Page 1

Cümlede Anlam Düşüncelerimi nasıl anlatsam bilemiyorum. Yani örnek mi versem yoksa sebep - sonuç ilişkisi içinde mi anlatsam bilemedim.

Farklı Düşünmeye Yönlendiren İfadeler Umarım abartılı ve duygusal cümleler kurmaz.

Sana güzel bir haberim var.

Lütfen devamında “ama, ancak, yalnız“ deme!

Bir düşünceden farklı bir düşünceye; bir durumdan farklı bir duruma geçişi “ama, fakat, ya da, veya, ancak“ gibi sözlerle anlatırız. Ece “Sana güzel bir haberim var.“ dediğinde konuşmasını “ama, fakat, ancak, yalnız“ gibi bir ifadeyle sürdürürse cümlenin anlamı değişir. Cümlenin anlamını cümleyi oluşturan sözcükler, sözcük grupları ve ekler belirler. Aşağıdaki iki cümle arasındaki anlam farkına bakalım. Elim ağrıyor, ödevimi yapıyorum. Elim ağrıyor ama ödevimi yapıyorum. Bu cümlelerden ikincisinde altı çizili sözcük, cümleye “elimin ağrımasına rağmen ödevimi yapıyorum.“ anlamını katmıştır. “Pastadan yiyebilirsiniz ama sofrayı birlikte kurarsak.“ cümlesindeki “ama“ pastayı yiyebilmek için bir koşul gerektiğini belirtmektedir. Birinci örnekteki “ama“ ile ikinci örnekteki “ama“nın cümleye kattığı anlamlar farklıdır. Bir sözcük birden fazla anlam taşıyabilir. Bir cümleyi kendi sözcüklerimizle anlatabiliyorsak o cümleyi anlamışız demektir.

32

Sana güzel bir haberim var ama şimdi söylemeyeceğim. Sana güzel bir haberim var fakat bu, sadece benim için güzel bir haber. Sana güzel bir haberim var; ancak bana bir şarkı söylersen paylaşırım. Bu cümlelerde altı çizili sözcükler cümlenin anlamını değiştirmiştir. Aşağıdaki cümleleri resimlere göre tamamlayınız. Kahvaltıda süt içtim ama

Bu soruları doğru çözebilirdim fakat

Geri dönüşümün önemini biliyorsun ancak

Davetiyeyi kaybettim, tarihi hatırlamıyorum ancak

33

Turkce 3 mainbook 1st third part15  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you