Page 1

U T R SP AVĪZE

VI 2012 #5


INTRO PREZIDENTA RUNA

Čau sesijas laikā! Vispirms vēlos Jums visiem novēlēt izturību sesijas beigu posmā. Veiksmi, iegūstot labas atzīmes eksāmenos, sekmīgi aizstāvēt diplomprojektus vai bakalaura darbus! Tomēr neskatoties uz sesiju, vasara RTU studentiem solās būtu gana aizraujoša un interesanta - lai arī vairākiem izdodas saglabāt šo vasaras garu visu gadu, tā tik tiešām ir īsa, taču šis ir pietiekami ilgs laiks, lai sakopotu spēkus jaunam mācību gadam, uzkrātu enerģiju jauniem mērķiem, atpūstos un arī izbaudītu nebijušus piedzīvojumus. Arī RTU Studentu parlaments ir radījis iespēju Tev un Taviem draugiem ķert piedzīvojumus, piedaloties ikgadējās vasaras sacensībās „Plostu rallijs”. Tādēļ aktīvi jāsāk krāt plastmasa pudeles un piekrist iesaistīties izaicinājumā! Vasarā tomēr nevajadzētu ieturēt lielu izglītošanās pauzi, tādēļ novēlu atrast visaizraujošāko semināru vai nometni, kurā iemācīties citādāku skatu uz ikdienu, gūt neatsveramu pieredzi un jaunus kontaktus turpmākiem plāniem. Tādēļ vasarā Tevi sagaida interesanti izglītojošie semināri kā „Līderu forums” un „Kubs 6”. Sākoties vasarai, novēlu vērtīgi izdzīvot katru vasaras dienu un jauno mācību gadu uzsākt ar darba sparu un inovatīvi trakām idejām! Īpašs sveiciens visiem RTU 2012.gada jūnija absolventiem! Priecīgos Līgo svētkus un iedvesmojošu vasaru vēlot, RTU SP prezidents Juris Iljins

2

SATURS INTRO ...

2

AKTUALITĀTES ...

3

STUDENTA ATBILDE ...

4-6

NO CITA SKATU PUNKTA...

7

TALISMANA STĀSTS...

8-9

ZINĀTNE

10 - 13

PANĀKUMI....

14 - 19

FOTO RADARS SVIN...

20 - 21

SPORTS....

22 - 25

RTU INTEREŠU KLUBI...

26

PASNIEDZĒJU PĒRLES

27

RTU SP...

28 - 29

INFORMĀCIJA PAR AVĪZI Avīzi izdod: RTU Studentu parlaments, Sabiedrisko attiecību nodaļa Veidotāji: Līga Lasmane, Rūta Auziņa, Danuta Jasmane, Arita Krēsliņa, Nellija Liepiņa, Aigars Maģītis, Elīna Rostoka, Matīss Šulmanis, Danija Vēmane E-pasts: avize@rtusp.lv Tel.nr.: +371 27896251 Nākamais avīzes izdevums – septembrī! Ikvienam no jums ir iespēja iesaistīties avīzes veidošanā, tāpēc raksti, zvani mums un iemēģini savu roku rakstīšanā, studentu intervēšanā, avīzes vizuālā izskata veidošanā un avīzes satura ģenerēšanā!


AKTUALITĀTES

TAVS LIELĀKAIS VASARAS PIEDZĪVOJUMS!

PIETEIKT SAVU KOMANDU VARI

ŠEIT!

“Plostu rallijs” ir aizraujošs aktīvās atpūtas veids, ko Rīgas Tehniskās universitātes Studentu parlaments rīko jau septīto gadu. Tas vienkopus pulcē gan RTU, gan citu Latvijas augstskolu studentus, kas ir gatavi darboties, praktiski pielietot iegūtās akadēmiskās zināšanas, sportot, iepazīt jaunus draugus un vienkārši atpūsties.

KAS JĀDARA? Vienas dienas laikā, atbilstoši pasākuma nolikumam, jāuzbūvē ātrs, izturīgs un izskatīgs plosts, ar kuru nākošajā dienā diviem komandas dalībniekiem jādodas sacensību trasē. Paralēli tam, pārējiem diviem komandas sastāvā esošajiem jāveic dažādi uzdevumi uz sauszemes. Trases vidū iespējama dalībnieku nomaiņa. Paredzētas arī sporta spēles, naksnīgas dejas un citi pārsteigumi.

PABEIDZ SESIJU RTU SP avīzē! Noliec 5 ‘eksāmenus’ un saņem balvu no RTU Studentu parlamenta avīzes veidotājiem! Viss, kas Tev jādara, ir jāsameklē šajā avīzes numurā vismaz 5 vārdi ‘eksāmens’ - jānorāda lappuses (vai jāizveido print screen attēli), kurās to esi atradis un jāatraksta mums uz e-pastu: rtusp@rtusp.lv vai Twitter.com - @RTUSP! No pareizo atbilžu iesniedzējiem tiks izlozēti 2 laimīgie, kuri savā īpašumā iegūs īpašo enerģijas komplektu veiksmīgam sesijas noslēgumam!

3


STUDENTA ATBILDE

DIENA PĒC SESIJAS Ja būtu ierīce, kas mērītu vārdu lietošanas biežumu, jūnijā noteikti visbiežāk lietotais vārds studentu vidū būtu sesija. Šis nav tikai vārds - tas ir vesels pasākums, kuru izdzīvo visi studenti, taču katram no tiem ir citāds uzskats par to, kā labāk to izbaudīt, ko darīt pēc tās un ko labāk nedarīt pirms kāda sesijas eksāmena....

JAUTĀJUMI, UZ KURIEM ATBILDĒJA RTU STUDENTI: 1.Kas ir pirmais, ko Tu izdarīsi, kolīdz beigsies sesija? 2. Kādi ir labākie ēdieni vai uzkodas, kuras lietot uzturā veiksmīgas sesijas laikā? 3. Nosauc trīs lietas, kuras labāk nevajag darīt vakarā pirms svarīga eksāmena! 4. Iesaki kādu īpašu paņēmienu, kā uzveikt satraukumu sesijas laikā!

4

TOMS VANDZBERGS, TMF 1.Pēc sesijas momentā atklāšu peldsezonu. 2.Ēd ko gribi, tāpat vieglāka tā sesija nekļūs 3.Censties iemācīties to, kas nekad nav zināts; tusēt; skatīties filmas un grauzt čipsus 4.Nemācēšu teikt, parasti nesatraucos.


STUDENTA ATBILDE

ZANE FELDMANE, MLĶF 1. Iegriezīšu balllīti ar kursa biedriem un pēc tam kārtīgi izgulēšos. 2. Salda kafija. 3. Nevajag pārāk daudz mācīties, ballēties un negulēt. 4. Vienkārši laicīgi piecelties, mierīgi ieelpot un domāt labas domas. Un jā, kaut ko jau arī iepriekš pamācīties vajadzētu.

KRISTAPS LOGINS, ETF 1.Paķeršu telti, sazvanīšu draugus un došos pie dabas. 2. Šokolāde. Ļoti daudz šokolādes. 3. 1) atstāt valsti; 2) pārvērtēt savas spējas kaitīgu vielu lietošanā; 3) visu nakti negulēt. 4. Ja ir iespējams, doties uz pirti. Kārtīgi izkarsēties, tad aukstā ūdenī nopeldēties un pagulēt vismaz sešas stundas.

5


STUDENTA ATBILDE

KASPARS PRIEDIŅŠ, IEVF 1.GULĒŠU! 2.Veiksmi sesijā man nodrošina enerģijas dzērieni un Roltons! 3.Gulēt, atstāt ieslēgtu skype, un nevajag sevi maldināt ar domu, ka gan jau kaut kā nošpikošu! 4.Eksāmenu vienmēr var rakstīt arī otrreiz, par ko uztraukties?

SANTA IEVIŅA, BF absolvente 1.Sesijas beigas vienmēr ir jānosvin. 2.Vislabākais būtu burkāni ar Dipi čipsu mērci. 3. Trīs lietasdzert alkoholu,negulēt,zvanīt pasniedzējam un mēģināt piekukuļot. 4. Nepateikšu,vēl joprojām nav atrasts veids. MIKUS

VEITS, DITF

1.Laiks rādīs. 2. Riekstiņi, kafija, kola, kvass. 3. Laikam nevajadzētu tikai 22:00 sākt mācīties, ja to vispaŗ plānots darīt. Droši vien normāli jāizguļas arī. Bet vispār jau jebko var darīt. 4. Laikam jau jābūt gatavam, jāsamācās vienkārši.


PAR LIETĀM NO CITA SKATU PUNKTA

KAS NOTIEK PĒC SESIJAS?! Sesija rit pilnā sparā, tiek kārtoti parādi, rakstīti eksāmeni. Ir pienācis saspringtākais brīdis studenta dzīvē. Visi cenšas savilkt galus kopā. Negulētas naktis, daudz informācijas. Varbūt kādam šķiet, ka viss ir slikti un nespēj neko vairs paciest. Taču, ja ir grūti, vajag tikai padomāt par visām labajām lietām, kas seko pēc tam. Un tā ir vasara. Lai gan ir jau jūnija sākums, sajūta ir tāda, ka mājās prasās pēc apkures, taču mēs visi zinām, ka karstais laiks jau nekur nepaliks. Viss būs. Būs skaistas, saulainas, karstas vasaras dienas, kuras varēs pavadīt, laiski sauļojoties un atpūšoties pie jūras. Neslēpsim arī to, ka vasara ir ballīšu un festivālu laiks, kad var ļaut vaļu sev un ar draugiem kārtīgi iztrakoties. Pat, ja Tu jūties izmisis vai nomākts no lielā mācību apjoma, es Tev novēlu saņemties

un izspiest visu, kas vēl ir palicis Tevī, nolikt visu, kas noliekams, vēlams ne karoti. Un, kad viss būs aiz muguras, Tevi pārņems neizsakāms atvieglojums un prieks par padarīto, varēsi justies lepns par sevi. Tajā brīdī visas durvis uz atpūtu Tev būs vaļā. Iemet somā peldšortus vai kādu skaistu peldkostīmu un dodies uz jūru, jo pēc smaga darba vienmēr vajag sevi atalgot ar kārtīgu atpūtu, protams, saprāta robežās.

Galvenais ir prasmīgi izmantot sev dotos brīvos brīžus un tā vietā, lai visu dienu gulētu gultā un ēstu, tomēr ir jāsaņemas un jāizmanto šis laiks lietderīgāk, kaut gan tas nav viegli arī vasarā, jo zem segas parasti ir tik labi, ka pat līdz virtuvei aiziet paēst brokastis ir slinkums. Lai gan pats esmu liela miegamice, domāju, ka tās stundas, kuras mēs lieki pavadām miegā, var izmantot daudz lietderīgāk un gūt no tām daudz lielāku prieku nekā truli gulšņājot. Pat, ja pienāk brīdis, kad šķiet, ka nav ko darīt un garlaicība ar gariem nagiem lien virsū, pat tad ir izeja. Galvenais ir būt radošam un ar vēlmi kaut ko darīt. Ja šīs divas lietas ir, tad, manuprāt, bezdarbībai būs beigas, un var tikt paveiktas gan lielas, gan ne tik lielas lietas, taču galvenais ir visā rast prieku, jo nav labāku cilvēku par tiem, kas ir priecīgi un smaidīgi. Arī, ja lielu daļu vasaras pavadīsi, cītīgi strādājot un pelnot sev naudu, tas nekas, arī atpūta neizpaliks.

Brauciet laivu braucienos, pļaujiet zāli, ejiet pastaigās, satieciet sen nesatiktus draugus, izvelciet riteni vai skrituļslidas no garāžas, ejiet pie kaimiņiem spēlēt galda tenisu, cepiet gaļu uz grila, spēlējiet pludmales volejbolu, īsāk sakot, dariet to, kas jums patīk un kas nes prieku, dariet lietas, ko neesat darījuši līdz šim, esiet nedaudz traki un avantūristiski.

Centieties biežāk teikt ‘’jā’’ vārdu. Apmeklējiet pasākumus, ejiet ārā no savām guļamistabām, piecelieties no saviem datorkrēsliem, esiet aktīvi, radoši, dzīvespriecīgi un pats, pats galvenais - VIENMĒR smaidiet un baudiet visu, ko dzīve Jums sniedz, jo ir taču vasara!

Ar cieņu, Smaidiņš! :)

7


TALISMANA STĀSTS

EKONOMISTU ORANŽĀKAIS AKTĪVISTS Nav tāda RTU IEVF ekonomista mūsu laikos, kas nekad nebūtu redzējis mūsu oranžo simbolu jeb talismanu LAPSU!

Tas ir cēlies no leģendas, nostāsta, ar mērķi un va-

jadzību. Jūs varbūt domāsiet, nez kā gan tāda Lapsa radās, tad nu redziet, šeit ir pavisam īpašs stāsts. Kādu dienu (2005.gada ziemā) sanāca kopā jaunie tolaik vēl IEF SP (tagad fakultātes nosaukums ir IEVF) studenti un pašpārvaldes vadītājs Uģis Citskovskis. Viņi sāka domāt, kā palikt redzamākiem un foršākiem! Tad nāca ideja, ka īstai biedru grupai ir jābūt savam talismanam! Tika izsludināts talismana konkurss IEF SP biedru vidū. Konkursam tika nodoti dažnedažādi spoki un zvēri, bet beigu beigās uzvarēja viltīgā, veiklā un visiem mīļā Lapsiņa.

8


TALISMANA STĀSTS

mākslinieciskais

tikai pašpārvaldes biedriem, bet

veidošanas process tika nodots

arī visiem pārējiem IEVF stu-

Sandim Kapleitim, bet, tā kā no

dentiem. Lapsa

mākslas un šūšanas viņš nav sa-

dažādos sarīkojumos, kā arī

pratis neko, tad devās uz Latvijas

palīdz

Leļļu teātri, kur teātra māksliniece

pašpārvaldi

radīja (uzzīmēja, izveidoja un uz-

pasākumus,

šuva) šo kostīmu, kurā ieģērb-

dažādās PR akcijās. Lapsa ar

joties, traks var palikt, jo tas

mums ir kopā vienmēr un visur!

spārno iekšējo iemītnieku un rada

Runā, ka pirms eksāmena ir

prieku visiem mums. Tagad Lapsa

īpaši vērtīgi satikt Lapsu, tad iz-

ir

redzētajam tiek piešķirtas lielas

Lapsas

neatņemama

IEVF

sastāvdaļa, tā ikdienā palīdz ne

SP

bieži ierodas

studentiem un

iepazīt

tās

rīkotos

piedaloties

brīnumveiksmes spējas...

IEVF SP Lapsa dažādās izpausmēs. (vienmēr cilvēkos, vienmēr rada prieku)

9


Neesi ezītis zinātnes miglā jeb ZiNo ezīša piezīmes

Kas tas ‘ZiNo’ tāds ir? Zibens novedējs? Zila NOKIA? Ziemas nostaļģija? Nē, tā ir RTU SP Zinātnes nodaļa! ZiNo rūpējas par aktivitātēm studentiem, kas veicina interesei par zinātni un pētniecību, robotikas kustību un tehnisko jaunradi. Nodaļas galvenie uzdevumi ir: 

Veicināt studentu iesaisti zinātniski pētnieciskajā darbībā;

Piedalīties RTU Studentu zinātniskās konferences rīkošanā;

Piedalīties skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursa „Nāc un studē RTU” rīkošanā;

Darboties RTU Senāta Zinātnes komisijā;

Veicināt robotikas kustības attīstību RTU un Latvijā, sadarbojoties ar RTU Robotikas klubu.

Nodaļas aktīvistu prātā nemitīgi rosās zinātniski radošas un pat mazliet trakas idejas. Rīkojot zinātniskas diskusijas, konstruēšanas sacensības un dažādas tehniskās jaunrades darbnīcas, nodaļas aktīvisti ir pierādījuši, ka zinātne nebūt nav sausa un garlaicīga un pat materiālu un konstrukciju izturību var apgūt interesantā veidā, piemēram, būvējot un laužot spageti makaronu tiltus.

Iepazīsties – ZiNo Ezītis! Ezītis kopš Zinātnes nodaļas, sākotnēji – Zinātnes komisijas, rašanās bijis tās talismans. Pati pirmā skice – ezītis ar apaļo deguntiņu – bija zīmēta uz papīra ar melnu krītiņu. Vēlāk zīmējumu papildināja komisijas saīsinājums – ZiKo. Baumo, ka šis logo, tautā saukts par ZiKo Ezīti, tapis tālā 2007. gada 11. septembrī.

Gadi ritēja, un Zinātnes komisija pārtapa par Zinātnes nodaļu. Gadu gaitā arī ezīša logo pieņēma sarežģītākas formas un ar MLĶF dizaineru palīdzību pat tika pie krāsām!

Taču tas vēl nav viss… Baumo, ka Zinātnes nodaļas Ezītis dzīvo ne tikai uz papīra, bet vēl nesen manīts diezgan 3-dimensionālā izskatā DITF Studentu pašpārvaldes telpā.Varbūt arī Tu esi

manījis ZiNo Ezīti kaut kur pastaigājamies?

10


Neesi ezītis zinātnes miglā jeb ZiNo ezīša piezīmes Bet kā tas viss sākās? - Ielūkosimies ZiKo/ZiNo Ezīša hronikās!

ZiKo/ZiNo hronikas 2007. gads MAIJS 23 - RTU SP kopsapulcē tiek izveidota RTU SP Zinātnes komisija JŪNIJS 20 - RTU SP kopsapulcē ievēl RTU SP Zinātnes komisijas vadītāju Daini Jakovelu (27 biedri – 18 par, 8 pret un 1 biļetens pazudis), tikai viens kandidāts. 21 – RTU SP listē tiek izsūtīts e-pasts „Zinātnes komisija grib ar Tevi...”, kurā minēts komisijas mērķis un uzdevumi, biedri tiek aicināti izteikties. 21 – Tikšanās ar Lieni Aleksandru Āboliņu (RTU SP prezidente, TMF), lai pie kafijas tases apspriestu Zinātnes komisijas mērķi un uzdevumus. 21 – Uzsākta cīņa par Zinātnes komisijas plauktiņu (vadītāja Daiņa kāmīšu iemitināšana un biedra Jurija Gagarina plakāts) 26 – Zinātnes komisijas googlegrupas „Zinatne un RTU SP” izveidošana (listes e-pasts: zinatne@googlegroups.com). JŪLIJS 9 – aicinājuma e-pasts FSP vadītājiem ieteikt potenciālos RTU SP Zinātnes komisijas aktīvistus (nav saņemta neviena atbilde). 9 – Elīza Bukovska (ETF), RTU SP Studiju nodaļas vadītāja, tiek pievienota RTU SP Zinātnes komisijas googlegrupai. 9 – tiek uzsāktas runas par 1. RTU SP Zinātnes komisijas tikšanās reizi. 13 – Jānis Bērziņš (DITF) tiek pievienots RTU SP Zinātnes komisijas googlegrupai pēc paša vēlmes. 19 – 1. RTU SP Zinātnes komisijas tikšanās reize RTU SP birojā 17:00. AUGUSTS 2 – 2. RTU SP Zinātnes komisijas tikšanās reize RTU SP birojā 17:00. 15 – 3. RTU SP Zinātnes komisijas tikšanās reize RTU SP birojā 17:00. 23 – Tikšanās ar RTU Starptautisko un sabiedrisko attiecību daļas (SSAD) pārstāvi Jolantu Jurēvicu, iepazīstināšana ar skolēnu zinātniski pētniecisko darbu (ZPD) konkursa ideju. 27 – Tikšanās ar RTU Humanitārā institūta (HI) direktori Anitu Lanku, iepazīstināšana ar topošo akciju „Zinātniskais orators”, ideoloģiska atbalsta iegūšana. [Dainis, Agnese] 30 – Tikšanās ar RTU mācību prorektoru Elmāru Beķeri, iepazīstināšana ar topošajiem projektiem. [Dainis, Līva, Agnese] 30 – 4. RTU SP Zinātnes komisijas tikšanās reize RTU SP birojā 17:00. SEPTEMBRIS 11 – Piegādāts pirmais žurnāla „Ilustrētā Zinātne” numurs, izveidota speciāla kastīte to novietošanai RTU SP birojā, izsūtīts informatīvs e-pasts RTU SP biedriem par iespēju lasīt žurnālu „Ilustrētā Zinātne” tagad arī RTU SP birojā, kā arī izskaidroti lietošanas noteikumi. 11 – Tapis RTU SP Zinātnes komisijas logo jeb ezītis ZiKo. 12 – Tikšanās ar RTU SSAD pārstāvjiem, darba grupas izveide (2 RTU SP pārstāvji [Līva un Dainis] un 2 RTU SSAD pārstāvji) skolēnu ZPD konkursa īstenošanai konkursā „Nāc un studē RTU”. 12 – 5. RTU SP Zinātnes komisijas tikšanās reize RTU SP birojā 17:00. 20 – Tikšanās ar RTU Studentu kluba vadītāju Asju Visocku, iepazīstināšana ar akcijas „Zinātniskais orators” ideju. OKTOBRIS 1 – Tikšanās ar biedrības „Nākotnes izglītības centrs” (NIC) vadītāju Baibu Medni, lai apspriestu projekta „Robotika 2008” jautājumus. 4 - 6. RTU SP Zinātnes komisijas tikšanās reize RTU SP birojā 18:00. …

Tā aizsākās zinātnes lietu bīdīšana RTU SP. Pirmā Zinātnes komisijas vadītāja Daiņa Jakovela (TMF) pēdās sekoja Armands Šenfelds (EEF), kura laikā Zinātnes komisija pārtapa par Zinātnes nodaļu. Kad Armands devās savās Erasmus studijās, 2009. gadā nodaļas darbību pārņēma DITF studente Viktorija Klimko, kas ievērojami attīstīja tehniskās jaunrades un konstruēšanas virzienu ZiNo. Kad Viktorija bija nolēmusi papildināt savas prasmes, studējot ārzemēs, nodaļas vadību pārņēma Līva Dzene (MLĶF), kas, arīdzan izvēloties studēt ārzemēs Erasmus Mundus programmā, 2011. gadā nodaļas vadību uzticēja Aritai Krēsliņai, kas arī nāk no MLĶF. Un tā tās lietas turpinās vēl šobaltdien...

11


Neesi ezītis zinātnes miglā jeb ZiNo ezīša piezīmes

RTU Studentu parlaments lepojas ar iespēju kopš 2009. gada rīkot Latvijas investīciju un attīstības aģentūras projektu „Tehniskās jaunrades dienas”, kur skolēni konstruē priekšmetus, ar kuriem savā starpā sacenšas dažādās inženierzinātņu nozarēs. Pasākumā ik gadu piedalās ap 600 jauniešu. Galveno projekta norises vadību uzņēmusies Zinātnes nodaļa.

12

Vēl viens liels pasākums, kur RTU SP Zinātnes nodaļas ieguldījums neizpaliek, ir Robotikas sacensības, kas šī gada 12. maijā ar lielu vērienu norisinājās Ķīpsalas hallē. Šī gada sacensības – Baltic Robot Sumo – pulcēja spēcīgākos Baltijas valstu robotu būvētājus un prestižās 3 kg sumo disciplīnas uzvarētāji balvā saņēma ceļa zīmi uz All Japan Robot-Sumo Tournament Japānā.


Neesi ezītis zinātnes miglā jeb ZiNo ezīša piezīmes

RTU SP Zinātnes nodaļas radītais gardais ezītis par godu 5 gadu jubilejai.

13


PANĀKUMI

Tilts uz pasauli Cilvēks ierodas veikalā, viņš šodien pusdienās izlēmis pagatavot spageti makaronus. Nopirkdams tos, viņš dodas mājās un pagatavo gardu maltīti. Ko dara RTU studenti? - Iet uz veikalu, iegādājas tos pašus makaronus masveidā un uzbūvē tiltus. Tiltus, kuri iztur vairāku cilvēku svaru, priecē jauniešus vienreiz gadā sacensībās STiKS un plūc laurus pasaulē. Šīs dažas lappuses stāstīs par to, kā mums visiem zināmais pārtikas produkts spēj iedvesmot, aizraut un radīt panākumus RTU studentu dzīvēs... VISS SĀKĀS AR SACENSĪBĀM STiKS 2009. gada nogalē ideja par citāda veida sacensībām prātā ienāca gan toreizējam RTU Transporta un mašīnzinību fakultātes Studentu pašpārvaldes vadītājam Aigaram Maģītim, gan arī RTU Studentu parlamenta Zinātnes nodaļas vadītājai Viktorijai Klimko, kam kopīgi sadarbojoties, arī tapa šīs sacensības. TMF Studentu pašpārvaldei jau iepriekš bija iecienītas dažādas konstruēšanas sacensības projekta Mehu kari ietvaros, bet RTU SP Zinātnes nodaļai tajā brīdī tika attīstīts Tehniskās jaunrades virziens. Pirmās sacensības notika 2010. gada 8. maijā TMF aktu zālē, Ezermalas ielā 6 – tika uzbūvēti 22 tilti, no kuriem labākais izturēja 33 kg.

Projekta nosaukums STiKS radās kā saīsinājums no frāzes – „Spageti Tiltu Konstruēšanas Sacensības” pirmajiem burtiem. Papētot sīkāk informāciju internetā, atklājās, ka šādas sacensības tiek rīkotas daudzviet pasaulē un tajās sasniegtie rezultāti 400 kg robežās likās iespaidīgi un neaizsniedzami. Rīkojot pirmās sacensības, tika atrasts, ka Ungārijā tiek rīkotas arī plašākas sacensības RECCS, uz kurām arī devās pirmā STiKS uzvarētāji.

14

Doš stru ja V den univ


PANĀKUMI

SKAITĻI UN FAKTI

9600 - tik km Latvijas komandas ir nobraukušas turp un atpakaļ, lai trijos gados piedalītos sacensībās RECCS Ungārijā. - vismaz tik cilvēkstundas aptuveni patērētas latviešu būvētajiem spageti tiltiem.

1000 - tik gr drīkst svērt “lielais tilts”, kādus būvē sacensībām RECCS un “lielo tiltu” kategorijai STiKS. 600 - tik gr drīkst svērt sacensībās STiKS uz vietas būvētie tilti. 578.2 - pasaules rekords kg spageti tiltu konstruēšanā.

414.2 - tik kg iztur izturīgākais latviešu būvētais tilts. 271.44 - tik kg ir šobrīd labākais Latvijā sasniegtais rezultāts ar “lielo tiltu”. 212.34 - tik kg sasniegts ar sacensībās STiKS uz vietas būvēto “mazo tiltu”. 199.9

- tāds kg ir Latvijas komandu vidējais rezultāts sacensībās RECCS.

113

- vismaz tik tiltus latvieši šobrīd ir uzbūvējuši sacensībās STiKS un RECCS.

50 - tāda ir vidējā visu latviešu uzbūvēto tiltu izturība kg.

1. - Latvijas augstākā vieta Pasaules spageti tiltu konstruēšanas čempionātā RECCS. UZVARA PASAULES SPAGETI TILTU KONSTRUĒŠANAS ČEMPIONĀTĀ “RECCS 2012” Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentu komandas 25. maijā piedalījās Pasaules spageti tiltu konstruēšanas čempionātā „RECCS 2012” Ungārijā, kur 6 valstu un 25 komandu konkurencē ieguva 1., 3.

un 5. vietu. Uzvaru sacensību „Support” kategorijā izcīnīja komanda „Foodbridge” (Būvniecības fakultātes studenti Mārcis Bergs un Artūrs Krastiņš, un Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studente Laura Irbe), kuru tilts izturēja 414.2 kg. 2. vieta ungāru studentu komandai ar rezultātu 381 kg, bet 3. vietu un īpašu atzinību par tilta estētiskumu ieguva otra RTU komanda „Express bridge” (Transporta un mašīnzinību fakultātes (TMF) studenti Aigars Maģītis un Raimonds Nikoluškins, un Inženierekonomikas un vadības fakultātes students Rolands Blumbeks),

šanos uz Pasaules spageti tiltu konuēšanas čempionātu atbalstīVAS Latvijas Dzelzceļš, RTU Stuntu parlaments un Rīgas Tehniskā versitāte.

IDEJA kuru tilts salūza pie 236.3 kg augstas atzīmes. Trešā RTU komanda - TMF studentu Artūra Vēvera, Raivja Skrebja un Māra Puriņa pārstāvētā „RAM” ierindojās 5. vietā ar rezultātu 198.1 kg. Sacensības RECCS iedalās divās kategorijās Bridge un Support, kas atšķiras ar nepieciešamību tiltos izveidot ceļa plātni. Komandas „Foodbridge” sasniegtais rezultāts bija augstākais rezultāts abās kategorijās. „RECCS 2012” sacensību formāts paredz, ka dalībnieki piedalās ar maksimāli 1 kg smagiem un 1.3 metru gariem tiltiem, kas ir izveidoti tikai no makaroniem un līmes. Tiek testēta to maksimālā slodzes izturība, veicot pārbaudi uz speciālas iekārtas. Sacensību rekords sasniegts 2011. gadā – ungāru studenta tilts izturēja 578.2kg (Latvijas rekords līdz šīm sacensībam bija komandas „Foodbridge” 2012. gada 17. marta projektā STiKS 3 sasniegtie 271.44kg). Sacensības ir kļuvušas par vienu no Obudas universitātes zīmola elementiem, tās galvenie patroni ir Budapeštas mērs, Ungārijas Mākslas akadēmijas prezidents un Ungārijas Inovāciju sabiedrības vadītājs, patroni – dažādu valsts ministriju pārstāvji, bet žūrijā tiek pārstāvēti gan sabiedrībā populāri inženieri, gan vadošo valsts uzņēmumu pārstāvji.

Lai gan varētu likties, ka spageti tiltu uzbūvēt varētu būt nenopietni, tomēr uzbūvēt stipru un vizuāli pievilcīgu konstrukciju neatkarīgi no tajā izmantotajiem materiāliem ir nopietns inženiertehnisks uzdevums. Tilta būvi kā līdzekli studiju procesā pielieto gan universitātes, gan koledžas daudzviet pasaulē, liekot studentiem izveidot aprēķinu darbus un pēc tam pārbaudīt izrēķināto praksē. Spēcīga tilta izveide prasa gan nopietnu aprēķinu darbu izvēloties pareizāko konstrukciju, gan materiālu īpašību testēšanu pārbaudot dažādu makaronu izturību spiedē, stiepē un liecē, gan ilgu un rūpīgu darbu pašas konstrukcijas būvēšanas procesā. Sarežģītākie tilti var saturēt pat virs 1000 elementiem, bet tilta konstruēšana var aizņemt līdz 30 - 40 stundām. Makaroni kā konstrukcijas pamatelements ir izvēlēts, jo tas ir visā pasaulē vienāds un visur pieejams materiāls. Tilta būve attīsta studentu praktiskās iemaņas un prasmi strādāt komandā, kā arī padziļina teorētiskās zināšanas un vērš uzmanību uz skrupulozu detaļu ievērošanu, kas makaronu tilta būvē ir nozīmīgi, jo ļoti svarīgi aspekti tilta būvē ir precizitāte, simetrija un rūpība. Sekot līdzi spageti tiltu konstruēšanas sacensībām Latvijā vari projekta mājaslapā WWW.STiKS.LV

15


PANĀKUMI

“..tā brīža sasniegums bija noturētā Coca Colas pudele..”

AIGARS MAĢĪTIS, EXPRESS BRIDGE RTU TMF maģistrantūras 2. kurss Kad pirmoreiz iesaistījies spageti tiltu veidošanā? Parādoties idejai par šādu sacensību organizēšanu 2010. gada pavasarī, projektā iesaistītajiem TMF Studentu pašpārvaldes biedriem vajadzēja izveidot arī testa tiltu, ko diezgan nemākulīgi, ātri un vienkārši dažu stundu laikā izveidojām. Tā brīža sasniegums bija noturētā Coca Colas pudele, ko nekādi nevar salīdzināt ar vēlākiem rezultātiem, bet tajā brīdī tas mums likās sasniegums – projekta ideja bija skaidra, un sapratām, ka arī studentiem to varam piedāvāt kā interesantu aktivitāti un sacensību! Tālākais process man ar tiltiem saistījās tikai projekta STiKS organizēšanas sakarā, pašai būvei neķeroties klāt, tomēr iespēja parādījās šī gada pavasarī – tapa pirmais nopietnais tilts sacensībām STiKS 3. Iepriekš pastāvēja arī vēlme pašam piedalīties, tomēr tas nebija izdevies. Izdevās tikt arī uz RECCS, kur, redz, sanāca labs rezultāts. Vai spageti tiltu konstruēšanā pastāv robežas? (t.i. to var darīt un attīstīt bezgalīgi - visu mūžu vai kādā brīdī tas var apnikt, jo viss izmēģināts?) Robežas noteikti pastāv, citādi nevar būt, bet, tā kā RECCS ir atļauts makaronus izgatavot pašam, tad iespējas eksperimentiem un variācijām ir milzīgas. Vai tas var apnikt – tilta būve prasa gan finansiālus līdzekļus, gan daudz laika un iniciatīvas – drīzāk tie būs tie iemesli, kāpēc tiek pārtraukti eksperimenti tilta būvē. Piemērs intereses noturēšanā ir ungāru tilta rekordists Markos Szilard, kas jau 2008. gadā sasniedza 550 kg robežu, tomēr joprojām turpina tiltu būvi.

Kas ir tas āķis, kas visvairāk ieinteresē un liek piedalīties un organizēt šāda veida sacensībās? Organizēšanas ziņā lielākais āķis ir, hm, nu laikam jau tas, ka patīk organizēt – patīk tā sajūta, ka projekta dienā esi savācis vienkopus gandrīz 100 cilvēku un nodrošinājis viņiem interesantu un aizraujošu dienu! Patīk cilvēku aizrautība, degsme. Ir nācies mācīt skolēniem, kā pareizāk būvēt tiltu – te redzi, ka esi devis viņiem kaut ko, cerams, noderīgu tālākajam – sapratni par konstrukcijām, simetriju, rūpību, precizitāti, māku lietot instrumentus. Tas ir forši. Konstruējot labākais ir prieks par rezultātu – RECCS guvām arī estētikas balvu – pašiem arī šķita, ka tilts ir vizuāli ļoti pievilcīgs! Vēl ieguvumi – tagad šķiet, gan par makaronu tipiem, gan par dažādu epoksīdu līmju lietošanu esam kļuvuši par ekspertiem!:) Kādas domas ir prātā tajā momentā, kad tilts tiek uzstādīts un kādas, kad iekārta salauž tiltu? Rokas trīc un sirds sitas. :) Jā, tā ir, satraukums ir liels – gribas parādīt maksimālo, ko vari. Kad tiltu slogo, tad vairs neko, skaties, ka kāds spieķis atplīst, kilogrami aug un tikai gaidi, ka tilts neizturēs.

Kāda veida spageti tiltu vēl noteikti vēlētos izmēģināt izveidot dzīvē? 24. maijā dienu pirms RECCS sacensībām teicu, ka šis būs otrais un pēdējais tilts, ko uzbūvēsim, bet to nekad nevar zināt. Nāks nākamās sacensības tuvāk, varbūt parādīsies atkal interese – zinām, ka nav parādīts maksimālais, ko varam izdarīt.

16

“...var izmēģināt studiju procesā iegūtās zināšanas praksē...”

ARTŪRS KRASTIŅŠ, FOODBRIDGE RTU BF maģistrantūras 1. kurss Kad pirmoreiz iesaistījies spageti tiltu veidošanā? Spageti tiltu būvēšanā iesaistījos 2010. gada pavasarī pirms pirmajām STiKA sacensībām. Vai spageti tiltu konstruēšanā pastāv robežas? Spageti tiltu būvēšanai ir robežas, jo to galvenokārt ietekmē makaronu fizikālās


PANĀKUMI

RTU komandu dalībnieki—(no kreisās) Aigars Maģītis, Mārcis, Bergs, Laura Irbe, Artūrs Krastiņš, Rolands Blumbeks, Artūrs Vēvers, Māris Puriņš, Raimonds Nikoluškins, Raivis Skrebs

īpašības, kas nosaka to, kādās konstrukcijās vislabāk tie darbojas. Protams, vēl nav sasniegta šo tiltu maksimālā robeža, taču tāda noteikti pastāv. Konstrukciju veidu izvēle ir diezgan ierobežota, taču iespējams variēt ar detaļām. Kāda veida spageti tiltu vēl noteikti vēlies izmēģināt izveidot dzīvē? Dzīvē noteikti vēlētos pamēģināt izveidot parabolas formas loka tilta konstrukciju, taču šādā konstrukcijā ir jāiegulda ļoti liels darbs. Tāpat būtu interesanti vēlreiz mēģināt uzbūvēt trijstūrveida tiltu, lai mēģinātu uzlabot Pasaules čempionātā uzrādīto rezultātu. Kas ir tas āķis, kas visvairāk ieinteresē un liek piedalīties šāda veida sacensībās? Šādā sacensībās visvairāk saista tas, ka var izmēģināt studiju procesā iegūtās zināšanas praksē. Tas ir tāds sava veida pētniecisks process, kurā var redzēt iegūto zināšanu pielietojumu praksē. Protams, tas ir arī azarts, mērķis sasniegt labāku rezultātus un pārspēt citus. Kādas domas ir prātā tajā momentā, kad tilts tiek uzstādīts un kādas, kad iekārta salauž tiltu? Kādas domas ir prātā tajā momentā, kad tilts tiek uzstādīts un kādas, kad iekārta salauž tiltu? Tajā momentā, kad uz slogošanas iekārtas tiek uzstādīts tilts, ir liels satraukums, par to, kāds būs rezultāts, jo tas ir atkarīgs no tik daudz faktoriem, ka tos visus ir grūti ņemt vērā. Līdz ar to rezultāts nav pārāk prognozējams. Vēl tiek domāts par to, lai tilts uz slogošanas iekārtas tiktu uzstādīts pēc iespējas precīzāk, jo tas būtiski ietekmē rezultātus. Tajā brīdī, kad iekārta salauž tiltu, ir divu veidu sajūtas: vai nu vilšanās, vai arī prieks, par labo rezultātu. Tā kā pats tilta salaušanas process ilgst ne ilgāk kā 15-20 sekundes, tad neko daudz jau nevar izdomāt, vienkārši tiek cerēts, ka tilts izturēs vēl un vēl.

LAURA IRBE, FOODBRIDGE RTU MLĶF maģistrantūras 2.kurss Kad pirmoreiz iesaistījies spageti tiltu veidošanā? Pirmoreiz piedalījos pagājušā gadā Rīgā un pēc tam Budapeštā. Vai spageti tiltu konstruēšanā pastāv robežas? Kādā brīdī tas var apnikt, kad sasniedz kaut kādu maksimālo rezultātu, bet hobija līmenī to var darīt diezgan ilgi. Vienmēr kaut kas noiet greizi, un tas liek domāt, ka nākamreiz izdosies labāk, bet ar katru reizi arī veicas labāk, atklāj visādus paņēmienus, kas palīdz uzbūvēt precīzāku tiltu. Arī sacensības Rīgā ar katru reizi ir noorganizētas labāk, interesanti arī būs redzēt, kā darbojas jaunā slogošanas iekārta. Kāda veida spageti tiltu vēl noteikti vēlies izmēģināt izveidot dzīvē? Tādu kas iztur 700 :D ! Kas ir tas āķis, kas visvairāk ieinteresē un liek piedalīties šāda veida sacensībās? Neparedzams iznākums, azarts, interesants konstruēšanas process, katru reizi citāds, daļēji arī tāpēc, ka makaroni kā būvniecības materiāls ir pilnīgi neparedzami. Kādas domas ir prātā tajā momentā, kad tilts tiek uzstādīts un kādas, kad iekārta salauž tiltu? Vislielākais stress ir, kamēr tilts nav uzlikts uz iekārtas, jo tikmēr vēl viss var noiet greizi, paslīdēt kāja, piemēram. Spriedze pieaug līdz pat salaušanas mirklim, bet pēc tam ir vai nu liels prieks vai vilšanās.

17


PANĀKUMI varējām piedalīties studentu grupā. Uzskatu, ka uzdevums ir veiksmīgi izpildīts - ar 414.2kg kā Latvijas rekordu un izcīnīto uzvaru pasaules čempionātā Ungārijā esam lieliski pabeiguši šo posmu mūsu dzīvēs.

MĀRCIS BERGS, FOODBRIDGE RTU BF maģistrantūras 1. kurss Kad pirmoreiz iesaistījies spageti tiltu veidošanā? Piedalos STiKĀ jau no paša sākuma, no pirmajām sacensībām. Visās sacensībās, ja nemaldos, tad piedalījos abās kategorijās, gan uz mazajiem tiltiem, gan arī uz lielajiem tiltiem. Vai spageti tiltu konstruēšanā pastāv robežas? Manuprāt, makaronu izmantošana konstrukciju būvēšanā, kuras pēc tam pārbauda uz slodzi, ir labs risinājums, jo makarons pats par sevi ir visiem zināms un tikai retais to varētu iztēloties kā būvmateriālu, līdz ar to, dzirdot par slodzes rezultātiem, visiem tas ir pārsteigums. Makaroni ir stipri un salīdzinoši lēti, konstrukciju daudzveidība ir tik liela, cik pieejamas dažādās makaronu ražotāju kompānijas un makaronu veidi, līdz ar to ideālā varianta meklējumi var būt diezgan sarežģīti. Jāmeklē ideālā attiecība konstrukciju elementiem, lai viss būtu sabalansēts un slodze tiktu uzņemta vienmērīgi pa visu konstrukciju. Kā jau pēdējie nolikumi paredz, tad makaronus iespējams gatavot arī pašam, tad nu man liekas, šajā jomā vēl galējie rezultāti nav sasniegti. Droši vien fiziskas robežas pastāv, bet diez vai kāds tās spētu sasniegt dzīves laikā, izmēģinot visas iespējamās konstrukcijas. Drīzāk apniktu šis process kā tāds, ja netiktu sasniegti ievērojami rezultāti sacensībās vai arī studijas ir pabeigtas un oficiālās sacensības līdz ar to ir beigušās. Kāda veida spageti tiltu vēl noteikti vēlies izmēģināt izveidot dzīvē? Gribētos uzbūvēt pasaules rekorda cienīgu tiltu, taču tad ir jāiegulda liels darbs, un šobrīd neredzu sev tik daudz brīvā laika, lai varētu tam pievērsties, kā arī Latvijā, manuprāt, ir diezgan zema piedāvāto makaronu dažādība, līdz ar to jābūvē no tā, kas ir, ungāriem gan ar šo nav problēmas. Kas ir tas āķis, kas visvairāk ieinteresē un liek piedalīties šāda veida sacensībās? Droši vien manā gadījumā šis "āķis" ir tas, ka esam uzvarējuši gandrīz visās RTU rīkotajās STIKS sacensības un mums pieder Latvijas rekords, līdz ar to gribas aizstāvēt šo godu un, protams, arī uzlabot rezultātu, lai pēc universitātes beigšanas nākamajiem censoņiem būtu augstāka latiņa, uz kuru tiekties. Līdz ar pēdējo kursu augstskolā šīs noteikti bija pēdējās sacensības, kurās

18

Kādas domas ir prātā tajā momentā, kad tilts tiek uzstādīts un kādas, kad iekārta salauž tiltu? Liekot tiltu uz slogošanas iekārtas, prātā jaucas neskaitāmas domas, rezultātu prognozēšana, konstrukcijas vājāko punktu noteikšana, stress pats par sevi, jo tiek pārbaudīts ieguldītais laiks, līdzekļi un darbs. Vienmēr tiek cerēts tas labākais. Ir piedzīvotas arī vilšanās, jo konstrukcija nav attaisnojusi cerības, tādos mirkļos ir visgrūtāk saņemties. Tajā mirklī, kad dzirdi, kā lūst makaroni, tad ir tā, ka, ja tilts šķīst/sprāgst, tad jau zini, ka rezultāts ir labs un ir prieks, taču, ja gadās, ka ir tikai nedaudz krakšķēšanas un nav krītošu detaļu, tad ir sū*īga sajūta, jo zini, ka konstrukcija spēj daudz vairāk, tikai nav bijis ideālais balanss konstrukcijā un ir bijis pārāk mazs šķērsgriezums attiecīgajā vietā. Principā tas ir mirklis, kas ir visaizraujošākais, adrenalīna ir tik daudz, ka trīc rokas.

RAIMONDS NIKOLUŠKINS, EXPRESS BRIDGE RTU TMF maģistrantūras 1. kurss Kad pirmoreiz iesaistījies spageti tiltu veidošanā? 2010. gada pavasarī. Vai spageti tiltu konstruēšanā pastāv robežas? Attīstīt to var gari un plaši, bet progresa/rezultātu līkne ir kvadrātiska, kas nozīmē, ka, lai uzlabotu rezultātu no 10 uz 20 kg, var tik vien kā precīzāk un vairāk salikt makaronus, bet, vēloties rezultātu no 310 uz 320, jau ir krietni jānopūlas, jāizmeklē labākie makaroni, jāņem izturīgāka līme, augsta precizitāte. Krietni jādomā arī par konstrukciju. Noteikti arī kādā brīdī apniks, jo tas ieguldītais darbs nesniedz nekādu labumu citiem, tas ir vairāk mācību process sev. Kad "mācību stunda" apgūta, tad jāpievēršas praktiskām lietām, jābūvē īsti tilti. :) Kāda veida spageti tiltu vēl noteikti vēlies izmēģināt izveidot dzīvē? Tādu kuram slodzi varētu pielikt visos tā laiduma punktos un vēl tāda veida, ar ko uzvarēt pasaules čempionātā. Kas ir tas āķis, kas visvairāk ieinteresē un liek piedalīties šāda veida sacensībās? Liekas, ka būs viegli, bet izrādās grūtāk. Tālāk jau aiziet sports, kad gribas arvien labāk un labāk. Kādas domas ir prātā tajā momentā, kad tilts tiek uzstādīts un kādas, kad iekārta salauž tiltu? Kad uzstāda, ir cerība un uztraukums. Kad salauž, ir divējādi prieks, vai tieši pretēji - bēdas, atkarīgs no rezultāta. :)


PANĀKUMI

ROLANDS BLUMBEKS, EXPRESS BRIDGE RTU IEVF, 4. Kurss Kad pirmoreiz iesaistījies spageti tiltu veidošanā? Pirmo tiltu būvēju 2012. gada pavasarī STiKS sacensībām.

“...makaroni kā būvniecības materiāls ir pilnīgi neparedzami...”

RAIVIS SKREBS, RAM RTU TMF, 3. kurss Kad pirmoreiz iesaistījies spageti tiltu veidošanā? Spageti tiltu konstruēšanā iesaistījos apmēram nedēļu pirms "STiKS 3" sacensībām. Mēs tikām pēdējā brīdī pierunāti piedalīties. Atceros, ka pēdējā pieteikšanās vakarā domājām komandas nosaukumu, tā arī neko jēdzīgu nevarējām izdomāt, tāpēc ierakstījām mūsu vārdu pirmos burtus RAM (Raivis, Artūrs, Māris). Vai ir iespējams, ka spageti tiltu konstruēšana var apnikt? Noteikti, ka kādreiz jau apniktu, bet studiju garumā, manuprāt, tas nav iespējams. Kāda veida spageti tiltu vēl noteikti vēlies izmēģināt izveidot dzīvē? Vēlētos uzbūvēt tiltu, kuram ir "klasiskā" apakša - no garajiem spageti makaroniem, kas līmēti kopā. Manuprāt, šādi konstruēta tilta apakša ir labāka par visām pārējām.

Vai spageti tiltu konstruēšanā pastāv robežas? Tīri teorētiski var būvēt neskaitāmus tiltus, vienmēr varētu izdomāt un izdarīt citādi. Kāda veida spageti tiltu vēl noteikti vēlies izmēģināt izveidot dzīvē? Gribētu uzbūvēt tādu tiltu, ar kuru var labot pasaules rekordu! Vienalga, kāda izskata! Kas ir tas āķis, kas visvairāk ieinteresē un liek piedalīties šāda veida sacensībās? Man personīgi patīk radīšanas un jaunrades process. Nepieciešama precizitāte, tas arī patīk. Kādas domas ir prātā tajā momentā, kad tilts tiek uzstādīts un kādas, kad iekārta salauž tiltu? Nu tad jau neko vairs! Ungārijā tiltu slogoja iekārta, pats stāvēju malā un skatījos uz rezultātu ekrānā. Tad tik domā: „vēl bišķiņ, vēl , vēl nedaudz!” Domāju un skatos uz tiem pirmajiem makaroniem, kas salūst! Pēc tam jau redz, kurā vietā kas nav izturējis.

“...liekot tiltu uz slogošanas iekārtas, prātā jaucas neskaitāmas domas...”

Kas ir tas āķis, kas visvairāk ieinteresē un liek piedalīties šāda veida sacensībās? Laikam jau sacensību gars, kā arī sēdēt plkst. 4:00 no rīta un līmēt makaronu tiltu "STiKS 3" sacensību dienā - tajā arī kaut kas ir! Kādas domas ir prātā tajā momentā, kad tilts tiek uzstādīts un kādas, kad iekārta salauž tiltu? Kad tilts tiek uzstādīts, protams, ka ir neziņa un uztraukums - turēs vai ne. Brīdī, kad salauž, protams, pirmās domas ir par rezultātu un tikai tad, kur un kāpēc salūza.

19


FOTO RADARS SVIN

RTU SP UN FSP PAVASARIS PAGĀJA VIENOS SVĒTK SEVI VAI IEDVESMOJOTIES TIKPAT LIELAI VASARAS

LĀCIS BAUMO: 20


KOS UN PRIEKĀ - ŠEIT VARI IELŪKOTIES DAŽOS MOMENTOS - ATRODOT S SVINĒŠANAI! LAI KATRA VASARAS DIENA KĀ SVĒTKI! PRIEKĀ!

21


RTU SP LĀCIS IESAKA SPORTOT

IEPAZĪSTIETIES - RTU KARSĒJMEITENES! Vairāk kā divus mēnešus RTU aktīvi trenējas pirmā karsējmeiteņu komanda. Meitenes ir enerģiskas un centīgas - to visvairāk var redzēt viņu uzstāšanās laikā. Divu mēnešu laikā ir padarīts daudz, un jau tagad viņas spēj aizraut skatītāju elpu uzstāšanās laikā. Un šis ir tikai sākums... Uzziniet, kādēļ tieši šīs meitenes ir nolēmušas turpmāk pārstāvēt RTU sporta komandas, iepazīstoties ar daļu no komandas.

KATRĪNA DIMITRE, RTU Karsējmeiteņu trenere, RTU TMF 1. kursa studente Viņas dzīvē viss ar dejošanu saistītais sācies ar tautiskajām dejām, tad hip-hopu un tagad, esot trenerei, GDS studiju. Šogad ieguvusi Deju pasniedzēja metodikas kvalifikāciju. Iesaka skatīties filmu “Terminators”, jo tajā arī var redzēt karsējmeitenes. “Tur pa vidu viņas ir. Tikai ļoti jāieskatās,” saka Katrīna. Principā vienmēr piekrīt derībām uz saldējumu. Visvairāk treneri iedvesmo enerģija un atdeve. Uzskata, ja redzi, ka pēc treniņa no zāles iziet pilnīgi slapjas, pārgurušas meitenes, kas sevi izlikušas par visiem 100%, tad zini, ka treniņš ir izdevies. Par nākotni Katrīne saka vienu: “Darba ir daudz!” Šī gada čempionātā beidzot redzējām tiešām brīnišķīgu sniegumu no TTU (Tallinas Tehniskās universitātes) komandas puses, kas akrobātikas trikus un stantus ir pacēlusi pavisam jaunā līmenī. Redzot, kā 10 sekunžu laikā komandas puiši spēj pacelt, uzmest meitenes un paši veic akrobātiskus trikus, ir vēlme cīnīties, lai arī viņiem būtu konkurence nēkamgad. Galvenokārt vēlos lauzt stereotipu par blondīnēm rozā svārciņos, kas smuki gora dibenu, jo savu deju horeogrāfiju veidoju, sadarbojoties ar Virmu Jankovsku, kas ir profesionāla akrobāte un palīdz dejā iesaistīt elementus no sporta vingrošanas un stantus (pacēlienus). Dzīvo ar domu - ja dara, tad dara pamatīgi! Par komandu trenerei ir vislabākās domas: “Meitenes ir nežēlīgi foršas! Es biju pārsteigta par milzīgo atsaucību un pozitīvismu, ar ko viņas iesaistījās šajā eksperimentā, jo pati šaubījos, ka divu mēnešu laikā spēsim panākt to, kas ir izveidots tagad. Kaut arī esam pazīstamas tik īsu laiku, zinu, ka ļoti vēlos ar viņām strādāt arī turpmāk un noteikti saglabāt foršo treniņu atmosfēru, kad pat kritieni un zilumi (kas ir bijuši daudz) neliek atkāpties no mērķa.“

22

“...galvenokārt vēlos lauzt stereotipu par blondīnēm rozā svārciņos, kas smuki gora dibenu...”


RTU SP LĀCIS IESAKA SPORTOT

AGNESE KLINTS, RTU DITF Iesaistījās karsējmeiteņu komandā, jo pazina treneri Katrīnu un zināja, ka ar viņu karsējmeiteņu komanda būs superīga! Redzēja nodarbi, ar kuru atspēkot laiku, kuru pavada pie datora. Mīļākie ēdieni: Rīvēto kartupeļu pankūkas, ķiļķēni, pica. Iespēja apvienot hobiju ar lietderīgo un vajadzīgo, kā arī iespēja iegūt daudz jaunu draugu. Ar treneri Katrīnu nonākušas pie secinājuma, ka labi ir arī karsējmeiteņu lifti - tie noder visdīvainākajās situācijās.

NELLIJA LIEPIŅA, RTU IEVF (1.kurss) Ir viena no RTU komandas karsējmeitenēm, jo uzskata, ka tā ir lieliska iespēja gūt panākumus sev un arī RTU vārdā. Zina filmu, kurā ir karsējmeitenes, un tā ir “Jennifer's body”. Priekšroku dod austrumu ēdieniem un Fazer saldumiem. Vislabākais, esot karsējmeitenei, ir sevis pilnveidošanas iespēja.

INNA KLASA, RTU BF (1.kurss)

MARLĒNA ALSTERE, RTU IEVF (1.kurss)

Iesaistījās karsējmeiteņu komandā, jo patīk dejot un dažādi izaicinājumi. Iekļūšana karsējmeiteņu komandā bija viens no tiem. Zina filmu, kurā ir karsējmeitenes - “Bring it on”. Nekad neatteiktos no grieķu salātiem, saldējuma vai "Candy King" konfektēm.Gandarījuma sajūta par sevi un visu komandu priekšnesuma laikā ir tas pats labākais, esot karsējmeitenei. Gandarījums par priekšnesumu, kurš radīts smagā treniņu procesā.

Tagad ir viena no karsējmeiteņu komandas dalībniecēm, jo Marlēnai patīk dejot. Zina filmu, kurā redzamas karsējmeitenes un tā ir “Jennifer’s body”. Mīļākais ēdiens: suši, siera karbonādes un šokolādes + kokosriekstu batoniņš Bounty. Uzskata, ka vislabākais, esot karsējmeitenei, ir treniņi.

23


RTU SP LĀCIS IESAKA SPORTOT

DIĀNA KARAŠOVA, RTU TMF (1.kurss) Pievienojās RTU karsējmeiteņu komandai, jo nodarbojas ar dejošanu un akrobātiku jau no 4 gadu vecuma, tāpēc vēlme dejot, pilnveidoties, un,protams, labi pavadīt laiku, ir neaprakstāma! Noteikti arī tas, ka treniņi dod fizisko slodzi, kas tik ļoti pietrūkst studiju laikā - tādējādi tā ir ideāla iespēja izlādēties un emocionāli atpūsties Garšo augļi visādās variācijās, aukstā zupa, suši Pats labākais, esot karsējmeitenei, ir tas, ka, darot to, kas Tev patīk, Tu vari arī atbalstīt savu universitāti un popularizēt to, tādējādi savā veidā izceļoties un esot aktīvam!

KRISTĪNE CJAPUTA, RTU ETF (2.kurss) Kristīne gribēja atsākt dejot pēc neilgas pauzes, tādēļ iesaistījās karsējmeiteņu komandā. Arī patīkamā sajūta pārstāvēt RTU šādā veidā ir bijis labs iemesls dalībai RTU karsējmeiteņu komandā, jo līdz šim RTU nav bijušas karsējmeitenes, un tas ir kā jauns izaicinājums. Zina, ka karsējmeitenes var redzēt filmā “Bring it on”. Garšīgākos ēdienus nosaucot, Kristīne min sušī, tiramisu un krēmzupas. Uzskata, ka komandā ir izveidojies foršs kolektīvs un iespēja uzstāties, pārstāvēt RTU, izdejoties un iemācīties daudz ko jaunu, lieliski pavadot laiku, ir labākais.

24


RTU SP LĀCIS IESAKA SPORTOT EVIJA GANGNUSE, RTU DITF Evijai dejošana vienmēr ir bijusi kaislība, aktivitāte, dzīvesprieks un komandas darbs. Viņa dejo jau no bērnības, un prieka sagādāšana cilvēkiem pašai nes gandarījumu un piepildījuma sajūtu + Evija uzskata, ka karsējmeiteņu popularitāte un līmenis Latvijā būtu jāattīsta. ”So, ķeramies klāt!” saka pati Evija. Par garšīgākajiem ēdieniem uzskata - Fondue, pizza & ice cream. Garšīgākais dzēriens - caffè mocha. Kā vislabāko karsējmeiteņu treniņu procesā novērtē pašu komandu, atmosfēru tajā un spēju kopīgiem spēkiem paveikt to, ko citi nevar.

ELIZABETE PRUDIVUSA, RTU IEVF (2.kurss) Nodarbojas ar dejošanu kopš bērnu dienām. Draudzene pateica Elizabetei, ka ir iespēja aktīvi, interesanti un produktīvi pavadīt savu laiku, iestājoties RTU karsējmeiteņu komandā. Tā arī viņa tur nokļuvusi. Karsējmeiteņu filmu Elizabete izvēlas “The New Guy”. Mīļākie ēdieni: cepta vistiņa, šašliks un pīrādziņi. Vislabākais, esot karsējmeitenei, ir, protams, treniņi un draudzīgs kolektīvs.

ANASTASIJA GOLUBEVA, RTU IEVF (1.kurss) Iesaistījās RTU Karsējmeiteņu komandā, jo bija interesanti pamēģināt sevi karsējmeitenes tēlā, kā arī uzzināt, ko pati var un spēj. Trīs garšīgākie pārtikas produkti: šokolāde, apelsīni, ceptie kartupeļi. Katru reizi treniņā kaut ko iemācīties, kaut ko jaunu atklāt - pēc Anastasijas domām - ir visaizraujošākais.

DARJA PANCAKOVA, RTU BF (4.kurss) Darjai patīk dejas, kas savienotas ar akrobātiku - tādēļ arī trenējas RTU karsējmeiteņu komandā. Arī ideja par to, ka RTU līdz šim nekas tāds nav bijis un tas ir kaut kas jauns, mudinājis Darju iesaistīties. Darjai patīk būt karsējmeitenei, un viņa ir noskatījusies visas “Bring it on” daļas. Par garšīgākajiem ēdieniem dēvē medus torti, picu un suši. Uzskata, ka vislabākais ir fakts, ka visi mīl karsējmeitenes! :)

RTU KARSĒJMEITEŅU DARBĪBU komentē RTU Studentu parlamenta Sporta nodaļas vadītājs Andris Grāpēns: “Komandas meitenes ir uzcītīgas un neatlaidīgas, un tas arī parādās viņu treniņu rezultātā. Pagājuši ir tikai pāris mēneši, kopš viņas intensīvi trenējas un viņas sevi jau ir pierādījušas (pavasara sporta spēlēs "Ronīšos") kā ļoti perspektīvas. Priecē, ka RTU beidzot ir komanda, kas varēs atbalstīt mūsu sportistus.”

25


RTU INTEREŠU KLUBI

MĪTU LABORATORIJA - KUR NEIESPĒJAMAIS KĻŪST IESPĒJAMS Varbūt vienmēr esi gribējis zināt, vai eksistē vienradži? Bet varbūt tevi interesē, vai ar superlīmi tiešām var salīmēt pilnīgi visu – ne tikai pirkstus? Iespējams, cepot pankūkas, esi iedomājies, vai no miltiem var izgatavot spridzekli. Varbūt tu nespēj naktīs mierīgi gulēt, neuzzinājis patiesību? Nebaidies ne mirkli, jo Mītu Laboratorijas zinātkārie dalībnieki ir gatavi atbildēt uz visiem šiem un vēl daudziem citiem taviem jautājumiem! Ja jūties apmaldījies zinātnes stereotipu labirintos, Mītu Laboratorija palīdzēs tev nošķirt patiesību no izdomājumiem un nokļūt līdz kodolam, atrast atbildes uz jautājumiem, kurus tu pat nezināji, ka vēlies uzdot. Čaklie laboranti parādīs, kā zinātnes mīklas atrisināt vienkārši, praktiski un aizraujoši. Zinātnes klubā darbojas gan RTU studenti, gan zinātnes entuziasti no citām augstskolām. Ja vēlies palīdzēt, esi laipni aicināts pievienoties jauno zinātnieku klubam, kas ļaus paraudzīties uz lekcijās iegūtajām zināšanām no cita skatupunkta. Varbūt ir kāda problēma, kas neliek tev mieru, piemēram, cik daudz kefīra jāizdzer, lai nevarētu vadīt automašīnu? Mītu Laboratorijas darboņi Tev labprāt palīdzēs atrast atbildes. Mītu Laboratorijai jau ir sagatavoti grandiozi plāni vasarai – būs gan sprādzieni un karstums, gan arī kaut kas atvēsinošs karstām vasaras dienām. Ja ieinteresēja, esi laipni aicināts nākt un piedalīties eksperimentos!

“Cik daudz kefīra jāizdzer, lai nevarētu vadīt automašīnu?”

VASARA IR ĪSTAIS LAIKS, LAI ARĪ TU IZVEIDOTU INTEREŠU KLUBU. VISU, KAS TEV JĀZINA PAR INTEREŠU KLUBA IZVEIDI, LASI ŠEIT!

Seko mums Twitter.com - twitter.com/MituKlubs un raksti uz e-pastu: mitu.laboratorija@gmail.com !

20

26


RTU SP Lācis ATROD PASNIEDZĒJU PĒRLES

“ŠODIEN LEKCIJU PIERAKSTOS - PĒRLE 2” ARĪ ŠAJĀ AVĪZES NUMURĀ TURPINĀM IESĀKTO RUBRIKU, KURĀ VAR IEPAZĪTIES AR DAŽIEM RTU PASNIEDZĒJU ATRAKTĪVĀKAJIEM IZTEICIENIEM, KURUS SAVOS PIERAKSTOS IR VĒSTURISKI ATSTĀJUŠI TO STUDENTI

Arī, bučojoties ar meitenēm, jābūt uzmanīgam. Cik kg lūpu krāsas vīrietis apēd gadā? - 4 kg! Bet lūpu krāsām izmanto cinka stearātu. Tas nav indīgs, bet ir kancerogēns, tā ka jūs nodrošināt sev ātrāku nāvi.

Kafija ir jāatšķaida ar pienu. Kafija ir dzēriens, piens ir ēdiens. Kopā sanāk brokastis! - zināšanu tā irirstingrāka Jums katramAtkārtošana ir sava taisnība, betpamāte, patiesība viena unnekā TĀ māte. IR MANA!

Jo jūs gan jau neesat satikuši nevienu džentlmeni, nu izņemot mani protams.

Mīlestība ir ķīmija. Draudzība nav ķīmija, tās ir draudzīgas attiecības. Nekāda kolhoza nebūs! Nātrija hlorīdu no mājām neņems! ....Bet tagad siltums ir. Paldies Dievam...un dekānam.

27


MĒS ATRODAMIES ŠEIT! Jau no 14.maija RTU Studentu parlamenta birojs atrodas Āzenes ielā Garanta ēkā, Āzenes ielā 12-4 (blakus RTU ETF), sakarā ar Āzenes ielas 22 dienesta viesnīcu un iepriekšējā biroja renovāciju. Garanta ēkā mūs var atrast otrajā stāvā. Biroja kontakttālrunis un darba laiks paliek nemainīgi. RTU Studentu parlaments aktīvi darbosies šajās telpās līdz šī gada novembrim.

DARBA LAIKS VASARĀ: Sākot no 18.jūnija RTU Studentu parlamenta biroja darba laiks ir pirmdienās, trešdienās, ceturtdienās no plkst. 10.00 - 15.00.

LAI TEV KRĀSAINA VASARA!

29


RTU SP jūnija avīze  

Iepazīsties ar RTU karsējmeitenēm; uzzini, kā ar spageti makaroniem var gūt panākumus pasaulē; noskaidro, ko dara Mītu laboratorijā un vēl d...

RTU SP jūnija avīze  

Iepazīsties ar RTU karsējmeitenēm; uzzini, kā ar spageti makaroniem var gūt panākumus pasaulē; noskaidro, ko dara Mītu laboratorijā un vēl d...

Advertisement