Page 1

Elektriğin Günlük Yaşamımızdaki Önemi Elektrik olmasaydı yaşantımız nasıl olurdu? Elektriğin icadı ile birlikte insanların hayatında pek çok şey değişmiştir. Aydınlanmak için kullanılan gaz lambası, mum ve çıranın yerini bir düğmeye bastığında etrafı aydınlatan ampuller almıştır. Ütü, bilgisayar, çamaşır makinesi, buzdolabı, fabrikalarda kullanılan makineler ve bunlar gibi birçok araç elektrik enerjisi ile çalışır. Bu sayede işlerimizi daha kolay ve daha kısa sürede yaparız. Elektriğin sağladığı bu kolaylıklardan dolayı yaşamımızdaki önemi büyüktür. Elektrik enerjisini gözle göremeyiz. Fakat çeşitli elektrikli aletleri kullandığımızda etkilerini hissederiz. Örneğin, bir düğmeye basarak ampulü yakabiliriz ya da birçok elektrikli aracın fişini prize takıp düğmesine basarak çalıştırabiliriz.

72

Elektrik Kaynakları Her elektrikli araç aynı elektrik kaynağıyla çalışmaz. Bu kaynakları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Şehir Elektriği Evimizde kullandığımız fişi olan ve prize takılarak çalıştırılan ütü, televizyon, fırın gibi araçlar şehir elektriği kullanırlar. Elektrik santrallerinden ya da barajlarda üretilen elektrik, hatlarla yerleşim yerlerine kadar taşınmaktadır.

Akü Pillere göre daha güçlü enerji kaynaklarıdır. Otomobil, uçak, gemi, motosiklet gibi ulaşım araçları elektrik enerjisini aküden alırlar. Akü, motorun hareketinden doğan enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Bisiklet farının ışık vermesini sağlayan elektrik, tekerleğe bağlı dinamonun tekerlekle beraber dönmesiyle oluşur, böylece farların ışık vermesini sağlar.

73

Fen bilimleri 3 main book part20  
Fen bilimleri 3 main book part20