Page 1

Onlar Çocukken

Farklılıklar Fark Yaratır

Babaannemin dediğine göre çocukluklarında bizim oyuncaklarımız gibi oyuncakları olmamış. Kendi oyuncaklarını kendileri yaparlarmış. Bunun için kâğıt, pamuk, tahta, kumaş artıkları, ip gibi doğal, ulaşılabilir malzemeler kullanırlarmış.

Dışarıdan bakıldığında görülen özelliklerimiz fiziksel özelliklerimizdir. Bu özelliklere bedensel özellikler de denir. Boyumuz, kilomuz, saç rengimiz, göz rengimiz, ten rengimiz fiziksel özelliklerimizdir. Fiziksel özelliklerimiz bizim tercihlerimiz değildir, doğuştan gelir. Bebeklerin göz rengi 6 aylık olduklarında netleşir. Doğumdan erişkin oluncaya kadar gelişimimiz devam ettiğinden boy, kilo gibi fiziksel özelliklerimiz hızla değişir. Bu süreçte bazı insanların saç renginin tonu da değişiklik gösterir. Fiziksel özelliklerimiz avantaj sağlasa da önemli olan sağlıklı olmaktır.

Aşağıdaki malzemelerle bir oyuncak yapmayı deneyiniz. Kutuya çizerek anlatınız

Resimlerdeki harflerle ifadeleri eşleştiriniz. 1

 Çillerim var, bundan şikâyetçi değilim. Genellikle açık tenli, sarışın ve kızıllarda olurmuş.  oğuştan sol yanağımda bir benim var. Benlerle D oynamamak gerekiyor. Benlerdeki renk değişimi ciddiye alınmalıymış.

2

 uyu kaybından dolayı işitme cihazı kullanmak D zorundayım. Artık vücudumun bir parçası gibiler. Gözlüklerim olmadan iyi göremiyorum.

Ninenize bu malzemelerle nasıl bir oyuncak yapabileceğini sorunuz, kutuya resmediniz.

 iş sağlığım için bu teller iki yıl boyunca D ağzımda kalacak. 3

40

4

5

41

Hayat bilgisi 3 mainbook part4