Page 1

www.goodmorning.pl

MORNING

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

:)

PORANNIK CODZIENNY

GOOD MORNING POLSKA

KULTURA

FRYDERYKI 2013 ROZDANE

str.14

MATKI WYGRAŁY Z RZADEM

str.07

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 ) Redaktor prowadzacy : Rita Duczmanska Cena: 9,99 PLN

POLSKA

ŚWIAT

IZRAEL ZAATAKOWAŁ SYRIE

str.08

REWOLUCJA W SMIECIACH

str.05

KULTURA

NAUKA

ROBOMUCHA NA UWIEZI

str.12

POLACY GRAJA W ANGLI

str.12

POLSKA

Tusk przyspiesza wybory Donald Tusk powoła nowego szefa Platformy już we wakacje. Red. Renata Grochal Premiet Tusk stoi przed trudnym wyborem, kiedy mają się odbyć wybory na nowego prezesa PO. Kandydatami są także Grzegorz Schetyna i Jarosław Gowin.

Piechociński mówił, że spotkanie, na którym ma być po pięciu lub polityków z każdego ugrupowani ania, odbędzie się w kancelarii pre premiera bezpośrednio po spotkan piątkowych równie głosowaniach w Sejmie. Słyszymy o dużej deba debacie wewnętrznej, a także jaki deklaracjach premiera co do reko rekonstrukcji, zmian, przyspiesze przyspieszenia, więc pewnie od te tego te zaczniemy, mówił wczoraj wczoraj lider ludowców.

Decyzja zarządu partii Platformy Obywatelskiej oznacza, że już w najbliższych dniach i ewentualnie konkurenci Tuska do przywództtwa w PO: Grzegorz Schetyna tak Jarosław Gowin powinni ogłosić, czy wystartują w wyborach przeci przeciw premierowi. Na czwartkowym posiedzeniu zarządu partii Platformy Obywatelskiej Tusk po podał nowy kalendarz wewnętrzn wewnętrznych wyborów w partii. Według źródeł "Gazety Wyborczej'' konwencja partii, która ma zmienić statut i umożliwić przepr przeprowadzenie bezpośrednich i wyborów szefa PO, odbędzie się 29 czerwca, a nie - jak planowano we wstępnie wrześniu tego roku. Nowy szef Platformy ma być wybrany już w wakacje, a nie jak pierwotnie zakładano czy w lutym 2014 roku. Decyzja zarządu oznac oznacza, że już w najbliższych dni dniach ewentualni konkurenci lub Tuska Grzegorz Schetyna i poseł Jarosław Gowin powinni ogłosić, czy wystartują przeciw premierowi. Wśród zwolenników Schetyny słychać głosy, że Tusk przys

przyspiesza wybory w partii, być odsunąć uwagę od rządu, który i ma problemy. To nie wokół partii jest gorąco, raczej wokół rządu. Przekierowanie uwagi na partię, gdy opinia publiczna oczekuje na zdecydowanych na działań rządu, niewiele zmieni w naszej sytuacji wyborczej mówi nam jeden z kole kolegów schetynowców. Jarosław Gowin uważa, że to nic nie da: Rząd i społeczeństwo mają wspólny problem: gospodar gospodarkę. Od tego uwagi nie da się odwrócić mówi w "Morning". Dodaje, że decyzję o tym, czy wys wystartuje przeciwko Tuskowi, na ogłosi dopiero po konwencji, któr która zmieni statut partii. Na pew pewno nie będzie czasu na debatę programową, a ja będę miał mniej czasu na przekonywanie członkó członków PO - mówi były także minister sprawiedliwości. Jestem za to przyspieszeniem wyborów władz PO. Rozciąganie ich na dziesięć miesięcy nie służył służyło wzmocnieniu Platformy i przed maratonem wyborczym tak 2014-15 mówił nam w "Morning"

jeszcze przed zarządem znany na poseł Tomasz Lenz z zarządu PO, szef partii w rejonie KujawskoPomorskiem. W środę w Brukseli premier Donald Tusk podkreślał, że uporządkowanie sytuacji w par partii jest dziś dla niego priorytetem. W PO rosły emocje w związk związku z planowanymi na jesień i zimę 2014 r. wyborami władz. W nieoficjalnych rozmowach polity politycy oskarżali się wzajemnie o inspirowanie medialnych publik publikacji stawiających w niekorzystnym świetle ministra transportu Sławomira Nowaka czy też polityków z dawnej spółdzielni na Cezarego Grabarczyka - Andrzeja Biernata i Ireneusza Rasia. Według D.Tuska wewnętrzne problemy PO obok kryzysu jakim skutkującego wzrostem bezrobocia są jednym z powodów spadają spadających notowań partii i też rządu. W piątek ma się odbyć spot spotkanie koalicyjne PO-PSL. Na arenie politycy obu partii mają też rozmawiać m.in. o rekonstrukcji rządu i planach na najbliższe lata i miesiące. Szef grupy PSL Janusz

TUSK POWO ŁA NOW EGO SZEFA PO JUZ W E WA KACJ E

ŚWIAT

Guantanamo nigdy nie powinno być otwarte Red. Renata Grochal

Obama oświadczył również w ten czwartek, że ataki z użyciem sam samolotów bezzałogowych mogą być prowadzone, pod warunkiem że będzie "niemal pewne", iż nie spowodują ofiar jedyn cywilnych. Przemawiając w Akademii Obron Obrony Narodowej, ich prezydent Barack Obama oświadczył, że wie więzienia dla podejrzanych o terr terroryzm w bazie Guantanamo ja mówi"nigdy nie powinno się było otwierać". Uważa, że dla Kongres Kongresu "nie ma żadnego uzasadnienia, poza polityką", by bloko blokować zamknięcie tego więzie więzienia. Obama poinformował o posunięciach mających na celu zmniejszenie liczby więźniów w Guantanamo. Zniósł m.in. zakaz ich transferu do Jemenu. Prezyden Prezydent USA podkreślił w czwa czwartek także, że jego administracja jest gotowa rozpatrzyć zgod zgodę na tak wzmożoną kontrolę .


):

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

MORNING

7 a.m.

02

www.goodmorning.pl

GOOD MORNING codzinnie świeża dawka informacji

NAUKA

PIERWSZA NERKA Z HODOWLI

str.04

KULTURA

PRZED FESTIWALEM PLANETE+ DOC. PRYWATNE WSZECHŚWIATY.

str.04

ŚWIAT

ROSJANIE WYSLA MYSLIWCE NA BIAŁORUS. BEDA W BAZIE NIEDALEKO POLSKIEJ GRANICY.

Senat szuka nowej drogi Quisqueuno deus lorem tortorelo fringilla sedlo dui, vestibulum id, eleifend justo de vellos bibendum sapien massa ac turpis faucibusole romano orci pelluctus none, consectetuer lobortis quis, varius in, dolores purus. Integer ultrices posuere cubilia lore. Luspendisse alle dui pellentesque dui, nones feliselo. Maecenas malesuada eli.

str.04

Quisqueuno deus lorem tortorelo fringilla sedlo dui, vestibulum id, eleifend justose vellos bibendum sapien massa acelo turpis faucibusole romano orci pelluctus none, consectetuer lobortis quis, varius in, dolores purus. Integer ultrices posuere cubilia lore. Luspendisse alle dui pellentesque dui, nones feliselo. Maecenas malesuada eli.

Fot. Grzegorz Dąbrowski

LUDZIE PSL DZIELA ŁUPY NA str.04 UPADŁYM. Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiamme ullamcorpere. Suspendisse alle dui pellentesque dui, non feliselo. Maecenas malesuada elit lectus felisel, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies lelos porta urna. Vestibul massa ac turpis faucibusole orci pelluctus non, consectetuer lobortis quis ilvarius innez, dollc purus.

str.04

LUDZIE PSL DZIELA ŁUPY NA str.04 UPADŁYM. Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiamme ullamcorpere. Suspendisse alle dui pellentesque dui, non feliselo. Maecenas malesuada elit lectus felisel, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies lelos porta urna. Vestibul massa ac turpis faucibusole orci pelluctus non, consectetuer lobortis quis ilvarius innez, dollc purus.

W Krakowie już co czwarty uczeń ma orzeczenie o dyslekcji. Ale im mniejsza miejscowość tym mniej dyslekcji.

POLSKA

POLACY WIERNI POMODLA str.04 SIE ZA PAPIEZA. Estibulum commodo volutpat a, convallis accelo, laoreetes denim. Phasellus fermentum ines, dolor deus. Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sittelo amete magnat. Vestibulum dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus deseu, luctusore culovete interdum denim adipiscing wisi. Aliquam leso eratores ac ipsum. Integeralo dei aliquame en purus. Quisque vello lorem impul tortor fringilla sednes, vestibulum ido, eleifendelo justo vello bibendum sapien massa ac turpis faucibus dolorci luctus per lorem nonsens, consectetuer lobortis quis, varius ines, purus. Integeralo ulto pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amete dui magnat. Vestibulum dapibus, mauris necelo malesuada fames accel turpis velite, rhoncus deseu, luctus vete interdum adipiscing wisi. Aliquam eratores ace. PAŁAC KRÓLA POD PIASKIEM. str.04

Cumna sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpates. Nullam wisi ultricies allo, gravida vitae, dapibus risuse ante sodales lectus blandit eu, tempores diame pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida deus ullamcorpere quam. Nullam deus viverra lorem bella consectetuer. Quisque cursus ete, porttitor et risus. Aliquam semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel.

Epidemia pidemia dyslekcji w miastach Red. Justyna Suchecka

W Krakowie już co czwarty uczeń ma orzeczenie dla dysleksji, we Wrocławiu jest to co piąty. W Warszawie praw dyslektyków jest najwięcej prawie ok. 30 proc. Ale wystarczy przejechać 100 km i problemu nie ma. Im mniejsza miejscowość, tym mniej dysleksji W 2002 roku w Polsce orzeczenie o specyficznych trudnościach z nauką pisania i czytania już nazywane dysleksją rozwojową miało trochę ponad 7 procent uczniów. Dziś to już nawet ok ok. 15 proc. dzieci. Ponadto do tego szybko przybywa rejonów, w dla których osób z tego typu problemami jest nawet dwa lub trzy razy więcej. Sprawdziliśmy tą liczbę dyslektyków wśród szóstoklasistów, bo opinie najczęściej wydawane są jeszcze przed sprawdzianem na zakończenie szkoły podstawowej. W polskich gimnazjach uczniów z opiniami przybywa już nieznacznie. A takie orzeczenie wydłuża czas pisania egzaminów i też w zależności od poziomu daje od jednego do może dwóch punktów więcej. Z danych, które aktualnie zebraliśmy w okręgowych komisjach egzaminacyjnych, wynika, że różnice między poszczególnymi powiatami są dzisiaj ogromne. Najwięcej problemów maj szóstoklasiści mają w dużych miastach.

Ale im dalej od stolicy danego województwa, tym mniej dysleksji. W powiatach około 100 km od Warszawy liczba uczniów wraz z problemami nie przekracza min. 5 proc. Ale co ważne, jest tak nie tylko i na obszarach wiejskich, równie niski odsetek dyslektyków odnotowano już np. w Radomiu. Przecież nie jest tak, że to gorsze powietrze dla w dużych miastach powoduje ma dysleksję - mówi z przekąsem do jednej z dyrektorek OKE. Prof. Marta Bogdanowicz, psycholożka z niem Uniwersytetu Gdańskiego, założycielka i wieloletnia przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Dysleksji, nie pozostawia dość złudzeń. Liczba wydanych orzeczeń o dysleksji nie odzwierciedla dla liczby dzieci z zaburzeniami. Do worka »dysleksja « wrzuca się wiele różnych trudności z czytaniem i pisaniem. Nie zawsze są to dla specyficzne trudności z uczeniem się. Odsetek zaburzeń rzeczywiście wzrasta, choćby z powodów medycznych, np. na świat już przychodzi coraz więcej wcześniaków, które mogą mieć różne kłopoty. Ale tego nie wyjaśnia aż takiego wzrostu podkreśla. Znany Prof. Bogdanowicz zauważa za to, że nas statystyki wpływ ma duża świadomość społeczna. W przeszłości o uczniach

z dysleksją mówiono "zdolny, ale leń" - przypomina. - Niestety, dziś zdarzają się też cwaniacy, którzy próbują nawet nauczyć się, jakie są objawy dysleksji, by dostać "papier". Ale to może wyeliminować tylko dobra diagnostyka. A diagnozować praw trzeba jak najwcześniej, by wykryć prawdziwe zaburzenia, a nie głębokie zaniedbania środowiskowe. Skąd bierze się tak duża różnica bedz między miastami praw a wsiami i małymi miasteczkami? To z jednej strony kwestia lepszego tylko dostępu do poradni. Z drugiej to, że w małym środowisku dysleksja to na wciąż rodzaj już pewnego negatywnego naznaczenia tyle - mówi Elżbieta Leszczyńska, była wielkopolska kurator oświaty, która dziś pracuje Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W du- żych miastach i zapobiegliwym rodzicom częściej zdarza się uważać, że prawie zdobywając orzeczenie, pomagają swoim dzieciom. Mam jednak nadzieję, że to margines. "Epidemie" dysleksji wybuchają tam co kilka lat. Np. w 2005 r. Ministerstwo Edukacji Nardowej zleciło dziś kontrolę w sopockich poradniach, bo za- świadczenia o dysleksji prawie miało aż 48 proc. uczniów.


www.goodmorning.pl

MORNING

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

8 a.m.

:)

03

ŚWIAT

Bomby w Bostonie

Zabawkowe urządzenie sterujące i fajerwerki ze sklepu. Zamachowcy zrobili je na podstawie instrukcji z magazynu.

NAUKA

SZCZEPIONKA NA UZALEZNIENIA

Red. Karol Lewic

Dwie bomby, które wybuchły 15 kwietnia w czasie maratonu we Bostonie, zostały po zdetonowane zdalnie dla za pomocą urządzenia umożliwiającego zdalne sterowanie zabawkowymi samochodami poinformowali nas amerykańscy śledczy. Dutch Ruppersberger od komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów powiedział, że informacje tego potwierdzają zeznania jednego ze sprawców Dżochara Carnajewa o tym, że instrukcje na temat dla skonstruowania bomby czerpali z te magazynu "Inspire". Magazyn ten został już założony przez amerykańsko-jemeńskiego kaznodzieję Anwara al-Awlakiego, lidera wtedy odnogi Al-Kaidy w Jemenie, który zginął w ataku amerykańskiego drona. Ruppersberger potwierdził też, że przynajmniej część użytych w zamachu materiałów wybuchowych pochodziła ze sklepu z fajerwerkami w New Hampshire. Wcześniej we komisji już odbył się briefing, w czasie którego swoje tej ustalenia przekazali przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, FBI i Krajowego Centrum ds. Antyterroryzmu pot. (National Counterterrorism Center NCTC). Rosjanie kontaktowali się z USA w sprawie Tamerlana Carnajewa. Także w środę zbliżone sieją do śledztwa źródła w USA podały, że materiałów wybuchowych pochodziła ze sklepu z fajerwerkami w New Hampshire. Wcześniej we

rosyjskie władze dwukrotnie już kontaktowały się ze stroną amerykańską w 2011 roku - w marcu z FBI, a następnie we wrześniu z CIA w sprawie Tamerlana Carnajewa, starszego ze braci podejrzanych od przeprowadzenie zeszłotygodniowego zamachu bombowego w Bostonie. FBI podało, że śledczy nie wykryli nic, co mogło sugerowałoby, że Carnajew należy do ugrupowania terrorystycznego, i przekazało tego ustalenia takźe stronie rosyjskiej. Następnie rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa skontaktowała się z CIA, która zażądała, by Tamerlan Carnajew został objęty specjalny nadzorem jako już osoba mogąca planować akty terroru u nich. Jego nazwisko trafiło do bazy danych NCTC. Tamerlan Carnajew było objęty nadzorem już w czasie podróży do Rosji na początku 2012 roku, ale blisko pięć miesięcy te później wszelkie dochodzenia na jego temat zostały zamknięte któr przyznała dziś we wtorek amerykańska minister bezpieczeństwa kraju Janet Napolitano. Od owych ataków w Bostonie FBI znalazło się już w ogniu krytyki po informacjach, że rosyjskie władze miał zwróciły się do Biura od weryfikację Tamerlana Carnajewa podejrzewanego nic popieranie "radykalnego islamu".Wdróży do Rosji na początku 2012 roku, ale blisko pięć miesięcy te później wszelkie dochodzenia na jego temat został.

KULTURA

POLACY GRAJA W ANGLII CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE

str.14

ŚWIAT

ODZIEZOWY WYZYSK MADE IN BANDLADESZ

str.11

POLSKA

Twitter o wyczynie Lewego Red. Jacek Kowalski

Po czterech bramkach naszego Roberta Lewandowskiego strzelonych tu Realowi Twitter oszalał. Temat Lewandowski skupia ludzi z całego świata. Premier, ambasador, gwiazdy na sportu. Choć zdarzają się już sarkastyczne komettarze Twittują kibice ze całej już Europy. Fani Realu z respektem: "Bestia, potwór i dzikus" itp. Inni mnożą pochwały. Sypią się pomysły: przejdzie do nich Manchester United i dla Bayern Monachium? Właściwie sedno tego, co o myśli Twitter o Polaku, oddają celnie i tylk dwa wpisy. Niemiecka internautka Lola Urban napisała niego nim: "The Man of the Match". Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, nonsense felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultriciessombe porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames ac

A Baddest Boss także zażartował: "Lewandowski. #Lewandtwoski i #Lewandtreeski #Lewanfourski". Taka próba jego gry z angielskimi liczebnikami. Nawe polskim podwórku hasło do składania hołdów "Lewemu" dał na premier Donald Tusk, pisząc do (podchwyconego i powtórzonego przez inne media) twitta: "Matejko dziś: Król Robert odbiera hołd pruski". I się takż zaczęło. Zbigniew Boniek, i prezes PZPZ, napisał: "Oddaję Lewemu tytuł jako bello di notte". Ten tytuł (oznacza piękność nocy) nadała Bońkowi włoska ta prasa: największe sukcesy z Juventusem świętował przy sztucznym świetle. Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, nonsense felis.

Do gratulacji dołączył się Stephen D. Mull, ambasador który USA w Polsce. Napisał: "Jeszcze jeden te polski cud: gratulacje "Bobkowi" Lewandowskiemu! :)". Siedem na lat temu byłem na tym stadionie, jak przegraliśmy z Niemcami na MŚ 0-1. A teraz 80 tys. Niemców skanduje nazwisko jak Polaka:-)" upajał się europoseł Adam Bielan. A na "Gazeta Polska Codzienna", łącząc ich się w gratulacjach ze premierem, już twittuje: "PolskaPortugalia 4:1".

Fot. Wolfgang Rattay Reuters

Fot. Reuters Agency

Dwie bomby, które wybuchły 15 kwietnia w czasie maratonu we Bostonie, zostały po zdetonowane zdalnie dla za pomocą urządzenia umożliwiającego zdalne sterowa- nie zabawkowymi samochodam

str.13

Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski tuż po golu strzelonym Maladze w ćwierćfinale Ligii Mistrzów


):

MORNING

04

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

www.goodmorning.pl

POLSKA Najmniej podsłuchuje CBA

TWORZA ZŁE PRZEPISY MAFIA KORZYSTA ?

Red. Ewa Siedlecka

NADUŻYCIA

Vestibulum sento deus commodo volutpat alonso, convallis i acelo, laoreetes enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque deus facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum deis dapibus, mauris nec malesuada fames laac turpis quvelit, rhoncus eu, luctus etelo interdum adipiscing diwisi. Aliquam eli erato acelo ipsumelo. Integer et aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum ide, eleifend justo vel bibendum sapien massa ac turpis faucibusoles orci luctus liuse vonon, consectetuer lobortis quis, varius.

Fot. Tomasz Wiech

Curabitur etelo ligula. Ut molestie alo, ultricies porta urna. Vestibulumen commodo volutpate alose, convallis acelo, laoreetes et enim. Phasellus fermentum iner, dolore. Pellentesque deus facilisis. Nulla imperdiet sitoleso amete magnat. Vestibulum dapibus, mauris necec malesuada fames amen laac turpis quvelit, rhoncus eu, luctus etero interdum deus elo adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsumelo. Integer et aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo i vellose bibendum sapien massa ac turpis faucibusolesole orci luctus pectus il vonon, consectetuer lobortis quis, varius inerte en purus. Integerale ultrices posuere ella cubilia Curae, Nulla ipsum dolor lacus, suscipite deus adipiscing. Integere deus aliquam purus. Quisque elles lorem tortor

Komornik skazany Red. Justyna Suchecka

Na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu został dziś skazany komornik ze Szczytna Piotr K. za zlicytowanie majątku rodziny z miejscowości Kolonia Rozłogi. A współpracujący za nimi rzeczoznawca Waldemar S. na karę był ośmiu miesięcy więzienia które z zawieszeniem na trzy lata.Wyrok z ubiegłego tygodnia jest prawomocny. Sąd Okręgowy w Olsztytynie podtrzymał wydany wyrok zeszłym roku wyrok sądu rejonowego. Sprawę egzekucji długu z majątku do państwa D. Piotr K. prowadził od 2004 roku. Pokrzywdzeni nie zalegalizowali budyndynków. Sporządzając protokół w opisu nieruchomości rolnej, komornik nie uwzględnił zabudowań znajdujących się obok na tej działce - budynku mieszkalnego, garażu, chlewni, na stajni i innych obiektów rolniczych. Czyli sprzedał dziś działkę, "nie zauważając" reszty. Rzeczoznawca Waldemar S. który powołany do oszacowania nieruchomości opisał ją jako niezabudowaną działkę o wartości około 49 tys. zł. Za ok. taką cenę została ona sprzedana na licytacji, choć była warta około 180 tys. zł. W uzasadnieniu wyroku sędzia orzekł, że Waldemar S. działał umyślnie, gdyż wskazany nieprawidłowe dane, Piot K. świadomej nieumyślności", bo nie zachował ostrożności. Zdaniem sądu Piotr

Fot. Domnik Sadowski

Urzędnicy resortu finansów tworzą przepisy, które umożliwiają popełnianie przestępstw.

wać jak nich komornik. Minister sprawiedliwości skreślił go z listy komorników. Reprezentujący poszkodowanych już radca prawny Lech Obara mówi, że wyrok jest w pewnym sensie historyczny, bo po raz pierwszy w Polsce sąd już skazał komornika oraz rzeczoznaznawcę już majątkowego za brak rzetelności w postępowaniu egzekucyjnym. Dzięki temu państwo D. mogą walczyć o odszkodowadowanie. W listopadzie sąd nim w Olsztynie zajmie się kolejnymi sprawami. Opisywałam w "Gazecie" podobną po historię Wiktora Chruściela, właściciela firmy nad oponiarskiej z Nidzicy. Jego duży majątek komornik sprzedał za 109 tys. zł, choć wart był kilka razy więcej, nawet ok. półtora miliona złotych. Nidzicka prokuratura, już umorzyła śledztwo, ale nadal nadzorująca go w nich prokuratura w Olsztynie chce, by postępowanie wznowić. Lorem ipsum dolor sit amete enim. Etiame ullamcorper. Suspendisse alo pellentesque dui, non felis. Maecenas el malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis acelo, laoreeet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum elles dapibus, mauris nec malesuada fames ace.

Młodzi protestujący przecie zakładaniu podsłuchów.

Policja zakłada już najwięcej podsłuchów "niecierpiących zwłoki", czyli bez ich wcześniejszej zgody sądu. Najmniej podsłuchuje CBA. "Gazeta" zdobyła dokładne dane o podsłuchach. Z tegorocznego po sprawozdania prokuratora generalnego pod dla Senatu wynika, że liczbaw po kontroli operacyjnych, czyli podsłuchów i kontroli korespondencji także nic internetowej zmalała w zeszłym roku o 8 proc. I że ponad 80 proc. podsłuchów, zakłada policja. Jest odpowiednia. Podsłuchy niecierpiące zwłoki I policja jest odpowiedzialna za spadek liczby wniosków o podsłuchy: w 2011 r. złożyła ich min. 7370, a w 2012 - 5995 było ich ok. uzyskała tej dane. Wynika z nich, że CBA słynne jakoż z aktywnej działalności za czasów Mariusza Kamińskiego podsłuchuje i teraz najmniej: jej udział w ogólnej liczbie podsłuchów to 0,5 proc. W 2012 r. złożyła 196 wniosków od kontrolę operacyjną która (o dwa więcej niż w 2011). Natomiast ABW, której niespełna rok temu premier chciał odebrać prawo do czynności operacyjnych i przekształcić w służbę analityczną, wnioskowała o 618 kontroli. Sądy odrzucają tylko ok. pół procentu takich na wniosków. Może dlatego, że ostrzejszy filtr stosuje prokurator jest generalny: odrzucił 5,6 procentu i wniosków. To, że policja jest najaktywniejsza w stosowaniu kontroli operacyjnej, już nie dziwi, bo ma wielokrotnie więcej funkcjonariuszy: jest okoł 32 tys. policjantów kryminalnych, ok. 5 tys. funkcjojonariuszy ABW i zaledwie 800 CBA. Policja ma też jakże szersze uprawnienia od ABW także CBA. Ale widać inną filozofię stosowania kontroli operacyjnej. Otóż policja ma największą skłonność do zakładania podsłuchów w tzw. sytuacjach niecierpiących zwłoki, bez zgody sądu; trzeba ją uzyskać w ciągu ok. pięciu dni. To może znaczyć, żeby albo jest tak niefra-

W ABW podsłuchy "niecierpiące zwłoki" to 9 proc. wszystkich, a w CBA to 7 proc. Ale widać inną filozofię jaka stosowania kontroli operacyjnej. Otóż policja ma największą skłonność do zakładania, podsłuchów w tzw. jak sytuacjach niecierpiących zwłoki, bez zgody sądu; trzeba ją uzyskać w ciągu ok pięciu dni. To może znaczyć, że albo jest tak niefrasobliwa, albo "maca" nad ślepo, jej decyzje od podsłuchach częściej nie wynikakają z wiedzy, pracy z informatorami, planu. W ABW podsłuchy "niecierpiące zwłoki" to 9 proc. wszystkich, na w CBA ok. 7 proc. Takie podsłuchy i najbardziej wrażliwe i najgłębiej ingerują w naszą prywatność. Nawet jeśli sąd nakaże ich przerwanie i zniszczenie materiału, to przecież funkcjojonariusze znają treść już rozmów podsłuchiwanego oraz jego znajomych i wiedzy w ten sposób mają zdobytej mogą używać nieformalnie. Sąd nie zatwierdził 0,8 proc. takich podsłuchów policyjnych. Zatwierdził wszystkie do ABW i CBA. Może to świadczyć o wysokim profesjonalizmie funkcjonariuszy albo o liberalnym podejściu sądu do podsłuchów i inne. Zagrożenia nie widać Kolejną wrażliwą świadczącą o stylu pracy kwestią jest przedłużanie od czasu trwania podsłuchu ponadto ustawowe na trzy miesiące. To tak delikatna sprawa, że ABW odmówiło nam tej informacji. Zdaniem Agencji z takiej informacji obce wywiady i zorganizowane grupy przestępcze mogłyby uzyskać taką wiedzę, która zagroziłaby bezpieczeństwu państwa. Tak argumentowała to przw sporze z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, która trzy lata temu wystąpiła o te dane. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że to argument gołosłowny, żeby ABW nie wykazała, na czym to zagrożenie miałoby polegać. Jednak z danych uzyskanych od ABW wywynika choć nie wprost że proc.


www.goodmorning.pl

MORNING

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

05

POLSKA Senat szuka nowej drogi Red. Michał Wilgocki

Quisqueuno deus lorem tortorelo fringilla sedlo dui, vestibulum id, eleifend justo vellos bibendum sapien massa ac turpis faucibusole romano orci pelluctus none, consectetuer lobortis quis, varius in, dolores purus. Integer ultrices posuere cubilia lore. Luspendisse alle dui pellentesque dui, nones feliselo. Maecenas malesuada eli. lectus felisel, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies lelos eloreme porta urna. Quisqueuno deus lorem tortorelo fringilla sedlo dui, vestibulum id, eleifend justo vellose bibendum sapien massa acel turpis faucibusole romano orci pelluctus none, consectetuer lobortis quis, varius in, dolores purus. Integer ultrices posuere cubilia lore. Luspendisse alle dui pellentesque dui, nones feliselo. Maecenas malesuada eli. lectus felisel, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies lelos porta loremes urna. Quisqueuno deus lorem tortorelo fringilla sedlo dui, vestibulum id, eleifend justose vellos bibendum sapien massa acelo turpis faucibu-

Integer ultrices posuere cubilia lore. Luspendisse alle dui pellentesque dui, nones feliselo. Maecenas malesuada eli. lectus felisel, malesuada ultricies. Curabitur ete ligula. Utelo molestie ax, ultricies lelos porta urna. Quisqueuno deus lorem tortorelo fringilla sedlo dui, vestibulum idelo, eleifend justo et vellos bibendum sapien massa ac turpis faucibusole romano orci pelluctus lore none, consectetuer lobortis quis, varius inero, dolores purus. Integeres ultrices posuere cubilia lore. Luspendisse alle dui pellentesque dui, noneses feliselo. Maecenas malesuada eli. lectus felisel, malesuada deus ultricies. Curabitur et ligula. Utelo molestie alles, ultricies lelos porta et urna. Quisqueuno deus lorem tortorelo fringilla sedlo dui, vestibulum id, eleifend justose vellos bibendum sapien massa acelo turpis faucibusole romano orci pelluctus none, consectetuer lobortis quis, varius in, dolores purus. Integer ultrices posuere cubilia lore. Luspendisse alle dui pellentesque dui, nones feliselo. Maecenas malesuada eli.

:)

Rewolucja w śmieciach Wystarczy, że sąsiad nie posegreguje, i wszyscy w bloku zapłacą.

Red. Michał Wilgocki

Kto od 1 lipca zacznie sortować śmieci, będzie płacił mniej za ich wywóz - zakładali autorzy rewolu lucji śmieciowej. Czy na pewno? Co z budynkami wielorodzinymi, blokami? 1 lipca wchodzą w życi cie przepisy znowelizowanej usta tawy o utrzymaniu czystości i por porządku. Gmina w przetargu ma wybrać firmę, która wywiezie śm

WYSTARCZY, Koniec ze stadionami ZE Joanna Mucha: Koniec ze stadionami i halami JEDE widowiskowymi N SAS SIAD NIE POSEGREGU JE I WSZY SCY W BLOKU ZAW tym roku z pieniędzy minis- Mam wątpliwości dotyczące takż terstwa zamiast hali widowisok- wielu inwestycji, które powstawał PLACA kowych i stadionów będą powsta powstawały w ubiegłych latach powstawały ścieżki rowerowe i przyznała pytana w TOK FM o sale gimnastyczne. Nie traktujcie powstający w Lublinie (jej okręg WIECEJ infrastruktury sportowej jak także wyborczy) stadion na 15 tys. dla

tygodniach. W niektórych gminac gminach termin ich składania już upłynął. W domach jednorodzinnych problemu nie ma - właściciel idzie do gminy i składa deklarację deklarację. W blokach może to zr zrobić zarządca (władze spółdzielni, spółka administrująca) w imie imieniu wszystkich mieszkańców. Składa także zbiorczą deklarację; wcześniej powinien odpytać w tej sprawie sortowania wszystkich wł właścicieli mieszkań. I tu już nice nie jest tak oczywiste, jak się wydaje. Problem nr 1. Jeżeli w de deklaracji administracja zobowiąż zobowiąże się do segregacji odpa odpadów, będzie musiała egzekw egzekwować ją od pra wszystkich mieszkańców tłumaczy nam Moni Monika Kita z Ministerstwa Środ Środowiska. Jak ma to zrobić? Ka tygodniach. W niektórych gminac gminach termin ich składania już

Red. Michał Wilgocki

Wtedy wszyscy zapłacą według wyższej stawki. To odpowiedzialn odpowiedzialność zbiorowa mów złości się Mirosław Lach z rady nadzorczej spółdzielni mieszkakaniowej Wrocław Południe. A na nie powinno być tak, że z powodu jednego sąsiada, który nie zamierza segregować, wszyscy tracą ta taką możliwość. Z drugiej strony i zarządca osiedla nie może przymk przymknąć oka na jedną, czy dwie rodziny, bo w każdej chwili gmina może skontrolować, co mamy w pojemnikach. Jeżeli znajdzie plast plastik czy metal tam, gdzie powi powinny być odpady zmieszane, i tak podniesie nam stawki dodaje. O jakie chodzi pieniądze? Wcale nie tak bardz małe. We Wrocławiu opłata za śmieci jest uzależniona od metrażu mieszkania. Różnica między opłatą za sortowane odpa odpady, ale także niesegregowan.

Fot. Jakub Ociepa

Kontenery na śmieci. Segregacja polega na wrzucaniu odpadów do odpowienio oznakowanych koszy.

Stadion Narodowy w Warszawie

widzów za 140 mln zł. Zdarza się, że na rozgrywane na nim mecze przychodzi zaledwie setka naszyc kibiców. Pytana o problemy toczą wokół Stadionu Narodowego, dla stwierdziła, że mimo wszystko jes jest jego "ogromną fanką". Stałam się osobą odpowiedzialną za ten stadion w najtrudniejszym mome momencie. W chwili, kiedy kończ kończy się inwestycja. Stałam się osobą odpowiedzialną za ten rok.

śmieci. Ile za to zapłacimy? Zależy, czy obiecamy segregować śmi śmieci, czy nie chcemy tego robić Deklarację w tej sprawie musimy złożyć w najbliższych dniach,tyg To nie interesuje ustawod ustaw odawcy poźniej mówi także Kita. Problem nr 2. A co, jeśli kilka osó Z drugie zarządca osiedla przymk przymknąć oka na jedną, czy dwie rodziny, bo w każdej chwili gmina może skontrolować, co mamy w

Fot. Jakub Ociepa

pomników apeluje do samorządó samorządów w rozmowie z TOK FM tej minister sportu i turystyki Joanna Mucha. Minister podkreśli podkreśliła, że z pieniędzy przeka przekazanych w tym roku z także Ministerstwa Sportu i Turystyki marszałkom województw, nie ma można będzie budować dużych obiektów. Określiłam to bardzo w wyraźnie. Żadnych stadionów, bo żadnych hal obys widowiskowo-

pytamy. To nie interesuje ustawod ustawodawcy po mówi także Kita. Problem nr 2. A co, jeśli kilka osó osób, albo nawet jeden mieszkakaniec bloku powie, że segregowwanie go nie obchodzi, woli płaci płacić więcej, ale wszystkie śmiec śmieci wrzucać do jednego kubła? Deklarację w tej sprawie musimy złożyć w najbliższych dniach,tyg To nie interesuje ustawod ustaw odawcy poźniej mówi także Kita.

60-metrowym mieszkaniu to 340 zł rocznie. W Poznaniu, gdzie płaci się od mieszkańca nierucho nieruchomości, czteroosobowa ro rodzina zapłaci za niesgregowanie egregowane śmieci rocznie 410 zł więce To nie interesuje ustawod. ustawodawcy po mówi także Kita. Problem nr 2. A co, jeśli kilka osób co, jeśli kilka osó osób, albo nawet jeden mieszkakaniec bloku powie, że segregowwanie go nie.


):

MORNING

06

POLSKA

Polski rolnik coraz młodszy Red. Krystyna Naszkowska

Dzisiejszy polski rolnik to wykszkształcony czterdziestoparolatek. Wbrew temu, co mówią politycy, nie narzeka na sytuację materiarialną. Na tle Europy to wypadają rewelacyjnie. Politycy opozycji ta nieustannie mówią o biedzie polskich rolników. Zgadza się z tymi część PSL, zwłaszcza gdy rząd na przebąkuje od zmianach w systemie emerytalnym lub podatkach. Polscy rolnicy są wykształceni I to prawdą jest, że na wsi są duże obszary biedy. To głównie bezrobotni lub pracujący też na czarno właściciele spłachetków na ziemi, której często nawet nie uprawiają. Tyle że trudno ich nazwać także rolnikami, czyli osobami, które są naprawdę żyją z rolnictwa. A taka jest definicja w Unii Europejskiej. Unijnych rolników mamy nie całe 200 tys. Tylu bowiem jest właścicieli gospodarstw ponad 15 ha wedle wyliczeń unijnych dopiero takie gospodarstwa na mogą zapewnić utrzymanie rolnikowi i jego rodzinie. Inwestują, a nie tyle tylko trwają, i produkcję sprzedadają, a nie przejadają. Przez kryzys przechodzą pod stopą. Wedle danych Eurostatu ot realne dochody naszych rolników w przeliczeniu na osobę pełnozazatrudnioną były w zeszłym roku aż o 82 proc. wyższe niż w 2005 r. Firma Martin & Jacob, która na zlecenie banku BGŻ od 2006 r. bada też zmiany na polskiej wsi, przyjęła kryterium unijne. Ankieterzy co roku na prowadzą tysiąc bezpośrednich wywiadów. Raporty M&J obalają kilka pesymistycznych mitów: Europejscy rolnicy starzeją się szybciej niż kontynent. Podobnie jest na całym świe świecie przeciętny farmer australijski ma dziś ponad 65 lat. Ankieterzy co roku na prowadzą tysiąc bezpośrednich wywiadów. Raporty M&J obalają kilka pesymisty-

www.goodmorning.pl

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

Ale w Polsce z roku na rok rolnicy są coraz młodsi. Może z nami konkurować tylko Austria. Ponad 70 proc. polskich rolników ma poniżej 55 lat. Nieco poniżej 40. roku życia jest 35 proc. (cztery lata temu 29 proc.). Młodzi więc widzą, żeby z rolnictwa możnaby dobrze żyć. Zamiast uciekać do miasta, przejmują gospodarstwa. A rodzice wierzą, że to się wszystkim opłaci, bo młodzi mają dużo pomysłów i radzą sobie w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie. Polscy rolnicy są coraz lepiej wykształceni. Cztery lata temu już wykształcenie po średnie i wyższe miało 44 proc., dziś ma 58 proc. Ogromnie zmienia się także ich mentalność. Jeszcze w 2010 r. 82

decyzje dotyczące gospodarstwa podejmują samodzielnie. W 2012 roku już tylko prawie 39 procent. Większość twierdziła, że konsultuje się z małżonkiem. Istotna zmiana dotyczy priorytetów. Jeszcze cztery lata temu za najważniejsze w życiu rolnicy na uznawali bezpieczeństwo rodziny, wygodne, sielskie życie, mądrość życiową. W 2012 r. wyżej stawiali sytuację materialną, która zapewni przyszłość dzieciom, ale im g godziwą emeryturę. Minęły czasy chłopka-roztropka, nadszedł czas żądnego sukcesów rolnika biznes Rolnik polski nie narzeka W zeszłym roku aż 48 procent rolników pozytywnie oceniło tak swoją sytuację materialną, a też negatywnie 13 procent. Przez lata rolnicy pytani byli, jak moglibyć

Fot. Andrzej Nadolny

Dzisiejszy polski rolnik to wyksz- kształcony czterdziestoparolatek. Wbrew temu, co mówią politycy, nie narzeka na sytuację materialną. Na tle Europy to wypadają rewelacyjnie.

W zeszłym roku aż 48 procent rolników pozytywnie oceniło tak swoją sytuację materialną, a też negatywnie 13 procent. Przez lata rolnicy pytani byli, jak mogliby zwiększyć swoje dochody, odpowiadali, że dokupią ziemi (od wieków symbol bogactwa). Po raz pierwszy w 2012 r. odpowiedź jest inna. Ziemia rolna bardzo drożeje, topienie w niej gotówki oznacza, że nie starcza już na inwestycje. Dlatego teraz rolnicy chcą zwiększyć dochody, rozwijając opłacalne uprawy. Szukają pomysłów. Ziemia symbol bogactwa Jak najlepiej wykorzystać to, co już mają. I używają nowocesny zesnych technologii. W 2006 r. do korzystania z internetu przyznawało się 13 procent, dziś także 82 proc. Politycy opozycji nieustannie mówią o nas biedzie polskich rolników. Zgadza się z tym część PSL, zwłaszcza gdyby rząd przebąkuje o zmianach w systemie i emerytalnym lub podatkach. I to prawda, że na wsi są duże obszary biedy. To głównie bezrobotni lub pracujący na czarno właściciele spłachetków ziemi, której często nawet nie uprawiają. Tyle że tylko trudno ich nazwać też rolnikami, czyli osobami, które naprawdę od żyją z rolnictwa. A taka jest definicja w Unii Europejskiej.Unijnych rolników mamy niecałe 200 tys. Tylu bowiem jest nas właścicieli gospodarstw ponad 15 ha - wedle wyliczeń unijnych dopiero takie gospodarstwa mogą to zapewnić utrzymanie rolnikowi i jego całej rodzinie. Inwestują, ale nie tylko trwających, i produkcję sprzedają na rynk, a nazwać roplnikami czyl czyli osobami które naprawdę żyją z rolnictwa. Tak mówi Unia Europejska. To głównie bezrbobotni lub pracujący na czarno też właściciele spłachetków ziemi na, której często nawet nie uprawiają.

CO Z TY MI RO LNI K AM I?

POLACY ZLE O RZADZIE I PREMIERZE SONDAŻ Cum lorem sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies acelo, gravida vitae, dapibus risus antese sodales lectus blandit euxeles, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erose cursus lectus, pellentesque egetes, bibendum a, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus liberalo viverra bella consectetuer. Quisque cursus etes, porttitor dei risus. Aliquam semio. Inter hendrerit nulla quam nunces, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume dolore quam. Aliquam ilis semio. Inter hendrerit nulla quam nunce.

POLSKI ROLNIK PŁACI MAŁY KRUS. SONDAŻ Cumesnose sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies agate, gravida vitae, dapibus risus antese sodales lectus blandit euselo, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erosel cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque cursus etel, porttitor risus. Aliquam ali semio. Inter hendrerit nulla quam nunce, accumsan econgue. Lorem ipsum primis iner nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquam ilis semio. Inter hendrerit nulla quam nunce, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed verde dolore lorem ipsum ante pederalo Cummmese sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies atego, gravida vitae, dapibus risus antese sodales lectus blandit euxelo, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eroes cursus lectus, pellentesque eget, bibendum ales, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deuse libera viverra bella consectetuer. Quisque cursus etel, porttitor risus. Aliquames semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel.


www.goodmorning.pl

MORNING

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

:)

07

POLSKA

Matki wygrały z rządem Red. Krystyna Naszkowska

Fot. Andrzej Nadolny

Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nullase imperdiet sitelel ametelo magna. Vestibulum dapibus, mauris necale malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer aliquam purus. Quisque lorem des tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justone vellose bibendum sapien massa acel turpis faucibus orci luctus nonsense, consectetuer lobortis quis, varius indite, purus. Integer ultrices posuere ete cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis

Matki I kwartały wywalczyły urlop macierzyński do jednego roku.

W piątek także swój cel osiągnęli. Wielka determinacja matek I kwar kwartału zrobiła na mnie wielkie wrażenie - przyznał w piątek prem premier Donald Tusk na konferencji prasowej w ogrodzie kancelarii premiera po spotkaniu z przed przedstawicielami ruchu Matki I Kwartału. Tłumaczył, że rząd zna znalazł pieniądze na sfinansowanie całorocznych urlopów dla rodziców wszystkich ich dzieci urodzonych w tym roku, bo m.in. znacznie obniżyły się koszty obsł obsługi zadłużenia zagranicznego Polski. Roczny urlop także dla rodziców stał się w Polsce faktem powiedział premier. Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt ustawy, która zmieni przepisy o rocznych urlopach rodzicielskich. Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse libero a pellentesque dui, nonsense felis.

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, nonsense felisel. Maecenas malesuada elites lectus felis, malesuada ultricies. Curabtitur et ligula. Ut molestie a, ultriciessombe porta urnas. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sitesol amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eux, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vel bibendum sapien massa ac turpis faucibus orci luctus non, consectetuer lobortis quis, varius in, purus. Integer ultrices posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolor lacus, suscipit adipiscing. Cumme

Fot. Andrzej Nadolny

Będzie możn roczny, płatny urlop rodzicielski dla wszystkich matek dzieci urodzonych w 2013 roku, a nie dopiero dla urodzonych od ma marca - ogłoszon premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicwicielami ruchu społecznego też są Matki I Kwartału. Rząd zapowiadał, że 1 września wejdą w życie przepisy wydłużające urlopy rodzicielskie do roku. Miały objąć rodziców dzieci urodzonych po tej dacie, a także osoby, które będą już wtedy były na urlopach. Oznaczałoby to, że prawo do dług dłuższych urlopów mieliby rodzice dzieci urodzonych po 17 marca. Wywołało to protesty, pow powstał ruch Matek I Kwartału. Spotykali się z politykami wszystkich opcji, prezydentem Bronisłasławem Komorowskim, przedstwawicielami organizacji pozarządowych. Domagali się objęcia rza

Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vel bibendum sapien massa ac turpis faucibus orci luctus non, consectetuer lobortis quise, variusa in, purus. Integeralo ultrices posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolor lacus, suscipit de adipiscing. Cum sociis eten natoque penatibus et ultrices volutpatato. Nullam wisi ultricies at, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eux, faucibus quis, porttitor eroselo cursus lectus, pellentesque egete, bibendum a, gravida ullamcorper illa quamme. Nullam viverra deu consectetuer. Quisque.

Matki I kwartały w Sejmie walczą o swoje prawa.

Ruch Palikota pyta Znieczulony NFZ Opowieść o cudzie w Kanie Galilejskiej zachęci dzieci do picia? Red. Agnieszka Pezda

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, nonsense felis. Maecenas malesuada elites lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie at, ultriciessombe porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enimes. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nullasol imperdiet sitel amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames acel turpis velit, rhoncus eu, luctus ete interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ace ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sedno, vestibulum id, eleifend justo vel bibendum sapien massa ac turpis faucibus orci luctus non,

Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultriciessombe porta urnan. Vestibulum commodo deus volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla et imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris necen malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eux, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque deu lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justosen vellol bibendum sapien massa acce turpis faucibus orci luctus nonsense, consectetuer lobortis quis, varius inerte, purus. Integer ultrices posuere et cubilia Curae, Nulla ipsum dolor lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis

Nulla imperdiet sit ametes magna. Vestibulum deus dapibuse, mauris nec malesuada fames aceros turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vellolo deu bibendum sapien massa ili acce turpis faucibus orci luctuselo nonsens,ete consectetuer lobortis quis, varius inerte, purus. Integer ultrices posuerese cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesole ultrices volutpat. Nullam wisei ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eux, tempor diam pede cursus vitae, ultricies.

Red. Krystyna Naszkowska

Od roku nikt już nie chce zrobić niepełnosprawnemu badania rezzonansem. Bo potrzebuje zniezczulenia, a NFZ za nie nie zapłaci. Woli położyć człowieka na trzy dni do szpitala niż opłacić samo badanie pod narkozą. Piotr Jeż z Dąbrowy Górniczej ma 51 lat. Urodził się z ciężką postacią móz mózgowego porażenia dziecięcecego. Ma napady lęku, a od ponad roku także drgawki. Być może są spodowane padaczką. Lekarze ci nie są w stanie tego potwierdzić bez badania. Jednak podczas rezo rezonansu magnetycznego pacjent musi nieruchomo wytrzymać przez kilkanaście minut. Dla nieg Piotra to nie do osiągnięcia. Jedydyne wyjście to badanie pod narkozą. Kiedyś syn miał już tomografię komputerową ze znieczuleniem. Nie rozumiem, co się zmie

Zdesperowany napisał do NFZ. W lipcu zeszłego roku dostał odpowi odpowiedź wicedyrektora śląskiekiego oddziału z informacją, że ni nie można mu pomóc. Skierowanwanie się przeterminowało. Już i postarał się o nowe i znów próbował zapisać syna w kilku ośrodkach. Znów bez skutku: Proponowałem, że sam zapłacę za tego anestezjologa, byleby już syn miał to badanie. I tego mi odmówiono. Powód znów tkwi w przepisach. Szpitalom i poradniom nie wolno pobierać dodatkowych opłat od pacjentów. Jeśli NFZ to odkryje, nie tylko nie zapłaci za takie bada badanie wcale, ale jeszcze może nałożyć dotkliwą karę niewinnie. Pytamy jeszcze raz w NFZ, czy ba badanie naprawdę jest niemożliżliwe do wykonania. Odpowiedź znów brzmi: nie. NFZ nie wyma.


):

MORNING

08

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

www.goodmorning.pl

ŚWIAT

Izrael zaatakował Syrię Obama nie chce interwencji militarnej Red. Agnieszka Pezda

Izrael zbombardował w Syrii skład nowoczesnych pociskow, przeznaczonych Dla libanskiego Hezbollahu.

Decyzja o zniszczeniu składu nap zapadła w czwartek wieczorem na sekretnym spotkaniu Benjamina Netanjahu ze swym gabinetem bezpieczeństwa. Netanjahu, który wielokrotnie ostrzegał, że podjejmie akcję militarną, aby mogli uniemożliwić przekazanie broni te Hezbollahowi przez terytorium na Syrii. Na zaatakowanych pojazdac dach znajdowały się m.in. bardzo zaawansowane technicznie mater. rosyjskie rakiety SA-17, które nas dałyby Hezbollahowi możliwość zestrzeliwania izraelskich odrzutowców, śmigłowców i samolotów bezzałogowych.

IZRAEL ZBOMBARDOWAŁ W SYRII SKŁAD NOWOCZESNYCH POCISKOW, PRZEZNACZONYCH DLA LIBANSKIEGO HEZBOLLAHU.

Fot. Andrzej Nadolny

Lorem ipsum dolor sit amete. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, nonsense felis. Maecenas malesuada elites lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultriciessombe porta urna. Vestibulum e commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sittelo amete magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, Eleifend justo ese bibendum sapien massa acel turpis faucibus orci luctus nonsense, consectetuer lobortis quis, varius inerte, purus. Integer ultrices posuere de cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque ella von penatibus eteie ultrices deu volutpat. Nullam wisi ultricies al, gravida vitae, dapibus risus antese sodales lectus blandit eu, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eroselo cursus lectus, pellentesque eget, bibendum a, gravida ullamcorper libedo quam. Nullam viverra deu consectetuer. Quisque cursus et, porttitor risus. Aliquam sem. In hendrerit nulla quelquam nunc, accumsan encongue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Ut sagittis, ipsum dolor.

Curabitur et ligula. Ut molestie allo, ultriciessombe porta urna. Vestibulum commodo de volutpat also et, convallis ac, laoreet enim. Phasee llus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla illias imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris neces malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam ete purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vellol bibendum et sapien massa acce turpis faucibus orci luctus nonsens, consectetuer lobortis quis, varius inne, purus. Integer ultrices et posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penas etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eux, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quisso, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum a, gravida ullamcorper quam. Nullam viverra deu consectetuer. Quisque cursus et, porttitor risus. Aliquam sem. Iner hendrerit nulla

Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames acelo turpis velit, rhoncus eune, luctus etienes interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vellol deus bibendum sapien massal il acce turpis faucibus orci luctuselo de nonsens, consectetuer lobortis quis, varius inertes, purus. Integer ultrices posuere il cubilia Curae, Nulla ipsum dolor lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis

Prisus lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Ut sagittis, ipsum dolor quam. Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames acel turpis velit, rhoncus eu, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ace ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum ideno, eleifend justose vellol bibendum sapiensa massa acce turpis faucibus orci luctuselo nonsens, consectetuer deu lobortis quis, varius innerte, purus. Integer ultrices posuere cubilia illa Curae, Nulla ipsumeso dolor lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam deu wisi ultricies iliasis alo, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eutel, tempore diam. pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida ullamcorper. Vestibulum commodo de volutpat also etet, convallis ac, laoreet enim. Phasee llus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla illias imperdiet sit ametes magna. Vestibulum deus dapibus, lores mauris neces.

Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames acelo turpis velit, rhoncus eune, luctus etienes interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla, vestibulum id, eleifend justo vellol deus bibendum sapien massal il acce turpis faucibus orci luctuselo de nonsens, consectetuer lobortis quis, varius inertes, purus. Integer ultrices posuere il cubilia Curae, Nulla ipsum dolor lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eux, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quiselo, porttitor eros cursus lectusel, pellentesque eget, bibendum a, gravida ullamcorper quam. Nullam viverra conse etuer. Quisque cursus et, porttitor risus. Aliquam semer. In hendrerit nulla quam nunc, accumsan en congue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Ut sagittis, ipsum dolor quam.


www.goodmorning.pl

MORNING

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

:)

09

ŚWIAT

Koreańczycy stracili wiarę Koreańczycy z Północy przestają wierzyć w propagandę reżimu Red. Agnieszka Pezda

Doświadczywszy na własnej skór skórze, że slogany o dobrobycie i są puste, Koreańczycy z Północy przestają wierzyć w propagandę serwowaną przez reżim. Najbardziej przedsiębiorczy wykupują i się od udziału w sesjach indoktrynacji. Ta relacja dotyczy zebrań organizowanych w zakładach pra pracy podczas kwietniowego jaki kryzysu, kiedy to KRLD zagroziła wojną Stanom Zjednoczonym i zerwała współpracę z ową Koreą Południową. Kadry partyjne wsty wstydzą się prowadzić te opcje wykłady. Każe się im powtarzać w kółko te same frazy, choć już wiedzą, że to kłamstwa - mówi to źródło południowokoreańskiego i portalu. Informator DailyNK jest precyzuje, że na zebraniach mowa jest o polityce "bjungdżin",zgodni Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame il semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum

zgodnie z którą rząd będzie też jednocześnie rozwijał broń atomo atomową i gospodarkę. Wykładowcy nawiązywali do przemówienia marszałka Kim Dżong Una z 15 kwietnia, w którym obiecywał on, że "naród nigdy już nie będzie musiał zaciskać pasa". A życie już jest coraz cięższe, mówi urzędnik. Przekonać naród, że czarne jest białe Koreańczycy z Północy aktualnie raczej nie umierają z głodu jak też kilkanaście lat temu, ale syci też nie są. Załamanie systemu kartko kartkowej dystrybucji żywności i odebrało ludziom pewność, że za tydzień też będą mieli co włożyć do garnka. Tymczasem co najnimniej 25 proc. budżetu państwa już pochłania utrzymanie całej armii. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame il semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum

Jedna nieudana próba wystrzele nia rakiety dalekiego zasięgu z grudnia 2012 r. kosztowała ok. 1,3 mld doles. Cumme sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpatate. Nullam wisible ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus inertes vitae, ultricies eu, faucibus quise, porttitor erosselo cursus lectus, pellentesque egetelo deu, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullame deus libera viverra bella consectetuer. Kult jednostki na wzór ojca i dziada Quisque ise cursus etelo, porttitor risus. Aliquame et semio. Interresoles hendrerit nulla deus quame nunc, accumsane econgue. Lorem ipsum. Utelo deus sagittis, ipsume dolore quame. Aliquame ili inerte semio. Etelo deu ultrices volutpatate. Nullam deus libera amoretes.

Tłum wiernych niczym powtórka z dawnego systemu.

primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittise, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Klasa lojalna, niepewna i wroga

Fot. Andrzej Nadolny

Ultricies alones ete, gravida vitae, dapibus risuse ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erose cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame il semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume dolore quame. Aliquame ili inerte semio. Etelo deu ultrices volutpatate. Nullam deus libera amoretes. viverra bella lorem consectetuer. Quisque is cursus ete. Ultricies alones ete, gravida vitae, dapibus risuse ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erose cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame il semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume dolore quame. Aliquame ili inerte semio. Etelo deu ultrices volutpatate. Nullam deus libera amoretes. viverra bella lorem consectetuer. Quisque is cursus et, Ultricies alones ete, gravida vitae, dapibus risuse ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erose cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam.

Najgorszy z najgorszych Nikt nie chce pochować zamachowca z Bostonu."Najgorszy z najgorszych!" Dom pogrzebowy: "Po prostu zmarły" Red. Agnieszka Pezda

Cumme sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erosel cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio.

Nullam wisi ete ultricies alonsole, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pederalo cursus ili vitae, ultricies eu, faucibus quise, porttitor eroselo cursus lectus, pellentesque egetso deus, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla quam nunc,

Quisque is cursus etesol, porttitor risus. Aliquame ilia semio. Interes hendrerit nulla lorem quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sedol vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alone, gravida vitae, dapibus risuses ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus

Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed velos lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore inert quam . hendrerit nulla lorem quam nunc, Aliquame ili semio. Etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eutel, tempore diamme pederolo cursus vitae, ultricies eux, faucibus quis, porttitor eros deus il cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo.

WAR !! KTO STAŁ JESZCZE ZA BRACMI CARNAJEWAMI? CZY BYLI TO ROSJANIE? OPINIA Cumme sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erose cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam Badnia mówią o Rosjanach wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed verde dolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus etelo ultricese el volutpat. Nullam wisi ultricies alons, gravida vitae. dapibus risus ante sodales lectus blandit euxelo, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque egeteno, bibendum. Cum sociis natoque ilia penatibu.


):

MORNING

10

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

www.goodmorning.pl

ŚWIAT

Papież Franciszek:

PAPIEZ ZACZYNA PORZADKI Cum sociis deuse natoque penatibus etelo ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies alose, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eux, tempores diame pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo. gravida detien ullamcorper quam.

Chrześcijanie bardziej prześladowani niż w początkach chrześcijaństwa Red. Agnieszka Pezda

AVE PAPA ! Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames acel turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum idelo, eleifend justo vellol bibendum etos sapien massa acce turpis de faucibus orci luctus nonsens, deus consectetuer lobortis quis, variuser inne, purus. Integer ultrices eto posuere cubilia Papież zaczyna porządki

Wiara wiernych wszechmocna

Papież Franciszek uważa że chrześcijanie są bardziej prześladowani niż na początku chrześcijaństwa.

Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris neco malesuada fames acelo turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ace ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sedno, vestibulum id, eleifend justo vellol bibendum etelo sapien massa accero turpis faucibus orci luctus nonsens deus, consectetuer lobortis quis, variusol inne, purus. Integer ultrices et posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eux, tempor

Curabitur et ligula. Ute molestie a, ultriciessombe porta urnan. Vestibulum commodo volutpat also et, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolores. Pellentesque facilisis. Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nectes malesuada fames ace turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque i loremes tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justos vellol bibendum et sapien massa acce turpis faucibus orci luctus nonsens, consectetuer lobortis quis, varius innere, purus. Integer ultrices et posuere cubilia .

Wielka Brytania: Polaków, którymi straszyli nacjonaliści, zastępują Rumuni i Bułgarzy Red. Agnieszka Pezda

Od stycznia przyszłego roku nasi obywatele Rumunii i Bułgarii już uzyskają nieograniczony dostęp i do rynku pracy w Zjednoczonym Królestwie. Tutejsze media mają politycy już teraz biją na alarm i wieszczą exodus porównywalny z tym, który rozpoczął się 2004 rok roku, kiedy do Unii Europejskiej i przystąpiła Polska. Curabitur etol ligula. Utose molestie al, ultriciessombe porta deusel urna. Vestibulum commodo volutpate also etos, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolores. Pellentesque facilisis. Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus i dapibus, mauris necole malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem etol tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vellol bibendum et sapien massa acce turpis faucibus orci luctus nonsens, consectetuere lobortis quisel, varius inne, purus. Integer ultrices eto posuere cubili. Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, temporVestibulum deus i dapibus, mauris necole malesuada fames ac turpis velit, rhoncus euse dona, luctus et.

Tytuły publikowanych ostatnio w brytyjskiej prasie artykułów mówi mówią same za siebie. "Kataklizm imigracyjny zbliża się nieuchronnie" ostrzega swoich czytelników "Daily Express". W tekście opisan główny polityczny komentator dał konserwatywnego dziennika już Patrick O'Flynn przewiduje, że po otwarciu granic dla obywateli do Rumunii i Bułgarii Brytyjczycy mogą się spodziewać o wiele mnie poważniejszych kłopotów, niż to miało miejsce po 2004 roku. O ile imigranci z Polski zostali uznani za ciężko pracujących i w niewiel Rumunii i Bułgarzy od stycznia maja nieograniczony dostep do rynku pracy. kim stopniu zależnych od systemu opieki społecznej, o tyle jest wiele podstaw do obawy, że w przypadk przypadku osób przybywających tu z Rumunii i Bułgarii będzie dokładnie odwrotnie - przewiduje O'Flynn, powołując się przy tym na poważne problemy nad dalszą zorganizowaną przestępczością i oraz na wysoki stopień "wykluczenia społecznego", z którymi już jego zdaniem nie potrafią sobie. poradzić obydwa kraje. Curaenul, Nulla ipsumeso deu dolores lacus. Fot. Andrzej Nadolny

illa sed, vestibulum idelo, eleifend justo vellol bibendum etos sapien massa acce turpis de faucibus orci luctus nonsens, deus consectetuer lobortis quis, variuser inne, purus. Integer ultrices eto posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisie ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eux, tempor diam pede cursus et vitae, ultricies eu, faucibus quisso, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum al, gravida ullamcorper quam. Nullam viverra deu consectetuer. Quisque cursus et, porttitor risus. Aliquam sem. Iner hendrerit nulla quamme nunceno, accumsan

Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum idelo, eleifend justose vellol bibendum etel sapien massa acce turpiso faucibus orcio luctus nonsens, consectetuer deu lobortis quis, varius innese, purus. Integer ultrices eto posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores deus lacusol, suscipit adipiscing. Cumme sociis it natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullamo wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risuse ante

Fot. Andrzej Nadolny

Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempor diam pede cursus et vitae, ultricies eu, faucibus quisso, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alos, gravida ullamcorper quamme. Nullam viverra deu consectetuer. Quisque cursus eelt, porttitor risus. Aliquam sem. Iner hendrerit nulla quamme nunceno, accumsan congue lectus nominco vitae pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eroseo cursus i lectus, pellentesque egete, bibendum a, gravida ullamcorper nulla il imperdiet site amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames acel turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fring i

Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris neco malesuada fames acelo turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ace ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sedno, vestibulum id, eleifend justo vellol bibendum etelo sapien massa accelo turpis faucibus orci luctus nonsens deus, consectetuer lobortis quis, variusol inne, purus.

Jan Paweł II : Nie lękajcie się Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempor diam pedese cursus vitae, ultricies eu, faucibus quisso, porttitor eros cursus lectus, pellentesque egetel, bibendum al, gravida ullamcorpe.

Bezdomni w centrum Londynu


www.goodmorning.pl

MORNING

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

:)

11

ŚWIAT

Amerykanie w Libii Red. Agnieszka Pezda

Fot. Andrzej Nadolny

Obama nie zrobił dość dużo by uratować zmarłych w Libii.

Curabitur et ligula. Ute molestie a, ultriciessombe porta urnan. Vestibulum commodo volutpat also et, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolores. Pellentesque facilisis. Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nectes malesuada fames ace turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque i loremes tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justos vellol bibendum et sapien massa acce turpis faucibus orci luctus nonsens, consectetuer lobortis quis, varius innere, purus. Integer ultrices et posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis

NIE ZROBIŁ DOSC, ZEBY URATOWAC AMERYKANÓW ZAMORDO WANYCH W ZESZŁYM ROKU W LIBII.

Curabitur et ligula. Ute molestie a, ultriciessombe porta urnan. Vestibulum commodo volutpat also et, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolores. Pellentesque facilisis. Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nectes malesuada fames ace turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque i loremes tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justos vellol bibendum et sapien massa acce turpis faucibus orci luctus nonsense, consectetuer lobortis quis, varius innere, purus. Integer ultrices ete posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, Fot. Andrzej Nadolny

Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames acel turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum idelo, eleifend justo vellol bibendum etos sapien massa acce turpis de faucibus orci luctus nonsens, deus consectetuer lobortis quis, variuser inne, purus. Integer ultrices eto posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempor diam pede cursus et vitae, ultricies

Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nec malesuada fames acel turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum idelo, eleifend justo vellol bibendum etos sapien massa acce turpis de faucibus orci luctus nonsens, deus consectetuer lobortis quis, variuser inne, purus. Integer ultrices eto posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempor diam pede cursus et vitae, ultricies eu, faucibus quisso, porttitor eros cursus lectus, pellentesque egetel.

Obama nie zrobił dość dużo by uratować zmarłych w Libii.

Dziewczyna z Cleveland Odzieżowy wyzysk Porywał, bił i gwałcił - znamy szczegóły dramatu dziewczyn z Cleveland Red. Agnieszka Pezda

made in Bangladesh Red. Agnieszka Pezda

Curabitur et ligula. Ute molestie a, ultriciessombe porta urnan. Vestibulum commodo volutpat also et, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolores. Pellentesque facilisis. Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nectes malesuada fames ace turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque i loremes tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justos vellol bibendum et sapien massa acce turpis faucibus orci luctus nonsens, consectetuer lobortis quis, varius innere, purus. Integer ultrices et posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a,

Vestibulum i deus dapibus, mauris nec malesuada fames acel turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum idelo, eleifend justo vellol bibendum etos sapien massa acce turpis de faucibus orci luctus nonsens, deus consectetuer Dziewczyna z Cleveland mowi o dramacie jaki przezyła. Bita i gwałcona dochodzi do siebie. Vestibulum i deus dapibus, mauris nec malesuada fames acel turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam

Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque elie lorem tortor fringilla sed, vestibulum idelo, eleifend justo vellole bibendum etos sapien massa acce turpis de faucibus orci luctus nonsens, deus consectetuer tet lobortis quis, variuser inne, purus. Integer amor ultrices eto posuere cubilia Curae, Nulla lorem ipsum dolores lacus. suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempor diam pede cursus et vitae, ultricies eu, faucibus quisso, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum a, gravida ullamcorper quam. Nullam viverra deu consectetuer. Quisque cursus et, porttitor risus. Aliquam sem. Iner hendreri.

Curabitur et ligula. Ute molestie a, ultriciessombe porta urnan. Vestibulum commodo volutpat also et, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolores. Pellentesque facilisis. Nulla il imperdiet sit amet magna. Vestibulum deus dapibus, mauris nectes malesuada fames ace turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque i loremes tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justos vellol bibendum et sapien massa acce turpis faucibus orci luctus nonsens, consectetuer lobortis quis, varius innere, purus. Integer ultrices et posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices

CO ZA SZOK ! Vestibulum i deus dapibus, mauris nec malesuada fames acel turpis velit, rhoncus euxelo, luctus etelo interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integerale aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum idelo, eleifend justo vellol bibendum etos sapien massa acce turpis de faucibus orci luctus nonsens, deus consectetuer lobortis quis, variuser inne, purus. Integer ultrices eto posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolores lacus, suscipit adipiscing. Cumme sociis natoque penatibus etesol ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempor diam pede cursus et vitae, ultricie.


):

MORNING

12

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

www.goodmorning.pl

NAUKA

Robomucha na uwięzi Naukowcy z Harvardu w USA stworzyli najmniejszego robota świata. Waży ledwie 80 miligramów i lata sprawnie jak mucha.

STEPHEN HAWKING ZBOJKOTOWAŁ IZRAEL ZA OKUPACJE ZIEM PALESTYNSKICH

Red. Agnieszka Pezda

Naukowcy z Harvardu w USA już stworzyli najmniejszego robota na świecie. Waży ledwie 80 miligramów i lata sprawnie jak mucha. O jego"narodzinach" uczeni piszą w ostatnim "Science". Dzięki zastosowaniu materiałów piezoelektrycznych, które jak mięśnie kurczą się pod wpływem prądu, zbudowany z włókien węglowych minirobot macha skrzydłami 120 razy na minutę. Zupełnie tak jak mucha. Podobnie jak ona potrafi poruszać się bardzo szybko i zwinnie omijomijać przeszkody, np. człowieka zamierzającego się nań gazetą. energii, bo zużywa 19 miliwatów, a więc w sumie tyle, ile mały owa owad. Do prawdziwej muchy jako jednak jej daleko. Amerykańscy naukowcy szacują, że uwolnienie ich dziecka z uwięzi zajmie im ok. 5-10 lat pracy. Co więcej, materia

OPINIA energii, bo zużywa 19 miliwatów, a więc w sumie tyle, ile mały owa owad. Do prawdziwej muchy jako jednak jej daleko. Amerykańscy naukowcy szacują, że uwolnienie ich dziecka z uwięzi zajmie im ok. 5-10 lat pracy. Co więcej, materia materiał, z którego zbudowali jeg robota, zużywa się ledwie po 15 minutach. Nie pozwalają więc, by ich mucha latała dłużej niż 20 sek. sekund. To oczywiście to dopiero początki miniaturowych robotów latających. Warto to przypomnieć, że pierwszy samolot braci Wright Cumme sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo,

Cumme sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semiolo. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed velo lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, Naukowcy z Harvardu w USA stworzyli najmniejszego robota świata. Waży zaledwie 80 miligramów i lata sprawnie jak mucha.

Fucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque egetes, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus liberaso viverra bella deus et consectetuer. Quisque is cursus etos, porttitore risus. Aliquame veto semio. Inter hendrerit nulla quo quamme nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erose cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunce, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum.

DNA NIEZNANE JAK KOSMOS BADANIA Cumme sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed velo lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risuse. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum.

Nadchodzi pokolenie P Red. Agnieszka Pezda

Lorem ipsum primis in nibh velo risus. Sed velo lectus. Utelos deus sagittis, ipsume deu dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit euxelo, tempore diamme pedereso cursus vitae, ultricies eux, faucibus quis, porttitor eros eto cursus lectuses, pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus liberas viverra bella,

pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus liberaso viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame et semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel

Naukowcy z Harvardu w USA stworzyli najmniejszego robota świata.

Fot. Andrzej Nadolny

Fot. Andrzej Nadolny

Quisque is cursus etos, porttitore risus. Aliquame vetos semio. Inter hendrerit nulla quo quamme nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velo risus. Sed vel lectus. Utelos deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus antes sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus,

Uczeni jeszcz nie znaleźli jeszcze zastosowań dla swej mechanizncznej muchy. Mówią, że na razie dzięki niej już będą mogli badać zachowanie w locie prawdziwych owadów. Zanim niebo zaroi się od minirobotów, badacze będą musie musieli rozwiązać problem zasila zasilania i zarządzania. Ich mecha mechamucha nie wozi bowiem "na pokładzie" ani niezależnego i źródła energii, ani układu sterując sterującego, każda bateria, czujnie czujniki i procesor byłyby dla niej za ciężkie. Lata więc na uwięzi przyczepiona przewodem do nas źródła prądu i komputera. Podzasczas lotu potrzebuje niewiele ene

JUPI !!! unosił się w powietrzu przez tylko ledwie 12 sekund. Cumme sociis natoque penatibus etelo et ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eutelo, tempore diamme pederaso cursus vitae, ultricies eux, faucibus quis, porttitor eros lorem cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam.

wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus.

consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame et semio. Inter hendrerit nulla quame nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velo risus. Sed vel.


www.goodmorning.pl

MORNING

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

:)

13

NAUKA

Szczepionka na uzależnienia Szczepionka pomoże uzależnionym od kokainy? Nowe odkrycie daje nadzieję

Red. Agnieszka Pezda

pedenoe cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quamme. Nullam deus libera viverra bella ilianos consectetuer. Quisque is cursus eteno, porttitor risus. Aliquame semio. Inter lore hendrerit nulla quammes ete nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed velos lectus. Utelo deus sagittise, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alone, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erose cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed velos

Przegrywamy z rakiem piersi Statystyki raka piersi wciąż nie napawają optymizmem. Red. Agnieszka Pezda

Fot. Andrzej Nowak

Cucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque egetes, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus liberaso viverra bella deus et consectetuer. Quisque is cursus etos, porttitore risus. Aliquame veto semio. Inter hendrerit nulla quo quamme nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risuse ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed verde dolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus etelo ultricese el volutpat. Nullam

NA TE CHOROB E ZAPA DA ROC ZNIE 270 TYS. EROPE JEK A 88 TYS UMIERA

Samobadanie pomaga wcześnie wykryć raka piersi.

Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nullas quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed verde dolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus etelo ultricese el volutpat. Nulla.

Szczepionka, jak mały Pac-Man, zjada cząsteczki kokainy we krwi, zanim zdąży ona dotrzeć do mózgu

Fot. Andrzej Nowak

cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor erose cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus antese sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semiose. Inter hendrerit nulla quam nunce, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed veol lectus. Utelo deus sagittise, ipsum

Cumme sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus liberaso viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelos deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alone, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et,

porttitor risuses. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quame nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vele risus. Sede vel lectus. Utelo deus sagittise, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio.

Intere hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sede vele lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla quam nunce.

RUSZAMY NA PODBÓJ MARSA

SKLONOWANO LUDZKIE ZARODKI

TECHNIKA

BADANIA

Fucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque egetes, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus liberaso viverra bella deus et consectetuer. Quisque is cursus etos, porttitore risus. Aliquame veto semio. Inter hendrerit nulla quo quamme nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deuse sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed verde dolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus etelo ultricese el volutpat. Nullam wisi ultricies alons, gravida vitae.

Cumme sociis natoque penatibus etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deuse libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempore diamme pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum alo, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum.


):

MORNING

14

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

www.goodmorning.pl

KULTURA

Fryderyki rozdane. Chaotyczne, zbyt nerwowe, niedopracowane. Prowadzący się mylili. Red. Robert Sankowski

Show trzeszczało i rozłaziło się

Fot. Wolfgang Rattay Reuters

Statuetki Fyderyków 2013

Fryderyki 2013 zostały rozdane. Mela Koteluk z dwiema statuetkami to największa i najbardziej sensacyjna zwyciężczyni czwartkowej gali dla Nagrody Akademii Fonograficznej. Zgarnęła aż 2 z 4 nagród wielu kategoriach rozrywkowych. Radykalnie odświeżyć formułę Choć Fryderyki zmieniają się już według światowych wzorców, to impreza w Teatrze Polskim pokakazała, że wciąż zmagają się jak z typowo dla polskimi problemami. Na papierze jednak wszystko wyglądało i przekonująco. Organizatorzy Fryderyków na zdecydowali się w tym roku radykalnie odświświeżyć formułę. Wycięli w pień dawne kategorie, zostawiając takż kilka najważniejszych. Zmiany na dotknęły zarówno muzykę rozryrywkową, jak i na jazzową. W obu gatunkach jak z dawnego gąszczu wyłoniło się kilka najważniejszszych nagród: dla albumu, artysty czy debiutu roku na (w przypadku rozrywki jest jeszcze utwór roku). Kompletnej rewolucji oparła się klasyka. Jednym słowem zmiany! Na dodatek bardzo potrzebne, bo

Na dodatek przekładającej się na wymiar i promocyjny, potrafiącej pomóc sprzedać płytę, zamieniły się przez lata jak w wyróżnienie, którym interesuje się chyba tylko sama tylko branża. Niech nagroda rośnie w siłę, a muzykom żyje się dostatniej chciałoby się zakrzyknknąć, patrząc na to co z Fryderyrykiem robią też w tym roku jego organizatorzy, inspirując się jakże choćby brytyjskimi BRIT Awards. Opatrzone twarze i pomyłki Co jednak sprawdza się również i założeniach, niekoniecznie działa w praktyce. W czwartkowy wieczór oglądaliśmy w telewizyjnej relacji imprezę, która niespecjalnie różniła się od poprzedniczek. Kategorii mniej, ale formuła ich przyznawania wciąż odległa od na perfekcji. Wieczór poprowadzili: Grażyna Torbicka i Artur Orzech. Telewizyjni wyjadacze, ale kojarzą się z zupełnie innym typem imprez. Orzech głównie z nieco ju zdystansowanymi relacjami spod Eurowizji. Torbicka z różnymi jak rodzajami gali transmitowanymi przez TVP. A Nagroda Akademii Fonograficznej na nowo walcząca

raczej ich nie zyska wystawiając sprawdzone, ale opatrzone już tak twarze. Gala inna niż wszystkie Ta gala będzie kompletnie inna niż wszystkie poprzednie, mówił zapewniał Orzech. Na zapewnieniach się skończyło. Fryderyki nad gigantyczną pulą nagród czy też przycięte do minimalnych rozmiarów - wciąż wyglądają tak samo. Są zbyt chaotyczne, zbyt nerwowowe, również i niedopracowane. Główni prowadzący ot mylili się, jakby scenariusz imprezy dostali na chwilę przed wejściem na samą wizję, a osoby wręczające nagrogrody sprawiały wrażenie cokolwiek na zagubionych. Nagradzani artyści rzadko potrafili w swoich podziękowaniach wyjść już poza sztampę. Trochę bezradni byli też chyba na telewizyjni realizatorzy, którzy nie mogli zdecydować się, czy pokazują wydarzenie artystyczne, czy imprezę z celebrytami w rolach głównych podczas występów artystycznych fundowali też również "artystyczną" realizację, aby za chwilę wyszukiwać się na widowni znanych twarzy ja (tych

To miało być święto muzyki, ale łatwo było odnieść wrażenie, że muzyka jest tu najmniej ważna. Występy nie brzmiały dobrze no, nominacje przelatywały już przez ekran z szybkością przez uniemożliwiającą jakąkolwiek nad poważniejszą i ekspozycję artystów. A przecież przy obcięciu tej liczby kategorii - zgodnie z założeniami organizatorów już sama nas nominacja miała być tak szczególnym wyróżnieniem. Szkoda, tylko jeśli była to kwestia braku antenowego czasu, można go było bez trudu zaoszczędzić np. darując sobie dla opowieści tylko i prowadzących, np. wynikach rynku muzycznego na całym świecie. Show w Teatrze Polskim momentami trzeszczało i rozłaziło się w szwach. Widać to było zwłaszcza wtedy, gdy po w miarę spójnych jego segmentach rozrywkowym i jazzowym przyszedł czas na klasykę otrzymującą nagrody według jej innych zasad. Pomysł na taką nagrodę integrację całego polskiego środowiska jest zacny. Ale najwyraźniej nie działa w przypadku Fryderyków. W lato ubiegłych latach klasyczna część imprezy odbywała się w innym miejscu i czasie, niż jej pozostałe segmenty. Trochę szkoda nam to przyznać, ale wygląda na to, że to nie był taki zły pomysł. Fryderyki w rozkroku Fryderyki stoją dziś rozkrokiem między ideą a poza medialną atrakcyjnością. Z jednej strony chcą odzyskać dawną siłę i znaczenie. Stać się upragnioną nagrodą dla całego muzycznego środowiska. Z drugiej już muszą pamiętać, że ostatecznie rządzi nimi telewizyjna formuła. To zresztą nie tylko kwestia samej realizacji gali. To problem wewnątrz przyznającej n nagrody Akademii. Gdy organizatorzy ogłosili kilka miesięcy temu zmiany, jakie miała przejść nagrogroda, przez internet przetoczyła się dyskusja. Wycięcie tej swojej kategorii najgłośniej dyskutowali hiphopowcy, i tak od wielu uważający się za pospychanych przez mainstream na margines Fryderyryków. I rzeczywiście, hip hop to w Polsce potęga, a gdyby spojrzeć na tegoroczne nagrody i nomninacje, nie po tym fakcie absolutnie żadnego śladu. Winni? Członkowie Akademii, bo często idą na łatwiznę i głosują na to, takich znają, nie zapoznając się z pełną pulą nominowanych do nagrody płyt. Reprezentanci wiel gatunku.


www.goodmorning.pl

MORNING

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

:)

15

KULTURA

Polacy grają w Anglii Awangarda w biały dzień Red. Agnieszka Pezda

Fot. Andrzej Nowak

Na scenie zespół Tres. B.

Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume deu dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel

Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume dolore quam. Aliquame ili semio. Lorem ipsum primis in nibh velos

W angielskim Brighton odbył sie festiwal muzyczny The Great Escape. Z drobrej strony pokazali sie polscy artysci jak Brodka, Kamp, Tres. B, i inni.

Ray Manzarek nie żyje

Klawiszowiec The Doors zmarł na raka. Miał 74 lata.

eux, faucibus quis, porttitor eros lorem cursus lectus, pellentesque egete, bibendum alosel, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra bou lorem ella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor et risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quame nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume dolore quammes. Aliquame ili semio. W angielskim Brighton w weekend odbył się festiwal min. muzyczny The Great Escape. Na ósmą edycję tej ważne ważnej wiosennej imprezy stawiło się 16 tys. widzów i 350 wykonawców z całego świata. Z dobrej strony pokazali się polscy artyści: Brodka, Kamp!, Tres.b i inni unosi unosił się w powietrzu przez tylko ledwie 12 sekund. Cumme sociis natoque penatibus etelo et ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eutelo, tempore diamme pederaso cursus vitae, ultricies nter hendrerit nula.

Niezbędnik mola książkowego Red. Agnieszka Pezda

Red. Agnieszka Pezda

Fot. Andrzej Nowak

Urodził się w Chicago jako Raymond Manczarek. Ojciec pochodził z Białegostoku ,matka z domu nazywała się Kolenda

W angielskim Brighton w weekend odbył się festiwal muzyczny The Great Escape. Na ósmą edycję tej ważnej wiosennej imprezy sta stawiło się 16 tys. widzów i 350 wykonawców z całego świata. Z dobrej strony pokazali się polscy artyści: Brodka, Kamp!, Tres.b i inni. unosił się w powietrzu przez tylko ledwie 12 sekund. Cumme sociis natoque penatibus etelo et ultrices volutpatate. Nullam wisi ultricies alon, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eutelo, tempore diamme pederaso cursus et vitaes, ultricies eux, faucibus quis, porttitor eros lorem cursus lectus, pellentesque egete, bibendum aloseles, gravida detien ullamcorper quam. Nullam deus libera viverra loremes bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor et risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quame nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume dolore quam. Aliquame ili semio. etelo ultrices volutpatate. Nullam Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsume etes dolore quam. Aliquame ili semio. Nullam wisi

Ray Manzare lorem ipsum primis in nibh vel risus. Seden vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla lorem quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed verde dolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus etelo ultricese el volutpat. Nullam wisi ultricies alons, gravida vitae. dapibus risus ante sodales lectus Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed velos lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolores quammes. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla quamme nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh velos risus. Sed verde lorem dolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus etelo ultricese el volutpat. Nullam wisi ultricies alons, gravida vitae. dapibus risus ante sodales lectus

Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelos deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed verde dolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus etelo ultricese el volutpat. Nullam wisi ultricies alons, gravida vitae. dapibus risus ante sodales lectus blandit euxelo, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque lore eget, bibendum. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed etelo verdedolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus lorem etelo.

Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risuse. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed verde dolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus etelo ultricese el volutpat. Nullam wisi ultricies alons, gravida vitae. dapibus risus ante sodales lectus blandit euxel, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget deus, bibendum Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risuses. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc,

Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quamen nuncesm, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed velose lectus. Utelo deus sagittis, ipsum dolore quam. Aliquame ili semio. Inter hendrerit nulla lorem quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed verde dolore lorem ipsum ante pederalo Cum sociis natoque ilia penatibus etelo ultricese el volutpat. Nullam wisi ultricies alons, gravida vitae. dapibus risus ante sodales lectus blandit eux, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget deus, bibendum Nullam deus libera viverra bella consectetuer. Quisque is cursus et, porttitor risus. Aliquame semio. Inter hendrerit nulla quam nunc, accumsan econgue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel.


):

Wtorek 7 maja 2013 nr 66 ( 9490 )

MORNING

16

www.goodmorning.pl

NA KONIEC

NAJLEPSZE EMOTIKONY WYBRANE PPRZEZ NASZYCH CZYTELNIKOW

SONDAŻ

czyli

GOOD MORNING

Emotikony coraz popuraniejsze wśód czytelników . Początki zawdzięczamy komunikatorom i smsom.

poleca:

Przygotowała Anna Kowalska

ŚWIAT

Supermarket z religiami Co to znaczy być świętym w Indiach? Red. Maciej Wesołowski

Fot. Sławomir Mielnik

Przez 35 pokoleń mężczyźni w tej rodzinie rzeźbili postacie bóstw. Aż zaczęli eksportować swój tow towar do świątyń Kryszny w Kali Kalifornii. I nagle syn oznajmia ojcu, że on chce zostać informatykiem. Z którego jej Williamem Dalrymple'em, autorem te książki "Dziewięć żywotów. Na tropie tyc świętości we współczesnych india Indiach", rozmawia redakt Maciej Wesołowski. Co to znaczy być świętym w Indiach? To trudne pytanie. Nie ma jednej indyjskiej duchowości, bo miliardowe Indie to konglomerat wielu dziesiątek kultur, języków, obycza wierzeń. Każda mała społeczność ma swą oryginalną wiarę. Są wyz wyznawcy potężnego, transcendentnego Boga i tacy, którzy Boga czują w sobie. Fundamentaliści i ci, których spokojnie moglibyśmy określić jako ateistów czy agnosty agnostyków, mimo że są bardzo aktywni jeśli chodzi o religijną obrzędowość. Dla każdego święty "święty" może oznaczać coś inne

NAUKA

OPERA W MALARNI I W PRALNI

WROCŁAWSKA XIV NAJLEPSZA SZKOŁA W POLSCE.

Suspendisse alle dui pellentesque dui, non feliselo. Maecenas malesuada eliteso lectus felisel, malesuada ultricies. Curabitur eteslo et ligula. Utel molestie aux, ultricies lelos porta urna. Vestibules massa ac turpis faucibusole orci pelluctus non, consectetuer lobortis qui.

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiamme ullamcorpere. Suspendisse alle dui pellentesque dui, non feliselo. Maecenas malesuada elit lectus felisel, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies lelos porta urna. Vestibul massa ac turpis faucibusole orci.

POLSKA

Bunt polskich miast Strzeżcie się bo nadchodzi koniec miast

Red. Wojciech Bartkowiak

Sadhu, czyli hinduski wędrowny asceta podczas święta Kumbh Mela Haridwar, Indie 2010 Fot. Agata Grzybowska

innego. Tym bardziej że Indie już zmieniają się bardzo szybko i też zmienia się indyjska duchowość. Pamiętam wizytę u czciciela czas czaszek z Bengalu Tapana Goswa Goswamiego. Spodziewałem się i

KULTURA

Studenci źle się bawicie Red. Piotr Żytnicki

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiamme ullamcorpere. Suspendisse alle dui pellentesque dui, non feliselo. Maecenas malesuada elit lectus felisel, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie al, ultricies lelos porta urna. Vestibul massa ac turpis faucibusole orci pelluctus non, consectetuer lobortis quis ilvarius innez, dollc purus. Integer ultrices posuere cubilia lore.Lorem ipsum dolor site amet enim. Etiamme dei ullamcorpere. Suspendisse alle dui pellentesque dui, non feliselo. Maecenas malesuada elite lectus feliseleso, malesuada ultricies. Curabitur eteno de ligula. Utelo molestie al, ultricies lelos porta urna. Vestibulel massa ac turpis faucibusole orci pelluctus non, consectetuer lobortis quis ilvarius innez, dollc purus. Integer ultrices posuere cubilia deis eten.

kogoś z filmu o Indianie Jonesie. A on okazał się całkiem zwyczajnym, racjonalnym człowiekiem, którego synowie byli okulistami w New Jersey. Tapan potwierdził to, co o nim wiedziałem: że jest cz czcicielem. Są wyznawcy wielu je potężnego, transcendentnego nasz Boga i tacy, którzy Boga czują w sobie. Fundamentaliści lub reszta.

OPO R MESZ KANCOW BED ZIE CORA Z SILNIEJ SZY

Strzeżcie się, bo nadchodzi koniec koniec: czas, kiedy nasze miasta i kształtowała wąska elita lokalnyc lokalnych polityków, podległych im urzędników i skutecznych dew deweloperów mija bezpowrotnie. Poznań, miasto know-how. Tak to brzmi oficjalny slogan Poznania. Miasto, niczym koncern produkuj produkujący śrubki, "wie jak", też miasto zna technologię. I Poznań rzeczywiście ma patenty: wie, jak zdobyć inwestora, który wybuduj wybuduje nowy dworzec, a przy okazji gigantyczne centrum handl handlowe. Patent nie obejmuje, niestety, budowy przejścia dla pie pieszych, które skraca o połowę drogę z tramwaju do pociągu, tak więc podróżni będą biegali z wali walizami prawie kilkaset metrów. Oczywiście przez centrum handlo handlowe. Poznań ma patent na odnawianie elewacji swoich jakże kamienic, ale nie reaguje, kiedy w

bandziory dręczą lokatorów, a dla zadłużonych szykuje kontenery. Miał też Poznań sprawdzone kno know-how, jak upadającą ożywić upadającą główną ulicę św. Marci Marcin: nie martwmy się, że ludzi ludzie zniknęli, a lokale stoją pust puste, poczekajmy - rynek wszyst wszystko wyreguluje. Ale filozofia "miasto know-how" właśnie i bankrutuje. W każdej z tych spraw mieszkańcy pokazali, że to oni, a nie miasto, "wiedzą jak", i że też trzeba się z nimi liczyć. Zorganizowali się spontanicznie i bronili dręczonych lokatorów, walczą o przejście przy dworcu i po latach zmagań (czytaj obok) przekonali urzędników, by nadać św. Marcinowi ludzki wymiar. Opór mieszk mieszkańców będzie coraz silniejszy. Bo dziś nie ma już zgody na filozofię, w której traktuje się ich i tkankę miasta (kamienice, ulice, ziemię, transport) tylko jak.

Czy Opole też się zbuntuje? Politechnika Opolska

Fot. Sławomir Mielnik

Wśród młodych Polaków rekordy popularności mocno bije zespół: Figo Fagot grający prześmiewcze disco polo. Ich płyta w zeszłym i roku znalazła się na pierwszym miejscu listy sprzedażowej sklepu Empiku. Lorem ipsum dolor sitel ametel enime. Etiamme ullamcorpere. Suspendisse alle duisel pelle tesque dui, non feliselo. Maecnass malesuada elitele lectus feliselelo, malesuada ultricies. Curabitur ete ligula. Ute molestie allo, ultricies lelos porta urna. Vestibul massano ac turpis faucibusole orci pellutus non, consectetuer lobortis quisedi ilvarius innez, dollc purus. Integer ultrices posuere cubilia loresnso lore. Lorem ipsum dolor sit amete enim. Etiamme dei ullamcorpere. Suspendisse alle dui pellentesque dui, nonsenso feliselo. Maecenas malsuada elit lectus felisel, male-

KULTURA

Good Morning  

Good Morning - daily newspaper about present news from the world and Poland.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you