Page 1

Rubrika

Nemokamas

Ralio Zurnalas

Nr. 10 • 2009 gegužės 9

Lietuvos ralio čempionato II etapas Įvykis

Tema

20 Pakrikštyti „stogais“

16 WRC etapas Lenkijoje – iššūkis ir lietuviams

4 Nemokamas „Ralio žurnalas” • Nr. 10 • 2009 gegužė

Adrenalinas

Tiltas į vasaros sezoną

1


Padėka Ralio rengėjai dėkoja generaliniam rėmėjui, rėmėjams, Vilniaus miesto savivaldybei, Lietuvos automobilių sporto federacijai, Policijos departamentui, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui, Vilniaus ir Utenos apskričių vyriausiesiems policijos komisariatams, Vilniaus ir Utenos apskričių priešgaisrinio gelbėjimo valdyboms, Sveikatos apsaugos ministerijai, Lietuvos automobilių kelių direkcijai, VĮ ,,Vilniaus regiono keliai“, VĮ ,,Utenos regiono keliai“, VšĮ ,,Nemuno žiedas“, Lietuvos automobilininkų sąjungai, Širvintų, Ukmergės, Molėtų ir Vilniaus rajonų savivaldybėms, seniūnijoms, policijos ir PGT pareigūnams, GMP brigadoms, kelininkams, žiniasklaidos atstovams.

Generalinis rėmėjas:

Renginio draudikas:

Rėmėjai: Savivaldybės:

2


Sveikinimai

Turinys 4

Rubrika

Tiltas į vasaros sezoną

9

Vilius NAVICKAS Vilniaus miesto savivaldybės meras Sveikinu visus vasaros sezoną pradėsiančius SWEDBANK RALLY-2009 dalyvius. Džiugu, kad šiemet sportininkai jau dešimtąjį kartą varžysis dėl pagrindinio trofėjaus – Vilniaus miesto mero taurės. Tai taip pat prasmingas jubiliejus šio renginio istorijoje, siekiančioje 1961 metus. Lenktynininkai varžysis Širvintų, Molėtų, Ukmergės ir Vilniaus rajonų keliuose. Neabejoju, kad kova dėl laurų bus atkakli ir veržli, – pakerės ne vieną šios sporto šakos gerbėją. Kaip ir kiekvienais metais, be apdovanojimų ir rėmėjų prizų neliks visų ralio įskaitų prizininkai. Beje, tai dar viena šių ralių, kurių maršrutais yra važiavę pajėgiausieji šalies ralio meistrai, tradicija. Šia proga sportininkams, organizatoriams, rėmėjams ir lenktynes stebėsiantiems žiūrovams linkiu įspūdingo, sėkmingo ir saugaus renginio.

Danguolė KARLONIENĖ ,,Swedbank lizingas“, UAB generalinė direktorė Nuoširdžiai sveikinu „Swedbank ralio 2009“ Vilniaus miesto mero taurei laimėti dalyvius, varžybų organizatorius bei žiūrovus! „Swedbank lizingas“ nuo 2001 metų yra šio ralio generalinis rėmėjas. Mums malonu prisidėti prie automobilių sporto vystymo Lietuvoje, jaunų lenktynininkų ugdymo bei profesionalių sportininkų palaikymo. Tęsdami šią gražią tradiciją džiaugiamės, kad sportininkai kasmet gali išmėginti savo automobilių patvarumą bei dinamiškumą ir patikrinti profesionalaus vairavimo įgūdžius. Be to, mums visiems, šios sporto šakos gerbėjams, tai – nepakartojamų įspūdžių šaltinis. Linkiu sportininkams saugaus kelio į pergalę, o žiūrovams – gerų įspūdžių!

Darbas federacijoje R. Rupkui tapo svajonės išsipildymu 10

Starto tvarka

12

Greičio ruožų žemėlapiai

15

Žiūrovų dėmesiui: automobilių spor­ tas gali būti pavojingas

16

WRC etapas Lenkijoje ­ iššūkis ir lietuviams 18

Š. Liesis ­ pilkasis ralio kardinolas

19

Ž. Sakalauskas: „Pergalės susideda iš trupinėlių“

20

Gintaras FURMANAVIČIUS Lietuvos automobilių sporto federacijos prezidentas Automobilių sportas Lietuvoje nuo seno yra tarp populiariausių sporto šakų. Jau daugelį metų šalies sportininkai džiugina mus savo pasiekimais ne tik Lietuvoje, bet ir toli už jos ribų. Daug automobilių sporto renginių tapo tradiciniais, be jų mes neįsivaizduojame varžybų kalendoriaus, jų laukia daugiatūkstantinė automobilių sporto gerbėjų minia. Vienas tokių renginių yra gegužės mėnesio 9 dieną startuosiantis tradicinis Lietuvos automobilių ralio čempionato etapas – ralis ,,Swedbank rally-2009“ Vilniaus miesto mero taurei laimėti. Džiugu, kad, nepaisant ekonominio sunkmečio, varžybų organizatoriai gerai padirbėjo, todėl nemažas būrys lenktynininkų suteiks mums galimybę gėrėtis jų meistriškumu ralio trasose. Linkiu visiems sportininkams garbingos kovos ir puikių rezultatų, žiūrovams – gražaus reginio, organizatoriams – ištvermės ir sklandžiai vykstančių varžybų. Nemokamas „Ralio žurnalas” • Nr. 10 • 2009 gegužė

Stasys BRUNDZA Lietuvos automobilių klubo garbės prezidentas Nuoširdžiai sveikinu ,,Swedbank rally-2009“ dalyvius, kurie varžysis dėl pagrindinio prizo – Vilniaus miesto mero taurės. Tradiciškai šios varžybos kartu skelbia ir automobilių ralio vasaros sezono pradžią. Todėl visiems lenktynininkams noriu palinkėti ne tik puikaus starto, bet ir sėkmingo viso 2009-ųjų sportinio sezono finišo, greitų, tačiau saugių kilometrų. Labai malonu, kad šį ralį, padedama generalinio rėmėjo ,,Swedbank lizingas“, rengia viena seniausių šalies automobilių sporto entuziastų – visuomeninė organizacija Lietuvos automobilių klubas, įkurtas 1926 metais. O šios lenktynės puoselėja senas ir gražias šalies autosporto tradicijas. Autosporto renginiams neabejingas lieka kaskart vis didesnis varžybas stebintis žiūrovų būrys. Sportininkams, be abejo, džiugu, kad ralio aistruoliai gyvai domisi ralio batalijų peripetijomis, o rėmėjai ir sunkmečio metais įneša svarų indėlį į automobilių sporto plėtrą. Sėkmės ir ištvermės!

Pakrikštyti „stogais“ 22

Pramogos

NEMOKAMAS RALIO ŽURNALAS Leidėjas UAB „15 minučių“ Redaktorė Jurga Vaičiūtė Tekstų autoriai: Juozas Mažeikis, Aurimas Ta­ mulionis, Aurimas Kuckailis, Tomas Grigalevičius. Dizaineriai: Algimantas Jočys (www.diz.lt), Marius Grigaitis. Nuotraukų autoriai: Erikas Ovčarenko, Laurynas Bočkus, Tomas Balžekas, Scanpix, Martynas Povilaitis, Julius Kalinskas, Tomas Tumalovičius. Dėl reklamos kituose nemokamuose ralio leidiniuose kreiptis el.p. reklama@15min.lt, tel. (8­5) 2105895. Redakcija neatsako už reklamos turinį ir klaidas. UAB „15 minučių“, A.Goštauto 40 B, 01112 Vilnius. Tel. 210 58 94. Faks. 210 58 97. info@15min.lt , www.15min.lt Nemokamus ralio leidinius remia dienraščio „15min“ partneris – Lietuvos automobilių sporto federacija.

3


Tema

Tiltas į vasaros sezoną

Šalies automobilių ralio meistrai SWEDBANK RALLY-2009 varžybomis, kurios kartu yra ir Lietuvos automobilių ralio čempionato antrasis etapas, pradeda ilgai lauktą vasaros sezoną. Sportininkai šiame ralyje varžysis dėl tradicinio prizo – Vilniaus miesto mero taurės, o ralį, padedama renginio generalinio rėmėjo „Swedbank lizingas“, rengia seniausia šalies automobilių sporto entuziastų visuomeninė organizacija – Lietuvos automobilių klubas, įkurtas 1926 metais.

Gilios tradicijos Šios lenktynės, ženklinančios automobilių ralio vasaros sezono pradžią, turi senas ir gražias tradicijas. Jų ištakos siekia 1961 m., kai tų metų vasario 4 dieną 26 sportinių automobilių ekipažai leidosi į ilgą, net 1300 kilometrų, kelionę pirmojo ralio „Vilnius 1961“ maršrutais.

4

Pirmajame „Vilnius 1961“ ralyje dvi pagrindines pergales šventė ne vilniečių, o kauniečių ekipažai. „Pobedų“ klasėje nugalėjo SK „Banga“ sportininkai Anatolijus Kurdzikauskas su bendravardžiu šturmanu Riabčinskiu, o „Volgų“ klasėje greičiausi buvo Kauno taksi parko atstovai – Povilas Štaras ir Vytautas Lapėnas. Vilniaus ralistų garbę gynę Levas Šuvalovas ir Vaclovas Survila pajėgiausi buvo „Moskvičių“ klasėje.

Nuo pirmųjų lenktynių, kurios buvo žinomos Vilniaus ralio vardu, nutekėjo jau daug vandens. Vasaros sezono pradžią ženklinančios varžybos LASF sporto kalendoriuje dabar randa vietą kiekvienais metais. Be minėtų lenktynininkų, šiuose raliuose savo meistriškumu žiūrovus žavėjo visi garsiausi šalies automobilių sporto meistrai – Arvydas ir Kastytis Girdauskai, Anatolijus Potapčikas, Igoris Charitopula, Stasys Brundza, Eugeni-


jus Tumalevičius, Aurelijus Simaška, Saulius Girdauskas, Evaldas Čirba, Arūnas Lekavičius, tėvas bei sūnus Vidmantas ir Dovilas Čiutelės, Rolandas Mackevičius, Rokas Lipeikis, Vytautas Švedas ir daugelis kitų.

Sėkminga pradžia – pusė darbo Jei atidžiau pažvelgtume į šių lenktynių istoriją, įsitikintume, kad sėkminga sezono pradžia daugeliui šalies ralio meistrų tapdavo reikšmingu faktoriumi galutinei pergalei kovojant dėl aukščiausių titulų. Kita vertus, ralio sezono pradžia, leidžianti akivaizdžiai įsitikinti kas ko vertas, savotiškai svarbi ne tik patiems sportininkams, bet ir žiūrovams, kurie šiam renginiui tradiciškai negaili išskirtinio dėmesio. Ralio rengėjas – Lietuvos automobilių klubas kartu su renginio generaliniu rėmėju „Swedbank lizingu“ – pagrįstai tikisi, kad ir šių metų gegužės 9-ąją vyksiantis ralis SWEDBANK RALLY-2009, kurio dalyviai dėl Vilniaus mero taurės varžysis keturių rajonų – Vilniaus, Širvintų, Molėtų ir Ukmergės keliais, patvirtins tai bei padovanos žiūrovams nemažai įspūdingų akimirkų. Ralio organizatoriai, stengdamiesi šiais nelengvais laikais bent kiek padėti sportininkams, kad jiems netektų sukti papildomų kilometrų, SWEDBANK RALLY-2009 lenktynių startą rengia ne Vilniuje, o šalia Širvintų, kur šeštadienio rytą, 8.43 val., pirmasis sportininkų ekipažas pradės kovas pirmajame Zibalų greičio ruože.

SveČių iš uŽsienio stovykloje - ir Rusijos ralistai iŠ Kaliningrado Dmitrijus Miachinas su Maksimu Nefiodovu. Evo VIII“. Ne prasčiau atrodo ir „Subaru“ gerbėjų stovykla. „Subaru Impreza WRX STI Spec C“ vairuos Benediktas Vanagas su Ramūnu Šaučikovu, Dominykas ir Valdas Butvilai, Artūras Ežerskis su Giedriumi Nomeika,

Giedrius Kriptavičius su Ričardu Baubinu, svečiai iš Latvijos – Janis Feldmanis su Juriu Vilmaniu – ir kiti sportininkai. Svečių iš užsienio stovykloje bus ir Rusijos ralistai iš Kaliningrado – Dmitrijus Miachinas su Maksimu Nefiodovu, į SWEDBANK RALLY-2009 trasas išvairuosiantys pagal R2000 klasės reikalavimus parengtą „Honda Civic“. Vienas pagrindinių pretendentų į pergalę šioje klasėje, be abejo, bus Dovilas Čiutelė su Žydrūnu Vaitkevičiumi, važiuosiantys su žiūrovų pamėgtu VAZ 2105 VFTS automobiliu. Dar su vienu dabar jau egzotiškai atrodančiu „žiguliu“ VAZ 2101 lenktyniaus Tadas Kaušakys ir Andrius Vaitiekūnas. Didelį susidomėjimą kelia ir dalyvauti ralyje užsiregistravę Saulius Girdauskas su Pauliumi Urbonu, kurie vieninteliai į trasas išvairuos labai greitą „Škoda Fabia WRC“ automobilį. Nukelta į 7 psl.

Laukiama visų pajėgiausiųjų Nepaisant sunkmečio, rengėjai debiutinėse vasaros sezono lenktynėse laukia visų pajėgiausiųjų ralio meistrų. Balandžio 29 dieną paraiškas dalyvauti varžybose buvo pateikę beveik 50 ekipažų, kurie varžysis automobilių ralio čempionato įskaitoje. Dar 5 ekipažai važiuos ne pirmenybių įskaitoje. Jau dabar galima prognozuoti, kad itin aštri kova virs tarp vairuojančių tikrus ralio monstrus – įvairių modifikacijų „Mitsubishi Lancer“ ir „Subaru Impreza“ – automobilius. „Mitsubishi Lancer Evo IX“ tramdys pernykščiai šalies čempionai Vytautas Švedas su Žilvinu Sakalausku, tokius pačius automobilius vairuos Žilvinas Juršys su Tomu Balžeku, Audrius Gimžauskas su Kęstučiu Girštautu, Ramūnas Čapkauskas su Tomu Šipkausku, Audrius Višniauskas su Edvinu Pagirsku, Artūras ir Mindaugas Daunoravičiai bei daugelis kitų. Be abejo, rimčiausią konkurenciją jiems sudarys ir daugkartinis šalies čempionas Rokas Lipeikis, kuris kartu su dukra Inga vairuos „Mitsubishi Lancer

Nepaisant sunkmeČio, rengĖjai debiutinĖse vasaros sezono lenktynĖse laukia visŲ pajĖgiausiŲ ralio meistrŲ. Nemokamas „Ralio žurnalas“ • Nr. 10 • 2009 gegužė

5


Rubrika

6


Tema

Atkelta iš 5 psl.

Per dieną – daugiau nei 300 kilometrų SWEDBANK RALLY-2009 vyks tik vieną dieną, gegužės 9-ąją, per kurią sportininkams teks įveikti nelengvą 338,12 kilometro maršrutą, iš kurių 106,7 kilometro – greičio ruožai. Ralyje septyni greičio ruožai, tačiau visus juos sportininkai įveiks po du kartus. Tokiu būdu klaidą padariusiems lenktynininkams sudaroma galimybė ištaisyti ją važiuojant antrą kartą, o žiūrovams nereikės iš vieno greičio

... primena, jog automobilių sportas - ne tik Žavus, uŽkreČiantis reginys, bet ir pavojingas. Nemokamas „Ralio žurnalas“ • Nr. 10 • 2009 gegužė

ruožo skubėti į kitą. Užėmę patogias pozicijas jie galės ilgiau gėrėtis ralio batalijomis. Juolab kad laukti beveik neteks, nes, kol paskutiniai sportininkai baigs kovas viename greičio ruože, lyderiai jame startuos antrą kartą. Baigę kovas greičio ruožuose SWEDBANK RALLY-2009 dalyviai po 17 val. finišuos Vilniuje, aikštėje šalia miesto savivaldybės (Konstitucijos pr. 3). Savivaldybėje 18.45 val. ketinama paskelbti preliminarius ralio rezultatus, o 18.50 val. surengti spaudos konferenciją. Nugalėtojų ir prizininkų apdovanojimo ceremonija vyks ten pat 20 val.

Saugumas – pirmaeilis uždavinys Vienas didžiausių ralio rengėjų, teisėjų bei saugos tarnybų rūpestis – varžybų, o kartu ir jose dalyvaujančių sportininkų bei lenktynes stebinčių žiūrovų saugumas. Specialiai tam išleistose skrajutėse, kurios bus platinamos greičio ruožų prieigose ir varžybų štabe, išsamiai pateikti visi reikalavimai, kurių laikydamiesi renginio dalyviai jausis saugiai. Organizatoriai, stengdamiesi išvengti nelaimių, dar kartą atkreipia žiūrovų dėmesį ir primygtinai prašo jų niekada nestovėti išorinėje posūkio dalyje ir šalia automobilių važiavimo

trajektorijos, iš kurios automobilis gali slysti įveikęs posūkį ar nusileisdamas nuo tramplino. Rinkdamiesi patogesnes vietas varžybų stebėjimui, atminkite, kad trasa uždaroma likus valandai iki pirmojo automobilio starto, tad į tas vietas būtina atvykti anksčiau. Atvykę apsižvalgykite ir numatykite vietą, į kurią būtų galima greitai ir saugiai pasitraukti. Nesirinkite vietų, esančių žemiau važiuojamosios kelio dalies ir jokiu būdu nevaikščiokite trasa, kol saugos tarnybos vėl jos neatidarys bendram eismui. Ralio rengėjai prašo atvykusius stebėti varžybų su vaikais jiems rodyti išskirtinį dėmesį, o šalia varžybų trasos gyvenančių žmonių – lenktynių dieną atidžiau prižiūrėti naminius gyvulius, kad jie nenutrūktų ir neatsidurtų trasoje. Ralio rengėjas – Lietuvos automobilių klubas – kviesdamas sportininkus ir žiūrovus į ralio trasas, linki visiems dalyviams greitų sekundžių ir saugių kilometrų, o žiūrovams – daug malonių akimirkų. Tačiau kartu ir primena, jog automobilių sportas – ne tik žavus, užkrečiantis reginys, bet ir pavojingas. Todėl, linkėdamas gražaus ir turiningo ralio, dar kartą prašo būti atidiems, besąlygiškai paklusti teisėjų ir greičio ruožus saugančių pareigūnų reikalavimams. Juozas MAŽEIKIS Ralio spaudos centro vadovas

7


Sportas gyvai


LASF

Darbas federacijoje R.Rupkui tapo svajonės išsipildymu Dar tik pora mėnesių Lietuvos automobilių sporto federacijos (LASF) generaliniu sekretoriumi dirbantis 45 metų Ričardas Rupkus prisipažįsta – šis darbas jam tapo svajonės išsipildymu. Prieš daugiau nei du dešimtmečius ralio automobilio vairą laikęs vyras dėl savo užimtumo šio pomėgio buvo priverstas atsisakyti. Klaipėdos miesto policijoje bei Valstybės saugumo departamente dirbęs R.Rupkus prieš dvejus metus išėjo į užtarnautą pensiją. Šiek tiek padirbęs dėstytoju, o vėliau – ir privačios įmonės direktoriumi, vyras suprato, jog jo pašaukimas yra automobiliai. Pradėjęs ieškotis su jais susijusios veiklos, R.Rupkus netikėtai sulaukė LASF prezidento Gintaro Furmanavičiaus skambučio. „Nedvejodamas sutikau, nes tai buvo tai, ko aš ir ieškojau“, - tvirtino pašnekovas. Kas Jus sieja su automobilių sportu? Iki 1990 metų važiavau ralyje. Buvau pasiekęs kandidato į sporto meistrus atskyrį . Vėliau dėl darbo teisėsaugos institucijose nebegalėjau dalyvauti, tačiau tai netrukdė domėtis, stebėti. Apskritai, automobiliai yra mano silpnybė. Kodėl G. Furmanavičius pasirinko būtent jus? Ar iki tol Jūs buvote pažįstami? Tikrai jo iki tol nepažinojau. Aš tiesiog ieškojau darbo ir savo aplinkos žmonėms dalinau gyvenimo aprašymus. Tuomet netikėtai sulaukiau G.Furmanavičiaus skambučio. Pora kartų susitikome, aš jam išdėsčiau savo matomas vizijas ir galiausiai jis man pasiūlė tapti generaliniu sekretoriumi. Tai man buvo tarsi svajonių išsipildymas. Nors LASF dirbate palyginus neseniai, ar Nemokamas „Ralio žurnalas“ • Nr. 10 • 2009 gegužė 9

jau spėjote ko nors imtis, jog nesutarimai, pernai kilę tarp dviejų žymių šalies lenktynininkų, būtų sprendžiami? Į šių dviejų sportininkų ginčus žiūriu gana sveikai. Pirma vieta yra tik viena, o sporte visada bus ambicijos kažkam vienam užimti tą vietą. Nežiūrint į tai, esminė problema buvo dėl paties LASF valdymo, nes buvusi norminė federacijos bazė buvo dviprasmiška – parašyta taip, kad ją buvo galima įvairiai traktuoti. Artėjančiame suvažiavime patys sportininkai rinksis iš kelių siūlomų įstatų bei Sporto kodekso pakeitimo variantų, prie kurių kūrimo prisidėjo ir jie. Jie priims tokį sprendimą, kuris jiems patiems pasirodys geriausias. Mano, kaip sekretoriaus, uždavinys bus prižiūrėti, kad jie laikytųsi to, ką patys priėmė. Palyginus su prieš kelerius metus įvairių sporto šakų lenktynėse važiavusių dalyvių skaičiumi, šiais metais Lietuvoje šis rodiklis pasiekė rekordines žemumas. Be jokių abejonių, tai galima sieti su šalies ekonomiką užklupusiu sunkmečiu. Ar Jūs turite kokių nors vaistų, kurie padėtų pagerinti šią situaciją? Jau kuris laikas Tarptautinė automobilių federacija stengiasi naikinti galingas, brangias klases ir eina prie silpnesnių, labiau prieinamų klasių, kad lenktynėse galėtų dalyvauti kuo didesnė masė sportininkų. Šiais metais Lietuvoje mes jau nieko nepadarysime, tačiau, rengiantis kitiems metams, reikėtų peržiūrėti reglamentus ir tam tikras sąlygas supaprastinti. Reikėtų daryti veiksmus, dėl kurių šis sportas pigtų. Savo garaže Jūs turite 1976 metais pagamintą kabrioletą „Triumph TR6“. Šis automobilis yra vienintelis Baltijos šalyse. Gal

sunkmečiu planuojate prisidurti prie algos ir imtis vestuvininkų vežiojimo verslo? O gal ketinate dalyvauti antikvarinių automobilių lenktynėse? Verslo tikrai nesiimsiu, o dėl lenktynių, tai šis automobilis šiai dienai labiau tinkamas tik pasivažinėjimams savaitgaliais. Aš jį pernai pats parsivairavau iš Vokietijos. Kiek kainavo, tebūnie komercinė paslaptis. Kalbino Tomas GRIGALEVIČIUS

9


Dalyviai 2009 Lietuvos autoralio čempionato II etapas ralis ,,Swedbank rally - 2009“ Vilniaus miesto mero taurei laimėti

Starto tvarka ,,Nuliniai“ ekipažai St. Nr. Ekipažas

Automobilis

Klubas

Šalis

05

Mazda 323

Ajags

LT

Ukmergės AMSK

Vilius Stanulionis, Mindaugas Biliūnas

04

Visvaldas Letkauskas, Ervinas Snitkas

Audi Coupe Q

03

Domas Raškevičius, Stasys Tarailė

Subaru Impreza WRX STI

LT LT

02

Kostas Vorobjovas, Kęstutis Zuzevičius

Subaru Impreza GT

LT

01

Saulius Juknevičius, Gintaras Stasiulevičius

VW Scirocco

LT

Čempionato dalyviai

10

St. Nr. Ekipažas

Automobilis

Klubas

Šalis

1

Mitsubishi Lancer EVO IX

Juta racing

LT

Vytautas Švedas, Žilvinas Sakalauskas

2

Rokas Lipeikis, Inga Lipeikytė

Mitsubishi Lancer EVO VIII

Egzotika

LT

3

Ramūnas Čapkauskas, Tomas Šipkauskas

Mitsubishi EVO IX

AG Racing

LT

4

Saulius Girdauskas, Paulius Urbonas

Skoda Fabia WRC

ACME-GRIFS AG

LT

5

Audrius Višniauskas, Edvinas Pagirskas

Mitsubishi Lancer EVO IX

AG Racing

LT

7

Dominykas Butvilas, Valdas Butvilas

Subaru Impreza WRX STI Spec C

VANAGAS Racing

LT

8

Martynas Samuitis, Gediminas Ramonas

Mitsubishi Lancer EVO IX RS

ACME-GRIFS AG

LT

9

Benediktas Vanagas, Ramūnas Šaučikovas

Subaru Impreza WRX STI Spec C

VANAGAS Racing

LT

10

Žilvinas Juršys, Tomas Balžekas

Mitsubishi Lancer EVO IX

Juta racing

LT

11

Remigijus Dermantas, Juozas Rudzinskas

Mitsubishi Lancer EVO VI TME

Saugus Ratas

LT

12

Audrius Gimžauskas, Kęstutis Girštautas

Mitsubishi Lancer EVO IX

ACME-GRIFS AG

LT

14

Janis Feldmanis, Juris Vilmanis

Subaru Impreza STI

Percauto Racin

LV

15

Artūras Ežerskis, Giedrius Nomeika

Subaru Impreza STI spec - c

Megasportas

LT

16

Giedrius Kriptavičius, Ričardas Baubinas

Subaru Impreza WRX STI

Slikas

LT

17

Vytautas Baranauskas, Gediminas Celiešius

Ford Fiesta

AG Racing

LT

18

Ignas Taletavičius, Darius Augūnas

Renault Clio Sport

Lautra Motorsport

LT

19

Justas Vaitekūnas, Dominykas Veršinskas

Honda Civic Type R

Juta racing

LT

20

Eugenijus Michalauskas, Tomas Baltramiejūnas

Mitsubishi EVO IX

Helios Sport

LT

21

Antanas Šimelis, Gediminas Saudargas

Subaru Impreza

Saugus Ratas

LT

22

Arūnas Vaičiūnas, Darius Keraitis

Subaru Impreza WRX STI Spec C

Slikas

LT

23

Darius Janušas, Remigijus Devainis

Mitsubishi Lancer EVO VIII

SK Autus

LT

24

Giedrius Notkus, Dainius Alekna

Opel Astra

SK AUTUS

LT

25

Dovilas Čiutelė, Žydrūnas Vaitkevičius

VAZ 2105 VFTS

Autoralis

LT

26

Tomas Bilius, Vytis Pauliukonis

Honda Civic

Autoralis

LT

27

Egidijus Savickas, Arūnas Jackonis

Honda Civic Type R

Megasportas

LT

28

Irmantas Žukauskas, Gediminas Figurinas

Renault Clio

ACME-GRIFS AG

LT

29

Adomas Janulionis, Šarūnas Meškys

Mitsubishi Lancer EVO VII

VIA Auto

LT

30

Gediminas Maškauskas, Modestas Urbutis

Subaru Impreza WRX

Gralis-AGR Motorsport LT

31

Donatas Stašaitis, Dalius Strižanas

BMW 318

Autoralis

LT

32

Ramūnas Nanartavičius, Paulius Nanartavičius

Renault Clio

Lautra Motorsport

LT

33

Laurynas Kentra, Darius Pilkionis

Audi 80 Quattro

Xtra Racing

LT

34

Linas Vaškys, Laurynas Paškevičius

Renault Clio

Vapsvos Racing

LT

35

Artūras Daunoravičius, Mindaugas Daunoravičius Mitsubishi Lancer EVO IX RS

BB klub

LT

36

Tadas Kaušakys, Andrius Vaitekūnas

Inžinierija

LT

VAZ 2101

37

Rokas Kvaraciejus, Marius Samuolis

Renault Clio

Automaksis

LT

38

Ramūnas Kubertavičius, Valdas Kulys

VW Golf III

Ataka Racing

LT

39

Artūras Pakėnas, Ignas Žilinskas

Subaru Impreza

Ataka Racing

LT

40

Kęstutis Kurgonas, Algimantas Melaikis

Mitsubishi Lancer EVO VII

Xtra Racing

LT

41

Joana Survilaitė, Ramūnas Babachinas

Renault Clio

Autoralis

LT

42

Tomas Stabingis, Donatas Miškinis

VW Golf

4STAM

LT

43

Tomas Mačkinis, Giedrius Čenkus

Opel Astra

Xtra Racing

LT

44

Aurimas Buteikis, Saulius Grigalevičius

VW Golf

4STAM

LT

45

Justas Tamašauskas, Tomas Klosinskis

Opel Astra

AG Racing

LT

46

Konstantinas Gorbas, Jevgenij Andriatis

BMW 318 ti

Xtra Racing

LT

47

Mantvydas Repšys, Gedas Vaštakas

Renault Clio

Slikas

LT

48

Dmitriy Myachin, Maxim Nefedov

Honda Civic

AST Racing

RU


Naudinga

Greičio ruožų žemėlapiai

Nemokamas „Ralio žurnalas” • Nr. 10 • 2009 gegužė

11


1 Ratas GR-2;5

GR Nr. GR 1 GR 2 GR 3 GR 4 GR 5 GR 6

GR pavadinimas Zibalai Beivydžiai Bajorai Zibalai Beivydžiai Bajorai

GR ilgis km 6,17 10,12 11,54 6,17 10,12 11,54

GR-3;6

Starto laikas 8:43 8:58 9:33 10:03 10:18 10:53

GR-1;4

2 Ratas GR-7;11

GR Nr. GR 7 GR 8 GR 9 GR 10 GR 11 GR 12 GR 13 GR 14

GR pavadinimas Bijutiškis­ARX Baltica Sužionys Puodžiūnai­Grifs AG Radžiuliai­Swedbank lizingas Bijutiškis­ARX Baltica Sužionys Puodžiūnai­Grifs AG Radžiuliai­Swedbank lizingas

GR ilgis km 7,59 6,86 7,00 4,07 7,59 6.86 7,00 4,07

Starto laikas 13:33 14:08 14:28 14:43 15:23 15:58 16:18 16:33

GR-10;14

12

GR-8;12

GR-9;13


GR-1;4

GR-2;5

Rubrika

FINIŠAS

FINIŠAS Pilionys

Poriškis Šešuoliai

STARTAS

Zibalai

STARTAS Beivydžiai

• ~0,5 km nuo starto. Vingiuotas kelias, įdomūs posūkiai. • 4 km nuo starto. Posūkis į dešinę. Galima privažiuoti iš Levaniškio miestelio (važiuojant keliu Zibalai-Šešuoliai pasukti link Levaniškio). • Finišas Beivydžiuose. Taip pat galima stebėti 3 GR finišą bei 2 GR startą. Važiuoti iš Ančiūnų miestelio į Beivydžius.

GR-1;4 ilgis 6,17 km GR-1 startas 8:43 GR-4 startas 10:03

• Startas Beivydžiuose. Taip pat galima stebėti 1 ir 3 GR finišą. Važiuoti iš Ančiūnų miestelio į Beivydžius. • ~0,6 km nuo Šešuolių, prie bažnyčios. Staigus asfaltuotas dešinysis posūkis. Privažiuoti galima iki Šešuolių bažnyčios ir, palikus ten automobilį, ateiti.

GR-2;5 ilgis 10,12 km GR-2 startas 8:58 GR-5 startas 10:18

• Paėjus dar apie 0,7 km link miško – įdomūs posūkiai.

GR-3;6 GR-3;6 ilgis 11,54 km GR-3 startas 9:33 GR-6 startas 10:53 • Startas Bajoruose. • Važiuoti keliu Želva-Giedraičiai, nusukti į Bajorus.

STARTAS Sauginiai Bajorai

FINIŠAS Beivydžiai

• ~0,9 km nuo starto. Tramplinas. Rekomenduojame. • Finišas Beivydžiuose. Taip pat galima stebėti 1 GR finišą bei 2 GR startą. Važiuoti iš Ančiūnų miestelio į Beivydžius.

Visi greičio ruožai uždaromi likus valandai iki starto. Nemokamas „Ralio žurnalas” • Nr. 10 • 2009 gegužė

13


GR-8;12

Rubrika GR-7;11

STARTAS FINIŠAS

Bijutiškis

Dirmeitai

STARTAS

Sužionys

FINIŠAS Dubingiai

• ~3 km nuo starto. Matome du S formos posūkiai. Patogi vieta žiūrėjimui.

GR-7;11 ilgis 7,59 km • 1 km iki finišo. Įdomūs sudėtingi posūkiai. GR-7 startas Rekomenduojame. Ateiti, automobilius 13:33 pasilikus Dubingių miestelyje. GR-6 startas 15:23

• 0,9 km iki finišo. S posūkis.

GR-8;12 ilgis 6,86 km GR-8 startas 14:08 GR-12 startas 15:58

• Finišas. Dirmeitų miestelyje. Tiltas atidarytas.

GR-10;14

GR-9;13

STARTAS FINIŠAS

Puodžiūnai

Eitminiškės

STARTAS Dasionys

FINIŠAS Radžuliai

• 3,5 km nuo starto. Staigus posūkis į dešinę. Privažiuoti iš kelio NemenčinėEitminiškės. • ~0,4 km nuo finišo. S posūkis. Ateiti, automobilius palikus Eitminiškėse.

GR-9;13 ilgis 7,00 km GR-9 startas 14:28 GR-13 startas 16:18

Visi greičio ruožai uždaromi likus valandai iki starto.

14

• 1 km nuo starto. Prie Molėtų plento. Stovės VIP palapinė. Asfaltuoti posūkiai. Geras matomumas. • 1,3 km nuo finišo. Keli S formos posūkiai. • ~250 m iki finišo. Staigus dešinysis posūkis.

GR-10;14 ilgis 4,07 km GR-10 startas 14:43 GR-14 startas 16:33


Saugumas

ŽIŪROVŲ DĖMESIUI automobilių sportas gali būti pavojingas! Automobilių ralio lenktynės vyksta bendro naudojimo keliuose ir uždarose trasose. Sportiniai automobiliai išvysto didesnius greičius, todėl jų valdymas staiga pasirodžius kliūčiai kelyje neretai tampa nenuspėjamas. Renginio organizatoriai, norėdami išvengti nelaimių, prašo žiūrovų niekada nestovėti išorinėje posūkio dalyje ir šalia trajektorijos, kur automobilis gali slysti po posūkio ar šokdamas nuo tramplino! Po šuolio pasiekęs ratais žemę (arba tiesiog pravažiavęs posūkį) automobilis akimirksniu gali pakeisti važiavimo trajektoriją. Pavyzdžiui, dėl sulaužyto pakabos elemento ar klaidingo ekipažo veiksmo. Šiuo atveju pavojus kyla viskam aplinkui, ko gali prireikti sportinei (bet nevaldomai) ,,bombai“, kad ji visiškai sustotų. Likus valandai iki pirmojo automobilio starto greičio rungties trasa uždaroma. Prieš pirmojo automobilio startą per valandą su 15 – 10 – 5 min. intervalais uždaryta greičio ruožo trasa važiuoja saugos automobiliai (SAF) ir ,,nuliniai“ ekipažai. Pravažiavus saugos automobiliui su geltona vėliava, geltonais mirksinčiais švyturėliais, jokiu būdu neišeikite į trasą, o pasitraukite saugiu atstumu, nestovėkite posūkyje. Kiekvienas asmuo, savavališkai patekęs už apsauginės juostos ar stovintis pavojingose trasos vietose, pats atsako už savo saugumą, sveikatą ir gyvybę. Pasibaigus rungčiai trasa vėl atidaroma, kai pravažiuoja saugos automobilis su žalia arba šachmatine vėliava ir žalios spalvos žybčiojančiais švyturėliais.

Svarbu 1. Griežtai laikykitės policijos pareigūnų, saugos darbuotojų, teisėjų ir kitų oficialių varžybų asmenų nurodymų! 2. Visada stovėkite tik saugiu atstumu nuo trasos! Koks saugus atstumas ralyje, nustatyti labai sunku. Atminkite – automobilis ,,išskrenda“ iš trasos akimirksniu ir netikėtai! Deja, laiko imtis kažkokių priemonių, kad išsigelbėtume, dažniausiai nepakanka. 3. Numatykite vietą, į kurią galima būtų greitai ir saugiai pasitraukti, net jeigu jūs ir manote, kad stovite saugiu atstumu nuo trasos. 4. Niekada nestovėkite nusisukę nuo trasos, kuria važiuoja sportiniai automobiliai! 5. Niekada nestovėkite išorinėje posūkio dalyje arba po tramplinu! Būti posūkio ,,viduje“ taip pat nesaugu. Ypač pavojinga vieta – pirmi 50­ 70 metrų iškart po posūkio arba po tramplinu abiejose kelio pusėse. Kartais atrodo, kad fizikos dėsniai čia neveikia. Saugokite save! 6. Nestovėkite žemiau kelio lygio! Kelkraštis dažnai ,,įtraukia“ ralio automobilius. ,,Praarti“ 100 metrų pakelės griovių – galimas ralistų, ,,neįsipaišiusių“ į posūkį, darbas. Pasistenkite neatsidurti jų kelyje. 7. Nevaikščiokite trasa. Ekipažai startuoja vienos ar dviejų minučių inter­ valu. Tačiau dėl dulkių kamuolių galite nepastebėti už pravažiuojančio automobilio dar vieno atskubančio ekipažo. Lenkimas greičio ruožuose ne toks, kaip gali atrodyti! 8. Žiūrovai ir gyventojai, varžybų metu jokiu būdu nepalikite vaikų be priežiūros! Nes kitaip galite visą gyvenimą kaltinti save. 9. Žiūrovai ir šalia trasos gyvenantys žmonės, varžybų metu prižiūrėkite naminius gyvūnus. 10. Netrypkite gyventojų pasėlių, jokiu būdu nestatykite automobilių pasėlių plotuose.

Trasos vietos, kur draudžiama stovėti, pažymėtos raudonai.

Nemokamas „Ralio žurnalas“ • Nr. 10 • 2009 gegužė

11. Jokiu būdu nestatykite automobilių prie gyventojų namų ar jų kiemuose. 12. Greičio ruožus saugančių asmenų dėmesiui – saugodami kitus, neužmirškite savisaugos!

15


Įvykis

WRC etapas Lenkijoje – iššūkis ir lietuviams Pasaulio ralio čempionatas (WRC) Lenkijoje birželio 25-28 dienomis sutrauks ne tik pajėgiausius pasaulio lenktynininkus, bet ir mažiausiai pora ekipažų iš Lietuvos. Šie savo automobilių klasėse pasirengę ne tik pasiekti finišą, bet ir pamėginti pasivaržyti su lyderiais. Nuotraukų autorius Tomas Balžekas.

Aštuntas šių metų pasaulio ralio čempionato etapas vyks Lenkijoje, Mozūrijos regiono perlu vadinamose Mikolaikose. Pačiame miškų ir ežerų centre esanti turistų pamėgta vieta yra netoli Lenkijos ir Lietuvos sienos. Čia lenktynininkams teks įveikti 18 greičio ruožų, įskaitant žiūrovams skirtus parodomuosius per atidarymo ir uždarymo ceremonijas. Ralis prasidės ketvirtadienį (birželio 25 dieną), 20 val., 2,5 km ilgio greičio ruožu ir baigsis sekmadienį (birželio 28 dieną) oficialia uždarymo ceremonija 15 val. Mikolaikose. Iš viso automobiliams teks įveikti daugiau nei 1000 km. Paskutinį kartą WRC etapas Lenkijoje vyko 1973 metais. „Tikiuosi, mūsų grįžimas

16

į pasaulio ralio čempionatą bus sėkmingas. Trasos kupinos iššūkių, įvairios, kompaktiškos ir labai vaizdingos“, – kalbėjo vienas iš 66-ą kartą Lenkijoje vykstančio ralio atstovų Tomaszas Bartošas. Įdomu, kad automobilių ralis Lenkijoje turi gilias tradicijas ir yra laikomas seniausiu pasaulyje po Monte Karlo ralio. Pirmąkart lenktynės čia buvo surengtos 1921 metais.

Reikia meistriškumo ir sėkmės Progos išmėginti savo jėgas WRC etape ketina nepraleisti du Lietuvos lenktynininkai – Benediktas Vanagas su „Subaru Impreza“ ir

Lietuvos ralio čempionas Vytautas Švedas su „Mitsubishi Lancer Evo IX“, Lenkijos ralis yra ir patyrusio Sauliaus Girdausko su „Škoda Fabia WRC“ planuose. „Norisi važiuoti užsienyje ir WRC etapuose. Puiki proga – arti namų, pigiausi kaštai“, – „Ralio žurnalui“ sakė V.Švedas. 2007 metais jam teko išbandyti būsimą trasą Mikolaikose. Anot lenktynininko, liko daug įspūdžių, kuriuos jis ketina atgaivinti birželio pabaigoje. „Norisi pasiekti finišą ir pabaigti kaip galima aukščiau bendroje rikiuotėje. Turime būti realistai, negalime laimėti prieš komandas su dideliais biudžetais, nekalbant jau apie WRC automobilius ir komandas su tūkstančius kartų didesniu biudžetu. Savo N-4 klasėje norisi


Įvykis

Galima sakyti, kad viename WRC etape įveikiame tris lietuviškus ralius arba pusę sezono. patekti tarp penkių greičiausiųjų. Tai yra gana realu. Tokiose lenktynėse daug kas priklauso ne tik nuo meistriškumo, bet ir nuo sėkmės. Tikiuosi, fortūna bus tuo metu atsisukusi“, – komentavo V.Švedas.

Važiavimo taktiką lemia pinigai Lietuvos ralio čempionui WRC etapas nėra naujiena – V. Švedui keletą kartų teko važiuoti Suomijoje. Ten vykdomas ralis laikomas bene sudėtingiausiomis ir daugiausiai pastangų reikalaujančiomis lenktynėmis, tad Lenkijos ralis nustebinti neturėtų. „Negalima praleisti tokios progos dalyvauti šiose lenktynėse, kai jos, galima sakyti, vyksta beveik namie. 250 km – nedidelis atstumas“, – tvirtino optimistiškai nusiteikęs V.Švedas. Prieš tai „Juta racing“ komandos pilotas dar ketina dalyvauti Vilniaus ralyje ir lenktynėse Latvijoje, kur varžysis net penkių šalių čempionai. WRC etapas Lenkijoje yra ir „Acme-Grifs AG“ komandai atstovaujančio Sauliaus Girdausko planuose. „Turime pasiūlymų ir rėmėjų, technika parengta, testuojama, bet, ar su tomis lėšomis, kurios numatomos, galėsiu tai padaryti, dar nežinau“, – sakė jis. „Gamyklų komandų neprivaikysi, bet vistiek įdomiau kautis su panašia technika važiuojančiais sportininkais, nei varžytis su N grupės automobiliais. Viskas priklauso nuo biudžeto – jeigu jis didelis, galima naudoti agresyvią taktiką ir bet kokia kaina siekti rezultato, o jeigu ne – ekonomišku režimu pasiekti finišą“, – kalbėjo S.Girdauskas.

Nuo bilieto iki auksinio abonemento Oficiali „Rally Poland“ interneto svetainė (www.rallypoland.pl) jau nuo balandžio 1 dienos prekiauja bilietais į Lenkijos ralį, vyksiantį Mikolaikose paskutinį birželio savaitgalį. Vienos dienos bilietas į ralį kainuoja 59 zlotus (apie 46 litus), keturių dienų abonementą galima įsigyti už 149 zlotus (apie 116 litų). Į abonementą įeina ne tik bilietai, suvenyrai, draudimas, leidimas patekti į automobilių aptarnavimo teritoriją, bet ir galimybė statyti automobilį tam numatytose vietose, išskyrus VIP aikšteles. Organizatoriai pardavinėja ir auksinius keturių dienų abonementus. Jie kainuoja 469 zlotus (apie 366 litus) ir su jais, be visko, kas buvo išvardyta, galima automobilį statyti VIP vietose, kur atsiveria geriausias trasos matomumas. Atidarymo (ketvirtadienį) ir uždarymo (sekmadienį) ceremonijos bei specialių greičio ruožų, skirtų žiūrovams (Mikolaikose) bilietai pardavinėjami atskirai. Visos vietos tribūnose yra sėdimos, tad bilietų skaičius – ribotas. Vieno bilieto kaina – 89 zlotai (apie 70 litų). Aurimas KUCKAILIS Nemokamas „Ralio žurnalas” • Nr. 10 • 2009 gegužė

Interviu

B.Vanagas: „Pasiimkite respiratorius“ Dvejus pastaruosius metus būsimas WRC etapo trasas Lenkijoje automobiliu „Subaru Impreza“ išraižęs Benediktas Vanagas per lenktynes birželio pabaigoje planuoja važiuoti tarp lyderių. „WRC yra tikrų vyrų žaidimai. Dvejus metus važiavome Lenkijoje ta trasa, žinodami, kad vieną dieną ji gali tapti pasaulio čempionato etapu“, – sakė B.Vanagas. „VANAGAS Racing“ komandos pilotas interviu „Ralio žurnalui“ sakė, kad WRC etapas kaimyninėje šalyje išsiskirs stipria konkurencija, ilgomis trasomis ir kalnais dulkių. Kodėl nusprendėte dalyvauti šiame WRC etape Lenkijoje? Todėl, kad arti. Tai buvo mūsų investicija – dvejus metus važiavome ta pačia trasa. Net ir gamyklos panašiai elgiasi. Jeigu yra ralis, kuris gali kažkada tapti pasaulio čempionato etapu, jos siunčia savo žvalgus, o šie renka informaciją apie ralio konfigūraciją, kelio dangas ir panašiai. Dirbome sunkų darbą dvi vasaras, o dabar važiuosime rezultatų. Kuo skiriasi važiavimas WRC etape nuo paprasto ralio? Pasaulio ralio čempionato trasos, lyginant su Lietuvos nacionalinio čempionato trasomis, tris su puse karto ilgesnės. Jeigu lietuviškame ralyje greičio ruožai yra 100120 km, tai ten būna apie 350 km. Per tris dienas įveikiama tokia trasa. Galima sakyti, kad viename WRC etape įveikiame tris lietuviškus ralius arba pusę sezono. Antras dalykas – labai stipri konkurencija. Ten važiuoja pasaulinio lygio vairuotojai, komandos, yra didžiulis žiniasklaidos susidomėjimas.

Kokios paprastai būna oro sąlygos tuo metu? Dažniausiai birželio mėnesį ten būna labai sausa. Automobilyje oro temperatūra pakyla iki 60-70 laipsnių karščio, lauke paprastai būna apie 30 laipsnių karščio. Žiūrovams rekomenduojame pasiimti respiratorius, nes tokio dulkių kiekio nebūna jokiame Lietuvos ralyje. Ar sudėtinga esant tokioms sąlygoms važiuoti? Dėl dulkių gali būti prastas matomumas. Automobiliai leidžiami kas minutę, tad, jeigu nebūna vėjo, važiuoti gana sudėtinga. Tačiau taip būna retai, nes net mažas vėjelis viską nupučia. Truputį sudėtingiau gal miške, kur to vėjo nėra. Kuo dar išskirtinė Mikolaikų trasa? Lyginant su Lietuva, keliai ten gerokai siauresni, kelio danga – nestabili, išsimala. Mikolaikų regione yra nemažai akmenų. Kai pravažiuoja pirmi automobiliai, jie iškelia nemažus akmenis ir tuomet kenčia kiti automobiliai. Kokie Jūsų tikslai WRC lenktynėse Lenkijoje? Savo klasėje – tarptautinėje N grupėje – planuojame siekti maksimalaus rezultato ir būti tarp lyderių. Važiuojame su pakankamai nemažu žinių bagažu ir esame gana optimistiškai nusiteikę.

17


Herojai

Š.Liesis – pilkasis ralio kardinolas Dabar jau nebevažiuojančiam, tačiau milžinišką patirtį sėdint dešiniojoje ralio automobilio sėdynėje sukaupusiam 56-erių Šarūnui Liesiui turbūt kiekvienas Lietuvos posūkis pažįstamas iki skausmo. Daugiau nei du dešimtmečius šturmanu buvęs ralio veteranas, stenogramą skaitė 18-ai skirtingų vairuotojų ir jiems nežinant buvo tikrasis žaidimo valdovas. Kaip atsidūrėte ralio rogėse? Visą savo gyvenimą žaidžiau krepšinį, tačiau, kaip ir kiekvienas berniukas, taip ir aš, svajojau pasivažinėti ralio automobiliu. 1974-aisiais, baigęs Politechnikos institutą, gavau paskyrimą dirbti „Bangos“ sporto klube, kuris tuo metu turėjo stiprią ralio komandą. Pasiprašiau, sutiko, o mano pirmuoju vairuotoju tapo Jakas Eduardas. Iš viso turėjau 18 skirtingų vairuotojų, o paskutinį kartą ralyje važiavau 1996-aisiais. Teko atsisakyti krepšinio? Krepšinio irgi nepamečiau. Būdavo tokių dienų, kai reikėdavo ir važiuoti, ir žaisti. Tai tekdavo viską suderinti. Startuodavau, po to išlipdavau, pasodindavau į savo vietą ką nors kitą, sužaisdavau krepšinio varžybas, tada grįždavau į ralį ir finišuodavau. Aišku, be kuriozų tokie etapai neapsieidavo, bet krepšinį ir dabar žaidžiu. Kokių savybių reikia turėti norint tapti išskirtiniu šturmanu? Pirmiausiai, tai reikia mokėti skaičiuoti laiką, o norint tapti išskirtiniu – turėti ir tam tikrus charakterio bruožus. Geras šturmanas vien savo skaitymu gali pagreitinti važiavimą. Vairuotojui nežinant, būtent šturmanas yra pilkasis ralio kardinolas, kuris vadovauja visam žaidimui. Daugeliui vairuotojų nepatinka, jog aš taip sakau, tačiau vairuotojas važiuoja taip, kaip geras šturmanas nori. Svarbu susigyventi su vairuotoju, nes vienam reikia skaityti tris keturis posūkius į priekį, kitam užtenka ir pusantro, kad jis

18

laikytųsi ant kelio. Reikia jausti, kur daryti pertraukėlę, kur truputėlį pakelti balsą, kur nuleisti ir leisti vairuotojui atsikvėpti. O kaip treniruojasi šturmanas? Pasiimdavau surašytą stenogramą, skaitydavau ir prisimindavau kelią, posūkius. Žemėlapis man buvo reikalingas tik iš pradžių, kol įsidėdavau schemą į galvą. Taigi dabar praktiškai žinau kiekvieną Lietuvos posūkį. Pas mane ateidavo ir pradedančių šturmanų. Pasodindavau juos prieš veidrodį, kad matytų, kaip atrodo skaitydami. Duodavau mikrofoną, kad girdėtų, kaip skaito, ir tada taisydavome klaidas. Aišku, tai yra juodas darbas, tačiau visada daugiau pasiekia tas, kuris dirba. Nenorėjote pats griebti vairo? Ne, manęs netraukdavo. Neįsivaizduodavau savęs prie vairo, nes man tiesiog netilpdavo į galvą, kaip vairuotojai suprasdavo tai, ką

Trys ketvirtadaliai dabartinių šturmanų tik įsivaizduoja esantys šturmanai.

aš jiems pasakydavau (juokiasi). Šturmanas yra tarsi ralio kompiuteris, kuriam klysti negalima. Tačiau karjeroje juk pasitaikė visko? Apskritai, klaidų mano praktikoje beveik nebuvo. Tiesa, 1976-aisiais buvo toks nuotykis Estijoje. Pūga, naktis, estiški vietovių pavadinimai ir pasukome ne į tą kelią – apie 20 metrų anksčiau. Juokingiausia, jog pagal stenogramą sugebėjome nuvažiuoti dar maždaug tris kilometrus, nes tiko visi posūkiai, ir tik atsidūrę vieno esto sodybos darže supratome, jog kažkas ne taip. Skaudžią pamoką patyriau Rumunijoje, kai dar nepasibaigus greičio ruožui baigėsi mano stenograma. Kažkas viešbutyje prieš startą man turbūt sutrukdė ir aš iš juodraščio į švarraštį perrašiau ne visą stenogramą. O ralis tada vyko kalnuose, tai aklai važiuodami paskutinius metrus vos nenukritom. Nuo to įvykio stenogramų daugiau niekada neperrašinėjau. Kuo šių dienų šturmanas skiriasi nuo Jūsų laikų šturmano? Bijau, jog skirtumai yra tikrai dideli. Trys ketvirtadaliai dabartinių šturmanų tik įsivaizduoja esantys šturmanai. Esu sutikęs nemažai dabartinių šturmanų, paprasčiausiai nemokančių suskaičiuoti laiko. Jiems sunku 28 minutes pridėti prie 37 minučių. Čia jau yra problema. Kaip man yra sakęs vienas lenktynininkas – „vežioju tuos šturmanus, tačiau jie yra tik bulvių maišai“. Nenorėčiau dabartinių šturmanų pavadint bulvių maišais, jie greičiau yra pinigų maišai, kurie moka, kad juos vežtų. Neabejoju, jog dauguma mūsų lenktynininkų važiuotų žymiai greičiau, jeigu jiems padėtų normalūs šturmanai.


Ž.Sakalauskas:

Herojai

„Pergalės susideda iš trupinėlių“

Dvidešimtmetį šiemet ant dešiniosios ralio automobilio sėdynės švęsiantis daugkartinis Lietuvos čempionas 44-erių Žilvinas Sakalauskas pastaruosius penkerius metus vienoje valtyje sėdi su geriausiu 2008-ųjų šalies lenktynininku Vytautu Švedu. Garaže šturmano karjerą pradėjęs sportininkas atvirai pasakoja apie savo darbo ypatumus, raktą į pergales ir šio sezono siekius. Kaip vingiavo Jūsų gyvenimo istorija, kol galiausiai atsidūrėte ralio šturmano sėdynėje? Istorija labai paprasta, banali, kaip turbūt ir daugumos kitų. Dirbau, dirbau garaže, krapščiau, krapščiau tuos automobilius ir tiesiog atėjo toks metas, kai turėjau rinktis – važiuoti arba būti šturmanas. Aišku, bandžiau ir pats vairuoti ir nesakyčiau, jog nesisekė, tačiau tada (1989-aisiais) buvo toks metas, trūko šturmanų, pasiūlė išbandyti ir taip užvedė ant kelio. O pats dar prikišate rankas prie automobilio ruošimo? Pradžioje buvau šturmanas mėgėjas ir mechanikas profesionalas. Didžiąją mano darbo dalį sudarydavo automobilio paruošimas. Kai supranti iš ko tas automobilis padarytas, tampi šturmanu platesne prasme. Neapsiriboji vien tik stenogramos ar legendos skaitymu, bet ir analizuoji automobilį – kokias padangas naudoti, ką patobulinti, kad automobilis važiuotų greičiau, būtų lengviau valdomas. Šiandien prie automobilio ruošimo rankų jau beveik nebekišu, palieku šį darbą mūsų mechanikams. Daugiau dėmesio skiriu varžybų analizei, gruntui, padangoms. Šturmanas turi būti ir geras vairuotojas? Iš tiesų tai taip turėtų būti. Galbūt šiandien retai kada taip atsitinka, tačiau, norėdamas būti geras šturmanas, turi suprasti vairavimą. AuNemokamas „Ralio žurnalas“ • Nr. 10 • 2009 gegužė

tomobilio padėtis viename ar kitame posūkyje, svoris, transmisija, pavaros, kiti dėsniai – visa tai privalai išmanyti. Turi būti tai pačiupinėjęs, negali būti tik skaitovas. Ne paslaptis, jog rasti dviejų vienodų stenogramų tiesiog neįmanoma. Kuo ypatingi Jūsų užrašai? Kelio rašymas yra daugiau ar mažiau individualus dalykas – vairuotojo ir šturmano susitarimas. Svarbiausia, jog šturmanas suprastų, ką skaito, o vairuotojas – ką jam skaito. Šturmanas niekada neturi piršti savo nuomonės vairuotojui. Privalai jausti, kas vairuotojui patogu, priimtina. O jeigu tau tai nėra taip priimtina, turi ne ginčytis, o nusileisti. Ralyje pirmasis yra vairuotojas. Būtent jam turi būti sudarytos tinkamos sąlygos. Vairuotojas turi gerai jaustis – ir emociškai, ir psichologiškai. Praėjusiais metais kartu su V.Švedu skynėte pergales beveik visur, kur važiavote. Kas lėmė tokį greitį?

Branda visada kažkada ateina. Su Vytautu važiuojame jau nuo 2004-ųjų ir kaskart darome vis mažiau smulkių klaidelių, jau nekalbant apie totalias – avarijas ar nulėkimą nuo kelio. O pergalės susideda iš smulkių trupinėlių – kas mažiau išslydo posūkyje, kas vėliau pradėjo stabdyti, teisingai parinktos padangos, teisingai nustatyti amortizatoriai ir t.t. Pernai mums pavyko šiuos trupinėlius sužerti į vieną krepšį ir tai tikriausiai lėmė tas pergales. Šiemet apsiribosite tik važiavimu Lietuvoje? Tikimės sudalyvauti ir Lenkijoje vyksiančiame pasaulio čempionato etape, kur jau kelis kartus sėkmingai dalyvavome, tačiau vis nepasisekdavo pasiekti finišo. Reikėtų suvesti senas sąskaitas. Kaip į Jūsų pomėgį reaguoja žmona? Žmona jau tiesiog priprato. Visada stovi šalia trasos, serga, palaiko. Smagu, jog dėl ralio mūsų šeimoje didelių nesutarimų nebūna. Kalbino Aurimas TAMULIONIS

Šturmanas niekada neturi piršti savo nuomonės vairuotojui. Ralyje pirmasis yra vairuotojas. 19


Adrenalinas

Benediktas Vanagas Jeigu nesi matęs Benedikto Vanago „stogo“, vadinasi – nesi matęs ralio apskritai. Ant abiejų rankų pirštų skrydžių iš trasos nebesuskaičiuojantis lenktynininkas yra ir unikalaus rekordo savininkas – du „stogai“ vienos varžybų dienos metu. Kada įvyko pirmasis Jūsų „stogas“? Gerai neatsimenu, bet manau, jog tai galėjo būti apie 2002-2003 metus. Suskaičiuoti visus, įtariu, abiejų rankų pirštų neužtektų. Didžiausias mano „stogas“ buvo prieš dvejus metus ralyje aplink Lietuvą, kai važiuodami 150 km/h greičiu stogu atsitrenkėme į medį. Tai buvo viena didžiausių avarijų mano sporto istorijoje, bet išlipom iš automobilio be įbrėžimų. Mano rekordas buvo du „stogai“ per vieną dieną. Žinomas pasaulio ralio lenktynininkas Carlosas Sainzas, man atrodo, per vieną dieną yra turėjęs net tris „stogus“. Gal galvojate pagerinti šį rekordą? Ne, neplanuoju (juokiasi). Kaip gimsta „stogas“? Manau, jog „stogą“ lemia pastangos padaryti tai, ko negali. Važiuodamas ne visada įvertini savo galimybes ir tai, aišku, turi įtakos klaidai. Koks jausmas tuo metu apima? Tuo metu labai stipriai veikia pasąmonė ir pradedi taip greitai mąstyti, jog laikas, atrodo, sustoja. Viduje viskas vyksta labai lėtai ir ilgai, nors, žiūrint iš išorės arba nufilmuotą medžiagą – bumt, bumt ir viskas. Ką tuomet galvoju? Tikrai niekada negalvojau, kiek man tai kainuos, nors juokaujama, jog kitiems taip būna. Būdavo, kad pagalvoju, jog gal jau gana vartytis, kada gi sustosiu. Ar saugu ralio automobilyje? Per savo gyvenimą esu „suvalgęs“ didelį kiekį „stogų“, todėl galiu realiai pasakyti, jog tai – tikrai saugu. Didžiausia trauma, kurią esu patyręs, buvo stuburo išvarža. Tačiau jos galėjo ir nebūti, jeigu aš nuo pat karjeros pradžios būčiau skyręs pakankami dėmesio tam, kaip teisingai naudotis visais saugos diržais. Po šito įvykio puikiai žinau, ką reikia daryti. Ar nebaisu po to vėl važiuoti? Ne. Pagrindinis dalykas, kurį turiu po to padaryti ir kuris bent jau man padeda – tai išanalizuoti klaidą. Jeigu supranti, kodėl taip atsitiko, tai tiesiog nekartoji tos pačios klaidos antrą kartą. Jeigu neanalizuotum ir nesuprastum kodėl įvyko „stogas“, tada, manau, gali atsirasti ir fobija. Aišku, antrą kartą važiuodamas pro tą patį posūkį, paprastai būni atsargesnis. Su kokia transporto priemone „stogo“ padaryti neįmanoma? „Stogą“ buvau padaręs net ir su kartingu. Sunku pasakyti. Aš įsivaizduoju, jog tai padaryti turbūt galima su bet kuo.

20

Pakrikštyti „stogais“

Deividas Jocius Deividas Jocius – tikras laimės kūdikis. Ralio automobilyje ir skendęs, ir degęs, ir virtęs per priekį, lėkdamas beveik 200 km/h greičiu, lenktynininkas nėra nė karto net nusibrozdinęs.

Kada įvyko pirmasis Jūsų „stogas“? Bijau pameluoti, tačiau manau, jog apie 2004 metus. Važiavom ralyje aplink Lietuvą ir greičio ruože kažkur prie Šventosios patyrėm pirmąjį „stogą“, tačiau labai nedidelį. Iš viso per karjerą, jei neklystu, turėjau keturis arba penkis „stogus“. Kuris iš jų buvo baisiausias? Turėjau du baisius „stogus“. Baisiausias turbūt buvo virtimasis per priekį. Lėkdami maždaug 200 km/h greičiu trenkėmės į žemių krūvą ir apsivertėme per priekį net tris kartus. Nusileidome ant ratų, bet automobilis, švelniai tariant, buvo sumaitotas. Atsimenu, išlipau ir dar šoko


Nuotraukos autorius Laurynas Bočkus

Adrenalinas

Nuotraukų autorius Martynas Povilaitis.

būsenoje paklausiau šturmano: „Kur mūsų automobilio galas?“, nes galo tiesiog nebuvo – jis visas buvo sulindęs į automobilio vidų. O pavojingiausias „stogas“ buvo, kai nuslydome nuo kelio į pelkę. Mus pradėjo semti vanduo, tačiau, laimei, žiūrovai, tarp kurių buvo ir garsus buvęs lenktynininkas Alvydas Albrechtas, išspyrė langą bei ištraukė mus. Jeigu ne jis, nežinau, kaip ten viskas būtų pasibaigę. Ar nebaisu po to vėl važiuoti? Yra dvi kategorijos lenktynininkų. Vieni, kurie po „stogo“ turi įsivažiuoti, negali iš karto vėl demonstruoti tokio paties tempo, o kiti (prie jų priskirčiau ir save), kurie kad jau ir nuo kito

Nemokamas „Ralio žurnalas” • Nr. 10 • 2009 gegužė

greičio ruožo vėl gali spausti iki galo. Kaip gimsta „stogas“? „Stogas“ gimsta dėl keleto priežasčių. Gali apsiversti dėl klaidos stenogramoje arba dėl šturmano klaidos skaitant. „Stogas“ gali įvykti ir dėl pernelyg mažo greičio, kai automobilį tiesiog įtraukia į vidinę posūkio dalį, kur, pasitaikius kokiam kelmui, apsiverčiama. Galiausiai, „stogas“ gimsta dėl labai didelio noro nugalėti, kai pernelyg didelis greitis prasilenkia su fizikos dėsniais. Koks jausmas tuo metu apima? Mane dažniausiai „pagauna“ keiksmažodžių pliūpsnis. Nervai ir baimė ateina tik po to,

kai išlipi iš automobilio, pamatai pasekmes ir prarastą laiką. Ar saugu ralio automobilyje? Manau, kad saugu. Man teko automobilyje ir degti, ir skęsti, ir per priekį virsti, ir į medį stogu trenktis – ant kūno neliko nė įbrėžimo. Savaime suprantama, jog visi tie saugumo reikalavimai nėra be reikalo sugalvoti. Kaip manote, su kokia transporto priemone „stogo“ padaryti neįmanoma? Jeigu ta transporto priemonė turi keturis ratus, tad, manau, „stogą“ su ja padaryti įmanoma (juokiasi). Kalbino Aurimas TAMULIONIS

21


Pramogos

Konkursas

Atrask skirtumus ir laimėk važiavimą su ralio čempionu bei kitus prizus! Suraskite, kiek tiksliai skirtumų yra nuotraukose, ir žinutės langelyje rašykite: 15MIN SKIRT (rastas skirtumų skaičius) Vardas Pavardė Miestas. Siųskite SMS žinutę numeriu 1351 (žinutės kaina tik 1 Lt, dalyvauti gali visi BITĖS GSM, OMNITEL, TELE2 abonentai). Pvz.: 15MIN SKIRT 8 VARDENIS PAVARDENIS KAUNAS. Teisingai atsakiusiųjų laukia prizai – „Euroracing“ dovanų kuponas važiavimui su ralio čempionu, kompiuterinis žaidimų vairas bei pusiau sintetiniai tepalai „Fosser“. Laimėtojai bus išrinkti burtų keliu.

„Euroracing“ organizuojami pasivažinėjimai su ralio čempionu – tai proga pasėdėti šturmano vietoje, kai sportinį automobilį vairuoja profesionalas. Jūs būsite saugiai pritvirtintas sportiniame automobilyje. Galėsite pajusti, ką reiškia 150 – 170 km/h greitis siauru miško keliuku, pamatysite, kaip tiksliai valdo automobilį tikras ralio meistras! Daugiau informacijos - www.euroracing.lt

Augintinis

22

Ralio vaizdelis

Vardai

Icius ir Bicius

Amžius

Mėnesis

Veislė

Rusų melsvoji, maišyta su Kauno katinais

Mėgsta

Žindyt mamą

Nemėgsta

Kai trukdo maitintis

Charakteris

Neatrastas

Šeimininkas

Donatas Stašaitis


Rubrika

Nemokamas „Ralio žurnalas” • Nr. 10 • 2009 gegužė

23


Rubrika

24

Rally Swedbank 2009  

Rally magazine