Page 1

Nr. 1, Përmbledhje e sportit dhe kulturës gjermane për vitin 2011 - Janar 2012

Kampionati Europian

Cila është rruga që do të bëjë Gjermania?

Një vit i suksesshëm Kombëtarja Gjermane

Fanellat e reja të Europianit

Bundesliga

2010 - 2011 - 2012

Fanellat e reja të Europianit

Gjermania voton Sportistët më të mirë

Statistika intervista Biografi Rummenigge, Götze, Kroos

Trajnerët, kombëtaret, sumuesit, portierët etj...

Sportistët gjermanë në botë Nowitzki, Klose, Özil

Legjendat dhe të rinjtë

Legjendat dhe të rinjtë

Opinion Pse do fitojmë EURO 2012

Arsyet pse Gjermania do dominojë

Vettel një kampion gjerman

Schumacher: fillimi i fundit?

Përtej sportit Poezi për Gjermaninë & Bayern-in

Oktoberfest, BMW e re e serisë 3


Ideja dhe realizimi: Romina Kostani

Editorë:

Romina Kostani Markoled Pashuku Ermal Selimaj Pokerstar Envi Anisa Kostani

Kontribues:

Pajto, Euxhenjo Makaj Tiranë, Shqipëri https://www.facebook.com/tifozetgjermane www.tifozetgjermane.com e-mail: tifozetgjermane@live.com © Tifozët Gjermanë 2012, Të gjitha të drejtat e rezervuara


Editorial Në mes tuaj kemi krijuar me pasion panzerian atë që asnjë tifozerie tjetër s’mund t’i shkojë ndërmend. Një revistë për vitin 2011 - viti i hapave të para të Gjermanisë pas Botërorit “pokerian”. Dhjetëra ditë ideim, qindra orë punë dhe biseda vetëm për 100 faqet e “tabloidit shpiptar për panzerat”. Ne jemi vatra e panzerave shqiptarë. Ne jemi komuniteti më i madh i tifozëve gjermanë në Ballkan. Ne jemi “Tifozët Gjermanë” Shpresojmë të mos Ju kemi zhgënjyer, pasi të shfletoni lajtmotivin e muajit tonë më intensiv, janarin. … ishte rreth 2 vjet gjysëm më parë, një mesditë qershori kur vendosa të krijoja një faqe të quajtur “Tifozet Gjermane”. Në atë kohë, ‘moda’ sapo kishte filluar të kalonte nga grupet tek faqet dhe 2000 fansat e parë të faqes ishin pjestarë të një grupi që kisha krijuar para pak kohësh “All albanian fans of Germany”. Nuk kaloi shumë dhe një nga djemtë e faqes, Envi më sugjeroi ta shtoja si administrator. Këto ishin hapat e para drejt rritjes. Postimet u bënë më të shpeshta e më interesante. Gjatë muajve të fundit të atij viti më kishte kapur syri dikë që na shkruante shpesh në faqe. Emrin e kishte shënuar Pokerstar dhe ishte e dukshme që shkruante me një pasion jashtëzakonisht të madh për Gjermaninë. Nuk u mendova dy herë dhe e pyeta nëse dëshironte të ishte pjesë e stafit; ai pranoi me shumë kënaqësi. Tanime, me 2 çuna në bord postimet ishin më profesionale e më tërheqëse. Nuk shkruhej më vetëm për kombëtaren, por edhe Bundesligën, skuadrat gjermane në Champions League, Kupën, sportistët gjermanë në arënën ndërkombëtare e ndonjëherë edhe diçka interesante për jetën apo kulturën gjermane. Ishte Pokerstar-i ai që e revolucionarizoi faqen. Numri i bashkëtifozëve rritej pa pushim. Ishte viti i Kampionatit Botëror në Afrikë. Në asnjë moment në ato pak sekondat kur vendosa të klikoja butonin ‘Create Page’ nuk e kisha imagjinuar se kjo faqe do të merrte përmasat e sotme, se do të bëhej faqja më e madhe e tifozëve gjermanë në Shqipëri e do të ishte unike në llojin e vet. Po ashtu, nuk e kisha menduar kurrë se në Shqipëri do të kishte kaq shumë tifozë gjermanë. Nuk e kisha menduar kurrë se të gjithë këta tifozë do të ngrinin gjithë Shqipërinë në këmbë për çdo fitore, do të dërgonin qindra foto të tyre me tifozllikun gjerman në zemër, do të krijonin dhjetra video e poezi, do të shkruanin mijëra komente, do të bënin miliona ‘like’ nëpër postimet e faqes... Në vjeshtën e 2011 faqja numëronte rreth 57 000 fansa por postimet kishin filluar të binin; kjo për arsyen se secili prej

nesh kishte edhe angazhimet personale. Ishte shumë e vështirë për mua t’i besoja faqen dikujt tjetër, sepse Facebook-u nuk ofron mbrojtjen e duhur kundër vjedhjes apo fshirjes dhe puna e palodhur e të 3-ve prej nesh për muaj me rradhë më bënte të stepja. Por nëse aktiviteti vazhdonte kështu, faqja do të humbiste interesin e mijëra tifozëve si unë, që do të donim të lexonim çdo ditë diçka ‘gjermane’ në shqip. Prej kohësh, midis shumë tifozëve aktivë që i ‘njihja’ virtualisht falë postimeve tepër mbresëlënëse të tyre, ishte edhe një djalë me emrin Marko. Nuk ishte e lehtë për mua të merrja një vendim të tillë, por nëse doja t’i riktheja faqes shkëlqimin e mëparshëm duhet ta gjeja një zgjidhje. Kështu, në fillim të dhjetorit Marko u bë administrator. Frytet e punës së tij ishin të dukshme. Shkrimet rrezatonin vetëm pasion për Gjermaninë. Vetëm disa jave më pas, Ermali me faqen e tij ‘Tifozëria Gjermane’ vendosi të bashkohej me ne për të themeluar mega – faqen e tifozëve gjermanë e për të krijuar të bashkuar dhjetra projekte që kemi në plan të realizojmë gjatë 2012! Kjo që jeni duke mbajtur ‘në dorë’ është një prej tyre. Sot, numri i tifozëve gjermanë që numëron faqja është ai që shihni aktualisht: mbi 115 000. Por ky nuk është fundi. Europiani po afron dhe ditët e lavdishme të skuadrës po ashtu. Prandaj unë jam e sigurt se tifozë të tjerë të vërtë gjermanë do të bashkohen me ne. Do doja ta mbyllja këtë editorial me një falenderim nga zemra për tifozët, pa të cilët faqja nuk do të kishte gjallërinë e përhershme, si dhe njëkohësisht per miqtë e mi bashkë-administratorë, pa të cilët ajo nuk do ta kishte njohur kurrë suksesin...

Romina Kostani / Krijuese e TGJ


Përmbajtja

Kombëtarja 12 12 Një vit i suksesshëm... 14 Fanellat e reja për Europianin 16 Joachim Löw në intervistë me DFB 18 Mendime dhe intervista nga

Theo Zwanziger, Bastian Schweinsteiger, Thomas Müller, Jens Lehmann

20 Kampionati

Europian 2012: rezultatet e ndeshjeve kualifikuese, grupet dhe ndeshjet e Europianit

24

Rruga që do të bëjë Gjermania në Europian

Bundesliga 26 26 Bundesliga

2010 - 2011: statistikat e skuadrave kryesore

32

Fanellat e reja të Bundesligës 2011 - 2012

34 Statistika nga sezoni aktual 36 Lajme dhe intervista mbi ecurinë e deritanishme


Kupa (Pokal) 38 38

Schalke 04, fituesit e rinj të Kupës

Champions League 40 40 Përmbledhje

e ecurisë së skuadrave gjermane në sezonin 2010 - 2011

42

Fakte nga sezoni 2011 - 2012


Përmbajtja

Formula 1 44 46

Sebastian Vettel, një kampion gjerman

50

Si i shpenzon Vettel paratë e fituara nga F1?

52

Michael Schumacher: fillimi i një fundi?

Kampionati Botëror Femra - Gjermani 2011 54 56 Fakte

dhe statistika nga Botërori i Femrave në Gjermani 2011


Futbollistët gjermanë në arenën ndërkombëtare 58 58 Dirk

Nowitzki i jep titullin Kampion Dallas-it

59

Një ‘Perandor’ në Itali dhe një ‘gjumash’ në Spanjë?

Biografi 60 60

Historia e një legjende: KarlHeinz Rummenigge

62 Germany’s Götze

66

got talent: Mario

Toni Kroos dhe hapi i tij drejt nivelit botëror


Përmbajtja

Sondazhe, statistika dhe opinione 68 70

Gjermania voton: sportistët, trajnerët, sulmuesit, portierët, kombëtaret dhe futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave

74

Futbollistët gjermanë me numrin më të madh të fansave në Facebook

76

Përtej sportit 88 89

Lahm dhe libri i tij tronditës

90

Vizita e Franz Beckenbauer në Kosovë

91

Reality show më i ri në Gjermani: producent Oliver Kahn

Faqet zyrtare web të klubeve (Bundesligë) më të vizituara

91

Rruga më e re në Hannover: Robert Enke St.

78

Vidal, blerja ideale për ‘janarin bavarez’

92

Aplikacione gjermane për Google Chrome

79

Pse do fitojmë kundër një finale të mundshme me Spanjën?

93

Oktoberfest: festivali më i madh i birrës në botë

79

Ka ardhur koha për të fituar një titull

94

BMW e re e serisë 3: e bukur, elegante, e shpejtë...

80

7 arsyet pse Gjermania do dominojë këtë Europian

96

Poezi kushtuar Gjermanisë dhe Bayern-it

82

5 arsye pse amerikanët duhet të jenë tifozë gjermanë në EURO 2012

84

Sondazhe të realizuara nga faqja gjatë vitit 2011


Bayern Mynih, me klub fansash në Shqipëri

T

ë gjithë tifozët shqiptarë dhe ata në trevat ku flitet shqip, tashmë do të përfaqësohen zyrtarisht me një klub fansash të klubit gjerman Bajern i Mynihut. Ëndrra e tifozëve të gjigandit gjerman për të qenë pjesë e emrit mitik, është bërë realitet me njohjen zyrtare nga ana e vetë klubit. Të jesh pjesë e këtij fan-club-i ka edhe përfitimet e veta, pasi klubi i Bajernit do të ofrojë bileta të rezervuara për anëtarët në takimet që luhen në stadiumin “Allianz Arena”. Gjithashtu anëtarët do të kenë privilegjin të marrin autografe dhe bëjnë foto me futbollistët. Ndërsa biletat dhe artikujt e ndryshëm për këta anëtarë do të jenë me 10% ulje. Për t’u bërë pjesë e grupit kontaktoni me stafin e Une jam Bvarez tek ky link: https://www.facebook.com/WE.LOVE.BAYERN


www.facebook.com/tifozetgjermane


Kombëtarja 2011

Kombëtarja gjatë 2011 Një vit i suksesshëm...

nga Ermal Selimaj

9 shkurt

Gjermani 1 - 1 Itali (Klose 16’ // Rossi ‘81) 29 mars

Gjermani 1 - 2 Australi

(Gomez 26’ // Carney 61’ , Wilkshire 64’) 29 maj

Gjermani 2 - 1 Urguaj

(Gomez 20’, Schürrle 35’ // Gargano 48’) 10 gusht

Gjermani 3 - 2 Brazil

(Schweinsteiger 61’, Götze 67’, Schürrle 80’ // Robinho 71’, Neymar 90’) 6 shtator

Poloni 2 - 2 Gjermani

(Lewandowski 55’, Blaszczykowski 90’ // Kroos 68’, Cacau 90’) 11 nëntor

Ukrainë 3 - 3 Gjermani

(Iarmolenko 28’, Konoplyanka 36’, Nazarenko 45’ // Kroos 38’, Rolfes 65’, Müller 77’)

12 Tifozët Gjermanë

V

iti 2011 për kombëtaren gjermane, ishte një vit i suksesshëm. Jo nga trofetë, por nga paraqitja që bëri kjo kombëtare dhe me plot gojë mund ta quajmë kombëtare ëndrrash. Po në këtë vit në rradhët e saj u “zbuluan” shumë “xhevahirë” si Götze, Schürrle apo Reus; po ashtu dhe shumë skema të cilat u provuan nga strategu i kësaj kombëtareje, Joachim Löw. Në 13 ndeshje të luajtura (7 miqësore dhe 6 për eleminatore të Euro 2012) ka fituar 9 ndeshje (3 miqësore), barazuar 3 (2 miqësore), dhe humbur 1 (miqësore) me një golavarash 36 gola të shënuar dhe 17 të pësuar. Vlen te përmendim ndeshjet miqësore kundër

kombëtareve që janë pretendente për të fituar trofeun botëror: 1) Gjermani – Itali, më 9 Shkurt 2011 e përfunduar në barazim 1-1 me gola të Kloses dhe të G. Rossit për miqtë. 2) Gjermani – Uruguaj më 29 Maj 2011 e përfunduar 2-1 me gola të M. Gomez dhe A. Schürrle për gjermanët dhe W. Gargano për miqtë. Por ndeshjet që do i quaja më të bukurat dhe më të mirat si paraqitje të kësaj kombëtare, ishin kundër kundërshtarëve historikë: Brazilit dhe Hollandës. E para u luajt më 10 Gusht 2011 në Shtutgart. Edhe pse rezultati ishte i ngushtë 3-2 në favor të Gjermanisë, futbolli që ajo zhvilloi ishte një mrekulli më vete. Serinë e golave e hapi tigri dhe zv. kapiteni B. Schweinsteiger, duke u pasuar nga golat e talenteve M. Gëtze dhe Andre Schürrle që vulosin fitoren e Gjermanisë. Për miqtë shënuan Robinho dhe Neymar. Ndeshja kundër Hollandës (nën kampione bote 2010) ishte


dhe e fundit për një vit spektakolar të kombëtares gjermane. Kjo ndeshje u luajt në Gjermani më 15 Nëntor 2011 dhe përfundoi me fitoren e pastër të djemve të drejtuar nga strategu J. Löw, 3-0 me gola të Th. Müller, M. Klose dhe të M. Özil. Një ndeshje kjo që tregoi dhe njëherë formën e mirë që po kalon kjo kombëtare, dhe që pa frikë mund ta quajmë pretendenten kryesore për

Kampione Europe 2012 dhe Bote 2014. Që nga botërori 2010 edhe në këtë vit Gjermania luajti me të njëjtën skemë 4-2-3-1, skema më e suksesshme. Ndeshja me Ukrainën solli një skemë të re në rradhët e gjermanëve, e cila në përbërjen e saj kishte vetëm dy qëndërmbrojtës të avancuar dhe gjithë pjesa tjetër e ekipit sulmonte dhe shkaktonte frikë për kundërshtarin. Skema “Made in Germany” vihet në zbatim kur ekipi është në disavantazh. Pak a shumë kjo ishte panorama e ksaj kombëtare ëndrrash për vitin 2011, më e mira që pas vitit 1990.

Jemi shume te kenaqur, jo vetem me ndeshjen por me te gjithe vitin. Luajtem me entuziazem, kombinoheshim me lehtesi, mesfusha dhe sulmi funksionuan shume mire; hollandezet zor se hyne ne zonen tone te rrezikut.

15 nëntor

Gjermani 3 - 0 Hollandë

(Müller 16’, Klose 25’, Özil 66’)

Tifozët Gjermanë 13


Kombëtarja 2011

N

ë muajin nëntor, në Hamburg janë publikuar fanellat e reja të Kombëtares, ato që do të vishen gjatë Europianit të këtij viti. Uniforma vazhdon të ruajë thjeshtësinë e 2010-ës, vetëm se kësaj here në kraharorin e çdo lojtari do të kalojnë 3 vija; njëra me ngjyrën e zezë, tjetra me të kuqe dhe e fundit me ngjyrë ari… flamuri gjerman.

Fanella e dytë është me ngjyrë të gjelbër, në kujtim të Europianit 1972, vit i cili së bashku me 2012 është shënuar tek pjesa e prapme e qafës nga brenda.

Fanella e portierit

Fanellat mund të blihen online tek kjo adresë zyrtare e DFB: http://dfb-fanshop.de/Kategorie/Trikots 14 Tifozët Gjermanë


Joachim Löw flet per lojtaret e rinj te Kombetares:

M

esut Oezil, Mario Goetze, Matt Humels, Holger Badstuber, Thomas Mueller, Manuel Neuer jane lojtare te rinj qe kane arritur te krijojne personalitetin e tyre, e dine shume mire se cfare duan dhe kane qellime te qarta per karrieren e tyre dhe mendoj se jane shume te pergatitur edhe qe tani nga ana profesionale”.

Tifozët Gjermanë 15


JOACHIM LOW NË INTERVISTË ME DFB-në:

P

ër rëndësinë e liderave në ekip: “Gjithmonë ke nevojë për ta. Ata janë një parakusht për sukses. Por udhëheqësit e sotëm janë të ndryshëm nga e kaluara. Lojtarë të tillë si Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger, Miro Klose dhe Per Mertesacker janë udhëheqës ekipi, si në fushë, edhe jashtë saj. Edhe lojtarë të rinj si Manuel Neuer ose Sami Khedira u kërkohet për të marrë një pjesë të përgjegjësisë. Të jesh në gjendje të komunikosh - kjo është ajo që të bën një udhëheqës ekipi.”

P

ër presionin si trajner i Gjermanisë: “Unë e shijoj atë që po bëj dhe gjithçka fillon këtu. Të luash ndeshje të mësha, për mua, është më tepër kënaqësi sesa presion. Është një ndjenjë e madhe të kryqëzohesh me Spanjën. Apo të bësh betejë me Anglinë, ose Argjentinën, Portugalinë, Hollandën. Pastaj unë përsëri, do të kundërshtoja veten nëse them se nuk ndiej aspak presion. Por unë në fakt nuk ndiej presion gjatë ndeshjeve, por akumuloj presion të vonuar, që e ndiej më pas.”

P

ër shancin e fitores së Kupës së Evropës: “E kam thënë edhe më përpara: ne kemi një shanc për titullin, por edhe shumë ekipe të tjera. Ne jemi një nga ekipet e grupit të favoriteve. Spanja, Hollanda, Franca, Anglia, Italia, Portugalia dhe sigurisht dy vendet pritëse duhet të luajnë një rol pozitiv në ‘Euro 2012’. Unë pres një turne ngazëllyes në një nivel të lartë të lojës. Ne do të sjellim një ekip të ri, shumë ambicioz, shumë të gatshëm për sfidën. Me të gjithë lojtarët tanë, unë ndiej një dëshirë të madhe për të fituar një kampionat. Dritarja e mundësive nuk do të mbyllet në 2012, kjo skuadër duhet të jetë në gjendje të kalojë edhe disa vite të tjerë. Ne do të donim ta vazhdonim rritjen tonë. Dhe, duke shpresuar, se kjo do të përkthehet në një rezultat të madh në ‘Euro 2012’.” M.P

16 Tifozët Gjermanë


Tifozët Gjermanë 17


Kombëtarja 2011

INTERVISTË: PRESIDENTI NË DETYRË I FEDERATËS GJERMANE TË FUTBOLLIT, THEO ZWANZIGER FLET PËR:

S

hanset për fitoren e “Euro 2012”: “Natyrisht që ne të gjithë ëndërrojmë, por pritet të mundemi të festojmë përsëri fitoren e një ‘Evropiani’ pas 1996-ës. Sukses për mua do të thotë të luash futboll të bukur. Në qoftë se në fund del edhe një tjetër titull evropian, aq më mirë.”

B

esimin te puna e trajnerit: “Shanset nuk janë të këqija. Dhe unë plotësisht besoj në punën e Joachim Löw-it, Oliver Bierhoff-it dhe të gjithë ekipit për gjithçka. Ne të gjithë mund të jemi krenarë nga ky ekip. Është kryesisht merita e trajnerit, sepse shohim lojtarë të rinj që zbatojnë rregullat saktë, por luajnë edhe futboll tërheqës.”

D

orëheqjen para kohe nga DFB-ja: “Ky vendim u përgatit prej meje para shumë kohësh. Historia origjinale është se që në sezonin e kaluar unë e kisha menduar dorëheqjen time. I besoj shumë Niersbach-ut, i cili do të më zëvendësojë. Kjo, sepse kam bashkëpunuar mbi 20 vite me të.” 18 Tifozët Gjermanë


P

ër Ballack në kombëtaren gjermane: “Ballack mund të ishte kapiten në 2010-ën, por dëmtimi e pengoi dhe kjo është e vështirë për t’u kapërcyer. Megjithatë, një bisedë mes tij dhe trajnerit është natyrisht e kuptueshme.”

P

ër finalen e tij të preferuar: “Gjermania kundër Hollandës, ku me të vërtetë do të ishte një gjë shpërthyese.”

Schweinsteiger në intervistë për “DAPD”-në: “Dua Hollandën në finale!”

P

ër shancet në ‘Kupën e Europës’: “Nëse e shoh veten si fitues të Evropianit, ndodh sepse ekipi që kemi mund t’ia arrijë. Megjithatë, duhet të jemi në një ditë të mirë që të mundim kampionët aktualë të botës. Tani ne jemi relativisht afër me nivelin e Spanjës dhe mjafton vetëm të rafinojmë disa gjëra që i kemi mangut.”

P

ër presionin: “Kemi 3 kampionate që shkojmë gati krejt afër trofeut. Është e pashmangshme që në Gjermani ka një pritshmëri të lartë. Presioni? Do mundohem t’i jap gaz më shumë vetes!”

P

ër ndeshjet e kombëtares: “Kemi akoma situata kur loja jonë nuk ecën aq shpejt sa duhet. Duhet sidomos t’i bëjmë më shumë presion kundërshtarit. Natyrisht, kundër Spanjës nuk do të aplikojmë ‘ndeshje ekperimentale’.

P

ër të pamposhturit spanjollë: “Fenomeni i titullit për spanjollët është i pathyeshëm. E kanë si mentalitet. Kanë një inteligjencë të madhe dhe shumë ekperiencë.”

P

ër kalimin e Gjermanisë nga faza kur kishte lojtarë fizikë, në ato aktualë, superteknikë: “Për futbollin gjerman është vetëm një kusht paraprak!”

P

ër të rinjtë e ekipit: “Jam i bindur se Skuadra B do të luajë rol të madh. Trajneri ka vështirësi në zgjedhjen e futbollistëve titullarë.”

P

ër Angela Merkel-in: “Akoma nuk e kam vënë re se jam i parapëlqyeri i saj! Të gjithë ma thonë, por nuk e di!”

Thomas Müller në intervistë:

P

ër historinë e numrit të tij: "Po stërviteshim në një dhomë të vogël në kampin e trajnimit para 'Botërorit' dhe erdhi koha kur secili duhej të kishte një numër në fanellë. Të gjithë lojtarët kishin nga një numër, me pak përjashtime, ku bëja pjesë edhe unë. Shkova të merrja një numër, meqë isha lojtar i sapoardhur dhe pashë '4', '13' dhe '14'. Natyrisht që zgjodha 13-ën dhe nuk ishte e ndaluar."

P

ër lojtarin që i ngjan: "Nuk njoh ndonjë lojtar që luan si unë. Është një stil qesharak të vrapuari që unë e pëlqej dhe askush tjetër s'e bën."

P

ër lidhjen e tij me Gerd Müller-in: "Kam 2 vjet e gjysmë që luaj si futbollist profesionist dhe kam kuptuar se suksesi nuk varet nga numri që ke. (Gerd Müller ka mbajtur numrin 13). Nëse ritualet supersticioze do të kishin ndonjë efekt, atëherë të gjithë do ta bënin dhe kështu të gjithë do të fitonin."

P

ër pozicionin e "vagabondit" që parapëlqen të luajë: "Unë ndihem mirë pas një sulmuesi pykë. E shoh veten më efektiv. Te kombëtarja është ndryshe. Mesut-i nga qendra vjen duke luajtur me këmbën e tij të majtë drejt krahut ku jam unë dhe kështu unë depërtoj në qendër."

“Manuel Neuer do t’i mbylle rrugen talenteve te reja gjermane ne porte per dekaden e ardhshme” Keshtu eshte shprehur ish-portieri i kombetares, Jens Lehmann, sipas se cilit portieret e rinj si Marc-Andre ter Stegen, Kevin Trapp apo Bernd Leno kane shume pak shanse per te qene te paret ne listen e kombetares per 8 - 10 vitet e ardhshme nese gjithcka shkon mire per Neuer. “Ai do te jete imazhi i ketyre viteve sepse ka treguar qendrueshmeri dhe eshte i afte te mendoje sakte gjate lojes. Askush nuk mund t’ia kaloje”. Tifozët Gjermanë 19


Kampionati Europian 2012 do të zhvillohet në Poloni dhe Ukrainë gjatë periudhës 8 qershor – 1 korrik. Ndeshjet që do të luajë Gjermania në fazën e grupeve janë: 9 qershor: Gjermani – Portugali 13 qershor: Hollandë – Gjermani 17 qershor: Danimarkë - Gjermani 20 Tifozët Gjermanë


Ndarja e grupeve për EURO 2012

10 ndeshje, 10 fitore! Ndeshjet e kualifikimit

3 shtator 2010

Belgjikë 0 - 1 Gjermani (Klose 51’)

7 shtator

Gjermani 6 - 1 Azerbaxhan

3 qershor 2011

Austri 1 - 2 Gjermani

(Friedrich 50’ (autogol), Gomez 44’, 90’)

7 qershor 2011

(Westermann 28’, Podolski 45-1’, Klose 45+2’, 90+2’, Sadygov 53’ (autogol), Badstuber 86’ // Javadov 62’)

Azerbaxhan 1 - 3 Gjermani

8 tetor 2010

2 shtator 2011

Gjermani 3 - 0 Turqi (Klose 42’, 87’, Özil 79’)

12 tetor 2010

Kazakistan 0 - 3 Gjermani

(Klose 48’, Gomez 76’, Podolski 85’)

26 mars 2011

Gjermani 4 0 Kazakistan (Klose 3’, 88’, Müller 25’, 43’)

(M. Hüseynov 89’ // Özil 30’, Gomez 41’, Schürrle 90+3’)

Gjermani 6 - 2 Austri

(Klose 8’, Özil 23’, 47’, Podolski 28’, Schürrle 83’, Götze 88’ // Arnautović 42’, Harnik 51’)

7 tetor 2011

Turqi 1 - 3 Gjermani

(Hakan 79’ // Gomez 35’, Müller 66’, Schweinsteiger 86’ (pen))

11 tetor 2011

Gjermani 3 - 1 Belgjikë

(Özil 30’, Schürrle 33’, Gomez 48’ // Fellaini 86’)

Tifozët Gjermanë 21


„Gjermani, e ardhmja te perket ty!“

Këto janë mundësitë për rrugën që do të bejë Gjermania pas 6 muajsh në EURO 2012:

„Gjermania eshte gati per t’i marre trofeun dhe ndjesine e fitores Spanjes.“ „Kampione Europe? Une shoh vetem Gjermanine dhe jo Spanjen.“ - Trajneri Kombetar i Polonise Franciszek Smuda

Grupet EURO 2012

24 Tifozët Gjermanë


300 000 €

do të marrë çdo lojtar gjerman nëse skuadra vitin tjetër fiton Kampionatin Europian! Marrëveshja është arritur mes Federatës Gjermane të Futbollit (DFB) dhe kapitenit Lahm. Bonusi kësaj here është 50 000 € më tepër se ç’ishte vendosur vitin e kaluar për Kupën e Botërorit. Nëse skuadra gjermane arrin deri në çerekfinale secili lojtar do të marrë 50 000 €, për gjysëmfinalet shuma shkon në 100 000 € dhe nëse Gjermania fiton Kupën ajo arrin në 150 000 € (1667 €/minutë). Përveç kësaj, shpërblime monetare do të jepen edhe nga UEFA.

“Dua te sqaroj dicka ne lidhje me Kampionatin Europian. Me bezdis fakti qe te gjithe flasin per nje lufte per titull vetem mes Gjermanise dhe Spanjes. Ka skuadra te tjera po aq te rrezikshme.”

Kur te vije puna tek zgjedhja e 23 lojtareve qe do te luajne per EURO 2012, do te me duhet te marr vendime te veshtira e te jap disa lajme te keqija. Kemi rreth 30 futbolliste qe plotesojne kriteret dhe do t’iu jap shansin edhe disa te rinjve te jene me skuadren.

“Ne Gjermani talenteve te reja u besohet me heret se ne Itali. Ketu ata kane mundesi zgjedhjeje qe ne moshen 20 vjeç” - Cristian Molinaro, italian, aktualisht lojtar i Stuttgartit.


Bundesliga 2010 - 2011

BAYER LEVERKUSEN

Vendi i dyte 68 pike, 20 ndeshje te fituara, 8 barazim dhe 6 humbje. 64 gola te shenuar dhe 44 te pesuar. Arriti te siguronte nje vend ne Champions League Performanca me e mire e lojtareve: Arturo Vidal me 11 asiste.

BAYERN MüNCHEN

Vendi i trete 65 pike, 19 ndeshje te fituara, 8 barazim dhe 7 humbje. 81 gola te shenuar dhe 40 te pesuar. Arriti te siguronte nje vend ne Champions League pas kualifikimit ne Play off Performanca me e mire e lojtareve: Mario Gomez, golshenuesi me i mire (28 gola)

26 Tifozët Gjermanë


FC Köln Vendi i dhjete 34 pike, 13 ndeshje te fituara, 5 barazim dhe 16 humbje. 47 gola te shenuar dhe 62 te pesuar. Performanca me e mire e lojtareve: Milivoje Novakovič 27 gola

Schalke 04

Vendi i 14-te, 34 pike, 11 ndeshje te fituara, 7 barazim dhe 16 humbje. 38 gola te shenuar dhe 44 te pesuar. Performanca me e mire e lojtareve: Raul, 13 gola

Tifozët Gjermanë 27


Titulli i 4-rt i Bundesliges Titulli i 7-tĂŤ i Kampionatit Gjerman


Momentet më të bukura nga kurorëzimi kampionë


Bundesliga 2011 - 2012

FANELLAT E REJA TE BU Freiburg

Nürnberg

FC Köln

Schalke 04

Werder Bremen

Hertha Berlin

FC Kaiserslautern

Mainz

Bayer Leverkusen 32 Tifozët Gjermanë


UNDESLIGES 2011 - 2012

Fc Bayern München

Hamburg

Eintracht Frankfurt

Wolfsburg

Augsburg

Stuttgart Borussia Mönchengladbach

Hannover Borussia Dortmund Tifozët Gjermanë 33


Bundesliga 2011 - 2012 1. Daniel Baier (FC Augsburg) 31 raste të humbura Rastet më të 2. Konstantinos Fortounis (1. FC Kaisershumta të slautern) 22 ‘’ humbura: 2. Julian Schuster (SC Freiburg) 22 ‘’ 4. Chindeu Obasi (TSG 1899 Hoffenheim) 21 ‘’ 4. Lars Stindl (Hannover 96) 21 ‘’

VRAPIMET MË TË GJATA NË FUSH

GJUAJTJET MË TË SHUMTA NË PORTË: 1. Papiss Demba Cissé (SC Freiburg) 64 gjuajtje në portë 2. Marco Reus (Borussia Mönchengladbach) 61 ‘’ 3. Mario Gómez (Bayern München) 55 ‘’ 4. Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) 53 ‘’ 5. Mario Mandzukic (VfL Wolfsburg) 48 ‘’

34 Tifozët Gjermanë

1. Lars Bender (Bayer 04 Leverkusen) 205. 2. Clemens Fritz (Werder Bremen) 202.6 3: Timmy Simons (1. FC Nüremberg) 201. 4. Christian Träsch (VfL Wolfsburg) 198.6 5. Sascha Riether (1. FC Cologne) 194.62


FAULLET MË TË SHUMTA TË PËSUAR: 1. Mario Mandzukic (VfL Wolfsburg) 54 faulle të pësuar 2. Franck Ribery (Bayern Munich) 51 ‘’ 3. Manuel Schmiedebach (Hannover 96) 44 ‘’ 4. Slawomir Peszko (1. FC Köln) 42 ‘’ 5. Juan Arango(Borussia Möchengladbach) 41 ‘’ 5. Konstantinos Fortounis (1. FC Kaiserslautern) 41 ‘’

SPRINTET MË TË SHPEJTA: 1. Jan Kirchhoff (FSV Mainz 05), shpejtësi maksimale: 35.3 km/h 2. Alexander Esswein (1. FC Nüremberg) 35.2 km/h 3. Slobodan Rajkovic (HSV) Maximum speed: 35.1 km/h 4. Julian Baumgartlinger (FSV Mainz 05) Maximum speed: 35.0 km/h 5. Ryan Babel (TSG 1899 Hoffenheim) shpejtësi maksimale: 34.8 km/h

HË:

.97 km 66 km .33 km 69 km 2 km

PRITJET E RASTEVE MË FLAGRANTE: 1. Sven Ulreich, (VfB Stuttgart) 11 pritje 2. Diego Benaglio (VfL Wolfsburg) 9 pritje 2. Bernd Leno (Bayer 04 Leverkusen) 9 pritje 2. Roman Weidenfeller (Borussia Dortmund) 9 pritje 3. Oliver Baumann (SC Freiburg) 8 pritje

Tifozët Gjermanë 35


Bundesliga 2011 - 2012

Schalke 04// Gjermanët e Gelsenkirshen-it “shpikin” formulë të re merkatoje.

P

ër të mbajtur yllin spanjoll Raul në Schalke 04, ish-Presidenti i “bluve mbretërorë”, Guenter Siebert, sugjeron një plan të pazakontë. Sipas tij, duhet krijuar “Raul €”. Por ç’është kjo? • Siebert shprehet: “Unë e njoh Schalke-n time, ku të gjithë kanë zemër të madhe. Ne më përpara donim të blinim Hannes Bongartz. Vlera e transferimit atëherë shkonte 700 000 marka, para që ne nuk i kishim. Kështu, fansat kontribuan me 600 000 marka. Kjo ishte diçka e mrekullueshme.” Raul do edhe dy vite kontratë me Schalke 04. Paratë e kontratës do të mund të paguheshin nga fansat që duan Raul-in në ekipin e tyre. Deri tani, Real Madrid paguante 2 milionë euro, kurse Schalke 04 3 milionë euro. Me rinovimin e kontratës, Reali do të “dilte nga loja”, kështu Schalke nuk do të mund të paguante të gjitha paratë. Ideja e ish-Presidentit të “bluve mbretërorë” mbetet opsion aktual. A mund të funksionojë sot?

36 Tifozët Gjermanë


N “DER KAISER”, Franz Beckenbauer jep intervistë për “TZ-ONLINE.DE”:

e nje interviste per revisten sportive gjermane Kicker, Ribery ka thene se ‘Skuadra aktuale e Bayernit eshte me e forta qe ai ka pare qe prej transferimit te tij ne skuader’. “Barcelona eshte skuader e madhe, por ne po iu aftohemi shume. Edhe disa ndeshje dhe asgje nuk eshte e pamundur. Dua te fitoj Champions League-n me Bayernin. Jam i uritur per ate titull qe nga momenti qe kam ardhur ne Mynih.”

P P

ër 3 ekipet më të mira: “Klasifikimi sipas meje në Evropë: Barcelona e para, Real Madrid i dyti dhe Bayerni i treti.

ër progresin e Bundesligës: “Ne jemi aktualisht masa e të gjitha gjërave, sepse ‘Premier League’ e ka ‘humbur magjinë’. Kampionati spanjoll “jeton” vetëm nga beteja mes Real Madrid-it dhe Barcelonës.”

P

ër ndryshimin e rregullës së penalltisë: “Unë kam qenë si lojtar në ‘Cosmos New York’ në vitet ‘70-të dhe në atë kohë ka pasur dënim në një barazim, nga një largësi 31 metër. Kjo ishte një përvojë për audiencën. Dikush mund të mendojë për këtë.”

“B

astian eshte ora jone, ai qe shpejton dhe ngadaleson ritmin e lojes, motorri i mesfushes, shpirti i skuadres. Demtimi i tij na shokoi te gjitheve” Mario Gomez

ROBBEN ~ GOLASHËNUESI “JOKER” MË I MIRË!

G

olashënuesi më i mirë i bundesligës deri tani është Mario Gomez, por në statistikat e kampionatit gjerman, për gjysmën e parë të sezonit, del edhe një golashënues më i veçantë. E kush mund të jetë tjetër, përveçse Arjen Robben. “hollandezi fluturues” klasikohet i pari për numrin e golave të shënuar, në ndeshjet si zëvendësues. Pra, kjo lloj statistike flet për golashënuesit “joker”, që zgjidhin ndeshjet pasi futen si zëvendësues. • Arjen Robben, me 3 ndeshje si zëvendësues, ka shënuar 3 gola. • Dy të tjerët pas tij janë dy futbollistët e Werder Bremen-it, Arnautovic, me 2 gola në 4 ndeshje si zëvendësues dhe rosenberg me 2 gola në 7 ndeshje si zëvendësues. • Më pas klasifikohen Reisinger i fFreiburg-ut (2/8), Alaba i Bayern-it (2/11), Dejagah i Wolsburg-ut (1/2) e me rradhë. Tifozët Gjermanë 37


Fitues të Kupës

P

as mundi në raundin e parë 2 - 1 VfR Aalen, në të dytin FSV Frankfurt 1 - 0, në të tretin FC Augsburg po 1 - 0, në çerekfinale FC Nurenmberg me rezultatin 3 - 2 dhe në gjysëmfinale Bayern München 1 - 0, Schalke u ndesh në finale me MSV Duisburg, të cilët i mundi 5 - 0 duke ngritur kështu Kupën për herë të pestë. 38 Tifozët Gjermanë


(Pokal) 2011: SCHALKE 04

Tifozët Gjermanë 39


Champions League 2010 - 2011

Ju prezantojme me MAUER NEUER (Murin Neuer)!

Kujtime nga ndeshja e gjysemfinales

E

gjithe bota e futbollit eshte mahnitur dje nga Manuel NEUER. Pritje spektakolare qe kane mbajtur larg golit per rreth 1 ore Manchester United. Daily Telegraph ne Angli shkruan: “Cfare ndeshje e jashtezakonshme! Cfare spektakli! 5 - 6 pritje te nje portieri te klasit boteror, dy prej se cilave ishin edhe me teper se aq. Dhe vetem 25 vjec!” Marka ne Spanje: “Spektakli i lojtareve te Fergusonit ishte po aq i bukur sa dhe pritjet e San Manuel-it (Shen Manueli). Portieri i Kombetares Gjermane tregoi se eshte ne formen me te mire te tij” El Mundo ne Spanje: “Neuer kercen Mambo Nr. 5 ne fushe” Gazzetta dello Sport ne Itali: “Manuel Neueri! Rralle ndodh ne nje ndeshje qe 11 veta te luajne kunder 1. Neuer kunder Djajve te Kuq. 9 pritje te jashtezakoshme ne 45 min - masaker”

Permbledhje e skuadrave gjermane ne sezonin 2010 - 2011

Schalke

ishte padyshim skuadra me e suksesshme gjermane gjate sezonit te kaluar te Champions League. Ajo mbylli fazen e grupeve ne kuoten e 13 pikeve, 4 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje kunder kundershtareve si Lyon, Benfica dhe Hapoeli. Me pas mundi Valencian spanjolle 2 - 4 me rezultat te pergjithshem duke shkuar ne cerekfinale per t’u ndeshur me Interin, skuadren qe kishte eliminuar Bayern München pak jave me pare. Nuk ishin te shumte ata qe besonin se djemte e Gelsenkirschen do te vazhdonin me tej. Dhe e papritura ndodhi! 7 - 3 ne favor te Schalkes ishte rezultati i pergjithshem. Keto ishin pa dyshim ditet me te bukura te Manuel Neuer me skuadren e tij te atehershme. Edhe pse ndeshja qe do te vinte me pas kishte pak mundesi qe te fitohej, tifozet ishin teper te kenaqur me ecurine e skuadres dhe emocionet qe ajo u kishte faluar per muaj me rradhe. Manchester United ishte kundershtarja e rradhes e cila ndali ‘blute mbreterore’ deri ne gjysemfinale (rezultati i pergjithshem 1 - 6). Ndersa Werder Bremen doli e fundit ne grup me 5 pike, bavarezet e Bayern-it kaluan grupin ne vend te pare me 15 pike: 5 fitore dhe vetem 1 humbje, duke mundur kundershtare si Roma, Basel-i dhe Cluj-i. Me nje fitore ne minutat e fundit ne San Siro kunder Interit, pritjet e tifozeve per nje hakmarrje te finales se nje viti me pare po rriteshin. Ndeshja e kthimit ne Mynih: nje loje e mbushur vetem me emocione te paharruesh,e. Nje gol ne minutat e fundit nga Inter nxjerr jashte Bayern per kete sezon.

40 Tifozët Gjermanë


Ottmar Hitzfeld në intervistë:

P

ër trajnerin e Bayern-it: “Jupp Heynckes është arkitekti i Bayernit. Ai është përgjegjësi kryesor për suksesin aktual të ekipit. Mbi gjithçka, ai është krijuesi i filozofisë së lojës bavareze.”

P

ër Arjen Robben-in: “Nëse do të fitosh ‘Champions League’n, të duhen lojtarë si Robben. Ai e ka provuar veten e tij. Ai është thjesht një lojtar që bën diferencën. Rinovimi i kontratës me të? Para vitit 2013 ka ende një kohë të gjatë përpara.”

P

ër shanset për finalen e ‘Champions League’-s: “Na duhet fat në short. Por po, është diçka reale. Bayerni ka shumë substancë dhe vazhdueshmëri të duhur për të arritur finalen. Mbrojtja është stabilizuar dhe ka paqe në ekip. Dhe pastaj e gjithë kjo ka një synim: finalja në stadiumin tonë.”

P

ër ‘fituesin e vitit’: “Unë mendoj se nuk është vetëm një, por shumë. Gomez për shkak të kërcimit të bujshëm të tij, është sigurimi i jetës së Bayern-it. Kroos ka bërë kapërcimin në formacion që në fillim. Schweinsteiger ka luajtur një sezon të bujshëm. Përveç kësaj, kemi Franck Ribery-në dhe Heynckes-in, që kanë vënë ekipin së bashku. Ata luajnë lojë tërheqëse dhe kanë mësuar si të mbrojnë në mënyrë madhështore.”

28 shtator 2011: Kujtime nga nje ndeshje plot me emocione Bayern München 2 - 0 Manchester City

Tuttosport, Itali: „Nje fitore qe tregon se Bayern mund te fitoje me lehtesi edhe me skuadra te nivelit nderkombetar si M. City.“ El Mundo, Spanje „Bayern vrapon si nje lokomotive mbi City-n e lodhur. Bayern eshte i forte ne sulm dhe i blinduar ne mbrojtje.“ Marca, Spanje „Skuadra e Jupp Heynckes di ne cdo faze te loje se cfare duhet te beje. Nese yjet do te vazhdojne te qendrojne ne kete forme, Bayern eshte nje aspirant per titull ne Ch.L.“ Daily Mail, Angli „Super Mario fut topin ne porten e nje City per tu ardhur keq“ Daily Mirror, Angli „Gomez iu tregon te aristokrateve te futbollit nje leksion Champions League.“ L’Equipe, France „Ne grupin A, vendi kolonial (“der Platz an der Sonne” ose ‘a place in the sun’ eshte nje shprehje qe perdorej per t’iu referuar fuqise koloniale te perandorise Gjermane) eshte i zene nga Bajerni i Mynihut.“

Tifozët Gjermanë 41


Champions League 2011 - 2012

F

inalja e madhe e Champions League këtë vit do të zhvillohet në zemrën futbollit gjerman, në Allianz Arenën e Mynihut. Ndeshja do të luhet në datë 19 maj dhe është e 57-ta finale e kompeticionit më të ndjekur europian midis klubeve.

Pas fazës kualifikuese, 3 skuadrat gjermane arritën rezultat e mëposhtme: • Bayern München, kaloi grupin me 13 pikë (në vend të parë), pra 4 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje. Aktualisht Mario Gomez është golshënuesi më i mirë, së bashku me Messi-n e Barcelonës, të dy me nga 5 gola. Bayern do të ndeshet në fazën pasardhëse me Basel-in. • Bayer Leverkusen, kaloi grupin me 10 pikë (në vend të dytë), me 3 fitore, 1 barazim dhe 2 humbje. Në fazën tjetër do të ndeshet me Barcelonën. • Borussia Dortmund, nuk arriti të kalonte grupin me 4 pikë, 1 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje, renditur në vend të fundit.

42 Tifozët Gjermanë


Ndeshjet e rradhës për fazën e 1/16: Basel - Bayern München (22 shkurt 2012) Bayern München - Basel (13 mars 2012) Bayer Leverkusen - Barcelona (14 shkurt 2012) Barcelona - Bayer Leverkusen (7 mars 2012)

Tifozët Gjermanë 43


Formula 1


46 Tifozët Gjermanë


Tifozët Gjermanë 47


Formula 1

48 Tifozët Gjermanë


...një Kampion Gjerman

D

uke u bërë kampioni më i ri botëror në vitin 2010, Sebastian Vettel vendosi veten në mesin e tre ose katër pilotëve legjendarë në Formula 1 dhe kjo ishte një post që e forcoi më tej me një mbrojtje shkatërruese e titullit të tij vitin e ardhshëm. Një produkt i programit të zhvillimit të Red Bull-it, ai ka çdo gjë që një pilot mund të dëshirojë: zgjuarsi, shpejtësi dhe mbi të gjitha precizion. Seba e filloi karrierën e tij në Karting para se të fillonte rrugëtimin për të Formula 1 me BMW në vitin 2003, ku mori nderimin si fillestar. Duke dominuar kampionatin vitin e ardhshëm dhe duke fituar 18 nga 20 gara, me një spektakël evropian në të pilotuar në F3. Në vitin 2005 para se të shkëputej nga BMW Sauber, dhe si pilot rrezervë në vitin 2006, qëndroi në garë duke konkurruar në Serinë Botërore kundër Renault para se të bënte debutimin e tij F1 në Indianapolis në vitin 2007. Qëndrimi i shokut të skuadës jashtë piste për shkak dëmtimi, bëri që Seb t’i zinte vendin. Kjo inkurajoi skuderinë e Red Bull për ta sjellë përsëri në krahët e saj dhe ai u bë me kohë të plotë pilot i skuderisë Toro Rosso në Çmimin e Madh Hungarez. Pas disa gabimeve ne fillimin e garës, e përfundoi atë në 4 më të mirët në një pistë në lagësht në GrandPrix-in të cmimit të madh të Kinës. Ai përjetoi një fillim sezoni të vështirë në 2008 me Toro Rosso shkak të një numri të lartë të aksidenteve, por siguroi post shumë të fortë duke u renditur i 5-ti në çmimin e Monako-s. Seb është një pilot që nuk dorëzohet lehtë dhe këtë ai e tregoi mjaft mirë në garën e çmimit të madh të Italisë duke siguruar vendin e 1 në prova të lira si duke e kurorëzuar atë me një super fitore ne garën e së dielës. Duke përfunduar në vendin e 8-të në mbarim të kampionatit ai u transferua në Red Bull Racing për të garuar menjëherë për kampion bote me fitore në Shangai, Suzuka, Silverstone . Argumenti se ai ishte në një makinë më të shpejtë duket i zbehtë, ndërsa e krahasoje atë me shokun e grupit Mark Webber, i cili ishte duke përdorur pajisje identike. Viti 2010 ishte viti i tij, edhe pse ai mori një finale dramatike që e ndihmoi të siguronte kampionatin e tij të parë. Dukej si një pilot i shpejtë në një makinë të shpejtë larg botës që e rrethonte. Piloti dhe makina të jepnin përshtypjen sikur kishin ardhur nga një nivel më i lartë se F1, sa të bëhej të besoje që me të vërtetë ekzistonte një sport i tillë. Fitoret e njëpasnjëshme gjatë sezonit bënë që në garën e fundit të ishte thjesht vizitor e si një pilot i cili do të ndizte makinën e tij sa për një “shëtitje”.

Viti 2011 u përfol shumë si një vit ku kampioni do të shkurorëzohej por magjia Vettel mesa dukej sapo kishte filluar dhe ai u përgjigj me një sezon dominues duke fituar 6 nga 8 garat e para të sezonit. Sezoni 2011 mund të jetë vetëm për Vettel, Vettel dhe Vettel. Ai është një nga pilotët më të shpejtë në botë dhe një ekspert në Pole Position. Megjithatë kur ndodhej larg vendit të parë në garë për shkak të vrullit të tij të shpejtë kishte raste kur rezultonte pa sukses e nxitimi e pamatshmëria sjellte aksidente të ndryshme që mund të shmangeshin. Vettel është i njohur edhe për dashurinë e tij ndaj komedisë britanike dhe muzikës, duke përfshirë Monty Python, Little Britania dhe The Beatles. Një thënie e Seb është kështu: “Flamuri i F1 është me të vërtetë vetëm dhe vetëm një copë leckë. Por ai do të thotë aq shumë kur kalon vijën e finishit. Ashtu si një anije, një makinë duhet të ketë emrin e një vajzë. Makina ime origjinale është quajtur Kate. Por më pas ajo mori “kthesë” në garën e hapjes në Australi. Pra, ne e quajtëm këtë Motra e Dirty Kate, sepse ajo është më agresive dhe më e shpejtë...”

Tifozët Gjermanë 49


50 Tifozët Gjermanë


Shprehja tipike e Kampionit

Me idhullin

Tifozët Gjermanë 51


Michael Schumacher

Formula 1

Fillimi

M

i fundit?

ichael Schumacher konsiderohet si një nga pilotët më të mëdhenj në historinë e Formula 1. Ai garoi me Benetton për 4 sezone dhe arritjet e mira rezultuan në fitoren e 2 titujve rresht (’94 – ’95). Këto performanca i treguan botës se ai do të ishte vëmendja e re e botës së Formula 1 dhe kapën po ashtu syrin e Ferrari-t. Ata i ofruan menjëherë kontratën Schumit dhe ai pranoi. Kohëzgjatja e këtij bashkëpunimi vazhdoi për një dekadë (’96 – ’06) dhe gjatë gjithë këtyre viteve Michael Schumacher ngjiti hap pas hapi të gjitha shkallët e karrierës. Emri i tij u shkrua përgjithmonë në librin e historisë së garave më të famshme në botë. Nga viti 2000 – 2004 ai ishte i pathyeshëm: 5 vende

52 Tifozët Gjermanë

të para rradhazi për 5 vjet. Rekordi u thye në 2005 nga Alonso. Ky i fundit fitoi edhe në 2006 por paraqitja e tij të bënte më pak përshtypje dhe mund të thuhet se ishte edhe pak çështje fati. Schumacher-i kryesonte sezonin me pikë atë vit por një problem teknik gjatë gjatë njëres prej garave i dha mundësi Alonso-s të dilte i pari dhe për pjesën tjetër të sezonit Micha nuk arriti të rimerrte veten. Edhe pse ishte ende në kulmin e karrierës, 2006 ishte viti kur ai vendosi ta linte pas profesionin e pilotit. Shumë njerëz u shokuan nga ky vendim i papritur sepse besonin se gjermani kishte ende aftësinë për të fituar tituj. Edhe Ferrari e besonte këtë, prandaj e mbajti brenda skuderisë si këshilltar. Më pas, në 2009,


Filipe Massa pësoi një aksident i cili nuk i lejoi të garonte më për pjesën e mbetur të sezonit. Ky ishte momenti kur Ferrari mendoi të përfshinte edhe njëherë Schumin si një nga pilotët e tij dhe ai pranoi. Por fatkeqsisht nga ekzaminimet rezultoi se ai nuk mund të garonte atë sezon, për shkak se pasojat e një dëmtimi gjatë një aksident me motorr që kishte pësuar pak kohë më parë nuk ishin eliminuar ende. Në 2010, Ross Brawn i kërkoi gjermanit të garonte për Mercedes dhe ai tha ‘po’. Megjithatë, rikthimi i tij nuk ishte ajo që shumë ishin përgatitur të shihnin. Adhuruesve të tij nuk u erdhi mire kur panë legjendën të zbriste në vend të 9-të atë sezon. As 2011 nuk kishte ndonjë përfomancë mbresëlënëse:

76 pikë në total dhe vendi më i mirë: i 4-ti në çmimin e Gjermanisë. Rikthimi i Schumit nuk ka qënë ashtu siç e kemi pritur dhe imagjinuar të gjithë dhe ajo që ndoshta shumë prej nesh na shkon herë pas here në mendje është: Cili është motivimi i duhur që i mungon të madhit, legjendarit për t’iu kthyer ditëve të lavdishme të tij? Për 2012 ai ka thënë se në fund të vitit do të vendosë përfundimisht për të ardhmen e tij dhe kjo pasi të ketë analizuar më detaje se i aftë është Mercedesi për t’u bërë kampion. Vetëm atëhere do të marrë vendimin nësë do të vazhdojë të garojë apo jo. Spekulohet se Mercedes-i do të jetë një nga pretendentët kryesorë në sezonin e këtij viti për shkak të disa ndryshimeve madhore që u janë bërë makinave të tyre (për t’i përafruar me Red Bull-in, McLaren apo Ferrarin). Ajo që dihet me siguri këtë sezon është se Michael Schumacher do të luftoje fort për të marrë edhe njëherë vendin që i ka munguar prej kohësh... Kampion!

Tifozët Gjermanë 53


Me 26 qershor 2011 ne Gjermani, 6 vjet pas Boterorit te Futbollit per Meshkuj, nisi ai i femrave, e 6-ta Kupe. Edhe pse jo aq i famshem sa ai i meshkujve, edhe ky sport ka vecantite e tij. Ne vazhdim po iu prezantojme disa prej fakteve qe duhet te dini...

54 TifozĂŤt GjermanĂŤ


Tifozët Gjermanë 55


Botërori Femra, Gjermani 2011

1991 eshte viti kur ka startuar per here te pare Boterori i Femrave. Vendi organizator: Kina. Fitues ishte SHBA, vendi i dyte Norvegjia ndjekur nga Suedia dhe Gjermania ne te katertin.

Shtetet qe moren pjese (16): Australia, Japonia, Korea e Veriut, Guinea Ekuadoriale, Nigeria, Kanadaja, Meksika, SHBA, Brazil, Kolumbi, Zelanda e Re, Angli, France, Gjermani, Norvegji dhe Suedi.

56 Tifozët Gjermanë


Fundi i nje endrre: Rruga e Gjermanise ne Boteror 2011

N

e fakt ne fillim te Kampionatit pritej shume nga kombetarja gjermane e futbollit te femrave. Dhe skuadra e nisi rrugen drejt mbrojtjes se titullit me 3 ndeshje - 3 fitore ne grup. Ajo mundi ne fillim Kanadane me rezultatin 2 - 1, me pas Nigerine (e cila shihej si nje nga pretendentet kryesore) 1 - 0 dhe ne fund Francen, me rezultatin 4 - 2. Ne fazen e cerekfinaleve i vjen papritur fundi shpreses per Kupen e 3-te te Botes, kur Japonia, e cila me pas fitoi per here te pare nje Kampionat Boteror Futbolli per Femra, mundi Gjermanine ne kohen shtese me rezultatin e ngushte 1 - 0. TifozĂŤt GjermanĂŤ 57


Sportistët gjermanë në botë

58 Tifozët Gjermanë


N O W I T Z K I V E T E M I P E S T I N E R E N D I T J E N E B A S K E T B O L L I S T E V E M E T E M I R E T E N B A

Një “PERANDOR” në Itali dhe një “gjumash” në Spanjë?

M

iroslav Klose sezonin e kaluar nuk duhej më si titullar te ekipi bavarez, kështu që u zhvendos te Lazio i Igli Tares. Ai tani po thyen rekorde: 9 gola ne 15 ndeshje! “Ujku” gjerman feston fitoret dhe merr lëvdata pas çdo ndeshjeje. ai ka marrë edhe pseudonime fantastike, si “Vrasësi”, “Kobra”, “Marsiani”, “Perandori i vërtetë romak”, etj. “Corriere dello Sport” shkruan: “Miroslav ka treguar se është një kampion absolut!” Gjatë kohës që Klose në Itali po bën “NAMIN”, Özil nga ana tjetër e Evropës, në gadishullin Iberik, po bën “NANIN”! “Truri” i kombëtares gjermane, në sezonin e dytë si madrilen, ka luajtur një sezon zhgënjyes në raundin e parë të “La Liga”s . Ai është kritikuar shumë nga mediet. Sezonin e kaluar ai ishte me 10 gola dhe 25 asiste në tre kompeticione, kurse tani ai nuk po shkëlqen. Gazeta spanjolle “Marca” shkruan: “Mourinho kërkon një tjetër Özil. Një lojtar, me sjellje agresive, me më shumë qëndrueshmëri në lojën me top dhe pa top, kur në fakt Özil kohët e fundit është i ftohtë dhe nuk përshtatet me ekipin elektrizues që Mourinho dëshiron.”

Tifozët Gjermanë 59


Biografi

Karl - Heinz Markoled Pashuku

K

arl-Heinz Rummenigge u lind më 25 shtator 1955, në Lippstadt. Ka qenë futbollist i klubit më të suksesshëm gjerman, Bayern München, ku korri suksese të mëdha. Me klubin e tij, fitoi dy kampionate gjermane, dy kupa gjermane, Kupën e Evropës dhe Kupën Ndërkontinentale. Në këtë të fundit, Rummenigge ishte në kulmin e tij, kur mundi ekipin brazilian, “Cruzeiro”, në finale.Ai ka luajtur edhe për kombëtaren gjermane. Fitoi Kampionatin Evropian në vitin 1980 dhe doli nënkampion bote në dy kompeticionet botërore të 1982-it dhe 1986-ës. Presidenti aktual i Bayern München, pra Rummenigge, e filloi karrierën e tij në vitin 1971, kur luante me “Borussia Lippstadt”, i ndikuar edhe nga babai i tij, që dikur kishte luajtur në të njëjtin klub. Gjeneza e talentit të tij filloi kur ishte 5 vjeç, një kohë kur ai luante me më të mëdhenj dhe shënonte shumë gola. Kur ishte 9 vjeç, ai luante në Kampionatin e Amatorëve, ku për një sezon shënoi 96 gola. Kalimi te ekipi bavarez ndodhi në vitin 1974. Shifra me të cilën ai u ble nga Bayern München për sot është qesharake, por në fakt, për kohën e tij ishte e jashtëza-

60 Tifozët Gjermanë

konshme, duke i shtuar faktin se erdhi nga një skuadër amatore. Bëhet fjalë për 10 mijë euro transfertë. Rummenigge shpjegon edhe sot se kur ishte pa përvojë, nuk i pëlqente të shënonte gola dhe për këtë ai vonë është dalluar për tipare “të thekura” sulmuese. Ai kishte veçori karakteristike fizikun e fuqishëm dhe triblimet fantastike, sidomos në krahun e djathtë. “Unë doja vetëm të isha titullar. Më vonë trajneri Csernai më ndihmoi të shpalos vlerat e mia si sulmues.” – shpjegon Rummenigge. Në sezonin e 1980-ës ai u shpall golashënuesi më i mirë i kampionatit gjerman, me 26 gola të shënuar. Pas një viti ai shënoi plot 29 gola dhe në 1984 plot 26 të tillë, duke marrë 3 herë titullin si sulmuesi më efektiv i Bundesligës. Klubi mori emrin “Breitnigge”, për shkak se mesfushori i talentuar, Paul Breitner, formoi dyshen klasike të shumëkërkuar bashkë me Rummenigge-n. Të dy së bashku, fituan Bundesligën e viteve 1980 dhe 1981, Kupën e Gjermanisë 1982 dhe 1984. Për pak sa nuk prekën ëndrrën e Kupës Ndërkontinentale në vitin 1982, kur shkuan në finale. Karl-Heinz Rummenigge është shpallur “Lojtari më i mirë i Gjermanisë” (1980) dhe “Lojtari më i mirë Evropian” (1981). Në vitin 1984, Rummenigge kaloi tek Interi, ku pati një “sprint” të mirë në fillim. Në fakt, kjo u komentua si diçka e pritshme, duke marrë parasysh vlerën me të cilën u ble: plot 5.7 milionë euro, një shifër tamam rekord. Fitoi kampionatin


Rummenigge italian në vitin 1984 dhe u respektua nga e gjithë Italia, por më pas iu nënshtrua dëmtimeve dhe pasi përfundoi kontratën, u largua te “Servette FC”, ekip zviceran në Gjenevë. Në vitin 1989 ai doli golashënuesi më i mirë i kampionatit zviceran me 24 gola të shënuar. Aty ai e mbylli karrierën e tij, ku përveç të tjerave, provoi edhe pozicionin si mbrojtës i lirë.

Aktualisht Karl-Heinz Rummenigge është President i Bordit Ekzekutiv të FC Bayern München. Ai është gjithashtu President i Shoqatës së Klubeve Evropiane. Teoritë e tij janë pranuar nga të gjithë, sepse ka një ndikim të jashtëzakonshëm në politikat evropiane të futbollit. Ishte ai vetë që në 2002 prezantoi planin e tij për “Fair-Play” Financiar, që solli rritjen e talenteve në akademitë e klubeve evropiane.

Ndeshjet me kombëtaren gjermane të futbollit ai gjithmonë i ka luajtur me pasion. “Me kombëtaren e gjeja veten më mirë dhe ndihesha më i nevojshëm për ekipin.”- shpjegon Rummenige. Ai luajti 3 kampionate botërore: 1978, 1982 dhe 1986, ku maksimumin e arriti si nënkampion në ’82-in dhe ’86-ën. Në dy kampionatet evropiane që luajti, në 1980-ën fitoi Kupën e Evropës, kurse në 1984-ën nuk kishte çfarë të bënte, sepse Gjermania ishte shumë dobët në total dhe zhgënjeu tifozët kur pësoi disfatë që në grupe.

Tifozët Gjermanë 61


Germany’s got talent:

Mario Götze. Fokus mbi jetën e 19 vjeçarit që po tërheq vëmendjen në të gjithë Gjermaninë.


Biografi

N

je nga lojtaret me te rinj dhe me te talentuar te vitit eshte padyshim Mario Götze. Dy vit me pare luante per U-19, sot vetem 19 vjec ai eshte shnderruar ne makinerine sulmuese te Dortmundit.

Lindi ne 3 qershor 1992 ne Memmingen, afer kufirit te Bavarise me Baden-Württemberg. Karrieren e nisi ne nje klub lokal (FC Ronsberg) dhe me pas kaloi ne FC Eintracht Hombruch, pasi i ati u transferua me pune ne Dortmund ne 1998. Skuadres se te rinjve te qytetit iu bashkua ne 2001, duke u permiresuar gjjithmone e me teper, derisa arriti ne finalen e Kupes se te Rinjve dhe Kombetares se U-19. Edhe pse ne te dy rastet skuadrat dolen ne vend te dyte, ai eshte ende ne pritje te trofeut te pare... Mario hoqi dore nga shkolla disa kohe me pare, vendim i cili pas shume diskutimesh u pranua edhe nga prinderit. Ai nuk pendohet per kete, pasi shpeshhere humbiste oret e mesimit per stervitjen, keshtu qe ne vend qe t’i bente te dyja per gjysem, iu perkushtua totalisht vetem futbollit. Ne familje Mario nuk eshte i vetmi qe luan futboll. Edhe vellezerit e tij Fabian (20) dhe Felix (12) kane zgjedhur karrieren futbollistike. Ndersa ky i fundit eshte tashme i regjistruar me te rinjte e Dortmundit, vellai i madh Fabian luan me Mainz, ne rezerva. Felix kohet e fundit ka luajtur kunder te rinjve te Realit te Madridit, pjese e se ciles eshte edhe djali i Zidane, Luca. Debutimi i pare i Mario ishte ne 21 nentor 2009 ne ndeshjen kunder Mainz, kur ne minutat e fundit zevendesoi Jakub Blaszczykowski. Ai kujton se ishte shume nervoz, pasi nuk eshte e lehte te kesh perreth nje tifozeri qe pret maksimumin nga skuadra. Megjithate, duhet thjesht ta heqesh mendjen nga ajo dhe te fokusohesh tek ndeshja. Ne ate kohe 17 vjec e 5 muaj, ai u be lojtari i 9-te me i ri qe bente debutimin ne skuadren e pare. Goli i pare ishte me koke ne fitoren 3 - 1 me Stuttgartin. Trajneri Jürgen Klopp ishte i mahnitur nga talenti i tij qe ne fillim. “Sapo

64 Tifozët Gjermanë


Nuk kishte si t’i shpetonte edhe trajerit Löw talenti i tij. Debutimi i pare per Kombetaren ishte ne miqesoren e 17 nentorit 2010 kunder Suedise. Debutimi i dyte ishte ne miqesoren kunder Italise (shkurt 2011), ndeshje e cila perfundoi ne barazim 1 - 1. Goli i tij i pare per kombetaren ka qene ne miqesoren kunder Brazilit gushtin e kaluar ku ne moshen 19 vjec e 68 dite ai u be i golshenuesi me i ri gjerman qe pas bashkimit te Gjermanise. Ne 2009 dhe ne 2010, Shoqata Gjermane e Futbollit (DFB) i dha medaljen Fritz-Walter, si futbollisti me i mire i vendit per moshen e tij. Ai dhe Sergei Evlyuskin jane te vetmit lojtare qe e kane fituar kete medalje 2 here. Sipas Joachim Löw, Mario eshte nje nga talentet me te medha gjermane, ndersa drejtori sportiv i DFB, Matthias Sammer shkon edhe me tej, duke e quajtur si nje nga lojtaret me te talentuar qe ka pasur Gjermania.

e pashe, mezi po prisja diten kur do ta kaloja te luante per skuadren ne fushe. Mario ka nje talent te jashtezakonshem”. Para trofeut me Dortmundin (2011), Götze e kishte perjetuar shijen e embel te suksesit ne nivel nderkombetar. Mesfushori sulmues ishte nje nga lojtaret kyc ne Gjermanet Kampione te U-17 ne Europianin e 2009. Pas nje performance mbreselenese gjate sezonit te Bundesliges 2010 - 2011, Mario ngriti kupen me skuadren ne maj 2011. Ai shenoi 6 gola dhe dha 15 asiste duke u bere keshtu 18-vjecari me i mire ne rezultatet e golave/ asisteve qe kur keto te fundit jane regjistruar ne menyre te sakte (2004 - 2005).

Tifozët Gjermanë 65


Biografi

Toni Kroos nga Pajto

T

oni Kroos, një emër që simbolizonte gjithmonë “një talent” të ri gjerman, me një të ardhme të artë. Por ka ekzistuar edhe dyshimi tek ai, se a do arrijë vërtet Kroos të bëhet një lojtar i madh apo do të mbetet përherë një talent? Thonë që dëshmitarja më e mirë është koha, dhe bashkë me te jemi edhe ne, që kemi përcjellë bashkërisht çdo zhvillim, çdo hap të mëtejeshëm ne karrierën e Toni Kroos-it. Ky vit sigurisht që ishte viti i shkëlqimit të tij, sepse zuri një vend bazë në formacion si me Bayernin ashtu dhe me Gjermaninë, viti ku Kroos dëshmoi se di të luajë në nivele të larta dhe përfundimisht i fundosi të gjitha paragjykimet ndaj tij. Kroos i përkiste akademisë se Hansa Rostockut, ndërsa në 2007 ishte pjesë e përfaqësues së Gjermanisë në U17, ku në kampionatin botëror në këtë moshë, u zgjodh lojtari më i mirë i kompeticionit. Kaiseri Franz Beckenbauer pasi ia dorëzoi trofeun, iu afrua tek veshi dhe pëshpëriti: “Ottmar Hitzfeld po gëzohet për ty”. Dhe pikërisht me Ottmar Hitzfeld Toni Kroos bëri debutimin e tij në Bundesligë me Bayern-in, kur në ndeshjen 5:0 ndaj Cottbusit, Kroos u inkuadrua në lojë në minutën e 72. Vetëm pas 3 minutave Kroos bëri asistimin e tij të parë në Bundesligë, ndërsa pak para fundit edhe të dytin. E gjithë Gjermania fliste për një talent të madh, me një të ardhme të ndritur. Por befasisht erdhi rënia e tij, nën drejtimin e Jurgen Klinsmann-it, i cili preferonte para tij më shumë Borowskin, Altintopin apo edhe J.H. Sosa. Pamundësia e tij për t’u shfaqur, për shkak të mosbesimit të Klinsmannit, bëri që Kroos të kalojë tek rivali Bayer Leverkusen si huazim. Fillimisht nën drejtimin e Bruno Labbadia dhe më pas të Jupp Heynckes, Kroos arriti hapin e tij 66 Tifozët Gjermanë


dhe hapi i tij final drejt nivelit botëror të dytë, nga një talent - në një lojtar vizionar, ku shkëlqeu me paraqitjet e tij. Pas një viti e gjysëm huazimi, Kroos rikthehet aty ku e kishte nisur Bundesligën, në Bayern. Kroos, atë që arriti ta bëjë tek Leverkuseni, do duhej ta bënte edhe më mirë tek Bayerni, sepse konkurrenca dhe niveli i lojës ishte shumë i lartë. Nën drejtimin e Van Gaal-it, Kroos mbeti në atë nivelin e tij fillestar, pa shkëlqime, pa atë lojën e tij magjike... Por fati ia dërgoi sërish mësuesin e tij tek Leverkuseni, veteranin Jupp Heynckes, i cili njihte më mirë se kushdo tjetër lojën dhe aftësitë e Toni Kroosit. Arjen Robben u lëndua, Kroos-it iu dha mundësia, këtë mundësi e shfrytëzoi për mrekulli. Lojërat e Kroosit ishin të një niveli shumë të lartë, me një sy magjik, me pasime të sakta dhe të shpejta, Kroos u adaptua shpejt në lojën e Bayernit, ku tanimë skuadra gjermane nuk mund të paramendohet pa të. Atë që e shfaqi me Bayern-in e bëri edhe me kombëtaren gjermane, ku aktualisht ia ka zënë vendin Sami Khedira-s në formacionin bazë, duke u shndërruar në njërin prej lojtarëve kyç të kombëtares gjermane, e cila ka si synim finalen në kampionatin Evropian në 2012, ne të cilin Kroos pritet të luajë një rol vendimtar. Vizionar në sulm dhe motor mbrapa. Këto janë cilësitë e Kroosit, për të cilin tani më nuk ka dyshime: ai arriti edhe ngjitjen në shkallën e fundit të futbollit, atë drejt klasit botëror. Për fund mos të harrojmë, se ai është vetëm 21 vjeç! Prandaj Bayern-i dhe Gjermania janë më fat, sepse së paku në 10 vitet e ardhshme, njëra prej pozicioneve në mesfushë do të jetë e rezervuar fuqishëm, me lojtarin e nivelit botëror. Lutja jonë e vetme si tifozë është, “O Zot kujdesu për shëndetin e tij”. Tifozët Gjermanë 67


a i n a

Sondazhe, statistika & opinion

m r e j G

n o t o

V

• Sportistet me te medhenj te te gji- • Portieret me te mire te te gjitha tha koherave koherave • Trajneret me te mire te te gjitha • Kombetaret me te mira te te gjitha koherave koherave • Sulmuesit me te mire te te gjitha • Futbollistet me te rendesishem te 68 Tifozët Gjermanë koherave te gjitha koherave


Sondazhe dhe statistika • Futbollistët gjermanë me numrin më të madh të fansave në Facebook • Faqet zyrtare web të klubeve (Bundesligë) më të vizituara • Vidal, blerja ideale për ‘janarin bavarez’ • Pse do fitojmë kundër një finale të mundshme me Spanjën? • Ka ardhur koha për të fituar një titull • 7 arsyet pse Gjermania do dominojë këtë Europian • 5 arsye pse amerikanët duhet të jenë tifozë gjermanë në EURO 2012 • Sondazhe të realizuara nga faqja gjatë vitit 2011

Tifozët Gjermanë 69


2

Franz Beckenbauer, Kampion Bote 1974 si lojtar dhe Kampion Bote 1990 si trajner (11%)

1

Boris Becker, me te njejten perqindje (11%). Fitues ne Wimbledon dhe heroi i tenisit

Michael Schumacher, rekormen i Formula 1, 7-here Kampion Bote (20% te votave)

Max Schmeling (5%). Ndeshja me Joe Louis ne 1936 eshte edhe sot e paharrueshme. Legjenda e boksit u nda nga jeta ne 2005

Dirk Nowitzki (4%), fitues i NBA me Dallas ne 2011

4

Uwe Seeler (3%). Legjenda e Hamburgut dhe nenkampion bote 1966

6

Armin Hary (2%), i pari jo-amerikan qe fitonte ne vitin 1960 100-metershin qe prej 1928.

7

Jürgen Hingsen (2%), sportist ne 10 garesh. 3 rekorde boterore, nje medalje argjendi ne Lojrat Olimpike dhe nenkampion bote

7

70 Tifozët Gjermanë

5

t ë st

i t r po

S

2

Täve Schur (2%), hero i Gjermanise Lindore, gjermani i pare qe fitoi garen boterore te bicikletave ne rruge (UCI Road World Championships)

7

Gerd Müller (2%), eshte dhe do te mbetet ‘Bomberi’ gjerman. Kampion Bote 1974 dhe gola rekord ne Bundeslige.

7

Henry Maske (2%), ish kampion bote ne boks, i paharrueshem per gjermanet.

7

Michael Groß (2%), 3 medalje ari (dy ne 1984 dhe nje ne 1988) ne not.

7

Jens Weißflog (2%), skiatori me i suksesshem gjerman i te gjitha koherave, 3 medalje ari dhe 4 fitore ne total ne 4 turne

7

Oliver Kahn (2%). Titani i ka fituar te gjitha me Bayernin. Nenkampion bote ne 2002

7


1 4

2

4

Trajnerët 3

Po ne vend te 1. Jogi Löw (19%)

1

Sepp Herberger (19%)

5

Helmut Schön (8%)

Uwe Seeler (7%)

Franz Beckenbauer (4%)

Sulmuesit

1

Franz Beckenbauer (11%)

3

Jürgen Klinsmann (6%)

Miroslav Klose (6%)

Gerd Müller (51%)

5

Rudi Völler (4%)

Tifozët Gjermanë 71


Sondazhe, statistika & opinion

2

4

2

4

Sepp Maier (28%)

Portierët

1

Oliver Kahn (44%)

5

Harald „Toni“ Schumacher“

Uwe Seeler (11%)

Fritz Walter (6%)

72 Tifozët Gjermanë

3

Futbollistët 3

1

Manuel Neuer (6%)

Toni Turek (3%)

Gerd Müller (7%)

Franz Beckenbauer (53%)

5

Oliver Kahn (3%)


2

Kombëtaret 3

Skuadra e 1974, Kampione Bote

1

3

Po ne vend te 3. Skuadra e 1954, Kampione Bote

Skuadra e 2006, vendi i trete (13%)

Skuadra e 1990, Kampione Bote (18%)

5

Skuadra e 2010, vendi i trete (12%)

Tifozët Gjermanë 73


Sondazhe, statistika & opinion

Lojtarët gjermanë me numrin më të madh të fansave në Facebook

https://www.facebook.com/mesutoezil

https://www.facebook.com/es.muellert.wieder

https://www.facebook.com/LukasPodolski https://www.facebook.com/PhilippLahm

74 Tifozët Gjermanë


https://www.facebook.com/pages/Manuel-Neuer/143253979025868 https://www.facebook.com/MarioGoetze.Official

https://www.facebook.com/BastianSchweinsteiger.de

https://www.facebook.com/samikhedira1987

Tifozët Gjermanë 75


Sondazhe, statistika & opinion

1: FC Bayern. 470 000 vizitore (www.fcbayern.telekom.de )

4: Hamburger SV. 270 000 (www.hsv.de )

7: 1. FC Köln. 150 000 (www.fckoeln.de )

76 Tifozët Gjermanë

Faqet e klubeve të Bundesli 2: Borussia Dortmund. 350 000 (www.bvb.de )

5: SV Werder Bremen. 200 000 (www.werder.de )

7: VfB Stuttgart. 150 000 (www.vfb.de )


igës më të vizituara në një muaj 2: FC Schalke 04. 350 000 (www.schalke04.de )

5: Borussia Mönchengladbach. 200 000 (www.borussia.de )

9: Hannover 96. 110 000 (www.hannover96.de ) 10: 1. FC Nürnberg. 93 000 (www.fcn.de ) 11: Hertha BSC. 85 000 (www.herthabsc.de ) 12: 1. FC Kaiserslautern. 76 000 (www.fck.de ) 13: Bayer Leverkusen. 69 000 (www.bayer04.de )

14: TSG 1899 Hoffenheim. 52 000 (www.1899.de ) 15: VfL Wolfsburg. 47 000 (www.vfl-wolfsburg. de ) 16: FSV Mainz 05. 43 000 (www.mainz05.de ) 16: SC Freiburg. 43 000 (www.scfreiburg.com ) 16: FC Augsburg. 43 000 (www.fcaugsburg.de ) Tifozët Gjermanë 77


Sondazhe, statistika & opinion

Vidal, blerja ideale për “janarin bavarez” Opinion nga Markoled Pashuku

K

ëtë sez o n “Bayerni i moteve të mëdha” është rikthyer seriozisht për korrjen e trofeve. Siç duket “Faktori Heynckes” ka bërë punën e vet dhe bavarezët po luftojnë fort për rimarrjen e titullit kampion. Megjithatë, krahas formës së mirë të ekipit, akoma ka hapësira për të përmirësuar. Pas ndeshjeve në “Champions League”, bavarezët po luajnë mundimshëm në Bundesligë dhe stoli i “Yjeve të Jugut” nuk është se përbëhet nga ndonjë emër që zgjidh probleme. Merkatoja e janarit është tunduese, megjithëse bordi drejtues i Bayern-it ka deklaruar me kohë se nuk do të përfshihet në merkato. Ama, tifozë jemi dhe po hamendësojmë diçka, sikur mund të ekzistonte një “skutë” e vogël për një transfertë dimërore. Mendimi im është që të blihet Arturo Vidal, kiliani i kërkuar që në gusht nga Bayerni. Ai mund të jetë zgjidhja e mjaft problemeve në formacionin bavarez. Vlerat e Vidal-it janë të njohura tashmë. Ai është lojtar kyç në kombëtaren e Kilit (edhe pse u dënua), ishte po i tillë edhe në ish-ekipin e tij, Bayer Leverkusen, dhe aktualisht ai po shkëlqen me Juventusin. Ka disa ndeshje ku po tregon aftësitë e tij të jashtëzakonshme, duke mos harruar 78 Tifozët Gjermanë

golat deçizivë që shënon. U kërkua në verë nga ekipe të mëdha si Milan, që dëshmon sesa i madh është ky lojtar. Vidal është një lojtar jo vetëm i kalibrit të lartë në pozicionin e tij, por është efektiv dhe mjaft i fortë edhe në pozicione të tjera. Ai luan si: mesfushor defensiv, mesfushor krahu, dhe mbrojtës krahu. Gjithashtu, në kohë dëmtimesh, Vidal-i mund të luajë si mbrojtës qendre, siç hamendësoi edhe trajneri aktual i tij, Antonio Conte përpara disa muajsh. Trajneri Jupp Heynckes është shprehur se për merkato do të preferonte një lojtar që di gjermanisht dhe për të është kriter i nevojshëm. Gjuha është pjesë e rëndësishme e stërvitjes, gjatë komunikimit mes trajnerit dhe lojtarëve. Vidal-i di gjermanisht, sepse ka luajtur me Leverkusenin për 3 vjet, përpara se të blihej në gusht nga Juventusi. Kështu, ai do të përshtatej shumë mirë edhe në Bavari. Mesfusha defensive e Bayernit ka treguar se nuk është perfekte. Aty ka një Schweinsteiger në formë të jashtëzakonshme, por nuk ka një si veten që të formojë dyshen perfekte. Gustavo nuk po e bind Heynckes-in, ndërsa Tymoschuk-u është në një nivel të dobët. Dëmtimi i Schweinsteiger-it në ndeshjen me Napolin tregoi sa boshllëk krijon mungesa e tij. Vidal-i mund të jetë alternative e duhur për këtë aspekt, duke pasur parasysh se ai ka qenë nën “timonin” e Heynckes-it vjet dhe do ta gjente veten shpejt titullar. Është e rëndësishme që një blerje e madhe në janar të mos “shkojë kot”, në përdorimin vetëm në kampionat, ku Bayerni është “në ujërat e veta”. Duke qenë se Vidal-i është futbollist i Juventusit (në një skuadër që luan vetëm në kampionat), ai ka mundësinë që të përdoret në “Champions League”. Ky është një kriter që ia vlen, sepse Bayern München këtë vit kërkon ta fitojë “Champions”-in në “Allianz Arena”. Si përfundim, besoj se ia vlen të blihet Vidal-i. Kjo është zgjidhja më e mirë, sepse me një gur, do vrisnim disa zogj, d.m.th. me një lojtar, do mbulonim disa pozicione dhe me lojë të fortë madje.


Pse do fitojme vitin tjeter ne nje finale te mundshme kunder Spanjes? • Sepse kemi avancuar e jemi zhvilluar edhe me shume. Löw ka sjelle ne 11-she lojtare te rinj si Özil, Neuer, Müller, Kroos, Badstuber, Hummels, Boateng, Götze, Schürrle. • Jemi me te rinj. Ne 2008 mesatarja e moshes se lojtareve ishte 27.7 vjet, ndersa tani 24.09. Spanjollet jane mesatarisht 27.5 vjet. • Jemi te uritur per titull! Kampione Europe 2008, Bote 2010 - Spanja i ka fituar te gjitha. Pervec kesaj, nje skuader nuk mund te arrije majat perjetesisht. Gjermanet jane te uritur per titull; i fundit ka qene ne 1996 (Kampione Europe) • Jemi nje skuader e bashkuar! Lufta mes Realit dhe Barcelones po behet gjithmone e me e ashper, ndersa mes cunave te Löw ka vetem harmoni...

Ka ardhur koha per te fituar nje titull!

M

e keto fjale po i motivon trajneri Löw lojtaret e Kombetares. Kundershtaret me te forte: Spanja dhe Hollanda. Anglia, Franca, Italia, Portugalia? Mbase. “...por nese luajme ne nivelin e Boterorit te 2010 ose edhe nje cik me mire, atehere do te jete e veshtire per te na mundur”, me keto fjale eshte shprehur Löw per Bild. Per lojtaret e rinj ka thene: “Götze, Schürrle, Reus jane te gjithe djema te rinj te talentuar, por cili nga ata do te arrije majat? Nuk mjafton vetem talenti per te qene ne krye dhe kete na e ka vertetuar eksperienca”.

Tifozët Gjermanë 79


Sondazhe, statistika & opinion

Arsyeja

nr. 1 pse Gjermania do dominoje EURO 2012: Performance e mire ne kualifikim

P

as Polonise dhe Ukraines, te cilat ishin automatikisht te kualifikuara, Gjermania ishte vendi i pare qe u kualifikua. Jo vetem kaq, por ata as nuk humben e as nuk barazuan ne asnje ndeshje, me pike te plota arriten 10 fitore. 34 gola te shenuar, e dyta pas Hollandes me 37 te tille dhe 8 here me shume se Kampionet ne Fuqi, Spanja. Vetem njehere ne 10 ndeshje skuadra kundershtare arriti te barazonte rezultatin (ne fakt me nje autogol nga Friedrich) e kjo ndodhi ne ndeshjen me Austrine ku Gjermania fitoi 2 - 1. Ne te gjitha ndeshjet e tjera Gjermania ka kryesuar rezultatin gjate gjithe kohes.

Arsyeja

nr. 2 pse Gjermania do dominoje EURO 2012: Lojtaret e rinj

L

ojtaret e rinj gjermane per momentin jane shume. Mats Hummels, Holger Badstuber, Toni Kroos, Marko Marin, Moritz Leitner, Sven dhe Lars Bender, Alexander Merkel, Mario Gotze, Andre Schurrle, Lewis Holtby e lista vazhdon... Te gjithe nen 22 vjec, 9 nga 11 lojtaret e permendur me lart jane testuar. Shume prej tyre ka shume mundesi te zgjidhen per veren e 2012. Te pasurit e kaq shume lojtareve te rinj mund t’i krijoje probleme skuadrave kundershtare ndersa perpiqen te mbajne ritmin. Keta lojtare jane te rrezikshem kur kane topin dhe luajne me shpirt. E ardhmja e Gjermanise!

Arsyeja nr. 3 pse Gjermania

do dominoje EURO 2012: Kombinim i lojtareve

te rinj dhe atyre te vjeter

Nje skuader vetem me lojtare te rinj shpeshhere nuk ka eksperiencen e duhur per te perballuar emocionet e nje kompeticioni te rendesishem si ai Europian. Ndersa Gjermania ka shume lojtare te rinj e te talentuar, skuadra nuk perbehet vetem prej tyre. Gjermanet me ekperience si Miroslav Klose, Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger etj udheheqin suksesshem skuadren me aftesite e tyre jo vetem profesionale por edhe motivuese.

Arsyeja

P

nr. 4 pse Gjermania do dominoje EURO 2012: Mundesi zgjedhjeje per mesfushen

as Polonise dhe Ukraines, te cilat ishin automatikisht te kualifikuara, Gjermania ishte vendi i pare qe u kualifikua. Jo vetem kaq, por ata as nuk humben e as nuk barazuan ne asnje ndeshje, me pike te plota arriten 10 fitore. 34 gola te shenuar, e dyta pas Hollandes me 37 te tille dhe 8 here me shume se Kampionet ne Fuqi, Spanja. Vetem njehere ne 10 ndeshje skuadra kundershtare arriti te barazonte rezultatin (ne fakt me nje autogol nga Friedrich) e kjo ndodhi ne ndeshjen me Austrine ku Gjermania fitoi 2 - 1. Ne te gjitha ndeshjet e tjera Gjermania ka kryesuar rezultatin gjate gjithe kohes. 80 Tifozët Gjermanë


Arsyeja

nr.

A

5

pse Gjermania do dominoje EURO 2012: Manuel Neuer

ktualisht nr. 1-shi gjerman qe rezulton te jete edhe nje nga portieret me te mire te botes. Ish portieri i Schalkes ka luajtur ne te gjitha nivelet e U-18 deri U-21. Bashke me titullin Kampion te Europes me u-21, Neuer mori me vete edhe cmimin e Portierit me te Mire. Vendin ne Kombetare e fitoi ne 2010. Ne 6 ndeshjet qe luajti (nga 7 te tilla), pesoi vetem 4 gola, me pak se 1 gol per ndeshje. Ne ndeshjen e vendit te trete me Urguajin, ai nuk luajti e Gjermania pesoi 2 gola, numrin me te madh te golave qe kishte pesuar gjate gjithe kompeticionit ne nje ndeshje. Ka luajtur cdo minute te kualifikuesve te Europianit dhe ka ndihmuar Gjermanine te qendroje sa me perfekte ne golat e pesuar: vetem 7 te tilla. Ndersa luante per Schalke sezonin e kaluar, ai e coi skuadren ne gjysefinalet e Champions League dhe Kupes se Gjermanise. Pasi deklaroi se nuk do te rinovonte me blute, u ble nga Bayern dhe u rendit i dyti nder portieret me te shtrenjte. Ne sezonin aktual me Bayernin, ai theu rekordin e klubit duke qendruar mbi 1000 minuta pa pesuar asnje gol. Neuer eshte patjeter portieri me i talentuar gjerman per momentin dhe me siguri do te mbroje rrjeten e skuadres me shume perkushtim.

Arsyeja

Arsyeja

nr.

6

pse Gjermania do dominoje EURO 2012: Mesut Özil

M

essi gjerman, Zidani gjerman... Po vrisni mendjen se pse nuk ishte ne arsyen e kaluar? Sepse ai perben nje arsye me vete! Mesfushori i Realit te Madridit kaloi nga Werder Bremen tek spanjollet per 15 milion €. Nje perfitim i jashtezakonshem dhe nje kosto kaq e ulet per nje lojtar kaq te talentuar si ai. 23 vjecari me origjine turke, pasi ndihmoi U-21 vjecaret te fitonin Europianin e 2009 iu bashkua Kombetares ne rrugen e Kampionatit Boteror vitin e kaluar. Ne fund te tij, ai ishte lojtari qe kishte dhene numrin me te madh te asisteve, edhe me shume se Xavi. Goli i vetem i ndeshjes me Ganen i hapi Gjermanise driten jeshile per raundin tjeter. Ne ndeshjet e rendesishme kunder skuadrave te medha si Anglia e Urguaj, ai dha nga nje asist per cdo ndeshje. Po ashtu eshte kandiduar nder 10 lojtaret kryesues per fitimin e Topit te Arte. Ne ndeshjet kualifikuese, ai luajti ne 9 te tilla dhe shenoi 5 here, pervec 7 asisteve qe dha. Ne Euron e ardhshme, pa dyshim qe te paturit e Ozil ne skuader do te ndihmoje Gjermanine te triumfoje e pse jo ta coje suksesin deri ne fund. Horst Hrubesch, trajneri i U-21 gjermane tha: “Ne në Gjermani kemi tendencen per te lavderuar lojtaret e huaj, Wayne Rooney, Cristiano Ronaldo apo Messi. Por ne kemi Messin tone. Ai eshte Özil.”

nr. 7 pse Gjermania do dominoje EURO 2012: Mundesi zgjedhjeje per mesfushen

G

jermania ka disa mesfushore te talentuar dhe trajneri Löw do ta kete te veshtire per te bere zgjedhjen. Sami Khedira, Thomas Müller dhe Bastian Schweinsteiger jane vetem disa opsione. Mbrojtes/mesfushor Sami Khedira ka luajtur per shume skuadra te reja gjermane derisa debutoi duke i marre vendin Simon Rolfes-it te Leverkusen ne 2009. Nje vit me vone shkoi ne Afrike per Kupen e Botes. Gjysem tunizian, Sami Khedira luan aktualisht per Realin e Madridit, ku ka bere nje performance goxha te mire. Ka fituar Bundesligen me Stuttgartin dhe Kupen e Mbretit me Realin. Te dyja ne vitin e tij te pare ne skuader. Ne kualifikueset e Europianit dha 2 asiste dhe ne 8 ndeshjet ku mori pjese Gjermania pesoi vetem 4 gola. Bavarezi Thomas Müller eshte si fizikisht ashtu edhe emocionalisht i pjekur. Ne rolin e nje mesfushori sulmues, 22 vjecari merr shpesh edhe pozicionin e mesfushorit te qendres ne 3-shen gjermane te mesfushes. Pas udhetimit ne Boterorin e 2010, Thomas u nderua me Kepucen e Arte pasi kishte shenuar 5 gola dhe kishte dhene 3 asiste. Ai u konsiderua edhe si Lojtari i Ri me i Mire per te mos harruar pastaj edhe listimin e tij ne 50 lojtaret kandidate per Topin e Arte 2011. Nen-kapiteni i Bayernit, Bastian Schweinsteiger ka qene nje zgjedhje e vjeter per Kombetaren. Ka luajtur me te qe prej 2004, pra ne 2 Boterore, 2 Europiane dhe 1 Kupe Konfederate. “Basti” apo “Schweini” sic e quajne shpesh luajti ne 5 ndeshje kualifikuese per Euro 2012. Ai shenoi edhe penalltine ne ndeshjen me Turqine disa jave me pare. Me Sami Khedira, Thomas Müller dhe Bastian Schweinsteiger, ndermjet te tjereve, mesfusha gjermane duket e frikshme! Tifozët Gjermanë 81


Sondazhe, statistika & opinion Article with Collage #3

5

Arsye pse amerikanet duhet te jene tifoze te Gjermanise ne EURO 2012

1

Sepse gjermanet jane fitimtare! Vete Gary Lineker ka thene: “Futbolli eshte nje loje e thjeshte, ku 22 vete ndjekin nje top dhe ne fund fitojne gjermanet”. Amerikanet i duan fitimtaret. Gjermania ka 3 kupa europiane dhe 3 boterore. ‘Die Mannschaft’ ka shkuar me gjate se cdo skuader tjeter neper kompeticionet me te rendesishme. Anglia? S’ka shume histori. Qe prej Boterorit te ‘66, nuk ka ndonje fakt per t’u permendur.

2

Gjermanet vertet jane fitimtare por ne Europe ka edhe skuadra te tjera te suksesshme. Spanja psh. Por a duan amerikanet te shohin serisht Spanjen me nje tjeter kupe edhe vitin tjeter? ‘Boh boring’ - sic do thonin ata. Ka vetem nje skuader ne Europe qe mund t’i rrezoje nga froni: Gjermania; me lojtaret, taktiken, e trajnerin.

82 Tifozët Gjermanë


3

E kush do qe ta mbeshtese kete njeri? Edhe pse anglezet thone se eshte i pafajshem, amerikanet kane nje tjeter koncept te asaj fjale. Terry eshte shkaktar i shperqendrimit te skuadres si dhe ofendimeve ndaj bashkelojtareve. Ka ardhur koha per t’i hequr shiritin e kapitenit, por ja qe Capello nuk e ben nje gje te tille.

4

Ndersa Anglia ka ata te vjetrit, Gjermania ka lojtaret e rinj, ne forme dhe über-te-talentuar (super te talentuar). Qe prej EURO 2000, qe ishte nje periudhe vertet e keqe per skuadren, ajo rilindi si feniksi nga hiri i vet. Sot skuadra ka nje taktike komplet te rinovuar, lojtare te rinj dhe te ‘vjeter’ me eksperience, te bashkuar dhe te gatshem per te dhene shpirtin ne loje. Thomas Mueller dhe Mesut Oezil, Sami Khedira, Mario Goetze e Mats Hummels. Per te mos permendur pastaj legjendat e sapokrijuara si Bastian Schweinsteiger, Philipp Lahm, Per Mertesacker e Lukas Podolski. Nje skuader qe te fal gjithmone kenaqesi sa here e sheh, e shpejte dhe fitimtare.

5

Eshte e veshtire per amerikanet te mbeshtesin nje skuader si Gjermania, kur iu deshen te luftonin kunder tyre ne 2 luftra shekullin e kaluar. Por Gjermania ka treguar se eshte nje komb qe ka ndryshuar ne menyre te paimagjinueshme nga ajo e viteve me pare. Sot eshte nje Gjermani lider ne cdo aspekt e sporti eshte nje prej ketyre fushave.

Tifozët Gjermanë 83


Sondazhe, statistika & opinion

Shifrat janë në përqindje Futbollisti gjerman me i bukur per ju eshte... Miroslav Klose 4%

Michael Ballack 30%

Të tjerë 9%

Philipp Lahm 4% Thomas Müller 5% Mesut Oezil 6% Lukas Podolski 10%

Bastian Schweinsteiger 18%

Manuel Neuer 14%

Lojtari gjerman, me të cilin do donit të kishit një foto (autograf)? Bastian Schweinsteiger 31% Të tjerë 21%

Miroslav Klose 5% Philipp Lahm 4% Thomas Müller 7%

Mesut Oezil 15%

Michael Ballack 8% Lukas Podolski 4%

84 Tifozët Gjermanë

Manuel Neuer 5%


Futbollisti gjerman që premton më shumë:

40 30 20 10 0 Series1

Mesut Özil 39,08

Mario Götze 38,5

Thomas Müller 13,221

Të tjerë 9,19

Lojtari gjerman që keni më për zemër 40 35 30 25 20 15 10 5 0

Bastian Schweinsteig Mesut Özil er Series1 39 14

Manuel Neuer

Lukas Podolski

Michael Ballack

Thomas Müller

Të tjerë

9

7

7

4

19

Tifozët Gjermanë 85


Sondazhe, statistika & opinion

Futbollisti i vitit nga Bundesliga (2010 - '11) per ju ishte...

Të tjerë 19%

Bastian Schweinsteiger 6%

Manuel Neuer 44%

Arjen Robben 18%

Mario Gomez 13%

Kush duhet të jetë partneri i Schweinit në mesfushën gjermane?

Ballack 14%

Khedira 16%

86 Tifozët Gjermanë

Të tjerë 6% Kroos 64%


Ne cilin klub te huaj nuk do donit ta shihnit kurre nje lojtar gjerman? 50,0 45,0

45,1

40,0 35,0 30,0 25,0 20,0

22,4

22,0

15,0 10,0 5,0 0,0 AC Milan

FC Inter

FC Barcelona

5,6

4,9

Real Madrid CF

Të tjerë

Sondazhi i meposhtem eshte zhvilluar nga nje faqe sportive ne Facebook: https://www.facebook.com/questions/206039552760766/

Kombetarja qe ka me shume tifoze ne Shqiperi ? 40,0 35,0 30,0 25,0 20,0 15,0 10,0 5,0 0,0 Series1

Gjermania 35,3

Brazili 32,5

Italia 24,1

Hollanda 3,6

Spanja 3,2

Të tjera 1,3

Tifozët Gjermanë 87


Pertej sportit


Lahm ‘trondit’ Gjermanine me librin e tij autobiografik!

J

ane bere disa dite tashme qe nga botimi i librit autobiografik (Der feine Unterschied: Wie man heute Spitzenfußballer wird - Diferenca e vogel: Si te behesh nje nga futbollistet me te njohur sot) te Philipp Lahm. Kapiteni i Kombetares qe dukej aq paqesor ka tronditur opinionin publik me deklaratat e hapura qe jane shkruar ne liber mbi jeten dhe marredheniet e tij me te gjithe trajneret e Bayernit dhe Kombetares. Lista e emrave perfshin Jurgen Klinsmann, Rudi Voller, Louis van Gaal, Felix Magath etj. Mbi Klinsmann ai ka shkruar se, qe prej ardhjes se tij te gjithe lojtaret e skuadres e dinin se ishte nje deshtim i plote dhe se ai synonte me teper pergatitjen fizike sesa taktiken e lojes. Kritikat nuk kane munguar mbi Lahm gjate gjithe ketyre diteve, e megjithe kete ai shprehet se ‘ka thene me ze te larte mendimin e tij personal dhe nuk i intereson se cfare mendojne te tjeret per te’. Kete jave ai do te takohet me trajnerin Löw dhe zyrtare te federates se Kombetares per te diskutuar ne menyre me te detajuar mbi komentet dhe kritikat e tij.

Klose: Ne fillim Oliver Kahnit i jam drejtuar me ‘JU’ 10 vjet me pare, kur nisi karrieren nderkombetare e pa harruar golin e pare kunder Shqiperise, Miro Klose kujton se fillimisht i eshte drejtuar me ‘ju’ te gjithe lojtareve te skuadres dhe trajnerit gjithashtu. “Nuk mund ti thoja ‘Oli’, ishte mungese respekti pasi isha i riu i skuadres. I jam drejtuar me ‘zoti Kahn’. Po ashtu dhe pjeses tjeter derisa ma kerkonin t’iu flisja me ‘ti’”.


Përtej sportit

Beckenbauer mirëpritet në Kosovë Nga Express më 04 mars 2011

F

ranz Beckenbauer sot vizitoi Prishtinën, me ftesë të presidentit të Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli. Legjenda e futbollit gjerman është pritur ngrohtësisht nga kosovarët. Ngrohtë është pritur edhe në kabinetin e presidentit Pacolli. Ky i fundit e luti ish yllin e Bayern Munchenit që ta shfrytëzojë autoritetin e tij dhe ta ndihmojë Kosovën në procesin drejt anëtarësimit në FIFA e UEFA. Pacolli theksoi se Kosova e meriton të jetë pjesë e familjes botërore të futbollit. Ndërkohë, Beckenbauer premtoi se do të bëjë çmos që ta përshpejtojë realizimin e aspiratës së kosovarëve për t’u bërë pjesë e botës së futbollit. Në takimin e Pacollit me Beckenbauerin prezent ishte edhe ministri i sportit, Memli Krasniqi. Më pas, ish ylli i Kombëtares së Gjermanisë, i shoqëruar nga Krasniqi dhe kryetari i FC Prishtinës, Remzi Ejupi bënë një xhiro në sheshin ‘Nënë Tereza’, për të vizituar më pas stadiumin e Prishtinës. Aty Beckenbauer është pritur mirë nga tifozët e FC Prishtinës, Plisat. Shumë tifozë morën autografe nga legjenda e futbollit gjerman. Ndërsa, drejtuesit e FC Prishtinës i dhuruan një fanellë të skuadrës së tyre me numrin 5, numër të cilin mbarte Beckenbauer kur ishte aktiv në futboll. Në fund, Pacolli shtroi një drekë për mysafirin nga Gjermania. Pjesëmarrës në këtë drekë ishin edhe zyrtarë tjerë të lartë qeveritarë, por edhe ambasadorë të huaj të akredituar në Kosovë. Aty kishte edhe përfaqësues të Federatave sportive të Kosovës. Me këtë rast, Pacolli ka dekoruar Beckenbauerin me çmimin ‘Ambasador Nderi i Kosovës’.

90 Tifozët Gjermanë


Kahn gati per te sjelle nje ‘reality show’ futbolli ne Gjermani.

I

sh portieri dhe kapiteni i Kombetares gjermane Oliver Kahn do te nise se shpejti nje show televiziv mbi gjetjen e talenteve te reja ne futboll. Kontratat mund te lidhen se shpejti dhe nese gjithcka shkon mire show pritet te nise ne maj 2012 ne SAT1.

Studimi i ri provon: yjet e bundesligës janë shembuj për adoleshentët!

S

ipas një studimi të bërë në Gjermani nga “SID”, është arritur përfundimi se Mario Götze, Thomas Müller dhe Raúl janë tre yjet e Bundesligës, figurave të të cilëve të rinjtë gjermanë u referohen jashtëzakonisht shumë. Ylli gjerman, Mario Götze, shprehet i ngazëllyer për këtë fakt: “Kur shoh fansat e rinj që thonë se kanë të njëjtin stil flokësh me mua apo të njëjtat këpucë si unë, atëherë unë ndihem gati se jam në një farë mënyre një model për ta. Nuk ndiej presion për këtë, por jam i gëzuar dhe sigurisht përpiqem ta justifikoj këtë rol që kam.” Ivica Olic është gjithashtu shumë popullor për fëmijët. Ai admirohet për dedikimin e tij të lartë dhe vullnetin e hekurt. Edhe pse ai rrallë luan titullar, dallohet se kurrë nuk pushon së luftuari. Gjithashtu edhe Arjen Robben përfshihet fort në këtë studim dhe kjo i detyrohet performancave të tij spektakolare. Benedikt Höwedes dhe Lukas Podolski ndikojnë fuqishëm tek adoleshentët, sepse identifikohen me klubin e tyre dhe ky është virtyt i madh.

Rruga me e re ne Hannover: Robert Enke-Strasse 1

14

muaj pas vdekjes tragjike te portierit te Kombetares Robert ENKE, nje prej rrugeve qe te con drejt stadiumit te qytetit i eshte vene emri i tij.

Sulmuesi bavarez, Thomas Müller, u shpreh: “Kam frikë se jam model për fansat, sepse futbolli është kaq shumë popullor në Gjermani. Sidomos pas ‘Botërorit 2010’, sporti ka ecur shpejt për mua dhe kam fituar shokë të rinj, shumë fëmijë shohin tek unë (e kopjojnë). Unë jam shembull për ta, por kjo jo se jam Thomas-i i madh, por thjesht për shkak të performancave të mia dhe sepse mediat kanë manifestuar personin tim si futbollist të mirënjohur.” * Për këtë studim janë pyetur mbi 2000 njerëz në Gjermani dhe rreth 3000 tifozë të futbollit gjerman. Tifozët Gjermanë 91


Përtej sportit Ashtu si nuk i shohim përditë...

Benedikt Howedes ka një të veçantë nga të tjerët, gjeni ndryshimin???...

Thomas Müller në aksion...

Numri i bluzës dhe numri i pantallonave nuk janë njësoj!

Aplikacion për ju që përdorni Google Chrome: Tregon të gjithë axhendën javore të FC Bayern München https://chrome.google.com/webstore/detail/nbgahpngfahplbdngfdjngihpjgpljhk#

92 Tifozët Gjermanë

Theme për ju që përdorni Google Chrome https://chrome.google.com/webstore/detail/hpkfklehlegmkhhnemgnmefbnolfgmai? hl=en-US


“O’zapft is!” (‘Rubineti u hap’) - Oktoberfest ne Gjermani.

T

radita 201-vjeçare vazhdoi edhe kete vit nga dt. 17 shtator deri me 3 tetor. Birra kushtoi rreth 9 € / liter. Vitin e kaluar ne Oktoberfest u sherbyen 7.1 milion litra birre si dhe 505,901 pula te pjekura. 6.4 milion vizitore, numer qe pritet te arrihet, madje edhe te kalohet kete vit. Mijera njerez me veshjen tradicionale bavareze me pantallona lekure kane mbushur sot hapesiren e Theresienwiese-s qe ne oret e para te mengjesit. O’zapft is München!...

Tifozët Gjermanë 93


Përtej sportit

BMW e re e serise E bukur, elegante, e shpejte si nje makine sportive, cmim i pranueshem, reduktim i harxhimit te karburantit

94 Tifozët Gjermanë

3


Keto do te jene karakteristikat e yllit bavarez qe do te hidhet ne treg gjate 2012: • • • • •

4.62 m e gjate 306 kuaj fuqi 100 km/h ne 5.5 sekonda maksimumi i shpejtesise 250 km/h harxhimi: 4.5 l ne 100 km per prodhimin standart dhe 4.1 per ate dinamik (109 g CO2 / km). • Cmimet variojne nga 35.000 € - 43.000 €

Tifozët Gjermanë 95


Përtej sportit

Në botë dola të kërkoj , diçka që asnjëherë mos ta ndërroj. U lodha paksa duke kërkuar, por në fund e gjeta dhe u ndjeva i gëzuar.

Kur përmendet emri yt nuk e di pse hapet qielli, papritur zhduken retë, del dielli.

S’arrij ta përshkruaj këtë dashuri, që lindi që në fëmijëri. Që në vitin ‘96 u njoha me të, dhe emrin për herë të parë ia shqiptova me zë.

Kur shikoj tek ti luan nuk e di, më ngjall një emocion... më dridhet zemra kur topi në rrjetë shkon.

E desha, e dua dhe do e dua gjithmonë, vetëm gjaku e di që brenda zemrës vlon. S’ka dyshim që janë të vërtetët, kërkuat dhe ju por më të mirë nuk gjetët.

Kur shoh tek luajnë mendoj, mos vallë janë perëndi se ata luajnë ashtu si nuk luan njeri. Kur i shoh të bashkuar them ç’jane këta, se skuadrën askush nuk e ka më të bashkuar se ata.

Janë gjermanët miqtë e mi, për armikun ters i zi, për tifozët ngjyra e kuqe e flaktë, e verdha për të gjithë ata që na kanë inat.

Nuk e di ç’të them, është e paparë ai person që nuk e adhuron, është thjesht i marrë

Janë absolut në çdo fushë të jetës, janë njohësit më të mirë të së vërtetës. Në futboll janë kampion, dhe askush nuk ua kalon. E thashë dhe më parë nuk kam nevojë ta përmend, loja e tigrave bavarezë çdo njeri e çmend, i japin lojës adrenalinë dhe emocion, në çdo ndeshje grint e spektakël dhurojn’, Është skuadra ime përjetësisht, është jeta ime pavdekësisht, edhe ekipi më perfekt, që bejnë lojën e vërtetë.

Gjermania nuk ka fjalë për të s’mund të shprehesh vetëm krenare të ndihesh për atë ç’ka ajo përfaqëson

U shkarkua gjithë artileria, tha spanjolli: e shkaktoi Gjermania, 11 tanke rreth e përqark sheshit, askush s’mund t’i bente ballë rrebeshit, gjithë globi vija vija, thoshte anglezi çna bëri Gjermania, Gjithë gjermanët në shesh, në male, në fusha, lugina ndihej deri në Amerikë të Jugut oshëtima, u bë toka brima brima që nga Australia deri te Argjentina.” © Zhaku Vulka

Gjermania është një skuadër me përmasa universale me goditje që janë gjithmonë për kundërshtarët fatale. Gjermania përfaqëson në futboll revolucionin e vërtetë, ajo që i tregon botës se futbolli është jetë. © Gerta Germany

S’kam çfare flas më për Gjermaninë, se të gjithë forcën ua dinë, këtu po e mbyll këtë poezi, duke thënë “TË DUA PËRJETË GJERMANI”

Që kur linda të adhuroj me asnje ekip tjetër nuk të krahasoj je i vetmi ekip që e dua me zemër je i vetmi ekip që futbollit i jep emër

© Irgen Dragovoja Gjermania eshte universi, ajo qe na lumturon dhe kur na ze tersi, Gjermania eshte thjesht fenomen, te dyte ne bote si ajo nuk gjen, Gjermania eshte jeta vete, kjo eshte thjesht nje e vertete, Gjermania eshte oksigjen, pa te paqe nuk gjen... © Gerta Germany 96 Tifozët Gjermanë

“Afrika e Jugut u rrethua, nga gjermanët u pushtua, gjithë territori nga vendi doli, tundej porta hynte goli në çdo ndeshje 4 copë, gjithandej erozion në tokë.

Në çdo ndeshje tek fitorja besojm’ në çdo lojë, çdo rival e shkatërrojm’ çdo ndeshje me sukses e mbarojm’ Si nuk mbarojne vargjet per ty moj Gjermani, sapo lexoj emrin tend bej me veten cudi Nuk e di pse ne zemer ndjej nje ngacmim mos ndoshta aty brenda ti ke gjetur strehim. Pse sa here futboll GERMANY nis e luan ndjej se yjet ne qiell para saj u shuan? Nuk e di per ju, por une Gjermanine e quaj jete eshte e vetmja gje e paster e vertete... I LOVE YOU GERMANY! © Gerta Germany

Jam Gjermon deri sa të vdes i tillë isha dhe i tillë do mbes jam tifoz i ekipit më të fortë në histori Gjermani TI MË JEP KRENARI.

© Ermir Stafsula


Shumë iu luta ëngjëllit tim Që ‘panzerat’ tanë fort t’i mbrojë, ai m’u përgjigj: “Bëhu trim! ëngjëjt për ëngjëllin a kanë nevojë?” Vigjilja e kupës erdhi me ‘poker’ Afrika e Jugut u bë e jona Na mposhtën, por s’u bëmë lodër Sepse dihet: Jemi kampiona! Ne nuk zgjodhëm kundërshtarë, Se kemi nder, traditë dhe dinjitet E mahnitëm gjithë botën mbarë Sot secili prej jush ndihet mbret! Legjendat, të pavdekshëm mbesin Ju latë histori, kujtime dhe emër! Sfida të përgjakshme ju presin, prandaj jemi me duar në zemër © Markoled Pashuku

Gjermani ti më gëzon Zemra më bëhet mal Kur lojtarët e tu shënojn’ Gjermania ti më lumturon Kur kombet e tjera Me lehtësi i pushton Gjermania… i vetmi komb që luan futboll tërheqës Me lojtarë të mrekullueshëm e magjepës Të tjerët të kanë zili se gjithmonë i ke mundur Të janë ulur në gjunjë, mos shëno më të janë lutur... Kështu që mos flisni kot kur thoni Që Italia, Spanja apo Brazili janë më të mira Se Gjermaninë brenda vetes të gjithë e doni Dhe për një Botëror të katërt iu zgjohet dëshira

Zemra më rreh fort Gjaku më vlon, Kur shoh në fushë, 11 panzera ‘gjermon’! Jam shqiptare, Jam krenare, Me zemër e me shpirt, Jam fanse gjermane! Gjermane do të mbetem, Tifoze e zjarrtë gjithmonë, Në ëndrra e në realitet, Shumë kupa do shoh

2012-tën Gjermania si fillim po e pret Që të fillojë pushtimin së pari me Europën 2014-a për Brazilin, Argjentinën është terrori vet’ Sepse skuadrave të botës Gjermania do iu bëjë gropën © Zhaku Vulka

Për kombetarën gjermane nuk nevojë për koment se dihet se ata janë mrekullia vetë

Dragoi i legjendës së sambas humbi flakën e kupave të botës. Tani shtatë xhuxhat katalanas nuk shndrisin Spanjën prej Barcelonës.

Gjermania nëpër shekuj Sharje e difata, por kurrë vdekur! E hitlerosur, po vdekur kurr’ S’trembet panzeri për flamur! Si shënoi gola? – pyeti bota – Me 11 pepino varg te mbrojtja? Jo mor jo! S’humbet gjermani! Sa t’jetë gjallë Schwein kapedani! © Markoled Pashuku

Qysh nga “pokeri” në Afrikë, u zhduk gojëdhëna e Anglisë. Kurse Franca do të ketë frikë dhe nga “ninullat” e Platinisë. Fabulat me dhelpra pepinoshe u shfarosën nga sfera e globit, si miti i bluzës kaltëroshe të Maradonës, “dorës së Zotit”. Tifozët Gjermanë do të tallen me “arritjet” e kundërshtarëve. Kupat e Botës kurrë më s’falen, janë pronat e panzerianëve!

Për lojtaret e saj nuk ke çfare të thuash sepse mbreterit e futbollit nuk mund t’i pershkruash Për të madhen Gjermani nuk mjafton një poezi është një emer që mban brenda shumë dashuri Dhe për skuadrën gjermane mund të them është jetë një gjë reale, e prekshme, mund ta ndjesh vetë Dhe sa here e shoh une thith oksigjen se skuadër si Gjermania në botë nuk gjen.... © Gerta Germany

© Markoled Pashuku Tifozët Gjermanë 97


Përtej sportit

Frenk dhe Arjen dy kampiona Na i pushtuan zemrat tona Në stadium janë perandorë Fatin e lojës e kanë në dorë Dy arterie që furnizojnë shpresë Një magji që kurrë s’do vdesë Janë dy kokat e shqiponjës Dy pronarë totalë të zonës Muskujt furishëm u valëzojnë Që Bavarinë fort ta mbrojnë Makina ‘Robbery’ e Bavarisë Sinonim perfekt i dashurisë © Markoled Pashuku

U linda me gjak Shqiptar Por ngadalë e kuptova Se nëe hap tëe par’ Me zemër gjermani perfundova Në hapat e jetës Bayerni mu fiksua Për hir të së vërtetës Unë shumë e dua Kurrë nuk u pendova Ata më japin krenari Që më Bayern u dashurova Nuk ka fjale, është “Bavari” Vitet shpejt kaluan Unë edhe më i çmendur Gjermania & Bayern me krenuan Më benë të lumtur Duke fituar e ngritur kupa Të gjithë e kishin zili Kundërshtarët ishin thjesht “Trupa” Në minutën e fundit i çonim në shtëpi Gjerman & Bavarez do mbetem Sa të jem gjallë e deri sa të vdes Veç në dhè kur të tretem Do më hiqet ky ves!!!! ©Fatjon Prendaj

98 Tifozët Gjermanë


Para para veteem para Me neve askush nuk been gara Jemi me te miret nuk diskutohet Askush me ne nuk krahasohet Te gjith neve na kanee lakmi Qoftee edhe veteem me ardh’ me shpi nee MYNIH Askush nuk mundet me na sha Jo jo, kjo vaki asnjeehere nuk ba

Emocionet lart mi ngrite Që kur të ndoqa terë këto vite Për ty shumë kam respekt Sepse dominon në çdo aspekt

Hey unee nee foto nuk jam horr Por sa u linda geerthita ‚BAYERN TOR‘ Emri BAVAREZ mee hyri nee gjak Duhet mee shumee, veteem kjo poezi eeshtee pak!!! ©Fatjon Prendaj Mendja mua më sillet, syri më nxjerrr lot, trupi më dridhet, gjithçka m’duket e kotë…

Yjet e jugut më ndricojnë Yjet e jugut vetëm më ndërojnë Yjet e jugut e nuk ka tjetër Yjet e Jugut dashuri e vjetër

Kur bayerni humbet, po ashtu edhe kur fiton, diçka është e vërtetë, me Bayern do jem gjithmonë!

Dashuri e vjetër e kurrë s’do mbarojë Me emrin e tij mua më gezojnë Gëzim i madh, është gëzim pa masë Kush na ka zili nga inati të plasë Kur luan Bayern München unë harroj çdo gjë Direkt une TV shkoj e ndez Në atë moment s’dua të dëgjoj asnjë zë Vetëm përshpëris fjalën Bavarez Yjet e jugut krenaria jonë Këto do jenë gjithmonë Yjet e jugut Krenaria e Gjermanisë Do i kem gjithmonë në zemër të shtëpisë Në çdo çast Zotin falenderoj Që pa ngurim nga ju më dergoi Dhe nuk jam aspak pishman A ka më mirë se tifoz Bavarez edhe Gjerman Sa e rëndësishme egzistenca jote Bayern München më e mira në botë Une jam tifoz i vërtetë FC BAYERN MÜNCHEN DO E DUA PËR JETË!!!! ©Fatjon Prendaj

BAVAREZ i përbetuar gjersa të vdes Në jetë shumë kam mësuar Por vetëm Bayern do mbështes Sa të kem jetë s’kam për ta tradhëtuar Gjithçka i ndryshova Persa i përket vetes Por BAYERN se harrova Është Plani i parë i jetës Do thoni pse unë jam BAVAREZ Arsyeja është e thjeshtë shum’ Atmosfera çdo herë rrin ndez Me kokën lart kemi dalë dhe kur kemi hum’ BAYERN je bota, une shumë të admiroj Une ty shumë të dua Vetëm për ty kët’ jetë e jetoj

Ti humbe, ndjenjat m’i shkatërrove, apo barazon, kujt po i intereson. Ti fitove ndjenjat m’i gjallërove, Më ke hyrë në gjak, kush don’ beson. Fatjoni, thonë i çmendur, Bayernin po e mbron, Ore shok i dashur, Është i vetmi ekip që e meriton! Disa thonë, pfff, Bayerni nuk fitoi, ata janë të lirë mendimin nuk jua ndal, unë mjaftohem kur në fushë bavarezët shikoj, Bayernit jetën ja kam faaaal!!!!!! ©Fatjon Prendaj

Prej ditës kur m’hyre në zemër Unë se ç’ndjej një lumturi Jo, nuk më duket vetja në ëndërr Të dua BAVARIIIIIII!!! ©Fatjon Prendaj

Tifozët Gjermanë 99


Revista Tifozët Gjermanë, nr. 1, janar 2012  
Revista Tifozët Gjermanë, nr. 1, janar 2012  

Një revistë për vitin 2011 - viti i hapave të para të Gjermanisë pas Botërorit “pokerian”.

Advertisement