českém. Prvním předsedou byl řídící učitel Jan Buchar, po němž otěže převzal známý propagátor sportu Josef Rössler-Ořovský. Ten už v roce 1906 přišel s návrhem na vytvoření mezinárodní lyžařské organizace. Mezinárodní komise lyžování vznikla v roce 1910 na kongresu v Oslu, kde čeští zástupci samozřejmě nemohli chybět. První oficiální lyžařské závody se u nás konaly už v roce 1893 v Jilemnici. Jedenáct let po založení – v roce 1914 – čítal svaz už 61 klubů se 7 483 členy.

Vlevo: Mistr lyžař Bohumil Hanč získal svůj první titul na mistrovství zemí Koruny české v běhu na lyžích na 50 km už v roce 1907. Dole: Běžecké lyžování mělo v minulosti mnoho různých podob.


80 | XXXXXXXX


XXXXXXXX | 81

Offroadový plnokrevník. Velký terénní pick-up, velká korba, velké srdce. A k tomu patří co? Přece velký a silný motor. Nový Amarok přijíždí na český trh s motorem V6. Spolehlivý pracant se teď všech úkolů zhostí s ještě větší jistotou a rozhodností. TEXT Štěpán Vorlíček FOTO Jakub Frey


82 | ŽIVOT

Ať jedete po poli, po lesní cestě, nebo na dálnici, s novým Amarokem V6 rozhodně nebudete brzdou provozu. Les, bahno, brod – ani náznak zadýchání. V zádech máte sice redukci nebo uzávěrky diferenciálů, ty ale ke slovu přicházejí mnohem později. Vysoký točivý moment si poradí s lecčím.

» MODERNÍ LINIE, DRAMATICKÉ OFFROADOVÉ SCHOPNOSTI A OPRAVDU VELKÝ PŘEPRAVNÍ TALENT. «

Z DOBRÉHO RODU Ve stáji Amarok skutečný plnokrevník zatím chyběl. Nová generace 3litrového turbodieselu V6 je k mání ve třech výkonových verzích: 120, 150 a 165 kW s točivým momentem 450, 500 a 550 Nm. Síla může jít jen na zadní nápravu, nebo na všechna čtyři kola přes 6stupňový manuál nebo 8stupňový automat.


ŽIVOT | 83

Volkswagen Amarok je opravdový pracant. Víte, že má nejširší ložnou plochu ve své třídě? Pohodlně se na ni vejde jedna europaleta a podle verze činí užitečná hmotnost až jednu tunu. Amarok je také rozený tahoun: některé varianty si poradí až s 3,5tunovým přívěsem.

Amarok se dodává ve třech verzích výbavy, nad nimiž stojí exkluzivní verze Aventura ozdobená spoustou chromu, sportovním rámem za kabinou nebo 20palcovými koly. K mání je Amarok také se sanitní nástavbou: ocení ho především záchranáři na horách a na dalších od civilizace vzdálených místech.


84 | DAS WELTAUTO


DAS WELTAUTO | 85

Tenhle dárek je pro… Pod stromečkem se brzy zase naježí. Určitě v tyto dny přemýšlíte, čím své blízké potěšit. Co však jednou udělat radost i svému věrnému společníkovi na cestách? A že už má nějaký ten kilometr odkroucený? Tím líp!

V

šichni si jistě už nějaký ten týden lámeme hlavu nad tím, čím obdarovat rodinu a přátele kolem sebe. Ti svědomitější jistě mají všechno přichystané a pěkně zabalené vzadu ve skříni už od léta. Většina z nás to asi řeší více či méně na poslední chvíli. Výhodou je, že odpadá pracné dumání a marné vzpomínání na to, ve které důmyslné skrýši ty dárky vlastně skončily. Nezapomněli jste na dárek pro vašeho miláčka? Pro koho? Máte přece v garáži nebo před domem nějaký ten Golf, Octavii, Ibizu nebo „á čtyřku“ — prostě něja-

ký ten kvalitní ojetý vůz od Das WeltAuto. Nesloužil vám snad celý dlouhý rok věrně, svědomitě, nenajezdil s vámi a vaší rodinou tisíce kilometrů, neodtahal stovky kilo­gramů nákupů a zavazadel? Jistě! Takže: nezasloužil by také trochu té nadstandardní péče, kapku rozmazlování, ždibec něčeho ne tak úplně běžného? Jsme toho názoru, že zasloužil. A  teď nemáme na mysli dárky pro majitele, fanoušky, řidiče a táty. Mluvíme o dárcích přímo pro vašeho plechového miláčka. Nevěřili byste, jakou službu i staršímu autu taková péče udělá: dobře vybraný výrobek dokáže až překvapivě omladit. Přinášíme pár tipů.

GUMOVÉ KOBERCE SADA OBALŮ NA KOLA Nedávno jste přezuli na zimní pneumatiky. Kam ale s těmi letními? Máme řešení. Díky této sadě obalů kola šetrně transportujete a pak uskladníte v garáži nebo ve sklepě. Obaly jsou vyrobeny z kvalitního pevného polyesteru a mají robustní držadlo a všité kapsy na úschovu upevňovacích šroubů kol. Na kapsách je navíc jasně označeno, kam které kolo při přezouvání přiřadit.

Sníh, bláto, solná břečka. To si všichni v zimě taháme na botách dovnitř auta. A koberečky trpí, vlhnou a vůbec jim to nedělá dobře. Vyměňte je proto na mokrou sezonu za gumové. Máme je přesně v rozměrech pro všechny naše modely, pod přední i zadní sedadla. Bezpečné, neklouzavé připevnění předních koberců k podlaze vozidla bude s integrovaným upevňovacím systémem hračka.


86 | DAS WELTAUTO

CHLADICÍ A IZOLAČNÍ BOX VOŇAVÝ STROMEČEK Na začátek něco levnějšího. Pokud do svého auta nic navíc investovat nechcete, nebo na něj máte zrovna z nějakého důvodu pifku (může se to s vozy od nás vůbec stát!?), je tu jedna ekonomická možnost. A aspoň to pak bude uvnitř hezky vonět. Věděli jste, že stromečky vznikly vlastně náhodou ve státě New York v padesátých letech minulého století? Přišel na ně kanadský chemik, jemuž si stěžoval mlékař na neustálý nepříjemný zápach v autě. Onen dobrý muž už dřív studoval stromy kanadských vysokohorských lesů, z nichž se mu podařilo extrahovat jejich vůni. A k vynálezu papíru napuštěného vůní už nebylo daleko.

MLUVTE NA SVŮJ TELEFON Nemáte v autě vestavěnou konzoli pro mobilní telefon? Nevadí. Pořiďte svému miláčkovi sadu Touch Phone-Kit. Zařízení handsfree pro bluetooth lze ovládat hlasem nebo přes dotykový displej. Navíc můžete přehrávat hudbu v MP3 z mobilu do reproduktorů ve voze přes audio-stereo-streaming nebo konektor AUX-IN.

AUTOKOSMETIKA Manželka jistě nějaký ten make-up, parfém či balzám dostane. A co váš vůz? Originální autokosmetika Volkswagen je navržena speciálně pro materiály, které jsou použity uvnitř i vně našich aut. Trocha hýčkání může přijít miláčkovi vhod.

OCHRANA PRO ZAVAZADELNÍK Však víte, jaký nepořádek dokáže udělat všechno to zimní náčiní, které po použití převážíte v kufru. Aby to koberec nebolelo, je tu řešení v podobě lehké a pružné pěnové vložky, jež padne zavazadlovému prostoru vašeho auta přesně na míru. Robustnější alternativou je pevná plastová vana do kufru. Obě doplňuje průhledná ochranná fólie na hranu kufru, kterou snadno nalepíte na horní stranu nárazníku. Ten chrání před poškrábáním při nakládání a vykládání.

CO MŮŽEŠ, DEJ NA STŘECHU

SADA SPORTOVNÍCH PEDÁLŮ Tohle jsou vlastně takové šperky pro auto. Aby se cítilo dobře, sebevědomě, pyšně. A vám se s nimi bude dobře řídit. Zkuste neklouzavé sportovní nástavce na pedály z kartáčované ušlechtilé oceli. Skvěle vypadají a dobře se ovládají.

Nechcete si špinit kufr? Vezete s sebou hodně bagáže a zavazadelník se povážlivě plní? To je ta správná chvíle namontovat na střechu box. Nabízíme objemy 310, 340 a 460 litrů. Díky praktickému rychloupínání se snadno namontují na základní střešní nosič nebo na příčníky. Ještě větší pohodlí při nakládání a vykládání zajišťuje nový systém DuoLift, díky kterému lze otevírat střešní box z obou stran. Všechny boxy se zamykají tříbodovým centrálním zamykáním.

Určitě jste už viděli někoho, kdo ho má. Není na čase ho do auta také pořídit? Řeč je o chladicím a izolačním boxu s objemem cca 25 litrů, který udrží správnou teplotu pro každou příležitost. Lze v něm bez problémů ve svislé poloze přepravovat i dvoulitrové láhve. V autě ho napájíte z 12voltové zásuvky, v hotelu nebo na chalupě pak z běžné 230voltové. Dodává se i s chráničem baterií před vybitím a s přídavným izolačním víkem, kterým lze nahradit to chladicí.

SNĚHOVÉ ŘETĚZY Až to začne klouzat a všude kolem budou závěje, bude pozdě zoufat si nad starými, zamotanými a nefunkčními řetězy. Pořiďte svému čtyřkolému parťákovi nové, pohodlné a bezpečné. Třeba systém Snox od firmy Pewag, který automaticky reguluje napětí řetězů a přizpůsobuje se aktuální rychlosti vozidla. Vaše jízda bude klidná, a až auto zastavíte, uvolní se blokování. Sněhové řetězy tak lze demontovat v každé pozici pneumatiky.

KOMFORTNĚ NA LYŽE Pokud nechcete střešní box a potřebujete jen bezpečně přepravovat lyže a snowboardy, je tu nosič Komfort. Pojme až šest párů lyží nebo až čtyři snowboardy. Montáž na základní střešní nosič nebo na příčníky je snadná a o bezpečí nákladu se stará bytelný zámek. Díky širokým otevíracím tlačítkům můžete držák lyží obsluhovat i v tlustých rukavicích. Funkce výsuvu vám usnadní nakládání a vykládání.


88 | LIFESTYLE

Dvě véčka už odmalička. Láska ke koním pod kapotou bývá vztahem na celý život. S utvářením jasného názoru na motorismus je potřeba začít co nejdřív – nejlépe už od prvního kočárku. Máme pro vás tipy na výbavičku, která je jako dělaná pro budoucí milovníky dvou véček.

VYJÍŽĎKA DO MĚSTA si žádá stylové vybavení. Základem je spolehlivé a moderní vozidlo s řidičkou za volantem. Pohodlí pro malého pasažéra zajistí teplá automobilová kombinéza a měkký polštář, který přinese živé sny každému minizávodníkovi.

Vybavte své ratolesti do provozu: Uvedené dětské zboží pořídíte u autorizovaných prodejních partnerů Volkswagen.


LIFESTYLE | 89

I DOMA se hodí mít depo vyladěné do modra. Nejmenší automobiloví fanoušci ocení vybavení pro stolování hodné králů silnic, větší závodníky zase potěší malý Brouk na ovládání nebo automobilový závodník v plyši. A když pak přijde čas na první vlastní najeté kilometry, bytelné odrážedlo bude jasná volba.


90 | SERVIS

ABC záručních podmínek Víte přesně, co můžete požadovat v případě poškození svého parťáka na čtyřech kolech? Na celý automobil je záruka minimálně dva roky, na lak tři roky, a na prorezavění dokonce až dvanáct let. Všechno má ale svá pravidla.

N

a jakýkoliv nový automobil značky Volkswagen, který si koupíte v České republice, vám prodejce poskytuje dvouletou záruku. Je to však ještě trochu složitější, a tak jsme udělali malý průzkum toho, na co všechno se různé záruky vztahují a jaká pro ně platí pravidla. A hlavně na co si dávat pozor a co nedělat, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení, až přijedete do servisu a dozvíte se neradostnou zprávu, že na vaši opravu se záruka nevztahuje! Podívejte se na náš přehled.


SERVIS | 91

KDE ZÁRUKU UPLATNIT?

VÝJIMKY ZE ZÁRUKY

CELÝ AUTOMOBIL

Nejlépe tam, kde jste auto koupili. Pokud je pro vás výhodnější jet do jiného autorizovaného servisu, není to problém, ale měli byste o tom napsat prodejci. Pokud však požadujete cokoliv jiného než bezplatnou opravu, musíte jen a pouze za svým prodejcem. Jinde tyto nároky uplatnit nemůžete.

Stejně jako u jiných výrobků se záruka nevztahuje na běžné provozní opotřebení. Opotřebitelné díly jsou především ty, které jsou kontrolovány nebo měněny při pravidelných servisních prohlídkách: typicky brzdové destičky a podobně. Záruka také neplatí, pokud k poškození došlo nadměrným namáháním, neodborným zacházením, působením vnějších vlivů nebo nepovolenými úpravami. Stejné to je, pokud vzniknou škody, které mají na svědomí díly nebo příslušenství, jež výrobce neschválil, nebo nedodržením pokynů k opravám a údržbě.

Na celý automobil se vztahuje standardní záruční lhůta, která trvá 24 měsíců, popřípadě prodloužená záruka výrobce. Stejně jako ostatní záruky začíná běžet dnem, kdy si auto od prodejce převezmete.

PO DVOU LETECH Uplatňujete záruku na lak a prorezavění karoserie až po uplynutí standardní dvouleté záruky? Pak musíte počítat s tím, že máte právo na odstranění vady pouze bezplatnou opravou, nemůžete však požadovat výměnu auta, odstoupení od smlouvy nebo slevu z kupní ceny. Máte-li na celý automobil prodlouženou záruku, nevztahuje se toto prodloužení na další záruky, tedy např. na lak.

» CO NEDĚLAT, ABYSTE SE VYHNULI PŘEKVAPENÍ. «

LAK Bez ohledu na to, kolik kilometrů po tuto dobu ujedete, ručí Volkswagen 3 roky od převzetí auta za to, že se na něm nevyskytnou žádné vady laku. Ze záruky jsou vyloučena poškození od odletujících kamenů a dalších vnějších vlivů, jako je polétavá koroze, průmyslový spad a podobně, stejně jako všechna poškození způsobená ostatními díly namontovanými na vozidle (světla, lišty, střešní ližiny, kliky, stěrače a podobně).

PROREZAVĚNÍ Stejně jako v případě laku automobilka ručí nezávisle na počtu ujetých kilometrů za to, že se po dobu 12 let na autě nevyskytne žádné prorezavění. Záruka se vztahuje pouze na korozi, která je způsobena výhradně výrobní vadou karoserie, respektive chybou její antikorozní ochrany. Karoserie nesmí být poškozena vnějším vlivem a koroze musí plechem prostupovat zevnitř ven.


92 | SERVIS

Jak se chovat, aby záruky na váš vůz platily? Co všechno tedy musíte mít na paměti a dodržovat, abyste mohli uplatnit všechny své nároky na záruční opravy:

Všechny vady oznámit včas, bez zbytečného odkladu.

Pohlídat si, aby při opravách byly vždy použity originální díly a materiály a opravy se prováděly podle předpisu výrobce.

Poskytnout servisu příležitost k odstranění vady.

Nenechat do auta namontovat díly, jejichž použití Volkswagen neschválil. Řídit se předpisy pro obsluhu, údržbu a péči o svůj automobil.

Podobně také neměnit a neupravovat svůj vůz neschváleným způsobem. Provozovat svůj Volkswagen podle podmínek a v prostředí, pro které je určen.

» KAROSERIE NESMÍ BÝT POŠKOZENA VNĚJŠÍM VLIVEM. «


www.volkswagen.cz

VÝHODNÁ VÝMĚNA STARTOVACÍ BATERIE

Originální startovací baterie Volkswagen Kompletní cena zahrnuje úkony předepsané výrobcem pro výměnu startovací baterie a novou bezúdržbovou startovací baterii s uváděnými parametry. Startovací baterie Volkswagen zaručují spolehlivý start za každého počasí. Uvedené ceny jsou včetně DPH. Pro více informací kontaktujte Vašeho servisního partnera Volkswagen. 44 Ah/200 A pro Polo 1.2 44 kW, Golf 1.4 59 kW 61 Ah/330 A pro Golf Variant 1.6 77 kW, Touran 1.6 77 kW 72 Ah/350 A pro Passat 2.0 TDI, 103 kW

1 850 Kč 2 700 Kč 3 070 Kč

Kompletní ceny Volkswagen

Aby Váš Volkswagen zůstal Volkswagen. Volkswagen Service.

Volkswagen


94 | GASTRO

Moruše Sladké plody morušovníku (ano, jde skutečně o keř či strom, jehož listy se krmí bourec morušový) připomínají světlé ostružiny a chutnají jako med. V sušené podobě dokážou výborně nahradit cukr, dodají energii a spoustu vitaminů.

Amarant Semínka rostliny s poetickým názvem laskavec jsou ceněna především pro svoji výživovou hodnotu. Amarant je bohatým zdrojem proteinů a vlákniny, v kuchyni se používá jako mouka, dušený i pečený, ale nejlépe chutná pufovaný.

Superpotraviny Zázrak na počkání Staly se zaklínadlem zdraví a šťastného života. Slůvko super si ke svému jménu přilepují různá exotická semínka či kořínky, ale i známé a běžně dostupné ingredience. Superpotraviny jsou ve světě výživy zkrátka trendem. Ale jde opravdu o takový zázrak, nebo spíš jen o módní záležitost? TEXT Jarmila Kultová FOTO iStock, La Veranda

Mačča Mačča tea je japonský zelený čaj, který si díky velmi šetrnému zpracování zachovává vysoké množství chlorofylu. Sušené listy namleté na jemný prášek se připravují tradiční metodou šlehání jako horké nebo i studené nápoje.

Mochyně Physalis, židovská třešeň či mochyně peruánská jsou oranžové bobule ukryté uvnitř křehkého lampionku. Vlastně jde o vzdálenou příbuznou dnešních rajčat. Plody s výraznou sladkokyselou chutí jsou silný antioxidant.


GASTRO | 95

Kakaové boby O povzbuzujících a zároveň uklidňujících účincích hořkosladké čokolády na lidský organismus netřeba hovořit. Samotné boby mohou být pražené i raw nepražené, celé se dají chroupat jako oříšky a drcené se hodí do müsli.

Goji [godži] Kustovnice čínská je sladké ovoce s vysokým obsahem vitaminů a tělu prospěšných látek. Přisuzuje se jí pozitivní vliv na dlouhověkost. Patří mezi klenoty čínské medicíny – snad i proto má přezdívku červený diamant.

Quinoa [kínouva] Merlík čilský je přirozeně bezlepková pseudoobilnina. V kuchyní se s ní pracuje podobně jako s rýží, po uvaření má lahodnou chuť a dá se dochutit na sladko i na slano.

Spirulina Sladkovodní sinice je, nejlépe v kombinaci s řasou chlorellou, ideálním doplňkem stravy především pro vysoký obsah zeleného chlorofylu a detoxikační účinky. Patří mezi tzv. zelené potraviny, podobně jako mladý ječmen.

Chia [čija] Šalvěj španělská je středoamerická rostlina pěstovaná pro drobná jedlá semínka, která obsahují 30 % oleje bohatého na výživné látky a mají velkou schopnost do sebe vstřebávat vodu. Výborně chutnají například jako pudink v kombinaci s kokosovým mlékem.

Guarana Paullinie nápojná je stálezelený keř s popínavými větvemi rostoucí hlavně v Brazílii. Zralá oplodí jsou oranžová až červená a po puknutí z nich vykukují semena. Extrakt z guarany dodává energii, podporuje vaši bdělost a je skvělý na nervy!


96 | GASTRO

J

ídlo patří k radostem života a většina z  nás si ho dokáže patřičně vychutnat. Často si však ani neuvědomujeme, že podle toho, co do sebe dostaneme, náš organismus funguje. A my se cítíme buď skvěle, nebo naopak pod psa. Kdyby lidé dobře jedli, nemuseli by chodit k lékaři. V této lapidární větě se skrývá hluboká pravda, kterou se dnes snaží lidem vštípit výživoví poradci i  šéfkuchaři vyhlášených restaurací.

ZDRAVÁ STRAVA NADE VŠE Dnes všichni jedním dechem hovoří o superpotravinách, které mohou ovlivnit naše zdraví, a  dokonce nám prodloužit život. Podle odborníků se mezi nejzdravější na světě řadí již od 60. let minulého století tradiční řecká a  krétská kuchyně. Středomořská strava je totiž z velké části vegetariánská, převažují produkty rostlinného původu a maso reprezentují hlavně mořské ryby. Suroviny se tu navíc používají čerstvé a v kuchyni se upravují jen krátce, takže neztrácejí vzácné vitaminy a další tělu prospěšné látky.

KTERÉ POTRAVINY JSOU „SUPER“? Chytré knihy hovoří o základním výčtu superpotravin, které nám mohou zkvalitnit život. Patří sem například borůvky, brokolice, čaj, dýně, fazole, jogurt, krůtí maso, losos, oves, pomeranče, rajčata, sója, špenát a jádra vlašských ořechů. „Když se podíváme na složení superpotravin, zjistíme, že jde vlastně o potraviny, které splňují obecná doporučení výživových poradců, tedy čerstvá zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny,“ vysvětluje odbornice na výživu Mgr. Adéla Ditt­ mannová a  doplňuje: „do pomyslného seznamu byly zahrnuty proto, že obsahují významné množství zdraví prospěšných látek, jako jsou vitaminy, minerály, antioxidanty, vláknina atd. V  některých případech tedy mohou být pro naše tělo přínosnější než jiné, které konzumujeme ve velkém množství, tedy především než bílá mouka, cukr nebo živočišný tuk.“ Znamená to tedy, že konzumací superpotravin se všechno vyřeší samo? „Superpotraviny rozhodně nejsou samo-

spasitelné, nejde ani o nějaký nový objev, ale spíše o  společný, obecný název pro potraviny, které díky svému složení mohou být pro naše tělo přínosné. Proto ani neexistuje žádný jejich vyčerpávající seznam.“

EXOTIKA – PROČ NE? Názvy açaí, goji, guarana, chia, maca, moringa, quinoa voní dálkami a stále častěji se pasují do role superpotravin. Ale mají jejich propagátoři pravdu a skutečně tyto speciální ingredience tak výrazně účinkují na naše zdraví? „Pro zpestření jídelníčku bych rozhodně doporučovala i exotické potraviny, například posledně zmíněná quinoa je skvělou alternativou k těstovinám z bílé mouky nebo ke knedlíkům. Není důvod, proč by zdraví prospěšné látky, obsaže-

» NÁZVY AÇAÍ, GOJI, MORINGA A QUINOA VONÍ DÁLKAMI. « né v  těchto potravinách, neměly přinášet benefity i obyvatelům střední Evropy. Jen je při zavádění nových potravin do běžného jídelníčku potřeba postupovat zvolna a  vyzkoušet je nejprve v  malém množství. Zvláště pokud trpíte nějakou potravinovou alergií nebo máte citlivější trávení,“ upozorňuje nutriční poradkyně.

KILA NEUBUDOU, ALE BUDE NÁM LÍP Častým omylem je, že konzumace superpotravin nám pomůže zhubnout. „To je samozřejmě nesmysl. Když budeme konzumovat jídlo s vysokým obsahem kalorií, třeba superpotraviny jako avokádo, losos nebo oříšky, a přitom se nebudeme dostatečně hýbat, prostě nezhubneme,“ tvrdí Adéla Dittmannová. A také nám asi nikdo nezaručí, že když budeme jíst pouze osvědčené superpotraviny, budeme zdraví. Ale přece jen si můžeme polepšit.

CO TEDY JÍST? Kdybychom jedli pouze tři zaručeně zdravé suroviny, brzy by nám přestaly chutnat. Ani organismus by ten nadbytek prospěšných látek nestrávil a zcela přirozeně by je zas vyloučil. „I kdyby se náš jídelníček skládal výhradně z nich, nezaručí nám to pevné zdraví. Důležitá je vyvážená strava s dostatkem čerstvých potravin, a naopak s omezením, případně vyloučením potravin, které našemu tělu přinášejí jen prázdné kalorie,“ potvrzuje Adéla Dittmannová. Důležitá je také kvalita jídla. Nabídka ovoce a  zeleniny je v  supermarketech i v zimním období bohatá, ale ne vždy si můžeme být jisti kvalitou. Je proto lepší dopřát si raději česká jablka a hrušky ze zahrádky nebo z trhu než chemicky ošetřené citrusy. „Obezřetnost je namístě například i u oblíbeného lososa,“ doplňuje Adéla Ditt­mannová a pokračuje: „ten je přínosný pro vysoký obsah omega-3  a  6 mastných kyselin, vitaminů supiny B a dalších látek. Nicméně losos chovaný na farmách, a těch je v našich obchodech většina, obsahuje také různé škodlivé látky.“ Zkrátka i tady platí staré dobré „všeho s mírou“.

OCHRANA PŘED ZIMOU Drsnější povětrnostní podmínky v zimě by se měly promítnout i do našeho jídelníčku, měli bychom si vybírat stravu, která nás zahřeje a posílí nám imunitu. Dá se tak například předejít chřipkám a nachlazení? „Kdyby to bylo tak jednoduché, byly by čekárny lékařů hned prázdné,“ odpovídá výživová poradkyně. „Superpotraviny budou fungovat jen jako součást zdravého životního stylu, jako jeden z  kamínků stavby. Důležitý je pravidelný pohyb, omezení stresu i třeba zdravá hmotnost. Jako prevenci pro posílení obranyschopnosti v náročném chladnějším počasí můžeme zvolit potraviny s  vysokým obsahem vitaminů (ovoce, zelenina), případně česnek. Do jídelníčku zařaďte také potraviny, které obsahují více tuků, skvělé je avokádo, ořechy nebo olejnatá semínka,“ radí Adéla Ditt­mannová. A  dobrá zpráva na konec: mezi superpotraviny patří i kakaové boby, respektive hořká čokoláda. A co si budeme povídat, šálek kvalitní horké čokolády je prostě ze všech potravin úplně nejvíc super!


GASTRO | 97

Šťastné jídlo O blahodárném vlivu kvalitní stravy a pestrého jídelníčku na lidský organismus snad nikdo nepochybuje. A když se k dobrým surovinám přidají ještě emoce a špetka fantazie, zrodí se malý kulinární zázrak. Důkazem je nové menu šéfkuchaře Radka Davida v restauraci La Veranda, které je inspirované mořem. Přítomnost superpotravin zaručena!

„V podzimním a zimním menu by neměla chybět tradiční francouzská rybí polévka bouillabaisse, podávaná například s raviolami plněnými rybami, krevetami, mušlemi, kalamáry a šafránovým aïoli, což je středomořská omáčka s česnekem a olivovým olejem.“ Bouillabaisse s rybími raviolami

„Podzim je tou nejvhodnější dobou ke konzumaci ryb a mořských plodů. Moře je chladnější, a to se pozitivně odráží na kvalitě masa.“ Ceviche s grapefruitem a okurkovým želé

„Superpotraviny jsou nejkoncentrovanější a výživově nejbohatší potraviny na světě! Naše filozofie, podle které vaříme, je takzvané šťastné jídlo. Jelikož chceme, aby nás pokrm naplňoval nejen fyzicky, ale především po emoční stránce, jsou jídla nápaditá, hezky prezentovaná a lehce stravitelná. Jednoduše řečeno, jsou to jídla, která v nás vyvolávají jistotu, že život je krásný. Takže nejde jen o používání superpotravin, ale spíš o vynikající kompozici z těch nejlepších potravin,“ vysvětluje šéfkuchař Radek David. „Čerstvé ryby v našem menu samozřejmě nesmějí chybět, oblíbil jsem si mořského ďasa, ale rád připravuji i halibuta, mořského vlka nebo makrelu.“ Halibut pošírovaný v uzeném másle s cibulovými kroužky

„Černé tagliatelle ze sépie jsou atraktivní nejen barvou, ale také jemným rybím nádechem v chuti i vůni.“

„Tagliatelle ze sépie jsou atraktivní především velmi nezvyklou výchozí surovinou.“ Sépiové tagliatelle


98 | NA CESTĚ

Vyjížďky, na které se nezapomíná. Díl třináctý: Dolní Morava.

na cestě po Česku

ITALIEN

příklad 80 metrů široká sjezdovka ideální pro carving nebo nová trať plná klopených zatáček a terénních vln pro lyžaře i  snowboardisty. Celý areál je uměle zasněžovaný, letos se do nového systému investovalo 60 milionů korun. Zimou se nenechte odradit ani od návštěvy stezky v oblacích nebo fantastického představení Adventure Night, kde během působivé noční show uvidíte žongléry s ohněm, laserové efekty a tančící rolby.

Stezka v oblacích se nachází v nadmořské výšce 1 116 m. Z jejího vrcholu se naskýtá dechberoucí výhled na celý masiv Králického Sněžníku.

JAK DLOUHO TAM?

KDY VYRAZIT?

CO JINÉHO JE TAM K VIDĚNÍ?

Z Prahy trvá cesta do resortu na konci obydlené obce pod vrcholem Králického Sněžníku necelé tři hodiny, z Brna jste tam za dvě a z Ostravy jen o čtvrthodinku později.

Dolní Morava je ideálním místem pro klidnou dovolenou na sněhu. Ale i v létě má co nabídnout: kola, koloběžky, parní vlak, vodní svět, lanovku a lesní zážitkový park.

Běžecké tratě s 50 kilometry upravovaných stop. Můžete se projet rolbou, na bobech či saních, užít si stezku v oblacích, crossovou dráhu nebo jízdu na fat biku.

Foto Fotobanka.cz, iStock

Jde vlastně o jednu část obce: patří k  ní ještě Horní a  Velká Morava. Malebná víska leží na pomezí Čech a Moravy mezi Orlickými horami a Jeseníky na úpatí Králického Sněžníku, který je přírodní dominantou regionu. Pod vrcholem hory pramení řeka Morava, která celou obcí protéká od severu k  jihu údolím lemovaným z obou stran zalesněnými hřbety. Tři Moravy jsou dnes nejznámější jako lyžařské středisko. Najdete tu sedm sjezdovek o celkové délce 9,5 kilometru. Tahákem je na-


Povolenou rychlost jsem prý překročil „už od pohledu“ Také se vás snaží usvědčit z přestupku bez řádných důkazů? Neztrácejte čas, peníze ani nervy absurdními spory. Nepříjemnosti vyřešíme za vás. Právní ochranu proti nespravedlnosti, nesmyslům, zvůli, byrokracii, nejasným podmínkám a neférovému přístupu poskytujeme svým klientům už od roku 1995. Využijte 5% slevu na právní ochranu! Při sjednávání on-line zadejte kód P82274. Nabídka platí do 28. 2. 2017 www.das.cz | +420 267 990 711


Vw dam new 4 16  

Volkswagen Magazine, issue 4/2016

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you