Page 42

FIT!

✎ Sylwia M. Kupczyk

rowerowy

Bogumił Głuszkowski – trener przygotowania fizycznego i coach, wielokrotny mistrz Polski w triathlonie, Ironman. Menedżer zarządzający i właściciel klubu sportowego Cityzen

ZAWRÓT GŁOWY Wiosna za pasem, a wraz z  nią – rowerowy boom. Jak co roku na szosy, leśne ścieżki, osiedlowe uliczki wyjadą tłumy rowerzystów. Skąd tak wielka popularność jednośladów, jak wybrać ten najbardziej dla nas odpowiedni i  wreszcie – o  czym powinniśmy wiedzieć, pragnąc dołączyć do grona rowerowych zapaleńców?

Uwielbiam chwile, w których wsiadam na rower i po prostu ruszam przed siebie. Mijam samochody stojące w korkach, uśmiecham się do ludzi tkwiących na przystankach komunikacji miejskiej, a  to niesamowite poczucie nieskrępowanej wolności towarzyszy mi zarówno wtedy, gdy słoneczne promienie muskają moją twarz, jak i wówczas, kiedy ukryta pod jaskrawą peleryną próbuję wyminąć spadające na mnie krople deszczu. Nie jestem wyczynowym kolarzem ani damą w  uroczej pozie dosiadającą „holenderki”, nigdy nie brałam udziału w  dalekiej wyprawie rowerowej, ani nie uprawiałam

42

| RODZINA ZDROWIA | marzec / maj 2016 |

rowerowych akrobacji, ale kocham moje trzy rowery, które dobieram w zależności od celu wyprawy, pogody, a nawet nastroju. Miłością do tego środka komunikacji zaraziłam się w poznańskim klubie Cityzen, gdzie poznałam Bogumiła Głuszkowskiego. To guru polskiego triathlonu, doskonały kolarz i  zarazem niezwykle charyzmatyczny instruktor indoor cycling (czyli treningów na rowerach stacjonarnych) i to z nim postanowiłam porozmawiać, pisząc ten artykuł. W  efekcie zebrałam wiele, niekiedy zaskakujących informacji, które sprawiły, że ujrzałam rower w nowym świetle.

Rower dla każdego Nie namawiam nikogo do kolekcjonowania rowerów – z pewnością wystarczy jeden, ale wybrany świadomie, dopasowany do naszych potrzeb. Choć na trasie niektórych wyścigów rowerowych można spotkać osoby na klasycznych „składakach”, warto mieć na uwadze, że planując częste wycieczki do lasu, po zróżnicowanym terenie, nie poradzimy sobie na lekkiej kolarzówce, a  BMX-em nie przejedziemy komfortowo przez Polskę. Jak zatem wybrać spośród wielu dostępnych na rynku modeli? – „Najbardziej uniwersalny jest rower trekkingowy z rysem sportowym, czyli lżejszą ramą”

"Rodzina Zdrowia" nr 5  
"Rodzina Zdrowia" nr 5  
Advertisement