Page 1

tr.bigpoint.com Straetji oyununu enkısa şekilde tarif etmemiz gerekirse, şöyle diyebiliriz: Oyuncunun ilerleyişinde, uzun vadeli planlamanın önemlı olduğu bir oyun. Strateji oyunları bu konuda ya hiç, ya da çok az şans veya rasgele unsurları içerir. Bu oyunlar bazen de taktik oyunları adıaltında geçiyorlar. Ancak bir taktik oyununda, oyuncu, kendine avantaj kaznmak için, durumsal olarak karar almak zorundadır.

Strateji oyunları yanı sıra oyun teorisinin araştırma konusudur. Bu konu matematik ve ekonomi de kullanılıyor. Tipik karar teorisine aksine, oyun teorisi, karar durumlarını tarif eder ve kişinin başarısının sadece kendi hamlesine bağlı olmadığını, aynı zamanda diğerlerin aksiyonlarına bağlı olduğunu ıspatlıyor. En ünlü geleneksel strateji masa oyunlarından bir tanesı satrançdır. Diğer geleneksel oyunlar Dama, Mancala ve Go oyunudur. Bunun ötesinde bilgisayarda strateji oyunları da vardır. Genelde bir Ülke, şehir, kıta ya da medeniyeti yönetmek ile alakalı olan uyunlar. Bazıları ise tarihi olaylar ile alakalı ve oyuncunun tarihi değiştirmek için önemli ve dikkatli şekilde karar vermesini ön görür. Tabii ki bu tarz bilgisayar oyunları çok büyük bir eylence sunuyor. Belirli zamana kadar bu oyunlar sadece offline olarak evdeki bilgisayardan oynanılabiliyordu. Artık bu deviri teknoloji çoktan geçti. Şimdi internete bi göz attığımızda, görüyoruz ki her yer online oyunu kaynıyor. Saatlerce internette strateji oyunları oynayarak vakit geçiren bir çok insan var. Çünkü bu şekilde günlük streslerine ve rutin hayatlarına bir ara vermiş oluyorlar. Dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır bu konuda, bir çok online oyun siteleri bu tür hizmetleri ücretli olarak sunuyorlar. İyice araştırmak gerek ve ücretsiz olan, oyuncuya uzun vadede sınırsız oyun imkanı sunan ve gerçekten yüksek kalite oyunlar barındıran oyun web sitelerı bulmak gerek. Bu oyun sitelerinde sadece tek başınıza oynamanıza gerek de yoktur tabiki. Strateji oyunları gerçek rakiplere karşı, hatta dünyanın en ücra köşesinden katılan oyuncuya karşı daha da zevkli olur. Strateji oyunun tadını hakkıyla çıkarabilmek için yukarıda saydığım online oyun web siteleri niteliklerine sahip olan, çok tanınmiş bir web sitesi de www.bigpoint.com. Siteye sadece bir kayıt, sınırsız ve bedava oyun için tamamıyla yeterlidir.


Oyunlar oynandıkça insanlara keyif veren ve bir kısmı da hem keyif verirken hem de insanları geliştiren özelliklere sahiptir. Bu oyunların başında strateji oyunları bulunur. Strateji oyunlar kullanıcısının zamanını değerlendirdiği en yararlı oyun türüdür. Çünkü bu oyun türü insanın kişisel gelişiminde fark ettirmeden etki yaratır. Mesela karar verme yetisini güçlendirir. Tehlike veya sorun karşısında nasıl davranması gerektiğini öğretir, idare ve yönetimi bizzat bu oyunlarda görür, liderlik vasfını bu oyun türüyle geliştirir. Siz fark etmeden bu özelliklerinize etkisi olan strateji oyunları çok kullanıcıya da sahip değildir. Çünkü temelinde zor oyunlardır. Eğer beceremiyorsanız bir gram zevk sunmaz size bu tarz oyunlar. Ama alışabildiğiniz zaman en keyifli oyun türü olarak benimseyeceksiniz. Strateji oyunları browser olarak tanınmıştır daha çok. Daha sonradan bilgisayar tabanlı olarak çıkmıştır. Oyunun temelinde yönetim vardır. Yani bir ülkeyi, köyü yönetirsiniz. Eğer browser tabanlı online strateji oyunları oynuyorsanız diğer kullanıcılar ile de kendinizi karşılaştırabilirsiniz. Kimi oyunlarda rakiplerinizle savaşıp üstünlüğünüzü kabul ettirebilme imkanınız olabiliyor. Bu browser tabanlı strateji oyunlarına nereden ulaşırız diyorsanız cevabı çok basit; Bigpoint.com. Bu site ücretsiz olarak browser tabanlı oyunların sağlayıcısıdır. Strateji oyunlarını da bünyesinde bulunduran bigpoint en kaliteli oyunları sizlere ücretsiz bir şekilde sunuyor. Ücretsiz olması ve kullanıcısının fazla olması tercih edilmesini kolaylaştıran bigpoint ayrıca diğer oyun türlerinde de öncü durumdadır.


Online olarak oynanan strateji oyunları diğer türlü oyunlardan ve bilgisayar tabanlı strateji oyunlarından tamamen ayrılır. Farklı bir kefeden olan browser tabanlı strateji oyunları hem heyecan verir hem rekabet içerisinde olmanızı sağlar hem de sizleri geliştirir. Bu özellikleri ile oldukça ilgi toplayan bu oyunlar kullanıcı sayıları olarak diğer oyunlarda azdır. Tek eksi noktası da bu diyebiliriz. Oyun temelde zor ve çözülmesi kolay olmadığı için insanlar alışamadan bırakıyorlar. Bu da oyunda ki kullanıcı sayısını bir hayli azaltıyor. Ama eğer sizlerde bir strateji hayranı iseniz ve rakiplerinize karşı oynayıp sıralamada yerinizi görmek istiyorsanız hemen bigpoint.com’a üye olmalısınız. Ücretsiz üyelik imkanı sunan bigpoint en çok kullanıcıya sahip browser tabanlı oyun sağlayıcısı olduğu içinde yeni kullanıcılarını çekmektedir.

Bigpoint 2  
Advertisement