Page 1

Aşağıdaki metinde altı çizili sözcüklerin eş anlamlılarını belirleyiniz. Çizelgedeki uygun yere yazınız. Bu fotoğraf çekildiği sırada Ela’nın okuldan sonra beni evlerine davet edip etmeyeceğini kestiremiyordum. Ela’nın evine gitmeyi çok istiyordum. Ela’nın annesi onun yemek yapmasına müsaade ediyordu. Benim annem asla kabul etmezdi böyle bir şeyi. Oysa ne kadar çok isterdim mutfakta tek başıma bir şeyler yapmayı. Ela’nın şanslı olduğu bir konu daha vardı. Bir köpeği vardı. Köpeğinin tüm bakımından o sorumluydu, onun her türlü ihtiyacını o karşılıyordu. Bu durumdan da hiç şikâyetçi görünmüyordu. Sorumluluğunun bilincindeydi. Çok soğuk havalarda bile onu gezdiriyordu, birlikte oyunlar oynuyorlardı. İtiraf etmeliyim ki Ela’ya imreniyordum.

sırada

kestirmek

müsaade etmek

şans

ihtiyaç

karşılamak

Eş Sesli (Sesteş) Sözcükler Aramızda kaç yaş var?

Yazılışları aynı anlamları farklı olan sözcüklere eş sesli (sesteş) sözcükler denir. Ece ve Efe’nin cümlelerindeki “yaş“ sözcükleri eş seslidir. “yaş“ hem doğuştan bu yana geçen ve yıl birimiyle ölçülen zamandır hem de bir pasta türüdür.

Yazısını sol eliyle yazıyor.

bilincinde olmak

16

birlikte

imrenmek

Yaş pastaya diktiğimiz mumların sayısı aynı olduğuna göre, sence?

Flütte sol sesi böyle çıkarılır.

“Sol“ sözcüğü eş seslidir. Birinci resimde bir yönü belirtirken ikinci resimde bir nota adıdır. Aralarında anlamca hiçbir ilişki yoktur. Eş sesli sözcüklerin yazımı bire bir aynı olmalıdır. Örneğin hala ve hâlâ sözcükleri eş sesli değildir. Çünkü “hâlâ“ sözcüğünde a harfinin üstünde inceltme işareti vardır. Bir sözcüğün eş sesli olup olmadığından emin olmak için sözlüğe bakabilirsiniz. Eğer o sözcük sözlükte iki kez yer almışsa eş seslidir.

17

Turkce 3 mainbook 1st third part7  
Turkce 3 mainbook 1st third part7