__MAIN_TEXT__

Page 1

2,99 €

9772424450020 NR. 18

NAMINĖS DUONOS FETIŠAS

verduirkepu

Gabrielės

ETIOPIJOS SUGUNDYTI

MARTIROSIANAITĖS SKONIO NUODĖMĖS

Seksualiausi INSTAGRAMO KEPINIAI

ŽYMIAUSIOS GYDYTOJOS-DIETOLOGĖS IŠPAŽINTIS

Vakarienių

LESS CARBS

greitukas

ORGAZMAS PREKYBOS CENTRE: VIŠTIENOS KOTLETŲ KOVA

y

sa

m Ra a no išt o d v

Gor

Kulinarinis

APIPLĖŠIMAS!

SAUGOK S! IU KIAUŠIN

Vienintelis

iš Garsiausių pasaulio šefų NUKNISTi receptai

TOKS LIETUVOJE SU DAUGIAUSIA IŠBANDYTŲ AUTORINIŲ RECEPTŲ


#

APLANKYTI VILNIUJE ESANTYS PREKYBOS CENTRAI:

* IKI, Mindaugo g. 25, Vilnius „Maxima XX“, Naugarduko g. 84, * Vilnius *

NUOGAS

„Hyper Norfa“, Ukmergės g. 151, Vilnius

* „Rimi MYLIA“, Kedrų g. 4, Vilnius

MAISTAS VMG TESTAS „Verdu ir kepu“ rubrika, kurioje mes, VMG komanda, išrinksime mums labiausiai patikusius patiekalus, kuriuos galima įsigyti prekybos centruose ir kurių kartais nėra arba laiko, arba galimybių pasigaminti patiems. Šį kartą nutarėme patikrinti Kijevo kotletus. Kodėl Kijevo kotletai? Manome, kad mažai atsiras žmonių, negirdėjusių apie Kijevo kotletus. Taip pat manome, kad mažai atsiras žmonių, kurie Kijevo kotletus gamina namuose patys. Tai koks pasirinkimas? Restoranas arba prekybos centro kulinarijos skyrius.

Pirmyn!

Pirko žurnalo vyr. redaktorė Elžbieta.

TOP 5 PREKYBOS CENTRŲ VIŠTIENOS KEPSNIŲ TOPAS TIKSLAS: išsiaiškinti skaniausius prekybos centrų siūlomus Kijevo kotletus, bet, apžvelgę siūlomą asortimentą, nusprendėme įtraukti ir kitokius vištienos kepsnius. TESTAVIMO OBJEKTAS: degustavome prekybos centrų siūlomus Kijevo kotletus bei vištienos kepsnius / kepsnelius.

8

facebook.com/verduirkepu

APIE PASIRINKIMĄ:

ELŽBIETA: „Planuose buvo pasirinkti Kijevo

buvo pirkti prekybos centrų kulinariniuose cechuose gaminti kotletai, kepsneliai, kepsniukai. Iš pradžių planavome vertinti tik Kijevo kotletus, bet galiausiai vertinome ir Kijevo kotletus, ir įvairiausius kepsnelius.

kotletus bei kotletus „Jūratė“ arba „Astra“. Kiekviename aplankytame prekybos centre galima buvo rasti kotletų, pavadinimu „Kijevo“, bet „Jūratė“ arba „Astra“ kotletus radau tik PC „Maxima“ ir „Rimi Mylia“. Taip pat nebuvo nė vieno „Kijevo“ kotleto su kauliuku.“


EILĖS: IKI – prie skyriaus buvo nemažai žmonių, dirbo dvi pardavėjos, buvo smagu žiūrėti į jų sklandų darbą – malonios, paslaugios, greitos. Prie kasų buvo nemažai žmonių, bet laimingai patekau į ką tik atsidariusią kasą, tad laukti neteko. MAXIMA XX – prie skyriaus laukė trys žmonės, subjektyviai vertinant (nes kaip ir neturėjau tokio tikslo, bet tiesiog įsiminė), čia laukiau ilgiausiai iš visų prekybos centrų, nors žmonių buvo mažiausiai. Dirbo daug kasų.

APIE LOGISTIKĄ: NORFA – prie skyriaus buvo labai daug žmonių, viena pardavėja ir svėrė, ir šildė maistą, teko tikrai nemažai palakstyti, bet šypsena nuo veido nedingo. Dirbo keturios kasos, prie kasų žmonių buvo gana daug, bet eilė kasoje, prie kurios stovėjau, ėjo gana greitai. Išrašydama sąskaitą, kasininkė maloniai atsiliepė apie VMG kuriamas televizijos laidas. RIMI – buvo gana nemaža eilė prie kulinarijos skyriaus, dirbo dvi pardavėjos, jos buvo greitos, dalykiškos. Prie kasų irgi laukti neteko.

Jokio ypatingo plano, kokias parduotuves aplankyti, nebuvo – svarbiausia, kad jose būtų kulinarijos skyrius. Buvo atrinkti Vilniuje esantys prekybos centrai pakeliui iš Naujamiesčio į VMG būstinę (Visorių g.). Centrai buvo pasirinkti ir pagal parkavimo galimybę. ir patogumą. Teko pravažiuoti pro Mindaugo gatvėje esančią „Maxima XXX“, bet prisiminus praeitų TOP reidų patirtį bei įsivertinus kasdienę savo patirtį, važiuoti į šį prekybos centrą noro nekilo. Visur parkavimas buvo patogus ir vietų buvo. Veiksmas vyko pirmoje dienos pusėje arba net jau ir pietų metu, tad parduotuvėse buvo gana nemažai žmonių.

!

Įspėjame: šiame teste vertiname tik skonį, neanalizuojame sudėties, taip pat šiuo atveju vertinome tai, kaip gaminys išsaugojo savo skonines savybes po transportavimo.

Degustatoriai: APTARNAVIMAS Visuose prekybos centruose sutiktas personalas – malonus ir profesionalus. Darbuotojos gana draugiškai nusiteikusios, bet jaučiasi, kad šis metas yra gana sudėtingas, nes ateina daug žmonių per pietų pertraukas. Asortimentas parduotuvėse gana platus, kaip matosi, būtent vištiena

yra populiariausia. Taip pat kulinarai neapsiriboja vien maltiniais – verta ieško kitokių, įdomesnių šių patiekalų receptų. NORFA prekybos centre kepsneliai buvo pakuojami į plastikinius maišelius, kas buvo kiek nejauku. Fotosesijai sudėjome kepsnelius ir kotletus ant popierinių maišelių ir iškirpome etiketes.

VMG komanda, iš kurių pagrindiniai komentuotojai – Alfas, Elžbieta, Goda (VMG reklamos ir projektų vadovė) ir Rugilė (VMG projektų vadovė). Taip pat degustavo visi, tuo metu lofte buvę komandos nariai. Pasirinkimas nebuvo sudėtingas, nes skonio nugalėtojas buvo aiškus iš karto ir išrinktas vienbalsiai.

Pavasaris 2019

9


PIKANTIŠKAS „chia“ PUDINGAS SU PAMARINUOTOMIS CUKINIJOMIS Visi mes įpratę, kad „chia“ pudingai yra tik saldūs. O jei paverstume juos užkandiniais? 2 puodelių natūralaus jogurto Šlakelio klevų sirupo arba agavų nektaro ½ šaukštelio druskos 1 šaukštelio garstyčių Žiupsnelio aitriųjų paprikų 6 šaukštų „chia“ sėklų 1 cukinijos ½ skiltelės česnako (pagal pageidavimą) Ryšelio krapų Žiupsnio druskos ½ citrinos sulčių Šlakelio cukraus sirupo Šlakelio aliejaus

1.

Jogurtą sumaišykite su sirupu, druska, garstyčiomis, paprikomis ir „chia“ sėklomis. Supilstykite į indelius. Viską labai gerai išmaišykite ir palikite per naktį ar bent kelioms valandoms.

2.

Cukiniją supjaustykite „spagečiais“, suberkite susmulkintą česnaką, krapus, druską, supilkite citrinos sultis, cukraus sirupą ir aliejų. Palikite sandariai uždarytame inde.

3.

Į indelius su „chia“ pudingu sudėkite cukinijas. Taip pat galite sudėti ir pomidorų, agurkų ar kitų šviežių daržovių salotų.

2

16

facebook.com/verduirkepu

10 min.


PASIDUOTI varškei Šis pralaimėjimas – gardus. Tokie „pralaimėjimai“ nuneša mus į vaikystę arba supažindina su naujais skoniais. Ir dar jie simbolizuoja stabilumą, nes viskas tęsiasi ir tęsis.

180 °C

40 min.

VARŠKĖS APKEPAS SU jaunais kopūstais Pusryčiams, pietums, vakarienei. Ir į pietų dėžutę tinka! 300–400 g jaunų kopūstų 1 svogūno 1 šaukštelio cukraus 2 šaukštų lydyto sviesto Žiupsnelio druskos 400 g varškės (9 proc. riebumo) 2 kiaušinių 1 šaukšto žolelių mišinio su pomidorų dribsniais arba kitokių mėgstamų žolelių prieskonių 40 g miltų 1 šaukštelio kepimo miltelių

20 min. 4

1.

Svogūną supjaustykite, pakepinkite lydytame svieste su cukrumi. Suberkite supjaustytus kopūstus, pasūdykite, pakepinkite tiek, kad lapai suvystų ir tūris sumažėtų.

2.

Varškę sumaišykite su kiaušiniais, žolelių prieskoniais, miltais ir kepimo milteliais.

3.

Pusę varškės masės sukrėskite į formą, išklotą kepimo popieriumi, uždėkite kopūstų įdaro, ant viršaus – likusią varškę. Aplyginkite viršų ir šaukite į iki 180 °C įkaitintą orkaitę. Kepkite maždaug 40 min.

Pavasaris 2019

17


KIAUŠINIAI VS SKLINDŽIAI Kova prasideda dar prieš pusryčius. Dvi nenugalimos pusryčių tradicijos – kiaušiniai ir blyneliai aka sklindžiai. Kas nugalės? Kam atiteks laimėtojo laurai? Bet gal dabar suveiks Spartos kovotojų principas – su skydu arba ant skydo, nes kito neduota? Ir liks nors kritę, bet nenugalėti? Šioje kovoje teisėjauti tenka jums!

AVOKADO „LAIVELIS“ Neatsispyrėme pagundai „copy-paste’inti“ šį socialinius tinklus užvaldžiusį patiekalą iš avokado. Arba patiekalą iš kiaušinio su avokadu arba kiaušinienę avokade, arba... na... patys pavadinkite. Faktas, kad čia užsimezga kiaušinio ir avokado meilė. Tik trunka neilgai, nes kai suvalgo, tai meilės nebelieka... iki kito karto.

1.

Avokadą perpjaukite pusiau, išimkite kauliuką. Šaukšteliu dar padidinkite ertmę, nes kiaušinis gali išplaukti pro kraštus.

2.

Įmuškite po kiaušinį į avokado puselę, sustatykite jas skardelėje ir šaukite į iki 180 °C įkaitintą orkaitę ~15 min.

1 didelio avokado „ready to eat“* 2 kiaušinių Žiupsnelio rupios druskos Žiupsnelio šviežiai grūstų juodųjų pipirų

3.

Prieš patiekdami gausiai apibarstykite druska ir šviežiai grūstais juodaisiais pipirais.

* „Ready to eat“ – taip žymimi ypač sunokę egzotiniai vaisiai: mangai, ananasai, avokadai.

2

5 min.

15 min.

180 °C


MIELINIAI CUKRUOTI SKLINDŽIAI Nostalgiškas stebuklas. Putlučiai, minkštučiai, atkeliavo tiesiai iš vaikystės, kai užbertas ant duonos cukrus buvo gardus desertas. 25 g šviežių mielių 450 ml šilto vandens arba pieno 2 šaukštų cukraus 750 ml miltų + 1 šaukšto 1–2 obuolių Žiupsnelio druskos Aliejaus (kepti) Stambaus cukraus (pabarstyti)

1.

Mieles ištirpinkite šiltame vandenyje su 1 šaukštu cukraus ir šaukštu miltų. Palikti 20–25 min., kol mielės suaktyvės. Obuolius nulupkite ir supjaustykite kubeliais.

2.

Persijotus miltus sumaišykite su druska, likusiu cukrumi ir supilkite į juos mielių tirpalą. Viską maišykite 6–8 min. Pabaigoje suberkite obuolius.

3.

Palikite, kol tešla pakils – apie 30–35 min. Kepkite keptuvėje įkaitintuose riebaluose, nustatę vidutinę kaitrą. Iškepusius sklindžius nusausinkite ant popierinio rankšluosčio ir apvoliokite cukruje. (Šį žingsnį galite praleisti – naudokite jums patinkantį pagardą.)

4–6

60 min.

Pavasaris 2019

20 min.

21


ŠOKOLADINIAI putėsiai Klasikinio deserto veganiškas variantas. Niekas net ir nepastebės... 50 g juodojo šokolado (su bent 60 % kakavos) 60 ml akvafabos 1 šaukštelio citrinos sulčių ½ šaukštelio vanilės ekstrakto Žiupsnelio cinamono Žiupsnelio druskos 1 šaukšto miltelinio cukraus Papuošti: 2 šaukštų rūgščių uogų uogienės 1.

Šokoladą sulaužykite mažais gabalėliais ir švelniai maišydami ištirpinkite dubenėlyje, įstatytame į  karštą, bet ne verdantį vandenį.

2 val.

20 min.

2

28

facebook.com/verduirkepu

2.

Į kambario temperatūros akvafabą supilkite citrinos sultis ir plakite 5–7 min., kol skystis virs puriomis putomis, kurios bus visiškai nebetakios. Į putas įpilkite vanilės ekstrakto, įberkite cinamono bei druskos ir plakite dar minutę. Į putas įberkite šaukštą miltelinio cukraus ir dar paplakite.

3.

Į paruoštas putas atsargiai įmaišykite tirpintą šokoladą. Gerai išmaišytą masę supilkite į desertui skirtus indelius, kuriuose patieksite putėsius, ir įdėkite juos bent kelioms valandoms į šaldytuvą.

4.

Patiekdami putėsius jų viršų papuoškite rūgščių uogų uogiene.


BLYNELIAI Atrodo, blynų karalystėje bręsta revoliucija, nes ateina naujas karalius! Pasitikite! 1 šaukštelio kepimo miltelių Žiupsnelio druskos 300 g viso grūdo speltos miltų 370 ml augalinio pieno 60 ml kokosų aliejaus (tešlai) 1 šaukštelio vanilės ekstrakto 1 šaukšto citrinos sulčių 1 nubraukto šaukštelio sodos 100 ml akvafabos 3 šaukštų miltelinio cukraus 1 šaukšto kokosų aliejaus (kepti) 1.

2.

Sumaišykite miltus, kepimo miltelius ir druską. Miltų mišinį persijokite. Kitame dubenyje sumaišykite augalinį pieną, tirpdytą kokosų aliejų, vanilės ekstraktą ir citrinos sultyse išmaišytą sodą.

3.

Kambario temperatūros akvafabą plakite 5–7 min., kol skystis virs puriomis putomis, kurios bus nebetakios. Į gerai išplaktas putas dėkite po šaukštą miltelinio cukraus ir kaskart gerai suplakite.

4.

Į miltus pilkite augalinio pieno mišinį ir gerai sumaišykite. Į paruoštą masę atsargiai įmaišykite akvafabos putas. Keptuvę įkaitinkite iki vidutinio karščio. Kepti naudokite kokosų aliejų. Iš 1 šaukšto tešlos formuokite blynus ir vartydami kepkite juos iš abiejų pusių.

20 min. 2

Pavasaris 2019

29


KAIP ŽALIA MANO LĖKŠTĖJE Žalia žalia, kur dairais... Laiko ratas apsisuko ir vėl sprogsta pumpurai, auga lapai, ir pavasaris, sukaupęs jėgas, smogia visa galia. Ore kvepia gaiva, jauni lapeliai... Eeee, ką ten. Pavasaris ateina ir išeina, bet valgyti tai norisi. Ir ne bet ko, o maisto – lengvo ir paprasto. Tokio, pavyzdžiui, kaip bulvių žirneliai. Ne, ne bulvių žirneliai, o bulvės su žirneliais arba žirneliuose. Kaip kam patinka. Muzika – liaudies, žodžiai – liaudies, atliekame mes. Improvizuokite – bus ir blynelių, ir salotų, ir dar salotų.

15 min.

4

ŽALIA salotų LĖKŠTĖ Visas pavasaris – vienoje lėkštėje. Salotos, ridikėliai, traškūs agurkai – ir širdyje apsigyvena drugeliai. 2 kiaušinių 2 trumpavaisių agurkų 8–10 ridikėlių 3–4 smidrų 1 prinokusio avokado 4–6 riekelių vytinto kumpio 6–8 svogūnų laiškų 150 g įvairių salotų lapų Užpilui: 2–3 šakelių krapų 1 mažos skiltelės česnako 2 šaukštų aliejaus 1 citrinos sulčių Žiupsnelio druskos Nedidelės saujelės aviečių (galima naudoti šaldytas)

1.

Išvirkite kiaušinius.

2.

Agurkus supjaustykite griežinėliais, ridikėlius – pusiau ir ketvirtadaliais. Smidrus supjaustykite plonais griežinėliais. Iš avokado susukite rožę.

3.

Užpilui susmulkinkite krapus, česnaką, sumaišykite su aliejumi ir citrinos sultimis, druska, avietes pertrinkite. Jei sėklytės jums nemaišo, tuomet sumaišykite visą masę su užpilu. Kitu atveju avietes perkoškite.

4.

Lėkštėje sudėliokite salotas, jas pašlakstykite užpilu.


4

30 min. 45 min. 185 °C

BULVIŲ ŽIRNELIŲ

pavasaris

Kokia įžūli žaluma, net akis skauda. Bet, patikėkite, liežuviui tikrai neskaudės – nespės, kol jį prarysite. 600 g jaunų bulvių 1–2 šaukštų aliejaus Žiupsnelio druskos 1 svogūno 20 g sviesto 400 g šaldytų žirnelių 50 ml grietinėlės Kelių mėtos šakelių

1.

Bulves pašlakstykite aliejumi, pasūdykite. Sudėkite į skardelę ir kepkite, kol suminkštės.

2.

Svogūną supjaustykite smulkiais kubeliais, pakepinkite su sviestu, kol suminkštės, bet neapskrus. Suberkite 300 g žirnelių į svogūnus ir trumpai pakepkite. Užpilkite grietinėle ir pavirkite 2–3 min.

3.

Sudėkite viską į gilų indą, sutrinkite trintuvu ilgu kotu, taip pat sutrinkite kartu ir mėtas. Pasūdykite.

4.

Likusius žirnelius užpilkite verdančiu vandeniu, palaikykite 1–2 min. ir nukoškite.

5.

Sudėkite žirnelių tyrę kartu su bulvėmis, suberkite žirnelius ant viršaus. Pavasaris 2019

35


ŽAIDIMAI SU ALYVUOGĖMIS Žaidimai? O taip. Svarbiausia, kad nėra jokių taisyklių – tiesiog fantazijos polėkis. Alfas Ivanauskas, idėjinis „Virtuvės mitų griovėjų“ lyderis

»

Kad alyvuogės geriau pasimarinuotų, galima jas lengvai sutraiškyti.

»

KAIP JUODAS RAUDONAM Dvi nuolatos tarpusavyje kovojančios spalvos. Pridėkime pagalbininką – žalią. Ir iš karto įsiviešpatauja harmonija. 1 ryšelio petražolių 1 ryšelio kalendrų 3–4 svogūnų laiškų 2 skiltelių česnako 1 nedidelės vidutiniškai aitrios paprikos 200 g konservuotų savo sultyse pomidorų 50 ml alyvuogių aliejaus 1 nedidelės citrinos sulčių Druskos (pagal skonį) 300 g ANIRA graikiškų juodųjų alyvuogių 1. 2.

3.

4. 5.

Nuskabykite žolelių lapelius. Sudėkite žoleles, laiškus, česnaką bei papriką į elektrinį smulkintuvą ir susmulkinkite iki vientisos masės. Konservuotus pomidorus supjaustykite, bet nesutrinkite iki tyrės. Sumaišykite su smulkintomis žolelėmis. Supilkite aliejų, citrinos sultis, išmaišykite ir pasūdykite. Gautu padažu užpilkite ANIRA graikiškas juodąsias alyvuoges taip, kad jos pasidengtų padažu. Palikite šaltoje vietoje valandai ar ilgiau.

Marinuokite alyvuoges uždarame inde – jį retkarčiais pakratykite, kad marinatas tolygiai jas padengtų.

»

Laikykite alyvuoges šaldytuve, bet turėkite omenyje, kad alyvuogių aliejus gali sustingti ir sutirštėti, tad išimkite indelį su alyvuogėmis iš šaldytuvo valandą prieš patiekdami.

ALYVUOGĖS-MĖTINUKĖS Kalbėti apie tai, kaip dera apelsinai su mėtomis – banalu ir nusibodo. Geriausia, ką galima padaryti, tai primaišyti alyvuogių, ir, patikėkite, viskas iš karto nušvis netikėtomis spalvomis. 2 sultingų rūgštesnių apelsinų Ryšelio mėtų 300 g ANIRA graikiškų žaliųjų alyvuogių 100 ml alyvuogių aliejaus 1.

2.

Supjaustykite apelsinus plonais griežinėliais, o šiuos – į keturias dalis. Plonais šiaudeliais supjaustykite mėtas. Apelsinus ir mėtas lengvai pamaigykite ir sumaišykite su ANIRA graikiškomis žaliosiomis alyvuogėmis. Užpilkite alyvuogių aliejumi ir leiskite pasimarinuoti šaltoje vietoje bent valandą, o geriausiai – per naktį.


Kulinarinis apiplėšimas O taip, padarėme „nusik altimą“ – „nuknisome“ garsiausių šefų receptus ir dar tuo pasigyrėme. , pagaminome Ir ką? Juk tokie dalykai kulinarinėje visuomenė dažnai – daug kartų pe je įvy ksta labai r dieną, valandą, minu tę. Tai gerai ar blogai? receptų autorystės ats Ar šios batalijos dėl irado kartu su pirmaisia is kulinariniais forumais Niekas niekada nenusta ir tinklaraščiais. tė tvarkos, kaip yra su tais receptais. Bet juk nustatyta, ar labai strop net jei tvarka yra iai jos laikomasi? Dalis laikosi, o kiti? Dažnai ne priremti prie sienos ka t akivaizdžiai ltininkai tiesiog nepasid uoda. Mes išsirinkome ir paga minome. Tik tiek, kad „pervarėme“ per savo supratimą – galbūt ne kulinarinį kopijavome, o labiau ieš ko jom e įkv ėp im pakeisdami daugiau, kit o, taip vienus receptus us – mažiau. Bet, svarbi ausia, norėjome priminti tie kulinarijos banginiai, , kas yra kurie kartu su kitais gig antais laiko šiuolaikinė pamatus arba kas į juo s kulinarijos s sudėjo pirmąsias ply tas.

56

facebook.com/verduirkepu


Makaronai su grybais 200 g makaronų sraigtelių Aliejaus (kepti) 1–2 skiltelių česnako 200 g rudųjų pievagrybių Žiupsnelio druskos Žiupsnelio šviežiai grūstų juodųjų pipirų 50 g grietinės (40 %) 50 g tarkuoto kietojo sūrio 1.

2.

3.

Išvirkite makaronus taip, kaip nurodyta ant pakuotės, po to nukoškite ir atidėkite stiklinę vandens, kuriame virė makaronai. Storo dugno keptuvėje įkaitinkite aliejų, pakepkite plonai supjaustytą česnaką. Sudėkite ten pat grybus ir kepkite apie 8 min. Pasūdykite ir pagardinkite šviežiai grūstais juodaisiais pipirais. Suberkite į grybus makaronus ir įpilkite truputį atidėto skysčio. Suberkite dalį kietojo sūrio ir sudėkite grietinę. Labai gerai išmaišykite, įberkite druskos, pipirų, jei reikia. Patiekite su likusiu sūriu.

Jamie Oliveris

Vargiai, ar rasim e plačiau žinom ą kulinarijos gu Jamie Oliveris. ru nei Galime jo nemėg ti, galime peikti, ga kritikuoti, bet ne lime pripažinti, kad kulinarija, per porą dešimtmeč pastaruosius ių išgyvenusi ir revoliuciją, ir ab renesansą, yra soliutų Jamie liūto indė lis , tikrai negalim kiek gastronom a, kad ir ijos snobai rauky tų nosis. Maisto namuose turi bū gaminimas ti paprastas, greit as ir džiaugsmin mus moko Jamie, gas – to tad ir receptą pa sir inkome būtent absoliučiai papr tokį – astą, neperkraut ą ir leidžiantį pa paprastų ingred jausti ientų skonį. www .jamieoliver.co m

15 min. 5 min. 2


PASIDALYTI DUONA PRADŽIŲ PRADŽIA

Duona – tai vienas seniausiai žinomų patiekalų. Kada sutraiškyti grūdai susimaišė su lietaus vandeniu netoliese laužo, niekas nežino, bet duona lydi žmoniją tiek, kiek ta žmonija egzistuoja. Kalbant įrodymų kalba apie tai, kiek svarbi yra duona, tiesiog atverkite simbolių žodyną. Ar yra kas nors, kas simbolizuoja daugiau ženklių reiškinių? Duona naudojama sakralinių apeigų metu, duonai reiškiama ypatinga pagarba. Produktai, naudojami duonai kepti, yra labai paprasti. Dažniausiai tai – vanduo, miltai, druska, mielės, aliejus. Miltai – tai vienas iš nedaugelio produktų, kuris beveik nepasikeitė per visą savo ilgaamžę istoriją. Jie gaminami iš įvairių grūdų rūšių juos sumalant. Duonai kepti dažniausiai naudojami kvietiniai ir ruginiai miltai, kartais dedama dalis kitokių grūdų miltų.

66

facebook.com/verduirkepu


CHALA (PYNUTĖ) Chala – tai tradicinė žydų duona. Tešloje neturi būti pieno produktų, duona yra pinama iš kelių dalių. Jų gali būti net aštuonios. Pynutė gali būti pailga arba apvali. Barstoma aguonomis arba sezamais, kas reiškia maną – dangišką maistą, kuris atsiranda tada, kada jo reikia labiausiai. 300 g KAUNO GRŪDAI kvietinių miltų „Ekstra“ 200 g KAUNO GRŪDAI aukščiausios rūšies kvietinių miltų 1 pakelio sausų mielių 2 šaukštelių druskos 50 g cukraus 250 ml šilto vandens 2 didelių kiaušinių 50 ml aliejaus 1 trynio (patepti) 1 šaukšto aguonų (pabarstyti)

1.

KAUNO GRŪDAI kvietinius miltus „Ekstra“ ir KAUNO GRŪDAI kvietinius miltus sumaišykite su mielėmis, druska ir cukrumi, supilkite vandenį, kiaušinius ir aliejų. Viską minkykite pirmiausia lėtai, o po 4–5 min. – greitais maišytuvo apsukimais.

2.

Kai tešla bus glotni ir lygi, suformuokite rutulį, sudėkite į aliejumi pateptą indą ir kildinkite, kol tūris padvigubės.

3.

Apminkykite tešlą ir dar palikite 15 min. Padalykite tešlą į norimą dalių skaičių, suformuokite volelius ir supinkite 2 pynutes. Palikite jas 40 min., kad pakiltų.

4.

Prieš kepdami patepkite trynio plakiniu ir pabarstykite aguonomis arba sezamais.

5.

Kepkite apie 45–50 min. įkaitintoje iki 185 °C orkaitėje.

4–6

15 min.

1 val.

30 min.

220 °C


30 min.

15 min.

4

SPALVINGASIS TRIUŠIENOS TROŠKINYS

SUBALANSUOTA

VAIKAMS, BET TINKA IR

suaugusiems

Alergijų ir maisto netoleravimo atvejų šiuolaikiniame pasaulyje pasitaiko vis dažniau. Neretai mamos praeina ilgą kelią rinkdamos produktus, kuriuos jų vaikai galėtų valgyti be nemalonių pasekmių. Galvojant apie kenčiančius nuo alergijų vaikus, negalima pamiršti triušienos, juk triušiena – tai viena pirmųjų vaikams rekomenduojamų mėsos rūšių: lengvai virškinama, maistinga, ypač turtinga baltymų ir mineralinių medžiagų, be to, rečiausiai iš visų mėsos rūšių sukelia alergines reakcijas. Tad keliaukime kartu į patiekalų iš triušienos šalį.

Vaikams patinka spalvos. Ir dietologai su tuo sutinka – jie rekomenduoja gaminti kuo spalvingesnį maistą. Tad šiame patiekale karaliauja spalvos. Ir triušiena. O reikalui esant, galite įprastą grietinėlę pakeisti augaline – kokosų, sojų. 1 šaukšto miltų 1 šaukšto Provanso žolelių Druskos, pipirų 500 g LAPINO PUOTA šviežios triušienos mėsos troškinti, kepti 20 g sviesto 300 ml neriebios grietinėlės 400 g šaldytų žirnelių ir morkų mišinio 150–200 g brokolių žiedynų 1 šaukšto garstyčių 1.

Miltus sumaišykite su Provanso žolelėmis, druska ir pipirais. LAPINO PUOTA šviežios triušienos mėsą apvoliokite miltų mišinyje ir trumpai apkepkite svieste nustatę didelę kaitrą, kad gražiai apskrustų.

2.

Supilkite grietinėlę ir sudėkite garstyčias. Troškinkite apie 20 min. Pabaigoje suberkite daržoves ir dar pavirkite apie 5 min.


TRIUŠIENOS KEKSIUKAI SU BATATŲ KEPURĖLĖMIS Ar matėte vaiką, kuris atsisakytų keksiukų? Jeigu taip, tai jums priklauso prizas. Mes nematėme. Ir nematėme nieko, kas atsisakytų tokių keksiukų – su kepurėlėmis. ½ cukinijos (~120–150 g) ½ mažo svogūno 1 skiltelės česnako 1–2 šakelių krapų 250 g LAPINO PUOTA šviežios smulkintos triušienos Žiupsnelio druskos Aliejaus (kepti) 1 didelio batato (~400 g)

1.

Cukiniją sutarkuokite burokine tarka, palaikykite 10–15 min. ir nuspauskite. Susmulkinkite svogūną, česnaką ir krapus. Daržoves sumaišykite su LAPINO PUOTA šviežia smulkinta triušiena, pasūdykite, gerai išmaišykite.

2.

Keksiukų kepimo formą patepkite aliejumi, į ją sluoksniuokite faršo rutuliukus.

3.

Šaukite į orkaitę ir kepkite apie 30 min.

4.

4

Batatą nulupkite, stambiai supjaustykite, pasūdykite, sudėkite į skardelę, įpilkite 100 ml vandens, uždenkite folija ir kepkite apie 30 min., kol batatas suminkštės. Iškepusį batatą sutrinkite trintuvu, pasūdykite ir išmaišykite. Gautą masę sudėkite į konditerinį maišelį ir išspauskite bokštelius ant keksiukų.

30 min.

35–40 min.

180 °C


Key (gey) wet mėsos troškinys

1. Supjaustykite svogūnus šiaudeliais, suberkite į keptuvę su aliejumi ir pakepkite apie 10 min. 2. Mėsą supjaustykite kubeliais ir suberkite prie svogūnų, apkepkite kartu ir sudėkite sviestą. Tada suberkite visus prieskonius ir kepkite apie 15 min. nuolat maišydami. 3. Pomidorus supjaustykite kubeliais ir viską sudėkite prie mėsos – troškinkite apie 30–40 min., kol mėsa suminkštės, ir pabaigoje sudėkite smulkintą česnaką. 4. Dar kelias minutes patroškinkite, nukaiskite ir palikite 5–10 min.

Mėsos troškinių Etiopijos virtuvėje yra daug ir įvairių. Šis labai paprastas, bet labai gardus ir prieskoningas. 500 g svogūnų 50 ml aliejaus 500 g paukštienos, avienos arba jautienos 50 g sviesto 1 šaukštelio druskos 2 šaukštelių saldžiųjų paprikų 1 šaukštelio aitriųjų paprikų 1 šaukštelio malto kumino ½ šaukštelio maltos kalendros ½ šaukštelio ciberžožės ¼ šaukštelio ožragės ½ šaukštelio maltų imbierų ½ šaukštelio malto kardamono 500 g pomidorų 3–4 skiltelių česnako

Atkilt wet Daržovių troškinys, kur pagrindiniu smuiku groja kopūstai ir prieskoniai. 2–3 skiltelių česnako 1 svogūno 100 ml aliejaus 1 šaukštelio tarkuoto šviežio imbiero 3–4 vid. dydžio morkų 4–5 bulvių 1 šaukštelio druskos 1 šaukštelio šviežiai grūstų juodųjų pipirų ½ šaukštelio malto kumino ½ šaukštelio maltos kalendros ½ šaukštelio ciberžožės ¼ šaukštelio ožragės ½ vid dydžio kopūsto gūžės 1.

2.

3.

4.

Susmulkinkite česnakus ir supjaustykite kubeliais svogūną, pakepinkite kartu su imbieru aliejuje. Supjaustykite morkas ir bulves, suberkite į keptuvę su svogūnais, lengvai apkepkite. Suberkite visus prieskonius ir kepkite, nustatę nedidelę kaitrą apie 10 min nuolat maišydami. Supjaustykite kubeliais kopūstą ir suberkite į keptuvę su daržovėmis. Apkepkite kartu, įpilkite apie 150 ml vandens ir troškinkite, kol daržovės suminkštės.

2–3

40 min.

6–8

60 min.


Misir wet lęšių troškinys Jeigu galvosime, kad lęšiai yra egzotiškas produktas, tikrai klysime. Lęšiai Lietuvoje buvo valgomi net karalienės Bonos laikais. Deja, nepelnytai pamiršti. Gal laikas juos atgaivinti mūsų racionuose?

1.

1 didelio saldaus svogūno 3 skiltelių česnako 3 šaukštų lydyto sviesto nitter kibbeh 1 šaukštelio berbere prieskonių mišinio 2–3 pomidorų 1 šaukšto pomidorų pastos 300 ml smulkių rudųjų lęšių 500 ml sultinio Žiupsnelio druskos

2.

3.

Supjaustykite smulkiai svogūną ir česnakus. Pakepinkite kartu su lydytu sviestu ir berbere prieskoniais, kol daržovės suminkštės. Supjaustykite pomidorus ir pakepinkite kartu. Pabaigoje sudėkite pomidorų pastą ir lengvai apkepkite. Lęšius išvirkite sultinyje, suberkite juos su visu turiniu į pakepintas daržoves, pasūdykite ir patroškinkite apie 15 min. Jei trūksta drėgmės, įpilkite dar sultinio arba vandens.

4

45 min.


KEPINIAI Kokius lobius slepia besikeičianti instagramo juosta? Kokius „perliukus“ iškelia į viršų sekėjų like'ai? Kas slepiasi už populiariausių hashtag'ų (grotažymių) skaičių? Kiek instagramo įrašų pažymėta populiariausių kepinių grotažymėmis? Ieškodami atsakymų į šiuos klausimus išrinkome mėgstamiausių kepinių grotažymes.

UOGŲ KEKSIUKAI su kremu Kaip ir priklauso reitingo viršūnei – karalius yra su karūna. Nesvarbu, kad karūna iš kremo, svarbu – atrodo didingai. 150 g minkšto sviesto 150 g DANSUKKER cukraus „Panevėžio Plius“ 20 g DANSUKKER vanilinio cukraus su natūralia vanile 2 kiaušinių 1 kiaušinio trynio 100 ml natūralaus jogurto Kremui: Mažo žiupsnelio druskos 200 g minkšto sviesto 200 g miltų 200 g „Philadelphia“ sūrio 1 šaukštelio kepimo miltelių 100 g DANSUKKER cukraus miltelių Po 2–3 avietes į kiekvieną 100 g uogų tyrės arba trintų aviečių keksiuką (gali būti šaldytos) 1.

Įkaitinkite orkaitę iki 170 °C, keksiukų formeles išklokite popierinėmis formelėmis.

2.

Minkštą sviestą išplakite su DANSUKKER cukrumi „Panevėžio Plius“ ir DANSUKKER vaniliniu cukrumi su natūralia vanile. Po vieną įmuškite kiaušinius, supilkite trynį, lengvai paplakite, kol susimaišys.

3.

Supilkite jogurtą, sumaišytą su druska, išmaišykite.

4.

Į masę persijokite miltus ir kepimo miltelius. Lėtai maišykite iki vienalytės masės, bet stenkitės ilgai nemaišyti. Tešlą sudėkite į formeles, įspauskite po 2–3 uogas į kiekvieną keksiuką, ir kepkite apie 25–30 min. Iškepusius keksiukus atvėsinkite ant grotelių.

5.

Kremui visi produktai turi būti kambario temperatūros. Minkštą sviestą trumpai paplakite, suberkite DANSUKKER persijotus cukraus miltelius, plakite kartu iki blizgios plastiškos masės. Palaipsniui dėkite kreminį sūrelį ir plakite toliau. Kai viskas susijungs, suberkite uogas arba supilkite uogų tyrę ir vėl viską plakite, kol kremas bus blizgus.

6.

Puoškite keksiukus kremu.

12 vnt.

116

20 min.

30 min.

facebook.com/verduirkepu

170 °C

107 19 049 s e k a #cupc e 10 695 915 k #cupca


CINAMONINĖS bandelės Cinamoninių bandelių kvapas – užburiantis ir hipnotizuojantis. Ši hipnozės būklė yra tokia saldi (ne tik skonio prasme), kad atsispirti jai tiesiog neįmanoma. 20 g šviežių mielių 100 g DANSUKKER cukraus „Panevėžio Plius“ 50 ml vandens 400 g miltų 150 ml pieno 80 g ištirpinto sviesto 4 trynių Žiupsnelio druskos Bandelėms suformuoti: 120 g DANSUKKER nerafinuoto cukranendrių cukraus 1 šaukštelio cinamono ½ šaukštelio kardamono 1 labai prinokusio banano 120 g minkšto sviesto Kiaušinio (patepti)

1.

Mieles ištrinkite su šaukštu DANSUKKER cukraus „Panevėžio Plius“, supilkite šiltą vandenį, gerai išmaišykite. Įberkite 1 šaukštą miltų ir dar kartelį pamaišykite, kad masė būtų vientisa. Palikite 15–20 min., kad mielės suaktyvėtų.

2.

Visus produktus tešlai suberkite į mielių tirpalą. Pradėkite minkyti lėtai ir užbaikite minkydami greitai. Tešla bus labai minkšta, bet turi būti glotni.

3.

Tešlą dėkite į didelį sviestu pateptą dubenį ir uždenkite maistine plėvele. Palikite šiltoje vietoje apie 40–50 min., kol tūris padvigubės.

4.

5.

Išklokite kepimo popieriumi kepimo formą aukštais kraštais, patepkite ją dalimi sviesto ir pabarstykite cukraus ir cinamono mišiniu.

6.

Tešlą plonai iškočiokite, patepkite minkštu sviestu ir bananų tyre, gausiai pabarstykite cukraus ir cinamono mišiniu. Suvyniokite vyniotinį, supjaustykite nedidelėmis bandelėmis ir sudėkite jas į kepimo formą palikdami tarpus. Palikite kildintis 40 min. Prieš kepdami patepkite viršų kiaušinio plakiniu.

7.

Kepkite iki 180 °C įkaitintoje orkaitėje.

Bananą sutrinkite. DANSUKKER nerafinuotą cukranendrių cukrų sumaišykite su cinamonu ir kardamonu.

#cinn

amonr

8–10

30 min.

90 min.

40 min.

170 °C

olls 8

38 513


Dvigubas kruasano gyvenimas Kaip žinia, ryte visai nesinori ilgai gaišti laiką virtuvėje, net jei tai yra savaitgalio rytas. Bet visuomet norisi kažko ypatingo– nesvarbu, ar mėgstate saldžius, ar nesaldžius pusryčius. Kruasanas – kaip tas magnetas – ypatinga traškumo trauka sukviečia visus aplinkui. O ką daryti, jei netyčia kruasanų liko? Gaminti! Atskleisime paslaptį – mūsų užkepėlės tokios gardžios, kad norisi joms ne tik vakarykščius kruasanus panaudoti, bet vien dėl jų tų kruasanų iškepti.

Kruasanų džiūvėsėliai su cinamonu, kardamonu ir lazdynų riešutais

„Greitukai“ prie kavos, arbatos, iškylai ir net išsineštukui. Kas atsispirs šokolado ir lazdynų riešutų aromatams? 3–4 MANTINGA kruasanų su šokoladu 1 šaukšto rudojo cukraus ½ šaukštelio cinamono ½ šaukštelio kardamono 30 g sviesto 1 šaukšto skrudintų lazdyno riešutų Miltelinio cukraus (pabarstyti)

2–3

10 min.

10 min.

180 °C

1.

MANTINGA kruasanus su šokoladu supjaustykite riekelėmis, sudėliokite jas į kepimo popieriumi išklotą skardą.

2.

Sumaišykite rudąjį cukrų, cinamoną, kardamoną. Šiuo mišiniu pabarstykite kruasanus.

3.

Pašlakstykite juos tirpintu sviestu ir pabarstykite smulkintais riešutais.

4.

Kepkite įkaitintoje iki 180 °C orkaitėje apie 10 min. arba iki norimo apskrudimo lygio.

5.

Iškepusius pabarstykite milteliniu cukrumi.


Šokoladinė tartaletė Šokoladinio įdaro glotnumas ir švelnumas šioje tartaletėje iškelia pojūčius į naujas aukštumas. Bet keltis nebaisu, juk viską laiko patikimas kruasanas. 4–5 vakarykščių MANTINGA kruasanų su šokoladu 1–2 šaukštų mėgstamo džemo 150 g grietinėlės 150 g juodojo šokolado 30 ml šviesiojo sirupo arba skysto medaus 15 ml brendžio 30 g labai minkšto sviesto Šviežių uogų (patiekti) 1.

Kruasanai turi būti vakarykščiai, bet ne sudžiūvę. Supjaustykite juos riekelėmis, jas sudėkite į išklotą kepimo popieriumi 18–20 cm skersmens formelę. Lengvai prispauskite ir patepkite džemu arba uogiene.

2.

Grietinėlę užvirinkite, nukaiskite, sudėkite į ją smulkintą juodąjį šokoladą ir išmaišykite, kol šokoladas ištirps. Supilkite sirupą ir išmaišykite, o po to sumaišykite su brendžiu.

3.

Į gautą masę įmaišykite sviestą ir supilkite į paruoštą formelę.

4.

Dėkite į šaldytuvą mažiausiai 3 val.

5.

Patiekite su šviežiomis uogomis.

6–7

20 min.

3–4 val.


Saldžiai

PABAIGAI

BANANŲ PYRAGAS SU BOLIVINĖMIS BALANDOMIS Pyragas transformeris. Gali būti vien tik pyragas, gali būti su kremu, gali būti ir su visomis sudedamosiomis dalimis. Taip pat galima bananų traškučių arba traškių balandų pasigaminti daugiau ir valgyti desertui arba kaip priedus prie pusryčių arba kito maisto. Taip pat galima išlaikyti šio pyrago veganiškumą ir kremą pasigaminti iš bananų ir augalinės grietinėlės. Fantazuokite ir kurkite į sveikatą!

128

facebook.com/verduirkepu


3 prinokusių bananų 40 ml augalinio pieno 40 ml aliejaus 40 g rudojo cukraus 100 g miltų 30 g virtų bolivinių balandų (raudonųjų arba juodųjų) 2 šaukštelių kepimo miltelių Žiupsnelio druskos

1.

2.

3. 4.

Kremui: 2 prinokusių bananų 125 g maskarponės 50 ml grietinėlės ½ citrinos sulčių

5. 6.

Pabarstams: 50 g virtų bolivinių balandų Bananų traškučiams: 1–2 prinokusių bananų ½ citrinos sulčių

Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C. Paruoškite keksinę pailgą formą (10x30 cm). Bananus sutrinkite šakute. Gali likti ir didesni gabaliukai. Supilkite pieną, aliejų, suberkite cukrų. Viską išmaišykite. Sumaišykite kartu miltus, kepimo miltelius ir druską, virtas balandas. Sumaišykite kartu sausus ir skystus ingredientus. Sukrėskite tešlą į formą. Ant viršaus uždėkite perpus perpjautą bananą. Kepkite apie 30 min. Patikrinkite, ar iškepė, plonu mediniu iešmeliu. Kremui bananus sutrinkite su citrinų sultimis. Sumaišykite maskarponę su grietinėle ir lengvai paplakite – vos pusę minutės. Sumaišykite su bananų mase. Kremą gaminkite prieš pat patiekdami, nes kitaip jis gali pajuoduoti.

7.

8.

9.

Bananus traškučiams supjaustykite griežinėliais maždaug 0,3–0,5 cm storio ir sudėliokite juos ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Pašlakstykite citrinos sultimis. Šaukite į įkaitintą iki 150 °C orkaitę ir kepkite apie 20–30 min. Išimkite ir atvėsinkite. Virtas bolivines balandas paskleiskite ant kepimo popieriumi išklotos skardos, šaukite į iki 170 °C įkaitintą orkaitę ir kepkite laikas nuo laiko pamaišydami apie 15 min. Stebėkite, kad kraštuose balandos nesudegtų. Ant pyrago uždėkite kremo, puoškite bananų traškučiais ir bolivinių balandų pabarstais. Taip pat galite uždėti čiobrelio ar mėtos šakelę.

180 °C

45–50 min.

10 min.

8–10

Pavasaris 2019

129

Profile for Virtuvės mitų griovėjai (VMG)

Kulinarinis žurnalas VERDU IR KEPU (2019 kovas - gegužė)  

Kas nukniso vištą? Mes nuknisome, tiksliau, tas bičelis ant viršelio sugalvojo, kad nori nuknisti, o mes padėjome. Ir iškrėtėme tai didžiaja...

Kulinarinis žurnalas VERDU IR KEPU (2019 kovas - gegužė)  

Kas nukniso vištą? Mes nuknisome, tiksliau, tas bičelis ant viršelio sugalvojo, kad nori nuknisti, o mes padėjome. Ir iškrėtėme tai didžiaja...

Advertisement