Page 69

Z POMYSŁEM elektronów. Jony ujemne obecne są w powietrzu np. w  lesie, nad morzem, po burzy – odczuwamy je jako świeże i orzeźwiające, a  jego wdychanie jest czystą przyjemnością. Rośliną, która ma zdolność do ujemnej jonizacji powietrza jest na przykład adiantum (czyli po prostu paproć), którą najlepiej umieszczać przy komputerze lub w kuchni.

Pochłaniacze toksyn Rośliny chronią przed szkodliwymi substancjami – mają zdolność wchłaniania substancji chemicznych, które przedostają się do powietrza w wyniku lakierowania, malowania czy innych czynności, przy których wykorzystuje się różnego rodzaju preparaty chemiczne. Oczywiście nie oznacza to, że rośliny powinny znajdować się w  mieszkaniu podczas remontu – chodzi raczej o  to, że tworzywa sztuczne emitują związki chemiczne także później; dotyczy to również starych mebli czy wykładzin. Przykładem rośliny, którą warto z  tego względu mieć w domu, jest storczyk. Kwiat usuwa z powietrza przede wszystkim aldehyd mrówkowy (parujący z  mebli, wykładzin czy parkietu), a także aceton i chloroform. Niektóre rośliny powinny szczególnie zainteresować palaczy – mają one zdolność neutralizowania dymu papierosowego. Jedną z nich jest sanswieria, zwana także potocznie językiem teściowej; pochłania ona przede wszystkim formaldehyd, znajdujący się właśnie w dymie papierosowym, ale także uwalniający się z plastiku.

Uspokajająca zieleń Rośliny wpływają niezwykle korzystnie na samopoczucie ze względu na swój kolor. Nie od dziś wiadomo, że zieleń kojąco wpływa na układ nerwowy, pozwala się zrelaksować, a przede wszystkim przynosi upragniony odpoczynek oczom. Nie bez przyczyny coraz więcej biur nie tylko maluje ściany na zielono, ale i stara się umieszczać we wnętrzu jak najwięcej roślin doniczkowych. Naukowcy dowodzą, że zieleń korzystnie wpływa na układ krążenia. Nie ma właściwie większego znaczenia, którą roślinę wybierzemy – powinno to zależeć od tego, ile miejsca możemy na nią przeznaczyć. Jak się okazuje, według niektórych teorii nie tylko kolor roślin ma wpływ na samopoczucie człowieka, ale także kształt liści – tak uważają głównie specjaliści feng-shui. Rośliny mają według tej teorii wydzielać różne energie, zależne właśnie od kształtu liści. Na przykład fiołek czy begonia, czyli rośliny o liściach okrągłych, miękkich i  cienkich, miałyby emitować energię łagodną. Z  kolei ich przeciwieństwo, czyli rośliny o  liściach spiczastych, twardych i grubych (czyli na przykład wspomniana sanswieria, a  także juka czy agawa) miałyby wpływać pobudzająco

i zachęcać do działania. Z tego względu rośliny tego typu należałoby trzymać z daleka od miejsc, w których na ogół odpoczywamy.

Niezwykłe aromaty Samopoczucie człowieka zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest... zapach. Może zarówno uspokoić i  zrelaksować, jak i pobudzić do działania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że źródłem takich aromatów mogą być rośliny. Przykładowo, woń jaśminu lekarskiego wpłynie nie tylko stymulująco, ale jednocześnie uspokoi i uchroni przed depresyjnymi myślami. Podobnie działa aromat drzewka pomarańczowego i  cytrynowego – w szczególności poprawiają koncentrację, dlatego warto ustawiać je w pokojach uczących się dzieci lub osób pracujących umysłowo. Ciekawe działanie ma roślina o  nazwie stefanotis bukietowy – aromaty przez nią wydzielane sprzyjają kompromisowemu nastawieniu i współpracy, dlatego też roślina powinna być umieszczana we wszelkich pomieszczeniach konferencyjnych.

Rośliny przydatne w każdym biurze Oprócz wymienionych wcześniej roślin warto wspomnieć jeszcze o kilku, które niewątpliwie przydadzą się w  każdym domu, ponieważ mają unikatowe właściwości. Na przykład zroślicha to roślina niezbędna we wszystkich pomieszczeniach, w których znajduje się sprzęt biurowy – pochłania bowiem amoniak, produkowany chociażby przez drukarki. Inną przydatną rośliną jest palma, które usuwa z  powietrza szkodliwe substancje wytwarzane przez monitory i  kserokopiarki. W  dodatku świetnie nawilża powietrze. Palma jest rośliną idealnie nadającą się do biura także ze względu na łatwą pielęgnację – nie trzeba obawiać się, że roślina zwiędnie przy najmniejszym nawet zaniedbaniu. 

Uwaga: trujące! Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka. Część z nich zawiera substancje trujące i należy unikać umieszczania ich w mieszkaniu; na ogół są niebezpieczne tylko w kontakcie ze skórą lub po zjedzeniu, jednak gdy w mieszkaniu znajdują się małe dzieci, należy zrezygnować z tych roślin. Są to m.in. kalia, oleander pospolity, gwiazda betlejemska czy kliwia pomarańczowa.

| marzec / maj 2016 | RODZINA ZDROWIA |

69

"Rodzina Zdrowia" nr 5  
"Rodzina Zdrowia" nr 5  
Advertisement