Page 1

Gėlės

Rūta Jakubelskaitė


Gerbera (lot. Gerbera, angl. Gerb era, Transvaal daisy) – astrinių (Asteraceae) šeimos augalų gentis. Natūraliai auga Pietų Amerikoje, Afrikoje, Madagaska re ir tropikinėje Azijoje.

Gerberos mėgsta šviesią patalpą. Jos šilumamėgės, dieną turi būti 20-22ºC, naktį – 18-20ºC šilumos. Aukštesnė temperatūra skatina žydėjimą, žemesnė – stabdo. Poilsio metu joms reikia 12-14ºC šilumos, nemėgsta skersvėjų, temperatūros kaitos.

Gentyje yra apie 30 rūšių. Lietuvoje gerberos auginamos šiltnamiuose kaip dekoratyviniai augalai.

Laistomos pašildytu vandeniu rytais. Dauginamos sėklomis, kero dalijimu ir auginiais. 20-22ºC šilumoje sėklos sudygsta per 10-15 dienų. Kerai dalijami balandžio – gegužės mėnesiais.


Rožės – erškėčio (Rosa) genties dekoratyviniai augalai. Vakarų pasaulyje erškėčiams priklausanti rožė laikoma kilmingiausia gėle; rožės (ypač raudonosios) simbolizuoja meilę. Rožės naudojamos parfumerijoje, taip pat puokštėms daryti, dovanojamos įvairiomis progo-

Rožė - nuostabi gėlė apipinta istorijomis ir apdainuota poetų. Kiekvienas rožių mylėtojas nori ja džiaugtis savo sode ar gėlyne Didelę įtaką rožių veisimui padarė Napoleono žmona J osephine de Beauharnais, kuri surinko pirmąją rožių kolekciją.


Sakoma, kad orchidėjos – legendomis apipinti augalai. Egzotiški žiedai sukėlė didžiulį susidomėjimą vos pasiekę Europą. Su meile prižiūrimos gėlės šeimininkus apdovanoja ypatingais žiedais. Orchidėjos gali žaliuoti net šimtus metų ir tapti iš kartos į kartą perduodama šeimos relikvija. Ką gi daryti, kad egzotiški žiedai džiugintų vėsiomis žiemos dienomis? Phalaeonopsis orchidėjoms palankiausia temperatūra yra nuo +18 iki +27° C. Optimali temperatūra naktį - +18, o dieną +22-+27° C. Labai aukšta temperatūra lėtina orchidėjų augimą, o vėsuma kenkia žiedams. Jei pradeda formuotis žiedai, venkite temperatūros svyravimų, nes žiedai gali žūti dar neprasiskleidę.

Labai svarbu sistemingai laistyti orchidėją. Phalaenopsis nemėgsta sausros, todėl geriausia laistyti gėlę apytiksliai kartą per savaitę. Pastovi drėgmė sudaro palankias sąlygas orchidėjos šaknims vystytis, todėl periodiškai tikrinkite drėgmę vazonėlyje. Galite pasverti vazonėlį su palaistytu ir nepalaistytu augalu, kad galėtumėte numatyti laistymo laiką pagal svorį. Laistykite atsargiai, kad ant lapų nesusikauptų vanduo.


Tulpė yra nacionalinė Irano ir Turkijos gėlė, tulpių motyvai dažni persų ir turkų liaudies mene. Yra išvesta daugybė dekoratyvinių veislių. Tulpės laikomos „tradicinėmis“ dovanojamomis gėlėmis kartu su rožėmis, lelijomis, orchidėjomis ir bijūnais. Lietuvoje auga: Darželinė tulpė (Tulipa gesneriana) Girinė tulpė (Tulipa sylvestris) Smailioji tulpė (Tulipa acuminata) Vėlyvoji tulpė (Tulipa tarda Regel).


Tulpės (lot. Tulipa) – lelijinių augalų (Liliaceae) gentis. Joms būdingi dideli šešių žiedlapių žiedai. Iš viso yra apie 100 rūšių, Lietuvoje auginamos tik kaip dekoratyviniai augalai, laukinės neauga. Tulpės kilusios iš pietų Europos, Šiaurės Afrikos ir Azijos (nuo Anatolijos ir Irano iki Kinijos ir Japonijos). Daugiausia genties rūšių Pamyro ir Hindukušo kalnuose bei Kazachstano stepėse.


Anturis (lot. Anthurium) – aroninių (Araceae) šeimos Pothoideae pošeimio augalų gentis. Genties pavadinimas uodeguotoji gėlė kilęs iš graikų kalbos žodžių anthos – žiedas ir oyra – uodega. Romantikai ir poetai vadina flamingo gėle. Kilę iš Centrinės ir Pietų Amerikos tropikų.


Egzotiški žiedynai laikosi daug savaičių, o žydėjimo laikas nuo pavasario iki vasaros pabaigos. Deja, anturius auginti nelengva. Būna baltų porūšių. Temperatūra: vidutinė, žiemą ne žemesnė kaip 15°C. Šviesa: žiemą stipri, vasarą pridengti nuo saulės. Vanduo: po truputį laistyti kas kelios dienos minkštu vandeniu, kad žemė nuolat būtų drėgna. Drėgmė: labai mėgsta drėgmę. Purkšti dažnai, bet ne ant žiedų


Daugiau informacijos apie gėles ir jų priežiūrą ieškokite : www.rojaussodai.lt www.sodai.eu www.sodovizija.lt www.geles.net www.augalai.net

geles  

geliu pavadinai, vaizdai, aprasymai

geles  

geliu pavadinai, vaizdai, aprasymai

Advertisement