Page 1

Güneş Pilleri-Rüzgâr Santralleri

Pilleri Çevreye Atmayalım!

Daha ucuz olan, kolay elde edilebilen ve çevreyi kirletmeyen enerji kaynakları üzerine bilimsel çalışmalar devam etmektedir.

Piller genellikle tek kullanımlıktır. Tekrar kullanılmadığı için yenisiyle değiştirilir ve eskisi kullanılmaz. Bitmiş pillerin yapısındaki maddeler çevreye oldukça zararlıdır. Bu nedenle bitmiş pillerin çevreye ve bizlere zarar vermemesi için Ece ile Efe’nin söylediği önlemleri dikkate alalım.

Rüzgâr santralleri ve güneş panelleri bu amaçla kullanılmaktadır. Rüzgârdan ve güneşten aldıkları enerjiyi elektrik enerjisine çevirirler.

Evde ve okulda atık piller için özel kutular oluşturmalıyız. Akmış pillere elle dokunmamalıyız. Pilleri ateşe atmamalıyız. Oldukça tehlikelidir.

Piller Düşük elektrik üreten elektrik kaynaklarındandır. Piller, radyo ve saat gibi aletlerde kullanılır. Bazı araçlar, birden çok pilin bir araya gelmesiyle oluşan batarya sistemiyle çalışırlar. Telsiz, cep telefonu ve fotoğraf makinesi buna örnek gösterilebilir.

Elektrik hayatımızın bir çok alanında kullanılır. Üretim maliyeti çok yüksek ve zordur. Bu nedenle elektriği tasarruflu kullanmaya dikkat edelim.

74

75

Fen bilimleri 3 main book part21  
Fen bilimleri 3 main book part21