Page 1

Firma 2.0 a Mladá fronta E15 Vás vítají na konferenci

Milionové vzdělání pro novou generaci českých a slovenských podnikatelů

23. ledna 2014 Praha


Firma 2.0 a Mladá fronta E15 Vás vítají na konferenci

DIGITAL SUMMIT 2014 Milionové vzdělání pro novou generaci českých a slovenských podnikatelů

23. ledna 2014, Praha


Majitelem autorských práv je výhradně jen uvedený autor v ebooku a Firma 2.0 s.r.o. Jakékoli šíření, kopírování, nebo poskytování třetím osobám bez souhlasu autorů je porušení autorského práva a je zakázáno. Stažením tohoto materiálu rozumíte, že jakékoli použití informací z tohoto materiálu a úspěchy či neúspěchy z toho plynoucí, jsou pouze ve Vašich rukách a autoři za ně nenesou žádnou zodpovědnost. V tomto materiálu můžete najít informace o produktech nebo službách třetích osob. Tato doporučení jsou pouze subjektivním vyjádřením názorů jednotlivých autorů a tito nenesou žádnou zodpovědnost za kvalitu uvedených služeb.


Obsah

Úvodní slovo

5

David Kirš

INFO MARKETING

Eliška Maco

FACEBOOK MARKETING

81

Jiří Stibor 7

SEO MARKETING

97

Martin Mikláš BLOG MARKETING

Jiří Svoboda 23

DATA BASED MARKETING 107

Michal Kyselica VIDEO MARKETING

47

Stanislava Mrázková EBOOK MARKETING 129

David Kirš

EMAIL MARKETING

Martin Kalina PPC MARKETING

Mário Roženský 57

AFFILIATE MARKETING

143

David Kirš 71

Copyright © 2014

WEBINÁŘ MARKETING

153


4


Úvodní slovo

Považuji si za velkou čest, že vás můžu přivítat u tohoto shrnujícího ebooku Digital Summit 2014. Když jsme připravovali obsah a strukturu summitu, bylo mi jasné, že účastníci nemůžou odejít na konci domů jen tak. Miluju návody, postupy a kroky, jak dělat věci jednoduše, aby vedly k výsledkům. Ne odvždy. Od té doby, co jsem zjistil, že to funguje a že je to mnohem rychlejší cesta k úspěchu. Dlouho jsem totiž návody četl, ale neřídil se jimi. Dělal jsem si to po svém nebo hůře, vůbec. Jenže jsem šel obráceně. Dnes vím, že nejdříve je třeba číst fungující návody a ty aplikovat. Až mi začnou fungovat, můžu do nich zasahovat sám a vylepšovat je. A tak teď držíte v ruce tyto návody. Vracejte se k nim, přemýšlejte nad nimi. Aplikujte je postupně, krok za krokem. Je v nich základ. Esence a klíčové kroky k úspěchu v 11 oblastech na internetu. Dohromady tvoří „dream team“, kompletní set základních nezbytných dovedností pro to, abyste byli na internetu vidět, poutali na sebe pozornost, přitahovali zákazníky a vydělávali, bavili se. Hráli hru a vyhrávali. Je to stejné, jako u vaření. Lepší je naučit se vařit od zkušených kuchařů a podle receptů, které prostě léta a léta fungují, až pak experimentovat. A klidně se pak stát tím špičkovým kuchařem. Víte, co mě fascinuje? Dovedete si představit truhláře, doktora, holiče, který by si založil truhlářskou dílnu, ordinaci nebo kadeřnictví bez toho, že by se předtím pár let učil a studoval být truhlářem, doktorem a kadeřníkem? A co vidíme dnes a denně kolem sebe? Podnikatele, kteří o podnikání neví nic a začnou podnikat, založí firmy, půjčí si peníze, nakoupí stroje, najmou lidi a pak.... pak se diví. Stresují se, dřou, pak doufají a nakonec to zavřou. Tak dopadne 8 z 10 byznysů, bohužel. Ale dá se to čekat? Jistě. Šli byste k doktorovi, kterého napadlo otevřít si ordinaci minulý týden? Stejné je to s internetem v podnikání. 9 z 10 firem na internetu netuší jak na online marketing, ale dělají ho. Bez znalostí, dovedností, zkušeností. Učte se jak podnikat. Učte se, jak podnikat s internetem. A budete mít jednodušší život. A tak přijměte mé poděkování a radost, že my můžeme sdílet a vy nasloucháte. A máte tak teď obrovskou šanci něco se naučit a studovat, jak se to na internetu dělá. Proč? Abyste byli mezi těmi, kteří se učí a pak to hned dělají a mají výsledky. Ne o tom jen mluví. Vezměte tyto návody, pochopte je do morku kostí a pak je dělejte. Krok za krokem. Nevymýšlejte kolo, dělejte je, dokud vám nezačnou fungovat a vydělávat peníze. Pak teprve jděte dál. Přeji vám hodně zdaru, a chuti a radosti i ve chvíli, kdy to nepůjde lehce.

David Kirš

5


6


David Kirš Téma: Info marketing

Lídr nové generace on-line marketingu… Svým věkem zatím spíše princ, jinak úspěšný král nové generace internetového marketingu, která staví více na vzdělávání a pomáhání než na tvrdém prodávání. Nejdřív pomáhej, pak prodávej. Na tomto konceptu založil obchodní skupinu Firma 2.0. Před dvěma lety přivedl do ČR infomarketing. V divizi online publishingu se do jeho tří posledních programů (emailacademy.cz, milionoveimperium.cz, onlineacademy.cz) zapojilo 3 741 podnikatelů. Drží rekord v prodeji online programů, 5,3 mil. Kč za 24 h. Aplikace 2.0, které ve firmě vyvíjí (SmartEmailing.cz, Fapi.cz, Anabix.cz, Affilbox.cz) a které zjednodušují podnikatelům život, používá dnes přes 2 000 firem. V jeho měsíčním členském programu OnlineAcademy Club je nyní 1 400 platících členů. V programech osobního rozvoje, které tvoří s dalšími autory, už přes 1 000 členů. David se po VUT v Brně a po 8 letech na manažerských pozicích dostal k vlastnímu podnikání v roce 2009, kdy založil firmu SmartEmailing (nyní jedničku email marketingu v ČR). Zlom v kariéře nastal v roce 2011, poté co se vrátil z USA z několika tréninků u světových špiček online marketingu. Tyto dovednosti a následně zkušenosti z aplikací technik v ČR způsobily přelom. Následoval raketový růst počtu zákazníků, výnosů, zisku i zaměstnanců. 40 členný tým Firmy 2.0 nyní obsluhuje přes 5 000 klientů, roční výnos skupiny přesáhl 30 milionů korun. David se rozhodl sdílet své zkušenosti v podnikání a výsledkem je divize vzdělávání pořádající workshopy, semináře, online vzdělávací akce a i např. poslední velkou akci Milionové impérium Živě, kterou loni v dubnu navštívilo téměř 1 000 lidí. Davidovo krédo je toto: „Poznat sám sebe, nikdy se nevzdávat a učit se od těch nejlepších na světě.“ A to teď předává dál… www.davidkirs.cz

7


David Kirš Téma: Info marketing

Proč Info Marketing? Chtěli byste, aby o vás bylo slyšet? Aby vás na internetu lidé našli? Abyste byli uznávaní experti ve vašem oboru? Aby o vás lidé něco věděli? Aby vám věřili? Aby se o vašich produktech mluvilo? A aby si je lidé kupovali? Aby si je doporučovali dál? Pak musíte dělat Info Marketing.

Co to je Info Marketing? Je to něco, co už děláte, ale nevíte o tom. Každý obsah – kus textu, slovo, informace, kterou vypustíte a sdílíte na internetu o sobě nebo vaší firmě, je Info Marketing. Jak vědomě, strategicky a chytře ho děláte, tak jste teď známí a podle toho teď také vyděláváte peníze. Info Marketing je vaše schopnost sdílet s druhými kvalitní obsah. Obsah je jednoduše zabalená informace. Řekneme si, do jakých obalů informace balit. Info marketing je vlastně nová forma vzdělávání v 21. století. Vzdělání tu bylo a bude. Potřeba růst a vzdělávat se je zakořeněná uvnitř nás. Doba někam chodit do školy se transformuje do vzdělání přes moderní online vzdělávací programy, přes informace zpracované do video kurzů na internetu. Do formy ebooků a elektronických dokumentů. A i tuhle oblast zahrnuje Info Marketing.

Kde Info Marketing narazí? Mnoho lidí má znalosti a informace. Jsou plni vášně, ale… Přesto nejsou schopni tyto znalosti obchodně využít, zabalit je a prodat. Mnoho firem má neskutečný potenciál ve znalostech a lidech, kteří jsou experty ve svém oboru. A tak narážíme na nízké sebevědomí. Na to, že si nevěříte. Ukažte, že jste skvělí v tom, co děláte. Začněte si věřit. Máte na to. Máte zkušenosti a znalosti. Je na čase je zhodnotit a prodat. Je ten pravý čas, abyste své vědomosti zabalili do vhodného kabátu a vyšli s nimi do světa. A dali o sobě vědět. Každá fungující firma má obrovskou studnici vědomostí a znalostí ve svých lidech. Obrovskou studnu plnou hodnotného obsahu, který nevyužívá pro svůj prospěch. To je obrovská škoda a další velká překážka na cestě k zákazníkům.

Proč funguje Info Marketing? Protože máme mozek, mysl, Ego a to je zblázněné do informací. Miluje je, miluje nové a nové informace, chce více, chce se učit, růst poznávat, znát odpovědi, chce zkratky, výhody, chce ušetřit, chce teď to a za chvíli tamto. Chce řešení, chce jít do hloubky, chce jít dál. Proč je Google na internetu jednička? Má informace, data.

8


Pokud máte informace, odpovědi na otázky vašich zákazníků, pak vás budou poslouchat. Jinak jste nezajímaví. Co je tedy vaším úkolem? Poskytovat informace. Co to znamená? Dělat Info Marketing.

Co je v byznyse nejtěžší? Získat pozornost a důvěru. A právě proto Info Marketing funguje. Je to skvělý způsob, jak na internetu pomáhat a budovat důvěru. Pomáháte tím, že vzděláváte. Učíte lidi to, co víte vy, ale nevědí to oni. Garantuji vám, že teď víte o vaší oblasti asi 100x více než vaši zákazníci. A proto od vás kupují. Podělte se o to, co víte, skrz kvalitní obsah, který publikujete na internetu, vzdělávejte online, a tím pomáhejte. Tím budujete důvěru a poutáte pozornost.

Proč jsem si tak jistý? Protože jsem stejně jako vy hledal. Zkoušel všemožné, abych v podnikání uspěl, vydělal peníze a byl šťastný. Dělal jsem to dlouho, hodně intenzivně, mockrát jsem to chtěl vzdát a na vše se vykašlat. Ale naštěstí jsem to neudělal a výsledek? Zdá se, že část té záhady jsem odhalil. Alespoň podle výsledků mé firmy, zpětné vazby zákazníků, prodaných produktů a vydělaných peněz. Udělalo mě to šťastnějším? NE. Ale to není obsahem tohoto ebooku. Štěstí nemá s vaším úspěchem nebo penězi nic společného. Cílem dnes je vám ale ukázat, co musíte na internetu dělat, abyste v podnikání uspěli. A slibuji vám, že pokud budete následovat návod, který zde uvádím, do roka své podnikání nepoznáte. A toto prosím opakuji, byť je to prohlášení, ze kterého mě opět někdo nařkne, že Kirš kecá a že to není tak snadné. Takže. Není to snadné a nekecám. Pokud budete následovat návod, který zde uvádím, do roka své podnikání nepoznáte. Budete mít více zákazníků, více peněz a budete mít i více času. Protože zákazníci k vám začnou chodit a vy se za nimi konečně přestanete honit. Zákazníky v 21. století nedohoníte, to vám garantuji. Jediná cesta je zařídit to tak, aby oni sami přišli k vám. Rádi. Dali se s vámi do řeči, poznali vás, vytvořili si vztah, pochopili, co pro ně máte a jak jim to pomůže a pak s nadšením vydali své peníze, aby si koupili váš produkt a ještě o něm řekli dál, aby si později koupili od vás znova. Dává to smysl? Doufám, že ano. Tohle je totiž přístup bohatých firem všude na světě. A moc rád a s vděčností se o tento přístup dělím s vámi. A jsem si jistý, že funguje, vždy fungoval a fungovat bude.

Kdy vám nemůžu pomoct? Nikdo z nás? Pokud prodáváte „shit“. Sračky. Pokud chcete na druhých jen vydělat peníze. Pokud nemáte špetku soudnosti, zdravého rozumu a pokory. Pokud nemáte rádi lidi. Pokud přemýšlíte krátkodobě. Pokud

9


David Kirš Téma: Info marketing

jste jen hledač příležitostí. Pokud nepředáváte a nevyměňujete skutečnou hodnotu. Pokud si nevěříte, a tím pádem ani vám nebude nikdo věřit. Pokud si nejste vědomí, že vaším životem můžete přispět. Že máte dary a talenty, které máte za povinnost sdílet s druhými lidmi. Pokud si myslíte, že prodávání je špatné. Pokud nemáte rádi peníze, nebo jste naopak po penězích jako šílení. Pokud vás to, co děláte, nebaví a děláte to na sílu. Pokud z vaší práce nemáte radost. V těchto a v dalších případech, kdy upřednostňujete v životě a podnikání strach před láskou, braní před dáváním, budete se i dále divit, proč vám ty věci, které ostatním úspěšným podnikatelům peníze vydělávají, které čtete v knížkách, slyšíte na seminářích a které se snažíte kopírovat, nefungují nebo jen krátce a pak zase pád. V tom případě je třeba studovat ještě jiné ebooky a přijít na jiné akce než o online marketingu. Pak je třeba pochopit, co znamená osobní rozvoj. Že nic tam venku není jen tak náhodou. A že vnější svět a jiní lidé vám jen odráží to, co si myslíte uvnitř a pak děláte. Tam je začátek všeho.

Co vyřešíte zavedením Info Marketingu? Zní to až neuvěřitelně, ale 4 podle mě nejzásadnější otázky každého podnikatele jsou tyto: 1. Jak dát o sobě vědět? (Jak dostat lidi na web. Návštěvnost.) 2. Jak přesvědčit a prodat? (Jak lidi na webu přimět ke koupi. Konverze.) 3. Jak to dělat tak, aby na tom člověk vydělal? (Náklady nepřevýší marži.) 4. Jak při tom všem šťastně žít? (Automatizovat prodejní proces a nedřít se.) Když totiž vystavíte strategii Info Marketingu tak, jak se o ní zde učíme, jako zázrakem řešíte všechny tyto čtyři otázky najednou. Proto mě to nepřestává fascinovat.

Kde přesně vám Info Marketing poslouží? Mějte na paměti tyto oblasti, kdykoliv si neuděláte čas na tvorbu kvalitního obsahu. Vzpomeňte si, že díky Info Marketingu máte tři největší mouchy internetového marketingu jednou ranou: 1. Návštěvnost: Jen díky sdíleným informacím, hodnotnému obsahu si vás všimnou vyhledávače a vás tak někdo na internetu může najít. 2. Databáze: Díky tzv. magnetům na zákazníka na vašem webu, kvalitním kouskům informací budujete databázi kontaktů, máte adresy vašich budoucích zákazníků. 3. Důvěra: Ten stejný obsah, přes který vás někdo našel a který vám získal kontakt, vám ještě přidá kredibilitu a důvěru a připraví lidi k nákupu.

10


Jaký balicí papír vybrat? Informace je obsah, vnitřek sdělení. Můžete vylít bábovku jen tak na plech, nebo jí dát formu. Vždy dejte obsahu skvělou formu. Co dnes na internetu letí? 1. Video: nejvýše hodnocený obsah na internetu 2. Text (článek): nezbytná forma obsahu na vašem webu 3. PDF (ebook): kvalitní forma oblíbeného obsahu pro uložení 4. Obrázky: jeden z nejvirálnějších a nejemočnějších obsahů na internetu 5. Audio: velmi přínosná forma obsahu pro návštěvníky 6. Webináře: živé přednášky nebo záznamy přednášek ve virtuálním světě Vytvářejte a publikujete tyto formy obsahu a všem bude jasné, že jste lídr, odborník a expert na váš obor. Že vás můžu poznat, že nic neskrýváte a že chcete pomáhat.

Cesta zákazníka Mistr marketingu je mistr komunikace a psychologie. U základů nemůže chybět pochopení psychologie prodeje. Pokud ještě teď pořád jen tvrdě prodáváte, nepochopili jste, kdy zákazník kupuje. Uslyšíte NE. Dokud vám neuvěří, nekoupí. Vaším prvním úkolem není prodávat, vaším prvním úkolem je získat pozornost a vzbudit důvěru. Prodej až pak. Nejdříve pomáhej, pak prodávej. Prosím, tento princip je naprosto klíčový k pochopení celé prodejní strategie postavené na Info Marketingu. Pomáhej, pak prodávej. Pochopte, jak a proč funguje cesta zákazníka, která zní: VĚDĚT >> VĚŘIT >> KOUPIT >> DOPORUČIT VĚDĚT – vzbudit zájem a pozornost, upoutat na sebe oči a mysl lidí, vašich potenciálních zákazníků, objevit se ve světě venku, aby si vás někdo všimnul. VĚŘIT – když máte pozornost, potřebujete začít komunikovat. Proč? Abyste důvěrným rozhovorem budovali důvěru, vztah a přátelství. Zákazníkovi se musíte líbit, být mu sympatičtí, mít kredibilitu a být na stejné vlně. A to uděláte komunikací. Nebo neuděláte. A to je také v pořádku. Musíte si počkat a počítat i s tím, že v této fázi lidé od vás i odejdou. KOUPIT – pokud neprodáváte, nemůže zákazník ani koupit. Pokud máte strach prodávat, odrazí se to v nákupech. Stůjte si za tím, co prodáváte, naprosto tomu důvěřujte, buďte si jistí, že to zákazníkovi pomůže, a pak mu to prodejte. Jasně, přímo, s jasnými argumenty ho vyzvěte k tomu, aby přestal váhat a koupil. Přesvědčte jeho mozek a jeho srdce, že jste ti praví. Nezapomeňte, že nakupují emoce. Jak je umíte vyvolat, tak prodáte. DOPORUČIT – tato část je opomíjená a naprosto podstatná. Zde tvoříte bohatství. Nadšení vašeho zákazníka z prodeje je třeba podpořit, překvapit ho, uchvátit ho, hýčkat a pečovat o něj. Co se pak

11


David Kirš Téma: Info marketing

stane? Dvě klíčové věci. Nakoupí od vás znova a doporučí vás dále. Co to znamená? Že se přestáváte honit za zákazníky a vyděláváte konečně peníze. Když toto pochopíte, zvítězili jste.

Evoluce zákazníka principem Info Marketingu Pro úplné pochopení a porozumění, jak správně prodávat a provádět lidi cestou zákazníka, jak a hlavně proč vytvářet, publikovat a distribuovat obsah, musíte znát, jak probíhá evoluce zákazníka. Pak také uvidíte důležitost vytváření obsahu a celý význam této strategie. Evoluce je proces. Nalaďte se na tento proces: Potenciální zákazník Návštěvník Kontakt Důvěrný kontakt Zákazník Spokojený zákazník Nadšený zákazník = fanoušek Pochopte do detailu obchodní evoluci, proces proměny neznámého člověka ve vašeho nadšeného fanouška, který vám dává peníze, a naprosto pochopíte, na co se v podnikání zaměřit a co je opravdu důležité. Vysvětleme si pojmy detailně.

1. Potenciální zákazník Kdo je váš člověk? Tam venku je jich 6 miliard. Pokud vy sami nevíte, komu z těch lidí můžete posloužit, máte problém. Kdo jsou ti lidé, kteří vás potřebují? Co dělají? Co je trápí? Kam chodí? Jak se chovají? Co potřebují? Napište si vše, co víte o lidech, kteří by se mohli alespoň s nějakou pravděpodobností stát vašimi klienty – definujte potenciálního zákazníka. Trik: Potenciální zákazník je fajn a základ. Profíci ale definují ještě ideálního zákazníka. Popište ho na celou A4. Každý detail o něm. Dostaňte se mu pod kůži. Představte si ho před sebou. Jak vypadá? Co říká? Jaký má život? Napište jeho příběh, jeho vzorový den, kdo je to? To je člověk, kterému budete později prodávat. Ne nějaký anonym. Ne nějaká skupina lidí. Ne. Pepa. Váš ideální zákazník. Ve chvíli, kdy víte, kdo je váš potenciální zákazník nebo dokonce ideální zákazník, dostaňte se mu před oči. To je váš první zásadní úkol. Dostat se před oči vašeho zákazníka. Lidi kupují, co vidí. Zapomeňte na to, že za vámi klient půjde přes hory a doly, ne v této fázi. O tom později. Co musíte udělat, když jste před očima zákazníka? Získat jeho pozornost. Dnešní přehlcená doba je o pozornosti. Takže v této fázi máte dva akční úkoly. A. Dostat se před oči zákazníka B. A pak získat jeho pozornost

12


Ptáte se, jak se to dělá? Pojďme na to. A. Dostat se před oči zákazníka Divili byste se, ale existuje vlastně omezený počet způsobů, jak se dostat před oči vašeho zákazníka. Řekneme si je. Narazit na vás a dostat vás před oči může skrz: 1. Vyhledávací portály (google, seznam, centrum, ...) 2. Obsahové portály (text, foto, video, audio, soubory, prezentace, ...) 3. Sociální portály (facebook, google+, twitter, linkedIn, ...) 4. Blogy (osobní, tematické, PR, ...) 5. Partnerské odkazy (affiliate) 6. Doporučující stránky (fandové, nadšenci, dobrovolníci) 7. Mobilní aplikace (platformy Apple, Google, Microsoft) 8. Média (redakční servery a informační portály, ...) 9. Ebooky, online knihy a časopisy 10. Off-line Na těchto místech se můžete s klienty potkat, a tak je vaší prací se na tato místa dostat co nejvíce a co nejčastěji. A můžete to dělat buď zdarma, nebo za peníze. Pokud nevíte, co děláte, obzvlášť pokud s online marketingem začínáte, rovnou zapomeňte na placenou část, proděláte kabát. Začněte zdarma. I tak budete mít plné ruce práce. Ve chvíli, kde jste před očima člověka, začíná ta zábavná část. Jak to udělat, aby vám věnoval více než sekundu pozornosti a nešel hned dál. Jak na něj zakřičet: „Hej, jsem tady, koukni sem, tohle tě bude zajímat, tohle je přesně to, co hledáš, tohle ti pomůže a vyřeší tvůj problém, tady teď klikni.“ Když se vám tohle podaří, postupujete v evoluci. V opačném případě stojíte, nerostete, evoluce se nekoná. Takže jak na to? Co nedělat? Hlavně neprodávat, nebýt nudný, trapný, ohraný, nesplynout. Co dělat? Nabídnout pomoc, odpovědět na otázku, dát řešení, pobavit, překvapit, probudit. Jinak řečeno, potřebujete obrazně řečeno zaťukat na rameno a říct: „Pojď se mnou. Hned. Tohle je pecka a je to zdarma.“ Potřebujete přejít v evoluci dál. Vytvořit návštěvníka. Dostat člověka na váš web nebo někam, kde získáte více času na komunikaci s ním. Potřebujete vašeho potenciálního, možná ideálního zákazníka dostat k vám domů, za vaše dveře. Potřebujete, aby otevřel dveře. Aby kliknul. Co tam najde a zda z toho bude nadšený, rozhodne, zda evoluce pokračuje.

13


David Kirš Téma: Info marketing

Akce: Vypusťte co nejvíce lodiček do světa. Malých i velkých zpráv, videí, článků, textů, obrázků, audio nahrávek, prezentací, ukázek, lákadel, magnetů. Vypusťte co nejvíce obsahových lodiček na co nejvíce míst s odkazy na vaše stránky, tím získáte pozornost a návštěvníka.

2. Návštěvník Nyní se láme chleba. Rozhoduje se o tom, zda zůstanete u chudého podnikání, nebo zda vás evoluce dovede k bohatství. Co zákazník objeví za dveřmi vašeho webu, rozhodne, zda vám dále věnuje svou drahocennou pozornost, nebo řekne sbohem. Nebuďte jako většina, která na webu nemá nic, co by návštěvníky zaujalo na první pohled. Co by hned a okamžitě posloužilo. První otázka, kterou si návštěvník klade je: „Co tady mají pro mě?“ Takže co tam máte vy? Jakmile přijdu na váš web, musí mi být jasné, že tohle jsem hledal, že tady mají, co právě potřebuju. Že tady sídlí autorita a mají o mě zájem. Tohle je vaše šance. Nabídněte něco, co návštěvník jen stěží odmítne. Něco, co je mu ušité na míru. Na co prostě nemůže říct ne. Něco, co si teď bude chtít přečíst nebo se na to hned podívat.

Co to je? Vybírejte a inspirujte se: Ebook zdarma. V podstatě jakýkoliv text uložený v PDF lze nazvat ebookem. Report, článek, whitepaper, návod, recept, postup, tabulka, how-to kroky. Toto jsou příklady nejoblíbenější magnetů na zákazníky. Buďte struční a věcní. Dejte hodnotu. Video a vzdělání zdarma. Vzdělávat = pomáhat. Vyměňte za kontakt kvalitní vzdělání, trénink, školení, přednášku. Nejlépe jako video, prezentaci nebo jinou vhodnou formou. Kupóny a speciální akce. Obzvlášť používané v retailu, maloobchodě. Tam lze výhodu, slevu pak hned využít. Prodávat později na segment zákazníků, kteří si vyžádali kupón je velmi efektivní. Demo nebo přístup zdarma. Ochutnávka, přístup zdarma na vyzkoušení, na test. To je efektivní strategie. Používá se při prodeji aplikací, softwarů a v jiných oblastech. Poskytněte demo, zkoušku a pak už klienta nepusťte. Testy, dotazníky, kalkulačky. Lidé rádi vyplňují, aby pak dostali výsledky. Umístěte na web zajímavý test nebo interaktivní dotazník, poskytněte hodnotu a získáte kontakt. Věrnostní programy a kluby. Vypíchněte výhody, když se návštěvník stane členem vašeho programu. Jako na prodejně i na webu lákejte k tomu být členem něčeho exkluzivního, získat výhody, VIP podmínky apod. Ceníky a katalogy. Odeslat katalog s cenami nebo poskytnout velkoobchodní ceník může být efektivní strategie. Kdo chce znát ceny, je nejspíš potenciální zákazník.

14


Online webináře. Pozvěte na živé vysílání návštěvníky. Pozvěte je i ke sledování záznamu. Nabídněte hodnotnou přednášku a máte pozornost. Emailové série. Nastavte sérií Smart kampaní, autoresponderů, např. 5denní série 5 zdravých snídaní na váš email. Každý den pak pošle automat na kontakt jeden předpřipravený email. Nápadům se zde meze nekladou.

Nabídnete tyhle věci úplně zdarma? Ano i ne. Vy víte, že co je zdarma, to často nemá pro lidi příliš hodnotu. Toho si neváží. A také je třeba se posunout v evoluci. A dalším evolučním krokem je: Získat kontakt. A to je také váš úkol. Nabídněte něco z výše uvedených věcí výměnou za kontakt. Nabídněte klidně články a další hodnotný obsah klidně jen tak, ale vždy návštěvníkovi jasně ukažte, co má na vašem webu obzvlášť hodnotu. Něco, co dáte jen výměnou za kontakt. Protože vás to stojí peníze, energii, stálo vás to čas, úsilí, hodiny práce apod. Nabídněte něco hodnotného výměnou za email kontakt. To je váš další krok na cestě evoluce zákazníka.

Na co si dát pozor při vytváření kvalitního obsahu, těchto magnetů na zákazníka? 1. M ějte jasno, co váš ideální zákazník chce. a dejte mu to. Definujte, jaké informace váš zákazník hledá před tím, než koupí, a poskytněte mu je formou, která mu je vlastní a přínosná a zaujme ho. 2. N abídněte něco, co má přímou vazbu a vede k tomu, co prodáváte. Spojte magnet s problémem, který řeší vaše produkty a služby. S tím, co je trápí a s čím potřebují pomoc. 3. P oskytněte něco, co pomůže udělat nákupní rozhodnutí. Vykreslete obraz, kde se zákazník už vidí, jak používá vaše produkty a služby nebo z  nich profituje, poskytněte zákazníkům zážitek, zkušenost, jako by váš produkt už měli. 4. V ystupte z řady, nebuďte jako ostatní. Projděte si vaši konkurenci, styl její komunikace, přístup k zákazníkům apod., a pak se odlište, buďte sví, buďte jiní, najděte způsob, aby si vás zákazník zapamatoval, nebuďte šedé myši a upoutejte pozornost. 5. D obrý magnet na zákazníka vždy tvoří Aha moment. Vyvolejte u lidí při čtení nebo studiu vašich materiálů Aha momenty, a v tu chvíli jste už na cestě slyšet brzy od zákazníka ANO. 6. U možněte váš obsah jednoduše sdílet. Návštěvnost násobíte také tím, že se váš obsah, vaše vzdělávací materiály a informace samy

15


David Kirš Téma: Info marketing

šíří tím, že jsou natolik kvalitní, že je lidé sdílejí mezi sebou, protože jim pomáhají, umožněte sdílet stránky na facebooku, šířit PDF a ebooky s ostatními. 7. Nesnažte se být jen módní a laciní. Zaměřte se na skutečnou hodnotu, kterou poskytněte, a tím se zaměříte i na výnos pro váš byznys.

Máte šanci získat diamant, zatím nebroušený, ale objevili jste drahokam, který je nyní třeba opracovat, leštit a hýčkat, protože to rozhodne tom, zda se z diamantu stane cenná hodnota, nebo nepřinese nic. Akce: Udělejte vše, abyste získali diamant, kontakt. Výrazný nadpis, jasné důvody a argumenty, proč vyměnit kontakt za obsah, co návštěvník získá. Webový formulář na každé stránce. Pak jste získali kontakt.

3. Kontakt Nyní vám do vaší emailové databáze přibývají každý den nové diamanty. Noví potenciální zákazníci, mnoho z nich možná vaši ideální zákazníci. Nyní přichází důležitá část v evoluci. Získat plnou důvěru a vybudovat vztah. Komunikovat, přiblížit se, postoupit hlouběji, dotknout se srdce vašeho budoucího zákazníka, přesvědčit ho o tom, že udělal správné rozhodnutí, když vám dal kontakt. Že si jeho důvěru zasloužíte. Že pro něj máte pomoc, kterou jste slíbili. To se vám podaří doručením skvělého magnetu a jeho obsahem. Jak kvalitní je obsah a přínos, tak kvalitní vztah jste odstartovali. Čím více kvalitnějších malých Aha momentů (momentů překvapení, uvědomění, toho co se běžně nevidí, nových myšlenek, pohledů na svět) obsahuje váš magnet, váš obsah poskytnutý zdarma, tím více získáváte na kredibilitě, důvěře a ochotě pokračovat s vámi dál. Nyní přichází doba čekání, podle oboru vašeho podnikání se bude důvěra budovat rychleji nebo pomalu, někde si počkáte pár minut, někde pár měsíců. S tím musíte počítat. Vy musíte vytrvat. Vaším úkolem je poskytnout vašemu kontaktu obsahem zdarma důvody, proč má pokračovat s vámi. Pokud se to nepodaří ihned získaným ebookem, přečteným článkem, zhlédnutým videem, nezbývá než dál poskytovat hodnotu dalším zajímavým obsahem, pomáhat. Pomáhat, pak prodávat, váš čas přijde. Vyčkejte na správný okamžik. Dále sdílejte, dále pište články, točte videa, posílejte emaily, buďte v kontaktu. Prohlubujte vztah. Budujte důvěrný kontakt. Akce: Dodejte slíbený obsah a zajistěte, aby s vámi kontakt zažil skrz něj Aha moment, uvědomění, že v dané oblasti víte více než on, že jste ti praví. Že si další pozornost a důvěru zasloužíte. Pak jste získali důvěrný kontakt.

16


4. Důvěrný kontakt Přichází čas prodeje. Vaše vrcholná obchodní akce. Tip: Nezapomeňte, že lidé rádi nakupují. Proč by jinak byla ta parkoviště před nákupňáky furt plná? Jenže nemají rádi, když se jim prodává. Aha. Je to rozdíl. Nechat někoho nakupovat a prodávat někomu jsou dvě věci. Umění prodeje spočívá v prodávání, kdy o tom klient neví. Vše plyne přirozeně. A toho jste právě docílili obsahem poskytnutým zdarma a všemi těmi informacemi, kterými zásobujete kontakty. Vše přirozeně přišlo k prodeji a teď je chvíle, kdy se nesmíte zastavit. Naopak. Dost lidí má strach prodávat. Je to spojeno s jejich sebevědomím, hodnotou, silou postavit se za sebe a svůj produkt, věřit sám sobě. Nezbývá než uvěřit. Když si nevěříte, jak vám má pak věřit klient? A tak sebevědomě a pravdivě řekněte, jaká nabídka je teď na stole. Pošlete klienta na prodejní stránku, ukažte mu prodejní video, prezentujte prodejní argumenty, ukažte výhody, přínosy a profit z nákupu. Nezapomeňte, že prodává logika, ale hlavní slovo má emoce. A když přesto uslyšíte ne? No a co. Vracíte se o krok zpět a budujete důvěru, přidáváte do šálku vztahu a důvěry. A po chvíli to zkusíte znova. Váš čas přijde. Akce: Podejte neodolatelnou sebevědomou nabídku plnou důvodů, proč je nákup od vás to nejlepší, co může váš důvěrný kontakt nyní udělat. Pak jste získali zákazníka.

5. Zákazník Vyhráli jste první kolo. Oba. Vy i zákazník. Tohle je vaše priorita a vy musíte doručit a dodat, co jste slíbili, jinak hra končí a další kolo se nekoná. To si nemůžete dovolit. Doručit, co jste slíbili je klíč. Nikdy neukončete obchodní vztah odesláním faktury, odesláním produktu nebo doručením služby. Buďte si jistí, že prodej splnil účel. Pomohl a vyřešil problém. Zjistěte, jak jste posloužili. Proč investovat další čas a peníze? Abyste jich vydělali více. Abyste tady byli i za 3 roky, 10 let, 100 let. Znovu od vás nakoupí jen spokojený zákazník. A firmy, u kterých lidé nakupují znovu, jsou bohaté firmy. Proč má Apple miliardy dolarů na účtě? Jeho zákazníci jsou spokojení a nakupují znova a znova. Akce: Buďte si jistí, že produkt, který jste prodali, splnil službu, přinesl spokojenost. Tím jste získali spokojeného zákazníka.

6. Spokojený zákazník Zde začínáte vydělávat velké peníze a hra vás začíná opravdu bavit. Zákazník s vámi hraje, dělá mu to radost. A vám také. Vy přidáváte, zákazník přirozeně následuje. Výměna hodnoty funguje, energie proudí. A vy teď můžete nabídnout k nákupu něco nového, něco jiného, doporučit někoho jiného. Prodat znova. Přirozená evoluce pokračuje. Vynaložené úsilí se vám vrací.

17


David Kirš Téma: Info marketing

Tuto chvíli si užijte, spokojený zákazník je váš zdroj. Máte ale ještě jeden úkol. Prodávejte opakovaně, to je skvělé, ale potřebujete ještě jednu poslední věc do skládačky. Doporučení a nadšené sdílení vašeho dobrého jména. Jak na to? Překvapujte a buďte naprosto sví a autentičtí. Lidí milují pravdivost, každý ji máme v sobe zakořeněnu a cítíme ji na sto honů. Nedá se nevidět a automaticky nás to přitahuje k lidem, kteří jsou sami sebou. A pak milujeme překvapení. Příjemná. Milujeme, když nám dá někdo více, než čekáme. Milujeme, když nás někdo hýčká. Když o nás pečuje. Když máme zájem, i když „se to už nečeká”. Akce: Hýčkáte, překvapujete, rozmazlujete. Dejte něco navíc. Malý dárek nebo jen telefonát či dopis s Děkuji. Udělejte něco nečekaného, vyražte vašemu spokojenému zákazníkovi dech, zamiluje si vás, bude o vás mluvit a vy jste tak získali nadšeného fanouška.

7. Nadšený fanoušek Sen každého podnikatele je naplněn. Evoluce došla do svého vrcholu. Tato šťastná chvíle se jmenuje urychlovač. Pokud totiž zaměřujete své podnikání na tvorbu fanoušků, urychlujete svou vlastní evoluci. Urychlujete evoluci prvních tří kroků. Pokud o vás fanoušek mluví, automaticky získáváte něčí pozornost a nového potenciálního zákazníka, následně návštěvníka a automaticky jste získali část důvěry, která na kontakt přešla z fanouška. Ušetřili jste tak mnoho budoucí energie a času pro evoluci svého podnikání. A to bylo cílem. Strategicky nastavit obchodní komunikaci tak, aby přinášela dlouhodobé výsledky. Akce: Co dál? Nyní je to na vás. Máte volbu, a to považuji za cíl podnikání. Posloužit a vytvořit systém na poskytování hodnoty druhým, abyste vy měli svobodu volby. Jít, nebo nejít dnes do kanceláře? Rozhodněte sami, co byste rádi dělali. Nastavte vaší obchodní a prodejní strategii tak, aby kopírovala evoluci zákazníka. Vezme si to svůj čas, ale bude to nejlépe investovaný čas pro váš byznys.

Strategie sdílení toho nejlepšího obsahu Nyní nastává finální bod vaší info marketingové strategie. Zde totiž ztroskotávají někdy i ostřílení online marketéři. Systém pro publikování obsahu. Pro tento krok je třeba disciplína, vytrvalost, nadšení a také vědět, jak na to. Tento stejný postup sdílím se svými nejváženějšími klienty a také při koučinku: Existuje jedno heslo pro publikování obsahu: „Můžete se stát do roka uznávaným expertem v libovolné oblasti, pokud zvládnete publikovat min. 1x týdně nový hodnotný obsah pro vaši komunitu v této oblasti. Nejlépe video nebo článek.“ Zvládnete publikovat pravidelně video nebo napsat článek z vaší oblasti? Skvělé. Pojďme na to, jakým systémem to udělat.

18


Pravidlo číslo jedna: Publikujte kvalitní, hodnotný a originální obsah. Buďte autentičtí, pravdiví a do každého obsahu dejte kus sebe. Ukažte strategii, taktiku i praktické příklady a how-to postupy. Buďte struční, jasní a výstižní.

Obsah je klíč ke všemu na internetu: 1. Obsah buduje vaši kredibilitu a profesionalitu, důvěru a tvoří vztah. 2. Obsah je magnet na návštěvnost a magnet na pozornost. Pro následující systém publikování obsahu platí vždy pravidlo číslo jedna výše: A. Publikujte 1x týdně nejlépe video. Video je největší marketingový fenomén. Pokud to jinak nejde, publikujte vaše příspěvky jako textové články. I to zafunguje. B. Video přepište a udělejte z něj také textový článek. Vyhledávače mají rády už i videa, ale text je pro ně ještě pořád lépe čitelný. C. Dále uložte video jako mp3 soubor, udělejte z něj audio. D. Na konec každého videa, do každého textu, PDF nebo ebooku a na konec každého článku vložte vždy odkaz na vaši squeeze nebo prodejní stránku (nebo jinou stránku, kde máte hodnotný obsah za web formulářem pro sběr kontaktů nebo kde prodáváte poté, co jste vybudovali důvěru). E. Pro každý článek a video si připravte: 1. výstižný a poutavý nadpis, 2.  podrobnější popis obsahující klíčová slova a 3. min. 10 klíčových slov. F. Natočené video umístěte na Youtube a opatřete ho nadpisem, popisem a klíčovými slovy. G. Textový článek umístěte na svůj blog. Pokud je to video, umístěte tam také přímo video z YouTube, umístěte i audio verzi. H. Ve chvíli, kdy je nový obsah publikován, umístěte odkaz na váš nový příspěvek na blogu na facebook. I. Ujistěte se, že na vašem blogu jsou facebook komentáře a tlačítko To se mi líbí. J. Připravte email a informujte v další rozesílce vaši databázi, že je na vašem blogu nový zajímavý obsah.

Můžete se spolehnout, že touto strategií do roka dominujete vaší oblasti. Nikdy nepublikujete planý nebo kopírovaný obsah. Vždy přidejte něco svého, buďte sami sebou, přidejte svůj pohled, své zkušenosti, názory a know-how, stanete se uznávaným ve vašem oboru a docílíte toho, co teď možná zoufale hledáte: ABYSTE BYLI NA INTERNETU VIDĚT.

19


David Kirš Téma: Info marketing

Svět se mění Pochopte závěrem, že svět se mění. Myšlení se vyvíjí. Postupy se mění. Život se stává tak komplikovaným, že jediná cesta je zjednodušovat. Zprimitivněte k úspěchů. Cesta uspět na internetu publikováním kvalitního obsahu je cesta ověřená a funkční. Dělejte ji jednoduše, pravidelně a často. Budete vidět, lidé vám budou věřit, budou od vás kupovat a mluvit o vás. Co víc v byznyse vlastně chtít. Držím vám palce na vaší cestě. Využít internet v podnikání je cesta skvělá, zábavná a svobodná. A také velmi výnosná. Když víte jak na to. A to vy teď víte, protože čtete tyto základy a máte je nyní pro dalších 10 oblastí na internetu. Evoluce se děje nejen u zákazníků, a tak se s vámi loučím připomenutím, že i význam některých slov, resp. jejich použití, v byznyse se mění: Prodej >>Podpora  Konkurence >>Spolupráce Úkoly >>Vize Peníze >>Bohatství Inteligence >>Moudrost Data >>Informace

Na úplný závěr jen dodám, že vědět neznamená nic. Je zde mnoho lidí, kteří vědí. „Jo, to znám…” Jenže vědět neznamená dělat. Hodně štěstí.

David Kirš www.davidkirs.cz

20


Poznรกmky

21


22


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Konzultant v oblasti marketingu Pracuje všude, kde je přístup na internet.Zvyšuje firmám zisky přes marketingové konzultace a testy. Konzultuje s firmami v ČR, SR a USA. Martin v roce 2009 založil blog rozhladna.sk, který se do 2 let stal nejpopulárnějším blogem na Slovensku, protože aplikoval principy, o kterých mluví se svými klienty na konzultacích. Zároveň měl jako první na Slovensku placenou členskou stránku. Naučí vás, jak blogy zapadají do firemní strategie. Bez ohledu na to, zda jste videotyp a budete využívat videoblogy na YouTube, nebo jste klasický článkový typ a použijete textový blog, nebo patříte do skupiny mikroblogerů na Facebooku. Na principu blogů a blogování dnes stojí nejpopulárnější stránky planety. www.rozhladna.sk

23


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Čo vám prinesie tento ebook? Viac pozornosti Robím to veľmi nerád, ale pred tým, ako začneme, musím vám prezradiť rozuzlenie zápletky: Celý tento ebook rozpravuje o rôznych spôsoboch toho, ako cez blogy získavať pozornosť na internete. Uf. Teraz, keď to máme za sebou, poďme sa spýtať dôležitú vec: Čo je ten blog v skutočnosti?? A dôležité sú aj ďalšie otázky: Ako sa mám vôbec vyznať v tom onom… blogovaní? Prečo budú blogy v budúcnosti veľmi populárne? Do konca tohto ebooku budete mať okrem odpovedí na tieto otázky i celkom dobrú predstavu o svete blogovania a o tom, ako cez blog získavať zákazníkov zadarmo. Ponorme sa teda do toho naplno…  

Čo je ten blog a ako sa v tom mám vyznať? Blog je pomenovanie pre takú viac živú web stránku. Blog je teda web stránka. Špeciálny druh web stránky. Ďalej sa dozviete viac. Vznik blogov bol celkom nevinný. Spočiatku slúžili na zaznamenávanie si osobných vecí tak, aby si to mohli všetci prečítať. V minulosti sa dokonca aj dizajnéri web stránok snažili urobiť stránky čo najviac blikajúce (takzvané „flashové stránky“) a hýriace všetkými farbami. Dnes sú moderné weby založené práve na blogovacom systéme. Slovíčko blog pochádza z anglického “weblog”. To je zase zo spojenia slov web a log. Web si vieme predstaviť všetci. Ten log je tu nový. Pre naše účely to znamená zápis, záznam alebo protokol. A že ľudia dokážu na internete zverejniť čokoľvek… V minulosti (nie tak dávnej), používali ľudia blogy ako svoje internetové denníčky. Zapisovali si, čo ich v ten deň stretlo, čo jedli, zverejňovali tam svoje fotografie, prípadne svoje skúsenosti s obchodmi alebo produktmi. Cieľová skupina bola rodina a známi. Také blogy existujú dodnes. (Aj ja ich zopár mám…) Aby ste si nemysleli, že blogy sú len o texte, tak vám hneď teraz prezradím, že druhou najpopulárnejšou stránkou planéty sú dnes mikroblogy ľudí na Facebooku. V tesnom závese za nimi sú video blogy na YouTube. Pred týmito je už len Google, ktorý mimochodom vlastní YouTube... Ako vidíte, dnes sú blogy najpopulárnejším typom stránky. Ľudia majú blogy týkajúce sa všetkých oblastí „od výmyslu sveta“. Témy, o ktorých sa okrem iného dočítate, zahŕňajú

24


– ako vychovávať deti – ako si vybrať prácu – zarábanie na internete – osobný rozvoj – ako sa stravovať zdravo – a dokonca aj ako si urobiť vlastný blog… neuveriteľné, však?

Blog je teda naozaj len špeciálnym druhom stránky. Jeho hlavnou výhodou je jednoduchosť. Zverejníte čo chcete, kedy to chcete a zároveň umožníte iným ľuďom, aby vám dali spätnú väzbu napríklad cez – komentáre – ankety, dotazníky, prieskumy – e-mail a podobne Najmä komentáre spôsobujú, že blog má do seba niečo viac ako staré nudné statické stránky, ktorých obsah sa z princípu nemenil. Blogy sú premenlivé a viac interaktívne ako „predhistorické“ weby. Okrem toho sú blogy oveľa efektívnejšie.

Prečo budú blogy v budúcnosti získavať na popularite? Sú tu minimálne tri dôvody:

1. Vyhľadávače milujú blogy Pretože sa nový obsah pridáva na blogy často, sú vo vyhľadávačoch umiestnené veľmi vysoko. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že na blog niekto zavíta. Predstavte si, že si máte teraz vybrať, aký web chcete: – starý statický, preplnený, nemenný a nedohľadateľný, alebo – vzrušujúci, neustále sa meniaci, interaktívny blog zjavujúci sa vo vyhľadávačoch na prvých priečkach Jednoduché rozhodovanie, však áno?

2. Interaktivita Popularita bude stúpať aj cez interaktivitu, pretože keď sa pozriete na blog a dočítate pôvodný autorov príspevok, môžete zanechať komentár. Keď sa zapoja do diskusie i ostatní, môžete skončiť s peknou zbierkou myšlienok.

25


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Komentáre pôsobia ako taká malá dráma. Pretože ľudí dráma priťahuje, sú priťahovaní k blogom s konverzáciami a chcú byť ich súčasťou. Čím viac komentárov máte, tým rýchlejšie rastie celá táto blogovacia vec.

3. Jednoduchosť Nepotrebujete žiadne technické vedomosti, programovanie a dokonca ani veľký kapitál na to, aby ste sa stali blogerom. Ak viete písať e-maily, viete písať blogy. Ak si viete prečítať a nasledovať môj návod, viete si blog sami aj spustiť. Toto sú však len tri z mnohých dôvodov, prečo budú blogy ešte populárnejšie. Ostatné dôvody vás nechám odhaliť samých. Záverom musím povedať, že blog je skutočne len nejakým druhom web stránky. Dovoľuje vám jednoducho pridávať obsah a priťahuje ľudí z celého sveta, aby načerpali nové vedomosti a komunikovali s vami vďaka internetu.

Práve sme si predstavili ten blog. Možno tiež patríte k tým, ktorí si kladú tieto otázky: Prečo potrebujem spustiť vlastný blog? – Prečo by som si mal i ja urobiť môj vlastný blog? – Aký úžitok z toho môžem asi mať?

Napadajú mi minimálne štyri pádne dôvody: – je to zábavné a človeka to napĺňa – spúšťa sa jednoducho – môžete si vytvoriť okolo seba ľudí, ktorí vás budú nasledovať a tak získate obrovský vplyv – môžete si s nimi zarobiť. A veľa! Ale len ak viete, ako na to… Pozrime sa teda týmto dôvodom na zúbok.

Zábava! Je to jeden z najlepších spôsobov vyjadrovania sa. Je miestom, kde môžete prezentovať svoje vlastné názory. Keď začnete blogovať, začne si to niekto všímať. Niekto začne chodiť na váš textový blog. Začne sledovať vaše videá na YouTube alebo začne počúvať vaše nahrávky. Potom sa objavia i nejaké komentáre od ľudí. Vďaka komentárom stretnete zaujímavých ľudí a otvoria sa vám nové možnosti.

26


Môžete napríklad natrafiť na podnikateľa, ktorého známy by rád propagoval vaše produkty. Vlastne je to celkom bežné. A s predajom vašej veci vám tak môže pomôcť celá armáda blogerov, podnikateľov alebo fanúškov. Je to veľmi efektívne, ale hlavne je to nekonečná zábava.

Jednoduchosť Jednoduchosť pri spustení, jednoduchosť pri úpravách, jednoduchosť pri dizajne, nenáročnosť na kapitál… Jednoducho: Pár kliknutí a môžete si dať na vizitku „bloger“. V prílohe A tohto ebooku nájdete odkaz na 3 materiály, ktoré vám pomôžu viac s blogovaním a marketingom.

Vplyv Vďaka blogu si vás niekto všimne a môžete si vytvoriť obrovský vplyv vo vašej oblasti záujmu. Porozmýšľajte o svojom okolí. Určite nájdete pár príkladov ľudí, ktorých pred piatimi rokmi nikto nepoznal alebo o nich nehovoril. Dnes čokoľvek povedia, vie o tom takmer každý. Dopomáha k tomu televízia, internet a stránky ako Facebook. Keď budete chcieť v budúcnosti predať, stačí uverejniť článok na blog a… predané! Neodporúčam však tvoriť blogy, ktoré „len predávajú“. Čokoľvek. Ľudia síce radi nakupujú, ale nemajú radi, keď im niečo predávate… I keď možno nechcete s blogom napriamo zarábať, stále budete chcieť na ľudí zapôsobiť. Keď ste skutočne veľkým nadšencom jednej témy, môžete písať pôsobivé odborné články, zverejňovať výsledky vlastných výskumov alebo upozorňovať na články na iných stránkach. Po nejakom čase sa stanete známym a ľudia vás začnú kontaktovať so žiadosťami o radu. Verím, že blogovanie teraz vidíte ako veľmi silný nástroj. Ľudí tak môžete doviesť k tomu, aby niečo urobili. Napríklad začali blogovať (to je môj cieľ, haha), niečo si kúpili alebo sa starali o prírodu.

Blog – to nie je pre mňa... Veď ja neviem písať! ... neopodstatnená výhovorka... Neviete písať? Ani ja… alebo: rôzne spôsoby, médiá a typy blogov. Obraz Už dávno sa nemusíme obmedzovať len na text. Dnes už takmer ku každému príspevku autor automaticky priradí obrázok. Ak sú však obrázky práve to, čím sa chcete pochváliť, je blog ideálne médium. Takýmto blogom sa hovorí fotoblogy (alebo po anglicky photoblog). Máte radi kreslenie, náčrty a maľby? Ak ich začnete uverejňovať na blogu, budete mať sketchblog.

27


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Výhodou je, že nemusíte byť Shakespeare, aby ste mohli prezentovať svoju tvorbu. Stačí mať doplnok (odborne zásuvný modul alebo plugin), ktorý vytvorí fotogalériu. Tá bude potom automaticky prezentovať vaše dielo v tom najkrajšom svetle.

Zvuk Pre blogy prezentujúce zvukový obsah sa udomácnilo spojenie podcast. Slovo vzniklo spojením slova iPod (MP3 prehrávač od firmy Apple) a broadcast (vysielanie). Firma Apple totiž ako prvá umožnila automatické sťahovanie týchto audio príspevkov do počítača a následne ich automatickú synchronizáciu s ich MP3 prehrávačmi (a dnes aj s telefónmi). Ak máte nápady a viete sa lepšie vyjadrovať ústami ako písaním, stačí vám mikrofón, program, ktorý váš hlas nahrá, a môžete blogovať týmto štýlom. Výhodou je, že podcasty môžete počúvať aj v aute alebo pri prechádzke vonku. Ak chcete vytvoriť informačne hodnotný obsah, ktorého prečítanie by zabralo veľké množstvo času, je táto forma ideálna.

Video blog … alebo vlog. Vyhovuje vám prezentovanie vašich myšlienok cez kameru? Pre vás sú vlogy. Chcete vytvoriť návod ako aplikovať mejkap? Alebo povedať, aké cvičenie je najvhodnejšie pre vašich „čitateľov“? Alebo urobiť recenziu výrobku? Vtedy je video ideálnym médiom. Výhodou je, že nemusíte komplikovane opisovať, akým spôsobom mejkap nanášať. Nemusíte opisovať, kde vám na výrobku čo vadí alebo čo sa vám páči – stačí to ukázať. V neposlednom rade: opísať spôsob, ako cvičiť, je naozaj umenie. A nielen to. Čitateľ ešte musí správne pochopiť, čo ste napísali. V tomto prípade vidím video ako najideálnejšie riešenie. Vám to zaberie len toľko času, koľko trvá cvičenie samotné a divák nemusí rozmýšľať, čo znamená slovo „upažiť“…

Iné druhy Linklog je zbierka odkazov na iné stránky.

Blogovanie cez mobil a mikroblogy Keď bolo v roku 2003 predstavené blogovanie cez mobil, autori si mysleli, že do dvoch rokov bude mať každý svoj vlastný blog a bude naň prispievať cez mobil. Ich optimizmus sa síce nenaplnil do dvoch rokov, ale podarilo sa. Väčšina „inteligentných“ mobilov dnes už dokáže prispievaťna blogy. Od mikroblogov typu Facebook a Twitter cez iné textové blogy až po videá. Pokiaľ máte vhodný mobil a na ňom softvér, je aj blogovanie cez mobil realitou.

28


Verím, že teraz máte spôsob blogovania, ktorý vám vyhovuje. Vďaka obrázkom môžete mať galériu z dovolenky. Vďaka textu môžete písať myšlienky, ktoré vám na dovolenke napadli. Ak sa vám nechce písať, použite mikrofón a začnite „vysielať“ podcast. Ak sa chcete vyhnúť zložitému vysvetľovaniu, je vlog najideálnejším riešením. A ak ste napríklad na cestách s vhodným mobilom, nič vám nebráni písať, točiť videá alebo prispievať fotkami…

Ako na výber témy? Ľudia sú dobrí v jednej veci, ale zlí v mnohých. Aristoteles

Každý začínajúci bloger alebo blogerka sa stretol s touto otázkou: O čom mám dnes písať? Máte blog, ktorý sa venuje napríklad filmom, ktoré ste videli cez víkend alebo priamo Star Wars? Potom je jasné, o čom bude ďalší článok. Ak však ešte iba začínate, budete sa musieť rozhodnúť pre nejakú nosnú tému. Predstavte si, že narazíte na blog, kde sa bude písať o autách jeden deň, o pestovaní domácej zeleniny druhý a tretí o sci-fi filmoch. Takýto blog si neudrží ani fanúšikov motorizmu, ani pestovateľov a ani iných. Je síce pravda, že ak budete písať len o planéte Pluto (alebo čo to vlastne dnes je), tak audiencia bude síce úzka, ale zato vysoko špecializovaná. A najlepšie na tom je, že to budú pravidelní návštevníci! Téma by preto mala byť niečo, čomu sa budem vedieť venovať i o 10 rokov. Zoberte si poznámkový blok, pero a niekde sa zavrite na polhodinu. Zvážte, aké máte hobby a iné záujmy. Čo vás láka alebo čomu sa chcete venovať profesionálne? Tiež si treba uvedomiť, že ak sa môj firemný blog bude venovať môjmu hobby, neostane to už len moje hobby! V každom prípade si napíšte, o čom chcete písať. Ak vám po 10 minútach dôjdu nápady, asi to nie je správny smer…

Ako si vybrať názov a doménu? Názov pre môj blog som vyberal veľmi dlho. To i napriek tomu, že pracovne som dal niekedy požiadavku na zaregistrovanie piatich domén denne. (Doména je to www.niečo.cz) Prvá vlastná doména je však niečo iné. Čím to je? Názov blogu je niečo ako meno dieťaťa. Budete ho používať všade a stále. Kým som prišiel na názov môjho blogu, uvažoval som asi mesiac o iných – siedmich – názvoch. Tri domény už boli zaregistrované a dva názvy by sa skôr hodili pre grafického dizajnéra. Takže ostali posledné dve domény.

29


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Jedna so slovom blog a druhú už asi poznáte. Vyhrala rozhladna.sk, pretože najlepšie vystihuje cieľ mojej stránky – rozšíriť ľuďom rozhľad v oblasti blogov, blogovania a marketingu. Prečo som si však nevybral radšej doménu moj-prvy-blog.sk alebo martinovblog.sk? Tu sú moje odporúčania pre výber názvu: Mená so spojovníkmi patria do minulého storočia. Predstavte si, že by ste niekomu chceli vyhláskovať je-to-táto-webstránka.sk. Mená so spojovníkmi sú tiež chápané ako spamové, čiže v niektorých prípadoch zakázané poskytovateľom internetu. Poskytovateľ je práve ten, kto rozhoduje o tom, či sa vaša stránka zobrazí alebo nie. Ak aj prejde poskytovateľom, kamaráti blogeri na vás zase nebudú odkazovať, aby sa náhodou nedostala ich stránka na čiernu listinu. Adresy so slovom blog sú neflexibilné. Ak sa v budúcnosti rozhodnete, že formát blogu nie je pre vás, musíte spraviť re-branding. Taktiež ak sa zaujímate o kvety a v názve máte slovo blog, nie je vyhľadávačom a ľuďom jasné, či je nosné slovo blog alebo kvety. Myslite na budúcnosť. Nevyberajte názov domény, ktorá bude za pár rokov zastaraná. Príkladom toho sú názvy telefónov, modely áut alebo fotoaparátov. Ak si však zoberiete na mušku celú skupinu telefónov – napríklad s dotykovým displejom – máte vyhrané. A až do doby pokiaľ nebudú telefóny ovládané výhradne myšlienkami, môže blog fungovať. Doména by tiež mala opisovať cieľ. Vlastnite doménu. Toto má viacero výhod. Vlastníte prakticky všetko čo je na nej a kam smeruje. To je hlavný rozdiel v porovnaní s verejnými blogovacími systémami, kde si môžete vytvoriť blog zadarmo. Nad vlastnou doménou máte plnú kontrolu. Na strane druhej – „váš“ blog na verejnom systéme môže byť kedykoľvek a z akéhokoľvek dôvodu vymazaný! .cz alebo iné? Píšte po česky pre Čechov na českej doméne. Pretože všetky cudzojazyčné témy sú vám cudzie. Samozrejme, že existujú výnimky, ale ak si myslíte, že medzi ne patríte, zamyslite sa ešte raz. História názvu. Predtým než sa definitívne rozhodnete, zadajte si váš názov do vyhľadávača. Nechcete predsa, aby ste si vybrali slovo, ktoré môže v inom jazyku znamenať nadávku alebo sa v minulosti používalo na niečo, čo sa vám nebude páčiť. Zapamätateľnosť. Niektorí ľudia stránky nevyhľadávajú. Pamätajú si ich názov. Napíšu napríklad priamo www.rozhladna.sk namiesto toho, aby zadali do vyhľadávača nejaké slová. Viaceré domény. Plánujete väčší projekt? Budete mať v názve písmená Z, Y alebo I? Niektorí ľudia majú totiž problém s ich zadávaním... Podobne ako pri spojovníkoch, aj tu sa snažte mať čo najjednoduchší názov. Viaceré domény si budete chcieť zaistiť v prípade, ak rozbiehate medzinárodný projekt alebo chcete spraviť sesterskú stránku i v zahraničí. V prípade po anglicky hovoriacich projektov sa snažte získať .com. Podružné domény .net, .org alebo .eu sú dnes takmer bezvýznamné. Právne v poriadku. Vyhnite sa názvom počítačov, firiem, obchodných značiek a podobným. Takéto firmy majú väčšinou veľmi dobre fungujúce právne oddelenie. Keď sa dozvedia, že sa snažíte obohatiť na ich účet, príde vám list s inštrukciami a časovou lehotou na prevedenie domény do ich vlastníctva.

30


Krátke domény sú hodnotné. Ľudia spravia preklep s menšou pravdepodobnosťou, ľahšie si ju zapamätajú a ak sa rozhodnete ju predať, počítajte s pekným balíkom.

Aké stránky blogu si mám pripraviť pred jeho spustením? Na začiatok budete potrebovať zopár hlavných stránok ako o blogu, o autorovi, kontakty a podobne, a potom aspoň päť príspevkov samotného blogu. Päť príspevkov z dôvodu prvého dojmu. Ak niekto totiž natrafí na prázdny blog, asi sa už nevráti. Postupné pridanie viacerých príspevkov je samozrejmosťou a preto sa tomu povenujem tiež. Teraz by som sa chcel pozrieť na kľúčové stránky blogu.

Stránka O autorovi a o tejto stránke Táto stránka zodpovie otázky: Kto píše tento web? O čom je? Čo ním chcem dosiahnuť? Prečo by som mal tento blog čítať? Stránka o… by mala byť v rovnakom tóne ako zvyšok blogu. Ak je celý blog vtipný, nemala by táto časť zaostávať. Tu je aj priestor napísať o výhodách blogu.

Kontakt Moja stránka obsahuje kontaktný formulár, ktorý človek vyplní a ja sa tak dozviem všetko potrebné na to, aby som vedel adekvátne reagovať. Samozrejme, že iné blogy môžu potrebovať inú kontaktnú stránku a môžu tam mať od telefónnych čísiel a adries cez mapy až po e-mailové kontakty na jednotlivé oddelenia s usmievavými fotkami ľudí, ku ktorým sa dovolám. Ak ide o malý blog, dá sa fotka autora umiestniť aj do stránky O autorovi. Ďalej tu môžu byť kontaktné informácie na Skype, Facebook, Twitter, Google Plus alebo čokoľvek, kde sa zdržujete. Ideálne však je, aby sa dalo na stránku s kontaktmi dostať z každej stránky. Niektorí by mali zvážiť i uvedenie kontaktných údajov v päte stránky. Najmä, ak od toho závisí predaj.

Podmienky používania služby a ochrana súkromia Ak máte na stránke možnosť vyjadrovať sa k príspevkom alebo „zbierate“ osobné údaje, ako napríklad e-mailové adresy, bude určite niekoho zaujímať, ako sa s jeho e-mailom narába. Pokiaľ zase dávate určité rady alebo vytvárate modelové situácie, bude dobré upozorniť, že každý človek je v inej situácii a pokiaľ ide urobiť dôležité rozhodnutie, mal by sa poradiť s odborníkom.

31


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Články Prvé príspevky by mali byť nosné, čiže také, ktoré sa dajú v budúcnosti rozvíjať a na ktorých sa dá „stavať“. Určite by to nemali byť novinky alebo veci, o ktorých sa dá dočítať niekde inde. Mal by to byť originálny obsah, ktorý vytvorí pevný základ pre budúce steny domu – spresňujúce príspevky. Niečo také, čo čitateľa naučí nové veci o danej téme. Toto vyžaduje kreativitu, záujem, inšpiráciu a ideálne ukazuje využitie týchto prvkov cez príspevky blogu. Pred spustením vášho projektu skúste vydať 5 príspevkov. Len tak. Pre seba. To vám pomôže určiť si periodicitu a časovú náročnosť. Ideálne je mať možnosť vydávať články mesiac na nejakom blogu zdarma a sledovať ohlasy. Potom ohlasy zahrnúť do príspevkov a vydať ich na svojom blogu „v plnej kráse“.

Otázka čitateľa: Mám počkať a nachystať si viac článkov pred spustením blogu, alebo mám začať už s piatimi? Možno to bude znieť prekvapivo, ale aj veľa dobrého škodí. Boli ste už na stránke, kde bolo veľa dobrých článkov a vy ste túžili prečítať si ich všetky? Mne sa to stalo. Autor mal na svojom blogu 5000 príspevkov a ja som sa chcel postupne „prelúskať“ všetkými, aby som videl ako sa vyvíja a mení jeho názor. Samozrejme, že som to po prvých pár desiatkach článkov vzdal, pretože som zistil, že o niekoľko rokov po vydaní prvého článku na nejakú tému svoj názor spresnil a vydal lepší článok. Dnes už mám danú stránku v RSS* čítačke a sledujem len najnovší obsah. Preto odporúčam spustiť blog ihneď v momente, keď budete mať tých prvých pár základných článkov nachystaných. *RSS – spôsob, ktorým si môžete nechať články z blogu doručiť do čítačky. Čítačka je program v počítači alebo na mobile. Funguje to podobne ako s emailom. Email si môžete pozrieť cez web alebo nainštalovať program, ktorý vám stiahne emaily do počítača. To isté robí RSS čítačka. RSS čítačku má zabudovanú väčšina nových internetových prehliadačov. Samostatné programy sú napríklad: Instapaper, NetNewsWire alebo ich nájdete aj ako súčasť emailového klienta.

Chcem spustiť blog! Čo mám spraviť? Keďže už máme vybranú nosnú tému, názov blogu a pripravené námety, je čas začať. Teraz si vyberieme systém na správu obsahu a uvedieme ho „do života“.

Systém na správu obsahu Každý by mal stráviť nejaký čas štúdiom a výberom vhodného systému na správu obsahu.

32


Kto má však dnes na to čas?? Ja som strávil desiatky, možno stovky hodín porovnávaním a skúšaním rôznych systémov. Vybral som si WordPress. A to bolo dlho pred tým, než som zistil, že bol niekto taký milý a celý ho preložil do slovenčiny, respektíve češtiny! WordPress už v základnej inštalácii uspokojí blogovacie potreby na 99 %, a to ešte nevyužíva potenciál zásuvných modulov. Práve zásuvnými modulmi sa dá WordPress uspôsobiť pre všetky potreby. Tu je niekoľko dôvodov, prečo som si vybral WordPress: –p rakticky všetky kvalitné blogy ho dnes používajú. Je aktívny na viac ako 100 miliónoch web stránkach. – licencia je open source, čiže okrem toho, že je zdarma, môžete prispieť k jeho vylepšovaniu i vy osobne –W ordPress je aktívne vyvíjaný. V čase písania tohto ebooku je posledná aktualizácia celého systému dva týždne stará – je nezávislý od prevádzkovateľa – je maximálne flexibilný a prakticky na všetko existuje rozšírenie – k dispozícii je aj množstvo vzhľadov a ich uspôsobení, takže celý deň môžete surfovať po blogoch bežiacich na WordPresse a neuvidíte dva rovnaké – je dostupný po česky, po slovensky alebo aj po vašom... Pokiaľ čítate i zahraničné stránky, stáva sa, že ľudia hovoria o službe WordPress, ktorá zverejňuje blogy čiastočne zdarma. Je to v podstate obmedzená verzia toho, čo môžete mať neobmedzene, zdarma a na „vlastnej pôde“ so systémom WordPress. K službe WordPress sa dostanete cez stránku wordpress.com Ak budete túžiť po VIP programe, počítajte s nákladmi od 3750 dolárov mesačne. Systém WordPress na druhej strane je zadarmo. Vy potrebujete len vlastný hosting, prípadne doménu, za ktoré sa väčšinou platí. Stiahnete si systém zo stránky wordpress.org a nainštalujete ho na svoj hosting.

„Vlastná pôda“ Na vytvorenie vlastnej domény potrebujete hostingovú spoločnosť. Teda priestor, kde uložíte vašu stránku, aby ste ju nemuseli mať doma na počítači.

Nezávislosť od poskytovateľa Najlepšia vec na WordPresse je to, že ho dokáže spravovať každý. Tým myslím samozrejme každého, kto sa trochu vyzná v týchto veciach.

33


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Veľa firiem si vyberie nejaké riešenie, pri ktorom majú svoje dáta v systéme, ku ktorému vlastne nemajú ani prístup. V momente, keď sa rozhodnú prejsť k firme, ktorá má lepšie alebo viac vyhovujúce služby, nastáva problém. Informácie zo „starých“ web stránok totiž nie je možné jednoducho preniesť na „nové“. Niekedy je firma dokonca donútená spraviť si celú prezentáciu od začiatku, čo môže byť pri väčších informačných databázach s množstvom návodov alebo produktov náročné. WordPress nie je síce dokonalý, ale jeho správu môžete prenechať inej firme. Tá si poradí s akoukoľvek jeho úpravou. To je výhoda „open-source“ systému. Zjednodušenú inštaláciu systému WordPress nájdete v prílohe B.

Aké prvky majú byť na blogu? alebo ABC dizajnu web stránky Aké prvky očakávam na web stránkach ako používateľ? Kam klikám? A čo by táto časť stránky mala robiť? Užívatelia majú zaužívané zvyky a očakávajú od stránok na internete určité správanie. Poďme sa teda pozrieť na to, kde sa čo očakáva a začnime od vrchu.

Hlavička stránky Malo by byť ihneď jasné, kde sa nachádzam. Hlavička by mala obsahovať tieto prvky: – názov blogu, prípadne logo – odkazy na dôležité stránky a odkaz na hlavnú stránku – políčko vyhľadávania – a odkazy na RSS kanál alebo e-mailového spravodajcu Štandardom dnes je, že pokiaľ kliknem na názov web stránky alebo jej logo v hlavičke, ocitnem sa na hlavnej stránke. Políčko vyhľadávania by malo byť tiež na začiatku, pretože niekedy ľudia vedia, čo hľadajú a nechce sa im preklikávať cez menu alebo dokonca hľadať toto vyhľadávacie pole! Odkaz na RSS prakticky hovorí, že naozaj ide o živý blog a nie o nemenné stránky. Odkazy na RSS by mali byť umiestnené niekde na začiatku, aby sme ich videli bez nutnosti posúvať sa na stránke ďalej bez ohľadu na to, či máme veľký monitor alebo len malý netbook. Zavedenie e-mailového spravodajcu považujem dnes za samozrejmosť.

34


Postranná lišta Toto je priestor, kde sa väčšinou vyskytuje najväčší neporiadok. Čo sa tam dá nájsť? –n ajčítanejšie články –p osledné komentáre –p osledné články –a rchív podľa dátumu –a rchív podľa kategórie –a rchív podľa abecedy – v ýber redakcie – v ýber čitateľov – z oznam kategórií – z oznam tagov –o dkazy na partnerské stránky –o dkazy na stránky o autoroch –o dkazy na stránky o redakcii – z oznam najaktívnejších komentátorov –a podobné. Najhoršie je, keď sa niekto snaží umiestniť všetky dostupné zoznamy a odkazy do jednej lišty, alebo musí mať dokonca lišty dve, aby sa to tam zmestilo. Výnimkou môžu byť spravodajské portály, ktorých cieľom je priniesť maximum informácií, avšak tie už väčšinou nespadajú do úzkej kategórie blogov. Zjednodušte postranné lišty blogu čo najviac. Užívatelia sa totiž nechajú veľmi ľahko vyrušiť a  nesústredia sa na to najhlavnejšie – obsah. Ďalšou možnosťou je, že preplnenú postrannú lištu čitateľ jednoducho ignoruje a pozornosť jej nebude venovať vôbec. Najmarkantnejšie je to pri reklame na internete. Ľudia vedia, kde na stránke očakávať reklamu a jednoducho sa tam nepozerajú a ak aj áno, úplne túto časť ignorujú. Tomuto sa odborne hovorí „banner blindness“. Skúste si to hneď teraz na sebe: Pamätáte si, aké reklamy ste videli na poslednej stránke, ktorú ste navštívili? A viete povedať, aké 4 časti mala jej postranná lišta?

Päta stránky V závere by mal byť uvedený napríklad „copyright“, podmienky služby, informácie o ochrane súkromia, prípadne kontakty a odkazy na produkty, ktoré momentálne bežia vo vašej reklame.

35


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

S odkazmi v päte stránky by to človek opäť nemal preháňať. Ideálne je mať ich tam menej ako 5, maximálne však 10. Niektoré blogy používajú túto časť i na zobrazenie toho, čo sa odstráni z postrannej lišty. Najlepšie je sem presunúť i zoznam kategórií, rôzne „naj“ zoznamy a podobné, aby nezaberali miesto inde.

Zhrnutie Najhoršie čo nájdeme na internete sú stránky veľkých firiem s funkčným IT oddelením. Sú to stránky ponúkajúce veľa služieb a funkcií, ale programátori si neuvedomujú, čo s ich stránkami robí užívateľ, resp. kto ten užívateľ je. A pretože web stránky majú najčastejšie na starosti programátori z IT oddelení, vytvára sa priepasť medzi ľuďmi, ktorí stránky pripravujú a medzi tými, čo ich čítajú. Všade platí pravidlo: Čím jednoduchšie, tým lepšie.

Budovanie dôvery – najľahšia cesta k predajom Musíte sa spájať s ľuďmi. Ľudia sú to, na čom záleží. Keď sa prejdete po rôznych stránkach, zistíte, že neviete, kto ich vytvoril. Keď sa nad tým zamyslíte z druhej strany – pamätáte si obchod, kde ste boli spokojný s človekom, ktorý vám pomohol? Alebo opačne: Pamätáte si obchod, kde si podľa vás predavačka zle odviedla svoju prácu? Spomínate si? Ak áno, spomínate si pravdepodobne na človeka alebo na nejaký pocit. Preto je predávanie o ľuďoch… A viete teraz povedať aj názov a majiteľa týchto obchodov? Stavím sa, že väčšinou nie. V kamennom obchode zohráva kľúčovú úlohu človek. Napriek tomu si myslíme, že  s  príchodom e-commerce na internete sa toto razom zmení. Často si myslíme, že stránka musí mať dobrý dizajn, dobré logo, že musí byť prístupná atď. Toto všetko je pekné, ale ľudia nemajú veľmi na výber v tom, komu dôverovať… a s nejakou vecou (značka, logo, dizajn) sa dôvera nevytvára. Preto sa pýtajte už pri dizajne stránky: – Kto je tvárou tohto webu? – S kým si má návštevník vytvoriť dôveru? – Kto mu má pomôcť s výberom? – Koho sa môže na niečo opýtať? Nemyslím tým len to, že niekam do kontaktov napíšete nejaké meno. Ak máte možnosť, zobrazte tvár na každej stránke.

36


Keď sa pozriete do pravého stĺpca môjho hlavného blogu, tak zistíte, že je tam moja tvár… na každej jednej stránke. Napriek tomu, že som skôr introvertný človek a nikdy som sa veľmi nechcel na internete ukazovať – som tam. Pretože aj to je spôsob, ako si získať dôveru čitateľa. Toto je totiž jeden zo spôsobov, ktorým môžu malé firmy potopiť veľké. Existuje aj firma, ktorej riaditeľ sa vďaka aktívnemu vystupovaniu na internete prepracoval k firme točiacej miliardy dolárov. Čoskoro sa toto začne diať aj u nás. Budete pri tom? Bude to ten váš blog, kde zákazníci uvidia niekoho, s kým sa budú môcť „naladiť na jednu vlnu“? Alebo toto prenecháte vašej konkurencii? Transakcia je jedna vec, ale viac peňazí je vo vzťahoch.

Teraz sa pozrite na vašu web stránku a zodpovedzte si sami pre seba: –V ie zákazník, na koho stránke sa nachádza? –V ie túto informáciu nájsť bez ohľadu na to, do ktorej časti ho vyhľadávače pošlú? –M á si s kým vytvárať dôverný vzťah? Bonusový tip: Praktikujte budovanie dôvery aj vo vašich videách, na vašich fanúšikovských stránkach, na blogoch a podobne.

Vaše dve najdôležitejšie stránky… alebo tri S klientkou konzultujeme o tom, ako zvýšiť zisk zo súčasných návštevníkov web stránky. Hovorím jej, že treba vytvoriť žmýkaciu (po česky „ždímací“) stránku, ktorá bude získavať kontakty. Ona ma prerušuje otázkou, ktorá ma úplne zamrazila: Žmýkacia stránka? … to čo je? Z rôznych výskumov sa dozvedáme, že súčasný zákazník alebo záujemca, na ktorého máte kontakt, má aspoň 6-krát väčšiu hodnotu ako ľudia, na ktorých ešte len získate kontakt cez nejakú propagáciu. Keď už máte niekoho na stránke – prečo si nevypýtať kontakt?? Presne na toto slúžia žmýkacie a prihlasovacie stránky. V čom je zásadný rozdiel medzi „klasickou“ stránkou, kde môže člověk zadať kontakt, a žmýkacou? Žmýkacia stránka má jedno špecifikum: Človek na nej môže urobiť jedine to, čo chcete: Dať vám kontakt. Alebo stránku zatvoriť. Zo žmýkacej stránky sa jednoducho nedá prekliknúť na inú stránku. Na žmýkacej stránke sa nedá urobiť nič iné okrem možnosti zanechať kontakt. Žmýkacia stránka nemá žiadne menu, odkazy na iné stránky alebo podobné.

37


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Okrem žmýkacej stránky existuje ešte aj prihlasovacia stránka. Prihlasovacou stránkou sa dá nazvať každá stránka, na ktorej je možnosť zadať svoje kontaktné údaje. Okrem toho sa však dá kliknúť na odkazy v menu, bočnej lište alebo inde na stránke. Tieto sa na žmýkacích stránkach nenachádzajú. Príklad prihlasovacej stránky » (zadajte email, aby som vás mohol spamovať 27x denne a aby ste sa dozvedeli viac o blogovaní a internetovom marketingu) Príklad žmýkacej stránky » (video – ukážka žmýkacej stránky… a pretože sa tam nič nedá spraviť, dajte mi váš mail a budem vám posielať spravodajcu najpopulárnejšieho slovenského blogu) Aby sme nezabudli na to najdôležitejšie – obsahová stránka. Či už pred získaním kontaktu, alebo potom, musíte si nejako udržať pozornosť záujemcu. Keď ste sa dočítali až sem, tak vám môžem prezradiť, že toto je príklad vzdelávacieho obsahu, ktorý sa dá použiť aj na web stránke. Na web stránke by bola samozrejme aj možnosť prihlásiť sa do emailového spravodajcu. Tým spojíte prihlasovaciu a obsahovú stránku. Druhá možnosť, ako si udržať čitateľa je cez zábavnú obsahovú stránku. Na každej zo spomínaných stránok môžete použiť akýkoľvek spôsob na vyjadrenie výzvy a poskytnutie informácií. Môže to byť video, môže to byť text, môže to byť audio, kde človeka poinformujete, zabavíte a na záver ho vyzvete, aby vám zanechal kontakt. Keď už máte kontakt na záujemcu, je na čase mu začať posielať emaily, letáky a podobné.

Práve na konci to len začína Čo my voláme začiatok, je často koniec. A urobiť koniec znamená urobiť začiatok. Koniec je tam, odkiaľ začíname. T. S. Eliot Ako budete zakončovať vaše príspevky? Čo urobia vaši čitatelia po tom, keď dočítajú článok na vašom blogu? Urobia vlastne niečo? Úspech vášho blogu je daný práve tým, čo urobia vaši čitatelia po tom, keď dočítajú váš príspevok. Teda okrem príspevkov je tu ešte ďalší element. Čitatelia sa delia na dve skupiny. Tí, čo len čítajú. A tí, čo čítajú a potom aj niečo urobia. Ktorá skupina je lepšia? Žiadna, pretože naším cieľom je vzdelať čo najviac ľudí. Avšak je jasné, že z pohľadu „úspešnosti“ a čo najväčšieho rozšírenia blogu je prospešná práve druhá skupina.

Takže ako spravíme z čitateľov ľudí, ktorí konajú? Nespravíme. Pretože to, čo ľudia robia na internete, jednoducho iba odráža ich osobnosť. My tu nie sme na to, aby sme menili ľudí len preto, aby sme my mali úspech.

38


Čo môžeme teda urobiť? Tu sú otázky, ktoré sa môžete spýtať sami seba. Zistíte tak, či oslovujete „konateľov“. Tým vám rastie blog a následne aj jeho úspešnosť. –Ž iadate vašich čitateľov o niečo? – J e im jasné, čo majú urobiť? –P íšete veci hodné zdieľania s inými? Veci hodné „lajkovania“ cez Facebook alebo „šérovania“ inou cestou? –M ajú užívatelia ľahké zdieľanie? Napríklad cez tlačidlá zdieľať na Facebooku, poslať e-mailom a podobne? –A ko čitateľov podporujete v komentovaní? –S tojí im za to urobiť niečo viac než len čítať? –N a záver: Dávate im otázky? Upozornenie: Nechcite od čitateľa veľa. Jedna (1) vec je celkom dosť. Ak chcete, aby klikli na odkaz, nechcite od nich komentár. Ak chcete, aby príspevok zdieľali na Facebooku, nechcite od nich, aby ešte aj vyplnili dotazník.

Jednoduchosť, jednoduchosť, jednoduchosť… a opakovanie. (Myslím, že toto má šancu stať sa mojím slávnym citátom.) Koniec tohto ebooku je len začiatkom toho, čo urobíte teraz vy. Veľa blogovacieho zdaru! Martin Mikláš

PS: Nezabudnite si vyzdvihnúť 3 darčeky, ktoré nájdete v prílohe A. PPS: A ak vás zaujímajú všetky spôsoby toho, ako si môžete zvýšiť vaše zisky, pozrite sa do prílohy C.

Príloha A Stavím sa, že ste ani nedočítali článok „Prečo potrebujem spustiť vlastný blog“ a už by ste radi získali spomínané pomôcky… OK, že ste to vy: Prejdite sem a čítajte ebooky a pozerajte videá: www.zakaznicizdarma.cz Nezabudnite sa vrátiť k príspevku Prečo potrebujem spustiť vlastný blog? na stránke 5…

39


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Príloha B Pozor – táto časť obsahuje technické výrazy. Ak im nerozumiete, odporúčam vám prenechať inštaláciu systému na niekoho iného. Prvý krok na novom hostingu je inštalácia WordPressu. Inštalácia je pre človeka skúseného v správe systémov a počítačov naozajstnou hračkou. Niektorí poskytovatelia internetu dokonca umožňujú inštaláciu jedným kliknutím. Navštívte českú alebo slovenskú stránku WordPressu a stiahnite si najnovšiu verziu: http://cs.wordpress.org/ http://sk.wordpress.org/ Potom postupujte podľa priloženého súboru citajma.html. Najťažšia časť celej inštalácie je na začiatku: Musíte dostať súbory WordPressu na váš server. Ostatné spraví WordPress automaticky. Inštalácia prebieha tak, že otvoríte vašu www stránku a zadáte tam vaše údaje ako názov stránky a prihlasovacie údaje do databázy. WordPress si v MySQL databáze ukladá všetky dáta. Teda ak aj vymažete súbory WordPressu, vaše texty a štruktúra stránky ostanú zachované. Po inštalácii si nezabudnite uložiť heslo. V každom prípade – heslo sa dá kedykoľvek zmeniť. Bezpečnosť predovšetkým: Odporúčam, aby ste si prihlasovacie meno dali iné ako admin. Po týchto krokoch je váš nový blog nachystaný na prvý príspevok. Ak máte záujem o detailnejší návod, stiahnite si detailný návod na www.zakaznicizdarma.cz

Príloha C Možno ste už vycítili, že milujem marketing a musím pridať trošku marketingovej šľahačky. Poďme teda na to: Sú iba 3 možnosti, ako si zvýšiť zisk. Ktoré to sú? Spýtajte sa túto otázku náhodného človeka. Čo vám povie? „Zvýšte obrat a znížte náklady.“ Týmto by sme mali základnú matematiku za sebou. Teraz sa pozrime, aké sú všetky možnosti na zvýšenie zisku… všetky 3 možnosti. Viac ich totiž neexistuje. 1. Získate viac nových klientov 2. Predáte viac 3. Predáte drahšie Pozrime sa bližšie na tieto 3 možnosti:

40


1. Získanie viacerých nových klientov Táto možnosť je asi jediné, na čo sa väčšina firiem sústredí. Problém je ten, že získanie nového zákazníka je tou najdrahšou možnosťou. Pravdaže, pokiaľ začínate, nemáte inú možnosť. Musí byť nejaký klient číslo jeden. Získanie každého ďalšieho je potom už len jednoduchšie a ľahšie. Stále však náročnejšie, než ostatné možnosti zvýšenia zisku... Pokiaľ máte stály príval nových klientov, máte „o dôchodok postarané“. Keď sa o chvíľu pozrieme na dôvody zlyhania, zistíme, že celá polovica z nich súvisí so získavaním nových klientov. Pritom všetky problémy so získavaním zákazníkov sa dajú prekonať automatizovaným procesom. Majitelia, ktorí si toto zautomatizujú, sa môžu sústrediť na zábavnejšie, jednoduchšie a efektívnejšie spôsoby zvyšovania zisku.

2. Predávanie väčšieho množstva produktov Táto možnosť je o niečo jednoduchšia, pretože klienta už máte. Väčšinou stačí len myslieť na to, že mu máte k hranolčekom ponúknuť hamburger, k sekačke náhradné filtre alebo k topánkam nejaký krém alebo impregnačný sprej. Táto možnosť zahŕňa aj to, že zákazníka namotivujete, aby si váš produkt kupoval častejšie. Myslím tu pozitívnu motiváciu, keď zákazník príde a s radosťou si vyberie nový produkt. POZOR: Neetické správanie firiem v podobe toho, že výrobok je naprogramovaný, aby prestal fungovať deň po záruke, nepovažujem za marketing. Je to okrádanie zákazníka. Ak sa mienite angažovať v tejto oblasti, prosím zabudnite na všetko, čo je v tomto dokumente a zahoďte ho! Je totiž dokázané, že potešovaním zákazníka a následnou starostlivosťou zarobíte OVEĽA VIAC, JEDNODUCHŠIE a ZÁBAVNEJŠIE. Predávanie väčšieho množstva produktov sa robí najmä troma technikami: upselling, downselling a cross-selling.

3. Predávanie za viac Zvýšenie ceny. Toto je najčastejšie iba psychologická prekážka predajcov. Uvediem názorný príklad z tohto víkendu: V nedeľu som sa rozhodol, že chcem na obed kvalitný vegánsky šalát. To je šalát, ktorý neobsahuje žiadne živočíšne produkty ako syr alebo smotanovú zálievku. Nakoľko som víkend trávil v malom mestečku na Slovensku, zadal som do Google máp niečo ako reštaurácia. Z 10 reštaurácií v okolí malo web stránku… hádajte koľko?!? Až dve… Pozrel som sa preto na ich menu. Obe síce mali šaláty, ale väčšinou boli s grilovanými kuracími kúskami alebo „kvalitným feta syrom“.

41


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

Už to vyzeralo tak, že skončím so šalátom úplne iným, ako som pôvodne zamýšľal. V tom som si spomenul, že asi pol hodinku cesty po diaľnici je mesto s novou reštauráciou, kde som bol len raz a varili tam vynikajúco. Pozrel som na ich web stránku (dalo by sa tam toho kopu napraviť, ale aspoň ju mali!). Pozrel som sa na ich menu. Samozrejme, že mali vegánsky šalát… dokonca s kúskami tofu! Voľba bola jasná. Prídem do reštaurácie. Okamžite ma upozornili, že majú akciu a nebudú sa mi môcť 30 minút venovať. To ma neodradilo, pretože som mal doteraz vynikajúce skúsenosti s ich kuchyňou. Hovorím, že s tým počítam… aspoň z mobilu odpoviem na nejaké emaily. Aké bolo moje prekvapenie, keď som do 10 minút mal na stole svoj šalát!?! Do 30 minút bol aj zjedený... Tu sa dá hovoriť o skvelom napĺňaní očakávaní zákazníkov – keby mi povedali, že to bude trvať 10 minútok a 20 by sa nič nedialo, už sa viac nevrátim. Dá sa hovoriť o odlíšení sa od konkurencie a určite aj o ľudskom prístupe obsluhy. Čo ma však zarazilo, bolo to, že počas môjho obeda prišlo asi ďalších 5 skupín ľudí. Všetci sa posadili k stolom. Všetkým bolo povedané, že budú čakať na jedlo asi 30 minút. Všetci ostali. Povedal som si, že situáciu ostanem ešte chvíľu sledovať. Objednal som si preto ešte druhý vegánsky šalát, ktorý som v menu našiel po zjedení prvého. V danej reštaurácii som ešte nejakú chvíľu ostal písať emaily. Všetci ľudia, čo tam sedeli, boli veľmi spokojní. Jediné, čo mi napadlo v tejto situácii bolo: „Keby sme mali za jedlo platiť dvojnásobok toho, čo dnes, myslím si, že by sme tu aj tak všetci sedeli.“ Kedykoľvek by som bol znova v danej obci a mal chuť na vegánsky šalát, zopakoval by som tento výlet. I keď by som musel v konečnom dôsledku stráviť na diaľnici viac ako hodinu… Takže áno – často je zvyšovanie ceny len psychologickým problémom predajcu alebo nepochopenie zákazníka toho, v čom je daná firma najlepšia. Aj malým zvýšením ceny sa dá dosiahnuť veľké zvýšenie zisku. Uvediem príklad: Predávate vegánsky šalátik za 5 eur alebo 125 Kč. Predstavte si, že za mesiac ich predáte 1000. Váš zisk z jedného šalátika je 1 euro alebo 25 Kč. V súčasnej situácii teda máte čistý zisk 1000 eur alebo 25 000 Kč. Čo sa stane, keď zdvihnete cenu šalátika o závratných 20 %? Čo sa stane, keď šalát bude stáť 6 eur alebo 150 Kč?? Váš zisk z jedného predaného kusa sa zdvihne z 1 na 2 eurá, z 25 na 50 Kč. Váš zisk stúpne o 100 %. Pri 1000 predaných kusoch je to zvýšenie zisku z 1000 na 2000 eur, z 25 000 na 50 000 Kč. O koľko zákazníkov prídete, ak ste dobrá reštaurácia? O žiadneho… Často sa stane pravý opak. Záujem sa zvýši, pretože ľudia drahšie jedlo budú vnímať ako kvalitnejšie a nebudú na obed chodiť sami, ale zoberú tam aj známych alebo obchodných partnerov.

42


Zhrnutie zvyšovania ziskov Veľa podnikateľov v tomto momente práve zistilo, na čo sa sústrediť. Veľa podnikateľov však netuší, že zvyšovanie ziskov sa dá robiť systematicky. Cez postupnosť krokov. Sledujte váš email a niektorým z vás ich možno prezradím. Tí, čo ich použijú, budú zákazníkov „baliť“ rovnako, ako je to vo vzťahu medzi mužom a ženou. Dokonca zistia, ako zaistiť, aby zákazníci chodili sami...

43


Martin Mikláš Téma: Blog marketing

44


Poznรกmky

45


46


Michal Kyselica Téma: Videomarketing

Business development director ve společnosti Posilka.TV V průběhu dvou let se podařilo Michalovi vybudovat ze stránky Posilka.tv lídra v oblasti online fitness. Jeho video strategie mu pomohly oslovit na YouTube více než 3 miliony uživatelů a poté z nich vytvořit fanoušky, kontakty a zákazníky, jejichž počet převýšil 130 000. Nyní Michal pracuje jako externí poradce pro různé společnosti, kde radí firmám, jak zvýšit zisk díky propracovanému videomarketingu na druhém největším vyhledávači světa – YouTube. www.posilka.tv

47


Michal Kyselica Téma: Videomarketing

Predstavte si službu, vďaka ktorej by ste dokázali znížiť marketingové výdavky, získať viac zákazníkov, ale najmä zvýšiť váš zisk. Službu, kde by ste za minimálnu investíciu získali maximálny profit. Napriek týmto skvelým vlastnostiam túto službu využíva našťastie asi len 15 % firiem a podnikateľov. Prečo našťastie? Pretože vďaka tomu, že len malé percento trhu vie o tejto skvelej službe, dokážeme ju využiť ako našu obrovskú výhodu a zvýšiť tak naše zisky! Mnohí z vás už určite správne tušia, že ide o Video marketing.

4 dôvody, prečo práve Video marketing • Finančná nenáročnosť – prezradím vám návod ako za málo peňazí získať veľa muziky • Získanie nových zákazníkov – okrem toho vám Video marketing pomôže vybudovať aj väčšiu dôveru zákazníkov vo váš produkt • Univerzálnosť – princípy video marketingu môže využiť ktokoľvek, od majiteľa malej pekárne až po výrobcu áut • Zvýšenie ziskov – už zo základnej definície podnikania vyplýva, že vaším cieľom je vytvoriť zisk. Práve preto zaraďte video marketing medzi vaše nástroje a maximalizujte svoje zisky! V tomto manuáli vám ukážem overené metódy, ktoré som sa naučil od tých najlepších. Nepôjde však o  žiadne v  praxi nepoužiteľné rady, ako to veľakrát býva. Dokonca nebudete musieť ani študovať niekoľko kníh. V tomto manuáli vám na praktických ukážkach z mojej firmy ukážem metódy, vďaka ktorým sa mi podarilo z mojej firmy spraviť lídra vo svojej oblasti. Aby som vám však mohol prezradiť metódy, vďaka ktorým som dosiahol nielen ja a  moji klienti úspech, musíme pochopiť, čo to video marketing vlastne je. Video marketing je proces, pri ktorom za pomoci videa promujeme značku, produkt alebo službu.

Video marketing = video + jeho následný marketing Video je najpodstatnejšia časť celého video marketingu. Je to nástroj, vďaka ktorému sa dokážeme spojiť s naším potenciálnym zákazníkom a  ukázať mu presne to, čo chceme, tak aby nakúpil našu službu. Aj keď sa to zdá akokoľvek jasné, väčšina firiem si to neuvedomuje a práve preto nedosahuje očakávané výsledky. Z tohto dôvodu som pripravil pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu vybudovať skvelé video:

3 + 1 tip ako vytvoriť video pre váš produkt alebo službu Cieľ – skôr než začnete vytvárať akékoľvek video, určite si jeho cieľ. Čo má zákazník spraviť po pozretí si vášho videa? Má navštíviť Vašu webstránku či zdieľať ho so svojimi známymi, alebo sa prihlásiť na odber? To všetko je kľúčové pri vytváraní obsahovej časti videa.

48


Kredibilita – tak ako sa vaši zákazníci dostali na vaše video, môžu ho kedykoľvek vypnúť. Povedzte im, kto ste a aké riešenie im ponúkate. Ukážte im, že práve vy, váš produkt alebo služba je to, čo hľadajú, čomu majú veriť a čo si majú kúpiť. Kreativita – nebojte sa byť kreatívny. Uvedomte si, že váš potenciálny zákazník môže vaše video kedykoľvek vypnúť. Predstavte si seba na druhej strane, ako si hovoríte, že to video je nuda – a s veľkou pravdepodobnosťou to urobia aj vaši diváci. Nebojte sa preto použiť vo videu kreatívne prvky, či už pôjde o scenár, prostredie alebo grafiku. Kontroverzia – ak sa vám podarí jemne zapojiť do videa trocha kontroverzie, tak sa vám práve podarilo splniť jeden atribút na to, aby sa vaše video mohlo stať virálnym (ľudia o ňom búdu rozprávať, písať, zdieľať ho, komentovať...). Je však dôležité nájsť správnu hranicu medzi tým, čo je málo a čo príliš. Ukážem vám, ako sa mi vďaka tomuto tipu podarilo zvýšiť predaj o niekoľko desiatok percent.

Ako to funguje v praxi? Ako som písal v úvode, všetko vám ukážem na reálnych príkladoch. Za krátky čas sa nám zo stránky www.posilka.tv podarilo vybudovať lídra v oblasti online fitness poradenstva. A to všetko hlavne vďaka video marketingu! Portál Posilka.tv predáva online službu v podobe online fitness trénera. V našej spoločnosti si uvedomujeme jedno základné pravidlo – nesnažíme sa ľudom predať náš produkt, ale riešenie ich problému. Problém nášho zákazníka býva v 95 % ten, že chce zredukovať tuk alebo nabrať svaly. A práve preto sme sa rozhodli využiť video marketing ako našu hlavnú zbraň. Začali sme zdarma uverejňovať tréningy online.

49


Michal Kyselica Téma: Videomarketing

V našom biznise platí, že pre dokonalé telo musíte klásť dôraz najmä na dve veci: tréning a stravu. Cieľ – nielen zvýšiť povedomie o značke, ale hlavne zvýšiť predaj nášho produktu. Kredibilita – vo videu im na našich telách ukážeme, že sami máme to, čo oni hľadajú. Kreativita – rôzne grafické prvky a call to action priamo vo videu. Kontroverzia – už z názvu vyplýva, že na dosiahnutie dokonalej postavy by mal stačiť len samotný tréning. A práve preto na konci videa a v popise hovoríme, že dokonalé telo nie je len tréning, ale aj strava. Následne odkazujeme na portál Posilka.TV, kde je náš produkt – a teda riešenie.

Ako dosiahnuť, aby vašu reklamu videli milióny ľudí? Zdá sa vám to takmer nemožné? Mne a mnohým z mojich klientov sa to podarilo. Som si istý, že ak budete robiť video marketing správne, podarí sa to aj vám.

Keď už máme vytvorené video, nastáva čas na druhý bod, a to samotný video marketing. YouTube je 2. najväčším vyhľadávačom na svete. Preto jednoznačne uverejňujte vaše video tam. Video marketing = YouTube! Umiestenie a nahratie na server – jednoznačne YouTube. Samozrejme, môžete využiť aj iné video servery, napr.: vimeo.com, dailymotion.com, mojevideo.sk a mnohé ďalšie. Ja osobne však pre všetky projekty, či už moje alebo keď pracujem ako externý konzultant, preferujem YouTube. Práve preto vám v tomto manuáli ukážem cestu, ako z vášho už vytvoreného videa spraviť dokonalý marketingový nástroj, ktorý vám pomôže zvýšiť nielen predaj vášho produktu alebo služby, ale tiež zvýšiť dôveru vo vašu spoločnosť.

Kľuč na ovládnutie video marketingu na YouTube Základným predpokladom na to, aby sa vaše video stalo obľúbené a sledované, je uvedomiť si jednoduchý fakt, že YouTube je vlastne vyhľadávač od Google. Možno sa to zdá na prvý pohľad primitívne a zvláštne, no skutočne je to tak. 90 % zo všetkých videí pochádza priamo z YouTube – a to buď tak, že si človek vyhľadá konkrétne video, alebo že ho uvidí medzi odporúčanými videami napravo od videa. Tak či onak, 90 % úspechu závisí od kľúčových slov.

50


Začnite od konca Veľa ľudí robí zásadnú chybu, že hneď po nahratí videa dá videu názov. Ak chcete mať vo video marketingu na YouTube skutočne úspech, začnite od konca. To znamená od tagov, resp. kľúčových slov. Použite nástroj na vyhľadávanie kľúčových slov a vyberte si tie s najnižšou konkurenciou (napr. Keyword Planner od Google). V našom prípade sme cielili na ľudí, ktorí chcú chudnúť a cvičiť, a práve preto sme si za základné kľúčové slová vybrali: ako schudnúť, cvičenie, brucho. Dávajte si však pozor, aby ste kľúčových slov nevybrali mnoho. Odporúčam, aby ste si na začiatok vybrali tri a na tie sa zamerali. Kľúčové slová najskôr umiestnite do tagov.

51


Michal Kyselica Téma: Videomarketing

Následne kľúčové slová kreatívne umiestnite aj do popisu videa.

A na záver kľúčové slová umiestnite aj do samotného názvu.

Nie je dôležité byť prvý, ale najatraktívnejší Aby si váš potenciálny zákazník klikol na vaše video, nie je dôležité, aby bolo nutne na prvom mieste výsledkov vyhľadávania. Ideálna pozícia je v prvej trojke, veľmi dôležitá je však aj atraktivita vášho videa. Tú docielite zaujímavou miniatúrou a názvom.

Ešte nie je koniec Na to, aby vaše video bolo skutočne úspešné a zobrazovalo sa pri vyhľadávaní vami zadaných kľúčových slov je nutné, aby ho YouTube vyhodnotil ako relevantné a obľúbené video. Práve preto je kľúčové, aby ste vaše video v začiatkoch podporili marketingom, napr. zaplatením PPC reklamy, uverejnením videa na rôznych blogoch alebo sociálnych médiách. Táto prvá vlna je kľúčová, pretože sa bude postupne zväčšovať a zväčšovať.

Akokoľvek sa môže zdať táto technika jednoduchá, je veľmi účinná a nám priniesla len v tomto konkrétnom príklade takmer 200 000 videní, z  ktorých sa nám podarilo získať niekoľko stoviek zákazníkov.

52


Bonus: Ako dostať váš obsah na popredné miesta v Googli? Nedarí sa vám dostať vašu web stránku na popredné miesta vo vyhľadávači Google? Nevadí. Využite video marketing. Jednoducho uverejnite vaše video na YouTube, nazvite ho tak, aby názov obsahoval vaše kľúčové slová, tie umiestnite aj do tagov a do popisu videa, a máte vyhraté.

Zvýšenie ziskov a predaja Ako som uviedol už na začiatku manuálu, ako prvý krok pri tvorbe videa by ste si mali určiť, aký je cieľ vášho videa, a až na základe toho vyberať grafické alebo verbálne prvky. V uvedenom videu bolo naším cieľom zvýšiť návštevnosť našej stránky, predaj nášho produktu a získať viac odberateľov. Urobili sme to umiestnením rôznych grafických, textových a verbálnych prvkov priamo do videa a jeho popisu. V prípade vašej firmy však samozrejme bude záležať na tom, o aký typ videa pôjde a čo videom budete chcieť prezentovať.

Ako zaradiť video marketing medzi vaše nástroje? Celý manuál vám ukázal, že video marketing skutočne môže byť cesta ako dosiahnuť úspech. Niekedy môže byť video marketing využitý ako vaša hlavná stratégia, inokedy zase len vedľajšia. Jedno je však isté. Pokiaľ chcete zdvihnúť vaše predaje a zisky, video marketing by ste mali zaradiť do vášho marketingového arzenálu. Verím, že pri vašich kampaniach využijete dávku kreativity a vaše kampane sa stanú úspešné tak ako tie moje či mojich klientov. Ak by ste si však nevedeli rady alebo by ste potrebovali odbornú pomoc, kontaktujte ma na: kyselica@posilka.tv

Prajem veľa šťastia Michal Kyselica

53


Michal Kyselica TĂŠma: Videomarketing

54


Poznรกmky

55


56


David Kirš Téma: Email marketing

Lídr nové generace on-line marketingu… Svým věkem zatím spíše princ, jinak úspěšný král nové generace internetového marketingu, která staví více na vzdělávání a pomáhání než na tvrdém prodávání. Nejdřív pomáhej, pak prodávej. Na tomto konceptu založil obchodní skupinu Firma 2.0. Před dvěma lety přivedl do ČR infomarketing. V divizi online publishingu se do jeho tří posledních programů (emailacademy.cz, milionoveimperium.cz, onlineacademy.cz) zapojilo 3 741 podnikatelů. Drží rekord v prodeji online programů, 5,3 mil. Kč za 24 h. Aplikace 2.0, které ve firmě vyvíjí (SmartEmailing.cz, Fapi.cz, Anabix.cz, Affilbox.cz) a které zjednodušují podnikatelům život, používá dnes přes 2 000 firem. V jeho měsíčním členském programu OnlineAcademy Club je nyní 1 400 platících členů. V programech osobního rozvoje, které tvoří s dalšími autory, už přes 1 000 členů. David se po VUT v Brně a po 8 letech na manažerských pozicích dostal k vlastnímu podnikání v roce 2009, kdy založil firmu SmartEmailing (nyní jedničku email marketingu v ČR). Zlom v kariéře nastal v roce 2011, poté co se vrátil z USA z několika tréninků u světových špiček online marketingu. Tyto dovednosti a následně zkušenosti z aplikací technik v ČR způsobily přelom. Následoval raketový růst počtu zákazníků, výnosů, zisku i zaměstnanců. 40 členný tým Firmy 2.0 nyní obsluhuje přes 5 000 klientů, roční výnos skupiny přesáhl 30 milionů korun. David se rozhodl sdílet své zkušenosti v podnikání a výsledkem je divize vzdělávání pořádající workshopy, semináře, online vzdělávací akce a i např. poslední velkou akci Milionové impérium Živě, kterou loni v dubnu navštívilo téměř 1 000 lidí. Davidovo krédo je toto: „Poznat sám sebe, nikdy se nevzdávat a učit se od těch nejlepších na světě.“ A to teď předává dál… www.davidkirs.cz

57


David Kirš Téma: Email marketing

Email marketing Existujte marketingová strategie, kterou dělat musíte, protože jinak zapadnete v propadlišti dějin. Žádný z mých projektů by neuspěl, pokud bych do strategie nezahrnul email. Neznám na internetu službu, web nebo portál, který by nepoužíval email. Neznám více efektivní strategii pro online prodej, než je email. Přesto se podívejte do své emailové schránky a odpovězte si, kolik z emailů, které dostáváte, vás aspoň trošku zaujme a kolik z nich opravdu přečtete? Několik kampaní jsem dělal jen po emailu. Jak? Poslal jsem jeden email, pak druhý a třetí. A prodal jsem za několik miliónů. Kdy si to můžete dovolit? Když máte databázi a když vám lidé v databázi věří a předtím jste jim poskytli hodnotu. A to je váš úkol. Zajistit, aby se lidé na vaše emaily svým způsobem těšili a aby je četli a klikali na ně. Dostali se tak na stránky, kde najdou vzdělání, pomoc a informace. Pro ty se k vám přece přihlásili, přišli si pro ně, aby se vzdělali. Pak si od vás i koupí. Nic více, nic méně.

Náš mozek někdy potřebuje fakta. Zde jsou: „67 % zákazníků, kteří vám dnes řekli ne, je ochotno nakoupit do roka.“ Gartner Research Bohužel v dnešní rychlé době firmy pracují tím způsobem, že vyrazí honit zákazníky, honí a hledají, křičí kolem sebe – kup, kup. A ve chvíli, kdy slyší NE, jdou dál. Jenže… „80 % kontaktů, které jste považovali za ztracené, by koupilo během dalších 2 let.“ Sirius Decisions A tak máte jediný úkol, nikoho, kdo vám řekl NE, a nikoho, kdo byť na chvíli zavítal blízko vašeho webu a samozřejmě i prodejny apod., nepustit bez toho, aniž byste ho požádali o kontakt, o email a dále s ním komunikovali. Bohužel… „90 % prodejců o email ani nepožádá nebo to vzdá před pátým kontaktem zákazníka.“ Dartnell Corporation A toto nesmí být váš případ. Jako někdo, kdo zná evoluci zákazníka, víte, že další kontakt, budování vztahu, důvěrný rozhovor je nezbytnou součástí prodejního procesu, pokud to přeskočíte, neprodáte. Jeden kontakt nestačí. Dva je také málo. Potřebujete někdy až 10 různých způsobů spojení s klientem (email, dopis, článek, video, schůzka, telefon, webinář apod.), než řekne ANO. A to je váš cíl. A v tom vám pomůže email marketing.

58


Co vše řeší email marketing? – Komunikaci, která buduje důvěru a vztah. – Předprodejní, prodejní a poprodejní komunikaci. – Doručování hodnotného a kvalitního obsahu. – Připomínání, že pořád existujete. – Doručení zprávy zákazníkovi rychle a levně. – Zvýšení návštěvnosti vašich stránek.

Základy email marketingu? Existují vlastně jen dvě věci, které je u email marketingu třeba dělat pořád dokola: 1. Budovat databázi emailových adres. 2. Tvořit a doručovat poutavé zprávy (emaily).

Emailová adresa Emailu se říká emailová adresa. A ne náhodou. Před internetem bylo místo, kde bydlel zákazník, jeho bydliště, takže když jste ho chtěli navštívit, museli jste přijít k němu domů nebo mu poslat dopis. V dnešní době je adresou, bydlištěm zákazníka email, emailová adresa. To je vaše spojení s potenciálními zákazníky. Když nevíte, kde bydlí, nemáte adresy, jak je pak můžete navštívit a pomáhat jim? Těžko.

Zlatý důl = databáze emailů Víte, co se váží v internetovém marketingu zlatem? Kdo je vážený a uznávaný na poli online světa? Kdo je lídrem a za kým lidé chodí s prosíkem? Kdo má tak trochu monopol? Podnikatel, který vlastní databázi kvalitních emailových adres pro daný obor, segment nebo cílový trh. Databázi, která ho zná, uznává a důvěřuje mu. Když pochopíte, uchopíte fakt, že databáze emailů je to nejcennější aktivum na internetu každé firmy, budete bohatí, velmi úspěšní a v podstatě dlouhodobě neporazitelní.

KROK 1: BUDOVÁNÍ DATABÁZE Existuje jediný správný přístup k budování databáze. Webový formulář na vlastních nebo spřízněných stránkách. Jiné techniky jako nákup databáze, vykopírovávání, pronájmy, veřejné databá-

59


David Kirš Téma: Email marketing

ze apod. vypadají lákavě, jsou často velmi levné a zdají se jako rychlé řešení, leč po čtyřech letech v emailmarketingovém byznyse můžu konstatovat, nefungují, jsou ztrátou času a peněz. Uvědomte si tedy znovu třetí fázi evoluce a tou je kontakt. Potřebujete získat kontakt, abyste se mohli připomínat a pomáhat. Pak ve správný čas prodávat, abyste brzy slyšeli ano. A pokud uslyšíte ne, pokračujete opět připomínáním a pomáháním. A k tomu potřebujete email.

Postup budování databáze: 1. Vytvořte hodnotný obsah, vzdělávací materiál nebo jinou lákavou nabídku zdarma, abyste ji mohli propagovat na webu. Připomínám z části Info marketing, že takovou věcí může být: Ebook zdarma. V podstatě jakýkoliv text uložený v PDF lze nazvat ebookem. Report, článek, whitepaper, návod, recept, postup, tabulka, how-to kroky. Toto jsou příklady nejoblíbenějších magnetů na zákazníky. Buďte struční a věcní. Dejte hodnotu. Video a vzdělání zdarma. Vzdělávat = pomáhat. Vyměňte za kontakt kvalitní vzdělání, trénink, školení, přednášku. Nejlépe jako video, prezentaci nebo jinou vhodnou formu. Kupóny a speciální akce. Obzvlášť používané v retailu, maloobchodě. Tam lze výhodu, slevu pak hned využít. Prodávat později na segment zákazníků, kteří si vyžádali kupón, je velmi efektivní. Demo nebo přístup zdarma. Ochutnávka, přístup zdarma na vyzkoušení, na test. To je efektivní strategie. Používá se při prodeji aplikací, softwarů a v jiných oblastech. Poskytněte demo, zkoušku a pak už klienta nepusťte. Testy, dotazníky, kalkulačky. Lidé rádi vyplňují, aby pak dostali výsledky. Umístěte na web zajímavý test nebo interaktivní dotazník, poskytněte hodnotu a získáte kontakt. Věrnostní programy a kluby. Vypíchněte výhody, když se návštěvník stane členem vašeho programu. Jako na prodejně i na webu lákejte k tomu, být členem něčeho exkluzivního, získat výhody, VIP podmínky apod. Ceníky a katalogy. Odeslat katalog s cenami nebo poskytnout velkoobchodní ceník může být efektivní strategie. Kdo chce znát ceny, je nejspíš potenciální zákazník. Online webináře. Pozvěte na živé vysílání návštěvníky. Pozvěte je i ke sledování záznamu. Nabídněte hodnotnou přednášku a máte pozornost. Emailové série. Nastavte sérii SmartKampaní, autoresponderů, např. 5denní série 5 zdravých snídaní na váš email. Každý den pak automat pošle na kontakt jeden předpřipravený email. Nápadům se zde meze nekladou.

2. Umístěte webový formulář na stránky. Webový formulář vám na pár kliknutí vygeneruje každá rozumná aplikace email marketingu. Tento formulář vám bude sbírat kontakty z webu a bude vám

60


je umísťovat pěkně do seznamu kontaktů. Žádné registrace v emailu, někde po excelech apod. Ne. Potřebujete email kontakty v seznamech, abyste na ně mohli obratem posílat email přes emailmarketingovou aplikaci.

Tipy pro fungující web formulář: A. Musí být viditelný na každé stránce nebo na něj z každé stránky alespoň odkazujte. B. U veďte u formuláře jasné výhody, proč jej má člověk vyplnit, co mu to přinese, jaké výhody tím získá, a buďte velmi výstižní. Přihlaste se k newsletteru nestačí. To už nefunguje. Pracujte s hesly jako: 3 tipy na to, jak nakupovat zdravé potraviny levně (pro eshop se zdravou výživou např.) Jak poznat padělek nebo nekvalitní výrobek (umělecká dílna) Nejčastější chyby při nákupu ojetého vozu (autobazar) 5 kroků, jak rozčílit fanoušky na Facebooku (online agentura) Asi teď máte představu, co je třeba napsat a jak upoutat pozornost na váš webový formulář. C. P o vyplnění zobrazte děkovací stránku, na ní poskytněte slíbený obsah nebo informujte o odeslání emailem a nabídněte další krok. Co má člověk u vás vidět nyní, poté, co vyplnil formulář. Veďte návštěvníka dále po cestě.

KROK 2: VYTVOŘENÍ POUTAVÉHO A FUNKČNÍHO EMAILU Napsat email, který zaujme, je trošku alchymie. Ale pokud se budete řídit následujícími pravidly, stane se z vás brzy dobrý alchymista. Navíc, s jídlem roste chuť a trénink posiluje svaly, takže časem zjistíte, že jste lepší a lepší a jde vám to mnohem snadněji než na začátku. Důležité je začít a psát. 1. Předmět je klíč. Maximálně 5–6 slov, překvapte, zaujměte, položte otázku – cílem je vzbudit zájem, aby se příjemce rozhodl email otevřít a začetl se. 2. Nebuďte korporátní a strojení. Buďte kamarádští, představte si, že píšete email známému, pak zafunguje. Buďte osobní a veďte konverzaci, otevřete rozhovor. Pak se příjemce zapojí. 3. Mějte jeden jasný cíl. Pište email vždy s jasným záměrem a jen jedním cílem. Pokud v emailu uvedete, že máte novou pobočku, skvělý článek na blogu a k tomu slevu do konce měsíce, jsem ztracen a nechytnu ani jedno. 4. Umístěte více odkazů. Jak bude čtenář procházet textem emailu, bude mít chuť i kliknout. Uspokojte tuto chuť. Umístěte odkazy do textu jako slova, části vět, odrážky. 5. Neříkejte vše. Vaším cílem je, aby se příjemce rozhodl na váš email kliknout a přišel na stránky. A tak neříkejte hned vše. Nechejte trochu toho tajemství, ať je důvod kliknout. My lidé rádi odhalujeme tajemství.

61


David Kirš Téma: Email marketing

6. Nekomplikujte design. Jak vypadá email od vaší mámy, bráchy nebo kamaráda? Text? Tak proč má za každou cenu většina firem barevné a komplikované šablony, kde se to hemží texty, obrázky, grafikou, rámečky. Podpořte váš brand a styl. Mějte šablonu. Ale jednoduchou, která vede pozornost na text, obrázek, obsah, který je důležitý. Vše ostatní jen rozptyluje pozornost. 7. Pozor na šířku. Šířka vaší šablony by měla být maximálně kolem 700 pixelů. Nezapomeňte, že existují náhledová okna apod. A vy chcete, aby byl váš email vidět. 8. P ište jako osoba. I firma je vlastně osoba, ke které si tvoříte vztah, ale email je vždy lepší posílat od konkrétní osoby. Je to osobnější. Odpovědní email už může být obecný. 9. N ikdy no reply. Už jste dostali email, kde bylo No reply = neodpovídat? Není nic horšího, než když zakážete příjemci s vámi komunikovat. Proč mu pak vůbec píšete? Vždy reagujte na odpovědi a jako odpovědní email mějte funkční adresu, o kterou se někdo stará. 10. V patičce uveďte kontakt. Nejlépe úplný s adresou i telefonem. Často se stává, že člověk potřebuje kontakt rychle, najde email a v něm nic (tak mě napadá, že tuto informaci musím doplnit i do mých vlastních emailů). 11. D ejte možnost odhlásit se. Není nic horšího, než nemoci se odhlásit. Zjednodušte odhlášení. Nezískali jste důvěru, přijměte to a nechejte kontakt odejít. Lehce a s úctou. Může se vrátit. Emailmarketingové služby řeší odhlášení na jeden klik a vy to využijte. 12. O bchodní sdělení. Dodržujte zákon, dejte na konec emailu informaci o obchodním sdělení, což je každý email zaslaný na zákazníky, i kdybyste v něm nic neprodávali. Dle zákona. Stačí malým písmem. 13. V yhoďte nesmyslné věty. Například: Pokud se vám email nezobrazuje správně, klikněte sem. 14. P rvní věta. Je důležitá. Zobrazuje se totiž jako náhled např. v Seznamu za předmětem. A máte tak prostor využít další text mimo předmět k tomu, abyste zaujali čtenáře. 15. O dkazy jako slova. Nepoužívejte odkazy jako www.adresa.cz jako odkaz v emailech. Proč? Chytré systémy na rozesílku nahradí každý odkaz svým unikátním odkazem a až pak přesměrují na původní (kvůli statistikám). A emailový klient pak takový email rád označuje za nebezpečný. Použijte raději: Přehrát video zde, a tato slova dejte jako odkaz. Ne přímo odkaz na video.

KROK 3: DORUČENÍ EMAILŮ Ve chvíli, kdy máte komu posílat a co posílat (máte databázi a poutavý email), přichází čas ho rozeslat. Dnes je jen jeden způsob, jak rozesílat jako podnikatel firemní emaily. A opravdu to neříkám jen jako někdo, kdo vlastní systém SmartEmailing. Vyberte si jakýkoliv systém, náš, nebo zahraniční, ale nerozesílejte hromadné emaily přes Outlook, Gmail apod.

62


Proč? Nedodržujete zákon, protože se nedá rychle a jednoduše odhlásit, většina emailů vám stejně nedojde, dříve nebo později vás váš poskytovatel připojení upozorní, že posíláte hodně, nevidíte žádné statistiky, nemluvě o tom, že vůbec netuším, kde uchováváte kontakty, jak generujete webové formuláře a jak v tom všem můžete mít přehled.

Doporučuji tedy investici pár stovek měsíčně na pořízení chytrého systému na rozesílku a správu email marketingu. Ta vám stručně zaručí: 1. Seznamy a přehlednou správu kontaktů. 2. Webové formuláře a automatické padání do seznamů z webu. 3. Šablony pro přípravu emailů. 4. Kvalitní doručení. 5. Sledování statistik čtení a klikání. 6. Automatické rozesílání emailů. Tyhle body jsou základ, abyste dnes na internetu mohli fungovat a dělat online marketing. Osobně používám, jak jinak, SmartEmailing (www.smartemailing.cz) k plné spokojenosti jako dalších už 2 000 firem u nás.

EMAILOVÁ PRODEJNÍ STRATEGIE Nyní byste si měli být vědomi přínosu i strategie, jak a v čem je email marketing jednou z nejklíčovějších technik, které se budete na internetu věnovat. Je totiž jádrem všeho dění kolem vašich aktivit. Sbírá kontakty, doručuje zprávy s hodnotnými informacemi a ve správný čas prodává. A protože jsem vám slíbil konkrétní prodejní strategie, které za vás prodávají 24 hodin, i když spíte, zde je jedna taková s využitím email marketingu.

Co budete potřebovat? 1. Systém pro email marketing se SmartKampaněmi (autorespondery). 2. Webovou stránku s web formulářem a magnetem na kontakty (ideálně ebook). 3. Několik dalších kousků kvalitního obsahu (ebook, článek na blogu, video). 4. Prodejní stránku, kde může klient objednat.

Jak probíhá prodej? 1. Návštěvníka vaší stránky přitáhnete magnetem na kontakt, aby vyplnil formulář. 2. Automatizovaný systém následně odešle sérii emailů, které předpřipraví prodej. 3. Systém ve správný čas odešle prodejní email. 4. Vy vystavujete fakturu, přijímáte platbu a odesíláte objednávku.

63


David Kirš Téma: Email marketing

Udělejte následující kroky 1. EMAIL ČÍSLO JEDNA. Po vyplnění formuláře na webu okamžitě doručte slíbený magnet (nejlépe ebook). Tento magnet sám o sobě (samozřejmě podle své kvality) odvede kus práce, protože vytvoří kredibilitu a důvěru ve vás jako odborníka a experta. Nikdy nezapomeňte už do samotného magnetu umístit odkaz na prodejní stránku pro návštěvníky, kteří si stáhnou magnet a jsou připraveni ihned k další akci, nákupu. Jak bude vypadat první email:

Předmět: Váš ebook Text: Děkujeme moc za zájem o ebook „XY“.

Dali jsme si práci, abychom v ebooku popsali a odhalili, jak lze využít „X“, aby se stalo „Y“ a vy tak v životě zažívali „Z“.

Ebook si stáhněte pod tímto odkazem: Stáhnout ebook>>

Užijte si čtení. Pokud se vám ebook líbí, klidně ho pošlete vašim známým a nezapomeňte nám napsat, co vás v něm nejvíce zaujalo a co jste se naučili.

Brzy se ozveme. S pozdravem „pan a paní X“

2. EMAIL ČÍSLO DVA. Po několika dnech, doporučuji po 5–8 dnech, odešlete druhý email. Tento email má jeden cíl. Ukázat, že máte zájem, že se staráte a že chcete posloužit a dodat úplné informace. Tedy v evoluci buduje důvěru. Fáze pro důvěrný kontakt. Zde je návrh emailu číslo dva:

Předmět: Jak se vám líbil ebook? Text: Uběhlo několik dní a snad jste si našli chvilku na ebook „XY“. Přímý odkaz na něj posílám ještě jednou zde. Možná jste už vyzkoušeli něco z tipů v ebooku, a to je ten nejlepší start. Posíláme vám odkaz ještě na jeden zajímavý „článek, video, prezentaci“, které vám tentokrát odhalí, jak dělat/nedělat „Q“. Je to častý problém, se kterým se naši zákazníci potýkají, a snad tak pomůže i vám.

Přejít na článek/video.

S přáním pěkného dne „pan X“

64


3. EMAIL ČÍSLO TŘI. Po dalších 5–8 dnech přichází řada na další email. Samozřejmě každý tento email je už předpřipraven v systému a je odesílán plně automaticky, bez vašeho zásahu. Tento třetí email plní další roli v prodejní evoluci. Dále buduje důvěru, ale nyní tím, že ukazuje vaši kredibilitu a výsledky vámi nabízeného řešení/produktu. Jeho text zní:

Předmět: I tohle je možné Text: Pěkný den.

Rádi bychom se s vámi dnes podělili o příběh jednoho z našich klientů, který používá „X“ už pár měsíců a sklidil velmi zajímavé výsledky. Je to krátký článek/video, ale rozhodně stojí za zhlédnutí.

Odkaz je zde.

Na příští týden chystáme malou promo akci pro naše klienty a dovolím si o ní poslat brzy informaci i vám. Pokud byste už neměli o naše informace zájem, stačí se odhlásit tlačítkem níže.

S pozdravem „pan X“

4. EMAIL ČÍSLO ČTYŘI. Postupujeme dále a po dalších 5–8 dnech přichází řada na další email v této prodejní strategii. Přesně kopíruje strategii – pomáhej, pak prodávej. Tři předchozí emaily pomáhaly: 1. poslali jste ebook zdarma, 2. odkaz na zajímavý obsah a 3. případovou studii nebo zkušenost z praxe o vašich produktech a službách. Nyní můžete přistoupit k prodeji. Následuje tento email:

Předmět: Líbí se vám? Text: Krásný den.

Může dnes být opravdu krásný, protože právě běží akce na naši nejoblíbenější sadu knížek: Jak si postavit vlastní dům.

Od A do Z v něm najdete postup, jak „stavět a neprodělat kabát“. Pokud již „nechcete skočit na špek stavebním firmám“, je přesně pro vás.

Ještě tři dny ji můžete koupit za promo cenu na této stránce. Zjistit detaily>>

Děkuji. „pan X“

P. S.: Pokud se vám líbil ebook, který jste si nedávno stáhli, tuto sadu si zamilujete.

65


David Kirš Téma: Email marketing

5. EMAIL ČÍSLO PĚT. A jsme ve finále. Tento email odesíláte už jen těm, kteří si zatím nekoupili. Jako obchodník víte, že je třeba se připomínat. A to teď uděláte. Nemůžete spoléhat, že lidé zareagují na první výzvu. Však víte, jak čtete a odpovídáte na emaily vy. :) Za dva dny po posledním emailu tak posíláte tuto připomínku:

Předmět: Zítra to končí Text: Dobrý den, toto je připomínka, že naše promo akce na „Z“ zítra končí.

Máte možnost získat slevu a dárek ještě 24 hodin a pokud jste někdo, kdo je fanoušek „W“, pak neváhejte a získáte „Q“.

Těší nás, že jste tady s námi.

Mějte se skvěle. „pan X“

Náročné? Hračka? Jak pro koho. Nyní vás čeká tyto emaily přepsat a dosadit do nich vaše slova a vaše produkty nebo služby. Přidejte odkazy, podpisy, vložte pěknou šablonu a vaše prodejní strategie je na světě. Zdá se vám to příliš jednoduché? Že to nebude fungovat? Přesně tímto způsobem jsem začínal byznys i já a používám ho dodnes. Ve SmartEmailingu pro prodej aplikací i při prodeji info produktů. Prostě to funguje a dokážu vám to jen tak, že si to vyzkoušíte sami. Čím kvalitnější bude ebook a obsah a čím kvalitněji bude konvertovat vaše prodejní stránka, tím více samozřejmě prodáte. Pokud si váš produkt nikdo nekupuje, ani když ho přesvědčujete osobně, pak nezafunguje ani toto. Pokud ale už prodáváte a chcete prodávat pořád, i když spíte nebo cestujete nebo jste na dovolené, tak si dejte tu práci a nastavte tuto prodejní strategii. K čemu jinému už vám ten internet jinak je?

Závěr Email marketing je moje srdcová záležitost. Toto je zlomek toho, co bych vás rád o email marketingu naučil, ale na druhou stranu jsem nesmírně vděčný, že tento základ nyní máte. Bez něj nemá cenu pokračovat dále. Je třeba udělat první krok, pak druhý atd.

Co si musíte zapamatovat? 1. Databáze je váš zlatý důl – dnešní kontakt je váš zítřejší zákazník, pochopte to a budete se mít dobře. 2. Komunikujte – ve chvíli, kdy získáte kontakt, komunikujte. Nenechejte kontakt usnout, zapomene na vás. Udržujte život, dodávejte hodnotu, budujte důvěru, přidávejte na konto

66


body posíláním poutavých a přínosných emailů. Vždy střídejte emaily neprodejní s prodejními, pomáhejte a pak prodávejte. Nebuďte jako newslettery eshopů, které každý týden posílají sadu produktů, a to je vše. 3. Využívejte automatizaci – automatické emaily (SmartKampaně a autorespondery) jsou obrovsky podceňovaná věc, šetří čas a pomáhají klientům, začněte je používat.

Váš další krok? 1. Pokud teď nemáte na stránkách web formulář, každou minutu proděláváte peníze. Tak to je. První věcí, kterou udělejte po přečtení tohoto ebooku, je umístění web formuláře s magnetem na zákazníka. 2. Pokud web formulář a magnet už máte, nastavte prodejní strategii výše. Tento týden. Neodkládejte to. To je váš úkol na tento rok. Aplikovat strategie z tohoto ebooku.

Přeji vám odvahu a energii a vaše velké proč, abyste vždy před sebou viděli důvod, proč se vzděláváte a proč pak jít do akce, abyste ne vždy lehké postupy na internetu aplikovali. Recept máte, začněte vařit a nakonec se dosyta najezte. Dobrou chuť. :)

David Kirš www.davidkirs.cz

P. S.: Email píšu bez pomlčky úmyslně už 4 roky a 4 roky mě lidé opravují. Omlouvám se těm, koho to uráží, slovo email jsem napsal za poslední roky 1000x a ušetřilo mi to mnoho času, který bych strávil hledáním pomlčky na klávesnici. A navíc se mi to líbí více bez.

67


David KirĹĄ TĂŠma: Email marketing

68


Poznรกmky

69


70


Martin Kalina Téma: PPC marketing

Podnikatel, internetový marketér, specializace PPC reklama Původně šéf oddělení PPC reklamy H1.cz, dnes muž v pozadí největších online kampaní v ČR. Zastánce jednoduchých, dlouhodobě platných principů před složitými analýzami. Zastánce výkonové reklamy, kdy si na sebe reklama musí vždy vydělat. Hráč s čísly, TOP 10 Affiliate partner v podpořených kampaních 2013. Na Digital Summitu Vám Martin Kalina vysvětlí, jak efektivně a funkčně generovat díky PPC leady a návštěvnost, tak lehce jako otáčet kohoutkem. www.MarketingShow.cz

71


Martin Kalina Téma: PPCmarketing

Co je PPC reklama PPC (Pay Per Click) je tzv. reklama placená za proklik, což znamená, že neplatíte za zobrazení reklamy, ale až za vlastní kliknutí na ni. To znamená, že platíte až za reálného návštěvníka vašich stránek.

Jaké jsou výhody PPC reklamy: – Získáte okamžitou návštěvnost na váš web. – Urychlíte SEO – než dostanete odkaz na vaše stránky na první stránku výsledků vyhledávání, může trvat měsíce nebo roky. S PPC můžete začít na vybraná slova inzerovat v podstatě okamžitě. – Platíte pouze za reálného návštěvníka. – Sami nastavujete, kolik chcete platit za jedno kliknutí. – Správnou správou kampaní lze ušetřit 30–70% inzertních nákladů. – Získáte cenná data pro optimalizaci webu. – Můžete si stanovit denní rozpočet. – Máte možnost reklamu kdykoli zapnout nebo vypnout.

Nejpoužívanější PPC systémy – Google Adwords: adwords.google.com – Sklik od Seznam.cz: www.sklik.cz

Kde se PPC reklama zobrazuje: 1. Reklama ve výsledcích vyhledávání Jedna z nejkvalitnějších ploch na internetu, protože se reklama zobrazuje přímo uživateli, který váš produkt nebo službu právě hledá. Způsob cílení reklamy: Inzerent si nastaví klíčová slova, která když bude uživatel ve vyhledavači hledat, PPC systém mu zobrazí inzerentovu reklamu. Reklamní plochy: Seznam.cz a Google.cz Reklamní formáty: Pouze textové inzeráty

72


2. Reklama v obsahové síti, tzv. kontextová reklama Reklama se zobrazuje na základě kontextové shody mezi tématem vašeho inzerátu a obsahem stránky, na kterém je umístěna reklamní plocha. Řekněme tedy, že pokud prodáváte mobilní telefony a PPC systém bude mít ve své databázi stránky s recenzemi mobilních telefonů, PPC systém na těchto stránkách vaši reklamu zobrazí, protože předpokládá, že uživatel, který čte tyto recenze, uvažuje o koupi telefonu, tzn. reklama na váš e-shop by pro něj mohla být zajímavá. Jde o ideální pro oslovení většího množství lidí, zároveň super nástroj, pokud váš produkt nebo službu zatím nikdo nehledá. Způsob cílení reklamy: Inzerent vybere témata webů, na kterých předpokládá, že by se mohla pohybovat jeho cílová skupina, PPC systém takové weby ve své síti vyhledá a inzerentovu reklamu na nich zobrazí. Reklamní plochy: Webové stránky společnosti Google – např. Gmail nebo Youtube. Většina stránek společnosti Seznam.cz – např. Novinky.cz, Prozeny.cz, Sport.cz, Super.cz. Obsahové weby partnerů – jak Google, tak i Seznam.cz sdružuje do svých reklamních sítí tematické weby soukromých vlastníků, kteří jim pronajmou plochy na svých webech pro PPC reklamy a zisk si pak rozdělí. Nejpoužívanější reklamní formáty: Textové inzeráty Bannery (Grafické reklamy)

3. Remarketingová kampaň v obsahové síti (pouze Google Adwords, Sklik zatím testuje) Až 98 procent návštěvníků odkazí z vašich stránek bez toho, že by na nich vykonali jakoukoli akci (nákup, registraci). Google Adwords proto nabízí možnost umístit na vaše stránky speciální kód, který značí každého jejich návštěvníka, a vy pak můžete tomuto navštěvníkovi zobrazovat libovolnou reklamu, kdykoli se objeví na webu z reklamní sítě Google Adwords. Nejpoužívanější reklamní formáty: Textové reklamy Bannerová (Grafická) reklama

Jak funguje PPC reklama? Základní pojmy Klíčové slovo Slovo nebo víceslovný výraz, který buď spustí zobrazení reklamy ve výsledcích vyhledávání, nebo se díky němu definuje téma webu pro zobrazení reklamy v obsahové síti.

73


Martin Kalina Téma: PPCmarketing

Pro nalezení klíčových slov spojených s tématem cílového webu používám nejraději nástroj Skliku, který najdete na www.sklik.cz/navrh-klicovych-slov. Pro přístup je nutné vytvořit nový účet Skliku. Zobrazení Počet zobrazení vaší reklamy. Prokliky Počet kliknutí na reklamu. CTR Tzv. míra prokliku, tedy jaké procento uživatelů z celkového počtu zobrazení reklamy kliklo na váš inzerát. Max. CPC Maximální cena, kterou jste ochotni zaplatit za klik na reklamu. Průměrné CPC Průměrná cena, kterou platíte za proklik. Bude vždy rovna nebo menší, než vámi nastavené max. CPC. Rozpočet Maximální částka, kterou jste ochotni utratit za jeden den. Konverze Za konverzi je považována vámi předem definovaná akce, která je důležitá, aby návštěvník na vašem webu vykonal např. prodej, registraci apod. Konverzní poměr Určuje, jaké procento uživatelů z celkového počtu návštěv vykonalo vámi požadovanou konverzní akci. Reklamní pozice Průměrná pozice, na které se zobrazuje váš inzerát.

Jak získat nejlepší pozici za nejlepší cenu? Abychom snadněji pochopili, jak funguje PPC reklama a podle čeho PPC systémy určují pozici a cenu za proklik našeho inzerátu, je potřeba nejdříve pochopit, jaký je primární záměr internetových vyhledavačů nutných pro jejich přežití v konkurenčním prostředí.

Úkolem vyhledavače je co nejrychleji pomoci uživateli nalézt, co hledá. Sami to dobře znáte. Když vám jeden vyhledavač pomůže najít, co hledáte, příště se tam vrátíte. Když ne, jeho konkurent je hned o okno vedle.

74


Proto ještě jednou: Úkolem vyhledavače je co nejrychleji pomoci uživateli nalézt, co hledá. V praxi to znamená, že když budete hledat řekněme letenky do New Yorku, očekáváte, že uvidíte odkaz obsahující frázi „Letenky New York“, a když na něj kliknete, odkaz vás přivede na stránku e-shopu, kde bude výpis nejlepších letenek do New Yorku. Osobně tomuto procesu říkám dějová linka. Zadám frázi, uvidím frázi, kliknu na frázi a najdu to, co hledám. A protože jsme si už řekli, že vyhledavač udělá všechno pro to, aby vás dostal co nejrychleji k cíli, bude vyhledavač využívat ukazatele, které mu řeknou, zda je vaše reklama pro uživatele relevantní, nebo ne. V PPC reklamě je takovým ukazatelem CTR, tzv. míra prokliku. Díky CTR se tak PPC systém stává takovým hlasovacím zařízením, kdy vy svým klikem na reklamu říkáte, zda je pro vás relevantní, nebo ne. PPC systém pak logicky reklamy s vysokým CTR (mírou prokliku) zvýhodňuje a naopak.

Výsledná pozice vašeho inzerátu v PPC systému je tedy už teď logicky výsledkem jednoduchého vzorce: Max. CPC (maximální cena za proklik) x CTR (míra prokliku) = Pozice inzerátu Pokud by byly inzeráty řazeny jen podle ceny, bohatý inzerent by si mohl koupit první pozice na všechna klíčová slova, která by si zamanul. Ale to vyhledávač nechce. Potřebuje relevantní odkazy, a to na všech svých reklamních pozicích. Proto zahrnul do výpočtu jednotku CTR, kdy mu lidé sami svým (ne)kliknutím, říkají, o jak kvalitní reklamu se jedná.

Díky tomuto pak inzerent s relevantní reklamou (vysokým CTR) získává: – z a stejnou cenu lepší pozici = více prokliků za stejnou cenu – s tejnou pozici za nižší cenu = možno ušetřit 30–70 procent nákladů

Poznámka pro znalce – Google jde v tomto ještě o kus dál, vypočítává pozici inzerátu podle vzorce: CPC x Skore kvality = Pozice inzerátu Ve skore kvality pak najdeme nejenom už nám známé CTR, ale i další faktory, jako je relevance cílové stránky (jsou tam opravdu jen letenky do New Yorku?) nebo třeba i rychlost načítání cílové stránky (user experience – kdo by chtěl dneska na něco čekat že?) apod. Každopádně při všech těchto vychytávkách zůstává klíčovým faktorem CTR. Uff. Z toho vyplývá, že primárním záměrem správy PPC kampaní je zvyšování CTR.

75


Martin Kalina Téma: PPCmarketing

Jak na to aneb Struktura úspěšné PPC kampaně Základní struktura PPC kampaně vypadá takto: Kampaň – Reklamní sestava –C ílení –K líčové slovo –n ebo Téma cílového webu –n ebo Remarketingová skupina – Reklamní inzerát

Základní pravidlo pro Kampaně Pro rychlé vyhodnocení výsledků oddělovat kampaně podle cílení, tzn. zvlášť na: – Kampaně ve výsledcích vyhledávání – Kampaně do obsahové sítě – Remarketingové kampaně

1. Struktura úspěšné PPC kampaně ve výsledcích vyhledávání Reklamní sestavy V jednotlivých kampaních dodržovat co nejpodrobnější strukturu Reklamních sestav pro dosažení co nejrychlejší „dějové linky“, tzn. ke každé hledané frázi vytvářet co nejrelevantnější inzerát, vedoucí na co nejrelevantnější cílové stránky, tzn. – Kampaň Hledání – Reklamní sestava – Letenky obecná – obsahuje klíčové slovo letenky – Inzerát obsahuje slovo letenky a je směrovaný na prodejce letenek – Reklamní sestava – Letenky New York – Klíčové slovo – Letenky New York – Inzerát obsahuje frázi Letenky New York a je směrovaný na výpis letenek do New Yorku – Reklamní sestava – Letenky SYDNEY – Klíčové slovo Letenky SYDNEY – Inzerát obsahuje frázi Letenky SYDNEY a je směrovaný na výpis letenek do SYDNEY

76


2. Struktura úspěšné PPC kampaně do Obsahové sítě Reklamní sestavy Pro cílení se v tomto případě používá 5–10 klíčových slov, které popisují téma webu, na němž předpokládáme návštěvnost naší cílové skupiny, např.: –K ampaň Obsah –R eklamní ,sestava Letenky –K líčová slova pro téma webu – cestování, letenky, cestovní kanceláře, průvodce, doprava, ubytování – Inzerát obsahuje informaci o prodeji letenek za super ceny a je směrovaný na web prodejce letenek, který má třeba speciální akci –R eklamní sestava Letenky NEW YORK – Klíčová slova pro téma webu – NEW YORK, cestování, letenky, Manhattan, Time Square, apod. – Inzerát obsahuje informaci o levných letenkách do New Yorku a je směrovaný na výpis letenek do New Yorku

3. Struktura úspěšné Remarketingové kampaně Reklamní sestavy Pro cílení se v tomto případě používá tzv. Seznam uživatelů pro remarketing –K ampaň Remarketing –R eklamní sestava Letenky –R eklama je cílena na remarketingový seznam uživatelů, kteří navštívili homepage prodejce letenek – Inzerát obsahuje informaci o prodeji letenek za super ceny a je směrovaný na web prodejce letenek, který má třeba speciální akci –R eklamní sestava Letenky NEW YORK – Reklama je cílena na remarketingový seznam uživatelů, kteří navštívili stránku s výpisem letenek do New Yorku – Inzerát obsahuje informaci o levných letenkách do New Yorku a je směrovaný na výpis letenek do New Yorku

Remarketing je oblast, kterou já osobně v poslední době využívám asi nejvíce. Testuji nové metody, nové nástroje, zrovna teď nový nástroj pro remarketing přímo na Facebooku! Pokud vás téma remarketingu zajímá, registrujte se na www.ppcacademy.cz, kde budu poprvé prezentovat mé testy.

77


Martin Kalina Téma: PPCmarketing

Jak to udělat, aby se vám to vyplatilo? 1. Stanovte si správně testovací cenu za proklik Pokud je konverzní poměr vašeho webu průměrně 1%, tzn. ze 100 kliknutí přijde jedna objednávka a z toho plynoucí zisk pro vás bude 1000 Kč, znamená to, že si můžete dovolit platit za proklik 10 Kč (1000 Kč / 100 kliků = 10 Kč), abyste byli na nule.

2. Definujte si cenu za získanou konverzi a úměrně tomu přizpůsobte cenu za proklik. Záleží už jen na vás, kolik chcete na každé objednávce vydělat.

3. Sledujte už jen ceny konverzí generovaných v jednotlivých reklamních sestavách a podle toho upravujte cenu za proklik podle požadované ziskovosti.

78


Poznรกmky

79


80


Eliška Maco Téma: Facebook marketing

Social Media Strategist, agentura Likelife Na sociálních sítích dnes lidé tráví více času než kdekoliv jinde online. Mark Zuckerberg po deseti letech podnikání patří mezi 100 nejbohatších lidí světa. Twitter má hodnotu 1,8 miliardy dolarů. Social Media Manager je nejrychleji rostoucí pozice na LinkedInu. Eliška začala pracovat v oblasti marketingu ještě při studiu vysoké školy. Jako projektový manager byla součástí rebrandingového týmu největší retailové společnosti v ČR Ahold, která měnila positioning značky Hypernova na Albert Hypermarket. Následně pracovala v České spořitelně, kde měla na starosti segment afluentních klientů. Její zájem o alternativní marketingové nástroje s důrazem na měření efektivity investovaných prostředků ji nasměroval k Sociálním sítím. Eliška dnes pomáhá řadě firem s prezentací na Sociálních sítích a s řízením speciálních kampaní na vybraných platformách. Zaměřuje se na kreativní tvorbu obsahu provázaného s celkovou komunikací dané značky a na zajišťování konverzace s cílovou skupinou. www.likelife.cz

81


Eliška Maco Téma: Facebook marketing

1. Jak využít sociální sítě ve prospěch vašeho podnikání Každý z nás je denně vystaven značnému počtu informací. Ať už se jedná o komerční sdělení, sledování filmu, nebo vnímání šéfa na poradě, jedná se v podstatě vždy o to samé – o naši pozornost. Celá marketingová komunikace je vlastně jeden velký boj se vším, co denně vidíme, slyšíme, co nás zaujme a na co budeme reagovat. Vědomě či nevědomě. Pozornost, kterou je vám zákazník ochoten věnovat, si můžete vynutit, nebo si ji zasloužit. Pokud oslovíte své potenciální zákazníky ve správnou chvíli tím správným sdělením, máte velkou šanci, že to, co chcete říct, bude vyslyšeno. Můžete jít však mnohem dál a díky skvělé komunikaci se k vám zákazník bude vracet a váš produkt doporučovat. Způsob, jakým jsme bombardováni informacemi a reklamou, se během několika let dramaticky změnil. Generace dnešních třicátníků prošla rychlou cestou od konzumace televizních programů po nepřeberné množství vjemů, které nabízí internet. Od jednosměrného vysílání a přijímání informací jsme se dostali až k oboustrannému dialogu – k sociálním sítím. Sociální sítě zprostředkovávají zábavu, informace, umožňují sdílet zážitky, názory a získávat zkušenosti. Na sociálních sítích dnes lidé tráví více času než kdekoliv jinde online a většina z nich je má stále po ruce – díky chytrým telefonům. Pokud si navíc představíte, jaké marketingové příležitosti nabízí sociální sítě díky dokonalému cílení, relativně nízkým nákladům na oslovení a okamžité možnosti vyhodnocení, dojde vám, že se jedná pravděpodobně o nejefektivnější formu reklamy vůbec.

2. Sociální sítě v číslech a efektivita Facebooku 290 000 lidí v České republice používá Twitter, 242 000 má LinkedIn profil a 3,8 milionu z nás je na Facebooku. A protože je právě Facebook nejrozšířenější sítí, budeme se na následujících stránkách věnovat především jemu. Ti z nás, kdo mají Facebook, jsou na něm velmi často a rádi zde tráví volný čas. Důkazem toho jsou následující čísla: 59 % uživatelů navštěvuje Facebook denně. 80 % majitelů facebookového profilu navštěvuje Facebook týdně. Průměrný uživatel každého věku tráví na Facebooku více než 90 minut týdně. Mladí do 30 let v součtu až 2 hodiny denně. Průměrný uživatel – majitel smart phonu je na Facebooku až 10x denně. V meziročním srovnání 2011 vs 2012 o 90 % stoupla návštěvnost firemních webů ze sociálních sítí. Firmy aktivně spravující svůj blog a sociální sítě získávají o 67 % více leadů. 41 % B2B firem deklaruje, že získaly významné množství leadů z Facebooku. Zdroj: Mashable a Zoomsphere, 2012 a 2013

82


Efektivita Facebooku Efektivita a návratnost vynaložených investic do jednotlivých kanálů je zcela jistě jedním z parametrů, který ovlivní výslednou podobu marketingového mixu. Proto zde uvádíme srovnání efektivity Facebooku s TV reklamou na TV Nova, Prima, ČT1, rádiem Impuls, na Seznamu a v Blesku. Více lidí věnuje ve stejný čas pozornost Facebooku než TV v hlavním vysílacím čase.

Facebook denně navštíví 2 500 000 Čechů, což je: – průměrně 6x více lidí, než má Blesk čtenářů, – 1,1x více lidí než na Seznamu, – více než 2násobek návštěv, než má rádio Impuls denně posluchačů.

Co vám tedy mohou sociální sítě přinést za zlomek investice do tradičních forem reklamy? – Vyšší návštěvnost firemního webu, – více leadů na e-shop, – budování povědomí o značce/službě, – zákaznický servis, – okamžitou zpětnou vazbu od zákazníků, – kvalitativní i kvantitativní analýzu, – nové zákazníky, dodavatele nebo zaměstnance. Inspirovat se můžete například na stránkách Facebooku, kde jsou success stories různých firem i různé přístupy, od kombinace Facebooku a stávajících reklamních kanálů až po specifické reklamní kampaně. https://www.facebook.com/business/success

83


Eliška Maco Téma: Facebook marketing

3. Omyly a mýty Během spolupráce se stávajícími i novými klienty se setkáváme s řadou mýtů a oblastí, kde často chybují.

1) Firemní Facebook je ZDARMA. Na Facebooku můžete mít různé typy profilů: osobní profil, dále můžete založit zájmovou skupinu nebo mít profil firemní. Pokud založíte firemní profil, a to není nic těžkého, je to teprve začátek. Musíte získat fanoušky a tvořit zajímavý obsah, abyste jich zaujali co nejvíce. To vyžaduje investici do facebookové reklamy. Výhodou je, že za relativně nízké ceny dostáváte velký dosah. Tedy pokud je kampaň správně zacílená a obsah je dostatečně zajímavý. 2) Bude mě to stát moc peněz, které se mi nevrátí. Online a sociální sítě mají výhodu oproti klasickým formám reklamy – jsou měřitelné. Mají nízké náklady a široké možnosti přesného cílení. Například na Facebooku je možné cílit až na úroveň zaměstnanců konkrétní firmy nebo majitele tabletů. Na základě zkušeností můžeme potvrdit, že velmi zajímavých výsledků dosáhnete již od 8–10 tisíc investovaných do PPC reklamy. 3) Sociální sítě mají smysl jen pro velké společnosti. Opak je pravdou. Pokud nedisponujete vyškoleným call centrem, nestíháte odpovídat na všechny dotazy a zvedat telefony, nemůžete investovat statisíce do TV reklamy a zajímá vás ROI, pak je tato cesta pro vás tím správným řešením. 4) Sociální sítě jsou fajn, ale nepomůžou mi s obchodem. Pokud si správně zvolíte cíle a všechny další aktivity budou k tomuto cíli směřovat, odrazí se to i v prodejích. Narazit můžete v případě, že vaším přáním bude zvýšit leady na e-shop, ale správce obsahu bude pouze přát dobré ráno a přispívat recepty na cukroví. 5) Sociální sítě jsou pro teenagery, moji zákazníci tam nejsou. Možná je to překvapivé, ale není tomu tak. Naopak máme velmi dobrou zkušenost se stránkami Easy Home pro Rowentu a Tefal, kde je 90 % žen a většina z nich ve věku 28–45 let.

Zdroj: Socialbakers.com

84


6) Když tam budu, budou mi tam lidi nadávat a šířit o mně negativní informace. To je velká obava většiny klientů, a proto často přistupují k tomu, že si tzv. „uzamknou zeď“, aby jim fanoušci nemohli přispívat veřejně. To je velká chyba. Naopak v dnešní době, kdy je od každého výrobku několik druhů, značek a jiných komplementů, si už nevybíráme jen podle ceny, ale často i podle reputace značky. Pokud se projevíte vstřícně, ochotní komunikovat a řešit problémy zákazníka, posune vás to na první místa seznamu. 7) Najal jsem si agenturu, tím to pro mě končí. Ať už jste svěřili správu vašich profilů jakékoliv agentuře nebo freelancerovi, vždycky nakonec nejvíce pocítíte dopad svého rozhodnutí vy. Hlídejte si své investice. Proto si nastavte měřitelné cíle a ty si nechte pravidelně vyreportovat. 8) Nevím, co bych dával na firemní stránky, proto budu informovat o událostech ve firmě. Takto často dopadá dobrá snaha společností o působení na sociálních sítích. Pokud to není přímo cílem – například za účelem vykreslit společnost jako skvělý tým a úžasné inspirativní prostředí s cílem náboru nových zaměstnanců, nepřinese vám tento přístup vůbec nic. 9) Čím víc produktových informací budu sdělovat, tím lépe. Tvorba obsahu je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou na FB budete dělat. Lidé se na sociální sítě chodí bavit, a ne číst elaboráty o produktových parametrech nebo se dívat na špatné fotky. Prodávejte zde zážitek – díky tomu pak dosáhnete lepších výsledků například při zvýšení leadů na e-shop.

4. Jak začít plavat ve vodách Facebooku Pokud už uvažujete o tom, zda je právě pro vaše podnikání nebo pro společnost, kde pracujete, vhodné vstoupit na sociální sítě, na následujících stránkách najdete průvodce prvními kroky. Ještě než začnete uvažovat o využití Facebooku pro obchod, doporučuji založit si svůj osobní profil, pokud ho ještě nemáte. Pro začátek vám to pomůže lépe se orientovat a v okamžiku, kdy si budete chtít založit firemní profil, bude osobní profil nezbytnou nutností. K rozhodnutí, zda se Facebookem dál zabývat, dojdete jednoduchou analýzou a zodpovězením základních otázek (stejný postup lze uplatnit i na další sociální sítě jako Twitter, YouTube apod.). 1) V čem je moje slabá stránka z pohledu marketingu a zda by sociální sítě mohly být jedním z kanálů. (př. chci zvýšit návštěvnost webu, zvýšit leady na e-shop, budovat povědomí o značce, chci mít kanál pro péči o zákazníky, konkurence tam úspěšně funguje, musím tam být taky – je nevýhodné to ignorovat, hledám nové zaměstnance a inzerce je drahá) 2) Jsou moji stávající zákazníci na Facebooku? (věk, B2B/B2C) Je možné, že produkt nebo služba, kterou nabízíte, zkrátka neodpovídá cílové skupině, která je na Facebooku (př. zubní náhrady, kde cílová skupina je 70+). Nebo jste úzce zaměřeni na B2B (př. dodáváte součástky do kovovýroby). Ve druhém případě je možné FB využít jen v určitých situacích. 3) Jsou moji budoucí zákazníci na Facebooku? Možná zjistíte, že vaše stávající cílová skupina na Facebooku už není, ale nezapomínejte, že tam velmi brzy být může. Není proto od věci začít budovat vztah. Tomu je třeba přizpůsobit obsah i strategii.

85


Eliška Maco Téma: Facebook marketing

Pokud jste na základě předchozích otázek usoudili, že byste chtěli využít potenciál Facebooku (nebo jiných sociálních sítí), budete stát před rozhodnutím, zda to dokážete vlastními silami (př. váš zaměstnanec), nebo budete správu outsourcovat. Následující otázky by vám měly pomoci: 1) Rozpočet – bude výhodnější investovat do této aktivity můj čas nebo čas mého zaměstnance, nebo bude výhodnější najmout externistu? 2) Čas – na správu jednoho průměrného profilu je třeba minimálně 60 hodin měsíčně (v tomto čase je zahrnuta tvorba a řízení obsahu, úprava fotek, případně videí, řízení a nastavení kampaní, reakce na otázky a komentáře, aktualizace záložek). V případě odpovídání a reakcí je nutné reagovat v reálném čase, u složitějších dotazů nejpozději do druhého dne. 3) Dovednost – jsem schopen hledat, upravovat, postovat obsah, reagovat včas na dotazy, zadávat a managovat PPC reklamu? Máte čas se to naučit nebo poslat kolegu na školení?

1) Pokud se vám do toho nechce vlastními silami… Rozhodli jste se zkusit to s agenturou? Bude se vám jistě hodit stručný návod, jak si ověřit, že dostanete správnou službu, a co očekávat od spolupráce. Nabízíme několik otázek, které by vám měly rozkrýt, jak profesionálně budou vaše profily vedeny: – Co bude cena (většinou měsíční paušál) obsahovat? Mělo by jít ruku v ruce o vytvoření měsíčního obsahového plánu = jednotlivých příspěvků spolu s nastavením a řízením PPC kampaní a řízením diskusí s fanoušky. – Jak vysoký kredit do kampaní je optimální a jak vám bude reportován? (Z FB lze stáhnout reporty, lze vyúčtovat platby z kreditní karty a manager stránky vám může pod svým přihlášeným jménem ukázat report na stránkách Facebooku.) – Jak by měla být vedena strategie tvorby obsahu, aby reflektovala vaše cíle. A to včetně příkladů. – Jak bude ošetřena spolupráce při dotazech a zda jsou ochotni se proškolit minimálně v základech vašeho produktu nebo služby. – Jak, případně jak pravidelně budete KPI, které si nastavíte, vyhodnocovat? (Pouhé sledování počtu fanoušků není relevantní KPI, měli byste vyžadovat vyhodnocení minimálně z Facebook Insights, viz dále, a sledovat více parametrů, jako například dosah jednotlivých kampaní, dosah příspěvků, množství reakcí u jednotlivých příspěvků, zda jsou zodpovězeny všechny dotazy, „mluví o tom“ atd.)

2) Pokud to chcete zkusit sami… Založení firemního profilu na Facebooku není nic složitého a existuje řada jednoduchých návodů, které najdete i přímo v nápovědě Facebooku. Doporučujeme nejprve si přečíst podmínky, ve kterých se dozvíte, jaká jsou omezení výběru fotek, jejich povolené velikosti a všechny další důležité informace. V případě jejich nedodržení vám Facebook nepovolí např. reklamu s určitou fotkou apod. www.facebook.com/page_guidelines

86


Určitě je vhodné se o tuto oblast zajímat. Facebook i další sítě neustále inovují a mění pravidla i podmínky (například procento povoleného textu na fotkách nebo vydávají zdarma různé nástroje, které vám můžou výrazně pomoci). Inspirovat se můžete kromě centra nápovědy Facebooku u své konkurence, zalajkovat Likelife a podobné agentury na Facebooku, sledovat Tyinternety, Mashable a další informační zdroje.

1) Praktické založení profilu V této fázi byste již měli mít základní vizi o tom, jak celou facebookovou stránku pojmout. Samotné založení stránky není složité. Možnost založení naleznete na www.facebook.com/page. Na této stránce si budete moci zvolit, jaký druh stránky chcete vytvořit. Následující kroky jsou intuitivní a Facebook vás jimi provede. Vyplnění všech dostupných informací o firmě zvýší šance na zobrazení ve vyhledávání na Facebooku. Poznámka Pokud jste Facebook nikdy neviděli, je možné nechat si profil založit. Po založení stránky pozvěte zaměstnance, přátele a po zaběhnutí stránky i partnery a zákazníky. Na co si dát pozor! Většinu informací, které na začátku vložíte, můžete později změnit, včetně druhu stránky – viz obrázek. Jakmile se váš profil stane aktivním a začnete získávat fanoušky, musíte si dát pozor na 2 věci, které nebude možné změnit: 1) URL adresa Při vytvoření nové stránky jí bude přiřazena automaticky vygenerovaná URL adresa. Zpravidla bývá dlouhá a nepřehledná. V okamžiku, kdy vaše stránky získají minimálně 25 fanoušků, ji můžete změnit zde: www.facebook.com/username. Důležité upozornění: URL adresu můžete takto změnit pouze jednou! 2) Název stránky V okamžiku, kdy vaše stránka dosáhne počtu 200 fanoušků, nebude možné změnit její název.

2) Čím a kdy vlastně přispívat? Máte založený profil a máte představu o stránce včetně účelu, který má plnit. Abyste se neodchýlili od svých cílů, doporučuji držet se následujících kroků: 1) Obsahový plán Připravte si alespoň měsíc dopředu obsahový plán. Ano, Facebook a další sociální sítě musí fungovat v reálném čase. Pokud ale nebudete připraveni, snadno se vám stane, že utečete od původního záměru a místo budování povědomí o značce začnete přispívat dobrá rána a hezké večery. Snadno vám unikne významný svátek. Od plánu se vždy můžete odchýlit, vlastně musíte, je nutné reagovat na konkrétní situace. Pokud ale budete mít plán, nebudete v neděli večer zběsile googlovat fotky ve fotobance. Pracujte jako malá redakční rada.

87


Eliška Maco Téma: Facebook marketing

2) Kdy přispívat? Obecně je udáváno, že nejvíce lidí tráví čas na Facebooku ve čtvrtek a v neděli večer. Nezapomínejte, že se každému skládají jeho vlastní „noviny“ z různých příspěvků na jeho zdi. Pokud budete přispívat ve vhodnou denní dobu, máte větší šanci, že váš příspěvek fanoušci zaznamenají. (Více o načasování zjistíte ve Facebook Insights – viz dále). Pozor, až 90 % fanoušků se nevrací na stránku, kterou zalajkovali! Proto neustále bojujte o místo a počet zobrazení na jejich zdech! 3) Jak by měly příspěvky vypadat? Pro základní využití je nejdůležitější pracovat s faktem, že lidé se na sociální sítě chodí bavit. Proto se snažte své produkty i služby „prodávat“ prostřednictvím vyobrazení zážitku, a ne samotného produktu a jeho parametrů. 4) Text, fotka, video, nebo link, záleží na tom? Ano, záleží! Při odpovědi na tuto otázku je nutné si vysvětlit pojem EdgeRank. Většina našich klientů má zpočátku mylnou představu, že pokud mají na stránce 2 000 fanoušků a přidají nějaký status, tak ho vidí 2 000 fanoušků. Bohužel to tak není. Za tímto hledejte EdgeRank, který určuje, kolik fanoušků uvidí váš příspěvek. Čím vyšší EdgeRank je, tím více fanoušků příspěvek vidí. Jak se EdgeRank určuje? Zjednodušeně lze říci, že ho ovlivňují tři veličiny – vztah fanouška ke stránce, váha obsahu a čas. Vztah fanouška ke stránce lze vysvětlit tím, jak často má interakce se stránkou, jak často stránku navštěvuje atd. Facebook každou akci, kterou uděláte na stránce, ohodnotí jinou váhou. Jinou váhu má textový příspěvek (nízkou) a jinou, pokud přidáte fotografii (vysokou). Čas – Facebook logicky preferuje aktuální obsah před tím, co bylo vloženo například minulý týden. 5) Dobře poznejte svou cílovou skupinu a následně své fanoušky! Na začátku si velmi dobře popište představitele vaší cílové skupiny. Bude se vám to hodit i pro nastavení cílení PPC kampaní. Jděte až do úrovně konkrétních zájmů. Testujte! Je možné, že vás překvapí, co na vaše fanoušky funguje.

3) Jak reagovat na dotazy fanoušků a jak pracovat s komunitou? Základem pro komunikaci s fanoušky je vědět, kdo je na druhé straně. Pokud svoji komunitu poznáte, dokážete předejít mnohým problémům. Vždy se ale najdou jedinci, kteří s vámi nebudou spolupracovat a budou se projevovat negativně. Berte to jako příležitost ukázat se v dobrém světle a snažte se s nimi navázat užší vztah. Příspěvky pokud možno nemažte a v případě, že tak musíte učinit, informujte příslušného fanouška předem. Vždy je lepší věnovat se řešení problému s jednotlivcem než rozzuřit celý dav. V případě krizové komunikace s jednotlivcem doporučujeme převést hovor do soukromé zprávy.

88


Řízení komunikace s fanoušky může být někdy náročné, ale vyplatí se. Pokud vaši zákazníci vidí, že jste na Facebooku a jste aktivní, budou s vámi obchodovat radši než s anonymním obchodníkem, který jim neposkytne záruku komunikace.

4) Facebooková reklama Tzv. Facebook Ads jsou formát reklamy na Facebooku fungující na principu PPC (cost per click), což je reklama placená za proklik. Oproti klasické PPC reklamě nabízí Facebook Ads daleko propracovanější možnosti cílení. Facebook Ads využívají veškeré informace o aktivitě uživatelů. Pro správné zacílení reklamy má Facebook k dispozici nejen informace o pohlaví, stáří a demografické údaje, ale i rodinný stav, jakou školu uživatel studoval, zaměstnavatele, zájmy (jaká místa navštěvuje, o čem se aktuálně baví s přáteli, jaké fotky přispívá, kde byl na dovolené atd.). Díky kombinacím těchto informací lze reklamu na Facebooku velice přesně zacílit. Pro začátek navštivte stánku: www.facebook.com/ads a klikněte na tlačítko „vytvořit reklamu“ v pravém horním rohu. Objeví se vám následující nabídka.

Po zvolení typu reklamy budete postupovat dle instrukcí. Pravděpodobně nejčastěji budete zpočátku používat první dvě možnosti ze seznamu. Jak nastavit cenu? Při nastavení Facebook Ads máte několik možností, jak si ohlídat rozpočet. – Nastavení maximálního limitu výdajů z vašeho účtu. –F inanční limit každé kampaně. I zde máte dvě možnosti, a to nastavení dlouhodobého rozpočtu kampaně a denního limitu, který jste ochotni zaplatit. Limity je možné v průběhu kampaně měnit.

89


Eliška Maco Téma: Facebook marketing

Výkon kampaní dokážeme sledovat, měřit a také reportovat v interním rozhraní Facebooku a také v nástroji Google Analytics (GA).

5) Sledování výkonnosti facebookové stránky a Facebook Ads Facebook Insights, česky Přehledy, jsou souhrnné statistiky o vývoji facebookové stránky. Pomohou vám analyzovat, jak fanoušci se stránkou interagovali, vývoj nárůstu fanoušků, kdy naopak přestávali být fanoušky a mnoho dalších informací. Facebook Insights vám pomůžou i ve srovnání výkonnosti reklamy, v grafech najdete rozlišení výkonu organického a placeného efektu.

Ukázky z Facebook Insights.

např. Graf nárůstu fanoušků:

Zajímavé údaje, které využijete při postování příspěvků, najdete v záložkách Osoby a příspěvky, kde zjistíte čas, kdy jsou vaši fanoušci online a jaké je jejich složení podle pohlaví i z pohledu demografie.

90


Existují i další, placené nástroje, které vám umožní vidět i údaje stránek, které nespravujete, spolu s dalšími zajímavými metrikami. V případě, že využíváte stránku jako zákaznickou linku, budou vás zajímat parametry response rate (kolik z celkového počtu dotazů bylo zodpovězeno) a response time (jak rychle) na vašich stránkách.

6) Potřebuji aplikace? Možná se setkáte s nabídkou různých soutěžních a jiných aplikací na Facebook. Samozřejmě můžete úspěšně fungovat i bez nich. Soutěže lze pořádat i v rámci vašeho příspěvku na zdi (timelinu). Pokud ale chcete získat kontakty na vaše fanoušky, e-mail, adresu a další údaje, nebo například podmínit účast v soutěži „lajkováním“ vaší stránky, je aplikace dobrý pomocník. Nevýhodou může být, že pokud zvolíte příliš obecné téma soutěže, které nijak nesouvisí s vaší službou nebo s produkty, může se

91


Eliška Maco Téma: Facebook marketing

snadno stát, že získáte velké množství kontaktů na fanoušky, kterým šlo pouze o výhru, ale nejsou relevantní pro vaši nabídku. Na to je třeba si dát pozor.

7) Jak získávat obchodní příležitosti z Facebooku? Možnosti, jak využít Facebook k získávání leadů, jsou široké. Nabízíme zde jen základní přehled. Můžete vytvářet příležitosti přímé, nebo nepřímé. Přímé příležitosti jsou vedeny z obsahu, který vede přímo na váš web, e-shop a jinou konkrétní nabídku mimo Facebook. Toto podpoříte PPC reklamou na Facebooku. Konverze na web a e-shop jsou měřitelné. Nepřímo můžete sdílet obsah z vašeho blogu nebo webu prostřednictvím vaší firemní facebookové stránky s linkem. (Je nutné vás upozornit, že pouhé sdílení informací z blogu a webu není vhodné na Facebook. Obzvlášť dejte pozor na dlouhé články. Na Facebooku lidé nečtou elaboráty a zároveň nebudou „lajkovat“, a tím se hlásit k něčemu, co nepřečetli. Riskujete tak, že byste měli velmi nízký zájem fanoušků, což má negativní vliv na organický dosah. Je nutné obsah „namixovat“.) – Vybudujte si základnu s velkým počtem fanoušků. Vytvoříte si tak pravidelnou platformu (něco jako firemní časopis) pro sdílení obsahu, podporu prodeje a odměňování fanoušků speciálními nabídkami. – Myslete i mimo Facebook. Propojujte veškeré aktivity na onlinu i mimo online se sociálními sítěmi. Uvědomte si, že pokud se každý zákazník, který u vás nakoupil nebo se teprve o vaši nabídku zajímá, stane vaším fanouškem na Facebooku, máte další přímý kanál k jeho zaujetí! Vkládejte proto informaci o vašem firemním profilu na letáky, weby, e-shopy a mějte ji viditelně umístěnou na prodejně. – Směňujte. Přestaňte vypouštět pouze jednosměrné informace o akcích a nabídněte přidanou hodnotu zákazníkovi výměnou za kontakt. Může to být například možnost se díky registraci dozvědět jako první o akcích nebo zaslání e-booku na e-mail. – Používejte tzv. whisper kódy. Jde o slovní spojení, které sdílíte pouze na Facebooku. Při jeho zopakování v obchodě dostane zákazník speciální slevu nebo nabídku. – Využijte zákaznické záložky, které mohou vést na konkrétní produkt nebo registraci. Celkem snadno je nastavíte pomocí aplikací na Facebooku například Static HTML: iframe tabs a další. Záložku pak najdete vy i fanoušek přímo pod úvodní fotkou. – Podporujte stávající zákazníky, aby se stali ambasadory produktu/značky. Možná máte řadu spokojených zákazníků, kteří by se rádi podělili s ostatními o svou zkušenost. Navažte s nimi kontakt. Přimějte je ke sdílení. Reference skutečného zákazníka je k nezaplacení. Ujistěte se, že vaši stávající zákazníci jsou aktivní na vaší stránce. Ptejte se jich na názor, děkujte jim za jejich účast a zapojte je. – Soutěžte. Nemusí jít vždy o složitou soutěž. Facebook významně uvolnil pravidla pro pořádání soutěží. Jde o skvělý způsob, jak přilákat fanoušky a získat další kontakty mimo Facebook, jako je e-mail, adresa atd.

92


8) Můžu díky sociálním sítím najít skvělého zaměstnance? Ano! A řada společností i agentur to už dělá. Hledání nového kvalitního zaměstnance je náročná činnost – časově i finančně. Nejenže potřebujete konkrétní znalosti a dovednosti, ale zároveň by nový člen měl zapadnout do kolektivu i po jiných stránkách. Skvělým, levným a efektivním nástrojem může být právě Facebook. Nejenže si můžete ověřit na profilech konkrétního člověka, vy ho můžete i najít! Díky přesnému cílení reklamy na Facebooku lze zadat specifické požadavky od zájmů až po věk. A nejen to. Můžete oslovit i zaměstnance konkurenčních firem – většina uživatelů má totiž vyplněno stávající zaměstnání, vzdělání a spoustu dalších osobních informací, o kterých už jsme mluvili. Náklady na takový typ reklamy jsou v porovnání s prací personální agentury a inzercí na různých serverech minimální.

5 tipů na závěr Jak vidíte, Facebook nabízí mnoho možností, je jen na vás, jak je využijete. Pokud jste dočetli až sem, dostali jste do ruky velmi základní přehled o několika významných oblastech. Možná nevyužijete všechny informace hned, pokud se ale budete držet následujících doporučení, nemůžete začít špatně: 1) Ujistěte se, že máte přesně definovaný cíl, proč na sociálních sítích být. 2) Pokud jen přispíváte informace, které nijak nesouvisí s vaší činností pro budování povědomí, neodvádíte lidi na web a e-shop, nepropojujete sociální sítě s offline aktivitami, pak jste jen bavič fanoušků, ale neděláte nic pro obchod. 3) Zkoušejte nové věci, ať zjistíte, co pro vás nejlépe funguje. 4) Komunikujte, naslouchejte a pracujte se zpětnou vazbou. 5) Měřte a vyhodnocujte a podle toho upravujte vaši strategii.

6. Udělejte hned zítra! Pokud nemáte osobní profil, založte si ho. Pokud máte firemní Facebook, zjistěte, zda máte otevřenou zeď a jak pracujete s dotazy a reakcemi. Pokud firemní Facebook nemáte, napište si, o co můžete přijít tím, že tam nejste, a co můžete získat. Zkuste najít na Facebooku stránky vaší konkurence nebo alespoň podobné stránky v zahraničí. Vyhodnoťte si vaše stávající marketingové aktivity a výši investic do nich.

93


Eliška Maco Téma: Facebook marketing

7. Důležité odkazy: www.facebook.com/business/success – příklady využití Facebooku společnostmi www.facebook.com/page_guidelines – pravidla www.facebook.com/page – založení stránky www.facebook.com/username – změna URL adresy www.facebook.com/ads – založení kampaně www.facebook.com/insights – přehledy Pozor, musíte být přihlášeni na osobním profilu!

Další: www.zoomsphere.com www.socialbakers.com www.allfacebook.com www.tyinternety.cz www.mashable.com www.likelife.cz

94


Poznรกmky

95


96


Jiří Stibor Téma: Seo marketing

Podnikatel, online marketér Je spolumajitel jednoho z největších eshopů s akustickými pěnami na CZ/SK trhu a v případové studii z vlastní praxe poodhalí, jaké kroky vedly k online úspěchu. Miluje jednoduché a účinné metody online marketingu dle pravidla 80/20. Ukáže Vám strategii, jak dát o sobě na internetu vědět a chytrým způsobem získávat návštěvníky. www.jiristibor.cz | www.akusticka-pena.cz

97


Jiří Stibor Téma: Seo marketing

Česká republika je e-shopová velmoc Kolem 40 000 e-shopů jen v České republice, takto odhadují čísla poskytovatelé tzv. krabicových e-shopů. To vychází v přepočtu zhruba na polovinu jednoho e-shopu na km2 jen na území naší republiky. Statistiky také říkají, že asi 3 e-shopy zaniknou na jeden nově vzniklý. Možná je na čase začít dělat věci jinak. Jinak než ti, kteří si zakoupí e-shop za několik stovek měsíčně, napojí ho na zdroj (feed) dodavatelského e-shopu a těší se z vydělaných procent, která získají cenovou válkou na zbožových srovnávačích. Takto to dělají ti, kteří začnou s vidinou rychlého zisku a také často rychle skončí. Podobně je to i v offline byznysu. Stavební firmy se podlézají lepší cenou, protože je jich jako máku, kosmetická studia zejí prázdnotou, protože o nich nikdo neví, finanční poradci na sebe hážou špínu a kamenné prodejny vylepují na své výlohy tučné nápisy „AKCE“ a „NOVĚ OTEVŘENO“, aby nalákaly návštěvníky. Ani to ale není cesta. Jak to tedy udělat jinak? Co je trendem v dnešní době e-shopů a internetového podnikání? Možná ze všech stran slýcháváte slova: „Odlišit se“. Z osobní zkušenosti bych k těmto slovům přidal ještě „Zaměřit se“. Zaměřit se na jeden úzký segment, který ovládnete a budete v něm nejlepší ze všech. Budete leader a autorita zrovna na tu vaši úzce zaměřenou oblast. Pokud chcete být nejlepší, bude vás to stát dost sil, ale věřte, že výsledný pocit stojí opravdu za to.

Nám se to povedlo Čerstvě již pátým rokem přes internetové stránky www.akusticka-pena.cz prodáváme akustickou pěnu, akustické desky a panely a další produkty pro lepší prostorovou akustiku a odhlučnění místností. Je to tak malý segment, že by vás možná ani nenapadlo se tím zabývat. Většina hudebních e-shopů má tuto komoditu jako velmi doplňkovou a bez většího zájmu. Jelikož jsme ve firmě dva a oba z nás jsou muzikanti – měli jsme vlastní silné PROČ – a to pomoci muzikantům, kteří mají málo peněz na to dovolit si ve svých zkušebnách používat lepší materiál než nefunkční plata od vajíček, která jsme zažívali my... V dnešní době prodáváme stovky metrů čtverečních měsíčně a patříme k nejznámějším prodejcům na tuto oblast. Kromě muzikantské sféry jsme se rozšířili na oblast odhlučnění a dodávali jsme pěnu také do významné nadnárodní automobilky. Objednávky a dotazy nám chodí v hojných počtech každý den. Našeho úspěchu jsme dosáhli mimo jiné také promyšleným marketingem ve vyhledávačích Google a Seznam. O konkrétní kroky se s vámi teď podělím.

98


Kašlete na mainstream, začněte od konce Soustřeďte se na to, co ostatní přehlížejí, protože jejich chamtivost říká, tady je to neatraktivní, tady je toho málo. Náš úspěch vznikl na tom, že jsme se zaměřili na malou, specifickou oblast a tu jsme skvěle obsahově zpracovali a ovládli. Začali jsme od konce. Místo e-shopu s desítkami kategorií, jsme udělali e-shop s jedním zaměřením produktů a teď postupně přidáváme a rozšiřujeme se. Strategie je taková, že ze zaměření na jednu oblast vytěžíte maximum a budete si moci následně dovolit financovat další oblasti, kde je konkurence vyšší, protože už začala několik let zpět a své prvotní postavení si nejspíše obezřetně drží... Odborně se tomu říká – „long tail“ – jinak také „dlouhý chvost či ocas“. Budete se tak soustředit ve vyhledávačích na klíčová slova, kde ještě nemusí být tak velká konkurence, jako u hlavních klíčových slov.

Udělejte toto: – V nástroji Návrhy klíčových slov na www.sklik.cz (Nástroje -> Návrhy klíčových slov) udělejte analýzu klíčových slov – jednoduše tak zadávejte klíčová slova, která souvisejí s vaším oborem, a vybírejte si ta, kde jsou nejnižší čísla s měsíční hledaností a relevantností k vašemu oboru. – Inspirovat se můžete také u konkurenčních webů, které již analýzu klíčových slov provedly před vámi a na určitá slova již cílí. – Vybraná finální slova pak ještě zadáte do google.cz a seznam.cz a zjistíte, jak na tom jsou ostatní weby na předních příčkách – jaký je jejich obsah, jak hodně tento obsah dokáže pomoci cílovému návštěvníkovi? Dokázali byste to lépe? Pokud ano, začněte na tom pracovat. TIP: V návrzích klíčových slov můžete také často vidět slova třeba „akustická pěna prodám“ nebo název již konkrétního produktu, např. „jehlany 7cm“. Je dobré si teď uvědomit, že tento člověk se pravděpodobně nachází již ve fázi těsně před nákupem. Jakými argumenty ho přesvědčíte, aby zanechal kontakt či rovnou nakoupil zrovna u vás? Co nabídnete navíc?

7415 klíčových slov za poslední 4 roky Přesně tolik slov použili naši návštěvníci, aby nás našli. Takové množství si jen tak z hlavy nevymyslíte, a přesto chcete být vidět na všechny. Ego to chce určitě. V nástroji pro návrh klíčových slov pro naši oblast podnikání naleznete přibližně 30–50 vyhledávaných slov se zaznamenanou měsíční návštěvností. A každý den přibývají nová klíčová slova, přes která vás vaši potenciální klienti hledají.

99


Jiří Stibor Téma: Seo marketing

Je tedy důležité soustředit se na barvitý a hojný obsah – text, fotky a videa. Klíčová slova z www.sklik. cz vám dají potřebný a rámcový odrazový můstek pro začátek.

Udělejte toto: – Na již vytipovaná klíčová slova napište hodnotný a obsahově barvitý článek – text, fotky, video – min. 2x měsíčně. – Pište přirozeně a představte si, že píšete pro konkrétního člověka, který na váš web přijde z vyhledávačů a řeší svůj problém, zaměřte se na praktické poznatky, např. „Odhlučnění panelového bytu v praxi a krok za krokem“. – Hlavní klíčové slovo zakomponujte do titulku článku, popisku (několik vět, které se mohou zobrazit ve výsledcích vyhledávání), hlavního nadpisu H1, URL adresy a v přirozené míře také do podnadpisů H2 a samotného textu, klíčová slova v obsahu také skloňujte. Čím atraktivnější a přitažlivější budou nadpisy a další atributy pro koncového uživatele, tím více pozornosti ve výsledcích vyhledávání získáte a nemusíte být ani na prvních místech. Ve výsledku to bude vypadat nějak takto: Příklad pro klíčové slovo: „Hygienické limity hluku“ Titulek článku, atribut: <title>„Hygienické limity hluku – znáte je?“</title> Description (popisek do 156 znaků): „Hledáte, jaké jsou hygienické limity hluku? Zjistěte více v našem článku, kde naleznete přehledně všechny limity hluku. Čtěte více ZDE.“ H1 nadpis: „Víte, jaké jsou hygienické limity hluku?“ (H1 nadpis může být také stejný jako title, můžete získat nepatrnou výhodu, když ho máte unikátní) Přirozený text a H2 nadpisy: Přirozeně a srozumitelně popíšete téma a na hlavní klíčové slovo se už nijak nevážete, píšete barvitě a pro čtenáře, klíčové slovo můžete použít ve vyskloňované formě v H2 nadpisu URL adresa: www.vasestranky.cz/hygienicke-limity-hluku – Používejte autentické fotky a obrázky, které pojmenujte po vašem hlavním klíčovém slovu, např. „hygienicke-limity-hluku-01.jpg“. – Zakomponujte do vašeho článku také video, které nahrajete na YouTube – znovu na vaše hlavní klíčové slovo (video natočte buď před kamerou, nebo třeba použijte powerpointovou prezentaci s vaším hlasem) video pojmenujte např. „Hygienické limity hluku: 5 základních typů hygienických limitů hluku, se kterými se můžete setkat“, kde vaše klíčové slovo jsou „hygienické limity hluku“. – Dejte vašemu obsahu nálepku autor přes Google Authorship – podrobný a srozumitelný návod čtěte zde jiristibor.cz/google-authorship.

100


–T vorbu obsahu zakomponujte jako jeden z hlavních bodů vaší online strategie a publikujte v ideálním případě 1x týdně článek s textem a fotkami, 1x měsíčně pak i s videem.

V dnešní době již potřebujete online armádu, jeden voják v poli zmůže málo Obsah, obsah, obsah. Vše na internetu je vlastně obsah, jen v různých formách. Již jsou skoro pryč doby, kdy vám stačila jedna webová stránka a mohli jste seriózně vydělávat. Dnešní doba je o tom, být vidět všude, na různých místech internetu a v různých formách. Na vaše potenciální zákazníky tak budete působit mnohem důvěryhodněji, když budete vidět napříč internetem. Je to dáno i tím, že se vyhledávače (Google.cz) různě přizpůsobují a často z různých míst dostanete jiné, personalizované výsledky. Ostatní lidé milují kvalitní obsah a ti, kteří jsou ve vaší e-mailové databázi ještě více – a tak když jim ho čas od času pošlete, budou na vás s radostí odkazovat z jejich webů a profilů na sociálních sítích. Potřebujete být vidět skrze celý internet, a to na různých místech, v různých podobách. Text, fotky, video, PPT prezentace. Díky tomu, že budete vidět na rozličných místech, zvýšíte pravděpodobnost, že potenciální zákazník narazí zrovna na váš obsah.

Udělejte toto: – Založte si účet na YouTube a tam nahrávejte vaše videa, videa pojmenujte po vašem hlavním klíčovém slovu – publikujte min. 1x měsíčně. – Převeďte váš obsah do powerpointové prezentace a nahrajte jej na server www.slideshare. net, na tomto serveru zakomponujte vaše klíčová slova do názvu prezentace a popisku – publikujte min. 1x měsíčně. – Optimalizujte facebookovou stránku podle vašich hlavních klíčových slov, např. „Název firmy – první klíčové slovo, druhé klíčové slovo“ (toto je možné udělat, když máte ještě méně než 200 fanoušků). TIP: Uvádějte u vašeho obsahu vždy telefonní číslo a další kontakty, kam se vám mohou potenciální zákazníci ozvat. Používejte také fotku konkrétního člověka a nejen logo firmy. Fotka člověka (vás) pomáhá budovat důvěru, logo vám pomáhá budovat branding. Samozřejmě míst na webu, kam můžete nahrát váš obsah, jsou desítky, pokud máte dostatek prostoru a energie, můžete využít další sociální sítě třeba Pinterest, mikroblogovací platformu Twitter, vytvářet fotoalba s vašimi produkty a popisky na rajce.net či flickr.com, nahrávat videa na další servery jako vimeo.com, ceknito.cz, mojevideo.sk.

101


Jiří Stibor Téma: Seo marketing

Zpětné odkazy jsou nezbytností pro váš úspěch Stejně tak, jako je důležitá vaše obsahová část na webu, jsou potřeba zpětné odkazy. Zpětné odkazy pro vás znamenají vlastně doporučení od ostatních stránek na webu. To znamená doporučení jako v reálném životě, když se někdo rozhodne zmínit přátelům zrovna váš produkt – díky přesvědčení o jeho kvalitách. Čím více nezávislých doporučení potenciální zákazník uvidí, tím bude první dojem důvěryhodnější. Filozofie je taková, že čím kvalitnější obsah uděláte, tím jednodušeji zpětné odkazy získáte. V praxi je to však tak, že potřebujete vyvinout i vaši osobní proaktivitu pro získání odkazů. Je mnoho způsobů, jak na zpětné odkazy. Níže uvádím pouze ty, které používáme nejčastěji a které přinášejí reálné zákazníky.

Udělejte toto: – Existují internetové diskuse, kde právě teď lidé řeší otázky, které jim zrovna vy můžete pomoci zodpovědět, prohledávejte internet ve spojení: „vaše klíčové slovo + diskuse“ a nacházejte diskusní fóra, zde se registrujte a pravidelně přispívejte a pomáhejte, následně odkažte na váš web – z takových míst na váš web budou dlouhodobě proudit návštěvníci. Vyvarujte se SPAMu, ztratíte akorát váš čas a příspěvek smaže administrátor diskuse. – Existují různé oborové magazíny a servery, např. o bydlení, módě, zahrádkaření (které začaly publikovat obsah třeba několik let před vámi a jsou tak větší autoritou v oboru) – vytipujte si ty vaše (obdobně jako u diskusí) a s vlastníkem se domluvte na publikaci vašeho unikátního obsahu (text, fotky, video) na jeho webu a do článku vložte zpětné odkazy, které budou odkazovat na relevantní místa na vašem webu... Toto vám pomůže získat kvalitní zpětné odkazy z tematického obsahu a také se daný článek zaindexuje vyhledávači a vy tak získáte další místo, kde vás někdo nezávislý doporučuje a píše o vás. – Vytvářejte si další vlastní weby, které naplníte vaším obsahem a odkážete ze článků na svůj hlavní mateřský web, využívejte webových platforem, které jsou zdarma, tj. www.webnode.cz či www.blogger.com nebo můžete zakoupit další nové .cz domény a na nich vybudovat nový web, postavený na wordpressu. Pro příklad uvedu naše 2 weby: www.akusticky-molitan.cz nebo www.akusticka-pena-funguje.blogspot.cz. TIP: Používejte pro budování zpětných odkazů chytrou páku/leverage. Např. my jsme uspořádali soutěž o akustickou pěnu a chtěli jsme soutěžní video, které jednotliví, nezávislí soutěžící nahráli na YouTube, někteří zde také uvedli zpětný odkaz na náš web. Celou touto událostí jsme „vytapetovali“ YouTube na klíčové slovo „akustická pěna“. Dále jsme tuto událost sami publikovali na soutěžních serverech jako www.souteze.cz, www.soutezaci.cz, www.hypersouteze.cz a získali tak další návštěvníky na web + zpětný odkaz.

102


Prosím, mějte svou hlavu, myslete na vaše klienty a taky na vaše peníze V oblasti „Vědět“ je možné proinvestovat opravdu spousty peněz. Spousty podnikatelů to tak dělá a účastní se pochybných nabídek na koupi tisícovek zpětných odkazů apod. Zkratky však neexistují. A pokud ano, dříve nebo později je vyhledávače odhalí a penalizují. Soustřeďte se na kvalitní obsah a ten sdílejte s dalšími lidmi – ideálně s vaší emailovou databází. Lidé budou články likovat, sdílet na Facebooku a sem tam o vás někdo i napíše článek na svém webu. Je potřeba také vyvíjet vlastní iniciativu a rozšiřovat váš obsah po různých místech na webu a v různých formách. Stejně tak budovat zpětné odkazy, na místech, odkud k vám mohou proudit zájemci o váš produkt či služby. Ve výsledku tak získáte návštěvníky a také hodnotný odkaz na váš web v očích vyhledávačů.

Ptejte se však vždy sebe a konzultujte názory se svým selským rozumem: Pomůže tento článek lidem a budu více vidět na moje klíčová slova, která mi přinášejí prodeje? Přinese mi tento zakoupený odkaz reálnou návštěvnost a potenciální cílené zájemce?

Dělejte věci chytře, s rozumnými náklady a vždy pamatujte na vaši cílovou skupinu. Vaše úspěchy předem slavte a pravidelně se odměňujte za všechny kroky, které uděláte vpřed, protože jedině tak získáte sílu pro to, abyste vytrvali v tom, co jste započali, a dotáhli vše do vítězného konce.

103


Jiří Stibor Téma: Seo marketing

104


Poznรกmky

105


106


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

Podnikatel, jehož expertízou je efektivita přes internet a webová analytika Úspěšný podnikatel s několikaletou praxí v klasickém byznysu i online podnikání, majitel dvou firem, které vyvíjí zajímavé internetové nástroje a aplikace pro podnikatele i studenty. Efektivita a výkon hrají hlavní roli v jeho práci. Marketingové a obchodní procesy jsou jeho parketou. Stará se o optimalizaci prodejních procesů ve velkých internetových kampaních, pomáhá firmám maximalizovat přínos z internetu, zefektivňuje jejich weby a prodejní procesy, které pak přináší více prodejů těmto firmám. Strategii využívání webové analytiky pro Váš web v roce 2014 předá na Digital Summitu i Vám. vcislech.cz | jirka-svoboda.cz

107


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

E-BOOK: WEBOVÁ ANALYTIKA – DATA BASED MARKETING

ÚVOD Webová analytika není černá magie, jde o správný pohled na vaše aktivity, statistiky versus váš zdravý rozum. Existuje spousta čísel a statistik, které nám jen motají hlavu, zaměřte se jen na ty, co jsou pro vás opravdu důležité. Měřit, co na internetu peníze přináší a co vám je bere, je základní věc, kterou bohužel nedělá mnoho firem. Každý, kdo se snaží rozumět svým zákazníkům, bude vždy o kousek dále před konkurencí. „V tomto návodu se HLAVNĚ dozvíte jak přijít na to, co pomůže vaší webové stránce nebo e-shopu vydělávat více, nosit více objednávek, získat více kontaktů a splnit více cílů.”

Dále se dozvíte v tomto návodu: – jak nad webovou analytikou přemýšlet, – jak měřit důležitá místa na webu, – jak vše správně nastavit, – jak si vypočítat návratnost investic do internetové reklamy, – jaké trendy sledovat a jak je správě vyhodnocovat.

Používání webové analytiky je nyní velmi důležité téma, o kterém se diskutuje v úspěšných firmách. Uvědomují si totiž, že je důležité se zaměřovat na detaily svého podnikání a těžit z nich. Jedním z detailů, na které by se každá firma měla zaměřit je webová analytika, která nám už ze své podstaty umožňuje vše detailně měřit a mít o všem přehled. Webová analytika by měla být nedílnou součástí každé online marketingové kampaně. Já sám jsem si za posledních 10 let vyzkoušel nespočet online strategií a triků, které jsem různě měřil, sledoval a vyhodnocoval. Vždy jsem po mediálních domech nebo agenturách, která nám prodávaly internetovou reklamu, vyžadoval odpovídající výkon za investované peníze s nějakým mým vlastním předpokladem výnosnosti (který vycházel z mé zkušenosti). Co to ale je? Co je to ten poměr cena/výkon? Musel jsem si na to přijít, stálo to mnoho peněz a spoustu hodin strávených v číslech, všemožných statistikách, analýzách a obsáhlých reportech. To co je ten poměr cena/výkon, se dozvíte v tomto e-booku. Vy si na to přicházet nemusíte, dělejte co nejméně chyb. Už si budete umět sami spočítat, co se vám vyplatí a co ne. Když se spálíte, tak vždy jen jednou a s každou další internetovou kampaní budete vědět více a více o svém webu, o vašich návštěvnících, a hlavně o vašich zákaznících. To vše vás posune o velký kus dál k tomu, aby každá další kampaň, kterou budete dělat, byla vždy v kladných číslech a přinesla vám prokazatelný užitek.

108


Rád s vámi budu sdílet praktický návod jak správně ovládnout webovou analytiku a profitovat. Dočtěte až do konce, protože různě po stránkách jsou vloženy důležité tipy a návody jak na to.

ÚVOD DO WEBOVÉ ANALYTIKY Webová analytika je zrcadlem vašich aktivit. Když se nebudete věnovat vašemu webu/e-shopu, tak i on odflákne své návštěvníky = nic nevyděláte, vaše investované peníze do návštěvnosti vyhučí komínem. A to nechcete, že?

Pojďme se domluvit a říkat vašemu webu nebo e-shopu takto: „Prodejní Web“. Doba, kdy jsme chtěli mít webové stránky „jen proto, abychom byli na internetu“, je dávno pryč. Dnes je důležité tyto otázky, na které je potřeba si zodpovědně odpovědět. Jsou moje aktivity dostatečně efektivní a výkonné? Přináší mi tyto aktivity užitek, nebo jen „žerou“ peníze? Co mi přináší můj web? Vydělává více, než jsem do něho investoval? Jaké cíle má plnit můj prodejní web? Opravdu se mi vrací peníze, které investuji do reklamy (kolikrát)? Dnes nestačí mít na webu prezentaci s logem, textem o firmě a telefonním číslem, ale je potřeba umět návštěvníka webu zkonvertovat v platícího návštěvníka => k tomu by nám měl pomoci PRODEJNÍ WEB. Proto pojďme všichni tvořit prodejní weby a ne jen bezduché, přeplácané a graficky znásilněné webové prezentace.

Takto přemýšlejme: WEBOVÁ PREZENTACE (stránka) => PRODEJNÍ WEB Z NÁVŠTĚVNÍKA CHCEME UDĚLAT PLATÍCÍHO ZÁKAZNÍKA Toto je důležitý úvod k tomu, abychom mohli pracovat na výkonnosti vašich online aktivit, které můžeme měřit v rámci webové analytiky.

Správně nastavit váš web Vložit všechny důležité věci, vše co by mohlo zajímat potenciálního zákazníka ohledně produktu, ohledně vaší firmy, dát mu veškeré záruky, garance, uklidnit ho, že je na správném místě, že jste solidní a že se nemusí bát od vás nakoupit. Dát mu veškeré informace, které zaženou jeho strach, obavu a nejistotu. Správně si nastavit cíle vašeho webu. To je velmi důležité, nepodceňte tedy tuto otázku: Nemarněte peníze na návštěvnost, když ještě nemáte vychytaný váš prodejní web.

109


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

CO VŠE LZE MĚŘIT VE WEBOVÉ ANALYTICE Níže je vypsáno několik základních věcí, které lze díky webové analytice sledovat. Je potřeba se zaměřit jen na některé a ty zlepšovat. Když jsme dosáhli optimálního výkonu, zaměřte se na další ukazatele, které chcete vylepšit. Začněte vždy těmi ukazateli, které vám „vydělají“ nejvíce nebo jsou nejvíce přínosné.

V rámci Email Marketingu – Doručitelnost emailů (Delivery Rate) = doručené emaily/odeslané emaily = Ta se řeší správně napsaným obsahem, který není nijak závadný a projde například přes spam filtry Seznamu a Googlu. Nepoužívejte v emailech celé adresy jako například toto: www.digitalsummit.cz. – Otevíratelnost emailů (Open Rate) = otevřené emaily/doručené emaily = Lepší otevíratelnost můžeme vylepšit například velmi zajímavým předmětem emailu a dobře vybudovanou komunitou. – Proklikovost z emailů (Click Rate) = počet prokliků/otevřené emaily = Lepší proklikovost lze docílit správným použitím odkazů, použití obrázku s tlačítkem play přímo v mailu, jasným vyzváním k akci (ke kliknutí), kvalitním obsahem emailu, který zaujme (nejen informuje).

V rámci prodejní webové stránky – Konverzní poměr stránky (Conversion Rate) = jak výkonný je náš prodejní web/stránka – Míra opuštění košíku/objednávkového formuláře (Cart Abandon Rate) – Dále vše, co umí sledovat Google Analytics: návštěvnost, zobrazení stránek, chování návštěvníků na webu, doba strávená na webu a mnoho dalšího (viz níže) – Cíle a transakce – Konverzní cesty

V rámci prodejních (obchodních) výsledků – Poměr následných prodejů z celkových prodejů (Upsell Take Rate) = pomůže nám v dalších výpočtech. – Poměr prodloužení tarifu/znovu objednání z celkových prodejů (Renewal/Reorder Rate) = zjistíme tím, jestli zákazníci chtějí dále pokračovat s našimi službami, je potřeba je neustále hýčkat a opečovávat, proto je důležité znát tuto hodnotu, abychom tuto věc mohli zlepšovat (sledovat zlepšení).

110


V rámci placené reklamy –K onverzní poměr sledovaného cíle (Conversion Rate) –N ávratnost investice do reklamy (Return of Investment) –P řispění zvoleného komunikačního kanálu k uskutečnění prodeje –N áklady na přivedení zákazníka (Cost of Acquisition) Váš prodejní web vždy vykáže nějaké číslo, nějaký konverzní poměr. Někdy to může být i 0 %. Pokud web negeneruje žádné kontakty a objednávky => tak to je špatně, každý den by vám měl přinést nějakou novou registraci, vyplněný formulář, objednávku, prostě nějaký splněný cíl. Pokud tomu tak není, tak byste se měli zamyslet nad kvalitou a relevantností návštěvnosti, trošku upravit internetové aktivity, upravit obsah stránek… Používat různé marketingové techniky, o kterých mluví ostatní přednášející.

PŘÍNOS WEBOVÉ ANALYTIKY JE VELIKÝ – Zvýšit počet objednávek nebo registrací, protože víte, jak reagují návštěvníci webu. – Zvýšit výkonnost vašeho webu pomocí toho, že přesně víte, co se na webu děje. – Pomocí všech získaných dat z webové analytiky a následné optimalizaci (zlepšení) můžete výrazně zvýšit výkonnost celého webu. – Rapidně snížit náklady na reklamu, protože již nebudete dále utrácet za něco, co nemá přínos. – Najít nové fungující zdroje návštěvnosti a s těmi prohloubit spolupráci. – Najít slabá a silná místa vašeho webu. – Získat přehled o obchodním výkonu webu, webová analytika vás přiměje k tomu nad tím přemýšlet. Pomocí následujících čísel bych vám rád demonstroval jak zásadní dopad může mít to, že znáte slabá místa vašeho webu díky webové analytice, které následně vylepšujete.

Náklady na bannerovou a offline reklamu u kampaně EmailAcademy (bez PPC): Náklady na placenou reklamu: 242 612 Kč bez DPH Kliknutí: 18 340 Zobrazení: 27 145 964 CTR: 0.06% (Click Through Rate = Proklikovost v %) Prodeje: 4 242 612 Kč/4 prodeje = 60 653 Kč Cena přivedeného zákazníka: 60 653 Kč = Reklama se nám v žádném případě nevyplatila.

111


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

Pokud chcete jít více do detailu, získat tedy více konkrétních dat týkajících se velmi úspěšné kampaně EmailAcademy, která vygenerovala cca 1 500 studentů, desítky tisíc zájemců o kurz zdarma a 270 000 unikátních návštěvníků webu za necelých 30 dní, získejte výpis a výkon všech zakoupených reklam, přehled všech emailových kampaní s jejich výkonem i s předměty, výkon celého obchodního procesu, termíny kampaní, termíny realizace celého projektu a mnoho dalšího najdete v reportu EAP v číslech na www.vcislech.cz/eap. Tento report je celý založený na webové analytice, kde jsou detailně odkryta veškerá data a čísla.

MĚŘÍCÍ NÁSTROJ - GOOGLE ANALYTICS (GA) Pro měření webové analytiky lze používat nejoblíbenější nástroj na světě, kterým je Google Analytics, který je zdarma a poskytuje nám opravdu mnoho dat, v nichž lze číst.

K čemu nám tento nástroj slouží? Je to měřící nástroj, který nám přehledně ukazuje, jak se chovají návštěvníci na webu a jaké máme zdroje návštěvnosti. Jak je tato návštěvnost efektivní, kolik máme splněných cílů a transakcí díky přivedené návštěvnosti. Google Analytics je komplexní nástroj pro měření výkonnosti a efektivity našeho webu.

Jak základně nastavit Google Anyltics? 1) Nastavíte si nový měřící kód Universal Analytics – umožňuje komplexnější pohled na web. 2) Propojte Google Analytis s Google AdWords, vložte remarketingový kód na váš web. 3) Nastavte si konverzní cíle. 4) Pokud cokoliv prodáváte, tak si nastavte ecommerce a transakce. 5) Nastavte si filtry. 6) Vložte konverzní kódy z Google AdWords/Sklik/Gacebook na děkovací stránky, výkon reklam se vám pak bude zobrazovat v Google Analytics. Poznámka: více o remarketingu najdete níže.

Jak v Google Analytics číst a co vyhodnocovat? 1) Používejte přehled: Akvizice / Veškerá návštěvnost a sledujte Návštěvy, Splněné cíle, Míru okamžitého opuštění.

112


Google Analytics umí sledovat chování návštěvníků takovýmto způsobem: Záložka: V reálném čase Přehled nám ukazuje aktuálně navštívené stránky, kolik lidí vstoupilo na náš web, odkud jsou (vizualizace na mapě), přes jaká klíčová slova přišli a dobu trvání návštěvy. Můžeme se také překliknout z Přehledu na Konverze a tam uvidíme, jaké Konverzní cíle byly za posledních 30 min splněny. Tyto pohledy lze používat při zakoupení placené reklamy nebo rozeslání vetšího mailingu.

Klikněte v levém menu na: V reálném čase / Přehled

Záložka: Cílové publikum Tento pohled nám ukáže: Návštěvnost webu, počet unikátních návštěvníků, počet zobrazení stránek, Míra okamžitého opuštění webu, Průměrná doba trvání návštěvy, jaký prohlížeč zákazníci používají, jaký poměr je mezi pc, tablety a mobily, tok návštěvníků a mnoho dalšího. Ze zajímavostí ukazuji níže, co vše můžete zjistit. Data vycházejí z uložených dat společnosti Google a z toho, jak jsme zalogovaní pod svým Google účtem a surfujeme po internetu. Zobrazená data jsou z webu digitalsummit.cz. Je tam tedy krásně vidět, kdo se zajímal o tuto konferenci.

113


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

Klikněte v levém menu na: Cílové publikum / Přehled

Záložka: Akvizice Zde najdeme přehled o návštěvnosti, zdroje návštěvnosti, odkud k nám návštěvníci chodí, zde sledujeme výkonnost kampaní pomocí tagování všech našich online aktivit. Pro tagování používáme UTM builder od Google: https://support.google.com/analytics/answer/1033867?hl=cs Příklad správného odkazu v článku 11 strategii: source: idnes.cz madium: pr-clanek campaign: vzdy to musí zacinat takto: 11-strategii Landing page, stránka na kterou přijde návštěvník po kliknutí na banner: www.digitalsummit.cz toto vložíte za celý odkaz: ?utm_source=idnes.cz&utm_medium=pr-clanek&utm_campaign=11-strategii Toto je výsledný odkaz: http://ww.digitalsummit.cz?utm_source=idnes.cz&utm_medium=pr-clanek&utm_campaign=11-strategii Jedině díky tomuto budete schopni sledovat, jak jsou vaše kampaně (do kterých jste investovali peníze) výhodné a jestli vám vydělaly nebo prodělaly peníze.

114


Pokud budete správně označovat odkazy ve vašich reklamách, tak se vám budou hezky ukazovat v Google Analytics takováto data, ze kterých vyčtete jasné výsledky. Detailní rozbor realizace velkých online marketingových kampaní, video přednášku nebo rozbor neefektivní bannerové banky ČSOB najdete zde na www.vcislech.cz. Návštěvnost dle zdroje Co nám ukazuje dolní obrazovka z Google Analytics: Direct = přímá návštěvnost (někdo zadal adresu přímo do prohlížeče) = 80 objednávek SEO přes Google = přirozené vyhledávání = 62 objednávek chytré umístění odkazů v patičce mailu = 16 objednávek PPC AdWords = 6 objednávek a spoustu asistovaných objednávek = úspěšné vedení kampaně FB posty a přirozené sdílení = 11 objednávek PPC FB banner = 4 objednávky Celkově lze tedy říci, že nám tento report ukázal, z jakého zdroje nám chodí návštěvnost, která nakupuje. Tato návštěvnost je pro nás velmi cenná a měli bychom na ni dále pracovat, vylepšovat, hledat na jaké stránky tato návštěvnost chodí, a ty stránky vylepšovat, aby dokázaly zkonvertovat ještě více zákazníků. To jestli naše změny opravdu pomůžou zvýšení prodejů/registrací, můžeme zjistit pomocí A/B testování, ale do toho nepouštějte dříve, než budete mít dobře zvládnuté měření. To má svůj čas.

Klikněte v levém menu na: Akvizice / Veškerá návštěvnost

115


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

Záložka: Chování Prozkoumejte, jak se chovají zákazníci, jaké stránky navštěvují, jak dlouho tam tráví čas, jaké jsou vstupní a výstupní stránky, tedy kam vám nejčastěji přicházejí návštěvníci a naopak odkud nejčastěji opouštějí váš web. Podívejte se také na to, jak funguje vaše Google AdWords reklama (funguje jen, když máte propojeno s AdWords reklamním účtem). Záložka: Konverze Jedná se o jednu z nejdůležitějších záložek. Zde najdete reporty pro nastavené Cíle a také Elektronický obchod (Ecommerce) přehled, který vám dokáže ukázat, z jakého zdroje návštěvnosti dorazilo kolik objednávek a v jaké hodnotě.

Cíle Na tomto přehledu je vidět výkon cílů v čase i s hodnotami. Na levé straně pak můžete překlikávat mezi odkazy a sledovat výkon vybraného cílů podle různých pohledů. Nebojte se klikat, nejde to rozbít.

Elektronický obchod V záložce elektronický obchod sledujte výkon vašeho e-shopu nebo stránky, kde něco prodáváte, třeba e-book, webinář nebo cokoliv jiného. Elektronický obchod si musíte nejdříve dopředu nastavit, umístit měřící kód na děkovací stránky a provést nastavení v Google Analytics. Jak na to najdete zde: https://support.google.com/analytics/answer/1009612?hl=cs

116


Na screenshotu je vidět, jaké produkty byly objednány, jaká byla tržba i počet transakcí. Kliknutím na Zdroj / médium zjistíte, jaký zdroj návštěvnosti vám přinesl největší tržby a počet transakcí. Velmi důležitý pohled na výkon vašeho webu. Když zjistíte, že jste nakoupili nějakou návštěvnost, která nevygenerovala žádnou objednávku, tak již toto médium nepoužívejte, případně radikálně změňte znění reklam a landing page.

KROK ZA KROKEM 1) Zjistěte, kdo jsou vaši návštěvníci, zákazníci a co mají nejraději = proveďte si rozbor vašich zákazníků, vyexportujte si do Excelu všechny vaše objednávky a různá data o zákaznících, seřaďte si dle různých údajů, které sbíráte u zákazníků. Zjistěte, co mají vaši zákazníci nejraději a naopak. Pak začněte jednotlivé položky vylepšovat zlepšováním obsahu webu, prodejního procesu atp. Občas udělejte i nějaký on-line dotazník a zeptejte se zákazníků na chytré otázky, které vám pomohou zjistit více o jejich potřebách/problémech a na ně se pak zaměřte. Tyto informace také můžete využít i v plánování dalších online marketingových aktivit.

117


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

2) Začněte používat Google Analytics Google Analytics je potřeba začít používat hned od začátku spuštění každého webu. Vytvořte si e-mailový účet na Google, pak se přihlaste do Google Analytics, vygenerujte si Universal Analytics měřící kód a umístěte jej na všechny stránky webu. Jedině díky tomu pak můžeme efektivně měřit. Pokud používáte starší kód Classic Analytics, tak upgradujte na Universal Analytics, zahajte přenos a pak následujte instrukce Google Analytics (vyměňte nový kód za starý), žádná data touto akcí neztratíte. Tip: Pokud vytváříte nový měřící kód, tak vytvářejte vždy Universal Analytics. 3) Nastavte si konverzní cíle Konverzní cíl = to, co chceme, aby se stalo, například: - Chceme měřit počet vyplněných registračních formulářů na webu - Chceme měřit počet dokončených nákupů - Chceme měřit počet vyplněných formulářů s dotazy na zákaznickou podporu - Chceme měřit, kolik lidí nám přechází mezi blogem a ceníkem - Chceme měřit jednotlivé prodejní (konverzní) cesty = takto najdu ideální prodejní cestu, která funguje Je to opravdu základ mít nastavené základní cíle. Pokud to máme nastavené, tak můžeme sledovat, jak se návštěvníci chovají, jak procházejí webem, kde se zadrhávají, kterou cestou se jim nejlépe jde na cílovou stránku. Pomocí webové analytiky a Google Analytics můžeme vylepšovat slabá místa, kde se návštěvníci ztrácejí a zvyšovat tak počet dokončených cílů a tím získat více emailů a objednávek.

NASTAVENÍ NOVÉHO ÚČTU V GOOGLE ANALYTICS

118


NASTAVENÍ CÍLŮ V GOOGLE ANALYTICS V GA si nastavte konverzní cíle pro váš prodejní web pomocí Cílů v záložce Správce. Klikněte na červený odkaz Cíle a pokračujte dále.

Dále klikněte na „Vytvořit cíl“. Jinak zde vidíte, několik cílů, které jsme měli nastavené u projektu Digital Summit a také počet konverzí za posledních 7 dní. Zde se můžete inspirovat, jaké cíle si můžete vytvořit.

119


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

V tomto okně zadejte název a klikněte na typ cíle, nejčastěji budeme používat Cíl. Další možnosti sledují například doba strávená na webu (Doba trvání), započte to cíl, pokud návštěvník stráví na konkrétní stránce stanovenou dobu. Pak tam jsou i další cíle, ale ty pro začátek nutně nepotřebujeme.

Zde nastavíme, pro jakou stránku chceme, aby se cíl započítal. Například nám jde o vyplněný formulář, tak nejdříve cílovou adresu, kterou by v tomto případě mělo být „poděkování za vyplnění formuláře“ = /podekovani-formular/ Vyplňujeme bez adresy www.nazevdomeny.cz, jen to, co je za doménou, tedy toto: www.nazevdomeny.cz/podekovani-formular/

Pak si můžeme zvolit konverzní cestu a vložíme krok, který předchází tomu cílovému kroku, tedy stránku, kde je formulář k vyplnění = /formular/

A klikneme na modré tlačítko „Vytvořit cíl”.

120


3) Nastavte si remarketing pomocí Google AdWords + reklamy pro vyhledávání V Google AdWords aktivujte službu Remarketing tím, že vložíte na váš prodejní web remarketingovou značku a označujte lidi, kteří přišli na váš web. Rozdělte si je do různých seznamů podle toho jakou akci ne/udělali na webu. Podle těchto seznamů s nimi pak můžete dále pracovat a znovu je oslovovat. Tato technika je velmi funkční. Propojte váš účet Google AdWords s Google Analytics, nastavte si konverzní měřící kódy na děkovací stránky, abyste mohli měřit úspěšnost jednotlivých reklam. Výnosnost reklam je krásně vidět v reportu z AdWords níže.

4) Zjistěte, jaké stránky mají nejvyšší návštěvnost a nejhorší míru okamžitého opuštění stránky, a ty zlepšujte pomocí úpravy obsahu, vizualizace, prodejních argumentů, zjednodušení textů, změny nadpisů, vložení více akčních tlačítek a prolinků... Toto zjistíte pomocí Google Analytics v záložce: Chování / Obsah webu / Všechny stránky

121


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

Díky provedení zmíněných kroků docílíte toho, že budete mít k dispozici data o chování vašich zákazníků a návštěvníků – odkud k vám přicházejí, jak hodně nakupují/se registrují, která návštěvnost je kvalitní a která ne (do ty dále neinvestovat), zjistíte, kde vám zákazníci utíkají pryč ze stránky a kde jste naopak získali jejich pozornost (čas strávený na stránce).

VYLEPŠENÍ Vložte akční tlačítka na váš web, která jasně říkají, co mají návštěvníci dělat = důležité, například: Zobrazit ceník nebo Zjistit cenu nebo Vyplnit formulář nebo Získat vstupenku atp. Průměrná doba na stránce – vložením zajímavějšího obsahu vztaženého k přivedené návštěvnosti pomůže prodloužit dobu strávenou na stránce = začínáte budovat důvěru s návštěvníkem = zvyšuje to pravděpodobnost, že se proklikne na další stránku a provede nějakou následnou akci. Může nám to také ukázat, že je návštěvník na stránce příliš dlouho a je potřeba stránku upravit. Je potřeba si to vždy dát do souvislostí. Míra okamžitého opuštění (Bounce Rate) – 1. návštěvník přijde na web a hned zase odejde z našeho webu, 2. návštěvník přijde na web a zaujme ho, proklikne na další stránku a na další. Míra okamžitého opuštění první stránky je tedy 50 % = jeden zůstal a pokračoval a jeden hned odešel. Každá stránka má svoji míru okamžitého opuštění. Blogové stránky mají zpravidla vyšší hodnoty. Čím nižší hodnota, tím lepší. 50 % je celkem vysoká hodnosta, 40 % je celkem dobré, a co je pod 40 % je výborný výsledek. Porovnávejte míru okamžitého opuštění s průměrným časem stráveným na stránce, protože to spolu souvisí. Když ten návštěvník, který odejde z webu, hned stráví na stránce 5 min (tak to není zase tak špatný výsledek) a ten druhý, co se proklikne i na další stránky, ale stráví na nich jen například 15 s, tak to není moc dobré, protože jsme návštěvníka nijak nezaujali. Potřebujeme tedy zjistit, z jakého přišel zdroje, a zapracovat na znění reklam nebo původním záměru reklamy. Takto se přemýšlí u webové analytiky nad výsledky v Google Analytics. Je to o souvislostech. To, že vylepšíte zmíněné stránky, může vést k většímu konverznímu poměru u prodejní cesty a to se rovná vyšším prodejů, které znamenají vyšší zisk.

122


CO JE TO KONVERZNÍ POMĚR A VÝPOČTY Konverzní poměr slouží k měření konverzí, tj. počtu návštěvníků webových stránek, kteří vykonali požadovanou akci – většinou se jedná o nákup (objednávku) zboží nebo o přihlášení se k newsletteru či vyplnění dotazníku (zanechání jména a e-mailové adresy). Konverzní poměr je hodnota vyjádřená v procentech. Získáme ji vydělením dvou čísel, měli bychom dělit menší číslo větším a pak vynásobit 100. Výpočtem zjistíme míru úspěšnosti, kterou pak sledujeme v čase a snažíme se ji zlepšovat. U prodejních ukazatelů chceme co nejvyšší hodnotu v procentech. Výpočet konverzního poměru na získání emailu z návštěvnosti 353 registrovaných emailů 1000 návštěv na stránce s formulářem Počet registrovaných emailů přes formulář / počet návštěv na stránce formuláře * 100 = % Výpočet: 353 / 1 000 = 0,353 * 100 = 35,3 % ze všech návštěv se zaregistruje (super výsledek) Výpočet konverzního poměru z unikátních návštěvníků 333 objednávek za posledních 30 dní 28 812 unikátních návštěvníků za posledních 30 dní Výpočet: 333 / 28 812 * 100 = 1,15 % Co znamená číslo konverzní poměr? Že ze všech návštěvníků, kteří přišli na náš web za posledních 30 dní, 1,15 % lidí nakoupilo vstupenku na Digital Summit. Hned máme první číslo, kterého se můžeme chytit a sledovat jeho trend, jestli nám v čase toto číslo klesá nebo roste. Můžete ho sledovat na měsíční bázi nebo na týdenní. Udělejte si na to tabulku. Standardní konverzní poměr - u registračního formuláře by měl být kolem 20–30 % a více - objednávek z registrovaných e-mailů u info kampaně by mělo být 3–5 % - objednávek v e-shopu by měl být 1–3 %

Vzorečky pro výpočet různých poměrů Konverze registrace e-mailových registrací Aktivní registrace (SmartEmailing) / Návštěvy (Google Analytics) x 100 = konverzní poměr v % Konverzní poměr prodejů z registrace Počet objednávek (FAPI) / Aktivní registrace (SmartEmailing) x 100 = konverzní poměr v % Průměrná hodnota objednávky Celkové tržby (FAPI) / počet objednávek = Průměrná hodnota objednávky Aktuální hodnota přivedené návštěvy Zaplaceno v Kč (FAPI) / Návštěvy = hodnota návštěvy

123


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

O co ve webové analytice jde: Když získáme více registrovaných e-mailů => získáme více lidí, které můžeme oslovit => tím získáme větší počet objednávek => tím získáme zákazníky, které můžeme znovu oslovit a znovu jim prodat (zlevnit proces prodeje, protože nám už tito zákazníci věří) => zefektivnit celý proces prodeje. 2. výpočet

1. výpočet

Výpočet výnosnosti

100000

100000

Počet zobrazení banneru

1350

920

Prokliky z banneru (návštěvy navyší 1. stránce)

1.35%

0.92%

Proklikovost banneru

317

193

Objednávkový formulář

23.50%

21.00%

Poměr návštěv z landing page

8

3

Počet objednávek

2.50%

1.60%

Konverzní poměr

8000

8000

Náklady na reklamu

5.9

8.7

Cena jedné návštěvy na webu v Kč

3000

3000

Průměrná cena objednávky

1200

1200

Zisk z jednoho zákazníka

9600

3600

Výnos reklamy

1600

-4400

Zisk z reklamy za měsíc

19200

-52800

Rozdíl po 12 měsících

Abychom mohli vypočítat konverzní poměr, potřebujeme mít toto: 1) Landing page = první stránka, kam se dostane návštěvník z reklamy, z odkazu, například z FB, z blogu, z emailu. Na této stránce by měl být umístěn nějaký akční prvek, který jasně řekne návštěvníkovi, že má udělat další krok, jako například: registraci, vyplnění formuláře, provedení objednávky nebo se prokliknout na další stránku, kde dokončí celou konverzní cestu pomocí 2. bodu. 2) Formulář – objednávkový – kontaktní údaje, platební metody, způsob doručení, garance a záruky... – nebo registrační – jméno a email, případně dalších pár informací – nebo anketní – odpovědi na otázky, jméno, email

124


3) Děkovací stránku = stránka, kde zákazníkovi poděkujeme za to, že nakoupil/provedl registraci nebo cokoliv, co jsme po něm požadovali. Na této stránce máme uloženy měřící kódy pro Google Analytics, konverzní kód z Google AdWrods/Sklik, FB konverzní pixel. Pak jsme schopni jednoduše měřit výkonnost reklam.

Možnosti konverzních cest na prodejním webu Úvodní stránka => Prodejní stránka => Objednávkový formulář => Stránka s poděkováním Prodejní stránka => Objednávkový formulář => Stránka s poděkováním Snažte se dělat co nejkratší konverzní cesty. Příklad toho jak to bylo u Digital Summitu: Úvodní stránka => Koupit vstupenku (prodejní stránka) => Objednávkový form (Přihláška) = Poděkování za nákup vstupenky Úvodní stránka => Kontakty => Poděkování za vyplnění formuláře Všechny tyto cesty je nutné pečlivě měřit a minimálně jednou měsíčně vyhodnocovat. Toto měření ideálně provádíme pomocí Google Analytics, více o měření se dozvíte níže.

CELKOVÝ POHLED NA WEBOVOU ANALYTIKU a kroky Pro maximální využití webové analytiky a zvyšování výkonu webu je potřeba: 0) Definujte si své obchodní cíle a očekávání od prodejního webu. 1) Správně nastavte svůj prodejní web, za každou akcí mějte děkovací stránky a ty měřte v GA. 2) Měřte chování návštěvníků pomocí správně nastaveného Google Analytics + nastavte si Cíle a ecommerce (to zvládne váš IT technik). 3) Udělejte si krátkou analýzu webu, najděte slabá místa a postupně je vylepšujte, ne najednou, ale postupně. 4) Nastavte další sledovací měřící kódy na váš web, abyste věděli, jak návštěvníci skrolují, jak a na co klikají – například pomocí: CrazyEgg – 30 dní je zdarma. 3) Nastavte si remarketing na webu a spusťte pilotní PPC kampaň: Google AdWords, Sklik, Facebook 4) Udělejte si jednoduchý report v Excelu, kam budete každý měsíc vkládat naměřené hodnoty a sledovat jejich vývoj. Sledujte: Počet objednávek, zdroje návštěvnosti, která nakupuje, konverzní a další důležité poměry, průměrná hodnota objednávky, náklady na reklamu. Používejte další nástroje pro A/B testování, pro zákaznickou podporu.

125


Jiří Svoboda Téma: Data based marketing

UDĚLEJTE HNED ZÍTRA – Začněte měřit pomocí Google Analytics. – Nastavte si Cíle v GA a vypočítejte si základní konverzní poměry. – Nastavte si remarketing na váš web. – Stanovte si plán vylepšování stránek a stále sledujte výkon.

DŮLEŽITÉ ODKAZY Nápověda pro Google Analytics: https://support.google.com/analytics/?hl=cs#topic=3544906 Nastavení Cílů v GA: https://support.google.com/analytics/answer/1032415?hl=cs Nastavení ecommerce v GA: https://support.google.com/analytics/answer/1009612?hl=cs Všechna tyta hesla také můžete napsat do Youtube a hledat tam přímo video návody. Část návodů mám na svém blogu: www.jirka-svoboda.cz nebo mém Youtube kanálu Jiří Svoboda. Všechna tato data z těchto nástrojů pak použijete pro výpočet různých ukazatelů, které vám odkryjí, jak dobře vaše stránky fungují a jestli plní vaše stanované cíle.

Použité odkazy: http://google.com/analytics/ www.crazyegg.com http://adwords.google.com www.sklik.cz www.facebook.com http://visualwebsiteoptimizer.com www.helpscout.net

ZÁVĚR Věřím, že vám tento návod pomůže ve vaší propagaci spolu s ostatními návody z Digital Summitu. Pokud budete mít zájem jít více do hloubky, tak nezapomeňte sledovat můj blog www.jirka-svoboda. cz a také mé sociální sítě: Jiří Svoboda na Google+ Jiří Svoboda na Facebooku Jiří Svoboda na Twitteru Jiří Svoboda a jeho Youtube kanál Jiří Svoboda na LinkedIn

126


Poznรกmky

127


128


Stanislava Mrázková Téma: Ebook marketing

Expertka na online marketing a využití eBooků v podnikání Své zkušenosti z online marketingu využívá už více než 8 let jak v online podnikání, tak v klasickém byznysu. Je projektovou manažerkou 3 nejúspěšnějších online kampaní roku 2013, affiliate manažerkou několika úspěšných online projektů, spolupracuje s těmi nejlepšími ve svém oboru. Je autorkou ebooků Jak napsat ebook za 14 dní a Jak úspěšně prodávat ebook. Učí podnikatele, jak využívat online marketing v klasickém podnikání a jak díky ebookům budovat silné databáze klientů, důvěru a statut experta v jejich oboru. Svou strategii Vám vysvětlí a ukáže právě na Digital Summitu. Kromě online marketingu miluje také podnikání z pláže, a tak učí podnikatele, jak si pomocí toho prvního užívat to druhé. I na to přijde řeč. www.stanislavamrazkova.cz | www.jak-napsat-ebook.cz

129


Stanislava Mrázková Téma: Ebook marketing

eBook – vstupenka do zákazníkova srdce i peněženky aneb strategie využití eBooku v roce 2014 v jakémkoli podnikání Přestože o tom, co je to eBook, proč ho napsat a jaký může mít přínos právě tato strategie pro Vaše podnikání, jsme si už pověděli živě na Digital Summitu 2014, chci, abyste měli toto téma ujasněné. A tak si pojďme vše ještě jednou stručně zopakovat, než se pustíme do konkrétních kroků Vaší strategie s eBookem pro rok 2014.

Co je to eBook Slovo eBook se skládá z “e” pro “elektronický” a “book” pro kniha. Je to tedy elektronická kniha, neboli kniha v online podobě, většinou v PDF.

eBook je v podstatě kniha v elektronické podobě. „Ale já nechci psát knihu“, říkáte si. „Neumím psát, nejsem žádný spisovatel a nemám na to ani čas“. A jak mi má toto pomoct v mém podnikání? Uklidním Vás :) eBook nemusí mít 150 stránek a nemusíte mu věnovat stovky hodin svého drahocenného času. Ten, kdo si eBook stahuje, obvykle počítá s tím, že eBook zdarma bude mít okolo 10, 15 - 25 stran čistého textu. Rozsah samozřejmě závisí na tématu. Někdy vše dokonale popíšete na 15 stránkách, někdy budete potřebovat 50. Striktní pravidlo neexistuje. eBook je součást internetu a na internetu chtějí lidé informace rychle, stručně a výstižně tak, aby byl vyřešen problém, který mají, zodpovězeny otázky, které si kladou. Pokud tomu odpovídá tématika Vašeho produktu či služby, mohou také hledat něco na pobavení či získání hlubšího vhledu. Nezapomeňte, že ve virtuálním světě se vše děje velice rychle. Stejně jako na webových stránkách může Váš klient odejít během tří sekund pryč a už se nevrátit, může stejně tak rychle zavřít eBook. Text a celkový obsah tedy musí mít určitou strukturu a parametry, které pomohou udržet pozornost a čtenář se musí dozvídat opravdu hodnotné informace.

Pojďme si připomenout, jak Vám eBook pomůže ve Vašem byznysu eBook má pro Vás jako obchodníka tři funkce: 1. Pomoci získat emailový kontakt na návštěvníka Vašich webových stránek 2. Ukázat čtenářovi eBooku, že jste expertem v daném oboru (budovat důvěryhotnost, kredibilitu) tím, že mu poradíte, pomůžete, dáte cenné tipy, odpovědi na jeho otázky, za kterými přišel na Váš web 3. Položit základní kameny důvěry a vztahu mezi Vámi a klientem

130


Představte si své webové stránky jako výkladní skříň obchodu. Ta je Vám sama o sobě k ničemu, dokud nenaláká klienty na to, aby vešli do obchodu, ošahali si Vaše výrobky, promluvili si s prodavačem. Ani to Vám nezaručí hned prodej. Často je zapotřebí, aby klient prošel kolem výkladní skříně 10x, pak vstoupí a když vstoupí poduhé, potřetí, tak si teprve něco koupí. Jednoduše je potřeba zajistit, aby přicházel opakovaně.

Jakou roli v tom hraje eBook? eBook je nástroj k tomu, abyste získali na klienta email a mohli s ním dále komunikovat. Pokud následně zvolíte inteligentní postupy email marketingu, máte velkou šanci, že až 80% z těchto lidí do dalších dvou let u Vás nakoupí, přestože při první návštěvě Vašeho webu o tom ani neuvažovali. Spousta obchodníků a podnikatelů tuší, že když budou mít na své potenciální klienty email, může jim to pomoci v následném prodeji, a tak se snaží tyto emaily získávat nejčastěji pomocí Newsletteru. Návštěvníkům nabízí, aby se do něj přidali. A pak se diví, proč je k tomu ochoten jen málokdo… Email je v online světě cenná komodita. Pokud už Vám jej někdo dá, musí za to něco dostat. Nabídněte návštěvníkovi svého webu něco neodolatelného výměnou za email a během pár měsíců máte kvalitní databázi s několika stovkami či tisíci kontakty, potenciálními klienty. Stručně se dá říct, že čím víc máte e-mailů ve své databázi, tím víc máte platících klientů, tím víc máte peněz… A e-maily nejsnadněji získáte výměnou za hodnotný obsah, kterým může být právě eBook.

Výměnou za email to ale nekončí! Představte si, že máte krásnou výlohu obchodu, která naláká klienta dovnitř obchodu. Vejde a uvidí zamračenou prodavačku, zboží naskládané hajdalácky do nepěkných regálů, špinavou podlahu a pavučinu s velkým pavoukem v rohu místnosti. Stejně rychle, jako přišel, tak zase odejde. Co tím chci říct? To, že získáte výměnou za eBook kontakt na klienta, je sice fajn, ale ta hlavní práce tady teprve začíná. Nyní přichází na řadu budování důvěry a Vašeho statutu experta v oboru díky vlastnímu vzhledu a obsahu eBooku. Napsat eBook je první krok k budování důvěry. Je to jako zasadit semínko. Postupem času z něj vyroste krásný strom Vašeho online marketingu s pevnými kořeny postavenými na důvěře klienta, který jistě ponese úžasné ovoce. Dá Vám možnost předat své know-how světu a budou si ho stahovat Vaši potenciální klienti. Klienti, kteří nehledají dalšího prodejce, ale někoho, ke komu mají důvěru, kdo jim dobře poradí, u koho mají jistotu kvality, u koho se cítí dobře.

131


Stanislava Mrázková Téma: Ebook marketing

Troška praxe, aneb dělejte to jako prodejci čokolády Na příběhu z nedávné doby Vám ukážu, jak funguje budování vztahu a důvěry offline a jak lze stejný princip přenést do online světa. V listopadu 2013 jsme byli na pár týdnů v New Yorku a když jsme se jeden den procházeli po známé nákupní ulici 5th Avenue, narazili jsme na obchod s naší oblíbenou čokoládou Lindt. Neměli jsme chuť něco kupovat, ale zajímalo nás, jak to vypadá uvnitř (hezká výloha), tak jsme otevřeli dveře a v tu chvíli nám do ruky přistál čokoládový bonbón. Milé uvítání… Člověk se hned s chutí zakousne a co myslíte, že se děje, když se sladká čokoláda topí ve Vašich ústech, zatímco se díváte na čokoládu všude kolem? Ano… Chcete více. Z prodejny jsme odcházeli s několika čokoládami a za dobu našeho pobytu se tam ještě 2x vrátili (a vždycky něco koupili).

Čokoláda a eBook mohou mít překvapivě mnoho společného... Když klient přijde na Vaše stránky, řekněme že jste taky prodejcem čokolády, nemůžete mu dát fyzicky čokoládový bonbón, ale můžete mu dát třeba eBook o tom, jak čokoládu vyrábíte, nebo 5 tipů, nebo eBook o tom, proč je čokoláda dobrá pro Vaše zdraví, nebo eBook na téma 7 skvělých čokoládových receptů, Tipy na nejlepší dárky pro ženy (s čokoládou v čele)… atd. Klient si stáhne eBook, pravděpodobně nenakoupí ve Vašem obchodě nebo eshopu ihned, ale pokud bude v eBooku vše potřebné, bude Vás mít uloženého v hlavě jako experta na nejlepší čokoládu a kam myslíte, že zabrousí, až bude chtít takovou nejlepší čokoládu koupit? A aby na to nezapomněl, pošlete mu třeba za 14 dní nějaký (neprodejní!) článek z Vašeho blogu, nebo video o výrobě čokolády, optimálně ho taky pozvete na svou facebookovou stránku, která se jmenuje třeba „Miluju čokoládu!“.

Hurá do akce! Připomněli jsme si tedy, proč chtít eBook na svém webu a jak Vám tento eBook pomůže v budování databáze, důvěry a statutu experta ve Vašem oboru. Teď se pojďme od teorie přenést přímo do akce, aneb co je potřeba udělat. 1. Napsat eBook. 2. Umístit formulář pro jeho stažení viditelně na titulní stranu Vašeho webu. To je vše :) OK. Chápu, chcete trochu detailnější návod, tak pojďme na to. V prvé řadě je tedy potřeba napsat eBook. Jakkoli jednoduše to může znít, právě u tohoto kroku se většina lidí zasekne a neposune dál.

132


Pojďme se tedy podívat na několik základních otázek, které Vám pomohou k tomu, abyste si ujasnili, o čem Váš eBook bude a co v něm chcete přinést svým klientům, jak si díky němu upevníte svůj statut experta v oboru a položíte základní kameny důvěry a vztahu s Vašim klientem..

Základní otázky, které si položte v souvislosti s psaním eBooku jsou: 1. PROČ: Proč vlastně chci eBook a co přinese mým klientům? 2. CO: O čem mám eBook napsat? 3. KDO: Kdo ho bude číst? 4. KDY: Kdy eBook napíšu a kolik na to mám času? 5. JAK: Jak se můj eBook dostane ke čtenářům?

1. PROČ: Proč vlastně chci eBook a co přinese mým klientům? První fází psaní eBooku je ujasnit si opravdu konkrétně, proč eBook píšete. Pokud máte opravdu silné PROČ, pak celkem snadno překonáte klacky, které Vám bude Vaše mysl a okolí házet pod nohy ve formě rozptylování nečekanou návštěvou či telefonem, který jste si zapomněli vypnout, prokrastinací, snahou dělat další věci apod.

Jakkoli těžké JAK překonáte dostatečně silným PROČ! 1. Napište si podrobný seznam svých vlastních důvodů, proč eBook píšete. Co Vám to přinese? V čem to zlepší Vaše podnikání? Máte za cíl vybudovat si databázi? Jak velkou a do jakého data? Chcete ukázat, že jste expertem ve svém oboru? Chcete psát o něčem, co Vás baví? Důvodů může být mnoho. Snažte se být co nejvíce podrobní.

2. Napište si podrobný seznam důvodů, proč by si měl někdo eBook přečíst, stáhnout, koupit… Co je na Vašem eBooku tak dobré? Co můžete své klienty naučit? Co unikátního jim můžete předat? Jak jim to pomůže? V čem je to obohatí? Proč by měli věnovat několik hodin svého života tomu, že budou číst Váš eBook? Proč by Vám měli dát e-mail za to, že si Váš eBook stáhnou? Napište všechny důvody, které Vás napadnou. Čím více, tím lépe. Kromě toho, že si tím ujasníte, co chce Váš ideální klient (o tom budeme mluvit ještě dále), tak to, o čem by Váš eBook mohl být.

9 důvodů, proč si lidé Váš eBook přečtou Pokud si nevíte rady s tím, jak naformulovat důvody, proč by si lidé měli Váš eBook přečíst, případně žádné reálné důvody nemůžete najít, dám Vám malou pomůcku.

133


Stanislava Mrázková Téma: Ebook marketing

Lidé hledají informace na internetu, nakupují služby a produkty z 9 základních důvodů. A těmi jsou: 1. Vydělat peníze 2. Ušetřit peníze 3. Ušetřit čas 4. Vyhnout se námaze 5. Vyhnout se fyzické bolesti / Najít pohodlí 6. Vyhnout se psychické bolesti / Najít klid v duši 7. Cítit se milováni 8. Cítit se oblíbení 9. Pobavit se / mít zážitek / ukojit zvědavost Projděte si nyní těchto 9 bodů a zkuste si odpovědět, zda Váš produkt, služba, obor plní u každého z nich nějakou funkci. Má Váš produkt, služba nebo obor, kterému se věnujete, nějaký vliv na to, jestli lidé vydělají nebo ušetří nějaké peníze? Může Váš produkt, služba nebo obor, kterému se věnujete, nějak ovlivnit to, že klienti ušetří svůj čas? Jak se díky Vašemu produktu, službě nebo oboru mohou lidé vyhnout námaze, fyzické či psychické bolesti? Pomůže Váš produkt, služba či obor klientům nějak k tomu, aby se cítili milováni a oblíbení? Vede Váš produkt nebo služba k tomu, aby si klienti užili, pobavili se, měli skvělý zážitek? Tyto důvody si pořádně přečtěte. Netýkají se totiž pouze eBooku. Lidé nejen hledají informace, ale také nakupují COKOLIV především z těchto devíti důvodů – aby vydělali peníze, ušetřili peníze, ušetřili čas, vyhnuli se námaze, vyhnuli se fyzické či psychické bolesti, potažmo našli fyzické pohodlí a klid v duši, cítili se milováni a oblíbení, užili si zábavu.

2. CO? O čem mám eBook napsat? V okamžiku, kdy znáte důvody, proč eBook napsat a především znáte důvody, proč by si jej měli číst, jste pravděpodobně už napůl cesty ke konkrétnímu tématu Vašeho eBooku. Je jasné, že obor Vašeho produktu či služby lze pojmout z různých hledisek a určitě po Vás nikdo nečeká, že jej celý obsáhnete v jednom eBooku. Vycházejte z často kladených otázek Vašimi klienty a z následujících okruhů. U každého okruhu najdete konkrétní příklad eBooku.

6 tematických okruhů pro eBooky: – Rady, jak něco udělat, dělat Konkrétní příklady: Jak napsat eBook za 14 dní na www.jak-napsat-ebook.cz nebo 9 tipů jak postavit efektivně srub za příznivou cenu bez starostí a nervů na www.ju-sruby.cz

134


–R ady, jak pracovat s Vašim produktem / službou Konkrétní příklad: 3 cesty, jak nejlépe propagovat– eBook získáte po registraci do affiliate programu na affiliate.firma20.cz –R ady, jak vybrat ten správný produkt / službu z Vašeho sortimentu Konkrétní příklad:Jak vyřešit akustiku právě pro Váš prostor na www.akusticka-pena.cz –O becné informace k tématu vztahujícímu se k Vašemu produktu / službě Konkrétní příklad: Burza CFD & Forex – základní informace zdarma na www.goldstarway.com – I nformace o výhodách, které přinese Váš produkt / služba Konkrétní příklady:Jak za 15 minut udělat z vašeho webu automat na peníze na www.fapi. cznebo Ako schudnúť so Zumbou za 30 dní na www.zumba-party.sk –T ipy, rady, “life style” eBook, který zaujme Vaši cílovou skupinu Konkrétní příklady:10 kroků k umění být ženoupo registraci na zenyzenam.cz nebo Zápisky z New Yorku na http://stanislavamrazkova.cz/darek-stanislava-mrazkova-rozdava-ebook-zdarma/

3. KDO? Kdo bude Váš eBook číst? Než se rozhodnete, na jaké téma začnete psát svůj eBook, musíte vědět, kdo je Vaše cílová skupina. Kdo jsou lidé, kteří by jej měli číst? Kdo jsou Vaši potenciální klienti? Potřebujetevědět naprosto přesně, kdo jsou a pro koho píšete. Vezměte si tužku a papír a…

Odpovězte si na tyto otázky: – Je Váš ideální klient muž, žena, nebo je to jedno? – V jakém věkovém rozmezí se Váš ideální klient pohybuje? – Kde pracuje? Jaké jsou jeho/její příjmy? – Jaké problémy ve vztahu k  Vašemu oboru řeší? Jaké otázky ve vztahu k  tématu Vašeho eBooku si klade? – Co víte, ale Váš ideální klient to pravděpodobně neví? – Co by měl Váš ideální klient vědět, aby opravdu toužil po Vašem produktu nebo službě? – Jaké další životní situace jsou důležité pro Váš produkt/službu (rodinný stav, životní styl, oblékání, strava, lokalita, ve které žije, oblíbené destinace dovolených, apod., jaké čte knihy, časopisy, jaké filmy sleduje…)? V další fázi dejte svému ideálnímu klientovi jméno. Možná Vám to připadá nedůležité nebo dětinské. Ale věřte tomu, že čím podrobněji si dokážete představit svého klienta, tím snadněji se Vám bude psát.

135


Stanislava Mrázková Téma: Ebook marketing

Napište svému ideálnímu klientovi krátký dopis: Až budete vědět, kdo přesně je Váš ideální klient, napište mu krátký dopis o tom, co byste mu rádi sdělili. Můžete začít třeba takto: „Milý Jirko. Zjistila jsem, že by se ti opravdu hodilo, kdybys v rámci svého podnikání používal databázi klientů. Vím, že není snadné ji vybudovat, ale protože jsem zjistila, jak na to, ráda bych tě to naučila. Základem je totiž poskytnout na webu hodnotné informace ve formě eBooku, které klientovi předáš zato, že ti poskytne svůj e-mail. Jenže jak takový eBook napsat, že? Hele, naučím tě to, co ty na to?...“ Důvod proč toto udělat: Tímto dopisem ideálnímu klientovi získáte základní koncept toho, o čem vlastně chcete psát, co chcete klientovi předat, co víte Vy a on ne? V čem mu můžete být přínosem? Ujasněte si to.

4. KDY: Kdy eBook napíšu a kolik na to mám času? Největší problém při psaní eBooku je, najít si konkrétní čas vyhrazený pouze na eBook. Je pravděpodobné, že jste ve své práci či podnikání zavaleni spoustou povinností, kterým se aktuálně neumíte vyhnout. A přestože ideální by bylo vyhradit si 2-3 dny, kdy vypnete telefon, nespustíte Outlook ani facebook, nebudete mít žádnou schůzku ani poradu a budete se věnovat jen eBooku, je tato varianta svým způsobem ošemetná. Proč? Může se z ní stát důvod k prokrastinaci. Je totiž velmi pravděpodobné, že 2-3 volné dny ve svém diáři prostě nenajdete. Takže budete psaní eBooku odkládat na dobu, kdy budete mít čas. Věřte mi ale, taková doba nikdy nepřijde. V životě obecně není dobré se spoléhat na to, že někdy přijde doba, až budete mít čas, až budete mít peníze, až budete mít o 10kg méně nebo až se stane cokoli jiného. Na „až“ dobu nečekejte. Dělejte věci hned. A to jednoduše tak, že si vytyčíte ke svému cíli jasnou strategii. Odkládání psaní z jakéhokoli důvodu je jen výmluva. Buď máte výmluvy, nebo výsledky.

Strategie s jasným cílem: eBook Při plánování strategie psaní eBooku si stanovte termín dokončení svého eBooku. Vezměte si kalendář a označte v něm datum, kdy bude eBook hotov. Dejte tak sami sobě závazek, že do určeného data eBook dokončíte. Je vhodné mít pak každý den toto datum na očích. Takto můžete pracovat i se svými dalšími závazky, prostě si vždy určete konkrétní datum splnění. Pokud chcete vést za ruku a jít vyšlapanou cestou, která vede k tomu, že za 1-2 hodiny denně napíšete eBook za 14 dní, který obsahuje vše potřebné a plní po všech stránkách funkce eBooku, pak je právě pro Vás určen eBook Jak napsat eBook za 14 dní. Pokud jste dobrodružnější povahy, stanovte si cíl a vydejte se na cestu sami. Tak či tak neodkládejte psaní na neurčito, jinak eBook nikdy nenapíšete a je docela možné, že Vaše databáze bude zít i nadále prázdnotou.

136


5. JAK? Jak eBook napíšu? Jak eBook dostanu ke čtenářům? Poté, co si ujasníte výše uvedené otázky, můžete se pustit do psaní. Protože záměrem tohoto eBooku má být stručná strategie, nebudu zde rozvádět do detailů, jak přesně psát a eBook napsat. Pokud by Vás to zajímalo do hloubky, detailní návod najdete na www.jak-napsat-ebook.cz.

Ráda bych ale zmínila strategicky nejdůležitější body, které při psaní dodržte: – Dejte eBooku strukturu a řád, střídejte teorii s praxí. – Povyprávějte klientovi svůj příběh – proč děláte to, co děláte? Proč jste napsali tento eBook? Už jste si to ujasnili v otázce číslo 1, řekněte to nejen sobě, ale i svému klientovi. – Dejte čtenářovi hodnotu skrze obsah, odpovězte na jeho otázky, ukažte, jak dobře rozumíte svému oboru tím, že mu pomůžete a poradíte. – Buďte osobní ve stylu svého psaní – právě díky tomu navážete s klientem vztah. – Využijte toho, že eBook je online nástroj – odkazujte na svůj web, na rozšiřující informace, blog, produkty. – Používejte vlastní obrázky, fotky, příklady z praxe. – Dejte vždycky o kousíček víc, než čtenář očekává. Tak, aby si řekl: “Wow! Toto mi dává zdarma? Co teprve dostanu, když si zaplatím?” Byť tato kapitola může vypadat velice stručně, každé slovo je důležité. Přečtěte si ji radši ještě jednou, než se do psaní pustíte :)

Jak dostat eBook k Vašim klientům Je jasné, že je potřeba jej umístit na web pomocí webového formuláře. O email marketingu a využívání nástrojů email marketingu mluví a píše ve své části David Kirš, nebudu tedy zacházet do detailů. Považuju však za důležité zmínit jednu věc.

Ne každý si eBook stáhne! Nenechejte se zmást tím, že když je eBook zdarma, že si jej stáhne každý příchozí. Nestáhne. Lidé nemají čas. I eBook zdarma musíte “prodat”.

K tomu Vám pomohou tři věci: 1. – Viditelně umístěný webový formulář na titulní stránce i v každé vnořené stránce (každý článek)

137


Stanislava Mrázková Téma: Ebook marketing

2. – Poutavý text, který vysvětluje, v čem je eBook tak přínosný právě pro klienta, který na Váš web přišel. 3. Obrázek eBooku. Co se týče bodu 2, doporučuji vycházet z vašeho PROČ. K přečtení čehokoli je přimějete lidi tehdy, pokud jim pomůžete vyřešit jakýkoli z těch devíti důvodů, o kterých jsme mluvili dříve. Pokud jste si tedy napsali důvody, proč eBook píšete a co eBook přinese Vašemu klientovi, můžete je zformulovat stručně právě tam do prostoru vedle webového formuláře. Abyste své šance na stažení eBooku zvýšili, dejte svému eBooku konkrétní tvar. Tím je 3D obrázek. Lidé potřebují něco hmatatelného a přesto, že je eBook v elektronické podobě, neznamená to, že nemůže mít nějaké zpodobnění ve fyzickém světě. Vypadá to asi takto… (viz obrázek) 3D obrázek dává abstraktnímu pojmu eBook jasný tvar, čiší z něj profesionalita, dojem, že jste opravdu expert. Navíc pokud se Vám jej podaří vytvořit hezky, stane se tento 3D obrázek i dalším důvodem, proč budou lidé zvědaví a zatouží si eBook stáhnout. Takový obrázek si můžete vytvořit v nástroji BoxShotKing.com nebo si jej nechat vytvořit za 5 dolarů ve službě www.fiverr.com. Zvládne to jednoduše i Váš grafik, pokud s nějakým spolupracujete.

Pár slov závěrem Gratuluji Vám! K čemu? K tomu, že jste vystoupili z řady a rozhodli jste se se svým podnikáním něco udělat. Rozhodli jste se dělat věci moderně, strategicky a využívat internet k tomu, aby Vám zjednodušoval život a podnikání. Už to, že jste přišli na Digital Summit 2014 a čtete teď tyto řádky, je velký krok vpřed. Teorie ale nestačí. Když totiž víte, ale neděláte, je to totéž, jako byste nevěděli. Když víte, ale děláte jen málo, protože se bojíte selhání nebo se vymlouváte na to, že máte málo času, je to taky totéž, jako byste nevěděli. Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými podnikateli je ten, že zatímco ti neúspěšní vědí hodně věcí, které by měli dělat, ti úspěšní mezitím jdou a aplikují vše naučené v praxi.

Věřím, že Vaše rozhodnutí je patřit k těm úspěšným. Pustit se do akce je mnohem bolestivější a náročnější, než se vzdělávat. Už to není jen pasivní sezení na semináři, snění, koukání do monitoru na online program nebo čtení eBooku. Znamená to mobilizaci všech sil a odvahy. Znamená to možnost, že se pustíte do akce a selžete. Znamená to i možnost,

138


že všechny ty vzdušné zámky, které si stavíte, se zhroutí. Znamená to však především možnost, že uspějete, že Vaše úsilí bude odměněno. Je to risk.

Přeji Vám odvahu vykročit do AKCE. Pokud se naše cesty v tomto roce protnou, těším se na další virtuální i osobní setkávání. Mějte se krásně a podnikejte tak, aby Váš život byl svobodný a naplněný. Stanislava Mrázková www.stanislavamrazkova.cz

139


Stanislava Mrázková Téma: Ebook marketing

140


Poznรกmky

141


142


Mário Roženský Téma: Affiliate marketing

Podnikatel, affiliate manager Podniká na internetu a působí jako affiliate manager zajímavých projektů. Vyvíjí software pro správu provizního programu AffilBox. Také se věnuje přednáškám a školením na téma provizního prodeje a vydělávání na internetu. Je majitelem firmy Olympic s.r.o., kde se se svým týmem věnuje vývoji a provozu provizního programu AffilBox. Také se věnuje přednáškám a školením na téma provizního prodeje a vydělávání na internetu. Ve svém oboru je vždy o několik kroků napřed a vše aplikuje v praxi. Podnikatelům usnadňuje svým softwarem AffilBox i sdílením vědomostí budování obchodního teamu pomocí provizního systému, díky kterému pak vydělávají řádově o desítky procent více. www.eolympic.cz

143


Mário Roženský Téma: Affiliate marketing

Představte si, že máte e-shop, pořádáte školení či seminář, nebo máte webové stránky, kde něco prodáváte. Může to být kniha nebo jakýkoliv jiný produkt. Ve firmě jste třeba sami, nebo máte někoho na výpomoc. Vy máte spoustu práce s tím napsat e-book, dodat zboží na sklad, vést účetnictví, vytvářet webové stránky, sledovat konkurenci atd. Není toho na vás mnoho? A nemyslíte často na to, jaké by to bylo mít obchodníka? Aby někdo prodával za vás? Aby vám někdo posílal nové zákazníky? Někdo, kdo umí dělat marketing lépe než vy? A vy byste se tak mohli soustředit pouze na to vaše hlavní, co vás živí? Nebylo by to skvělé? A co když je tu možnost získat takového obchodníka? A co když jich můžete mít více? A co když vám povím, že mu nemusíte platit 50 000 Kč měsíčně a modlit se, aby vám něco vydělal? Máte mě za blázna? Kdepak, jen vím, o čem provizní marketing je, a vím, že vám umožní vybudovat vlastní obchodní oddělení za minimální náklady! Zní to krásně? Skvělé! Co to tedy ten affiliate marketing je? Určitě to znáte, dohodíte kamarádovi kšeft a on vás za to pozve na večeři. Koupili jste si někdy knihu, kterou vám váš kamarád doporučil? Ano? Já taky. Doporučení jsou ten nejsilnější motivátor k nákupu. A v provizním marketingu se doporučuje, doporučuje se hodně a za doporučení a následný prodej se dávají provize. Affiliate (provizní) marketing je typ marketingu, který je orientován na výkon. Partneři směřují zákazníky na vaše stránky, kde si něco objednají, a partneři následně obdrží provizi. Partneři můžou získávat návštěvníky různě, nejčastějším způsobem přes své webové stránky, statusy na sociálních sítích, přes vyhledávače a ti nejzkušenější dokonce po telefonu. Jejich motivace je jednoduchá – přimět zákazníka k akci (většinou objednávce) a obdržet za to provizi. Výše zmíněná akce nemusí být pouze objednávka v e-shopu. Může to být také vyplnění formuláře, zanechání e-mailového kontaktu, nebo pouhé zobrazení reklamy. I provize může nabývat různých podob. Může se jednat o fixní částku (většinou za zanechání kontaktu), nebo procentuální částku z nákupu.

Kroky ke spuštění provizního programu 1) Kvalitní produkt Kvalitní produkt nebo služba jsou základem každého podnikání. Nejinak je to v affiliate světě, kde je konkurence vzdálena jen jedno kliknutí myší. Váš produkt by se měl v něčem odlišovat od konkurence a také je vhodné, aby byl snadno vysvětlitelný v pár bodech, takže při prezentaci na stránce partnera bude hned jasné, o co se jedná.

2) Analýza konkurence Sledování konkurence patří do plánovacího procesu každé firmy. Někteří konkurenci ignorují, jiní jsou jí posedlí, ale určitý přehled by měl mít každý. Porovnejte vaši nabídku s nabídkou konkurence. Zaměřte se hlavně na provizi a srovnejte její výši s tou vaší. Také si prohlédněte bannery a ostatní materiály, které jsou v nabídce. Jsou ty vaše hezčí? Vystihují lépe váš produkt?

144


3) Optimalizované stránky Pokud vaše stránky/e-shop dobře nekonvertují, tak partneři, kteří na ně pošlou návštěvníky, budou naštvaní, že se jim nenačítají žádné konverze. Pro partnery je vhodné připravit tzv. „landing page“, na kterou přijdou potenciální zákazníci, a vy je tak předpřipravíte na to, co bude následovat.

4) Kvalitní software Správa několika stovek partnerů, jejich výplat a provizí či kontrolování desítek až tisíců konverzí může být noční můrou. Proto je vhodné zvolit šikovný software, který vám všechny tyto činnosti ulehčí a zautomatizuje, a správa takového systému bude hračka.

5) Tracking Sledování konverzí a prokliků je klíčovým článkem každého software pro provizní program. Musí zajistit precizní sledování každého zákazníka od první návštěvy až po nákup, který se může uskutečnit o několik týdnů později. Tento nákup a provizi z něj vzniklou musí přiřadit partnerovi, který zákazníka doporučil, a to vše přehledně zobrazit ve statistikách a grafech jak partnerovi, tak administrátorovi.

6) Média a reklamní prvky Web je dnes přehlcen bannery. Proto je potřeba se odlišit a zaujmout. Umístěte na vaše bannery informaci o slevě, či třeba zkušební době zdarma. Kontrolujte, které bannery vám konvertují nejlépe, a ty dále vylepšujte. Naopak bannery, které nekonvertují, vyřaďte z nabídky.

7) Konkurenceschopné odměny Víte, jakou odměnu nabízí partnerům konkurence? Nabízíte stejnou, nebo lepší? Máte nějaký bonusový program pro nejlepší partnery? Nabídněte jim zboží z vaší nabídky, nebo zvýšení provize, pokud splní určitý cíl, na kterém se dohodnete. Myslím, že neodmítnou.

8) Affiliate manager Stejně tak, jak se vám někdo stará o SEO či PPC, tak je dobré, abyste měli určenou osobu, která bude spravovat váš provizní program. V menších firmách to bude asi osoba, která se stará také o většinu ostatních činností, ale u větších společností je vhodné si na to osobu vyhradit, či tuto činnost outsourcovat. Zkušený pracovník pomůže partnerům se zprovozněním kampaně, poradí jim, které produkty je nejlepší propagovat, a také zkontroluje, že materiály, které se zobrazují, jsou aktuální a obsahují správné texty a částky.

145


Mário Roženský Téma: Affiliate marketing

Pojďme se na vybrané kroky pro spuštění provizního programu podívat blíže. Každý z nich by vystačil na mnohostránkovou knihu a dala by se o něm udělat několikahodinová přednáška, ale pokusil jsem se zhustit informace co nejvíce, abych vám předal pouze to nejdůležitější, co nyní potřebujete vědět.

Výběr software Pro správu provizního programu potřebujete software, kde si partneři budou moci stáhnout reklamní materiály a uvidí statistiky a provize. Jak se k takovému software dostat? Máte několik možností: 1) Naprogramovat vlastní software Celkem jednoduchá možnost, pokud máte tým programátorů, nebo máte velmi specifické požadavky. Výhodou je, že máte vše pod kontrolou a nic neplatíte. Nevýhodou je, že se musíte o vše starat, musíte vše kontrolovat, musíte hledat nové partnery a také vývoj vám zabere určitý čas a nemalé prostředky.

2) Využít provizní síť Provizní síť slučuje několik provizních programů od různých společností a má pod svými křídly desítky až stovky (v zahraničí tisíce) partnerů, kteří vás můžou ihned začít propagovat. Toto řešení je výhodné, pokud se o nic nechcete starat a chcete program spustit co nejdříve. Síť se o vše postará za vás. Za své služby si bere většinou provizi 15–30 % navíc k částce, kterou vyplácíte partnerům. V ČR: VIVNETworks (vivnetworks.com), eSpolupráce (espoluprace.cz), adBenefit (adbenefit.cz) V zahraničí: Clickbooth (clickbooth.com), Commision Junction (cj.com)

3) Využít provizní software Provizní software je kombinací výše zmíněných možností. Tento software si koupíte, nebo pronajmete a můžete tedy svůj provizní program spustit během pár minut. Nevýhodou ovšem bude, že se o svůj program musíte starat sami, budete si muset sehnat partnery, vytvořit bannery a starat se o fakturaci. Výhodou však bude, že již nemusíte platit žádné provize navíc. Zaplatíte pouze za nákup či pronájem a o víc se nestaráte. Lepší poskytovatelé software vám navíc poskytnou podporu a rady zdarma. V ČR: AffilBox (affilbox.cz), PostAffiliate Pro (postaffiliatepro.com) V zahraničí: HasOffers (hasoffers.com)

Média a reklamní prvky Předpokládejme, že jste si vybrali software, či provizní síť dle vašich možností a priorit, a chcete začít s propagací co nejdříve. Aby vás partneři propagovali a nemuseli investovat peníze navíc, tak je

146


dobré pro ně připravit reklamní materiály. Těmito materiály se rozumí například bannery nebo textové odkazy, ale také (a to většina obchodníků nedělá) dokument popisující obchodníka, jeho cílovou skupinu, nejprodávanější produkty, sezónnost atd. Proč je toto tak důležité? Partner neví, na co se přesně zaměřujete, a tak nedokáže správně připravit a umístit reklamu na své stránky. Výsledkem jsou nižší konverze a otrávený partner. Pokud ovšem řeknete, co a jak propagovat, získáte spoustu spokojených partnerů, kteří s vámi budou rádi spolupracovat.

Bannery Bannery jsou občas nazývány „kreativy“ a jsou nejčastěji používané propagační materiály na webu. Nejpoužívanějšími velikostmi jsou: 88×31 px - “button“ 468×60 px – „horizontal rectangle“ 250×250 px – „square“ 300×250 px – „medium rectangle“ 120×600 px – „skyscraper“ 160×600 px – „wide skyscraper“

Banner by měl obsahovat vaše logo, obrázek vašeho produktu (nebo ilustrační obrázek související s produktem) a tlačítko vyzývající k akci – „Koupit“, „Vyzkoušet zdarma“, „Registrovat se“ atd. Obsah banneru by neměl být klamavý nebo zavádějící, protože zákazník bude po příchodu na vaše stránky zklamán a nic si nekoupí. Také je vhodné udělat několik variant bannerů – světlé/tmavé, zaměřené na muže/ženy apod. Důležité je, aby si každý mohl vybrat vhodný banner pro svou skupinu uživatelů a přímo na ně zacílit.

Textové odkazy + PPC Ne všichni affiliate partneři mají webové stránky. Existuje velká skupina marketérů, kteří perfektně zvládají PPC kampaně nebo e-mailový marketing. Byla by škoda nevyužít jejich potenciálu, pokud sami ve firmě nemáte někoho, kdo by se o tyto záležitosti staral. Oslovíte tak naprosto novou skupinu uživatelů. Co pro ně připravit za materiály? Seznam klíčových slov, na která cílíte, a případně také několik ukázek, jak by mohla vypadat PPC reklama. Popřípadě i několik obrázků vhodných pro umístění na Facebook.

147


Mário Roženský Téma: Affiliate marketing

Schvalování konverzí v affiliate programu Schvalování konverzí je nejčastějším tématem, když affiliate partner píše správci provizního programu dotaz. Většinou je dotaz ve formě otázky „Kdy?“, nebo „Proč ne?“.

Automatické/manuální schvalování V drtivé většině programů jsou konverze schvalovány ručně správcem provizního programu (nebo nějakým scriptem, který to dělá za něj). U e-shopů to bývá většinou po 14 dnech, kdy může zákazník zboží vrátit. U info produktů to bývá po uplynutí lhůty, kdy může zájemce požádat o vrácení peněz. Správce většinou před „odškrtnutím“ konverze provede kontrolu, zda je objednávka řádně uhrazena a zákazník nic nereklamoval. Některé softwary umožňují schválení konverze automaticky po uplynutí určité lhůty, což je praktické, protože to šetří čas.

Zamítání konverzí Důvodů k zamítnutí konverze je spousta. Dost často se při zamítnutí konverze stane, že se partneři ptají, proč k tomu došlo. Odpovězte jim vždy pravdivě, nic nezamlčujte a partnery nepodvádějte. Připomeňme si ty nejčastější důvody zamítnutí konverze: Zákazník nezaplatil Zákazník je na blacklistu Zákazník požádal o vrácení peněz Obchodník musel stornovat žádost z právních důvodů (např. zákazník je dlouhodobě vázán u mobilního operátora a nemůže přejít jinam) Zákazník platící na splátky nedoplatil plnou cenu Pokud to software umožňuje, tak je dobré do poznámky důvod zamítnutí napsat.

Informace o důvodu zamítnutí Já v programech, které spravuji, vždy na dotaz, proč byla konverze zamítnuta, poskytnu odpověď s přesným důvodem. Případně pokud mohu, tak poskytnu kontakt na zákazníka, aby si to mohl partner ověřit. Důvěra mezi partnerem a obchodníkem je zásadní.

Změna hodnoty konverze Občas se může stát, že zboží, které zákazník objednal, není skladem a je mu místo něj nabídnuto jiné.

148


Tím se může změnit hodnota objednávky a také částka konverze. Neděje se to moc často, ale občas může. Setkal jsem se s velmi častou změnou u jednoho e-shopu, který nabízel zboží s velmi velkou mírou úprav, a díky tomu se cena občas zvedla i na trojnásobek.

Jak hledat partnery pro provizní program Asi nejpalčivější otázkou, kterou dostávám od našich uživatelů, je, jak najít partnery pro affiliate program. Hledání partnerů je v každém provizním programu nikdy nekončící proces a je potřeba jej provádět neustále. Uvedu zde několik tipů, které dělám já, když partnery pro provizní program hledám.

1) Stránka s informacemi Vytvořte textovou stránku, ve které popíšete váš provizní program, kolik nabízíte provizi, kdo je vaše ideální cílová skupina, jak často vyplácíte atd. Na své stránky do patičky umístěte odkaz na tuto stránku a klidně přidejte na stránky i nějaké bannery, abyste přilákali nové partnery. Ve všech dalších krocích se budete na tuto stránku odkazovat.

2) Oslovení vašich zákazníků Oslovte lidi, kteří u vás nakoupili. Občas se mezi nimi najde někdo, kdo má k danému sortimentu blízko, a tudíž rád doporučí, nebo umístí bannery na své stránky. A není lepšího doporučení, než od spokojeného zákazníka.

3) Oslovení oborových webů Oslovte servery, které působí ve vašem oboru. Různé magazíny, portály, blogy, zájmové skupiny či fóra, kam chodí vaše cílová skupina. Když by se nepřihlásili do vašeho provizního programu, tak o sobě také dáte vědět a třeba u vás nakoupí jen tak.

4) Registrace do katalogů Registrujte se do katalogů provizních programů. Občas se z nich registrují noví partneři.

5) Inzerce Připravte PPC + Facebook kampaň na přilákání nových partnerů. Může se to zdát podivné, ale je to stejné jak s e-shopem, když víte, že vám jeden partner přivede objednávky, na kterých vyděláte třeba 500 Kč za měsíc, tak můžete stejnou částku využít na najití partnera. První měsíc budete na nule a od dalšího měsíce již v plusu.

149


Mário Roženský Téma: Affiliate marketing

6) Oslovení partnerů konkurenčních programů Oslovte partnery, kteří již propagují konkurenci. Prohledejte web a najděte si odkazy vedoucí na konkurenci a oslovte majitele těchto serverů.

Závěr Líbí se vám to? Není to tak strašné, jak jste si mysleli. Chcete říci jedno číslo? 2 %. Pouhé 2 % obchodníků v ČR používá výhody, které přináší affiliate marketing. Předběhněte v roce 2014 až 98 % konkurence! Vytvořte svůj vlastní provizní program a dejte jim na frak. Jděte do akce, pořiďte si vlastní software, nebo se připojte do některé z provizních sítí, které v ČR jsou, a začněte hned teď. Shrňme si to do 7 jednoduchých kroků k získání vlastního obchodního týmu. Sedm kroků, které udělejte hned dnes, a zajistěte si tak neustálý přísun zákazníků. 1) Vlastní software/provizní síť 2) Určení výše provize 3) Vytvoření materiálů pro partnery 4) Připravení kampaně 5) Vložení kódů na stránky 6) Pozvání partnerů 7) Správa provizního programu

150


Poznรกmky

151


152


David Kirš Téma: Webinář marketing

Lídr nové generace on-line marketingu… Svým věkem zatím spíše princ, jinak úspěšný král nové generace internetového marketingu, která staví více na vzdělávání a pomáhání než na tvrdém prodávání. Nejdřív pomáhej, pak prodávej. Na tomto konceptu založil obchodní skupinu Firma 2.0. Před dvěma lety přivedl do ČR infomarketing. V divizi online publishingu se do jeho tří posledních programů (emailacademy.cz, milionoveimperium.cz, onlineacademy.cz) zapojilo 3 741 podnikatelů. Drží rekord v prodeji online programů, 5,3 mil. Kč za 24 h. Aplikace 2.0, které ve firmě vyvíjí (SmartEmailing.cz, Fapi.cz, Anabix.cz, Affilbox.cz) a které zjednodušují podnikatelům život, používá dnes přes 2 000 firem. V jeho měsíčním členském programu OnlineAcademy Club je nyní 1 400 platících členů. V programech osobního rozvoje, které tvoří s dalšími autory, už přes 1 000 členů. David se po VUT v Brně a po 8 letech na manažerských pozicích dostal k vlastnímu podnikání v roce 2009, kdy založil firmu SmartEmailing (nyní jedničku email marketingu v ČR). Zlom v kariéře nastal v roce 2011, poté co se vrátil z USA z několika tréninků u světových špiček online marketingu. Tyto dovednosti a následně zkušenosti z aplikací technik v ČR způsobily přelom. Následoval raketový růst počtu zákazníků, výnosů, zisku i zaměstnanců. 40 členný tým Firmy 2.0 nyní obsluhuje přes 5 000 klientů, roční výnos skupiny přesáhl 30 milionů korun. David se rozhodl sdílet své zkušenosti v podnikání a výsledkem je divize vzdělávání pořádající workshopy, semináře, online vzdělávací akce a i např. poslední velkou akci Milionové impérium Živě, kterou loni v dubnu navštívilo téměř 1 000 lidí. Davidovo krédo je toto: „Poznat sám sebe, nikdy se nevzdávat a učit se od těch nejlepších na světě.“ A to teď předává dál… www.davidkirs.cz

153


David Kirš Téma: Webinář marketing

Co je webinář? Webinář je živé vysílání pořádané přes internet za účelem předání informací. Taková přednáška, jen na internetu.Většina moderních systémů pro pořádání webinářů dovoluje přednášejícímu i účastníkům sdílet s ostatními prezentaci, obrázky, videa, webové stránky či libovolnou aplikaci na jejich počítači. Lektor může být viděn, ale nemusí, pokud nechce.

5 hlavních přínosů webinářů 1. Nezávislost na místě školení – účastníci mohou online školení absolvovat odkudkoliv (domov, kancelář, z dovolené, …). 2. Dalším velkým plusem je úspora času a peněz. 3. Webinářů se mohou zúčastnit i lidé s omezením (finančním, zdravotním, časovým apod.). 4. Webinář lze navíc kdykoliv opakovat – je možné jej nahrát a podle potřeby se pak k němu vrátit. 5. Nezanedbatelný je i pocit většího soukromí – prostředí online školení je pro některé účastníky s introvertní povahou méně stresující.

Co vše je potřeba před webinářem udělat? 1. Ujasněte si cíl a formu webináře (placené/bezplatné webináře). 2. Připravte si prezentaci (například v Keynote/prezi/powerpointu). 3. Připravte si registrační stránku pro účastníky webináře s web formulářem. 4. Napište pozvánku, vytvořte emailovou kampaň. 5. Připravte video upoutávku na webinář (například v aplikaci animoto). 6. Založte si Google účet a Youtube kanál. 7. Propagujte váš webinář na webu,sociálních sítích, přes affiliate partnery. 8. Otestujte si funkčnost webináře předem. 9. Pozvěte registrované účastníky a po ukončení odešlete děkovací email a záznam.

Máte zajímavé informace, které chcete předávat prostřednictvím webináře, ale nevíte, jak zprovoznit vysílání a další ty technické věci? Už si nemusíte dělat starosti! Vše si nyní ukážeme v tomto ebooku. Jdeme na to:)

154


První věcí, kterou byste měli začít, je výběr spolehlivého systému pro vysílání vašich webinářů. Doporučuji vyzkoušet Google+ Hangouts, na kterém pořádá webináře dnes většina českých úspěšných podnikatelů i spíkrů konference.

Co je Google+ Hangouts? Je to bezplatný nástroj společnosti Google, který vám umožní uspořádat jak skupinový videohovor, tak i veřejné vysílání pro stovky lidí, aniž byste museli pořizovat drahé nástroje, které jsou často dostupné jen korporátní sféře. Pokud vlastníte Google+ stránku a YouTube kanál, můžete pozvat až devět dalších lidí a celou diskuzi vysílat k divákům na vaši Google+ stránce, YouTube kanálu nebo přímo u vás na webu (jak na to, se dozvíte v návodu níže).

Co konkrétně můžete na Hangoutech vysílat? – Uspořádejte například vzdělávací seminář o nějakém tématu, může být i na pokračování. Navíc budete moct nahrané Hangouty šířit dále, protože se automaticky ukládají, jak už jsme si řekli, na YouTube kanál. – Nebo si pozvěte hosta z oboru a rozveďte diskuzi o hlavním tématu, které navíc na webu přečetlo nejvíce lidí. Navíc forma videa je pro mnohé zajímavější než např. dlouhé příspěvky na blogu. – Uspořádejte prodejní webinář. 80 % obsahu věnujte přednášce a na konci udělejte prodej. Vybudujte důvěru, a pak prodejte.

Jak dále můžete Google Hangouts využít? 1. Online semináře/školení 2. Představení a prodej nového produktu či služby 3. Doučování 4. Odborná diskuze 5. Konzultace/Poradenství 6. Koučink 7. Konference 8. Porady s kolegy či obchodními partnery atd.

155


David Kirš Téma: Webinář marketing

Co potřebujete pro vysílání webináře přes Google Hangouts? 1) Účet na Googlu: pokud ho již nemáte, vytvoříte ho na této stránce (můžete si účet na Googlu vytvořit i s využitím vaší stávající e-mailové adresy, tedy nemusí to být jen gmail). 2) Účet na YouTube: pokud ho ještě nemáte, bude třeba ho založit a ověřit. 3) Webkameru s mikrofonem a sluchátky či reproduktory. 4) Plug-in pro Hangout: v běžných operačních systémech se instaluje automaticky a ověří dostupnost a kompatibilitu zařízení.

Založení účtu YouTube Nejprve se přihlásíte na stránce www.youtube.com.

Po přihlášení klikněte na „vytvořte nový kanál YouTube”, pokud nebude osobní, zvolíme vlastní název po stisku odkazu vlevo dole „Chcete-li použít obchodní nebo jiný název, klikněte sem”.

156


Zvolte své uživatelské jméno (název vašeho youtube kanálu) a klikněte na modré tlačítko „OK, jsem připraven(a) pokračovat”. V názvu nesmí být diakritika:

Nyní je potřeba ověřit váš účet. Zvolte způsob ověření (telefonní hovor nebo SMS), vyberte svou zemi a zadejte číslo vašeho mobilního telefonu:

Kód z SMS zadáte do formuláře a kliknete na tlačítko „Ověřit”.

157


David Kirš Téma: Webinář marketing

Po ověření kódu se zobrazí vlastní stránka YouTube, kde je i odkaz na spuštění vysílaného hangoutu:

Jak zprovoznit Google Hangouts? Pokud chcete pořádat webináře, můžete tak učinit zdarma, jak už jsem psala, díky Google Hangouts. Stačí mít zaregistrovaný účet na Googlu a zprovozněný kanál na Youtube, což jsme udělali v návodu výše. Nyní se přihlašte do vašeho Google účtu na www.google.com, klikněte vlevo na „+Vaše jméno“ ->poté na ikonku „Domů“ ->a zvolte možnost „Hangouts“ ->„Naplánovat hangouts on air“

158


Poté vás průvodce provede tím, co je třeba vyplnit.

159


David Kirš Téma: Webinář marketing

Před samotným startem setkání doporučuji prověřit nastavení kamery a mikrofonu. Budete tak mít jistotu, že vás ostatní uvidí a uslyší, a vyhnete se tím úvodním pozdravů jako: „Haló, haló, slyšíme se? Jste tam? Nic neslyším/nevidím...“ :) Nastavení doporučujeme kontrolovat i v případě, že vás někdo na setkání pozve. Do nastavení se dostanete tlačítkem s ikonou ozubeného kola v pravé horní části. Zapněte si tedy kameru/mikrofon, pozvěte další účastníky webináře (kliknutí na ikonku panáčka s pluskem). V nastavení pak můžete měnit jednotlivá zařízení. V místě černého obdélníku byste měli vidět svůj obraz z kamery. Pokud budete mluvit do mikrofonu, ukazatel vedle jeho ikony se bude pohybovat dle intenzity zvuku. Takto si snadno ověříte, zda váš mikrofon reaguje a kamera zasílá obraz.

Pomocí tlačítek mikrofonu a kamery v horní části hlavního okna je možné vypínat/zapínat kameru a mikrofon kdykoli během setkání. Až budete připraveni, tak klikněte na tlačítko „Zahájit vysílání”. Nejprve však vložte html odkaz na váš web. Díky tomu můžete vysílat webinář přímo z vaší webové stránky. HTML kód webináře uvidíte na obrazovce vpravo dole.

160


Html kód v Google Hangouts vysílání vložte do html kódu vaší webové stránky:

Pokud chcete, aby okno vašeho webináře bylo na stránce větší/menší, stačí jen vyměnit čísla u položek „width”, což je šířka, a „height”, což je výška. Ideální rozměry jsou například: width = „853“ height = „480“.

Vaše webová stránka s přehrávačem webináře pak bude vypadat podobně:

Vysílání probíhá nejenom přes Google+, ale také na propojeném kanálu na YouTube. Ve chvíli, kdy vysílání ukončíte, jeho záznam se automaticky uloží na vašem YouTube účtu a všichni, kdo jej sledovali až do konce, jej uvidí na svých obrazovkách. Kromě toho se odkaz na záznam automaticky publikuje na vašem Google+ profilu.

161


David Kirš Téma: Webinář marketing

Hangouts jsou skvělým nástrojem, jak s minimálními (nulovými) náklady prezentovat své know-how, přinést přidanou hodnotu svým partnerům a klientům, zjednodušit náročné procesy uvnitř firmy nebo dopřát běžným zákazníkům dojem výjimečnosti. Pokud tedy máte světu co říci, jděte to toho!:) Jen mějte na paměti, že za všechno, co se ve vašem vysílání objeví, nesete plnou zodpovědnost. Více zde: http://www.google.com/hangouts/

10 TOP tipů pro váš webinář: 1) V první řadě si nadefinujte téma Hangoutu a jeho cíle. I když jsou Hangouts zdarma, možná vás bude „něco stát” čas strávený na přípravě a vždy je vhodné myslet na to, zda se to vyplatí. Při výběru hostů se ujistěte, že mají k tématu co říct. Dejte jim otázky předem, aby se cítili komfortně. Je to podobné jako u jakékoliv jiné diskuze. 2) Dejte světu vědět o vašem webináři. Diváci na webinář sami nepřijdou. Využijte proto vlastních médií – vašeho webu, facebooku, youtube kanálu, e-mailingu, affiliate partnerů, PPC reklamy apod. 3) Zkomplikovat situaci vám může i technická stránka procesu. Připraveným štěstí přeje. Více než vhodné je stabilní připojení. Důležitá není jeho rychlost (Google Hangouty velmi dobře zoptimalizoval), ale odezva. Obecně se dá říct, že kabel je jistota a na Wifi je neradno spoléhat. Doporučila bych i záložní počítač. Pokud ho budete mít nastavený a připravený, výpadek nebude trvat dlouho. Využívá se i další „trik”. I když to znamená, že snížíte počet pozvaných hostů o jednoho, vyhraďte si jedno místo pro moderátora diskuze – aby nebyl moderátor vidět, nastavte místo obrazu z kamery například vaše logo. Moderátor pak může např. odpojovat a přidávat nové hosty. V neposlední řadě je vhodné otestovat zvuk a kamery. Přibližně hodinu před chystaným Hangoutem ještě všechny sezvěte a vše vyzkoušejte bez účasti veřejnosti. 4) Mějte asistenta. Nakonec nezapomeňte na diváky, kteří Hangout sledují – mají možnost pokládat otázky. Určitě budete potřebovat někoho, kdo není součástí Hangoutu, aby je moderoval. Zároveň je vhodné lidem předem oznámit, jak bude s jejich komentáři nakládáno. Můžete stanovit pravidla, např. že na otázky od diváků budete odpovídat až v posledních minutách webináře. Na konci nezapomeňte všem připomenout, že se celý Hangout nahrával na váš YouTube kanál a mohou ho sdílet dále. 5) Do Google+ Hangouts je možné přidávat aplikace třetích stran. Popravdě jich mnoho není. Mám-li vybrat jeden příklad, určitě je to Pro Studio, které přidá vašim Hangoutům profesionální „look”. 6) Společné sledování videa s přáteli či kolegy. Pokud se vám líbí nějaké video, můžete je pomocí služby Hangouts sledovat až s devíti přáteli současně nebo se stovkami lidí, kteří budou sledovat vaše živé vysílání. Zahajte videohovor, pozvěte přátele, kolegy či klienty a vyzkoušejte aplikaci YouTubeHangout.

162


7) V yužijte webináře jako silný marketingový nástroj. Mnohé firmy dělají chybu, když omezují využití Hangouts jen na komunikaci s partnery či mezi kolegy. Řada zajímavých příkladů již ukázala, že je lze zužitkovat také při vlastní propagaci či v rámci obchodu. Obzvlášť, pokud máte zajímavý obsah, který můžete komunikovat – content marketing je ostatně podle průzkumů stále využívanějším prostředkem zejména v B2B komunikaci. Přitom se ale zdaleka není třeba omezovat jen na nejrozšířenější psaní blogů či facebookové profily. Dosud realizovaná řešení zahrnují pořádání jazykových kurzů, debaty se zajímavými osobnostmi, diskuze se zákazníky a fanoušky, poskytování podpory, kurzy vaření či hraní na hudební nástroje a mnoho dalšího. Vzdělávací, kulturní či osvětové instituce touto cestou mohou velmi snadno a prakticky bez nákladů zprostředkovat širokému publiku například povídání s významnou osobností či osobní svědectví, a jako bonus mohou nabídnout vybraným zájemcům osobní účast v diskuzi. 8) S hromážděte dotazy publika ještě před začátkem Hangoutu On Air. Na stránce události můžete zapnout aplikaci Dotazy a ještě před začátkem Hangoutu On Air tak shromáždit otázky od publika, na které pak budete během vysílání odpovídat. Jakmile Hangout On Air zahájíte, aplikace Dotazy se otevře a vy uvidíte seznam položených otázek. 9) P řipravte si zajímavou prezentaci. Důležité je připravit si působivou a přitažlivou prezentaci, jak po stránce obsahové, tak i vizuální. Můžete mít zajímavý obsah, ale pokud ho budete prezentovat nudným učitelským stylem, ztratíte zákazníkovu pozornost. Nejideálnějším řešením je připravit si svěží moderní prezentaci v powerpointu nebo si ji vytvořit v aplikacích, jako je například www.prezi.com. Správná prezentace pro webinář by měla obsahovat tematické obrázky, grafy, stručně v bodech popsáno to, o čem hovoříte. Nenuďte a nenuťte účastníky vašich webinářů číst dlouhé texty.

Jako podnikatel máte úkol překvapovat vaše zákazníky a webináře jsou dnes na to skvělým nástrojem. Uspořádejte letos svůj první webinář a využijte i tuto prodejní strategii. Děkuji Petře Svobodové za vypracování tohoto ebooku. Pokud se chcete naučit pořádat webináře krok za krokem více do hloubky, navštivte stránku www.webinaracademy.cz. „Nečekejte, až vytvoříte perfektní produkt nebo službu. Dostatečná kvalita je prostě „dostatečně kvalitní“. Později bude spousta času na vylepšování. Nezáleží na tom, jak skvělý začátek budete mít, ale na tom, k jakému konci to dotáhnete.“ Guy Kawasaki

163


David Kirš Téma: Webinář marketing

164


Poznรกmky

165


166


Digital summit 2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you