Page 1

5

Adlar

Mat, ben seni yendim.

Özel Ad Bana M harfiyle başlayan bir özel ad söyler misin?

Bir değil, birkaç tane söyleyeyim: mmm Mehmet, Muğla, Meral.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bu konuşmadaki “mat“ sözcüğünün eş seslisi vardır? A) Üstünde mat bir giysi vardı. B) Arkadaşını mat edince çok sevindi. C) Mat olmamak için direndi ama oyunu kaybetti. 6 “Ben böyle bir şeyi kabul edemem.“ 1 2 3 Bu cümledeki numaralandırılmış sözcüklerden hangisi eş seslidir? A) 1

B) 2

C) 3

Hepimizin adı özel addır. Ayrıca sokak, cadde, mahalle, köy, şehir adları özel addır. Evimizde beslediğimiz hayvanlara verdiğimiz adlar da özel addır. Pıtırcık, Şino gibi. Köpeğimin adı Minik’tir.

7 Aşağıdaki altı çizili sözcüklerden hangisi eş seslidir? A) Sen de bu kitabı okumalısın. B) Söz verince onu tutmalısın. C) Yaş yere oturursan hasta olursun. 8 Aşağıdaki cümlelerin hangisi yandaki varlığın adının eş seslidir? A) Her gün bir ekmek yiyoruz. B) Kahvaltıda ekmek, peynir ve süt vardı. C) Bu tohumları ekmek için toprağı kazalım.

30

Gazete, dergi, kitap adları da özel addır. Örneğin, Aladdin’in Geveze Boruları, Çikolatayı Kim Yiyecek gibi. Sadece tek bir varlığın adı olan adlar özel addır. Özel adlar her zaman büyük harfle başlar. Bir varlığın aynısından birden çok varsa o varlıkların adı özel ad değildir. Örneğin, sıra, masa, yatak, dolap, çatal, kitap gibi. Bir penguen arıyorum.

31

Turkce 2 main book part15