Page 70

FAKT CZY MIT

FAKTY i

MITY

✎ Paulina Lisiecka

NA TEMAT ZDROWIA W brzuchu mamy nie jest zupełnie ciemno

MIT GORĄCA HERBATA Z CYTRYNĄ TO SAMO ZDROWIE Składniki gorącej herbaty i cytryny zmieszane powodują powstanie tzw. cytrianu glinu – związku, który zagraża ludzkiemu zdrowiu. Bezpośrednią winę ponosi glin (aluminium), który odkłada się w organizmie, mogąc prowadzić np. do choroby Alzheimera. Choć susz herbaty zawiera go sporo, herbata po zaparzeniu nie jest szkodliwa (zobacz: więcej informacji w fakcie o aluminium), a wręcz przeciwnie – jest niezwykle zdrowa, zawiera bowiem antyoksydanty. Gdy jednak dodamy do niej plasterek cytryny, sytuacja zmienia się. Aluminium oddziałuje z cytryną i zmienia się w łatwo przyswajalny cytrynian glinu (reakcja zachodzi tylko w bardzo wysokiej temperaturze), który odkłada się w tkankach i uszkadza je.

70

| RODZINA ZDROWIA | marzec / maj 2016 |

Do łona (nagiej) kobiety ciężarnej dociera od 0,1 do 1% światła zewnętrznego, co sprawia, że w słoneczny dzień w brzuchu mamy może być tak jasno, jak w pokoju, w którym świeci się żyrandol. Wiedza na ten temat pochodzi z badań tzw. wskaźników przeźroczystości tkanek – stąd wiadomo, ile światła dochodzi do jamy macicy. Niektóre płody (tych kobiet, których ilość tkanki tłuszczowej jest w normie) mają więc szansę rozwinąć zmysł wzroku jeszcze przed narodzinami.

FAKT

MIT

TONĄCY CZŁOWIEK MACHA RĘKAMI, WOŁAJĄC O POMOC Gwałtowne ruchy wykonywane przez taką osobę wynikają z paniki i są instynktowne – mają pomóc utrzymać głowę ponad powierzchnią wody, nie są natomiast wołaniem o pomoc. Błędne przekonanie w tym temacie wynika najprawdopodobniej z wielu scen filmowych, które tak przedstawiają tonących. Poza niewieloma przypadkami, nie mogą oni wydobyć z siebie głosu.

"Rodzina Zdrowia" nr 5  
"Rodzina Zdrowia" nr 5  
Advertisement