THE DOERS / DIGITAL EXPERTS V

Page 1

TEVA: INTEGRACE CRM SE SYSTÉMEM OBJEDNÁVEK 9

BENEFIT MANAGEMENT: E-SHOP A NABÍDKA BENEFITŮ 14

5 / DIGITAL EXPERTS

IT nástroje nezbytné pro farmaceutický byznys

4


5

Editorial

Sprinx je na trhu již od roku 1996 a po celou dobu se specializuje na CRM a obchodní systémy na míru. Cílem firmy je zákazníkovi poskytnout komplexní a vzájemně integrovaná technologická řešení, která jsou potřebná pro úspěch na poli digitální ekonomiky. Zákazníkům nabízíme tvorbu a implementaci Sprinx CRM, robustních e-shopů a portálů s nejmodernějšími marketingovými nástroji či aplikační hosting a IT outsourcing. Sprinx je také významný dodavatel IT řešení do farmaceutického průmyslu a produktů HPC (High Performance Computingu). THE DOERS TEXT: Rastislav Božek, Jiří Jinger, Jiří Stránský, Václav Kurel, Alan Babický, Božena Jirků, Soňa Petrášková, Jessica Otto, Radek Kubeš, Peter Slávik FOTO: Michael Kratochvíl, archiv, Shutterstock T: 251 014 211 E: obchod@sprinx.com; pharma@sprinx.com A: Sprinx Systems, a. s. Výchozí 6, 147 00 Praha 4

SPRINX THE DOERS SPRINX UMÍ ZABRAT A NABÍZÍ FUNKČNÍ ŘEŠENÍ. CHCE BÝT SVÝM KLIENTŮM SPOLEHLIVÝM PARTNEREM, KTERÝ RUČÍ ZA VÝSLEDEK.

Vážení čitatelia, hlavnou témou tohto čísla magazínu The Doers je farmaceutický priemysel. Dovoľte mi predostrieť pár myšlienok ako odpovede na otázku: Quo vadis Pharma? Každý rok už akosi samozrejme očakávame, že Apple predstaví nový model iPhonu a Samsung nové Galaxy. Alebo že si môžeme na webe vyskladať vlastnú farebnú kombináciu tenisiek. Je to vďaka zmenám v priemysle, ktoré zvykneme nazývať Priemysel 4.0. Väčšina trendov, ktoré určujú smerovanie ostatných odvetví, sa prejaví aj vo farmaceutickom priemysle. Možno to síce potrvá dlhšie (priemerná doba od konceptu lieku po jeho uvedenie na trh predstavuje 12 rokov), ale prvé lastovičky trendov sú už tu. Americká FDA schválila Spritam – prvý liek, ktorý sa vyrába technológiou 3D tlače. Slovenská zdravotná poisťovňa Dôvera spustila do skúšobnej prevádzky systém založený na umelej inteligencii a big data, umožňujúci na základe otázok a odpovedí zužovať okruh možných diagnóz. Mnoho startupov sa venuje vývojom senzorov, ktoré umožnia automatizované dávkovanie inzulínu diabetikom. Pharma je v pohybe a my zo Sprinx z divízie Pharma sme a radi budeme pri tom! Prajem vám zaujímavé čítanie.

5 SPRINX PHARMA

Nástroje, bez kterých se ve farmaceutickém průmyslu neobejdete.

TEVA

9

Integrace CRM s objednávkovým systémem.

BOŽENA JIRKŮ A SOŇA PETRÁŠKOVÁ Zeptali jsme se našich klientů z Konta Bariéry a Linky bezpečí.

Rastislav Božek Managing Partner

DOERS správná výslovnost: Doer – [´du ː. r] THE DOERS znamená, že pro Sprinx je důležitý výsledek práce. Zaleží mu na spokojenosti klienta. Zná cestu od myšlenky k její realizaci.

2

4

Farmaceutický reprezentant má dnes k dispozici nejen většinu aplikací online, ale stále více společností přechází do cloudu.

11

Váš

JAK TO VIDÍ JIŘÍ STRÁNSKÝ

DATUM VYDÁNÍ: 28. 5. 2018, čtvrtletník, MÍSTO VYDÁNÍ: Praha, VYDAVATEL A VÝROBA: Sprinx Systems, a. s., Výchozí 118/6, 147 00 Praha 4 – Podolí, IČ: 26770211 Tiskové chyby jsou vyhrazeny. GRAFICKÉ ZPRACOVÁNÍ: Boomerang Communication, s. r. o., Nad Kazankou 708/37, 171 00 Praha 7, www.boomerang.co.com

REAL–TIME CRM

12

Obchodování v reálném čase.

BENEFIT MANAGEMENT E-Shop a nabídka benefitů

14


zajímavosti

SPRINX ZÍSKAL ONLINE MARKETING KOMPETENCI KENTICO – JAKO JEDENÁCTÝ NA SVĚTĚ Po nedávno získané kompetenci E-commerce jsme nyní také držitelem kompetence Online Marketing. Tato kompetence je dle vlastních slov Kentica tou nejtěžší a je vázána na dovednosti v modulu EMS (Enterprise Marketing Solution). Získání kompetence kromě vypracování dvou case study klientů, kteří aktivně pracují s EMS, a Gold partnerství vyžadovala také konzultaci s marketingovými a technickými specialisty Kentica, kteří zevrubně prověřili nastavení námi navrhnutých marketingových automatizací společnosti EMOS. Exkluzivitu získané kompetence podtrhuje i fakt, že ze všech 168 partnerů z celého světa ji má pouze 11 firem včetně Sprinxu.

TECHNICKÉ POSTUPY PRO PODPORU ŘEŠENÍ GDPR VE FARMACEUTICKÉM PRŮMYSLU IT může pomoci zejména v oblasti zabezpečení dat a kontroly přístupu k nim, stejně jako při reportingu incidentů. V případě zabezpečení a kontroly přístupu je to zejména používání cloudových služeb od ověřených dodavatelů a spolehlivých postupů pro přidělování práv i hesel a jejich periodické obměny. Systém logování přístupů usnadňuje průběžnou kontrolu, reporting a řešení případných bezpečnostních incidentů. Důležitou oblastí k řešení je pro farmaceutický segment problematika souhlasů s marketingovými aktivitami. Řešení má několik možností. Nejjednodušší jsou vytištěné souhlasy, vyplňované na místě, které ale při každé změně vyžadují nový podpis. Dále je například možné tisknout souhlasy přímo z karty klienta s QR kódem pro zpětné načtení nebo podepsané souhlasy skenovat pro uložení a práci s nimi v elektronické podobě. Nejelegantnějším řešením je plně elektronická práce s tabletem a aplikací pro podpis elektronickou tužkou. Další novinkou je, že subjekt dat má práva na přístup, opravu, námitku proti zpracování a na výmaz osobních dat. Pro jednoduché řešení této agendy je možné vytvořit webové portálové řešení.

Trh s léčivými přípravky v roce 2017 překročil 70 miliard korun Růst trhu, jak v počtu prodaných balení, tak i v penězích, je dobrou zprávou pro výrobce a dodavatele, a to zejména pro výrobce přípravků, které jsme zvyklí označovat jako centrové. Celkový nárůst trhu v penězích má hodnotu šest procent a je jednoznačně tlačen právě touto skupinou léčiv. Na tomto vývoji je třeba vyzdvihnout, že celkový objem trhu včetně paralelního obchodu přesáhl 70 miliard korun, což se stalo naposled před deseti lety. Po roce 2008, velmi pravděpodobně působením regulačních mechanismů, objem trhu poklesl pod 60 miliard korun a trvalo mu to pět let, než se dostal stabilně nad tuto hodnotu.

CHYSTÁ SE MICROSOFT INSPIRE 2018 Stejně jako každý rok se i letos v červenci koná celosvětové setkání partnerů společnosti Microsoft pod názvem Microsoft Inspire 2018. V letošním roce bude konferenci v termínu od 15. do 19. července hostit nevadské Las Vegas. Hlavními tématy letošního ročníku budou moderní pracovní místo, data a umělá inteligence, cloudové aplikace a cloudová infrastruktura či digitální transformace podniků zaměřená zejména na průmysl. Neodmyslitelnou částí konference bývá každoročně The Commons, tedy veletrh partnerských či spřátelených řešení k celému ekosystému, za kterým stojí právě Microsoft. Součástí tohoto veletrhu jsou stovky vystavovatelů a prezentací. Pro Sprinx, jako dlouholetého partnera společnosti Microsoft, není důležitá jen samotná konference nebo veletrh, ale především možnost potkat se v příjemné atmosféře s řadou našich partnerů, spřátelených firem, konkurentů či klientů a také možnost v rámci této komunity nalézt nové partnery z různých koutů světa pro další případnou spolupráci.

3


Jak to vidí Jiří Stránský

4

NEZADRŽITELNÝ POKROK Máme teď v Česku velmi výjimečného ministra zdravotnictví. Je plný optimismu, pořád se usmívá a má velké plány a úkoly, mezi které patří například i elektronizace zdravotnictví. Když dnes mluvíme o eReceptu nebo o různých variantách zdravotních knížek, případně o propojení s elektronickou neschopenkou, bereme to úplně samozřejmě. Přitom při pohledu zpět o méně než jednu lidskou generaci byla tato řešení ještě v plenkách. Farmaceutický trh se v Česku (a na Slovensku) otevřel v průběhu roku 1991, kdy začalo být zajímavé o obchodu v tomto segmentu uvažovat, neboť byly zrušeny dovozní plány. Dovozní plán v éře plánovaného hospodářství zajišťoval, že v lékárnách byly i jiné léky než jen domácí provenience. Jakmile byly dovozní plány zrušeny, objevila se zastoupení prvních velkých firem a po nich postupně následovala další. To byla doba, kdy jsem se v obchodu s léky objevil já. První softwary, se kterými jsem se setkal, byly Excel a WordPerfect. Excel tehdy používal kromě IT manažera pouze finanční manažer a textový procesor kraloval v oddělení Regulatory Affairs (registrace). Z dnešního pohledu trvalo věky, než jsme začali používat první CRM systém, tehdejší terminologií e-TMS (Territory Management System).

Napřed jsme se ale museli dopracovat k notebookům. Dnešní prodejní týmy jsou natolik elektronizované, že se blok a tužka pomalu stávají raritou. Farmaceutický reprezentant má dnes k dispozici nejen většinu aplikací online, ale stále více společností přechází do cloudu včetně toho, že svým prodejním týmům dávají k dispozici pouze mobilní zařízení – nejčastěji tablety. Veškerá práce pro firmu se potom pohybuje na uzavřeném okruhu, který jde snadněji ochránit před nežádoucími vlivy okolního digitálního světa a v němž lze snadněji ohlídat dělící čáru mezi „firemním“ a „soukromým“. V cloudovém prostředí jsou dnes kromě CRM systémů provozovány i systémy na zpracování prodejních dat, různé varianty objednávkových systémů a také praktické aplikace, například pro vyúčtování nákladů nebo knihu jízd. Na prezentace dnes už dávno nestačí pouze PowerPoint (já pamatuji ještě fotografické diapozitivy). K dispozici jsou interaktivní prezentační systémy s možností ukládání analytických dat a geolokací. Problematika geolokace je obecně velmi zajímavá. Tuto funkci nabízí většina na trhu dostupných systémů a její výstupy slouží jako podklad pro řadu užitečných nástrojů, které umí ušetřit čas a rutinu. První reakce je ale vždy trochu opatrná – vytváření Velkých bratrů straší i ty, kteří knihu 1984 nečetli. KAM SE MŮŽEME JEŠTĚ POSUNOUT? Limitem je jen to příslovečné nebe, zejména pokud jde o technologie. Pokud jde o použití v reálném životě, je jejich přínos větší tam, kde se jedná o automatizaci rutinních procesů nebo o aplikace typu Business Intelligence. Zde lze použít algoritmy pro sledování vývoje trhu nebo například predikci vývoje prodejů u nových přípravků, kdy lze pracovat s parametry podobných, na trh již uvedených léků.

ZAJÍMAVÉ A DYNAMICKÉ PROSTŘEDÍ je nyní zejména v oboru telemedicíny, kde se po existujících mobilních sítích přenáší soubory dat, obsahující nejen statické analytické údaje o zdravotním stavu, jako jsou například RTG snímky, hladina krevního cukru nebo srdeční rytmus, ale i dynamické údaje z kontinuálního monitoringu. Slibnou cestou k základům standardizované e-Diagnostiky jsou také aplikace na vyhledávání vhodných pacientů do studií, postavené na analýze vzájemných vazeb mezi existujícími údaji.

Jiří Stránský Od roku 2012 vede jako Business Director divizi Pharma společnosti Sprinx Systems, která poskytuje informační technologie zákazníkům z oblasti farmacie. Řešení Sprinx Systems jsou určena především pro podporu prodeje a optimalizaci procesů spojených se vstupem na trh, exportem léků či zpracováním objednávek. Divize Pharma pracuje například pro společnosti TEVA, Pfizer, OMEGA Pharma, Servier, Egis, Roche a další.


téma

T Jiří Stránský F archiv, Shutterstock

Nástroje, bez kterých se ve farmaceutickém byznysu neobejdete Vývoj nových léků je samozřejmě maximálně hi-tech odvětví. Při obchodování s léky se ale často využívají letité technologie. Přitom existuje mnoho, nově i cloudových, aplikací na podporu všech činností ve pharma byznysu.

P

řed deseti lety se odehrál zásadní průlom v elektronizaci státní správy v segmentu zdravotnictví. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) začal zpracovávat některé agendy výhradně elektronicky. Jednou z těchto agend byla i agenda správních řízení o cenách a úhradách. Myšlenkou na monitoring údajů z veřejně dostupných dat státní správy jsme se začali zabývat kolem roku 2010. Postupně jsme v tomto segmentu vyvinuli aplikace, které monitorují prakticky celý životní cyklus léčivých přípravků od jejich registrace v ČR přes stanovení ceny a úhrady po jejich první a následné prodeje. V ČR není v tuto chvíli na trhu nástroj, který by byl z pohledu uživatelů v oblasti Market Access a marketing komplexnější a pružnější než Sprinx Market Access Toolkit. Základním pilířem je aplikace Sprinx Pharma Správní řízení, která automaticky sleduje změny v zadané množině léčivých přípravků. Správní řízení je formální

postup, kterým se v ČR provádí stanovení ceny a úhrady z veřejného zdravotního pojištění, pro tyto účely je v plném rozsahu dostupný v elektronické podobě. K monitoringu dochází každé ráno a jsou oznamovány uživatelům prostřednictvím strukturované e-mailové notifikace, která nabízí přímý přístup do spisu prostřednictvím linku. Na monitoring správních řízení přímo navazuje aplikace Sprinx Pharma SCAU, která sleduje změny v souborech cen a úhrad. Principem se jedná o stejnou aplikaci, která ale dokáže nejen monitorovat změny v zadaném intervalu sledování, ale i vyhledávat podle multikriteriálního výběru. K dalším funkcím Sprinx Pharma SCAU patří také monitorování nově registrovaných přípravků, které probíhá na základě uveřejnění v databázi léčivých přípravků SÚKL, a monitorování dostupnosti léčiv na základě hlášení o jejich dodávkách, zahájení nebo přerušení.

SEN KAŽDÉHO MARKET ACCESS MANAGERA I MARKETÉRA Všechny pharma aplikace Sprinxu slouží jako datové zdroje pro komplexní informační systém o léčivých přípravcích, nazvaný Sprinx Pharma Karta produktu, který kromě základních informací o přípravcích a prodejním vývoji pro jednotlivé lékové formy umožňuje vidět v časové kontinuitě vše, co se s produktem dělo od jeho vstupu do systému nebo od roku 2008, od kdy jsou data konzistentně k dispozici. Aplikace ukazuje změny cen, úhrad, prodejů v kusech, penězích nebo DOTech a zásadní milníky tohoto vývoje. To vše v přehledné grafické i tabulkové podobě. Nejsou tedy třeba žádné přídavné Excely, tabulky nebo vyhledávání v několika veřejných databázích. Všechny aplikace jsou navíc provázané přes SÚKL kód a umožňují mezi sebou jednoduše přecházet z jedné do druhé.

>


Myšlenkou na monitoring údajů z veřejně dostupných dat státní správy jsme se začali zabývat již kolem roku 2010.

>

Třetí aplikace pracuje s daty z jiného soudku. Jedná se o data sbíraná z hlášení distributorů a dostupná v aplikaci Sprinx Pharma Národní data. Data jsou zobrazována přehlednou formou a k dispozici je dělení podle všech kritérií, která jsou uvedena ve SCAU. Aplikace umožňuje nastavení předdefinovaných reportů, které se automaticky plní každý měsíc novými daty. Pro marketéra se jedná o ideální nástroj na monitoring marketingových a prodejních aktivit, vývoje v jednotlivých terapeutických skupinách nebo rozdělení prodeje dle jednotlivých kanálů, včetně souběžného obchodu. AKTIVNÍ VYUŽITÍ PREZENTACÍ Prezentace se postupně přesunuly z přednáškových sálů na notebooky a tablety a s nimi do ordinací a lékáren. Pak už byl jen krok od obyčejných prezentací, které nahrazovaly pomůcky typu sales aid, k interaktivním prezentačním modulům. Moduly typu Close Loop Marketing (CLM) jsou postaveny obousměrně. Informace poskytují i získávají a podle typu produktu nebo nastavení toho mohou umět i výrazně více. Například některé základní funkce ze skupiny evidence kontaktů nebo třeba geolokační funkce. To, co je pro CLM moduly typické, je sběr dat a jejich vyhodnocování v čase. Prezentace jako taková slouží hlavně jako prostředí, v němž se pohybují údaje, které marketéři, odborníci na průzkum trhu nebo produktoví manažeři chtějí vědět. Prezentace by měla být sestavena, kromě požadavku věcné nebo marketingové logiky, hlavně modulárně, s možností střídat, měnit a přeskakovat

6

v rámci prezentace podle toho, jak auditorium, v tomto případě lékař, lékárník nebo jiný odborník, reaguje a jaký má zájem. Skládá se typicky ze statických snímků, které jsou pouze informační, navozují nebo rozvíjejí téma, a z interaktivních snímků, které v sobě nesou sběr informací. Každá otázka, která končí možností výběru, každý graf, který existuje ve více než jedné verzi, každé video, které lze zastavit na více než jednom místě, v sobě nesou automatické zaznamenání odpovědi, která z auditoria přijde. Data jsou ukládána prostřednictvím integrace s CRM systémem přímo k realizované návštěvě se zaznamenáním odpovědi a obvykle též času a místa. Některé moduly pracují s analytickou částí uloženou v cloudu mimo CRM, tj. pro zhodnocení výsledků není pro manažera nutné se přihlásit do CRM. Data o odpovědích se ukládají kontinuálně, vždy ke konkrétní osobě, ale je možné je hodnotit hromadně, vytvářet obecnější závěry a zachytit vývoj v čase. To jsou cenné údaje hlavně z toho důvodu, že jsou získány během diskuse a nejsou obvykle přímou odpovědí na otázku reprezentanta, kdy si každý snaží zachovat nebo vylepšit image a odpovídá tak, jak jeho protějšek čeká. I když je třeba říci, že i tento vzorec chování se pomalu mění. Obecně lze určitě souhlasit s tím, že CLM systémy, při správné práci s nimi, dokážou posílit argumentační sílu prodejních týmů a zároveň posbírat cenné informace a doručit je do firmy k analýze prováděné strategie nebo taktiky. Výhodou je přímé napojení na CRM systém, protože data jsou pak uložena na jednom místě, u kontaktu, kterého se přímo týkají. Jednou z velkých výhod systémů domácí provenience je, že jejich poskytovatelé


téma

dokážou interaktivní prezentace nejen rychle vytvořit, ale i upravit a přizpůsobit podle aktuální zpětné vazby z trhu. Kromě toho se dají samozřejmě pořídit levněji než globální produkty.

INTERAKTIVNÍ PREZENTACE PRO KAŽDÉHO Úspěch při používání CLM systémů se může lišit podle zkušeností jednotlivců, kteří tuto technologii používají. Nespornou výhodou je, že metodika je snadno řiditelná centrálním zadáním a nastavením. Systémy tohoto typu typicky používají originální společnosti ke zvýraznění unikátních výhod svých přípravků, generické společnosti ke srovnání svých přípravků s unikátními originály a společnosti s portfoliem volně prodejných přípravků ke zvýraznění nebo vysvětlení výhodnosti konkrétních komerčních nebo sezónních nabídek.

JAK NA BONUSY A CENÍKY? Používání systémů a aplikací, resp. jejich zavádění do firem ve farmaceutickém segmentu, mívá svou logickou posloupnost, která bývá nejčastěji dvojí. První model, říkejme mu třeba office-centrický, napřed zavádí aplikace a systémy do kanceláře a vytváří napřed zázemí pro podpůrné služby, aby stihly zpracovat příval objednávek nebo žádostí o aplikaci postupů trade marketingu, které se do kanceláře pohrnou od prodejního týmu. Druhý postup je opačný, říkejme mu rep-centrický. Ten se snaží zavést systémy mezi koncovými uživateli a přizpůsobit je primárně jejich potřebám. Předpokládá přitom, že to bude mít pozitivní efekt na objem práce i v kanceláři. Jako ideální se ze zkušenosti jeví kombinace obou postupů za účasti obou zainteresovaných stran. To určitě vypadá logicky, ale všichni z nás, kteří nějaký systém alespoň jednou zkoušeli zavést, mohou potvrdit, že to vyžaduje šťastnou shodu okolností a velké pochopení managementu či centrály.

Správní řízení i další naše aplikace z této skupiny patří dnes ve farmaceutických firmách mezi standardní nástroje pro práci s daty státní správy.

Řízení cen je již po desetiletí jednou z klíčových aktivit (nejen farmaceutických) firem. Zejména pokud se jedná o přípravky s regulovanou cenou. Regulace se totiž vyvíjela v jednotlivých členských státech postupně a individuálně a nepoužívá vždy stejné postupy. Již léta je ale evropským standardem vzájemné referencování cen. Pokud se výrobce snaží maximalizovat cenové možnosti na jednotlivých trzích a zároveň se nemá dostat do potíží s neřízeným kolísáním cenové úrovně, se kterou pracuje ve svých odhadech a plánech, musí držet cenová schémata pevně v ruce. Centrály mívají většinou vyvinuté vlastní databáze nebo aplikace, ale vstupním a výstupním médiem velmi často zůstává Excel. Alternativou je cloudová aplikace, která může být navázána na různý počet vstupních databází, které více či méně automatizovaně reflektuje. V českém a slovenském prostředí jde zejména o databáze

>

7


> regulátorů, kde dochází k automatizované aktualizaci ceny původce nebo jejího ekvivalentu a úhrady (je-li stanovena) vždy při změně, což vede k tomu, že vnitrofiremní (master) ceník je vždy v souladu s nahlášenými údaji a není třeba jeho aktualizaci provádět individuálními vstupy. Možné je i napojení na vnitrofiremní cenový zdroj, zavedení různých úrovní interních cen a v neposlední řadě též ceníkových derivátů pro jednotlivé zákazníky nebo skupiny zákazníků. Tvorba ceníků je vždy svázána se schvalovacím procesem, někdy i několikastupňovým, a evidencí změn. Oboje se v cloudu realizuje poměrně snadno včetně jednoduché a dokumentované evidence formou linku ke konkrétním případům. Stejné postupy mohou být nastaveny i pro vytváření ceníkových derivátů pro zákazníky nebo skupiny zákazníků. Nezanedbatelnou výhodou je také možnost automatického sdílení cen do dalších elektronických systémů pro marketing a prodej, např. zpracování prodejních dat (SDP). Upravené ceny mohou sloužit jako vstupní údaje pro zpracování čistých prodejů (Net sales), což je stále častěji používaný ukazatel pro hodnocení výkonu prodejních týmů. Podobným postupem je možné připravit i žádosti o nastavení nebo realizaci zpětného bonusu. Zde aplikace pracuje přímo s reálnými prodejními daty a na jejich základě bonus dle specifikace vypočítá a podle zadání umí pro uživatele připravit nejen standardizovaný výstup pro distributora, na základě něhož je bonus

realizován, ale i předběžné kompenzační seznamy, které mohou sloužit jako podklad pro ověření výše požadovaného či realizovaného bonusu. I tento nástroj v sobě obsahuje možnost pracovat s individuálními zákazníky nebo s jejich skupinami a samozřejmě nástroj na schvalování a dokumentování jednotlivých kroků. Výstupy z aplikace opět mohou sloužit jako podklad pro zpracování pohledové funkce Net sales v případě zpracování prodejních dat (SDP). Systémy pro práci s ceníky, cenami a bonusy jsou jen zdánlivě okrajovou skupinou aplikací (nejen) pro farmaceutické firmy. Každý měsíc tráví řada lidí čas otevíráním a spojováním excelových tabulek, které poté vyhodnocuje pomocí vzorců nebo kalkulaček, aby potom data přepsala do jiného formuláře. Cloudové aplikace mohou ušetřit čas a pracnost a v neposlední řadě právě možnost automatického (bezzásahového) zpracování omezuje četnost chyb lidského faktoru. A ty umíme dělat všichni.

Jednou z velkých výhod systémů domácí provenience je, že jejich poskytovatelé dokážou interaktivní prezentace nejen rychle vytvořit, ale i upravit a přizpůsobit podle aktuální zpětné vazby z trhu.

8

ZKUSTE NA MÍRU UPRAVENÉ CLOUDOVÉ APLIKACE V prostoru mezi prodejním týmem na jedné a finančním oddělením nebo pricing comittee na druhé straně je mnoho činností, které jsou ve firmách vykonávány rutinně a v řadě případů mnoho let stejně, jen papírové výstupy nahradily elektronické, ale stále se jedná o stejný tabulkový procesor, jen v o hodně let mladší verzi. Časová úspora zde vzniká spíše vlivem rychlejšího procesoru než chytřejším a ergonomičtějším řešením. Myslíme si, že řešením v případě některých těchto procesů mohou být cloudové aplikace upravené na míru konkrétním procesům v každé firmě.


TÉMA případová studie

Integrace CRM s objednávkovým systémem T Rastislav Božek F Shutterstock

N

adnárodní společnost Teva Pharmaceutical Industries je největším světovým výrobcem generických léčiv, jehož tržby v roce 2017 přesáhly 22 miliard dolarů. Firma se rozhodla implementovat jednotný CRM systém Veeva CRM, který nahradí řešení používaná v jednotlivých zemích. Součástí systému Veeva CRM je rovněž modul objednávek, umožňující zadávat do CRM systému transferové objednávky, které jsou elektronicky přenášené k distribučním společnostem. Systém Veeva CRM ale neobsahuje rozhraní, které by zajišťovalo samotnou komunikaci s distributory.

• Umožnit odesílat ze systému Veeva CRM objednávky v reálném čase • Zobrazovat v systému aktuální informace o stavu odeslaných objednávek • Zobrazovat ve Veeva CRM informace o skladových zásobách produktů společnosti u jednotlivých distributorů • Umožnit práci se slevovými systémy. Velkou výzvou bylo rovněž nastavení procesů a vývoj programů na párování odběratelů (lékáren a výdejen zdravotnických pomůcek) a produktů v systému Veeva CRM s číselníky jednotlivých distributorů. NASAZENÍ SPRINX PHARMDEAL

OBJEDNÁVKY V REÁLNÉM ČASE Ve výběrovém řízení si společnost Teva Pharmaceutical Industries zvolila Sprinx Systems jako dodavatele integrace systému Veeva CRM se systémy distributorů léků. Rozhodující byly zejména zkušenosti Sprinxu s vývojem a provozem vlastních CRM systémů, stejně jako se systémy transferových objednávek, služeb na správu údajů o prodejích i administrací systému Veeva CRM. Hlavní cíle projektu byly následující:

Po několikaměsíčním vývoji a testování, na kterém se podíleli specialisté z ČR, SR, Izraele, USA a ze Španělska, bylo nasazeno řešení postavené na systému Sprinx PharmDeal, propojeném s Veeva CRM prostřednictvím webových služeb a middlewaru americké společnosti Tibco. Díky kvalitnímu designu i realizaci řešení byly splněny všechny požadavky zadání a zároveň nebylo nutné provádět žádné dodatečné změny či opravy.

9


T Radek Kubeš F Archiv

Zeptali jsme se našich klientů Futurecom Interactive je přední švýcarskou digitální agenturou, která vytváří webové e-commerce projekty pro nejvýznamnější společnosti z odvětví výroby či služeb.

Sprinx Systems je implementačním a integračním partnerem Futurecom Interactive u řady webových projektů. Nejčastěji jde přitom o implementaci řešení na platformě Kentico, se kterou má Sprinx Systems dlouholeté zkušenosti (Sprinx je mnoho let v řadě Gold partnerem Kentico). Na zkušenosti ze spolupráce se Sprinx Systems jsme se zeptali Jessicy Otto, Senior Account Executive společnosti Futurecom Interactive.

Na jakých projektech v současnosti se Sprinx Systems spolupracujete? Spolupracujeme společně na projektu inovace webových stránek společnosti Huber+Suhner, globálního poskytovatele internetového připojení. Nový web byl spuštěn loni v říjnu a nyní pokračujeme na jeho dalším rozvoji a úpravách.

Můžete nám v krátkosti popsat, čím je projekt Huber+Suhner výjimečný? Vše začalo v momentu, kdy bylo potřeba upgradovat z Kentico 7 na novější verzi 9. Využili jsme této příležitosti a rozhodli se udělat efektivní vylepšení pro budoucí upravování obsahu webu. Konceptuálně byla tato vylepšení naší největší výzvou. Nakonec, jak se u velkých projektů stává, vedlo toto zefektivnění k redesignu a nové obsahové struktuře – a tím vlastně vzniknul zcela nový web. Po vytvoření základů se objevovaly nové a nové výzvy, jakými byly například integrace se stávajícími systémy a integrace e-commerce řešení od dalšího dodavatele.

Proč jste jako webovou platformu zvolili právě Kentico? My jsme ji vlastně nezvolili – řešení Kentico bylo již na webu klienta nasazeno a my jsme jej aktualizovali a napojili na další systémy.

Jak hodnotíte spolupráci s týmem Sprinx Systems? Sprinx je velmi spolehlivým partnerem a těšíme se na další spolupráci na nových projektech.

Co přináší kombinace Sprinx a Kentico vašim zákazníkům?

Jessica Otto

Sprinx má hluboké znalosti webových systémů a umí vytvořit vysoce kvalitní řešení i v případech, kdy Kentico ve svých základních funkcionalitách tyto požadavky nesplňuje. Ve Sprinxu zvládnou vytvořit řešení mimo zažité standardy.

Podle čeho jste si vybrali partnera z České republiky a konkrétně Sprinx? Podle referencí, které ukazovaly na profesionalitu a znalosti expertů Sprinxu.

Jaké máte plány na další spolupráci?

10

Budeme dále implementovat webová řešení na platformě Kentico a Sprinx je partner, kterého jsme si pro tento úkol vybrali.


TÉMA

Kdy a jak jste začali spolupracovat se Sprinx Systems? Spolupráce začala v roce 2013, kdy firma Sprinx byla jednou z firem, které se podílely na generální úpravě webových stránek Linky bezpečí. Od té doby nám Sprinx dále upravuje změny ve struktuře našeho webu.

Co vám práce se Sprinxem přináší? Především velkou jistotu v dalším profesionálním rozvoji našeho hlavního online nástroje komunikace a obrovskou úsporu finančních prostředků.

Jaké společné aktivity plánujete na letošní rok? Rádi bychom dotáhli druhou část úpravy webu tak, aby byl ještě více dostupný a přehledný pro děti. Chtěli bychom se zaměřit hlavně na tzv. pasivní internetové poradenství, kdy děti mohou na našem webu vyhledávat jednoduše informace o tématech, která je trápí.

Soňa Petrášková

Letos uplynulo 25 let od založení Konta Bariéry, charitativního projektu s desítkami tisíc pravidelných dárců, který již příjemcům pomoci rozdělil přes 400 milionů korun. Ředitelky Konta Bariéry Boženy Jirků jsme se zeptali na weby charitativních projektů.

Posláním Linky bezpečí je poskytovat kvalitní a snadno dostupnou pomoc dětem, studentům a všem, kteří jednají v jejich zájmu. Pomáhá s řešením náročných životních situací i každodenních starostí a problémů. Ředitelky Linky Bezpečí Soni Petráškové jsme se zeptali na plány kolem webových projektů.

Jak jste začali spolupracovat se Sprinx Systems? Před sedmi lety jsme hledali partnera, který nám pomůže s tvorbou komunitního webu Senzační senioři. Zaujalo nás, s jakým nadhledem konzultanti Sprinxu k charitativnímu projektu přistoupili, a rychle jsme našli společnou řeč.

Na čem spolupracujete nyní? Sprinx se stal nejen naším technologickým partnerem pro weby, ale zapojil se i do nového projektu, který má přimět seniory k aktivnější práci s novými technologiemi. Konzultanti Sprinxu v posledních měsících jezdí spolu s námi do seniorských center po celé republice.

Jak oslavíte 25 let od založení Konta Bariéry?

Božena Jirků

Samozřejmě především s našimi dárci. Pořádáme divadelní představení, charitativní aukce a vydáme sběratelskou edici poštovních známek s motivem Konta Bariéry. Společně se Sprinx Systems plánujeme spustit nové webové stránky nadace.

11


z produktů

T Peter Slávik F Sprinx

REAL-TIME CRM Zrychluje se vaše obchodování a potřebujete se rozhodovat v reálném čase? Pak se neobejdete bez nepřetržitého přísunu informací o výkonu vašeho obchodu.

12

S

nadno jsme si zvykli na spolupráci v reálném čase – posíláme si zprávy přes messengery a ihned vidíme, jestli si je kolegové přečetli a jak na ně reagují. Nabídky, prezentace nebo rozpočty zpracováváme ve sdíleném prostředí, kde je okamžitě vidět každá změna nebo nový komentář kolegů – bez ohledu na to, z které části světa a z jakého zařízení s námi spolupracují. Proč by tedy data neměla proudit v reálném čase také do CRM? Stále větší podíl obchodování probíhá online a manažeři potřebují mít okamžitý přehled o stavu objednávek, aby mohli plánovat zásobování, kampaně na podporu prodeje a samozřejmě cash-flow. Velké e-shopy odbavují stovky až tisíce objednávek

každou sekundu a bez manažerského přehledu v reálném čase by nebylo možné obchodování uřídit. Velmi podobná je situace i v obchodování s rychloobrátkovým zbožím, ve firmách s armádou obchodníků, kteří dohromady denně uzavřou stovky objednávek. Nelze čekat, až se obchodníci vrátí do kanceláře (kde často ani každý den nebývají), ale potřebujeme mít informace ihned – přímo z terénu. OBCHODNÍ DATA V REÁLNÉM ČASE V reakci na požadavky manažerů obchodu vyvinul Sprinx Systems nový produkt Real-Time CRM. Webová aplikace Real-Time CRM je připravena na práci ve smartphonech, tabletech i na velkých obrazovkách počítačů a všechny změny zobrazuje hned v okamžiku jejich provedení. Není třeba provádět synchronizaci a opakovaně načítat všechna data. Informace jsou prezentovány ve velmi přehledném rozhraní, přizpůsobeném obrazovce daného koncového zařízení, a k dispozici jsou nejdůležitější funkce pro řízení obchodu. S Real-Time CRM, čerpaným formou měsíčního předplatného, získají manažeři okamžitý přehled o činnosti jednotlivých obchodníků i výkonu celého obchodního týmu – to vše v jediném uživatelském rozhraní, přizpůsobeném jejich koncovému zařízení. V bezplatné verzi si můžete Sprinx Real-Time CRM vyzkoušet již nyní na webu www.sprinxcrm.com.

Budoucností CRM je zpracování obchodních dat v reálném čase. Každá objednávka, kterou obchodník uzavře, putuje ihned do centrálního systému.


DŮLEŽITÝ JE CIT PRO DETAIL

lidé

T Alan Babický F Sprinx, Shutterstock

Alan Babický Od konce roku 2017 vede nově vznikající oddělení Sprinx Consulting. Alan Babický vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a americký Rochester Institute of Technology. Více než 15 let pracoval na obchodních pozicích několika mezinárodních firem, od Pepsi až po LogicaCMG, a více než 10 let jako nezávislý konzultant na projektech v různých odvětvích na celkem čtyřech kontinentech. Jako golfista dosáhl řady úspěchů na amatérské i profesionální úrovni.

1

Na jaké klienty se služby Sprinx Consulting především zaměřují? Konzultační služby Sprinx jsou zatím poskytovány společnostem z odvětví, ve kterých má Sprinx zákazníky, tedy třeba od pojišťovnictví až po farmacii. Dlouhodobou vizí a cílem je vybudovat vlastní konzultační brand a divizi, trochu podle vzoru společností z velké čtyřky, které se ale následně nezabývají

implementací. U nás ovšem na konci bude stát kromě konzultačních výstupů i realizační nabídka.

2

aké hlavní problémy pomůžete J těmto firmám vyřešit?

Výhledově vše, co se týká komunikace se zákazníky či uživateli. Ideálním příkladem jsou například marketingové kampaně v FMCG, což mnoho konzultačních společností nedělá. Sprinx má například zajímavé schopnosti při školení pracovníků call center. Ohromný potenciál mají i konzultace kolem Salesforce, dále například restrukturalizace, lean management a další typicky konzultantská témata.

3

aké hlavní rozdíly vnímáte J v práci pro velké nadnárodní společnosti a středně velkou českou IT firmu?

Rozdíly jsou prakticky ve všem. Kromě pochopitelných formálních odlišností mi připadá, že hlavním rozdílem je, že ve velkých firmách není mnoho prostoru pro individuální pochopení a provedení své profesní pozice. Téměř na vše je manuál a vše je nějak dáno. Dodržování manuálů, postupů a strategií je základem „přežití“. Vaše kreativita má své meze, a pokud jste jiný a roztahujete moc křídla, jste pro korporaci „neuchopitelný“. U středních a malých firem majitelé zpravidla tolik nehledí na postupy, vývoj a dlouhodobé budování, jako na výsledky. Oba postupy mají své výhody

i nevýhody a produkují prakticky typizované jedince.

4

aké zkušenosti se vám ve J Sprinx Systems nejvíce hodí a co se naopak ještě chcete naučit?

Kontakty, intelektuální představivost a schopnost komunikovat s lidmi z korporátní sféry. Rezervy pochopitelně mám na detailech jednotlivých technických řešení či názvosloví.

5

aké schopnosti a zkušenosti J vyhledáváte u členů svého týmu?

Rád bych našel nové kolegy s manažerskou kreativitou, odborností v alespoň jednom hledaném poli a korporátním výcvikem v komunikaci a prezentaci. A pochopitelně také s metodickou průpravou v systematizované konzultační práci a ve výstupech. Osobně je pro mne velmi důležitý i cit pro detail.

6

bývá vám ještě čas na golf Z a jiné koníčky?

Velmi málo. V golfu jsem už rok senior, což je vlastně pro profi hráče možnost krásného restartu kariéry. Nicméně, já mám k tomu všemu tři malé děti, a tak se největším koníčkem pomalu, ale jistě stává to, jak se nová bytost učí to či ono a jak se začíná orientovat ve světě, do kterého jsme ho přivedli.

DLOUHODOBOU VIZÍ A CÍLEM JE VYBUDOVAT VLASTNÍ KONZULTAČNÍ BRAND A DIVIZI, TROCHU PODLE VZORU SPOLEČNOSTÍ Z VELKÉ ČTYŘKY.

13


ZEPTALI JSME SE NAŠICH KLIENTŮ T Václav Kurel F Václav Kurel, archiv, Shutterstock

Společnost Benefit Management působí na českém trhu již od roku 2003 a dnes spravuje benefitové programy více než 200 nejvýznamnějším firmám v České republice a na Slovensku. Službu Benefit Plus využívá přes 150 000 zaměstnanců a ročně se přes tento program realizují zaměstnanecké benefity v objemu přes miliardu korun. Zeptali jsme se zakladatele a ředitele společnosti Benefit Management Václava Kurela na spolupráci se Sprinx Systems a plány dalšího rozvoje služeb v oblasti motivace zaměstnanců.

Co program Benefit Plus nabízí firmám a jejich zaměstnancům? Naše služba prošla dlouhým vývojem a neustále ji rozšiřujeme. Současnou podobu programu můžeme přirovnat k e-shopu s nabídkou benefitů, ve kterém má každý zaměstnanec svůj účet a zaměstnavatelem přidělený kredit. Pak se může sám rozhodnout, jestli si z nabídky pořídí poukaz do fitness centra, slevu na dovolenou, finanční kredit na nákup potravinových doplňků v lékárně nebo cokoli dalšího. U poskytovatele zvolené služby pak použije vystavený poukaz nebo zaplatí Benefit Plus kartou.

Jaké jsou výhody programu pro zaměstnavatele? Našim klientům, firmám se stovkami, ale třeba i jen desítkami zaměstnanců, vytvoříme přesně na míru jejich verzi benefitového portálu a pomůžeme jim i s nastavením jejich interních procesů spojených s odměňováním a motivací zaměstnanců. Firma nemusí jednat s konkrétními poskytovateli služeb, ale vybere si z našeho portfolia benefity, které svým

14

zaměstnancům chce poskytovat, stanoví rozpočet a pravidla čerpání a dodá nám seznam zaměstnanců, kterým vytvoříme na portálu Benefit Plus uživatelské účty. Následně převezmeme kompletní správu benefitového programu, včetně například i zákaznické linky pro řešení dotazů a problémů zaměstnanců kolem čerpání služeb. U rozsáhlejších projektů pro větší firmy integrujeme benefitové program s interními systémy firmy, aby například nebylo nutné ručně řešit vytváření a rušení uživatelských účtů, ale aby to bylo prováděno automaticky dle aktuálních dat z HR systému.

Vzpomínáte ještě na úplný začátek spolupráce se Sprinxem? Krátce po založení firmy v roce 2004 jsme hledali dodavatele CRM systému, který by nám pomohl při vyhledávání a jednání s poskytovateli služeb čerpaných v rámci zaměstnaneckých benefitů. Jednali jsme i se Sprinx Systems, ale zakrátko jsme zjistili, že mnohem více potřebujeme flexibilní platformu pro naše zákazníky – firmy a jejich zaměstnance. Sprinx pro nás vytvořil zmíněný „e-shop“, kterému říkáme cafeteria, a od roku 2004 jej společně s námi dále rozvíjí. V úvodu spolupráce jsme ocenili především férové jednání, rozumné

podmínky spolupráce a dodržování dohod a termínů.

Jakými změnami program Benefit Plus během času prošel. Když nepočítám změny designu uživatelského rozhraní a průběžné doplňování stále dalších poskytovatelů služeb, podařilo se nám se Sprinxem postupně vytvořit vysoce flexibilní platformu, kterou lze na základě desítek až stovek parametrů rychle přizpůsobit požadavkům nové firmy. Dnes můžeme během několika týdnů a bez jakéhokoli programování postavit firmě portál zaměstnaneckých benefitů, přizpůsobený grafikou, nabídkou služeb i pravidly jejich čerpání konkrétním požadavkům našeho zákazníka.

Benefitových programů i firem, které je spravují, existuje celá řada. Jaká je vaše konkurenční výhoda? Se Sprinxem v zádech jsme velmi rychlí a agilní, pokud jde o vývoj nových funkcí nebo přizpůsobení naší platformy velmi specifickým požadavkům firem. Platforma, na které program Benefit Plus běží, není aktualizována a vylepšována v předem plánovaných cyklech, ale v podstatě plynule – dle aktuální potřeby. Náš zákazník tedy pro přidání nové


z naší dílny funkcionality nemusí čekat na další release za několik měsíců. Podle náročnosti požadavku jsme, společně s vývojem ve Sprinxu, schopni reagovat v řádu dnů až týdnů.

Jak často rozšiřujete nabídku služeb programu Benefit Plus? Poskytovatelé služeb čerpaných v rámci benefitů nám přibývají průběžně, my se ale dnes daleko více soustředíme na celkovou spokojenost a motivaci zaměstnanců. Proto firmám umožňujeme vysokou úroveň personalizace funkcí portálu, včetně celkového řešení individuálního odměňování zaměstnanců. Připravili jsme také nové moduly, například na udělování pochval, teambuildingové aktivity, zadávání a řízení zlepšovacích návrhů zaměstnanci nebo distribuci individuálních odměn. Firmy často tyto záležitosti řeší jinou cestou, ale u nás mají možnost jednotné, plně elektronické správy těchto agend včetně reportování a dalších možností. Navrch přidáváme i funkce na budování neformálních vztahů na pracovišti, třeba pro domlouvání spolujízd do práce, zaměstnanecký bazar, vytváření zájmových skupin atd.

Jak hodnotíte spolupráci s týmem Sprinx Systems? Sprinx je náš výhradní technologický partner, takže spoléháme na profesionalitu jeho týmu. Oceňujeme spolehlivost a celkový přístup, se kterým se lidé ze Sprinxu vyrovnávají s naším zadáním. Společně jsme vyřešili řadu problémů, které s vývojem a masivním růstem naší rozsáhlé platformy nutně musely přijít.

Jaké máte plány na letošní rok?

Václav Kurel

Letos chystáme velký redesign portálu do nové grafiky, další zlepšení přívětivosti a intuitivnosti uživatelského rozhraní a rovněž i plnou responzivitu webu Benefit Plus pro pohodlné používání služeb portálu v chytrých telefonech. Objeví se i řada nových technologií, především pro mobilní platformu.

15


hrdý partner Nadace Charty 77 Konta Bariéry PŘISPĚJTE PROSÍM LIBOVOLNOU ČÁSTKOU, DEJTE NÁM O VAŠEM DARU VĚDĚT NA E-MAIL POMAHAME@SPRINX.COM, A ZÍSKÁTE ČESTNOU VSTUPENKU NA GOLFOVÝ TURNAJ PRO HRÁČE I ZAČÁTEČNÍKY, KTERÝ KAŽDOROČNĚ POŘÁDÁME V GOLF CLUBU PRAHA.

Sprinx Systems podporuje Nadaci Charty 77 – Konto Bariéry již řadu let. Snadno se můžete přidat i vy a přispět na projekty na podporu lidem, kteří potřebují naši pomoc. Děkujeme vám za podporu Charty 77 – Konta Bariéry a budeme se těšit na setkání na golfovém hřišti.

www.kontobariery.cz