Page 1

Aşağıdaki konuşmalardaki abartılı ifadelerin altını çiziniz. Dünya kadar ödevim var. Nasıl bitireceğim, bilmiyorum.

Sağır sultan duydu annem duymadı. Anneee! Bin kez uyardım. Şu kapıyı kapatın diye.

Özetleyen ve Sonuç Bildiren İfadeler Aaa, keman, gitar, mandolin, org ve daha onlarca müzik aletinin nasıl yapıldığını anlatan bir kitap çıkmış.

Kısaca müzik aletlerinin yapımını anlatan bir kitap çıkmış.

Bir durumu, olayı, düşünceyi ya da bir kitabı veya filmi kısaca anlatmaya özetleme denir. Özetle, özet olarak, kısaca, kısacası gibi ifadeler özet bildirir. Anlatılanları bir sonuca bağlamak için sonuçta, sonuç olarak, böylece ifadelerini kullanırız. Aşağıdaki konuşma balonlarına görsellere uygun duygusal ifadeler içeren cümleler yazınız.

Bizler kışı geçirmek için her sonbaharda daha sıcak memleketlere göç ederiz. Ağustos ayı geldiğinde yerimizde duramayız alır bizi bir telaş... O ayın sonunda Türkiye’yi terk eder ve Afrika’ya doğru uçarız. Şubat ve mart aylarında ise geri geliriz. Bu paragrafta anlatılanları kısaca şöyle söyleyebiliriz: Göçmen kuşlardan leylekler, kışın Afrika’ya giderler ilkbaharda ise ülkemize gelirler. Solucan, salyangoz, böcek, çekirge gibi tarladaki ürünlere zarar verebilen hayvanları yeriz. Böylece çiftçilerin tarlalarını korumuş oluruz. Bu paragraftaki “böylece“ sözcüğü sonuç bildirmektedir.

40

41

Turkce 3 mainbook 1st third part19  
Turkce 3 mainbook 1st third part19