Page 68

Z POMYSŁEM

zielony przewodnik ROŚLINY, KTÓRE WARTO MIEĆ W DOMU W mieszkaniu, nawet najpiękniej urządzonym, nie powinno zabraknąć roślin. Niestety, wiele osób o  tym zapomina, a  może to mieć negatywny wpływ na zdrowie wszystkich lokatorów. Obecność roślin w  mieszkaniu wpływa bowiem korzystnie na samopoczucie, a  w  niektórych przypadkach – także na zdrowie człowieka. W dodatku rośliny pełnią funkcję dekoracyjną – mieszkanie, w którym się znajdują, wydaje się bardziej przyjazne i  przytulne. W jaki sposób wpływają na nasze zdrowie? Na które gatunki warto zwrócić szczególną uwagę?

✎ Edyta Wara-Wąsowska Zdrowsze powietrze Rośliny nieustannie fotosyntetyzują. Co to oznacza? Że zachodzi w nich proces biochemiczny, który polega na tym, że przy odpowiedniej ilości wody i dwutlenku węgla oraz promieni słonecznych roślina wytwarza węglowodany oraz tlen, który trafia do atmosfery. Można zatem powiedzieć, że rośliny oczyszczają powietrze z nadmiaru dwutlenku węgla, w zamian zapewniając większą ilość życiodajnego tlenu, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

Można zatem powiedzieć, że rośliny oczyszczają powietrze z nadmiaru dwutlenku węgla, w zamian zapewniając większą ilość życiodajnego tlenu, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Zdrowsze powietrze jest możliwe także dzięki zdolności roślin do zwiększania jego wilgotności, szczególnie, gdy w mieszkaniu jest ciepło i sucho, co jest z kolei niekorzystne przede wszystkim dla błon śluzowych organizmu. Aby to zmienić, warto umieścić w mieszkaniu takie kwiaty jak skrzydłokwiat, paproć czy bluszcz pospolity. Niektóre rośliny wpływają znacząco na jakość powietrza, zwiększając jego ujemną jonizację mającą dobroczynny wpływ na zdrowie (w  przeciwieństwie do jonów dodatnich, które są niekorzystne dla zdrowia – a wytwarzane są np. przez sprzęty domowe, takie jak suszarki, zmywarki, pralki, które produkują tzw. elektrosmog). Jony ujemne (aniony) to atomy obdarzone ujemnym ładunkiem elektrycznym. Powstają na skutek włączenia do atomu jednego lub więcej

68

| RODZINA ZDROWIA | marzec / maj 2016 |

"Rodzina Zdrowia" nr 5