Page 14

W DOBREJ FORMIE Ciąża to jeden z piękniejszych momentów w  życiu kobiety. Poza radością rozwijania się nowego życia niesie również negatywne konsekwencje wpływające na sylwetkę przyszłej mamy. Rozciągnięcie mięśnia prostego brzucha oraz mięśni skośnych brzucha, powiększony biust tracący jędrność, bóle kręgosłupa związane z  koniecznością noszenia dodatkowego ciężaru czy opuchnięte kończyny dolne spowodowane słabszym krążeniem krwi to tylko kilka rzeczy, które zmuszają do intensywnej regeneracji po rozwiązaniu.

Szymon Jankowski – specjalista fizjoterapii i rehabilitacji. Certyfikowany terapeuta manualny, terapeuta metody PNF, Kinesiology Taping, Taping sztywny, NDT Bobath. Tłumacz międzynarodowych kursów medycznych. Właściciel sieci gabinetów rehabilitacyjnych. Wykładowca akademicki przedmiotów związanych z fizjoterapią. Inicjator akcji rehabilitacji wzroku. Manager pięściarstwa olimpijskiego.

✎ Szymon Jankowski

KONIEC CIĄŻY - POWRÓT DO FORMY

Ćwiczymy ponownie – kiedy rozpocząć trening? Jednym z trudniejszych pytań w  czasie połogu jest to, kiedy podjąć aktywność fizyczną i  trening, by odzyskać wcześniejszą sylwetkę. Niestety, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. O  najwłaściwszy moment wznowienia treningów od wielu lat sprzeczają się położnicy, trenerzy oraz fizjoterapeuci. Zazwyczaj przedział umowny to 5–14. doba po porodzie.

Dziecko i ćwiczenia – jak to pogodzić? Po wykluczeniu przeciwwskazań zdrowotnych nadal istnieje wiele przeciwności, którym młoda mama musi stawić czoło, by znaleźć czas dla siebie i  przeznaczyć go na ćwiczenia. Zapytałem jedną z mam,

14

| RODZINA ZDROWIA | marzec / maj 2016 |

NASZ EKSPERT dr Janusz Gołębiewski – ginekolog, położnik Nie można określić sztywnych ram, kiedy należy wznowić trening po porodzie. Najlepszym doradcą w tej kwestii jest ciało kobiety. Każda z  moich pacjentek sama wyznaczała sobie granicę, czując wewnętrzną potrzebę rozciągania się czy pójścia na delikatną formę aerobiku. Każda mama po odzyskaniu dobrego ogólnego samopoczucia będzie wiedziała, że to czas, gdy może pozwolić sobie na zwiększenie intensywności treningu. Pamiętajmy jednak o kilku istotnych czynnikach takich jak dzień ściągnięcia szwów, kiedy to należy odpuścić sobie trening, czy nasilona laktacja, która również będzie przeciwwskazaniem do treningu.

jak poradzić sobie z codzienną gonitwą, opieką nad dziećmi i  znalezieniem czasu na trening. – „Niestety, rzeczywistość nie jest tak kolorowa, jak reklamują ją w  telewizji. Świeżo upieczona mama nie może zostawić dziecka z  opiekunką, by iść na ćwiczenia, bo nie pozwolą jej na to emocje. Prasa i wypowiadające się w niej celebrytki twierdzą, że dziecko dużo śpi, więc mnóstwo czasu można poświęcić na trening. Może i  tak, ale życie to także prasowanie, sprzątanie, gotowanie i wiele obowiązków, które pochłaniają wolny czas. Moim rozwiązaniem na powrót do formy okazały się ćwiczenia wykonywane w małej liczbie powtórzeń, ale 3 razy dziennie. Wykonanie 4 ćwiczeń po sobie zajmuje mi 15 minut. Mam czas na zajmowanie się dzieckiem, domem i swoją sylwetką!”

"Rodzina Zdrowia" nr 5  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you