Page 1


2

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

3


4

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

5


Konczy sie dekada strachu

i obcy, ekspansja Chińczyków, kryzys energetyczny, globalne ocieplenie, rosyjski imperializm, katastrofa systemu finansowego, wyczerpanie zaPożegnanie straconego czasu? sobów, załamanie demokraNa tle miłej i łatwej ostatniej dekady XX w. pierwsza dekada XXI w., która cji, upadek Zachodu, kryzys powoli się kończy, wyglądała jak kocie łby przy autostradzie. demograficzny, wojna płci, irańskie i koreańskie rakiety, Niby nic się wielkiego nie stało. Zaczęło się od histerii i  kończy się upadek dolara, chińskie buty, znikająNiby nic się nadzwyczajnego nie dzia- na histerii. Dziesięć lat temu, o północy ce biliony, zdemoralizowani bankierzy, ło. Zwykle co miało rosnąć – rosło, co 31 grudnia, świat miały zniszczyć ogłu- oś zła, zdeprawowane firmy farmaceumiało maleć – malało. Ale wszystko piałe komputery. Teraz ma go zniszczyć tyczne, chciwi maklerzy... Polska wraz wciąż się trzęsło i  telepało. Jakbyśmy świński wirus. A  w  międzyczasie? Cze- z całym Zachodem szła przez tę dekapod podłogą mieli pełen kipiącej lawy go myśmy się przez te dziesięć lat nie dę jak Odyseusz przez cieśninę dzieląbasen, z  którego raz po raz wystrze- bali. Wściekłe krowy, zagrypione pta- cą Scyllę od Charybdy. liwują ku górze gejzery konfliktów, ki, islamscy terroryści, ibn Laden, Lew Pointą tej dekady jest obecny kryzys. emocji, lęków, zbiorowych obsesji. Rywin, atak cybernetyczny, agenci swoi Ale nie chodzi tylko o  doraźne proble-

my spowodowane niesprawnością amerykańskiego rynku finansowego. Chodzi o – jak pisał Wallerstein – kryzys świata, jaki znamy. Bo poza doraźnym kryzysem gospodarczym mamy przecież na głowie kryzys ekologiczny, kryzys globalnego systemu finansowego, kryzys dolara jako waluty globalnej, kryzys politycznego przywództwa Zachodu, wywołany zmianą układu sił ekonomicznych, kryzys ludnościowy, przejawiający się eksplozją demograficzną w krajach rozwijających się i zachwianiem równowagi pokoleń w  krajach rozwiniętych, kryzys demokracji słabnącej na Zachodzie i ponoszącej porażki w demokratyzowaniu kolejnych społeczeństw, a  na dodatek kryzys nauki i mediów.

Tsunami w Azji

Huragan Katrina

Globalny kryzys

Wojna w Iraku i w Afganistanie

Zmiany klimatu

Ptasia grypa 6

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

7


Swiat 2009

1.MAŁY LAUR. Pokojowa Nagroda Nobla dla Baracka Obamy była symbolicznym podsumowaniem roku w wielkiej polityce. Ale czy świat zbliżył się do pokoju? Nie uśmierzono żadnego z wielkich ognisk konfliktu na świecie.

2.PEKIN CHINY MIAŁY URODZINY. Morze flag, 60 salw armatnich, stutysięczny pochód i wielka defilada wojskowa na placu Tiananmen. Do tego, według Goldman Sachs, wzrost PKB do 9 proc. W tym roku także w walkach Ujgurów z policją zginęło prawie 200 osób.

8

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

tów zbrojnych, większych pod względem liczby ofiar niż ten w Gazie – w Afganistanie, Iraku, Pakistanie, Somalii i Jemenie. Tylko jedna dobra wiadomość: po 26 latach pokój na Sri Lance.

3.POWRÓT KRÓLA. Umarł Michael Jackson, nieco zapomniany król popu. Przez 50 lat życia przeistoczył się z czarnego chłopaka w białe monstrum, a kiedy odszedł, ludzie byli rozdarci między podziwem dla jego muzyki a odrazą wobec tego, co ze sobą zrobił.

Chrysler i General Motors, w Europie splajtował Rosenthal, na krawędzi stanął Opel.

6.KAC PO LIZBONIE. Europa przyjęła traktat z Lizbony wybrała też sobie twarze. Przewodniczącym Rady Europejskiej został Belg Herman van Rompuy, a wysoką przedstawicielką ds. zagranicznych Brytyjka Catherine Ashton. 4.PAŁUJĄ. Masowe protesty po czerwcowych wyborach prezydenckich, sfałszowanych przez reżim w Teheranie wyglądały jak demokratyczna rewolucja. Władze demonstracje brutalnie stłumiły, a zwycięzcą ogłosiły Mahmuda Ahmadineżada. 5.Z KRYZYSU W RECESJĘ. Światowa gospodarka skurczyła się w tym roku najwięcej od końca II wojny światowej. Ucierpiało kilka legend: w USA bankructwo ogłosił

215-939-6717

7.SZEŚĆ WOJEN, JEDEN POKÓJ. Na świecie toczyło się aż pięć konfli

8.STRASZNE LATANIE. W 2009 r. światem wstrząsnęły dwie poważne katastrofy lotnicze: w styczniu samolot US Airways cudem wylądował na rzece Hudson, w czerwcu maszyna Air France rozleciała się w powietrzu nad Atlantykiem.

9.ROK ROCZNIC. 1939 – wybuch II wojny światowej, 1949 – utworzenie NATO, 1989 – upadek komunizmu w Polsce i zburzenie muru berlińskiego, 1999 – Polska zostaje członkiem NATO. To był rok znamiennych i uroczystych rocznic.

www.polskipartner.com


FORMUŁA NA SUKCES

StratusBuilding Solutions

JOHN COLEMAN, WŁAŚCICIEL: „W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił niesamowity wzrost budowy pawilonów pod wynajem. Co miesiąc powstają nowe budynki komercyjne, które wynajmowane są jako biura dla różnego rodzaju firm czy gabinetów lekarskich. Każdy z tych wynajętych biur potrzebuje serwis sprzątajacy “cleaning service”. Na dzień dzisiejszy serwis sprzątający to bardzo szybko rozwijający sie biznes w USA i popyt na ten serwis rośnie z każdym dniem. Stratus Building Solutions to biznes systemu “frenchise”, który pozwala każdemu założyć firmę w tej branży. Każdy może pozwolić sobie na rozpoczęcie takiego biznesu.Stratus nowemu właścicielowi biznesu zapewni klientów, najnowocześniejsze wyposarzenie potrzebne do sprzątania biur, zapewni także księgowość dla twojego biznesu oraz martwi się o pobieranie płatności od klientów. Jednym słowem kupując ten frenchise, Stratus Building Solutions gwarantuje tobie i twojej nowej firmie pracę, dobry zarobek i co najważniejsze duży sukces. Każdy z was kwalifikuje się na założenie takiej firmy, potrzebne są tylko szczere chęci do pracy, której jest pod dostatkiem.” TOM WEISS, WŁAŚCICIEL: „Stratus zapewni dogodne dla każdego finansowanie na zakup takiego biznesu i na najlepszych warunkach jakie są www.polskipartner.com

Własny biznes to marzenie wielu. Na pewno nie jednokrotnie, każdy z nas zastanawiał się czy zaryzykować otwarcie własnego biznesu czy też w dalszym ciągu, pracować dla kogoś. Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie własnego biznesu, na własny rachunek, jest nie tylko sposobem na podniesienie swojej aktywności na rynku pracy, ale również na spełnienie naszych oczekiwań a przedewszystkim marzeń. Założenie własnej firmy, to również stworzenie dla siebie miejsca pracy oraz dla innych - często znajomych, rodziny itp. Może być to interes długoterminowy, który pozwoli na zapewnienie przyszłości dzieciom i nam samym. Jednak prowadzenie własnego biznesu w USA to nie tylko szereg zalet, ale także sporo wad. Chcielibyśmy wam dzisiaj opowiedzieć o nowej możliwości zarobku i jak w prosty sposób otworzyć własny biznes-Stratus Building Solution frenchise:

dostępne na naszym rynku. Każdy kto chce może pozwolić sobie na kupno takiego biznesu. Dajemy, najwyższej jakości produkty i wszelkie profesjonalne materiały do prowadzenia takiego biznesu. Zapewniamy klientow w odległości 5-15 minut drogi od Twojego domu, aby dojazd do pracy nie zajął za dużo czasu. Zapewnimy niezbędne w takiej pracy ubezpieczenie dla Ciebie i dla każdego Twojego pracownika. Masz do wyboru czas pracy w twoim nowym biznesie, możesz pracować 6 godzin w tygodniu lub 7 dni na tydzień. Jeśli chcesz pracować tylko 1 dzień w tygodniu, nie ma problemu, możesz zatrudnić pracowników i zarabiać przez cały tydzień. Jedyne co jest potrzebne to umiejętność i chęć sprzątania, ale z tym do tej pory nikt nie miał problemu. Po pierwsze- materiały i wyposarzenie jakie dostajesz od Stratus pozwala na szybkie sprzątanie. Po drugie – Stratus prowadzi szkolenia dla Ciebie i każdego twojego nowego pracownika. Nauczymy każdego, jak ładnie i szybko posprzątać biuro, aby twój klient był zawsze zadowolony.” Każdy jest w stanie rozpocząć taką firmę, w której spełnią się twoje zarobkowe marzenia. Stratus pomoże ci osiągnąć finansowe zadowolenie i na dzień dzisiejszy Stratus Building Solutions to gwarantowana formuła na sukces !!! 215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

9


Czym bedzie zył swiat w 2010 roku?

Rok 2009 obfitował w wiele przełomowych i dramatycznych wydarzeń. Kryzys zmiótł kilka europejskich rządów, nad Iranem pojawiły się „wojenne jastrzębie”, a Polska, za sprawą Baracka Obamy, straciła ogromną szansę na zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Przeczytaj, czym będzie żył świat w 2010 roku! 1. TRZY FRONTY KRWAWEJ WOJNY Pierwszą linią frontu w wojnie z terroryzmem będzie Afganistan. Ten rok, według amerykańskich strategów, będzie przełomowy. Amerykanie rzucili do walki dodatkowe 30 tysięcy żołnierzy, których celem będzie oczyszczenia Afganistanu z talibów i bojowników Al-Kaidy. Pomagać będą im w tym wzmocnione 5 tysiącami żołnierzy NATO-wskie siły ISAF oraz narodowa armia afgańska, wyszkolona i uzbrojona przez Stany Zjednoczone. Amerykanie liczą na powtórzenie strategii, która 1,5 roku temu przyniosła im sukces w Iraku. Barack Obama poprzez pokonanie terrorystów chce wysłać jasny sygnał, że wojna z terrorem musi zostać rozstrzygnięta środkami militarnymi. Kolejnym, równie ważnym co Afganistan, frontem tej wojny jest Pakistan, który poczynając od 2010 roku, otrzymywać będzie każdego roku 1,5 mld dolarów amerykańskiej pomocy. Islamabad pozwolił już wcześniej Amerykanom na dokonywanie nalotów za pomocą dronów, które stały się efektowną bronią, która przetrzebiła dowództwa Talibanu i Al-Kaidy. 2. WIDMO OGROMNEJ WOJENNEJ PRZEPYCHANKI Rok 2010 przyniesie zaostrzenie sporu Zachodu z Iranem. Program atomowy rozwijany przez ten kraj, budzący coraz większy niepokój, staje się przedmiotem coraz większych obaw Stanów Zjednoczonych, które proponują nałożenie 10

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

dodatkowych sankcji na Teheran. Iran w ubiegłym roku zintensyfikował prace nad programem atomowym, a także dokonał kilku demonstracyjnych testów rakiet balistycznych, które mogą uderzyć w cele w południowej Europie.Zaostrzający się kryzys zmusił administrację Baracka Obamy do zaostrzenia tonu i oficjalnego przyznania, że nie należy wykluczyć opcji zbrojnej w celu rozwiązania kwestii irańskiego programu atomowego. Co więcej, głównodowodzący amerykańskiej armii adm Mike Mullen oświadczył, że USA są już teraz gotowe na ewentualną konfrontację zbrojną z Iranem. Obawy świata zachodniego potwierdził także raport, z którego wynika, że Teheran próbował zbudować broń atomową już cztery lata temu. Według izraelskiego wywiadu, Iran może uzyskać pierwszą taką bombę w 2011 r. 3. DO DIABŁA Z TYM KRYZYSEM! Zdaniem ekspertów, w bieżącym roku zaobserwujemy pierwsze wyraźne symptomy wychodzenia świata z kryzysu ekonomicznego. Ostrzegają jednak oni przed zbyt dużym optymizmem, jako że cały czas będzie istnieć ryzyko powrotu recesji.W 2009 r. rządy największych państw świata ustaliły metody walki z kryzysem. Państwa grupy G8 zdecydowały się ratować swe gospodarki pakietami pomocowymi o wartości 3 bln dolarów, obniżkami stóp procentowych i zaostrzeniem kontroli nad sektorem bankowym. Uczestnicy szczytu G20 w kwietniu zdecydowali, że rynki finansowe powinny być nadzorowane w ścisły sposób tak, by nie dopuścić do fali spekulacji.Rok 2009 był także wstępem do przestawienia gospodarki na bardziej ekologiczne tory, co ma związek ze zmianami klimatycznymi. Ostateczny kierunek „zielonego trendu” w ekonomii jest nadal przedmiotem gorących debat, ponieważ, jak ostrzegają eksperci, może on przyczynić się do utraty milionów miejsc 215-939-6717

pracy na całym świecie.Kluczowe znaczenie będzie mieć sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych. 4. ZAGROŻENIE NOWĄ EPIDEMIĄ Epidemia świńskiej grypy w 2010 r. powoli wytraci swój impet. Służby sanitarne wykazały, że są przygotowane w wystarczającym stopniu na opanowanie sytuacji, która postawiła cały świat w najwyższej gotowości. Światowa Organizacja Zdrowia i koncerny farmaceutyczne wyposażyły medyków w dosyć skuteczne szczepionki przeciwko wirusowi A/H1N1.Eksperci oceniają, że liczba przypadków zachorowań na świńską grypę zacznie spadać, głównie w USA i Europie, które były najlepiej przygotowanym i na walkę z epidemią. Jak przypominają, dużo większe śmiertelne żniwo każdego roku zbiera zwykłą grypa. Światowy alarm ogłoszony przez władze sanitarne zapobiegł niekontrolowanej ekspansji wirusa A/H1N1, który teoretycznie mógł doprowadzić do powtórki tragicznego scenariusza z lat 1918-1921, gdy tzw. grypa hiszpanka zabiła miliony osób na całym globie. Choć sytuację teraz można uznać za umiarkowanie optymistyczną, to należy pamiętać o możliwych nawrotach starych epidemii. Jak ostrzegają eksperci, w 2010 r. w Azji ponownie może dać się we znaki malaria. Epidemia ta miałaby rozpocząć się na Półwyspie Arabskim i objąć swym zasięgiem kraje regionu, aż po Afganistan. Alarm podnoszony już teraz może okazać się kluczowy dla walki z tym zagrożeniem. 5. KOLEJNY KONFLIKT O GAZ W 2010 r. oczy Europy będą zwrócone w stronę gazociągów transportujących błękitny surowiec. Ostatnie dni ubiegłego roku pokazały bowiem, iż Rosja znowu będzie wywierać naciski na Ukrainę, co może doprowadzić do powtórki z 2009 roku, gdy Europa została pozbawiona dostaw gazu. 6. EKOLOGICZNA KATASTROFA Grudniowy szczyt klimatyczny w Kopenhadze, który zakończył się spektakularnym fiaskiem, był pierwszym krokiem w stronę globalnego rozwiązywania problemów ekologicznych. Podczas jego obrad uzgodniono jedynie treść porozumienia w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Niewiele, ale zawsze coś.Porażka globalnego spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele 193 państw, oznacza jednak paradoksalnie, że dyskusja na temat walki ze zmianami klimatycznymi nasili się najbliższych miesiącach. Na debatę będą naciskać bowiem naukowcy wierzący, że wzrost temperatury o 2 stopnie Celsjusza (co, ich zdaniem, jest wynikiem działalności człowieka) w najbliższych latach może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Będą ich w tym wspierać organizacje ekologiczne, których głos podczas szczytu w Kopenhadze był słyszany bardziej, aniżeli głos polityków. 7. PRZEŁOM W MYŚLENIU O NARKOTYKACH Bieżący rok przyniesie widoczny przełom w krwawej walce z mafiami narkotykowymi w Meksyku. Prezydent tego kraju Feli-

pe Calderon, który dwa lata temu posłał do walki z kartelami regularną armię, odniósł już pierwsze sukcesy boleśnie uderzając w głównych graczy, poważnie redukując siłę mafiosów. Pokonanie narkotykowych bossów pomoże także ograniczyć ogromną korupcję urzędników państwowych, którzy we wcześniejszych latach przymykali oko na to, co każdego dnia widzieli zwykli obywatele. Oznacza to, że walka z przestępczością zorganizowaną przyczyni się de facto do wzmocnienia demokracji. 8. EKSPORT PRZEMOCY Z „ROGU AFRYKI” W roku 2010 świat zachodni będzie musiał bardziej zainteresować się losami tzw. Rogu Afryki, czyli regionu obejmującego Somalię, Etiopię i Dżibuti, czyli państwa, które w ostatnich latach znajdują się w permanentnym kryzysie. Najgorsza sytuacja pod tym względem panuje w Somalii, w której w ubiegłym roku władzę przejęli islamiści z organizacji al-Shahab. Pozostają oni w nieoficjalnym sojuszu a Al-Kaidą. Tocząca się od 1991 roku wojna domowa w Somalii doprowadziła kraj do totalnej ruiny, a jej pochodną stała się masowa emigracja mieszkańców do innych państw regionu. 9. SKANSEN ZAGRAŻAJĄCY CAŁEMU ŚWIATU W 2010 r. będziemy kolejny z świadkami prężenia muskułów przez nadwątlony reżim rządzący Koreą Północną. Upadła ekonomicznie komunistyczna enklawa będzie ponownie szantażować świat swoją bronią masowego zniszczenia, co pokazały już próby nuklearne w ubiegłym roku. Ostre wolty koreańskich komunistów w sprawie programu atomowego maja na celu wysondowanie stanowiska USA oraz wyłudzenie kolejnej porcji pomocy humanitarnej. Phenian nie zawaha się przy tym kolejny raz zaryzykować światowego pokoju i potępienia ze strony Zachodu. 10. ZASKAKUJĄCE MIEJSCE KONFLIKTÓW Nieoczekiwaną areną konfliktów w 2010 roku może stać się… Ameryka Południowa. W grudniu doszło do kolejnego sporu pomiędzy Kolumbią i Wenezuelą, który doprowadził do niepokojącej wypowiedzi kolumbijskiego ministra obrony; stwierdził on, że po raz pierwszy od lat Kolumbia musi być przygotowana na zewnętrzną agresję – ze strony Wenezueli. Rządzący tym krajem Hugo Chavez w ostatnim czasie poczynił spore zakupy sprzętu wojskowego, po czym wygłosił kilka ostrych przemówień pod adresem władz w Bogocie. Widownią innego konfliktu - tym razem politycznego – będzie Brazylia. Kraj ten będący latynoamerykańskim mocarstwem wybierze w tym roku nowego prezydenta. Za sprawą kryzysu ekonomicznego do władzy dojdzie prawdopodobnie umiarkowany centroprawicowiec Jose Serra, co może oznaczać zmianę dotychczasowej polityki – zarówno w stosunkach dwustronnych, a także w ramach Wspólnego Rynku Południa (Mercosur).Sytuację może także zaognić fakt, iż lewicowi prezydenci państw Ameryki Południowej niedwuznacznie popierają program atomowy Iranu, co prowadzi w prostej linii do konfliktu dyplomatycznego z USA. www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

11


Ciekawostki

RZUCANIE PALENIA MOŻE BYĆ SZKODLIWE DLA ZDROWIA Rzucenie palenia zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II oraz prawdopodobieństwo wystąpienia innych poważnych schorzeń, m.in. choroby serca, wylewów i raka. Naukowcy amerykańscy uważają, że ryzyko, które rośnie nawet do 70%, ma związek z częstym przybieraniem na wadze po rzuceniu nałogu, więc odkryta zależność nie powinna być dla palaczy pretekstem do rezygnacji z walki ze szkodliwym uzależnieniem. Badania prowadzone przez 17 lat na grupie dorosłych palaczy wykazały, że ryzyko zachorowania na cukrzycę po rzuceniu palenia jest najwyższe w ciągu pierwszych 3 lat.

roku. W 1941 roku Konrad Zuse ukończył w Niemczech prace nad maszyną nazwaną Z3, która wykonywała obliczenia na liczbach binarnych zapisanych w reprezentacji, nazywanej dzisiaj zmiennopozycyjną, sterowane zewnętrznym programem podawanym za pomocą perforowanej taśmy filmowej ko średnia ocena odczuwanego przy tym bólu wyniosła 0,92, podczas gdy w grupie, która poświęciła na usunięcie plastra więcej czasu, towarzyszący tej czynności ból oceniano średnio na 1,58. Dodatkowo, średnia ocena bólu deklarowanego przez kobiety była znacznie niższa (0,92), niż w przypadku mężczyzn (1,58), co zdaniem autorów eksperymentu może świadczyć o wyższej tolerancji kobiet na bodźce bólowe lub o większym owłosieniu męskiego ciała, które wiąże się ze zwiększeniem odczucia bólu przy zrywaniu plastra. KALKULATOR MA JUŻ CO NAJMNIEJ 40 LAT Choć pierwsze kalkulatory podobne do współczesnych - z klawiaturą i wyświetlaczem - pojawiły się dopiero w roku 1970, historia powstania elektronicznego kalkulatora sięga czasów II wojny światowej, a pierwsze maszyny liczące powstały znacznie wcześniej.

ŚPIJ PODCZAS PODRÓŻY - NIE ZACHORUJESZ

Lekarze brytyjscy apelują do mieszkańców Londynu, aby starali się spać podczas podróży środkami komunikacji miejskiej, ponieważ może to uchronić ich przed zarażeniem świńską grypą. Zdaniem badaczy, drzemka podczas jazdy autobusem, pociągiem, czy metrem może zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem świńskiej grypy, ponieważ poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego.Najnowsze badania dowodzą, że ponad połowa użytkowników publicznych środków transportu naraża zdrowie innych pasażerów podróżując pomimo choroby. Do zarażenia wirusem świńskiej grypy może dojść po dotknięciu przedmiotu lub powierzchni, która została zainfekowana przez kichnięcie chorej osoby nawet trzy godziny wcześniej. PLASTER LEPIEJ ZRYWAĆ JAK NAJSZYBCIEJ Powolne usuwanie plastra z bandażem jest znacznie bardziej bolesne, niż jego szybkie zdarcie. Naukowcy australijscy przeprowadzili eksperyment na grupie 65 studentów medycyny uniwersytetu Jamesa Cooka prosząc badanych o szybkie lub powolne usunięcie ze skóry samoprzylepnego plastra. W grupie zrywającej plastry szyb12 Polski Partner STYCZEŃ 2010

NAJWYŻSZY BUDYNEK ŚWIATA OTWARTY Najwyższy budynek na świecie, Burj Dubai, został dziś otwarty przez emira Dubaju, szejka Muhammada ibn Raszida alMaktuma. Wieża ma 828 metrów - poinformowała w czasie inauguracji telewizja publiczna.

Pierwszymi urządzeniami do radzenia sobie ze skomplikowanymi obliczeniami były arytmometry - pierwszy arytmometr, który potrafił dodawać i odejmować, skonstruował w XVII wieku Blaise Pascal. Arytmometry mechaniczne, elektromechaniczne i elektroniczne wykorzystywane były przy pracach rachunkowych w biurach oraz do obliczeń w pracach projektowych. Jednak pojawiały się także urządzenia przenośne, w zasadzie kieszonkowe. Podczas pobytu w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie Curta Herzstarka zaprojektował mały poręczny mechaniczny kalkulator. Naukowcowi udało się przetrwać obóz i po zakończeniu II wojny światowej wyjechał do Lichtensteinu, aby dokończyć tam swoje dzieło, wprowadzone na rynek w roku 1948. Kalkulatory „Curta” przez długi czas były najlepszymi kalkulatorami, do czasu, gdy zastąpiono je nowszymi, elektronicznymi. W porównaniu z innymi maszynami liczącymi miały kieszonkowe rozmiary i liczyły z dużą dokładnością, oferując przy tym prostą i szybką obsługę wielu działań. Kalkulator produkowano w dwóch wersjach: typ I który powstał w nakładzie 80000 egzemplarzy i typ II wyprodukowany w ilości 60 000 sztuk. Produkcję kalkulatorów Curta zakończono w 1970 215-939-6717

Wcześniej dane te utrzymywano w tajemnicy. W uroczystości otwarcia uczestniczyło 60 tys. gości. Szejk Dubaju w przemówieniu zmienił nazwę wieży na Burj Khalifa, na cześć władcy emiratu Abu Zabi szejka Chalify ibn Zajeda an-Nahajana, będącego jednocześnie prezydentem federacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Emirat Abu Zabi przyszedł z pomocą Dubajowi, zmagającemu się z trudnościami finansowymi. Inwestor Emaar Properties wydał na budowę wieży od 2004 r. 1,5 mld dol. Najwyższy dotąd budynek świata, 508-metrowy Taipei 101, znajduje się na Tajwanie. Do budowy Burj Dubai wykorzystano m.in. 330 tys. m szesc. betonu, 103 tys. m szesc. szkła i wiele tysięcy ton stali. Pusty budynek waży 500 tys. ton. Jego iglicę widać z odległości 95 kilometrów. W budynku znajduje się 527 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej i 28 tys. powierzchni biurowej. Ma on najwyżej na świecie położony taras widokowy - na 124. piętrze. Z kolei na piętrach 158. i 76. znajdują się najwyżej na świecie usytuowane meczet i basen. W Burj Dubai jest ok. 1000 mieszkań i wkrótce zostanie w nim otwarty hotel Armani. Inwestor poinformował, że sprzedano już 90 proc. powierzchni budynku, który został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Adriana Smitha. W apogeum popularności wieży za m kw. płacono ponad 21 tys. dol., ale w tej chwili można już zejść do mniej niż połowy tej ceny. Burj Dubai będzie jedną z budowli nowej gigantycznej dzielnicy Downtown Burj Dubai, która ma kosztować 20 mld dol. W ramach projektu powstanie także największe - zdaniem inwestora - centrum handlowe świata Dubai Mall oraz 30 tys. mieszkań.

KONIEC Z KACEM? POMOŻE... SUBSTYTUT ALKOHOLU Zapomnij o kefirze. Substancja wynaleziona przez brytyjskich naukowców ma działanie takie jak alkohol, ale nie powoduje kaca. Substancja wprawia w stan delikatnego, przyjemnego upojenia. W dodatku można szybko cofnąć jej działanie podając antidotum. Substancja należy do benzodiazepin, związków organicznych będących w składzie leków takich jak Valium. Wynalazek opracowali naukowcy z Imperial College w Londynie pod przewodnictwem prof. Davida Nutta. Jest to kontrowersyjna postać - był rządowym ekspertem ds. leków, ale został zwolniony za swoje wypowiedzi na temat marihuany. Profesor Nutt sam wypróbował działanie nowej substancji. - W jednej chwili byłem zamroczony i śpiący, a pięć minut potem poprowadziłem wykład - opowiada. Naukowiec marzy o stworzeniu świata ludzi pijących, ale nie upijających się. NAUKOWCY: NAJLEPSZY SPOSÓB NA UDANY ZWIĄZEK? MYJCIE RAZEM NACZYNIA Z badań wynika, że najszczęśliwsi są ci, którzy dzielą się obowiązkami. Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Western Ontario twierdzą, że związek partnerski jest najlepszym sposobem na osiągnięcie szczęścia.

Co złego jest w tradycyjnym układzie, gdzie mężczyzna pracuje zawodowo, a kobieta zajmuje się domem? Okazuje się, że w takich związkach nieszczęśliwi są zarówno panowie, jak i ich żony. Na mężu - jednym żywicielu rodziny - ciąży ogromna odpowiedzialność. Z kolei żona nie realizuje się pracując w domu i martwi się, że może zostać samotną wdową lub rozwódką. Czy odwrócenie tradycyjnych ról daje lepsze efekty? Według badaczy - nie. Mężczyźni, którzy nie pracują poza domem są na ogół mniej zdrowi i nieszczęśliwsi niż inni. Z kolei ich żony cierpią z powodu zbyt dużego stresu. Kanadyjscy badacze przebadali 50 tysięcy dorosłych osób. W ankietach pytali o to, kto w rodzinie zarabia, a kto wykonuje domowe obowiązki. Z zebranych danych wynika, że najszczęśliwsi są ci, którzy dzielą się z partnerem obowiązkami. Najlepiej, żeby jedna osoba wykonywała nie więcej niż 60 proc. obowiązków domowych (wliczając w to opiekę nad dziećmi) www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

13


Naturalne leczenie ziołami

esu dwa razy dziennie przez 42 dni. Okazało się, że w obserwowanej grupie ochotników nastąpiło zmniejszenie się cukru we krwi oraz obniżył się poziom trójglicerydów. Wiele ludzi trzyma aloes w doniczce. Jest on zarówno ozdobą parapetów, jak również źródłem zdrowia. Żel ze świeżo uciętego liścia może być nałożony na oparzenie. Jest to metoda skuteczna oraz niekosztowna. Dlatego też wśród swojej kolekcji domowych roślin warto mieć aloes. ZASTOSOWANIE: Kosmetyka - Aloes szczyci się długą historią jako „lotion” dla skóry. Mówi się, że Cleopatra swoją piękność zawdzięczała właśnie aloesowi.Domowa apteczka - Aloes jest wspaniałym środkiem pierwszej pomocy na oparzenia (wodą, parą), oraz oparzenia słoneczne.Dolegliwości skórne - Żel z aloesu przydatny jest w wielu schorzeniach skóry, wymagających łagodzenia, uśmierzania bólu. Aloes ma również właściwości ściągające. Wrzody - Żel aloesowy używany jest w celu leczenia wrzodów trawiennych oraz w zespole nadwrażliwości jelita grubego.Środek przeczyszczający - Gorzki, żółty płyn znajdujący się w liściach aloesu (tzw. gorzki aloes), działa silnie przeczyszczająco. Pod wpływem odpowiednich składników znajdujących się w żółtym płynie, okrężnica skurcza się, powodując ruch jelita. W mniejszych ilościach, gorzkie właściwości zioła pobudzają trawienie. W większych ilościach mają działanie przeczyszczające.Inne zastosowania aloesu - Ropień, Trądzik, Zapalenie żołędzi, Rak szyjki macicy, Opryszczka, Rak płuc, Wrzody jamy ustnej, Zmarszczki.

Ludzie wracają do dobroczynnych właściwości roślin, ponieważ widzą, że najlepiej współgra i służy organizmowi natura. Sztuczne witaminy i kosmetyki, choć przynoszą szybsze efekty, są one słabsze i krótkotrwałe, a poza tym od substancji chemicznych ciało może się uzależnić, więc nie mają one w rezultacie korzystnych właściwości na organizm. Zioła natomiast i olejki eterycznie pochodzenia roślinnego są przede wszystkim naturalne, łagodne dla naszego organizmu i wspomagające go. Dzięki korzystnemu działaniu ziół leczniczych, nasze organizmy same się regenerują, odzyskują sił witalne i wracają powoli do równowagi.

CZESĆ I ALOES (Aloe vera)

rzeń i odmrożeń u zwierząt. Ostatnie badania dowiodły, że krem zawierający żel z aloesu pomaga w przywróceniu krążenia w skórze po odmrożeniach. Co więcej - stosowanie aloesu przyspiesza proces gojenia się ran u pacjentów, którzy poddali się zabiegowi ścierania naskórka (dermabrazja). Żel z aloesu jest opisywany w literaturze jako środek oczyszczający, antyseptyczny, przeciwświądowy, przeciwgorączkowy, odżywczy, nawilżający, rozszerzający naczynia krwionośne, oraz posiadający właściwości przeciwzapalne i promujące rozrost komórkowy. Użyty wewnętrznie pomaga w łagodzeniu kaszlu, leczy zatwardzenia. Użyty zewnętrznie świetnie radzi sobie z oparzeniami, problemami skórnymi, a nawet może być stosowany na bóle głowy. Mieszane poglądy zostały opublikowane na temat tradycyjnego użycia soku z aloesa w leczeniu cukrzycy. Podczas kontrolowanych badań klinicznych, 77 ochotników dostawało jedną łyżeczkę soku z alo-

DAWKOWANIE: Zatwardzenia - 1 kapsułka 50-200mg lateksu z aloesu może być brana dziennie przez maksimum 10 dni.Mniejsze oparzenia - miejscowo na ranę, smarować 3 - 5 razy na dzień. Leczenie bardziej poważnych oparzeń żelem z aloesu może być stosowane po uprzedniej konsultacji lekarskiej.Użycie wewnętrzne - Zwykle 30 ml żelu z aloesu trzy razy dziennie. SKUTKI UBOCZNE I OSTRZEŻENIA: Z wyjątkiem osób uczulonych na aloes, stosowanie żelu miejscowo jest absolutnie nieszkodliwe. W przypadku poważnych oparzeń, pomoc lekarska jest niezbędna. Żel z aloesu nie powinien być stosowany w przypadkach groźnych poparzeń, ponieważ hamuje on proces gojenia. Środki przeczyszczające z aloesu nie mogą być stosowane więcej niż 10 dni, ponieważ pogarszają zatwardzenie oraz powodują uzależnienia. Zatwardzenia, które nie mijają po kilku dniach mimo używania środków przeczyszczających, wymagają konsultacji lekarskiej.

Aloes jest źródłem dwóch produktów, które kompletnie różnią się pod względem składu chemicznego, jak również właściwości leczniczych, (Żel i Lateks). Żel z aloesu jest gęstą, przezroczystą substancją, uzyskiwaną z miąższu liścia aloesu. Żel ten jest produkowany przez liść aloesu w dosyć skomplikowanej procedurze. Żel z aloesu jest używany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Żel ten jest świetnym środkiem mającym zastosowanie w gojeniu się ran oraz wartościowym tonikiem dla całego organizmu. Aloes jest używany w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków przeczyszczających oraz znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków. Lateks lub sok aloesowy, zwykle w formie proszku, służy jako środek przeczyszczający. Wiele źródeł podaje, że żel aloesowy posiada właściwości lecznicze w swoim stanie świeżym. Istnieją pewne kontrowersje na temat zachowania swoich właściwości leczniczych podczas przechowywania go. Żel aloesowy, niekoniecznie w swojej świeżej postaci, jest wykorzystywany do produkcji żelów, szamponów, kremów, maści, itp. Badania naukowe dowodzą, że aloesowy żel oraz preparaty zawierające go, pomagają w leczeniu różnego rodzaju owrzodzeń skóry u ludzi oraz opa14

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

15


KAWA - Pij na zdrowie Trudno sobie wyobrazić poranek bez filiżanki aromatycznej kawy. Albo wieczorne spotkanie bez dobrze zaparzonej herbaty Tylko jak tu się nimi rozkoszować, kiedy zewsząd słychać, jak bardzo szkodzą te napoje? Warto sprawdzić zatem, którym z tych ostrzeżeń dać wiarę. Wielbicieli tych napojów zapewne ucieszy wiadomość, że mają one również wartości odżywcze i zdrowotne.Co zatem o tym mówi nauka? Picie kawy i herbaty może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. PrawdaKawa zawiera spore ilości antyutleniaczy (podobnie jak zielona herbata), które z kolei neutralizują wolne rodniki. Odpowiedzialne są one za niszczenie komórek nerek, serca, mózgu, osłabiają też działanie układu odpornościowego. Oczywiście kawę trzeba pić w umiarkowanych ilościach, najwyżej do trzech filiżanek dziennie. Kofeina zawarta w kawie na długo zostaje w organizmie. FałszKofeina, która ma właściwości pobudzające, jest wydalana z moczem. Faktem jest jednak, że od kofeiny można się uzależnić, co objawia się m.in. bólem gło-

wy, czy rozdrażnieniem, kiedy jej zabraknie. Niekiedy wydaje nam się, że nie uzależnimy się od kofeiny, bo pijemy mało kawy, ale substancja ta zawarta jest nie tylko w kawie, ale też herbacie, mlecznej czekoladzie, coca-coli, czy pepsi-coli. Palenie i picie kawy nie mają ze sobą nic wspólnego. FałszNiestety, kofeina połączona z nikotyną to niezbyt udany duet. Dlatego palacze, którzy piją zbyt duże ilości kawy (4,5 filiżanek na dobę) są bardziej narażeni na ryzyko zawału serca, zaburzenia snu, są bardziej nerwowi i częściej mogą odczuwać niepokój - to efekt działania kofeiny połączonej z nikotyną. Herbaty nie powinniśmy pić zaraz po jedzeniu. PrawdaWiele osób traktuje herbatę jako doskonały napój do popijania w trakcie i zaraz po jedzeniu. Tymczasem okazuje się, że związki zawarte w herbacie mogą utrudniać przyswajanie żelaza i białka, które zawarte są w pokarmie. Dlatego z wypiciem filiżanki herbaty należy odczekać co najmniej pół godziny po zakończeniu posiłku.Zie-

lona herbata łagodzi objawy depresji. PrawdaTak wynika z najnowszych badań japońskich naukowców. Picie zielonej herbaty łagodzi problemy psychologiczne (w tym stany depresyjne),

zwłaszcza u ludzi starszych po 60-tym roku życia. Dotyczy to jednak tylko zielonej herbaty, która zawiera unikatowe związki (nie występują w czarnej, czy czerwonej herbacie).

Kontrowersje wokół mleka krowiego Podczas gdy niektórzy pediatrzy zalecają picie mleka, inni uważają, że jest ono całkowicie zbyteczne w diecie dziecka. Jak to w końcu jest z tym białym aferzystą?

Z jednej strony słyszysz, że krowie mleko to doskonałe źródło białka, samo zdrowie. Z drugiej pojawiają się głosy, że może być szkodliwe. Jaka jest prawda? Cenny składDla zdrowego dziecka mleko krowie stanowi naprawdę wartościowe uzupełnienie codziennego jadłospisu. Zawiera sporo odżywczych białek, tak potrzeb16

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

nych rozwijającemu się organizmowi. Tylko w jednym litrze tego płynu jest około 30 gramów lekkostrawnych i wysoce wartościowych aminokwasów (około 24% dziennego zapotrzebowania człowieka), które są łatwiejsze do przyswojenia i wykorzystania niż białka roślinne. W tej samej objętości mleka jest tyle wapnia, że pokryte zostaje całkowite zapotrzebowanie człowieka na ten pierwiastek, dodatkowo 30% zapotrzebowania na witaminę D. Białko kazeina dodatkowo pomaga wapń właściwie przyswajać. Zatem picie mleka wspomaga rozwój i kondycję kości oraz zębów. Mleczne globuliny wspomagają układ odpornościowy. W tłuszczu, poza witaminą D, rozpuszczone są witaminy jeszcze witaminy A, E i K. Laktoza, mleczny cukier, usprawnia pracę jelit.A co z alergią?Specjaliści od żywienia, w tym Instytut Matki i Dziecka, nie zalecają podawania zwykłego mleka dzieciom do ukończenia trzech lat. Wynika to z faktu, iż u najmłodszych bardzo trudne jest wykluczenie alergii na ten produkt. U starszych dzieci wystarczy przeprowadzić odpowiednie badanie krwi, by upewnić się, że malec może korzystać z mlecznych zalet. Warto przy tym pamiętać, że alergie pokarmowe, w tym na białka mleka krowiego, wbrew powszechnym opiniom i nieraz alarmującym doniesieniom medialnym, wcale nie występują tak często. Dotyczą ok. 2% populacji. Uwaga! Osobom uczulonym na takie białka nie wolno nie tylko spożywać mleka, ale także jego wszelkich przetworów: śmietany, masła, twarożków, jogurtów, kefiru, itd. Ich obecność w diecie, nawet w śladowych ilościach, u osób z ciężką postacią alergii może doprowadzić do poważnych schorzeń. Raczej nietolerancjaSkąd zatem ta opinia o powszechnej alergii na białka mleka krowiego? Zapewne z faktu, że znacznie częściej zdarza się nietolerancja pokarmowa. W

przeciwieństwie do uczulenia, nie jest zbyt groźną dolegliwością. Zwykle objawia się kolkami, wzdęciami lub biegunką. Nie stanowi też dużego problemu dietetycznego, gdyż osoby, które nie tolerują mleka, a dokładniej zawartego w nim cukru - laktozy, mogą spożywać bez obaw jogurty, kefiry, mleko kwaśne, czy maślankę. Szkodzi im tylko mleko słodkie. Czy mleko krowie warto zastępować kozim czy sojowym? Oczywiście, że tak. Zdrowe przedszkolaki, jeśli tylko dadzą się namówić mogą sięgać po każdy z tych napojów: mają zdrowotne zalety, a dieta im bardziej urozmaicona, tym lepsza. Zdarza się, że dziecko lepiej przyswaja mleko kozie niż krowie, a jeszcze lepiej napoje sojowe, gdyż są one pochodzenia roślinnego, więc to inne białka. Jednak nie ma sensu traktować ich jako lekarstwa na alergię. U „prawdziwych” alergików najczęściej one także wywołują uczulenia, więc nie rozwiążą problemu.Po co te modyfikacje?Jeśli wierzysz, że najzdrowiej jest pić mleko prosto od krowy, jesteś w błędzie. Taki napój ma wprawdzie wysoką wartość odżywczą lecz nie powinien być w takiej postaci spożywany. Mleko jest przeważnie zakażone mikrobiologiczne podczas udoju, transportu, z powodu chorób bydła oraz może zawierać skażenia chemiczne znajdujące się w paszy. Właśnie dlatego najbezpieczniejsze jest mleko poddane sterylizacji UHT. W temperaturze 1350 st. C przez 2 sekundy zostaje pozbawione bakterii i może być przechowywanie w chłodni nawet sześć miesięcy. Wprawdzie proces ten powoduje niewielką utratę zawartości witamin (10-20% składu pierwotnego), jednak i tak warto go przeprowadzać. Nie należy także obawiać się informacji na opakowaniu, że mleko zostało zmodyfikowane. W praktyce oznacza to „obróbkę” mającą na celu zbliżenie jego składu do mleka kobiecego, czyli ułatwienie przyswajania przez ludzki organizm. A im młodszy jest konsument, tym trudniej jego młodym jelitom poradzić sobie z mlekiem wymyślonym przez naturę dla cielaka, nie dla dzidziusia. www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

17


Kuchnia / Sałatki EFEKTOWNA SAŁATKA Z CZERWONYM GREJPFRUTEM Przygotowanie 25 min * 1 porcja – ok. 40 Kcal Składniki na 12 porcji:- 2 karbowane sałaty - 2 grejpfruty - pół ogórka sałatkowego - 4 łyżki oliwy - 1 łyżeczka miodu - cytryna - sól - pieprz Sposób wykonania:1. Sałatę dokładnie opłucz, osusz, porwij na kawałki. Grejpfruty obierz, z cząstek usuń białą błonkę. Ogórek umyj, obierz, pokrój na grubsze plasterki. Składniki sałatki wymieszaj. 2. Miód wymieszaj z sokiem z cytryny, połącz z oliwą. Przygotowanym sosem polej sałatkę, przypraw do smaku solą i pieprzem. RYŻOWA SAŁATKA Z KURCZAKIEM Przed smażeniem kawałki kurczaka można skropić sosem sojowym i pozostawić na 30 minut. Składniki:- pół szkalnki ryżu długoziarnistego - 2 łyżki ryżu dzikiego - sól i pieprz- 20 dag fileta zkurczaka - po pół strąka papryki zielonej i czerwonej - 1 łodyga selera naciowego - 1 łyżka czarnych oliwek - pół cytryny - oregano Ryż długoziarnisty i dziki ugotować na sypko w lekko osolonym wrzątku, osączyć, przestudzić. Mięso opłukać, osączyć, pokroić na niewielkie kawałki. Usmażyć na złoty kolor na połowie rozgrzanego oleju. Paprykę umyć, oddzielić nasionka, pokroić w sporą kostkę. Łodygę selera umyć, pokroić na kawałki. Oliwki osączyć, pokroić na plasterki. Ryż wymieszać z kawałkami kurczaka, papryki, selera i oliwek. Skropić sokiem z cytryny, przyprawić do smaku solą i pieprzem, polać pozostałym olejem, ozdobić oregano SAŁATA Z KALMARAMI Owoce morza najbardziej lubią prostotę, a efekt zapiera dech! Składniki:- sałaty: lodowa, endywia, radicchio, rukola- 12 kalmarów- ostra czerwona papryczka chili- oliwa- sól- pieprzzielona pietruszka- ząbek czosnkuSposób wykonania: 1. Oczyszczone kalmary pokroić w krążki. Sparzyć we wrzątku. Osuszyć. Doprawić oliwą wymieszaną z roztartym z solą czosnkiem, pieprzem i drobno posiekaną papryczką chili. 2. Ułożyć na liściach sałat i polać sosem z oliwy, soku z cytryny i pieprzu. KARTOFLANA SAŁATKA Z CEBULĄ Ziemniaki w wersji pożywnej sałatki Przygotowanie i gotowanie ok. 40 min * 1 porcja – ok. 125 kcal Składniki na 4 porcje:- 50 dag ziemniaków- 2 czerwone cebule - 2 kiszone ogórki - ziołaNa sos: - 3 łyżki oleju - 1 łyżka octu winnego - zielenina - sól - pieprzSposób wykonania: 1. Ziemniaki wyszoruj, nie obieraj, zalej osolonym wrzątkiem, ugotuj, przestudź, obierz, pokrój w talarki. 2. Cebulę obierz, pokrój w krążki, potnij w plasterki kiszone ogórki (możesz ich nie obierać). 3. Delikatnie wymieszaj ziemniaki z cebulą i ogórkami, posyp suszonymi lub świeżymi ziołami. 4. Połącz sól, pieprz i ocet, gdy sól się rozpuści, wlej olej, polej sałatkę, posyp zieleniną, wstaw do lodówki. Serwuj oddzielnie lub np. z kotletami schabowymi SAŁATA Z KREWETKAMI Składniki:- miks sałat: rukola, lodowa, mizuna, rzymska6 krewetek black tiger- słodki sos chili- sok z limoki- ziarna sezamuSos: - oliwa po suszonych pomidorach- pieprz cytrynowy- cukier brązowy Sposób wykonania: 1. Składniki sosu wymieszać. 2. Z brązowego cukru i odrobiny wody zrobić na patelni karmel. Dodać oliwy po suszonych pomidorach i smażyć krótko krewetki, dodając w trakcie smażenia słodki sos chili i sok z limonki. 3. Posypać ziarnami sezamu i podawać na sałatach z sosem.

18

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

12


5 najwiekszych tajemnic wszechswiata Rok 2010 już się rozpoczął, a co za tym idzie zakończył się okres podsumowań roku 2009 oraz przedwczesnych bilansów pierwszej dekady nowego tysiąclecia. Brytyjski dziennik “The Guardian” przygotował jednak jeszcze jedno ciekawe zestawienie, w którym ujęte zostały największe tajemnice wszechświata. Mimo rzesz naukowców próbujących je rozwikłać, miliardów dolarów przeznaczanych na badania, nie zanosi się na to, by w nadchodzących dekadach miało się coś zmienić. Musimy liczyć się z tym, że mimo zachodzącego gwałtownie postępu, nie uda się ich nigdy rozwiązać.

Ludzie o różnych światopoglądach z pewnością w różny sposób będą próbowali sobie tłumaczyć ten stan rzeczy. Jedni stwierdzą, że świat, to coś więcej niż nauka i nie wszystko da się wytłumaczyć w sposób racjonalny. Inni stwierdzą, że rozwiązanie tych zagadek jest niemożliwe z powodu wciąż niewystarczającego stanu wiedzy człowieka. Oto 5 największych tajemnic wszechświata. 1. BRAKUJĄCY WSZECHŚWIAT Według najnowszych wyliczeń naukowców obecnie brakuje... ok. 96

20

Polski Partner

2. ŻYCIE Choć większości z nas wydaje się, że nie mamy problemu z określeniem tego, czym jest życie, wielu naukowców już dawno dało sobie spokój z próbą zdefiniowania tego terminu. Wciąż nie ma definicji, która byłaby powszechnie stosowana i uwzględniała wszystkie zawiłości, które bezpośrednio dotyczą tego procesu. Głównym celem, jaki postawili przed sobą teraz biolodzy jest podejmowanie prób z ożywieniem różnych zbiorów molekuł. Droga do tego nie jest wcale tak odległa, jak mogłoby się zdawać. Nadzieją dla specjalistów, którzy prowadzą tego typu eksperymenty jest substancja o składzie chemicznym przypominającym proszek do prania. 3. ŚMIERĆ

% kosmosu. O co chodzi? Wszechświat składa się z materii oraz energii. Jednak według ekspertów ich ilość jest niewystarczająca. Wprawdzie funkcjonują pojęcia takie, jak „ciemna materia” i „ciemna energia”, ale choć wydają się one odgrywać niezmiernie ważną rolę w procesach zachodzących we wszechświecie, wiedza na ich temat jest wciąż znikoma.

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

Mimo tego, że naukowcy wciąż pracują nad medykamentami, które pozwolą opóźnić proces starzenia i odwlec moment obumarcia organizmu, wszystko co związane jest z

dze nieefektywnej reprodukcji seksualnej zamiast klonowania. Istnieje hipoteza, że taki sposób rozmnażania pozwala na łatwiejsze przystosowanie się osobników do wciąż zmieniającego się środowiska.

procesem śmierci stanowi wielką tajemnicę. Istnieją teorie, że włączanie lub wyłącznie odpowiednich genów umożliwiało niegdyś kontrolę procesu starzenia. Jednak większość naukowców sądzi, że przełącznik taki nie przetrwał procesu selekcji naturalnej. - podał „The Guardian”. Specjaliści wciąż przyglądają się dokładnie żółwiom oraz słoniom, u których proces starzenia przebiega niezwykle powoli. 4. SEKS Zagadnienie to podobno nie dawało spokoju samemu Darwinowi. Słynny biolog zastanawiał się, dlaczego proces rozmnażania odbywa się na dro-

5. WOLNA WOLA Temat wolnej woli od wieków stanowi przedmiot sporu etyków, filozofów czy duchownych reprezentujących różne religie. I choć wydawałoby się, że to my decydujemy o naszym życiu i kolejnych działaniach, które wpływają na koleje naszego losu, część naukowców uważa, że jest inaczej, a „wolna wola” nie istnieje. Przeprowadzone w niektórych ośrodkach badania miały pokazać, że „wolna wola” jest iluzją. Jeden z eksperymentów wykazał, że nasze mózgi są tak skonstruowane, że pozwalają nam myśleć, iż decydujemy o tym, co się będzie działo z naszym ciałem. Część z neurochirurgów uważa jednak, że chcąc poruszyć którąś z kończyn, ruch dokonuje się „na długo” przed zakończeniem procesu myślowego, którego efektem ma być np. poruszenie nogą. Zdarzały się też już procesy sądowe, w trakcie których naukowcy zeznawali, że oskarżeni nie są winni za popełnione przestępstwa.

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

21


Małgorzata Socha: Ja tu tylko gram Intrygi, kłamstwa i kariera przez łóżko? Tak, ale... tylko w „BrzydUli”. Rolą Violi podbiła serca czytelników „Party”. A jaka jest naprawdę Małgorzata Socha?

zim daty ceremonii). – Nie chciałam ślubu w stylu Las Vegas, gdzie jedynym gościem jest urzędnik stanu cywilnego przebrany za Elvisa Presleya – mówi „Party” aktorka. – Pochodzę z tradycyjnej rodziny i w ten sam sposób chcę projektować własne życie. Ślub był dla bliskich, a nasze wesele to najlepsza impreza, na jakiej byłam w życiu – dodaje. Małżeństwo poleca. Twierdzi, że dzięki niemu jej życie stało się jeszcze fajniejsze. – W małżeństwie dba się o siebie bardziej, relacje są głębsze. Czuję, że jesteśmy dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Nieważne, co myślą inni. Liczy się tylko to, jak on mnie widzi, jak on mnie ocenia – uśmiecha się Małgosia. Przyznaje, że na początku Krzysiek miał problem z tym, że jest aktorką. Dziś jest z niej bardzo dumny. – On był największym fanem „BrzydUli”. Oglądał każdy odcinek, a kiedy wracałam z pracy, mówił: „Ale byłaś dzisiaj śmieszna. Co ty powiedziałaś Uli!” – wybucha śmiechem Socha. Jest żoną kumpelką. – Mój mąż to fan sportu. Ja nie mam takiego zacięcia, ale chcę z nim spędzać jak najwięcej czasu, więc wspólnie biegamy, uczę się grać w tenisa – opowiada. A dzieci? – Jest taki plan, ale na razie... tylko się najadłam – śmieje się aktorka, gładząc się po brzuchu.Talent to za małoŻycie jak z bajki? Nie zawsze. Kiedy po studiach nie mogła znaleźć pracy, przez mie-

Blond treska, wysokie szpilki, legginsy w modną panterkę i obcisła koszula z głębokim dekoltem. Oto Violka Kubasińska – mało rozgarnięta sekretarka domu mody Febo & Dobrzański. Znak rozpoznawczy? Zabawne powiedzonka w stylu: „Kłamstwo ma krótkie ręce”, „Ale ty jesteś w słodkiej wodzie kąpany” czy „Uczepiłeś się jak rzep psiego tyłka”. Karierowiczka, intrygantka, plotkara. Ale jeśli ktoś myśli, że Małgorzata Socha (29), która gra Violkę w „BrzydUli”, jest do swojej bohaterki choć trochę podobna, to się grubo myli.Lolitka czy wariatka?Kiedy aktorka zmyje makijaż, odczepi sztuczne rzęsy i przestanie wtrącać: „Dasz wiarę?” w każde wypowiadane zdanie, w niczym już nie przypomina szalonej Violki. Prywatnie Małgosia jest delikatna i naturalna. A jednak od 10 lat gra w polskich serialach postaci przerysowane, jak choćby lolitkę Kate Wąs z serialu „Złotopolscy” czy skrzywdzoną przez los Zuzę z „Na Wspólnej”. Tak samo będzie i tym razem. W pierwszym przedstawieniu prywatnego teatru Michała Żebrowskiego i Eugeniusza Korina Szóste Piętro Socha właśnie dostała główną rolę. Znów wielowątkową, zaskakującą. – W sztuce Woody’ego Allena „Zagrajmy to jeszcze raz” gram siedem kobiet. To cała galeria postaci, każda inna, intrygująca. Będę się przebierać, przeobrażać – mówi „Party” podekscytoPolski Partner

STYCZEŃ 2010

siąc pracowała w agencji nieruchomości. – Nikt nie ma idealnego życia, nie ma idealnych związków. Nie mówię o porażkach, ale to nie znaczy, że ich nie mam – tłumaczy Socha. Nie marzy. Woli, kiedy życie ją zaskakuje. Tak jak ostatnio, kiedy stała się popularna. – Małgosia jest pracowita i utalentowana – mówi Robert Wieczorek, producent „BrzydUli”. Michał Żebrowski to potwierdza. – Ona ma trzy najważniejsze cechy dla każdego reżysera: talent, inteligencję i urodę – mówi „Party”. Ale czy to wystarczy, by Socha utrzymała się na szczycie, skoro serial, który dał jej popularność, właśnie się skończył? Jakby powiedziała jej bohaterka: „Zawsze sobie powtarzam: trzeba patrzeć na światełko w tunelu. Może to nie pociąg.

wana aktorka. To właśnie lubi najbardziej: zmieniać się, za każdym razem być kimś innym. – W pracy Małgosia szaleje, bawi się, uwielbia przebieranki. Im dziwniejsza bohaterka, tym większy dla niej fun. Ale kiedy gasną światła, Soszka zaczyna znów być sobą – mówi „Party” jej znajoma. Plan na życie Gdyby kręcono o niej film, powinna ją zagrać... Sandra Bullock. Ot, taka roztargniona, sympatyczna, zawsze uśmiechnięta dziewczyna z sąsiedztwa, która – kiedy trzeba – ugotuje rosół chorej sąsiadce. Skandale, plotki, gwiazdorskie zachcianki są nie w jej stylu. Małgosia Socha chciała zostać aktorką nie dla sławy, tylko dla... babci, która przed wojną marzyła o karierze na scenie. Wnuczce się udało: dostała się do warszawskiej Akademii Teatralnej już za pierwszym razem. Ale nie prowadziła szalonego studenckiego życia. Mieszkała z rodzicami i po uszy była zakochana w sympatii z młodzieńczych lat. Trzy lata starszego Krzyśka Wiśniewskiego poznała, kiedy miała 16 lat. Był ratownikiem w Darłówku, a ona spędzała tam wakacje. Zaiskrzyło. Choć jako inżynier od instalacji i klimatyzacji dostał propozycję pracy za oceanem, wybrał Warszawę, zamieszkał z Małgosią. Potem były zaręczyny w wigilijny wieczór, trzymany w tajemnicy ślub (żaden z gości nie zdradził paparaz215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner


24

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

25


Ile warte są powszechne stwierdzenia i rady dotyczące dbania o kondycję włosów? Oto nadszedł czas na uzyskanie naprawdę rzetelnych odpowiedzi. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej powtarzanych mitów na temat pielęgnacji włosów oraz ich faktyczną wartość. Mit 1: Regularne podcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosa. Ileż to razy słyszałaś od znajomych, że aby zapuścić włosy powinnaś je znacznie częściej podcinać. To oczywiście nieprawda, gdyż wzrost włosa uwarunkowany jest przez czynniki genetyczne, a zatem regularne podcinanie końcówek kosmyków w żaden sposób nie jest w stanie wpłynąć na tempo ich wzrostu.Niemniej nie rezygnuj z systematycznych wizyt u swojego fryzjera. Choć podcinając końcówki nie sprawisz, że włosy będą szybciej rosły, to jednak zabieg ten jest niezbędny do zagwarantowania pasmom zdrowia i dobrego wyglądu. Dlaczego? Otóż końcówki to najbardziej zniszczona część kosmyków, wyraźnie obciążająca całą powierzchnię pasm. Podcinając rozdwojony fragment włosa sprawisz jednak, że staną się one zdecydowanie gęściejsze i zdrowsze. Mit 2: Codzienny zabieg mycia włosów przyczynia się do ich nadmiernego przetłuszczania. I tak, i nie. Otóż sam zabieg mycia włosów w żaden sposób nie przyczyni się do ich nadmiernego przetłuszczenia, niemniej może się tak stać w wypadku, kiedy zostanie on przeprowadzony w sposób niewłaściwy. Przetłuszczające się włosy wręcz powinny być myte codziennie, jed-

26

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

nak podczas zabiegu absolutnie nie należy nadmiernie masować, a już w żadnym wypadku drapać skóry głowy. Dlaczego? Otóż nadmierny masaż skóry sprawi, iż zwiększony zostanie poziom wydzielania sebum. Równie ważna jest temperatura wody. Zbyt wysoka może dodatkowo stymulować pracę gruczołów łojowych. Pamiętaj zatem, by myć włosy w wodzie o temperaturze pokojowej, wręcz chłodnej oraz skupić się na samych kosmykach, nie zaś powierzchni skóry głowy. Przeprowadzona w ten sposób czynność mycia włosów nie powinna przyczynić się do ich dodatkowego przetłuszczenia. Mit 3: Używanie kosmetyków do stylizacji zniszczy nawet najzdrowsze włosy. Na wstępie należy nadmienić, że „kosmetyk kosmetykowi nierówny”. To jasne, że zbyt częste stosowanie wątpliwych jakościowo kosmetyków może w negatywny sposób wpłynąć na kondycję pasm, tak samo jak używanie niewłaściwego kremu do twarzy może pogłębić kłopoty z cerą. Jednak sam fakt stosowania kosmetyków do stylizacji w żaden sposób nie powinien przyczynić się do zniszczenia struktury Twoich włosów - wręcz przeciwnie. Większość sprawdzonych i dobrych jakościowo kosmetyków wzbogacona zostaje przez producenta o zawartość składników odżywczych np. gwarantujących ochronę termiczną podczas użycia suszarki, czy też chroniących kosmyki przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Kupując kosmetyk zawsze zwracaj uwagę na zawartość składników

215-939-6717

pielęgnujących włosy. Mit 4: Zła dieta może odbić się na stanie zdrowia włosów. To oczywiście prawda, ale należy pamiętać, że dieta wpływa jedynie na odżywienie żywej części włosa (od cebulki do długości max.5 cm), pozostała jego część jest martwa, więc zniszczonych farbowaniem czy stylizacją włosów nie uda się zregenerować dzięki zdrowej diecie. Warto pamiętać natomiast, że brak żelaza czy też cynku może spowodować wypadanie włosów razem z cebulką. Jeśli pragniesz zagwarantować swoim włosom piękny, zdrowy połysk, powinnaś zadbać o to, by w Twojej diecie nigdy nie zabrakło niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, składników odżywczych. Spożywaj przede wszystkim znaczące ilości produktów obfitujących m.in. w witaminę A, C, E, witaminy z grupy B oraz cynk czy też żelazo. Znaczące ilości cynku odnajdziesz przede wszystkim w chudym mięsie, rybach, ostrygach oraz kaszy i wyrobach pełnoziarnistych, natomiast jedząc mięso kurczaka, indyka, suszone owoce oraz warzywa o barwie ciemnozielonej dostarczysz swojemu organizmowi odpowiednie ilości żelaza. Dodatkowo możesz pokusić się o doraźne zastosowanie suplementów diety wzbogaconych o wyciągi ze skrzypu polnego. Takie preparaty mają bowiem na celu nie tylko poprawę kondycji włosów - otóż wywrą one również pozytywny wpływ na zdrowie paznokci oraz cery. Nie zapominaj również o niezbędnym relaksie. Przynajmniej raz w tygodniu zafunduj sobie dzień pełen odprę-

żenia i uśmiechu. Mit 5: Częste rozczesywanie włosów i zabawa kosmykami może powodować ich osłabienie. Zacznijmy od codziennego zabiegu rozczesywania. Częste przeczesywanie włosów może osłabić ich kondycję, ale tylko pod warunkiem, gdy będzie ono wręcz „drastyczne?” To oczywiste, że używanie małego grzebyka o ścisłych „ząbkach”w celu rozczesania gęstych pasm nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jednak będziesz rozczesywała swoje włosy za pomocą odpowiednich przyrządów (np. szerokich szczotek wykonanych z naturalnego włosia czy dużych grzebieni o szeroko rozstawionych zębach) Twoim pasmom nie będzie zagrażało żadne znaczące niebezpieczeństwo osłabienia. Pamiętaj więc, by zabiegu dokonywać bez pośpiechu, jak również by podczas rozczesywania używać jak najmniej siły. Zabawa kosmykami, choć przyjemna, nie jest jednak najlepszym pomysłem. Nawijanie pasm na palce oraz nadmierne pocieranie przyczynić może się bowiem do ich nieestetycznego posklejania. Ponadto podczas tego typu czynności włosy mogą się nadmiernie potargać czy splątać, a to z kolei sprawi, że do ich rozczesania zmuszona będziesz użyć znacznie więcej siły tym samym wyrywając część zdrowych kosmyków. Pamiętaj, że posiadanie zdrowych włosów uzależnione jest tylko i wyłącznie od Ciebie. Odpowiednio dobrane produkty oraz prawidłowo przeprowadzane zabiegi z całą pewnością sprawią, że nawet osłabione wło-

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

27


Karnawałowe inspiracje z wybiegu Na co dzień stylizacje słynnych projektantów są dla ciebie zbyt odważne. Karnawał to dobry czas by zaszaleć. Zobacz, które modowe hity muisz zaadaptować do imprezowej kreacji! 1.W tym sezonie musisz błyszczeć. Cekinowa sukienka lub tunika to gwarantowany sukces. Jeśli lubisz przepych za Gucci dodaj do tego opalizujące rajstopy lub legginsy. 2.Mała czarna zawsze była strojem dla grzecznych dziewczynek, dziś nawet w tej z pozoru klasycznej kreacji Louis Vuitton pokazuje pazur. Lateks, draperie, błysk - wszystkie chwyty dozwolone! 3. Mocno zaznaczone ramiona, nawet nieco groteskowo to strzał w dziesiątkę. Jeśli jednak wybierasz żakiet koniecznie zmiksuj go z czymś szalonym by nie wyglądać zbyt biznesowo. Sindbady są nadal na czasie! Balmain proponuje wersję imprezową - migocząca cekinami!

1

4

4. Podobają ci się czarne uszka Dody, czy te z pokazu Louis Vuitton ? To prawdziwy hit, ale gdzie to nosić?! Na imprezę oczywiście. Ta sylwestrowa będzie idealna okazją! w tym karnawale nie przegap też królewskiego błękitu. Mieszaj go koniecznie z czernią, by iść w wieczorowy look. 5. Frędzle, Frędzle, frędzle w każdej postaci i kolorze tak jak u DKNY! Modne są zarówno te przypadkowo przyczepione, jak i te schludne, w rządkach, stylizowane na modę z lat 20. 6. Błyszczące materiały powracają w każdym karnawale. Postaw raczej na zimny złocisty połysk jak Moschino , lub srebro. Ten sezon nie lubi mocnego, ciepłego złota. Nie wiesz co włożyć na cienką, imprezową bluzeczkę? Oczywiście bolerko! 7. Sukienka tuba, nawiązująca do stylu lat 80. to idealny pomysł dla wysokich, zgrabnych dziewcząt. Jeśli chcesz pochwalić się figurą, propozycja Balmain to najlepszy wybór.

28

6

2

3 Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

5

7 www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

29


OTWARTE POLONIJNE TARGI GOSPODARCZE 30 KWIECIEŃ – 1 MAJ, 2010 HOTEL PENNSYLVANIA, NOWY JORK Drodzy Czytelnicy, Po raz drugi na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych odbędą się Otwarte Polonijne Targi Gospodarcze o charakterze wielobranżowym, organizowane przez Polish American Consortium Group. Wydarzenie to stworzy nadzwyczajną okazję do integracji z środowiskiem polonijnym oraz promowanie własnej działalności biznesowej, twórczej i artystycznej. Targi są świetnym narzędziem marketingowym dla przedsiębiorstw, organizacji, placówek naukowych, artystów i rzemieślników. Staramy się, aby z roku na rok wydarzenie odbijało się szerokim echem wśród wszystkich firm zainteresowanych wymianą handlową i współpracą z Polską oraz chcących wzmocnić wizerunek Firmy na rynku amerykańskim. Zapraszamy do udziału w targach wszystkie firmy zainteresowane wymianą handlową i współpracą z Polską oraz chcący wzmocnić wizerunek Firmy na rynku amerykańskim Osoby oraz firmy zainteresowane uczestnictwem prosimy o kontakt: Ilona Lee tel.+917 703 3089 E-mail: ilona@pcgpl.com SPOTKANIA Z CYKLU “POLONIA 2010” Polish American Consortium Group przy współpracy z Polskim Partnerem i portalem MojeNYC.com planuje w 2010 roku organizowanie cyklu spotkań integracyjnych POLONIA 2010. WSTĘPNY TERMINARZ SPOTKAŃ POLONIA 2010 13 LUTY 2010 /sobota/ - MORISVILLE, PA – Cristal at Post Oak Manor 07 MARZEC 2010/niedziela/ - WALLINGTON, NJ – ROYAL MANOR 30 KWIETNIA – 1 MAJ 2010 – w ramach Targów, spotkanie włączone w program Planowane jest spotkanie w CT. ORGANIZATOR TARGÓWPOLISH AMERICAN CONSORTIUM GROUP4 N 6th StreetSTROUDSBURG, PA 18360 Janusz Pstragowski E-mail: office@pcgpl.com


Plotki

NA PREMIERĘ TYLKO Z MAMĄ! Nie ma nic lepszego niż wieczór spędzony z mamą - udowodniły gwiazdy na nowojorskiej premierze filmu „Nine”. Madonna (51) promieniała w towarzystwie coraz piękniejszej córki Lourdes Leon (13). „Lola, podobnie jak ja, uwielbia musicale”, zapewniała po projekcji. Fergie (34), która w filmie zagrała jedną z głównych ról, zaprosiła mamę Terri Ferguson. „Fergie jest świetna aktorka. Jestem dumna z córki”, mówiła mama piosenkarki.Za to Goldie Hawn (64) dyskretnie wspierała córkę Kate Hudson (30), która dzień wcześniej rozstała się z narzeczonym, bejsbolistą A-Rodem. „Zawsze mogę liczyć na mamę”, podkreślała aktorka.

PENELOPE I JAVIER PLANUJĄ ŚLUB? Hollywood huczy od plotek na temat zbliżającego się ślubu Penelope Cruz (35) z Javierem Bardem (40). Para się tym nie przejmuje. „Jeżeli zjem obiad, prasa pisze, że jestem w ciąży. Założę pierścionek, a wszyscy myślą, że się zaręczyłam. Mam dystans do tego” - mówi aktorka tygodnikowi „People”. Martwi ją tylko, że mama traktuje te artykuły poważnie. „Po każdej publikacji dzwoni do mnie i pyta: Dlaczego ja nic nie wiem o ślubie? Masz już sukienkę?”, śmieje się Penelope. O swojej miłości nie musi zapewniać. Widać, że z Javierem jest szczęśliwa

EDYTA ZNÓW NA LODZIE Rinke Rooyens (40) już nie chce kierować karierą Edyty Górniak (37). Znany producent telewizyjny kierował karierą Edyty Górniak zaledwie cztery miesiące. „Biuro Prasowe Rochstar Management informuje, że sylwestrowym koncertem w Sali Kongresowej oficjalnie kończy współpracę z Edyta Górniak”, napisali w  komunikacie przedstawiciele firmy Rooyensa.Jak ustaliło SHOW, decyzja o zerwaniu współpracy została podjęta tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Ale tak naprawdę Edyta wystawiała na próbę cierpliwość swoich współpracowników już wcześniej. „Będzie, jak ja zechcę” 32 Polski Partner STYCZEŃ 2010 215-939-6717

Rinke Rooyens zaproponował Edycie współpracę w trudnym dla niej momencie. Gwiazdę właśnie opuściła poprzednia menedżerka, która pracowała z nią tylko cztery miesiące. W mediach trwała niekończąca się dyskusja o rozstaniu Edyty z Dariuszem Krupą i niefortunnym wywiadzie, w którym gwiazda krytykowała męża. Piosenkarka potrzebowała natychmiastowej pomocy w  kierowaniu wizerunkiem oraz karierą.

UPADEK TIGERA WOODSA Wystarczył miesiąc by Tiger Woods (34), najlepiej zarabiający na świecie sportowiec, stracił wszystko: miłość żony, uwielbienie fanów, miliony dolarów i godność. Noc po Święcie Dziękczynienia, 27 listopada zeszłego roku, była wyjątkowo burzliwa dla sąsiadów najlepszego na świecie golfisty, Tigera Woodsa. O północy obudziła ich kłótnia sportowca z żoną Elin Nordegren. O drugiej trzydzieści nad ranem sąsiedzi usłyszeli trzask drzwi samochodu Woodsa. Sportowiec ruszył z piskiem opon. Po chwili zobaczyli, jak jego wielki cadillac escalade odbił się od hydrantu i wpadł na drzewo, 150 metrów od bramy posiadłości golfisty w Isleworth na Florydzie. „Elin siedziała przy Tigerze na ulicy. Była przerażona. On co chwilę tracił przytomność. Szybko przyjechała karetka, która natychmiast go zabrała” - powiedział jeden z sąsiadów pary tygodnikowi „People”. Policja pojawiła się kilka minut później. Elin zeznała, że gdy usłyszała odgłos wypadku, wybiegła z domu z kijem golfowym męża, rozbiła przednią szybę jego samochodu i wyciągnęła go. Powiedziała rów-

nież lekarzom, że jej mąż zażył przed wypadkiem silny środek uspokajający ambien, ale nie pił alkoholu. Przewieziony do szpitala sportowiec nie miał poważnych obrażeń. Miał za to dziwne rany i ślady zadrapań na twarzy. Gdy wieczorem następnego dnia Tiger wrócił ze szpitala, wizytę złożył mu policjant, który chciał go przesłuchać. Sportowiec odmówił zeznań. Unikał kontaktu z policją przez następne dwa dni, po czym wydał oświadczenie na swojej stronie internetowej. „Moja żona była pierwszą osobą, która udzieliła mi pomocy. Była bardzo dzielna i odważna. Rozumiemy, że mój wypadek wzbudza powszechne zainteresowanie, ale prosimy o uszanowanie naszej prywatności. Pamiętajcie, że nie jestem idealny” - napisał Woods. Do dnia wypadku Tiger cieszył się nieskazitelną opinią przykładnego ojca dwójki dzieci: dwuletniej córeczki Sam i  dziesięciomiesięcznego synka Charliego, idealnego męża i sportowca z klasą. Wkrótce jednak inna wersja nocnych wydarzeń, którą ujawnili dziennikarze, wstrząsnęła opinią publiczną. Dwa dni przed wypadkiem magazyn „National Enquirer” opublikował artykuł o gorącym romansie Tigera z Rachel Uchitel, gospodynią ekskluzywnego VIP-roomu w  jednym z  nowojorskich klubów. Spotykali się, ilekroć Tiger był w Nowym Jorku. Rachel podróżowała również za sportowcem po świecie. W połowie listopada zeszłego roku była z nim w Melbourne na turnieju golfowym. „Ich związek nie jest przelotnym romansem. Tiger obiecał Rachel, że odejdzie od żony. Wszystkim znajomym pokazywała maile od niego. Były bardzo erotyczne” - mówiła magazynowi znajoma Uchitel. Rachel nie pierwszy raz romansowała z żonatym mężczyzną. „Uwodzenie cieszących się szacunkiem, sławnych mężczyzn to jej hobby. Ona doskonale wie, że trudno się jej oprzeć” - twierdzi znajomy Uchitel. „Gdy Elin przeczytała w prasie o romansie męża, wpadła w szał. Po uroczystej kolacji z okazji Święta Dziękczynienia, gdy ich dzieci poszły spać, zapytała Tigera, czy to prawda. Wyrwała mu telefon i zobaczyła SMS-y od jego kochanki” - opowiada tygodnikowi „US Weekly” znajoma Elin. Żonę golfisty musiały ponieść emocje, skoro Tiger wsiadł do samochodu w środku nocy, bez butów, w szortach, z zakrwawioną twarzą i po spożyciu środków nasennych. „Elin była tak wściekła, że chwyciła kij golfowy i chciała pobić męża. Tiger wybiegł z domu, wsiadł do samochodu i odjechał” - wyjaśniała sytuację znajoma zony Woodsa. Mimo to gdy niewierny mąż wrócił ze szpitala, Elin postanowiła dać mu jeszcze jedną szansę.

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

33


10 najlepiej sprzedajacych sie aut w USA Grudzień 2009 r. okazał się bardzo udanym miesiącem dla Forda (sprzedał o 33 proc. więcej samochodów niż w analogicznym okresie 2008 r.) oraz dla Toyoty i Hondy. Ich pojazdy zdominowały pierwszą dziesiątkę najbardziej popularnych marek na amerykańskim rynku. 1. Ford F-series 48209 szt. +15,9 proc 2. Toyota Camry/Solara 34946 +38,3 proc. 3. Toyota Corolla/Matrix 34220 +54,6 proc. 4. Toyota CorollaChevrolet Silverado 33301 -0,1 proc. 5. Honda Accord 26159 +17,1 proc. 6. Honda Civic 22319 +29 proc. 7. Chevrolet Malibu 19374 +11,6 proc. 8. Ford Escape 19156 +74,7 proc. 9. Ford Fusion 18852 +83,5 proc. 10. Honda CR-V 18686 +34,1 proc

34

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

www.polskipartner.com


Kultura Kabaret Elita świętuje swoje 40-lecie w Nowym Jorku

tów Ewy Demarczyk, Anny German, Ireny Jarockiej, Marka Grechuty, Maryli Rodowicz nastąpił oczekiwany napływ „świeżej studenckiej krwi” i piosenka ta ponownie nabrała rumieńców. Wystarczy wspomnieć Magdę Umer, Andrzeja Rosiewicza i cały zespół Stodoły, Wiesławę Kubicką, Bogusła-

Szanowni Panowie - jest czwartek, 31 grudnia, ostatni dzien 2009 roku. Ten rok był dla Was wyjątkowy. Stanisław Szelc: Zgadza się! W 2009 obchodziliśmy 40-lecie wspólnej pracy artystycznej. Proszę przyjąć w tym miejscu szczere gratulacje i serdeczne życzenia kolejnych jubileuszy. Stanisław Szelc (SSz), Leszek Niedzielski (LN), Jerzy Skoczylas ( JS): Dziękujemy bardzo. Czy odbyły się jakieś specjalne wydarzenia związane z tym wyjątkowym świętem? Może wpis do Księgi Rekordów Guinnessa - bo oprócz Kabaretu Pod Egidą i Piwnicy Pod Baranami... nie funkcjonuje chyba w Polsce żaden inny kabaret mogący pochwalić się tak długim estradowym stażem? SSz: My jeszcze jesteśmy najdłuższą radiową, cykliczną audycją satyryczną na świecie. W roku 2009 odbyliśmy serie koncertów jubileuszowych - w Polsce i nie tylko, byliśmy w Toronto i już w styczniu przyjedziemy do Stanów, gdzie mamy wielu przyjaciół i wielbicieli. Szkoda tylko, że w miarę upływu lat - tak jak w piosence Jan Kaczmarka „Starzejemy się...”- „ktoś Panom kumpli z tej samem półki podbiera”. Odeszli na zawsze: Andrzej Waligórski, Jan Kaczmarek, Włodzimierz Plaskota, Jerzy Dębski, Marek Motas. SSz: No niestety, odeszli nasi wspaniali koledzy. Ale my nadal coś jeszcze wspólnie kombinujemy i jeszcze długo będziemy kombinować Cofnijmy się na chwilę do 1971 r. Czy nie uważacie, że wtedy na początku lat 70. po pewnym zastoju w piosence studenckiej od czasów wcześniejszych debiu-

wa Meca i oczywiście Studencką Spółdzielnię Satyryków „Elita”. JS: Taką cezurą był chyba rok 1968. To wówczas miał miejsce taki przełom, gdy nastąpiła taka większa eksplozja. Powstało wtedy bardzo dużo grup. Prawie w każdym mieście aktywne były kluby studenckie takie jak Hybrydy, Stodoła, Kalambur, Stu. Było też dużo mniejszych klubów, które prężnie działały. LN: Ale ja bym się nie do końca zgodził z tym zastojem. Bo świeża, studencka krew napływała co roku. Tylko może raz było jej mniej, raz więcej. W samym Wrocławiu były i festiwale kabaretów, i festiwale teatrów, i było kilkadziesiąt zespołów studenckich. JS: To były inne czasy i inne spojrzenie. Teraz nie jest tak, że brak jest zespołów studenckich, bo nie ma klubów. Kluby są, tylko studenci mają już inne potrzeby. Wszystko się zmienia, niektóre potrzeby studenckie też.Na początku działalności Kabaret Elita prawie co roku miał nowy program satyryczny. Z czego wynikała taka obfita częstotliwość premier? JS: Odpowiedź jest prosta. Młodość. Byliśmy młodzi, mieliśmy pasje twórcze, mieliśmy bardzo dużo energii. I to się w jakiś sposób przekładało na mnogość materiału premierowego. SSz: Ale i publiczność wówczas była inna. W czym widać było tę inność? SSz: Publiczność chłonęła wszystko nowe, co miało formę aluzji, co podszczypywało tu i tam, co delikatnie kąsało. Podejrzewam, że widzowi sprawiało ogromną satysfakcję, że on się domyślił, że rozszyfrował, że znalazł klucz do ukrytej wiadomości.

www.polskipartner.com

JS: Scena i widownia - to zawsze były wzajemnie napędzające się elementy. Ta interakcja z widownią zawsze była ogromna i zawsze sprawiała przyjemność po obu stronach. To było takie wzajemne oddziaływanie idące w dobrym kierunku. SSz: Ale publiczność wcale nie oczekiwała wówczas komikowania, co chyba przybiera teraz taką właśnie najpopularniejszą formę. Bo te najnowsze kabarety - z całym szacunkiem - ale idą moim zdaniem w kierunku błazenady, w kierunku komizmu. Publiczność wymagała nawet pewnej formy literatury - tak można by to powiedzieć. Czy dzień powszedni w XXI wieku nadal jednak dostarcza satyrykom odpowiednią ilość surowca najlepszego rodzaju? LN: Każdy dzień dostarczał, dostarcza i będzie dostarczał różnorodnych powodów do śmiechu. SSz: Pokłady głupoty i śmieszności są niewyczerpane. Od zarania wieków, od Ajschylosa i starożytnych Greków. Wtedy coś wymyślono, a potem już nic nowego się nie wymyśla, a tylko powiela pewne stare pomysły. I one są zawsze świeże. JS: Do tego dochodzi jeszcze umiejętność patrzenia, która się w miarę upływu lat wyostrza i specjalizuje. To coś przypominającego rutynę, dzięki czemu łatwiej wyłapuje, wyławia się takie rzeczy z tego szumu, natłoku informacji. SSz: De facto wszyscy ludzie to widzą, ale nie każdy potrafi to w odpowiedni sposób przetworzyć. „Hula na sankach Danka” to polska wersja Una Paloma Blanca, „Na Gubałówkę” to Gigi Amoroso po polsku, piosenka o dziewczynce z Liverpool, która sypie ptaszkowi do dzioba sól to nic innego jak Long Haired Lover From Liverpool Little Jimmy Osmonda, a Bimbo Jet - El Bimbo to podkład pod „Do serca przytul psa”. JS: Wszystko się zgadza. Czyżbyście zatem Panowie byli w Polsce prekursorami nagrywania coverów czyli nowych wersji znanych przebojów? JS: Po prostu nagrywając przed laty te piosenki nie wiedzieliśmy, że to tak się będzie kiedykolwiek nazywało i od tego trzeba by zacząć. Ale zgadzam się, że można o nas tak właśnie powiedzieć. Mieliśmy kiedyś taki zwyczaj, że kiedy pojawiał się jakiś szlagier radiowy, to usiłowaliśmy wtedy dorobić do niego onomatopeicznie polski tekst. I dostosować ten tekst do oryginalnej melodii. A propos piosenek. Jak powiedział kiedyś Pan Jerzy Skoczylas - kurczowo trzymacie się

słowa, bardzo ważna jest też dla Panów właśnie piosenka. A tymczasem młodzi wolą skupić się na skeczach, monologach wykorzystując piosenkę jedynie jako zwykły przerywnik. Do tego stawiają na odpowiednie kostiumy, bogatą scenografię i mimikę, co w sumie zaczyna zamieniać występ kabaretowy w występ teatralny lub co gorsza w występ błazeński. SSz: Dokładnie tak. Momentami nawet cyrkowy. Jak się odnajdujecie na rynku, w którym jest coraz więcej młodych kabaretów? Stanowią dla Was jakąkolwiek konkurencję? Mobilizują do działania? SSz: Moje zdanie jest następujące. Jesteśmy dojrzałymi mężczyznami i nam nie po drodze jest z komikowaniem. Natomiast młode kabarety idą w kierunku nawet nie komizmu, a swego rodzaju komikowania – jak z cyrku. My w dalszym ciągu jednak staramy się ograniczyć do minimum sprawę kostiumu czy rekwizytu i w dalszym ciągu też posługujemy się głównie słowem. LN: Poza tym z tymi młodymi kabaretami jest tak, że jest ich co prawda bardzo dużo. I to jest ich walor. Ale dobrze by było, gdyby były one bardzo różne. A tak wcale nie jest. One najczęściej są zbliżone do siebie, są do siebie podobne. I reprezentują podobny poziom. JS: Co więcej - ogromne zło dla jakości kabaretów wyrządza telewizja.

W jaki sposób? JS: Telewizja w tej chwili lansuje tylko i wyłącznie jeden typ kabaretów i telewidzom się wydaje, że tylko takie kabarety w tej chwili istnieją w Polsce. A gdzie miejsce na piosenkę liryczną? A gdzie miejsce na satyryczną piosenkę z podtekstem? To jest eliminowane z programu. Z reguły podaje się na ekranie taką papkę wygłupów. I to jest moim zdaniem trochę krzywdzące. Ale telewidzowie nadal z chęcią chcą Was oglądać. JS: I to nas cieszy. Trudno jest też w tej chwili od nas wymagać, abyśmy byli awangardowi po 40 latach działalności. Niech awangardowi będą młodzi - bo to jest domeną słowa „awangardowi”. Ale jednak sądząc po tym, że część publiczności, część młodzieży w naszym wieku się starzeje razem z nami, no to chyba oni chcą odbierać akurat nasze propozycje. Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w Nowym Jorku. LN, JS, SSz: My też dziękujemy i pozdrawiamy. (materiały organizatora)

215-939-6717

Polski Partner

Kabaret Elita wystąpi 22 stycznia na Staten Island, 23 stycznia na Greenpoincie oraz 24 stycznia w Passaic i Trenton, NJ. Bilety w polskich księgarniach i agencjach. Więcej informacji na stronie www.scena.us.

STYCZEŃ 2010

35


Floryda, jakiej nie znamy Na północy zimowa plucha, zimno, szaro, grypowo i depresyjnie. A więc może by tak na Florydę?

Na ten pomysł, w sezonie jesienno-zimowym, wpada co roku wiele tysięcy osób. Niektórzy, głównie zamożni ludzie na emeryturze mają tu swoje domy lub apartamenty na pobyt sezonowy. Przybyszy z zimniejszych regionów USA a nawet z całego świata nazywa się na Florydzie “snow birds”, bo jak ptaki na zimę wylatują do ciepłych krajów, tak oni przybywają tłumnie na południową Florydę korzystając z dobroczynnego dla zdrowia klimatu oraz licznych turystycznych atrakcji tego regionu Floryda, a zwłaszcza Miami nie jest już jednak miejscem kojarzonym tylko z miastem, gdzie przyjezdża się na emeryturę. Coraz więcej młodych ludzi przeprowadza się tu na stałe lub wybiera to miejsce dla spędzenia nawet krótkich a zarazem ciekawych wakacji. Aktywni zawodowo młodzi ludzie nie mają aż tak wiele czasu, żeby dokładnie poznać Florydę. Kierują się zatem do miejsc najbardziej reklamowanych i okrzyczanych. Orlando położone w centralnej Florydzie przyciąga międzynarodowe tłumy swoimi licznymi, szalonymi wprost atrakcjami będącymi częścią ogromnych parków rozrywkowych “Disney World” i “Universal Studios”. Liczbę odwiedzających Orlando turystów oblicza się na około 35 milionów rocznie! I jak tu nie zginąć w tłumie? Miami, miasto multikulturowe, rozległe i hałaśliwe o specyficznym latynoskim zabarwieniu oferuje zatłoczone plaże, modne ( i drogie) restauracje, “trendy” kluby nocne, niezliczoną ilość sklepów oraz ultranowoczesne luksusowe hotele, o niebywałej wręcz mnogości pomysłów architektonicznych i dekoracyjnych. Jakieś 75 mil na północ od Miami, położone jest słynne Palm Beach, miasto będące od powstania, czyli od roku 1894 kiedy to Henry Flagler wybudował tu pierwszy super luksusowy, ogromny hotel “Roy36

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

al Poinciana” dla najbogatszych sfer ówczesnego społeczeństwa amerykańskiego, areną zabaw, przyjęć i ekstrawaganckich bali dla milionerów. Do dnia dzisiejszego miasto to jest często tłem licznych skandali obyczajowych i finansowych, jak na przykład niedawno przeprowadzona tu sprzedaż aukcyjna posiadłości finansowego oszusta stulecia Berniego Madoffa. Jest jeszcze Key West. Najdalej wysunięta na południe, połączona mostem z autostrada I-95 i najbardziej tropikalna wyspa na terenie kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Tylko 90 mil od Kuby. Miejsce ciekawe, ale prawdziwa “pułapka” turystyczna. Ciekawi tego miejsca, po prawie 5 godzinnej podróży z Miami zaczynają szukać noclegu. I tu zaczyna się kłopot. Hoteli jest mało i niezmiernie drogie. Restauracje zatłoczone i również drogie. Jeśli jest się homoseksualistą można skorzystać z noclegu po tańszej cenie. Niektóre hotele prywatne oznaczone kolorową tęczą oferują 20 % zniżki dla homoseksualistów. Jeśli jednak nie może się lub nie chce skorzystać z tej oferty, a nie dysponuje się budżetem kilkuset dolarów za noc, to pozostaje powrót na północ. I tu właśnie, po drodze z Key West do Miami ( lub odwrotnie) można odkryć miejsca niecodzienne, mało znane, urokliwe i ciekawe. O nich więc słów kilka. Załóżmy, że mamy przed soba piekny słoneczny dzień jakich wiele na Florydzie. Szukamy ucieczki od zgiełku wielkiego miasta a zarazem nie chcemy się nudzić. Nie jesteśmy też przygotowani na wydanie fortuny. Chcemy po prostu spędzić dobry dzień, ale inaczej... Wyruszamy samochodem z Miami. Kierunek: Key Largo i Islamorada. Key Largo znajduje się niecałe 70 mil na południe od Miami. Droga jest znacznie szybsza i łatwiejsza, jesli wybierzemy Florida Turnpike. Jest to płatna, nowoczesna autostrada, któ215-939-6717

ra za kilka dolarów zawiedzie nas do pierwszego punktu, gdzie warto przystanąć: Florida City. Nie jest to wybitnie ciekawa miejscowość, lecz warto się tu zatrzymać aby zatankować pełny bak benzyny. Przez wiele mil grozi nam bowiem benzynowa posucha. Nastpęny punkt sprzedaży paliwa oraz przekąsek i napojów jest dopiero w Key Largo. Chyba, że wybierzemy krótszą, ciekawszą bo wiodacą przez bagniste tereny Everglades drogę o nazwie Card Sound Road. Wtedy mamy możliwość wstąpienia do niecodziennego baru dla zagubionych rajdowców motocykli “Harley Davidson”. Bar “Alabama Jack” mieści się tuż przed punktem opłaty drogowej, zezwalającej na przejazd mostem między dwoma wysepkami. Za symboliczną, niezmienną od ponad 20 lat opłatę $1 możemy jechać aż do Key Largo. Największej z około 1700 wysp i wysepek połączonych między sobą aż 42 mostami i ciągnącymi się przez ponad 110 mil na południe od Miami. Mieści się tutaj bardzo ciekawy park dla osób, które lubią nurkowanie ze sprzętem specjalistycznym lub tylko ze zwykłą maską do nurkowania. Jest on nazwany na cześć dziennikarza, który pisał artykuły wzywające o do ochrony raf koralowych “John Pennekamp Coral Reef Park”. Pierwszy amerykański stanowy park podwodny. Rafa koralowa oferuje niezwykłą różnorodność ryb tropikalnych. Trzeba jednak uważać na okresowo pojawiające się tu meduzy, które swoimi jadowitymi czułkami mogą spowodować bolesne oparzenia skóry. Kiedy już nacieszyliśmy się widokiem fascynujących okazów fauny i flory podwodnej oraz obejrzeliśmy zatopione tu celowo, stare armaty hiszpańskie oraz statuę Jesusa rozwierającego z ufnością ramiona w kierunku przebijających się pod wodę, w prawie zjawiskowy sposób, promieni słonecznych, pora zastanowić się nad tym czy nie warto przedłużyć podwodnej przygody i

spedzić noc w unikalnym, jedynym tego typu hotelu pod wodą. Mieści się on również w Key Largo i nosi nazwę “Jule’s Underwater Lodge”. Chęć ta przechodzi jednak szybko po zapoznaniu się z przestarzałym obiektem, który został zaadaptowany na mini hotel podwodny w 1986 roku z komór laboratorium podwodnego, wykorzystywanych przez naukowców na początku lat siedemdziesiątych do badań bilogii morskiej. Po pierwsze trzeba być przygotowanym na to, że aby dostać się do pokoju hotelowego trzeba naprawdę zejść 30 stóp pod wodę w pełnym wyposażeniu do nurkowania podwodnego. Po drugie nie wolno cierpieć na klaustrofobię. Po trzecie trzeba byc domatorem i zadowolić się oglądaniem telewizji ( hotel jest wyposażony w system video i stereo), gotowaniem w dość dobrze urządzonej kuchni ( gorzej z zakupami) albo zająć się oglądaniem przepływających za oknem kolorowych ryb. Niektórzy mają jeszcze inne zajęcia. Mam tu na myśli tych, którzy rezerwują ten mini hotel ( 2 sypialnie, 1 łazienka, oraz salon z kuchnią) na podróż poślubną. Wtedy powiedzenie “zawsze razem” nabiera rzeczywistego znaczenia. Miejsce napewno jedyne w swoim rodzaju. Ceny: począwszy od 475 dolarów za noc, wliczając dostarczoną pod wodę, o godz. 6 wieczorem, kolację oraz wczesne śniadanie następnego dnia. Jeśli nie zdecydujemy się na zamieszkanie w hotelu podwodnym możemy zjeść coś smacznego ( a zwłaszcza dania z ryb) w pobliskiej restauracji “Captain Shon’s Seafood Grill & Pub”. Właściciel jest zaiste postacią malowniczą, prawdziwym kapitanem morskim, z piracką klapką na oku i tysiącem opowieści, którymi chętnie dzieli się z klientami. W prowadzeniu przybytku pomaga mu żona Lee, która jest zagorzałą zwolenniczką ochrony środowiska. To właśnie dzięki jej staraniom obok restauracji utworzony został mały akwen słodkowodny. Teraz obiekt odwiedza codziennie kilkadziesiąt białych ibisów, które traktują to miejsce jako spokojną i bezpieczną przystań a zarazem stanowiącą urokliwą atrakcję dla gości. Nie sposób zwiedzić Florida Keys w ciągu jednego dnia. Pozostaje jednak czas na następną wyspę o wdzięcznej nazwie Islamorada, “purpurowa wyspa”. Są dwie wersje pochodzenia tej nazwy. Pierwsza z nich mówi, że nazwa nadana została jej przez przez hiszpańskich odkrywców z powodu zamieszkujących tu niegdyś ślimaków o purpurowych skorupkach, Druga zaś nawiązuje do bogato ukwieconych na purpurowo krzewów bougainvillea. Islamorada jest prawdziwym rajem dla wędkarzy morskich. Unikalny eco system i pobliska rafa koralowa powodują, że można tu spotkać i złowić niemal każdą rybę żyjąca w Oceanie Atlantyckim, łącznie z rekinami. Wędkarze pasjonujący się tym sportem, mogą wynająć różnej wielkości statki wraz z załogą i mieć gwarancję, że nie nie wrócą z pustymi rękami. Nie na próżno Islamorada jest nazywana popularnie światową stolicą wędkarstwa. Można ryby łowić, można je też karwww.polskipartner.com


mić. Gdzie? Istnieje takie miejsce, zupełnie unikalne i stosunkowo mało znane. Po prawej stronie, jadąc na południe przy drodze I-95, tuż obok znaku 77.5 mil jest zjazd do przystani wodnej “Robbie’s Marina”. Jest to malownicze miejsce, gdzie wody Zatoki Florydzkiej i Oceanu Atlanckiego łączą się ze sobą. Można tu wynająć kajak, popłynąć na wycieczkę statkiem, zjeść smaczny choć prosty posiłek, wypić kieliszek rumu przy oferującym niezapomniany widok na wodę barku lub po prostu mieć dużo radości ze spotkania z oswojonymi pelikanami. Główną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci jest jednak karmienie podpływających do przystani całymi ławicami dzikich tarponów. Są to ryby dość sporych rozmiarów (ważą średnio od 30 do 80 funtów), które demonstrują niebywały apetyt. Kupując za jednego dolara małe wiaderko rybek przeznaczonych na pokarm, można się przekonać jak szybko i sprawnie chwytają one z chłonnością odkurzacza pokarm prosto z ręki karmiącego. Trzeba jednak oglądać się za siebie, bo i z boku i od tyłu podbiegają zuchwałe pelikany i wykradają rybki z wiaderka lub też wyrywają je potężnymi dziobami z rąk turystów. Dostarcza to dużo radości zarówno karmiącym jak i oglądającym. I tak aż do zachodu słońca, który jest tu wyjątkowo malowniczy. Nie starczy już czasu w jednym dniu aby odwiedzić inne ciekawe miejsce poświęcone ssakom morskim. “Theater of the Sea” oferuje unikalny program pływania z delfina-

www.polskipartner.com

mi. Doświadczyć tego można 3 razy dziennie, o 10 oraz 12.30 dopołudnia, a także o 3 po południu. Pół godziny baraszkowania w wodzie z tymi wyjątkowo inteligentnymi i przemiłymi stworzeniami kosztuje 175 dolarów od osoby. Po ciemku nie ma już czego zwiedzać, można jedynie nacieszyć się bezchmurnym nocami, rzęsiście ugwieżdżonym niebem lub romantycznym odbiciem księżyca w morskich toniach. Teraz właśnie jest pora na decyzję czy wracać do Miami ( niecałe 2 godziny drogi do centrum miasta) lub zostać na noc w jednym z miejscowych hoteli. Jeśli zapadnie dezyzja o noclegu na wyspie, to warto zatrzymać się w niedawno odnowionym hotelu “Chesapeake Beach Resort”. Prywatna, czysta plaża z białym piaseczkiem, 2 baseny, kort tenisowy oraz ciepłe jacuzzi na zewnątrz i zachęcające do wypoczynku hamaki. Pokoje gościnne z widokiem na ogród lub na ocean, kilka stojących nad samą wodą małych willi. Ceny w sezonie zimowym od 195 za pokój do 400 dolarów za willę. Niezależnie od tego czy spędzimy noc w Islamorada czy też już w Miami, to ta jednodniowa wizyta na Florida Keys pozostawi w nas wspomnienia tropikalnego, spokojnego miejsca blisko natury, bez wieżowców, betonowych parkingów, zgiełku i nerwowości. Do takich miejsc się wraca lub o nich marzy kiedy dokucza codzienność. Tekst i zdjęcie Ania Navas

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

37


Afrodyzjaki

Nie jest przesadą twierdzić, że niektóre potrawy zaostrzają apetyt na seks. Właściwie zestawione i wykwintnie podane rozbudzają w kochankach prawidziwy wulkan zmysłowości. Afrodyzjakiem, czyli wzmagającym podniecenie, działaniu niektórych potraw wiedziano już przed tysiącami lat. Greccy i rzymscy bogowie pławili się w namiętnej miłości biorąc siły z ambrozji, pokarmu, który był podobno robiony z kaszy jaglanej i miodu. Afrodyta, grecka bogini miłości, gdy chciała swoje romanse uczynić bardziej ekscytującymi, sięgała pełnymi garściami po potrawy z głębi i miodu. Zwykli ludzie pozazdrościli Afrodycie i zaczęli szukać równie skutecznych środków podniecających, które nazwali na jej cześć afrodyzjakami.

PRZYPRAWY Powodują przekrwienie męskości, a to sprawia, że panowie mają ciągłą ochotę na seks. Dlatego w kuchni nigdy nie powinno zabraknąć bazylii, chili, cynamonu, curry, kolendry, lubczyku, gałki muszkatołowej, papryki, pieprzu i wreszcie korzenia żeń-szenia. Przyspieszają trawienie i poprawiają krążenie,dzięki czemu czujemy się lżejsi i pełni energii. Legenda głosi, że Don Juan jadał na śniadanie omlet z 10 jajek, do którego garściami wsypywał przyprawy i dzięki temu, a nie jakiejś wyjątkowej sile, kochał się całymi dniami. JAJKA Znakomicie działają na potencję. Im są mniejsze, tym większa ich skuteczość. Najlepiej jeść surowe, najwyżej lekko ścięte, nigdy gotowane na twardo.

Podobną moc mają grzyby, zwłaszcza smardze i prawdziwki.

OWOCE Wzmagają ochotę na miłość. Jeśli kochankowie na deser zjedzą banana, melona, granat, mango, morelę i brzoskwinię - do wyboru oczywiście poczują przypływ energii. JARZYNY Bogate w witaminy i mikroelementy, powinny być obecne w miłosnej diecie. Seler, por, bakłażan, korzeń pietruszki, sałata i papryka wspaniale działają na seksapil kobiet i potencję mężczyzn. 38 Polski Partner STYCZEŃ 2010

NAPOJE Łagodnie rozbudzają pożądanie. Wskazane są soki, lekkie wina i szampan, którego podniecającą rolę trudno przecenić. Cudownie rozgrzeje nasze zmysły także kieliszek węgierskiego tokaju. MIĘSO Wyczerpanym miłosnymi podobojami dodaje energii. Apetyt na ponowny seks wyostrzają na pewno dania z drobiu i zajęcy. Za afrodyzjaki uchodzą podroby: wątroba, nerki, żołądki, flaki, szpik kostny i móżdżek, a także egzotyczne dla nas rarytasy, jak jądra byków(w Hiszpanii), oczy jagniąt(na Bałkanach) czy grzebienie kogutów (na Węgrzech). 215-939-6717

KAKAO Zawsze miej pod ręką czekoladę. Ziarno kakao to nie tylko składnik słodkich deserów, ale też afrodyzjak, który zawiera substancje pobudzające. Kawa waniliowa z odrobiną cynamonu i mus czekoladowy to rozkosz zarówno dla podniebienia, jak i dla zmysłów. Po takiej dawce naturalnych „pobudzaczy”, wzrośnie temperatura miłosnych zapałów. OWOCE MORZA Mają działanie silnie pobudzające. Wiedział o tym Casanova i zjadał codziennie na śniadanie 50 ostryg. Za afrodyzjaki uważa się także krewetki, homary, ośmiornice oraz ryby: łososia, sandacza, pstrąga, węgorza, solę. Dobrą sławą cieszy się również kawior.

STUDZĄ MIŁOSNE ZAPĘDY Alkohol w nadmiarze zamiast pobudzać - usypia. Wódka tylko w pier wszej chwili sprawia, że krew krąży szybciej. Po chwili, niestety przychodzi niemoc: tak intelektualna, jak i seksualna. Piwo wywołuje ociężałość, a po jego wypiciu kochankowei mają nieświeży oddech. Ciężko strawne mięso ostudza miłosne zapały. Zakochani powinni więc unikać kotletów wieprzowych, bitek wołowych i kr wistych befsztyków. Źle na zmysłowość wpływają też wszelkie słodkości, mączne potrawy i ziemniaki. Tak więc kolacja, po której zamierzamy się kochać, powinna składać się z dań lekko strawnych i lampki szampana. DIETA KOCHANKÓW Pier wszy przepis na miksturę przedłużającą akt miłosny zapisano hieroglifami w Egipcie w 1700 r p.n.e. Zalecał regularnie spożywać z miodem suszone liście tarniny i akacji. Średniowieczny lekarz Mosza Majmonides uważał, że wspaniałą potencję zapewnia mieszanka pieprzu, korzenia galgantu (rośliny podobnej do imbiru), cynamonu, anyżu, gałki muszkatołowej i macisu, czyli suszonego, sproszkowanego miąższu owocu muszkatołowca. Należało nią posypywać każde danie. Casanova zjadał na śniadanie 50 ostr yg. Don Juan omlet z 10 jaj z ogromną ilością ziół i przypraw (bazylia, lubczyk oraz czosnek). Madame Pompadour, fawor yta króla Francji Ludwika XV, gustowała w soku z marchwi. Zaskoczyła kiedyś znudzonego wykwintnymi przysmakami kochanka prostą potrawą z marchewki i ziemniaków polanych sosem beszamelowym. Dziś do afrodyzjaków zalicza się: czosnek, seler, por, pietruszkę, bakłażany, brokuły, szparagi, wszystkie jarzyny liściaste (czyli sałaty i kapusty), a także papr ykę, marchew oraz różne kiełki (główne pożywienie rzymskich gladiatorów). Na seksapil i płodność kobiet oraz potencję mężczyzn działają grzyby zwłaszcza prawdziwki, smardze i trufle. Z owoców awokada, jeżyny, kiwi, ananasy oraz orzechy włoskie. Z mięs za afrodyzjaki uchodzą przede wszystkich podroby: wątroba, żołądki, nerki i móżdżek.Żeń-szeń, roślina miłości. Korzeń tej chińskiej rośliny już dawno uznano za afrodyzjak. Wzmacnia, dodaje energii, podtrzymuje seksualną aktywność. Nie pobudza zmysłów, ale pozwala przedłużać stosunek. Żeń-szeń można palić, żuć i pić jak herbatę.Przepis na żeńszeniówkę. Zanurzyć korzeń w 0,5l wysokoprocentowej wódki. Zamknąć i pozostawić na miesiąc. Osłodzić miodem. Można też od razu zalać korzeń osłodzoną miodem wódką. Nalewkę pije się codziennie, ale nie więcej niż kieliszek. www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

39


Ford - pierwsze auto z tagowaniem iTunes Jeśli miałbym wskazać producenta samochodów, który oszalał na punkcie gadżetów, to zdecydowanie byłby to Ford. Firma, która stworzyła najlepszy samochodowy system rozrywki - Sync - teraz zaprezentowała usługę tagowania utworów z iTunes.

cych się w świecie technologii - klasę nazywaną przez współczesnych socjologów „Millennials”.Dla niezorientowanych - HD radio to dostępne w USA darmowe radio FM, nadające dźwięk o jakości zbliżonej do CD. Ma też kilka przydatnych dodatkowych funkcji - np. dodatkowe kanały FM, przez które przekazywane są szczegółowe informacje dodatkowe (np. tytuł i wykonawca piosenki).

Dzięki temu możesz w łatwy sposób zaopatrywać się w muzykę - wystarczy oznaczyć (otagować) piosenkę usłyszaną w samochodowym radio, a następnie możesz pobrać ją bezpośrednio z iTunes (po uiszczeniu odpowiedniej opłaty). Ta funkcja pojawi się w modelach z roku 2010, wyposażonych w opcjonalne radio HD. Ford ostatnio coraz intensywniej wyposaża swoje swoja auta w gadżety - niedawno informował o dodaniu do

40

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

Sync opcji udostępniania połączenia internetowego, zaś jej system powiadamiania 911 jest niegorszy od opracowanego przez General Motors OnStara. Firma pracuje również na wyposażeniem Sync w obsługę technologii cloud computing, zaś ostatnia kampania reklamowa Fiesty prowadzona jest głównie w serwisach społecznościowych. Ford chce w ten sposób przyciągnąć młodych nabywców, świetnie orientują-

215-939-6717

KOMÓRKA OD GOOGLE Dlaczego firma, która prowadzi najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową świata, chce teraz na poważnie zająć się sprzedażą własnych telefonów komórkowych? Telefon razem z planem taryfowym, a więc subsydiowany przez jednego z operatorów i zablokowany Sim-lockiem, kosztuje 179,99 dolarów. Wersja bez blokady jest droższa, ale też pracować może z dowolną siecią. A więc to kwestia najwyżej kilku tygodni, kiedy pierwsze Nexusy wystawione zostaną na Allegro. Zresztą Google zapowiada, że sukcesywnie rozszerzał będzie sprzedaż swego telefonu w kolejnych krajach (wraz z umowami partnerskimi z lokalnymi operatorami). Cel – oczywiście cały świat.

To nie jest pierwszy „Googlofon” – w 2008 roku amerykańska korporacja wspólnie z globalnym operatorem T-Mobile wypuściła telefon pod nazwą G1. Ale oprócz tego, że był toporny i brzydki, nie zrobił oszałamiającej kariery i dziś mało kto o nim pamięta. Ale po co firma, która jest gigantem w internecie, zaczyna bawić się w sprzedaż telefonów komórkowych? W sieci jest niekwestionowanym liderem. Spija większość dochodów z reklamy wyszukiwarkowej on-line. Po co więc wchodzi na rynek, na którym tak ostro tłoczy się konkurencja – m.in. Nokia, LG, Samsung i Apple? Prawdopodobnie zazdrość wobec tego ostatniego o rynkowy sukces iPhone’a - choć ewidentna -  nie jest tu głównym czynnikiem. Amerykański gigant widzi po prostu, jak bardzo świat internetu zlewa się ze światem telekomunikacji i mobilnego dostępu do niego. Nexus One reklamowany jest hasłem „web meets phone”

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

41


WIELKI HOROSKOP na 2010 rok BARAN (21.03 - 20.04) Nie przegap korzystnych okazji. Wiele planet będzie cię w tym roku dyscyplinować i motywować do działania. Saturn działa opozycją na twój znak, przez co musisz wreszcie poważnie zająć się swoimi związkami. Pluton przebywa w kwadraturze do twojego znaku, stawiając na twojej drodze nowe życiowe wyzwania. Dzięki wsparciu Jowisza, który wejdzie na kilka miesięcy do twojego znaku, rozpoczniesz nowe korzystne przedsięwzięcia, zdobędziesz więcej gotówki i zyskasz uznanie swojego otoczenia. MIŁOŚĆC- zas na zmiany! Pluton, planeta głębokich transformacji i silnych uczuć, będzie działać kwadraturą na twoje Słońce. Szczególnie odczuwać to będą Barany, które urodziły się między 23 i 27 marca. Nie możesz dłużej udawać, że nie chcesz prawdziwego związku, który łączy w sobie namiętność i miłość. Skończ z flirtami i romansami, nie rozmieniaj się na drobne. Osoba, którą w tym roku spotkasz na swojej drodze w pierwszej połowie roku, może być twoją drugą połówką. Jeśli jesteś w stałym związku, będziesz nieustannie wystawiony na pokusy. Uważaj jednak, bo zdrada przekreśli całkowicie twoją miłosną przyszłość. PRACA- Skup się na tym, co naprawdę ważne i przestań robić kilka rzeczy na raz. Nadszedł czas, abyś zdecydował, co tak naprawdę chcesz w życiu robić. Najwięcej dylematów będą miały osoby urodzone między 23 i 27 marca. Wykorzystaj szansę, jaka się pojawi na twojej drodze w kwietniu, maju lub czerwcu. Zmień pracę, zawód lub codzienne zawodowe przyzwyczajenia. Nie stawiaj się szefowi i nie podejmuj ryzykownych decyzji w styczniu, wrześniu. Mars i Pluton, dwie najsilniejsze planety na niebie, będą wtedy silnie na ciebie działać. Dla osób, które chcą się usamodzielnić lub założyć swoją firmę, najlepsze miesiące na podjęcie zawodowych wyzwań to czerwiec, lipiec i sierpień. Wtedy Jowisz przebywa w twoim znaku zodiaku i doda ci odwagi, rozmachu w działaniu i okazji do zarobienia pieniędzy i awansu.PIENIĄDZE-Bądź ostrożny i nie zadłużaj się na duże sumy, bo w kolejnych latach będziesz mieć problemy ze spłatą. Saturn w znaku Wagi działa ograniczającą i dyscyplinującą opozycją na twoje Słońce. W ciągu roku odkładaj więc wszystko, co uda ci się więcej zarobić. Większej gotówki spodziewaj się w styczniu, lutym i grudniu BYK (21.04 - 20.05) Będziesz pewny siebie i zrealizujesz wreszcie swoje marzenia. Jowisz w sekstylu do twojego znaku zapewni ci dopływ gotówki i pewność siebie. Trygon Plutona sprawi, że poczujesz się lepiej i zaczniesz uprawiać sporty. Kwadratura Neptuna rozwinie twoją intuicję i wrażliwość na piękno, a sekstyl Urana zmotywuje cię do pracy i da ci świeże spojrzenie na sprawy zawodowe. MIŁOŚĆ - Mimo że rok zacznie się spokojnie i leniwie, ty pomyśl od razu, czego oczekujesz w miłości. Jowisz, planeta szczęścia i powodzenia od lutego do czerwca będzie wspierać twoje powodzenie u płci przeciwnej. Nie zastanawiaj się w nieskończoność, czy to ten czy ta. Pewne okazje pojawiają się tylko raz w życiu. Największe szanse na znalezienie stałego partnera masz w pracy lub w urzędach. Jeżeli już jesteś w stałym związku, daj partnerowi jeszcze jedną szansę, aby pokazał, jak bardzo mu na tobie zależy. Wspólne wakacje w lipcu zbliżą was znowu do siebie. Byki, które urodziły się między 14 i 19 mają powinny uważać, bo na ich Słońce działać będzie zwodniczy Neptun. Będziecie widzieć same zalety partnera, a wady zostaną przykryte romantycznymi gestami i czułymi słówkami. Możecie się w tym roku zakochać od pierwszego wejrzenia, ale nie traktujcie wszystkiego, co mówi partner, śmiertelnie poważnie. Dopiero w 2011 roku będziecie w stanie realnie i obiektywnie ocenić, czy warto ten związek dalej ciągnąć. Zamężne Byki urodzone w tych dniach powinny jak ognia unikać flirtów, bo niewinna rozmowa może się szybko zamienić w niebezpieczny romans. Jeśli chcecie zachować związek, nie kuście losu. Potem możecie bardzo żałować, że złamaliście swoje żelazne zasady. PRACA - Pluton w trygonie do twojego Słońca da ci siłę przebicia i pewność siebie. Wreszcie uwierzysz, że wszystko jest możliwe - trzeba tylko po to sięgnąć. Bądź ambitny i ufaj swoim umiejętnościom. Poczujesz się potrzebny, a twoje doświadczenia będą drogowskazem dla innych. Może czas nauczyć innych tego, w czym jesteś mistrzem? Nie obawiaj się nowych zadań, z optymizmem patrz w przyszłość. W kwietniu, maju i czerwcu będziesz miał okazję zabłysnąć i wykazać się swoimi umiejętnościami. Pamiętaj, że to ty jesteś najlepszym organizatorem i przywódcą, nie daj sobą rządzić. Pod koniec roku skorzystaj z propozycji nowej pracy, nawet jeśli na początku zaoferują ci niezbyt duże pieniądze. Szybko okaże się, że bardzo ci się to opłaci w przyszłości.PIENIĄDZE - W lutym, marcu, kwietniu i maju spodziewaj się większych zarobków, wygranych i nagród. Przez pozostałą część roku musisz liczyć mniej na szczęście, a bardziej na swoją pracę. Sekstyl Jowisza zapewni ci stały, choć nie za duży zysk z lokat i inwestycji. BLIŹNIĘTA (21.05 - 21.06) Przed tobą bardzo dobry rok. Jowisz doda ci na początku roku skrzydeł i pozwoli wyjść z finansowych tarapatów. Wciąż wspiera cię trygon Neptuna i Saturna, dzięki czemu nadrobisz zaległości i rozpoczniesz nowe, ważne projekty i inwestycje. Uran wciąż działa buntowniczą kwadraturą na twój znak zodiaku, nie pozwól jednak zburzyć innym tego, co sam z takim trudem budowałeś od lat. MIŁOŚĆ - Po trudnym 2009 roku teraz wreszcie odetchniesz i zaczniesz się cieszyć życiem. Zapomnisz szybko o tragicznych romansach i nieudanych flirtach. Znów zaczniesz się sobie podobać, co spowoduje zainteresowanie płci przeciwnej twoją osobą. Największe powodzenie będziesz mieć na początku roku w styczniu, a potem w wakacje: w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wykorzystaj więc karnawałowe bale i prywatki, bo na nich poznasz tę wyjątkową osobę. Jeśli masz partnera, zadbaj o swój związek. Od jakiegoś czasu oddalacie się od siebie z powodu codziennych spraw i kłopotów. To dobry rok na oświadczyny, ślub czy zamieszkanie razem. Nie bój się zobowiązań. W tym roku spełnicie swoje wspólne marzenia. PRACA - Ambitne plany i działania zaplanuj na styczeń, czerwiec, lipiec i sierpień. Wtedy dzięki wpływowi Jowisza uda ci się przekonać szefa do swoich pomysłów lub wspólnika do poszerzenia działalności firmy. Możesz mieć wrażenie, że po roku posuchy teraz wszystko dzieje się za szybko, propozycje padają jedna po drugiej, a ty nie wiesz, w co ręce włożyć. Nie martw się tym, przecież jako Bliźnięta lubisz takie zamieszanie! Pamiętaj, że twoje atuty to szybkość myślenia i umiejętność dostosowania się do każdej sytuacji. Wiosną nie bierz kredytów. Dopiero jesienią twoja sytuacja zawodowa się ustabilizuje na tyle, że będziesz mógł zaplanować długofalowe inwestycje. Saturn wspiera cię trygonem ze znaku Wagi, twoje osiągnięcia będą trwałe, a ty osiągniesz wysoką pozycją zawodową.PIENIĄDZE - W tym roku uda ci się spłacić większość długów i finansowych zaległości, jeśli tylko ułożysz sobie plan i będziesz się go konsekwentnie trzymać. Na większe pieniądze możesz liczyć w styczniu i lutym. W lipcu i grudniu ktoś odda ci dług lub szef da ci podwyżkę. Mimo zauważalnej poprawy nie rzucaj się w ryzykowne inwestycje i nie wydawaj wszystkiego na zbytki.

42

Polski Partner

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

RAK (22.06 - 22.07) W twoim życiu szykują się duże zmiany. Pluton, planeta transformacji, ustawi się w opozycji do twojego znaku i zacznie pomagać ci w przewartościowaniu swojej postawy życiowej wobec pracy, uczuć i samego siebie. Trygon Urana rozwinie twoją pomysłowość i inwencję twórczą. Kwadratura Saturna zdyscyplinuje cię i nauczy oszczędności. MIŁOŚĆ - Czas na wielkie miłosne porządki. Planeta Pluton ustawi się w opozycji do twojego znaku i zaczniesz odczuwać potrzebę głębokiej transformacji uczuć. Największe zmiany zajdą w życiu Raków, które urodziły się między 23 i 27 czerwca. Z poczwarki przemienisz się w motyla. Staniesz się bardziej zdecydowany, zaczniesz oczekiwać od partnera zrozumienia, współczucia i pomocy. Upieraj się przy swoim, a dostaniesz to, czego pragniesz. Mimo że będziesz nieraz zmuszony do wyboru różnych życiowych dróg, pamiętaj, że teraz musisz być egoistą i myśleć o sobie. Samotne Raki mają szansę spotkać miłość swojego życia w od lutego do kwietnia i od lipca do grudnia. Jowisz wspiera was wtedy trygonem ze znaku Ryb, zapewni romantyczne uniesienia i nowe znajomości. PRACA - Nabierzesz pewności siebie i nie dasz sobie dłużej wmawiać, że twoja praca nie jest nic warta. Jowisz od lutego będzie działał korzystnym trygonem na twój znak, a co za tym idzie, zapewni ci okazje do zmiany pracy na lepszą i rozwinięcia skrzydeł w miejscu, w którym już pracujesz. Kwadratura Saturna będzie ci jednak przypominać, że nie zawsze opłaca się zmieniać to, co się ma. Bądź wytrwały, a osiągniesz swoje cele. Jeśli urodziłeś się między 23 i 27 czerwca, możesz znaleźć się w trudnej zawodowej sytuacji za sprawą Plutona, który działa kwadraturą na twoje Słońce. Nie bagatelizuj wrogów, stań z nimi do walki, nie daj się pozbawić tego, nad czym pracowałeś od lat. Rozgromisz konkurencję, jeśli dobrze zaplanujesz swoje działania. PIENIĄDZE - Oszczędzaj i nie wydawaj pieniędzy bez potrzeby. W tym roku będzie się wokół ciebie kręcić dużo oszustów i naciągaczy, nie daj się więc skusić na okazje, promocje czy umowy, które obiecują złote góry. Saturn od stycznia do marca, a potem od sierpnia do grudnia będzie działał kwadraturą na twój znak. Naucz się oszczędzać, a nie będziesz narzekał na brak gotówki. LEW (23.07 - 23.08) Przed tobą świetny rok. Jowisz będzie cię wspierał trygonem ze znaku Barana, a Saturn w sekstylu zapewni ci stabilizację życiową i powolny wzrost w każdej dziedzinie życia.Trzymaj się swoich planów i uważaj na ludzi, którzy mówią ci, co masz robić. Neptun działa kwadraturą na twój znak i może zmniejszać twoją zdolność do obiektywnej oceny ludzi. MIŁOŚĆ - Możesz sobie w tym roku pozwolić na więcej niż dotychczas. Jeśli jesteś sam, eksperymentuj i nie spiesz się z wejściem w stały związek. Styczeń i luty sprzyjają poznawaniu nowych ludzi. Nie spiesz się jednak z wyborem nowego partnera. Samotne Lwy z trzeciej dekady znaku na pewno w tym roku poznają osobę, w której zakochają się na zabój. Miesiące sprzyjające poznaniu kogoś atrakcyjnego to: czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy Jowisz wspiera wasz znak trygonem ze znaku Barana.Jeśli jesteś w stałym związku zacznij realizować partnerskie plany, żeby nuda i zwątpienie nie wkradły się do waszego związku. Jako Lew jesteś przecież kreatywny i za to wszyscy cię kochają. To dobry rok na powiększenie rodziny lub wyruszenie z partnerem w wielką podróż, która odnowi wasze uczucia. PRACA - Ten rok zaliczysz do udanych zawodowo, jeśli nie osiądziesz na laurach i nie będziesz leniwie leżeć na kanapie, kiedy kolejne okazje przechodzić ci będą koło nosa. Uwierz, że właśnie teraz masz szansę rozwinąć pomysły i projekty, jakie pojawiły się w 2005 roku. Jeśli marzysz o sławie, awansie i lepszej pracy, od czerwca do sierpnia za sprawą Jowisza masz szansę zrealizować swoje plany. Nawet jeśli od razu nie poczujesz, że jest tak, jak chcesz, planety dadzą ci wiele możliwości, których nie wolno ci zmarnować. Teraz pracujesz na wielki sukces i splendor, który przyjdzie do ciebie w 2010 roku. Nie zmarnuj tej szansy, bo potem będzie o wiele trudniej przegonić konkurencję.Lwy, które urodziły się między 16 i 19 sierpnia, powinny zadbać o kondycję i nie przepracowywać się. Neptun działa zwodniczą i osłabiającą kwadraturą na wasze Słońce, zachowujcie więc równowagę między odpoczynkiem i pracą. Uważajcie też na oszustów, a przy podpisywaniu wszelkiego rodzaju umów poradźcie się prawnika, zanim zgodzicie się na wszystkie warunki. Neptun bowiem to planeta pomyłek, które w porę nie zauważone, mogą grozić poważnymi konsekwencjami.PIENIĄDZE - Wydawaj tylko na to, co naprawdę niezbędne. Nie zadłużaj się na każdej wyprzedaży. W styczniu i w lutym oszczędzaj, inwestuj i ubiegaj się o kredyty, nawet te duże. W inne miesiące w roku będziesz miał o wiele mniejsze szanse, ale pod koniec roku twoja chwiejna sytuacja finansowa wreszcie się ustabilizuje. PANNA (24.08 - 22.09) Nastaw się na zmiany, ale w tym roku to ty dyktujesz warunki. Im więcej nowych rzeczy będziesz robił, tym lepiej dla ciebie. Jowisz w opozycji zapewni ci dopływ nowych pomysłów i gotówki. Uran w opozycji zapewni ci wiele niespodzianek, zmian i życiowych zwrotów akcji. Słuchaj się jednak intuicji i nie podejmuj zbyt pochopnych decyzji. Trygon Plutona zapewni ci zdrowie, energię i nowe siły do pracy oraz życiowych wyzwań. MIŁOŚĆ - Po trudnym 2009 roku możesz odpocząć i cieszyć się życiem. Najgorsze już za tobą. Teraz na spokojnie możesz ocenić sytuację, w jakiej się znalazłeś. Ci więcej, Jowisz będzie ci w tym roku bardzo przychylny, bo ustawi się w opozycji do twojego znaku. Panny, które dotąd wahały się, czy są z odpowiednią osobą w związku, teraz podejmą wreszcie dobrą decyzję i nie będą jej żałować. Jowisz postawi na waszej drodze osobę, która wiele spraw wam w życiu ułatwi. Osoby samotne w lipcu i sierpniu mają okazję poznać kogoś bardzo interesującego i zakochać się bez pamięci. Panny w stałych związkach podejmą ważne partnerskie decyzje o ślubie, wspólnym wyjeździe czy założeniu rodzinnej firmy. PRACA - Stać cię na więcej! Teraz właśnie masz szansę spokojnie i konsekwentnie osiągnąć cel, do jakiego dążysz od lat. Wprowadź odpowiednie zmiany, przedstaw przełożonym ambitny projekt, który chowasz w szufladzie czy zacznij studia czy naukę, które dadzą ci nowy zawód. Pokaż wszystkim, kto tu naprawdę rządzi. Saturn i Uran już nie dają ci w kość jak w roku ubiegłym, twoja pozycja znów stanie się znacząca, a współpracownicy zaczną się do ciebie zwracać o radę i pomoc. Najlepszy czas na ubieganie się o lepszą pracę, podwyżkę i rozpoczynanie nowych projektów to luty, marzec, kwiecień, maj, wrzesień, październik, listopad i grudzień.PIENIĄDZE - Odetchniesz z ulgą i poczujesz, że odbijasz się od finansowego dna. Dłużnicy wreszcie zwrócą ci pieniądze, zaległe wypłaty czy należności po miesiącach oczekiwania wpłyną na twoje konto. W styczniu i w lutym oprzyj się pokusie wielkich zakupów i promocji, a nie zabraknie ci pieniędzy przez cały rok. www.polskipartner.com


WAGA (23.09 - 23.10) Dyscyplinujący Saturn przebywa w twoim znaku i skłania cię do realizacji ambitnych i trudnych planów. Neptun wspiera cię trygonem, dzięki temu zakochasz się, powiększysz rodzinę i rozwiniesz swoje artystyczne zdolności. Pluton w kwadraturze do twojego znaku sprawi, że wreszcie zaczniesz podejmować samodzielne decyzje i nie oglądać się na to, co o tobie sądzą inni. MIŁOŚĆ - Nie idź na kompromisy i domagaj się od życia i partnera tego, co ci się należy i o czym od dawana marzysz. Pluton w kwadraturze do twojego znaku sprawi, że będziesz zdeterminowany, aby osiągnąć swoje miłosne cele. Nawet jeśli spotkasz na swojej drodze przeszkody, staniesz do walki o uczucia i partnera. Nie rozbijaj jednak istniejących już związków, nawet jeśli uważasz, że taka miłość drugi raz się nie zdarzy. Po pewnym czasie bowiem okaże się, że bardzo trudno jest utrzymać ten związek, a poświęcenia i trudy, jakie będziesz musiał przejść, nie zrekompensują ci tego, co dostaniesz w zakazanym związku.Jeśli urodziłeś się między 25 i 28 września to pilnuj partnera, nie skacz z kwiatka na kwiatek i wreszcie podejmij konkretne decyzje: o wspólnym zamieszkaniu, ślubie czy dziecku. W styczniu samotne Wagi poznają kogoś wyjątkowego na karnawałowych balach. Dzięki pośrednictwu przyjaciół możesz poznać wyjątkowo sympatyczną osobę. Bądź jednak szczery i nie spotykaj się długo z kimś, kto ma inne niż ty życiowe plany. PRACA - Do odważnych świat należy. A twoje pięć minut właśnie nadeszło. Jeśli dotąd ustępowałeś innym miejsca i z lenistwa odpuszczałeś sobie kursy doszkalające, w tym roku musisz zmienić swoją postawę. Pluton działa kwadraturą na twój znak zodiaku, skłaniając cię do ambitnych zachowań i walki o lepsze stanowisko. Saturn w twoim znaku będzie cię motywował do ciężkiej pracy, ale dzięki wysiłkowi osiągniesz stabilne i długofalowe efekty, wysokie stanowisko i uznanie w środowisku. Najtrudniejsze decyzje podejmą Wagi, które urodziły się między 25 i 28 września. Jeśli myślisz o zmianie zawodu lub miejsca pracy, to teraz będziesz mieć najwięcej siły i motywacji, aby to zrobić. Ryzykownym decyzjom sprzyjają miesiące: styczeń, czerwiec, lipiec i sierpień. Pod koniec roku przełożeni lub współpracownicy docenią twoje zaangażowanie w codzienną pracę i pomoc innym. Negocjuj wtedy lepsze warunki pracy lub specjalne przywileje. PIENIĄDZE - W styczniu będziesz miał okazję więcej zarobić, kiedy Jowisz wspierać cię będzie korzystnym sekstylem. Rozwijaj wtedy te pomysły, na które wpadłeś w pierwszej połowie minionego roku. W czerwcu, lipcu i sierpniu Jowisz wejdzie do znaku Barana i wesprze cię opozycją z tego znaku. Możesz wtedy liczyć na finansową pomoc partnera, a także na zarobek wspólnie z kimś. Pamiętaj jednak o tym, żeby wcześniej spisać umowę i dobrze określić, kto za co odpowiada, aby potem nie było nieporozumień i problemów. Gorsze finansowo miesiące to luty, marzec, wrzesień, październik, listopad i grudzień. Wtedy Jowisz nie wspiera cię swoją dobrą energią, a Saturn będzie wymuszał dodatkowe wydatki, niezaplanowane koszty i inwestycje. Wagi muszą się więc nauczyć oszczędzać w tym roku. SKORPION (24.10 - 22.11) Wreszcie planety będą wpierać każde twoje działanie. Jowisz w trygonie do twojego znaku zapewni ci nowe okazje i wyjątkowe szczęście do ludzi i pieniędzy. Uran zainspiruje cię do nowych, odkrywczych pomysłów, a kwadratura Neptuna uwrażliwi cię na sprawy innych ludzi i uruchomi twoją intuicję, dzięki czemu w porę dostrzeżesz problemy - pod warunkiem, że będziesz słuchać, co ci w duszy gra i nie ulegniesz wpływowi silniejszych od siebie.MIŁOŚĆ - Uwierz w swoje szczęście i nie daj bliskiej osobie powodów do zmartwień. Przestań wreszcie udawać miłosnego cynika i wyznaj swoje uczucia. Samotne Skorpiony będą w tym roku miały szansę znaleźć swoją drugą połowę. Jowisz wspomoże was dobroczynnym trygonem ze znaku Ryb, wykorzystajcie każdą szansę. Nieraz miłość zaczyna się od drugiego wejrzenia. Szczególnie sprzyjające dni na zakochanie to czas, kiedy Wenus ustawi się w korzystnych aspektach do twojego znaku: 11.02-7.03, 31.03-25.04, 20.05-14.06, 8.09-21.12. Jesienią spełnią się twoje miłosne marzenia, bo wtedy obie planety partnerskie: i Mars, i Wenus przebywać będą w twoim znaku. Skorpiony, które marzą o dziecku lub ślubie, swoje plany powinny zrealizować w drugiej połowie roku. Jeśli urodziłeś się między 16 i 20 listopada, uważaj jednak na to, z kim się zadajesz. Jesteś bowiem w tym roku podatny na miłosne oszustwa i zdrady za sprawą zwodniczego Neptuna. Pamiętaj, że zanim powiesz sakramentalne tak lub oddasz swojej drugiej połowie cały swój majątek, zasięgnij rady prawnika i przyjaciół. Lepiej poczekać do 2011 roku z podejmowaniem tak poważnych partnerskich decyzji. PRACA - Będziesz samodzielny i odważny. W pracy przygotuj się dobrze do nowych zadań i ambitnych projektów. Jeśli nie wpadniesz w panikę, to dasz sobie ze wszystkim radę. Rok wybitnie sprzyja tym Skorpionom, które uczą się lub zdobywają stopnie naukowe. Staniesz się też popularny i rozchwytywany. Twoje rady i opinie zainteresują wszystkich współpracowników. Pluton w sekstylu do twojego znaku sprawi, że uwierzysz w swoje możliwości i zaczniesz realizować ambitne plany. Wiosna sprzyja udanym interesom i nowym propozycjom, które dotyczą pracy za sprawą Jowisza w trygonie do twojego znaku. Poczujesz się silniejszy i bardziej pewny siebie. Sprawy, które cię niepokoiły, stopniowo zaczną się wyjaśniać. Jesienią spotkasz na swojej drodze kogoś, kto doda ci odwagi i zainspiruje cię do odkrywczych pomysłów. Nie bądź egoistą, bo razem możecie zdziałać wiele dobrego.PIENIĄDZE - Zacznij się lepiej cenić, a Jowisz pomoże ci zgromadzić dużą ilość gotówki już od 18.01. Możesz mieć wiosną i jesienią więcej wydatków, bo sporo pieniędzy przeznaczysz na przyjemności i wygodę swoich bliskich. Przypadkowo odkryjesz, ile zarabia ktoś, kto cię ciągle poucza i wyciągniesz z tego wnioski. Zacznij się lepiej cenić, a wtedy w listopadzie i grudniu stan twojego konta znacząco się powiększy STRZELEC (23.11 - 21.12) Wreszcie odpoczniesz od nieprzyjemnego wpływu dyscyplinującego Saturna i zaczniesz żyć pełnią życia. Jowisz będzie działał kwadraturą i trygonem na twój znak inspirując cię do nowych wyzwań i rozpoczynania odważnych planów. Uran wciąż będzie niepokoił cię kwadraturą i przypominał, że masz wiele rzeczy do zrobienia. MIŁOŚĆ - Saturn wspiera cię sekstylem i zapewnia stabilność wszystkich miłosnych planów. Jeśli urodziłeś się między 15 i 20 grudnia to dobry moment, aby podjąć poważne decyzje: zamieszkać razem lub zdecydować się na ślub czy kupno wspólnego domu. Ryzyko jest wpisane w każdy sukces, nie wahaj się więc podjąć śmiałych kroków. Jowisz działa dynamiczną kwadraturą na twoje Słońce. Jeśli jesteś w stałym związku, zastanów się dwa razy, zanim zdecydujesz się na ryzykowny flirt lub romans. Uran wciąż działa niestabilną kwadraturą na twój znak, nieprzemyślany krok może być początkiem końca ważnej relacji czy przyjaźni. PRACA - Zapowiada się rok pracowity i udany. Już zimą poczujesz, że świat stoi przed tobą otworem. Sprawy, które w zeszłym roku opóźniały się i sprawiały ci trudność, ostro ruszą do przodu. Planeta Jowisz najbardziej sprzyja ci latem. Nie czekaj, aż szef wskaże ci zadania do wykonania i postaraj się być bardziej samodzielny. Nowe projekty, ambitne plany teraz mają szansę się udać. Jesienią zwracaj uwagę na szczegóły i nadrabiaj zaległości. Ktoś ważny i wpływowy doceni twoją pracę i twoje umiejętności. Nagroda lub awans nagle znajdą się w twoim zasięgu. Cały rok wspiera cię sekstylem ze znaku Wagi Saturn, planeta pomoże ci www.polskipartner.com

osiągnąć prestiż i trwałe dokonania.PIENIĄDZE - Pluton przebywa w półsekstylu do twojego znaku, zacznij więc reformować swoje finanse. Zaufaj nowym sposobom na oszczędzanie, nie trzymaj oszczędności w skarpecie. W styczniu, czerwcu, lipcu i sierpniu spodziewaj się większych zysków. W listopadzie i grudniu możliwy awans i niespodziewane profity, np. służbowy telefon czy samochód. KOZIOROŻEC (22.12 - 20.01) Rozpoczyna się okres wielkich życiowych zmian. Pluton na dobre zagościł w twoim znaku, twoje zdecydowanie wzrośnie, możliwości się poszerzą i przestaniesz odkładać na wieczne nigdy ważne życiowe plany. Saturn działa dyscyplinującą kwadraturą na twój znak, co z jednej strony zapewni ci realne korzyści z dotychczasowej siedmioletniej pracy, ale z drugiej strony może nadszarpnąć twoje zdrowie. Uważaj na siebie i dbaj o życiową równowagę! Jowisz w sekstylu zapewni ci stały dopływ gotówki oraz nowe finansowe i zawodowe okazje. MIŁOŚĆ - Kwadratura Saturna do twojego znaku umożliwi ci porządki w sprawach uczuć. Jeśli masz problemy z ich wyrażaniem, zapisz się wiosną na specjalny kurs umiejętności interpersonalnych, a twoje życie towarzyskie i uczuciowe stanie się łatwiejsze. Samotni mogą poznać kogoś wyjątkowego w styczniu, kwietniu i od września do grudnia. Jeśli urodziłeś się między 25 i 27 grudnia, bądź czujny i nie przegap życiowej szansy. Pluton działa silnie na twoje Słońce, a co za tym idzie, skłania cię do podjęcia ryzykownych zmian w życiu uczuciowym. Ryzykuj, bo tylko w ten sposób zdobędziesz osobę, o której marzysz. Nie oddawaj pola innym innej okazji nie będzie. Jeśli jesteś w stałym związku, przeprowadź z partnerem poważne rozmowy o waszej przyszłości. Nie wahaj się zaryzykować dla waszego wspólnego szczęścia. PRACA - Będziesz ambitny i przedsiębiorczy. Choć pracy będzie więcej niż w poprzednim roku, to nie będziesz z tego powodu narzekać. Twoje projekty i dokonania będą dochodowe, a co najważniejsze także trwałe. Uran w sekstylu do twojego Słońca zapewni ci niekonwencjonalne podejście do tradycyjnych spraw i problemów. Dzięki temu szef powierzy ci bardziej odpowiedzialne zadanie, a nawet stanowisko. Jeśli urodziłeś się między 25 i 27 grudnia, walcz o swoje i nie czekaj, aż inni dostaną to, co tobie się należy, nawet jeśli będziesz musiał być bezwzględny. Jeśli marzysz o usamodzielnieniu się zawodowym, znalezieniu lepszej pracy lub nawet zmianie branży, w tym roku Pluton da ci siłę o odwagę do podjęcia tak radykalnych kroków. PIENIĄDZE - Trzymaj się swojej starej zasady: dobry zwyczaj nie pożyczaj. Choć Uran będzie ci podsuwał coraz to nowe pomysły na wydanie ciężko zapracowanych oszczędności, nie ulegnij jego podszeptom. W styczniu nie daj się wciągnąć w kosztowną sprawę sądową. W lecie nie żałuj sobie jednak na podróże i wakacje. Saturn od stycznia do marca i od sierpnia do grudnia działa dyscyplinującą kwadraturą na twój znak. Nie wydawaj wtedy pieniędzy na byle co i ostrożnie zaciągaj kredyty. WODNIK (21.01 - 19.02) Skorzystaj z szans, jakie da ci los. Dobroczynny Jowisz przebywać będzie w twoim znaku zodiaku w styczniu. Wykorzystaj jego dobry wpływ i zrób to, na co zawsze miałeś ochotę. Wciąż w twoim znaku przebywa Neptun, który zainspiruje cię do dalekiej podróży lub nowego oryginalnego hobby. Saturn w trygonie do twojego znaku zapewni ci samodyscyplinę i trwałe efekty działań.MIŁOŚĆ - Wykorzystaj swoje miłosnej szanse i nie daj przejść obok siebie osobie, na którą od dawna czekasz. Jowisz na początku roku uczyni cię wyjątkowo atrakcyjnym dla płci przeciwnej. Do jego korzystnego wpływu dołączy Wenus, która w ostatnich dniach stycznia, lutym, marcu, maju i sierpniu pomoże ci w sprawach partnerskich. Samotni nie będą długo szukać partnera. Jeśli jesteś w stałym związku rozwiążesz każdy partnerski problem. Wpływ trygonu Saturna sprawi, że przestaniesz postrzegać relację jako ograniczenie swojej wolności. Dostrzeżesz korzyści z życia we dwoje.Jeśli urodziłeś się między 12 i 18 lutego, będziesz pod silnym wpływem Neptuna. Będziesz podatny na romantyczne wzruszenia i nowe emocje. Wielka miłość jest tuż tuż. Poczekaj jednak do 2011 roku z poważnymi partnerskimi decyzjami, bo Neptun może zafałszować obiektywną ocenę sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Nie każda żaba okaże się księciem. PRACA - Będziesz miał wyjątkowe szczęście. Wiosną do ciężkiej pracy trudno jednak będzie cię zmusić. Neptun sprawi, że chętnie przełożysz na później sprawy, które wymagają trudnych decyzji lub męczących rozmów. Latem staniesz się bardziej energiczny i przedsiębiorczy. Czas sprzyjać będzie sprawom, które trzeba załatwiać w bankach lub w urzędach. Trygon Saturna może ci w sumiennym wykonywaniu obowiązków służbowych. Zmuś się do dyscypliny i nie narażaj swojego zdrowia na szwank, a pod koniec roku doczekasz się zasłużonego awansu i podwyżki. PIENIĄDZE - Mimo dobrej passy bądź ostrożny i nie wydawaj pieniędzy na prawo i lewo. Latem zainwestuj w nieruchomości lub weź kredyt. Saturn zachęca cię do oszczędności. Pomyśl o wykupie polisy lub założeniu konta oszczędnościowego, na które rzeczywiście będziesz regularnie przelewać odłożone pieniądze. Na zyski możesz liczyć w styczniu i od czerwca do sierpnia. RYBY (20.02 - 20.03) Przed tobą rok sukcesów i finansowej zwyżki. Jowisz, planeta szczęścia i pieniędzy, przebywać będzie w twoim znaku zodiaku. Taka okazja zdarza się raz na 12 lat, wykorzystaj więc dobrze swój czas. Uran w twoim znaku zapewni ci nową inspirację, egzotycznych znajomych i nieoczekiwane życiowe zmiany.MiłośćPlaneta Jowisz sprawi, że od lutego do kwietnia, a potem od września do grudnia będziesz cieszyć się wielkim powodzeniem u płci przeciwnej. W miłości zapowiada się więcej pokus! Nawet zamężne Ryby poczują ochotę na niezobowiązujący flirt. W swoich decyzjach nie kieruj się zazdrością i emocjami. Niektóre z twoich pretensji mogą niepotrzebnie zranić kogoś bliskiego. Samotni mają przed sobą rok pełen randek i układania planów na przyszłość. Nie wstydź się zrobić pierwszego kroku w kierunku osoby, która od dawna cię fascynuje. Największe szanse na miłość masz wiosną i jesienią. W wakacje spotkasz kogoś, z kim chętnie wyruszysz w romantyczną podróż na kraniec świata. PracaNabierzesz optymizmu i odwagi, aby szybko uporać się z tym, co przeszkadza ci czerpać radość z życia. Jowisz postawi na twojej drodze mądrych doradców i uczynnych pomocników. Spełnisz swoje marzenia, jeśli tylko będziesz wytrwały! Będziesz osobiście doglądać wszystkich ważnych spraw. W pracy staniesz się zasadniczy i bardzo cierpliwy. Dzięki temu unikniesz przykrości i w porę zapobiegniesz trudnym sytuacjom. Pierwsza połowa roku sprzyja negocjacjom, umowom i pokojowemu rozwiązywaniu sporów. Zapowiada się też więcej spokoju, a mniej konfliktów. Dzięki szczerości i wyjaśnisz wiele nieporozumień, które martwiły cię w poprzednim roku. Bądź otwarty na nowe pomysły, a w drugiej połowie roku czeka cię korzystna propozycja lub podróż za granicę. PieniądzeNajwiększych zysków i pieniędzy spodziewaj się od lutego do kwietnia i od września do listopada. Możesz sobie w tym roku pozwolić na większe wydatki niż zwykle. Spróbuj jednak trochę zaoszczędzić lub zainwestować. 215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

43


Humor Stalin dzwoni do Berii- Ławrientij ... za cholerę nie mogę znaleźć mojej fajki- Tak jest Towarzyszu Stalin, natychmiast wszczynamy poszukiwaniaPo czterech godzinach Stalin dzwoni ponownie- Ławrientij .....- Towarzyszu Stalin: zaginięcie fajki jest skutkiem spisku - głównie trockistów i zinowjewowców. 200 osób aresztowaliśmy, 150 już przyznało się do winy, trybunał już wydał 30 wyroków śmierci, które wykonano.- Ławrientij - poczekaj, fajka się znalazła ...... W barze poznali się chłopak i dziewczyna. Miło sobie rozmawiają, od słowa do słowa - chłopak zaproponował jej, żeby poszli do niego do domu. Poszli, siedzą, pija, słuchają muzyki, no i chłopak proponuje mały seans w łóżku. Dziewczyna mu na to odpowiada:- Wiesz, może jestem dziwna i niedzisiejsza, ale mam taka zasadę i nie chce jej złamać. Mianowicie chce zostać dziewica, póki nie spotkam mężczyzny, którego naprawdę pokocham. Ale musze się najpierw przekonać, że naprawdę go kocham i jestem dla niego stworzona. Chłopak trochę się rozczarował, ale nic, zachowuje twarz i po dżentelmeńsku mówi:- No tak, oczywiście, bardzo piękna postawa. Ale w dzisiejszych czasach chyba musi ci z nią być bardzo trudno?Dziewczyna odpowiada:- Nie, mi to nawet aż tak bardzo nie przeszkadza. Ale mój mąż, ten to dopiero jest wk***iony! Gorąca sauna, tuż po Świętach Bożego Narodzenia. Jeden z gołych mężczyzn wstaje z ławki i na oczach zaskoczonych „współsaunowiczów” zaczyna sikać na palenisko. Zanim ktokolwiek zdążył zaprotestować „rozlega się” zapach dobrego Martini.- Spoko chłopaki - mówi facet - Żona na Wigilii postawiła tyle wermutu, że w pęcherzu mam samo wino.Wszyscy uspokojeni trochę, wracają do uroków powietrznej kąpieli, gdy jeden z siedzących w kącie grubasów wstał, zdarł ręcznik opasujący tłusty tors i... nasrał na gorące kamienie. Smród niesamowity, wszyscy w panice opuszczają drewniane pomieszczenie. A grubas, kiwając głową smutnie mruczy pod nosem:- A moja mnie zawsze jakimś gównem napasie. Przychodzi facet do baru i mówi:Poproszę setkę i jedną cytrynę.Barman trochę zdziwiony, ale podaje mu tę cytrynę. Facet wypija setkę, bierze cytrynę, kroi ją na pół, bierze w obie ręce i z wysiłkiem na twarzy, z całej siły wyciska obie połówki cytryny. Barman całkiem zdziwiony, ale nic nie mówi. Na drugi dzień to samo:- Poproszę setkę i jedną cytrynę.Barman zaciekawiony, co stanie się tym razem, realizuje zamówienie. Facet ponownie wypija setkę,dzieli cytrynę i z całej siły wyciska z niej sok. Trzeciego dnia przychodzi, wszyscy są już niebywale zaciekawieni, kiedy on znów zamawia:Poproszę setkę i jedną cytrynę.Fa-

44

Polski Partner

cet znowu wypija alkohol, bierze cytrynę, dzieli ją na pół, bierze do obu rąk po połówce i z całej siły wyciska z nich sok. Barman się uśmiecha i mówi:- Ja już wiem, kim pan jest!- Tak? Kim jestem?- Jest pan kolejarzem.- Zgadza się.A skąd pan wie?- Bo ma pan czapkę kolejarza. Pewien prestidigitator pracował na statku wycieczkowym na Karaibach. Widownia się zmieniała, więc iluzjonista tydzień po tygodniu pokazywał te same sztuczki. Jedynym problemem była papuga kapitana, która oglądała te numery tak długo,że powoli zaczynała rozumieć, na czym polegają. Raz zaczęła wołać w czasie pokazu: „Patrzcie! To nie ten sam kapelusz!”, „Patrzcie! Chowa kwiaty pod stół!”Magik był wściekły, ale nie mógł nic zrobić, bo jednak była to papuga kapitana. Pewnej nocy statek zderzył się z innym i zatonął. Magik ocknął się sam, dryfujący na kawałku drewna, na którym siedziała również papuga. Oboje się nienawidzili, więc nie odzywali się do siebie słowem. I tak mijał dzień za dniem... Po tygodniu papuga wreszcie mówi:- OK! Poddaję się! Gdzie jest statek?! Lekarz przychodzi do pacjenta po ciężkim wypadku. - Mam dla pana dobra i złą nowinę. Którą pierwszą? - Niech będzie zła - odpowiada pacjent. - Musimy amputować panu obie nogi. - A ta dobra? - Pacjent z sąsiedniego łóżka chce kupić pańskie kapcie Jedzie sobie karawan, w karawanie trumna, w trumnie trup, a karawanem kieruje bardzo pijany kierowca. Jest noc, pada deszcz, nic nie widać. Kierowca jedzie dość brawurowo,dawno już przekroczył dozwoloną prędkość, za ostro wszedł w zakręt, bagażnik się otworzył, wieczko od trumny się uchyliło i trup wypadł na jezdnię. Po pewnym czasie, tą samą trasą jedzie starsze małżeństwo, nagle kierowca czuje, że na coś najechał. Starsza pani wpada w panikę, krzycząc: - Jezus Maria! Człowieka przejechałeś! Co my teraz zrobimy!?Wysiedli z samochodu, zobaczyli, że obok jest mur, więc przerzucili tego trupa ze mur. Za murem była jednostka wojskowa. Wartownik krzyczy: - Stój, bo strzelam! I puszcza serię z karabinu. Podchodzi do muru, widzi trupa, wpada w rozpacz: - Co ja zrobiłem!? Zabiłem człowieka! Ale żeby się pozbyć kłopotu wyrzuca trupa za mur. Jedzie na rowerze pijany facet i oczywiście przejeżdża po tym trupie. ZszoSTYCZEŃ 2010

kowany schodzi z roweru: - Co ja zrobiłem, człowieka przejechałem! Wezmę go do szpitala, może go jeszcze uratują! Przerzucił zwłoki przez ramę, zawiózł do miejscowego przychodni. Tam trafiły na salę operacyjną; mija jedna godzina operacji,druga,trzecia,czwarta,wreszcie wychodzi z sali zalany w trupa chirurg, cały we krwi. Zdenerwowany rowerzysta podniósł się z krzesła: - I co, i co?! - Ma pan szczęście, że pan na mnie trafił! Będzie żył! Była sobie para z 60-letnim stażem małżeńskim. Nie byli bogaci, ale dawali sobie radę, ostrożnie gospodarując pieniędzmi. Mieli po 85 lat, ale byli dobrego zdrowia, głównie dzięki żonie, która przez ostatnią dekadę kładła wielki nacisk na zdrowe jedzenie i ćwiczenia. Z pewnością żyliby jeszcze długo, jednak podczas podróży rozbił się ich samolot. Tak więc trafili do nieba. Stanęli przed niebiańskimi wrotami, a św. Piotr wprowadził ich do wewnątrz. Zabrał ich do pięknego dworku, umeblowanego w złoto i jedwabie,z pięknie wyposażoną kuchnią i wodospadem w głównej łazience. Zobaczyli służącą, wieszającą ich ulubione ubrania w szafie. Westchnęli oszołomieni, gdy Piotr powiedział:- Witamy w niebie. To będzie teraz wasz dom. Staruszek zapytał Piotra, ile to wszystko będzie kosztować.- Ależ, nic - odpowiedział Piotr - Pamiętajcie, to nagroda, którą otrzymujecie w niebie za wasze życie na ziemi.Staruszek wyjrzał

przez okno i zobaczył wielkie pole golfowe, wspanialsze niż jakiekolwiek na ziemi.- A jakie tam są opłaty? - mruknął.- To jest niebo - odpowiedział św. Piotr. - Tu możesz grać codziennie, za darmo.Potem udali się do klubu i zobaczyli obficie zastawiony stół, z każdą kuchnią, jaką sobie można wymarzyć. Staruszek patrzył na owoce morza, steki, egzotyczne desery i przeróżne rodzaje napojów.- Nawet nie pytaj - św. Piotr uprzedził staruszka. - To jest niebo, to wszystko jest za darmo dla was, cieszcie się.Staruszek rozejrzał się wokół i nerwowo spojrzał na żonę.- Dobrze, a gdzie są niskotłuszczowe, niskocholesterolowe potrawy i bezkofeinowa kawa? - zapytał.- To jest najlepsza część. - odpowiedział św. Piotr. - Możecie jeść i pić ile chcecie i nigdy nie będziecie grubi ani chorzy. To jest niebo!Staruszek wciąż nie dowierzał.- Żadnej gimnastyki, aby to zgubić? - zapytał- Nie, chyba że chcecie - odpowiedział Piotr.- Nie ma badania poziomu cukru ani ciśnienia krwi ani...- Już nigdy. Wszystko co tu robicie ma wam sprawiać radość. Staruszek spojrzał na żonę i powiedział:- Ty i te twoje pier****ne otrębowe płatki! A mogliśmy tu być już dziesięć lat temu! Sprzątaczka została zgwałcona w pewnym biurze.Policjant ją przesłuchuje:- No, proszę pani, jak do tego doszło?- Myłam podłogę klęcząc na kolanach, naglę czuję że ktoś jest z tyłu i mnie zgwałcił.- To czemu

pani nie uciekała?- Na wymyte?! Przychodzi chłopak do spowiedzi:Proszę księdza uprawiałem sex oralny.- O ciężki grzech. A z kim?- Nie mogę księdzu powiedzieć.- Może z Kryśką od Zarębów?- Nie.- A może z Kaśką od Kowali?- Nie.Powiedz bo rozgrzeszenia nie dostaniesz!- No naprawdę nie mogę proszę księdza.- To może z Zośką od Nowaków?- Nie.- Idź,nie dam Ci rozgrzeszenia.Wychodzi chłopak z kościoła - czekają na niego kumple:- I co? Dostałeś rozgrzeszenie?- Nie. Ale namiarów parę mam. Dwóch więźniów rozmawia przechadzając się po spacerniaku.- Za co siedzisz?- Za udzielenie pierwszej pomocy.- Jak to?- Teściowa miała krwotok z nosa, no to jej założyłem opaskę uciskową na szyję. Chłopak poszedł do wojska ale w cywilu zostawił dziewczynę. Pisali do siebie płomienne listy, zapewniali o własnej miłości, a on co noc, przed snem całował jej zdjęcie.Jednak pewnego dnia przyszedł list który zakończył to wszystko.”Drogi Michale!- pisała jego wybranka- chce Cię poinformować że odchodzę od Ciebie i że zdradzałam Cię przez cały czas odkąd Cię nie ma. Ponieważ byłeś i jesteś daleko myślę iż jest to naturalny bieg rzeczy, proszę Cię tylko abyś odesłał mi moje zdjęcie. Kasia”Chłopakowi jeszcze tak przykro nie było, ale że był mściwy, opracował odpowiednią zemstę. Poprosił kolegów aby dali mu zdjęcia swoich dziewczyn, sióstr, byłych, tak że

zebrał około setki fotografii ponętnych, młodych dziewcząt, włożył je do koperty razem z zdjęciem Kasi i załączył następujący liścik.”Szanowna Kasiu! Wybacz ale za cholerę nie mogę sobie przypomnieć kim jesteś, proszę, wybierz swoje zdjęcie, a resztę odeślij.” Kowalski podróżuje z teściową i żoną po krajach Bliskiego Wschodu. W jednym z państw, nie znając lokalnych obyczajów, nie zdjął nakrycia głowy przed portretem króla i cała rodzina została schwytana przez policję. Przewidzianą przez prawo karą za ten czyn było 50 batów, ale jako że Kowalscy byli gośćmi potraktowano ich ulgowo i przed wykonaniem wyroku zezwolono na wypowiedzenie jednego życzenia. Pierwsza była żona Kowalskiego, która poprosiła o przywiązanie do tyłka poduszki. Tak też zrobiono, ale że poduszka była mała, Kowalska dostała kilka batów w plecy. Teściowa była sprytniejsza i poprosiła o przywiązanie poduszki do tyłka i pleców. Jej życzenie spełniono i wyszła z opresji cała. Następny był Kowalski.- Czy mogę mieć dwa życzenia? - zapytał.Sąd po krótkiej naradzie odpowiedział, że tak.- Zrozumiałem, że obraziłem waszą królową i zasługuję na karę. By w pełni odkupić moją winę proszę o 100 batów!Szmer uznania przebiegł po sali.- A drugie życzenie? - zapytał sędzia.- Proszę o przywiązanie mi do pleców teściowej.

BEZPŁATNY MIESIĘCZNIK INFORMACYJNO- REKLAMOWY DLA POLONII W USA Redakcja 1916 Welsh Rd. Suite 13 Philadelphia, PA 19115 Tel: (215) 939-6717 Fax: (215) 464-7116 info@polskipartner.com www.polskipartner.com Redaktor Naczelna Magdalena Grimm-Kostka magda@polskipartner.com Redaktorzy John Moscow Alicja Mongird Reklama Bożena Kowalska Katarzyna Bakowska info@polskipartner.com Ogłoszenia Drobne Fax: (215) 464-7116 Phone: (215) 939-6717 polskipartner@polskipartner.com Copyright Polski Partner Magazine©. Published monthly in USA. All Rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Nazwa “Polski Partner” jest znakiem pod ochroną i używanie go przez kogokolwiek w formie graficznej, pisemnej lub słownej na terenie USA, celem oznaczenia swojego towaru jest bezprawne. Redakcja nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam. Przedruk reklam z Magazynu Polski Partner bez zgody wydawcy jest zabroniony.Polski Partner jest bezpłatnym miesiecznikiem publikowanym w USA.

215-939-6717

www.polskipartner.com


POMOŻEMY CI ZNALEŹĆ TO CZEGO SZUKASZ

Bezpłatne ogłoszenia drobne IMPREZY

„SPÓJNIK” ZAPRASZA!!! PIERWSZA SENSACJA NOWEGO ROKU !!!ZESPÓŁ „ICH TROJE” NA KONCERCIE W TRENTON !!!JUŻ NIEDŁUGO - 21 LUTEGO 2010 Bilety w cenie $35 do nabycia w biurach agencji „Spójnik”. ZAPRASZAMY !!! DAM PRACE 51/ U.S. Census poszukuje pracownikow do 2010 spisu ludnosci.Wiecej informacji znajdziesz na stronie www.2010censusjobs.gov lub zadzwon pod bezplatny numer 1-866-861-2010. 51/ Potrzebna odpowiedzialna kobieta do odprowadzenia dziecka rano do szkoły, 2 - 3 razy w tygodniu. Lekka znajomość Angielskiego wymagana 267-8091644 50/Szukam zespolu / lekcje: gitara i bas, Wokalista-solista-gitara, md’s. Szukam zespolu - Sylwester 2010 i inne imprezy. Lekcje: gitara klasyczna , elektryczna i basowa / classical, electric and bass guitar lessons Nuty i teoria muzyki. Dojade do domu ucznia z Astoria, Queens, NY. 917.482.2103 50/Poszukiwani ludzie z motywacja do sprzedazy kosmetykow Avon. Swietne warunki pracy. Badz wlasnym szefem i pracuj We wlasnych godzinach. Swietna praca na caly etat albo dodatkowy zarobek. Zajzyj na moja stronke i poczytaj o tej swietnej ofercie, ty tez mozesz taka zalozyc i sprzedawac w calym USA i kandzie bez zadnego wkladu pracy z twojej strony. Firma sama wysyla zakupione rzeczy a ty pobierasz komisje. Zadzwon do mnie teraz a dostaniesz extra prowizje do konca roku ze sprzedazy online. Doswiadczenie nie konieczne. Angielski komunikatywny. 862-219-0354 http://mdepa.avonrepresentative.com/ 50/ Szukam Osoby do pracy (sprzatanie) na dwa trzy dni w tyg (zalezy mi na czwartkach), pozostale dni do uzgodnienia. 267-391-8748 50/Home Care Company in Philadelphia zatrudni dyplomowane pielegniarki /Registered nurses / oraz opiekunki do osob chorych lub starszych / home health aids/. Bardzo dobre zarobki. Praca na caly i pol etatu. Mozliwosc szkolenia dla opiekunek medycznych. Znajomosc jezykow obcych mile widziana. Tel 215-9253313 49/ M.A.K. Zatrudni: murarza, instalatora okien i dacharzy Tel: 609-209-1056 49 / Przyjme do pracy na dachach, praca gwarantowana od zaraz 609-638-0437 49/ Zatrudnie do prac budowlanych--remonty ,itd. Po wiecej informacji zadzwon. 609-638-4808 49/ Szukam osoby do pomocy przy sprzataniu domkow na 1 dzien w tygodniu (najlepiej sroda) 609-9333395 49/ Oferta pracy w Kanadzie w hotelach dla osob max 35lat z bardzo dobrym angielskim Tel.: 505030921 49/ Potrzebni od zaraz elektrycy i pomocnicy elektrywww.polskipartner.com

kow z doswiadzceniem amerykanskim i prawem jazdy. Praca stala w okolicach Trentom, NJ Prosze dzwonic 732-546-3854 48/ Live-in housekeeper needed for warm loving family. Six (6) day work week in Clifton, New Jersey. European housekeeper preferred. Our housekeeper of seven years just left. Free room, food, internet, TV, and great job. 400 per week . Call. 973-464-9523 47/ Szukam pracownika na siding Tel.: 609-423-5786 47/ Potrzebni od zaraz elektrycy i pomocnicy elektrykow z doswiadczeniem amerykanskim i prawem jazdy. Praca stala w okolicach Trenton NJ. Prosze dzwonic 732-546-3854 47/Gabinet dentystyczny Dr. Wasko zatrudni energiczna, mila asystentke dentystyczna z doswiadczeniem, znajomoscia j. angielskiego i certifikatem x-ray (przeswietlen zebow) Prosze o kontakt(215) 3311330 prosic Magde 47/ Zatrudnimy technika dentystycznego (min 10 lat doswiadczenia) do wykonywania protez dentystycznych Tel 215-333-3432 SZUKAM PRACY 50/Pilnie odkupię domki, apartamenty do sprzatania. 267-229-5515 50/ Kobieta szuka pracy w serwisie sprzatajacym na pelny etat\doswiadczenie\,chetnie w duecie lub malym teamie 267-974 39 58 50/NAWIAZE WSPOLPRACE Z CONTRAKTORAMI. JESTEM HYDRAULIKIEM Z AMERYKANSKIM DOSWIADCZENIEM. POSIADAM SAMOCHOD I NARZEDZIA. NAJLEPIEJ NA TERENIE PA i NJ. 215-4314628 50/Carpenter, handyman z doswiadczeniem . szukam pracy na weekendy 609-839-7740 50/KITCHEN & BATH Remodeling. Posiadam wlasne narzedzia i samochod. Mam 10 lat doswiadczenia. Szukam zlecen prac lub osob zainteresowanych remontem swojej kuchni lub lazienki. 267-9812399 49/ Mama poltorarocznej dziewczynki, kochajaca dzieci szuka drugiego dziecka do opieki u mnie lub u Ciebie w domu. 201-893-3915 .48/ Odkupie domki /3-4/ Philadelphia, okolice bardzo pilne. Tel.: 267 974 39 58 48/Szukam pracy (sprzatanie) na pare dni w tygodniu, jesli masz awaryjna sytuacje ze swoja pracownica - dzwon!! Zostaw wiadomosc.Tel.: 917-288-7818 48/ Mloda dziewczyna z dobra znajomoscia jezyka angielskiego i doswiadczeniem w sprzataniu i w pracy z dziecmi szuka pracy na soboty. 201 820 8055 48/ Mlody chlopak z doswiadczeniem w elektryce i fremingu poszukuje pracy.   201 820 8054 48/ Poszukuje pracy. Posiadam prawo jazdy. Mam doswiadczenie w sprzataniu w opiece nad dziecmi i starszymi osobami. Odkupie domki do sprzatania. Prosze dzwonic pod numer (609) 771-8055

SPRZEDAM/KUPIĘ 51/ Do sprzedania nissan altima 2,5sl 2008 rok 3 tys mil, znajduje sie w polsce, jest zarejestrowany i oplacony, pelne wyposarzenie, kolor bordowy, metalik, jasna skora. 732-599-9958 50/Mercedes c240 rocznik 2003 ,czarny na zewnatrz i w srodku, maly przebieg trzymany w garazu. Stan bardzo dobry, po wiecej informacji prosze dzwonic 609 5873228 49/ Sprzedam sprzet dyskotekowy: naglosnienie, mixer, swiatla, kable Tel.: 267-441-8551 49/ Sprzedam: Nissan Altima 2005, Color Navy Blue z szyber dachem. Samochod jest w dobrym stanie. Ma nowe opony i hamulce . Samochod jest wyposazony z automatycznym „Pilotem Startowym” , ktory jest bardzo wygodny jezeli chcesz z domu zapalic samochod kilka minut przed wyjazdem do pracy w zimne czy letnie-upalne dni.Przebieg: 77 tys.mil Dzwon: 609-516-3826 49/ Chrysler Concorde LXi 1998 3,2L,V6, przebieg 135 000 mil, czarny metalic, czarna skora, czerne szyby, pelna elektrinika, chrome wheels, alarm sistem. cena 1 700 USD. Tel.: 267-391-6823 49/ Przedstawiciel Zepter International oferuje urzadzenia BIOPTRON emitujace swiatla sporalyzowane. Zastsowanie w medycynie i kosmetyce. odwiedz nasza strone www.bioptron. com.pl lub zadzwon 917-538-2026 49/ Sprzedam szczeniaki Yorki srebrno/zlote z rodowodem $1,000 oraz Shihtzu bez rodowodu $500. Prosze dzwonic po wiecej informacji 609-672-9692 47/ BIZNES SPRZEDAM: POLSKI SKLEP W OKOLICACH AMERYKANSKIEJ CZESTOCHOWY 6LAT NA RYNKU DO SPRZEDAZY, NA DOBRYCH WARUNKACH ,STALI KLIJENCI,DOBRA CENA. 215-527-5410 47/Dla Inwalidy- sprzedam tanio. Winda elektryczna na schody, wozek inwalidzki, chodzik i inne rzeczy tanio sprzedam. stan idealny. Prosze dzwonic 973-626-3872 47/ Sprzedam Chevrolet Cavalier 2002, w bardzo dobrem stanie, 43 tys mil przebiegu. Po wiecej informacji prosze dzwonic :267-234-1444 NIERUCHOMOŚCI 51/Dom do sprzedania w Trenton po kapitalnym remoncie, 4 sypialnie ,2 lazienki $269,999Po wiecej informacji prosze dzwonic pod numer 609-532-9523 50/Okazja do szybkiej sprzedazy nowo wybudowany dom 4 sypialnie,2 lazienki,polozony w Dingmans Ferry,PA w poblizu jeziora na strzezonym osiedlu. Osiedle posiada M.in. korty tenisowe,baseny:kryty,otwarty,boiska,place zabaw dla dzieci itp cena do negocjacji. tel. - 201-280-3105 215-939-6717

49/Do sprzedania dom row house w Norh East Philadelphia Castor/Cotman 3 sypialnie, 1.5 lazienki, cena $145,000. Po wiecej informacji prosze dzwonic 215-671-1451 48/Sprzedam dom w Poconos, na jeziorze Lake Wallenpaupack w pieknej spokojnej okolicy; mozliwosc na ogniska; z dostepem do jeziora i miejsce na lodke; 4 sypialnie; 2 lazienki dom caly umeblowany... Po wiecej info lub zdjecia prosze o kontakt Tel.: 609 433 3015 Kasieczka123@hotmail.com 47/Sprzedam nowy pieknie polozony dom parterowy, 30km od Palacu Kultury i Nauki w Warszawie . 260 mkw, dzialka - 1400mkw: 4 sypialnie, 3 lazienki, kuchnia, salon. Dogodny dojazd do Srodmiescia. Zdjecia na maila . Male koszty utrzymania .Cena 1,25mlnPLN Tel kom.: 664 - 837 837 46/ Sprzedam dom w Rzeszowie przy obwodnicy i ul. Sikorskiego, w zabudowie szeregowej, stan surowy, otwarty, pow. ok 200m2 Tel.: 609-658-7746 47/ Do sprzedania bardzo atrakcyjna dzialka w oklolicach Krakowa. Cena do negocjacji prpsze dzwonic: 201-952-2791 lub 201-384-3083 DO WYNAJĘCIA/ WYNAJMĘ 51/DOM DO WYNAJECIA5 POKOI CZESCIOWO UMEBLOWANE WSZEDZIE DREWNIANE PODLOGI2 DUZE LODOWKI ZA KUCHNIA DUZE POMIESZCZENIE GOSPODARCZEDUZA PIWNICA Z PRALKA SUSZARKA ORAZ MIEJSCEM NA NARZEDZIA ITD (SPECJALNY DUZY DREWNIANY STOL,SZAFKI)OSWIETLONY WLASNY PARKING NA SAMOCHODY BLISKO POLSKICH SKLEPOW,W CICHEJ ULICZCE 215-375-5245 50/Wynajmę tanio pokój jednosobowy, urządzony, dobre warunki mieszkaniowe, czysty zadbany apartment. 215-3030168 50/Wynajmę pokój kobiecie w North East. Po więcej informacji proszę dzwonić267-455-3029 50/ Pokoj do wynajecia. Bardzo dobre warunki. Blisko Kosciola Sw. Jadwigi i Spojnika 609-5584004 50/ Wynajme piekny, duzy pokoj w domu nad rzeka. Czynsz tylko 450 miesiecznie. Zamieszkuja tylko 4 osoby. Zadzwon dzis i umow sie aby obejrzec pokoj na poddaszu. Perry tel.609 3065292 50/ Mieszkanie do wynajecia od zaraz w Lawrenceville. Proszę dzwonić pod numer 609-977-3305 50/ Do wynajecia apartament 2 pokoje, kuchnia, lazienka przy Brunswick pike piec minut od cyrkla w strone route 1,rent 700 na miesiac plus opaty, pralka i suszarka w piwnicy.Zainteresowanych prosze o kontakt 609-848-9695. 50/ Pokoje za $200 i $250 do wynajęcia od zaraz. Dobre warunki. Pralka, suszarka, TV Polonia, telefon, internet itd. 609-462-8506 50/Do wynajecia dom na Port Richmond, Philadelphia, 4 sypialnie 1.5 lazienki , garaz, nowa kuchnia cena $1,000 /miesiac tel 610-992-1435 50/ Pokoje do wynajecia w Philadelphii, dzielnica Port Richmond prosze dzwonic 484-433-4270 STYCZEŃ 2010

Polski Partner

45


49/ Do wynajecia pokoj. Bardzo dobre warunki. Przyjdz i zobacz 609 496 3663

Dj-a zadzwon do nas. “Jak Narodowski Gra to Zabawa na 102” 215-694-2011

48/ Pokoj do wynajecia blisko kosciola sw Jadwigi.Po wiecej informacji dzwon do Eli lub HenrykaTel.: 609 393-3731 48/Pokoj do wynajencia w apartamencie dla kobiety w Morrisville 856-495-3636

49/ Wykonujemy praca malarskie a takze ogolne naprawy i remonty.Tanio, solidnie. Filadelfia-Trenton Tel.: 215-881 5055

48/ wynajme maly przytulny pokoik dla sympatycznej, spokojnej kobiety (wiek nieistotny),internet, pralnia, wspolna kuchnia, w domku - 10 min od filadelfii, blisko lotniska Tel.: 609-254-0658 USŁUGI

Przyjme wszelkiego rodzaju szycie na zlecenie /odziez, suknie wieczorowe, zaslony, firanki itp/, posiadam profesjonalny sprzet. 570-994-6971 50/Istalacja i naprawa systemow grzewczych i centralnej klimatyzacji HVAC . Poprawki starych systemow Optymalizacja i balansowanie systemow (redukcja kosztow eksploatacji) . pracujemy w PA/ NJ/NY Rowniez wykonujemy uslugi hydrauliczne na nowych i starych domach .Service 24h zapraszamy267-444-5552 50/Avon Cosmetics-Zapraszam na zakupy na moja stronke. Swietne kosmetyki, ubrania i dla dzieci. Darmowa przesylka gdziekolwiek w USA z direct delivery. Jezeli mieszkasz w polnocnym Jersey mozesz zamowic u mnie 862-219-0354 http://mdepa.avonrepresentative.com/ 50/J.J. The DJ NARODOWSKI – muzyka na wszelkie okazje. Potrzebujesz

46

Polski Partner

49/ Naprawy hydrauliczne, zatkane rury, cieknace rury, krany, zlewy, itp. Przystepna cena za usluge. 609 468 6616 49/ Chetnie pomoge przy zakupie samochodu.Pracuje w DAYTON Toyota, mowie po polsku,angielsku - dogadam sie po rosyjsku, ukrainsku, slowacku. Telefon to 732-329-9191 lub 609-278-9612 Piotrek 47/ Zebralam tysiace receptur leczenia sie naturalnymi produktami o ile Tobie cos dolega np. masz paradontoze, problemy z watroba, prostate, depresje lub dotknela cie jakas ciezka choroba. Zadzwon o 8 wieczorem. Udziele porady BEZPLATNIE. Prosic Gienie 1-302-475-2077 47/Roofing & SIDING-NASZA FIRMA OFERUJE NAJWYZSZA JAKOSC USLUG DEKARSKICH I SIDINGOWYCH NA TERENIE PA I NJ .ROBIMY KAZDY RODZAJ ROOF I SIDING ZA PRZYSTEPNE CENY.POSIADAMY PELNE UBEZPIECZENIE.ZAPRASZAMY PO WIECEJ INFORMACJI NA NASZA STRONE WWW.TOTALROOF.COM 47/Korespondencyjny Klub Doskonalenia Zawodowego organizuje kurs Masazu dla potrzeb prywatnych i zawodowych. Kurs zakonczony bedzie testem i dyplomem w jezyku polskim i angielskim. Po-

STYCZEŃ 2010

215-939-6717

magamy rowniez przy znalezieniu pracy Po wiecej informacji prosze dzwonic (973) 668-3097 48/Masz Kłopot? Nie wiesz jak załatwić pewne sprawy, nie masz z kim pójść do lekarza, bo nie znasz j. angielskiego? Pomogę Ci rowniez bezinteresownie , Philadelphia i okolice zadzwoń : 215-342-3889

czyzna szukajacym pani, ktora pomogla by mi zalegalizowac moj pobyt za pomoca malzenstwa. Prosze tylko o powazne propozycje. robert2813@yahoo.com 50/Mam 26 lat i szukam kandydata na męża w wieku 26-30-33 lat w celu założenia rodziny Marysia2442@interia.eu mieszkam w Chicago.

48/Witam. Mam na imie Piotr, 33 lata. Poszukuję kogoś, kto da mi obywatelstwo, za pomocą małżeństwa. Proszę pisać na e-mail, tylko poważne oferty : autopol4@wp.pl 48/Pani 54 lat pozna Pana do wspolnej stabilizacji 609-599-2861

49/ZAPROSZENIA ŚLUBNE Profesjonalnie i szybko wykonujemy wszystkie druki ozdobne na śluby i wesela. Bardzo bogata oferta obejmuje m.in. zaproszenia, powiadomienia, podziękowania, menu weselne, kieliszki, tabliczki stołowe, serwetki, zapałki, pudełka na ciasta weselne itp. Także zaproszenia na komunie, chrzciny, rocznice ślubów i inne rodzinnokościelne uroczystości. Możemy je wykonać w języku angielskim lub polskim. Setki wzorów do wyboru. Zobaczyć je możesz w naszych biurach lub poprzez www. spojnik.com Tel.: 609.393.1660 LUB 215.425.8560 TOWARZYSKIE 50/ Witam wszystkie kobiety.Jestem 31 letnim facetem, czulym, odpowiedzialnym, milym, szczerym .Chcialbym poznac szczera, otwarta, czula, odpowiedzialna kobiete, moze byc z dzieckiem. Jesli czujesz sie samotna, rozbita, niedoceniona, napisz. 215-768-1269  jacktheplumber78@yahoo.com 50/ Ładna 22 latka szuka przyjaciela. Jeśli jesteś zainteresowany znajomościa ze mną to napisz, na pewno nie pozałujesz :) asik_543@wp.pl 50/WITAM. Jestem 33 letnim mez-

www.polskipartner.com


www.polskipartner.com

215-939-6717

STYCZEŃ 2010

Polski Partner

47


2010 - Styczniowe wydanie Magazynu Polski Partner  

2010 - Styczniowe wydanie Magazynu Polski Pa

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you