Page 1

Cümle Bu meyvelerin özelliklerini kaç cümle kullanarak anlatabilirsin?

Aşağıdaki sözcükleri kullanarak birer cümle oluşturunuz. ağaçkakan türüdür sivri bir gagalı kuş

Tek bir cümle yeterli. Hepsi de çok lezzetli görünüyor.

ağaç ağaçkakanlar kabuklarının böceklerle altındaki beslenir.

yüzebilirsin denize palet girerken takarsan hızlı daha

Bir duyguyu, düşünceyi, isteği, olayı yargıya bağlayan sözcük ya da sözcük dizisine cümle denir. Heceleri oluşturmak için harflere, sözcükleri oluşturmak için hecelere, cümleleri oluşturmak için ise sözcüklere ihtiyaç duyarız. Tek sözcükten oluşan cümleler kurabileceğimiz gibi birden fazla sözcükten oluşan cümleler de kurabiliriz.

izlemeye deniz su altını bayılıyorum gözlüğümle

Verilen görsellere uygun belirtilen sayıda cümle yazınız. (bir cümle)

Örneğin; “Gidiyorum.“ tek sözcükten oluşan bir cümle iken “Bugün okula erken gidiyorum.“ dört sözcükten oluşan bir cümledir. Her sözcük dizisi bir cümle oluşturmaz. Bir sözcük dizisinin cümle olabilmesi için bir yargı bildirmesi ve sonunda bir noktalama işareti bulundurması gerekir. Cümleye her zaman büyük harfle başlanır.

(iki cümle)

Örneğin; “Babamla doğa gezisine çıkmayı çok seviyorum.“ bir cümle iken “Babamla doğa gezisi“ bir cümle değildir. Cümleler kurallı ve kurallı olmayan cümle olarak da ikiye ayrılabilir. Kurallı cümlelerde yargı bildiren sözcük sonda, kurallı olmayan cümlede ise sonda değildir.

(üç cümle)

Örneğin; “Boş zamanlarımda bulmaca çözmekten hoşlanırım.“ cümlesi kurallı bir cümledir. Ancak bu cümleyi “Boş zamanlarımda hoşlanırım bulmaca çözmekten.“ şeklinde oluşturursak kurallı olmayan bir cümle olur. 26

27

Turkce 3 mainbook 1st third part12  
Turkce 3 mainbook 1st third part12