Page 1

Bazı geceler yeryüzünden parlak gözüken Ay bir ışık kaynağı mıdır?

Sesin İşitmedeki Rolü Sesin olmadığı bir dünyada yaşamış olsaydık birbirimizle iletişimi nasıl kurabileceğimizi hiç düşündünüz mü? Ses günlük yaşantımızda çok önemli bir rol almaktadır.

Çevremizdeki bazı varlıklar ışık yayıyor gibi görünse de ışık kaynağı değildirler. Örneğin; Ay ışık yayıyormuş gibi görünsede bir ışık kaynağı değildir. Güneşten aldığı ışıkla aydınlanır ve parlak görünür. Işık yaymayan cisimleri, ortamdaki başka bir ışık kaynakları sayesinde görürüz. Ortamdaki ışık kaynağından çıkan ışın cisme çarpar ve oradan gözümüze gelir. Böylece cisimleri görürüz. Bazı cisimlerin üzerine ışık düştüğünde parlarlar. Ayna, folyo kâğıdı ve trafik levhalarını bu cisimlere örnek gösterebiliriz. Cisimlerin bu özellikleri trafikte çok kullanılmaktadır. Yol kenarındaki levhalarda da bu cisimler kullanılarak sürücülerin gece görmeleri sağlanır. Trafik polisleri de ışıkta parlayan yelekler giyerler.

Bir dakika sessiz kalarak çevremizdeki sesleri dinleyelim. Çevremizden gelen çeşitli sesleri kulağımızla işittik. Fakat kulağımız her sesi işitmeyebilir. Bir sesin işitilebilmesini sağlayan özellik sesin şiddetidir. İnsan kulağı her sesi işitmez ancak belirli bir şiddetten yüksek olan sesleri işitebilir. İnsanların duyamadığı şiddetteki sesler için tıpta, petrol aramada ve yer kabuğunun incelenmesinde çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Doktorlar kalp ve akciğerlerimizin sesini dinlemek için stetoskop kullanırlar.

Radarlar da insanların duyamadığı ses titreşimleriyle çalışırlar.

Sonar, ses dalgalarıyla deniz altının ve deniz dibinin görülmesini sağlayan araçtır.

38

39

Fen bilimleri 3 main book part3