Page 9

TEMAT NUMERU NASZ EKSPERT lek. Irena Zięba-Małachowska – specjalista chorób płuc

6 października 2015 roku prezydent podpisał ustawę antysmogową, w  myśl której nie tylko zabrania się stosowania niektórych rodzajów paliw, ale i  możliwe jest wprowadzenie pewnych wymagań, do których musi się dostosować społeczeństwo. Dzięki temu będzie można zakazać stosowania np. mułu węglowego, który składa się ze szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich. Określenie, czym ludzie mogą palić w  domowych piecach, a także zwrócenie uwagi na jakość urządzeń przeznaczonych do spalania opału znacząco przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pochodzących z gospodarstw domowych…. Wzrasta ogólnospołeczna świadomość w  tym temacie. Dzięki temu z roku na rok powietrze powinno być mniej obciążone, co oznacza, że będzie nam się lepiej oddychało. Niewątpliwie będzie się to wiązało z szeregiem korzystnych zmian, m.in. zmniejszy się liczba osób o skłonnościach do infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego, kiedy kolejny raz będziemy wrzucać do pieca śmieci, zastanówmy się, czy faktycznie nam się to opłaca. Zaoszczędzone pieniądze mogą nie wystarczyć na to co najcenniejsze, czyli zdrowie. 

Świadomość przebywania na co dzień w dużych aglomeracjach lub miejscach, w  których stężenia pyłów i  gazów jest szczególnie duże, a  także następstw, które niosą, powinny być przyczynkiem do tego, by unikać dymu tytoniowego, samemu dbać o  środowisko naturalne oraz często wykonywać badania profilaktyczne (szczególnie RTG płuc). Warto po konsultacji z  lekarzem poddać się badaniu sprawdzającemu pojemność i wydolność płuc, systematycznie stosować profilaktykę w  postaci szczepień przeciw grypie i  jak najczęściej korzystać z  możliwości przebywania na terenach o  dużym zadrzewieniu oraz korzystnym dla dróg oddechowych mikroklimacie. Osoby ze stwierdzonymi przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego powinny systematycznie stosować zalecone leki i prowadzić domową rehabilitację oddechową.

Grota solna – czyste powietrze, czysty relaks W grotach solnych tłoczona jest solanka, która powoduje, że w pomieszczeniu panuje bardzo korzystny mikroklimat. Tym sposobem grota solna z powodzeniem może zastąpić uzdrowisko, gdzie stosowana jest inhalacja mokra. Bogactwo takich pierwiastków jak jod, potas, sód, magnez, brom, wapń, żelazo i selen pomaga skutecznie walczyć z chorobami górnych dróg oddechowych, w tym astmy. Dodatkowo pobyt w grocie solnej pozwala nam się doskonale wyciszyć oraz zrelaksować, co jest zasługą klimatycznego wnętrza oraz kojącej muzyki.

REKLAMA

| marzec / maj 2016 | RODZINA ZDROWIA |

9

"Rodzina Zdrowia" nr 5  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you